Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1

    Partitura te Kengeve Shqiptare

    Djemte e Detit - Mos Qaj

    Intro = fillimi i kenges // keyboard

    Verse
    ------------------------------------
    Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
    Se jeta dorėn ty nuk ta dha
    I lėnė nė mes tė rrugės
    Ti dhimbjen mban nė krah
    Nė qiell je...

    Jo tani asgjė ti mė s'mendon
    As zemrėn se dėgjon, larg vetes je
    Rri pret i shtrirė nė trotuar
    Qė vdekja tė tė marrė me lot nė sy


    Bridge
    -------------------------------
    I zhytur nė mendime
    Pėr ėndrrat pa mbarrim
    Pėr ty si shpėtimtar
    Vec droga kish kuptim

    Chorus=Refreni
    ---------------------------
    Mos qaj, mos qaj
    Mos qaj pėr vdekjen o njeri
    I lėnė, (i lėnė), mėnjanė
    Ky ishte fati yt i zi

    pritni sa te behet download partituta me poshte:
    mosqaj.gif: 20k, 5 sec



    cheers
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gjergji T. : 10-09-2002 mė 14:16

  2. #2
    In Flames Maska e dimegeni
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Gjergji!

    sa keq qe nuk e di kete kenge,po kom disa pyetje:
    E gjithe kenga ne 4/4 (C) eshte? edhe kitarja solo?
    Si ke arritur ta hedhesh nje pentagram ketu?

    Po partituren per Himnin Kombetar e ke?,se une jam perpjekur ta nxjerr vet po gjysma-gjysma me sa mbaj mend

    p.s. mund te kem dhe pyetje te tjera me vone,nuk e ke problem besoj se keshtu mesoj dhe une me shume
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dimegeni : 11-09-2002 mė 08:08
    Discover me like emptiness.......

  3. #3
    Kjo eshte nje kenge qe u be e famshme ne shqiperi para nja 5 vjetesh. Po, e gjithe kenga eshte 4/4.
    Keto partiturat i kam shkruajtur me Finale 2002, te sugjeroj kete. Por mund te perdoresh edhe ndonje program tjeter si psh cakewalk pro audio...etj. Me poshte eshte arranxhimi zyrtar i hymnit kombetar per melodi, shoqerim dhe bas. Mqs eshte harmonia eshte bazohet ne vijen melodike nuk po shkruaj akorde per te pasi nuk perputhen me melodine ne cdo kohe. per shoqerim luaj notat e vijes se dyte.
    ----------------------------------------------------------
    anthem.gif, 10k, 3s



  4. #4
    In Flames Maska e dimegeni
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Faleminderit shume.

    Gjergji,une kur luaj disa partitura shoh kohet u ndryshojne shume si p.sh. ata shkojne nga 4/4 ne 5/4,7/4 dhe ne solo 8/8 ose kitaristat e blues-it,shoh kohen 12/8.
    Ma shpjegon pak,te lutem,se une pervec koheve te rregullta kete ndryshim nuk e kuptoj.
    Discover me like emptiness.......

  5. #5
    dimegeni,
    Ndryshimi i koheve perbehet nga numri i notave qe nje mase (bar)
    muzikore permban. Koha qe perdoret me shume eshte 4/4 pasi eshte kohe e rregullt dhe eshte e lehte te sinkronizosh ritmin apo melodine tek 4/4. Megjithate koha 4/4 mund te shprehet dhe ne forma te tjera shih kete shembullin ketu poshte:

    m1.gif, 2k



    Ne kete rast 4/4 eshte trajtuar ne format: 4/4, 12/8, 8/8, eshte e njejta gje. Nqs i bie bluesit do te vesh re qe shumica e ritmeve te blues (slow blues, jazz ballad, shuffle) perbehen perdorin 12/8, prandaj solistat e bluesit perdorin shume nota triplet ne solot e tyre. Kjo ndodh shpesh dhe ne classic rock, por me rralle ne muzike klasike, dhe jazz.

    Megjithate 12/8 eshte kohe me vete e cila gjithashtu mund te trajtohet ne forma te tjera si me poshte

    m2.gif, 2k



    ve re qe duke perdorur "." notave i eshte shtuar 1/2 e gjatesise dhe rezultati eshte 4/4, 8/8, 12/8.

    Prandaj, mjafton te dish se cdo ritem i drejte (qe ndahet ne pjese te barabarta) mund te trajtohet ne cdo lloj tjeter ritmi te drejte.

    Megjithate ritmet (odd-meter) si 5/4 apo 7/4 jane pak me te ngaterruara se ritmet e drejta. Prandaj shpesh keta perdoren si politiritme (polyrhythm), nje shembull qe mund ta kesh degjuar eshte kashmir (led zeppelin). Ideja eshte qe ritmet odd-meter ndahen ne grupe masash qe kur mblidhen japin nje ritem te drejte (4/4) Psh. 4 masa me 5/4 = 20/4 = 5 masa 4/4.

    Sidoqofte, ka shume kenge qe perdorin thjeshte odd-meter dhe jane fantastike. Psh, 2 kenget me famoze ne bote per perdorimin e kohes 5/4 jane TAKE FIVE (Paul Desmond), dhe kenga nga MISSION IMPOSSIBLE. koha 5/4 shkon aq mire me keto orkestrime sa shumica as qe e vene re qe koha nuk eshte e drejte. Nje shembull i 7/4 mund te jete kenga shqiptare "lule bore", edhe ketu melodia i eshte pershtatur kohes dhe eshte e veshtire te vihet re.

    shpresoj te te kete ndihmuar pak

    -gjergji
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gjergji T. : 12-09-2002 mė 11:42

  6. #6

    Drejt Fatit Tim - Ritfolk

    Drejt Fatit Tim - Ritfolk

    dft.gif 40k

    ------------------------------------

  7. #7

    Deshire dhe Heshtje - Ritfolk

    Deshire dhe Heshtje - Ritfolk

    deshire.gif, 21k
    ---------------------------


    Lyrics:
    deshire2.gif, 14k
    --------------------------

  8. #8

    Balade per Jakup Ferrin - DT

    Balade per Jakup Ferrin - Djemte e Detit

    balade.gif, 89k, 56 modem: 23sec
    -------------------------------------------------

  9. #9
    In Flames Maska e dimegeni
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    je shume i sjellshem, faleminderit.Degjova mp3 tende,e shpejte ,po pse gjithmone duhet te mundohemi te luajme shume nota ne nje minute,e kam dhe per veten time se une ashtu perpiqesha gjithmone po tani kam ndryshuar stil.Sikur te jetoje ne Londer do beje mire.
    Discover me like emptiness.......

  10. #10
    haha...ajo mp3 eshte sa per gallate, eshte e vjeter. Para nja 4 vjetesh e kisha mendjen tek satriani, vai, Vinnie moore, petrucci etj Me dukeshin si gjeni ata dhe i mesoja kenget e tyre note per note. Kisha fatin te takoj Vai dhe Pettruci gjate G3 tour dhe megjithese jane mjeshtra te instrumentit stili i tyre mu merzit pak... Tani merrem me jazz, dhe ne fakt tani merrem me shume me piano/bass. Nje nga kitaristat dhe muzikantet me te shkelqyer qe kam pare tani vone jane Pat Metheny, dhe Allan Holdsworth.

    Ke te drejte shpejtesia nuk do te thote gje, por kitaristat vdesin per icik shkalle te shpejta, tapping, sweep-picking, hybrid picking...all that fun stuff ...face it...kitaristat jane icik pordhace nga natyra ....ne fund te fundit jane teknika por jo merita...edhe nje majmun po ta vesh me dru meson si ti bjere ashtu....haha. take it easy bro
    damn right!....I'm funkier than you!!!

  11. #11
    In Flames Maska e dimegeni
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    Gjergji ,mire je?
    Degjo pata kohe dhe provova himnin kombetar,bari i pare i vokalit eshte?Se une e provova dhe nuk me dukej ashtu,une e gjej ne nota te tjera.
    Discover me like emptiness.......

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    22
    Hej i shkruani dot ne tab ato kenget e ritfolkut. Ne qofte se po a ka mundesi ti beni post ketu, ju lutem.

  13. #13

    pjese serenate

    Kjo kenga quhet "Dhimbja e Pare". Une vete se kisha degjuar ndonjehere por kisha nje kerkese per te shkruajtur solon e saj. Perfshire ketu eshte dhe file-i midi i solos.
    dhimbja.mid

    dhimbja.gif, 17k

    damn right!....I'm funkier than you!!!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-03-2003
    Vendndodhja
    bg
    Postime
    2
    hi gjergji
    keto filet .gif nuk me hapen gjithashtu nuk mund te vizitoj sitin ten po pate mundesi te mi dergosh ne nje mesazh privat ne llogarine time ketu ne albasoul si atachments do te isha shume mirenjohes. pasi kam shume deshire te kap ca pjese shqiptare se u mbytem me parte te huaja. hail to you!!
    i find it hard
    it's hard to find
    what you ever really mind

Tema tė Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
    Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  3. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
    Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 242
    Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
  4. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
    Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  5. Ēėshtja Ēame
    Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •