Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  i larguar Maska e glaukus 001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  581
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Fjalor Shqip-Anglisht

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 26-10-2005 mė 19:05

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Fjalor Shqip-Anglisht

  Pershendetje !

  E kisha fjalorin angl-shqip po ma hengri dreqi (se e krujta ****** me BIOS etj etj.......... histori e gjate.) Si perfundim se kam me. Linku i postuar ketu ne forum nuk punonte.
  A ka ndonjeri ndonje keshille per kete?
  Apo te downloadoj demo version nga "ectaco" me shpresen se mund te gjej ndonje crack ketu.
  Flmnd.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 26-10-2005 mė 18:36
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

 3. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Benesven 11 Flmd, por une e kisha fjalen per fjalorin 400,000 fjalesh i cili mund te instalohet ne komp.

  Nga linket e mesiperme te parin nuk e hapja dot, i dyti ishte per perkthime online dhe i treti kishte ca fjalore te cilet nuk i provova se ishin vetem shqip-angl. ose angl-shqip.

  Fjalori qe une dua eshte postuar kohe me pare nga "I love Peja" dhe eshte bere nga "ectaco" Ka reth 400,000 fjale dhe eshte angl.-shqip-angl.

  Mesa pashe une "ectaco" kishte nxjere nje variant te ri te cilin mund ta downloadosh si demovers.
  A e ka ndonjeri si fullvers. apo crakun per te, ose ndonje link?
  Nese jo ku me downloudu vers. e vjeter te pakten.
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

 5. #5
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  Patriot, e ke nje "English - Albanian Language Teacher" si demoversion nga Ectaco Ketu

  Ndonjeri qe ka ndonje crack apo kod, eshte i lutur t'na ose ta kontaktojme ne privat..

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  KJo tema duhet postuar edhe nje here tek nenforumet ku rrine gocat
  mbase mund ta kete blere ndonjera
  shikoni ne adresat FTp ose me programet ftp explorer per skedarin
  eal2k.exe ky eshte skedari i gatshem i regjistruar
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Fjalor shqip-anglisht-shqip:


  http://www.websters-online-dictionar...ish/index.html

  www.argjiro.net/fjalor/


  Fjalor qe perkthen fjalet nga anglishtja ne disa gjuhe tjera (edhe ne shqip) dhe anasjelltas:


  http://www.albeu.com/fjalor/


  Fjalor shqip-spanjolisht-shqip:


  http://www.foreignword.com/dictionary/Albanian/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga StterollA : 26-05-2004 mė 23:06

 8. #8
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga AsgjėSikurDielli
  Patriot, e ke nje "English - Albanian Language Teacher" si demoversion nga Ectaco Ketu

  Ndonjeri qe ka ndonje crack apo kod, eshte i lutur t'na ose ta kontaktojme ne privat..

  Ja provoje nje here kete:

  Serial per Ectaco
  AT-BPS001C-ED-026CE9
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 9. #9
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Fjalor (text) Shqip-Anglisht

  Me gjen dot ndokush ndonje text file ne cfaredolloj formati qe te jete sido qe te jete i organizuar s'ka rendesi, mjafton qe te kete relacion per c'do fjale Shqip perkthimet e mundshme Anglisht ose anasjelltas. Faktikisht per cfaredolloj gjuhesh te jete nuk ka problem.
  Po bej nje studim mbi disa Algoritma dhe metodika derivimi dhe implementimi dhe jam qe jam dua qe te pakten te kete edhe vlere.

  ps. Nuk dua te ndertoj Robot qe gerrmon dhe nxjerr fjalet nga programe te gatshme si Lingvosoft psh. pasi eshte ilegale dhe institucioni kerkimor nuk i lejon keto gjera.

 10. #10
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Provo tė bėsh email administratorit tė argjiro.net nqs mund tė tė japė njė listė nga DB e tij.

  Gjithashtu mund tė ndėrtosh njė program pėr t'i nxjerrė fjalėt nga kjo faqe:
  http://www.websters-online-dictionar...anian-english/

  Ruaji tė gjitha faqet HTML nė kompjuter dhe pastaj me ndonjė program tė thjeshtė nė PHP ose C++ hapi njė e nga njė dhe nxirr fjalėt e sakta duke analizuar formatin e etiketave tė HTML-sė.

  Mundėsisht hidhe dhe nė forum fjalorin kur tė mbarosh punė. Suksese me projektin!
  Edi

 11. #11
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Hiq dore nga argjiro.net, administratoret nuk kthejne pergjigje kurre. Une jam i gatshem te jap cfaredo lloj ndihme me faqen. Po pate nevoje, me shkruaj email/mp.

 12. #12
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Stterolla te faleminderit, faktikisht nuk po punoj me ndonje faqe ( faqen ku do vendosja klientin e peskateshit u be kohe qe s'e kam prekur, serveri ka pune plot, pasi ketu dita edhe 48 ore te jete prap s'del por besoj nga shtatori do ta filloj prap)
  Ky qe po bejme tashti eshte nje studim mbi disa algoritma kerkimi qe u demonstruan para pak kohesh ne Institutin Teknologjik Indian (Indian Technology Institute) por prova e saktesise nuk ishte shume bindese, per te bere proven (proof of correctness) ne do ti implementojme edhe ne praktike etj. Me kete rast them te perdor nje fjalor shqip dhe ta mbaj rezultatin

  Edi mendon se duhet te marr me pare leje nga websters per te bere ekstraktimin e fjaleve ?
  Gjithashtu si te thata mu duken perkthimet po nga hicja malli bircja kur i thone.

 13. #13
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Ketu ke rregullat per te drejtat e perdorimit:
  http://www.websters-online-dictionar...ermsofuse.html
  http://www.websters-online-dictionar...rmsofuse10.asp

  Nuk e di ku ne cilen kategori futet puna tende, por nqs eshte per njohuri shkollore besoj se nuk eshte problem.

  Cdo faqe ka kete mesazh ne krye:
  Kodi:
  <html><!--
  STOP: It is illegal to view or copy the sourcecode of this site.
  
  You are now violating this site's terms of use and international copyright law. Please close this window.
  !-->
  
  ...

  Perkthimet e di qe nuk jane shume te sakta por eshte e vetmja faqe qe mund te kopjosh me lehte. Dikur mund te kopjoe dhe ate te argjiro.net vetem duke kerkuar per nje shkronje "a" dhe dilnin te gjitha fjalet qe permbanin "a". Me 7 kerkime te zanoreve e kopjoje te gjithe DB po te doje.
  Edi

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Provo nje here ka shume fjalor dhe midis tyre dhe anglisht shqip dhe anasjlltas.
  Une kam ngelur e kenaqur me te

  http://www.traducegratis.com/

  Neso te duhet ndonje shpjegim (mqse eshte spanjisht faqja) me shkruaj .

  Te pershendes Era
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 15. #15
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  36
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Edi rrofsh, meqenese futet ne kategorine "resarcher" eshte diku midis "educators" dhe "students" prandaj them se do jete ne rregull.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nje fjalor anglisht-shqip eshte edhe ketu:
  http://www.flasshqip.com

  Nuk di a mund ti merren fjalet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga IlirDeda : 30-06-2005 mė 14:07

 17. #17
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Ato fjaloret qe jane te argjiro 18mije fjale dhe ne ato faqet e tjera shqip,e para jane ne numer te vogel fjalesh.Shkruar nga persona qe nuk u dihet kredibiliteti si perkthysa.Gjeja me e mire qe mund te besh eshte te perdoresh fjalor qe ka nxjerre shkolla e gjuheve te huaja(Ilo Stefanllari
  Ato kan pas nxjerre dikur nje fjalor me kopertine blu rreth 60 mije fjale me duket.Ka qene shume i perhapur ne shqiperi,shum i mire.E ke parasysh te gjithe ne shkolla ate fjalor perdornin.Ka edhe botime te reja te Ilo
  Stefanllarit,por jane fjalora koti me 9 mije fjale dhe 18 mije.Nqs gjen librin me kapak blu e skanon dhe e hedh ne kompjuter.Ka ne librari servis qe mund ta beje per ty skanimin ose mund ta besh vete.Po te perdoresh Penskaner.Eshte i holle si shufer,ajo i lexon komplet faqet dhe i hedh ne kompjuter.Per paraqitje si program mire eshte te dukej fjalori si nje liber i hapur qe shfleton.Shiko per kuriozitet programin,flipalbum 6 se si levizin faqet me klik.Flip albumi si program eshte krijuar per fotografite,por mund te behet nje program fjalor i ngjashem.Duket sikur lexon nje liber.Faqet jane te mbushura me fjalet e fjalorit,klikon ne nje faqe dhe ajo kthehet.I vendos edhe nje rrip te holle siper me kerkus dhe rezultat perkthimi per fjale te vecanta.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 18. #18
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  33
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nėse te duhet njė fjalor Anglisht-Shqip ose anasjelltas te rekomandoj te marrėsh fjalorat e Pavli Qeskut; padiskutim janė me tė mirėt pėr momentin.
  Merr dhe shiqoji njėherė dhe do te bindesh edhe vetė.
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Fjalor Shqip-Anglisht

  Nėse din dikush ndonjė program ose On-Line Page pėrkthyes nga Gjuha Shqipe nė Anglisht ju kisha lutur mė ndihmoni .

  Ma shkarkoni nė kėtė adresė :-

  www.yousendit.com


  Paraprakisht ju falemiderit .

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e lorina
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  Middle Earth- :)
  Mosha
  39
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  pershendetje,

  shiko kete fjalor ne internet we une e perdor disa here.. keto jane faqet e internetit:
  http://www.ectaco.co.uk/English-Albanian-Dictionary/

  kurse kjo eshte nje faqe qe mirembahet me duket nga nje shqptar..
  http://www.argjiro.net/fjalor/

  lorina
  I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Germat dhe fjalet shqipe ne anglisht
  Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-02-2018, 01:29
 2. A di ndonjeri sesi quhet anti kallo ne anglisht?
  Nga Herman nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-02-2018, 01:28
 3. Shqiptaret qe flasin anglisht midis tyre
  Nga FTN_2004 nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 09-11-2008, 15:43
 4. Si e bera anglez...Lasgushin e madh
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-09-2005, 00:54
 5. Fan S. Noli si burre fetar
  Nga Sokrat K. Dhima nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-10-2003, 17:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •