Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Elbasan, lista e t zhdukurave q nga 90

  Elbasan, lista e t zhdukurave q nga 90

  ELBASAN - Katrmbdhjet femra nga Qarku i Elbasanit rezultojn t zhdukura q pas viteve 90. Kt fakt e kan br t ditur prfaqsues s zyrs s antitrafikut n policin e Elbasanit. Pjesa m e madhe e tyre mendohet se jan prdorur pr qllime prostitucioni, ndrsa pr shum prej tyre familja nuk ka asnj t dhn q nga koha kur jan zhdukur.

  Marsela Mua e datlindjes 1984, nga Elbasani, q nga 2003 familja nuk i gj pr t.
  Mirela Lleshi e datlindjes 1981 nga Elbasani sht larguar n Itali m 2003 dhe familja nuk ka ndonj njoftim pr t.
  Vjollca Sutaj nga Crriku sht larguar me t dashurin e saj E.Osmani drejt Riminit, familja nuk ka dijeni pr t.
  Nadire Kurti nga Librazhdi e lindur m 1981. N 1998 sht larguar pr n Napoli.
  Raimonda Kotorri, 22 vjee sht larguar nga shtpia m 1999-n, e trafikuar nga shtetasi V.Xhangolli.
  Violeta Dudia nga Peqini, 27 vjee sht larguar nga shtpia n 1994. Dyshohet se sht vrar, pasi sht kthyer n Shqipri, por kjo nuk sht vrtetuar.
  Shqiponja Dudia, kunata e V.Dudia sht zhdukur q n vitin 1995.
  Flora Lishaj nga Peqini sht larguar q n vitin 2001. Mendohet se sht martuar me nj italian, por kjo nuk sht e sigurt.
  Raimonda ariu, e datlindjes 1982. sht larguar drejt Bolonjs n vitin 1997, ku mendohet se sht shfrytzuar si prostitut. Dyshohet se sht ekzekutuar n vitin 1998.
  Suzana Stafa, e datlindjes 1974, e larguar nga familja m 1997-n. N vitin 2000 ka humbur lidhjet me familjen.
  Laureta Farro e datlindjes 1973. sht larguar drejt Greqis n vitin 1999. N fillim t vitit 2004 ka ndrprer lidhjet me familjen.
  Luljeta Cullhaj nga Valshi i Gjinarit t Elbasanit e datlindjes 1986 sht larguar n vitin 2002. Mund t jet mbytur n liqen n Milano, pasi ishte shfrytzuar si prostitut.
  Hamide Hida nga Librazhdi e datlindjes 1976, e larguar n vitin 1997. Mund t jet vrar n Itali nga tutori i saj.
  Elsa Jaupaj e datlindjes 1981 nga Librazhdi sht larguar nga shtpia n 2004-n dhe nuk sht lidhur me familjen.

  Tirana-Observer.

  E postova kete liste me shprese se ndofta dikush mund te njohe ndonje dhe keshtu ndofta arrin te qetesohet nje familje.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Vajza jon, e zhdukur q prej pes vjetsh

  Historia e 31-vjeares nga Elbasani

  Vajza jon, e zhdukur q prej pes vjetsh


  Artan LEKA


  ELBASAN - Ka m shum se pes vjet q nuk di asgj pr vajzn e saj. Emri i SuzanStafs nga Elbasani, tashm figuron n listn e femrave t zhdukura n kt qark. Familja Stafa me banim n lagjen Dyli Haxhire n Elbasan ka 5 vjet q ka humbur kontaktet me vajzn e saj, Suzann, e cila sht larguar pr n Itali pas ngjarjeve t vitit 1997. Deri n 20 dhjetor t vitit 2000, vajza ka komunikuar me familjen. Por pas ksaj date gjithka sht zhytur n mister dhe nuk dihet asgj pr fatin e saj. Prindrit e Suzans, Rakipe dhe Sali Stafa kan br prpjekje maksimale pr t rn n gjurm t saj, por e kan pasur t pamundur. E gjall apo e vdekur, kjo sht enigma q i torturon prej 5 vjetsh prindrit e 31-vjeares. N nj intervist pr gazetn Tirana Observer, Rakipe Stafa tregon historin e Suzans dhe t vajzs s saj q tashm sht 13 vjee.

  ǒ mund t na thoni pr historin e vajzs suaj?

  Jetonim n nj shtpi n afrsi t Kombinatit t Drurit. Aty iu vardis nj djal, i cili m pas e rrmbeu vajzn pa na pyetur. Ka qen viti 1992 kur vajza nisi t bashkjetoj me at djal, pasi ai nuk dshironte t lidhte kuror. Suzana mbetet me barr dhe pas nj viti lind para kohe vajzn, t ciln e pagzuam me emrin Brunilda. Djali nuk e njohu atsin e vajzs dhe kjo na trishtoi m shum. Madje, ai e braktisi Suzann n maternitet dhe u lidh menjher me nj vajz tjetr nga Peqini.

  Pasi doli nga materniteti far bri Suzana?

  Pas disa ditsh Suzana doli nga materniteti pa na njoftuar. Ajo mblodhi foshnjn me rrobat q i kishim drguar dhe shkon tek ura e Shkumbinit. E la beben n an t trotuarit dhe hidhet nga ura pr ti dhn fund jets. Suzana prfundoi n spital e dmtuar rnd n trup dhe me brinj t thyer. Q t mos prfundonte n polici, dhndri fantazm u kthye srish te Suzana dhe qndroi bashk me t n spital.

  Kur ikn pr n Itali?

  Pas ksaj ngjarjeje t dy vendosn t largohen pr n Itali. Brunildn e solln te ne dhe vet qndruan atje. Gjat ksaj kohe ikn dhe erdhn disa her. Para vitit 1997 dhndri yn ra n burg, pasi kishte kryer nj vepr penale. Pas shprthimit t burgjeve n vitin 1997, ai largohet srish drejt Italis bashk me Suzann. Pr t fituar dokumentet e qndrimit n Itali msuam se dhndri i kishte mbushur mendjen nj italiani q t lidhte kuror me vajzn. Pr kt veprim shtetasi italian ishte shprblyer m par. Von e msuam se kjo ishte nj mnyr e njohur nga trafikantt, t cilt u siguronin dokumentacion t rregullt vajzave q krkonin ti shfrytzonin pr prostitucion. Vajza m kishte treguar se dhndri e krcnonte q t qndronte me t.

  Deri kur i keni mbajtur lidhjet me vajzn tuaj?

  Deri n dhjetor t vitit 2000 ne kemi komunikuar dhe vajza ka qen gjall. Ajo na premtoi se do t vinte pr Vit t Ri dhe kjo na gzoi pa mas. Dhndri kthehet, ndrsa vajza jo. Pritm t merrnim ndonj telefonat, por m kot. Kaluan 6 muaj dhe ne nism t shqetsohemi.

  A keni marr vesh ndonj gj tjetr pr t?

  Kemi pyetur emigrant q ikin e vijn n Itali dhe t gjith ngren supet. Pritja na ka sfilitur dhe dhimbja sht e madhe. Brunilda pyet shpesh pr maman e saj dhe kjo na vret m shum. Nuk dim ku t drejtohemi. Vitin e kaluar nj burim anonim erdhi dhe m tha se e kishte par vajzn n periferi t Roms te Rotondo n malin e rrumbullakt. Nj tjetr n tha se ka marr hyrje n Durrs, por asnjra prej ktyre nuk m duket e besueshme.

  Po mbesa juaj, Brunilda, ku rri tani?

  Fillimisht, pasi u largua Suzana e drguam n Shtpin e Fmijs, por aty nuk i priu shndeti, prandaj e morm srish. Ndrsa tani, m kan thn se sht e smur me veshka.

  Babai: Nj viz italiane pr t br krkime private

  Pasi kan dshtuar pr 5 vjet me radh pr t rn n gjurm t Suzans, familja Stafa ka vendosur t nis krkimet private. Kt veprim ata duan ta kryejn konform ligjeve n fuqi, duke u pajisur me viz t rregullt. Shteti shqiptar dhe ai italian dshtuan pr t rn n gjurm t vajzs, shprehet Sali Stafa. T paktn t na pajisin me viz t rregullt q t vazhdojm vet krkimet n Itali. Ne nuk mund t presim gjith jetn dhe t mbyllim syt pa e ditur se vajza sht gjall apo vdekur. Un i bj edhe njher apel policis, ministrive, ambasads italiane q t bien n gjurm t vajzs sime. Na ndihmoni, sepse nse do t ishit ju n vendin tim do ta kuptoni se do t thot t mos dish asgj pr fmijn.

  Elbasan, lista e t zhdukurave q nga 90

  Marsela Mua e datlindjes 1984, nga Elbasani, q nga 2003 familja nuk i gj pr t.
  Mirela Lleshi e datlindjes 1981 nga Elbasani sht larguar n Itali m 2003 dhe familja nuk ka ndonj njoftim pr t.
  Vjollca Sutaj nga Crriku sht larguar me t dashurin e saj E.Osmani drejt Riminit, familja nuk ka dijeni pr t.
  Nadire Kurti nga Librazhdi e lindur m 1981. N 1998 sht larguar pr n Napoli.
  Raimonda Kotorri, 22 vjee sht larguar nga shtpia m 1999-n, e trafikuar nga shtetasi V.Xhangolli.
  Violeta Dudia nga Peqini, 27 vjee sht larguar nga shtpia n 1994. Dyshohet se sht vrar, pasi sht kthyer n Shqipri, por kjo nuk sht vrtetuar.
  Shqiponja Dudia, kunata e V.Dudia sht zhdukur q n vitin 1995.
  Flora Lishaj nga Peqini sht larguar q n vitin 2001. Mendohet se sht martuar me nj italian, por kjo nuk sht e sigurt.
  Raimonda ariu, e datlindjes 1982. sht larguar drejt Bolonjs n vitin 1997, ku mendohet se sht shfrytzuar si prostitut. Dyshohet se sht ekzekutuar n vitin 1998.
  Suzana Stafa, e datlindjes 1974, e larguar nga familja m 1997-n. N vitin 2000 ka humbur lidhjet me familjen.
  Laureta Farro e datlindjes 1973. sht larguar drejt Greqis n vitin 1999. N fillim t vitit 2004 ka ndrprer lidhjet me familjen.
  Luljeta Cullhaj nga Valshi i Gjinarit t Elbasanit e datlindjes 1986 sht larguar n vitin 2002. Mund t jet mbytur n liqen n Milano, pasi ishte shfrytzuar si prostitut.
  Hamide Hida nga Librazhdi e datlindjes 1976, e larguar n vitin 1997. Mund t jet vrar n Itali nga tutori i saj.
  Elsa Jaupaj e datlindjes 1981 nga Librazhdi sht larguar nga shtpia n 2004-n dhe nuk sht lidhur me familjen.

  Tirana-Observer.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #3
  vlonjate moj ti Maska e bija_e_detit
  Antarsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  ne zemren tende pa te cilen sjetoj dot
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Sa dritheruese cfare ndodh ne shqiperi na ruaj o zot
  ti gjithmone me thua jeta eshte e bukur ndaj te kam jete

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 09:16
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 3. Elbasan, Opozita nis protestn kunder vendimit te KQZ
  Nga no name n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-04-2007, 16:38
 4. Protesta e komuniteteve fetare pr kthimin e pronave
  Nga King_Arthur n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 14-08-2006, 18:05
 5. Vdiq nje lypes ne Elbasan...
  Nga Kallmeti n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-02-2004, 21:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •