Hidhen n qarkullim kartmonedha false

Prerje 1000 dhe 500 lekshe kan peshkuar me dhjetra tregtar n Tiran

Me qindra kartmonedha t prerjes 1000 dhe 500 lek jan hedhur n qarkullim n Tiran. Jan me dhjetra tregtar, t cilt kan rne pre e falsifikatorve. Prerjet falso t kartmonedhave 1000 dhe 500 lek jan pothuajse t ngjashme me ato t emrtuara nga Banka, ka e bn mjaft t vshtir identifikimin e tyre. Lajmi konfirmohet edhe nga disa banka private q ushtrojn aktivitetin e tyre n Tiran, t cilat kan konstatuar nj sasi t konsiderueshme kartmonedhash false n veprimet e tyre financiare me klientt. Ndrkoh q nga ana e saj policia deri tashm nuk ka ndonj pist hetimi pr zbardhjen e vendit ku prodhohen parat falso. Uniformat blu kan shoqruar n polici disa shtetas, t cilt jan denocnuaur pr prdorim t kartmonedhave false, por nga hetimet deritanishme ka rezultuar se ata kan qen tregtar, t cilve ju kan ngelur n dor parat false.

Viktimat

Pre e falsifikuesve t karmonedhave kan rn nj numr i konsiderueshm tregtarsh, t cilve ju ka ngelur n dor ndonj dhjetshe apo pesshe. Por edhe pse jan mashtruar, ata kan nguruar t denoncojn n polici. Ndrkoh q kjo e fundit ka shoqruar disa persona, mes tyre edhe tregtar apo pronar dyqanesh, t cilt jan denoncuar nga ndonj klient, pr qarkullim t karmonedhave t falsifikuara. Kshtu para nj jave sht arrestuar pronari i nj dyqani celularsh, pasi u denoncua nga nj fmij q shiste karta telefoni. Biznesmeni kishte bler nga voglushi nj kart rimbushshese, por kartomedha me t ciln sht kryer pagesa ka rezultuar e falsifikuar. Pas kryerjes s hetimeve t para, tregtari ka deklaruar n polici se kartmonedhn falso e kishte marr nga lekt q kishte br xhiro n dyqan dhe nuk kishte dijeni pr origjinn e tyre.


Falsifikimi

Kartmonedhat e falsifikuara, t cilat jan hedhur s fundmi n qarkullim, jan t nj cilsie mjaft t mir. Dallimi i tyre mund t bhet vetm nga specialistt, apo institucione q kan pronsi aparatura t veanta, t cilat mund t ndajn ato false nga lekt e vrteta. Sipas punonjsve t nj banke private, q nuk pranoi t identifikohet, institucioni ku ajo punon ka konstatuar dhjetra prerje kartmonedhash false vetm n muajin e fundit. Sipas punonjses, ka qen aparati ai q ka mundur t dalloj mashtrimin, pasi nga pamja e jashtme nuk mund t vrehej asnj parregullsi. Banka jon ka mbajtur procesverbale pr t gjitha rastet kur ne kemi hasur prerje t falsifikuara. Prerjet false t kartmonedhave 1000 lekshe i prkasin seris AS 532744. por nuk prjashtohet mundsia q edhe seri t tjera t mund t jen dubluar nga falsifikatort. Pr kt qllim ju trhiqet vmendje qytetarve t tregohen t kujdeshm gjat veprimeve finaciare q kryejn. Kshtu kujdes duhet t tregohet tek numrta e seris t cilat n kartmonedhat e falsifikuara, jan me ngjyr jeshile dhe jo t zez si tek ato orgjinale. Po kshtu relievi i ashpr mungon tek lekt false. Nj tjetr element sigurie sht shqiponja e cila nuk ka refleks. N prgjithsi ngjrat jan t zbehta dhe cilsia e letrs sht pak m dobt.

Policia

Hetimet pr falsifikimin e karmonedhave kan filluar prej kohsh nga policia. Por kjo e fundit nuk ka mundur t gjej burimin ku prodhohen ato. Ndrkoh q burime t gazets pran Drejtoris s Policis n Tiran bjn t ditur se agjentt e Krimit Ekonomik nuk prjashtojn mundsin e ekzistencs s nj punishtje ku prodhohen preje false. Megjithat burimet than se deri tani nuk sht gjetur asnj gjurm pr punishte nga ku dalin lek t falsifikuara. Por burimet than se hetimet do t vazhdojn deri n zbardhjen e plot t origjins s kartmonedhave t falsifikuara.

Elementt e siguris

Elementet e siguris s kartmonedhave 1 000, 500, 200 dhe 100 lekshe, rishtypje e vitit 1996
Shtypi i thell sht i aplikuar n t dyja ant e kartmonedhave t prerjes 200 dhe 500 lekshe. Te prerja 1 000 lekshe ai sht i fuqishm n ann e prparme, ndrsa n ann e prapme sht jo i plot. Te prerja 100 lek shtypi i thell sht vetm n pjesn e prparme t kartmonedhs.
Shtypi i thell ndihet lehtsisht n prekje dhe sht m i dallueshm mbi vlerat nominale, shkrimet, portretet dhe dekoracionet e kartmonedhave. Dy numratort pr prerjen 100 lekshe, pr prerjen 200 lekshe dhe pr prerjen 500 lekshe jan fluoreshente nn dritn e llambs ultraviolet, ndrsa pr prerjen 1 000 lekshe, njri numrator sht fluoreshent (majtas-posht) dhe tjetri (djathtas-lart) sht manjetik.


Si dallohen kartmonedhat

Ngjyra e numrit t seris sht jeshile, ( duhet e zez)
Mungon relievi i ashpr, si dhe shqiponja me refleks
Ngjyra e kartmonedhs sht m e zbeht se ajo orgjinalja
Letra sht e nj cilsie m t dobt

Marre Ekspres.