Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 49
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e burim980
  Antarsuar
  13-03-2005
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Një ide për një film

  Hapa ket tem per arsije se me intereson mendimi i juaj se cfar filmi dhe me cfar tematike do te ishte i qelluar (behet fjal per film shqip dhe film i cili do te ishte interesant dhe i kuptueshem per gjith trojet shqiptare) ne kinematografine shqipetare.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga burim980 : 03-10-2005 m 19:32

 2. #2
  Fotoja e maturs :) Maska e Kinezja
  Antarsuar
  04-07-2005
  Vendndodhja
  Qyteza buz liqenit - Pogradec
  Mosha
  33
  Postime
  76
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Telenovele, krejt me lote, krejt me vaje, krejt melankoli, krejt kujtime te hidhura, dashuri te deshtuara, do ishte fantastik e?

  Si thoni ju?
  Buzqeshja i pasuron ata q e pranojn, por nuk i varfron ata q e japin.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Trebeshina
  Antarsuar
  12-09-2004
  Mosha
  44
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pershendetje!

  I dashur "Burim"; Nuk ekziston Film Artistik. Ah, nese do te percaktosh tematiken e filmit,eshte tjeter gje. Mund te thuash e intereson nje Film dramatik,apo komik etj,-po jo artistik.
  Duam te te dua!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e burim980
  Antarsuar
  13-03-2005
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Trebeshina
  I dashur "Burim"; Nuk ekziston Film Artistik. Ah, nese do te percaktosh tematiken e filmit,eshte tjeter gje. Mund te thuash e intereson nje Film dramatik,apo komik etj,-po jo artistik.  Kinematografia

  Kinematografia ne Shqiperi u zhvillua mbas vitit '45, nderkohe qe si shfaqje e pare filmike njihet ajo e piktorit Kol Idromenos ne vitin 1912. Filmi me i vjeter me teme shqiptare i xhiruar nga te huajt, eshte "Albania ribelle", xhiruar nga shoqeria italiane "Cines" e Torinos, ne vitin 1909. Ne vitin 1946 u ngrit ndermarrja e pare kinematografike shqiptare. Gjate viteve '70- '80-'90 prodhimi kinematografik shqiptar numuronte ne vit, [14 filma artistike, 40 dokumentare dhe kronikale, 16 filma vizatimore te teknikave te ndryshme. Pas viteve '90, prodhimi i filmit shqiptar ka shenuar renie te ndjeshme.
  "Tana", eshte film i pare artistik shqiptar me metrazh te gjate. Prodhim i Kinostudios "Shqiperia e re", realizuar ne vitin '1958. Subjekti i filmit, me teme nga jeta shoqerore e fshatit dhe eshte me skenar te Fatmir Gjates, mbeshtetur ne novelen e tij me te njejtin titull. Regjisor eshte Kristaq Dhamo.

  "Qeshim se nuk qajme dot" eshte filmi i pare artistik me metrazh te shkurter, me regjisor, Viktor Stratoberdha, me skenar te Dionis Bubanit. U shfaq per here te pare pas 43 vjetesh, ne vitin 1999, per shkak se regjisori Stratoberdha u denua nga regjimi komunist. Viktor Stratoberdha u lind ne qytetin e Korces ne vitin 1925."Beni ecen vete". Film artistik per femije me regjisore Xhanfise Keko (Artiste e Popullit), prodhim i vitit 1975. Ka fituar cmimin e posacem ne festivalin per femije te Salernos ne Itali ne vitin 1979.

  "Zana dhe Miri", eshte filmi i pare vizatimor i prodhuar ne vitin 1975. Me pas filloi prodhimi i filmave me tekniken e vizatimit dhe me vone i filmave me tekniken e kombinuar me sende reale.

  a zemer e kupton tani...........

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Trebeshina
  Antarsuar
  12-09-2004
  Mosha
  44
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  aaaaaaaaaa

  I dashur, kam frike se po te ndeshemi"per "filmin" ne te gjitha kuptimet e tij, Je "mat" qe ne pak levizjet e para. Por nuk e marr mundimin per kete.Desha vetem te te thosha qe Film "artistik" eshte nje mbiemer i trasheguar nga koha e diktatures."Artistik" eshte cdo krijim ne art; Filmi eshte film dhe e merr "mbiemrin" vetem nga tematika e tij. E gjithsesi, une mendoj si une,e Ti mendon si Ti; Eshte normale. Te uroj shendet,zemer!
  Duam te te dua!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e burim980
  Antarsuar
  13-03-2005
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  o zemer po na nuk kemi biseduar kur per film e qe te konkludojm se kush sa din dhe sa ka njohuri per ket lemij......

  une kam hapur kete teme per qellime tjera dhe pres nga antaret e forumit (nga ju )qe te jepni nje ide ne qofte se keni .......

  nese mendon se duhet te bisedohet per kete problematik hape nje teme te re dhe do ta debatojme

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Artistik e ka kuptimin si fikcion e jo dokumentare, i nderuari Trebeshina dhe se kuptoj fare se ku ju dhemb juve nese e quajm ende kete zhaner keshtu ne gjuhen shqipe ?!!!

  Le te jet pra sipas juve : drama, apo film e pastaj ?
  Tema ishte se ç'fare syzheu do ishte i nevojshem per shikuesit shqiptarë ne keto ditet tona....

  une kisha zgjedhur qe te gjirohen filma te periudhes 1912- 1935 !
  Atehere s'kishte as plehra as vetura....gjiruar dikun rrethe detit si nje robinson kruso....mbrojtes i natyres dhe ambientit.
  shendeti mbi te gjitha.

  Per dashamiret e historis do ishte mire te gjirohej nje film mbi piraterine ilire ne krye me Teuten, pse jo nese keni lekë une jam gati, ta bej skenarin per 20 ditë !

  Filmi i pare nga italiane u gjirua ne shqiperi ne vitin 1940 "KALORESI I KRUJES" qe i kushtohet Gjergj Kastriotit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 03-12-2005 m 17:51

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-12-2005
  Vendndodhja
  berlin
  Mosha
  39
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shume periudha te shqiperise kane peshen e tyre per tu filmuar. tani me vjen nje cike rende te kuptoj se cila periudhe do me dukej mua interesante ta shikoja ne film. hm, mbase tragjedia e madhe ne adriatik e te ikurve per ne itali ne kohen pas diktatures? nuk mbaj mend si eshte emeruar kjo tragjedi, por me rrenqeth trupin kur kujtoj.....mbase ka shume dhimbje ne te...

  shendet, mimose

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime

  Arrow

  Citim Postuar m par nga mimose
  shume periudha te shqiperise kane peshen e tyre per tu filmuar. tani me vjen nje cike rende te kuptoj se cila periudhe do me dukej mua interesante ta shikoja ne film. hm, mbase tragjedia e madhe ne adriatik e te ikurve per ne itali ne kohen pas diktatures? nuk mbaj mend si eshte emeruar kjo tragjedi, por me rrenqeth trupin kur kujtoj.....mbase ka shume dhimbje ne te...

  shendet, mimose
  Duhej angazhuar Xhejms kameron per te bere kete fim me piratet modern...
  Sidomos ajo kryengritja ne stadion te bridisit, si e atyre gladiatorve te kohes romake...
  Duhen shume lek per kete projekt.
  Mirepo mos mendoni se edeh te huajt do te interesoheshin per keto dramat tona, a si tvfilm per shikuesin shqiptare do ishte interesant mbrenda 10 vitesh qe do vijn.
  Kurse te huajve iu intereson psh. pirateria ilire ne krye me Teuten dhe dashuria me Dhimiter Farin ku ka edhe intriga...

  Nj interesim do ta kishin te huajt edhe per pashajn e tepelenes sipas biografis se Bopit,liber i shkelqyer ku mund te nzirret nje skanre i fort si "betoni" !

  Do ishte interesante edhe reflektimi i ngjarjeve te luftes se dyte botrore pas 45-tes kur fundoset anija britanike ne kanalin e Otrantes, perballe Korfuzit.
  Ketu gjejm manipulimet sllave e geke qe te menjanohet shqiperia nga perendimoret...film pra spiunazh.
  tjeter syzhe nuke po me bie nder mend tani per tani por kemi sa te duash burime me vlera te muara qe te dalim edhe ne keto vite me filma te mesem, se paku per tv.

 10. #10
  ...gjen... Maska e mad
  Antarsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Mosha
  34
  Postime
  1,322
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  mendoj, se shume prej ketyre qe jane shprehur per tematiken e filmit, rrotullohen rreth ngjarjeve historike....filmat epike jane gjithnje te arritur, nese ke nje ide te mire dhe material te bollshem, nje staf te mire qe ti pershtatet kesaj ideje dhe normalisht edhe nje buxhet te mire qe te mbuloje shpenzimet e ketij stafi.

  mua do e pelqente vertete dicka nga periudha ilire, por kam pershtypjen se do arrinim si perfundim ne nje "Gladiator" ose "Spartak" te dyte....pastaj filma te ketij lloji, duhet te kene nje figure kryesore....cilen do veme ne? i vetmi film i ketij lloji i realizuar pjeserisht nga shqiptaret eshte "Skenderbeu".

  suksese burim!

  {^_^}
  ::|maDes!gn 2009|::

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  [QUOTE=

  mua do e pelqente vertete dicka nga periudha ilire, por kam pershtypjen se do arrinim si perfundim ne nje "Gladiator" ose "Spartak" te dyte....pastaj filma te ketij lloji, duhet te kene nje figure kryesore....cilen do veme ne? i vetmi film i ketij lloji i realizuar pjeserisht nga shqiptaret eshte "Skenderbeu".

  suksese burim!

  {^_^}[/QUOTE]

  Jo gabim e ke shume mode,

  Ju mendoni se s'kemi mundesi qe te shkojm me larg se sa tek Skenderbeu ?
  Kjo eshte qesharake.
  kemi mjaft burime te kohes ilire si per shembull te ndalemi tek mbreti Genc, 168 para krishti !
  Paar tije e kemi Teuten, 229 para krishti !
  Po kemi edhe burime tjera te shkelqyshme, nuk e di se a ju kujtohet romani i vizatuar nga Ramadan Zaplluzha qe e kam lexuar qysh para sa dekadave e qe ende me kujtohet heroi "Artani" shefi i kryngritsve ilire kunder romakve...
  Te duhet vetem te hoolla dollar pere kete projekt se burime kemi sa te duash nga literatura, ç'ka mendoni ju ?
  nje skenar i tille nuk kerkon kohe shume qe te shkruhet por dobsia qendron vetem tek buxheti se me leke behen filma te mire...edhe pere kohen ilire qe moralisht na takon neve te realizojm se paku nje film e jo te flasim gjithnje "skenderbegu" etj kur dihet se filmi eshte kryer me mjete holivudiane pere ate kohe e qe neve edhe brinat te na dalin nuk do kishim arritur te benim diçka me mire se Sergej Jukinoviç.
  Mos te flasim me per kete se populli shqiptare nuk fillon me skenderbeun prandaj duhet punuar rrreth Teutes ngase njihet si femer mitike nga antikiteti.
  Para disa vjete ketu ku jetoj une nje shoqate kerkonte pere realizimin e nje projekti me temen "Femrat mitike nga Antikiteti" dhe une prezentova projektin per Teuten rebele kunder romakve.
  Kur u njoftuan me personazhin e Teutes, te gjithe me than se ajo e meriton ne veti nje homazh si femer e zoja e luftetare besa edhe film.
  mjerishte qe ne munges te te hollave ky projekt nuk u perfundua por si test me ka sherby se edhe te huajt jan te interesuar per rrefime te tilla te femrave Amazone si ishte Teuta ilire dhe ne duhet te mburremi me kete figure historike e legjendare.  Qe se si shkretohet imazhi i nje heroit nga ata qe kan lekë !
  Figuren legjendare e bejn si te nje Saladini arab me mjekerr te zeze teper te gjate e ju flisni pastaj pse europianet nuk na deshirojn neve...filmi i bukur shume por imazhin qe i kan nzjerrur Skenderbeut eshte skandaloze !

  http://www.illyriaentertainment.com/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 04-12-2005 m 04:47

 12. #12
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  41
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ca filma dramatike, me tematike para '45 them se do ta ndihmonin shume si kinematografine ashtu edhe turizmin shqiptar. Tendenca tani jane filmat e 45-90 (Nata pa Hene, Parrullat, Tirana viti 0 etj) megjithate tregu nderkombetar po arrin nje faze ngopshmerie me filmat e vendeve ish-komuniste; po behet pak a shume si tema e perndjekjes se ifuteve. Ndersa nje film historik, qofte dhe nje ri-berje e Skenderbeut me fakte te reja, apo ikja e arberesheve ne Itali me nje paralelizem te ikjes se sotme, mund te ishte me interes per t'u pare. Na duhet te bejme ca "pune partie" me boten, se tani per tani njihemi vetem nga filma si L'America apo Hostage - nje film grek ky mbi rrembimin e atij autobuzit me greke nga shqiptari.
  Perndia nuk sht mace...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  deri me sot asnje film nuk eshte bere per epoken 45-90.. ne se me film do kuptojme nje veper te vertete artistike te ekranizuar ..

  cfar eshte bere nuk eshte gje tjater vec vazhdim me mjete me te sofistikuara te genjeshtrave enveriste.. te kinematografise shqiptare te para 90-tes..

  pse..

  sepse njerzit e filmit ne Shqiperi jane kameleon te PS-se..
  dhe ata smund te bejne film ku te ngrihet ne ART drama e madhe e mijra e mijra shqiptareve ne 45-90 ten.. sepse ata jan pjese e shkakut te asaj drame..

  sepse po te behej nje film i tille do paksoheshin votat per edvin fino ruco mafien ish staliniste sot miljardere armano-benxoiste..

  supozojme se do cohej dikush te bente nje film kushtuar.. Musine Kokolarit..

  a mund te luaj nje manekine shk ...at qe vervit tere diten pi..thne me vipat mafioze te Ps-se..rolin e Musinese?

  nuk mundet..

  Po rolin e polic-operativ-hetues-sekretar partise-se ramiz enverit.. qe ka per detyre te persekutoje veshgoje e denoncoje "armiken e popullit".. kush mund ta luaje?

  asnji sepse trecereku i artistave ishin vet ashtu.. qe ja fusnin sho shoqit..

  E kush e financon nje film te tille?

  sorrosi i agim edvinit nuk e financon..
  As Malo fino miljardari..
  as Caco Tavo nanosi jo..

  sali brek grisuri cte benj me pare..

  Pra ska tani per tani film shqiptar..
  Le te kenaqemi me ca skece .. me.. Sillon .. e Lipe shtogun..

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  o Brari,

  po e vetmja menyre qe t'ju ikesh nga komplekset e tilla te 45-tes prandaj them se periudhat e meparshme jan me te sukseseshme, qe per shembull nje film edeh pere Dora D'Istria e tjera figura shoqerore e kulturore, por kemi edhe legjenda te mrekullueshme per Mujin qe duke u inspiruar nga kenget kreshnike del nje skenare i mrekullueshem, pse jo, vetem se duhet vullnet.
  une si kuptoj disa pesimist qe ndalen ne mes rruges dhe thon se po fajet i pati ai e tjetri e tjetri.
  komunizmi zotri ka dominuar me shume se gjysmen e planetes e jo vetem 3-4 milion shqiptare, juve me duket se keni harruar apo ja beni si ajo puna e dhelpres qe ngiste duke klithur; u kall tere bota sepse asaj iu kishte djegur bishti...pra brari i nderuar behu realistë, ne kampet e siberis kan vdekur me miliona njerz te pafajshem dhe ate pas luftes....
  mjaft me me keto ide revanshi se askund nuk na qojn por te bejmi diçka per te ardhmen sepse e kemi ne dor shancin qe duhet te perfitojm per te ardhmen e jo te ndalemi e te vajtojm ditet e hidhura me tema si "vitet zero e tj. qe i ngjajn dhelpres se lafontenit.
  po kush eshtze ai qe e qan koken per shqiperin me ato imazhe te mjera qe i kan ende para syve nga ekrani i vogël ?
  Edhe te huajt jan ngopur me kesi lloj temash, aat dojn pakez shperlarje dhe frymzime te qe te nxjerrim edhe ne burime me syzhe nga e kaluara e lashte qe kemi si popull me i vjeter i evropes e jo te ndalemi vetem tek komunizmi, thuase ne e qpikem kete rrym....
  shendet.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Brari

  Sali brek grisuri cte benj me pare....
  Si ? C'te bej m par Sali brek-grisuri ?? Po ti thot Arben Imamit ta bj filmin, e ka shef te kabinetit te tij qeveritar. A nuk ka qene dhe ai ne qeverine e PS, pra "edvino fino ruco mafiozo-stalinist" ? (po t citoj). Apo dhe ai eshte si "trecereku i artistave qe ja fusnin sho shoqit.." ? (mbyllja e citimit tnd).

 16. #16
  vowel Maska e liliella
  Antarsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nje si EXIT qe u shfaq ne NY Film Festival do ja vlente ... mgjse nuk di ne perseritet po aq mire.
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kreks e autor..

  ne kemi artiste te mire..
  kemi dhe nevoj per filma tane..
  mir e ke ti kreks se mund te behen dhe filma me tem historike..
  po duhen leka ..kur thon korcaret.. dhe shkrimtare te mire te bejne "llafet" e filmit..
  te tille nuku ka deri me tani..
  ose ka po nuk i ka angazhuar dikush..

  subjekt per filma ka shqiperia me shum se vet amerika.. e cila ka mjeshterin e te berit te filmit por vuan nga subjektet..
  amerika i sajon heronjte.. kurse ne i kemi te gjalle me oke.. rrugve..

  amerikanet po bejne nje film per Papen kto dite.. ku Papen e luan i jati i ksaj zholise se brad pitos..
  por nuk me duket interesant kur mendoj se Papa vet eshte i filmuar ne rilli live.. ne cdo cast te jetes se tije kto dekada te fundit.. dhe asnje film smund ta zevendesoj dokumentaret per Papen..sado te luajn aktoret amerikanos nje Pap aq te madh..

  por ne shqipot e kemi nje Hero qe nuk e ka kush.. per nga madheshtia e figures personale..
  por kte hero nuk e njeh asnje kineast i joni as per emer ..sepse kineastet tane jane capacule te indoktrinuar ne ZP e KQ e PS ..

  pra jemi larg nga krijimi i nje kolektivi kineastesh qe dine dhe duan te luajn nje film per figurat e verteta te pa perseritshme..

  i takon artistave Shkodrane te pa "perzier" ne spiunlliqe para e pas mur berlinit..
  ti bejne Film atij qe nuk e pati fatin te filmohet sikur Papet e Kenedat e Reganet.. apo agoll enver Rosh leshat.. por qe eshte shum me madheshtor se te gjithe bashke..pra nje Film i madh duhet bere per Njeriun pater Meshkalla..


  cthot ki mo ..do thon lexusit.. ki ka lojtur na fiqiri..

  keshtu o autor..djali

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  O Brar,
  prita qe te me thoje opinionin tend per ate "punen" e shefit te kabinetit te krieministrit aktual, por... a ha, nuk te vjen zeri...

 19. #19
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ja nje skenar i bukur qe doli nga postimet e mesiperme. Brari duke bere mono-dialog multidialektik me permbajtje politike.
  Ezekiel 25-17.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  kreks e autor..

  ne kemi artiste te mire..
  kemi dhe nevoj per filma tane..
  mir e ke ti kreks se mund te behen dhe filma me tem historike..
  po duhen leka ..kur thon korcaret.. dhe shkrimtare te mire te bejne "llafet" e filmit..
  te tille nuku ka deri me tani..
  ose ka po nuk i ka angazhuar dikush..

  subjekt per filma ka shqiperia me shum se vet amerika.. e cila ka mjeshterin e te berit te filmit por vuan nga subjektet..
  amerika i sajon heronjte.. kurse ne i kemi te gjalle me oke.. rrugve..

  amerikanet po bejne nje film per Papen kto dite.. ku Papen e luan i jati i ksaj zholise se brad pitos..
  por nuk me duket interesant kur mendoj se Papa vet eshte i filmuar ne rilli live.. ne cdo cast te jetes se tije kto dekada te fundit.. dhe asnje film smund ta zevendesoj dokumentaret per Papen..sado te luajn aktoret amerikanos nje Pap aq te madh..

  por ne shqipot e kemi nje Hero qe nuk e ka kush.. per nga madheshtia e figures personale..
  por kte hero nuk e njeh asnje kineast i joni as per emer ..sepse kineastet tane jane capacule te indoktrinuar ne ZP e KQ e PS ..

  pra jemi larg nga krijimi i nje kolektivi kineastesh qe dine dhe duan te luajn nje film per figurat e verteta te pa perseritshme..

  i takon artistave Shkodrane te pa "perzier" ne spiunlliqe para e pas mur berlinit..
  ti bejne Film atij qe nuk e pati fatin te filmohet sikur Papet e Kenedat e Reganet.. apo agoll enver Rosh leshat.. por qe eshte shum me madheshtor se te gjithe bashke..pra nje Film i madh duhet bere per Njeriun pater Meshkalla..


  cthot ki mo ..do thon lexusit.. ki ka lojtur na fiqiri..

  keshtu o autor..djali

  Po mire e ke Brari se edhe me neve opinjoni i huaj eshte lodhur me skenat filmike te shqiptarve, plote 15 vjete si do titullohej "SAGA E PIRATVE " qe nga koha e Teutes deri tek koha e Nano Berishes, si ato skenat qe thua ti njerzit jan lodhur edhe me Papen ne live e me Reganin e me Kenedin po dojn diç tjeter, tek e fundit magji, si te filmi i Harri Poterit, me lugater e Shtriga !
  Shtriga e Lugater te prrojeve kemi edhe ne o brari por s'po dijm ti kthejm per veti....se do e keshin bere kerrdin neper botë, ua kishim lshue besa edhe shkive e grekve, po duhet me gjet ilaçin se si me i pervetsue se eshte droe e na gjuhen neve....
  Mjerisht qe kete magjin na e shporri enveri se po te kishim si te paret tan s'kish guxu askush te na dilte perpara, besa do na kishin friken.
  Ani me i fut ne ekran te madh ata Babashehat duke u pre mes veti me thika ku gjaku behet deri ne gjunje e ne fund te filmit nuk vdes as nje personazh, pa pa pa...Brari, do ua kishim dergue Naon qe te bejn ekzersizem me te !

  Leri talljet o Brari, se une jam duke e gjiruar nje film me mbretin e ilirve, Langarosin dhe çenin e tije qe kur ky mbreti shkonte ne lufte, ai çeni i tije nuk ju dajke asnje here dhe u kapte fyt per fyt me Maqedont e i gjuante nga kali ne tokë...
  Trimeria pas luftes gjithnje i vinte qenit dhe populli e brohoriste çenin....
  - Urra, çeni i Langarosit !
  Sot e ksaj dite permendet ne popull çeni legjendare i Langarosit....ama film i vizatuar !

  Brari apo dikush tjeter, kam nje porosi, sipas mundesive.....
  Nese dikush ka mundesi te ma gjeje romanin e vizatuar nga Ramadan Zaplluzha qe quhet "Artani" do iu isha i mirenjohes,
  ju falemnderit.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si i njoha Nanon dhe Berishn.
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 23-01-2008, 18:21
 2. Debati mbi Ditn e lirimit
  Nga dardajan n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 227
  Postimi i Fundit: 23-02-2006, 03:50
 3. D'Alema per Kosoven
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-01-2006, 07:43
 4. Maskrat greke mbi amet
  Nga alibaba n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-12-2005, 15:43
 5. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •