Close
Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 296
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Citim Postuar mė parė nga PRI-LTN
    Ja ai qe duket si shkrim, nga nje kendveshtrim tjeter, e rethuar me vije te bardhe.
    Duket qarte qe jane rrudhat e faqes se nje kodre. Edhe po ta shikosh nga maja e "piramides" se Bosnjes qe ndodhet pak me ne te majte te fotos (nuk duket ne foto) dhe qe eshte pika me e larte aty rrotull, nuk te lejon faqja e kodres e shenuar me kryqin e kuq qe te "lexohet".
    Bukur por me google une shkoj edhe me afer aty ne lugine duke perdorur ngadale drejtimin dhe zumin
    ne te gjitha kendet dhe orientimet...
    Ka mundesi qe gabohem por te tilla raste nuk shof ne google e ēka me shtyri te mendoje se keto shenja " qe mos ti quajm shkronja" jane te vendosura mu perballe piramides se diellit, kjo me shtyri te mendohem....

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671
    Mua vetem e para (epsiloni) me duket si germe e cila mund te jete edhe rastesi.
    Pse te besh nje shkrim kaq te madh, ku nje germe eshte gati 200 metra e gjere dhe i gjithe "shkrimi" gati 1.3 kilometra i gjate, i cili nuk lexohet nga asnje vend pervec helikopterit. Me kujtohet nje shkrim ne faqen e malit perballe Vlores, qe kishte pothuajse keto permasa. Aty shkruhej "ENVER HOXHA" por ama lexohej nga cdo cep i qytetit.

  3. #23
    Te njejten pyetje mund ti besh edhe inkasve pse ndertuan Kondorin gjigand apo te famshmet vijat e Naskas (Nasca Lines) ...

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Citim Postuar mė parė nga PRI-LTN
    Mua vetem e para (epsiloni) me duket si germe e cila mund te jete edhe rastesi.
    Pse te besh nje shkrim kaq te madh, ku nje germe eshte gati 200 metra e gjere dhe i gjithe "shkrimi" gati 1.3 kilometra i gjate, i cili nuk lexohet nga asnje vend pervec helikopterit. Me kujtohet nje shkrim ne faqen e malit perballe Vlores, qe kishte pothuajse keto permasa. Aty shkruhej "ENVER HOXHA" por ama lexohej nga cdo cep i qytetit.
    Nga maja e piramides se diellit 700 metra naltesi, ky shkrim mbi kodra te vogla prej 5OO metrash mund te lexohet lirishtė ndersa nga ajo e henes qe eshte me poshte jo.
    Nuk kan pasur nevoje te marrin helikopterin se shifet qarte se keto shenja i kan sherbyer piramides per diēka qe lidhet me besimin ne Zotin
    ose diēka tjeter.
    Si pohon edhe Darius, civilizimi Nazkas ne jug te Perus kan lene gjurme mbi kodra mbi lugina shenja qe shifen vetem nga helikopteri e pytja shtohet perse ?

    Une po te isha faraon i asje koha do te kisha dhen urdherin qe te shkruhet mbi ato kodra keshtu; ZOTI NA NDIHMOFT !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 27-09-2006 mė 19:31

  5. #25
    Po i bej nje rifreskim kesaj temes duke u bazuar ne tekstin kryesor qe eshte materiali i albes mbi Toth qe fliste shqip. Jane pak a shume gjerat qe ka shkruar Alba vetem se po i ve me tabela qe te jene me te kollajshme per tu ndjekur.

    Prandaj Thoti, sipas gjykimit tė Catapanos, nuk i takonte erės egjiptiane, por asaj tė boreo-s, d.m.th., tė erės sė Atlantidės. Sepse Thoti konsiderohej krijues i doktrinės VERBALO - DRITĖS, qė u manifestua nė Tokė. E DIELLI, ishte simbol i NJĖ PERĖNDIE, ATUM ose TEM, terma kėto qė kanė shpjegim iliro - shqip:


    Tani pėr tani do t'i vė nė pah edhe disa fjalė hitite qė kanė lidhje me shqipen e sotme, fjalė kėto qė janė zbuluar nė plisat (tullat) e pjekura, tė cilat kanė shėrbyer si mjet pėr tė shkruar, me shkronjat e veta karakteristike kunjore dhe hieroglifike.

  6. #26
    Tabela e meposhtme e cila i perket te njejtin shkrim te Albes tregon per gjuhen e perdorur tek Iliada dhe Odisea qe sipas Aristidh Koles ka qene gjuha shqipe.



    Iliada dhe Odisea

    jane shkruar ne gjuhen shqipe, gjuhe e cila ishte e vetmja ne te gjithe konitnentin europian ne ate kohe.
    Kjo gje vertetohen sa here qe nje studiues, merr ne analize dhe Iliaden dhe Odeisene, pervec studiuesve, qe shume prej te cileve e kane quajtur veten gjuhetare dhe nuk kane ditur shqipen.

    Odisea = udhe-sheu.

    Etimologjia e ketij emri eshte direkt per nje njeri i cili nuk sheh rrugen, ngatarrohet etj.
    Dhe e verteta eshte se Odisea, u end neper dete per nje kohe te gjate, pasi nuk gjente rrugen e kthimit ne Atdheun etij.
    Kjo, ka perseri lidhje dhe me Poseidonin,(perendia e deteve) i cili ishte babai i Polifemit, qiklopit, te cilit Odisesa i nxorri syrin e vetem.

    Sa per emrin Iliada.

    Ne kete emer, nuk kemi asgje tjeter vetem fjalen shqipe ''yll''. Sot greket diellit i thone Ilios. Kurse yjeve u thone ''asteri''.
    Ne shqip atyre qe dalin naten dhe ndricojne u thone ''yje''. Atij qe na ngroh dhe na jep jete i thone ''Diell''. Ne dialekt, kemi dhe fjalen ''dill''
    Shtesa e germes ''d'' ka bere qe dielli te ndahet nga yjet e zakoshme qe dalin vetem naten, sepse rrenja e fjales tek termi ''dill'' eshte ''ill''
    Pikerisht kete fjale gjuha greke e ka marre duke emertuar diellin pra = ilios.
    Nga ketu dalim se dhe vete titulli i Iliades (ylliades) nuk eshte asgje tjeter vetem nje titull shqip.
    Po perse qenka shqip ky titull? Sepse pikerisht shqipja ka qene gjuha e atehershme. Dhe vete poeti Homeri (i mjeri) ka kenduar ne gjuhen e tij amtare, e cila ka qene shqipja.

    Fakte qe flasin vetem shqip.



    Iliada dhe Odisea u kendua ne pellazgjisht. Origjinali i vepres fillon me fjalen shqipe mėni = mėri
    .
    Aty tek origjinali i vepres kemi fjalet; Tin mėni
    Pjesa ''tin'' eshte artikull, ashtu sic e kane italianet ''la'' apo anglezet ''the''
    Por, sidomos ne dialektin e jugut, thuhet edhe ne ditet tona permeri vetor i vetes se dyte ... ti = tinė ose ty = tyja = tynė
    Por fjalen nuk e kemi ketu.
    E kemi tek fjala mėni qe ti edhe une e perdorim edhe sot e kesaj dite.
    Por, cfar kishte pra poeti Homeri = (I mjeri) qe e filloi keshtu kete kryeveper? ( Homeri = I mjeri...ka qene i verber. )
    Mos valle ne ketu na duhet te sjellim te gjithe librin dhe ta nalizojme?
    E kane bere te tjeret kete pune.
    Librin e Homerit qe e kane grekizuar komplet, blegerima e deleve te Polifemit eshte...Vi...vi....vi...vi, ne nje kohe qe e dime shume mire se delet nuk blegerine ne kete menyre, por, beee be beee ose...bėė...bėė...bėėė...bėė.
    Si shpjegohet qe emrat e heronjve tek Homeri, zberthehen me shqipen?
    Kush kane qene shume emra te kesaj bote, ne lashtesi dhe se cfar gjuhe kane folur ata. Kjo gje, jo e shpikur nga mendja ime.
    Qe nga Cezari, qe fliste shqip, dhe i vuri emrin kryeqytetit te Rumanise Bukur-eshte ( Bukureshti)
    Ka folur shqip Cezari djem....mos t'ju duket hiperbole kjo gje. Nuk eshte Cezari si Perendia...por, ka qene nje njeri qe hante buke dhe pinte uje. Nuk duhet idealizur si mbi njeri, si figure e pa kapshme, jashte fuqive njerezore...haha...ishte si ne edhe ai! Si dhe shume te tjere keshtu.
    Ndoshta, shume ketu, nuk jane dakort me mua, sepse kane nje te keqe...nuk u besohet qe i perkasin nje populli te lashte, nga i cili kane dale shume emra qe atyre iu duket si te larget dhe te mistershem, te huaj dhe legjendare...deri ne mitike dhe ne kete menyre, nuk kane guximin dhe fuqine ta mbajne kete peshe kaq te madhe, kaq te vjeter, kaq te forte, kaq madheshtore.
    Kjo vjen nga shtypja psikike qe i kane bere ketij populli qe ende flet pellazgjishten e vjeter. Qe ende zona ''toske = etruske'' ka si dialekt te saj etruskishten, qe studiues te pa afte nuk ngurruan te thonin qe ; etrusket nuk kane egzistuar.
    Pasi ata nuk kishin as idene me te vogel te gjuhes shqipe.
    Shume nuk jane dakort, por, asnjeri nuk po me hedh poshte...te kuptohemi...jo mua, por, studiuesit e afte ne kete fushe, qe ne baze te fakteve te pa kundershtueshme e kane sjelle si ne pjate te verteten duke deshifruar ''rebuse'' te vjetra mijera vjecare vetem me kete gjuhen e mallkuar shqipe.
    Ky popull ende nuk e di se kush eshte...ndaj dhe ka skepticizem.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Ektoras
    Anėtarėsuar
    28-12-2006
    Postime
    35
    HHHHAAAAAHHHHAAA o darius me bere dhe qesha shume mo vella me ato qe shkruajte, u befshe 1000 vjec .
    Tani meqen se te dua te miren do te parashtroj mos te miresh me ato se nuk jane per ty me sa po shoh , gjuhen greke nuk mund te kuptoj truri jote ,sado qe te te digjohet keq po kjo eshte e verteta .
    Nga ffalirat qe ke shkruajtur me lart tregon se ke eresire te madhe , studio gjuhen e lashte greke meqen se do te gjesh te verteten dhe pastaj te thaush per shqipen dhe per greqishte dhe cila vjen nga ke!!!


    lavdero zotin qe fituat nga greket akoma dhe fjala shqiperia vjen nga greqsthja dhe dmthn skipos= shqiponia = aetos


    selam

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar mė parė nga Ektoras
    HHHHAAAAAHHHHAAA o darius me bere dhe qesha shume mo vella me ato qe shkruajte, u befshe 1000 vjec .
    Tani meqen se te dua te miren do te parashtroj mos te miresh me ato se nuk jane per ty me sa po shoh , gjuhen greke nuk mund te kuptoj truri jote ,sado qe te te digjohet keq po kjo eshte e verteta .
    Nga ffalirat qe ke shkruajtur me lart tregon se ke eresire te madhe , studio gjuhen e lashte greke meqen se do te gjesh te verteten dhe pastaj te thaush per shqipen dhe per greqishte dhe cila vjen nga ke!!!


    lavdero zotin qe fituat nga greket akoma dhe fjala shqiperia vjen nga greqsthja dhe dmthn skipos= shqiponia = aetos


    selam




    Ore ti Ektoras,
    a na tregon ti,
    pse shume fjale nga kenget Iliada dhe Odiseu nuk mund t`i shpjegosh dot me greqishten e sotme e me shqipen po?
    Pastaj , pse te jet greqishtja e sotme krejt tjeter nga ajo e vjetra (e verteta)?
    Dhe e treta :
    Pse greket e sotem jane fytyra te zeshta(jo bjonde)?Nuk e kam fjalen te jene te gjithe bjond(se krejt te tille s`i gjen as ne skandinavi)por te ata s`ka bjond fare.

  9. #29
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Ektoras,
    paraqit mendimin tend mbi temen pa konfliktuar me anetaret e tjere.
    Postimet e mepasme jashte temes do te fshihen!
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Ektoras,
    Me vjen mire qe interesoheni per gjerat qe nuk i njihni, e nuk ishte faji juaje fare, ndoshta se ishe i vogel, mirepo tani keni mbi 18vjete dhe keni mundesi qe edhe ne forume te rimesoni historin e vertete, e jo ate qe ua kane imponuar te tjeret.
    Shpresoje se do ta gjesh vehten nje dite...

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga Ektoras
    HHHHAAAAAHHHHAAA o darius me bere dhe qesha shume mo vella me ato qe shkruajte, u befshe 1000 vjec .
    Tani meqen se te dua te miren do te parashtroj mos te miresh me ato se nuk jane per ty me sa po shoh , gjuhen greke nuk mund te kuptoj truri jote ,sado qe te te digjohet keq po kjo eshte e verteta .
    Nga ffalirat qe ke shkruajtur me lart tregon se ke eresire te madhe , studio gjuhen e lashte greke meqen se do te gjesh te verteten dhe pastaj te thaush per shqipen dhe per greqishte dhe cila vjen nga ke!!!


    lavdero zotin qe fituat nga greket akoma dhe fjala shqiperia vjen nga greqsthja dhe dmthn skipos= shqiponia = aetos


    selam
    Ektoras qe qenke rrush nga trute kete ska nevoje ta them une se bertiske vete sa ska ku te shkoje. Tani ose ti ke qene i pire kur ke shkruar kete pergjigje ose sdi te lexosh shqip se e kam thene troc aty qe posta ime eshte pjese e materialit te postuar nga Alba. Nuk eshte aspak konstatimi im dhe as ideja ime por material nga dikush tjeter. Une vetem sa e percolla ne forum.
    Se ca eshte per mua dhe se sa di une nese ti ke qejf, ne forum ke mesazhet private si dhe e-mail tim dhe komunikojme sa te duash dhe te tregoj une se me ke flet.

    Marrim rastin tjeter, nese kjo poste do kishte autorsine time dhe ti sdo ishe dakort me informacionin here tjeter mundohu te jesh me i kulturuar dhe me i qete se po flet ne nje forum me njerez te civilizuar dhe jo me bagetite qe qenke mesuar te rrish dhe te flasesh. Po pashe me postim te tille do e gjesh veten jashte forumit. Ky vend eshte per njerez qe dine te sillen dhe te komunikojne. Nuk eshte per halabake dhe karagjoze.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Ektoras
    Anėtarėsuar
    28-12-2006
    Postime
    35
    Ok do pranoj gabimin tim dhe me falni qe kam haruar qe po flas me njerez te vilivizuar , po se sa te cilivizuar jeni do ta tregoni dhe ne te ardhmen .

    Besoj se ne kete forum mbreteron , shpresoj te mbreteroj demokracia dhe kultura .

    Ju deklaroj qe nga filimi se une jam Grek dhe kjo besoj mos te jet penges per te ndruar mendimet dhe mos te behet shkak qe te me fshini nga kete forum.

    Do ju prgjigjem sa me shpejte behet .

    vazdim te mire te keni!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ektoras : 06-01-2007 mė 21:25

  13. #33
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Nuk ēuditem.
    Ka shumė junanė tė tjerė qė nuk deklarohen pėr kombėsinė e tyre kėtu nė forum,
    u pėlqen mė shumė "pasaporta shqiptare"

  14. #34
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Ektoras
    Ok do pranoj gabimin tim dhe me falni qe kam haruar qe po flas me njerez te vilivizuar , po se sa te cilivizuar jeni do ta tregoni dhe ne te ardhmen .


    Ju deklaroj qe nga filimi se une jam Grek dhe kjo besoj mos te jet penges per te ndruar mendimet dhe mos te behet shkak qe te me fshini nga kete forum.

    Do ju prgjigjem sa me shpejte behet .

    vazdim te mire te keni!!!
    Cdo njeri i vilivizuar mbart shpresa te heshtura ne civilizimet e ardhshme. Po ashtu nuk mund te deklarosh nga mesi, se je ne fillim. Qe je nga mesi, eshte shume qarte nga koha e foljeve te fillimit qe perdor si kohe te tashme.

    PS. Mbreterite dhe demokracite nuk shkojne sebashku ne token tone. E kemi provuar nga Fan Noli, e kemi provuar edhe nga Zogu. E kemi provuar nga Athina, per edhe nga Sparta.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar mė parė nga Ektoras
    Ok do pranoj gabimin tim dhe me falni qe kam haruar qe po flas me njerez te vilivizuar , po se sa te cilivizuar jeni do ta tregoni dhe ne te ardhmen .

    Besoj se ne kete forum mbreteron , shpresoj te mbreteroj demokracia dhe kultura .

    Ju deklaroj qe nga filimi se une jam Grek dhe kjo besoj mos te jet penges per te ndruar mendimet dhe mos te behet shkak qe te me fshini nga kete forum.

    Do ju prgjigjem sa me shpejte behet .

    vazdim te mire te keni!!!

    Nuk duhet te jet fare problem qe ti je grek.Por kur te folesh fol me fakte e jo me paragjykime.

  16. #36
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Po te ishte Grek ne kuptimin e hershem nuk do ta kishim fare problem dhe do ta mikpritnim me respekt dhe ndere ashtu si e kerkon Kanuni qe te mikpritet vellau, por problemi qendron tek fakti qe ky nuk eshte Grek dhe genjen se pari vetveten e pastaj edhe neve pa kurrfar turpi e pa u skuqur fare se na qenka Grek, kur e gjith bota e din qe sot me emrin "Grek" kuptojme diēka si "original Coca-Cola, Made in Iran".

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e xxxl
    Anėtarėsuar
    20-10-2002
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    277
    Citim Postuar mė parė nga Nika
    Nuk janė supozime, por konkluza nga hulumtimet dyzetvjeēare tė filologut italian Catapano. Ai sikur tė kishte qenė filolog grek ose serb, Thotin e kishte shpallur grek ose serb.
    Emri Alban sa di unė kurrė nuk ka qenė pėr ne fyes. Fyes ka qenė emri *shiptari* qė na kanė quajtur pėr nėnēmim serbet.
    Artikullin pėr Thotin e keni tė plotė nė faqen e Mjellmes www.mjellma.org nė rubriken top tema.
    po kjo erdhi si rjedhoje e emrit te bukur qe ne i vume qe edhe akoma vazhdojne ta kene servo , sherbetor

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Ektoras
    Anėtarėsuar
    28-12-2006
    Postime
    35
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    Ektoras qe qenke rrush nga trute kete ska nevoje ta them une se bertiske vete sa ska ku te shkoje. Tani ose ti ke qene i pire kur ke shkruar kete pergjigje ose sdi te lexosh shqip se e kam thene troc aty qe posta ime eshte pjese e materialit te postuar nga Alba. Nuk eshte aspak konstatimi im dhe as ideja ime por material nga dikush tjeter. Une vetem sa e percolla ne forum.
    Se ca eshte per mua dhe se sa di une nese ti ke qejf, ne forum ke mesazhet private si dhe e-mail tim dhe komunikojme sa te duash dhe te tregoj une se me ke flet.

    Marrim rastin tjeter, nese kjo poste do kishte autorsine time dhe ti sdo ishe dakort me informacionin here tjeter mundohu te jesh me i kulturuar dhe me i qete se po flet ne nje forum me njerez te civilizuar dhe jo me bagetite qe qenke mesuar te rrish dhe te flasesh. Po pashe me postim te tille do e gjesh veten jashte forumit. Ky vend eshte per njerez qe dine te sillen dhe te komunikojne. Nuk eshte per halabake dhe karagjoze.


    Flm per diagnozen!!!! Po me vjen keq qe nuk jam gje nga ato qe me karakterizuar, nuk thash se ato qe ke shfaqur ishin te tuat po nga momenti qe ti e pranon behet pjese i vetes tende , dhe me pak fjale kur pranon nje peralle automatikishte behesh dhe ti pjese i peralles nga ana e trurit dhe te gjikimit.
    Ushqimet te gatshme jane per femit , sic ka then the Apostoj Pavli femija e vogel ka nevoje per qumeshte kur eshte i vogel qe te forcohet stomaku qe te arrij te tret dhe ushqime te ndrishme.
    Te bera kete metafore qe te tregoje se jeni< femij> akoma dhe duhet te mesoni dhe te studioni shume para se te deklaroni mednime te plota.(per greqin dhe per historin e saj)
    Si shtet i rri Shqiperia do te bazoj indetitetin e saj ne skenen e historis te lashte dhe
    Albanologet Shqiptar bejne cmos qe te arrijne qellimin.
    Me fakte legale dhe deklarime kan krijuar pershtypje te pupuli Shqiptare duke i mbushur me nje krenari per preardhjen dhe per historine e saj gjate shekujve .
    Ato fakte nuk jan gje tjeter nga nga mbeshtetjen e asimilimit te te lidereve te famshen dhe te filozofeve qe kane egzistuar, sic Lekai i Madh, Homeri, Mbreti Piros
    ato nginjeshtra vazdojne dhe arijne deri ne historine e tashme duke mbeshtetur se gjisma e Greqis perbehet nga Shqipatre dhe clirimi e saj u be nga Shqiparet.
    E paralilezoj nje lloj me politiken e Hitlerit qe arriti te bente Gjermanin sic deshte ai , me pak fhale ajo larja e trurit shenohet me sukses kur populli eshte si nje kope pa njohuri dhe pa horizont( sic u ndodh me hapjen e kufit , e dim opinionit e shqiperise dhe te shqiptareve).
    Dashuria per atdheun ben tjetrin te mbaj nje stabilizim fanatikshem dhe nuk mund te pranoj te vertetet , imagjinoni nje cifte kur eshte i dashuruar nuk shikon perpara para dashuris , keshtu dhe ju besoji pa asnje gjikim ata qe ju servirisin.
    Filozofi Sokratis ka thene se kur ftohesh te zgjidhesh nje problem duhet te mbash nje stabilizim te asnjeanshem keshtu qe te arrihs tek verteta , dhe te nxjeresh mendim te plot , na qe tek ju nuk mund te behet se nuk keni ate themelin shpirtror se dashuria per atdheun ju ka te lidhur.



    te keni vazdim te mire



    selam!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ektoras : 07-01-2007 mė 16:36

  19. #39
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Nuk eshte nevoja per ofendime, nga te gjitha palet.
    Ektoras apo njeri apo tjetri nuk jane te vetmit qe pak a shume kane nje ide te tille. Mund te mos bie dakort me menyren se si eshte shprehur por nga ana tjeter, me disa "teori" te hedhura po kalohet nga historia ne tregime "fantastiko-shkencor."

    Kam sjelle nje artikull marre nga Shekulli ne lidhje me kete ceshtje. Kush nuk perton t'i hedh nje sy eshte ketu:

    Kliko: Ngadhnjimi i periferive

    Ka diēka tragjike nė kėrkimin dėshpėrimtar tė shqiptarisė, prapa gjithēkaje qė shqiptare nuk mund tė jetė, ose nė mundimin obsesiv pėr ta gjetur tė vėrtetėn duke rrėmuar nė pasqyrė, ose pėr ta deduktuar njėfarėsoj nga pėrēartjet e tė marrėve anembanė.

  20. #40
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Sipas eksperiences time (gjithmone) njerezit me te mesuar dhe me realiste jane ata qe lexojne ne menyre te rregullt shtypin e perditshem.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Kultura: Dikushi i fliste askushit nė dhe tė huaj
    Nga MiLaNiStE nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 04-12-2005, 22:33
  2. Kėshtu fliste Muhammedi s.a.v.s.
    Nga fjollat nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-06-2005, 10:47
  3. Kultura: Dikushi i fliste askushit nė dhe tė huaj
    Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-06-2005, 20:05
  4. Thoti fliste shqip!
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 29-03-2003, 18:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •