Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  vetprjashtim
  Antarsuar
  10-01-2005
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Dualizm dhe Problemi Mndje/Tru

  Dualizm dhe Problemi Mndje/Tru

  Si fillim, disa pyetje q duhet t kemi ndrmnd:

  Cfar sht Mndja?
  Si sht Mndja e lidhur me botn fizike?
  Cfar sht lidhja midis asaj q quajm mendore dhe asaj q quajm fizike?
  A sht mendja e ndar nga trupi apo sht ajo nj pjes e bots fizike?
  A sht Mndja dhe Truri e njjta gj apo jan ato dy objekte t ndryshme?

  Te kjo tem kam dshir tju ftoj t diskutojm, prvec kto pyetje (dhe t tjera pyetje q mund t keni ju), katr zgjidhje t problemit Mndje/Trup:

  1. Dualizmin Kartesian (Cartesian Dualism),
  2. Teoria e Identitetit Mndje/Trup (Mind/Brain Identity Theory),
  3. Sjellje Llogjike (Logical Behaviorism), dhe
  4. Funksionalizm (Functionalism).

  Po filloj me Dualizmin Kartesian.

  Pr t provuar se ka Dualizm, Descartes ka perdorur Ligjin e Leibniz (Leibnizs Law) i cili thot: nqoftse a dhe b jane identike, athere duhet q t gjitha vetit ti ken t njjta, t ngjashme. (Indiscerniblity of identicals: Nqoftse ekziston edhe vetm nj veti qe a-ja e ka por b-s i mungon, athere ke treguar se a dhe b jane dy entitete (objekte, qnie) t ndryshme.)

  Pra, shkurt, nse:

  m ka vetin V
  b nuk e ka vetin V
  __________________

  m≠b


  Cilt jan dy nga argumentet e Descartes pr Dualizm?


  A. Te Meditimi i Dyt Descartes thot se nuk mund t dyshosh q ti ke nj Mndje meqnse edhe duke dyshuar ti je duke menduar, dhe t mendosh sht t kesh Mndje. Por, mund t dyshosh q ke trup. Athere, sipas ligjit t Leibniz, kemi Dualizm prderisa Mndja dhe Trupi nuk kan t njjtat veti.


  B. Te Meditimi i Gjasht Descartes thot se objektet fizike kan pjes hapsinore (spatial parts, p.sh. truri mund t ndahet n pjes t ndryshme). Truri ka pjes hapsinore, Mndja nuk ka pjes hapsinore. Athere, kemi Dualizm sipas Ligjit t Leibniz.

  Poashtu, Descartes thot se Trupi, dhe jo Mndja, ka extension (shtrirje). Trupi z vnd (fizik).

  Pyetje pr ju: Ku qndron problemi i ktyre argumenteve?  Vijon
  Ndryshuar pr her t fundit nga gurl : 08-08-2005 m 13:28

 2. #2
  vetprjashtim
  Antarsuar
  10-01-2005
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dualizmi Kartesian nuk sht e vetmja zgjidhje propozuar pr problemin Mndje/Trup. N krahun tjetr kemi Teorin e Identitetit Mndje/Tru.

  Teoria e Identitetit Mndje/Tru thot, se pari, se mndja dhe truri jan nj, apo e njjta gj. S dyti, kjo teori thot se vetit mendore (p.sh. t besosh q zjarri sht i nxeht, t dshirosh (t duash) nj kasat, apo t jesh n dhimbje) jan veti fizike. D.m.th, t jesh n dhimbje sht ti ndodhi qndrs s sistemit nervor nj ngjarje fizike.

  Kjo teori thot se terminologjia mendore dhe ajo fizike prshkruajn t njjtat gjra n bot. P.sh. konsideroni kte analogji:

  Fjala uj sht prdorur pr shum koh. Por, arriti nj pik kur shkenca zbuloi q uji prbhej nga molekula H2O. Pra, uji dhe H2O-ja jan e njjta gj. Ka dallim midis terminologjis, por uji sht identik me H2O.

  Filozoft q e prkrahin kt teori thon se e njjta gj i prket termave mendore dhe atyre neurofiziologjike. Ajo q i ndodhi ujit do ti ndodhi edhe mndjes. Neurofiziologjia do e gjj natyrn e mndjes ashtu si kimia gjeti natyrn e ujit.*


  Vijon  *ps: Ndrkoh q vazhdoj me katr zgjidhjet, mund t ndrhyni pr tiu prgjigjur pyetjes br te posti nr. 1.

  Gjithashtu, nuk dua ta limitoj temn te vetm katr zgjidhjet t prmndura m sipr. Nse keni dshir, mund edhe t propozoni ndonj zgjidhje tjetr.

  Natyrisht edhe kritikat (n lidhje me zgjidhjet e prmndura) jan t mirpritura.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xhiko : 03-08-2005 m 11:24

 3. #3
  vetprjashtim
  Antarsuar
  10-01-2005
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Teoria e Identitetit Mendje/Tru

  Tani, le ti kthehemi tems.

  Teoria e Identitetit Mendje/Tru athere argumenton pr nj zgjidhje t problemit Mendje/Trup duke shpjeguar progresin e shkencs deri tani dhe duke predikuar progresin q shkenca do t ket n t ardhmen.

  Prpara se t vazhdoj me teorin tjetr, dua t theksoj se Teoria e Identitetit Mendje/Tru sht nj version i materializmit: Objektet mendore jan objekte fizike dhe karakteristikat mendore jan karakteristika fizike.

 4. #4
  vetprjashtim
  Antarsuar
  10-01-2005
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Sjellje Llogjike (Logical Behaviorism)

  Sjellje Llogjike* (Logical Behaviorism)

  Sjellja Llogjike eshte nje tez mbi kuptimin e termave mendore q prdorim n fjalt e prditshme. Kjo tez mundohet t shpjegoj cfar duam t themi kur flasim pr mendimet, besimet, qllimet, ndrrat, apo sensasionet e nj individi.

  Sjellja Llogjike ka dy an: 1. at negative dhe 2. at pozitive. Po filloj me ann negative.

  1. Ana negative merret me kritika ndaj kendveshtrimve t tjera n lidhje me mendjen. Kryesisht prqndrohet te kritikat ndaj Dualizmit dhe Mentalizmit. (Mentalizmi sht ideja se gjndjet mendore (mental states) jan shkaqe t brndshme t sjelljes. Pra, Mendja dhe Sjellja jan t ndara.)**

  Ryle (i cili njihet si krijuesi i teoris t Sjelljes Llogjike) ka prdorur dy argumente (po i quaj A dhe B) pr t refuzuar Mentalizmin:

  Argumenti A : Ryle mendonte se mnyra se si shihet mendja si nj shkak i brndshm t con te skepticizmi i personit te tret (third person skepticism). Cfar d.m.th. kjo? Argumenti thot kshtu:

  Nqoftse gjndjet mendore (mental states) jan t brndshme, athere gjendjet mendore t t tjerve do t ishin t fshehura pr ne. Ne do t ishim n gjndje t observonim sjelljen e t tjerve, por jo besimet dhe dshirat e tyre. Por, Ryle mendonte se

  ne kemi njohuri t karakteristikave mendore t t tjerve
  ___________________________

  atehere konkluzioni, sipas Ryle, sht se gjndjet mendore nuk mund t jen shkaqe t brndshme t sjelljes.

  Pyetje pr ju: A sht konkluzioni i Ryle i sakt?

  Argumenti B : Ryle mendonte se pretendimi q mendja ekziston dhe q ajo sht e vecant nga sjellja q shkakton prmban nj gabim kategorik (category mistake, apo nj gabim n prdorimin e gjuhs). Pr t kuptuar m mir se cfar do t thot gabim kategorik po citoj nj shmbull t shkurtr nga vet Ryle:

  [category mistake:] When two terms belong to the same category, it is proper to construct conjunctive propositions embodying them. Thus a purchaser may say that he bought a left-hand glove and a right-hand glove, but not that he bought a left-hand glove, a right-hand glove, and a pair of glovesthe dogma of the Ghost in the Machine [kshtu e quan problemin e Mentalizmit] does just this. It maintains that there exist both bodies and minds, that there occur both physical and mental processes.

  Pra, sipas ktij arsyetimi, mund t thuhet: Filipi ka nj trup. apo Filipi ka nj mendje. Por bashkimi (conjunction) i ktyre krijon nj gabim kategorik. Nuk mund t thuhet: Filipi ka nje trup dhe mendje.

  Pyetje per ju: Ku qndron problemi i ktij argumenti?

  2. Ana pozitive merret me kuptimin e terminologjis mendore. Sjellja Llogjike thot se kuptimi i termave mendore mund te specifikohet trsisht n baz t sjelljes.

  p.sh. nse themi: Mimoza ka etje =df *** Mimoza pi

  Por problemi ktu sht se Mimoza nuk pi cdo her q ka etje (mbase se ka mundsin) dhe Mimoza mund t pi edhe kur ska etje.

  Vijon


  *G. Ryle, 1945
  The Concept of Mind

  ** Mentalizmi dhe Dualizmi nuk jan e njejta gj.

  *** =df do t thot equal by definition
  Ndryshuar pr her t fundit nga xhiko : 04-08-2005 m 11:39

 5. #5
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga xhiko
  Dualizm dhe Problemi Mndje/Trup

  Si fillim, disa pyetje q duhet t kemi ndrmnd:

  Cfar sht Mndja?
  Si sht Mndja e lidhur me botn fizike?
  Cfar sht lidhja midis asaj q quajm mendore dhe asaj q quajm fizike?
  A sht mendja e ndar nga trupi apo sht ajo nj pjes e bots fizike?
  A sht Mndja dhe Truri e njjta gj apo jan ato dy objekte t ndryshme?

  ...
  Tema interesante, por sica tha ai/ajo me lart....
  Citim Postuar m par nga SuiGeneris
  ...Persa i perket diskutimeve, mos prit shume nga populli i thjeshte i forumit. Ndonje quote nga Descartes e nga filozofet e tjere lexon populli sa per qef, ose e shumta meson ndonje gje permendsh latinisht te tipit Cogito Ergo Sum. ...


  Per temen tani...do te te sugjeroja te fokusohesh tek pyetjet qe ke shtruar dhe kryesisht te mundohesh ti pergjigjesh vete duke vene mendjen ne pune -_- dhe teorite filozofike te jene sekondare; jo kryesisht duke shqyrtuar teorite e ndryshme qe kane egzistuar, pasi nuk te mjafton nje jete e tere per ta bere ate.... -_- plus qe eshet me fun kur e ben gjene vete plus qe shkencat e tjera kane evoluar shume qe nga koha e ketyre filozofeve, dhe keto njohuri te reja te ndihmojne mjaft.

  Mendoj se ne gjuhen popullore, mendja eshet e ndryshme nga fizikja apo trupi...po pastaj varet ca quajme ne fizike, vetem ate qe njohim? se mbase edhe mendja eshte nje forme energjie apo egzistence fizike (e matshme, etj etj) por qe ne nuk kemi arritur ta obzervojme [mos harrojme qe ne perspektiven e gjate mijeravjecare, disa shekuj perpara njerzit mbase reagonin me po kaq skepticizem per fushen elektro-magnetike si dukuri fizike dhe e matshme, apo edhe gjera te tjera qe sot jane 'common knowledge']

  Pra ne gjuhen e shumices te themi, mendoj se jane te ndryshme keto dy gjera.

  Truri, packa se eshte organi me i komplikuar dhe me pak i njohur nga ne ne krahasim me organet e tjera, prapa se prapi eshte organ fizik...po ti pyesesh shkencetaret ca eshte mendimi dhe si ruhet memorja jone ne tru, te thone kjo e ajo...qe ne fundin e argumentit shjegimi konsiston ne 2 veprime: 1 fizik + 1 kimik; percim elektrik brenda neuroneve, dhe kimik nga nje neuron ne tjetrin.
  Po mire, po si eshte e mundur qe keto dy dukuri kaq te thjeshta dhe kaq elemntare te kombinohen dhe prodhojne gjera te madherishme si Mendimi? aq me teper Mendimi Abstrakt (i pavarur nga obzervimi direkt ), Emocionet apo me tej kombinime gjerash si Morali, Ndergjegjja, etj. etj. ??

  Pra eshte mese e qarte per mendimin tim qe trupi apo edhe truri, nuk jane te vetmit organe pergjegjes per te gjitha gjerat cka konstruktojne operimin e njeriut ne jete dhe funskionet e tij.
  Tani nese ne e quajme mendje, apo psyche, shpirt, etj etj, ajo eshte tjeter gje, por patjeter qe egziston/jne dhe eshte (apo jane) shume me e ndryshme dhe me cilesore se trupi apo truri...

  Eksplorim te mbare

 6. #6
  vetprjashtim
  Antarsuar
  10-01-2005
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga diikush
  Per temen tani...do te te sugjeroja te fokusohesh tek pyetjet qe ke shtruar dhe kryesisht te mundohesh ti pergjigjesh vete duke vene mendjen ne pune -_- dhe teorite filozofike te jene sekondare; jo kryesisht duke shqyrtuar teorite e ndryshme qe kane egzistuar, pasi nuk te mjafton nje jete e tere per ta bere ate.... -_- plus qe eshet me fun kur e ben gjene vete plus qe shkencat e tjera kane evoluar shume qe nga koha e ketyre filozofeve, dhe keto njohuri te reja te ndihmojne mjaft.
  S pari, prshendetje dhe faleminderit pr sugjerimin. Temn e kam hapur q ti ngjall, sadopak, kuriozitetin "popullit t thjesht" . Teori ka shum, opinione ka akoma m shum. Nuk krkoj t "shfaq" opinionet e mia apo t shpik ndonj teori sepse, n fund t fundit, edhe un nj njeri i thjesht jam. Krkoj vetm t shfaq pak nga shum teori qe mund te ekzistojn mbi problemin mendje/trup(tru). (Plus, fun-in nuk e krkoj n forum.)

  Tani, nse ka ndonj antar q ka njohuri mbi shpikjet m t fundit t shkences apo filozofis n lidhje me kte problem do ti lutesha t ndrhynte dhe t kontribuonte me aq sa di.

  Citim Postuar m par nga diikush
  ... se mbase edhe mendja eshte nje forme energjie apo egzistence fizike (e matshme, etj etj) por qe ne nuk kemi arritur ta obzervojme [mos harrojme qe ne perspektiven e gjate mijeravjecare, disa shekuj perpara njerzit mbase reagonin me po kaq skepticizem per fushen elektro-magnetike si dukuri fizike dhe e matshme, apo edhe gjera te tjera qe sot jane 'common knowledge']
  Kt thot edhe Teoria e Identitetit Mendje/Tru.

  Citim Postuar m par nga diikush
  Pra ne gjuhen e shumices te themi, mendoj se jane te ndryshme keto dy gjera.

  Truri, packa se eshte organi me i komplikuar dhe me pak i njohur nga ne ne krahasim me organet e tjera, prape se prapi eshte organ fizik...po ti pyesesh shkencetaret ca eshte mendimi dhe si ruhet memorja jone ne tru, te thone kjo e ajo...qe ne fundin e argumentit shjegimi konsiston ne 2 veprime: 1 fizik + 1 kimik; percim elektrik brenda neuroneve, dhe kimik nga nje neuron ne tjetrin.
  Po mire, po si eshte e mundur qe keto dy dukuri kaq te thjeshta dhe kaq elementare te kombinohen dhe prodhojne gjera te madherishme si Mendimi? aq me teper Mendimi Abstrakt (i pavarur nga obzervimi direkt ), Emocionet apo me tej kombinime gjerash si Morali, Ndergjegjja, etj. etj. ??
  Nuk e di nse ju kam kuptuar tamam, ju po thoni q nj gj aq komplekse sa Mendimi ssht e mundur t jet rezultat i Trurit? Dhe, jeni duke i atribuar Mendimit Emocionet, Moralin, Ndergjegjen,.. etj? Nse, jeni duke e thn kt, athere m lejoni tju pyes: a ekziston Mendja (apo Mendimi) kur ka vdekur Trupi/Truri?

  Nesr pr vazhdimin e tems.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xhiko : 04-08-2005 m 21:38

 7. #7
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga xhiko
  ...Nuk e di nse ju kam kuptuar tamam, ju po thoni q nj gj aq komplekse sa Mendimi ssht e mundur t jet rezultat i Trurit? Dhe, jeni duke i atribuar Mendimit Emocionet, Moralin, Ndergjegjen,.. etj? Nse, jeni duke e thn kt, athere m lejoni tju pyes: a ekziston Mendja (apo Mendimi) kur ka vdekur Trupi/Truri?....
  Xhiko, une mendoj se Mendimi tek njeriu (sa eshte gjalle ne kete bote) eshte produkt i trurit + dickaje tjeter....dhe ne kete kontekst Mendimi nuk egziston (nuk mund te 'prodhohet') kur truri ka vdekur, pasi truri eshte komponent i domozdoshem, por jo i mjaftueshem. Truri nga ana tjeter bashkegziston me trupin, sic dihet, dhe kur vdesin, vdesin/pushojne se egzistuari se bashku.

 8. #8
  vetprjashtim
  Antarsuar
  10-01-2005
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga diikush
  Xhiko, une mendoj se Mendimi tek njeriu (sa eshte gjalle ne kete bote) eshte produkt i trurit + dickaje tjeter....dhe ne kete kontekst Mendimi nuk egziston (nuk mund te 'prodhohet') kur truri ka vdekur, pasi truri eshte komponent i domozdoshem, por jo i mjaftueshem. Truri nga ana tjeter bashkegziston me trupin, sic dihet, dhe kur vdesin, vdesin/pushojne se egzistuari se bashku.
  ajo "dicka tjetr" sht materiale apo ... ?

 9. #9
  vetprjashtim
  Antarsuar
  10-01-2005
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Funksionalizmi

  M sipr kam prmndur se Teoria e Identitetit Mendje/Tru sht nj version i materializmit. Teoria e fundit q do t prmnd sht nj version tjetr i materializmit, por njkohsisht edhe kritik ndaj Teoris s Identitetit Mendje/Tru: Funksionalizmi. Jam akoma duke e thithur mir pr vete kt teori, kshtu q nse dikush mund ta sqarroj m mir sht i mirpritur.

  Funksionalizmi gjithashtu ka dy an: 1. at negative dhe 2. at pozitive. Po filloj me ann negative.

  1. Ana negative sqarron cfar gjendjet psikologjike (psychological states) nuk jan. Ktu prfshihet kritika ndaj Teoris s Identitetit Mendje/Tru.

  Q ta kuptojm sa m mir kritikn duhet t njihemi mir me dy terma: tokens dhe types. Tokens jan objektet fizike (physical objects). Ndersa types jan vetit (properties). Pra, ajo q ke veshur ti tani sht nj token e prbr nga shum types. Ose, ajo q ke veshur ti tani sht nj objekt fizik i prbr nga shum veti.

  Nj veti mund t jet pjes e asnj, nj, (apo shum) objekti (-ve) fizik. Dy veti (types, properties), si shmbull, mund ti prkasin t njjtave objekte fizike (tokens) por prsri t jen dy veti (types) t ndryshme.

  Teoria e Identitetit Mendje/Tru flet mbi objektet psikologjike (psychological tokens) ashtu si dhe mbi vetit psikologjike (psychological types). Ajo thot se cdo objekt psikologjike sht identik me nj objekt fizik. Gjithashtu, cdo veti psikologjike sht identike me nj veti fizike.

  Funksionalizmi hedh posht vetm pjesn e dyt t Teoris se Identitetit Mendje/Tru, pjesn mbi vetit psikologjike. Pra, funksionalistet mendojn q vetit psikologjike nuk jan identike me vetit fizike. Ata, argumentojn se vetit psikologjike kan vetin e multiple realizability. Cfar sht multiple realizability? Pr ta kuptuar m mir, le t studiojm kt analogji:

  Consider a type that is not psychological the property of being a mousetrap. Each token mosuetrap is a physical object. But think of all the different ways there are to build a mousetrap. Some are made of wood and wire and are loaded with cheese. Others are made of plastic and catch mice by injecting them with curare. Still others are made of a team of philosophers, who stalk around armed with inverted wastepaper baskets...

  Konsiderojm nje veti q nuk sht psikologjike vetia e t qnurit nj ark minjsh. Cdo token cark minjsh sht nje objekt fizik. Por, ka shum mnyra pr t ndrtuar nj cark minjsh. Ca jan t ndrtuara prej druri dhe teli dhe jan t mbushura me djath. T tjera t bra prej plastiku... Dhe ca t prbra nga nj grup filozofsh, q vin verdall me kosh plehrash t prmbysur n duar...

  Athere, cdo token (objekt) cark minjsh sht nj gj fizike, por vetia e t qnurit nj cark minjsh (type) nuk duket t jet nj veti fizike. Ka m shum se nj mnyr fizike pr t ndrtuar nj cark minjsh. Athere, ashtu si ka shum mnyra pr t ndrtuar nj cark minjsh, ka shum menyra fizike pr t ndrtuar nj krijes q ka nj mendje dhe ka m shum se nj menyr pr nj qnie menduese t ket kt apo at veti psikologjike. Pra, arsyeja prse sht fals Teoria e Identitetit Mendje/Tru sht sepse vetit psikologjike kan shum realizacione fizike. Dhe, n kt mnyr, vetit mendore nuk jan identike me vetit fizike.


  Vijon
  Ndryshuar pr her t fundit nga xhiko : 05-08-2005 m 15:21

 10. #10
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Atehere, ose me mire tani, le ti kthehemi temes Mendje/Tru!

  Fillimisht nje pyetje, do vije dhe pjesa e fundit, pra ana pozitive e Funksionalizmit?
  (Sorry to see you in (peacefully) "veteperjashtim" by the way.)


  Persa i perket Deskartesit, princeshe Elizabeta ia paska bere nje pyetje te veshtire, si mundet mendja jomateriale te kontrolloje dika material, trurin, ose si mund te nderveprojne keto me njera tjetren? Dhe nuk ka mare nje pergjigje bindese. (Mendo si Terheqja Gravitacionale terheq trupat me duket se i ka thene.)

  Dhe pyetja e bere me siper eshte e rendesishme, duke pasur parasysh qe nese truri demtohet, mendimi, kujtesa, vetedija dhe funksione te tjera jo-materiale te mendjes demtohen ose humbasin fare. A varet mendja nga truri, apo truri eshte domani ku shfaqet ose nepermjet te cilit vepron mendja. Dhe me e rendesishme, a vazhdon te ekzistoje mendja pas vdekjes se trup/rit?
  Alternative per argumentin e pare te Descartes eshte dhene tek teoria e Identitetit.

  Ryle nuk me duket shume bindes, te pakten nga postimet ketu. Do e lexoj dhe ne ndonje liber.

  Funksionalizmin e kam lexuar dhe diku tjeter por jo te shpjeguar me anet pozitive dhe negative. Gjendjet mendore i shpjegonte ne lidhje me mjedisin rrethues fizik, psh. per te pasur nje bindje te caktuar duhet te kete nje:
  1-shkak fizik, psh. te shohesh dika
  2-gjendje te tjera mendore, qe ta krahasosh ose te arrish ne nje perfundim ne lidhje me kete qe pe
  3-pasoja ne sjelljen ose veprimin tend, si psh merzi, ose thjeshte nje shprehje te mendimit, me fjale ose veprime.
  Dhe kjo teori nuk me eshte dukur shume bindese megjithese me e plote ose me e kuptueshme, sepse e redukton do gje ne procese te veshtrueshme fizike/materiale.

  Si populli i thjeshte nje quote nga Einstein:

  Body and soul are not two different things, but only two ways of perceiving the same thing.---Albert Einstein

  Trupi dhe mendja nuk jane dy gjera te ndryshme, por dy mnyra per te perceptuar te njejten gje. A. E

  Dhe kjo e fut Ajnshtajnin ne cilen nga kategorite e mesiperme? Ne Teoristet e Identitetit Mendje/Tru?

  ...vijon...
  Ndryshuar pr her t fundit nga gurl : 08-08-2005 m 13:26
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 11. #11
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Do e bej pak rremuje kete teme me shprese qe di(i)kush qe mund ta kete qejf rremujen te perfshihet ne te, ose te vije ndonje si (hopefylly) Xhiko, Highlander and friends.

  Citim Postuar m par nga xhiko
  A. Te Meditimi i Dyte Descartes thot se nuk mund t dyshosh q ti ke nj Mndje meqnse edhe duke dyshuar ti je duke menduar, dhe t mendosh sht t kesh Mndje. Por, mund t dyshosh q ke trup. Athere, sipas ligjit t Leibniz, kemi Dualizm prderisa Mndja dhe Trupi nuk kan t njjtat veti.

  B. Te Meditimi i Gjasht Descartes thot se objektet fizike kan pjes hapsinore (spatial parts, p.sh. truri mund t ndahet n pjes t ndryshme). Truri ka pjes hapsinore, Mndja nuk ka pjes hapsinore. Athere, kemi Dualizm sipas Ligjit t Leibniz.

  Poashtu, Descartes thot se Trupi, dhe jo Mndja, ka extension (shtrirje). Trupi z vnd (fizik).

  Pyetje pr ju: Ku qndron problemi i ktyre argumenteve?
  Argumenti i Descartes thene ne nje version tjeter dhe popullore:

  Vetem une dhe askush tjeter, mund ta di se kam ne mendje.
  dokush, perfshi dhe une, mund te verejme trupin dhe ne kete rast edhe trurin.
  Pra mendja ime dhe gjendjet e mia mendore kane vetine te jene te fshehta per te gjithe, vetem une mund ti di.
  Ndersa persa i perket trupit dhe gjendjeve fizike (kra i thyer, gjakderdhje, syte blu..) nuk e kane kete veti, ato mund te dihen nga te gjithe.
  Sipas ligjit te Leibniz Mendja dhe Trupi jane dy gjera te ndryshme.

  Problemi i argumenteve:

  Foljet veprimet qe perdorim ketu jane shprehje te tilla si: besoj se, e di qe, nuk mund te mashtrohem nga * ....etj. jane folje qe me teper sesa vetite e dikaje flasin per personin. Pra fare une di, ose besoj, dyshoj, nuk mund te pashtrohem per mendjen me teper sesa veti te mendjes jane veti qe me perkasin mua.

  Do marim nje shembull (jo me te mirenjohurin H2O - Uje):

  Une e di qe vitamina C ve te tjerave te shton oreksin.
  Une nuk e di qe Acidi Askorbik (C6H8O6) te shton oreksin.

  Sipas Ligjit te Leibniz Vitamina C dhe Acidi Askorbik jane dy gjera te ndryshme.

  Ne te vertete jane e njejta gje.

  Shembulli eshte pak i thjeshte dhe jo i njejti qe ka perdorur Descartes dhe mund te duket sikur po manipulohet dhe po ia bejme me hile Descartesit, po te ishte gjalle mund te na jepte nje pergjigje te mire .
  Por ky shembull mjafton per te ilustruar se si mund te bejme te njejtin gabim me raste te tjere kur perdorim foljet e dhene me siper dhe foljen (nuk) mund t dyshosh , tek Argumenti A i Descartes. Kjo ndodh sepse kur perdorim foljet e mesiperme, si rezultat nuk kemi nje veti te asaj qe flasim por nje veti tonen, une di ose nuk di dika, dyshoj ose nuk dyshoj per dika...

  Argumenti B, me i veshtire per t'i hedhur balte, por shkurt teoristet e Identitetit Mendje/Tru mund te thoshin se perkufizimi i eshte bere i tille qe ne fillim mendjes, si dika qe nuk ka veti fizike, dhe nuk te le ta provosh nese eshte i vertete ose jo me dika fizike ne kete rast trurin...(Ndokush mund te na sqaroje me teper.)

  -------------------------
  * Me mbeti ndermend nga Descartes, per te treguar qe Gjeniu i Lig (Evil Genius) nuk mund te na bej te mendojme kur ne te vertete nuk po mendojme, nderkohe qe mund te na beje te besoje per ekzistencen e trupit nderkohe qe mund dhe te mos ekzistoje.

  Pyetje per ju: Cili eshte problemi i Problemit te Argumentit me siper. : )

  Me vone do vazhdoj me ndonje shembull nga Funksionalizmi. (megjithese ende i paplote, mungon ana pozitive ) dhe ndonje gje nga Ryle (pjesa me e bukur ishte historia me kuaj-hije qe jane brenda makinerive dhe i vene ne pune, dhe kater kuajt e vegjel brendi kalit te vertete ... si shume tallet me popullin ky. : D)

  Pershendetje dhe Bujrum!
  SG
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 13-08-2005 m 11:56
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Meqe jemi tek kjo teme ...gjithmone kam qene kurjoze te kuptoj se si arrin nje njeri te komandoje objekte pa i levizur ato me forcen e mendjes ? apo eshte thjeshte aftesia per te krijuar iluzion , dhe neqofte se eshte kjo e dyta si arrin te krijoje iluzion tek te tjeret ...cfare force mendore ben pjese ketu ...psh jane magjistare te ndryshem si David Koperfildi etjjj dhe kohet e fundit ka dale njeri me emer Chris Angel ky ben dhe nje tv show ku ben disa truke fantastike , jam kurjoze si ja arrin ai ti beje ato apo mos ndoshta ska lidhje me temen ...ksuh ka ndonje ide le te na e thote , per ne te tjeret qe sdime shume nga fusha te tilla

 13. #13
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Evelyn
  Meqe jemi tek kjo teme ...gjithmone kam qene kurjoze te kuptoj se si arrin nje njeri te komandoje objekte pa i levizur ato me forcen e mendjes ? ....apo mos ndoshta ska lidhje me temen ...
  interesante eshte edhe ajo gje, por ska shume lidhje direkte me temen me duket...

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  le mos ket lidhje direkte mer ...e kanalizojm icik ...kush di ndonje gje le ta thote ket qe the ti e dija dhe vete un

 15. #15
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Thashe ta bejme rremuje po jo kaq shume.

  Evelyn, pyetje interesante, por ashtu si e di dhe ti, nuk ka shume lidhje me kete teme.
  Do te ishte mire ta "kanalizonim" ne nje teme tjeter (te re nese nuk ekziston) ne Filozofi-Psikologji-Sociologji ose ndonje Forum tjeter te pershtatshem.

  Ato qe pyet jane thjesht iluzione dhe kane truket dhe tekniken e tyre.

  Sugjerim:
  3 postimet para, ky dhe postimet pasuese ne lidhje me Iluzionizmin te ndahen ne nje teme tjeter nga moderatoret.

  Pershendetje.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 16. #16
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Vazhdojme me rremujen brenda teme

  Funksionalizmi:

  Ndryshe nga teoria e identitetit ku gjendjet mendore barazohen me gjendjen ne strukturen e trurit, Funksionalizmi ve ne dukje se nevojiten edhe funksionet ve struktures.

  Funksionalizmi, nuk perqendrohet me ne fare eshte nje gjendje mendore por fare ben, fare sjell, fare shkakton nje gjendje mendore pra Funksionin e saj.

  Fjala Helm psh, nen nje fjale te tille mund te grupohen pluhur, leng gaz, me ngjyra te ndryshme ose pa ngjyre me ere te ndryshme... pra me veti te ndryshme prandaj nuk qendrojme ne vetite e tyre por ne funksionin e tyre. Funksioni qe kryen nje helm eshte demtini ose vdekja e organizmit. do substance qe e kryen kete funksion quhet helm.
  Fotoksina psh qe eshte ne mode ne Shqiperi per udhetime vullnetare ne boten tjeter, merret nga organizmi, demton qelizat ne trup dhe shkakton dem ose deri dhe vdekje. Meqe funksioni i sa perputhet me perkufizimin e helmit ne e quajme helm. (Keshtu pra nese doni te provoni nese nje substance eshte helm...mos e shfini, provojini funksionin )

  Te marrim dika mendore:

  Dhembja

  Sipas dualizmit dhembja do te ishte gjendje e brendshme qe mund te perjetohet vetem introspektivisht.
  Ndersa per funksionalistet ajo nuk eshte nje perjetim qe dhemb, dhembja eshte nje funksion, shkaktohet nga dika dhe shkakton dika.
  Dhembja perkufizohet si gjendja e brendshme e nje personi e cila shkaktohet nga demtime trupore dhe shkakton sjellje qe vijne nga dhembjet (psh. renkim, qarje...) Dhe ky funksion kryhet nga pjese te caktuara neurologjike, ne trurin tone.

  Ne fakt tema eshte pak me e ngaterruar (causal inputs/outouts, causal roles ) Ua le profesionisteve te shpjegojne me teper.


  Pershtypje personale per Funksionalizmin:

  Duke i shpjeguar si funksione dhe jo si gjera (things), Funksionalizmi i le gjendjet mendore dhe mendjen si dika abstrakte duke mose kufizuar me rregullat fizike, por kjo nuk shpjegon natyren e gjendjeve mendore, te mendjes. Me te vertete qe keshtu si shpjegohet nuk ka shume vend per kritika dhe do gje duket ne rregull, por me duket sikur nuk thote asgje. Ose mbase une gabimisht pres per mendjen dika te qarte fare si per trupin. Por me duket sikur jemi ne origjine, s'eshte thene asgje per mendjen vete, ve per funksionin e saj. Mbase kane te drejte Funksionalistet s'mund te themi gje per mendjen (dhe shpirtin).

  Pershendetje!
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 3. Nj tez greke: Problemi i amve mysliman
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 18:19
 4. Problemi i Mitrovices
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-04-2006, 22:21
 5. Njeriu, problemi dhe Jezusi.
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 20:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •