Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e bleripz
  Anėtarėsuar
  15-06-2005
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Epilepsia & Xhinėt

  selam aleykum,

  vėllėzėr tė ndėruar musliman kam njė pytje pėr mė ma shpjegu ma mirė nė aspektin islam por edhe mjeksor lidhur me sėmundej e EPILEPSISĖ,
  ēfarė lidhshmėrie kanė sėmundja e epilepsisė me XHINĖT,
  a mundet me u shėru kjo sėmundje nė aspektin islam

 2. #2
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Eshte nje liber qe tregon per Epilepsine.

  "Mjekesia e te derguarit Muhamed a.s" .Inshalla do te bie dicka rreth tij ne lidhje me kete ceshtje.Por ma ben hallal pak per vonesen se kam nje pune ne dore.

  Selam aleikum
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  alejkum selam,

  semundja e epilepsisė mundet te sherohet vetėm ne aspektin islam, e asesi ne forma te ndryshme me injekcione etj, siē veprojne disa mjek ateist qe nuk besojn ne Kuran. Ka shume argumente nga suneti profetik per sherimin e kesaj semundje me Kuran dhe me sunet, por nje gje duhesh te diesh vella i dashur se Allahu eshte ai qe sheron dhe jo ndonje Hoxhė, pra nese vendos te shkojsh te ndonje hoxh, separi duhesh te mbeshtetesh te Allahu e pastaj hoxha si shkak i cili te lexon Kuran.

  Edhe nje vella i dashur, nese ndodh qe ai Hoxh shkruan edhe hajmali eshte Haram te sherohet njeriu te ai Hoxh, hajmalite jan te ndaluara ne islam, e vetmja metod e lejuar dhe e praktikuar nga Profeti savs. eshte leximi i kuranit dhe fryrja!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ardi_pr : 31-08-2005 mė 03:44

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-04-2006
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  SELAMU ALEIKUM

  - Shėrimi i tė smuarit nėse ėsht i sulmuar nga xhinėt.
  1. Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

  2. Falėnderimi i takon All-llahut , Zotit tė botėrave !

  3. Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

  4. Sunduesit tė ditės sė Gjykimit!

  5. Ty tė adhurojmė dhe prej Teje ndihmė kėrkojmė!

  6. Udhėzona nė rrugėn e drejtė!

  7. Nė rrugėn e atyre ndaj tė cilėve ke bekimin, e jo nė tė atyre qė je i hidhėruar , dhe qė kanė humbur.

  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Elif, Lam, Mim.

  2. Ky ėshtė libri nė tė cilin nuk ka dyshim, udhėzues pėr ata qė frikėsohen (nga All-llahu).

  3. Tė cilėt e besojnė tė fshehtėn , e kryejnė faljen dhe prej asaj qė Ne i kemi furnizuar, japin .

  4. Dhe ata tė cilėt e besojnė atė qė t’u shpall Ty, dhe atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe tė cilėt pėr ahiretin (botėn tjetėr) janė tė bindur.
  254. O ju qė keni besuar, para se tė vijė njė ditė kur nuk do tė ketė as shitblerje, as miqėsi, e as ndėrmjetėsi, jepni nga ajo me ēka Ne u furnizuam juve. Pabesimtarėt janė mizorė.

  255. All-llahu - s’ka zot pos Tij. I Gjalli, Vigjiluesi. Nuk e ze tė koturit, e as gjumi. E Tija ėshtė ē’ka nė qiej dhe ē’ka nė tokė. Kush mund tė ndėrmjetėsojė te Ai, pos me lejėn e Tij? Ai e di se ē’po u ndodhė dhe ē’do t’u ndodhė. Dhe asgjė nga dija e Tij nuk mund tė pėrvetėsojnė, pos sa tė dojė Ai. Ndėrsa pushteti i Tij pėrfshin qiejt dhe tokėn. E nuk lodhet duke i ruajtur (mirėmbajtur), ngase Ai ėshtė i Larti, Madhėshtori. (Ky ajet quhet edhe “Ajetul-Kursij”)

  256. Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tagutėt , e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.

  257. All-llahu ėshtė mbikėqyrės i atyre qė besuan, i nxjerr ata prej errėsirave nė dritė. E kujdestarė tė atyre qė nuk besuan janė djajtė qė i nxjerrin ata prej drite e i hudhin nė errėsira. Ata janė banues tė zjarrit, ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė.
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

  282. O besimtarė, kur merrni hua prej njėri-tjetrit pėr njė afat tė caktuar, shkruajeni atė. Dhe nga gjiu juaj le tė shkruajė njė shkrues i drejtė dhe tė mos ngurrojė nga tė shkruarit ashtu siē e ka mėsuar All-llahu. Le tė shkruajė, ndėrsa atij le t’i diktojė ai qė pranon borxhin, le t’i frikėsohet All-llahut, Zotit tė tij e tė mos lėrė mangėt asnjė send nga ai. E nė qoftė se ai qė ngarkohet me borxh ėshtė i paaftė mentalisht, ėshtė i mitur ose nuk ėshtė nė gjendje tė diktojė, atėherė le tė diktojė drejt kujdestari i tij. Kėrkoni tė dėshmojnė dy dėshmitarė burra nga mesi juaj, e nė qoftė se nuk janė dy burra, atėherė njė burr e dy gra, nga dėshmitarėt qė i pėlqeni. (Dy gra nė vend tė njė burri) Pėr atė se nėse njėra prej tyre gabon, t’ia pėrkujtojė tjetra. Dėshmitarėt tė mos refuzojnė kur tė thirren. Dhe mos pėrtoni pėr ta shkruar atė dhe afatin e tij, i vogėl qoftė ose i madh, sepse kjo ėshtė mė e drejtė te All-llahu, mė e fortė pėr dėshmi dhe mė afėr mosdyshimit. Vetėm nėse ėshtė tregti e menjėherėshme (dora-doras) qė e praktikoni mes jush, atėherė nuk ėshtė ndonjė mėkat tė mos e shėnoni. Por, kur bėni shitblerje, dėshmojeni. E ai (pronari i pasurisė) nuk dėmton as shkruesit as dėshmitarėt, e nėse bėni (dėmtimin), ai ėshtė mosrespekt i juaj (ndaj dispozitave tė All-llahut). Keni frikė All-llahun se All-llahu ju dhuron dituri (tė jashtzako-nshme), All-llahu ėshtė i Gjithdijshėm pėr ēdo send.

  283. E nė qoftė se gjendeni nė udhėtim dhe nuk gjeni shkrues, atėherė merrni peng (paradhėnie ose kapar) . E nėse i besoni njėri-tjetrit, atij qė i ėshtė besuar le ta zbatojė atė (amanetin) qė i ėshtė besuar, dhe le tė ketė frikė All-llahun, Zotin e tij. Mos e fshehni dėshminė, sepse ai qė e fsheh atė ėshtė mėkatar me zemrėn e vet, All-llahu di atė qė veproni.

  284. Tė All-llahut janė ē’ka nė qiell dhe ē’ka nė tokė, e pėr atė qė e keni nė veten tuaj, e shfaqėt haptazi ose e mbajtėt fshehtė, All-llahu do t’ju marrė nė llogari, e Ai ia fal atij qė do dhe dėnon atė qė do. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send.

  285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė Tij, si dhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut dhe melekėve tė Tij dhe tė dėrguarve tė Tij. “Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij”, dhe thanė: “Dėgjuam dhe respektuam. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė, te Ti ėshtė ardhmėria (jonė). ”

  286. All-llahu nuk ngarkon askė pėrtej mundėsive tė veta, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. “Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn nuk kemi fuqi! Dhe na i mbulo tė kėqiat, na fal dhe na mėshiro. Ti je Mbrojtėsi ynė, pra na ndihmo kundėr popullit pabesimtar!
  . Elif, Lamė, Mimė.

  2. All-llahu ėshtė Njė, e nuk ka tė adhuruar (Zot) pos tij, ėshtė i pėrjetshėm mbikėqyrės.

  3. Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument qė tė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme. Ai e zbriti mė parė Tevratin dhe Inxhilin.

  4. Udhėrrfim pėr njerėz, e zbriti edhe Furkanin (dalluesin e sė vertetės nga gėnjeshtra). S`ka dyshim pėr se ata qė mohojnė argumentet e All-llahut i pret ndėshkimi i rreptė. All-llahu ėshtė ngadhėnjyes, shpagimtar.

  5. S`ka dyshim se All-llahu nuk mund t`i fshihet asgjė nė tokė e as nė qiell.

  6. Ai ėshtė qė ju krijon (formon) juve nė mitra ashtu si tė dojė. S`ka Zot pos Tij, e qė ėshtė fuqiplotė i urti.

  7. Ai ėshtė qė ta zbriti ty e qė nė tė ka ajete tė qarta dhe ato janė bazė e librit, e ka tė tjerė qė nuk janė krejtsisht tė qarta (muteshabih). E ata, qė nė zemrat etyre kanė anim kah e shtrembėta, ata gjurmojnė atė qė nuk ėshtė krejt qartė pėr tė shkaktuar huti, e kinse kėrkojnė komentin e tyre. Po, pos All-llahut askush nuk e di domethėnien e tyre tė saktė. Dijetarėt e pajisur me dituri thonė: “Ne u kemi besuar atij (atyre qė janė tė paqarta), tė gjitha janė nga Zoti ynė! Por kėtė e kuptojnė vetėm ata qė janė tė zotėt e mendjes.

  8. “Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh”.

  9. “Zoti ynė Ti je ai qė nė njė ditė do t`i tubosh njerėzit, ditė qė pėrtė cilin nuk ka dyshim. All-llahu nuk shkel premtimin e vet.

  18. All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dhe engjėjt e ata qė kanė dijeni, se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit, tė Urtit.

  19. Pa dyshim feja te All-llahu ėshtė Islami. U kundėrshtuan ata qė u ėshtė dhėnė libri, pasi qė u erdhi e vėrteta, nga zilia mes vete. E kush mohon argumentet e All-llahut, (le ta dijė se) All-llahu (ia) llogaritė shpejtė.
  115. Kush ikundėrvihet tė dėrguarit, pasi qė iėshtė bėrė eqatė e vėrteta dhe ndjek rrugė tjetėr nga ajo e e besimtarėve, Ne e lėmė nė atė qė ka zgjedhur (nė dynja) e e fusim nė Xhehennem. Pėrfundim i keq ėshtė ai.

  116. Ėshtė e vėrtetė se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i bėhet Atij shok, pos kėtij (mėkati), tė tjerat i falė atij qė dėshiron. Ai qė i pėrshkruan shok All-llahut, ai ka humbur dhe bėrė njė largim tė madh (prej tė vėrtetės).

  117. Ata nuk lusin tjetėr pos Tij vetėm (emra idhujsh) femra dhe nuk tjetėr pos djallit plot sherr.

  118. Atė e mallkoi All-llahu. Ai ka thėnė: “Unė do tė pėrfitoj njė pjesė tė caktuar tė robėrve tė tu”.

  119. Do t’i (shmang nga e vėrteta), do t’i bėjė tė shpresojnė nė gjėra tė kota; do t’i urdhėroj dhe ata dotė shqyejnė veshėt e bagėtive; do ti urdhėroj dhe ata do tė shėmtojnė krijesat e All-llahut. E kush bėn mik djallin, e jo All-llahun, ai ka dėshtuar sheshazi.

  120. Ai u premton atyre dhe i bėn tė shpresojnė, por djalli nuk premton tjetėr vetėm se mashtrim.

  121. Tė tillėt (qė ndjekin djallin) kanė vendin nė Xhehennem dh e prej tij nuk kanė pėr tė ikur (shpėtim).
  54. Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natė, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna e edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij itakon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve.

  55. Lutnie Zotin tuaj tė pėrulun e nė heshtje, pse Ai nuk ido ata qė e teprojnė
  115. A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do ktheheni ju te Ne?

  116. I lartė ėshtė All-llahu, Sunduesi i vėrtet, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit bujar.

  117. E kush adhuron me All-llahun edhe ndonjė zot tjetėr, pėr tė cilin nuk ka kurrėfarė fakti, pėrgjegjėsia e tij ėshtė para Zotit tė vet, e mohuesit nuk do tė shpėtojnė.

  118. E ti thuaj: “O Zoti im, mė fal e mė mėshiro, se Ti je me Mėshiruesi i mėshiruesve!”

  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Ja, Sinė!

  2. Pasha Kur’anin e pacenueshėm nė urtėsinė e tij tė lartė.

  3. S’ka dyshim se ti (Muhammed) je prej tė dėrguarve.

  4. Je nė njė rrugė tė drejtė.

  5. (Kur’ani ėshtė) Zbritje e plotfuqishmit, e Mėshiruesit.

  6. Pėr t’ia tėrhequr njė populli, qė tė parėt e tyre nuk u ėshtė tėrhequr, e pėr atė shkak ata janė tė hutuar.

  7. Pėr Zotin tashmė ka marrė fund (thėnia) shumicės sė tyre, andaj ata edhe nuk besojnė.

  8. Ne u kemi varė nė qafat e tyre pranga e ato u arrijnė deri nė nofulla, andaj ata mbesin me koka lart.

  9. Ne u kemi vėnė edhe para tyre pendė edhe mbrapa tyre pendė dhe ua kemi mbuluar sytė, prandaj ata nuk shohin.

  10. Dhe pėr ata ėshtė e njejtė, a ua tėrhoqe vėrejtjen a nuk ua tėrhoqe, ata nuk besojnė.

  11. Ti ia tėrheq vėrejtjen vetėm atij qė e pėrvetson Kur’anin dhe i frikėsohet Mėshiruesit dhe kur ėshtė vetėm (i papashėm prej njerėzve), pra jepi myzhde atij prė falje dhe shpėrblim tė mirė.

  12. Vėrtet, Ne i ngjallim tė vdekurit dhe i shkruajmė veprat; gjurmėt e tyre dhe ēdo gjė kemi regjistruar nė librin e ruajtur (lehvi mahvudh).
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Pasha tė rradhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.

  2. Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.

  3. Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.

  4. Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.

  5. Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zot i lindjeve (tė yjeve).

  6. Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė dynjasė) me bukurinė e yjeve.

  7. Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.

  8. Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.

  9. Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.

  10. Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Ha, Mimė.

  2. Shpallja e librit ėshtė prej All-llahut, Fuqiplotit, Gjithdijshmit.

  3. I cili fal mėkatin dhe pranon pendimin, dhe qė ėshtė ndėshkues i ashpėr, por edhe bamirės. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Te Ai ėshtė e ardhmja e ēdokujt.
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Rrahmani - Mėshiruesi (Zoti ynė),

  2. Ai ia mėsoi Kur’anin

  3. E krijoi njeriun.

  4. Ia mėsoi atij tė folurit (tė shprehurit tė shqiptuarit).

  5. Dielli dhe hėna udhėtojnė sipas njė pėrcaktimi tė saktė.

  6. Edhe yjet dhe bimėt i bėjnė pėrulje (dėshirės sė Rrahmanit).

  7. Ai e ngriti qiellin dhe Ai vuri drejtėsinė.

  8. Qė tė mos kaloni kufirin nė drejtėsi.

  9. Edhe ju mbani me drejtėsi peshojėn, e mos leni mangu nė peshojė!

  10. Ai edhe tokėn e bėri tė shtrirė pėr krijesat.

  11. Nė tė ka pemė tė llojllojta, ka edhe hurma ma shporta tė mbėshtjella.

  12. Edhe drithi me kashtėn e tij edhe bimėt aromatike (ose ushqyese).

  13. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)?

  14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur.

  15. Dhe Ai krijoi xhinėt nga flaka (pa tym0 e zjarrit.

  16. E , cilėn begati tė Zotit tuaj e mohoni?
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. All-llahun e madhėron me tesbih (duke i mohuar ato qė nuk i takojnė atij) gjithēka ka nė tokė, e Ai ėshtė i fuqishmi, i urti.

  2. Ai ėshtė qė nė dėbimin e parė i nxoru prej shtėpive tė tyre ata nga ithtarėt e librit, tė cilėt nuk besuan. Ju nuk menduat se fortifikatat e tyre do t’i mbronin prej ndėshkimit tė All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe nė zemrat e tyre hodhi frikėn ashu qė me duart e veta dhe me duart tė besimtarėve tė rrėzonin shtėpitė e veta; pra merrni pėrvojė o ju tė zotėt e mendjes.

  3. Sikur All-llahu tė mos u kishte caktuar atyre shpėrnguljen, ata do t’i ndėshkonte nė kėtė jetė, kurse nė jetėn tjetėr ata e kanė dėnimin e zjarrit.

  4. Kėtė pėr shkak se e kundėrshtuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Pra, kush e kundėrshton All-llahun, s’ka dyshim se All-llahu ėshtė ndėshkimfortė.

  5. Ju nuk kėputėt asnjė nga hurmat e buta (fidanėt) ose atė e keni lėnė tė ngriur nė rrėnjėt e tye, vetėm se me lejen e All-llahut e pėr t’i shtypur kundėrshtarėt.

  6. E atė (Pasuri) qė prej tyre All-llahu ia ktheu tė dėrguarit tė vet, ju pėr tė nuk i keni ngarė as kuajt, as devetė, por All-llahu i bėn mbizotėruesit tė dėrguarit e vet kundėr kujt tė dojė, All-llahu ka fuqi mbi ēdo send.

  7. Atė qė All-llahu nga banorėt e vendeve (jobesimtare) ia dha pa luftė tė dėrguarit tė vet, ajo i takon All-llahut, tė dėrguarit, tė afėrmve, jetimėve, tė varfėrve, kurbetēinjve. (Kėshtu veprohet) Qė ajo tė mos ndahet ndėrrmjet pasanikėve tuaj. Ēka t’ju jep i Pejgamberi, atė merrmie e ēka t’ju ndalojė, pėrmbanju dhe kinie frikė All-llahun, se All-llahu ėshtė ndėshkues i ashpėr.

  8. (Ajo pronė) U takon muhaxhirėve tė varfėr, tė cilėt u dėbuan prej shtėpive tė tyre dhe prej pasurisė sė tyre, duke kėrkuar mirasinė dhe kėnaqėainė e All-llahut, dhe qė ndihmojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, tė tillėt janė ata tė sinqertit.

  9. Edhe ata qė pėrgatitėn vendin (Medinėn) dhe besimin para tyre, i duan ata qė shpėrnguleshin te ata dhe nuk ndiejnė nė gjoksat e tyre ndonjė nevojė (pėr zili a tjetėr) nga ajo qė u jepej atyre (muhaxhirėve), madje edhe sikur tė kishin vetė nevojė pėr tė, ata u jepnin pėrparėsi atyre para vetvetes. Kush ėshtė i ruajtur prej lakmisė sė vet, tė tillėt janė tė shpėtuar.

  10. Edhe ata qė kanė ardhur pas tyre e thonė: “Zoti ynė, falna ne dhe vėllezėrit tanė qė para nesh u pajisėn me besim dhe mos lejo nė zemrat farė urrejtjeje ndaj atyre qė besuan. Zoti ynė Ti je i butė, mėshirues!”

  11. A nuk e ke ditur se ata qė u bėnė hipokritė, u thoshin vėllezėrve tė vet nga ithtarėt e librit qė nuk kishin besuar: nėse ju dėboheni, edhe ne do tė dalim me ju, pėr ēėshtjen tuaj, ne kurrė nuk do t’i bindemi askujt (t’ju luftojmė ose t’ju nėnshtrojmė), e nėse luftoheni prej dikujt, ne gjithqysh do t;u ndihmojmė. All-llahu dėshmon se ata janė rrenacakė!

  12. Sikur tė dėbohen ata (ithtarėt e librit), nuk do tė dilnin me ta edhe sikur tė luftoheshin, nuk do t’u ndihmojnė atyre, po edhe sikur t’u ndihmonin atyre, ata do tė iknin prapa, e ata do tė mbesin pa ndihmėn e tyre.

  13. Ju (besimtarėt) nė zemrat e tyre (ta munafikėve) jeni frikė mė e fortė se All-llahu (frika nga All-llahu). Kjo pėr shkak se ata janė popull qė nuk kuptojnė.

  14. Ata tė gjithė sė bashku nuk kanė guxim t’ju luftojnė, vetėm kur gjenden nė ndonjė vend tė fortifikuar ose kur janė pas ndonjė muri. Armiqėsia ndėrmjet tyre ėshtė e ashpėr. Mund tė mendohet pėr ta se janė tė bashkuar,e nė reallitet zemrat e tyre janė tė pėrēara, sepse janė njerėz qė nuk logjikojnė.
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. All-llahun e lartėsoi me adhurim ē’ka nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė i gjithfuqishmi, i urti.

  2. I Tij ėshtė pushteti nė qiej e nė tokė, Ai jep jetė dhe Ai jep vdekje dhe Ai ka fuqi pėr ēdo send.

  3. Ai ėshtė i pari qė s’ka mbarim, i dukshmi dhe i padukshmi, dhe Ai ėshtė mė i dijshmi pėr ēdo gjė.

  4. Ai ėshtė qė krijoi qiejt dhe tokėn vetėm pėr gjashtė ditė, pastaj qėndroi mbi Arsh. Ai e di ēka futet nė tokė dhe ēka del prej saj, ēka zbret nga qielli dhe ēka ngritet nė tė, dhe Ai ėshtė me ju kudo qė tė jeni, All-llahu ėshtė pėrcjellės i asaj qė punoni.

  5. Vetėm i Tij ėshtė sundimi i qiejve dhe i tokės dhe vetėm te All-llahu kthehen tė gjitha ēėshtjet
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Thuaj: “Mua mė shpalllet se njė grup i vogėl nga xhinėt i vuri veshin dhe dėgjoi (Kur’anin) dhe (kur u kthyen te tė vetėt) thanė: “Ne kemi dėgjuar njė Kur’an qė mahnit,
  2. qė udhėzon nė tė vėrtetėn, andaj ne i besuam atij dhe Zotit tonė, kurrsesi nuk do t’ia shoqėrojmė mė akė”
  3. Dhe se latėsua e madhėruar e Zotit tonė, nuk ėshtė qė ka as grua , as fėmijė
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Kur tė dridhet toka me dridhjen e saj tė fuqishme,

  2. Dhe tė nxjerrė toka atė qė ka nė mbrendinė e saj (barrėn nga brenda),

  3. Dhe njeriu tė thotė: “ē’ka kjo (qė bėn kėtė dridhje)?”

  4. Atė ditė, ajo i rrėfen tregimet e veta,

  5. Ngase Zoti yt e ka urdhėruar atė.

  6. Atė ditė njerėzit shfaqen tė ndarė nė grupe qė tė shpėrblehen pėr veprat e tyre.

  7. E kushe punoi ndonjė tė mirė, qė pėshon sa grimca, atė do ta gjejė.

  8. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe sa grimca, atė do ta gjejė.
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Krisma e kijametit.

  2. Ē'ka ėshtė krisma?

  3. Dhe ē’tė mėsoi ty se ē’ėshtė krisma?

  4. Ajo ėshtė ditė kur njerėzit bėhen si insekte tė shpėrndara.

  5. Dhe kodrat bėhen si leshi i shprishur.

  6. E sa i pėrket atij qė i rėndohet peshoja e veprave tė tij,

  7. Ai ėshtė nė njė jetė tė kėndshme.

  8. Ndėrsa, atij qė ka peshojėn e lehtė tė veprave tė tij,

  9. Vendi i tij do tė jetė nė Havije.

  10. E ē’ėshtė ajo qė tė njoftoi ē’ėshtė ai (Havije)?

  11. Ėshtė zjarri me nxehtėsi shumė tė lartė.
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Mjerė pėr secilin qė e ofendon e pėrqesh (njerėzit),

  2. Qė ka tubuar pasuri dhe qė atė e ruan tė mos i pakėsohet.

  3. E mendon se pasuria e tij do tė bėjė tė pėrjetshėm.

  4. Jo, tė mos medojė ashtu! Se ai pa tjetėr do tė hidhet nė Hutame.

  5. E ēka dini ti se ē’ėshtė Hutame?

  6. Ėshtė zjarri i All-llahut i ndezur fort.

  7. Qė depėrton deri nė loēkė tė zemrės.

  8. Ai i mbyll ata, ua zė frymėn.

  9. Ata janė tė lidhur nė pranga
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. A nuk e ke parė se ē’bėri Zoti yt me poseduesi e elefantit?

  2. A nuk ua bėri pėrpjekjen e tyre tė dėshtuar?

  3. Dhe Ai kundėr tyre lėshoi shpendė qė vinin tufė-tufė!

  4. Dhe i gjuanin ata me gurė nga balta e gurėzuar!

  5. Dhe ata i bėri si gjeth i grimcuar (i pėrtypur)!
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Pėr hirė tė garantimit qė e gėzojnė kurejshitėt!

  2. Garantimin e udhėtimit tė tyre tė lirė dimėrit dhe verės!

  3. Pra, le ta adhurojnė Zotin e kėsaj shtėpie,

  4. I cili i ushqeu pas urisė dhe i siguroi prej ēdo frike
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Thuaj: “O ju jobesimtarė!

  2. Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni!

  3. As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj!

  4. Dhe unė kurr nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni!

  5. Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj!

  6. Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe ēlirimi (ngadhėnjimi),

  2. Dhe i pe njerėzit qė po hyjnė turma-turma nė fenė e All-llahut.

  3. Ti, pra, lartėsoje Zotin tėnd duke falėnderuar dhe kėrko nga Ai falje.

  Ai vėrtet pranon shumė pendimin.
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Qoftė i shkatėrruar Ebi Lehebi, e ai mė ėshtė shkatėrruar!

  2. Atij nuk i bėri dobi pasuria e vet, as ajo ēka fitoi!

  3. Ai do tė hyjė nė njė zjarr tė ndezur flakė.

  4. E edhe gruaja e tij, ajo qė barti dru (ferra),

  5. E nė qafėn e saj ajo ka njė litar tė pėrdredhur
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!

  2. All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).

  3. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.

  4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,

  2. Prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi.

  3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.

  4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.

  5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Thuaj: “Mbėshtetem nė Zotin e njerėzve!

  2. Sunduesin e njerėzve,

  3. Tė adhuruarin e njerėzve,

  4. Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.

  5. I cili hedh dyshime nė zemrat e njerėzve,

  6. Qoftė ai nga xhinėt ose nga njerėzit”.

 5. #5

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga bleripz
  selam aleykum,

  vėllėzėr tė ndėruar musliman kam njė pytje pėr mė ma shpjegu ma mirė nė aspektin islam por edhe mjeksor lidhur me sėmundej e EPILEPSISĖ,
  ēfarė lidhshmėrie kanė sėmundja e epilepsisė me XHINĖT,
  a mundet me u shėru kjo sėmundje nė aspektin islam
  Shkurt per informacion nje person qe nuk ka goditje me xhinde por epilepsi(semundje psikike) ky person ndjen aroma apo shije jashte realitetit me e pakta kurse personi qe eshte me xhind ne jete eshte normal nuk i ka ato te parat por del nga origjina e tij si njeri kur goditet nga xhindi,ka nje fuqi te forte dhe ngulfatet ose shfryhet,me pas kur clirohet nga goditja nuk mban mend se cka ndodhur eshte si i hutuar,ai pastaj kthehet ne gjendje normale.
  Ai qe eshte i semure psiqikisht gjate gjithe kohes sjellje te ndryshme jo normale.
  Semundja psikike eshte sprove kurse kjo me xhinde sprove + ka sherim.Sherimi eshte duke besuar tek Allahu dhe kendim Kur'ani.

  Kjo eshte sa per ide.
  Selam

 6. #6
  use your brain... Maska e MRI
  Anėtarėsuar
  06-03-2006
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kjo eshte tem interesante (per te interesuarit kuptohet) Profeti (a.s) ka sheruar njerez te cmendur por njerez me epilepsi nuk e di a ka sheruar. Nuk besoj se mund te thuhet semundja e epilepsis eshte e lidhur drjtperdrejt me xhindet dhe as qe mund te mohoet dicka e tille. Duhen bere disa kerkime ne lidhje me kete tem dhe pastaj mund te jepen pergjigjet dhe jo te flasim prer "nuk sherohet me injeksjone" , me duket shume pergjigje e pa pjekur.
  shendet!
  Don't worry...be happy

 7. #7
  Il padrino Maska e DEN_Bossi
  Anėtarėsuar
  31-07-2006
  Vendndodhja
  Shkoder-Tirane
  Postime
  450
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Qe epilepsia nuk po sherohet me injeksione dhe ilaqe, eshte evidente, sepse po qe se do kishte sherim nuk do sorollateshin njerezit duke i kapur krizay ne vend e pa vand. (nuk e di a njeh ndonje qe e ka kete semundje). Po probelim eshte se a ka kjo lidhje me xhindet. Pik se pari duhet qe ti te besosh ne xhind qe te kuptosh se a ka kjo semundje lidhje me xhindet. Se dyti nese beson ste xhindet ekzistojne duhet te besosh edhe ne faktin se xhindet jane krijesa si ne me te cilet njerezit edhe kane folur. Nga studimet qe jane bere , qofte edhe nga vete dijetaret Islam rezulton se kjo semundje ka te beje me xhindet. Me gjithate Allahu e di me se miri.
  Selam

 8. #8
  . Maska e alDI
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  664
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ne librin Medicina e profetit Muhamed shkruar nga Ibn Kajjum el Xhawzi flitet dhe per epilepsine dhe kurimin e saj ku jan sjelle disa shembuj nga jeta e profetit dhe e dijetareve islam.
  Epilepsia eshte nje semundje qe ndahet ne dy kategori.
  1 Shkaktohet nga forca negative sic quhen ne mjeksi ose me sakt prej magjise ose zaptimit te xhindeve.
  2 Shkaktohet nga perzierje kemikatesh ne tru etj etj .

  Ne sahih Buhari/moslem ndodhet nje hadith ku permendet epilepsia,po e them shpejt e shpejt hadithin .
  Ata Ibn Rabiah tha: Me tha Ibn Abasi :A don te tregoje nje grua prej banoreve te xhenetit? Un i thash po.Ai tha eshte ajo gruaja zezake qe erdhi te Profeti dhe tha,Un vuaj nga epilepsia dhe kur me mberthen un pa qellim heq rrobat nga trupi im ndaj ti lute Allahun per mua.Muhamedi u pergjigj ,Nese do behu e duruar dhe ti do te fitosh xhenetin dhe nese don un e lus Allahun per ty te sheroje. Ajo tha,preferoj durimin por lute Allahun qe mos ti heq me rrobat (kur e kap kriza e epilepsise).Dhe Profeti e luti Allahun per ate .(dhe ajo kurr su pa me ti heq rrobat)

  Sa per kurimin e epilepsise qe shkaktohet nga magjija apo xhind e vetmja menyre sherimi eshte qe nese personi i mbeshtetet Allahut dhe ti fali namazet dhe mos ti bej shirk Allahut .

  U mundova te perkthej dicka prej librit ketu por me mire po preferoj tu jap linkun eshte anglisht dhe mund ta lexoni vet,eshte marr nga libri Medicina e Muhamedit Paqa dhe bekimi i Allahut qoft mbi te.
  http://www.islamweb.net/ver2/archive...ang=E&id=48110
  .

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  428
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Selamu alejkum,
  Paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi njerezimin.

  Vella i nderuar,
  Sa i perket pyetjes sate, me lejo te shpreh mendimin tim.
  Nuk kane asgje te perbashket xhinet dhe epilepsija.

  krejtesisht gje ne vete eshte epilepsija dhe krejtesisht ceshtje me vete sulmi nga xhinet.

  Shume psikolog dhe psikiater kane dashur te nderlidhin vahjin e profeterve me epilepsine. shterngatat, dridhjet, ngarkesat dhe te gjitha perjetimet e tyre ne momentet e shpalljes.

  epilepsia si nje semundje profesionale, ka te beje me cregullime ne sistemin nervor, ne cregullimin e ritmeve ne njeren nga hemisferat e trurit.

  eshte nje semundje e cila llogaritet e pasherueshme, por qe me terapi te rregullte te caps. Hydanphen, primidon. phenoparbiton ose te tjera qe do te rekomandoi psikiatri ka mundesi te kontrollohet dhe te pengohen sulmet e shpeshta epileptike.

  per tu relaksuar psiqikisht, per te pase nje pasion shpirteror, vend te veqant kane edhe ibadetet, lutjet fetare si: dhikri, namazi, leximi i kur'anit. Por nuk menjanojme natyren, gjelbrimin, komunikimin dhe shume metoda tjera.
  Andaj lutem tek te gjithe pjesemarresit te kene vemendjen dhe mos perzijne sulmin e xhineve me epilepsine.

  kane gjera te perbashketa ne dukjen e tyre,
  por nuk jane te njejta, nga se ne te shumeten e rasteve te sulmeve nga xhinet, mund te konstatojme edhe diagnozen e shizofrenise, por nuk mund te themi se pacienti eshte shizofren.
  sinqerisht LUTEM te keni kujdesin ne deklaratat e juaja.
  me respekt
  urtėsia

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  428
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kemi hadis te profetit savs. i cili garanton xhenetin per ata qe jane te semure nga epilepsia dhe i bejne durim semundjes.

  Allahu ua lehtesofte dhimbjet,
  Allahu i sherofte.
  urtėsia

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e bleripz
  Anėtarėsuar
  15-06-2005
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Selam alejkum
  Ju falemnderohem per shqarimin dhe ndihmen e dhen nga ju per epilepsine
  Allahu ju shperbleft

Tema tė Ngjashme

 1. Xhinet ?
  Nga perverzi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-09-2012, 06:55
 2. Xhinėt sipas Islamit
  Nga Sefedini_PZ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:54
 3. Xhinėt nė ėndėrra
  Nga Sefedini_PZ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 06:41
 4. Epilepsia
  Nga Anna1982Epilesy nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2006, 17:54
 5. Teori te besimit per bektashijte
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti bektashi
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 05-06-2006, 13:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •