Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  Inkuizicioni protestant ("Reformacioni" intolerance edhe persekutim)

  Djema, mos u mundoni kot ta nenvleftesoni, se artikulli eshte shkruajtur nga besimtare shkollare katolik me prova edhe nga protestantet, por meqe eshte shume i gjate, une do te perqendrohem ne disa pika....

  I. Intoleranca protestante: Nje Hyrje edhe veshtrim 1. Pikepamjet e historianeve katolike.

  A. Johann von dollinger

  Historikisht, nuk ka asgje me jo korrekte, se supozimi se Reformacioni ka qene nje levizje ne favor te lirise intelektuale. E kunderta e plote eshte e verteta. Per vete, eshte e vertete, se Luterianet edhe Kalvinistet pretenduan per nje liri te ndergjegjes .... por qe tua jepnin te tjereve, s'u beri vaki kurre, per aq kohe sa ishin ana me e forte. Menjanimi komplet i Kishes katolike, edhe ne te vertete e cdo gjeje qe u nderpriste udhen, konsiderohej nga reformatoret si dicka teper natyrore. (51; v.6:268-9/1)

  B. Smith (sekularist)

  Nqs ndokush perkrah ende paragjykimin e bere zakon, se protestantet e hershem kane qene me liberale, ai duhet te mos mashtroje. Pervec disa thenieve te shkelqyera te Lutherit, qe i takojne viteve te hershme' kur ai ishte ende i pafuqishem, nuk ka asgje me teper per tu gjetur nder reformatoret drejtues ne favor te lirise se ndergjegjes. Porsa morren pushtet per te persekutuar, ata e bene. (115:177)

  D. Henry Hallam ...

  Reforma erdh si pasoje e nje abuzimi vajtues e i vazhdueshem, me ane te revoltave te masave te ndersyera, ose me ane te tiranise se princave ......... edhe mbyti ne vazhdimsi ....lirine e gjykimit edhe u shpuri te gjithe ata qe guxuan te kalonin kufirin e vendosur prej ligjit ne persekutim te dhunshem, edhe ndonjehere ne burgime e denime me vdekje (50:295-6/2)

  vijon......
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 04-09-2002 mė 06:47

 2. #2
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim...

  E. Francois Guizot

  Reformacioni i shekullit te 16-te nuk ja kishte idene e [arimeve te lirise intelektuale .... nderkohe qe kerkonin keto te drejta per vete, po ne ate moment ua dhunonin te tjereve. (50:297/3)

  F. William Lecky

  E c'mund te themi per nje Kishe.....qe nuk ka as sherbesa per te na treguar, as merita per mirenjohje te njerezimit....e cila sidomos shtypi me dhune nje adhurim, te cilin masat e konsideronin te domosdoshem per shpetim? .....Aq e madhe e dhunshme ishte mostoleranca e tyre, sa per kohe tecaktuara, mund te thuhet mendoj se ka patur me teper momente te tolerances te perkrahura nga katoliko-romaket se nga protestantet radikale. (50:298/4)

  OxfordDictionary of the christian church (fjalori i Oksfordit per Kishen e krishtere)

  Reformatoret per vete......ps Lutheri, Beza e sidomos Calvin-i, ishin po aq jo tolerante me pakicat sa edhe Kisha romano-katolike. (78:1383)

 3. #3
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim.....

  Radikalizmi dhunues edhe revolucioni protestant

  1. Luther: Poshterimi revolucionar/ revolta e fashtareve

  Papet edhe kardinalet......meqe jane blesfemues, duhet tu shkulen gjuhet nga pas qafe edhe te gozhdohen ne trekembesh!
  (92:94/35)

  Do te ish me mire qe te vritej cdo peshkop....se sa te shkaterrohej nje shpirt....Nese nuk do ti degjojne fjalet e Zotit....cfare do te meritojne me teper se sa nje kryengritje e fuqishme qe do ti fshinte nga faqja e dheut? Edhe ne do te gajaseshim, po te ndodhte. Edhe kushdo qe ve ne dispozicion trupin, apo te mirat e tij...qe te shkaterrohet zoterimi i peshkopeve, jane femije te Perendise edhe te krishtere te vertete. (122:377/36)

  Will Duran thote:

  "Lutheri .... leshoi nje britme plot vrer, qe ish pothuajse nje toksikim i revolucionit" (122:377)
  Keto britma ishin te shumta:

  Nese do ta kuptonit drejte Ungjillin, do tju pergjerohesha se nuk do te mund te vazhdohej me pa nje bucime, skandal, thirrje per kryengritje...Fjala e Zotit eshte nje shpate, eshte lufte, shkaterrim, edhe skandal...(109:41/37)

  Nese i ndeshkojme hajdutet me trekembesh...perse nuk i sulmojme ende me cdo mjet luftimi...keto kardinale, pape, edhe qe shkaterrimi i lote i Sodomes romake....perse nuk i lajme duart tona ne gjakun e tyre? (109:41/38)

  Po ti kisha gjithe vellazerine franceskane ne shtepi, do ti kisha vene zjarrin, qe ti digjja ato brenda saj! (51; varg 6:247/39)

  (shenim klod**** a merrni vesh? Jane fjalet e Luterit! Drejtuesit shpirteror te Deshmuesit, "i Krishteri" etj)

 4. #4
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  38
  Postime
  670
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  wow

  ndodh qe Giordano bruno edhe te tjere u dogjen ne turren e druve nese nuk gaboj nga fete (qe nuk jane ungjillore por katolike edhe protestante). po te shikojme mire feja ortodokse edhe ajo katolike kane ndaluar leximin e bibles(per shume kohe) per faktin qe njerezit mos te njihnin te verteten edhe qe kisha katolike edhe ortodokse te mund te shvatnin edhe te shfrytezonin (gjoja te krishtere), te mund te pasuroheshin. shiko mire i dashur mik, nje njeri behet prift ortodoks sepse nuk ka nevoje qe te punoje. nje behet prift katolik sepse ka qene i zhgenjyer nga ndonje vajze edhe per faktin sepse nepermjet kishes shume jane pasuruar(ketu kisha katolike ka ato qe asnje ne bote nuk i ka; ilaēe, materjale etj. edhe kjo per faktin sepse jane hipokrit si te gjith ortodoksit)!

  sikur te shikojme mire ai qe u hapi syte njerezve fanatiker ose njerezve te pa ditur ishte ai qe kundershtoj per indulgjencen edhe perkthehu biblen e pare ne nje gjuhe tjeter nga ato te treja qe gjendej(hebraisht, latinisht, greqisht). Ate qe bejne myslimanet tani benin para disa kohesh katoliket edhe ortodoksit.

  nuk i takon ortodokseve qe te flasin per luterin sepse nuk kundershtoj kishen katolike por ortodokse(ndoshta e verteta dhemb edhe tek ju sepse rrefimin e mekateve, traditat, mos leximin e biblen nga njerezit e thjeshte, ishte ligji edhe juaji)!!

  I thuhet atij llafi: e verteta te vret(la veritą fą male)!

  vetem po realizohet ajo qe eshte thene ne bibel qe ne kohen e fundit paudhesia do te rritet... te perendishem ne dukje por mohues te fuqise se saje; edhe nga keta largohu!!!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime

  I Krishteri..

  Nje lajm historik. Kisha orthodhokse Greke , nuk lejonte qe Ungjilli te perkthehj ne gjuhen Shqipe, pasi simba atyre, Zoti di vetem Greqisht . Ju desh Fan Nolit qe ta bente "ndarjen" nga orthodhoksia Greke. dhe per kete Noli u quajt heretik .
  Se par njohuri , Kisha autoqefale Shqiptare , e ka ekzistencen e saj shume e shume vite me vone se sa kisha Ungjillore shqiptare , e cila fillon me Mister Kenedin , ne qytetine Korces. Dhe kjo kishe Ungjillore ndihmoi dhe ne ndihma financiare qe Ungjilli te perkthehej ne gjuhen Shqipe, per te cilen gjeti dhe shume pengesa nga othodhoksia Greke.
  Te njejten gje shohim edhe tani ne vitet 90. Orthodhoksit Greker ne vend te Biblave na sollen Hartat e Grqise se madhe dhe i shiten si kalendare. Ishte vertet nje ndihme emadhe e kishes Orthodhokse Greke, populli yne duhet tja dije per nder. Ndersa misionaret evangjeliste e mbushen Shqiperine me Bibla dhe literature te krishtere, vetem cmimi i nje bible kushtonte rreth 30$ .Shqiptaret i moren biblat falas, dhe simbas statistikave thuhet se ne Shqiperi erdhen rreth 2 miljon bibla pa permendur ndihmat e tjera. Lavdi Krishtit qe i hodhi syte mbi shqiptaret.
  deshmuesi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 04-09-2002 mė 22:13

 6. #6
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Eshte nje fatkeqsi qe me ka ra per pjese te merrem me disa qe vetequhen te krishtere e madje edhe vetequhen te kualifikuar per kete.....

  Ne vend qe sot te shkoja e te shihja disa muzeume edhe ekspozita te tjera....me duhet te sqaroj disa protestantuce...

  Shume bukur.....intriga, injoranca e pabesia ju lejohen, sepse vijne nga ati juaj shpirteror, Luciferr...., por nqs jeni njerez te pakten, mundohuni te sillni ndonje argument per ta zbukuruar me teper mashtrimin tuaj.

  Ja per shembell.....po sikur te mos ekzistoje asnje fakt, se Kisha ortodokse ne paska ndaluar leximin e Ungjillit me dekrete kishtare...cfare do te beni ju?

  Une nuk pres qe te reagoni, se krishterimi juaj e ka zanafillen ne teserat e kuqe te Partise e te njerezve qe fuksuan e persekutuan Kishen e konceptin Zot edhe krijuan histori neper filma qesharake, ne emer te te cileve ju edhe flisni...

  Kam per detyre qe ti sqaroj te MJERIT me pseudon "i krishtere", se Xhordano Bruno eshte nje panteist (me fal qe se kupton dot kete term, por nuk mund ta ndryshoj ne nje fjale tjeter per ty, sepse nuk e lejon gjuhesia). Lexoni mire historite...edhe kur te rritesh pedhe pak, ndoshta mund te sqarohesh...

  Tani le te vazhdojme me Luterin......

 7. #7
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim....

  Shkollari luterian Jezuit Hartmann Grisar, duke u perpjekur ta zbuse edhe permiresoje sadopak qe te jete e mundur domethenien e ketyre shprehjeve te Luterit, thote:

  Askush....nuk duhet te jete aq i marre, sa qe te besoje se ai e kishte me gjithmend qe te vriste kleriket katolike edhe murgjerit. Thirrjet e tij gjakderdhese, nuk ishin vecse shperthime te dhunshme te mostolerances se tij te brendhsme te thelle. (51;v.6:247)

  Le te shpresojme se Grisar ka te drejte, per hir te Luterit. Nga ana tjeter, retorika eshte teper e qarte edhe kish qarkulluar gjeresisht ne te gjithe Gjermanine edhe tjeter kund. Sidoqofte, Luteri e dinte se si do te reagonin njerezit karshi ketyre shprehjeve te egra, te paskrrupullta, edhe prandaj mben nje pergjegjesi te madhe per Revolten e fashtareve qe shpertheu ne Gjermani, jo per koincidence, ne 1525.
  Kjo eshte pranuar haptasi nga te gjithe historianet e asaj periudhe, perfshi ketu protestantet e ethshem. Grisar bie dakort:

  Por kush ishte ai, qe ishte i pergjegjshem per provokimin e luftes? Thirrje te nje pas njeshme.......te permbajtura.....jane dhene ne te vertete nga Luteri here pas here....por.....ato mbyten ne oshetimen e cirrjeve fyese te kundershtive te tij....Nqs reformat e tij do te ishin refuzuar, atehere do te deshirohej qe te gjitha manastiret edhe urdherat te beheshin shkrumb e hi. Nje shkaterrim i krejt manastireve etj, do te ishte reformacioni me i mire. (51;v.6:248/41)

  Eshte nje detyrim, qe papa te shtypet me dhune. (51;v.6:245/42)

  Disa...nuk do ta trajtojne ungjillin tone si duhet. Por a nuk kemi ne trekembeshat, shpatat edhe thikat? Ata qe jane kokeforte do te vijne keshtu ne vete. (111;v.3:266/43)

  Miku i Luterit, nje reformues tjetr "me i vogel", Wolfgang Capito, e paralajmeroi Luterin ne 4 Dhjetor 1520, per cirrjet e tij ndjellese:

  Ju po largoni te frikesuar perkrahesit tuaj, per shkak te thirrjeve tuaja te vazhdueshme per trupa edhe ushtri. Ne mundemi mjaft lehte qe ta bejme corap gjithshka, por nuk do te jete me ne fuqine tone, me beso, qe te rikthejme paqen edhe rregullin. (111;v.3:136)

  Deri ketu Capito u tregua i mencur, pothuajse nje profet, por i pasuksesshem ne te bindur. Pasi revolta e fshatareve shpertheu, Luteri i keshilloi princat qe ti vrisnin fshataret ne cdo menyre qe te kerkohej, en masse, edhe shume historiane rezultojne 100.000 te vdekur. Ky episod njihet gjeresisht si njolla e karieres se Luterit. Durant pohon:

  Fshataret kishin te drejte kundrejt tij. Ai jo vetem qe kishte predikuar revolucion shoqeror, por kishte thene se nuk do te kish mbetur i pakenaqur prej tij...madje edhe nqs njerezit do te lanin duart me gjakun e Peshkopeve....Ai nuk kishte bere ndonje deklarim kunder pervetesimit civil te pronesise kishtare....Fshataret mendonin se religjioni (besimi0 i ri e kishte shenjteruar ceshtjen e tyre, edhe i kishte ngritur ne shprese edhe veprim, edhe se i kishte braktisur ne oret vendimtare....Shume prej tyre, ose femijet e tyre, u rikthyen ne Kishen katolike. (122:394-5)

  ==================================

  Shenim, Klod -- shiheni pra kush eshte Themeluesi, Keshilltari, Drejtuesi i Protestanteve.......ky eshte Martin Luther, edhe nuk do te habiteshit aspak o qenie te gjalla postkomuniste (te paditura) se revolucionet e nje pas njeshme te mesjetes deri tek ato me karakter shoqnor politik, "shkencor", e antihyjnor, nuk e kane zanafillen vec ne keto Antikrishter....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 05-09-2002 mė 09:03

Tema tė Ngjashme

 1. Kritika e interpretimit Protestant tė Biblės
  Nga Tannhauser nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 07:39
 2. Krishtėrimi Protestant Shqiptar ndėr shekuj
  Nga trimrron nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 13:19
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-12-2005, 20:29
 4. Nuk jam Protestant!!! :)
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-09-2004, 07:48
 5. Predestinimi - nga nje ish protestant i kthyer ne ortodoks
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-12-2002, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •