Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
 1. #21
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga BRADYKININ
  Alprazolam per panic attacks? Si drug of choice? Asiher kurre. SSRIs (fluoxetine) jane DOC. Plus qe ndihmojne dhe me specific phobia.

  S'jam psikologe/psikiatre e as mjeke por me aq sa kam lexuar benzodiazepines nuk rekomandohen per semundje kronike sepse pacienti fiton dependence dhe s'mund t'ja heqesh pastaj. Sidomos ne 1 pacient qe eshte i vjeter dhe egziston mundesia e shoqerimit me alkolit (lethal duo).
  Po e pate pas per Generalized Anxiety Disorder drug of choice is Buspirone.
  Koncepti "drug of choice" nganjehere eshte B.S. ... besoj se po levizim drejt mjekesise se personalizuar, cfare punon tek nje njeri mund te mos punoje tek tjetri. Megjithate jam dakord qe benzodiazepines nuk duhet te jene per nje kohe te gjate, por une kisha parasysh nje qetesim te shpejte e te perkohshem, pasi ataket ketij i paskan filluar naten... diten... shpesh, s'merret vesh kur i vjen. SSRI's duan 2 jave t'ju shohesh cfaredo efekti qe mund te kene, dhe biles gjate ketyre dy javeve sa t'ju filloje efekti, mund te te bejne te ndihesh edhe me keq. Keshtu qe edhe benzodiazepines s'do ishin keq si fillim, dhe pastaj kur ky te ndihet me mire, mbas dy javesh zakonisht, t'ja titrosh dozen e alprazolamit poshte derisa ta heqesh prej tij. E shoh shpesh Xanax-in ne raste te tilla, prandaj me pelqeu si ide. Kurse nga alkoli e mora vesh sikur ky ka hequr dore... plus qe vetem weekendeve pinte, si shume studente kolegji nga ajo ane, keshtu qe a ishte i varur prej alkolit? Ndoshta, por nuk e di. Nejse, good job Bradykinin... vazhdoni me diagnozen ju. Per se studion ti?
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 2. #22
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga angeldust
  vazhdoni me diagnozen ju.
  Lol angeldust, po ta lexosh me kujdes, diagnoza (exact words....panick attack) eshte dhene qe ne prezantimin e case study. S'duhet te ishte but well...So, there is nothing to ponder on. Ti ke ndonje case qe te na mbash busy?

  Citim Postuar mė parė nga angeldust
  besoj se po levizim drejt mjekesise se personalizuar, cfare punon tek nje njeri mund te mos punoje tek tjetri.
  Pikerisht! Prandaj nuk mund te prescribe 1 ilac pa ditur mire pacientin....semundjen....shkaqet qe kane cuar ne kete semundje, dhe past medical history (PMH). E ne rastin tone, ne s'kemi asgje me vlere nga e kaluara/e tashmja e ketij te semuri, prandaj I would not jump into giving him Benzos. Duke supozuar qe i semuri NUK ka significant PMH and NO risk factors, ke te drejte kur thua qe pacientet me kete lloj semundje mund t'i vendosesh ne Benzo perkohesisht....derisa SSRIs apo TCAs te kick in completely dhe me pelqen aresyetimi jot...biles eshte algorithm i aprovuar nga medical society. Por do ja jepja pacientit nese me te vertete keto attacks jane aq shqetesues per te saqe nderhyrja farmaceutike eshte e pashmangshme per momentin....dmth, s'pret dot 1 apo 2 jave (sepse panick attacks vary in severity dhe s'do doja qe te overmedicate askend pa aresye te forte). Por kjo eshte dicka qe vendoset midis pacientit dhe mjekut. Dhe sigurisht, shko ne 3 mjeke te ndryshem dhe mund te te japin 3 ilace te ndryshme. Haha.

  Per sa i perket DOC ndoshta eshte gabim por ma ha mendja ka dale pas studimesh te shumta...duke pare effectin qe 1 ilac ka ne shumicen e atyre qe vuajne me kete semundje. Psh, kur thua qe DOC per Staph infections jane Ox, Clox, Diclox and Naf....kjo do te thote se me mire se cdo antibiotik tjeter keto kurojne Staph infections. Ose psh, per Bipolar Disorder, DOC eshte Li....sepse ka efekte me te mira se anticonvulsants. Por nese 1 person i caktuar s'e toleron dot mjekimin kryesor, normalisht do gjesh te tjere, ndoshta dhe pse me efekt me te vogel.

  p.s. don't get me wrong....we can read in 2 different books and I guarantee you, we might find 2 different drugs of choice for the same disease and it probably means nothing. Lol.
  If I Only Could....

 3. #23
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Bradykinin
  Siē e kam theksuar qe ne fillim kto raste ērregullimesh psikologjike jane tashme te diagnostikuara dhe individ te tille tashme jane shembuj per te gjithe studentet e fakulteteve psikologjike neper bote.
  Fale American Psychiatric Association shume shembuj te ketij lloji ne i gjejme dhe i aplikojme ne psikologjine anormale.
  Diagnostic Statistical Manuall Of Psychological Disorders - DSM-IV
  Rruga qe arrihet te sberthehet nje histori rasti, kerkon disa pika mbeshtetjeje, ne mungese te personit.
  Pikat kryesore qe duhet te ndiqen jane:

  1. E kaluara e rastit dhe historia personale e tij
  2. Historia familjare
  3. Historia e semundjes
  4. Metoda e perdorur per vleresimin e rastit
  5. Pershkrimi i sjelljeve
  6. Analiza e rastit
  7. Simptomat e nxjerra nga analiza juaj e rastit
  8. Konkluzione

  Te gjitha keto pika perdoren per te konkluduar nje rast ērregullimi ne mungese te individit.

  Them se duhet te ishit fokusuar ne Prespektiva te tjera perveē asaj BIOLOGJIKE( trashegimia dhe biokimia)
  Shume efektive jane keto PRESPEKTIVA:
  - PRESPEKTIVA PSIKODINAMIKE
  - PRESPEKTIVA HUMANISTE
  - PRESPEKTIVA BIHEJVIORALE
  - PRESPEKTIVA KOGNITIVE
  - PRESPEKTIVA BIOLOGJIKE (e fundit )

  Meqe ktu jemi ne nje forum publik prespektivat e lart permendura lene hapesire te gjere komunikimi, vleresimi, perdorim teknikash , terapish, etj.

  Tani persa i perket Prespektives Biologjike qe ju i keni meshuar me shume per kete rast, po shtoj nje kuriozitet.

  Kerkimet gjenetike.
  Kerkimet me binjaket bi dhe monozigotike kane treguar se ka nje baze gjenetike per ērregullimin e panikut.
  Per ērregullime te tjera te ankthit evidencat gjenetike jane me te dobeta. Per ērregullimin Obsesiv-kompulsiv ka disa te dhena per gjene te trashegueshme pergjegjese per kete ērregullim.
  Ērregullimi me me pak evidenca gjenetike eshte ai i ankthit te pergjithsuar.
  Nese eshte i trasheguar si ērregullim, ēfare trashegohet konkretisht ? Mendohet se ajo qe trashegohet eshte vulnerabiliteti ndaj anthit dhe jo ērregullim specifik.

  Roli i neurotransmetuesve
  Per vite ankthi eshte qetesuar me Valium ose Librium qe i perkasin grupit te benzodiazepinave. Por sesi keto ndikojne trurin mbetet nje mister. Me pas u pa se benzodiazepinat lidhen me receptore te caktuar ne neuronet e trurit. Keshtu u sugjerua se truri mund te kete nje kimik natyral te ngjashem me binzodiazepinat qe rregullonte ankthin.
  keshtu ataku i panikut ka qene objekt i shume studimeve per te pare se kush neurotransmetues e nxiste ate. U hodh hipoteza se mund te ndikonte neuropinefrina ose nxitja e qendres se locus coreuleus. Por rezultatet kane qene shume konfliktuale.
  Te tjera kerkime i perkasin ērregullimit obesivo-kompulsiv per vite. Mendohej se lidhej me anormalitete te serotonines. Mendohej se edhe disa demtime te lobit frontal mund te shkaktonin kete ērregullim.
  Nje hipoteze tjeter mbi kete ērregullim lidhet me demtimin e ganglia bazale, demtimet e te ciles do te shkaktonin disa probleme levizjeje qe mendohet te kene lidhje me ērregullimin obsesiv-kompulsiv.

  Kaq per kete. Flm te gjitheve.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Studim i ri mbi pasojat e alkoholit tek gratė
  Nga YlliRiaN nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2009, 14:05
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 13:41
 3. Feja shkatėrron shoqėrinė (studim)
  Nga Atheist nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 26-06-2008, 03:51
 4. Shqiptarët: Studim gjenetik
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 05-11-2005, 20:17
 5. Debati mbi qendren e Tiranes
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-05-2004, 02:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •