Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
  1. #1
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202

    Test mbi karakterin tuaj

    Nje kompani belge per te dalluar tendencat morale te punetoreve te saj i vuri te plotesojne nje test. Testi ishte si me poshte:

    Ishte nje zone bregdetare dhe perballe saj ekzistonte nje ishull i vogel. Ne kete ishull qendronte nje Europian dhe nje njeri i eger. Kurse ne token bregdetare qendronin nje vajze, nje i mencur dhe dhe nje varketar. Vajza ishte e dashuruar me Europianin ne ishullin perballe dhe i kerkoi varketarit qe ta shpjere atje. Varketari i tha vajzes se mund ta shpiente vetem nese ajo pranonte qe te udhetonte me te e cveshur fare. Vajza vendosi qe te pyesi te mencurin e vendit dhe ky i fundit i tha asaja qe te bente ate cka i deshironte zemra. Keshtu vajza pranoi te udhetonte me varketarin e c'veshur me qellim te vetem qe te takoje te dashurin e zemres. Kur arriten tek ishulli varketari iku dhe i pari u shfaq njeriu i eger. Njeriu i eger e pa vajzen te cveshur dhe e perdhunoi. Me vone erdhi edhe Europiani i cili pasi morri vesh se c'kishte ndodhur e perzuri vajzen me percmim.


    Protagonistet jane 5: njeriu i eger, Europiani, vajza, varketari dhe i mencuri.

    Duhet qe ju te vleresoni keta duke i renditur nga numri 1 deri tek 5, dmth. kush merre numrin 1 quhet si me i mire, pastaj 2, 3,4 dhe 5. Mire do ishte te na thoni edhe pse i jepni ate numer sejcilit.

    Kur e lexova per here te pare kete test i kisha renditur ne kete menyre:

    1 i mencuri
    2 varketari
    3 njeriu i eger
    4 vajza
    5 Europiani


    *nje here tjeter do ju rrefej se cfare vetie simbolizonte cdo protagonist sipas companise belge, pra keshtu do duket se cfare vleresoni edhe ju me teper.

    faleminderit

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    1 njeriu i eger
    2 i mencuri
    varketari
    europiani
    vajza

  3. #3
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    1 i mencuri
    2 varketari
    3 vajza
    4 njeriu i eger
    5 europiani
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #4
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    1 vajza
    2 i mencuri
    3 njeriu i eger
    4 Evropiani
    5 Varketari

    Me lejo te bej nje koment Kryeplak, i mencuri me duket shume pasiv ne kete histori ndryshe do ta kisha vene ne vend te pare. Vajza paraqet shume cilesi, duket si personazhi me i kompletuar. Ajo eshte e guximshme merr parasysh rrezikun dhe ben gjithcka per te arritur te i dashuri por ne fund humbet gjithcka. Keshtu duke zgjedhur ate te paren e marr parasysh se me kete zgjedhje mund te kem rene jashte parashikimeve qe kam bere, me pelqen te rrezikoj. Njeriu i eger eshte rreziku qe simbolizon tregun dhe rregullave qe ekzistojne ne shoqeri pra me nje fjale po nuk ishe i kujdesshem te ashtusin. Gjeja kryesore eshte se kete rrezik duhet ta marresh parasysh dhe ta pranosh ashtu sic eshte. Varketari eshte me poshte evropianit se per mendimin tim simbolizon njeriun qe i jep vajzes orientimin e gabuar duke e cuar te zhveshur perballe njeriut te eger. Besoj se duke publikuar zgjedhjen tende ke bere trick duke i orientuar forumistet drejt nje zgjedhjeje te perafert me tenden. (prape po rrezikoj lol)
    Shume teme e bukur duhet te them nqs gjen te tjera te tilla postoi.
    Ezekiel 25-17.

  5. #5
    Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
    Anėtarėsuar
    20-09-2003
    Vendndodhja
    Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
    Postime
    323
    Ka shume mungese informacion ktu Kryeplak. Konkretisht, njeriu i eger, per te dim se eshte njeri i eger, dhe se rri ne ishull, dhe se perdhunoi nje vajze e cila i'u paraqit e zhveshur. Is that all?

    Po pyetjet: Pse rri ne ishull? Ai rri ne ishull sepse eshte njeri i eger? Apo eshte njeri i eger sepse rri ne ishull? Mos valle e kane debuar/internuar aty meqenese eshte i eger? Mos valle rri me mirekuptim, duke e ditur se eshte njeri i eger e mos te kercenoj njerezimin ne breg? Ktu pastaj lind menyra tjeter e arsyetimit, nese ai eshte aty me mirekuptim, dmth se eshte i vetedishem per egersine e tij, por nese eshte i vetedishem atehere nuk mund ta justifikosh si egersire ne plot kuptimin e fjales, pasi e ditka mire se c'ben, dhe i kerkohet ne nje fare menyre te kete kontroll mbi impulset e tij te egra. Por ktu del sugjerimi se nese ai kishte kontroll nuk kishte per ta mbyllur veten ne ishull ne radhe te pare. etj etj etj etj etj etj... e kto vetem per njeriun e eger, i cili ka edhe m tej, pale pastaj karakteret e tjere...!

    A me kupton Kryeplak? Sepse, eshte shume e rendesishme kjo menyra sistematike e te gkykuarit e cila duhet te shtoj se mua me zbavit jashte mase, lol. Karakteret e historise jane plot karakter e alternativa analizash e interpretimi.
    Nga halli,
    derrit i thuhet dajo.

    Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
    Sa shumė vėllezėr paska patur!

  6. #6
    i/e c'regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-01-2005
    Postime
    170
    1 - europiani (skishte faj)
    2 - i mencuri (nuk u tregua dhe aq i mencur kur dha mendim pa njohur te gjitha rrethanat)
    3 - varketari (abuzoi)
    4 - vajza (nuk eshte sakrific ajo qe beri kjo)
    5 - njeriu i eger (perdhunoi, pavaresisht nga provokimi i vajzes)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Michigan2005 : 07-09-2005 mė 18:14

  7. #7
    Larg familjes Maska e lumturi
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    111
    1. i mencuri.
    2. vajza
    3. njeriu i eger
    4. varketari
    5. europiani

  8. #8
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    1) Evropiani (rob me karakter)
    2) Njeriu i eger (instinkt normal; rob xhungle)
    3) Varketari (njeri i ulet por e provoi shancin e tij)
    4) I mencuri (kot mbahet per i mencur...sepse i mencuri duhet te jape mend)
    5) Vajza (nuk arrihet tek e mira duke shkelur mbi te keqen )
    If I Only Could....

  9. #9
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    europiani rob me karakter? se braktisi nji vajze te perdhunuar? lol Je shum konservatore slash fetare ti kam pershtypjen.

  10. #10
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Ryder, pse e fut fene ne mes? Une konservatore mund te jem (brenda llogjikes) por kam aresyet e mia ne kete rast....

    Ka perdhunim e perdhunim. Sigurisht nuk do te fajesoja 1 vajze qe perdhunohet pa deshiren e saj. Biles do i jepja respektin maksimal 1 mashkulli qe do i qendronte prane sepse me c'kam pare ne pune, ca here merr vite apo gjithe jeten per te hequr ankthin e ri-perseritshem.

    Kjo vajze nuk u perdhunua ne kushte normale. Ajo per mendimin tim eshte burimi i te keqes qe i ndodhi. Me koshiencen e saj pranoi te udhetonte e zhveshur me varketarin. Pyetja eshte...cila eshte me e rendesishme, dashuria apo karakteri? Do ta hidhje poshte karakterin per hir te dashurise? Veprimet e 1 njeriu te thone shume per ate njeri. Pastaj, ajo s'mori as mundimin te vishej kur doli nga varka. Provokimi i njeriut te eger ishte kunderveprim normal nga njeriu i eger.

    Europiani normal ka vepruar sepse ka eleminuar nje person qe ku i dihet se c'ben neser....sot u zhvesh...po neser cdo beje valle?

    Ti Ryder do e mbaje kete vajze?
    If I Only Could....

  11. #11
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    1. Varketari (I takon nje fare merite se fundja di t'i dalloje tyryfyckat e t'ia marri mendte.)

    2. njeriu i eger (Ky ia di vleren asaj qe i serviret )

    3. i mencuri (ja keput ndonje nga keto parrullat "Ndiq zemren" e i duket sikur cfare po thote. Eshte nje tip qe pyet "sa i zgjuar jeni" e po vete pergjigjet "jam aq i zgjuar sa e kuptoj qe jam budalla". Deju vu?)

    4. Europiani (rob me komplekse ky, nga ato tipat qe mbivleresojne cipen )

    5. vajza (dava torolinke qe kultivon endrra aromatike per princin e kalter e i duhet te pyesi dynjane "Te zhvishem apo te mos zhvishem". Vallaj, une per kete behem lezbike. )

  12. #12
    ...
    Anėtarėsuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    1-europiani -(djal me namuz ky, megjithese duhet te kishte treguar vlera humane duke e ndihmuar vazjen te kalonte traumen e perdhunimit)
    2-vajza- (po kjo vajze eshte s'ka faj s'pres me shume (lol), por deri diku ka. Po ku te con mushka ty me mendere jasht?!)
    3-njeriui eger- (eshte deri diku negativ sepse ka shkaktuar krimin e ngjarjes, por edhe s'ka faj duke e menduar qe eshte njeri i eger. Me e pa lakuriq edhe te butit i ndizet gjaku jo me ketij.)
    4-varketari- ( ky pemthymi eshte shkaktari i te gjithe te keqiave sepse e detyroi vajzen te zhvishej, ndaj ndodhi edhe perdhunimi)
    5-i mencuri -( ky eshte celesi i ngjarjes. Ky e dinte shume mire se cdo te ndodhte dhe mund te kishte parandaluar gjithcka perderisa vajza i morri mendimin. Ky eshte si puna politikanit qe drejton nje shtet. Ky e ka shumicen e fajeve.)

    Nuk i pash nga pikpamja e interesit por u mundova ti klasifikoj sipas shkalles se fajit qe kane duke filluar nga europiani qe ka me pak e deri tek i mencuri qe ka me shume. Teste te tilla kam bere shume ne nje klas qe kam patur.
    HOLLAND...

  13. #13
    Betimi i Hipokratit
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    une per vete do i rradhisja ne kete menyre
    njeriu i eger (eshte normale per instiktin e tij perderisa eshte i eger)
    i mencuri (sbesoj se ja vune kot i mencuri ati)
    vajza (thone se dashuria snjef pengesa por mbase sduhet te pranonte te zhvishej)
    europiani (do kete qene nga ndonje pjese e "zhvilluar "e europes )
    varketari(burimi i se keqes ne kete rast)
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  14. #14
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    1Vajza
    2i mencuri
    3 evropiani
    4varketari
    5njeriu i eger

    .... skam shum kohe me dhen shpjegime pse ....

  15. #15
    satyr Maska e Gunnar
    Anėtarėsuar
    23-06-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    490
    Ky test eshte me te vertete nje test shume i goditur pasi edhe une pasi e kam bere vete kam testuar edhe shume miq te mij dhe kam vene re se nje pjese e mire e ketyre prioriteteve (sidomos i pari) perputhej me ato te personit. Mua per here te pare ma ka bere nje doktor kete testin dhe ka disa ndryshime te vogla (psh i mencuri ne testin tim ishte prifti qe si duket ne belgjike e kane nderruar pasi shumica e popullit e ka harruar fare priftin sic duket lol.)
    Nejse pergjigjet e mia ishin (dmth me pak fajtor ishte)
    1. Varketari
    2. I mencuri
    3. Njerezit e eger
    4. Vajza
    5. Djali

    P.S. me cmbaj mend une eshte e rendesishme qe pergjigja te jepet sipas idese se pare qe te vjen ne mend pasi ne kete menyre pasqyron me mire karakterin e secilit. dmth arsyet se pse mendoni keshtu nuk kane rendesi fare. te pakten keshtu me kane thene mua kur e kam bere.
    e forta eshte se mbas testit kur diskutonim per zgjedhjet tona mua me dukej e pamundur sesi mund te mendoje qe me i pafajshmi mund te ishte dikush tjeter pervec varketarit dhe kur mora vesh pergjigjet me dukej shume llogjike.
    To look life in the face....

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e il_padrino
    Anėtarėsuar
    30-04-2005
    Vendndodhja
    holland
    Postime
    166
    1 - evropiani - nje djale prej korce ( dmth djale koti
    2 - vajza - e njeti person qe kam takuar nje here ne nje stacion treni dmth lushnjare
    3- njeriu i eger - puro tepelenas
    4- varketari - skafist vlonjat ka mundesi te jete dora e BOKES
    5- i mencuri - ky do jete ndonje kryeredaktor i gazatave politike ne shqiperi
    Jetoj me rastesin sepse asgje nuk eshte e rastesishme

  17. #17
    ...gjenķ... Maska e mad
    Anėtarėsuar
    18-03-2004
    Vendndodhja
    Prage [EU]
    Postime
    1,321
    nje version i njejte me kete, eshte ai i ketij ciftit qe jetonin matane njeri tjetrit, e varketarit qe i kerkon vajzes $$ per transportin, i nje varketari te dyte qe i kerkon s*x per trasnportin dhe qe ajo pranon, e nje mashkulli te dyte qe dashuronte kte vajzen dhe qe i propozon asaj per martese gjithsesi, pas braktisjes nga ai i pari.

    ndarja e personazheve behet sipas interesave kryesore qe kane njerezit ne jete, duke rradhitur nga i pari te i fundit, sipas pelqimit. mashkulli matane lumit perfaqesonte MORALIN, vajza DASHURINE, varketari i pare BIZNESIN(paret), ai i dyti S*XIN, ndersa i fundit FAMILJEN.

    kam pershtypjen se 2-3 prej ketyre ndarjeve jane te njejta me kte histori, dhe qe njeriu i eger perfaqeson INSTIKTIN. testi behet per te pare se c'reagim kane nenpunesit perballe nje situate, duke nxjerre ne pah interesat kryesore. si e shohin veten e tyre.....

    une do ti rendisja keshtu:

    1) njeriu i eger
    2) vajza
    3) varketari
    4) djali
    5) njeriu i mencur

    {^_^}
    ::|maDes!gn © 2009|::

  18. #18
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar mė parė nga Julius

    Me lejo te bej nje koment Kryeplak, i mencuri me duket shume pasiv ne kete histori
    Ne fakt une e shikoj historine si nje drame dhe keshtu zgjedh ate qe eshte me pak fajtor i drames, keshtu akoma edhe nese dikush te thote shko e mbytu ne lum ai per mendimin tim eshte me pak fajtor se ai qe mbytet dhe ai qe e ndihmon te mbytet. Pra une i rrjeshtoj nga me pak i keqi deri tek me i keqi, dhe jo nga me i miri. Sidoqofte e respektoj mendimin tend dhe do ishte e kote te them se une kam te drejte... sepse sic e thash eshte test karakteri dhe jo zgjuaresie. Pra varet si e shikon sejcili.

  19. #19
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku
    Ne fakt une e shikoj historine si nje drame dhe keshtu zgjedh ate qe eshte me pak fajtor i drames, keshtu akoma edhe nese dikush te thote shko e mbytu ne lum ai per mendimin tim eshte me pak fajtor se ai qe mbytet dhe ai qe e ndihmon te mbytet. Pra une i rrjeshtoj nga me pak i keqi deri tek me i keqi, dhe jo nga me i miri. Sidoqofte e respektoj mendimin tend dhe do ishte e kote te them se une kam te drejte... sepse sic e thash eshte test karakteri dhe jo zgjuaresie. Pra varet si e shikon sejcili.

    Po gjithe ceshtja ketu eshte qe ne fund te fundit te dale ne pah karakteri i secilit, sigurisht qe nuk eshte test zgjuarsie per kete jam i bindur dhe zgjedhjen e kam bere me sinqeritet.
    Ezekiel 25-17.

  20. #20
    satyr Maska e Gunnar
    Anėtarėsuar
    23-06-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    490
    Citim Postuar mė parė nga mad
    nje version i njejte me kete, eshte ai i ketij ciftit qe jetonin matane njeri tjetrit, e varketarit qe i kerkon vajzes $$ per transportin, i nje varketari te dyte qe i kerkon s*x per trasnportin dhe qe ajo pranon, e nje mashkulli te dyte qe dashuronte kte vajzen dhe qe i propozon asaj per martese gjithsesi, pas braktisjes nga ai i pari.

    ndarja e personazheve behet sipas interesave kryesore qe kane njerezit ne jete, duke rradhitur nga i pari te i fundit, sipas pelqimit. mashkulli matane lumit perfaqesonte MORALIN, vajza DASHURINE, varketari i pare BIZNESIN(paret), ai i dyti S*XIN, ndersa i fundit FAMILJEN.

    kam pershtypjen se 2-3 prej ketyre ndarjeve jane te njejta me kte histori, dhe qe njeriu i eger perfaqeson INSTIKTIN. testi behet per te pare se c'reagim kane nenpunesit perballe nje situate, duke nxjerre ne pah interesat kryesore. si e shohin veten e tyre.....

    une do ti rendisja keshtu:

    1) njeriu i eger
    2) vajza
    3) varketari
    4) djali
    5) njeriu i mencur

    {^_^}
    Mos ja dhit testin Kryeplakut
    To look life in the face....

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-06-2006, 13:00
  2. Turpi ! Kjo ndjenj qė dominon ne karakterin njerzor!.
    Nga Tirana nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 11-04-2006, 09:20
  3. Mbi karakterin e Muhamedit
    Nga holy diver nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 09-02-2006, 04:39
  4. A mund te predikoni karakterin e personit nga fytyra?
    Nga *~Rexhina~* nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 07:27
  5. Karakterin njeriu e formon vetė?
    Nga elda nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 07-08-2003, 17:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •