Close
Faqja 22 prej 36 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 440 prej 701
 1. #421
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Leni furcat

  Albania public debt hits new high

  The level of debt this year reached 540 billion leks (4.4 billion), or 150,000 leks (1,225) per capita.

  Thursday, October 18, 2007  Albanias public debt has reached 54 per cent of GDP in 2007, just 6 per cent short of the barrier allowed by the EU for countries in the Eurozone - which Tirana aspires to join one day.


  The level of debt this year reached 540 billion leks (4.4 billion), or 150,000 leks (1,225) per capita.

  However, the government says it is not worried about increased debt, as long as Albania continues to attract foreign direct investment.

  Theoretically Albania can increase the amount it borrows, if it secures investments. Thats the golden rule that every government follows, said Sherefedin Shehu, the deputy Minister of Finance.

  According to government projections, the level of debt for 2008 will reach 576 billion leks (4.7 billion).

  However, the ministry of finance says that the level of indebtedness will be reduced because of the expected higher rate of GDP growth.

  In total we have a goal to reduce the public debt in relation to GDP. That is necessary to create enough [borrowing] space so the finances dont come under pressure, explained Shehu.

  The government strategy also aims to lengthen the timescale for repaying debt, thereby lowering what it has to pay each year in servicing its obligations.

  In 2008 Albania will pay 20 billion leks (163 million) in interest on outstanding loans.


  Further reform necessary in Albania,
  says NATO Secretary General  The President of Albania, Bamir Topi, visited NATO Headquarters on 19 October to discuss with NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer Albanias reform process and its NATO membership aspirations.
  Mr. De Hoop Scheffer said NATO members were looking at the reform process. He stressed the importance of implementing reforms, including non-military areas, and that Allies remain ready to help and assist Albania in this process.

  Further reforms are of great importance, Mr. De Hoop Scheffer told reporters, The invitation tickets are not punched yet.

  Mr. Topi expressed his countrys determination to deepen reforms, including in the electoral or the justice systems and to focus on the fight against organised crime and corruption. He highlighted the necessity for all the Albanian political forces to collaborate in these efforts.

  The Secretary General praised Albania for its contribution to NATOs operations, including the International Security Assistance Force (ISAF) in Afghanistan and the logistical support to the naval counter-terrorism Operation Active Endeavour in the Mediterranean Sea.

  Albania is one of the three countries in the Membership Action Plan, the NATO programme of advice, assistance and practical support tailored to the individual needs of countries wishing to join the Alliance.

  At the November 2006 Riga Summit, NATO Heads of State and Government declared that the Alliance intends to extend further invitations to countries that meet NATO standards to join NATO at the next Summit, in 2008

 2. #422
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Lohan: Shqipria ecn ngadal drejt BE-s

  Sondazhi, shqiptart e perceptojn integrimin te lehtsimi i vizave

  Ambasadori i Bashkimit Evropian n Tiran, Helmuth Lohan, ka prsritur edhe nj her apelin e Brukselit se Shqipria duhet ta ket t qart se vetm thellimi i reformave dhe rritja e nivelit t politiks sht rruga e vetme q do ta afroj at me Bashkimin Evropian. Duke folur n nj aktivitet t organizuar nga Instituti i Studimeve Ndrkombtare, kreu i zyrs s Komisionit Evropian n Shqipri, deklaroi se "un vrej nj nivel t lart skepticizmi, qoft pr marrveshjen e fundit pr lehtsimin e vizave, ashtu edhe pr vet procesin e integrimit, skepticizm ky q un nuk do ta dshiroja, por mund t kthehet n profeci. Ju po ecni ngadal n rrugn e zhvillimit, por duhet edhe t kuptoni, q ndrsa ne kemi rolin ton n Shqipri, nuk jemi aktor politik n vendin tuaj". Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, duke mbshtetur qndrimin e ambasadorit Lohan, theksoi se "procesi sht nj sfid politike dhe jo personale, i cili nuk duhet konceptuar si nj deadline datash, por si nj proces i vazhdueshm dhe i ndryshueshm, q krkon qasjen e t gjith politiks. Instituti Shqiptar pr Studime Ndrkombtare zhvilloi nj sondazh me njmij persona n 10 qytete t mdha t vendit. 94 pr qind e t anketuarve pohuan se mirpresin futjen e Shqipris n BE, por 84 pr qind e tyre pranojn se vendi nuk sht gati dhe duhet t vazhdoj punn pr plotsimin e standardeve. Qytetart shqiptar e shohin Bashkimin Evropian dhe SHBA-n n t njjtn mas (mbi 90 pr qind) si partner strategjik t Shqipris. Ndr arsyet se pse mirpritet kaq shum antarsimi i Shqipris n BE, qytetart e anketuar renditin nevojat e tyre m t mdha: ata mendojn se ky antarsim do t shtoj lvizjen e lir, do t rris standardet e jetess s tyre, shteti ligjor dhe demokracia do t forcohet dhe se ata presin q politika shqiptare t bhet m e moralshme dhe m e prgjegjshme.

  Kryetari i Komisionit Parlamentar t Integrimi, Ilir Meta, n fjaln e tij n takimin e djeshm, e vuri theksin mbi pasojat q do t ket procesi i integrimit n ekonomin shqiptare. Sipas Mets, prqendrimi i vmendjes vetm te regjimi i vizave sht sa shprehje e dshirs s shqiptarve pr t udhtuar t lir dhe pr t mos vuajtur n dyert e ambasadave, aq edhe shtje ekonomike, pasi liria e lvizjes sht shprehse e rritjes ekonomike. T pranishm n konferenc ishin ambasadori spanjoll n Tiran, Manuel Montobbio de Balanzo, si edhe prfaqsues t qeverisjes vendore, t shoqris civile etj. Instituti i Studimeve Ndrkombtare organizoi dje konferencn e prvitshme "BE, perceptime dhe realitete 2007", ku u prezantuan rezultatet e ankets s kryer n disa nga qytetet kryesore t Shqipris, rreth perceptimeve t qytetarve pr procesin e integrimit t vendit ton n Bashkimin Evropian. Kjo anket pasqyroi edhe njher dshirn e pjess m t madhe t qytetarve shqiptar (rreth 93.8 pr qind) pr t qen pjes e BE-s sa m shpejt. Por, si rezultoi nga anketimi dhe si u pranua edhe nga paneli i t ftuarve, qytetart shqiptar kan nj perceptim t gabuar rreth procesit t integrimit n BE, duke u kufizuar vetm n lehtsimin e regjimit t vizave dhe lvizjen e lir t njerzve dhe t mallrave.
  Sui generis

 3. #423
  i/e regjistruar Maska e uragan
  Antarsuar
  16-10-2007
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me dukeni shume te gjithe shume optimist?
  ju si mendoni mundet nje shtet qe mendon te beje pjese e familjes europiane te mos kete uje dhe drita ne vitin 2007?
  pa folur per infrastrukturat, burokracia, korrupsioni e shume probleme te tjera.

  mua me vjen shume keq te dhem se shqiperia nuk e meriton te beje ne BE.

 4. #424
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  585
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Te pajtohesh me t keqen

  Nga Kio BLUSHI

  Para ca ditsh, deputeti Qemal Minxhozi m rrfeu nj ngjarje, e cila besoj se ia vlen t dal n drit, ndoshta edhe t zhbirilohet paksa domethnia e saj. Pat shkuar pr ngushllim. N Xibrhane,nj katundi thell i Matit. I zoti i shtpis ku kishte ndodhur vakia jetonte
  n mjerim,si shum n ato dhe n kto an t vendit ton demokratik q me aq padurim po pret ftesn e Bukureshtit pr tu
  futur n NATO. Npr hatlla, n trart e nxirosur nga tymi i zjarrit n mes t ods, ku po piqej kafeja n nj xhezve tradicionale, d.m.th, sterr, ishin varur disa vargje me misra. Prtok qen shtruar hasra, rrogoz t vjetrPasi deputeti e ngushlloi t zotin e shtpis, si e donte adeti, shtoi edhe do fjal t zakonta q thuhen n t tilla raste, sa pr t vrar heshtjen e prmortshme t nakatosur me shtangien q t vjen prej kontaktit t beft me skamjen:
  -Si po ia cn n kto koh t vshtira, he burr i dheut? Malsori hesht, i zgjat filxhanin e kafes, dhe pas pak i prgjigjet: -Vallahi, mir! Jo, nuk jam dhe aq keq! Nuk qahem, jo, mir jam! Me tri rrogat q marr, shto edhe pensionin sipr, gjynah q t qahet robi! Po edhe n u qava, kush t ndihmon sot?
  Deputeti ngre pa dashje kokn, shikon misrat e varur npr trart e nxirosur, si pr ta kundrshtuar pa fjal dhe pr t krkuar aty prgjigjen e mkotshme; ndaj, pas pak, jo pa mdyshje, guxon dhe e pyet: -Mos i ke djemt jasht dhedhe ata t drgojn ndonj pare?... -Jo,i prgjigjet malsori, i qet, duke dredhur nj duhan q tia jepte deputetit. Ktu i kam, nji ktuI madhi asht martue n nj katund t Elbasanit. I dyti ka zbrit n DurrsTjetri sillet ktej pr ndonji pun-Po ather,si? Ku? Nga t dalin kto tri rroga?
  -He, he, -pasksh nnqeshur malsori me dashamirsi, nga q, me sa dukej, e priste kt pyetje habitore t bujtsit deputet t ardhur posarisht nga Tirana.-Po ja, nji rrog e marr se nuk kam njeri t smur n spital. Nji rrog e marr se deri m tash nuk kam njeri n burg. Nji rrog tjetr e marr se nuk kam borxheHe, pra, zotni deputet,a u bn tri rroga? Shto edhe pensionin tem dhe ja ku dal bukur fort! A ka ma mir se un? Si thue ti, a kam t drejt me u ankue e me u qa?
  Kjo rrfenj e vrtet nuk sht anektod, as e letrarizuar, ndaj ngjan edhe e hidhur, edhe e mbl. Dhe si e till m ka shtyr gjith kto dit t prpiqem t kuptoj e t zbuloj nse malsori i menur e kishte pas shpikur marifetin e tri rrogave shto edhe pensionin tem pr krenari, pra pr t mos e dshmuar mjerimin e vet t skajshm para mikut (mjerimi, kjo kafshat q nuk kaprdihet!); ose pr cinizm, pra pr ti br sfid dshprimit dhe hallit t pacak q e kishte pllakosur si dhe pyetjes prej Tirane: Si ja oni ju ktej?; apo mos kishte zbuluar me kt mnyr rrugn e vetme q i kishte mbetur t ngratit pr tu vetngushlluar, pra pr t dal gjall e me sadopak dinjitet nga kriza pa rrugdalje e mjerimit, e fukarallkut, dhe e mizerjes?!
  Nuk jam n gjendje t them se cila do t ishte prgjigja m e sakt. Po n fund t fundit rndsi ka n do t gjendet nj prgjigje e sakt, ose jo? Sepse matjani nga Xibrhane, gjithsesi, ka mbetur i gozhduar aty dhe nj prgjigje e jona, e sakt ose jo, filozofike apo politike, sociologjike apo analitike, nuk e nxjerr dot at nga halli, nuk ia jep dhe as nuk ia merr dot ato tri rroga shto dhe pensionin tem!Ai sht i ngujuar gjithher aty, i mbuluar nga skamja, braktisja e terri, ndrsa ne grgajm ktu, n Tiran, duke br do analiza shterp, pa buk pr t dshifruar thniet e batutat hidh e prit e tejet t kripura t politikanve tan t lart, Berishs e Jozefins, Nanos e Rams, Mets e Mehdiut lidhur me varfrin e proceset integruese n Europ, lidhur me futjen ton t shpejt (ose jo) n NATO, lidhur me heqjen e ngutshme (ose jo) t Prokurorit t Prgjithshm, lidhur me heqjen (ose jo) t imunitetit t Bashs, lidhur me hapjen (ose jo) t dosjeve t sigurimit, etj etjXibrhane nuk gjendet dot as n hart, aq larg sht, kurse ne ktu jemi duke u hakatur dit e nat pr t zbuluar nse sht ulur apo sht ngritur nga qeveria Berisha mirqenia e xhidipija n shkall vendi, nse jan rritur apo paksuar standardet n media, nse po shpartallohet ose jo korrupsioni, nse lvizja e Nanos do t mposht ose jo Ramn, nse do t dal ose jo Ndoka nga koalicioni, etj, etjE sigurt sht q ca e ca jetojn n nj tjetr bot, ndrsa shumica e popullit n nj tjetr. Ca ktu e ca thu!
  Por, gjithsesi, kto dy bot t skajshme, Xibrhanet e Shqipris dhe Tirana zyrtare, sa vjen e kan m pak lidhje me njra-tjetrn, fatmirsisht quhen ende Shqipri, paka se hendeku mes tyre sa vjen bhet gjithnj e m i thikt e m i rrpirt prej politiks! Kshtu, n kt humbtir t jets, nj nn e gjor me pes fmij n katundin Bual t Prmetit para ca ditsh i vuri zjarrin vetes, por e gjora nuk ka e nuk mund t kish n gjallje as edhe nj lidhje me shqetsimet, ligjrimet dhe sukseset e qeveritarve tan t lart q po fluturojn ndrkoh, natyrisht pr t mirn ton, nga Londra n Lisbon, nga Brukseli n Toronto! Pavarsisht nga leksionet e Berishs n Oksford pr sukseset tona, n Shkodr nipi qllon me arm mbi xhaxhain, nj nip tjetr me mask masakron gjyshen pr ti marr parat, nj vlla merr peng vllan, polici i katundit n Lushnj terrorizon i dehur fqinjin e gjith katundin, ndrsa Lazarati vazhdon t jet republik m vete!E kshtu prdit kronika jon e zez sa vjen e bhet m e sterrt e m e bollt. Natyrisht kto zezona e kobe nuk kan asnj lidhje me sukseset e panumrta t politiks dhe t reformave t Berishs, sepse fukarallku n rritje nuk dashka tia dij as pr xhidipin, as pr reformat, as pr propagandn e partive dhe as pr pensionet e rrogat e mimet e taksat e sukseset gjithashtu n rritje. Madje as pr premtimet e sukseset e deklaruara gati pr nat t Berishs!
  Sepse politika ecn n nj drejtim tjetr; ajo prej kohsh nuk ka as edhe nj lidhje me qytetart e vet, me rrugt, me shtpit tona, me periferit, me hallet e fatkeqsit njerzore e natyrore (zjarret, epidemit, analfabetizmin, papunsin e prmbytjet) t shoqris. N kt rast nuk mund t prdoret as shprehja njri i bie gozhds e tjetri patkoit, se tashm ne nuk kemi as kal e as gomar q tu vm patkonj, pasi ata tashm i kan kputur frert, kan shkulur hunjt e gardhit e jan br azat, d.m.th, kan pushtet t pakufizuar, t imunizuar e t pakontrolluar! Kshtu, nj ministr mund t abuzoj me nj miliard dollar e kjo t quhet vepr patriotike! Nj nn me pes fmij,nga mosprballimi i skamjes, nga mospajtimi me t Keqen, mund t djeg veten me benzin e kjo t quhet thjesht nj kronik e zez e radhs, pra nj pun vetjake! Ja pra q edhe fukara-maskarallku shqiptar, i cili m n fund ka mundur ta pajtoj shqiptarin t bashkjetoj paqsisht e prulsisht me t Keqen e ndrkoh edhe ta ver n hasmri me jetn e vet, po me njri-tjetrin, d.m.th, me shoqrin, nuk po pajton dot politikn e dits me qytetart! Fukarallku yn, duke qen kaq masiv e njkohsisht edhe tradicional, sht i nj lloji tejet t veant, ai nuk pyet e as nuk do t dgjoj pr arritjet e reformat udibrse t qeveris Berisha, pavarsisht se nga premtimet zgjedhore e nga altoparlantt e qeveris vazhdimisht t varfrit po thuhet se do t paguhen me rritje rrogash e pensionesh, tamam sipas modelit t malsorit nga katundi Xibrhane! Sipas ktij modeli ne nuk kemi drita e uj, po pr kt nuk duhet t mrzitemi e t qahemi! Sepse kur na ikin dritat, ne rrojm me shpresn se do t vijn, kurse kur vijn, duhet t mrzitemi, se do t gjallojm me frikn se do t na ikin! A nuk e bn kjo jetn ton m interesante? He pra, po e vshtruam kshtu t Keqen, a nuk sht m mir pr ne e pr qeverin q t vuajm edhe ca koh pr drita e pr uj?
  E kshtu, ndrsa politika jon synon integrimin n BE dhe n NATO, fukarallk-maskarallku yn synon t prish imazhin e qeveris, pavarsisht nga reklama tejet e shtrenjt q do t paguhet n CCN pr t reklamuar bukurit, sukseset, reformat, bumin turistik e mrekullit e vendit e sidomos t qeveris son q do t shfaqen, m n fund, npr bot! Pavarsisht se me aq para Xibrhane mund t ishte br me shkoll, me ambulanc e me rrug q do ta lidhte me rrugn nacionale! Por banort e Xibrhanes le tu gzohen h pr h atyre tri rrogave shto edhe pensionin, ndrsa Berisha le t ndreq imazhin e qeveris son npr bot! N fund t fundit pr nj Xibrhane nuk mund t prishim imazhin e Shqipris, d.m.th, t kryeministrit ton zulmmadh npr bot!
  ***
  N t vrtet sot nuk ka e nuk gjen njeri apo familje q mund tu shmanget s paku shpenzimit t njrs prej ktyre tri rrogave, qoft i ngujuar n Xibrhane, qoft i hardallisur n Tiran, te blloku; qoft i papun, qoft ministr, a deputet. Madje mund t thuhet pa frik se ato n t vrtet hipotekisht mund t jen edhe katr rroga, po t kesh t paktn nj fmij q do t duhet ta osh n Tiran pr t studiuar. Ama, po t kesh edhe makin, edhe shrbyese, edhe sekretare, edhe badigard, edhe jo njpor disa celular, patjetr q rrogat do ta kaprcejn shifrn pesPra, malsori i menur i Xibrhanes jo pa t drejt gjykonte se deri sa nuk ishte i shtrnguar prej fatit t mos i harxhonte gjith ato rroga, mund t quhej se i kish, pra ai duhej ta quante veten me fat q jetonte n Xibrhane, prnjimend t lumtur me pensionin e vet, qoft edhe qesharak!
  Po sikur t kishte nj t afrm n spital e mjeku ti krkonte disa mijra euro pr ta operuar? Sa kushton nj operacion n zemr, qoftlarg? Sa kushton nj operacion n kok? Sa kushton nj apandesit? Sa kushton nj lindje n maternitet? Po sikur t duhet t operohesh jasht, ve parave pr rrugn dhe operacionin, si do ta nxjerrsh vizn, o njeri, n ambasadat e huaja q mezi po presin t integrojn edhe shqiptart?
  E nse nuk ke pr t paguar, ather i smuri nuk mund t operohet, d.m.th, se ti pranon q i dashuri yt t vdes! Nuk paske para? Gjeji! Shite n da shtpin e katandin, merr borxh e shpto njeriun tnd t dashur! Nuk ke rrug tjetr! Dihet se para vdekjes dhe para mjekut edhe perandort m katil bhen lepuj, qengja, jo m po t jesh nj katundar prej Xibrhanes! Po far mund t shes nj banor i Xibrhanes q t nxjerr disa mijra euro pr nj operacion?
  Por ja ku erdhi shptimi! Para ca ditsh n Fier u arrestua nj mjek q i kishte krkuar nj pacienti 1200 euro pr nj operacion t thjesht n kmb. N t vrtet ky mjek e hngri si ai pedagogu q u kap dhe u arrestua se kishte krkuar 100 euro pr nj provim. Ai e hngri si ata drejtort demokristian t rrugve q u arrestuan pr t shptuar peshqit e mdhenj, natyrisht ve tyre t rezervatit t ministrit Ndoka! Po a thua se pas ktij shembulli spitalet tona do t pastrohen e fukarenjt do t mund t mjekohen vetm me karteln e sigurimit shndetsor q e paguajn pa ditur q e paguajn? Sistemi yn shndetsor sht m absurdi: ai nuk sht as privat, as shtetror e as publik! Ai sht nj sistem zinxhir i ndrtuar q nga portieri, sanitarja, infermierja e deri te profesori pr t vjedhur, pr t zhvatur e pr t groposur pr s gjalli n mjerim gjith t afrmit e t smurve! Jo, nuk ka rrog q mund t prballoj shpenzimet e nj shtrimi n spital!
  Akoma m keq sht po t kesh nj njeri n burg. Burgjet n Shqipri n t vrtet jan kthyer n fabrika q presin para, jo vetm pr avokatt, gjykatsit, gardiant, drejtort, pr t bler e pr t uar ushqime, pr t paguar udhtimet vajtje-ardhje t dojavshme t furgonit por edhe pr t ndikuar (bler) gjyqtart, q kta, n mos t japin falje e pafajsi, t japin nj dnim sa m t but. Sa kriminel e vrass jan liruar e kan dal t pafajshm? Pa paguar, jo me lek, as me disa rroga t hequra mnjan, po me disa mijra euro, ata do t ishin n burg! Ndaj malsori i Xibrhanes kishte t drejt kur thosh se po t kish nj prej djemve n burg ( qoftlarg!) nuk do t kishte far t shiste q t paguante gjith kto shpenzime!
  E treta, rroga e borxheve, sht m e paprballueshmja e m sunduesja n Shqipri. T varfrit kan listat npr dyqane, po ama t pasurit, n shumicn e rasteve, jan t pasur nprmjet borxheve! Shumica e firmave funksionojn nprmjet borxheve apo t kmbimit mall me mall, sa n komunat primitive. Shumica e investimeve i kan rrnjt n borxhe e n kredira q nuk mund t shlyen dot. Pr kt arsye sa kan nisur vrasjet e vetvrasjet pr moskthim t borxheveNuk flitet pra pr rroga q shkojn sa rroga e kryeministrit, as sa ajo q kushte parasysh katundari nga Xibrhane; flitet pr borxhe me miliona q nuk kthehen dot pa u kmbyer me jet, me kok e me gjak!
  Ja pra prse vlekra teoria dhe praktika e pajtimit me t Keqen m t vogl n kt kohn ton kaq demokratike! Gjeni pra nj tjetr rrug (pr t lehtsuar sadopak mjerimin ton) m t mir e m t menur se kjo q ka shpikur malsori yn nga Xibrhane! Ja pra prse shqiptart jan lodhur e nuk dalin m n protesta kundr qeverisjes dhe qeveris s Berishs! Ata jan pajtuar me t Keqen m t vogl se kan frik nga nj e Keqe m e madhe!
  Dhe pr kt kan plotsisht t drejt. Pasi e kan provuar e paguar shum shtrenjt njher, n vitet 1996-97-98!
  Libert, galit, fraternit

 5. #425
  CG Artist,Skenograf Maska e gerland
  Antarsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk e kuptoj perse shume njerez e shohin kaq pozitivisht hyrjen ne BE.Duhet te dini qe shume mardhenje te tilla bazojne mbi interesa qe do te thote nqs Shqiperia arrin (gje qe e dyshoj shume me kete klase politike qe kemi) tja dale te arrij te gjitha normat e kerkuara nga BE duke perfshire gjithshka do te ishte me mire te pyesim veten "A na intereson te jemi ne BE" patjeter qe ka edhe shume elemente qe favorizojne Shqiperine nqs bene pjese ne BE por mos harroni qe askush nuk jep pa pasur nder mend te te mar dicka. Nqs ne arrime ate nivel nuk do kemi me nevoj te jemi pjes e BE. Shqiperia eshte nje vend i vogel 3,4 milion banore kemi 17 vjet qe mundohemi te permiresohemi ne cdo aspekt (ketu e kam fjalen vetem per masen e jo per klasen politike), ne duhet ta kishim kapur me kohe ate nivel nqs politika te ne do te behej seriozisht me synime POZITIVE e jo per interesa personale sic me keqardhje konstatoj te ndodhe dit per dite.Vendi yne duhet te kishte arritur me kohe nje nivel te nje shteti Evropian, ne ate cope toke te vogel qe na ka ngelur kemi te gjitha pasurite qe nje shtet mund te deshiroje.Resorsat edhe pozita Shqiperise jane fantastike por po nuk u shfrytezuan per te mire te vendit nga klasa politike nuk ka me sens prandaj besoj sa klasa politike te jete kjo qe eshte (te njejtat fytyra thjesht ne maska te ndryshme) nuk ka per te ecur. kshu qe eshte e kote te diskutohet me per BE edhe ta shohim sikur BE te jet shpetimi yne duhet te stabilizohet nje here klima politike brenda vendit me nje qeveri stabile e mbi te gjitha pa korrupsion, dhe mbi te gjitha qendrimi i shqipetarit kundrejt politikes.Shipetari be TIFOZLLEK per politiken sikur te shoh ndonje ndeshje futbolli e si therret trurit qe te gjithe ata njerez me kollare jane aty sepse (te pakten ne parim) duhet ti kishim zgjedhur ne ne saj te interesave tona personale. Mbasi te arrihet kjo gje(qe te na dhuroj zoti nje klas politike le te themi normale) do te veme re qe pastaj sdo te kemi me nevoj per BE.
  Gjithsesi Shpresoj qe te mos zgjase shume e zoti te na dhuroje nje Politike beshkohore, nqs arrihet kjo i kemi te gjitha.
  RESPEKTE TE GJITHEVE
  G

 6. #426
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  N pritje t raportit pr Shqiprin

  1 nntor 2007- Kt muaj morm disa sihariqe pr ratifikimin nga disa parlamente t Marrveshjes s Stabilizim Asoccimit t Shqipris n BE. Sinjale, q e uan numrin e vendeve evropiane q e kan ratifikuar kt marrveshje n 12, ku muajin q sapo lam pas parlamenti estonez, parlamenti britanik dhe ai italian e ndrmorn nj hap t till. N muajin q lam pas, doln edhe sondazhet vjetore...
  t perceptimit t shqiptarve pr Evropn. Dhe sipas sondazheve t publikuara nga nj OJQ shqiptare, rezulton se kt vit, krahasuar me vitin paraardhs, sht shtuar dshira e shqiptarve pr t hyr n BE, (93% e t intervistuarve jan pro antarsimit n BE), q do t thot se sa m shum shtrnguese bhen krkesat e BE, aq m shum rritet dshira e shqiptarve pr t hyr n familjen e madhe evropiane.
  Por uditrisht, ndryshe nga gjith sa tham e shkruam deri tani pr ratifikimin e marrveshjes dhe dshirn e shqiptarve pr t qen pjes e familjes evropiane, sinjalet jan negative dhe duken nga deklaratat e zyrtarve m t lart t Komisionit Evropian, apo pritshmris s raportit vjetor q do t publikohet tani n fillim t nntorit nga Komisioni Evropian, pr t gjitha vendet e Ballkanit.
  far ndodh realisht? Lufta kundr krimit t organizuar, reformat n fushat ekonomike, prshtatja e legjislacionit shqiptar me at komunitar, vendosja n baza t kontrollueshme t kufirit shqiptar, paisja me dokumenta identifikimi t pafalsifikueshme dhe brenda standarteve t BE, etj, etj...jan detyra q prej m shum se 10 vjetsh, bien si ekan n kokat e politiks shqiptare duke mos realizuar edhe dshirn e 93 prqind t shqiptarve q krkojn antarsimin n BE.
  Dhe raportit vjetor t progresit t reformave t Shqipris n BE, qeveritart nuk i shptojn dot me deklarata boshe t tipit q “politika shqiptare sht thellsisht e angazhuar n reformn zgjedhore” apo q “qeveria shqiptare sht duke luftuar me do mjet korrupsionin dhe krimin e organizuar”. Justifikimet e ktij lloji, nuk jan as m shum e as m pak sesa zra q n flett e raport-progresit, prkthehen n fraza dhe ultimatume t tipit q “sht br pak progres” apo “aspak progres” n fushat e krkuara dhe detyrat e vna nga Komisioni Evropian. Sipas sinjaleve t para q dalin nga selia e Komisionit Evropian n Bruksel, ndryshe nga raporti i nj viti m par, nota kritike do t shoqrojn raportin aktual t progresit t Shqipris n prpjekjet e saj drejt Bashkimit Evropian, e pikrisht pr shtjen e reformave. Duket se qeveria dhe politika shqiptare kan shpenzuar kt vit shum energji n shtje t tilla si zgjedhjet vendore t shkurtit t ktij viti, q bllokuan pr m shum se tre muaj punn e institucioneve kryesore t shtetit shqiptar, duke prfshir edhe qeverin. E pasi u mbyll debati i zgjedhjeve vendore, politika shqiptare u impenjua maksimalisht n zgjidhjen e shtjes s presidentit dhe debatit t gjer n klasn politike shqiptare, duke e finalizuar kt proces n seancn parlamentare t 20 korrikut t ktij viti. Por procesi mori jo pak, por m shum se katr muaj koh. E menjher sapo prfundoi shtja e zgjedhjes s presidentit, pas pushimeve, politika dhe parlamenti shqiptar u prfshin n nj debat t ri, ai i shkarkimit t kreut t Prokuroris s Prgjithshme shqiptare Theodhori Sollaku.
  E pavarsisht ktyre vonesave t shkaktuara nga ngjarjet e mdha politike n vend; pavarsisht deklaratave me nota pesimiste dhn edhe nga zyrtart e lart t KE (kujtojm deklaratn e Barrosos n takim me Presidentin Topi, apo deklaratn e Shefer pr antarsimin n NATO); pavarsisht notave kritike q pritet t shoqrojn raport-progresin vjetor t Shqipris pr antarsimin n BE, qeveria shqiptare, pr her t par, nprmjet Ministrit t Jashtm Lulzim Basha, ka marr nj angazhim t ri: “Brenda gjasht muajve t par t vitit 2008, t gjitha parlamentet e vendeve antare t Bashkimit Evropian do t ken prfunduar procesin e ratifikimit t MSA s Shqipris n Bashkimin Evropian”. T shpresojm se procesi do t ec kaq shpejt, po aq sa optimist sht ministri Basha. Por sinjalet e Brukselit, nuk jan n fakt t shoqruara me doza t tilla optimizmi. Q do t thot, se, nse deri tani, duke filluar nga qershori 2006 koh n t ciln sht firmosur n Luksemburg ky dokument i rndsishm, kjo marrveshje sht ratifikuar nga 12 shtete antare t BE, sht e vshtir q procesi t mbyllet n gjashtmujorin e par t vitit t ardhshm.

  Balkanweb
  Sui generis

 7. #427
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Perceptimi i shoqris shqiptare n rrugn drejt BE-s

  Shumica drrmuese e shqiptarve mbshtesin antarsimin e vendit t tyre n Bashkimin europian dhe ky qndrim ka psuar nj rritje t ndjeshme krahasuar me dy vitet e shkuara. N kt prfundim ka dal sondazh i katrt i prvitshm i realizuar nga Instituti pr marrdhnie ndrkombtare. Megjithat vrojtimi ka nxjerr srish n pah nj njohje jo t sakt t procesit, ku mbshtetja e antarsimit lidhet kryesisht me prfitimet pr lvizjen e lir drejt vendeve t Europs.

  N ndryshim nga tendenca ndaj mbshtetjes pr antarsim q ka shoqruar rrugtimin e vendeve t tjera t europs lindore drejt BE e cila ka qen n rnie sa m shum i sht afruar finalizimit t integrimit, shqiptart prkundrazi n vitin 2006 kan rritur mbshtetjen pr antarsimin e Shqipris. Sipas sondazhit t paraqitur sot nga Instituti i Studimeve Ndrkombtare prqindja e mbshtetjes sht n 92,5 prqind, duke shnuar nj ngritje t dukshme krahasuar me dy vitet e shkuara ku ajo ishte n nivelin e 84.9 prqind n 2004 dhe 83.9 prqind n 2005. Sipas autorve t vrojtimit ky fakt mund t shpjegohet me nnshkrimin e marrveshjes s Asocim Stabilizimit mes Bashkimit Europian dhe Shqipris n qershor t ktij viti. Megjithat nnshkrimi i marrveshjes nuk ka ndryshuar asgj n pritshmrin pr ritmet e integrimit. Shumica mendojn se procesi po prparon shum ngadal dhe besojn se Shqipria do t integrohet pas 10 ose 15 vjetsh. Madje edhe ata q besojn n nj integrim t shpejt nuk mendojn se kjo do t ndodh para 10 vjetve t ardhshme. Sipas autorve t sondazhit ky sht prcaktimi m pesimist i vlersimit t ecuriss s procesit “shpejt” q sht hasu q prej anketimit t par n 2002. Mbshtetja e madhe e shqiptarve pr antarsim cuditrisht vjen n nj koh kur ata vlersojn m pak se m par prfitimet nga antarsimi, nj prirje kontrdiktore q autort e vrojtimit e shpjegojn se faktin se shqiptart nuk shohin ndonj zgjidhje tjetr vec rrugs drejt Brukselit. Por kjo dukuri mund t shpjegohet dhe me mosnjohjen ende t plot t procesit t integrimit gj q dallohet qart n sondazh edhe nga perceptimi apo arsyet pr t cilat ata mbshtesin antarsimin. Pjesa m e madhe e tyre e lidh kt me dshirn pr t’i shptuar regjimit t rrept t vizave pr lvizjen n vendet e europs, ndrsa zhvillimi i ekonomis, forcimi i demokracis dhe shtetit ligjor apo rritj e standartit t jetess rezultojn si arsye m pak t forta. Njohurit ende t cekta mbi procesin e integrimit dalin n pah edhe kur nnshkrimi i marrveshjes s Stabilizim Asocimit i ka shtyr 49 prqind t t anketuarve t deklarojn se Shqipria sht gati pr antarsim apo 24 prqind besojn se Brukseli do ta pranoj Shqiprin para se ajo t jet gati. Vlersime t tilla bhen shqetsuese kur shikon prgjigjet e administrats publike, kategoris s prfshir direkt n procesin e integrimit. Mbi 54 prqind e saj sht shprehur se nuk e di nse shqipria sht gati apo jo. Po ashtu administrata paraqet dhe mosnjohjen m t madhe mbi at q prfaqson marrveshja e nnshkruar me Brukselin krahasuar me kampionin e prgjithshm. Kshtu mbi 54 prqind e npunsve shqiptarve mendojn se marrveshja nuk sjell asgj t vecant dhe vetm 6.6 prqind e velrsojn at ashtu sic sht n t vrtet, si nj marrdhnie kontraktore. Megjithat mbshtetja pr antarsim n Be mbetet shum e lart, por kjo sipas Institutit pr Studime ndrkombtare nuk duhet kuptuar si nj optimizm i shfrenuar ndaj sfidve dhje kohzgjatjes s procesit. Nnshkrimi i marrveshjes s Stabilizim Asocimit i briu shqiptart t besojn se vendi po ecn prpara, por kjo nuk i ndryshoi shum perceptimet e tyre mbi Be apo procesin e integrimit, theksojn autort e sondazhit.

 8. #428
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  BE: Pak fjale, shume pune

  Shqiperia kritikohet serish nga Bashkimi Evropian per mosrealizim te reformave kyce per integrimin. Perfaqesuesi me i larte i Politikes se Jashtme dhe Sigurise i BE-se, Havier Solana, i beri te qarte dje Presidentit, Bamir Topi, se eshte i domosdoshem realizimi i reformes ne gjyqesor, luftes kunder krimit e ne sistemin zgjedhor. “Procesi i reformave duhet te vazhdoje me vendosmeri. Ne nuk mund te bejme gje, por duhet t’i beni vete”, tha Solana.

  Por ai ka treguar gatishmerine e BE per te shoqeruar klasen politike shqiptare gjate procesit dhe zhvillimeve, gjate zbatimit te pjeses se veshtire, te punes, e cila duhet te behet ne Shqiperi nga vete shqiptaret, nga shoqeria dhe udheheqesit e vendit.

  Solana vuri ne dukje se kohet e fundit ka pasur njefare tensioni ne Parlament, duke kerkuar qe te mbetet pjese e te shkuares dhe mos jete pjese e se ardhmes. Sipas tij, eshte e rendesishme qe mes forcave politike te kete kompromise ne menyre qe te ecet ne rrugen e duhur. “Shqiperia eshte nje vend qe ka nenshkruar Marreveshjen e Asociim-Stabilizimit. Pa kurrfare dyshimi, nenshkrimi dhe zbatimi i kesaj Marreveshjeje duhet te sjelle si rezultat edhe kryerjen e disa reformave te nevojshme ne Shqiperi, nga pikepamja ekonomike, gjyqesore dhe politike, gjithashtu”, vijoi Solana. Ai permendi dhe reformen zgjedhore, per te cilin theksoi se realizimi i saj eshte shume i rendesishem per qendrueshmerine politike te vendit. “Fjalet jane shume te rendesishme, deklarata jane shume te rendesishme, por veprat edhe me te rendesishme”, nenvizoi Solana. Nga ana e tij, edhe Presidenti Bamir Topi vleresoi se realizimi sa me i shpejte i reformes zgjedhore dhe berja e regjistrit te sakte te votuesve dhe kartat e identitetit eshte i domosdoshem. Ashtu si Solana, Topi theksoi se bashkepunimi mes forcave politike ne funksion te ekuilibrimit te jetes politike eshte shume i rendesishem. “Besoj se keto qe jane ne kete moment ne Parlament, reforma elektorale dhe reforma ne sistemin e drejtesise, jane imediate per t’u perfunduar. Ne shpresojme qe do te ecim shume fort ne kete drejtim”, tha Topi. Ajo qe u vleresua shume nga Solana ishte shoqerimi i Presidentit nga perfaqesues te dy partive te medha politike: PD-PS, si Prec Zogaj dhe Arta Dade. Gjate takimit ne Bruksel mes dy personaliteteve u prek dhe ekuilibrimi i jetes politike ne vend, rendesia e thellimit te reformave dhe perkushtimi ndaj procesit te integrimit, roli moderator i Shqiperise ne rajon, situata ne Ballkan dhe ceshtja e Kosoves.

  Koha
  Sui generis

 9. #429
  ssdwcdcee Maska e SENSUALI_TR
  Antarsuar
  01-02-2007
  Vendndodhja
  Ne vendin ku Extremet i kalojne kufijte e imagjinates
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Te pakten te behet liberalizimi i vizave per te gjithe kategorite e njerezve jo vetem per njerez me status te vecante si gazetare,etj por dhe per njerezit e thjeshte sepse kurdo dhe sido qe te hyjme ne ne BE do jemi perher mbrapa me fqinjet tane persa i perket ekonomise investimeve etj.
  * Jeta sht Mundsi, Prfito nga Ajo*

 10. #430
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  un them te futemi ne nato njeher si rumania dhe bullgaria se ata ate rrug ndoqen se ndryshe sfuteshin gjall ne bot ene ata ne europ

 11. #431
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Gazeta Sot, Saturday, 01 December 2007

  Ja 16 dshtimet e qeverisjes Berisha n 2 vjet

  Raport progresi i Komisionit Evropian tregoi se Shqipria sht shum larg integrimit evropian n t gjitha aspektet e tij.

  Lufta kundr korrupsionit ka qen nj nga pikat kye ku qeveria nuk ka ecur sipas premtimeve dhe ky fakt u vu n dukje edhe nga raporti. Berisha ka premtuar se do t vinte bandat kriminale prball ligjit por shumica e krerve t bandave t cilat kan kryer vepra penale nga m njerzoret edhe pse jan kapur n vende t huaja kan krkuar azil n burgjet ku ndodhen pasi sipas tyre bazuar n deklaratat e Berishs rrezikojn jetn si edhe nj gjykim politik nse kthehen n Shqipri.Krkesat pr ekstradimin e tyre jan refuzuar m shum se nj her. Berisha premtoi klasa me 30 nxns ndrkoh q msimi n shkolla t qyteteve t mdha urbane bhet me mbi 40 nxns me dy turne dhe me klasa t mbipopulluara. Shkollat n shkall vendi nuk kan sistem ngrohje dhe vuajn mungesn e energjis elektrike ka bn q nxnsit t zhvillojn msim me or t shkurtuara dhe nn dritn e qirinjve duke u ngrohur ksisoj me frym. Asnj shkoll me qeverisjen Berisha nuk do t vuante mungesn e internetit. Ndrkoh q Shqipria renditet si vendi i fundit n prdorimin e internetit si pasoj e mungess s investimeve pr kt fush. Premtimi pr parqe pr fmijt dhe krkesat e t rinjve i ka kaluar n dorzim pushtetit vendor i cili pr kto duhet t mbledh mir taksat vendore pasi qeveria nuk mund t financoj.

  1-Shqipria 2007, kaos energjetik, 12 or munges dritash

  Qeveria Berisha premtoi se do t ofronte energji elektrike me mim t ult, furnizim 24 or pa ndrprerje brenda vitit 2007, por asnjra prej tyre nuk rezulton e zbatuar. Aktualisht q flasim Tirana ka 5 or n dit munges dritash, ndrsa zonat e tjera t vendit shoqrohen mesatarisht n 12 or munges dritash. Lidhur me mimet, ato jan rritur nj her mesatarisht me 26 % n vitin 2006, dhe priten t rriten srish n 2008. Pr sa i prket matsve, procesi i vendosjes s tyre konsiderohet i dshtuar plotsisht. Jemi n fundin e 2007 dhe n vendin ton kemi rreth 80 mij familje q paguajn energji elektrike amorfe. Kurse pr linjat e transmetimit, ajo Tiran-Elbasan si tender dshtoi muajin q shkoi, ndrsa linja 400 kV Elbasan2-Tirana2-Podgorica nuk nisur ende punimet.

  2- Nga 150 USD premtimi, pensioni katandiset n 7000 lek

  Pensionet do t dyfishohen brenda 4 viteve, ndrsa do t vazhdoj ngushtimi i diferencs s pensioneve t qytetit me t fshatit. Po ashtu dhe pagat n shtet do t rriten, sidomos t ultat. N fakt qeveria i rriti, sa pr t thn n nj mesatare q nuk e kalon 10 %, nivel i cili sht zhvlersuar krejtsisht nga rritja e inflacioni, ndikuar nga mimet e larta. Pensionet do t dyfishohen (rritje 100%) premtoi Berisha, por n vitin e dyt qeveriss kemi vetm nj rritje q nuk e kalon 15%. Aktualisht pensionet jan 6-7 mij lek nga 150 USD q duhet t ishin sipas premtimit t kryeministrit. Me rritjen e mimeve mesatarisht 37% dhe nivel inflacioni 4.4%, vlera aktuale e pensionit shkon diku te 5 mij lek n muaj, duke e kthyer kt kategori n kushte tepr t vshtira.

  3-Realizimi posht 20%, bursa sfunksionon

  Niveli i investimeve t huaja paraqitet jashtzakonisht dobt, fakt i pranuar nga vet ministri i Financave. Pr vitin 2007 niveli i tyre nuk e kalon 20%, ndrsa investimet e huaja private mbeten m t ultat n rajon, sot e ksaj dite q flasim. Vlera e tyre arrin 300 milion euro, vetm 50 milion m shum se viti i kaluar, q gjithsesi mbetet nivel m i vogl se n vitet e mparshme. Lidhur me bursn e Tirans t gjith e din q ajo nuk funksionon, madje jan t pakt ato q e din se ku ndodhet, e t gjitha kto bjn t kuptosh se sa e ka realizuar premtimin Berisha.

  4-Borxhet dhe inflacioni dalin jasht kontrollit

  N kt pik qeveria Berisha ka treguar se e ka shkelur premtimin pasi nuk rezulton me ulje borxhesh. Kur kemi hyr n vitin e tret qeveriss, deficiti buxhetor arrin n 7%, pra 3 % m shum se niveli i premtuar n programin qeveriss t t djathtve. Lidhur me nivelin e inflacionit, edhe n kt pik kemi dalje jasht kufirit t premtuar. Aktualisht niveli i inflacionit sht 4,2%, madje muajin e shkuar arriti n 4,4%.

  5-Taksat dhe biznesi: Rritje dhe ashprsim klime

  N fakt politikat fiskale t qeverise po bazohen n parimin m pak taksa, m shum t ardhura buxhetore. Por po ti analizosh dalim n faktin se premtimet e bra nuk jan mbajtur. Kshtu lidhur me aplikimin e prjashtimit nga tatim-fitimi pr nj periudh 1-3 vjeare pr bizneset e reja me kusht q t rris punsimin, as nuk sht zbatuar ndonjher, e njjta gj dhe pr njohjen e nivelit prej 10% shpenzim i zbritshm pr teknologjin e re. Jo vetm q nuk po aplikohen, por n programin Ekonomiko-Fiskal 2007-2010, shihet se kto masa jan harruar. Lidhur me TVSH, premtimi pr uljen 17% nga 20% q ishte (sht), rezulton nj mashtrim klasik. Kjo taksa nuk do t ulet t paktn pr tre vitet e ardhshme. Ndrsa Tatimi mbi t Ardhurat Personale u unifikua me 10%, duke prekur pagat e vogla n shtet e privat dhe privilegjuar monopolet. Kurse pr akcizn, n korrik qeveria rriti masn e tyre duke nisur nga karburantet, cigaret dhe pijet alkoolike, duke hasur n kundrshti t forta me biznesin. Kto masa jo vetm q nuk kan ulur evazionin fiskal sipas parashikimit n programin qeveriss 2005, por kan rritur ndjeshm kontrabandn. Lidhur me klimn e biznesit, se do t konsultohet gjersisht pr reformat si dhe do t krijohen lehtsira pr ankimin administrativ, t dyja kto jan shkelur kok e kmb. E para, t gjitha ligjet fiskale n dy vjet qeverisje jan miratuar pa marr parasysh sugjerimet e biznesit, madje disa prej tyre nuk jan njohur fare nga siprmarrja e lir, ndrsa pr ankimimin e kemi t freskt rastin e ligjit t gjobave, kur nga ana tjetr mungon gjykata administrative.

  6-Privatizimi, Calik e merr pr 120 mln Euro

  Qeveria e re nuk e njeh aktin e privatizimit t Albtelecom si nj akt i kryer n kushtet e mungess s plote t transparencs mbi kt proces. N fakt, qeveria Berisha i qndroi ksaj ideje pr dy vjet rresht por nuk u tundua nga ideja e ryshfetit, edhe pse shqiptart vuajtn nga tarifat e larta t telefonis celulare. Turqit e alik e blen Albtelecomin n vern e ktij viti pr 120 milion euro, bashk me licencn e celularit t tret, duke mos ndryshuar asgj nga kontrata e mparshme q Berisha e cilsoi mafioze.

  7-Punimet e TEC prfundojn 2010

  Jo vetm q nuk po lejon kryerjen e referendumit, por kryeministri Berisha ka dhn viston pr fillimin e punimeve t TEC-it t Vlors, kosto e t cils arrin 92 milion euro. N kuadr t zhvillimit t sektorit t turizmit ishin premtuar furnizimi m uj e drita 24 or pr zonat turistike. N fakt vetm nj pjes e tyre e patn shansin, por pas mbarimit t sezonit situata u rikthye ashtu si ishte. Kjo tregon qart faktin se qeveria nuk ka nj platform t sakt lidhur me sektorin e turizmit. Kurse pr dyfishimin e fondeve pr marketingun, vetm n vitin e tret (buxheti 2008) u arrit miratimi pr kryerjen e reklamave n televizione si CNN, pasi n hert e tjera kishte dshtuar pr munges parash.

  8-Bujqsia, karburanti sa mimi i tregut

  Qeveria e djatht garantoi fermerin shqiptar se do t zgjidh prfundimisht shtjen e pronsis mbi tokn duke garantuar t drejtat e fituara me ligjin Nr. 7501. Por jo m larg se dy jav aleatt e tyre, republikant votuan kundr zbatimit t ktij ligji, i cili po sjell kaos n procesin e kthimit dhe kompensimit t prons. Lidhur me karburantet pa akciz, qeveria e bllokoi skemn dhe aktualisht fermert po e marrin naftn n treg t lir, me 80-90 lek/litri. Kurse kredia vazhdon t mbetet problem, duke e konsideruar bujqsin sektorin m pak t kredituar n vend. Lidhur me premtimet e tjera, asnjra nuk sht mbajtur, fakt q e vrtetojn vet fermert dhe bizneset e lidhura me t.

  9-Korrupsioni nis me zyrtart e Berishs

  Megjithse n programin qeveriss t tij Berisha parashikon se zyrtart e kabinetit afr tij do t jen t part q do t zbatojn ligjin pas dy vjetsh qeverisje duket krejt e kundrta. Megjith ndryshimet e herpashershme t ministrave n kabinetin e tij t paktn dy ministra tashm t njohur publikisht pr akuzat e hedhura ndaj tyre tregojn qart se programi i Berishs pr luftn kundr korrupsionit sht tepr i largt. T paktn brenda tre muajsh jan arrestuar zyrtar t lart t shtetit t implikuar me korrupsion, shkelje ligji dhe shprdorim detyre. Megjithse ndaj ktyre arrestimeve Berisha ka deklaruar se do t luftohet korrupsioni, vlen t theksohet se nga ana tjetr korrupsioni po del nga radht e tij.

  10-Ska bashkpunim, por uzurpim

  N programin e tij kryeministri Berisha tregon qart disponibilitetin e tij pr t bashkpunuar me institucionet e pavarura. Me sa duket kryeministri ka ngatrruar kontekstin e bashkpunimit me uzurpimin, pasi gjat dy vjetve q ai po qeveris sht konstatuar prqendrimi i institucioneve t pavarura nn pushtetin e tij. N kt kuadr vlen t prmendim presidencn t ciln Berisha me t gjitha tentativat e tij pr ta prqendruar n duart e veta bri president nj figur nga radht e veta. N t njjtn linj operoi edhe me institucionet e drejtsis ku rastet m t njohura jan Kshilli i Lart i Drejtsis si dhe Prokuroria e Prgjithshme. Tashm sht i njohur fakti i shkarkimit t Theodhori Sollaku nga posti i kryeprokurorit dhe n vendin e tij u emrua person i propozuar nga vet kryeministri. Ky i fundit n t njjtn linj operoi edhe me KLD ku pjesa m e madhe e antarve t saj prbhet nga radht e mazhorancs. Rasti m flagrant sht dhe uzurpimi i KSHC ku tashm Berisha dominon me 4 antar nga 5 gjithsej.

  11- Zvarritja e procesit t pronave

  Kthimi dhe kompensimi i pronave megjithse ka qen nj nga proceset m t rndsishme t qeveris por n t njjtn koh edhe t popullit shqiptar. N kto dy vjet qeveria duket se nuk e ka patur vullnetin e duhur q t merret seriozisht me shtjen e pronave. Edhe pse ka patur mjaft sugjerime dhe propozime nga republikant pr zgjidhjen e ktij konflikti t hershm duket se shtja e kthimit dhe kompensimit t pronave ka mbetur n vend numro. Deri tani nuk sht marr asnj mas konkrete pr shtjen n fjal, kthimi dhe kompensimi i pronave vazhdon t mbetet nj problem pr qytetart. Me 5 milion USD ( nga 10 milion q propozuan aleatt republikan) t planifikuara pr kompensim nga qeverisja Berisha n buxhetin e vitit 2008 duket se ky proces do t vazhdoje dhe n vitet e para t shekullit t ri.

  12-Reforma zgjedhore, asnj zgjidhje konkrete

  Reformimi i sistemit zgjedhor ka qen gjithashtu nj nga reformat m t rndsishme n vend dhe q vazhdon t ngelet n vend numro. Komisioni i ngritur pr reformn zgjedhore ka muaj q sht ngritur dhe po aq muaj sa jetgjatsia e tij ka edhe q ngelet i bllokuar. Ky bllokim ka hasur edhe akuzat q opozita i ka drejtuar fajtores s mundshme, mazhorancs. Themi t mundshme sepse kto akuza pr bllokim vijn vetm nga kampi opozitar n drejtim t mazhorancs dhe jo anasjelltas. Bllokim i qllimshm sipas deklaratave t pals s majt pr t hyr prsri n zgjedhje me sistemin ekzistent q i shkon pr shtat qeveris aktuale.

  13-Raporti i BE: Shqipria shum von pr antarsim

  Megjithse ka qen prioritet i Qeveris Berisha integrimi i Shqipris n BE dhe NATO ka pasur ngecjet e veta. Kt e tregon edhe raporti fundit i KE pr Shqiprin, ku theksohej progresi i ult i Shqipris. Mesa duket varfria, shndeti publik, arsimimi dhe shrbimi publik vazhdojn t ken progres t ult. Gj kjo q ngadalson hapat e vendit ton n rrugn pr integrimin euroatlantik. Aq m tepr kt proces e ka shar vet Kryeministri n mbledhjen e disa muajve m par t Komisionit Ndrministror pr Integrimin e ka kritikuar ministren Bregu pr punn e saj duke i thn se m shum se me rinovimin stafit duhet t merret me politikat konkrete t integrimit.

  14-Reforma n drejtsi ende e bllokuar

  Reforma n Drejtsi nj nga ato reforma q prbnin thelbin e programit elektoral t Partis Demokratike, por q deri tani ngelet nj premtim dhe nj fjal n er. Reformimi n kt sistem ka t bj shum me ndryshimet n institucione. Pasi deri tani n konceptin e Berishian ndryshim mesa duket do t thot uzurpim. Kapja e institucioneve t rndsishme s fundmi nuk i korrespondon reformimit. Pasi deri tani n gjith institucionet e pavarura reformim prkthehet emrime nga mazhoranca. N ndryshim nga reforma zgjedhore Presidenti vet nuk ka marr angazhimin pr t mbledhur nj tryez pr kt reform edhe pse nga m t rndsishmet n vend..

  15-Procesi i arsimi, skandali i qeverisjes Berisha Edukimi i shqiptarve sht ln n mshir t fatit. Kushtet e nj arsimi cilsor dhe masiv mesa duket jan gjithnj e m larg. Kt e tregojn edhe reformimi n sistemin universitar ku skandalet me listat dhe procedurat e pranimit n universitetet sa vijn e po bhen m t shpeshta dhe m konfuze pr maturantt. Ajo q bie n sy sht shtimi si krpudha pas shiut i universiteteve private t cilat edhe pa licencimin e duhur vazhdojn t ushtrojn aktivitetin e tyre. Radht e gjata pr tekstet shkollore dhe mungesa e tyre n mas prfshin jo vetm kt vit sistemin para universitar. Prmendim edhe mungesn e investimeve t duhura n zonat e duhura t cilat kan sjell mos interesin n rritje pr arsimim. Rikonstruktimet e shkollave dhe ndrtimet e godinave t reja len pr t dshiruar.

  16-Korrupsioni nis nga Shndetsia

  Mjedisi i tejndotur vazhdon t jet nj nga problemet e ksaj fushe dhe pse qeveria vazhdon t jet neglizhente ndaj ktij fenomeni. Hedhja e plehrave dhe djegia e tyre n mjedise urbane e thellon kt ndotje. Shrbimi shndetsor dhe spitalet e vendit vazhdojn t jen t mbytura nga korrupsioni sa edhe n rast se je duke vdekur mjeku nuk t prek me dor. T shtrohesh n spital do t thot t sigurosh t gjitha mjetet e domosdoshme duke nisur q nga batanijet dhe dyshekt. Pr t mos folur pr ilaet t cilat duhet ti blesh vet. Nj reform n shndetsi e cila pritet, por spo vjen.


  T gjitha premtimet e kryeministrit, propagand mashtruese

  Para ardhjes s tij n pushtet kryeministri aktual ka premtuar se do t ecte me shpejtsi drejt integrimit evropian. Premtoi se do t luftonte korrupsionin, premtoi se do t vendoste bandat para ligjit, premtoi se do t rriste rrogat dhe pensionet. N fushn e arsimit Berisha premtoi shkolla moderne pr fmijt, t mos ket klas me mbi 30 nxns, projekte pr ngrohje, asnj shkoll pa internet. Zbatimin projekteve pr parqe lojrash dhe pr t gjitha nevojat q kan fmijt dhe t rinjt. Premtoi nisjen e punve m t mdha publike n historin e vendit. Zhvillim t zonave rurale, projekti pr 6 mij km rrug dytsore dhe rurale, me t cilat ne do ti nxirrte qytetet nga balta, do ti shndrronte qytetet tona nga qytete t nj bulevardi n qytete t rrugve t asfaltuara dhe t gjelbruara. Do ti shndrronte fshatrat n fshatra t rrugve t asfaltuara, n mnyr q fermert shqiptar t mund t kapin tregun me shpejtsi t madhe.

  1-Energjia, furnizim 24 or n 2007

  Qeveria Berisha premtoi se do t ofronte energji elektrike me mim t ult, furnizim 24 or pa ndrprerje brenda vitit 2007, duke i shpallur luft errsirs dhe pasiguris energjetike. Po ashtu do t instalohen matset brenda vitit 2006. Me prioritet do t konsiderohen ndrtimi i linjave ndrsistemore (interkoneksionit) si linja 400 kV Elbasan2-Tirana2-Podgorica si dhe nnstacionin e Tirans 400/220/110 kV dhe linja 400 kV Tirana2-KosovaB.

  2-Pagat dhe pensionet, dyfishim

  Pensionet do t dyfishohen brenda 4 viteve, ndrsa do t vazhdoj ngushtimi i diferencs s pensioneve t qytetit me t fshatit. Pagat n shtet do t rriten, sidomos t ultat.

  3-Investimet e huaja dhe bursa e Tirans

  Trashgimia socialiste n kt fush sht ajo e vendit me nivelin m t ult n rajon dhe ndr vendet n tranzicion n investimet private, financimet e huaja direkte (FDI) dhe eksportet. Trheqja e investimeve t huaja sht e nj rndsie vendimtare pr sigurimin e ritmeve t larta pr zhvillimin e vendit. Do t filloj funksionimi i tregut t kapitaleve nprmjet rivnies n pun, t Burss s Tirans.

  4-Borxhet, ulje n masn 4%

  Qeveria angazhohet q t ul deficitin buxhetor nprmjet rritjes s t ardhurave fiskale dhe manaxhimit me efektivitet dhe eficience t shpenzimeve publike. N fund t periudhs 4-vjeare synohet q deficiti buxhetor t mos jet m i lart se 4% e PBB-s. Norma e prshtatshme vjetore e inflacionit do t jet 2-4%, sipas vlersimit t BSH.

  5-Taksat dhe biznesi, reduktim dhe partneritet

  Politikat fiskale t qeverise do t bazohen n parimin m pak taksa, m shum biznes e punsim por edhe m shum t ardhura buxhetore. Do t aplikohet prjashtimi nga tatim-fitimi pr nj periudh 1-3 vjeare pr bizneset e reja me kusht q t rris punsimin, do t njihet nj nivel prej 10% shpenzim i zbritshm pr teknologjin e re. Po ashtu, TVSH do t ulet nga 20% q sht sot (2005) n 17%, Tatimi mbi t Ardhurat Personale do t prezantohet si nj tatim gjithprfshirs mbi bazn e vetdeklarimit vjetor. Shkalla maksimale do t jet 20% nga 23% q sht sot. Akciza, do t zbutet shkalla tatimore duke e uniformizuar at n nivele jo m t larta se ato t rajonit me efekte pozitive edhe n dekurajimin e kontrabands. Komuniteti i biznesit do t konsultohet gjersisht pr reformat si dhe do t krijohen lehtsira pr ankimin administrativ dhe marrjen e informacionit e ankesave t bizneseve ndaj veprimeve abuzive t zyrtareve t ktyre organeve.

  6-Privatizimi, kundr Calik

  Qeveria e re nuk e njeh aktin e privatizimit t Albtelecom si nj akt i kryer n kushtet e mungess s plote t transparencs mbi kt proces.

  7-Turizmi, referendum pr TEC n Vlor

  Berisha premtoi zhvillimin e infrastrukturs rrugore, furnizimi m uj e drita 24 or pr zonat turistike. N program theksohet ndrtimi i nj aeroporti n Jug t vendit. Qeveria e Berishs shfaqi kundrshti pr ndrtimin e TEC-it n Vlor, dhe nse do ndrtohet kjo do arrihet nprmjet referendumit. Po ashtu do t dyfishohen fondet pr marketingun e turizmit.

  8-Bujqsia, karburant 40 lek/litri

  Qeveria e djathit do garantoj fermerin shqiptar se do t zgjidh prfundimisht shtjen e pronsis mbi tokn duke garantuar t drejtat e fituara me ligjin Nr. 7501. Karburanti do t sigurohet me mim prej jo me shum se 40 lek/litri. Do t shumfishohet aksesi n sistemin e kredis, prjashtimi 3-vjear nga tatimet pr bizneset e reja agrare dhe agroindustriale, ulje me 20% m pak te tatimit mbi fitimin pr bizneset t orientuara n eksportin e produkteve ushqimore. Po ashtu u premtuar rimbursim t menjhershm t TVSH-s pr firmat e eksportit.

  9-Zbatimi i ligjit

  Zbatimi i ligjit fillon nga vet shteti nnvizon programi i kreut t ekzekutivit. Institucionet shtetrore do t jen t parat q do t respektojn detyrimet e tyre ligjore. Situata e sotme ku zyrtart ndjehen mbi ligjin, imunitart prdorin imunitetin pr dhunimin e tyre, ku institucionet shtetrore nuk zbatojn vendimet e forms s prer t gjykatave dhe nuk shlyejn detyrimet ndaj qytetarve dhe bizneseve do t marr fund. Zyrtarve t do institucioni shtetror do tu krkohet m shum se kujtdo zbatimi i ligjit.

  10-Institucionet e pavarura

  Qeveria brenda kuadrit kushtetues do t demonstroj t gjith vullnetin pozitiv pr t bashkpunuar me institucionet e tjera t pavarura me qllim rritjen e shkalls s zbatimit t ligjit. N veanti bashkpunimi me prokurorin pr ndshkimin e krimit, me Inspektoratin e Deklarimit dhe Verifikimit t Pasurive pr t siguruar transparenc dhe ndshkim t korrupsionit dhe konfliktit t interesave, me Avokatin e Popullit pr realizimin e t drejtave themelore t individve dhe grupeve shoqrore dhe me qeverisjen vendore pr t vendosur ligjin n zhvillimin urban e mbrojtjen e mjedisit do t jen n qendr t vmendjes s qeveris.

  11-T drejtat pronsore dhe k Kthimi i pronave

  Mazhoranca e re dhe qeveria e saj angazhohen pr t plotsuar dhe konsoliduar sistemin e t drejtave t pronsis dhe hapjen e mundsive q pasurit e vna me djers, mund, sakrifica e n mnyr t ligjshme t shqiptarve t mund t legalizohen e futen n qarkullimin ekonomik e civil. Mazhoranca e re angazhohet pr nj kthim dhe kompensim t pronave n kufijt maksimale t mundur. Pr kt qllim do t amendohet ligji aktual duke eliminuar kufizimet diskriminuese t tij. Pronat do t kthehen fizikisht kudo ku sht e mundur dhe n do rast tjetr ato do t kompensohen n natyre me troje turistike apo n vlern e tregut.

  12-Sistemi zgjedhor

  Sipas programit qeveriss t kryeministrit Berisha zgjedhjet e lira e t ndershme do t jen burimi i vrtet i legjitimitetit t institucioneve demokratike. Kthimi i besimit t publikut tek zgjedhjet sht nj prioritet absolut i mazhorancs s re e qeveris s saj. Manipulimi me votn e qytetarve do t marr fund njher e prgjithmon. Pr kt qllim do t prfundohet reforma zgjedhore n bashkpunim dhe mirkuptim me opozitn, si dhe me mbshtetjen e konsultimin me partnert ndrkombtare e me t gjith faktort e tjer shoqrore. Do ti jepet fund pa mdyshje prjashtimit t zgjedhsve nga listat e votimit dhe Dushku do arkivohet n histori.

  13-Integrimi n BE dhe NATO

  Programi i Berishs ndr t tjera paraqet se progresi i njkohshm n t katr objektivat madhore do t shnoj mbylljen e tranzicionit, shrimin e problemeve t mdha t nnzhvillimit veanrisht ato t varfris, t shndetit publik, t arsimimit dhe t aksesit n shrbimet baz publike, degradimit t mjedisit dhe kalimin e vendit n fazn e nj ecjeje t shpejt drejt integrimit evropian dhe euroatlantik. T gjitha reformat dhe programet qeveritare do t hartohen dhe zbatohen me synimin e prshtatjes me modelet dhe arritjes s standardeve evropiane t demokracis, shtetit ligjor, ekonomis s tregut e t drejtave t individit dhe minoriteteve q mundsojn antarsimin e Shqipris n Bashkimin Evropian e n NATO.

  14-Reforma nDrejtsi

  Nj nga prioritet e programit t Berishs sht edhe fakti se mazhoranca e re dhe qeveria e saj, n projektin e tyre t ndryshimit, do t zbatojn n gjersi dhe thellsi reformat e sistemit t drejtsis, t sugjeruara e t mbshtetura nga partnert ndrkombtare dhe n bashkpunim e sipas roleve prkatse kushtetuese me Presidentin, Kshillin e Lart t Drejtsis dhe institucionet e tjera q prfshihen n shtjet e reformave dhe performancs s sistemit t drejtsis. Komuniteti i gjyqtareve dhe juristeve si dhe shoqria civile do t jen gjersisht t prfshir n kt proces. Reformat n drejtsi do t synojn t rikthejn besimin e shqiptarve n sistemin gjyqsor dhe n ndershmrin e paansin e vendimit gjyqsor.

  15-Arsim cilsor dhe masiv

  Edukimi i shqiptarve sht procesi m i rndsishm si qytetar t denj dhe individ t suksesshm. Edukimi n Shqipri dhe, veanrisht sistemi arsimor, ka psuar rnie dramatike n treguesit e vet sasior dhe cilsor. Aksesi n arsimin baz dhe veanrisht at t mesm sht ulur shum, kryesisht n zonat rurale t vendit ku edhe kushtet dhe cilsia e arsimimit jan tepr preokupuese. Ndrkaq, n qendrat urbane t vendit ndeshet nj mbipopullim i lart i shkollave q dmton rnd msimdhnien. Arsimtart mbeten kategoria m e keqpaguar e punonjsve buxhetor. Shpenzimet publike pr arsimin kan rn nga 4.2 % n vitin 1996, n 2,8 % t PBB. Mesatarja e viteve t arsimimit ka rn nga 11,5 n 9.2 vite n vitin 2004 nga 15.4 q sht ky tregues pr vendet e OECD.

  16-Shrbim shndetsor i garantuar, cilsor dhe i ndershm

  Sistemi shndetsor gjat ktyre viteve, pr shkak t ngadalsimit dhe bllokimit t reformimit t tij n nj sistem shndetsor bashkkohor, sht n degradim. Shum prej treguesve t shndetit t popullsis po psojn prkeqsim t dukshm. Nga njra an sistemi i amortizuar, me performanc t ult e nga ana tjetr ulja e nivelit t jetess e ndikimi i nj mjedisi t tejndotur, prbjn nj krcnim serioz pr shndetin e t gjithve e n veanti pr fmijt e t moshuarit. Qeveria angazhohet pr nj reform trsore t sistemit shndetsor n t gjitha nivelet e tij duke e shoqruar at me alokim t konsiderueshm fondesh pr investime publike.

 12. #432
  Jeto qe te mesosh Maska e CuLi-GoaL
  Antarsuar
  08-11-2007
  Vendndodhja
  GJAKOVA CITY
  Mosha
  25
  Postime
  437
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime
  Mendoi qe do te hyj Shqiperia ne BE se shpejti

 13. #433
  CG Artist,Skenograf Maska e gerland
  Antarsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eshte e pabesueshme se cbehet e cluhet mbi kokat e qytetareve te thjesht te shqiperise.
  I lexova me interes te madh 16 DESHTIMET E BERISHES dhe te them te drejten as qe e diskutoja qe rezultatet do te ishin te ngjashme.
  Eshte e kote te diskutohet qe ajo qeveri me sakt qe E GJITHE KLASA POLITIKE AKTUALE
  duke perfshire cdo lloj force politike do te arrije dicka per te muiren e popullit.
  Keta individe jane se tepermi te korruptuar per te hedhur syte drejt "TE MIRES SE TE GJITHVE".
  Berishen vet e kapi deliri per pushtet gjat gjithe periudhes se PS nje sezon me pare sa ja numeroje damaret ne qafe, aq isterik u be vellai.
  E ne fund te fundit e mori pushtetin pasi PS beri mjaft gabime te cilet favorizuan PD ne zgjedhjet e fundit duke i shtuar ketyre edhe faktorin manipulues qe qeveria aktuale e ka ne gjak.
  Per mendimin time ne shqipetaret nuk duhet ta shofim skenen politike kaq te polarizuar,
  PD dhe PS o kendej o andej, sepse asnjera nga keto forca politike (te cilat perbehen nga ish komuniste dhe bijte e tyre) ska per te bere ndonje gje te vertet per vendin tone.
  SHQIPERIA ka nevoj per nje FORCE POLITIKE TE RE.
  Nje force politike te pandotur nga korrupsioni e qe te pasqyroje deshiren e mire per ta cuar kete vend perpara.
  Por per sa kohe ne shqipetaret do te hidhemi nga shiu ne bresher e nga bresheri ne shi PD-PS e PS-PD do te ngelim po ku jemi.
  Nuk ka me sens te diskutojme per hyrje ne BE etj etj.
  Se si vend i kemi te gjitha mundesi te kemi nje vend me nivel te ngjashem me Monakon e Swicren, te te mos kemi me nevoj per BE. Por te gjitha keto pasi te kemi rregulluar Klimen Politike te brendshme duke perndjekur ata kelyshe te korruptuar qe bejne sikur na udheheqein vendin ne interesin tone e jo te xhepave te tyre.

  RESPEKE
  G.

 14. #434
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  32
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime
  Sipas mendimit tim sigurisht qe Shqiperia duhet te antaresohet ne BE. Nese do te antaresohemi ne BE mendoj se vetem avantazhe do kemi. Shqiptaret do te kishin identitetin e munguar gjer me sot, do te leviznin lirshem ne Europe dhe do kishin lehtesira per levizjen dhe jashte saj. Kjo do te sillte nderthurjen e kulturave te ndryshme dhe nje civilizim te vendit. Gjithashtu mendoj se dhe nga ana ekonomike do te kishim nje perfitim te konsiderueshem. Pra Qeveria Shqiptare duhet te mare gjithe hapat dhe reformat e duhura per te pershpejtuar sa me shume integrimin e Shqiperise ne NATO dhe BE.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 15. #435
  CG Artist,Skenograf Maska e gerland
  Antarsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  heheh Po Cqeveri o derbardh cqeveri.
  Ne skemi pasur kurre nje qeveri qe ka bere nje politike pro sqhietare.
  Te shqkretet andej jane 7 der 17 ore pa drita e uje...
  Hajde me hy ne BE me kete nivel
  Pa permendur pastaj faktore te tjere qe varferojne vendin si nga trute edhe nga xhepat.
  G.

 16. #436
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  A duhet t hyje Shqipria n BE ?

  UNE MENDOJ SE PO,dhe shkaktaret e voneses kaq te madhe,ne te shumtat e problemeve qe hasim si sot e kesaj dite ne rrugen per ne BE. jemi vet ne shqiptaret. duke mos perjashtuar dhe shume politikane.i ve politikanet ne fund sepse ata nga populli dalin.PRA DOMETHENE QE BARREN KRYESORE E KEMI VETE NE.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 17. #437
  super saiyan Maska e vampiro
  Antarsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  303
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  A duhet t hyje Shqipria n BE ?
  jo me, kush i ka qef t'i perdhunohen femijet nga pedofilet?
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 18. #438
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-09-2006
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Futja e Shqiperise ne gjirin e bashkimit Europian eshte natyrshem nje nder ceshtjet me madhore te moemntit. Sigurisht qe cdo pyetje ne lidhje me kete aspirate eshte e logjikshme dhe e mirepritur, por para se gjithash duhet bere nje analize e mirefillte e situates. ne lidhje me Shqiperine dhe shqiptaret kjo lloj analize nuk eshte e lehte te behet per shume aresye. Sigurisht jo per fajin e shqiptareve, kjo eshte nje nder ceshtjet me te ndjeshme politike te momentit.

  Problemi kryesor mbetet problemi i zhvillimeve te brendeshme ne politiken shqiptare. Megjithese kane kaluar gati kater dekada qe nga renia e komunizmit fenomenet demokratike ne Shqiperi jane ende komplekse dhe te pakristalizuara. Nuk do te marr dhe rimarr tema te trajtuara tashme gjere e gjate, por deshiroj te ndalem ne aktualitetin e fundit te zhurmshem ne Shqiperi.

  Politika jone keto dy vitet e fundit eshte karakterizuar nga lufta brenda llojit ose e thene ndryshe nga transfertat e deputeteve. Ne lidhje me kete fenomen ka kendveshtrime te ndryshme. Analiste dhe politolog te ndryshem e shohin kete bicim risie jo fare te re ne politiken shqiptare. Sot ajo mund te quhet pa hezituar si nje fare strategjie e disa forcave politike apo e politikaneve te vecante per te fituar me shume pushtet, ose pushtet kur nuk e kane, per te dobesuar kundershtaret e tyre politike ne te njejten force, ose per te fuqizuar pozitat e nje partie tjeter duke marre ne kembim poste partiake apo ministrore.

  Po valle a i sherben vendit tone kjo lloj transferte? A eshte normale qe fenomene te tilla te jene kaq te shumta dhe te shpeshte ne gjirin e nje vendi te vogel, qe ne raport me popullsine ndoshta eshte vendi qe ka me shume parti politike ne europe.

  A mund te konsiderohet ky i fundit si nje fenomen normal demokratik ne nje vend ku dinamika eshte tipike mesdhetare dhe ku ne fund te fundit te njejtat figura politike nuk do te thote te rrine te ngrira dhe te perfaqesojne gjithe jeten te njetat qendrime.

  Keto jane disa nga reflektimet e mia te momentit.

  Per sa i perket mendimit te popullit shqiptar ne lidhje me anetaresimin ne gjirin e familjes se madhe europiane nuk ka vend per ndonje diskutim te madh. Sipas te gjitha sondazheve te bera gjate viti te kaluar ne vendin tone mbi 80% e popullsise deshiron qe Shqiperia te futet sa me shpejt ne bashkimin Europian. 80% e shqiptareve mendojne se me futjen e saj ne UE vendi nuk ka cte humbase, por vetem fiton.

 19. #439
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2007
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tema interesante, por jo dhe aq. Kjo per arsye se kjo eshtje nuk ka nisur sot por qe pas vitit 1991. Dhe qe atehere, asgje. Me duket se nuk duhet te shtrohet pyetja a duhet te hyje Shqiperia ne BE por, a eshte BE i gatshem te pranoje hyrjen e Shqiperise ?
  Une mendoj se eshte pikerisht BE e cila nuk deshiron qe Ne te hyjme ne familjen e saj. Arsyet jane te shumta. Por me e rendesishmja, mendoj, eshte pasiguria e shteteve europiane ndaj nje lloj ekstensiviteti dhe dinamizmi te faktorit shqiptar qe do te rritej se tepermi ne shume aspekte, si popullsi, ekonomi, politike etj., rritje qe do te nxitej edhe nga qenia anetare e BE. Kjo do te sillte jo pak probleme per shtete te tilla si Greqia, shtetet sllave ne veri ( Serbi, Kroaci, Slloveni) shtete te tjera sllave si Bullgaria etj. Nje tjeter moment te cilin nuk duhet ta harrojme eshte padyshim dhe eshtja e fese. Besimet fetare ne Shqipari jane tre dhe asnjera prej tyre nuk ndjek shembullin e verberise ndaj qendrave si Vaikani, Athina apo Meka. Por te gjithe jemi dakort kur themi se per evropen fejanuk eshte vese mbulese dhe maskim i fytyres se saj te vertete - ekspansionit ekonomik dhe zoterimit te tregjeve. Dhe Shqiperia i duhet me teper si gur shahu, per destabilitetin e rajonit dhe prishjen e ekulibrave te tregjeve se sa nje faktor i qendrueshem dhe i forte.

 20. #440
  albania
  Antarsuar
  29-08-2007
  Postime
  167
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  se di me kete politik qe kemi ne as per ne grop sjemi jo europ

Faqja 22 prej 36 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 4. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 09:44
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •