Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 89
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anëtarësuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Nëse në një rast vdekje, në dhomën ku është kufoma, dikush teshtitet, atëherë ndonjë grua që është aty afërt, atij që teshtitet, do ti shqyej një pjesë të teshave, pasi që besohet se teshtitja do sjell edhe nje vdekje tjetër (e shqyerja e teshave, e parandalon).

    Poashtu, nuk preferohet që te shkosh diku mik, pasi që ke marr pjesë në një vorrim, pasi që besohet se sjell vdekjen e ardhëshme në atë shtëpi.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anëtarësuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Gjera te tilla ka edhe ne kultura tjera.Ne Gjermani kur nje macje e zeze ta del para vetures thuhet se eshte dite terse.Ose kur e Premtja bie me date 13,quhet dite ne zeze.Jane besime te kota fetare qe nuk kan lidhje me realitetin.Persh.nga Gjermania.
    Da steh' ich nun, ich armer Tor,
    Und bin so klug als wie zuvor!

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e B.C.B
    Anëtarësuar
    30-05-2009
    Vendndodhja
    Republika e Prishtines
    Postime
    796
    un pash nje dite nje bukuroshe,i dhash komplimente dhe asaj iu thye shtiklla.mbet bukuroshja pa shtikell dhe ma mori inati

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar më parë nga Vidasusi Lexo Postimin
    Nëse në një rast vdekje, në dhomën ku është kufoma, dikush teshtitet, atëherë ndonjë grua që është aty afërt, atij që teshtitet, do ti shqyej një pjesë të teshave, pasi që besohet se teshtitja do sjell edhe nje vdekje tjetër (e shqyerja e teshave, e parandalon).

    Poashtu, nuk preferohet që te shkosh diku mik, pasi që ke marr pjesë në një vorrim, pasi që besohet se sjell vdekjen e ardhëshme në atë shtëpi.
    Keto nuk i besoj hiq ,se kur do ti lene keto marrezira njerezit nuk e di..

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    1.Nese i preni thonjet te dores dhe te kembes per nje dite ju ndodhin gezime e hidherime per nje dite.

    2.Nese kur pini qumshte eshte i nxete shume dhe shtoni pak qumsht te ftofte, po ashtu gezime e hidherime ju ndodhin per nje dite.

    3.Kur ju lindin femijet kur mos perseritni emrin e dikujt nga familja qe ka pesuar ne lufte apo tragjikisht i ka ndodhur atij ma heret.

    4.Kur tju linde nje femije e qe deshironi mu be i zoti si dikushe qe eshte i familjes apo farefisit, atij thuani le tja prese floket per here te pare kur eshte i vogel, ashtu behet i zoti si ai.

    -Nese Pasqyrja te thehet Fati te shtyhet 7 vite ose Vdes Dikushe
    -Nese te kruhen veshet, dote bjen shi qate dite?

    -Nese te ferkohet dora e majt mer pare,ndersa e djathta jepe para?

    -Kur niseshe per kurbet apo dikun large, nese te hedhin do uje ktheshe prape ne shpi?

    -Nese nje persone nuke done me te ardhe ja hedhe nje guri permase mo nuke vjen te ti?

    -Kur ti largojshe enet nga sofra nese bjen nej luge mare vjen nje musafir i mire nese luga kthehet prape vjen nje musafir jo i mire?

    -Nese te ferkohen kembet per mbrapa ki me udhtu?

    -Nese nej shtaze shtepiake te ngordhe mos me varos,se nuke bene?

    -Nese te levizin (livrite)syte ki me u idhnu diqka?

    -Nese te ndezen( te skuqen) veshet dikushe po fole keq per ty?




  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anëtarësuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Citim Postuar më parë nga Nete Lexo Postimin
    Keto nuk i besoj hiq ,se kur do ti lene keto marrezira njerezit nuk e di..
    As unë nuk thash se u besoj! Pse, thyerja e pasqyrës është shkencërisht e vërtetuar se të sjell 7 vite fatëkeqësi?? LOL
    Por janë interesante ti dish dhe ndonjëherë të studiosh se si ndikohen njerëzit nga to. Janë, në një far mënyre, pjesë e traditës.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Tani me kujtove kete punen e pasqyres hahaha.

    vjen nje grua llafazane,ne prani te saj me eshte thyer nje pasqyre!

    Me thote,e kam dite qe do te vdes dikush por me erdhi keq ate dite te them,ne fakt daja kishte nje muaj qe me kishte vdekur.

    Ok tjeter here do te kujdesem per pasqyren,qfare ti thoja une asaj ...

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Mire qe i kemi len disa bestytni te trasheguara e disa te shpikura vete,sepse prej tyre ska asnje cfar dobie.

    Dikur i lanin femijet me gjethe te thanes.
    I zoti shpis e sakatonte plepin dhe shkonte ne aren e tij dhe i fuste deget e plepit me bindjen se do ritet gruri sa plepi

    Tani nje tradit e keqe qe kemi pas ne nga Maqedonia,kur kan shku me mar nusen krushqit,po te jen taku me krush tjer,skan guxu me liru rrugen,patjeter me u vra,dhe ekzistojn vorret e krushqeve ku jan vra disa njerez per mend,larg ketyre bestytnive te kota sepse nuk sjellin asgje te mire.
    Jetë e rëndë.......!!!

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga Preng Sherri Lexo Postimin
    [B]Po të ju skuqet veshi do të thotë që dikush po fletë keq për Ty
    Citim Postuar më parë nga Vidasusi Lexo Postimin
    Nëse në një rast vdekje, në dhomën ku është kufoma, dikush teshtitet, atëherë ndonjë grua që është aty afërt, atij që teshtitet, do ti shqyej një pjesë të teshave, pasi që besohet se teshtitja do sjell edhe nje vdekje tjetër (e shqyerja e teshave, e parandalon).

    Wow, as qe i kisha degjuar ndonjehere keto! Ajo puna e vesheve une e dija qe me njerin te shajne e me tjetrin te lavderojne (dmth flasin mire ose keq); ajo e teshtimes ne vdekje me duket jashtezakonisht e cuditshme, sidomos po te marrim parasysh qe dikur kur vdiste dikush, kufoma rrethohej nga shume gra qe rrinin aty gjer ne momentin e "nisjes drejt varrezave", ndaj i bie te jete e pamundur qe asnjera te mos teshtitet.

    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Nese i preni thonjet te dores dhe te kembes per nje dite ju ndodhin gezime e hidherime per nje dite.
    -Nese nej shtaze shtepiake te ngordhe mos me varos,se nuke bene?
    Keto jane ende me te cuditshme Po kafshen e shtepise si i behet, duhet t'a leme te kalbet siper tokes apo t'a hedhim ne ndonje kosh plehrash??? Une kam patur gjithmone qen, e gjithmone i kemi varrosur pas ngordhjes

    La vita non si spiega, si VIVE!

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anëtarësuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    ajo e teshtimes ne vdekje me duket jashtezakonisht e cuditshme, sidomos po te marrim parasysh qe dikur kur vdiste dikush, kufoma rrethohej nga shume gra qe rrinin aty gjer ne momentin e "nisjes drejt varrezave", ndaj i bie te jete e pamundur qe asnjera te mos teshtitet.

    Kjo bestytni edhe sot e kësaj dite është prezente. Dhe gratë, poashtu ende e rrethojn kufomën gjerë në momentin e nisjes në varreza. Aty në dhomë hynë dhe dalin shumë gra. Por bëjnë kujdes në kësi raste sepse u besojnë shumë. Por s'ka gajle edhe nëse teshtiten - sepse kanë "anti-virusin", grisjen e teshave.


  11. #31
    Citim Postuar më parë nga Vidasusi Lexo Postimin

    Kjo bestytni edhe sot e kësaj dite është prezente. Dhe gratë, poashtu ende e rrethojn kufomën gjerë në momentin e nisjes në varreza. Aty në dhomë hynë dhe dalin shumë gra. Por bëjnë kujdes në kësi raste sepse u besojnë shumë. Por s'ka gajle edhe nëse teshtiten - sepse kanë "anti-virusin", grisjen e teshave.

    Mund te te pyes se ne cilen zone perdoret kjo gje, pasi une nuk e kisha degjuar asnjehere...

    La vita non si spiega, si VIVE!

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Besëtytnia: Kokat në binarë treni
    Publikuar: 17.07.2011 -
    Kjo foto e agjencisë Reuters tregon një grup njerëzish besëtytë në Indonezi me koka të vëna mbi binarë hekurudhorë, të cilët besojnë se energjia elektrike nga binarët mund t’iu ndihmojë në shërimin e sëmundjeve të ndryshme.

    Ne kosove thojne kur te murmurone e vetone per here te pare ne pranver,me preke trupin me nej hekur, nuke te preke reumatizmi Sherohesh prej reumatizmit?
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 17-07-2011 më 13:18

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anëtarësuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    kur te kendon kukuvajka(apo kukumjace si i themi ne nga anet tona) sjell fatkeqesi zakonisht mendohet se "lajmeron" vdekje te nje te afermi. prandaj dhe si mallkim nga anet tona plakat thone te kendofte kukuvajka mbi cati.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anëtarësuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    nese nduk gjuhen(kur je duke ngrene apo duke u pertypur)thone se do te hash mish kjo eshte e madhe fare me siguri ka lindur ne kohen e komunizmit kur mishi ishte dicka e rralle ne shtepit tona.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    -Nese te kruhet vetulla,ngushtohesh(te vjene mare prej dikujte) diqka?
    -Me tu kru hunda mbreda idhnohesh?
    -Nese te kruhen syte ki me qajte?
    -Hardhine(rushin) nuke bene me mbjell ngat shpie,se ajo shpi nuke perparon?
    -Nese e godet diqka me bryle te dores,mos thuaj off ase mos shaj, nes deshiron diqka me u gezuar?
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 17-07-2011 më 13:49

  16. #36
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    -Nese te kruhet vetulla,ngushtohesh diqka?
    -Me tu kru hunda mbreda idhnohesh?
    -Nese te kruhen syte ki me qajte?
    -Hardhine(rushin) nuke bene me mbjell ngat shpie,se ajo shpi nuke perparon?
    -Nese e godet diqka me bryle te dores,mos thuaj off ase mos shaj, nes deshiron diqka me u gezur?
    1- ngushtohesh?? dmth qe te hyn ne uje nje pjese e trupit?
    2- per hunden edhe une keshtu e di.
    3- kete per syte qe te kruhen hera e pare qe e degjoj...
    4- boh
    5- une per berrylin e di ndryshe: kur e vret berrylin dhe te dhemb shume do te thote qe te do shume vjehrra, nese nuk te dhemb ste do fare. : D

  17. #37
    Citim Postuar më parë nga Kanina Lexo Postimin
    kur te kendon kukuvajka(apo kukumjace si i themi ne nga anet tona) sjell fatkeqesi zakonisht mendohet se "lajmeron" vdekje te nje te afermi. prandaj dhe si mallkim nga anet tona plakat thone te kendofte kukuvajka mbi cati.
    Une kete e di kur qan qeni (dmth duket si ulerimi ujku) qe sjell nje lajm vdekjeje. Po edhe per kukuvajken e kam degjuar.

    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    1- ngushtohesh?? dmth qe te hyn ne uje nje pjese e trupit?
    2- per hunden edhe une keshtu e di.
    3- kete per syte qe te kruhen hera e pare qe e degjoj...
    4- boh
    5- une per berrylin e di ndryshe: kur e vret berrylin dhe te dhemb shume do te thote qe te do shume vjehrra, nese nuk te dhemb ste do fare. : D
    1. Une se mora vesh cdo te thote ngushtohesh...
    2. Per hunden e di qe do besh sherr (do grindesh me dike)
    3. Kete per syte une e hedh poshte, pasi me kruhen shpesh por qaj shume rralle
    4. Une e kam tere oborrin ne shqiperi me hardhi rreth e rrotull...
    5. Per berrylin nuk e kisha degjuar ndonjehere kete qe thua ti broken... por nese eshte e vertete i bie qe vjerra do me doje, se kur e vras me dhemb hahaha!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Une kete e di kur qan qeni (dmth duket si ulerimi ujku) qe sjell nje lajm vdekjeje. Po edhe per kukuvajken e kam degjuar.




    2. Per hunden e di qe do besh sherr (do grindesh me dike)

    4. Une e kam tere oborrin ne shqiperi me hardhi rreth e rrotull...
    5. Per berrylin nuk e kisha degjuar ndonjehere kete qe thua ti broken... por nese eshte e vertete i bie qe vjerra do me doje, se kur e vras me dhemb hahaha!
    1. Une se mora vesh cdo te thote ngushtohesh...-(te vjen marre diqka)
    3. Kete per syte une e hedh poshte, pasi me kruhen shpesh por qaj shume rralle
    ndoshta je alergjike nga natya apo pluhri?

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    1. Une se mora vesh cdo te thote ngushtohesh...-(te vjen marre diqka)
    3. Kete per syte une e hedh poshte, pasi me kruhen shpesh por qaj shume rralle
    ndoshta je alergjike nga natya apo pluhri?
    Ah ok, shume flm per shpjegimin. Do e vej ne prove edhe kete punen e vetullave Ndersa per syte, ke te drejte, vuaj nga alergjia ndaj me kruhen shpesh!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga broken_smile Lexo Postimin
    1- ngushtohesh?? dmth qe te hyn ne uje nje pjese e trupit?
    2- per hunden edhe une keshtu e di.
    3- kete per syte qe te kruhen hera e pare qe e degjoj...

    5- une per berrylin e di ndryshe: kur e vret berrylin dhe te dhemb shume do te thote qe te do shume vjehrra, nese nuk te dhemb ste do fare. : D
    4- boh- Qka dmth kjo boh?

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Zakonet e gabueshme dhe bestytnitë eliminohen
    Nga ElviraHoxha në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-08-2005, 16:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •