Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 180
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e F.M
    Anėtarėsuar
    13-03-2007
    Postime
    40
    Edhe njė pyetje kisha:

    Ēfarė medimi keni rreth teorive tė David Icke?

    Desha tė dij medimin tuaj sepse ka shume ufologė qė e kritikojnė.
    (Tė me falesh nese nuk e kam postuar pyetjen aty ku duhet).flm

  2. #42
    Pyetjes po i pergjigjem se ja vlen. Ok, Icke kritikohet shume nga te gjithe dhe sidomos nga ajo pjese e ufologeve qe nuk ndajne te njejtin mendim me te tjeret ne lidhje me reptilianet. Teoria me e 'cmendur' e Ickes eshte shapeshifting te cilen ai e argumenton aq mire sa nese e degjon pa predispoziten per ta mohuar qe ne fillim si koncept, te fut ne mendime dhe te ben ta degjosh akoma dhe me shume. Ndersa ne lidhje me teorite e tjera Icke eshte ne vije te njejte me shume teoriciene konspiratiste, pra Illuminati, Kontrolli ne Bote, Rendi i Ri Boteror etj. Ne lidhje me shapeshifting (ose ndryshimin e formes ose me sakte ne shqip mund te thuhet si metamorfoza nga nje pamje njerezore ne ate reptiliane) ai shpesh i referohet nje shamani Zulu per te cilin ka nje resekt absolut. Une kam pare nje dokumentar te realizuar kryesisht me kete shaman, i quajtur Credo Mutwa dhe qe nxjerr ca perla nga goja qe te hutojne. Dokumentari eshte paksa i veshtire per tu ndjekur pasi afrikani flet nje anglishte me shume aksent dhe te veshtire per tu kuptuar por nese perqendrohesh mund ta kuptosh.

    Shiko kete link ketu:
    Ndersa per dokumentarin po e vendos ketu ne forum qe mund ta shikoni direkt. Eshte i vendosur me pjese pasi mesa duket ska patur njeri durim te beje upload gjithe ate minutazh. Ketu eshte link ne google ku mund ta shikoni pjese pjese: http://video.google.com/videosearch?...ptilian+agenda ndersa nese ke deshire per te pare te gjithe dokumentarin pa nderprerje atehere kerko ne ndonje torrent file me emrin The Reptilian Agenda.


  3. #43
    i/e regjistruar Maska e F.M
    Anėtarėsuar
    13-03-2007
    Postime
    40
    Me qė shumica e Librit ka tė bėj me reptilianėt (zvarranikėt) desha tė dij diēka mė shume rreth intervistės qė njė gazetar suedez e ka zhvilluar me njė reptilian .
    Ēfarė qėndrimi kanė ufologėt rreth kėsaj?

    http://www.sabon.org/reptiloid/index3.html


    Nėse ėshtė e vėrtetė atėherė ėshtė shumė intriguese.
    flm

  4. #44
    E kam komentuar diku ose ne kete teme ose ne nje teme tjeter. Eshte intervista me te famshmen Lacerta ose sic quhet ndryshe Lacerta File.
    Pervec materialit te intervistes ska asnje te dhene tjeter. Si zakonisht ka mendime nga te dyja palet, pra ose dicka e flasifikuar ose e vertete. Hajde gjeje...

  5. #45
    Jeta ..... ka fund te keq Maska e Nessus
    Anėtarėsuar
    10-06-2007
    Postime
    89
    Kėtu shihen tri foto qė gjenden ne Muzeun Louvre ne seksionin Irani antik(sumeret) ,me siguri bėhet fjalė pėr annunaki apo reptilian(lezards) qe behet fjale ne kete teme.Mendoj qė keto foto mund ta ilustrojne kete faqe dhe te deshmojne qe njerezimi dhe (konservatoret e Louvrit) i njohin keta reptilian shume kohe te gjate.






  6. #46
    Me duhet te te kundershtoj per kete. Ato qe jane aty nuk i perkasin Anunnakit por njerezve te caktuar te cilet kishin zgjedhur nje menyre per te zgjatuar kafkat e tyre. Ka qene nje praktike e njohur ne lashtesi ku nepermjet lidhjes se shtrenguar te disa fashave prej lekure ne koke qe ne moshe te vogel dhe mbajtja e tyre per disa vjet, realizohej nje zgjatim konik i kafkes. Ka me shume material per kete tek tema Mistere, ne mos gabohem diku aty nga faqja 2 ose 3.

    Anunnakit eshte e vertete qe jane pershkruar me kafke te zgjatuar ne ate menyre por shprehia e fytyres nuk eshte ajo. Shiko foton me poshte qe eshte e nje Anunnaki bere ne Babiloni.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  7. #47
    Jeta ..... ka fund te keq Maska e Nessus
    Anėtarėsuar
    10-06-2007
    Postime
    89
    Ēka mendoni rreth Hyjneshės sė Dardanisė?

  8. #48
    Citim Postuar mė parė nga Nessus
    Ēka mendoni rreth Hyjneshės sė Dardanisė?
    Mos dalim nga tema tani me gjera komplet ndryshe...

  9. #49
    Jeta ..... ka fund te keq Maska e Nessus
    Anėtarėsuar
    10-06-2007
    Postime
    89
    Darius nuk mendoj qe kam dal nga tema ,shikoje kete foto dhe ma thuaj a ka ngjashmėri a jo?



  10. #50
    Nuk me ke kuptuar. Arsyeja pse te them mos dalim nga tema ka te beje me faktin qe nuk eshte asnje cudi paraqitja e artifakteve te lashta qe perfaqesojne krijesa me pamje reptiliane. Jane te njohura shume kultura sot ne bote te cilat kane ofruar pamje te tilla. Teoria mbi reptilet eshte bazuar dhe ne keto te dhena. Nuk doli krejt papritur ne shekullin e 20-te si teori po ka kohe qe 'pertypet'.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-07-2007
    Postime
    2
    Se pari desha te ju dergoj urimet e mija me te sinqerta per perpjekjen tuaj ndaj realizimit ne perkthim. Ju faleminderoj per perkushtimin tuaj ndaj keti forumi duke e pasuruar gjithmone me gjera te reja dhe interesante. Do te isha me te vertet mirenjohese nese do te ishte e mundur qe ta dergoje verzionin e perkthyer ne shqip te " The Dulces Wars" ne e-mail meqenese eshte paksa e veshtir te qendros per nje kohe te gjat prane kompjuterit me nje rrefim kaq befasues edhe interesant. E-mailin po e jap me poshte:

    flaka_385@hotmail.com

  12. #52
    Faleminderit per urimet FlakaSWA.

    Librin ta dergova ne adresen qe me dhate dhe meqe erdhi rasti dua ti kujtoj te gjitheve qe per kerkesa te tilla mund te me drejtohen privatisht me mp. Kjo do shmangte ngarkimin e faqeve me adresa e-mail.

    Faleminderit.

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Ne kap. 6 te librit, permenden disa here gri-te ("te keqinjte") dhe "te miret" (ata qe kerkojne te mbrojne humanet). Teksa shpjegohen qellimet e grive, cili eshte objektivi i vertete i te mireve? A jepet ne vazhdim ky objektiv?
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  14. #54
    Po, sqarohet me hollesi gjate shtjellimit te librit, sidomos ne njerin nga kapitujt e fundit ku jepet me detaje nje pershkrim i te gjitha rracave si dhe qellimet e tyre.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Me teper se sa pyetje, do doja te shkruaja dicka ne forme pershtypje rreth 11 kapitujve te pare te librit.

    Per cdo shkrim te cdo lloj forme, si dhe per cdo deklarim te shprehur e te shkruar, ekzistojne dy kontrolle, qe ne anglisht njihen si FACT CHECK dhe LOGIC CHECK. Pra, metoda e pare analizon faktet, vertetesine e tyre, origjinalitetin, etj. Metoda e dyte, me pak e perdorur per shkak te numrit me te vogel te eksperteve, kontrollon logjiken e arsyetimit te cdo pretendimi te shkrimit, si dhe ne nderlidhje me faktet. Kete e permenda per arsyen e meposhtme.

    Gjate leximit te 11 kapitujve te pare, kam hasur pambarimisht permendje te emrave te personave te ndryshem, deshmitare te kompleksit, persona te rrembyer dhe te kthyer ose jo, studiues, etj. Paralel me ta, jepeshin edhe emra raportesh te klasifikuara, tituj artikujsh, libra, etj. Keto fakte, te cilat mund te verifikohen me nje Fact Check (sic aludon edhe Branton), shoqerohen me perfundime te ndryshme, te cilat kane per qellim nxjerrjen e konkluzionit perfundimtar: ekzistencen e bazes aliene ne Dulce, te miret dhe te keqinjte, konspiracion te tille, etj. Pra, mund te formohet nje konkluzion i vetem si te doni ju ose Branton, por mua me shqeteson aplikimi i metodes Logic Check. Arsyeja eshte e thjeshte. Ne cdo paragraf, Branton permend ose insinuon ose nenkupton fjalen 'besim': 'Besoni se eshte keshtu', 'Me tha se ai raport ekziston', 'Une kam lexuar nje raport ku thuej...', 'Une keshtu', 'Une ashtu', 'Me tha se baza ekziston', 'Me tha se ishte rrembyer', 'Do te dale ne te ardhmen cdo fakt', 'Oficeri i sigurise deklaroi se', 'Skenari boteror', 'Alienet fashiste', 'Chirsta deklaron se', 'x dukuri qe ajo pershkruan', e te tjera te tilla.

    Mua, si lexues, nuk me shqeteson nje Fact Check, se sa nje Logic Check i pretendimeve te Branton ne kete liber. Sigurisht, Branton permend se gjithcka do te dale ne te ardhmen. Pra, cdo histori e ekspozuar ne liber do te faktohet. Do te jem mese i lumtur ta rilexoj kete liber me pretendimet e faktuara. Megjithate, per mendimin tim ose per gjykimin tim, ky liber aktualisht eshte relativisht i zhveshur nga rrjedha logjike, per te mos permendur vertetesine e disa pretendimeve (te cilat mbase nuk mund te faktohen teresisht).

    Mendoj se injoranca nuk shuhet me teorira konspiracioni, por me nje thurrje te fakteve dhe te arsyetimit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Borix : 31-07-2007 mė 03:43
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  16. #56
    Perkundrazi, menyra komplet relevante qe perdor Branton eshte qe te stimuloje Fact Check pasi venia paresore e Logical Check te shtyn padiskutim te ate qe quhet Logical Fallacy. E njoh Branton personalisht, komunikoj rregullisht dhe kam vene re dicka: Nuk do ne asnje menyre qe te shtyje lexuesin te sugjestionohet nga shkrimet e tij (qe per me shume jane falas dhe ai nuk perfiton asnje qindarke).

    Por konstatimi jot Borix eshte koherent me situaten sot ne ufologji. Informacioni eshte jashtezakonisht shume i bollshem por ne te njejten kohe dhe shume konfuz dhe i pasigurt. Ka shume falsifikime dhe mashtrime. Disa per perfitim personal, disa per te shmangur vemendjen nga gjerat e rendesishme dhe disa te tjera per te ngjallur panik per nje agjende te caktuar. Ne nje situate te tille askush nuk mund te behet devil's advocate dhe aq me pak Branton qe eshte vete nje abductee dhe ish viktime e kontrollit te mendjes nga CIA.

    Permenda faktin e Logical Check qe te shtyn ne Logical Fallacy per te vetmen arsye madhore qe ne momentin kur fillon studimin e ketyre gjerave llogjika tokesore zbehet per vete natyren e fenomenit. Kur lexon nderthurjen e aneve fizike me ato eterike dhe shpirterore, te mesuar sic jemi me standartin e te menduarit tone te perditshem automatikisht kalojme ne total denial dhe kjo mesa kam kuptuar une si Darius (qe natyrisht eshte analizuar dhe nga te tjere) eshte pjese e programimit te mendjes sone. Dhe kjo eshte dhe arsyeja madhore pse fenomeni vete vazhdon te refuzohet madje dhe nga njerez qe e kane para syve, e shikojne, e studiojne, jane koshient qe dhunon cdo ligj te njohur fizike e perseri ne menyre subkoshiente refuzohet.

    Pozicioni i Branton per mua eshte nga me korrektet. Ne nje situate te tille, me nje fenomen qe eshte i pranishem por jo i dukshem per te gjithe, ne nje realitet ku nje pjese kalon tmerre te tilla (nese jane te verteta) ndersa nje pjese tjeter qe jo vetem qe se ka idene po as e koncepton dot mundesine e ekzistences se nje fenomeni te tille, pozicioni me i drejte eshte ai i paraqitjes se fakteve. Si te thuash nje shkendije per te ndezur motorrin e sejcilit qe te filloje te kerkoje me shume dhe te verifikoje personalisht vertetesine e ketij informacioni. Deri ne keto momente, mbas kaq vitesh qe i studioj kam arritur te dalloj falsifikimin nga e verteta por natyrisht jo plotesisht. Faktoret jane te shumte dhe ato dalin qarte fare ne liber. Branton ska qene vete ne ate baze, ska pare gje me sy dhe eshte mese e ndershme nga ana e tij qe ti referohet burimit dhe te citoje ate.

    Vete baza e Dulces sot eshte pjese e nje debati shume te madh midis ufologeve. Ka nga ata qe jane die hard believers, ka dhe nga ata qe mendojne se ekziston por jo ne permasat qe thuhet, ka dhe nga ata qe e refuzojne komplet. Kjo reduktohet ne besim personal dhe njohuri personale.

    A jane te verteta gjerat qe shkruhet aty? Nuk e di. Mbase edhe per shume kohe nuk do e dime por nje gje eshte e sigurt. Aty ka dicka, madje me shume se dicka. Sic e thashe komunikoj rregullisht me Branton sic komunikoj me John Lear apo Norio Hayakawan (keta dy te fundit kane marrdhenie te rregullta me Bob Lazar) si dhe me te tjere qe kane vite qe studiojne dhe hetojne per Dulcen apo vete fenomenin ne pergjithesi. Dhe misteri aty eshte shume i madh. Burimet e informacionit kane qene dhe jane te pavarura dhe komplet distante nga njeri tjetri. Ka prova te padiskutueshme qe grupi qe eshte ne kontroll (qeveria apo agjensite sekrete apo kabali qe rri ne hije dhe drejton pushtetin mbrapa skenave) kane bere perpjekje madhore per te hedhur tym mbi ceshtjen e Dulces. Jane vrare dhe masakruar gazetare dhe studiues. Kane vdekur ne menyre shume misterioze mbi 120 ufologe, pjesa derrmuese e te cileve kane patur informacion sensitiv mbi Dulcen. Vete Branton eshte bere objekt i 3 atentateve ku ne te fundit desh humbi jeten dhe perfundoi ne spital per 6 muaj etj. Po ashtu John Lear eshte kercenuar me vdekje madje dhe me jeten e femijeve te tij (vajzes) etj.

    Bera serisht nje permbledhje te atyre qe kam shkruar vazhdimisht. Ne kete pike e vetmja gje qe mund te them eshte qe nuk mund te dilet ne konkluzion vetem me kete liber. Madje ska nevoje per libra fare. Ka informacion gjigand online, ka studime shume serioze dhe me leximin e tyre kushdo mund te krijoje nje mendim konkret. Pastaj ceshtja e besimit reduktohet ne nivel personal. Dhe ne kete pike logical check nuk ka me vend fare. Eshte ne doren e sejcilit qe mbretin lakuriq ta shohin me rroba.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Jam dakord se fillimisht kryhet nje Fact Check, pastaj nje Logic Check. Nuk mundet te besh nje logic check para se te jene kontrolluar faktet, sepse do te ishte me e veshtire nga pikepamja e kostos oportune.

    Ajo qe me shtyu te shkruaja pershtypjen (fillestare, do te thoja) eshte kontrastimi qe une i bej linjes se Branton me ate de Hynek. Teksa ky i fundit mundohet te formalizoje Fact Check-un (ne menyre qe kur Borix te kontrolloje Logic Check, ajo te mos coje ne shume falsitete, ose ne asnje), i pari i jep goditshem keto fakte, nisur nga burime qe mund te jene te pavarura dhe distante. "Shqetesimi" im eshte pikerisht besueshmeria e ketyre fakteve. Sic e thashe, une do kisha deshire t'i shikoja te faktuara te gjitha ato dukuri, ose shumicen, ne menyre qe Logic Check te dale i suksesshem. Gjithashtu, nuk do te kisha deshire te faktohej dukuria e grive, teksa orvaten te na hane koken .

    Do ta lexoj me interes pjesen tjeter te librit, sepse dua te njihem me objektivin e alieneve te mire (te federates?).
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  18. #58
    Hynek eshte i shkolles se vjeter dhe madje mbahet si personi qe nxorri te famshmin observim: Was a swamp gas kur kishte vezhgim ufosh. Por me pas ishte vete ky Hynek qe u be deshmitar i vales masive te vezhgimeve te atyre objekteve qe u quajten Trekendeshat Fluturues ose Flying Triangle ne pjesen lindore te Amerikes, NY dhe Connecticut madhesia e te cilave arrinte sa 3 fusha futbolli etj. E kam permendur tek tema per ufot madje kam vene aty dhe kopertinen e librit. Sic e thashe Hynek ka patur tjeter pozicion. Ishte njeri nga pjesmarresit e projektit Blue Book dhe si i tille nuk mund te fliste as hapur dhe as te kalonte ne deklarata qe do konsideroheshin ekstreme. Dhe ajo qe eshte me e rendesishmja, Hynek vdiq perpara se te plaste problemi i ufo-ve kaq masivisht. Te ishte i gjalle sot, jam i sigurt per pozicionimin qe do merrte.

    Megjithate lexo librin deri ne fund se ka plot gjera interesante.

  19. #59
    Perjashtuar Maska e Dragut
    Anėtarėsuar
    14-06-2006
    Vendndodhja
    Pėrtej Gramozit, gati pėr luftė
    Postime
    535
    Shumė interesant. Por tek kapitulli i IV kam disa pyetje. Nėse amerikanėt nė raportet qė kishin me Gritė, nuk trjatoheshin si tė barabartė siē pėrcaktonte dhe marrėveshja, atėherė ēfarė garancishė kanė bavarezėt tek Gritė pėr tė pasur atė 25 %.

    Bavarezėve nuk duhet tu ketė shpėtuar fakti qė amerikanėt u 'tradhtuan' nga Gritė.

    Kapitulli mė duket pak artificial, jo i pavėrtetė por qė tė shkėput nga ngjarjet. Mė duket se autori kėmbėngul me forcė kėtu, sigurisht jam dakort me ato qė thotė nė atė kapitull.

    Tani qė po e mendoj do ti hedh nė sy Frederick Forsyth. DOSSIER ODESSA.
    libri mbi shpėrnguljen e SS nga Gjermania, mbase gjej ndonjė tė pėrbashkėt.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dragut : 31-07-2007 mė 13:54

  20. #60
    Nuk jane bavareze. Thjesht u ka mbetur emri i tille pasi Illuminati u krijua ne Bavari. Amerikanet jane thjesht nje komb ne globin tone. Ndersa Illuminati jane mbi cdo komb dhe nuk kane asnje shtetesi. Per me shume lexo temen mbi Illuminatin ne kete nenforum.

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Kadare, i madh apo i famshėm?
    Nga kalemi nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 177
    Postimi i Fundit: 10-11-2010, 06:36
  2. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
    Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
  3. Roli i Akides sė Selefėve nė bashkimin e muslimanėve
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 06:28
  4. Lumturia E Librit
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-08-2005, 17:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •