Close
Faqja 0 prej 77 FillimFillim 121050 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1521
  1. #1
    Perjashtuar Maska e McBlind
    Anėtarėsuar
    26-09-2005
    Vendndodhja
    ku te me kapi nata !!!
    Postime
    29

    A ndodhet ndonje ketu nga Zagoria?

    ka ndonje njeri ketu me origjin nga zagoria ( krahine ne rrethine gjirokastres ) ???

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anėtarėsuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Une nuk jam nga Zagoria dhe ty nuk te njoh po Zagoria ka nxjerre njerez shume te ditur.Burri i tezes time ishte nga Zagoria dhe ishte njeri i shquar nga familje e shquar.
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  3. #3
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    quhem dhe una..? andej kam babane une .
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Per vllehet e Zagorise (po edhe shqiptaret, kuptohet), mund te vini ketu:

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=61904
    Ignore List: Den Bossi

  5. #5
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    [QUOTE=Zombie]Per vllehet e Zagorise (po edhe shqiptaret, kuptohet), mund te vini ketu:

    Po une ne shkolle kam mesuar fjalen vellezer dhe jo vllehet...? Zagoria ben pjese ne Shqiperi ndodhet ne Gjirokaster shpirto hapi librat ndonjehere
    ah po harrova e ke emrin zombie!
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  6. #6
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    O Donna, O Teta, me duket se ti duhet me ti hapesh librat teta...
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  7. #7
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anėtarėsuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    [QUOTE=Pyes_Lotin]O Donna, O Teta, me duket se ti duhet me ti hapesh librat teta...[/QUOTE]


    U te keqen teta ty ore...!!!
    po une kam qene ne Zagori dhe e di se ku ndodhet
    Ti ne c'baze e thua kete? pastaj pse ben ben avokat pa portofol re djale s'ka kuptim apo jo?!
    se s'ka lezet he tu befsha teta ty se je cun i mire !!!
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  8. #8
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-01-2006
    Postime
    5
    Citim Postuar mė parė nga Pyes_Lotin
    O Donna, O Teta, me duket se ti duhet me ti hapesh librat teta...

    po lere teto Donen se nuk ka faj ne ne fakt nuk u themi vellenj ketyre por coban ( por jo ne theksin e sharjes ) prandaj u ngaterua vajza.

    prandaj shqiperia do behet me shqiptar por ka per tu ber lemsh si ky formui ketu.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-02-2006
    Postime
    25
    Une jam nga Kosova me interson per kete vend te di, a eshte sikur psh. Dugagjini ose malesia ku ne ate krahin jan shum fshatra ose qytete.
    Per kete vend kam degjuar qe prej femijeris dhe quditem se ky vend eshte atje posht, ndoshta eshte edhe ndonje vend me kete emer.
    Sa me kujtohet mua behet fjal per nje lufte kush me kan nuk e di, por kam degjuar per kete emer shum, ndoshta kam degjuar ndonje kenge nuk e di.
    Me tregoni pak per kete vend...

  10. #10
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Ne fshatrat e zagories bejne pjese Sheperi, Nivani, Koncka, Nderani, Zheji, Doshnica, Hoshteva dhe Lliari.

    Fshati me i madh eshte Sheperi. Eshte fshati i shkrimtarit rilindas A. Z. Cajupi dhe i mesuesit Ilia Dilo Sheperit

    Nivani ehste fshati i intelektualeve. Ketej ka qene Themo Vasi, Mihal Garito-ja, Orest Semi etj. Ne kete fshat kishte dhe shkolle te mesme bujqesore. Ne Gusht behet festa e madhe e krahines.

    Nderani ka popullsine me te madhe vllahe ne krahine.

    Ne Koncke dhe ne Hoshteve gjenden dy Kisha (ne varreza) me afreske nga shekulli i XVII dhe i XVIII.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e baby dream
    Anėtarėsuar
    04-02-2006
    Vendndodhja
    Tirane,Albania
    Postime
    126
    stergjysherit e mi kane jetuar ne sheper mbiemrin e kam zagoridha po nuk jam nga keto ane edhe ata kane ardhur nga greqia dhe jane ngulur aty po as greke nuk jam e kam nga diku tjeter origjinen megjithate mbaj mend qe im ate me ka folur per sheperin edhe pse ai vete nuk ka qene ndonjeher aty po ka degjuar ndoshat nga gjyshi vet
    ESHTE E PAMUNDUR TE LEPISH BERRYLIN

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-09-2006
    Postime
    1
    Une jam me origjine nga Zagoria e Gjirokastres dhe Zagoria ka 10 fshatra dhe jo 8, duke shtuar Topova(fshati im) dhe Fshati i vogel qe eshte gjithashtu i njojtur si Bythiq.

    Zagoria eshte nje nga fshatrat me te pasur, (jo me flori) por me ujin me te mire, me klime shume te mire dhe me prodhimet fshatare te cilat jane speciale.LOL

    Ne qofte se keni ndonje pyetje feel free tu ask!

  13. #13
    Cobra1 Maska e Cobra1
    Anėtarėsuar
    18-01-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    288
    Jo faleminderit i kuptova te gjitha nuk kam ndonje pyetje as kundershtim urime pajtohem me juve dhe un bravo

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-11-2006
    Postime
    7
    Une jam nga zagoria. Plaken e kam nga Koncka ndersa plakun nga nderani(jo vllah). Kete vere isha ne zagorie por ka mbetur shkretetire pasi njerezit o kave vjatur ne tirane ose neper europe. Nderani deri ne vitet 30(para se te ndertohej nderani i ri, pasi nderani i vjeter u mbulua nga nje rreshkitje dheu tek milaria) nuk ka pasur vllenj por vetem shqiptare. Pastaj kur rdhi xhaxhi u ndertoi nga nje shpi ne nderan dhe i futi atje por fakti eshte qe ata edhe tokat ku jane ndertuar shtepit nuk i kan te tyret vajhallit te kene toka te tjera. Kush eshte nga zagoria i mban mire mend dy burimet me famshme ate te turkave afer milarise ne deran dhe ate te gurres ne hyrje te konckes. Para disa vitesh ne nderan ndodhe nje akt barbar i cili prishi shtepin e kultures dhe ndertuan nje kishe por qe asnje nga banoret e nderanit nuk e donte pervec nja dy vllenjve qe e quajne veten grek. Por nje biznesmen zagorit qe jeton ne tirane po e rinderton prape shtepine e kultures. Lumi qe kalon ne mes te krahines nuk ka ndryshuar vetem qe ishte prishur diga qe un me disa shoke te mi kur ishim te vegjel kishim ndertuar per tu lare. Keto jane disa gjera fundit nga zagoria. Ah se desh harrova ky vit nuk ishte vit i lajthive (zagoriti thote qe lajthite bejne nje here ne 15 vjet)biles edhe arra nuk kishte shume. Por megjithate bera nje raki te mire manaferre.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-11-2006
    Postime
    7
    Ah o tnhauser me mire mos fol kur nuk i di gjerat. Ne radhe te pare Mihali nuk e kishte mbiemrin Garito por Harito (e "njoh" sepse plaka e ka ne fis) dhe nuk ishte nga nivani por nga Hoshteva. Mihal Harito ka qene mik i ngushte i Mithat Frasherit dhe ishte perfaqesues i zagories ne ngritjen e flamurit ne vlore.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anėtarėsuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Ilia Dilo Sheperi ne photo.
    Mesues i shquar ,krijoi Sintaksen e pare te gjuhes Shqipe.Ironia ishte se u quajten me biografi te keqe nga Dulla . Ne demokraci u shpall Mesues I Popullit.
    Ishte nga Sheperi.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga elen : 20-01-2007 mė 07:51
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-04-2007
    Postime
    1
    A eshte dikush nga Topova ne forum?

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e EDilo
    Anėtarėsuar
    02-04-2007
    Postime
    405

    Falnderim

    Elen, ju kam pare qe hera heres shkruani rreth familjes sone Dilo Sheperi, besoj te kini te beni me gruan e te shquarit Vasil Bici, te cilit ju shua jeta aksidentalisht ne nje moshe te re , ne kohen kur po harrinte maja te larta si nje Intelektual shume i kompletuar. me respekt per cka shkruani, Eduard M. DILO
    Citim Postuar mė parė nga elen
    Ilia Dilo Sheperi ne photo.
    Mesues i shquar ,krijoi Sintaksen e pare te gjuhes Shqipe.Ironia ishte se u quajten me biografi te keqe nga Dulla . Ne demokraci u shpall Mesues I Popullit.
    Ishte nga Sheperi.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anėtarėsuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Po dhe vdekja e tij me kushtoi shume moralisht.Ti ?????
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e EDilo
    Anėtarėsuar
    02-04-2007
    Postime
    405

    pershendetje dhe disa saktesime

    [Esht e vertete qe Mihali e ka mbiemrin Harito, por nuk esht nga Hoshteva por nga Nivani. Ka qene nga udheheqesit kryesore te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, krahu i djathte i Abdyl Frasherit, por nuk esht e vertete qe ka qene ne ngritjen e flamurit ne Vlore. Ne ngritjen e Flamurit ka qene Zagoriti tjeter , Sheperjoti Aristidh Rruci . Pershendetje o patriot , EDI nga Sheperi QUOTE=zagoriti12]Ah o tnhauser me mire mos fol kur nuk i di gjerat. Ne radhe te pare Mihali nuk e kishte mbiemrin Garito por Harito (e "njoh" sepse plaka e ka ne fis) dhe nuk ishte nga nivani por nga Hoshteva. Mihal Harito ka qene mik i ngushte i Mithat Frasherit dhe ishte perfaqesues i zagories ne ngritjen e flamurit ne vlore.[/QUOTE]

Faqja 0 prej 77 FillimFillim 121050 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Islami Dhe E Drejta Ndėrkombėtare
    Nga fisniku-student nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 21-06-2010, 09:22
  2. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
    Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
  3. KUR'ANI nė gjuhėn shqipe
    Nga RaPSouL nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 114
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 08:29
  4. Vilson Ahmeti tregon..
    Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-11-2006, 03:06
  5. Kushtetuta e Medines
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-11-2006, 10:58

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •