Close
Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 226
 1. #121
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga showgirl Lexo Postimin
  Besa, po, eshte ajo qe kerkoj por nuk kam gjetur lemontos ketu ku jam une; eshte e njejte sikur te perdor leng limoni?
  Dhe me fal por kete s'e kuptoj: dhe e leme ne nxhetesin derisa te fitojm nje leng me ngjyre te kafte me nje kujdes te vecant largojm masen e fituar dhe ngadal duke perdorur ftohesin ujin ngadal ngadal
  Pastaj, une e kam provuar nje here por me behej si karamel.
  Hmm mire mund te perdoresh leng lemoni. Ndegjo....
  Per ato fjale me larte e kisha qellimin derisa te fitojm nje mase te lengete qe do te kete ngjyre kafe/karamlje (si pasoj e shkrirjes se sheqerit) edhe me pas e largon kete mase dhe ngadale ngadale e ftohesh me uje (te ftoht) ne ate menyre qe masa te merr nje forme te behet me stabile per perdorim.
  Shpresoj te me kesh kuptuar...
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 2. #122
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga KUSi Lexo Postimin
  Oj besa si bohet pilafi
  Kam edhe nje keshill per ju per receta te tilla ne forum ka edhe per lemin e kuzhines mendoj se do tju hynte shum ne perdorim
  Cao gjithsesi flm.
  Kerkojm ndjes qe smundemi tju ndihmojn
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 3. #123
  i/e regjistruar Maska e showgirl
  Antarsuar
  13-09-2008
  Vendndodhja
  brenda vetes time
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga besa.a.best Lexo Postimin
  Hmm mire mund te perdoresh leng lemoni. Ndegjo....
  Per ato fjale me larte e kisha qellimin derisa te fitojm nje mase te lengete qe do te kete ngjyre kafe/karamlje (si pasoj e shkrirjes se sheqerit) edhe me pas e largon kete mase dhe ngadale ngadale e ftohesh me uje (te ftoht) ne ate menyre qe masa te merr nje forme te behet me stabile per perdorim.
  Shpresoj te me kesh kuptuar...
  O besa per ta kuptuar me mire sa minuta duhet ta le mbi zjarr? Me zjarr te avashem apo jo? Sa leng limoni ti hedh? E largon kete mase dmth qe e heq nga zjarri?

 4. #124
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga showgirl Lexo Postimin
  O besa per ta kuptuar me mire sa minuta duhet ta le mbi zjarr? Me zjarr te avashem apo jo? Sa leng limoni ti hedh? E largon kete mase dmth qe e heq nga zjarri?
  Nese e leme me zjarr te avashem do tna duhej me shum kohe ti nese te duhet pe rnje kohe me te shkurte ather me nje temperatur me te larte qe me pak se 5 min do ta fiton masen e duhur, po do ti futish nje lug te vogel leng limoni.
  Krejte berthama qendron ne ate se ne duhej te shkrim sheqerin dhe pas shkrirjes te saj athere te ftohim.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 5. #125
  i/e regjistruar Maska e showgirl
  Antarsuar
  13-09-2008
  Vendndodhja
  brenda vetes time
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Besa ca do me thene e largon kete mase? Dhe si ta ftoh?
  Me fal qe te bej gjithe keto pyetje por dua ta kuptoj mire se e kam provuar shume here por nuk me behet.

 6. #126
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga showgirl Lexo Postimin
  Besa ca do me thene e largon kete mase? Dhe si ta ftoh?
  Me fal qe te bej gjithe keto pyetje por dua ta kuptoj mire se e kam provuar shume here por nuk me behet.
  Ok ska gje aspak.
  Po kur them e largoj kete mase e kam per qellim ather kur shqeri dhe lengu i lemonit( mirepo me me efekt ka limontosi pasi ndikon shum ne kete mase ) jane perzier dhe eshte fituar mase e holluar.
  Si e ftohim? Po pasi qe kemi fituar perberjen e duhur ate mase nga ena e leshojme ne ndonje vend ku asht beton ose dikund tjter dhe ngadal e leshon perberjen dhe njekohesisht do perpiqesh ta mbledhish ate leng duke e ftohur me uje mirpo ngadal jo qe te perzihet masa me uje por uji ketu ta shfrytezojsh per ftohjen dhe forcimi e saj ne menyre qe te perdorim ate mase.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 7. #127
  i/e regjistruar Maska e showgirl
  Antarsuar
  13-09-2008
  Vendndodhja
  brenda vetes time
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Mire Besa, flm, do ta provoj dhe kesaj here e te shohim cdo "katandis"

 8. #128
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga showgirl Lexo Postimin
  Mire Besa, flm, do ta provoj dhe kesaj here e te shohim cdo "katandis"
  Ok ather shum fate shpresoj gjerat te vajn mire cdo te mire bye bye
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 9. #129
  i/e regjistruar Maska e apostrof
  Antarsuar
  23-03-2009
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po besa si tia bej qe te largoj skuqjet nga fytyra te lutem me trego sepse e kam pike te dobet me trego te lutem :S

 10. #130
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga apostrof Lexo Postimin
  po besa si tia bej qe te largoj skuqjet nga fytyra te lutem me trego sepse e kam pike te dobet me trego te lutem :S
  Hehe ka nje ilac edhe per ty edhe ajo ne menyre me te mire ska kund nje kov me uj aty brenda me 1 kg akull edhe skuqja zhduket sa hap e mbyll syt (shaka)
  Zakonsiht perdorin krema puder ne menyre qe mos te jene ne siklet pas sa nga skuqja.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 11. #131
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Mask fytyre pr lkur  Mask fytyre pr lkur dialektike

  Przieni shum mir n blendr ose me dor 1 filxhan kafeje kos me 1/2 filxhan bollgur (nga gruri). Prhapeni masn e prgaditur n lkur t pastr dhe lerni pr 10 minuta. Pastaj shprlajnei mir me lngun e nj pjeshkje t freskt.

  Bni mask n mnyr t leht

  Do tju nevojitet :

  • Mjalt
  • Miell gruri
  • Birr


  Procedura pr t br maskn tuaj t fytyrs sht mjaft e thjesht, ashtu edhe produktet q do t prdorni.

  Hidhni n nj tas lug mjalt, nj lug miell gruri dhe 20ml birr.
  Prhapeni n fytyr dhe lreni t veproj pr 20 minuta. Pastaj lajeni fytyrn me uj t vakt pastaj me t ftoht.
  Edhe nse e lini maskn pr m shum se 20 minuta, nuk do t keni asnj problem, sepse prbrja e saj nuk shkakton asnj lloj alergjie ose acarimi.

  Pr nj lkur te pastr t lmuar t pastr dhe t shndritshme.


  Mask ushqyese pr lkura t yndyrshme

  Nevojiten:
  • 3 lug gjelle kosi (plot)
  • 1 t verdh t vezs
  • 1 lug krem qumshti
  • 1 lug gjelle mjalt t shkrir
  • 1/2 lug gjelle me lng molle
  • 1/2 lng gjelle domateje t freskt


  Prgatitja:

  I prziejm bashk t gjitha dhe e prhapim maskn n t gjith fytyrn dhe n gush. Q maska te veproj nevojitet nj koh e mjaftushme, pr kt arsye mir do t ishte q maskn ta prdorni prpara se t bini pr t fjetur.
  Ditn tjtr pastroni at q ka mbetur dhe q nuk e ka thithur lkura.

  Krem pastrues pr fytyrn tuaj

  I prshtatshm pr t gjitha tipet e lkurave.

  Nevojiten:

  • 1/2 filxhan me kos
  • 1 lug gjelle vaj ulliri
  • 1 e 1/2 lug t vogl me lng limoni


  Prgatitja:
  Trazojeni t gjith bashk dhe hidheni masn e prgaditur n nj vazo t vogl t mbyllur mir. Mbajeni n frigorifer dhe prdoreni 1 lug t vogl n mngjes dhe n dark q t pastroni fytyrn tuaj.


  Mask pr fytyr pr lkura me njolla t kuqe

  Przieni 2 lug gjelle argjil t bardh ( do ta gjeni n dyqane q ka ushqim biologjik ose n farmaci)

  • 1 lug vaj ulliri
  • 1 lug krem qumshti
  • dhe 3 lng gjelle lng portokalli (sipas rradhs s shkruar)


  Prhapeni masn e prgaditur n lekur t pastr pr 2o minuta. Shprlajeni fytyrn me uj minral.
  Ndryshuar pr her t fundit nga besa.a.best : 10-04-2009 m 10:58
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 12. #132
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "Bukuria Natyrore."

  "Bukuria Natyrore."

  Para se te aplikoni makiazh ne fytyren tuaj, duhet te ndaloni per disa momente para pasqyres dhe duhet te shifni veten tuaj. Shifeni ne nje menyre jo kritikuse per vetveten, por analizuse per gjerat qe ju pelqeni me shume tek fytyra tuaj. Analizoni syte, hunden, buzet, mollezat e faqeve, floket, cdo gje qe ju mund te deshironi. Pastaj me konluzionin qe ju do keni per fytyren tuaj, do mendoni si te rregulloni difektet ose gjera te ju keni deshire ti ndryshoni.

  Pershembull: Ka raste qe nje femre nuk mund ti pelqejne buzet e saj, sepse ajo mendon qe i ka shume te holla. Neqoftese do jete ky problemi juaj, atehere ju duhet te fokusoheni tek syte. Mundohuni qe tualetin me te forte ta beni tek pjesa e syrit, qe kur te jeni ne publik njerezit t'ju shikojne nje gje qe per ju eshte pjesa me e bukur e fytyres dhe te mos fokusohen tek difekti. Neqoftese ju beni te kunderten, pershembull lyeni buzet me nje buzetekuq te ndezur dhe nuk vini asnjelloj tualeti ne sy atehere ajo pike qe ju mendoni eshte difekt per ju do ju theksohet me shume ne pamjen tuaj te jashtem.

  Nje shprehje amerikane ne boten e kozmetikes thote, "...the less the better...". Duhet te keni parasysh qe sa me natyrale te dukeni ne fytyre aq me terheqese ju shofin njerezit e tjere. Gjate dites mundohuni te mos perdorni lapsa te zinj ne sy, ose lapes buzesh te erret apo te kuq qe ben kontrast me buztekuqin qe keni vene ne buze. Koha e tualetit te erret eshte jashte perdorimit. Tani duhet te fokusoheni tek lekura e fytyres. Duhet te zgjidhni tonin me te pershtatshem per ngjyren e fytyres tuaj dhe mundohuni te perdorni nje puder per faqet me ngjyre te lehte. Gjithmone veni pak "bronzer", qe te dukeni sa me natyrale. Aplikoheni kudo ne fytyre jo thjesht ne pjesen e faqeve, spor kudo ne fytyre.

  Rimeli eshte nje prodhim komestike qe eshte celesi i bukurise. Rimeli te ndihmon shume ne hapjen e syrit. Ne fillim duhet te analizoni qerpiket. Per femrat qe i kane te gjata, perdorni rimel qe ka efekte dredhje, por jo zgjatje. Per femrat qe kane qerpike te shkurter, duket te merrni nje rimel qe ka efekte zgjatje por jo dredhje, sepse dredhja ja u shkurton me shume qerpiket. Per femrat qe i kane qerpiket e holle, merrni rimele qe ju japin volum dhe drethje. Mundohuni qe sa here te aplikoni rimelin, ta vini me kujdes qe aplikimi te jete i paster, ne kuptimin qe c'do qerpik te shifet ne distance te afert por dhe te larget.

  Buzet gjate dites duhet ti mbani me ngjyra te hapura dhe te lehta. Lip Gloss, ose shkelqim buzesh eshte menyra me e thjesht dhe moderne. Zgjidhni ngjyra te lehta psh: rose, pjeshke, luleshtrydhe dhe qe nuk kane shume shkelqim te forte. Mjafton qe buzet te duken natyrale dhe te shendeteshme. Mos perdorni lapsa buzesh, lereni tualetin e tepert per ne darke, kur dritat jane te zbehta dhe fytyra kerkon ngjyra te forta per tu dukur ne erresire.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 13. #133
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Disa sekrete te ushqimeve te bukuris

  Qe te dukeni e bukur duhet patjeter te ushqeheni mire. Te hash mire ju mban ju dhe lekuren e fresket. Me poshte jane nje numer ushqimesh qe ju mbajne ne forme dhe qe quhen ushqimet e bukurise Arrat.
  Jane ushqim i mire kunder plakjes. Kane perqindje te larte te vitamines E dhe ndihmojne qe lekura te jete e bute. Por mbani parasysh se duhet te hani pak pasi kane kalori.


  Proteinat
  Per te pasur thonj te forte dhe kocken e forte duhen proteinat. Proteinat i gjeni tek mishi i pules, te fasulet, te peshku tuna.

  Vitamina B
  Ushqimet e pasura me vitamine B i bejne floket tuaj te ndritshem. Te pasura me keto vitamina jane vezet, qumeshti, perimet jeshile, qepa dhe kastraveci.

  Peshku
  Te hash peshk si salmoni do te thote qe ju keni marre Omega 3, qe ndihmon ne hidratimin dhe ushqimin e lekures.

  Zinku dhe kalciumi
  Zinku gjendet te mishi i pules, veza, ushqimet e detit. Edhe kalciumi ndihmon ne pastrimin e lekures. Ai ndodhet te kosi, djathi me pak kalori dhe te qumeshti. Keto ushqime jo vetem qe zbardhin fytyren, por reduktojne edhe rrudhat.

  Vitamina C
  Kjo vitamine ndihmon ne reduktimin e rrudhave. Kivi si frute eshte me i miri per vitaminen C. Te tjerat jane portokalli, mangot, limoni, etj.

  Vitamina E
  eshte e njohur si nje nga vitaminat qe shmang djegien e lekures nga dielli. Nese hani shume pjeshka do te keni vitaminen E ne trupin tuaj.

  Vitamina C dhe hekuri
  Keto dy vitamina se bashku ndihmojne qe te largohet rrethi i zi te syte.

  Uji
  Pini sa te mundni uje. Uji ndihmon ne largimin e toksinave nga trupi dhe ndihmon ne freskine e lekures.

  Domatja
  Domatet permbajne antioksidante, beta-karotin dhe vitamine C. Hajeni domaten sa me shume dhe ju do tei merrni keta antioksidante. E mira eshte qe domatja te shoqerohet me pak vaj ulliri.

  Molla
  Per te pasur dhembe te mire, hani moll

  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 14. #134
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Sekrete per floket

  Ort q kalojm duke u marr me flokt nuk jan pak, po shum jan edhe ankesat q kemi. Mungesa e shklqimit me siguri sht ndr t parat e lists. T panumrta jan produktet q reklamojn pikrisht vnien n vend t ksaj vetie kaq t rndsishme pr pamjen. Jo gjithmon ama ajo far reklamohet, rezulton e vrtet. Po si ti zgjedhim t duhurat? Dhe cilat jan gjestet q nuk japin efektin e kundrt t asaj q duam t arrijm? Profesionistt rrfejn strategjit pr t pasur flok me shklqim n nj list produktesh pr t cilat ia vlen t investosh dhe kshillash t mundshme.

  1. Produkte natyrale. Krehja dhe stilimi i prditshm mund t dmtojn flokt tuaj, duke u vjedhur atyre vajrat natyrale dhe duke i uar drejt kputjes. Ndrro furn tnde plastike t flokve me nj me fije natyrale, e cila shprndan yndyrn natyrale n fijet e flokve ndrkoh q i kreh, duke rritur shklqimin. Fijet natyrale rrezikojn m pak t kpusin flokt.  2. Shmang produktet q prmbajn alkool. Alkooli, ndotja dhe lagshtia u marrin flokve shklqimin natyral. Shum shkuma prmbajn alkool, kshtu q, nse i ke flokt e that, zvendsoje me nj krem ose serum.  3. Laji n mnyrn e duhur. Dhe pse shum nga ne i lajn flokt do dit, specialistt kshillojn q disa her n jav sht e mjaftueshme. Larja mund ti ndihmoj flokt t fitojn shklqim, por ajo i l t but. Specialistt i kshillojn ato q i lajn flokt prdit t aplikojn balsam fillimisht, por duke e mbajtur larg rrnjve. Pastaj, pa e shplar ndrmjet, duhet t prdoret shampoja vetm n rrnj, duhet shkumzuar dhe pastaj duhet ti shplash. Rrnjt e flokve kshtu do ken fituar volum, por pjesa tjetr e flokve do ruaj shklqimin e saj.  4. Shplaji me uj t ftoht. Shplarja e flokve me uj t ftoht i mbyll luspat e fijeve t flokve, duke i ln ato t lmuara dhe me shklqim n siprfaqe. T prdorsh ajr t ftoht pasi i ke thar me tharse ka nj efekt t pazvendsueshm shklqyes dhe shumica e tharseve e kan opsionin e ajrit t ftoht.
  5. Lufto flokt kaurrel. Fijet e flokve jan poroz, prandaj thithin lagshti nga mjedisi, q i bn kaurrel n klim t lagsht. Pr t shmangur prdredhjen e flokve nga mesi i dits, sigurohu para se t dalsh, q flokt e tu jan t that; sado pak uj i mbetur n flok mund t shkaktoj dredhjen e tyre m von. Specialistt kshillojn prdorimin e nj piastre pas tharjes s flokve, e cila do hiqte ndonj tepric t lagshtis.
  6. Prdor produkte me silikon. Produktet me silikon sheshojn ato fijet e vogla q rrin t ngritura sipr flokve dhe krijojn nj barrier ndrmjet pajisjeve t prdorura dhe flokve, duke zvogluar rrezikun e kputjes dhe duke kufizuar efektet e dmshme t nxehtsis. Por si do gj tjetr, dhe silikoni funksionon m mir po t prdoret n mas t moderuar. T prdorsh shum prej tij do bj q flokt t humbasin volum ose t duken t yndyrshm, kshillojn parukiert. Ata kshillojn grat me flok t rrall t prdorin n vend t tij nj silikon shklqyes spray.


  7. Provo nj trajtim n t nxeht. Shum femra mendojn se nxehtsia i djeg flokt, thon parukiert, por e prdorur n mnyrn e duhur, mund tu jap flokve nj shklqim t mrekullueshm, veanrisht po t jen t dmtuar. Arsyeja pse parukiert i trajtojn flokt e klientve me nxehtsi gjat trajtimeve me solucione sht q ajo hap luspat e flokve, duke e lejuar maskn ose vajin t penetroj thell n fijet e flokve, tregojn specialistt. N qoft se nuk shkon n sallon bukurie apliko nj mask ose trajtim me vaj t nxeht nj her n muaj n shtpi. Pasi t kesh aplikuar produktin, mbshtille kokn me nj peshqir t ngroht, kshillon parukieri i Victorias.
  8. Investo pr pajisje jonike. Tharset dhe piastrat pr t cilat ia vlen t investosh, jo vetm nuk lejojn q flokt t humbasin rregullsin e krehjes, por prmirsojn edhe shndetin e flokve. Ndrkoh q pajisjet e thjeshta nxehen m shum sa m shum i prdor, pajisjet jonike prej qeramike ruajn nxehtsin dhe rrisin forcn dhe shklqimin me kalimin e kohs.  9. Kujdes flokt me onde. Flokt me onde priren t jen m me pak shklqim dhe m t that se flokt e drejt. Flokt me onde rriten m ngadal se flokt e drejt shpjegon nj stilist i njohur floksh, kshtu q majat jan m t vjetra dhe kan nevoj pr m shum hidratim se rrnjt. N rast se flokt e tu kan valzime natyrale, duhet ti pressh majat do gjasht ose tet muaj dhe gjithmon t prdorsh shampo q i pasuron me lngje dhe balsam.
  10. Jepu shklqim ondeve. Shklqimi vjen nga fijet e flokve q nuk jan t ngatrruara, thekson Leslie Bride, kimistja e Procter & Gamble. Drita bie n do fije floku dhe pastaj reflektohet n nj drejtim t caktuar, shpjegon ajo, kshtu q kur edhe fijet e tjera pran jan t drejta, reflektimet kthehen n sy nga i njjti drejtim, duke rezultuar n nj fash me shklqim. Flokt me onde duken me shklqim kur t gjitha rrin n nj drejtim, prandaj ondet e mdha, t lmuara, t formuara, reflektojn m shum drit se shumica e flokve me kaurrela. Ti mbshtjellsh kaurrelat e thata rreth shufrs s hekurit t mashs s flokve, do ti shtronte ato dhe do i bnte t dukeshin m t rregullta, thekson specialistja.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 15. #135
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Floket qe u pershtaten per fytyre

  Modeli i flokeve ju ndihmon per te vene ne dukje apo per te zbehur nje tipar te fytyres suaj. Me poshte do te gjeni disa keshilla mbi modelet e flokeve qe vene me ne pah tiparet tuaja me te vecanta:

  FYTYRE E RRUMBULLAKET - Nese i mbani floket me vije ne ane fytyra juaj do te duket me e holle dhe me e gjate.

  FYTYRE E HOLLE - Kacurrelat apo volumi anash fytyres do ti jape nje forme me te gjere nje fytyre te holle.

  HUNDE E MADHE - Floket e leshuara mbi fytyren e bejne me pak te dukshme hunden e madhe.

  TIPARE TE MPREHTA - Floket me onde ose kacurrela i japin nje pamje me te bute nje fytyre me molleza te theksuara.

  BALLE I MADH - Baluket mbi balle ndihmojne per ti dhene nje pamje me te rregullt nje fytyre me balle te madh.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 16. #136
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Mplakja e flokeve
  Me kalimin e moshes, flokeve nuk iu ndryshon vetem ngjyra. Behen me te holle, humbasin butesine dhe elasticitetin, prandaj lind nevoja te kurohen. Ja disa kura sipas problemeve qe shfaqen  Hollohen sepse u mungojne hormonet

  Pas te dyzetave, para menopauzes, trupi prodhon me pak estrogjen, hormonin qe ka nje efekt pozitiv mbi ciklin jetesor te flokeve. Kur zvogelohet sasia e estrogjenit, rritet niveli i nje enzime qe eshte pergjegjese per rrallimin e sasise se fijeve te flokeve, si edhe per renien e tyre. Ende nuk eshte zbuluar ndonje metode e pershtatshme per te kompensuar renien fizike te flokeve. Atehere jane shume te nevojshem flakonet riforcues, qe jane me perberje amineksili. Ky eshte nje perberes mjaft aktiv, qe permireson ndjeshem fiksimin e rrenjes se flokut ne skalpin e kokes. Gjithashtu, duhen perdorur ushqyes, si: metiotina, cistina dhe tirozina, enzima te cilat e luftojne veprimin e enzimes earmikee. Madje, keto substanca ndihmojne sidomos qe te mos dobesohen fibrat e flokeve.

  Nese renia eshte ne permasa te medha, qe ben te duken te zbrazeta pjese te ndryshme te kokes, atehere eshte e nevojshme te kerkohet ndihma e nje dermatologu, si dhe te ndiqen kura me te specializuara.  Zhvillohen pore kur humbet Keratina

  Problemi i renies se flokeve eshte i njejte me ate te plakjes se lekures. Me kalimin e kohes, reduktohen substancat e organizmit, qe sherbejne si izolues per qelizat epidermike. Si rezultat, poret e tyre behen me te dukshme. Ne rastin e flokut, ajo qe reduktohet eshte sasia e keratines dhe kolagjenit. Shtresat qe i veshin keto qeliza epidermike humbasin kompaktesine. Per kete arsye, qelizat epidermike jane te pambrojtura nga veprimi i agjenteve te jashtem dhe i rrezeve ultravjollce. Per te mbrojtur floket eshte e nevojshme qe shampot normale te zevendesohen me produkte te pasura me filtra UV dhe nje here ne dy jave duhet te perdoret nje maske me vajra, sigurisht me baze bimore. Meqe ne kete faze poret e flokeve jane me te hapura, nuk do jete aspak e veshtire qe ta absorbojne me mire vajin, duke shtuar ne kete menyre hidratimin dhe kompaktesine e tyre.  Humbasin shkelqimin kur nuk reflektojne mire driten

  Guanina qe i mbeshtjell floket perbehet nga shume shkallezime te mbivendosura. Kur niveli i ujit ne brendesi te indeve fibrore nuk eshte i mjaftueshem, atehere drita qe bie mbi to nuk reflektohet mire. Per te shpetuar floket pa shkelqim nuk mjafton vetem te ndryshohet lyerja apo tei nenshtrohesh goditjeve me rreze diellore. Duhen zgjedhur produkte qe permbajne vitamina apo edhe aminoacide, qe forcojne rrenjen e flokeve. Ndersa, per te ruajtur shkelqimin e flokeve, duhen zgjedhur produkte me baze silikoni.  Behen shpejt pis, sepse thithin smogun

  Kur poret e flokeve jane te medha, ato rendohen, sepse smogu dhe pislleku, ne vend qe te largohen, penetrojne deri ne rrenje. Ne kete rast eshte e domosdoshme te perdoret nje shampo delikate, e cila perbehet nga sasi minimale agjentesh pergjegjes per prodhimin e shkumes. Keshtu, do te jete e mundur qe tei lani edo dite floket tuaj. Sugjerohen shampot, formulat e te cilave jane te pasuruara me alga te kuqe, pasi ato pastrojne ne brendesi, por me delikatese.  Keputen shpejt kur permbajne pak uje

  Merrni nje fije floku qe ju ka rene ne jastek apo dhe ne kemishe dhe shikoni me kujdes nese ajo eshte me nyje. Nese jo, atehere fija e flokut eshte keputur. Edhe ne kete rast, shkaku eshte mungesa e dehidratimit. Floket jo vetem qe dobesohen, por duken me te ashper dhe te pakrehur. Gjeja e pare qe duhet bere eshte perdorimi i nje shampoje zbutese, qe permban vitaminen B5.

  Nje here ne jave duhet bere nje masazh i flokeve te lagura me vajra me permbajtje misri ose ulliri, qe duhet mbajtur per rreth 15 minuta. Kjo lloj maske sherben per teu rikthyer flokeve butesine dhe elasticitetin.  Nuk e mbajne gjate krehjen, sepse jane te elektrizuar

  eshte normale nese, pas te pesedhjetave, edhe floket te behen me te pabindur. Struktura e tyre kimike ka ndryshuar. Per kete arsye, shpesh, floket jane te elektrizuar dhe te shpupurisur. Ka vetem nje menyre qe tei bindim floket rebele: ato duhet te krihen gjate tharjes; keshtu do te fiksohen me mire. Do te ishte e keshillueshme qe te perdoret edhe llaku ne momentin kur kriheni. Gjithashtu, keshillohet qe nje here ne muaj tei kerkonit parukieres tuaj teju beje nje maske me kolagjen, sepse kjo substance i rikthen elasticitetin flokut. Nese doni te dilni, por floket nuk i keni te lare, atehere perfitoni nga nje banje ne vaske. Mbeshtillini floket me bigudi gjigande, futuni ne vaske dhe relaksohuni. Do te jene avujt e ngrohte ata qe do te kujdesen per te fiksuar krehjen.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 17. #137
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Te bukura ne makiazh

  Ne moshen 20 vjec e kemi lekuren gjithmone mikse,qe do te thote se mund te jete e yndyrshme ne zonat qendrore te fytyres (balle,hunde,mjekerr) dhe te thate ne zona te tjera.

  Keshtu qe eshte e rendesishme qe ta hidratatosh e te trajtosh zonat e mesme.

  Keshillohet te besh nje maske pastruese nje here ne jave.

  Pasi e keni bere kete maske (mengjes e darke) eshte e rendesishme te aplikosh me pas nje produkt hidratant.Perdor nje krem te pershtatshem per lekuren tende.Eshte e rendesishme te njohesh llojin e lekures qe ke (kerko keshillen e mjekut dermatolog)

  Kremrat perfaqesojne etapen preleminare te trukut (makiazhit).Keshillohet qe syte te lyhen pasi te idratohen me krem te posacem,sepse ushqehet dhe te ndihmon per lyerjen e tyre.

  Edhe ne moshen 20 vjec ka shpesh rrudha te vogla poshte syve,dhe per ti mbuluar perdorim nje korrektor qe ka bazen me pigment te verdhe.Korrektori mund te perdoret edhe tek zonat e hundes dhe e mjekrres.  sht tepr e rndsishme q para t t bjm makiazh t bhet fillimisht pastrimi I fytyrs me late- tonik. M pas mbi fytyrn tuaj vendosni kremin. Difektet q dalin nga kremi dhe njollat e ndryshme q mund t ndodhen n siprfaqe, eleminohen me an t korrektorit. Ka rreth 20 lloje korrektorsh pr do shenj t vecant. Pasi bhet korrektimi i fytyrs prdoret Make-up n nuancat kafe, ngjyr bronzi si dhe n kolore m t hapura.

  Make-up mbulon difektet e fytyrs, nofullat e dala, ballin e madh, mjekrn e gjat.

  Eleminimi i tyre vjen si rezultat i drithijes nga prdorimi i tij. Make-up dhe pudra vendosen n t gjitha pjest e fytyrs, edhe n buz. Kjo krijon lehtsi n lyerjen prfundimtare, t buzve, syrit, t ruzh-it t faqeve. Pra, sht i nevojshm n theksimin e tyre.


  Makiazhi i syrit  Fillohet me nj ton t leht posht vetulls. Me nuanc t bardh n t verdh t leht. M posht, n form harku, prdorni nj nuanc n ngjyr gshtenj, me drit-hije n t hapur. Me nj penel t ujshm kalojm theksimin e pjess s rrnjs s qerpikut pr t vazhduar m pas me rimelimin e qerpikve.

  Mund t prdorni rimel Mascara me qime t vecanta q realizojn zgjatjen e qerpikve. Kshillohet t mos prdoret kthyesja e qerpikve pasi ajo kput dhe shkul qerpikun. Kjo realizohet n t gjith qerpikun dhe afr rrnjs s tyre vendoset nj nuanc e kaft. Prdorimi i lapsit n pjesn e brendshme tregon nj pamje m t zvogluar t syrit natyral. Ndrsa vnia e tij n pjesn e jashtme realizon zmadhimin e tij.

  Makiazhi I buzve  Nj kontur i leht ngjyr t kaft n t errt, dhe i kuqi i buzve mund t jet nj nuanc m e elur. I lngshm e me pak shklqim. M pas bhet dhe ruzhi i mollzave. Theksojm edhe nj her q buzt, ruzh i mollzave dhe kolori i flokve bhen n kombinim me njra-tjetrn sigurisht t gjitha kto n prshtatje me formn e fytyrs dhe me veshjen.  Flasin syte!

  Sy t theksuar pr nj vshtrim joshs. sht tendenca e Pranver/Ver 2008. Skan dal nga hii, sepse n pasarela shfaqen her pas here. Tani mso si ti trukosh vet

  Duket si kompetenc e grimierve profesionist dhe pron e modeleve. Por ja q mund tia dalsh dhe vet t kesh sy t theksuar. Duhet t kesh parasysh kto kshilla, q t tregojn hap pas hapi rrugn drejt nj truku t theksuar sysh.

  Ja si procedojn grimiert:

  Nj baz e prkryer. Si baz (por dhe pr t fshehur paprsosmrit e lkurs s fytyrs) prdoret nj korrektor i lngshm. Sipr prdoret pudr pluhur pr t hequr shklqimin.

  Sy t theksuar. N fillim aplikohet nj shtres e par kremoze me ngjyr natyrale pr t mos lejuar q grimi t rrshqas. Syt konturohen me nj laps t zi. Dhe vija precize e harkuar e qepalls sht shnjuar me laps. Pr t theksuar t zezn, prdor nj penel krem dhe nj pluhur i zi shum i theksuar.

  Forma e syrit ka shum rndsi. Pr t pasur t njjtin efekt q shohim te modelet, duhet tepruar; nuk duhet t kesh frik tu japsh syve nj form q shkon prtej kontureve t vet syrit. Pastaj sht shum e rndsishme t punosh me shum prpikri. Pr t shmangur njollat e zeza posht syve dhe mbi faqe para se t lyeni syt, mund t prhapsh nj shtres t bollshme pudre n kto zona. Pasi t mbarosh grimin, hiq me nj fur, duke mos ushtruar forc, pudrn bashk me grimcat e pluhurit q kan rn.

  Nj nuanc e art. Qepallat lyeji drejt kndeve t brendshm me nj pluhur t art dhe me nj shklqyes t art posht vetullave. Pastaj prdor nj produkt me refleks t kuq pr t theksuar edhe m shum shikimin.

  Qerpikt harkoji me kthyesen e qerpikve. Vetullat vizatoji me nj pluhur kafe t errt dhe fiksoji me nj xhel transparent.

  Mollza t theksuara dhe buz natyrale. Mbi mollza apliko nj pluhur t theksuar, ndrsa pr buzt zgjidh nj buzkuq natyral, q anon nga ngjyra e kuqe. Pjesn e qendrs s buzve lre n ngjyr m t hapur.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 18. #138
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Heqja e rrudhave ?!

  Pr t arritur kt, femrat shpenzojn do vit miliarda dollar n kozmetik e ndrhyrje kirurgjikale

  Por a do t mundemi dot t nxjerrim prfundimisht jasht loje rrudhat

  T dukesh gjithmon e re sht ndrra e prjetshme e femrave dhe pr t arritur kt qllim, q n fakt sht i paarritshm shpenzohen do vit miliarda dollar n kozmetik e ndrhyrje kirurgjikale. E megjithat, rezultatet jo gjithmon jan t knaqshme. Po a ka n t vrtet ndonj gj q do t nxirrte prfundimisht "jasht ligjit" rrudhat?

  Autorja e nj libri q sapo ka dal n Britani n lidhje me bukurin dhe plakjen ka kaluar nj vit krkimesh pr t par dhe shqyrtuar t gjitha produktet antiplakje q nga ato q ofrohen n dyqane e deri te m t specializuarit e ofruar n klinikat zvicerane, n ato t Xhamajks, apo nga ndrhyrjet kirurgjikale t kirurgve plastik t Nju Jorkut. Qllimi i krkimit ishte gjetja e ndonj shenje t ekzistencs s rinis s prjetshme. Pas nj viti krkimesh e intervistash me dermatolog, dietolog, instruktor sporti, msues joge autorja msoi se ishte e mundur q t ndryshoj do pjes t trupit. Mund t hiqte damart nga kmbt, t ngrinte gjoksin e ta bnte m t madh, t hiqte njollat e zeza nga fytyra. Por sigurisht, t gjitha kto kushtonin nj barr me para dhe mbi t gjitha nuk kishin efekte shum t gjata. Ather iu drejtova personave q nuk rekomandonin ndryshime drastike bisturish e palestrash, por atyre kshilltarve q merren me higjienn dhe shndetin q jan njherazi pro natyrs dhe kundr ndrhyrjeve kirurgjikale. Sipas ktyre kshilltarve, nuk ka rndsi se sa ambalazhim t bukur ka nj krem kur n t nuk ndodhen prbrs t rndsishm t till si antioksidantt dhe retinoli. Ky i fundit sht mir t prdoret gjat nats, pasi stimulon prodhimin e kolagenit, ndrsa antioksidantt ndihmojn mbrojtjen ndaj radikalve t lir. Por jo t gjith kremrat bjn pr t gjitha llojet e lkurave dhe kjo sht thelbsore t kuptohet. Ndaj sht e domosdoshme q para se t blihet nj krem, prmbajtja e tij t testohet m par. Pr sa u prket kremrave ka mendime t ndryshme. Ka nga ata q i vlersojn e t tjer q jan t bindur q ndryshimi i vetm mes nj kremi "Nivea" dhe nj "La Prairie" sht ambalazhi. E megjithat, t gjitha grat nuk mund ti bjn ball tundimit pr blerjen e kremrave t shtrenjt, sepse ndoshta n fund t fundit nse blerja e kremrave t till t bn t ndihesh mir kjo sht nj e mir m vete. Por nse do t donit q t ndihmonit realisht dhe pa para fytyrn, tuaj nj nga kshillat m t mira sht masazhi i fytyrs, ai lloj masazhi q mund ta bjm vet do dit duke i dhn fytyrs grimasa e poza q t bjn pr t qeshur, por edhe q aktivizojn qelizat e lkurs dhe muskujt. N Kanada ka klinika t posame, t cilat kshillojn dhe merren vetm me masazhin e fytyrs. Megjithat, pr ata q nuk duan bisturit dhe kozmetikat e shtrenjta, por me pak efekt ka kshilla t tjera, kryesisht falas q pr shumknd kan qen t vlefshme dhe me efekt.

  Gjumi

  Pr shum modele pasarelash ai sht nj nga faktort kryesor q ua bn fytyrn t shndritshme. Kjo sht e vrtet. Mungesa e gjumit sht njherazi edhe nj shkak shum i rndsishm q ndihmon n plakjen e lkurs. Me gjum rigjenerojm qelizat dhe heqim toksinat duke br aktivizimin e qelizave t sistemit imunitar. Por sigurisht, duhet t dish si t flesh. T flesh me fytyrn mbi jastk sht po aq e rrezikshme dhe e dmshme pr lkurn sa jan vet rrezet e diellit, pasi krijohen zhubravitje t lkurs q nuk jan t mira. Duke e konsideruar gjumin si nj trajtim bukurie pr lkurn i takon q do vit ne ti kushtojm ktij trajtimi 2500 or n vit. Nse do t gjeni pozicionin e duhur t fjetjes, ather do ti jepnit trupit mundsin q t prodhonte hormone melatonine, t cilat ndihmojn q t lirojn radikalet q shkaktojn dmtimin e qelizave. Gjat orve t gjumit ka nj ribalancim t t gjitha hormoneve trupore.

  Seksi

  sht shum antiplakje. Gjat seksit, trupi prodhon hormonin e steroidit Dhea q sht i lidhur me jetgjatsin. Seksi sht gjithashtu relaksues dhe i mir pr sistemin e qarkullimit t gjakut, gjithashtu redukton kolesterolin dhe stimulon furnizimin me oksigjen t qelizave pa prmendur faktin q djeg shum kalori. Sipas shum studimeve, njerzit seksualisht aktiv jetojn m gjat.

  Mendja e hapur

  Sipas nj specialisti t shtjeve t trurit, mnyra m e mir pr t shmangur alzheimers dhe kryesisht shndrrimin n nj grua t vjetr dhe grmuqe sht t dgjosh muzikn q urren m shum, pasi nj gj e till t ekspozon ndaj tingujve dhe prvojave t reja. Truri si do organ tjetr i trupit plaket, por ajo ka sht m interesante sht se plakja e trurit identifikohet prmes mendimeve, pra truri plaket kur ti nis t mendosh e arsyetosh si nj person i plakur dhe t kesh sjellje prej plaku pra refuzon tu hapesh gjrave t reja, t dgjosh muzik t re, apo t provosh veshje t nj mode ndryshe nga jotja. Pr sa i prket muziks, ajo bazohet n prsritjen e vetvetes. Ka nj melodi baz, e cila prsritet n forma t ndryshme dhe me nj ndryshim q vazhdon t t mbaj t interesuar. sht pikrisht kombinimi i duhur i siguris dhe risis q truri yn krkon vazhdimisht. Ka teori q thon se truri mund t strvitet ashtu si edhe muskujt e tjer. Para se t shkoni n shtrat kaloni nj or duke sjell ndr mend ngjarjet m t rndsishme t dits dhe kt bjeni n mnyr t prsritur dy ose tri her. Kjo e ushtron trurin dhe pasi t keni mbaruar flini dhe prsritni t njjtin ushtrim t nesrmen n mngjes. Kur keni koh t lir mund t bni edhe fjalkryqe, aritmetik mendore, mund t luani shah etj. Msimi i gjuhve t huaja sht nj tjetr ushtrim dhe kshill e mir pr t mos e ln trurit tuaj t plaket.

  Dieta

  E dim tashm shum mir se dietat jan thelbsore pr t ruajtur sa m gjat rinin ton. Sipas nj dermatologu t shquar amerikan, nj nga gjrat q e plak lkurn sht sheqeri, pra gjja m e mir q mund t bjm pr rrudhat e fytyrs sht reduktimi i tij. Sipas tij, sheqeri degradon elastinn dhe kolagjenin, pra me fjal t tjera t plak. Nj nga pikat kye t dietave sht konsumimi i sa m pak karbohidrateve. Por sigurisht, dietat jan nga m t ndryshmet. Ka dieta vetm me peshk, dieta me mish e ver e m pas jan edhe ato ekstremet q ndalojn prdorimin e dolloj yndyre. Por m t rekomandueshmet jan ato q kan sasi shum t vogla sheqeri, q rekomandojn pirjen e ajit jeshil, q eliminojn patatinat dhe ushqimet e yndyrshme t do lloji, q rekomandojn vern e bardh t prgatitur nga lkura e rrushit t kuq etj. N prfundim, dieta sht shum e rndsishme, por e vetme nuk sjell rezultat.

  Sjellja pozitive

  "Shihe botn dhe at q t rrethon pozitivisht dhe qndro e lidhur me miqt dhe familjen. Msohu t njohsh dhe t duash trupin tnd, vre n lvizje dhe jepi shans t t tregoj gjith mrekullit q fsheh. Ushqeje shpirtin, pra gjej koh pr vete, pr meditim dhe zbulo menurin tnde". Jan vetm disa kshilla pr t qen mir sipas nj ish-modeleje t famshme, e cila aktualisht merret me konsulenc dhe shkruan libra. "Nuk do t doja t isha edhe njher n moshn 20-vjeare me gjith pasigurit dhe frikrat q m rrethonin. Pas t 30-tave ndihem m e lumtur", thot ish-modelja. Sipas prvojs s saj, gjja m e rndsishme, prpos dietave apo kshillave t tjera pr t larguar plakjen m e rndsishmja sht gjendja shpirtrore. "Edhe kur nj fytyr me lkur t rrudhur sht e qeshur sht m e bukur se nj fytyr pa rrudha, por e ngrysur".

  Prfundimi

  Gjja m e rndsishme q t shkosh drejt vdekjes me kpuc me taka, pra elegante, e shndetshme dhe vetvetja. Nuk sht e nevojshme q t prpiqesh n ekstrem pr tu dukur 20 vje n moshn 40-vjeare apo t kesh pamjen e pasme t nj 16-vjeareje e at t prparme t nj 61-vjeareje. Po t ushtrosh pak nga kshillat e msiprme, sidomos at shpirtroren do t ta vsh re se pleqria do t t qndroj larg

  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 19. #139
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Keshilla per dhembe me te shendosh

  Kujdesuni per dhembet dhe higjenen tuaj stomatike


  Bakteret qe ekzistojne ne goje jane me te shumta sesa gjithe popullsia e planetit tone. Prandaj pastrimi i shpeshte i gojes eshte me mjaft rendesi, nese deshironi nje fryme te fresket dhe nje buzeqeshje tebukur.

  Kujdesi i dhembeve

  Kur zgjoheni ne mengjes, lani dhembet duke ndjekur nje rutine te perditshme te higjenes personale. Shumica prej nesh harrojne qe nje nga treguesit kresore te shendetit te organizmit tone eshte edhe gjuha. Mos harroni te perfshini edhe gjuhen ne kete ritual i perditshem. 3-4 kalime te lehta me fureen e dhembeve, jane me se te mjaftueshme per pastrimin e gjuhes. Mungesa e higjenes gojore mund te sjelle si pasoje ere te keqe te gojes, karies, dhimbje te mishrave te dhembeve dhe infeksione te rrezikshme. Mund ti evitoni te gjitha keto, nese i kushtoni kujdes te perditshem dhembeve tuaja. Me poshte po ju japim disa keshilla te vogla:


  Vizitoni dentistin tuaj te pakten 2 here ne vit, edhe n.q.s nuk ndjeni shqetesime

  Lani mire dhembet, te pakten 2 here ne dite


  Preferoni fureat e dhembeve me qime te buta


  Preferoni pastat e dhembeve qe permbajne me teper fluorid


  Perdorni dental floss (filli dentar) per te pastruar pjeset ndermjet dhembeve. Evitoni kruajteset e dhembeve sepse nuk jane aq efektive sa filli dentar, dhe gjithashtu mund te demtoni mishrat.


  Evitoni / pakesoni pirjen e duhanit dhe kafes


  Nderroni fureen e dhembeve edo 3 muaj


  Mos harroni te pastroni me furee edhe gjuhen.


  Preferoni solucionet e gargarave antiseptike per pastrimin e gojes, por jo me teper se 1 here ne 2
  dite, sepse shpeshhere ato lekundin ekuilibrin e baktereve normale te gojes.


  Preferoni solucione antiseptike te buta, te cilat nuk permbajne alkool.


  Filli dentar dhe solucionet e gargarave antiseptike duhen perdorur si suplement i furees dhe jo si zevendesues te saj.  Ushqimi i sakte, nje mbrojtes i dhembeve tuaj!


  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

 20. #140
  Never say never Maska e besa.a.best
  Antarsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Disa sekrete mbi mbirmbajtjen e thonjet

  Thonj te shkurter, thonj te zverdhur, thonj me rripa... probleme te vogla, te zakonshme dhe sigurisht jo estetike.
  Por si duhet te veprohet ne raste te tilla, per te pasur gjithmone thonj te bukura.
  • Thonjte e shkurter


  Shpeshhere te qellon qe thonjte te thyhen. Por si ti'a bejme kur kjo nuk ndodh rralle, por gjithnje e me shpeshe.
  Si te veprojme kur thonjte thyhen dhe nuk arrijne kurre te rriten per ti dhene nje forme te bukur dhe ate qe preferojmee Ne raste te tilla, problemi duhet pare nga brenda, duke u siguruar se do te ndiqni nje diete te ekuilibruar, te pasur me proteina, minerale.
  Nje tjeter problem eshte zakoni i keq i te kafshuarit te thonjve. Ky eshte nje ves qe, me shume se nga merzia, zakonisht stimulohet nga nje gjendje shpirterore jo e mire, nervozizem, ankth apo stres. Ndersa perballimi i ketij problemi, ndoshta eshte ne pamje te pare shume i thjeshte, te evitohen momentet e stresit. Por meqe kjo shume here eshte e veshtire per tu realizuar, ja nje keshille e mire per te kaluar situaten dhe, ndoshta per te shpetuar nje here e mire nga ky ves, qe duhet thene se eshte i shemtuar. Per lyerjen e thonjve keshillohet te
  perdoret nje manikyr i vecante, qe ka nje arome dhe shije te keqe, aq sa te te kujtoje te mos kafshoni me thonjte. Nje tjeter metode shume e efektshme eshte edhe mbajtja e nje eumeakizi, ne menyre qe stresi te kalohet duke pertypur eumeakizin. Shpeshhere kafshimi i thonjve sherben per shplodhjen e muskujve te fytyres, qe ne momentet e stresit jane shume te tendosura. Nderkohe qe per te realizuar kete mjafton te pertypin edhe nje eumeakiz, pa pasur nevojen e thonjve, pasi nje nga shkaqet kryesore te thonjve te shkurte eshte edhe kafshimi i tyre. Ne rast kur keni thonj te shkurter, eshte shume e rendesishme lyerja e tyre. Keshtu per keto lloj thonjsh keshillohet te mos jene shume te dukshem. Ne rastet kur thonjte jane te shkurter dhe te erregullt evitoni theksimin e tyre. Pra, jo manikyreve me ngjyra teforta dhe te shkelqyeshme, ndersa keshillohet te mos lyhet i gjithe thoi, por duke lene nje rrip te holle nga te dyja anet te palyer. Kjo do te beje qe thoi te duket me i holle dhe me i gjate.

  • Thonj me rripa


  Ka thonj qe duket sikur jane te shtresezuar apo rripa-rripa, qe mund te jene per se gjeri apo per se gjati.
  Rripat horizontale shpeshhere mund te shkaktohen edhe nga semundje, nga perdorimi i medikamenteve apo edhe nga probleme te perkohshme, qe jane shfaqur gjate rritjes se thoit.
  E rendesishme eshte te percaktohet shkaku i tyre, dhe per ta arritur kete, eshte e nevojshme ti drejtoheni mjekut te familjes. Ndersa per rripat vertikale, ne gjatesine e thoit, mund te krijohen me kalimin e viteve. Ashtu sie ndodh me njeriun, edhe thoi plakjet. Me plakjen e tyre thonjte humbasin elasticitetin dhe behen si lekura, me pak te hidratuar. Ne raste te tilla keshillohet perdorimi i nje kremi te vecante apo nje vaj qe eshte posacerisht per thonjte, qe
  duhet te perdoret rregullisht.
  Per thonjte me rripa keshillohet perdorimi i nje manikyri te vecante, qe arrin te zbuse siperfaqen e thoit. Pas saj, duke perdorur nje manikyr me ngjyre te ndezur apo te erret, do te arrihet te mbulohen rripat e thonjve. Nderkohe ne qendrat estetike mund te realizohet edhe zbutja e thonjve dhe limimi i siperfaqeve te tyre per eliminimin e rripave. Por duhet pasur parasysh se, kjo metode nuk keshillohet te aplikohet shpesh, pasi ajo i ben thonjte me te holle dhe me delikate.

  • Thonj te zverdhur


  Thonjte e zverdhur mund te jene te tille per shume arsye, si perdorimi i vazhdueshem i manikyreve me ngjyra te forta, duhani, por edhe disa lloje kerpudhash. Nderkohe qe per kete rast keshillohet konsulta me mjekun, ndersa ne dy rastet e para menyra me e mire eshte te eliminohen shkaqet. Keshtu te
  mos perdoren me manikyret me ngjyra te forta si dhe te mos pini me duhan. Gje jo e lehte kjo.
  Por nese eshte keshtu, atehere te mundohemi te eliminojme ngjyren e verdhe, qe nuk eshte aspak estetike. Kjo mund te realizohet duke prere nje limon ne dy pjese dhe duke vendosur te limoni thonjte te pakten per 10 minuta, ne menyre qe acidi qe ka limoni te zbardhe thonjte. Nje tjeter metode shtepiake eshte edhe te futen thonjte ne uje te ngrohte, ne te cilen me pare eshte hedhur kripe e zeze. Te dyja keto metoda jane shume te efektshme, por qe nuk jane te tilla nese do te behen vetem nje here. Per te arritur rezulatin e deshiruar eshte e nevojshme
  perseritja e shpeshte e tyre.
  Nderkohe, nese e keni shume te veshtire per manikyrin, atehere ju keshillojme te perdorni ngjyrat e celura dhe nuancat e hapura. Evitoni manikyret me tonalitetet e forta dhe te erreta, qe nuk bejne gje tjeter, veese te perforcojne ngjyren e verdhe te thonjve.

  • Kujdes te vecante per thonjte


  Duart ne pergjithesi jane te parat qe bien ne sy gjate komunikimit midis personave, ndaj eshte shume i rendesishem kujdesi per lekuren dhe thonjte. Fjala kye, ashtu si edhe per trupin, eshte hidratimi. Nje nga problemet kryesore te thonjve eshte hidratimi, qe mund te evitohet nese per duart dhe thonjte do te perdorej nje krem-hidratues, sa here qe keni qene jashte, sidomos kur
  eshte shume nxehte apo kur eshte ftohte. Nderkohe qe ky krem duhet te perdoret pas cdo larjeje. Perdorimi i kremit eshte mese i nevojshem per te perballuar plakjen e lekures se duarve si dhe te thonjve. Keshillohet qe te perdoren kremra me vitamina dhe filtra ultraviolet, si dhe te pasura me acidet fruktoze. Per ti pasur duart dhe thonjte sa me te bute, evitoni perdorimin e sapuneve apo detergjenteve qe ju acarojne, dhe ne raste te tilla perdorni dorashka. Gjate sezonit te plazhit mos harroni asnjehere te perdorni nje krem mbrojtes. Mos i ekspozoni duart ndaj te ftohtit te madh dhe perdorni dorashka. Nje kure e mire ne ambientet e shtepise eshte edhe banjoja e duarve dhe thonjve me vaj ulliri. Kjo metode eshte shume e lehte per tu perdorur. Ne nje ene, pasi te keni ngrohur vajin e ullirit zhysni gishtat dhe i mbani ne ene per disa minuta, per te lejuar thithjen e nevojshme te vajit. Nderkohe qe per te
  pasur nje siperfaqe te lemuar dhe te njetrajtshme, mund te perdorni te njejten maske qe perdorni edhe per fytyren. Por nese thonjte ju thyhen shpesh, atehere ata kane nevoje te qendrojne te palyer per disa jave. Por edhe ne kete rast mos harroni te perdorni kremin hidratues te pakten nje here ne dite. Per ti forcuar para se te perdorni manikyrin, keshilloheni te perdornin nje baze mbrojtese. Vete manikyri duhet te aplikohet ne dy shtresa.
  Per nje manikyr te persosur mundohuni qe peneli te marre pak manikyr, beni nje lyerje ne mes te thoit dhe me pas ne dy anen e tij. Edhe per shtresen e dyte perdorni te njejten metode, por kur te jete thare shtresa e pare. Kjo eshte e gjitha. Nese do ti ndiqni rregullisht keto hapa, do te keni nje manikyr perfekt dhe per tu admiruar.
  ... Un besoj se prkufizimi m i mir i njeriut sht dykmbsh prbuzs...Fyodor Dostoyevsky..

Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mexhit Prenci
  Nga Diabolis n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-07-2012, 16:19
 2. At Gjergj Fishta, Nder i Kombit
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 23-10-2010, 21:10
 3. Keshilla Dhe Porosi Ndaj Pushtetarve Dhe Udheheqsave
  Nga gharib n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2009, 05:29
 4. Kshilla dhe udhzime rreth provimeve shkollore
  Nga titi-a n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2008, 08:44
 5. Kshilla pr meshkujt!
  Nga Krovare1 n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 158
  Postimi i Fundit: 07-07-2006, 11:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •