Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 49 prej 49
  1. #41
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anëtarësuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Sic e shikoni idera kemi plot por sic e tha edhe dikush me perpara, duhen "Leka" per te bere filma. O kemi ne idera o ska popull ne bot. Ne jemi njerez qe jetojme nepermjet iderave edhe itrigave.

    Keto mesiper jane disa skenare qe kam shkruajtur une me nje shokun tim.

    komplet jane reth 15 cope. Ne qofte se doni te lexoni edhe disa Logline te tjera.:

    IL ITALIANO

    THE DEJA VOU OF QUANTUM THINKING

    A JOURNEY TO HEAVEN

    LET THE EAGLES FLY



    THE PHILOSOPHERS
    Kjo eshte nje komedi qe do i ofendoje shume Greket. Megjithate nuk me intereson ty fyej ata, eshte thjesht nje komedi per te qeshur. Mos te harojme se filosofet kane dhene nje kontribut te madh ne zhvillimin e njerezimit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga nikas : 04-07-2006 më 12:52

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    mua do me pelqente nje film me teme ku te tregohej patriotizmi shqiptar ne gjithe boten , ku te tregohej qe shqiperia eshte nje e vetme .

  3. #43
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Pas vdekjes se Peluratit ne vitin 250 para eres se re erdhi ne fron Agroni, i biri i tij, i cili sundoi per 20 vjet. Gjate sundimit te Agronit shteti ilir beri hapa te medhenj perpara ne fushen ekonomike, politike dhe ushtarake. U krijua nje ushtri e forte dhe nje flote e fuqishme, u forcua pushteti qendror ne dem te autonomise lokale: U rivendosen kufinjte e meparshem qe nga Vjosa deri ne Narona, me perjashtim te tri kolonive bregdetare: Dyrrahu, Apolonise dhe Ises. Mbreteria Ilire u be nje shtet i forte dhe nje fuqi detare. Lundrimi ne Adriatik u fut nen kontrollin e flotes Ilire.

    Me vdekjen e Agronit ne krye te shteti erdhi gruaje e tij Teuta, e cila nuk ndryshoi politiken e jashtme te shteti ilir. Duke mbajtur aleancen me Maqedonine, Teuta ne vitin 230 para eres se re nisi kunder Epirit ushtrine dhe floten Ilire. Ekspedita perfundoi me sukses dhe Republika e Epirit hyri ne varesine e Mbreterise Ilire.

    Dhe hitoria vazhdon perseri ne "Mbretëreshë Teuta 2"
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga nikas
    Sic e shikoni idera kemi plot por sic e tha edhe dikush me perpara, duhen "Leka" per te bere filma. O kemi ne idera o ska popull ne bot. Ne jemi njerez qe jetojme nepermjet iderave edhe itrigave.

    Keto mesiper jane disa skenare qe kam shkruajtur une me nje shokun tim.

    komplet jane reth 15 cope. Ne qofte se doni te lexoni edhe disa Logline te tjera.:

    IL ITALIANO

    THE DEJA VOU OF QUANTUM THINKING

    A JOURNEY TO HEAVEN

    LET THE EAGLES FLY



    THE PHILOSOPHERS
    Kjo eshte nje komedi qe do i ofendoje shume Greket. Megjithate nuk me intereson ty fyej ata, eshte thjesht nje komedi per te qeshur. Mos te harojme se filosofet kane dhene nje kontribut te madh ne zhvillimin e njerezimit.
    Per ide ne ja shkojmi edhe holivudit...mire e the ore..se filmi nuk behet aqe lehte si libri...aty duhen derdhur miliona dhe pike pytje se a do ecen apo jo ajë film...

    Une jam i regjistruar ne nje site ku aty dergohen skenar nga autore te rinje (amator) dhe se paku 3 skenar ne ditje me vijne por une nuk jame i çmendur qe ti lexoje te gjitha marrinat e botes ama nganjehere ka edhe ide te mira por jo per filma si mendojmi ne, kryekput histori dashurije, psikologji e etj...ngase ketu njerzit nuk vuajne nga kriza identitetit apo historise apo kujt i perket kjo apo ajo tokë...
    kurse te ne ndryshe eshte...
    E vrtete eshte se nuk kane kurrfare ide gjeniale, kurfare intrige por bejne filma eh per te hecur idustrija e filmit, çe te mos ndalet makinerija qe eshte vene ne levizje...
    Prandaje as mos llogaritni ne ndihmen e te huajve se aat do bejne filma per ne por ne duhet qe vete te tubojmi buxhet te mjaftueshem nga donatore te mundshem te cilet nuk lekun dhe t'ia nisim punes e te investojmi me sa kemi mundesi...

    ********************
    nikas, do ju kisha propozuar qe te bejmi nje societe produkcioni filmash duke filluar me krijimin e nje faqe speciale vetem rrethe skenarit, si ka edhe ne shtetet tjera e ku ajo ide do vlersohet nga lexuesit...
    Emrin e produkcionit e kam gjetur; IlirianS FilmS ProductionS....

    te gjykoni edhe ju kete ide.

    shendet
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 05-07-2006 më 16:05

  5. #45
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anëtarësuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    ********************
    nikas, do ju kisha propozuar qe te bejmi nje societe produkcioni filmash duke filluar me krijimin e nje faqe speciale vetem rrethe skenarit, si ka edhe ne shtetet tjera e ku ajo ide do vlersohet nga lexuesit...
    Emrin e produkcionit e kam gjetur; IlirianS FilmS ProductionS....

    te gjykoni edhe ju kete ide.

    shendet

    Nuk do te ishte nje ide e keqe, por emrin eshte i zen nga: kliko ketu

    Nje sygherim: United Albanians entertainment
    Ndryshuar për herë të fundit nga nikas : 23-07-2006 më 17:35

  6. #46
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anëtarësuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    ********************
    nikas, do ju kisha propozuar qe te bejmi nje societe produkcioni filmash duke filluar me krijimin e nje faqe speciale vetem rrethe skenarit, si ka edhe ne shtetet tjera e ku ajo ide do vlersohet nga lexuesit...
    Emrin e produkcionit e kam gjetur; IlirianS FilmS ProductionS....

    te gjykoni edhe ju kete ide.

    shendet

    Nuk do te ishte nje ide e keqe, por emrin eshte i zen nga: kliko ketu

    Nje sygjerim: United Albanians entertainment

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Eh ! Ai emer produkcioni duket si i cunguar, i mungon diçka pa emrit "ILLIRIAN...
    Une si amator e dokumentar kam zen nje emer te ngjajshem por shume me heret se ky ILLYRIAN entret...

    Para se te filloje filmi del gjithnje emri i produkcionit, e dini edhe ju apo jo...
    Imagjino tani dritat fiken ne sallen e kinemas dhe na del nje emer me gerrma te medhaja;
    I L L Y R I A N
    si shifet ky emer eshte i cunguar se i mungon edhe nje prapashtes...
    Me mire do ishte; Illyrians Tribus se sa te mbetet keshtu cung....
    Ndrersa produkcionin qe e shfrytzoi une per filma dokumentar qysh prej vitesh ka emr me te pelqyer se tregon edhe diçka tjeter.

    ILIRIANS PIRATES FILMS

    Do thote se ka te beje me nje emer te famshem te ilirve qysh ne kohen e piraterise me ne krye mbretreshen Teuta.
    Vetem nje te keqe e ka ky titull, se dikush mendon se behet fjale per piratazh audio-visuelë....
    Mjerishte....

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Si ta realizojmi një film për Scanderbeun ne Holivud ?



    Për Gjergj Kastriotin i mbiquajtur Skenderbeu ku nga shkolla fillore e gati deri ne pleqeri ne shqiptaret kemi mesuar historin ashtu si na e mesuan historianet tane dhe perkthyesit te cilet kane arritur te na sqarojne një gjë të rendesishme por kan mbetur edhe pasaktesi tjera qe duhet gjithnjë hulumtuar e perditesuar sidomos sot me mundesit qe i kemi me pasurimin e mjaftueshem te bibliotekave elektronike ne rrjte per te gjithë.;

    Ne duhet ti mesojmi edhe keto hollesi tjera para se t'ia nisim ta gjeirojmi nje film për Skenderbeun, Zoti e di se kur por duhet ta kryejmi kete mision de atje ne Holivud qe te ndalet kjo zhurmë...



    Pse e quanin Iskandar Beg ?

    Cili është i pari qe e quajti me kete emer ?

    Nga e mori Gjergji emrin Skenderbe dhe pse ?



    Pra miq te nderuar do mundohemi se bashku ti sqarojmi edhe disa hollësi tjera qe kanë rëndësi para se të angazhohemi qe ti derdhim miliona dollar rreth ketij projekti për realizimin e filmit qe ndoshta një ditë do e shohi dritën edhe ne Holivud, pse jo, nese janë pjekur kushtet por...!



    Mundohemi ketu të gjejmi së bashku ndonjë shenjë, ndonjë burim të sakët rreth periardhjes së emrit Skenderbe por ne tekstet shkollore asnje faqe shqiptare në internet nuk kam gjetur rezultate te mjaftueshme, andaj fillova kerkimin e me tejshëm ...

    Dihet se Gjergji luftote si luan, syri nuke i trembej në asnjë luftë si komandant i ushtrise turke, kur ishte i ri, asgjë nuk e ndalonte hovin e tij as muret e keshtjellave të pamposhtuna të Azisë së Vogël ku turqit prore benin fushata për të dominuar tërë ato qyteza që kishin mbetur ende ne dor të krishterve.

    Disa qyteza rreth Nikomedisë së atëhershme ende i rezistonin ushtrise turke e nder këto keshtjella të vogla ishte edhe Otrea ku banorët mbronin muret e qytetit të tyre legjendar si edhe më parë, dikur para 1600 vitësh atëhere kur aty pari edhe ushtria maqedone kishte kaluar mbi muret e ketij qyteti me komandantin e famshëm Aleksandrin e Madh !



    Mirëpo ti kthehemi Gjergjit njëhere, jemi aty rreth vitit 1429, në një nje luftë të ashpër komandanti i ri Gjergj Kastrioti hidhet me shpat në dor mbi muret e keshtjelles së Otres dhe më tiparet të një djaloshi të pashëm dhe guximtar, arrijti ti mposhti kundershtarët ! Posa e shohin mbrojtesit e keshtjelles figuren e tij mbi mure të keshtjelles pernjëherit të gjithë luftetar dhe banor të kësaj qyteze papritmas gjunjezohen para tij, ata belbëzonin emrin Iskandar ! Iskandar ...pa e kuptuar as vet Gjergji se ç'dodhi keshtu?

    Pse u dorzuan dhe u gjunjëzuan para tij sikur te ishte një perendi ? Klithjet vijonin gjithnje e më shumë, Iskandar, Iskandar ...



    Lufta nderprehet, të gjithë banorët dorzohen dhe i perkushtojne nderim heroit të tyre të legjendave Aleksandrit te Madh ! Qe nga ky moment pra pas kesaj fushate e tere azia kisht ndegjuar per ringjalljen e Aleksandrit....

    Me ne fund ky akt heroik i shkon ne vesh edhe deri tek Sulltan Murati II- të i cili e pagezon po keshtu, pas kesaj betejes së otres, Iskandar Beg, qe do thot Aleksandri i Madh.



    Pra si e shofim, nuke eshte Sulltani qe i pari e quajti Skender Beg Scander beg apo Scanderbeg, as shoekt e tij nuke ia dhan kete emer por një qytet i tere banoret e te cilit kishin ruajtur edhe ata ende ne kujtes heroizmin e Aleksandrit te Madh se si luftonte me trimeri te rralle hipur mbi muret e atyre qyteteve qe i sulmonte... keshtu permes ketij heroit te panjohur qe ata as vete nuke e dinin nga vinte e kush ishte ky hero i ri per një çast ktyre banorve iu paraftyrua vetem shenjat e heroizmit te atehershem te epokes se Aleksandrit te Madh dhe u nenshtruan Gjergjit, njesoj si dikur para Lekes se Madh, pra ringjallja e herojit legjendar ndoshta ishte ngulitur thellë në shpirtin dhe besimin e tyre nder shekuj ku tani si për te pershendetur kthimin e idolit te tyre legjendar ata iu perulen Gjergjit me brohoritje; Aleksander ! Aleksander !



    Më siguri se Gjergji ne moshen e re nuk mbante mjekërr pra duhej ti ngjante Aleksandrit te Madh aqë shumë si me trimeri por edhe ne pamje si e pame me siper ai ngjalli kujtesen tek banoret e Otres duke e marrur per Aleksandrin e Madh e qe kete figur do ta ringjallte ne kinema edhe njehere vetem se ndonjë aktor i famshëm si Erik Bana ?



    Skenari i ketij filmi hapet pra keshtu ;

    Komandanti Skenderbeu ne krye te një garnizoni turke sulmon një fortifikat, Otre, afër Nikomedias, ku pas rrethimit te qytezes ai hyp mbi muret qytetit dhe kur banoret e shofin një luftetar te ri me shpat në dor, me fustanel e floket kaçurrela, menjehere banoret e kesaj qyteze gjunjezohen para tij...

    Banoreve te rrethuar kur e shofin figuren e Skenderbeut menjehere iu eshte paraftyruar Aleksandri i Madh i cili edhe ai kishte pushtuar kete keshtjelle dikur, 1700 vite me parë..i paharruar ky akt heroik kishte ngelur ne memuarin e tyre pergjithemon si legjend paraftyrimi i Aleksandrit !

    Ne sheshin e vjeter te Otres ishte vendosur busti i Aleksandrit te Madh qe per banoret vetem se ky ushtar i ri e i panjohur mund te ishte ringjallja e tij e vertete, si me pamje poashtu edhe me guximin e tij te veçantë...

    Ky paraftyrim do ishte i deomosdoshem qe ne fillim te filmit.

    Te emocionuar nga akti heroik i ketij heroi te ri, ku edhe 1700 vite pas Aleksandrit te Madh, tani banoret e Otres (vend ne turqi) e quajten Iskandar= Aleksander, kuptohet ne kete rast ata banore mendonin se iu është qfaqur para tyre imazhi i Aleksanrit te Madh dhe i dhan emrin ketij heroi te panjohur Iskandar por qe turqit e perkthyen me vonë ne Iskandar beg e pasatj Scanderbeg...qe do thot princi Aleksanderi i Madh !

    Pra kjo tablo eshte fondamentale per kete film, 5 minutat e parë do i japin hovin tërë filmit me çka shikuesi ka një ide në mendjen e tij rreth emrit qe i lidh Skenderbeun me Aleksandrine Madh dhe strategjis se heroit si komandant i shquar qe lufton edhe me tej ne beteja tjera si dhe dyluftime neper arena neper Azië.

    * * *

    Ta imagjinojmi njehere aktorin Eric Bana ne arenen e Nikomedias si gladiator duke luftuar kunder dy persianve gjignt qe me shpata dhe arme te ndryshme thyhen qe te dy nga karahu i fuqishm i Skenderbeut mu para syve te Sulltanit qe shifte kete dyel nga bina ?

    Ne tri arena te asaj kohe Gjergji i ri luftoi si luan duke i ve per toke te gjithe kundershtaret e tij, skit, persan e mongol...

    Kjo eshte vetem pjesa e parë qe i shkon Erik Banes me ate mjekrren e tij te shkurter por shumë simpatike mendoj...e jo te na prezentojn Skenderbeun si disa dokumentar se fundit qe mendojne qe i pershtatet mjekrra e zezë si korbi, si e një Salaudinit...çka që edhe Odhise paskali eshte nxitur pakë qe na e nxori Skenderbeun aqë të moshuar e jo si Alaksandrin ku edhe vete emri i tij gershetohet permes tij ?



    Ketu po sjelli ca mendime te te miqëve tjer qe janë të këtij mendimit....



    "Nuk më kishte shkuar ndonjëherë në mëndje por kjo ideja juaj është më e bukura që kam dëgjuar ndonjëherë për një filëm me përmasa të mëdha mbi Skënderbeun.

    Koha e rinisë së tij në oborrin e Sulltanit, ku spikati si një nga luftëtarët më të mirë të gjithë ushtrisë së tij. Koha kur ai ishte gjenerali i ushtrisë dhe ishte grushti i hekurt që bëri zap gjithë kombet e pabindura të Perandorisë Osmane.

    Dhe filmi të mbaron me letrën që i vjen nga Tanush Topia ku thuhet se i ati i tij Gjoni ka vdekur, të tre vëllezërit e tjerë i vdesin dhe se gjithë Shqiptarët presin prijësin e tyre Gjergjin.



    Vetë titulli "Skenderbeu Gladiatori i fundit" do zgjidhte nje aktor si me te ri pa mjekerr si Eric Bana qe ka muskuj dhe fam botrore. Pra filmi duhet te filloje kur Skenderbeu ishte i ri e luftonte ne arenat e Azise kur ai perballohej me gladiator tjerë persan, mongol, skite e te racave te ndryshme qe shetisnin ne shekullin e XV-të neper Azi të Vogël per te kerkuar famen atehere do e shofish se si do pritet ky film...dhe besoj se ketu do lidhej menjehere simpatija ndermejet ketij heroit dhe publikut se filmi nuk po i kushtrohet vetem botes shqiptare por botes mbarë pra duhet shikuar me permasa me te gjera e jo te koncentrohemi vetem tek 8 milion shqiptar si spektator.



    Ngjarja duhet te percillet gati me një gjysem ore vetem spektakel e argetim, duhet shetitur shikuesin neper arena te ndryshme, duhet ta ngacmosh shikuesin edhe me ide pasionale, si; vdekjen e tre vllezerve te heroit, vdekja e babait, principata e tij gati se e shuar, i mbetet vetem se e motra gjallë pra me çdo kushte heroi yni duhet te kthehet ne atdhe ta mbroje nderin e motres dhe te çliroje atdheun nga pushtuesit...!

    Ketu heroi krijon tani nje ideal tjetër, perpos rolit te tij neper arena e fushe beteja neper Azi ai tani ndrron pikpamjet, vetmija e motres bene qe te ndrroje mendje hero e të kthehet ne atdhe, i duhet te shtie ne dor perseri principaten qe i takonte si trashegim nga i ati etj;.. etj...

    Pra shikuesi e shiqon filmin me pasion sepse heroi edhe pse gladiator qe ishte behet i ndjeshem, human sepse i prek ndjenjat e te gjithve per epoken qe jetojmi edhe sot....

    Sa veta shkojne sot te shofin nje film per nje hero i cili meson se si te vdiset per atdhe ? Rralle qe ka suksese ky zhaner...

    Sot pra ka ndryshuar bota, jetojmi ne globalizem, e ne kete film duhet trajtuar sistemin e botes se sotme qe jetojmi e jo ta lemi heroin ashtu te trash si e kemi gjetur, ate duhet pasuruar e ta gdhendim duke ia pershtatur kohes qe jetojmi sot, perndryshe filmi realizohet por qe do shikohet vetem nga 1 milion shqiptar dhe aty mbaron i gjithe ky mundim qe po zgjat me dekada me shpres qe te bejmi nje film te sukseseshem qe do te kete jehone e jo nje film me nje aktor te famshem por qe do perfundoje ne nje sall te vogel te kinemas me 10 shikues...



    Sa i perket titullit te ketij filmi "Skenderbeu, Gladiatori i Fundit" ne mesjet gati se kishte humbur si stil i dyluftmeve e perleshjeve ne arena por kishte edhe te tilll qe bredhnin andej kendej per te gjetur trimeri ne Arena qe Skenderbeu besohet se ishte Gladiatori i fundit sipas te dhenave qe kemi ne libra te ndryshem, pra ai i mundi te gjthe keta kundershtar...si e dini, amerikanet kan deshir qe te fitoje gjithemon ne film nje hero guximtar duke rrezikuar njehere jeten e tij per egzistenc...

    Edhe nje gje duhet patur parasysh; Holivudi ka tani e sa vite qe prodhon filma me pjes vijime; njashtu edhe per "Skenderbeu, Gladiatori i Fundit" duhet te kete kthimin e tij ndoshta ne pjesen e dyte, pra kthimin e tij ne Atdhe pra ne Shqiperi per te marrur ne dor trashegimsin e tij qe iu ishte mohuar me padrejtesi e dinakeri si dhe te shpetonte motren e tij si dhe ne fund per ti debuar pushtuesit nga keshtjella e Krujes !



    Ka edhe mendime tjera rreth ketij filmi;



    Pajtohem me këtê ide, ndoshta me ndonje ndryshim te vogel. Pra edhe une mendoj qe filmi duhet te filloje te shpalose figuren e Gjergj Kastriotit si i ri, si djal i adoptuar i sulltanit por qe arriti aq shume sa tia kalonte djalit te sulltanit, Mehmetit.

    Pra meqe publiku nuk eshte kaq shume i familjarizuar me kete figure duhet te behet ne dy pjese mire e tha Kreksi, pjesa e pare duhet te kete me teper luftera personale, dyluftime kaloresish, tregime ngjarjesh cfare ndodh me Shqiperine nderkohe etj.

    Pjesa e dyte pas nje viti duhet te filloje me betejen kunder Hungarezeve ne te cilen Skenderbeu niset drejt shqiperise dhe te perfundoje me vdekjen e Gjergjit, pas qendreses heroike.

    Personazhi qe do te duhej te luan rolin e Gjergjit duhet te jete Matt Damon. Eshte tip qe ka luajtur filma te medhenje "Saving Private Ryan", 3 pjeset e "Bourne Identity" eshte i gjere kah shpatullat dhe shpata i rri mire, eshte i ri, dhe ka FAME te madhe ne mesin e rinise.



    Filmi duhet te gjirohet edhe ne dy pjese por duhet te zgjate 3 ore te pakten dhe investimi i pernjehershem eshte me i madh dhe publiku nuk i pelqen shume filmat qe zgjasin aq shume.

    Pra me mire 2 pjese ka 1.5 ore. Edhe investimet pergjysmohen edhe fitimet dyfishohen.



    Kur i lexojmi me se 50 tituj librave per Skenderbeun nga autor te ndryshem...francez, italian, anglez etj kuptohet se edhe idet zgjerohen ...

    Më habiti njehere një Oper e shekullit XVIII-të ku autori Lamotte Skenderbeut ia mvesh nje ngjarje dashurie, gjoja se heroi derisa ishte ne oborrin e sulltanit ai dashurohet ne vajzen e tij Ataliden mirepo kur u arratis heroi kjo Atalida e dashuruar vendos ne çdo menyre ta ktheje Skenderbeun ne turqi, lidh marrveshje te fshehta, (intriga ehte ketu) me Mehmetin pra vllaun e saj qe t'ia sjelli te gjalle Skenderbeun..

    Pra e pamujtur eshte qe heroi yni te jet aq i famshëm ne ushtrin turke e te mos kete nje te dashur, pse te mos ia gjejmi një dashnore ?

    Kjo është e pa shmangshme. Si eshte e mujtur qe deri ne moshen 40 vjeçare, gati si një plakush Skenderbeu e te mos kete fare deri ne kete mosh as grua e as dashnore ?

    Pra edhe Holivudi do sakrifikoje mitet per ngjarje dashurie....qe ne nuk ja kishim kujdesin kur eshte bere filmi i vitit 1953 por sot gjithçka ka ndryshuar edhe mentaliteti i njerzëve eshte ndryshe...



    Ti analizojmi njëhere disa skena nga disa epizoda te famshme nga heroizmi i Skenderbeut si Gladiator derisa ishte peng ne oborrin e Sulltanit ku ndoshta do ta benin filmin me te vertete te sukseseshem.



    Skena; Heroizmi i Skenderbeut, Gladiatori i fundit... !



    Për Skenderbeun thonë, ishte i madhësisë se madhe" kishte bel të lartë, shpatullat e gjera, i fryrë nga gjoksi, kembet e lehta, krenar dhe ne hecje teatral, qafa e tij ishte e gjerë dhe e gjatë, kreu i tij i vogël, ballin e lartë, sytë ovale ngjyrë kafe me damarë te zjarrt ngjyrë gjaku, fytyra e tij e këndshëme si te një gruaje, flokët e tij te natyrishme te zeza te dredhura, me kaçurrela në qafë, lëkurën e tij me ngjyrë të bardhë dhe i pastër nga gjaku i tij i maleve te lindjes, sytë e tij të butë dhe të guximshëm, pa sjellje e te patrembshem, por me një veprim te vogël rrahje te çerpikve, zëri i tij degjohej nga një distancë e madhe, si barinjtë e vendit të tij, që degjoheshin mes tyre nga një luginë me një tjetërin. Ai fliste gjuhën shqipe, greke, turke, arabe, italiane, pa dallim. Ai këndonte i shoqëruar më fyell si Epirot ne të gjitha këto gjuhë.



    "Skenderbeu shalonte mirë mbi kalë, perdorte shpatën, harkun dhe topuzin"



    Epiroti i ri Gjergj Kastrioti zotëronte gjuhët greke, turke, arabe, italiane, sclavone. Por suksesi i një tjetër lloj ishin të interesuar fort si një Murati pushtues ishte zhdërvjelltësi e Skënderbeu me mjeshtri zhdervjellte shpaten, gjuante mirë me hark dhe shtizë, guximi i tij hipur mbi kalë ishte i shkelqyer, pasioni tij ishte për të gjitha lojrat e e diciplinat e luftës, gëzimi i tij ishte gjithmonë kur fitonte në turnire me luftetar nga te gjitha anët.

    Skënderbeu mori nene komandën e tij një ushtri me qëllim për të mposhtur rebelët e provencave te Tmolusit ku të dyja fushatat e mbyllen ekspeditën me triumfin e Gjergjit. Pushtime të disa vendeve të rëndësishme dhe zona të mëdha qe ende ishin jashtë sundimit osman.

    Në atë kohë, dhe veçanërisht në Lindje, baruti nuk kishte hyre ende me kohë për të ndryshuar artin e luftës: i rezistonte ndonjë trimëri personale, por forca fizike gjithmonë ka luajtur rolin kryesor në dramën ushtarake, dhe sfidat e përdorimit te njeriut ndaj njeriut ishte shumë e shpeshtë, si në Iliada dhe Odisea qe sillte kohen si te ishte Jeruzalemi i trimerive per keta heronjë qe ofronin pamje të shpeshta ne keto anë neper Arena te Azisë së Vogël.



    Këto duele nuk bëheshin vetëm në kohën e luftës në mes të dy luftëtarëve të armikut të armatosur, por në paqe, ku një i huaj, një udhëtar është paraqitur në një qytet, duke e quajtur vehten si "azil kerkues", emocionuese e tyre nga provokimet e sotme do të ishin absurde, por dikur kishte gjetur një jehonë, sepse ajo ishte koha e fames dhe trimerisë. Vendosur nën mbrojtjen e guximit dhe nderit, pushtues të huaj nuk i frigonte asgjë pasi qe ata mundin kundershtarin e tyre. Ai qe triumfonte kudo kishte të drejtë azilit.



    Pasi kthehet Skenderbeu ne Andrinopojë, një Skif me trup te një kolosi afrohet ne msin e një ceremonije qe mbahej ne sheshin e qytetit dhe filloi ti sfidoje te gjithë luftetaret dhe personalitet per rrethe Sulltan Muratit.

    Ai Skifi kerkonte nga te pranishmit qe te dalin dy veta në fushë te Arenes tersishte te zhveshur, te armatosur vetem me thikë ne një rrethe aqe te ngusht sa qe dilet vetem me fitore. Këtë propozim te Skitit aqë te egeresuar as një turk nuk qe i zoti ti pergjigjet, edhepse Sulltani kishte ofruar terheqje te një shperblimi te madh per fitimtarin.

    mirepo asnjeri nuk levizte. Ne anen tjeter Skifi vijonte te kercente me provokimet e tij ne Arenen perplotë njerez, i trimeruar nga suksesi i tij qe askush nuk guxonte te matej me te, per një çast Skenderbeu doli ne Arenë dhe iu versul pa armë fare barbarit Skif duke ia kapur me doren e tij te majtë, krahun e djathtë te Skitit qe mbante thiken dhe ia drejton ne fytë dhe e len ne tokë te vdekur Skifin.

    E tere Arena ishte ngritur në këmbë duke leshuar brohoritje ne shenjë guximi dhe admirimi per ngadhnjyesin. Skenderbeu pastaj ia kput koken skifit gjigant dhe ia leshon para këmbëve te Sulltan Muratit si trofe.



    Heren tjeter, mirepo në një rast më dinjezor te tij, Skendebeu tregoi guximin e tij te njëjtë dhe pati te njejten knaqësi.

    Ai e kishte shoqeruar sulltanin në Prusa (bursa)por edhe sulltanja ishte e pranishme në Bithinië kur aty qfaqen dy kalorës te pasur persanë ku njeri quhej Jahja e tjetri Zampsa, vinin ti ofronin sherbimet e tyre Sulltanit duke deshmuar për trimerit e tyre ata i kerkuan Sulltanit qe ti nxjerri dy trima nga njerzit e tij me te famshem per një dyel, qoftë me heshtë ose me shpata, aty ne sheshine qytetit te Bruses.

    Sulltani i pranoi lutjet e ktyre dy persanve dhe u kthye kah Skenderbeu.

    "Pse vonohesh o biri im, ty kurrë nuk te ka munguar guximi, edhe çmimi i ktij triumfi te perket ty, shko pra edhe sot e shenoje rinin tende krenare me krahun tend te pa mposhtur edhe me kete fitore" ...!



    Skenderbeu pranoi me knaqësi kete propozim por me kushte qe ai vetun t'iu dali perballë dy mercenerve persanë te cilet duhej te sulmonin nje nga nje e jo qe te dyt pernjehere Skenderbeun.

    Menjehere Skenderbeu i puthë kembët sulltanit, sipas tradites, merr armet e tij dhe kercen mbi kali dhe hyn ne rrethin e perleshjes !

    Së pari i afrohet Jahja hypur edhe ai ne kali i cili kishte ngrehur heshten e tij te mprehët,atehere Skenderbeu hypur ne kali ndeshet me Jahjan ne kalorim ku persani ia ngul shtizen në mburojen e Skenderbeut.

    Jahja mundohej qe me bishtin e shtizes ta rrzonte nga kali Skenderbeun por nuk ia arrin, dikur me mundim e terheq shtizen nga mburoja e Skenderbeut dhe me plotë fuqi Jahja e hedh ne drejtim te Skenderbeut duke shenuar vetem koken e tij, por Skenderbeu largon koken dhe i shpeton ketij sulmi.

    Tani Jahja zbret nga kali, zbret ne tokë menjehere edhe Skenderbeu dhe i afrohet Jahjas, te dy mbanin ne dor shpatat.

    Mirëpo Zampsa, tjetri kundershtar i Skenderbeut, duke thyer konventen(marrveshjen) me vrap shalon kalin e tij ne drejtim te Skenderbeut me shtiz ne dor mirëpo Skenderbeu, duke mos humbur fare kohen më këte dinakeri te kundershtarit te tij per ta denoncuar para publikut, ai ia fut shpaten e hekurit mu ne fyt ku menjehere ra i vdekur para kembeve te kalit te tij.

    Kur e shef Jahja shokun e tij te vdekur per toke, leshon një klithje te tmerrshme dhe versulet ne drejtim te Skenderbeut hipur ne kali. Shpata e Jahjas gati sa nuk e qellon koken e Skenderbeut por me guximin e tij i perballon sulmet e kundershtarit persan. Nga te dy anet ishin te barabaret derisa dikur Skenderbeu me një te qelluar ne qafë e godet Jahjan dhe teju i palles se tij i shkon gati tek kofshet, ashtu qe kali i Jahjas e terhjekë trupin e te zotit te tij te pergjakur i cili pas disa qastesh rrokulliset per toke pa shpirtë.



    I knaqur nga keto eksplorime gjithnje me fitore te një gladiatori te famshem, Sulltan Murati e merrte gjithnje pas veti Skenderbeun, ne te gjitha fushatat e reja.

    Ishin se bahku edhe në rrethimin e Pruses te Nikomedisë dhe te Otresë.

    Ne sulmin e kesaj te fundit, pra në Otre, Gjergji u sul i vetem mbi muret e kesaj keshtjelle, nguli flamurin e Sulltanit dhe ashtu i vetmuar hyri mbrenda ne keshtjellë.

    Mirëpo kur e panë banorët e rrethuar këtë hero qe luftonte me nje trimeri te rrallë, një djalosh floket kaçurrela qe mbante shpaten ne dor, atyre banorve iu kujtua komandanti legjendar, Aleksandri i Madh, te gjithë ran per tokë te gjunjezuar dhe iu dorzuan me thirrjet Aleksander, Aleksander !

    Dikur ne Indi,siper lumit Gangë, ne rrethim te qytetit Oksidrakë qe sot është ne territorin e quajtur Utçe ne mbretrin e Lahores, kur njesoj gati se ne te njejtat rrethana më parë e kishte dhene kete shembull heroik edhe komandanti maqedon Aleksandri i Madh si Skenderbeu në Otre disa shekuj më pasë.



    A duhet ta shpalosim edhe dashurin e Skenderbeut ne këtë film ? mendoj se duhet patjeter, jo vetem per hir te shikuesit por është një qeshtje që heroit tonë i duhet edhe dashuria per femren. Në një rast, kur per here te pare Skenderbeu nê moshen e re 20 vjeçare si gladiator në këtë dyluftim perballê një tatari me emrin Ozerkan, ku Sulltan Murati e organizoi kete turnir ne sarajin e tij ku ne pytje ishte një shperblim i madh per fituesin, aty para dyelit sulltani i premton Skenderbeut titullin Sanxhakbeg=kryekomandant, dhe një prej femrave me te bukura qe kishte ne sarajin e tij nga penget qe i kishte marrur neper vendet e pushtuara. Kêtë dyluftim e kishin pergatitur dhe sulltani kishte zgjedhur qe te zhvillohej naten, ngase kisht shumë frikê nga pamja aqë e eger dhe e zhvilluar e kundershtarit te Sknderbeut keshtuqe naten mendonte se do i ikte frika edhe Skenderbeut por ky i pergjigjet sulltanit " Më mjafton vetem dielli juaj per te ndriquar krhun e tatarit" ku per rreth kesaj arene spahijet kishin shperndar me s 200 ushtare qe mbanin llampa per te ndriçuar arenen e dylyftimit. Po kesaj sulltani i premton Skenderbeut edhe njê shperblim tjetër, ta zgjedhi femeren me te bukur qe posedonte dh e i thotë Skenderbeut; Keni plote merita nese fitoni per një shperblim të rrallë për një guxim tê rrallë"...

    Posa vjen nata, te dy luftetaret paraqiten në mes arenes para sulltanit Kanit te madh te Tatareve si dhe 4 ambasadorve, kuse sulltan Murati II-tê nga saraji i tij kishte nxjerrur femrat me te bukura qe i kishte si dhe Sulltanen e mdhe t tij qe ishte Milica serbe, qe eshikonin duke ia ngulur syt trimit shqiptar i hypur mbi një kali të zi si atlet mbante dy shtiza si dhe mburojen e shpaten. Dyluftimi kishte filluar dhe shikusit shterngonin grushtat nga çasjet e guximshme t heroit shqiptar, si gladiator ne keet aren jeta tij isht vene ne rrezik paar nje tatari tjet te rrezikshëm mbi kali te bardh. Papritmas kali i Skenderbeut rrexohet por ngritet shpejte Skenderbeu ne kembë, rrokê mburojen dhe shpaten, tatari mendonte se mbaroi, Skennderbu e fton te shkeli edhe ai token, dhe posa zbret tatari i sulet dhe lagos Skenderbeun, klithja e nje femre qe ishte ulur afer sulltanit e zgjon refleksin dhe me nje te rame me shpatene tij i kput koken tatarit qe i rrokolliset te kambet, ve koken e tij mbi shtiz si trofe dhe ia dhuron sulltanit, nga ana tjeter Kani tatar leshon arenen m ambasadoret te turpruar.

    Mirepo plaga e Skenderbeut ne krahune tij te majte ishte ende e hapur ku i rridht gjaku dhe menjehere Skenderbeu posa pershendetet me publikun vendoset ne nje sallon te posaqem te sulltanit.

    Aty ne mbremje ne der troket nje lajmetar i fshehur dhe i prezenton nje leter, derguar nga sulltanja Milica ku i thote Skenderbeut ne kete leter se aty prane saj ne aren ishet nje femer e bukur qe e quajnë Alzelide, ende ne oborrin e sulltanit deri me sot nuk ka mbrri femer me e bukur se kjo, prandaj sa here qe ti ishe ne rrezike nga tatari, kj shperthente ne vaj ng frika shterngonte grushtat, me s e kemi diktua eshet teper e dashuruar ne ty Skenderbeg, pra permes ketij lajmetari duhet patjeter te tkohesh me Alzeliden... aju ju ka zgjedhur juve, besoj se edhe ty do pelqeje;;" keshtu i shkruan sulltanja..
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Për Gjergj Kastriotin, i mbiquajtur Skenderbeu i cili na shoqëroi gjithëmonë figura e tij që nga shkolla fillore e deri në pleqëri, ashtu si na e mësuan historianët e profesorët tanë te dashur të cilët kanë arritur te na ringjallin jetën e heroit, Gjergjit që nga mosha e re që u muar pengë, ishin pra faqe të rëndësishme nga historia e jonë, mirëpo kanë mbetur edhe pasaktësi tjera qe duhej gjithnjë hulumtuar e perditësuar sidomos sot me mundësit që i kemi, me pasurimin e mjaftueshëm te bibliotekave elektronike të shperndara në rrjetin virtual, horizonte te reja hapen për secilindita ditës që e pasurojmi dijen rreth heroit tonë aqë i famshëm që ishte, jo vetëm ndër ne shqiptarët por edhe në tërë Europen, pra janë të pa numert tituj nga autorë të ndryshëm, duke filluar nga Barleti, Laverdani, Paganeli etj.

    Mendoj se duhet ti mësojmi edhe disa hollësi tjera para se t'ia nisim ta shkruajmi një skenar, eventual për një film në te ardhmen, pse jo, një fil holivudian për Skenderbeun, êndërr kjo e jona prej shumë vitësh, t'ia fillojmi pra ?

    Disa pytje do i shtronim para se të fillonim biseden rreth kësaj teme se na intereson ne dhe publikut me siguri;

    Nga e mori Gjergji emrin Skenderbeu ?

    Pse e quajtën Gjergjin Iskandar-Berg ?

    Kush ishte i pari që e quajti me emrin Aleksander ?


    Si e dijmi apo ndoshta vetëm se pretendojmi të gjithë ne se e njohim historinë rreth ketj emri ?

    Jemi munduar të gjejmi ndonjë shenjë më te sakët rreth këtij emri por, askund në tekstet shkollore as tek asnjë faqe e internetit nuk e kami gjetur me këto rezultate, perpos tek Fan Noli nxjerrur sipas Barletit i cili e permendi këtë histori rreth emrit Skenderbeg nga ku pastaj te gjith autorët e huaj e vlersuan Gjergj Kastriotin me këtë emër.

    Gjergji luftote si luan, syri nuke i trembej dhe gjithnjë si komandant i ushtrise turke, asgjë nuk e ndalonte hovin e tij as muret e keshtjellave nëpër Azi të vogël ku turqit prore bënin fushata te reja për te dominuar tërë ato qyteza qe kishin mbetur ende në dor te krishterëve.

    Mirëpo disa qyteza rreth Nikomedisë ende i rezistonin ushtrisë osmane e ndër këto qytete te vogla ishte edhe Ostrea ...ku banorët mbronin muret e këtij qyteti legjendar si edhe më parë, dikur para 1600 vitësh ku atëherë, aty pari kishte kaluar edhe ushtria Maqedone nê krye me komandantin e Madh, Aleksandrin !

    Disa shekuj më vonë pra, në një luftë te ashpër, edhe komandanti i ri Gjergj Kastrioti hidhet me shpat në dor mbi muret e po të njëjtës kështjellë, Otres dhe me tipare te një djaloshi te pashoq dhe guximtar, mënjëherë mbrojtesit e kështjellës kur e shohin figuren e tij, gjunjëzohen para tij, duke belbëzuar emrin Aleksander ! Aleksander !

    Lufta nderprehet, te gjithë dorzohen dhe i perkushtojnë nderë heroit te tyre te legjendave, Aleksandrit te Madh. Qe nga ky moment pra pas kesaj fushate e tere Azia kishte degjuar per ringjalljen e Aleksandrit....

    Me ne fund ky akt heroik i shkon ne vesh edhe deri tek Sulltan Murati II- të i cili e pagezon po keshtu, Iskandar Beg qe do thot Aleksandri i Madh.

    Pra si e shohim, nuk ishte Sulltani i pari i cili e quajti Skender Beg, as shokët e tij nuk ia dhanë këtë emër heroit tonë por ishte një qytet i tëri ku banorët e të cilit kishin ruajtur ende në kujtesen e tyre heroizmin e Aleksandrit te Madh se si kishte luftuar edhe ai dikur me një trimeri te rrallë, hipur mbi muret rrethuese luante shpaten në dor, e kështu edhe përmes këtij Komandatit të panjohur ku ata as vetë nuk e dinin nga vinte e kush ishte, mirëpo për një çast banorëve iu paraftyrua heroizmi i atëhershëm i epokes së Aleksandrit te Madh dhe për një çast, të gjithë u gjunjëzuan para tij, njashtu si dikur që kishin rënë në gjunjë para Lekes se Madh, ku ndoshta figura e tij iu ishte ringjjallur përseri nga besimi që kishin fituar thellë në shpirtrat e tyre permes figures së Aleksandrit të ruajtur nga këta banorët e Otres nder shekuj dhe tani kur e shohin Gjergjin, në shenjë rrespekti, perulen para komandantit legjendar me brohoritjet; Aleksander ! Aleksander !

    Burimin nuk dua tua japi, perpos nese e kerkoni...edhepse kerkoj prej vitesh rreth heroit tone kombëtar.
    Mandej çka eshte edhe me interesante, kami gjetur tani edhe provincen ku Skenderbeu sherbeu si Komandant me 5000 ushtar ne afersi te Izmirit, ne Tmolus si sangjakbeg...ku pastaj degohet ne Mesie(kosovë) t'ia ulte koken despotit serbë...

    Tani po kthehemi tek heroi yne kombetar, Gjergj Kastrioti i

    mbiquajtur Skenderbeg. Qe nga shkolla fillore e gati deri ne pleqeri ne shqiptaret kemi mesuar historin ashtu si na e kane mesuar te tjeret apo ashtu me sa historianet tane dhe perkthyesit kane arritur te na sqarojne një gjë të rendesishme; Nga e mori emrin Skenderbeg ?

    Pse e quanin Skenderbeg ? Cili është ai njeri i pari qe e quajti me

    kete emer ? Qka do thot ky emer Skenderbeg ? Si e dini apo ndoshta pretendoni se e dini historine e vertete te ketj emri ? Jam munduar te gjej ndonje shenje me te sakët rrethe kesaj qeshtjes por askund ne tekstet shkollore tek as nje faqe shqiptare nuk kam gjetur rezultate te mjaftueshme, andaj fillova ta rrefeja kete histori rrethe emrit Skenderbeg heroin tone kombtar Gjergj Kastriotin. Nuk kemi nevoj te ndalemi ne historin e heroit sepse te gjithe e dijmi se ate e mori sulltani si peng se bashku me tre vllezerit e tij, e dijmi pastaj qe u kthye ne atdhe pasi qe atje ne Andrinopoje sulltani kishte hetuar se ky djalosh malesor sy shqiponje ishte i ashper ne luftera dhe menjehere e kishte emruar me titullin Bejler beg, komandant i madh. Gjergji luftote si luan, syri nuke i trembej dhe gjithnje si komandant i ushtrise ture me 20 vite qe kishte, asgje nuke ndalonte hovin e tij as muret e keshtjellave te Azisë ku turqit prore benin fushata per te dominuar tere bizantin.

    Disa qendra rezistence rrethe Nikomedisë ende rezistonin ushtrise

    turke e nder keto qytete te vogla edhe Ostrea ku banoret mbronin

    muret e qytetit te tyre legjendar ku me pare para 1600 vitesh ushtria maqedone kishte kaluar mbi muret e ketij qyteti. Pas nje lufte te ashper komandanti i madh Gjergj Kastrioti George Castrioti hidhet me shpatë ne dor mbi muret e kesaj keshtjelle ne Otree me tipare te një djaloshi te pashem dhe guximtar ku menjehere mbrojtesit e keshtjeles gjunjezohen para tij, duke belbezuar ne gojen e tyre emrin Aleksander ! Aleksander ! Lufta nderprehet, te gjithe luftetaret dorzohen dhe i perkushtojne nder tani heroit te tyre te legjendave Aleksandrit te Madh. Qe nga ky moment pra pas kesaj fushate e tere azia kisht ndegjuar per ringjalljen e Aleksandrit....Me ne fund i shkon zeri edhe deri tek Sulltani i cili e pagezon po keshtu, Iskandar Beg qe do thotë Aleksandri i Madh. Pra si e shofim, nuke eshte ai Sulltani qe i pari e quajti Skender beg, as shoket e tij nuke ia dhan kete emer por banoret e nje qyteti krshtiane te azise bizantine te cilet kishin ruajtur edhe ata ende ne kujtesen e tyre heroizmin e Aleksandrit te Madh se si luftonte me trimeri te rralle hipur mbi muret e ketij qyteti qe e kishte sulmuar... keshtu permes ketij heroji te panjohur qe ata as vete nuke e dinin nga vinte e kush ishte, per një çast ktyre banorve iu paraftyruan shenjat e heroizmit te atehershem te epokes se Aleksandrit te Madh dhe u nenshtruan para tij, ringjallja e herojit legjendar ndoshta ishte ngulitur thelle ne shpirtin dhe besimin e tyre nder shekuj ku tani si per te pershendetur komandantin legjendar, ata u perulen te gjithë para imazhit te paraftyruar qe i ngjante si Aleksandri me brohoritjet; Aleksander, Aleksander !


    Me siguri se këtu shifet se, Gjergji yni ne moshen e re nuk kishte mjekërr dha duhej ti ngjante Aleksandrit te Madh aqë shumë si me trimeri por edhe ne pamje qe do ta ringjallte aktori Eric Bana...

    Per çudi, gjithekund sot ne hasim ne literaturen tone kombtare se

    gjoja vete sulltani ia dha nofken "skenderbeg" nga qe ai ishte i aftë posi komandanti legjendar Aleksandri i Madh por duke kerkuar per kete rast nje dite hasa tek nje liber ku mesova per here te pare per origjinen e vertete se si e mori emrin "skenderbeg" nga keta banor te kesaj qyteze bizantine ne afersi te Nikomedis. Per mua eshte me se nje knaqesi e veçante personale per zbulimin e hollsive te rrjedhes se emrit te heroit tone kombtar te mbiquajtur "Skenderbeg" qe me shtyri te shkruaj edhe nje skenar per nje film te ardhshem(si dihet) ku ngjarja fillon me sulmin e nje keshtjelle bizantine nga ushtria turke e komanduar nga Gjergji i cili perfundimishte do konsiderohet nga keta banore si ringjallje e Aleksandrit te Madh....


    Skenari hapet kështu; Komandanti Skenderbeu ne krye te një garnizoni turke sulet kete raste ne nje qyteze te rrethuar ne Otre, afer Nikomedias, pas rrethimit te qytezes ai hyp mbi muret qytetit dhe kur banoret e shofin nje çun te ri 20 vjeçar me shpat ne dor, me fustanel e floket kaçurrela, ata menjehere bien dhe gjunjezohen para tij per toke ! Pse gjunjezohen keshtu athua ?


    Banoreve te rrethuar kur e shofin figuren e Skenderbeut menjehere iu eshte paraftyruar Aleksandri i Madh i cili edhe ai kishte pushtuar kete keshtjelle dikur, 1700 vite me parë..i paharruar ky akt heroik kishte ngelur ne memuarin e tyre pergjithemon si legjend paraftyrimi i Aleksandrit !

    Në sheshin e vjetër të Otres ishte vendosur busti i Aleksandrit te Madh qe per banoret vetem se ky ushtar i ri e i panjohur mund te ishte ringjallja e tij e vertete si me pamje poashtu edhe me guximin e tij te veçantë...


    Ky paraftyrim eshte i deomosdoshem qe ne fillim te filmit, qe mjerishte asnje autor shqiptar deri me sot nuk ka punuar rrethe kesaj skene te rendesishme, ose kan lexuar keta autor te huaj por ndoshta nuk i kane kushtuar rendesi...

    Te emocionuar nga akti heroik i ketij heroi te ri, 1700 vite pas Aleksandrit te Madh, tani banoret e Otres (vend ne turqi) e quajten Iskandar= Aleksander, ku ne kete rast ata banore mendonin se iu eshet qfaqur para tyre figura e Aleksanrit te Madh dhe i dhan emrin ketij heroi te panjohur Iskandar por qe turqit e perkthyen me vonë ne Iskandar beg e pasatj Scanderbeg...qe do thot princi Aleksanderi i Madh !

    Pra kjo tablo eshte fondamentale per kete film, ku 5 minutat parë do i japin hovin tere filmit me çka shikuesi ka nje ide ne mendjen e tij rrethe emrit dhe rrethe trimeris se tij si dhe strategjis se heroit si komandant i shquar qe lufton edhe me tej ne beteja tjera si dhe dyluftime neper arena neper Azië.


    Eric Bana, une jam i bindur se do te pranoje kete rol sepse i shkon teper mirë, per mrekulli, imagjinojeni Eric Bana ne arenen e Nikomedias si gladiator duke luftuar kunder dy persianve gjignt qe me shpata dhe arme te ndryshme thyhen qe te dy nga karahu i fuqishm i Skenderbeut mu para syve te Sulltanit qe shifte kete dyel nga bina ?

    Ne tri arena te asaj kohe Gjergji i ri u mbrojt si luan duke i ve per toke te gjithe kundershtaret e tij, scyithe, persan e mongol...

    Kjo eshte vetem se pjesa e parë qe i shkon Erik Bmes me ate mjekrren e tij te shkurtër por shumë simpatike si ne fotografi...e jo te na e prezentojne Skenderbeun si disa qe mendojne se i pershtatet mjekra e zezë si korbi, si e nje Salaudini...me çka qe, edhe Odhise Paskali eshte nxituar, na e nxori Skenderbeun aqe te moshuar, por tani, pse mos te paraqitej nje Skenderbeg më i ri si Alaksandri i Madh, ku edhe vetë emri i tj gershetohet permes tij ?


    Reagime:

    "Nuk më kishte shkuar ndonjëherë në mëndje por kjo ideja juaj është më e bukura që kam dëgjuar ndonjëherë për një filëm me përmasa të mëdha mbi Skënderbeun.

    Koha e rinisë së tij në oborrin e Sulltanit, ku spikati si një nga luftëtarët më të mirë të gjithë ushtrisë së tij. Koha kur ai ishte gjenerali i ushtrisë dhe ishte grushti i hekurt që bëri zap gjithë kombet e pabindura të Perandorisë Osmane.

    Dhe filmi të mbaron me letrën që i vjen nga Tanush Topia në shkretëtirat e Egjiptit dhe ku i thuhet se i jati i tij Gjoni ka vdekur, të tre vëllezërit e tjerë ja kanë vrarë dhe se gjithë Shqiptarët presin prijësin e tyre.

    Në këtë mënyrë i lihet shteg filmit pasardhës ku do të jetë dhe bomba e madhe e cila do të jetë e tëra mbi dhe për Shqiptarët.


    Vetë titulli "Gladiatori i fundit" do zgjidhte nje aktor si me te ri pa mjekerr si Eric Bana qe ka muskuj dhe fam botrore, sot lexova se gjoja edhe Diogardi pomirret me kete projekt dhe se kishte patur deshire qe te luaj Shean Koneri ...çka nuk degjon njeriu... Pra filmi duhet te filloje kur Skenderbeu ishte i ri kur luftonte ne arenat e Azise kur ai perballohej me gladiator tjerë persan, mongol, skite e te racave te ndryshme qe shetisnin ne shekullin e XV neper azi per te kerkuar famen e bere namen atehere do e shofish se si do percjelelt ky film...dhe besoj se ketu do lidhej menjehere simpatija ndermejet ketij heroit dhe publikut se filmi nuk po i kushtrohet vetem botes shqiptare por botes mbarë...pra duhet shikuar me permasa me te gjera e jo te koncentrohemi vetem tek 8 milion shqiptar si spektator.


    Ngjarja duhet te percillet gati me një gjysem ore vetem spektakel e argetim, duhet shetitur shikuesin neper arena te ndryshme, duhet ta ngacmosh shikuesin edhe me ide pasionale, si; vdekjen e tre vllezerve te heroit, vdekja e babait, principata e tij gati se e shuar, i mbetet vetem se e motra gjalle te cilen duhet me çdo kushte te kthehet ne atdhe dhe ta mbroje ate dhe te çliroje atdheun nga pustuesit...!

    Pra heroi krijon tani nje ideal tjeter, perpos rolit te tij neper arena e fushe beteja neper azi ai tani ndrron pikpamjet, vetmija e motres bene qe te kthehet ne atdhe, i duhet te merrte ne dor principaten qe i takonte trashegim nga i ati etj;.. etj...

    Pra shikuesi e shiqon filmin me pasion sepse heroi edhe pse gladiator qe ishte behet i ndjeshem, human sepse i prek ndjenjat e te gjithve per epoken qe jetojmi edhe sot....

    Sa veta shkojne sot te shofin nje film per nje hero i cili meson se si te vdiset per atdhe ? Rralle qe ka suksese ky zhaner...

    Sot ka ndryshuar bota, jetojmi ne globalizem, e ne kete film duhet trajtuar sistemin e botes se sotme qe jetojmi e jo ta lemi heroin ashtu te trash si e kemi gjetur, ate duhet pasuruar e ta gdhendim duke ia pershtatur kohes qe jetojmi ne sot, perndryshe filmi realizohet por qe do shikohet vetem nga 1 milion shqiptar dhe aty mbaron i gjithe ky mundim qe po zgjat me dekada me shpres qe te bejmi nje film te sukseseshem qe do te kete jehone e jo nje film me nje aktor te famshem por qe do perfundoje ne nje sall te vogel te kinemas me 10 shikues...

    =======================================

    Për titullin "Gladiatori i Fundit" dihet se në mesjetë kishte humbur si stili i dyluftmeve e perleshjeve në arena por kishte ende edhe avanturier te tillë qe bredhnin andej kendej per te këkuar dy luftime ne Arena ku edhe Skenderbeu mundë te besohet se ishte Gladiatori i fundit sipas te dhenave qe kam hasur ne libra te ndryshem, pra ai i mundi te gjthe keta kundershtar...e amerikanet kan deshir qe te fitoje gjithemon ne film nje hero guximtar..;

    Edhe nje gje duhet patur parasysh; holivudi ka tani e sa vite qe prodhon filma me pjes; njashtu edhe per "Gladiatori i Fundit" duhet te kete kthimin e tij ndoshta ne pjesen e dyte, pra kthimin e tij ne atdhe per te shpetuar trashegimsin e tij, motren dhe ne fund larguar pushtuesit nga keshtjella e tij...

    =====================================

    Reagimet tona:

    Pajtohem me se shumti me Kreksin, ndoshta me ndonje ndryshim te vogel. Pra edhe une mendoj qe filmi duhet te filloje te shpalose figuren e Gjergj Kastriotit si i ri, si djal i adoptuar i sulltanit por qe arriti aq shume sa tia kalonte djalit te sulltanit, Mehmetit.

    Pra meqe publiku nuk eshte kaq shume i familjarizuar me kete figure duhet te behet ne dy pjese mire e tha Kreksi, pjesa e pare duhet te kete me teper luftera personale, dyluftime kaloresish, tregime ngjarjesh cfare ndodh me Shqiperine nderkohe etj.

    Pjesa e dyte pas nje viti duhet te filloje me betejen kunder Hungarezeve ne te cilen Skenderbeu niset drejt shqiperise dhe te perfundoje me vdekjen e Gjergjit, pas qendreses heroike.

    Personazhi qe do te duhej te luan rolin e Gjergjit duhet te jete Matt Damon. Eshte tip qe ka luajtur filma te medhenje "Saving Private Ryan", 3 pjeset e "Bourne Identity" eshte i gjere kah shpatullat dhe shpata i rri mire, eshte i ri, dhe ka FAME te madhe ne mesin e rinise.


    Pra duhet me strategji te pushtohet hollywoodi dhe jo me enderra.


    Munde te luhet edhe per nje pjese por filmi duhet te zgjate 3 ore te pakten dhe investimi i pernjehershem eshte me i madh dhe publiku nuk i pelqen shume filmat qe zgjasin aq shume.

    Pra me mire 2 pjese ka 1.5 ore. Edhe investimet pergjysmohen edhe fitimet dyfishohen.

    =====================================

    Ngjarjen duhet marrur nga fillimi me nje dor te re.

    Une kam lexuar me se 50 tituj per Skenderbeun nga autor te ndryshem...francez, italian, anglez etj...

    Me habiti njehere nje Oper e shekullit XVIII ku autori "x"... Skenderbeut ia mvesh nje ngjarje dashurie ne kete opera, gjoja se heroi derisa ishte ne oborrin e sulltanit ai dashurohet ne vajzen e tij Ataliden mirepo kur u arratis heroi kjo Atalida e dashuruar vendos ne çdo menyre ta ktheje Skenderbeun ne turqi, lidh marrveshje te fshehta, (intriga ehte ketu) me Mehmetin pra vllaun e saj qe t'ia sjelli te gjalle Skenderbeun..

    Pra e pamujtur eshte qe heroi yni te jet aq i famshem ne ushtrin turke e te mos kete nje te dashur !

    Si eshte e mujtur qe ne moshen 40 vjeçare, gati si plakush e te mos kete fare as shoqe as dashnore ?

    Pra edhe holivudi do sakrifikoje mitet per ngjarje dashurie....qe ne nuk ja kishim kujdesin kur eshte bere filmi i vitit 1953;;;por sot gjithqka ndryshon...

    ======================================

    Ti analizojmi tani disa skena nga keto epizoda te te famshme te heroizmit te Skenderbeut si Gladiator.....qe ndoshta do ta benin filmin me te vertete te sukseseshem.


    Heroizmi i Skenderbeut, Gladiatori i fundit !


    Për Skenderbeun thonë, ishte i madhësisë se madhe" kishte bel të lartë, shpatullat e gjera, i fryrë nga gjoksi, kembet e lehta, krenar dhe ne hecje teatral, qafa e tij ishte e gjerë dhe e gjatë, kreu i tij i vogël, ballin e lartë, sytë ovale ngjyrë kafe me damarë te zjarrt ngjyrë gjaku, fytyra e tij e këndshëme si te një gruaje, flokët e tij te natyrishme te zeza te dredhura, me kaçurrela në qafë, lëkurën e tij me ngjyrë të bardhë dhe i pastër nga gjaku i tij i maleve te lindjes, sytë e tij të butë dhe të guximshëm, pa sjellje e te patrembshem, por me një veprim te vogël rrahje te çerpikve, zëri i tij degjohej nga një distancë e madhe, si barinjtë e vendit të tij, që degjoheshin mes tyre nga një luginë me një tjetërin. Ai fliste gjuhën shqipe, greke, turke, arabe, italiane, pa dallim. Ai këndonte i shoqëruar më fyell si Epirot ne të gjitha këto gjuhë.


    "Skenderbeu shalonte mirë mbi kalë, perdorte shpatën, harkun dhe topuzin"


    Epiroti i ri Gjergj Kastrioti zotëronte gjuhët greke, turke, arabe, italiane, sclavone. Por suksesi i një tjetër lloj ishin të interesuar fort si një Murati pushtues ishte zhdërvjelltësi e Skënderbeu me mjeshtri zhdervjellte shpaten, gjuante mirë me hark dhe shtizë, guximi i tij hipur mbi kalë ishte i shkelqyer, pasioni tij ishte për të gjitha lojrat e e diciplinat e luftës, gëzimi i tij ishte gjithmonë kur fitonte në turnire me luftetar nga te gjitha anet.


    Skenderbeu posa kishte arritur moshen 18 vjeçare, i quajtur një nga sandjakats 'e perandorisë, u pesë milje në mënyrë kuaj në kufijtë e Anadollit. Trimerin e tij e shfrytëzon së shpejti tërhiqen të gjithë sytë, dhe pa zili emocionuese, ai vetë i mbuluar me lavdi.

    Në një votim unanim, Ushtria i dha atij suksesin e kësaj fushate.

    Në kthim, Murati e ngarkoi atë me dhurata.


    Atëherë iu dha pseudonimi Skënderbeut (Zoti Aleksandër), nga ky vend, dhe se një ditë ky emër i madh do te jetë i shtrenjtë për të gjithë Perandorin Osmane.


    Shpërblime më të shkëlqyera pritur nga luftëtari i ri me problemet e reja qe së shpejti shpërthyen në Azi, Skënderbeu mori nene komandën e tij një ushtri me qëllim për të mposhtur rebelët e atyre provencave. Të dyja fushatat e mbyllen ekspeditën me triumfin e Gjergjit. Pushtimet të disa vendeve të rëndësishme dhe zona të mëdha qe ende ishin jashtë sundimit osman. Është shumë me rendesi te permendim se ne këto fusha ku Konstandini i Madh kishte mundur Liciniusin në 324 ku, në 378, Valens mundi gotët, fitues i ri, i ndjekur nga një numër i të burgosurve, të rrethuar me flamuj, parulla, pre madhështore, u kthye ngadhnjimtar në Adrianople.


    Trupat e Skenderbeut ishin të freskëta, thuajse të paprekura, ashtu si kishin qenë në gjendje të këmbimit te tyre.


    Në atë kohë, dhe veçanërisht në Lindje, baruti nuk kishte hyre ende me kohë për të ndryshuar artin e luftës: i rezistonte ndonjë trimëri personale, forca fizike gjithmonë ka luajtur rolin kryesor në dramën ushtarake, dhe sfidat e përdorimit te njeriut ndaj njeriut ishte shumë e shpeshtë, si në Iliada dhe Odisea qe sillte kohen si te ishte Jeruzalemi i trimerive per keta heronjë qe ofronin pamje të shpeshta ne keto anë neper Arena te Azisë së Vogël.


    Këto duele nuk bëheshin vetëm në kohën e luftës në mes të dy luftëtarëve të armikut të armatosur, por në paqe, ku një i huaj, një udhëtar është paraqitur në një qytet, duke e quajtur vehten si "azil kerkues", emocionuese e tyre nga provokimet e sotme do të ishin absurde, por dikur kishte gjetur një jehonë, sepse ajo ishte koha e fames dhe trimerisë. Vendosur nën mbrojtjen e guximit dhe nderit, pushtues të huaj nuk i frigonte asgjë pasi qe ata mundin kundershtarin e tyre. Ai qe triumfonte kudo kishte të drejtë azilit.


    Pasi kthehet Skenderbeu ne Andrinopojë, një Skif me trup te një kolosi afrohet ne msin e një ceremonije qe mbahej ne sheshin e qytetit dhe filloi ti sfidoje te gjithë luftetaret dhe personalitet per rrethe Sulltan Muratit.

    Ai Skifi kerkonte nga te pranishmit qe te dalin dy veta në fushë te Arenes tersishte te zhveshur, te armatosur vetem me thikë ne një rrethe aqe te ngusht sa qe dilet vetem me fitore. Këtë propozim te Skitit aqë te egeresuar as një turk nuk qe i zoti ti pergjigjet, edhepse Sulltani kishte ofruar terheqje te një shperblimi te madh per fitimtarin.

    mirepo asnjeri nuk levizte. Ne anen tjeter Skifi vijonte te kercente me provokimet e tij ne Arenen perplotë njerez, i trimeruar nga suksesi i tij qe askush nuk guxonte te matej me te, per një çast Skenderbeu doli ne Arenë dhe iu versul pa armë fare barbarit Skif duke ia kapur me doren e tij te majtë, krahun e djathtë te Skitit qe mbante thiken dhe ia drejton ne fytë dhe e len ne tokë te vdekur Skifin.

    E tere Arena ishte ngritur në këmbë duke leshuar brohoritje ne shenjë guximi dhe admirimi per ngadhnjyesin. Skenderbeu pastaj ia kput koken skifit gjigant dhe ia leshon para këmbëve te Sulltan Muratit si trofe.


    Heren tjeter, mirepo në një rast më dinjezor te tij, Skendebeu tregoi guximin e tij te njëjtë dhe pati te njejten knaqësi.

    Ai e kishte shoqeruar sulltanin në Prusa (bursa) në Bithinië kur aty qfaqen dy kalorës te pasur persanë ku njeri quhej Jahja e tjetri Zampsa, vinin ti ofronin sherbimet e tyre Sulltanit duke deshmuar për trimerit e tyre ata i kerkuan Sulltanit qe ti nxjerri dy trima nga njerzit e tij me te famshem per një dyel, qoftë me heshtë ose me shpata, aty ne sheshine qytetit te Brues.

    Sulltani i pranoi lutjet e ktyre dy persanve dhe u kthye kah Skenderbeu.

    "Pse vonohesh o biri im, ty kurrë nuk te ka munguar guximi, edhe çmimi i ktij triumfi te perket ty, shko pra edhe sot e shenoje rinin tende krenare me krahun tend te pa mposhtur edhe me kete fitore" ...!


    Skenderbeu pranoi me knaqësi kete propozim por me kushte qe ai vetun t'iu dali perballë dy mercenerve persanë te cilet duhej te sulmonin nje nga nje e jo qe te dyt pernjehere Skenderbeun.

    Menjehere Skenderbeu i puthë kembët sulltanit, sipas tradites, merr armet e tij dhe kercen mbi kali dhe hyn ne rrethin e perleshjes !

    Së pari i afrohet Jahja hypur edhe ai ne kali i cili kishte ngrehur heshten e tij te mprehët,atehere Skenderbeu hypur ne kali ndeshet me Jahjan ne kalorim ku persani ia ngul shtizen në mburojen e Skenderbeut.

    Jahja mundohej qe me bishtine e shtizes ta rrzonte nga kali Skenderbeun por nuk ia arrin, dikur me mundim e terheq shtizen nga mburoja e Skenderbeut dhe me plotë fuqi Jahja e hedh ne drejtim te Skenderbeut duke shenuar vetem koken e tij, por Skenderbeu largon koken dhe i shpeton ketij sulmi.

    Tani Jahja zbret nga kali, zbret ne tokë menjehere edhe Skenderbeu dhe i afrohet Jahjas, te dy mbanin ne dor shpatat.

    Mirëpo Zampsa, tjetri kundershtar i Skenderbeut, duke thyer konventen(marrveshjen) me vrap shalon kalin e tij ne drejtim te Skenderbeut me shtiz ne dor mirëpo Skenderbeu, duke mos humbur fare kohen më këte dinakeri te kundershtarit te tij per ta denoncuar para publikut, ai ia fut shpaten e hekurit mu ne fyt ku menjehere ra i vdekur para kembeve te kalit te tij.

    Kur e shef Jahja shokun e tij te vdekur per toke, leshon një klithje te tmerrshme dhe versulet ne drejtim te Skenderbeut hipur ne kali. Shpata e Jahjas gati sa nuk e qellon koken e Skenderbeut por me guximin e tij i perballon sulmet e kundershtarit persan. Nga te dy anet ishin te barabaret derisa dikur Skenderbeu me një te qelluar ne qafë e godet Jahjan dhe teju i palles se tij i shkon gati tek kofshet, ashtu qe kali i Jahjas e terhjekë trupin e te zotit te tij te pergjakur i cili pas disa qastesh rrokulliset per toke pa shpirtë.


    I knaqur nga keto ekplorime gjithnje me fitore te një gladiatori te famshem, Sulltan Murati e merrte gjithnje pas veti Skenderbeun, ne te gjitha fushatat e reja.

    Ishin se bahku edhe në rrethimin e Pruses te Nikomedisë dhe te Otresë.

    Ne sulmin e kesaj te fundit, pra në Otre, Gjergji u sul i vetem mbi muret e kesaj keshtjelle, nguli flamurin e Sulltanit dhe ashtu i vetmuar hyri mbrenda ne keshtjellë.

    Mirëpo kur e panë banorët e rrethuar këtë hero qe luftonte me nje trimeri te rrallë, një djalosh floket kaçurrela qe mbante shpaten ne dor, atyre banorve iu kujtua komandanti legjendar, Aleksandri i Madh, te gjithë ran per tokë te gjunjezuar dhe iu dorzuan me thirrjet Aleksander, Aleksander !

    Dikur ne Indi, siper lumit Gangë, ne rrethim te qytetit Oksidrakë qe sot është ne territorin e quajtur Utçe ne mbretrin e Lahores, kur njesoj gati se ne te njejtat rrethana më parë e kishte dhene kete shembull heroik edhe komandanti maqedon Aleksandri i Madh si Skenderbeu në Otre disa shekuj më pasë.

    Dashuria e Skenderbeut ne kinema


    "Derisa princi mirrej më të dashuren e tij Sulltan Murati merr lajmin e vdekjes se Gjon Kastrioti, mbretit të Shqiprisë, që kishte vdekur nga pleqria. Pasi që Sulltani ishte çliruar nga dy djemt e tij të mdhenjë, më dinakëri i ruan Skenderbeut vdekjen e babait të tij dhe i kerkoi pashes së Maqedonisë që të merrte në dor Shqipërinë, i cili edhe veproi ashtu pa vështirsi, mori nën sundim edhe qyteza tjera të Shqipërisë pa rezistencë, njashtu si kishte vepruar edhe më Krujën, më pretekstin së sulltani donte t'ia ruante Vendet Skenderbeut, të birit të mbretit Gjon. Ekspedita që ndermori, pa jehonë, sulltani e pushtoi tërë Vallakinë Transalpine dhe Vojvoda detyrohet të dorzohët. Pas kësaj ekpedite, sulltani e kishte vendosur që të shkonte vet në Rashkië e Serbië.
    Skenderbeu e merr vesh këtë pergatitje nga vet Sulltani, dhe ishte i detyruar ta percillte.

    Pas një kohe Alzelidja ishte permirsuar nga shëndeti, prijsi i thotë asaj se sulltani ishte në dijeni për shendetin e saj permes vizirit dhe se sulltani priste me padurim që sa më shpejtë te martohej, i bindur se më asgjë nuk do te vononte martesen e Skenderbeut me Alzeiden.
    Edhe kjo, pas këtij lajmi, u qetsua, edhepse ia kishin fshehur urdherat e sulltanit, qe do ta shqetsonin, Skenderbeu duke kenë mbeshtetësi i saj , një ditë kur e gjeti të hareshme Alzeden iu afrua dhe i thotë;
    Zonjë, nëse nuk do jua kisha shtuar dhimbjet, kisha patur deshirë të më tregoni fundin e rrefimit tuaj.
    Më plotë deshirë, ia kthen ajo, ftohet edhe Fatimja dhe princesha vijon rrefimin e avaturave te saja.

    duhet ta shpalosim edhe dashurin e Skenderbeut ne film ? Mendoj se duhet patjeter, jo vetem per hir te shikuesit por i duhet edhe dashuria per femren. N\'eb nj\'eb rast, kur per here te pare Skenderbeu ne moshen e re 20 vjeçare si gladiator dyluftim perballe tatari me emrin Ozerkan, ku Sulltan Murati e organizoi kete turnir ne sarajin e tij ku ne pytje ishte nj shperblim i madh per fituesin, aty para dyelit sulltani i premton Skenderbeut titullin Sanxhakbeg=kryekomandant, dhe nj\'eb prej femrave me te bukura qe kishte ne sarajin e tij nga penget qe i kishte marrur neper vendet e pushtuara. Kete dyluftim e kishin pergatitur dhe sulltani kishte zgjedhur qe te zhvillohej naten, ngase kisht shume nga pamja aq\'eb e eger dhe e zhvilluar e kundershtarit te Sknderbeut keshtuqe naten mendonte se do i ikte frika edhe Skenderbeut por ky i pergjigjet sulltanit " M\'eb mjafton vetem dielli juaj per te ndriquar krhun e tatarit" ku per rreth kesaj arene spahijet kishin shperndar me s 200 ushtare qe mbanin llampa per te ndri\'e7uar arenen e dylyftimit. Po kesaj sulltani i premton Skenderbeut edhe nj\'ea shperblim tjet\'ebr, ta zgjedhi femeren me te bukur qe posedonte dh e i thot\'eb Skenderbeut; Keni plote merita nese fitoni per nj\'eb shperblim t\'eb rrall\'eb p\'ebr nj\'eb guxim t\'ea rrall
    Posa vjen nata, te dy luftetaret paraqiten n\'eb mes arenes para sulltanit Kanit te madh te Tatareve si dhe 4 ambasadorve, kuse sulltan Murati II-t\'ea nga saraji i tij kishte nxjerrur femrat me te bukura qe i kishte si dhe Sulltanen e mdhe t tij qe ishte Milica serbe, qe eshikonin duke ia ngulur syt trimit shqiptar i hypur mbi nj\'eb kali t\'eb zi si atlet mbante dy shtiza si dhe mburojen e shpaten. Dyluftimi kishte filluar dhe shikusit shterngonin grushtat nga \'e7asjet e guximshme t heroit shqiptar, si gladiator ne keet aren jeta tij isht vene ne rrezik paar nje tatari tjet te rreziksh\'ebm mbi kali te bardh. Papritmas kali i Skenderbeut rrexohet por ngritet shpejte Skenderbeu ne kemb\'eb, rrok\'ea mburojen dhe shpaten, tatari mendonte se mbaroi, Skennderbu e fton te shkeli edhe ai token, dhe posa zbret tatari i sulet dhe lagos Skenderbeun, klithja e nje femre qe ishte ulur afer sulltanit e zgjon refleksin dhe me nje te rame me shpatene tij i kput koken tatarit qe i rrokolliset te kambet, ve koken e tij mbi shtiz si trofe dhe ia dhuron sulltanit, nga ana tjeter Kani tatar leshon arenen me ambasadoret te turpruar....

    Mirepo plaga e Skenderbeut ne krahune tij te majte ishte ende e hapur ku i rridht gjaku dhe menjehere Skenderbeu posa pershendetet me publikun vendoset ne nje sallon te posaqem te sulltanit. Aty ne mbremje ne der troket nje lajmetar i fshehur dhe i prezenton nje leter, derguar nga sulltanja Milica ku i thote Skenderbeut ne kete leter se aty prane saj ne aren ishet nje femer e bukur qe e quajn\'eb Alzelide, ende ne oborrin e sulltanit deri me sot nuk ka mbrri femer me e bukur se kjo, prandaj sa here qe ti ishe ne rrezike nga tatari, kj shperthente ne vaj ng frika shterngonte grushtat, me s e kemi diktua eshet teper e dashuruar ne ty Skenderbeg, pra permes ketij lajmetari duhet patjeter te tkohesh me Alzeliden... aju ju ka zgjedhur juve, besoj se edhe ty do pelqeje;;" keshtu i shkruan sulltanja..
    Nuk ishte Sulltani i pari qe e quajti Skender Beg apo Scanderbe, as shoekt e tij nuk ia dhanë kete emer por një qytet i tërë pra, banoret e te cilit kishin ruajtur ende ne kujtesen e tyre prej shekujsh heroizmin e Aleksandrit te Madh dikur, se si luftonte me trimeri te rralle hipur mbi muret e atyre qyteteve qe i sulmonte... keshtu permes ketij heroit te panjohur qe ata as vete nuke e dinin nga vinte e kush ishte ky hero i ri, këtyre banorve iu paraftyrua vetëm shenja e heroizmit te atehershem te epokes se Aleksandrit te Madh dhe u nenshtruan Gjergjit, njesoj si dikur para Lekes se Madh, pra ringjallja e herojit legjendar ndoshta ishte ngulitur thellë në shpirtin dhe besimin e tyre nder shekuj ku tani si për te pershendetur kthimin e idolit te tyre legjendar ata iu perulen Gjergjit me brohoritje; Aleksander ! Aleksander !

    Mirepo edhe kjo e penguara Alzelide, qe ne realitet eshte prncesha Balbirka do kete nje rivale qe do gjelozoje, kjo eshte bija e sulltanit Altaida...do mundohet ta kapi te gjallë Skenderbeun në Krujë dhe duke iu lutur sulltanit, Muhametit II, vëllaut të saj, qe te mos e vriste por ta sjelli te gjallë në Andrinopojë se kjo princesha kishte rene ne dashuri teper në heroin tonë.!
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Si i njoha Nanon dhe Berishën.
    Nga BlueBaron në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 23-01-2008, 19:21
  2. Debati mbi Ditën e Çlirimit
    Nga dardajan në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 227
    Postimi i Fundit: 23-02-2006, 04:50
  3. D'Alema per Kosoven
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-01-2006, 08:43
  4. Maskrat greke mbi çamet
    Nga alibaba në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-12-2005, 16:43
  5. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
    Nga Harudi në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •