Close
Faqja 30 prej 77 FillimFillim ... 20282930313240 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 581 deri 600 prej 1521
 1. #581
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  E FOLMJA ZAGORITE PORSI NJE FLLADITJE (Publicistike nga Jorgo Telo)

  Jorgo S. TELO

  E FOLMJA ZAGORITE
  PORSI NJĖ FLLADITJE

  (Meditime gjuhėsore
  dhe Humor ZAGORIT)


  HYRJE

  Prej vitesh mė ngacmonte ideja e trajtimit sa mė tė hollėsishėm e tė pranueshėm tė kėsaj teme qė ka nė thelb “gjuhėn e mėmės”, kėtė gjuhė qė na bėn tė komunikojmė lirshėm e bukur me veten, me pjesėtarėt e familjes, tė afėrmit, miqtė, gjithė ata qė kemi pėrqark afėr e larg…
  Me njė ndjesi tė tillė nė shpirt, pas disa vitesh krijimtarie nė rrafshin letrar, poezi e prozė, u vetėbinda, se, falė njohjes teorike tė grumbulluar gjatė studimeve e mė pas nė mėnyrė autodidakte, i plotėsoja disa kushte minimale pėr njė sipėrmarrje tė tillė modeste qė veē meje, ndihmon gjithkėnd qė merret me shkencat filologjike e sidomos me krijimtari tė mirėfilltė.
  Shtysėn mė tė hovshme ma jep fakti i pamohueshėm se krahina ku jam lindur e rritur ka nderin e veēantė tė jetė kryezonjė e gjuhės letrare shqipe.
  Kėtė ndjesi ma pėrforcon ekzistenca e qartė e kufinjve gjuhėsorė(izoglosave), tė cilėt nė fakt u pėrngjajnė, sipas mendimit tim atyre dhėmbėzimeve qė kanė pjesėt e kafkės sė kokės, qė, pėr tė siguruar ngjizjen, ingranohen pėrsosmėrisht bashkėrisht, duke mos lejuar kufinj si tė prerė me thikė…
  Nuk mund tė ekzistojnė kufinj gjuhėsorė nėndialektorė mė prerje precise, siē ndodh me kufijtė shtetėrorė.
  Duke u nisur nga faktet fonetike, themi se mė sė shumti kemi tė bėjmė jo me ndarje strikte, por me zona kalimtare me tendencė njėsimi jo tė plotė.
  Siē ndahen ėmbėl dy dialektet kryesorė me njėri-tjetrin ashtu, natyrshėm lidhen edhe nėndialektet.
  Tė folmen zagorite e gjejmė nė mjaft nuanca tė shqiptimit tė pėrafėrt me atė tė zonės sė Pėrmetit e deri nė trevat e Korēės dhe Elbasanit (pra njė shtrirje tepėr e gjerė…)
  Nė kėtė zonė tė gjerė nėndialektore ku shtrihet toskėrishtja, pa lėnė mėnjanė disa treva tė jugut e labėrisė mė e qenėsishme si veēori dalluese ėshtė shqiptimi…
  Le tė bėjmė njė krahasim mbi bazėn e njė pėrfytyrimi: Vizatojmė njė shirit tė errėt nė letėr apo nė kompjuter, duke nisur nga e zeza e fortė tek e zeza e ēelėt, gati gri… Kėshtu ndodh dhe me shqiptimin e zanorės”ė”(tė theksuar ose jo)nga labėria perėndimore drejt toskėrisė lindore, pra vjen duke u shqiptuar drejt njė artikulimi tė zvetėnuar, aqsa nuk dallon ndonjėherė, nėse je duke mėshuar tek”ė-ja” apo tek “a-ja” ose “e-ja”.
  Duke e dėgjuar tjetrin pa e parė pėrmes telefonit, jemi nė gjendje tė dallojmė menjėherė se cilit nėndialekti i pėrket. Kėshtu themi: ky ose kjo ėshtė pėrmetar-korēar ose filani do jetė nga labėria e Vlorės apo ajo e Kurveleshit…
  Ku e mbėshtes kėtė mendim?
  Realisht, duke e gjykuar nė rrafshin etnolinguistik, krahina e Zagorisė ka nderin tė jetė pjesė e denjė e dialektit tosk; madje si zogorit qė jam do tė shtoja nėn arsyetimin subjektiv se nėndialekti zagorit duhet tė pėrbėjė bėrthamėn e toskėrishtes e pse jo edhe tė krejt gjuhės letrare kombėtare…
  Ngado qė ta kapėsh vėshtirė tė gjesh trevė tjetėr me kėtė pastėrti gjuhe sidomos nė shumicėn e sistemeve gramatikorė. Nėse ka ndonjė veēori tė sajėn nė suazėn e sistemit fonetik tė tė folurit, nė aspektin shkrimor tendenca ėshtė tek vetėpastrimi e konsolidimi i pandėrprerė, duke i merituar plotėsisht tiparet e tė qenit bėrthamė e tė folmes letrare zyrtare e mė tė pranueshme pėr shumicėn e shqipfolėsve e sidomos atyre qė shkruajnė nė shqip.
  Ndodh jo rrallė qė nė zagoritēen e kthjellėt , pėr shkaqe tė panjohura saktė, tė kenė depėrtuar dhe lėmizhde, siē rastis qė nė rakinė ose verėn “ekstra” tė tė kapė syri ndonjė mikrohedhurinė, qė tė bėn tė shtrembėrosh buzėt e tė parathartosh fytyrėn, para se tė provosh pijen…
  Po e shembėllzoj:
  Si shqiptohet e si duhet shqiptuar emėrtimi i krahinės sonė?
  Mua mė vret veshin, kur dėgjoj: “Jam nga Zagorieja” ose “Do vete nė Zagorie” etj, kur mė e pranushmja do ishte: “Jam nga Zagoria” ose “Do vete nė Zagori”.Zagori(a)si Shqipėri(a).
  E njėjta dukuri shtrembėrimi ngjet edhe me toponimet e fshatrave pėrgjatė tė folurit apo tė kėnduarit:
  Dėgjojmė: “Alqi Kondi nivjanoti,
  krahas me Themonė qe…”
  Pa tė ndalemi: Ē’do me thėnė “nivjanoti”? Ne nuk kemi ndonjė fshat me emrin Nivjan, por Nivan, tė cilit i shtohet prapashtesa pėrkitėse “-ioti”, qė tė drejtshqiptohet “nivanioti. Po fshatrat e tjerė? Le t’i pėrmendim:
  Sheperi +iot (bie njė “i” e mbetet “sheperiot)
  Ndėrani +iot (bie njė “i” e mbetet normalisht “ndėraniot” e jo “ndėrjanot”
  Koncka + iot ( bie fonema bashkėtingėllore “k” me nyjen shquese e mbetet “konciot”)
  Zheji +ot (bie fonema zanore e patheksuar “i” e mbetet (zhejot)
  Lliari + iot (bie fonema zanore e patheksuar “i”e mbetet (lliariot)
  Kurse Doshnica, Topova, Hoshteva pranojnė tė tjera prapashtesa:
  Hoshtevė + iat (hoshteviat) (duke rėnė zan. “a”)
  Doshnica + iar (doshniciar) (bie zanorja “a”)
  Topova + it (bie fonema zanore e patheksuar “a” e bėhet (topovit)
  Ndėrsa kur duam tė drejtshqiptojmė a drejtshkruajmė pėr krahinėn, mė e pranueshme do tė ishte:

  Vithuqi + ot (bie fonema zanore e patheksuar “i”e mbetet (vithuqot)
  Sipas parapėlqimeve tė vetė bonorėve tė kėtij fshati vihet re, se, meqė historikisht ka qenė fshati mė i vogėl i krahinės, quhet edhe “Fshati i Vogėl”, ose disa e kanė konsideruar preardhjen e toponimit nga vithisjet qė ishin tė shpeshta e kėsisoj i mbeti “Vithuq” ose “Vithyq”, tjetėr qė shpesh shqiptohet dhe gabim si ‘Bythyq”jo nga ndonjė e folme dialektore, por, ndoshta e shkaktuar nga e folmja e individit tė veēantė, apo idiolektit.
  Zagori-a + it (Siē veprojmė pėr “topovit”; mundet edhe “zagoriot”)
  Na shtohet pėlqesa dhe krenaria kur kėto emėrtime bazė nuk i shohim tė deformuara si nė literaturė, nė shkresa zyrtare, nė shtyp etj e aq mė keq kur na i dėgjon veshi…)
  Jemi mėsuar tashmė qė folėset nė televizion, nga qė nuk i njohin trevat tona “ia kėpusin katundit” sidomos nė theksin qė kanė realk,isht kėto toponime. E vendosin theksuin bazė ku t’u teket e neve na vret veshin e na sėmbon njė dukuri e tillė…
  Kur duam tė theksojmė gjatė shqiptimit emėrtimin e toponimit ku jemi duke shkuar, atėherė ekzaktėsisht do tė dallojmė tė pashquarėn e secilit: Po shkoj nė Zagori, Sheper, Nivan, Konckė, Vithuq, Hoshtevė, Zhej, Lliar, Topovė, Ndėran. E mbi kėtė bazė krijohen rast pas rasti qoftė trajta e shquar, nėpėrmjeėt mbaresės, qoftė produktet gjuhėsore tė sė folmes sė emėrtimeve tė atyre qė banojnė nė kėto vende e qė prej tyre marrin dhe enėrtimin objektiv tė logjikshėm: Zagoria, Sheperi, Nivani, Koncka, Vithuqi, Hoshteva, Doshnica, Lliari, Zheji, Topova, Ndėrani.
  Mė tej thirren nė ndihmė prapashtesat fjalėformuese, mė tė cilat realizohen pėr bukuri e saktėsisht: zagorit, topovit (vepron prapashtesa: -it), sheperiot, nivaniot, konciot, lliariot, vithuqot (vepron prapashtesa –ot); kurse pėr emėrtimet : hoshteviat, doshniciar (veprojnė pėrkatėsisht prapashtesat “-at” dhe “-it”)
  Vihet re njė dukuri e veēantė tek fjala “konciot”, ku duket sikur shpėrbėhet paksa rrėnja e fjalės “Konckė”, duke u “arratisur” bashkėtingėllorja “k”. Kjo me sa shihet vjen ngaqė del ģ vėshtirėsuar artikulimi po t’ģ permbaheshim strikt rregullsisė sė fjalėformimit. Sa e bezdissghme do tė bėhej po tė flitej “konckiot”!
  Sipas pėrsiatjeve gjuhėsore tė mėsuesit tė merituar, Zotit Stefan Bulo, tė trajtuara filimisht nė gazėetėn “Zagoria”, cilido lexues zagorit jep pėrgėzime e konsiderata vlerėsuese tė pėrligjura pėr qėmtuesin dhe studiuesin.


  Meqė sapopėrmendėm “idiolektin”, e shoh tė udhės tė shtjellohem tek disa veēanėsi tė tė folmeve individuale, qė mund tė jenė rrjedhojė e nivelit kulturor e pėr mė tepėr pėr shkaqe anatomike tė organeve tė artikulimit. Po sjell dy-tre shembuj:
  Njė bashkėmoshatari im, kur isha nxėnės nė shtatėvjeēaren e Sheperit ishte nė shqiptim deridiku “thuthuq” Ai kur donte tė thoshte “ēaj mali, ēaj ēobani…ēaj me lule, ēaj pa lule” e shqiptonte: “Thaj mali, thaj thobani, thaj me lule, thaj pa lule” Kur e pyesnim: “Si ja bėn zogu?” na pėrgjigjej: “Dhogu ia bėn thiu, thiu, thiu” nė vend tė “Zogu ia bėn ciu, ciu, ciu!”
  Kėshtu qė natyrshėm e vetvetiu i mbeti nofka “Thiu.”
  Nė Nivan (siē mė tregonte nėna ime) njė djalė nga kondajt fonemėn bashkėtingėllore “k” e konvertonte gjatė tė folurit nė “t” e sidomos kur i merrej pak goja: Thoshte: “To-tozma Tondi ta nė toqe tė tuqe nė vesh.” (Kozma Kondi ka njė **** tė kuqe nė vesh) Neve na dukej si lojė- shaka…
  (kėtė shėmbull nuk e kam cilėsuar pėr tė ofenduar ndokėnd, por pėr tė trajtuar shembuj tė idiolektit. Kėrkoj ndjesė)
  Idiolektet nuk pranohen nė fondin dialektor ose nėndialektor.
  Kur isha i vogėl mė bėnte pėrshtypje e folura e njė plake nė Zhej. Kur i thėrriste djalit tė saj, dėgjoja: “O Basil, po ku je boreee!” (O Vasil , po ku je moreee?)
  Ka dhe mėnyra tė tjera tė foluri, qė nuk mund tė fitojnė tė drejtėn tė hyjnė nė fondin e tė folmes nėndialektore zagorite.
  Vetėkuptohet qė tė folmen burimore do ta gjejmė mė tė saktė tek ato shtresa popullate qė sė paku kanė mbaruar shtatė e tetėvjeēaren, ndryshe do hasėsh me persona qė heqin apo i shtojė “ė-tė” me vend e pa vend…
  Ekzistojnė dhe imitime apo sajime grupindividėsh, pėr tė mos u kuptuar nga tė tjerėt, dmth, ashtu siē kanė lindur zhargonet, ashtu dhe kėto, por duket sikur marrin mė shumė trajtėn e lojnave gjuhėsore…
  Le tė pėrmendim disa shembuj:
  Ēdo fjalė copėtohet nė rrokje e pas ēdo rrokjeje me shqiptim tė pėrshpejtuar shtohet qėllimisht njė prapashtesė me mision ngjyrimi e gjymtimi tė fjalės bazė, psh:
  “A mė do? (A-fa/ mė-fė / do-fo?)
  Ky lloj komunikimi individual realizon synimin e fshehtėsisė, duke u artikuluar fjalėt disi me njė shjpejtėsi mė tė dukshme se e folura e zakonte, qė pėrbėn njėfarėsoj mashtrimi akustik apo sugjestioni iluzor pėrgjat lėshimit tė frazave dhe aftėsisė pėrthithėse tė tyre nė njėsinė e kohės prej organit dėgjiomor tė bashkėbiseduesit.
  Ky synim mund tė realizohet edhe me tė tjera prapashtesa lodruese qė mund t’ģ pėrzgjedhė qoftė dhe pėr humor folėsi, si:
  “A mė do sa tė dua unė? (A-nxri / mė-nxri /do-nxri, / sa-nxri, tė-nxri,/ du-nxri/ a-nxri/ u-nxri/ nė-nxri?) Siē shihet prapashtesat gjymtuese “-fa”dhe “-nxri” arrijnė ta ngatėrrojnė dėgjuesin qė ky tė mos kuptojė qė tė rinjtė me kėtė farsė komunikimi duan t’i shprehin ndjenjat njėri- tjetrin.
  xxx

  Nė kushtet si hyn e del dimri nė Zagori, ka ndikuar tek banorėt pėr gjetje mundėsish, pėr ta kaluar sa mė kėndshėm trishtimin qė sjell moti i keq e nata e pambarimtė dimėrore pėrqark vatrės me zjarr.
  Lindėn kėshtu disa lodra vendi gjuhėsore:
  Loja e pėrhapur gjithandej e “kungulleshkave” ka qenė parėsore ndėr tė tillat.
  E fillonte njė pjesėmarrės, qė merrte pėrsipėr rolin e drejtuesit (-es) qė ia niste: Tani do mbajė secili mend numurin e vet… “Kisha njė kungullore e si i bėra ysmet, m’u bėnė katėr kungullore… “Pse katėr? - ndėrhyn shpejt numri katėr. “Po sa? “Tetė.” “Pse tetė? – ndėrhyn teta….
  E kėshtu loja vjen rrotull. Digjet kush nuk ndėrhyn shpejt e kush ngatėrron numrin. qė del jashtė loje.
  2) Loja “Pe lepur?” Qė ndikon nė tė folurit pa u ngatėrruar…pra si lojna tė tipit “Kupa me kapak, kupa pa kapak” tė cilat Zagoria i ka tė shumta…
  E para: “Pe lepur?
  E dyta: “pashė.”
  E para: “kishte bisht?
  E dyta: “pe lepur?
  E para: “pashė”
  E dyta: kishte bisht?”
  E para: pe lepur?
  E dyta: pashė.
  E para: “Kishte bisht?
  E dyta: “pe lepur?”
  E kėshtu vijimėsia e lojės varet nga ngatėrrimi ose mosngatėrrimi i partnerit tė lojės dyshe…
  Ndonjėherė brenda familjeve tona pėrsėritet dhe njė zhargon (doganēe) i pėrcjellė si mėnyrė pėr tė ngacmuar tė qeshura ēlodhėse si:
  “O gjitoneee!
  “Orseeee!
  “A mė jep njė ēikė cilifuqin, ta fut nė tė kuqin, se mė ka ardhė kokomblaqi i sime bije e do t’i bėj ca pemė *****?!

  (“Okomshie!
  “Urdhėro!”
  “A mė jep njėēikė tiganin, ta vė nė zjarr, se mė ka ardhė dhėndri e do t’i bėj ca vezė?)
  “Llaf ėshtė ai? Eja ta marrē!

  Kurse fraza e bashkim fjalėsh qė pėrdoren pėr pėrmirėsim tė artikulimit nė ligjėrim, krahina jonė ka disa:
  E shumėpėrhapura:
  “Kupa me kapak, kupa pa kapak.
  “Merr njė gur e qėllo rrapin, merr dy gurė e qėllo rrapin, merr tre gurė….. (Kush e thotė pa u ngatėrruar gjer tek dhjetė gurėt, fiton lojėn)
  “Plepi plak palcė pak…plepi plak i plasur i plasur pak palcė pat pasur… (tė pėrsėritet dhjetė herė pa u ngatėrruar)
  “Vdiq evgjiti, vdiq evgjiēka” (Dhjetė herė pa u ngatėrruar)
  “Hėngra dhinė e lashė minė, minė e lashė, dhinė e hėngra.” (Fiton kush e thotė sa mė shpejt dhjetė herė pa u ngatėrruar)
  “Pashė njė dele bythėpėrputhur, pashė dy dele bythėpėrputhura, (vazhdon gjer nė dhjetė dele pa u ngatėrruar, por edhe pa e prishur ritmin)
  “E shes thesin, s’e shes thesin…”
  “Njė kra me dru njė kra me shkarpa”
  “Me mė the e me tė thashė, nuk ngrė dot njė thes me kashtė…” (Disa herė)

  Shėnim:
  Ėshtė e vėrtetė qė zagoriti nuk ka mundur tė “honepsė” fonemėn bashkėtingėllore, tė shurdhtėn “h” pėrmidis zanoresh, ndaj as qė e shqipton fare: “Ik, ftou nė tajare!” (kur e rregullt ėshtė “ftohu”)Nėse nė shqiptimin e pėrditshėm mund tė tolerohet pėrsa po themi pėr kėtė fonemė, nuk mund t’ia lejojmė vetes nė tė shkruar e sidomos kur duam tė bėjmė letėrsi normale. Po kėshtu ne shqiptojmė, fshiu me peshqir, nė vend tė fshihu ose “fsheu, se tė panė!” nė vend tė fshehu, “lejnė qėntė” nė vend tė lehin qentė etj.

  VAZHDON
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jorgo Telo : 12-10-2008 mė 07:43 Arsyeja: PER SAKTESIM

 2. #582
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  E FOLMJA ZAGORITE PORSI NJE FLLADITJE (Publicistike nga Jorgo Telo)

  KREU I PARĖ

  SKICIM I SHPEJTĖ GJEOGRAFIKO-HISTORIK I ZAGORISĖ

  Sipas studiuesve tė mirėfilltė Evien Peri, Dhame Ēapi, Stefan Bulo, Ilia Laska e studimeve vetiake, sidomos sipas realitetit, gojdhėnave e trashėgimisė folklorike krahina e Zagorisė ka qenė e banuar qė nė periudhat prehistorike. Janė gjetur dokumente materiale qė vėrtetojnė prejardhjen ilire tė kėtyre trevave qė gjeografikisht i pėrkasin lartėsive juglindore tė Shqipėrisė. Si zonė e banuar prej shekujsh ka qenė e lakmuar pėr pasuritė natyrore e njerėzore prej administratash tė ndryshme; kryesisht ka qenė nėn administrimin qė zotėronte Gjirokastrėn e Tepelenėn; veē kurrė nuk arriti t’i pėrulej administrimit otoman.
  Historia nė kėtė rrafsh nuk lė pa pėrmendur (ndonėse historianėt nuk kanė arritur tė nxjerrin nė pah faktet historikė qė e dėftejnė Zagorinė njė kėshtjellė tė pamposhtur , qė bėri qėndresė tė admirueshme ndaj hordhive osmane e bashkėpunėtorėve tė tyre, ku si monument shembullor qėndrese, rezistence e vetmohimi mbeti kapedani legjendar Kiēo Vlashi nga Hoshteva, kapedanė tė tjerė si Ndreu, Llania etj, i cili me ēetėn e vet luftoi deri sa ra nė fushė tė luftės, duke mbrojtur Zagorinė nga hordhitė turke e nga rrjepja pėrmes taksave tė shumta.
  Kapedanė nė shekullin XVII-XVIII nxori pothuajse ēdo fshat. Jo mė kot zagoritėt u lidhėn dhe me Ali Tepelenėn; fakt qė rrėfen zgjuarsinė e vendasve pėr t’u mbrojtur nga mė tė egrit barbarė…Shembull pėr lidhje tė rafinuara me Alinė ishte dhe mbeti i shquari Dedė Gjoni nga Ndėrani, ku, siē e ka pėrshkruar dhe intelektuali potencial, ndėranioti z. Viktor Dervishi, del nė pah jo vetėm menēuria e zagoritit pėrballė situatash tė befta. Dedė Gjoni arriti ta shfrytėzojė “dobėsinė” e pėrkohshme tė Ali Tepelenės, jo pėr interesa tė ngushta vetiake meskine, por pėr tė evidentuar realisht edhe shpirtin bujar tė zagoritit edhe pėr tė krijuar terren favorizuas pėr tė ardhmen e fshatit e krejt krahinės, siē ndodhi nė tė vėrtetė, kur Aliu me pushtet tė fortė arriti qė mirėsinė ta shpėrblente me mirėsitė qė i shkonin pėrdorė, duke lėnė disa ura, mullinj bloje, manastirin e Nivanit, shtėpi nė Doshnicė, Ndėran e Hoshtevė etj.
  Duke u nisur nga lartėsia nė relievin brenda kėtij “djepi” krahina jonė ka dhe njė nėndarje mė dysh: Zagori e sipėrme, ku pėrfshihen fshatrat Sheper, Nivan, Ndėran, Konckė, Topovė, Vithuq e qė vijėn ndarėse me Zagorinė e poshtme e pėrbėjnė pėrroi Pacomiteve nga perėndimi e pėrroi Prasek nga lindja, ku bėjnė pjesė Vithuqi, Hoshteva, Doshnica, Lliari dhe Zheji.
  Qė tė hysh nė luginė natyra ka konturuar katėr “porta”simbolike qė pėrkojnė pėrkatėsisht me katėr grykat e qafat e vargmaleve shekullorė e konkretisht: Qafa e Ēajupit, gryka e Selckės, Gjurmėmushka, qafa e Dhėmbelit dhe ajo e Pirros nė zonėn ku bashkohet lumi Dhėmbel me Vjosėn e qė i takon Malėshovės.
  Mbrojtja fizike e Zagorisė ndikoi katėrcipėrisht edhe nė mbrojtjen e ruajtjen e gjuhės, zakoneve, fesė ortodokse (kur po pėrhapej e pėrqafohej gjithandej feja islame), pra u mbrojt me qėndresė tė fuqishme edhe trashėgimia burimore shpirtėrore e kėtij populli qė ai e dinte se si mbijetonte nė ato skėrka e gėrxhe, ku “hante pula strall” e ku uratėn e kish marrė ferra e rigoni…
  Janė tė pallogaritshme vlerat mendore, shpirtėrore tė burrave e sidomos grave burrėresha zagorite, qė arritėn tė sfidojnė kundėrshtarė natyrorė, njerėzorė e sidomos izolimin prej vendndodhjes si zona mė e thellė e trevave tė Gjirokastrės.
  Gruaja zagorite, veē vlerave tė lindura e tė trashėguara arriti tė pėrftonte tė tjera vlera brilante fizike e shpirtėrore, duke u kalitur me halle e vėshtirėsi mbijetese, duke u pozicionuar edhe nė rolin e mashkullit tė shtėpisė nė mjaft procese brenda e jashtė shtėpisė, gjer tek mirėrritja dhe edukimi i fėmijėve me frymėn atdhetare e me tiparet e kulturės sė mirėfilltė, pėr t’u krijuar brezave tė rinj konceptin e tė jetuarit me frutet e djersės sė ballit e jo me grabitje e tė tjera vese…
  Ajo s’e lėshonte naxhaken nga brezi, pėr tė ruajtur familjen e gjenė e gjallė…
  E imagjinoj veten nė njė helikopter, nga dritarja e tė cilit kundroj krahinėn tonė tė bekuar e tė pazėvendėsueshme pėr cilindo zagorit.
  Brenda njė kuadrati prej 15 kilometrash gjatėsi e mesatarisht 6-7 kilometra gjerėsi syri i etur arrin tė rrokė nė fokus njė luginė nė trajtėn e njė djepi gjigand, ku pėr parete tė tij shėrbejnė dy vargmalet mė tė pėrmendur tė kėsaj zone gjeografike e konkretisht nga lindja kurorėzon vargmali Trebeshinė- Dhėmbel- Nemėrēkė e nga perėndimi vargmali tjetėr vigan: Shėndėlli-Lunxhėri-Bureto.
  Duke kundruar me ėndje tė veēantė tė krijohet pandehma sikur pllaja famoze e Ēajupit kryen e mban pozicionin e “nėnės” qė mbėshtetet kokėn pas djepit, duke i pėrkundur ėmbėl tė dhjetė fshatrat pėrkundruall njėri – tjetrit, si tė vendosur me dorė nė pozicion valleje, ashtu, tė zėnė dorė pėr dorė duke ia shkulur kėngės nė valle, duke kujtuar historinė, duke kėngėzuar femrėn e bukur zagorite, ujin e kristaltė, erėn flladidėse, puhizėn e beharėve tė papėrsėritshėm dhe begatinė e florės shumėngjyrėshe e tejet tė larmishme…
  Kėngė nė valle, ku shpresa motivon lėkundjen e trupit, flatrimin e fustanit e fustanellės, ku ėndrrat e mėtimet pėr begati e liri, i japin eshkė e strall tokės, pėr t’u pėrndezur nėn kėpucėt me xhufkė.

  VAZHDON

 3. #583
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Citim Postuar mė parė nga EDilo Lexo Postimin
  keto nuk jane histori te sajuara, por esht nje pjese e atyre vuajtjeve pa ane e udhe qe hoqi familja jone ne kohen e diktatures , ne menyre krejt te pa drejte .E keto qe lexon ,o Serafim i dine dhe pjesa me e madhe e ketyre qe i lexojne keto qe shkruajme ne keto faqe, por qe cuditerisht (akoma s'jane shkeputur nga e kaluara e afert), ndaj dhe preferojne heshtjen!
  Qe njeriu te behet NJERI do vite e kohe, nuk mund te ndryshoje menjehere!
  EDUART,JAM I BINDUR QE NUK JAN HISTORI TE SAJUARA DHE E DI QE PJESA ME E MADHE E ZAGORITEVE JAN NE DIJENI TE NGJARJEVE QE NDODHEN NE ATE KOH,TI DO TA QUASH KOHEN E DIKTATURES,NDERSA MUA ME PELQEN TA QUAJ KOHA E NJEREZVE PA NDER,O SI DHE KOHA E TANISHME QE ESHTE KOHA E NJEREZVE PA TE KALUAR.
  TI MOS KERKO PERKRAHJEN E KETYRE PERSONAVE,SE ATA KAN FRIK.NUK KAN FRIK NGA NGJARJET QE NDODHEN,KAN NJE FRIK AKOMA ME TE MADHE,KAN FRIK SE NUK ARIN TE NDRYSHOJN DOT TE VERTETEN,KJO GJE I TMERON.
  NJERIU NUK KA FRIK PO TI TREGOSH GABIMIN,TMEROET PO TE SHFAQESH TE VERTETEN.

 4. #584
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Eduart Ne Keta Zagorit Mezi I Kemi,se Perndryshe Do Kishim Vetem Colen.
  Me Qe Ra Fjala Per Mledhjet E Frontit Do Te Tregoj Nje Histori.
  Ne Tiran Ishte Nje Plake Qe Rinte Vetem,dhe Kur U Prishen Me Kinezet, Ne Mledhje Filluan Te Shanin Kinezet,vetem Plaka Rrinte Ne Qetesi E Nuk Hapte Gojen.mbasi Folen Te Gjith,pan Plaken Qe Nuk Fliste E I Than:
  He Mi Nene Po Ti Cfar Do Thuash
  Plaka U Cua Ne Kembe E U Pergjigj
  E Cfar Te Thot Nena Se Mos Di Gje Un
  Ata Kemgulnin,po Thuaj Ndonje Gje Kunder Kinezeve
  Plaka U Mendua Njecik E Tha:
  Po Mir Me Qe Qenka Keshtu,nena Ka Nje Komplet Filxhanash Kinez Neser Po I Thyej.

 5. #585
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-06-2008
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  "NJE ARMIK POPULLI"
  C'KAM PARE C'KAM DEGJUAR......
  Per fat te keq kam qene ne mbledhjen e organizuar per demaskimin e Mihal Dilos nga fshati Sheper
  Nuk mund te harrohet data e 9 Dhjetorit 1979 per ata qe jetuan nga afer ate skene e cila te kujton inkuzicionet e mesjetes me te vetmin ndryshim se inkuzitori ne kete rast eshte fshatari yt,gjitoni yt njerezit qe ne momente te veshtira u ke dhene doren dhe ndihmen pa shperblim . Dhe ja shperblimi!
  Mbasi mora lajmerimin u nisa per ne Sheper me disa te tjere me nje parandjenje
  seper dicka te keqe po na mbledhin.Njerzit drejtoheshin drejt Sheperit ashtu sic shonin ne festen e clirimit te krahines me ndryshimin se nuk ishte mengjes por mbremje.
  Kur lexova shkrimin e mesiperm kujtimet filluante me vijne ne mendje te fresketa sic i pershkruan i ndjeri Mihal Dilo Nuk ka mendje t'i honepsi te gjitha c'o leshuan aty. Veshin ta cponin gjithnje te njejtat fjale: Armik i popullit,armik i klases,Jani Dilo,t'u shtypet koka....etj fjale keto te leshuara nga njerez te potositur
  Me kujtohet nje moment kur Aristidh Muzha(sekretari i ardhshem i zones) qe ndodhej ne karriket e rreshtit para meje ne kohen kur te gjithe u ngriten me kembe dhe filluan te broborisnen parti-enver ju drejtua njerit qe kishte ne krah:Po ti pse rri? Pse nuk duartroket? Dhe tjetri deshi sdeshi nga frika u ngrit dhe
  beri c'benin te tjeret
  Eshte veshtire te pershkruash gjendjen dhe qendresen ne ato momente te nje plako 80 vjecar qe i kishin hequr bastunin nga dora e nje njerio puntor e duararte qe deri ne Zhej e Hoshteve kishte shkuar per tu ardhur ne ndihme njerezve si veteriner qofte edhe si mjek dhe kishte shpetuar jete njerzish Megjithate ai nuk u perul per moshen qe kishte nuk e leshoi veten por qendroi si trim duke mos pranuar asnje nga akuzat e rreme. Gjithashtu me kujtohe se si nipi i tij ardhur nga Nivani u ngrit pa ju bere syri terr dhe filloi te mbronte xhaxhane duke hedhur poshte c'do akuze Mmbaj mend qe nje gruaje i ra te fiket .Me von mesova qe ajo ishte Agllai e Mandit nga Sheperi.
  U degjuan zera qe thoshnine kthehen te gjithe femijet e armikut ne fshat me c'do kusht.Por djemte e Males nuk u kthyen kurre ne fshat se ata ishin njeri me i mire nga tjetri,te nderuar dhe te respektuar nga te gjithe ne punerat e tyre ku ishin ne gjithe shqiperine,se Shqiperia nuk ishte e gjithe si zagoria.U perpoqen fshataret si K.Ngjela,Lipe e Vasil Nashi, sekretaret e partive te te gjithe pesevjecareve etj me letra e telefone por nuk u eci,se ne kete dynja ka edhe njerez qe dine te vleresojne njerine dhe jo si nivjanotet qe i trajtuan djemte e Dilos(Te shkelqyer dhe me kulture te gjere)thjeshte si qenje te gjalla.
  Po pse valle duhet ti kthenin ne fshat?.Per denim? d.m.th. ata qe jetonin ne fshat vuanin?Keshtu thosh partia? Komunistet binin vete btenda me ato qe thoshnin.
  Me kujtohet se kur mbaroi mbledhja dhe dolem jashte neper rruge njeriu i veremosur i permendur ne tregimin e Male Dilos,duke u kollitur pershperiste me ze: Heres tjeter e ka radhen nje grua. C'fare pangopesie! Ktheheshim rruges dhe te ftohtet na kishte hyre ne palce.Ate nate nuk vura gjume ne sy.Mendohesha dhe thoshja me vete:Sa poshte ka rene Sheperi i Cajupit me te cilin krenohet nje komb i tere.
  Kohet e fundit me ra ne dore libri me autor Lame Capi shkruar per Sheperin me titull qesharak"C'KAM LEXUAR,C'KAM PARE,C''KAM DEGJUAR"Aty nuk pashe te permendeshin ngjarjet rrenqethse te demaskimeve publik te ndodhura ne Sheper si dhe krimi makaber i shkalles kombetare qe u be ne deren e Dilos dhe qe tronditi jo vetem Zagorine por dhe me tjute.
  Keto ngjarje z. Lame mire qe nuk i ka pare.....Por nuk i ka degjuar?.... Mire qe nuk i ka degjuar por nuk i ka lexuar?....C'jane keto! Dielli nuk mbulohet me shoshe.Populli nuk eshte budalla dhe ti haje te tera. Shkrime te teoricieneve te tille historia do ti shuaj.Historia e nje kombi,e nje populli,e nje fshati apo e nje njeriu tevetem shkruhet sic eshte me te mirat dhe me te keqiat bashke dhe e verteta kurre nuk humbet gjithmon do dale ne drite.Populli i Zagories se shpejti do ta gjeje rrugen e vet. Te pakten z Lame te kishte gjetur nje titull tjerer per librin e tij.
  ARMIKU I POPULLIT
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lakrori21 : 13-10-2008 mė 03:43

 6. #586
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Anėtarėsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Fatin e MIHAL ILIA DILO-S , e kish pesuar dhe burri i mire sheperjot ODHISE KOCI, te cilit i bene dy demaskime publike po te ketij lloji, pa asnje shkak; duke e bere sic thuhet "pacavure"!!! Xha Sevja, nje burre me kulture dhe jo i lig nga shpirti ,(kur kishte ne dore),sic ishin pjesa tjeter e parise ne fshat, u mbrojt me dinjitet dhe nuk i pranoi akuzat fallco qe hesteriket - bashkefshatare cirreshin e pellisnin ne "Pallatin e Kultures", aty prane bustit te Cajupit e shtepise se tij,i cili thone "filloi te luante nga vendi ",kur degjoje keto demaskime ... (te Xh. Seves dhe te Xh. Males...!!)
  Ishte ai Odhise Koci qe edhe luften e kish ndihmuar ,e Misioni Anglez ish strehuar ne shtepine e tij(ne mbledhje e akuzuan si spiun dhe te Anglezeve,ose me sakte te aleateve!),ishte ai Odhise qe ishte nga te paret antare te kooperatives dhe nder drejtuesit e pare te saj,punuar aq kohe dhe si brigadjer, e me von, (ne kohen e diskretitimit),punonte shites ne mapon e sheperit! Qe ne ate kohe ,(ndaj me cudit kjo heshtje tani), pati zera qe flisnin "se nuk diskretituan as Malen e as Seven, por veten e tyre me keto qe bene!"Gjithashtu thuhej se qysh sheperjotet rane aq poshte dhe bene keto mbledhje turpi ne fshatin e tyre,keto njolla te zeza qe ua imponoi sa Sigurimi aq dhe "kapetani ezmer Agron Llaziku"?!!!!

 7. #587
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Anėtarėsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nje shkrim Brilant (do te ma quante , njeriu i mire , trimi Kolonjar SEFER MUJO LUARASI, kur ma dhuroi), shkruar nga Dr. Jani Dilo per Kole Tromaren dhe Bahri Omarin.

  DY EMRA -NJE SHPIRT / NGA DR. JANI DILO
  ....Deshmoret nuk dallohen njeri nga tjetri. Sikurse drita e bardhe e Diellit ,qe esht e perbere nga shume ngjyra te bashkuara,ashtu edhe deshmoret te bashkuar perbejne driten e bardhe ,te shndriteshme , driten qe ndricon rrugen e lirise se Atdheut.
  Sot do te kujtojme dy martire,vecanerisht te skalitur ne zemrat tona , sepse i kemi njojtur personalisht: Kole Tromaren dhe Bahri Omarin. Dy emra ,nje ide e vetme ; dy trupa,nje shpirt i vetem. Popujt ,fytyrat e Deshmorevet i skalisin ne gur te mermerte per te perjetesuar kujtimin e tyre dhe per t'ua dhene trashegimbrezave te ardhshem.
  Kole Tromara dhe Bahri Omari nuk kane ne Atdhe asnje permendore. Emrat e tyre nuk jane skalitur ne asnje pllake mermeri ose bronci ,por ndodhen ne zemrat dhe mendjen tone; emrat e tyre ne i kendojme te shkruar dhe te qendisur ne krahet e Shqiponjes Shqiptare. Kole Tromara dhe Bahri Omari kane qene nga themelonjesit e Vatres se Amerikes krah per krah me Pecin, me Nolin dhe me Konicen. Kur , pas Luftes se Pare Boterore , Shqiperia doli me te vertete me vete "per inat te djallit e te armikut" si thote poeti,Kole Tromara dhe Bahri Omari u kthyen ne Atdhe dhe u vune ne sherbim te Tij. Vazhduan , me fjale te tjera sherbimin ne paqe e ne qetesi per perparimin e shpejte te vendit, i cili ,i shtypur gjate qindra vjetesh, kishte mbetur pas. Kole Tromara si prefekt ne Gjirokaster ne vitin 1920,ka qene nga qeveritaret me te shquar e me te holle , duke vepruar ne ate kohe akoma te rrezikeshme.Ne Gjirokastren e shenjte e te shtrenjte per gjithe shqiptaret , ne Gjirokastren e Cercizit si ne Korcen e Themistokli Germenit dhe te Mihal Gramenos ,njihesh mire Kole Tromara ,patriot i shquar, goje-embel, paqedashes dhe shqiptar i kulluar. Me vone te dy Kole Tromara e Bahri Omari,ndodhen ne Parlamentin e Pare te Kombit tone per te mbrojtur gjene me te shtrenjte, pas lirise se Atdheut, lirine e popullit.Ne fund te vitit 1924 detyrohen te dy te mergohen ne dhe te huaj dhe pas pushtimit fashist, qe aq i hidhur na ka mbetur ne zemer, kthehen si nenshtetas te thjeshte privat ne vatanin e helmuar. Ne moshe te shkuar qe te dy, nuk i ka mposhtur asnje fat i keq, nuk jane lodhur nga rruga e gjate plot lot e mergimit dhe fatkeqesive. I pervishen punes perseri,i vihen nje detyre te re dhe mbase shume me te rende se cdo detyre tjeter qemoti: clirimi i Atdheut te lidhur me prangat e zeza te nje fashizmi gjithmone me te pangopur. Qe te dy perkrah Lumo Skendos , te dy flamurtare, te dy trima, te dy kandidate therore , kandidate deshmore: vetem per Shqiperine dhe asgje tjeter. Komunistet , kur i cuan te lidhur ne sallen e kasaphanes , nje gje kishin ndermend dhe thane: "Keta te dy populli i quan patriote. Ne do t'i poshterojme dhe do t'i akuzojme per cdo gje te pandereshme..."
  Po me kot . Me sa njolloset xhevairi, aq njolloset nje patriot. ...
  ....Xhelati mbeti i shtanget, si i ngrire. Ngriti doren perpjete dhe donte te thoshte :"Zjarr", por asnje ze nuk doli nga goja e tij, vetem buzet levizi.Dhe Kole Tromara e Bahri Omari thirren me ze te larte:"Rrofte Shqiperia!" Nje batare plumbash i shpoi tej per tej. Brenda ne varr rane dy trupa, nje zemer, nje shpirt, nje ideal.
  Vellezer e motra, Keshtu vdesin Deshmoret!Te cohemime kembe per nderuar kujtimin e tyre. Te jemi kryelarte qe kemi lindur ne token Shqiptare, sepse nje toke si kjo qe ka pjelle Kole Tromaren e Bahri Omarin ,esht e shenjte,nje toke qe nuk mund te jete kurre e roberuar. Dhe ne kete dite perkujtimore , nderin me te madh qe mund te tregojme ndaj Deshmoreve tane, esht te therrasim edhe ne si KOLE TROMARA E BAHRI OMARI:"RROFTE SHQIPERIA!"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EDilo : 13-10-2008 mė 16:52

 8. #588
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-06-2008
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ka ardhur koha te shtrohet pyetja per te gjithe ata zagorite qe ndjekin kete faqe(qe sic duket nuk jane te paket):SI DO FLASIM KUR TE VDESIM? Vleresimet e pergjigjeve me te mira morale mbase dhe materjale do t'i japi nje nga veteranet e kesaj faqeje Serafim Dilo.
  Faleminderit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lakrori21 : 13-10-2008 mė 19:47

 9. #589
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lakrori21 Lexo Postimin
  "NJE ARMIK POPULLI"
  C'KAM PARE C'KAM DEGJUAR......
  Per fat te keq kam qene ne mbledhjen e organizuar per demaskimin e Mihal Dilos nga fshati Sheper
  Nuk mund te harrohet data e 9 Dhjetorit 1979 per ata qe jetuan nga afer ate skene e cila te kujton inkuzicionet e mesjetes me te vetmin ndryshim se inkuzitori ne kete rast eshte fshatari yt,gjitoni yt njerezit qe ne momente te veshtira u ke dhene doren dhe ndihmen pa shperblim . Dhe ja shperblimi!
  Mbasi mora lajmerimin u nisa per ne Sheper me disa te tjere me nje parandjenje
  seper dicka te keqe po na mbledhin.Njerzit drejtoheshin drejt Sheperit ashtu sic shonin ne festen e clirimit te krahines me ndryshimin se nuk ishte mengjes por mbremje.
  Kur lexova shkrimin e mesiperm kujtimet filluante me vijne ne mendje te fresketa sic i pershkruan i ndjeri Mihal Dilo Nuk ka mendje t'i honepsi te gjitha c'o leshuan aty. Veshin ta cponin gjithnje te njejtat fjale: Armik i popullit,armik i klases,Jani Dilo,t'u shtypet koka....etj fjale keto te leshuara nga njerez te potositur
  Me kujtohet nje moment kur Aristidh Muzha(sekretari i ardhshem i zones) qe ndodhej ne karriket e rreshtit para meje ne kohen kur te gjithe u ngriten me kembe dhe filluan te broborisnen parti-enver ju drejtua njerit qe kishte ne krah:Po ti pse rri? Pse nuk duartroket? Dhe tjetri deshi sdeshi nga frika u ngrit dhe
  beri c'benin te tjeret
  Eshte veshtire te pershkruash gjendjen dhe qendresen ne ato momente te nje plako 80 vjecar qe i kishin hequr bastunin nga dora e nje njerio puntor e duararte qe deri ne Zhej e Hoshteve kishte shkuar per tu ardhur ne ndihme njerezve si veteriner qofte edhe si mjek dhe kishte shpetuar jete njerzish Megjithate ai nuk u perul per moshen qe kishte nuk e leshoi veten por qendroi si trim duke mos pranuar asnje nga akuzat e rreme. Gjithashtu me kujtohe se si nipi i tij ardhur nga Nivani u ngrit pa ju bere syri terr dhe filloi te mbronte xhaxhane duke hedhur poshte c'do akuze Mmbaj mend qe nje gruaje i ra te fiket .Me von mesova qe ajo ishte Agllai e Mandit nga Sheperi.
  U degjuan zera qe thoshnine kthehen te gjithe femijet e armikut ne fshat me c'do kusht.Por djemte e Males nuk u kthyen kurre ne fshat se ata ishin njeri me i mire nga tjetri,te nderuar dhe te respektuar nga te gjithe ne punerat e tyre ku ishin ne gjithe shqiperine,se Shqiperia nuk ishte e gjithe si zagoria.U perpoqen fshataret si K.Ngjela,Lipe e Vasil Nashi, sekretaret e partive te te gjithe pesevjecareve etj me letra e telefone por nuk u eci,se ne kete dynja ka edhe njerez qe dine te vleresojne njerine dhe jo si nivjanotet qe i trajtuan djemte e Dilos(Te shkelqyer dhe me kulture te gjere)thjeshte si qenje te gjalla.
  Po pse valle duhet ti kthenin ne fshat?.Per denim? d.m.th. ata qe jetonin ne fshat vuanin?Keshtu thosh partia? Komunistet binin vete btenda me ato qe thoshnin.
  Me kujtohet se kur mbaroi mbledhja dhe dolem jashte neper rruge njeriu i veremosur i permendur ne tregimin e Male Dilos,duke u kollitur pershperiste me ze: Heres tjeter e ka radhen nje grua. C'fare pangopesie! Ktheheshim rruges dhe te ftohtet na kishte hyre ne palce.Ate nate nuk vura gjume ne sy.Mendohesha dhe thoshja me vete:Sa poshte ka rene Sheperi i Cajupit me te cilin krenohet nje komb i tere.
  Kohet e fundit me ra ne dore libri me autor Lame Capi shkruar per Sheperin me titull qesharak"C'KAM LEXUAR,C'KAM PARE,C''KAM DEGJUAR"Aty nuk pashe te permendeshin ngjarjet rrenqethse te demaskimeve publik te ndodhura ne Sheper si dhe krimi makaber i shkalles kombetare qe u be ne deren e Dilos dhe qe tronditi jo vetem Zagorine por dhe me tjute.
  Keto ngjarje z. Lame mire qe nuk i ka pare.....Por nuk i ka degjuar?.... Mire qe nuk i ka degjuar por nuk i ka lexuar?....C'jane keto! Dielli nuk mbulohet me shoshe.Populli nuk eshte budalla dhe ti haje te tera. Shkrime te teoricieneve te tille historia do ti shuaj.Historia e nje kombi,e nje populli,e nje fshati apo e nje njeriu tevetem shkruhet sic eshte me te mirat dhe me te keqiat bashke dhe e verteta kurre nuk humbet gjithmon do dale ne drite.Populli i Zagories se shpejti do ta gjeje rrugen e vet. Te pakten z Lame te kishte gjetur nje titull tjerer per librin e tij.
  ARMIKU I POPULLIT
  LAKROR ESHTE SHKRIMI ME I BUKUR E ME ME LLOGJIK I KETIJ FORUMI KU SHKRUAJM,ESHT SHKRIM QE MERITON RESPEKT SEPSE KA LLOGJIK E SI CTHON
  LLOGJIKA ESHT ANATOMIA E MENDIMIT, TE LUMT.

 10. #590
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Citim Postuar mė parė nga EDilo Lexo Postimin
  Fatin e MIHAL ILIA DILO-S , e kish pesuar dhe burri i mire sheperjot ODHISE KOCI, te cilit i bene dy demaskime publike po te ketij lloji, pa asnje shkak; duke e bere sic thuhet "pacavure"!!! Xha Sevja, nje burre me kulture dhe jo i lig nga shpirti ,(kur kishte ne dore),sic ishin pjesa tjeter e parise ne fshat, u mbrojt me dinjitet dhe nuk i pranoi akuzat fallco qe hesteriket - bashkefshatare cirreshin e pellisnin ne "Pallatin e Kultures", aty prane bustit te Cajupit e shtepise se tij,i cili thone "filloi te luante nga vendi ",kur degjoje keto demaskime ... (te Xh. Seves dhe te Xh. Males...!!)
  Ishte ai Odhise Koci qe edhe luften e kish ndihmuar ,e Misioni Anglez ish strehuar ne shtepine e tij(ne mbledhje e akuzuan si spiun dhe te Anglezeve,ose me sakte te aleateve!),ishte ai Odhise qe ishte nga te paret antare te kooperatives dhe nder drejtuesit e pare te saj,punuar aq kohe dhe si brigadjer, e me von, (ne kohen e diskretitimit),punonte shites ne mapon e sheperit! Qe ne ate kohe ,(ndaj me cudit kjo heshtje tani), pati zera qe flisnin "se nuk diskretituan as Malen e as Seven, por veten e tyre me keto qe bene!"Gjithashtu thuhej se qysh sheperjotet rane aq poshte dhe bene keto mbledhje turpi ne fshatin e tyre,keto njolla te zeza qe ua imponoi sa Sigurimi aq dhe "kapetani ezmer Agron Llaziku"?!!!!
  MEQE E KENI NISUR ME MBLEDHJET,PO DAL PAK NGA TEMA E PO JU TREGOJ NJE HISTORI TE NJE GRUAJE ZAGORITE,E QUAJTUR SOFI MARKO LITA O SI NJIHNIN NE TOPOV KOCAJT.
  E FTUAN NE NJE DASEM,E COHEN TE GJITH BURRAT QE ISHIN NE DASEM E I THON TE ZOTIT TE SHTEPIS,O TE IKI SOFIA O DO IKIM NE,NUK RRIHET NE DASEM ME GRUAN E ARMIKUT, I ZOTI I SHTEPIS BRAVO I QOFTE NUK PRANOI,E KAM FTUAR UN E KETU DO RRI U PERGJIGJ.
  PSE E TREGOJ KETE HISTORI?
  E PARA,KUR DUA TE TREGOJ ZAGORITET NDONJE ZAGORITI,TREGOJ KETE HISTORI.
  E DYTA,ME VJEN KEQ QE NUK DI EMERAT E ATYRE ZAGORITEVE QE ISHIN NE DASEM,DHE EMERIN E TE ZOTIT TE SHTEPIS,SE HER MBAS HERE NXJER EDHE ZAGORIA BURRA.(PO DO PYES ME FALNI PER INJORANCEN)
  DHE E FUNDIT,SA HER PYESJA GJYSHE SOFIN,KU JETOHET ME MIR NE TOPOV APO NE DURRES ME PERGJIGJEJ,SE CKAM VUAJTUR NE FSHAT VARRIT DO TJA TREGOJ,EDHE NE DURRES KAM VUAJTUR PO KAM VUAJTUR NGA NJEREZ QE PAGOHEN PER KETE PUN.
  TRAGJEDIA E ZAGORIS DHE E ZAGORITEVE NDAJ NJEREZVE TE MIR NUK ESHTE SE I PERKULEN
  ,PO I THYEN.

 11. #591
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Anėtarėsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  [Lakrori21;]"NJE ARMIK POPULLI"C'KAM PARE C'KAM DEGJUAR......

  PAS ASAJ MBLEDHJEJE AQ DISKRETITUESE QE JU BE TE MOSHUARIT MIHAL ILIA DILO DHE ME PARE PO ASHTU DHE BURRIT TE MIRE SHEPERJOT ODHISE KOCI, QE TE DY DUKE QENE TE NDERGJEGJSHEM QE VEC TE MIRAVE ASGJE TE KEQE NUK I KISHIN BERE AS SHEPERIT, AS ZAGORISE E AS SHQIPERISE, DELNIN NE FSHAT E KUDO ME BALLIN LART , SE PER MENDIMIN T'IM TANI ISHIN DHE ME TE NJOHUR E ME TE DEGJUAR SE ME PARE. PUNOJA SHPESH ME XHA. SEVEN KUR ME THERRISNIN NE PUNE, I RRIJA PRANE , HANIM BUKE BASHKE ME TE, TE NJEJTEN GJE BENTE DHE DJALI TJETER SHEPERJOT ,I MIRI JANO DUDA, E BENIM ME TE BISEDA NGA ME TE NDRYSHMET SIDOMOS RRETH LIBRAVE QE LEXONIM NE ATE KOHE , KRYEVEPRAVE TE LETERSISE BOTERORE... BISEDONIM PER HYGO E BALZAK, PER STENDAL E SHEKSPIR, PER TOLSTOIN E SHOLLOHOVIN, PER HOMERIN E XH. LONDON,PER CAJUPIN E DASHUR TONIN, PER NAIMIN ,PER GJITHCKA.....
  EDHE SOT ME VJEN NDERMENT BISEDA ME XH. SEVEN E MREKULLUESHEM, QE KISH NJE KUJTESE FENOMENALE DHE I TREGONTE NGJARJET E LIBRAVE AQ SAKTE E AQ BUKUR , BILE MUND TE TE THOSH DETAJE QE I KISH TE FIKESUARA SIKUR PERPARA KISH LIBRIN....NA THOSHTE SHPESH :"MOS U THONE GJE QE RRINI E BISEDONI ME MUA....", E C'DO NA THONE O XH. SEVE I THOSHJA, ATA SI JU QUAJNE JUVE TI E DI NE NA KANE KONSIDERUAR QE KUR KEMI LERE.... ! E AI PLOT PASION ME FLISTE PASTAJ PER GJYSHIN T'IM, FLISTE ME SHUME RESPEKT PER GJYSHIN E JANOS, VASIL DUDEN E MIRE,FLISTE PER DJEMTE E DILOS ME RADHE,KU SHPESH ME THOSH:"TE GJITHE TE MIRE JANE, PO VEC JANI DILOS QE ESHT ME I MIRI TE MIREVE.E KUPTOJ MIRE PSE U LUFTOJNE..., E KUPTOJ MIRE PSE FLASIN KEQ PER JANIN..., POR NJE GJE TE MBANI MEND MOR DJEM, KUR TE NDRYSHOJE KOHA TE GJITHE ME MBURRJE DO THONE :''JEMI NGA VENDI I JANI DILOS!" EDHE PSE E DIJA KETE GJE, EDHE PSE E DEGJOJA EDHE DIKU NGJETKE, PRAPE KENAQESHA KUR I DEGJOJA NGA GOJA E XH. SEVES.....

  NE ATO KOHE ,PAS DISKRETITIMIT AQ TE TMERRSHEM , POR FARE QESHARAK E TE PA BAZE QE I BENE MIHAL DILOS, KY DUKE QENE ME SE I NDERGJEGJSHEM NE TE DREJTEN E TIJ,DELTE E E GJEJE GJITHMONE MIDIS VRESHTAVE "QE I KAM STOLISUR VETE"-THOSH E ATY PERTERIHEJ , RINOHEJ E JA MERRTE KENGES:''C'JANE KETO LLAFE / QE DALIN NGA FSHATI / TE VERTETA S'JANE / DALIN NGA INATI/....., E ASHTU ME LLERET PERVESHUR , ME ATE TRUPIN E DREJTE DHE TE BUKUR KRASITETE PEMET, U HIQTE DEGET E THATA, U XERRISTE PAK RRENJET, U HIDHTE NDOPAK PLEH.... "RRUFJANET DUAN TI SHKATERROJNE KETO STOLI THOSH,POR UNE DO BEJ C'TE MUNDEM TI GJALLEROJ..."! NJE DEGE E SHQYER PEME , QE NE ATE KOHE BEHEJ SHPESH JO PA QELLIM, PER XH. MALEN ISHTE NJESOJ SIKUR I KISHE SHKULUR KRAHUN ATIJ.....
  DELTE ME PALLTO KRAHEVE E ULEJ TEK GURI I MADH I PORTES , ATY KU DEGJONTE MURMURITJEN E LLAGATURATIT, NEN CICERIMAT E ZOGJEVE APO TE THELLEZAVE,E PERSERI SIDOMOS KUR KALONIN NJEREZ E KETIJ NUK I FLISNIN , KENDONTE:" SHIHNI SHIHNI SYT' E MIA , SE S'PASKA SI SHQIPERIA...." AFROHEM E I THEM AVASH:" XHAXHI (keshtu e therrisnim te gjithe), C'JANE KETO QE THUA PER KETE VEND, AKOMA E DO ME KETO QE NA BENE?" MENJEHERE NDERPRISTE KENGEN DHE ME NJE INAT ME DREJTOHEJ ME SHKOP:"PUSHO MORE M.., NUK NA I KA FAJIN SHQIPERIA, JO KURREN E KURRES, ESHT VENDI YNE ME I SHTRENJTE DHE ME I DASHUR KY, PER KETE PUNOI E SHKRIU TERE JETEN BABAI, PER KETE SHQIPERI LUFTOI JANAQI YNE, E DAJUA YT PANUA , PER KETE SHQIPERI TE LUFTONI DHE JU...., MBYLLO GOJEN , SE DHE MARGARITI E QIRJAKUA I DO TI DEGJOJNE KETO QE THUA E DO TE TE NGRIHEN NGA VARRI..."
  ME NJE DASHURI TE PA KUFI XH. MALJA SI DHE GJITHE FEMIJET E ILIA DILO SHEPERIT ,ISHIN EDUKUAR QE NE DJEP PER SHQIPERINE. E DERI NE VDEKJE I QENDRUAN BESNIK ASAJ!
  ISHTE KY MIHAL DILO QE NE ATE MBLEDHJE AQ TE TURPESHME , MORI GODITJE AQ TE MEDHA TE PA MERITUARA NGA NJEREZ TE ULET , PA KARAKTER E MORAL, TE PA FYTYRET SI EZMERI GJIROKASTRIT AGRON LLAZIKU (QE I DREJTONTE DHE I UDHEZONE E UDHEHIQTE KETO POSHTERSI), APO BASHKEFSHATARET E TIJ APOSTOL E ARISTIDH MUZHA, SOTIR KOCIU E DHAME CAPI(KY NUK BENTE VAKI QE NE C'DO MBLEDHJE TE FSHATIT TE MOS PERMENDETE EMRIN E "ARMIKUT TE POPULLIT", JANI DILO(!), KOLA KURO- ISH ZEV./SEK.PARTIE (KETIJ XH. MALJA I KISH SHPETUAR DHE JETEN E DJALIT TE VETEM , GOLES),APO TE TJERE BURRECE QE MUAREN UDHEZIME E ATY E SHFAQEN SI BISHA TE TERBUARA! NUK KURSYEN ATA TE SHANI E TE PERDORNIN NJE FJALOR RRUGACESK, SI "SOJE SEZ(!), "DHELPER DINAKE"(!),"VELLEZERVE TE VDEKUR T'U NXIRREN ESHTRAT E TE DIGJEN NE GROPE TE GELQERES(!), ET, ETJ SHARJE E POSHTERSI QE ME SHUME NGA KUSHDO I MERITONIN ATA QE I NXIRRNIN NGA GOJA.
  KUSH TE LEXOJE KETO RADHE FAKTIKE,ME SIGURI DO PYESE :"PSE GJITHE KY MLLEF , PSE GJITHE KJO URREJTJE MBI KETO FAMILJE QE VEC TE MIRAVE TE KEQIA NUK I BEN KURREKUJT?" "PSE KJO URREJTJE BRENDA FSHATIT KU NJIHEN MIRE NJERI ME TJETRIN ?"PERGJIGJA ESHT FARE E THJESHTE : -TE LUFTOJME SHQIPTARET E VERTETE DHE SHQIPTARIZMEN QE ATA KANE PREDIKUAR E PREDIKOJNE, DUKE MBROJTUR KOMUNIZMIN -TERRORIST QE GABIMISHT U INSTALUA NE SHQIPERI!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EDilo : 14-10-2008 mė 11:47

 12. #592
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Anėtarėsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  "Lakrori 21"; Ka ardhur koha te shtrohet pyetja per te gjithe ata zagorite qe ndjekin kete faqe(qe sic duket nuk jane te paket):SI DO FLASIM KUR TE VDESIM? ............  " TANI QE NE GOJE KE MIJRA FJALE,
  TI FOLME , VELLACKO,ME MALL , ME DASHURI!
  SE NESER KUR VDEKJA TE NA PERFSHIJE ,
  GOJA DO TE KYCET EDHE NE S'DO TI!

  Keshtu prosit "SAADIU" (Gjylistani dhe Bostani)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EDilo : 14-10-2008 mė 14:47

 13. #593
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Anėtarėsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  SAADIU, shkeputur nga "Gjylistani dhe Bostani"

  DENOJE MIZORIN!

  ...............................
  .................................

  Mizorit, qe boten e mbyti ne ah,
  Si zogut te eger m'i shkul pende e krah!

  Shkul rrenjet qe s'japin vec gjembin qe ther!
  Rrit pemen qe soje vjel kokrra sheqer!

  .................................................. .......................
  .................................................. .........................

  S'ka hije te derdhesh per shtypesin lote,
  Po fale nje shtypes, ke shtypur nje bote.

  Shuaja llamben tiranit qe boten pervelovn!
  Me nder nje ne flake se bota ne hon.

  .................................................. .............
  .................................................. ...........

  Prej hovin mizorit, mos ki dhemshuri,
  Se shtypjen mbi shtypjen e quaj drejtesi.

 14. #594
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Kush Te Lexoje Keto Radhe Faktike,me Siguri Do Pyese :"pse Gjithe Ky Mllef , Pse Gjithe Kjo Urrejtje Mbi Keto Familje Qe Vec Te Mirave Te Keqia Nuk I Ben Kurrekujt?" "pse Kjo Urrejtje Brenda Fshatit Ku Njihen Mire Njeri Me Tjetrin ?"pergjigja Esht Fare E Thjeshte : -te Luftojme Shqiptaret E Vertete Dhe Shqiptarizmen Qe Ata Kane Predikuar E Predikojne, Duke Mbrojtur Komunizmin -terrorist Qe Gabimisht U Instalua Ne Shqiperi![/color][/quote]

  Eduart,e Ke Shkruar Zagorice,ashtu Si Duhet Shkruar Nje Histori,me Emera E Mbiemera,se Historia Pa Emera Esht Rrap Pa Rrenje.
  Kam Vetem Nje Verejtje Per Te Bere(pa Fletrufe).
  Sipas Mendimit Tim,sikur Keta Njerez Qe Ben Keto Te Zeza Ta Benin Me Te Vertet Per Te Mbrojtur Komunizmin,pothuajse Se I Fal,kam Frik Se I Bene Se Kishin Te Zezen Brenda,dhe Po Ti Pyesesh Pse I Bete,do Te Pergjigjen Qe Keshtu Ishte Koha E Keshtu Ishte Sistemi Komunist.
  Dhe Mbas Disa Vitesh Po Te Pyesesh Zagoritet Pse Nuk I Shkruat O Denoncuat Keto Ngjarje E Di Si Do Te Pergjigjen,keshtu Ishte Koha E Keshtu Ishte Sistemi,vetem Se Do I Nderojn Emerin Sistemit.

  Zagoriti Duhet Te Jet Atdhetar,e Ne Qoft Se Thot Qe Nuk Mundem,do Te Thot Qe Nuk Do.

  Ne Shkruajm Per Zagorin Sepse Njohim Ngjarjet

 15. #595
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lakrori21 Lexo Postimin
  Ka ardhur koha te shtrohet pyetja per te gjithe ata zagorite qe ndjekin kete faqe(qe sic duket nuk jane te paket):SI DO FLASIM KUR TE VDESIM? Vleresimet e pergjigjeve me te mira morale mbase dhe materjale do t'i japi nje nga veteranet e kesaj faqeje Serafim Dilo.
  Faleminderit
  LAKROR.
  TE JESH I LIR ESHT PAK SESHT ASGJE
  TE MBROSH ESHT PAK JE VETEM NJERI
  TE THUASH TE VERTETEN I JEP VETEM ZE
  TE ARRISH TE BEESH I LIR,ESHT E VETMJA MREKULLI.

 16. #596
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  MEQE E KENI NISUR ME MBLEDHJET,PO DAL PAK NGA TEMA E PO JU TREGOJ NJE HISTORI TE NJE GRUAJE ZAGORITE,E QUAJTUR SOFI MARKO LITA O SI NJIHNIN NE TOPOV KOCAJT.
  E FTUAN NE NJE DASEM,E COHEN TE GJITH BURRAT QE ISHIN NE DASEM E I THON TE ZOTIT TE SHTEPIS,O TE IKI SOFIA O DO IKIM NE,NUK RRIHET NE DASEM ME GRUAN E ARMIKUT, I ZOTI I SHTEPIS BRAVO I QOFTE NUK PRANOI,E KAM FTUAR UN E KETU DO RRI U PERGJIGJ.
  PSE E TREGOJ KETE HISTORI?
  E PARA,KUR DUA TE TREGOJ ZAGORITET NDONJE ZAGORITI,TREGOJ KETE HISTORI.
  E DYTA,ME VJEN KEQ QE NUK DI EMERAT E ATYRE ZAGORITEVE QE ISHIN NE DASEM,DHE EMERIN E TE ZOTIT TE SHTEPIS,SE HER MBAS HERE NXJER EDHE ZAGORIA BURRA.(PO DO PYES ME FALNI PER INJORANCEN)
  DHE E FUNDIT,SA HER PYESJA GJYSHE SOFIN,KU JETOHET ME MIR NE TOPOV APO NE DURRES ME PERGJIGJEJ,SE CKAM VUAJTUR NE FSHAT VARRIT DO TJA TREGOJ,EDHE NE DURRES KAM VUAJTUR PO KAM VUAJTUR NGA NJEREZ QE PAGOHEN PER KETE PUN.
  TRAGJEDIA E ZAGORIS DHE E ZAGORITEVE NDAJ NJEREZVE TE MIR NUK ESHTE SE I PERKULEN
  ,PO I THYEN.

  Teksa lexoj trishtueshem per cfare trajtojne zoterinjte E. Dilo; S. Dilo dhe z. Lakrori, te cilin me gjysme intuiten time sikur po e identifikoj, e me ngjan se e kam pasur pjesetar ne veprimtarite e mia kulturore ne skenen e pallatit te kultures Sheper tok me te motren, qe e kisha nxenese e qe i kisha dhe pjesetare te grupit te Sheperit, kur shkuam per nje rregjistrim ne TVSH - ne Tirane. Mbaj mend si buka qe ha, se per keta vella e moter, shume te zgjar e te urte e punetore, kam qene i detyruar te degjoj nje lume kritikash nga disa te devotshem komuniste, sidomos nga drejtuesit e zones, se qenkesha zbutes i luftes se klasave e ku di une, gjersa ma cuan emrin ne te dy Komuitetet e rrethit. U kritikova edhe pse plus ketyre te dyve kisha aktivizuar ne prova edhe vajzen plot talent e te mencur te Haki Pines, te cilen s'ma lane ta merrja me grupin e femijeve ne Tirane. Kesisoj i ligu mbetesha une, sikur gjasme nuk i pranoja, kur une synoja per cilesi dhe jo per budallalleqet e disave, qe ma hidhnin dhe mua poshte punen qe beja me njerezit e talentuar. Ishte koha kur punova nje vit e ca mesues ne shkollen famoze te Sheperit e njekohesisht mbaja dhe vatren e kultures, duke fletur ne nje nga anekset e pallatit.
  Atehere vura per here te pare ne skene nje pjese teatrale te titulluar "Mulliri i Koste Bardhit", te cilen e shfaqem ne Sheper, Koncke e Hoshteve. Ne pjese aktivizoja pa dallim sheperiotet... Kujtoj mire qe persona qe kishin me shume vklera e talent si dudajt, nuk m'i linin t'i aktivizoja sic doja, por i merrja fshehur deridiku ne prova, se ua dija vleren, sidomos Teften, Janin, Kozeten e KENGETAREN E RE MIMOZA DUDEN, TE CILEN E PERGATITA VETE PER KONKURS, DUKE JA BERE KARAKTERISTIKEN ME TE MIRE SE TE VAJZES SIME PER ZERIN BRILANT QE KISHTE E KA.
  Sheperittet e etur per dije i kisha pikasur drejt. Dhe ata ishin Seve Koci dhe Niko Muzha, te cilet nuk merrnin nje e dy libra por nga nje stave te tere dhe i sillnin rregullisht , pasi i lexonin...
  Kurse intelektuale e komuniste si lexues i kisha shume te pakte. Me Malen diskutonim me teper probleme te mirefillta familjare e me dukej vetja i pakuptueshem e dis mistik para tij, se e kuptoja qe shpesh hezitonte hapej me mua si me pare, meqe aktualisht atehere quheshi "komisare te drites"...
  Ngjarjet qe pershkruajne me dhimbje zoterinjte e kesaj rubrike une i degjoja nga komentet qe beheshin ne shkolle e sidomos nga c'me rrefente me deshperim Come Stania apo Sparatak Rigua...
  E quaja veten me fat qe nuk asistoja ne ato trallisje shpirterore, se boll kisha te miat, kur me sulmonin dashakeqe dhe ambicioze shpifarake ne adrese time... Hezitoj te vazhdoj shkrimin, se me ngjan vetja sikur po rrefehem e s'me pelqen, por edhe dicka duhet ta permend: Nuk me kish hije mua te nxisja luften e klasave si derbeder, mbasi une vete e kisha nje njolle, isha kusheri i Ilia Telos, qe m'u be pulle poste ne gjithe dokumentet shkollore e pas taj ne jete, qe ne sy s'ma shprehnin, por praktikisht ma deftenin me aktet e mos pranimit ne radhet e PPSH, si person qe shquhesha ne pune brenda e jashte shkolle. Fundja me mire qe s'me qasen ne radhet e komunisteve, se kushedi c'mendesi do kisha perftuar, duke u shkundur nga te qenet i nstyrshem. Aq me neperkemben disa virte sa nuk me quajten te denje te shoqeroja grupin e kengeve te vajzave te sh, mesme qe shkoi ne Kongresin e Rinise ne Elbasan, se atje koncerti do jepej para udheheqjes. Madje poshtersia arriti gjer ne caqet e poshterimit. E shoqerova grupin gjer ne Gjirokaster e kur do hipnim ne autobuz, me zbriten, se gjasme Komiteti kish caktuar nje tjeter ne vendin tim, nje shef kuadri, qe s'e kish fare idene e kenges e qe u be bedeli im. Kete ndodhi e kam trajtuar edhe ne romanin tim "Hedhja e zareve".... Me mbeti peng e u stresiva shume, se nuk ma thane arsye pse me zbriten.
  PAERFUNDIMISHT MBESHTES MLLEFIN TUAJ , O TE NDERUAR QE I TRAJTONI KAQ BINDSHEM MARRERITE E ATIJ SISTEMI...
  PA U ZGJATUR PO E MBYLL DUKE U PERSHENDETUR SINQERISHT
  JORZAGORITI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jorgo Telo : 14-10-2008 mė 19:52 Arsyeja: KORREKTIM GABIMESH

 17. #597
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jorgo Telo Lexo Postimin
  Teksa lexoj trishtueshem per cfare trajtojne zoterinjte E. Dilo; S. Dilo dhe z. Lakrori, te cilin me gjysme intuiten time sikur po e identifikoj, e me ngjan se e kam pasur pjesetar ne veprimtarite e mia kulturore ne skenen e pallatit te kultures Sheper tok me te motren, qe e kisha nxenese e qe i kisha dhe pjesetare te grupit te Sheperit, kur shkuam per nje rregjistrim ne TVSH - ne Tirane. Mbaj mend si buka qe ha, se per keta vella e moter, shume te zgjar e te urte e punetore, kam qene i detyruar te degjoj nje lume kritikash nga disa te devotshem komuniste, sidomos nga drejtuesit e zones, se qenkesha zbutes i luftes se klasave e ku di une, gjersa ma cuan emrin ne te dy Komuitetet e rrethit. U kritikova edhe pse plus ketyre te dyve kisha aktivizuar ne prova edhe vajzen plot talent e te mencur te Haki Pines, te cilen s'ma lane ta merrja me grupin e femijeve ne Tirane. Kesisoj i ligu mbetesha une, sikur gjasme nuk i pranoja, kur une synoja per cilesi dhe jo per budallalleqet e disave, qe ma hidhnin dhe mua poshte punen qe beja me njerezit e talentuar. Ishte koha kur punova nje vit e ca mesues ne shkollen famoze te Sheperit e njekohesisht mbaja dhe vatren e kultures, duke fletur ne nje nga anekset e pallatit.
  Atehere vura per here te pare ne skene nje pjese teatrale te titulluar "Mulliri i Koste Bardhit", te cilen e shfaqem ne Sheper, Koncke e Hoshteve. Ne pjese aktivizoja pa dallim sheperiotet... Kujtoj mire qe persona qe kishin me shume vklera e talent si dudajt, nuk m'i linin t'i aktivizoja sic doja, por i merrja fshehur deridiku ne prova, se ua dija vleren, sidomos Teften, Janin, Kozeten e KENGETAREN E RE MIMOZA DUDEN, TE CILEN E PERGATITA VETE PER KONKURS, DUKE JA BERE KARAKTERISTIKEN ME TE MIRE SE TE VAJZES SIME PER ZERIN BRILANT QE KISHTE E KA.
  Sheperittet e etur per dije i kisha pikasur drejt. Dhe ata ishin Seve Koci dhe Niko Muzha, te cilet nuk merrnin nje e dy libra por nga nje stave te tere dhe i sillnin rregullisht , pasi i lexonin...
  Kurse intelektuale e komuniste si lexues i kisha shume te pakte. Me Malen diskutonim me teper probleme te mirefillta familjare e me dukej vetja i pakuptueshem e dis mistik para tij, se e kuptoja qe shpesh hezitonte hapej me mua si me pare, meqe aktualisht atehere quheshi "komisare te drites"...
  Ngjarjet qe pershkruajne me dhimbje zoterinjte e kesaj rubrike une i degjoja nga komentet qe beheshin ne shkolle e sidomos nga c'me rrefente me deshperim Come Stania apo Sparatak Rigua...
  E quaja veten me fat qe nuk asistoja ne ato trallisje shpirterore, se boll kisha te miat, kur me sulmonin dashakeqe dhe ambicioze shpifarake ne adrese time... Hezitoj te vazhdoj shkrimin, se me ngjan vetja sikur po rrefehem e s'me pelqen, por edhe dicka duhet ta permend: Nuk me kish hije mua te nxisja luften e klasave si derbeder, mbasi une vete e kisha nje njolle, isha kusheri i Ilia Telos, qe m'u be pulle poste ne gjithe dokumentet shkollore e pas taj ne jete, qe ne sy s'ma shprehnin, por praktikisht ma deftenin me aktet e mos pranimit ne radhet e PPSH, si person qe shquhesha ne pune brenda e jashte shkolle. Fundja me mire qe s'me qasen ne radhet e komunisteve, se kushedi c'mendesi do kisha perftuar, duke u shkundur nga te qenet i nstyrshem. Aq me neperkemben disa virte sa nuk me quajten te denje te shoqeroja grupin e kengeve te vajzave te sh, mesme qe shkoi ne Kongresin e Rinise ne Elbasan, se atje koncerti do jepej para udheheqjes. Madje poshtersia arriti gjer ne caqet e poshterimit. E shoqerova grupin gjer ne Gjirokaster e kur do hipnim ne autobuz, me zbriten, se gjasme Komiteti kish caktuar nje tjeter ne vendin tim, nje shef kuadri, qe s'e kish fare idene e kenges e qe u be bedeli im. Kete ndodhi e kam trajtuar edhe ne romanin tim "Hedhja e zareve".... Me mbeti peng e u stresiva shume, se nuk ma thane arsye pse me zbriten.
  PAERFUNDIMISHT MBESHTES MLLEFIN TUAJ , O TE NDERUAR QE I TRAJTONI KAQ BINDSHEM MARRERITE E ATIJ SISTEMI...
  PA U ZGJATUR PO E MBYLL DUKE U PERSHENDETUR SINQERISHT
  JORZAGORITI
  Z JORGO TELO,DHE UN JU PERSHENDES DUKE JU URUAR GJITH TE MIRAT.
  SHKRIMI QE SHKRUAT SIPER ESHT I BUKUR DHE SHUM INTERESANT,SI GJITH SHKRIMET QE BENI,E SHPRESOJ QE TE VAZHDOSH PA FUND.
  NE QOFT SE ME LEJONI KAM NJE VEREJTJE PER TE BERE(PERAQ SA VLEN).
  KUR SHKRUAN PER NJARJET POZITIVE TE ZAGORIS SHKRIMET JAN KOMPLETE,KUR SHKRUAN NGJARJET NEGATIVE,U MUNGON KRIPA,U MUNGOJN EMERAT.
  NUK MUND TE BENI TE NJEJTIN GABIM QE BEJ UN,EDHE SE UN E BEJ NGA INJORANCA SE NUK I NJOH EMERAT E PERSONAVE.
  JU JENI NJE PERSON I NJOHUR NE ZAGORI,DHE FJALA O TREGIMI JUAJ KAN RENDESI HISTORIKE,KESHTU SIPAS MENDIMIT TIM DUHET TA SHKRUANI HISTORIN E PLOT.
  MUA MUND TE ME FALET KY GABIM,NDERSA JUVE JO.

 18. #598
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Z JORGO TELO,DHE UN JU PERSHENDES DUKE JU URUAR GJITH TE MIRAT.
  SHKRIMI QE SHKRUAT SIPER ESHT I BUKUR DHE SHUM INTERESANT,SI GJITH SHKRIMET QE BENI,E SHPRESOJ QE TE VAZHDOSH PA FUND.
  NE QOFT SE ME LEJONI KAM NJE VEREJTJE PER TE BERE(PERAQ SA VLEN).
  KUR SHKRUAN PER NJARJET POZITIVE TE ZAGORIS SHKRIMET JAN KOMPLETE,KUR SHKRUAN NGJARJET NEGATIVE,U MUNGON KRIPA,U MUNGOJN EMERAT.
  NUK MUND TE BENI TE NJEJTIN GABIM QE BEJ UN,EDHE SE UN E BEJ NGA INJORANCA SE NUK I NJOH EMERAT E PERSONAVE.
  JU JENI NJE PERSON I NJOHUR NE ZAGORI,DHE FJALA O TREGIMI JUAJ KAN RENDESI HISTORIKE,KESHTU SIPAS MENDIMIT TIM DUHET TA SHKRUANI HISTORIN E PLOT.
  MUA MUND TE ME FALET KY GABIM,NDERSA JUVE JO.
  Si letrar qe jam, zoti Serafim, nuk marr persiper te kthehem ne ofiqar te gjendjes civile apo ne prokuror dhe as ne inventarizues gjynahqaresh te pandreqshem te atij sistemi absurd. Sipas mendesise sime tek pacienti me semundje infektive synohet se pari luftimi i semundjes qe te mos infektoje te tjeret. Une jam ne kete rast ne rolin e mjekut kurativ e terapet e jo kirurgu qe veprion me bisturi.Me "bisturi" vepronte shtazerisht rregjimi qw lame pas ndaj gjithe kundrshtareve te vet.
  Prape nuk po e zgjat, se keshtu e kam stilin.
  Te pershendes per guximin qe e pershfaq dukshem, meqe je larg sherrit...
  JORZAGORITI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jorgo Telo : 15-10-2008 mė 02:57 Arsyeja: korrektim

 19. #599
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  DUARTROKITJET TONA (poeme nga Jorgo S. Telo

  DUARTROKITJET TONA
  (Poemė )
  Nga Jorgo S. TELO

  1.
  Sa herė
  Vezullantėt trupa qiellorė
  Bujarisht na dhuronin rreze drite,
  Aq herė
  Ne, xhaketėgrisurit tokėsorė
  Ushqenim nepsmėdhenjtė
  Me frenetiket duartrokitje,
  Me delirantet brohoritje…

  2.
  Sa herė
  Tė uritur nėpėr dhjetėvjeēarė
  Ėndrrat gėlltisnim nėpėr dremitje…
  Aq herė
  Gjithmonė turreshim si tė marrė,
  Tė kėnaqnim Prijėsit tanė
  Me tė nxehtat duartrokitje
  Me tė ēmendurat brohoritje.

  3.
  Sa herė
  Verbėrisht ecnim kėmbėzbathur
  Rrugė e pa rrugė, tė etur pėr jetėngjitje,
  Aq herė
  Ne zorrėthatėt buzėplasur
  Nuk reshtnim sė faluri “Cimėdhenjve”
  Nga mė tė kolmet duartrokitje,
  Nga mė tė sojmet brohoritje.

  4.
  Sa herė
  Nėpėrkėmbeshim emėr pėr emėr
  E nė gjoks ndienim plasaritje,
  Aq herė
  Cipėplasurit pa shpirt e zemėr
  Tejnginjeshin prej turmės
  Me tė pasosurat duartrokitje,
  Me tė vrullshmet brohoritje.

  5.
  Sa herė
  Si punėtorė, bujq e blegtorė
  Rėnkonim tė kredhur nė djersitje,
  Aq herė
  O, sa jemi shfaqur shembullorė,
  T’i velnim partiako-pushtetarėt mizorė
  Me shpėrthimtaret duartrokitje,
  Me gjėmimtaret brohoritje.

  6.
  Sa herė
  Si nxėnės dhe ushtarė
  Me drejtqėndrim ndėr rreshtat klasike,
  Aq herė
  Degdisnim drejt madhorėve sharlatanė
  Tė pandalshmet duartrokitje,
  Tė hovshmet brohoritje.

  7.
  Sa herė
  Ne, tė shkelmuarit prej shkelmėtarėve vrastarė
  Zėrin ēonim mbi tė egrat skėrmitje…
  Aq herė
  Pėrballeshim me persekutorėt barbarė,
  Qė na detyronim t’u falnim duartrokitje,
  Qė na nxisnin tė lėshonim brohoritje.

  8.
  Sa herė
  Nė aksione rropateshim duke gulēuar
  Me kėngė nė gojė… edhe pse nė sfilitje,
  Aq herė
  Jemi ndjerė poshtėrsisht tė dhunuar,
  Pa guxuar mė tė voglėn “pėshpėritje”.
  Se lypseshin vetėm duartrokitje
  Se pėlqeheshin vetėm brohoritje.

  9.
  Sa herė
  Sajoheshin koncerte e festivale,
  E “Profetėt” tanė nuk lejonin”plasaritje”;
  Aq herė
  Eh, ē’diktat ndaj rapsodėve, kėngėtarėve!
  Veē hymne pėr Epokėn e tė Parin e tė Parėve…
  Gjithēkaja tė mbyllej me duartokitje,
  Domosdo dhe me brohoritje…

  10.
  Sa herė
  Kujtojmė tė sertėn Diktaturė,
  Atė propagandė, ato dėrdėllitje…
  Aq herė
  Kujtesėn shtrydhim si moskurrė
  (Sistemi s’rritej pa shushunja e spiunė)
  Rregjimi s’mbahej dot pa duartrokitje,
  Duartrokitjet s’kishin kuptim pa brohoritje.

  11.
  Sa herė
  Pėrdhuna nga lart e rriste trysninė,
  E me zhvatje e skamje na shtonte drobitjet,
  Aq herė
  Me imagjinatė thyenim pranga, zinxhirė,
  Ndiznim greva, protesta, kryengritje.
  Sytė prej Lindjes i kthenim nė Perėndim,
  Pėr tė shpėtuar shuplakat nga duartrokitjet,
  Pėr tė ēliruar gurmazet nga brohoritjet.

  12.
  Kėsohere
  Gati menduan se ndryshoi “klima”
  E se s’do nxirrnin me krye veset patetike…
  Si gjithherė
  Iku mjegulla, por mbeti bryma.
  Kemi mbushur sheshet me mitingje
  Kur politiksit na kanė mbledhur veē e bashkė,
  Kur kemi pritur miq nga jashtė.
  Dhe flamuj, o sa flamuj neper duar,
  Veē mė sė shumti flamuj tė huaj
  e shumėngjyrėshit flamujt partiakė,
  Frymėn po i marrin kombėtarit bajrak
  E nėn flamuj veē duartrokitje,
  E nėn flamuj veē brohoritje…

  13.
  Sa herė
  Rrugėt tokėsore-ujore na ndėshkojnė…
  na mungon uji i pijshshėm
  e ēmimet njohin veē ngjitje;
  Aq herė,
  Rendim pas liderėve tė partive politike
  Rendim me duartrokitje
  Si dikur dhe me brohoritje.
  14.
  Sa herė
  Shpirtin e xhepin na i grin ēdo korrupsion,
  Korenti dhe puna na mungon;
  Aq herė
  Shpėrfillim vuajtjet, e… pa pyetur
  pėr mungesat mė jetike,
  turremi si tė ēartur nėpėr sheshe e salla,
  ku degjojme, mashtrime, genjeshtra e pėrralla
  Dhe i shoqėrojmė ato me duartrokitje
  Doemos dhe me tė paharruarat brohoritje…

  15.
  Sa herė
  Krimi e maskat na nxijnė jetėn.
  e mitmarrjet na pėrthajnė “kuletėn”;
  Aq herė
  Pėrgėzojmė partiakė e pushtetarė,
  Si tė dehur nga pije magjike…
  Tė etur pėr duartrokitje
  Tė etur pėr brohoritje.

  16.

  Kėsohere
  Prisnim:duartrokitjebrohoritjet
  t’mbeteshin rudimente.
  Mjaft mė…ne dhe rregjimi genjyem vetveten
  Na mbetėn nėpėr kėmbė…Po, pse, vallė?
  E shpjegon njė thėnie menēurore:
  “Nėse ngjyra e qimes ndėrrohet shpejt,
  Zakoni nuk harrohet krejt…”
  Ndaj nuk reshtin durtrokitjet,
  Ndaj nuk reshtin brohoritjet.

  17.

  Gjithėherė
  Ne kryelartėt e Shqiponjės zemėrfurrė
  kemi qenė tė paepurit krenarė nė rritje..
  Por shpeshherė
  S’merret vesh si tjetėrsohemi si moskurrė
  e rikthehemi si me njė joshje magjike
  tek tė fantaksurat duartrokitje,
  tek tė kotmėkotshmet brohoritje…


  18.

  Pėrfundherė
  As duhet tė shmangim veten nga marrėritė?
  As duhet tė shohim pėrpara nė liri e dritė?
  Pėrgjithherė
  Le t’i ēlodhim te gjorat shuplaka,
  Le t’i ēlirojmė gurmazet e ngrata.
  Pa rėnė nė “kurthin” e qetėsisė Olimpike:
  Mjaft mė me bajatet duartrokitje!
  Mjaft mė me delirantet brohoritje!
  Veē…atje e atėherė, kur duhet,
  t’i qesim energjike!

  Epilog.

  E pse tė mos i ruajmė emocionet
  pėr tė Shqiponjės fluturime jetike?
  Veē, ama..
  Vetėm kur tė kemi shėndet, paqe, begati,
  Veē, ama,
  kur nė tė vuajturėn Shqipėri
  tė shohim e njohim vetėm ngjitje
  brenda tė sė pranishmes LIRI…

  Korrik-gusht 2008

 20. #600
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  KREU I DYTĖ

  MARRĖDHĖNIE TĖ NDĖRSJELLTA PĖRMIDIS ZAGORTĒES
  DHE ERUDITIT ILIA DILO SHEPERI…

  Arkitekti i gjuhės shqipe, Ilia Dilo Sheperi dhe e folmja zagorite kanė ekzistuar dhe ekzistojnė pėrjetėsisht, sikur tė jene lindur pėr tė qenė tė ngjizur pazgjidhshmėrisht e reciprokisht, madje domosdoshmėrisht ndėrmjet tyre.
  Gjuhėtari i mirėfilltė i shqipes u limd e u rrit nė njė mjedis e komunitet gjuhėpastėr e gjuhėpasur e me njė dhunti tė veēantė qė kish tė bėnte me etjen, pėr tė pėrthithur dije tė shumta nė kėtė fushė.

  Sipas te nderuarit studjues Petrit Kola, banues nė Filadelfia,te cilin nuk e njoh personalisht, citoj:

  “Del pastaj njė trim i bukur nga Zagoria Ilia Dilo Sheperi e i qendis Portės sė Lartė njė memorandum historik… E shkroi profesor Diloja me dorėn e tij tė bardhė nė njė greqishte tė kulluar qė ta kuptonin mirė, fanariotėt dhe Patriarkana, adresuar nė emėr tė patrikut Joakin. E u kujton tė gjithėve se ai (autori) dhe orthodhoksėt shqiptarė i pėrkasin racės sė bukur iliriane… (i pėrfytyroj tė bardhė me sy tė kaltėr e flokėverdhė si e thotė kėnga: "Treqind lebėr leshraverdhė, nė grykė tė Kuēe u derdhė..").., i pėrkasin fesė sė tyre kristiane qė nga fillesat; se myslimanėt shqiptarė nuk janė turq e katolikėt nuk janė latinė… e tė gjithė ne kemi njė rrėnjė tė pėrbashkėt, njė histori, tė cilėn do ta vazhdojmė sa tė ekzistojmė mbi faqe tė dheut …”
  (Me rastin e ribotimit tė gramatkės sė shkencėtarit ILIA DILO SHEPERI, ai vazhdon):
  “Gėzohem qė keni shkruar dhe qė keni ribotuar librin. Unė e kam gjetur ribotimin e vitit 1972 nė arkivat e bibliotekės sė Filadelfias (Free Library of Philadelphia) dhe e kam skanuar nė format elektronik sepse mė duhej ta ktheja librin nė bibliotekė. Pėrveē ekspertizės rreth gramatikės sė asaj kohe, mė ka bėrė shumė pėrshtypje interesimi i Ilia Dilo Sheperit pėr studimin e gjuhės shqipe, tė dy dialekteve, me qėllim qė tė arrihej njė standard dhe tė pėrparonte nė tė njėjtin nivel me gjuhėt e tjera evropiane.”

  Kurse Ukshin Zajmi ka shkruar:
  “Odisejadat e shqiptarėve janė tragjike. Ata nė vend qė tė jetojnė e krijojne nė vendlindje detyrohen tė arratisėn, duke pėrjetuar tmerre tė ndryshme. Njė fat tė tillė e pėrjetoi edhe familja Dilo nga Sheperi i Zagorisė sė Shqipėrisė- Zagorisė sė Ēajupit, e sė bashku me familjen edhe Anxhela Dilo si 7-vjeēare.
  Historia e familjes Dilo, ėshtė mjaft tragjike dhe tragjeditė e pėrcollėn dekada me radhė. Megjithė kėto krajata kjo familje krenohet me Ilia Dilon-autorin e Gramatikės sė Gjuhės shqipe e shkruar nė vitin 1927, me Jani Dilon- eprorin ushtarak qė deri nė vdekje luftoj pėr ēlirimin e Shqipėrisė, e sė fundit edhe me Anxhela Dilon, qė nė shtator tė kėtij viti u shpall Poetja famoze e vitit 2005, sė bashku edhe me 19 moshatare tė saja.”
  xxx

  Gjuha nė tėrėsinė e paraqitjen e vet abstrakte apo konkrete ėshtė mediumi, me anėn e tė cilit realizohet komunikimi ndėrnjerėzor, ndėrpersonal nė ēdo mjedis shoqėror, zyrtar, ndėrkomunitar, familjar e gjithandej.
  Gjuha ėshtė dhe evidentuesja mė prestigjoze e njė kombi nė dallim nga kombet e tjerė, e njė populli nė gjirin e popullatės heterogjene tė botės…
  Si mjeti mė specifik ģ komunikimit, pra ģ marrdhėnieve bisedore, shkrimore, gjuha e ēdo kombi aktualisht e pėrherė ka pasur e ka veēanėsitė e veēoritė dalluese, e lidhur ngushtė me historinė e ēdo kombi e ēdo komuniteti.
  Siē dihet nga ēdokush ėshtė vėrtetuar katėrcipėrisht se gjuha ka qenė dhe ėshtė pėrcaktuesja mė domethėnėse e identitetit personal e komunitar, pra si pėr grupet njerėzore edhe pėr individėt veēmas.
  Ky konstatim u bė domosdoshmėri nėpėr tėrė procesin e krijimit dhe konsolidimit tė shoqėrisė njerėzore nė pėrgjithėsi… Ėshtė njė akt jo formal qė ėshtė realizuar e kryhet pėrmes artikulimit tė fjalės si shprehje e mendimit, gjė qė ėshtė materializuar nėpėrmjet tė folurit (me gojė ose me shkrim).
  Tė tilla konstatime, duke pėrparuar edhe mė tej me qėmtimet e studimet e veta, i gjejmė bindshėm tek i madhėrishmi dhe i pėrndrituri gjuhėtar, Ilia Dilo Sheperi, i cili e ka pėrshfaqur qysh nė fillesat e shekullit XX menēurinė e vet tė sintetizuar nė parathėnien e librit “GRAMATIKA DHE SINTAKSA E GJUHĖS SHQIPE” – botim i vitit 1927 nė VLORĖ, ribotim i vitit 1972 nė Romė dhe i vitit 2001 nė Tiranė:

  Midis tė tjerash gramatikani nė hyrje ka theksuar:
  = Njerėzit merren vesh me njėrijetrin me anen e gjuhės.
  = Gjuha shqipe vjen nga gjuha e vjetėr e Pellazgėve dhe fillimi i saj arrin vjetėrsinė mė tė lashtė, kohėn, nė tė cilėn dhe motrat e sajė greqishtja dhe latinishtja formoheshin secila nė qarkun e vetė” (Kėtu autori citon Angelo Masc-in nga “Sur l’origine de la nation Albanaise”)
  = Gjuha shfaqet me tė folur e me tė shkruar.
  = Gramatika pėrmbledh regullat, pas tė cilave kombi pėrgjithėsisht e ka folur dhe e flet gjuhėn e vetė dhe nė bazė tė tė cilave kėjo gjuhė ėshtė shkruar dhe shkruhet pagabimisht.
  = Gjuha qė pėrdorin nė tė shkruar intelektualėt e kombit tė tėrė, quhet gjuhė letrare; kėjo ėshtė gjuhė e pėrbashkėt, kurse ndryshimet qė eksistojnė nė tė folmet e popullit sipas vendit, pėrbėjnė dialektet (tė folmet) e njė gjuhe.
  = Dialektet e shqipes janė dy: gegėnishtja dhe toskėnishtja.
  Shėnim 1. Ndryshimet midis gegėnishtes dhe toskėnishtes janė shumė mė tė vogėla nga ndryshimet qė kanė dialektet e mė tė shumave nga gjuhėt e tjera tė botės, nė mėnyrė qė shpejt do tė jetė e mundur tė ketė dhe shqipja njė gjuhė letrare tė pėrbashkėt, si dhe gjuhėt e tjera.
  Shėnim 2. Edhe dialekti flitet me ndryshime tė vogėla sipas vendit, duke pėrbėrė nėnėdialekte ose idioma. Kėshtu toskėnishrja ka idiomat e Ēamėrisė, tė Labėrisė, tė shqiptarėve tė Greqisė e tė Italisė.

  Pra, siē shihet, nga kėto pak fraza plot intensitet, qė shprehin intensitetin e mendimit shkencor te gramatikanit te shquar, vėrejmė ethe thellėsinė e aryetimit tė tij edhe laergpamėsinė e e tė ardhmes sė kėsaj gjuhe drejt njėsimit tė saj nė gjuhė letrare tė pėrbashkėt qė ende sot e kėsaj dite nuk po mundet tė pėrmbushė kėtė ėndėrr parashikimi tė arkitektit fisnik…
  Ėshtė pėr t’u pėrmendur shndritshėm, se Sheperi i Zagorisė ka tė drejtė tė krenohet e mburret me dy princat famozė: A.Z.Ēajupin dhe Ilia Dilo Sheperin, qė morėn dhe i dhanė tepėr e mė tepėr gjuhės shqipe… Ata janė e do tė mbeten idhuj pėr dhjetra e dhjetra studiues-gjuhetarė, shkrimtare e poetė qė e kanė pėr ndėr origjinimin nga Zagoria e gjuhės sė flladitur nga erėra e puhiza malore e tė spėrkatura nga ujėrat e bores, apo gjuhės sė aromatizuar nga shumėllojshmėria e leuleve tė kopshtijeve, lėndinave, pllajave, kodrinave e shpatmaleve zagorite…
  Shpreh bindjen time se kjo gramatikė pėrligj njė revolucion tė vėrtetė nė fushėn e toskėrishtes sė shkruar e tė folur e tė krejt gjuhės shqipe tė tėrėsinė e saj brenda e jashte kufinjve shtetėrorė, ku bėn pjesė kryelartėsisht dhe e folmja zagorite.


  VAZHDON

Faqja 30 prej 77 FillimFillim ... 20282930313240 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. KUR'ANI nė gjuhėn shqipe
  Nga RaPSouL nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 115
  Postimi i Fundit: 10-03-2016, 09:27
 2. Islami Dhe E Drejta Ndėrkombėtare
  Nga fisniku-student nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 21-06-2010, 09:22
 3. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
 4. Vilson Ahmeti tregon..
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2006, 02:06
 5. Kushtetuta e Medines
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-11-2006, 09:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •