Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Smundja e dashuris

  Smundja e dashuris


  Fiksim. Ankth. Ulje - ngritje t humorit. Pastaj takikardi, djers, prerje e oreksit. T gjitha simptomat e nj smundjeje. Nga e cila askush nuk do t shrohet. Nj neurolog anglez sht i bindur pr kt

  Frymmarrje e rnduar, takikardi, paksim i oreksit. Dhe pastaj mendime t kqija, ankth pr t ardhmen, ndryshime t menjhershme t humorit. Mos bni sikur nuk i njihni simptomat. Jan simtomat e nj smundjeje q hert a von i godet t gjith, por q asnj mjek nuk do t guxonte ndonjher t'i diagnostikonte si t tilla.

  T nxirrje diagnozn e smundjes s dashuris, ishte dika normale pr mjekt e antikitetit. Por n mjeksin shkencore t ditve tona, pr dashurin si smundje nuk flitet m. Mjeksia, bashk me psikologjin, duket se kan hequr dor madje edhe nga t prgjigjurit e pyetjes: 'sht dashuria? Pr ta risjell kt fjal n fjalorin mjeksor tenton Frank Tallis, psikologu klinik anglez q jep psikologji klinike dhe neuroshkenc n King's College. Tallis, n librin e tij t ri "Love sick" propozon nj tez paradoksale dhe provokuese: q dashuria sht nj form e smundjes mendore. Por nj smundje e nevojshme dhe pr t ciln n t vrtet ne nuk duam asnj lloj kurimi.

  N faqet e para t librit, ju akuzoni mjeksin dhe vet psikologjin se nuk po e merr dhe aq seriozisht dashurin.

  Si psikolog klinik, shpesh m krijohet ideja se po i l n balt shum nga pacientt e mi, q vuajn nga dika q nuk mund t emrtohet ndryshe prvese smundje e dashuris. Por npr tekstet e shkruara ky term nuk shfaqet dhe kshtu kta pacient gjenden prball diagnozs zyrtare t depresionit apo ankthit. Por, ky nuk sht prshkrimi i duhur pr gjendjen e tyre, q lidhet veanrisht me prvojn e rnies n dashuri. Dika thelbsore, si sht dashuria, meriton me siguri nj trajtim shkencor, por psikologjia nuk ka qen kurr e aft t shpjegoj as ant biokimike e as ato emocionale. Esht e habitshme se si mjeksia dhe psikologjia merren kaq shum me seksin, por pothuajse fare me dashurin. Dashuria i ndryshon thellsisht njerzit, ndikon n mnyrn se si ata mendojn dhe sillen dhe kur nuk sht e lumtur shkakton nj smundje fizike. Esht dika, pr t ciln t gjithve u ndodh t vuajn, por mbi t ciln psikologjia nuk ka shum pr t thn.

  Aq sa t konsiderohet nj smundje mendore?

  Diagnoza e smundjes s dashuris konsiderohej si e ligjshme dhe e dobishme nga mjeksia, s paku deri n fillim t Gjashtqinds. Dhe nse rilexojm ato diagnoza antike, shohim se paciantt n fjal tregonin nj bashksi simptomash: mendim fiks pr personin q duam, melankoli, gjendje ekstaze, lkundje t fuqishme t humorit. T gjitha simptomat q bjn pjes n diagnozat bashkkohore t obsesionit, depresionit, manis. Diagnoza e vjetr e smundjes s dashuris prkon pothuajse prsosmrisht me nj diagnoz t ditve t sotme ajo e shqetsimit obsesiv me ndryshime t humorit. Ka shum akspekte t rnies n dashuri, q stimulojn nj shqetsim mendor, n nj mnyr kaq besnike, sa ndoshta nuk ka asnj ndryshim t vrtet mes obsesionit pr personin e dashur dhe nj obsesioni t vrtet klinik. Prvoja e rnies n dashuri sht pr shum prej nesh prvoja m e afrt me smundjen mendore, q na qllon ta provojm. Esht rasti yn pr t flirtuar me mendurin.

  Prse na paska dnuar evolucioni q t eksperimentojm nj smundje mendore?

  Dashuria sht nj lloj mekanizmi sigurie, q Zoti e ka krijuar pr t kontrolluar specien nga vet racionaliteti yn. Duhet t jet irracionale pr t siguruar lindjen, pra vazhdimin e species njerzore. Fmijt tan lindin mjaft t prekshm dhe t dobt dhe kan nevoj pr kujdes nga ana e prindrve. Dhe n ndryshim nga kafsh t tjera, ne kemi nj tru mjaft t zhvilluar, q na lejon t rrebelohemi kundr instikteve tona riprodhuese dhe t refuzojm punn e vshtir t rritjes s fmijve. Mund t vendosim t gjith t mos kemi fmij dhe specia do t shuhej. Prkundrazi, vazhdojm t lindim. Nuk sht nj rastsi q n pjesn m t madhe t prvojave, faza e dashuris s vrtet zgjat rreth dy apo tre vjet. Esht koha q u nevojitej parardhsve tan pr t sjell n jet dhe pr t t'i prer gjirin nj fmij. menduria e dashuris zgjat aq sa nevojitet q genet tona t kalojn tek brezi pasardhs. Zoti na ka furnizuar me nj prfshirje t fuqishme emocionale, q na liron nga do lloj mendimi rracional, n mnyr q t marrim nj vendim q nuk sht n interesin ton, por n at t vet species.

  Disa manifestime t dashuris nxjerrin n pah aspektin patologjik. N mnyr t veant xhelozia.

  Xhelozia sht nj gjendje emocionale mjaft komplekse, q e ka origjinn nga nj krcnim real ose imagjinar ndaj mardhnies seksuale. Esht nj przierje e ankthit, inatit dhe depresionit, q shtrembron perceptimet tona dhe me raste na bn edhe t dhunshm. Por sht kaq e fuqishme sepse sht e rndsishme pr specien. Funksioni kryesor i dashuris sht q t imentoj nj mardhnie seksuale pr nj periudh kohe t mjaftueshme pr t rritur fmijt, por nuk funksionon gjithmon. Xhelozia sht nj shrim pr joprsosmrit e dashuris, lejon mbrojtjen e interesave tona riprodhuese nga rivalt. T gjith rrjedhim nga paraardhs xheloz dhe pjesa m e madhe e tentativave moderne pr t kaprcyer xhelozin nuk funksionojn. Mendimi liberal nuk mund t bj shum kundr demonve tan t evolucionit.

  N libr ju jepni nj shpjegim edhe pr faktin q dashuria shpesh na bn t sillemi si fmij.

  Pr qeniet njerzore sht mjaft e rndsishme q, q t vegjl t formojn nj lidhje t fort q t kujdeset pr ta, m e preferueshme sht ajo me nnn. Sigurisht, kjo ka nj prparsi t madhe evolutive dhe sht ndoshta sjellja m e rdsishme, e shkruar n neuronet tona. Ndoshta ngjitja fminore me nnn dhe ajo me personin e dashur varen nga t njjtat sisteme neuronesh thelbsor. N njfar mnyre, lidhja mes nns dhe fmijs sht modeli origjinal i t gjitha lidhjeve t thella. Nna dhe fmija prshembull, kalojn shum koh duke u par n sy dhe duke prekur fytyrat, tamam si t dashuruarit. Me nj t sapolindur sajojm vargje t uditshme apo kndojm, n mnyr shpeshher q na bn t ndihemi si n turp, t njjtn gj bjm edhe me personin q dashurojm.

  'ndodh me trurin kur biem n dashuri?

  N nivel kimik, gjja q kemi zbuluar nga shigjetat e Erosit sht ositoksina. Esht nj edorfin, domethn nj nga ato substanca kimike t ngjashme me barin e opiumit q n trurin ton rregullojn knaqsin dhe dhimbjen. Ositoksina ka nj rol q shfaqet q n shfaqjen e dshirs seksuale ndaj nj njeriu, por nivelet e saj ngrihen n mnyr dramatike dor pas dore kur nisim intimitetin me t. Esht prgjegjse pr ndjesin e euforis, q lidhet me afrsin me personin q duam dhe ka efekte t rndsishme mbi kujtesn, duke e konsoliduar imazhin e tjetrit n mnyr q shrben pr ta mbajtur t gjal lidhjen, edhe kur jemi larg.

  Nse dashuria sht vrtet nj smundje mendore, a duhet t shqetsohemi pr ta kuruar?

  Pjesrisht kjo ndodh ndrkaq. Si e thash, shum persona q n t vrtet vuajn nga smundja e dashuris, gjenden prball diagnozs zyrtare t depresionit dhe mjekohen me antidepresiv. Dhe shpesh kjo funksionon sepse edhe vuajtja e dashuris, ashtu si depresioni, duket se ka t bj me nj ulje t nivelit t serotonins, pr t ciln shrbejn kta ilae. Nuk mund t parjashtohet fakti se n vitet e ardhshme me prparimin e njohurive biokimike, t shpiken ilaet e duhura pr t mjekuar simptomat e nj zhgnjimi dashuror. Por n vetvete dashuria sht nj smundje, q nuk do t'ia gjejm kurr mjekimin. Ajo q mund t bjm sht vetm ta jetojm dashurin n mnyr sa m t shndetshme, gj q shpesh nuk e bjm. Pa pritur tepr, por edhe pa nnvleftsuar pasojat e saj.

  Duhet t heqim dor nga romantizmi?

  Idealizmi romantik, ai i ngritur n qiell nga poett, sht nj fenomen tipik perndimor, q ka pasur pasoja t thella n kulturn ton, duke e kthyer dashurin n nj lloj feje n na shpie n shpresa krejt jorealiste. N njfar pike kemi nisur t krkojm tek qeniet e tjera njerzore at transhendenc, t ciln m prpara e krkonim tek feja. Dhe natyrisht q jemi t dnuar t dshtojm, sepse njerzit jan t mbushur me difekte dhe nuk mund t na japin kt lumturi t thell e t prjetshme thjesht duke pasur nj marrdhnie me ne. N kt kuptim disa aspekte t tradits lindore, n t ciln rnia n dashuri nuk shenjtrohet dhe ku martesat bhen me shkuesi, uditrisht dalin m t shndetshme.

  Le t flasim pr seksin.

  Kur bjm dashuri me dik, n trurin ton prodhohen ndryshime n nivel kimik q na bjn q ai person t na duket m trheqs. T bsh seks n mnyr t rastsishme do t thot t luash me zjarrin, me mekanizma evolutiv mjaft t fuqishm. Rrezikojm t biem n dashuri dhe t formojm nj lidhje me nj njeri q nuk na prshtatet, kur n t vrtet do t ishte m mir t krkonim dik me t cilin kemi m tepr gjra t prbashkta, me t cilin ndajm t njjtn mnyr t t parit t bots, q na stimulon intelektualisht. Sipas t gjitha gjasave seksi i ngatrron m tepr gjrat, sepse liron substanca kimike q shtrembrojn perceptimin. Si e thash, kjo ka nj arsye t caktuar evolutive dhe sht mjaft e leverdisshme pr specien, por jo gjithmon pr ne individt.

  Nse dhimbjet e dashuris jan smundje, ather a do t na duhet ta ndryshojm mendimin ton pr smundjet mendore?

  Do t thoja q po. N njfar mnyre, nse kuptojm se sa ngjan dashuria me nj smundje mentale, do t evitojm q t'i tregojm me gisht ata q vuajn nga shqetsime t tilla si skizofrenia. Asnj prej nesh sht krejtsisht i imunizuar nga smundjet mendore, pr aq koh sa askush nga ne nuk e ka n dor q ta shmang rnien n dashuri.Rev Klan
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 2. #2
  _Karramele_ Maska e LOVELY_ANGEL
  Antarsuar
  09-08-2005
  Vendndodhja
  Between the stars........
  Mosha
  38
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  A mund te quhet dashuria semundje ngjitese ???
  I may BE a Cruel Heartless bitch BUT im Good at it ...

 3. #3
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga LOVELY_ANGEL Lexo Postimin
  A mund te quhet dashuria semundje ngjitese ???
  Aspak !!! Po te kesh autokontroll te forte nervor , nuk te gjen as dreqi
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Tema t Ngjashme

 1. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
  Nga altruisti_ek84 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 26-12-2010, 14:49
 2. Piramida e dashuris
  Nga titi-a n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2008, 08:26
 3. Semundja e Dashurise!
  Nga ibnfadl n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2007, 17:15
 4. SPIRITUALITETI: Kapitulli VII - Smundja, vuajtja dhe vdekja
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2006, 02:05
 5. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •