Close
Faqja 22 prej 36 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 440 prej 708
  1. #421
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Postime
    90

    Leni furcat

    Albania public debt hits new high

    The level of debt this year reached 540 billion leks (€4.4 billion), or 150,000 leks (€1,225) per capita.

    Thursday, October 18, 2007



    Albania’s public debt has reached 54 per cent of GDP in 2007, just 6 per cent short of the barrier allowed by the EU for countries in the Eurozone - which Tirana aspires to join one day.


    The level of debt this year reached 540 billion leks (€4.4 billion), or 150,000 leks (€1,225) per capita.

    However, the government says it is not worried about increased debt, as long as Albania continues to attract foreign direct investment.

    “Theoretically Albania can increase the amount it borrows, if it secures investments. That’s the golden rule that every government follows,” said Sherefedin Shehu, the deputy Minister of Finance.

    According to government projections, the level of debt for 2008 will reach 576 billion leks (€4.7 billion).

    However, the ministry of finance says that the level of indebtedness will be reduced because of the expected higher rate of GDP growth.

    “In total we have a goal to reduce the public debt in relation to GDP. That is necessary to create enough [borrowing] space so the finances don’t come under pressure,” explained Shehu.

    The government strategy also aims to lengthen the timescale for repaying debt, thereby lowering what it has to pay each year in servicing its obligations.

    In 2008 Albania will pay 20 billion leks (€163 million) in interest on outstanding loans.


    Further reform necessary in Albania,
    says NATO Secretary General



    The President of Albania, Bamir Topi, visited NATO Headquarters on 19 October to discuss with NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer Albania’s reform process and its NATO membership aspirations.
    Mr. De Hoop Scheffer said NATO members were looking at the reform process. He stressed the importance of implementing reforms, including non-military areas, and that Allies remain ready to help and assist Albania in this process.

    “Further reforms are of great importance,” Mr. De Hoop Scheffer told reporters, “The invitation tickets are not punched yet.”

    Mr. Topi expressed his country’s determination to deepen reforms, including in the electoral or the justice systems and to focus on the fight against organised crime and corruption. He highlighted the necessity for all the Albanian political forces to collaborate in these efforts.

    The Secretary General praised Albania for its contribution to NATO’s operations, including the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan and the logistical support to the naval counter-terrorism Operation Active Endeavour in the Mediterranean Sea.

    Albania is one of the three countries in the Membership Action Plan, the NATO programme of advice, assistance and practical support tailored to the individual needs of countries wishing to join the Alliance.

    At the November 2006 Riga Summit, NATO Heads of State and Government declared that the Alliance intends to extend further invitations to countries that meet NATO standards to join NATO at the next Summit, in 2008

  2. #422
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Lohan: Shqipëria ecën ngadalë drejt BE-së

    Sondazhi, shqiptarët e perceptojnë integrimin te lehtësimi i vizave

    Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Helmuth Lohan, ka përsëritur edhe një herë apelin e Brukselit se Shqipëria duhet ta ketë të qartë se vetëm thellimi i reformave dhe rritja e nivelit të politikës është rruga e vetme që do ta afrojë atë me Bashkimin Evropian. Duke folur në një aktivitet të organizuar nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare, kreu i zyrës së Komisionit Evropian në Shqipëri, deklaroi se "unë vërej një nivel të lartë skepticizmi, qoftë për marrëveshjen e fundit për lehtësimin e vizave, ashtu edhe për vetë procesin e integrimit, skepticizëm ky që unë nuk do ta dëshiroja, por mund të kthehet në profeci. Ju po ecni ngadalë në rrugën e zhvillimit, por duhet edhe të kuptoni, që ndërsa ne kemi rolin tonë në Shqipëri, nuk jemi aktorë politikë në vendin tuaj". Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, duke mbështetur qëndrimin e ambasadorit Lohan, theksoi se "procesi është një sfidë politike dhe jo personale, i cili nuk duhet konceptuar si një deadline datash, por si një proces i vazhdueshëm dhe i ndryshueshëm, që kërkon qasjen e të gjithë politikës. Instituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare zhvilloi një sondazh me njëmijë persona në 10 qytete të mëdha të vendit. 94 për qind e të anketuarve pohuan se mirëpresin futjen e Shqipërisë në BE, por 84 për qind e tyre pranojnë se vendi nuk është gati dhe duhet të vazhdojë punën për plotësimin e standardeve. Qytetarët shqiptarë e shohin Bashkimin Evropian dhe SHBA-në në të njëjtën masë (mbi 90 për qind) si partnerë strategjikë të Shqipërisë. Ndër arsyet se pse mirëpritet kaq shumë anëtarësimi i Shqipërisë në BE, qytetarët e anketuar renditin nevojat e tyre më të mëdha: ata mendojnë se ky anëtarësim do të shtojë lëvizjen e lirë, do të rrisë standardet e jetesës së tyre, shteti ligjor dhe demokracia do të forcohet dhe se ata presin që politika shqiptare të bëhet më e moralshme dhe më e përgjegjshme.

    Kryetari i Komisionit Parlamentar të Integrimi, Ilir Meta, në fjalën e tij në takimin e djeshëm, e vuri theksin mbi pasojat që do të ketë procesi i integrimit në ekonominë shqiptare. Sipas Metës, përqendrimi i vëmendjes vetëm te regjimi i vizave është sa shprehje e dëshirës së shqiptarëve për të udhëtuar të lirë dhe për të mos vuajtur në dyert e ambasadave, aq edhe çështje ekonomike, pasi liria e lëvizjes është shprehëse e rritjes ekonomike. Të pranishëm në konferencë ishin ambasadori spanjoll në Tiranë, Manuel Montobbio de Balanzo, si edhe përfaqësues të qeverisjes vendore, të shoqërisë civile etj. Instituti i Studimeve Ndërkombëtare organizoi dje konferencën e përvitshme "BE, perceptime dhe realitete 2007", ku u prezantuan rezultatet e anketës së kryer në disa nga qytetet kryesore të Shqipërisë, rreth perceptimeve të qytetarëve për procesin e integrimit të vendit tonë në Bashkimin Evropian. Kjo anketë pasqyroi edhe njëherë dëshirën e pjesës më të madhe të qytetarëve shqiptarë (rreth 93.8 për qind) për të qenë pjesë e BE-së sa më shpejt. Por, siç rezultoi nga anketimi dhe siç u pranua edhe nga paneli i të ftuarve, qytetarët shqiptarë kanë një perceptim të gabuar rreth procesit të integrimit në BE, duke u kufizuar vetëm në lehtësimin e regjimit të vizave dhe lëvizjen e lirë të njerëzve dhe të mallrave.
    Sui generis

  3. #423
    i/e regjistruar Maska e uragan
    Anëtarësuar
    16-10-2007
    Postime
    11
    me dukeni shume te gjithe shume optimist?
    ju si mendoni mundet nje shtet qe mendon te beje pjese e familjes europiane te mos kete uje dhe drita ne vitin 2007?
    pa folur per infrastrukturat, burokracia, korrupsioni e shume probleme te tjera.

    mua me vjen shume keq te dhem se shqiperia nuk e meriton te beje ne BE.

  4. #424
    Fierak 100% Maska e Ujku'80
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    584

    Te pajtohesh me të keqen

    • Nga Kiço BLUSHI

    Para ca ditësh, deputeti Qemal Minxhozi më rrëfeu një ngjarje, e cila besoj se ia vlen të dalë në dritë, ndoshta edhe të zhbirilohet paksa domethënia e saj. Pat shkuar për ngushëllim. Në Xibërhane,një katundi thellë i Matit. I zoti i shtëpisë ku kishte ndodhur vakia jetonte
    në mjerim,si shumë në ato dhe në këto anë të vendit tonë demokratik që me aq padurim po pret ftesën e Bukureshtit për t’u
    futur në NATO. Nëpër hatlla, në trarët e nxirosur nga tymi i zjarrit në mes të odës, ku po piqej kafeja në një xhezve “tradicionale”, d.m.th, sterrë, ishin varur disa vargje me misra. Përtokë qenë shtruar hasra, rrogozë të vjetër…Pasi deputeti e ngushëlloi të zotin e shtëpisë, si e donte adeti, shtoi edhe do fjalë të zakonta që thuhen në të tilla raste, sa për të vrarë heshtjen e përmortshme të nakatosur me shtangien që të vjen prej kontaktit të beftë me skamjen:
    -Si po ia çcn në këto kohë të vështira, he burr i dheut? Malësori hesht, i zgjat filxhanin e kafesë, dhe pas pak i përgjigjet: -Vallahi, mirë! Jo, nuk jam dhe aq keq! Nuk qahem, jo, mirë jam! Me tri rrogat që marr, shto edhe pensionin sipër, gjynah që të qahet robi! Po edhe në u qava, kush të ndihmon sot?
    Deputeti ngre pa dashje kokën, shikon misrat e varur nëpër trarët e nxirosur, si për ta kundërshtuar pa fjalë dhe për të kërkuar aty përgjigjen e mëkotshme; ndaj, pas pak, jo pa mëdyshje, guxon dhe e pyet: -Mos i ke djemtë jashtë dhe…dhe ata të dërgojnë ndonjë pare?... -Jo,i përgjigjet malësori, i qetë, duke dredhur një duhan që t’ia jepte deputetit. –Këtu i kam, nji këtu…I madhi asht martue në një katund të Elbasanit. I dyti ka zbrit në Durrës…Tjetri sillet këtej për ndonji punë…-Po atëherë,si? Ku? Nga të dalin këto tri rroga?
    -He, he, -paskësh nënqeshur malësori me dashamirësi, nga që, me sa dukej, e priste këtë pyetje habitore të bujtësit deputet të ardhur posaçërisht nga Tirana.-Po ja, nji rrogë e marr se nuk kam njeri të sëmurë në spital. Nji rrogë e marr se deri më tash nuk kam njeri në burg. Nji rrogë tjetër e marr se nuk kam borxhe…He, pra, zotni deputet,a u bënë tri rroga? Shto edhe pensionin tem dhe ja ku dal bukur fort! A ka ma mirë se unë? Si thue ti, a kam të drejtë me u ankue e me u qa?
    Kjo rrëfenjë e vërtetë nuk është anektodë, as e letrarizuar, ndaj ngjan edhe e hidhur, edhe e ëmbël. Dhe si e tillë më ka shtyrë gjithë këto ditë të përpiqem të kuptoj e të zbuloj nëse malësori i mençur e kishte pas shpikur marifetin e “tri rrogave shto edhe pensionin tem” për krenari, pra për të mos e dëshmuar mjerimin e vet të skajshëm para mikut (“mjerimi, kjo kafshatë që nuk kapërdihet”!); ose për cinizëm, pra për t’i bërë sfidë dëshpërimit dhe hallit të pacak që e kishte pllakosur si dhe pyetjes prej Tirane: Si ja çoni ju këtej?; apo mos kishte zbuluar me këtë mënyrë rrugën e vetme që i kishte mbetur të ngratit për t’u vetëngushëlluar, pra për të dalë gjallë e me sadopak dinjitet nga kriza pa rrugëdalje e mjerimit, e fukarallëkut, dhe e mizerjes?!
    Nuk jam në gjendje të them se cila do të ishte përgjigja më e saktë. Po në fund të fundit ç’rëndësi ka në do të gjendet një përgjigje e saktë, ose jo? Sepse matjani nga Xibërhane, gjithsesi, ka mbetur i gozhduar aty dhe një përgjigje e jona, e saktë ose jo, filozofike apo politike, sociologjike apo analitike, nuk e nxjerr dot atë nga halli, nuk ia jep dhe as nuk ia merr dot ato “tri rroga shto dhe pensionin tem”!…Ai është i ngujuar gjithëherë aty, i mbuluar nga skamja, braktisja e terri, ndërsa ne gërgajmë këtu, në Tiranë, duke bërë do “analiza” shterpë, pa bukë për të dëshifruar thëniet e batutat hidh e prit e tejet të kripura të politikanëve tanë të lartë, Berishës e Jozefinës, Nanos e Ramës, Metës e Mehdiut lidhur me varfërinë e proceset integruese në Europë, lidhur me futjen tonë të shpejtë (ose jo) në NATO, lidhur me heqjen e ngutshme (ose jo) të Prokurorit të Përgjithshëm, lidhur me heqjen (ose jo) të imunitetit të Bashës, lidhur me hapjen (ose jo) të dosjeve të sigurimit, etj etj…Xibërhane nuk gjendet dot as në hartë, aq larg është, kurse ne këtu jemi duke u hakatur ditë e natë për të zbuluar nëse është ulur apo është ngritur nga qeveria Berisha mirëqenia e xhidipija në shkallë vendi, nëse janë rritur apo pakësuar standardet në media, nëse po shpartallohet ose jo korrupsioni, nëse lëvizja e Nanos do të mposhtë ose jo Ramën, nëse do të dalë ose jo Ndoka nga koalicioni, etj, etj…E sigurt është që ca e ca jetojnë në një tjetër botë, ndërsa shumica e popullit në një tjetër. Ca këtu e ca tëhu!
    Por, gjithsesi, këto dy botë të skajshme, Xibërhanet e Shqipërisë dhe Tirana zyrtare, sa vjen e kanë më pak lidhje me njëra-tjetrën, fatmirësisht quhen ende Shqipëri, paçka se hendeku mes tyre sa vjen bëhet gjithnjë e më i thiktë e më i rrëpirtë prej politikës! Kështu, në këtë humbëtirë të jetës, një nënë e gjorë me pesë fëmijë në katundin Bual të Përmetit para ca ditësh i vuri zjarrin vetes, por e gjora nuk ka e nuk mund të kish në gjallje as edhe një lidhje me shqetësimet, ligjërimet dhe sukseset e qeveritarëve tanë të lartë që po fluturojnë ndërkohë, natyrisht për të mirën tonë, nga Londra në Lisbonë, nga Brukseli në Toronto! Pavarësisht nga leksionet e Berishës në Oksford për sukseset tona, në Shkodër nipi qëllon me armë mbi xhaxhain, një nip tjetër me maskë masakron gjyshen për t’i marrë paratë, një vëlla merr peng vëllanë, polici i katundit në Lushnjë terrorizon i dehur fqinjin e gjithë katundin, ndërsa Lazarati vazhdon të jetë republikë më vete!…E kështu përditë kronika jonë e zezë sa vjen e bëhet më e sterrtë e më e bolltë. Natyrisht këto zezona e kobe nuk kanë asnjë lidhje me sukseset e panumërta të politikës dhe të reformave të Berishës, sepse fukarallëku në rritje nuk dashka t’ia dijë as për xhidipinë, as për reformat, as për propagandën e partive dhe as për pensionet e rrogat e çmimet e taksat e sukseset gjithashtu në rritje. Madje as për premtimet e sukseset e deklaruara gati për natë të Berishës!
    Sepse politika ecën në një drejtim tjetër; ajo prej kohësh nuk ka as edhe një lidhje me qytetarët e vet, me rrugët, me shtëpitë tona, me periferitë, me hallet e fatkeqësitë njerëzore e natyrore (zjarret, epidemitë, analfabetizmin, papunësinë e përmbytjet) të shoqërisë. Në këtë rast nuk mund të përdoret as shprehja “njëri i bie gozhdës e tjetri patkoit”, se tashmë ne nuk kemi as kalë e as gomar që t’u vëmë patkonj, pasi ata tashmë i kanë këputur frerët, kanë shkulur hunjtë e gardhit e janë bërë azat, d.m.th, kanë pushtet të pakufizuar, të imunizuar e të pakontrolluar! Kështu, një ministër mund të abuzojë me një miliard dollarë e kjo të quhet vepër patriotike! Një nënë me pesë fëmijë,nga mospërballimi i skamjes, nga mospajtimi me të Keqen, mund të djegë veten me benzinë e kjo të quhet thjesht një kronikë e zezë e radhës, pra një punë vetjake! Ja pra që edhe fukara-maskarallëku shqiptar, i cili më në fund ka mundur ta pajtojë shqiptarin të bashkëjetojë paqësisht e përulësisht me të Keqen e ndërkohë edhe ta verë në hasmëri me jetën e vet, po me njëri-tjetrin, d.m.th, me shoqërinë, nuk po pajton dot politikën e ditës me qytetarët! Fukarallëku ynë, duke qenë kaq masiv e njëkohësisht edhe tradicional, është i një lloji tejet të veçantë, ai nuk pyet e as nuk do të dëgjojë për arritjet e reformat çudibërëse të qeverisë Berisha, pavarësisht se nga premtimet zgjedhore e nga altoparlantët e qeverisë vazhdimisht të varfrit po thuhet se do të “paguhen me rritje rrogash e pensionesh”, tamam sipas modelit të malësorit nga katundi Xibërhane! Sipas këtij modeli ne nuk kemi drita e ujë, po për këtë nuk duhet të mërzitemi e të qahemi! Sepse kur na ikin dritat, ne rrojmë me shpresën se do të vijnë, kurse kur vijnë, duhet të mërzitemi, se do të gjallojmë me frikën se do të na ikin! A nuk e bën kjo jetën tonë më interesante? He pra, po e vështruam kështu të Keqen, a nuk është më mirë për ne e për qeverinë që të vuajmë edhe ca kohë për drita e për ujë?
    E kështu, ndërsa politika jonë synon integrimin në BE dhe në NATO, fukarallëk-maskarallëku ynë synon të prishë imazhin e qeverisë, pavarësisht nga reklama tejet e shtrenjtë që do të paguhet në CCN për të reklamuar bukuritë, sukseset, reformat, bumin turistik e mrekullitë e vendit e sidomos të qeverisë sonë që do të shfaqen, më në fund, nëpër botë! Pavarësisht se me aq para Xibërhane mund të ishte bërë me shkollë, me ambulancë e me rrugë që do ta lidhte me rrugën nacionale! Por banorët e Xibërhanes le t’u gëzohen hë për hë atyre “tri rrogave shto edhe pensionin”, ndërsa Berisha le të ndreqë imazhin e qeverisë sonë nëpër botë! Në fund të fundit për një Xibërhane nuk mund të prishim imazhin e Shqipërisë, d.m.th, të kryeministrit tonë zulmëmadh nëpër botë!
    ***
    Në të vërtetë sot nuk ka e nuk gjen njeri apo familje që mund t’u shmanget së paku shpenzimit të njërës prej këtyre tri rrogave, qoftë i ngujuar në Xibërhane, qoftë i hardallisur në Tiranë, te blloku; qoftë i papunë, qoftë ministër, a deputet. Madje mund të thuhet pa frikë se ato në të vërtetë hipotekisht mund të jenë edhe katër “rroga”, po të kesh të paktën një fëmijë që do të duhet ta çosh në Tiranë për të studiuar. Ama, po të kesh edhe makinë, edhe shërbyese, edhe sekretare, edhe badigard, edhe jo një…por disa celularë, patjetër që “rrogat” do ta kapërcejnë shifrën pesë…Pra, malësori i mençur i Xibërhanes jo pa të drejtë gjykonte se deri sa nuk ishte i shtrënguar prej fatit të mos i harxhonte gjithë ato “ rroga”, mund të quhej se i kish, pra ai duhej ta quante veten me fat që jetonte në Xibërhane, përnjimend të lumtur me pensionin e vet, qoftë edhe qesharak!
    Po sikur të kishte një të afërm në spital e mjeku t’i kërkonte disa mijëra euro për ta operuar? Sa kushton një operacion në zemër, qoftëlarg? Sa kushton një operacion në kokë? Sa kushton një apandesit? Sa kushton një lindje në maternitet? Po sikur të duhet të operohesh jashtë, veç parave për rrugën dhe operacionin, si do ta nxjerrësh vizën, o njeri, në ambasadat e huaja që mezi po presin të integrojnë edhe shqiptarët?
    E nëse nuk ke për të paguar, atëherë i sëmuri nuk mund të operohet, d.m.th, se ti pranon që i dashuri yt të vdesë! Nuk paske para? Gjeji! Shite në daç shtëpinë e katandinë, merr borxh e shpëto njeriun tënd të dashur! Nuk ke rrugë tjetër! Dihet se para vdekjes dhe para mjekut edhe perandorët më katilë bëhen lepuj, qengja, jo më po të jesh një katundar prej Xibërhanes! Po çfarë mund të shesë një banor i Xibërhanes që të nxjerrë disa mijëra euro për një operacion?
    Por ja ku erdhi shpëtimi! Para ca ditësh në Fier u arrestua një mjek që i kishte kërkuar një pacienti 1200 euro për një operacion të thjeshtë në këmbë. Në të vërtetë ky mjek e hëngri si ai pedagogu që u kap dhe u arrestua se kishte kërkuar 100 euro për një provim. Ai e hëngri si ata drejtorët demokristianë të rrugëve që u arrestuan për të shpëtuar peshqit e mëdhenj, natyrisht veç tyre të rezervatit të ministrit Ndoka! Po a thua se pas këtij shembulli spitalet tona do të pastrohen e fukarenjtë do të mund të mjekohen vetëm me kartelën e sigurimit shëndetësor që e paguajnë pa ditur që e paguajnë? Sistemi ynë shëndetësor është më absurdi: ai nuk është as privat, as shtetëror e as publik! Ai është një sistem zinxhir i ndërtuar që nga portieri, sanitarja, infermierja e deri te profesori për të vjedhur, për të zhvatur e për të groposur për së gjalli në mjerim gjithë të afërmit e të sëmurëve! Jo, nuk ka rrogë që mund të përballojë shpenzimet e një shtrimi në spital!
    Akoma më keq është po të kesh një njeri në burg. Burgjet në Shqipëri në të vërtetë janë kthyer në fabrika që presin para, jo vetëm për avokatët, gjykatësit, gardianët, drejtorët, për të blerë e për të çuar ushqime, për të paguar udhëtimet vajtje-ardhje të çdojavëshme të furgonit …por edhe për të ndikuar (blerë) gjyqtarët, që këta, në mos të japin falje e pafajësi, të japin një dënim sa më të butë. Sa kriminelë e vrasës janë liruar e kanë dalë të pafajshëm? Pa paguar, jo me lekë, as me disa rroga të hequra mënjanë, po me disa mijëra euro, ata do të ishin në burg! Ndaj malësori i Xibërhanes kishte të drejtë kur thosh se po të kish një prej djemve në burg ( qoftëlarg!) nuk do të kishte çfarë të shiste që të paguante gjithë këto shpenzime!
    E treta, “rroga e borxheve”, është më e papërballueshmja e më sunduesja në Shqipëri. Të varfrit kanë “listat” nëpër dyqane, po ama të pasurit, në shumicën e rasteve, janë të pasur nëpërmjet borxheve! Shumica e firmave funksionojnë nëpërmjet borxheve apo të këmbimit mall me mall, sa në komunat primitive. Shumica e investimeve i kanë rrënjët në borxhe e në kredira që nuk mund të shlyen dot. Për këtë arsye sa kanë nisur vrasjet e vetëvrasjet për moskthim të borxheve…Nuk flitet pra për “rroga” që shkojnë sa rroga e kryeministrit, as sa ajo që kushte parasysh katundari nga Xibërhane; flitet për borxhe me miliona që nuk kthehen dot pa u këmbyer me jetë, me kokë e me gjak!…
    Ja pra përse vlekëra teoria dhe praktika e pajtimit me të Keqen më të vogël në këtë kohën tonë kaq demokratike! Gjeni pra një tjetër rrugë (për të lehtësuar sadopak mjerimin tonë) më të mirë e më të mençur se kjo që ka shpikur malësori ynë nga Xibërhane! Ja pra përse shqiptarët janë lodhur e nuk dalin më në protesta kundër qeverisjes dhe qeverisë së Berishës! Ata janë pajtuar me të Keqen më të vogël se kanë frikë nga një e Keqe më e madhe!
    Dhe për këtë kanë plotësisht të drejtë. Pasi e kanë provuar e paguar shumë shtrenjtë njëherë, në vitet 1996-97-98!
    Liberté, égalité, fraternité

  5. #425
    CG Artist,Skenograf Maska e gerland
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    35
    Nuk e kuptoj perse shume njerez e shohin kaq pozitivisht hyrjen ne BE.Duhet te dini qe shume mardhenje te tilla bazojne mbi interesa qe do te thote nqs Shqiperia arrin (gje qe e dyshoj shume me kete klase politike qe kemi) tja dale te arrij te gjitha normat e kerkuara nga BE duke perfshire gjithshka do te ishte me mire te pyesim veten "A na intereson te jemi ne BE" patjeter qe ka edhe shume elemente qe favorizojne Shqiperine nqs bene pjese ne BE por mos harroni qe askush nuk jep pa pasur nder mend te te mar dicka. Nqs ne arrime ate nivel nuk do kemi me nevoj te jemi pjes e BE. Shqiperia eshte nje vend i vogel 3,4 milion banore kemi 17 vjet qe mundohemi te permiresohemi ne cdo aspekt (ketu e kam fjalen vetem per masen e jo per klasen politike), ne duhet ta kishim kapur me kohe ate nivel nqs politika te ne do te behej seriozisht me synime POZITIVE e jo per interesa personale sic me keqardhje konstatoj te ndodhe dit per dite.Vendi yne duhet te kishte arritur me kohe nje nivel te nje shteti Evropian, ne ate cope toke te vogel qe na ka ngelur kemi te gjitha pasurite qe nje shtet mund te deshiroje.Resorsat edhe pozita Shqiperise jane fantastike por po nuk u shfrytezuan ´per te mire te vendit nga klasa politike nuk ka me sens prandaj besoj sa klasa politike te jete kjo qe eshte (te njejtat fytyra thjesht ne maska te ndryshme) nuk ka per te ecur. kshu qe eshte e kote te diskutohet me per BE edhe ta shohim sikur BE te jet shpetimi yne duhet te stabilizohet nje here klima politike brenda vendit me nje qeveri stabile e mbi te gjitha pa korrupsion, dhe mbi te gjitha qendrimi i shqipetarit kundrejt politikes.Shipetari be TIFOZLLEK per politiken sikur te shoh ndonje ndeshje futbolli e si therret trurit qe te gjithe ata njerez me kollare jane aty sepse (te pakten ne parim) duhet ti kishim zgjedhur ne ne saj te interesave tona personale. Mbasi te arrihet kjo gje(qe te na dhuroj zoti nje klas politike le te themi normale) do te veme re qe pastaj sdo te kemi me nevoj per BE.
    Gjithsesi Shpresoj qe te mos zgjase shume e zoti te na dhuroje nje Politike beshkohore, nqs arrihet kjo i kemi te gjitha.
    RESPEKTE TE GJITHEVE
    G

  6. #426
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Në pritje të raportit për Shqipërinë

    1 nëntor 2007- Këtë muaj morëm disa sihariqe për ratifikimin nga disa parlamente të Marrëveshjes së Stabilizim Asoccimit të Shqipërisë në BE. Sinjale, që e çuan numrin e vendeve evropiane që e kanë ratifikuar këtë marrëveshje në 12, ku muajin që sapo lamë pas parlamenti estonez, parlamenti britanik dhe ai italian e ndërmorën një hap të tillë. Në muajin që lamë pas, dolën edhe sondazhet vjetore...
    të perceptimit të shqiptarëve për Evropën. Dhe sipas sondazheve të publikuara nga një OJQ shqiptare, rezulton se këtë vit, krahasuar me vitin paraardhës, është shtuar dëshira e shqiptarëve për të hyrë në BE, (93% e të intervistuarve janë pro anëtarësimit në BE), që do të thotë se sa më shumë shtrënguese bëhen kërkesat e BE, aq më shumë rritet dëshira e shqiptarëve për të hyrë në familjen e madhe evropiane.
    Por çuditërisht, ndryshe nga gjithë sa thamë e shkruam deri tani për ratifikimin e marrëveshjes dhe dëshirën e shqiptarëve për të qenë pjesë e familjes evropiane, sinjalet janë negative dhe duken nga deklaratat e zyrtarëve më të lartë të Komisionit Evropian, apo pritshmërisë së raportit vjetor që do të publikohet tani në fillim të nëntorit nga Komisioni Evropian, për të gjitha vendet e Ballkanit.
    Çfarë ndodh realisht? Lufta kundër krimit të organizuar, reformat në fushat ekonomike, përshtatja e legjislacionit shqiptar me atë komunitar, vendosja në baza të kontrollueshme të kufirit shqiptar, paisja me dokumenta identifikimi të pafalsifikueshme dhe brenda standarteve të BE, etj, etj...janë detyra që prej më shumë se 10 vjetësh, bien si çekan në kokat e politikës shqiptare duke mos realizuar edhe dëshirën e 93 përqind të shqiptarëve që kërkojnë anëtarësimin në BE.
    Dhe raportit vjetor të progresit të reformave të Shqipërisë në BE, qeveritarët nuk i shpëtojnë dot me deklarata boshe të tipit që “politika shqiptare është thellësisht e angazhuar në reformën zgjedhore” apo që “qeveria shqiptare është duke luftuar me çdo mjet korrupsionin dhe krimin e organizuar”. Justifikimet e këtij lloji, nuk janë as më shumë e as më pak sesa zëra që në fletët e raport-progresit, përkthehen në fraza dhe ultimatume të tipit që “është bërë pak progres” apo “aspak progres” në fushat e kërkuara dhe detyrat e vëna nga Komisioni Evropian. Sipas sinjaleve të para që dalin nga selia e Komisionit Evropian në Bruksel, ndryshe nga raporti i një viti më parë, nota kritike do të shoqërojnë raportin aktual të progresit të Shqipërisë në përpjekjet e saj drejt Bashkimit Evropian, e pikërisht për çështjen e reformave. Duket se qeveria dhe politika shqiptare kanë shpenzuar këtë vit shumë energji në çështje të tilla si zgjedhjet vendore të shkurtit të këtij viti, që bllokuan për më shumë se tre muaj punën e institucioneve kryesore të shtetit shqiptar, duke përfshirë edhe qeverinë. E pasi u mbyll debati i zgjedhjeve vendore, politika shqiptare u impenjua maksimalisht në zgjidhjen e çështjes së presidentit dhe debatit të gjerë në klasën politike shqiptare, duke e finalizuar këtë proces në seancën parlamentare të 20 korrikut të këtij viti. Por procesi mori jo pak, por më shumë se katër muaj kohë. E menjëherë sapo përfundoi çështja e zgjedhjes së presidentit, pas pushimeve, politika dhe parlamenti shqiptar u përfshinë në një debat të ri, ai i shkarkimit të kreut të Prokurorisë së Përgjithshme shqiptare Theodhori Sollaku.
    E pavarësisht këtyre vonesave të shkaktuara nga ngjarjet e mëdha politike në vend; pavarësisht deklaratave me nota pesimiste dhënë edhe nga zyrtarët e lartë të KE (kujtojmë deklaratën e Barrosos në takim me Presidentin Topi, apo deklaratën e Shefer për anëtarësimin në NATO); pavarësisht notave kritike që pritet të shoqërojnë raport-progresin vjetor të Shqipërisë për anëtarësimin në BE, qeveria shqiptare, për herë të parë, nëpërmjet Ministrit të Jashtëm Lulzim Basha, ka marrë një angazhim të ri: “Brenda gjashtë muajve të parë të vitit 2008, të gjitha parlamentet e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të kenë përfunduar procesin e ratifikimit të MSA së Shqipërisë në Bashkimin Evropian”. Të shpresojmë se procesi do të ecë kaq shpejt, po aq sa optimist është ministri Basha. Por sinjalet e Brukselit, nuk janë në fakt të shoqëruara me doza të tilla optimizmi. Që do të thotë, se, nëse deri tani, duke filluar nga qershori 2006 kohë në të cilën është firmosur në Luksemburg ky dokument i rëndësishëm, kjo marrëveshje është ratifikuar nga 12 shtete anëtare të BE, është e vështirë që procesi të mbyllet në gjashtëmujorin e parë të vitit të ardhshëm.

    Balkanweb
    Sui generis

  7. #427
    Pasioni për shkencën Maska e Qendi
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    2,102
    Perceptimi i shoqërisë shqiptare në rrugën drejt BE-së

    Shumica dërrmuese e shqiptarëve mbështesin anëtarësimin e vendit të tyre në Bashkimin europian dhe ky qëndrim ka pësuar një rritje të ndjeshme krahasuar me dy vitet e shkuara. Në këtë përfundim ka dalë sondazh i katërt i përvitshëm i realizuar nga Instituti për marrëdhënie ndërkombëtare. Megjithatë vrojtimi ka nxjerrë sërish në pah një njohje jo të saktë të procesit, ku mbështetja e anëtarësimit lidhet kryesisht me përfitimet për lëvizjen e lirë drejt vendeve të Europës.

    Në ndryshim nga tendenca ndaj mbështetjes për anëtarësim që ka shoqëruar rrugëtimin e vendeve të tjera të europës lindore drejt BE e cila ka qenë në rënie sa më shumë i është afruar finalizimit të integrimit, shqiptarët përkundrazi në vitin 2006 kanë rritur mbështetjen për anëtarësimin e Shqipërisë. Sipas sondazhit të paraqitur sot nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare përqindja e mbështetjes është në 92,5 përqind, duke shënuar një ngritje të dukshme krahasuar me dy vitet e shkuara ku ajo ishte në nivelin e 84.9 përqind në 2004 dhe 83.9 përqind në 2005. Sipas autorëve të vrojtimit ky fakt mund të shpjegohet me nënshkrimin e marrëveshjes së Asocim Stabilizimit mes Bashkimit Europian dhe Shqipërisë në qershor të këtij viti. Megjithatë nënshkrimi i marrëveshjes nuk ka ndryshuar asgjë në pritshmërinë për ritmet e integrimit. Shumica mendojnë se procesi po përparon shumë ngadalë dhe besojnë se Shqipëria do të integrohet pas 10 ose 15 vjetësh. Madje edhe ata që besojnë në një integrim të shpejtë nuk mendojnë se kjo do të ndodhë para 10 vjetëve të ardhshme. Sipas autorëve të sondazhit ky është përcaktimi më pesimist i vlerësimit të ecurissë së procesit “shpejt” që është hasu që prej anketimit të parë në 2002. Mbështetja e madhe e shqiptarëve për anëtarësim cuditërisht vjen në një kohë kur ata vlerësojnë më pak se më parë përfitimet nga anëtarësimi, një prirje kontrdiktore që autorët e vrojtimit e shpjegojnë se faktin se shqiptarët nuk shohin ndonjë zgjidhje tjetër vec rrugës drejt Brukselit. Por kjo dukuri mund të shpjegohet dhe me mosnjohjen ende të plotë të procesit të integrimit gjë që dallohet qartë në sondazh edhe nga perceptimi apo arsyet për të cilat ata mbështesin anëtarësimin. Pjesa më e madhe e tyre e lidh këtë me dëshirën për t’i shpëtuar regjimit të rreptë të vizave për lëvizjen në vendet e europës, ndrësa zhvillimi i ekonomisë, forcimi i demokracisë dhe shtetit ligjor apo rritjë e standartit të jetesës rezultojnë si arsye më pak të forta. Njohuritë ende të cekta mbi procesin e integrimit dalin në pah edhe kur nnshkrimi i marrëveshjes së Stabilizim Asocimit i ka shtyrë 49 përqind të të anketuarve të deklarojnë se Shqipëria është gati për anëtarësim apo 24 përqind besojnë se Brukseli do ta pranojë Shqipërinë para se ajo të jetë gati. Vlerësime të tilla bëhen shqetësuese kur shikon përgjigjet e administratës publike, kategorisë së prfshirë direkt në procesin e integrimit. Mbi 54 përqind e saj është shprehur se nuk e di nëse shqipëria është gati apo jo. Po ashtu administrata paraqet dhe mosnjohjen më të madhe mbi atë që përfaqëson marrëveshja e nënshkruar me Brukselin krahasuar me kampionin e përgjithshëm. Kështu mbi 54 përqind e nëpunësve shqiptarëve mendojnë se marrëveshja nuk sjell asgjë të vecantë dhe vetëm 6.6 përqind e velrësojnë atë ashtu sic është në të vërtetë, si një marrëdhënie kontraktore. Megjithatë mbështetja për anëtarësim në Be mbetet shumë e lartë, por kjo sipas Institutit për Studime ndërkombëtare nuk duhet kuptuar si një optimizëm i shfrenuar ndaj sfidve dhje kohëzgjatjes së procesit. Nënshkrimi i marrëveshjes së Stabilizim Asocimit i bëriu shqiptarët të besojnë se vendi po ecën përpara, por kjo nuk i ndryshoi shumë pèerceptimet e tyre mbi Be apo procesin e integrimit, theksojnë autorët e sondazhit.

  8. #428
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    BE: Pak fjale, shume pune

    Shqiperia kritikohet serish nga Bashkimi Evropian per mosrealizim te reformave kyce per integrimin. Perfaqesuesi me i larte i Politikes se Jashtme dhe Sigurise i BE-se, Havier Solana, i beri te qarte dje Presidentit, Bamir Topi, se eshte i domosdoshem realizimi i reformes ne gjyqesor, luftes kunder krimit e ne sistemin zgjedhor. “Procesi i reformave duhet te vazhdoje me vendosmeri. Ne nuk mund te bejme gje, por duhet t’i beni vete”, tha Solana.

    Por ai ka treguar gatishmerine e BE per te shoqeruar klasen politike shqiptare gjate procesit dhe zhvillimeve, gjate zbatimit te pjeses se veshtire, te punes, e cila duhet te behet ne Shqiperi nga vete shqiptaret, nga shoqeria dhe udheheqesit e vendit.

    Solana vuri ne dukje se kohet e fundit ka pasur njefare tensioni ne Parlament, duke kerkuar qe te mbetet pjese e te shkuares dhe mos jete pjese e se ardhmes. Sipas tij, eshte e rendesishme qe mes forcave politike te kete kompromise ne menyre qe te ecet ne rrugen e duhur. “Shqiperia eshte nje vend qe ka nenshkruar Marreveshjen e Asociim-Stabilizimit. Pa kurrfare dyshimi, nenshkrimi dhe zbatimi i kesaj Marreveshjeje duhet te sjelle si rezultat edhe kryerjen e disa reformave te nevojshme ne Shqiperi, nga pikepamja ekonomike, gjyqesore dhe politike, gjithashtu”, vijoi Solana. Ai permendi dhe reformen zgjedhore, per te cilin theksoi se realizimi i saj eshte shume i rendesishem per qendrueshmerine politike te vendit. “Fjalet jane shume te rendesishme, deklarata jane shume te rendesishme, por veprat edhe me te rendesishme”, nenvizoi Solana. Nga ana e tij, edhe Presidenti Bamir Topi vleresoi se realizimi sa me i shpejte i reformes zgjedhore dhe berja e regjistrit te sakte te votuesve dhe kartat e identitetit eshte i domosdoshem. Ashtu si Solana, Topi theksoi se bashkepunimi mes forcave politike ne funksion te ekuilibrimit te jetes politike eshte shume i rendesishem. “Besoj se keto qe jane ne kete moment ne Parlament, reforma elektorale dhe reforma ne sistemin e drejtesise, jane imediate per t’u perfunduar. Ne shpresojme qe do te ecim shume fort ne kete drejtim”, tha Topi. Ajo qe u vleresua shume nga Solana ishte shoqerimi i Presidentit nga perfaqesues te dy partive te medha politike: PD-PS, si Prec Zogaj dhe Arta Dade. Gjate takimit ne Bruksel mes dy personaliteteve u prek dhe ekuilibrimi i jetes politike ne vend, rendesia e thellimit te reformave dhe perkushtimi ndaj procesit te integrimit, roli moderator i Shqiperise ne rajon, situata ne Ballkan dhe ceshtja e Kosoves.

    Koha
    Sui generis

  9. #429
    ssdwcdcee Maska e SENSUALI_TR
    Anëtarësuar
    01-02-2007
    Vendndodhja
    Ne vendin ku Extremet i kalojne kufijte e imagjinates
    Postime
    277
    Te pakten te behet liberalizimi i vizave per te gjithe kategorite e njerezve jo vetem per njerez me status te vecante si gazetare,etj por dhe per njerezit e thjeshte sepse kurdo dhe sido qe te hyjme ne ne BE do jemi perher mbrapa me fqinjet tane persa i perket ekonomise investimeve etj.
    * Jeta është Mundësi, Përfito nga Ajo*

  10. #430
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    14-11-2007
    Vendndodhja
    ne kabul tu bo plazh
    Postime
    784
    un them te futemi ne nato njeher si rumania dhe bullgaria se ata ate rrug ndoqen se ndryshe sfuteshin gjall ne bot ene ata ne europ

  11. #431
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Gazeta Sot, Saturday, 01 December 2007

    Ja 16 dështimet e qeverisjes Berisha në 2 vjet

    Raport progresi i Komisionit Evropian tregoi se Shqipëria është shumë larg integrimit evropian në të gjitha aspektet e tij.

    Lufta kundër korrupsionit ka qenë një nga pikat kyçe ku qeveria nuk ka ecur sipas premtimeve dhe ky fakt u vu në dukje edhe nga raporti. Berisha ka premtuar se do të vinte bandat kriminale përballë ligjit por shumica e krerëve të bandave të cilat kanë kryer vepra penale nga më çnjerëzoret edhe pse janë kapur në vende të huaja kanë kërkuar azil në burgjet ku ndodhen pasi sipas tyre bazuar në deklaratat e Berishës rrezikojnë jetën si edhe një gjykim politik nëse kthehen në Shqipëri.Kërkesat për ekstradimin e tyre janë refuzuar më shumë se një herë. Berisha premtoi klasa me 30 nxënës ndërkohë që mësimi në shkolla të qyteteve të mëdha urbane bëhet me mbi 40 nxënës me dy turne dhe me klasa të mbipopulluara. Shkollat në shkallë vendi nuk kanë sistem ngrohje dhe vuajnë mungesën e energjisë elektrike çka bën që nxënësit të zhvillojnë mësim me orë të shkurtuara dhe nën dritën e qirinjve duke u ngrohur kësisoj me frymë. Asnjë shkollë me qeverisjen Berisha nuk do të vuante mungesën e internetit. Ndërkohë që Shqipëria renditet si vendi i fundit në përdorimin e internetit si pasojë e mungesës së investimeve për këtë fushë. Premtimi për parqe për fëmijët dhe kërkesat e të rinjve i ka kaluar në dorëzim pushtetit vendor i cili për këto duhet të mbledhë mirë taksat vendore pasi qeveria nuk mund të financojë.

    1-Shqipëria 2007, kaos energjetik, 12 orë mungesë dritash

    Qeveria Berisha premtoi se do të ofronte energji elektrike me çmim të ulët, furnizim 24 orë pa ndërprerje brenda vitit 2007, por asnjëra prej tyre nuk rezulton e zbatuar. Aktualisht që flasim Tirana ka 5 orë në ditë mungesë dritash, ndërsa zonat e tjera të vendit shoqërohen mesatarisht në 12 orë mungesë dritash. Lidhur me çmimet, ato janë rritur një herë mesatarisht me 26 % në vitin 2006, dhe priten të rriten sërish në 2008. Për sa i përket matësve, procesi i vendosjes së tyre konsiderohet i dështuar plotësisht. Jemi në fundin e 2007 dhe në vendin tonë kemi rreth 80 mijë familje që paguajnë energji elektrike amorfe. Kurse për linjat e transmetimit, ajo Tiranë-Elbasan si tender dështoi muajin që shkoi, ndërsa linja 400 kV Elbasan2-Tirana2-Podgorica nuk nisur ende punimet.

    2- Nga 150 USD premtimi, pensioni katandiset në 7000 lekë

    Pensionet do të dyfishohen brenda 4 viteve, ndërsa do të vazhdojë ngushtimi i diferencës së pensioneve të qytetit me të fshatit. Po ashtu dhe pagat në shtet do të rriten, sidomos të ulëtat. Në fakt qeveria i rriti, sa për të thënë në një mesatare që nuk e kalon 10 %, nivel i cili është zhvlerësuar krejtësisht nga rritja e inflacioni, ndikuar nga çmimet e larta. Pensionet do të dyfishohen (rritje 100%) premtoi Berisha, por në vitin e dytë qeverisës kemi vetëm një rritje që nuk e kalon 15%. Aktualisht pensionet janë 6-7 mijë lekë nga 150 USD që duhet të ishin sipas premtimit të kryeministrit. Me rritjen e çmimeve mesatarisht 37% dhe nivel inflacioni 4.4%, vlera aktuale e pensionit shkon diku te 5 mijë lekë në muaj, duke e kthyer këtë kategori në kushte tepër të vështira.

    3-Realizimi poshtë 20%, bursa s’funksionon

    Niveli i investimeve të huaja paraqitet jashtëzakonisht dobët, fakt i pranuar nga vet ministri i Financave. Për vitin 2007 niveli i tyre nuk e kalon 20%, ndërsa investimet e huaja private mbeten më të ulëtat në rajon, sot e kësaj dite që flasim. Vlera e tyre arrin 300 milionë euro, vetëm 50 milionë më shumë se viti i kaluar, që gjithsesi mbetet nivel më i vogël se në vitet e mëparshme. Lidhur me bursën e Tiranës të gjithë e dinë që ajo nuk funksionon, madje janë të paktë ato që e dinë se ku ndodhet, e të gjitha këto bëjnë të kuptosh se sa e ka realizuar premtimin Berisha.

    4-Borxhet dhe inflacioni dalin jashtë kontrollit

    Në këtë pikë qeveria Berisha ka treguar se e ka shkelur premtimin pasi nuk rezulton me ulje borxhesh. Kur kemi hyrë në vitin e tretë qeverisës, deficiti buxhetor arrin në 7%, pra 3 % më shumë se niveli i premtuar në programin qeverisës të të djathtëve. Lidhur me nivelin e inflacionit, edhe në këtë pikë kemi dalje jashtë kufirit të premtuar. Aktualisht niveli i inflacionit është 4,2%, madje ë muajin e shkuar arriti në 4,4%.

    5-Taksat dhe biznesi: Rritje dhe ashpërsim klime

    Në fakt politikat fiskale të qeverise po bazohen në parimin “më pak taksa, më shumë të ardhura buxhetore”. Por po t’i analizosh dalim në faktin se premtimet e bëra nuk janë mbajtur. Kështu lidhur me aplikimin e përjashtimit nga tatim-fitimi për një periudhë 1-3 vjeçare për bizneset e reja me kusht që të rrisë punësimin, as nuk është zbatuar ndonjëherë, e njëjta gjë dhe për njohjen e nivelit prej 10% shpenzim i zbritshëm për teknologjinë e re. Jo vetëm që nuk po aplikohen, por në programin Ekonomiko-Fiskal 2007-2010, shihet se këto masa janë harruar. Lidhur me TVSH, premtimi për uljen 17% nga 20% që ishte (është), rezulton një mashtrim klasik. Kjo taksa nuk do të ulet të paktën për tre vitet e ardhshme. Ndërsa Tatimi mbi të Ardhurat Personale u unifikua me 10%, duke prekur pagat e vogla në shtet e privat dhe privilegjuar monopolet. Kurse për akcizën, në korrik qeveria rriti masën e tyre duke nisur nga karburantet, cigaret dhe pijet alkoolike, duke hasur në kundërshti të forta me biznesin. Këto masa jo vetëm që nuk kanë ulur evazionin fiskal sipas parashikimit në programin qeverisës 2005, por kanë rritur ndjeshëm kontrabandën. Lidhur me klimën e biznesit, se do të konsultohet gjerësisht për reformat si dhe do të krijohen lehtësira për ankimin administrativ, të dyja këto janë shkelur kokë e këmbë. E para, të gjitha ligjet fiskale në dy vjet qeverisje janë miratuar pa marrë parasysh sugjerimet e biznesit, madje disa prej tyre nuk janë njohur fare nga sipërmarrja e lirë, ndërsa për ankimimin e kemi të freskët rastin e ligjit të gjobave, kur nga ana tjetër mungon gjykata administrative.

    6-Privatizimi, “Calik” e merr për 120 mln Euro

    Qeveria e re nuk e njeh aktin e privatizimit të Albtelecom si një akt i kryer në kushtet e mungesës së plote të transparencës mbi këtë proces. Në fakt, qeveria Berisha i qëndroi kësaj ideje për dy vjet rresht por nuk u tundua nga ideja e ryshfetit, edhe pse shqiptarët vuajtën nga tarifat e larta të telefonisë celulare. Turqit e “Çalik” e blenë Albtelecomin në verën e këtij viti për 120 milionë euro, bashkë me licencën e celularit të tretë, duke mos ndryshuar asgjë nga kontrata e mëparshme që Berisha e cilësoi “mafioze”.

    7-Punimet e TEC përfundojnë 2010

    Jo vetëm që nuk po lejon kryerjen e referendumit, por kryeministri Berisha ka dhënë viston për fillimin e punimeve të TEC-it të Vlorës, kosto e të cilës arrin 92 milionë euro. Në kuadër të zhvillimit të sektorit të turizmit ishin premtuar furnizimi më ujë e drita 24 orë për zonat turistike. Në fakt vetëm një pjesë e tyre e patën shansin, por pas mbarimit të sezonit situata u rikthye ashtu siç ishte. Kjo tregon qartë faktin se qeveria nuk ka një platformë të saktë lidhur me sektorin e turizmit. Kurse për dyfishimin e fondeve për marketingun, vetëm në vitin e tretë (buxheti 2008) u arrit miratimi për kryerjen e reklamave në televizione si CNN, pasi në herët e tjera kishte dështuar për mungesë parash.

    8-Bujqësia, karburanti sa çmimi i tregut

    Qeveria e djathtë garantoi fermerin shqiptar se do të zgjidhë përfundimisht çështjen e pronësisë mbi tokën duke garantuar të drejtat e fituara me ligjin Nr. 7501. Por jo më larg se dy javë aleatët e tyre, republikanët votuan kundër zbatimit të këtij ligji, i cili po sjell kaos në procesin e kthimit dhe kompensimit të pronës. Lidhur me karburantet pa akcizë, qeveria e bllokoi skemën dhe aktualisht fermerët po e marrin naftën në treg të lirë, me 80-90 lekë/litri. Kurse kredia vazhdon të mbetet problem, duke e konsideruar bujqësinë sektorin më pak të kredituar në vend. Lidhur me premtimet e tjera, asnjëra nuk është mbajtur, fakt që e vërtetojnë vet fermerët dhe bizneset e lidhura me të.

    9-Korrupsioni nis me zyrtarët e Berishës

    Megjithëse në programin qeverisës të tij Berisha parashikon se zyrtarët e kabinetit afër tij do të jenë të parët që do të zbatojnë ligjin pas dy vjetësh qeverisje duket krejt e kundërta. Megjithë ndryshimet e herëpashershme të ministrave në kabinetin e tij të paktën dy ministra tashmë të njohur publikisht për akuzat e hedhura ndaj tyre tregojnë qartë se programi i Berishës për luftën kundër korrupsionit është tepër i largët. Të paktën brenda tre muajsh janë arrestuar zyrtarë të lartë të shtetit të implikuar me korrupsion, shkelje ligji dhe shpërdorim detyre. Megjithëse ndaj këtyre arrestimeve Berisha ka deklaruar se do të luftohet korrupsioni, vlen të theksohet se nga ana tjetër korrupsioni po del nga radhët e tij.

    10-S’ka bashkëpunim, por uzurpim

    Në programin e tij kryeministri Berisha tregon qartë disponibilitetin e tij për të bashkëpunuar me institucionet e pavarura. Me sa duket kryeministri ka ngatërruar kontekstin e bashkëpunimit me uzurpimin, pasi gjatë dy vjetëve që ai po qeveris është konstatuar përqendrimi i institucioneve të pavarura nën pushtetin e tij. Në këtë kuadër vlen të përmendim presidencën të cilën Berisha me të gjitha tentativat e tij për ta përqendruar në duart e veta bëri president një figurë nga radhët e veta. Në të njëjtën linjë operoi edhe me institucionet e drejtësisë ku rastet më të njohura janë Këshilli i Lartë i Drejtësisë si dhe Prokuroria e Përgjithshme. Tashmë është i njohur fakti i shkarkimit të Theodhori Sollaku nga posti i kryeprokurorit dhe në vendin e tij u emërua person i propozuar nga vet kryeministri. Ky i fundit në të njëjtën linjë operoi edhe me KLD ku pjesa më e madhe e anëtarëve të saj përbëhet nga radhët e mazhorancës. Rasti më flagrant është dhe uzurpimi i KSHC ku tashmë Berisha dominon me 4 anëtarë nga 5 gjithsej.

    11- Zvarritja e procesit të pronave

    Kthimi dhe kompensimi i pronave megjithëse ka qenë një nga proceset më të rëndësishme të qeverisë por në të njëjtën kohë edhe të popullit shqiptar. Në këto dy vjet qeveria duket se nuk e ka patur vullnetin e duhur që të merret seriozisht me çështjen e pronave. Edhe pse ka patur mjaft sugjerime dhe propozime nga republikanët për zgjidhjen e këtij konflikti të hershëm duket se çështja e kthimit dhe kompensimit të pronave ka mbetur në vend numëro. Deri tani nuk është marrë asnjë masë konkrete për çështjen në fjalë, kthimi dhe kompensimi i pronave vazhdon të mbetet një problem për qytetarët. Me 5 milionë USD ( nga 10 milionë që propozuan aleatët republikanë) të planifikuara për kompensim nga qeverisja Berisha në buxhetin e vitit 2008 duket se ky proces do të vazhdoje dhe në vitet e para të shekullit të ri.

    12-Reforma zgjedhore, asnjë zgjidhje konkrete

    Reformimi i sistemit zgjedhor ka qenë gjithashtu një nga reformat më të rëndësishme në vend dhe që vazhdon të ngelet në vend numëro. Komisioni i ngritur për reformën zgjedhore ka muaj që është ngritur dhe po aq muaj sa jetëgjatësia e tij ka edhe që ngelet i bllokuar. Ky bllokim ka hasur edhe akuzat që opozita i ka drejtuar fajtores së mundshme, mazhorancës. Themi të mundshme sepse këto akuza për bllokim vijnë vetëm nga kampi opozitar në drejtim të mazhorancës dhe jo anasjelltas. Bllokim i qëllimshëm sipas deklaratave të palës së majtë për të hyrë përsëri në zgjedhje me sistemin ekzistent që i shkon për shtat qeverisë aktuale.

    13-Raporti i BE: Shqipëria shumë vonë për anëtarësim

    Megjithëse ka qenë prioritet i Qeverisë Berisha integrimi i Shqipërisë në BE dhe NATO ka pasur ngecjet e veta. Këtë e tregon edhe raporti fundit i KE për Shqipërinë, ku theksohej progresi i ulët i Shqipërisë. Mesa duket varfëria, shëndeti publik, arsimimi dhe shërbimi publik vazhdojnë të kenë progres të ulët. Gjë kjo që ngadalëson hapat e vendit tonë në rrugën për integrimin euroatlantik. Aq më tepër këtë proces e ka sharë vetë Kryeministri në mbledhjen e disa muajve më parë të Komisionit Ndërministror për Integrimin e ka kritikuar ministren Bregu për punën e saj duke i thënë se më shumë se me rinovimin stafit duhet të merret me politikat konkrete të integrimit.

    14-Reforma në drejtësi ende e bllokuar

    Reforma në Drejtësi një nga ato reforma që përbënin thelbin e programit elektoral të Partisë Demokratike, por që deri tani ngelet një premtim dhe një fjalë në erë. Reformimi në këtë sistem ka të bëjë shumë me ndryshimet në institucione. Pasi deri tani në konceptin e Berishian ndryshim mesa duket do të thotë uzurpim. Kapja e institucioneve të rëndësishme së fundmi nuk i korrespondon reformimit. Pasi deri tani në gjithë institucionet e pavarura reformim përkthehet emërime nga mazhoranca. Në ndryshim nga reforma zgjedhore Presidenti vetë nuk ka marrë angazhimin për të mbledhur një tryezë për këtë reformë edhe pse nga më të rëndësishmet në vend..

    15-Procesi i arsimi, skandali i qeverisjes Berisha Edukimi i shqiptarëve është lënë në mëshirë të fatit. Kushtet e një arsimi cilësor dhe masiv mesa duket janë gjithnjë e më larg. Këtë e tregojnë edhe “reformimi” në sistemin universitar ku skandalet me listat dhe procedurat e pranimit në universitetet sa vijnë e po bëhen më të shpeshta dhe më konfuze për maturantët. Ajo që bie në sy është shtimi si kërpudha pas shiut i universiteteve private të cilat edhe pa licencimin e duhur vazhdojnë të ushtrojnë aktivitetin e tyre. Radhët e gjata për tekstet shkollore dhe mungesa e tyre në masë përfshinë jo vetëm këtë vit sistemin para universitar. Përmendim edhe mungesën e investimeve të duhura në zonat e duhura të cilat kanë sjellë mos interesin në rritje për arsimim. Rikonstruktimet e shkollave dhe ndërtimet e godinave të reja lenë për të dëshiruar.

    16-Korrupsioni nis nga Shëndetësia

    Mjedisi i tejndotur vazhdon të jetë një nga problemet e kësaj fushe dhe pse qeveria vazhdon të jetë neglizhente ndaj këtij fenomeni. Hedhja e plehrave dhe djegia e tyre në mjedise urbane e thellon këtë ndotje. Shërbimi shëndetësor dhe spitalet e vendit vazhdojnë të jenë të mbytura nga korrupsioni sa edhe në rast se je duke vdekur mjeku nuk të prek me dorë. Të shtrohesh në spital do të thotë të sigurosh të gjitha mjetet e domosdoshme duke nisur që nga batanijet dhe dyshekët. Për të mos folur për ilaçet të cilat duhet ti blesh vetë. Një reformë në shëndetësi e cila pritet, por s’po vjen.


    Të gjitha premtimet e kryeministrit, propagandë mashtruese

    Para ardhjes së tij në pushtet kryeministri aktual ka premtuar se do të ecte me shpejtësi drejt integrimit evropian. Premtoi se do të luftonte korrupsionin, premtoi se do të vendoste bandat para ligjit, premtoi se do të rriste rrogat dhe pensionet. Në fushën e arsimit Berisha premtoi shkolla moderne për fëmijët, të mos ketë klasë me mbi 30 nxënës, projekte për ngrohje, asnjë shkollë pa internet. Zbatimin projekteve për parqe lojërash dhe për të gjitha nevojat që kanë fëmijët dhe të rinjtë. Premtoi nisjen e punëve më të mëdha publike në historinë e vendit. Zhvillim të zonave rurale, projekti për 6 mijë km rrugë dytësore dhe rurale, me të cilat ne do t’i nxirrte qytetet nga balta, do t’i shndërronte qytetet tona nga qytete të një bulevardi në qytete të rrugëve të asfaltuara dhe të gjelbëruara. Do t’i shndërronte fshatrat në fshatra të rrugëve të asfaltuara, në mënyrë që fermerët shqiptarë të mund të kapin tregun me shpejtësi të madhe.

    1-Energjia, furnizim 24 orë në 2007

    Qeveria Berisha premtoi se do të ofronte energji elektrike me çmim të ulët, furnizim 24 orë pa ndërprerje brenda vitit 2007, duke i shpallur luftë errësirës dhe pasigurisë energjetike. Po ashtu do të instalohen matëset brenda vitit 2006. Me prioritet do të konsiderohen ndërtimi i linjave ndërsistemore (interkoneksionit) si linja 400 kV Elbasan2-Tirana2-Podgorica si dhe nënstacionin e Tiranës 400/220/110 kV dhe linja 400 kV Tirana2-KosovaB.

    2-Pagat dhe pensionet, dyfishim

    Pensionet do të dyfishohen brenda 4 viteve, ndërsa do të vazhdojë ngushtimi i diferencës së pensioneve të qytetit me të fshatit. Pagat në shtet do të rriten, sidomos të ulëtat.

    3-Investimet e huaja dhe bursa e Tiranës

    Trashëgimia socialiste në këtë fushë është ajo e vendit me nivelin më të ulët në rajon dhe ndër vendet në tranzicion në investimet private, financimet e huaja direkte (FDI) dhe eksportet. Tërheqja e investimeve të huaja është e një rëndësie vendimtare për sigurimin e ritmeve të larta për zhvillimin e vendit. Do të fillojë funksionimi i tregut të kapitaleve nëpërmjet rivënies në punë, të Bursës së Tiranës.

    4-Borxhet, ulje në masën 4%

    Qeveria angazhohet që të ulë deficitin buxhetor nëpërmjet rritjes së të ardhurave fiskale dhe manaxhimit me efektivitet dhe eficience të shpenzimeve publike. Në fund të periudhës 4-vjeçare synohet që deficiti buxhetor të mos jetë më i lartë se 4% e PBB-së. Norma e përshtatshme vjetore e inflacionit do të jetë 2-4%, sipas vlerësimit të BSH.

    5-Taksat dhe biznesi, reduktim dhe partneritet

    Politikat fiskale të qeverise do të bazohen në parimin “më pak taksa, më shumë biznes e punësim por edhe më shumë të ardhura buxhetore”. Do të aplikohet përjashtimi nga tatim-fitimi për një periudhë 1-3 vjeçare për bizneset e reja me kusht që të rrisë punësimin, do të njihet një nivel prej 10% shpenzim i zbritshëm për teknologjinë e re. Po ashtu, TVSH do të ulet nga 20% që është sot (2005) në 17%, Tatimi mbi të Ardhurat Personale do të prezantohet si një tatim gjithëpërfshirës mbi bazën e vetdeklarimit vjetor. Shkalla maksimale do të jetë 20% nga 23% që është sot. Akciza, do të zbutet shkalla tatimore duke e uniformizuar atë në nivele jo më të larta se ato të rajonit me efekte pozitive edhe në dekurajimin e kontrabandës. Komuniteti i biznesit do të konsultohet gjerësisht për reformat si dhe do të krijohen lehtësira për ankimin administrativ dhe marrjen e informacionit e ankesave të bizneseve ndaj veprimeve abuzive të zyrtareve të këtyre organeve.

    6-Privatizimi, kundër “Calik”

    Qeveria e re nuk e njeh aktin e privatizimit të Albtelecom si një akt i kryer në kushtet e mungesës së plote të transparencës mbi këtë proces.

    7-Turizmi, referendum për TEC në Vlorë

    Berisha premtoi zhvillimin e infrastrukturës rrugore, furnizimi më ujë e drita 24 orë për zonat turistike. Në program theksohet ndërtimi i një aeroporti në Jug të vendit. Qeveria e Berishës shfaqi kundërshti për ndërtimin e TEC-it në Vlorë, dhe nëse do ndërtohet kjo do arrihet nëpërmjet referendumit. Po ashtu do të dyfishohen fondet për marketingun e turizmit.

    8-Bujqësia, karburant 40 lekë/litri

    Qeveria e djathit do garantojë fermerin shqiptar se do të zgjidhë përfundimisht çështjen e pronësisë mbi tokën duke garantuar të drejtat e fituara me ligjin Nr. 7501. Karburanti do të sigurohet me çmim prej jo me shumë se 40 lek/litri. Do të shumëfishohet aksesi në sistemin e kredisë, përjashtimi 3-vjeçar nga tatimet për bizneset e reja agrare dhe agroindustriale, ulje me 20% më pak te tatimit mbi fitimin për bizneset të orientuara në eksportin e produkteve ushqimore. Po ashtu u premtuar rimbursim të menjëhershëm të TVSH-së për firmat e eksportit.

    9-Zbatimi i ligjit

    Zbatimi i ligjit fillon nga vetë shteti nënvizon programi i kreut të ekzekutivit. Institucionet shtetërore do të jenë të parat që do të respektojnë detyrimet e tyre ligjore. Situata e sotme ku zyrtarët ndjehen mbi ligjin, imunitarët përdorin imunitetin për dhunimin e tyre, ku institucionet shtetërore nuk zbatojnë vendimet e formës së prerë të gjykatave dhe nuk shlyejnë detyrimet ndaj qytetarëve dhe bizneseve do të marrë fund. Zyrtarëve të çdo institucioni shtetëror do t’u kërkohet më shumë se kujtdo zbatimi i ligjit.

    10-Institucionet e pavarura

    Qeveria brenda kuadrit kushtetues do të demonstrojë të gjithë vullnetin pozitiv për të bashkëpunuar me institucionet e tjera të pavarura me qëllim rritjen e shkallës së zbatimit të ligjit. Në veçanti bashkëpunimi me prokurorinë për ndëshkimin e krimit, me Inspektoratin e Deklarimit dhe Verifikimit të Pasurive për të siguruar transparencë dhe ndëshkim të korrupsionit dhe konfliktit të interesave, me Avokatin e Popullit për realizimin e të drejtave themelore të individëve dhe grupeve shoqërore dhe me qeverisjen vendore për të vendosur ligjin në zhvillimin urban e mbrojtjen e mjedisit do të jenë në qendër të vëmendjes së qeverisë.

    11-Të drejtat pronësore dhe k Kthimi i pronave

    Mazhoranca e re dhe qeveria e saj angazhohen për të plotësuar dhe konsoliduar sistemin e të drejtave të pronësisë dhe hapjen e mundësive që pasuritë e vëna me djersë, mund, sakrifica e në mënyrë të ligjshme të shqiptarëve të mund të legalizohen e futen në qarkullimin ekonomik e civil. Mazhoranca e re angazhohet për një kthim dhe kompensim të pronave në kufijtë maksimale të mundur. Për këtë qëllim do të amendohet ligji aktual duke eliminuar kufizimet diskriminuese të tij. Pronat do të kthehen fizikisht kudo ku është e mundur dhe në çdo rast tjetër ato do të kompensohen në natyre me troje turistike apo në vlerën e tregut.

    12-Sistemi zgjedhor

    Sipas programit qeverisës të kryeministrit Berisha zgjedhjet e lira e të ndershme do të jenë burimi i vërtetë i legjitimitetit të institucioneve demokratike. Kthimi i besimit të publikut tek zgjedhjet është një prioritet absolut i mazhorancës së re e qeverisë së saj. Manipulimi me votën e qytetarëve do të marrë fund njëherë e përgjithmonë. Për këtë qëllim do të përfundohet reforma zgjedhore në bashkëpunim dhe mirëkuptim me opozitën, si dhe me mbështetjen e konsultimin me partnerët ndërkombëtare e me të gjithë faktorët e tjerë shoqërore. Do t’i jepet fund pa mëdyshje përjashtimit të zgjedhësve nga listat e votimit dhe “Dushku” do arkivohet në histori.

    13-Integrimi në BE dhe NATO

    Programi i Berishës ndër të tjera paraqet se progresi i njëkohshëm në të katër objektivat madhore do të shënojë mbylljen e tranzicionit, shërimin e problemeve të mëdha të nënzhvillimit veçanërisht ato të varfërisë, të shëndetit publik, të arsimimit dhe të aksesit në shërbimet bazë publike, degradimit të mjedisit dhe kalimin e vendit në fazën e një ecjeje të shpejtë drejt integrimit evropian dhe euroatlantik. Të gjitha reformat dhe programet qeveritare do të hartohen dhe zbatohen me synimin e përshtatjes me modelet dhe arritjes së standardeve evropiane të demokracisë, shtetit ligjor, ekonomisë së tregut e të drejtave të individit dhe minoriteteve që mundësojnë anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian e në NATO.

    14-Reforma nëDrejtësi

    Një nga prioritet e programit të Berishës është edhe fakti se mazhoranca e re dhe qeveria e saj, në projektin e tyre të ndryshimit, do të zbatojnë në gjerësi dhe thellësi reformat e sistemit të drejtësisë, të sugjeruara e të mbështetura nga partnerët ndërkombëtare dhe në bashkëpunim e sipas roleve përkatëse kushtetuese me Presidentin, Këshillin e Lartë të Drejtësisë dhe institucionet e tjera që përfshihen në çështjet e reformave dhe performancës së sistemit të drejtësisë. Komuniteti i gjyqtareve dhe juristeve si dhe shoqëria civile do të jenë gjerësisht të përfshirë në këtë proces. Reformat në drejtësi do të synojnë të rikthejnë besimin e shqiptarëve në sistemin gjyqësor dhe në ndershmërinë e paanësinë e vendimit gjyqësor.

    15-Arsim cilësor dhe masiv

    Edukimi i shqiptarëve është procesi më i rëndësishëm si qytetarë të denjë dhe individë të suksesshëm. Edukimi në Shqipëri dhe, veçanërisht sistemi arsimor, ka pësuar rënie dramatike në treguesit e vet sasiorë dhe cilësorë. Aksesi në arsimin bazë dhe veçanërisht atë të mesëm është ulur shumë, kryesisht në zonat rurale të vendit ku edhe kushtet dhe cilësia e arsimimit janë tepër preokupuese. Ndërkaq, në qendrat urbane të vendit ndeshet një mbipopullim i lartë i shkollave që dëmton rëndë mësimdhënien. Arsimtarët mbeten kategoria më e keqpaguar e punonjësve buxhetorë. Shpenzimet publike për arsimin kanë rënë nga 4.2 % në vitin 1996, në 2,8 % të PBB. Mesatarja e viteve të arsimimit ka rënë nga 11,5 në 9.2 vite në vitin 2004 nga 15.4 që është ky tregues për vendet e OECD.

    16-Shërbim shëndetësor i garantuar, cilësor dhe i ndershëm

    Sistemi shëndetësor gjatë këtyre viteve, për shkak të ngadalësimit dhe bllokimit të reformimit të tij në një sistem shëndetësor bashkëkohor, është në degradim. Shumë prej treguesve të shëndetit të popullsisë po pësojnë përkeqësim të dukshëm. Nga njëra anë sistemi i amortizuar, me performancë të ulët e nga ana tjetër ulja e nivelit të jetesës e ndikimi i një mjedisi të tejndotur, përbëjnë një kërcënim serioz për shëndetin e të gjithëve e në veçanti për fëmijët e të moshuarit. Qeveria angazhohet për një reformë tërësore të sistemit shëndetësor në të gjitha nivelet e tij duke e shoqëruar atë me alokim të konsiderueshëm fondesh për investime publike.

  12. #432
    Jeto qe te mesosh Maska e CuLi-GoaL
    Anëtarësuar
    08-11-2007
    Vendndodhja
    GJAKOVA CITY
    Postime
    437
    Mendoi qe do te hyj Shqiperia ne BE se shpejti

  13. #433
    CG Artist,Skenograf Maska e gerland
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    35
    Eshte e pabesueshme se cbehet e cluhet mbi kokat e qytetareve te thjesht te shqiperise.
    I lexova me interes te madh 16 DESHTIMET E BERISHES dhe te them te drejten as qe e diskutoja qe rezultatet do te ishin te ngjashme.
    Eshte e kote te diskutohet qe ajo qeveri me sakt qe E GJITHE KLASA POLITIKE AKTUALE
    duke perfshire cdo lloj force politike do te arrije dicka per te muiren e popullit.
    Keta individe jane se tepermi te korruptuar per te hedhur syte drejt "TE MIRES SE TE GJITHVE".
    Berishen vet e kapi deliri per pushtet gjat gjithe periudhes se PS nje sezon me pare sa ja numeroje damaret ne qafe, aq isterik u be vellai.
    E ne fund te fundit e mori pushtetin pasi PS beri mjaft gabime te cilet favorizuan PD ne zgjedhjet e fundit duke i shtuar ketyre edhe faktorin manipulues qe qeveria aktuale e ka ne gjak.
    Per mendimin time ne shqipetaret nuk duhet ta shofim skenen politike kaq te polarizuar,
    PD dhe PS o kendej o andej, sepse asnjera nga keto forca politike (te cilat perbehen nga ish komuniste dhe bijte e tyre) ska per te bere ndonje gje te vertet per vendin tone.
    SHQIPERIA ka nevoj per nje FORCE POLITIKE TE RE.
    Nje force politike te pandotur nga korrupsioni e qe te pasqyroje deshiren e mire per ta cuar kete vend perpara.
    Por per sa kohe ne shqipetaret do te hidhemi nga shiu ne bresher e nga bresheri ne shi PD-PS e PS-PD do te ngelim po ku jemi.
    Nuk ka me sens te diskutojme per hyrje ne BE etj etj.
    Se si vend i kemi te gjitha mundesi te kemi nje vend me nivel te ngjashem me Monakon e Swicren, te te mos kemi me nevoj per BE. Por te gjitha keto pasi te kemi rregulluar Klimen Politike te brendshme duke perndjekur ata kelyshe te korruptuar qe bejne sikur na udheheqein vendin ne interesin tone e jo te xhepave te tyre.

    RESPEKE
    G.

  14. #434
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Sipas mendimit tim sigurisht qe Shqiperia duhet te antaresohet ne BE. Nese do te antaresohemi ne BE mendoj se vetem avantazhe do kemi. Shqiptaret do te kishin identitetin e munguar gjer me sot, do te leviznin lirshem ne Europe dhe do kishin lehtesira per levizjen dhe jashte saj. Kjo do te sillte nderthurjen e kulturave te ndryshme dhe nje civilizim te vendit. Gjithashtu mendoj se dhe nga ana ekonomike do te kishim nje perfitim te konsiderueshem. Pra Qeveria Shqiptare duhet te mare gjithe hapat dhe reformat e duhura per te pershpejtuar sa me shume integrimin e Shqiperise ne NATO dhe BE.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  15. #435
    CG Artist,Skenograf Maska e gerland
    Anëtarësuar
    14-08-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    35
    heheh Po Cqeveri o derbardh cqeveri.
    Ne skemi pasur kurre nje qeveri qe ka bere nje politike pro sqhietare.
    Te shqkretet andej jane 7 der 17 ore pa drita e uje...
    Hajde me hy ne BE me kete nivel
    Pa permendur pastaj faktore te tjere qe varferojne vendin si nga trute edhe nga xhepat.
    G.

  16. #436
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    A duhet të hyje Shqipëria në BE ?

    UNE MENDOJ SE PO,dhe shkaktaret e voneses kaq te madhe,ne te shumtat e problemeve qe hasim si sot e kesaj dite ne rrugen per ne BE. jemi vet ne shqiptaret. duke mos perjashtuar dhe shume politikane.i ve politikanet ne fund sepse ata nga populli dalin.PRA DOMETHENE QE BARREN KRYESORE E KEMI VETE NE.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  17. #437
    super saiyan Maska e vampiro
    Anëtarësuar
    04-04-2005
    Vendndodhja
    eneh probe
    Postime
    293
    A duhet të hyje Shqipëria në BE ?
    jo me, kush i ka qef t'i perdhunohen femijet nga pedofilet?
    paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

  18. #438
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-09-2006
    Postime
    6
    Futja e Shqiperise ne gjirin e bashkimit Europian eshte natyrshem nje nder ceshtjet me madhore te moemntit. Sigurisht qe cdo pyetje ne lidhje me kete aspirate eshte e logjikshme dhe e mirepritur, por para se gjithash duhet bere nje analize e mirefillte e situates. ne lidhje me Shqiperine dhe shqiptaret kjo lloj analize nuk eshte e lehte te behet per shume aresye. Sigurisht jo per fajin e shqiptareve, kjo eshte nje nder ceshtjet me te ndjeshme politike te momentit.

    Problemi kryesor mbetet problemi i zhvillimeve te brendeshme ne politiken shqiptare. Megjithese kane kaluar gati kater dekada qe nga renia e komunizmit fenomenet demokratike ne Shqiperi jane ende komplekse dhe te pakristalizuara. Nuk do te marr dhe rimarr tema te trajtuara tashme gjere e gjate, por deshiroj te ndalem ne aktualitetin e fundit te zhurmshem ne Shqiperi.

    Politika jone keto dy vitet e fundit eshte karakterizuar nga lufta brenda llojit ose e thene ndryshe nga transfertat e deputeteve. Ne lidhje me kete fenomen ka kendveshtrime te ndryshme. Analiste dhe politolog te ndryshem e shohin kete bicim risie jo fare te re ne politiken shqiptare. Sot ajo mund te quhet pa hezituar si nje fare strategjie e disa forcave politike apo e politikaneve te vecante per te fituar me shume pushtet, ose pushtet kur nuk e kane, per te dobesuar kundershtaret e tyre politike ne te njejten force, ose per te fuqizuar pozitat e nje partie tjeter duke marre ne kembim poste partiake apo ministrore.

    Po valle a i sherben vendit tone kjo lloj transferte? A eshte normale qe fenomene te tilla te jene kaq te shumta dhe te shpeshte ne gjirin e nje vendi te vogel, qe ne raport me popullsine ndoshta eshte vendi qe ka me shume parti politike ne europe.

    A mund te konsiderohet ky i fundit si nje fenomen normal demokratik ne nje vend ku dinamika eshte tipike mesdhetare dhe ku ne fund te fundit te njejtat figura politike nuk do te thote te rrine te ngrira dhe te perfaqesojne gjithe jeten te njetat qendrime.

    Keto jane disa nga reflektimet e mia te momentit.

    Per sa i perket mendimit te popullit shqiptar ne lidhje me anetaresimin ne gjirin e familjes se madhe europiane nuk ka vend per ndonje diskutim te madh. Sipas te gjitha sondazheve te bera gjate viti te kaluar ne vendin tone mbi 80% e popullsise deshiron qe Shqiperia te futet sa me shpejt ne bashkimin Europian. 80% e shqiptareve mendojne se me futjen e saj ne UE vendi nuk ka cte humbase, por vetem fiton.

  19. #439
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2007
    Postime
    5
    Tema interesante, por jo dhe aq. Kjo per arsye se kjo çeshtje nuk ka nisur sot por qe pas vitit 1991. Dhe qe atehere, asgje. Me duket se nuk duhet te shtrohet pyetja a duhet te hyje Shqiperia ne BE por, a eshte BE i gatshem te pranoje hyrjen e Shqiperise ?
    Une mendoj se eshte pikerisht BE e cila nuk deshiron qe Ne te hyjme ne familjen e saj. Arsyet jane te shumta. Por me e rendesishmja, mendoj, eshte pasiguria e shteteve europiane ndaj nje lloj ekstensiviteti dhe dinamizmi te faktorit shqiptar qe do te rritej se tepermi ne shume aspekte, si popullsi, ekonomi, politike etj., rritje qe do te nxitej edhe nga qenia anetare e BE. Kjo do te sillte jo pak probleme per shtete te tilla si Greqia, shtetet sllave ne veri ( Serbi, Kroaci, Slloveni) shtete te tjera sllave si Bullgaria etj. Nje tjeter moment te cilin nuk duhet ta harrojme eshte padyshim dhe çeshtja e fese. Besimet fetare ne Shqipari jane tre dhe asnjera prej tyre nuk ndjek shembullin e verberise ndaj qendrave si Vaikani, Athina apo Meka. Por te gjithe jemi dakort kur themi se per evropen fejanuk eshte veçse mbulese dhe maskim i fytyres se saj te vertete - ekspansionit ekonomik dhe zoterimit te tregjeve. Dhe Shqiperia i duhet me teper si gur shahu, per destabilitetin e rajonit dhe prishjen e ekulibrave te tregjeve se sa nje faktor i qendrueshem dhe i forte.

  20. #440
    se di me kete politik qe kemi ne as per ne grop sjemi jo europ

Faqja 22 prej 36 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Lufta ballkanike dhe Shqipëria
    Nga Albin në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
  2. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  3. Përgjigje: 500
    Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
  4. Mocioni, Berisha flet për gjithçka, por jo për Fazlliç
    Nga njemik në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
  5. Janullatos: Nuk ka përparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •