Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 43
  1. #1
    Erzeni Maska e Shijaksi-London
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    ke kodra kuqe
    Postime
    778

    Bombat në Londër, identifikohet autori

    Vazhdon nxjerrja e të vdekurve nga metrotë. Numri viktimave drejt 70-tës

    Bombat në Londër, identifikohet autori

    Kleriku maroken Al Garbuzi, terroristi i dyshuar

    Nga Londra Muhamed VELIU

    I dyshuari kryesor për organizimin e shpërthimeve të së ejtes në Londër është një klerik islamik, i cili për 16 vjet jetoi në kryeqytetin britanik në formë legale. Marokenit Mohammed Al Garbuzi 49 vjeç, autoritetet britanike i kishin garantuar azilin, por një vit më parë ai është zhdukur nga banesa e tij në Veri të Londrës. Më pas policia spanjolle deklaroi se Al Garbuzi kishte lidhje me një tjetër person, i cili besohet të ketë luajtur një rrol parësor në sulmin me bomba në trena Marsin e shkuar në Madrid. Megjithëse Al-Garbuzi nuk është shpallur ende nga Scotland Yardi si personi kryesor që mund të ketë organizuar masakrën e 7 Korrikut në Londër, disa burime të ndryshme brënda grupit të hetimit në konfidencë u kanë përmendur gazetarëve emrin e tij. Marokeni i dyshuar është një person i dënuar në mungesë me 20 vjet burg për ndihmën e tij dhënë një grupi terrorist që ndërmori sulmet me bomba në Kazablanka në Maj 2003. Besohet se autoritetet Marokene të shërbimeve sekrete i kanë dërguar një dosje Scotland Yardit me të dhëna të shumta që flasin rreth aktivitetit të tij dhe lidhjeve me terrorizmin ndërkombëtar. Dosja sygjeron se Al-Garbuzi ka qënë koka e një grupi terroristësh që e quanin veten "Grupi i Luftëtarëve Islamik të Marokut". Pas mbërritjes së informacionit për aktivitetin e tij ai kaloi në ilegalitet përpara se forcat policore të anti-terrorit britanik ta arrestonin. Por, dje grupi hetimit të ngjarjes së enjtes i kanë bërë apel forcave të shërbimeve sekrete dhe atyre policore për ta gjetur atë me çdo kusht. Burime inteligjence sygjerojnë që ai tani mund të fshihet në Francë. Sygjerime nga burime të tjera flsin për një afrimitet të madh të Al-Garbuzit me Abu-Qatada një klerik radikal i cilësuar si "ambasadori Bin Ladenin në Europë". Të dy ata kanë shërbyer në të njëjtën xhami në Veri të Londrës, përpara së policia marokene të fillonte gjurmimin e organizatorëve të masakrës në Kazablanka ku mbetën të vrarë 44 persona. Gjatë procesit gjyqësor në Marok, një gjykatë rajonale ju paraqitën prova që Al-Garbuzi ndihmoi terroristët me para dhe pasaporta false. Vitin e shkuar policia spanjolle zbuloi fakte që sygjeronin lidhjet e tij me një nga të dyshuarit kryesor të masakrës së Madridit, në të cilën vdiqën 191 viktima të pafajshme si pasojë e shpërthimeve të katër trenave. I dyshuari kryesor i masakrës së Madridit marokeni, Jamal Zougam ka zhvilluar disa biseda telefonike në linjën telefonike kabllore në Veri të Londrës dhe me një cellular, të cilat besohet se janë përdorur nga Al-Garbuzi. Pas ngjarjes së Madridit, Al-Garbuzi u intervistua nga shërbimi sektet M-15 dhe policia por ai mohoi përfshirjen e tij. Një tjetër person është piketuar në hetimin e detektivave të anti-terrorist në Londër. Ai është Mustafa Setmariam Nasar 47 vjeç, i cili besohet të ketë qënë organizatori i shpërthimeve në Madrid. Nasar raportohet që të ketë jetuar në Londër për disa vite. Po ashtu ka patur raporte se ai është parë në rrugët e Londrës pas shpërthimeve në Madrid. Policia spanjolle e ka akuzuar atë si një person, i cili ka ndërtuar celula terrori në Angli, Itali dhe Francë. Nasar sipas informacineve për disa kohë është stërvitur në kampet e Osama Bin Laden në Afganistan si ekspert i lëndëve kimike. Ai është në litën e më të kërkuarve nga CIA për të cilin është vendosur një shpërblim prej 3 milion dollarësh për kapjen e tij. Ndërkohë që ka dalë një pretendim tjetër për sulmin nga një grup që thotë se ka lidhje me Al-Kaidan. Hetuesit thonë se po marrin seriozisht një tjetër përgjegjësi për sulmet që këtë radhë vjen nga një grup me lidhje me Al-Kaidan - Brigadat Abu Hafs al-Masri. Emrin organizata e ka marrë nga një ish-komandant i lartë i Al-Kaidas i vrarë në 2001. Ajo ka marrë përsipër edhe sulme të tjera. Disa nga pretendimet e tyre nuk kanë qenë të vërteta, të tjerat ende nuk janë hedhur poshtë.

    I shpëtoi sulmeve në New York por jo atyre në Londër

    Historia e vietnamezit të zhdukur pas atentateve




    Nëse gjatë shpërthimeve në New York ai pati fatin me vete i cili e shpëtoi, duket se ai i ka munguar gjatë masakrës së Londrës. Bëhet fjalë për një të ri i cili punonte si drejtues i turisteve gjatë vizitave në Londër, i cili rezulton që prej dy ditësh i humbur. Mike Matsushita 37 vjeç besohet të hypyr në "trenin e vdekjes" në linjën Piccadily në stacionin e Kings Cross të enjten në mëngjes. Gjatë ditës së djeshme shumë miq, të afërm sëbashku me të fejuarën e tij u shpërndanë në të katër cepat e Londrës për ta kërkuar të dashurin e tyre i lindur në Vjetnan e rritur në Amerikë pasi prindërit e tij u arratisën nga Vjetnami. Ai do të braktiste punën në një isntitucion financiar në Amerikë pas sulmeve shkatërruse në Neë York mbi Kullat Binjake ku ai punonte dhe shpëtoi. Ai do të kthehej në Vietnam ku do të punësohej në sektorin e turizmit ku takoi edhe me londinezen Rosie Coëan me të cilën u dashurua. Ai do të vendoste të jetonte me të Londër. Për Mike e Ejtja e sulmeve përkonte me ditën e parë e punës si drejtues turistësh në Londër. E dashura e tij mes lotëve i tregoi reporterëve se ajo është optimiste për të gjetur gjallë. "Po mundohem të bëhem optimiste për atë që ndodhi. Shpresoj që ai të ketë marrë dokumentin e identifikimit me vete në xhaketë. Jam shumë e re për të derdhur lot nga një ndarje e mundëshme nga jeta e njeriut me të cilin jam e dashuruar shumë. Komshija e tij australiania Kym Elliot tha "Ai mund të ketë kaluar nga stacioni Kings-Cross në monetin e shpërthimit, pasi ai nuk ka mbërritur në punë. Ne e dimë që sistemi i telefonisë celulare atë ditë u bllokua, por pas shumë orëve që kanë kaluar nga sulmi ai duhet të na kishte telefonuar. Të gjithë ne kemi vizituar spitalet por se kemi gjetur. Ai duhet të kishte dokument identifikimi me vete patjeter. Por sikur ti jetë djegur?" Pyet e shqetësuar australiania, e cila nuk merr përgjigje nga ashkushi.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Terrorizmi ben palle sepse vet qeverite perendimore tolerojne ne vendet e tyre elementin terrorist..

    muhamad atta ne USa mesonte si ta perdore BOingun gjigand..
    Ku ish CIA e FBI ja?

    Ishin duke ber pesh pesh me Gramoz Cac Ceken e Gjinushin te rrezojne Berishen..

    Jan vet keto qeveri qe edhe se i dine kush eshte i gatshem te bej terror.. e perkrahin e ja ledhatojne ganxhat..


    Ja nje shembull ..

    a ka dyshime se.. ne se i thot Altin arapo shytave nje mik i Bin ladenit.. na 10 000 dollar e hidhe ne ere Metron e Brukselit..e altini do i thote jo mo se une nuku e bej kete se jam i ndershem.. joo..
    e ben dhe jo me 10 mije por dhe per 200 dollare..
    e pra aty ne Bruksel e beri me letra qeveria belge altinin edhe se e di mire se ai eshte bandit terrorist.

    keshtu dhe ne Londer..

    Le te dale nje Shqiptar i ndershem intelektual..shkrimtar a student.. nga Tirana.. e te trokas ne ambasaden Angleze e te thote.. dua nje vize per Angli se dua te vizitoj British muzeum apo biblioteken mbreterore.. si mendoni se do i japi vize ambasada?

    aspak.. do qeshin e do cuditen .. e do i thone .. ik o pirdhu .. e do e sorrollasin 10 vjet ne rrugen e ndershme te marrjes vizes..
    mirpo ne minut po te shkoj gramoz Cac ruci ja japin vizen..
    Nga jan e sjan terroristet e gjith botes.. hapur i kan dyert e ambasadave perendimore.. per viza e lehtesira..

    Plot eshte Londra me terroriste .. me bindje e them se ne lagjen me te huaj ka ne cdo 5 metra nje terrorist potencial.. qe me 100 paund eshte gati te hedh ne ere Big Benin apo cirkun aty ne tamiz..

    cdo mjekrrosh musliman qe ka marre letra ne Londer nga Shteti anglez eshte nje terrorist..

    e ata qe njerez te mire te emancipuar qe e duan Londren si kryeqendra e Kultures boterore ne Shekuj.. skan asnji shanc ta shohin qofte njihere..





    ja cthot gazeta e shijaks londonit.. gsh-ja :

    Penal nuk i lëviz asnjë presje vendimit të Faktit. Dy vite burg edhe për të
    Apeli, "burg përjetë" për Altin Arapin
    Anëtari i "Hakmarrja" fajtor për shoferin e Sollakut


    ---------------------------

    Fatos Mahmutaj


    TIRANE

    Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda vendosi dje të mos i lëviste asnjë presje vendimit të Faktit që dënonte "përjetë" në mungesë Altin Arapin, të gjetur fajtor për vrasjen e shoferit të kryeprokurorit Sollaku dhe dy vjet burg për të fejuarën e tij Imelda Tasho. Kështu mesditën e djeshme pas dy seancash gjyqësore kolegji penal, pasi dëgjoi pretendimet e palëve ku mbrojtja kërkoi prishjen e vendimit dhe dhënien e pafajësisë për dy të akuzuarit dhe prokuroria lënien në fuqi të tij, u vendos që të mos ndryshohej asgjë prej asaj ç'ka kishte vendosur fakti.

    Krimi
    Vrasja e Genci Sinës, shoferit të familjes së kryeprokurorit Theodhori Sollaku, ndodhi mbrëmjen e 29 shtatorit të vitit 2003, në njërin nga kryqëzimet e qendrës së kryeqytetit. Sina ishte duke udhëtuar me makinën e Prokurorisë së Përgjithshme me bashkëshorten dhe vajzën e kryeprokurorit Sollaku, ndërsa vrasësi me një taksi, nën shoqërinë e një femre. Gjykata vërtetoi se krimi kishte ndodhur si pasojë e një grindjeje banale. Duke shkëmbyer fjalë ofenduese, grindja kalon me sharje dhe fyerje dhe në këtë moment vrasësi del nga taksia dhe afrohet te makina e shoferit Sina. Aty ai nxjer pistoletën nga xhepi i brendshëm dhe e qëllon në zemër, duke e lënë të vdekur në vend. Pas kësaj ai merr vajzën që ndodhej në taksi dhe të dy bashkë largohen në këmbë për në drejtim të zonës së ish-bllokut.

    Arrestimi
    Pas hetimeve intensive organi i akuzës i kryeqytetit dhe më pas ai i Krimeve të Rënda arriti të identifikonte si autor të krimit Altin Arapin, një prej të akuzuarve si eksponent të grupimit "Hakmarrja...", ndërsa si vajzën që kishte shoqëruar vrasësin, Imelda Tashon. Më datë 28 tetor Arapi u arrestua në Bruksel të Belgjikës ndërsa Tasho një ditë më pas në Tiranë. Plot një vit më vonë drejtësia belge vendosi mosekstradimin e Arapit në Shqipëri, pasi ai kishte pretenduar se në ngarkim të tij po zhvillohej një proces politik. Në këtë kohë Krimet e Rënda nisën procesin në ngarkim të tij dhe Tashos. Në fund të procesit Arapi u gjet fajtor për vrasjen dhe u dënua me "burg përjetë" në mungesë, ndërsa Tasho u dënua 2 vjet burg për "moskallëzim krimi".


    Arapi fitoi azilin politik pas arrestimit në Belgjikë

    Altin Arapi, i gjeturi fajtor për vrasjen e Genci Sinës, shoferit të familjes së kryeprokurorit Sollaku tashmë ndodhet në Belgjikë, ku disa muaj më parë fitoi azilin politik. Arapi u arrestua në këtë shtet me 28 tetor 2003 dhe qëndroi për plot një vit në burg. Gjatë kësaj kohe në ngarkim të tij u zhvilluan disa seanca gjyqësore për ekstradimin e tij dhe paralelisht me këtë një proces tjetër, në të cilin Arapi pretendonte se Belgjika duhet t'i jepte azil politik. Pas kalimit të procesit në të gjitha shkallët e gjyqësorit belg, Arapi arriti ta fitonte azilin me vendim të Ministres së Drejtësisë së këtij shteti, e cila vendosi që Arapi të mos ekstradohej në Shqipëri. Pas një viti gjyq duket belgët u bindën se në Shqipëri ndaj Arapit zhvillohej proces politik. Më 24 mars të këtij viti Krimet e Rënda vendosën ta dënonin përjetë Arapin, për të cilin vendimi mbetet vetëm në letra, ndërsa të fejuarën e tij Tasho e dënuan me 2 vjet burg nën akuzën e "moskallëzimit të krimit". Tasho e përfundoi vuajtjen e dënimit një javë pasi u shpall vendimi.

    ------------

  3. #3
    Erzeni Maska e Shijaksi-London
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    ke kodra kuqe
    Postime
    778

    Reportazh-Rikthimi i frikshëm në metrot e Londres

    REPORTAZH/ Londinezët i kthehen normalitetit të një jave të re mes frikës dhe ankthit

    Rikthimi i frikshëm në metro
    Udhëtim në vendet e atentateve të përgjakshme


    Nga korrespondenti ynë në Londër,
    Muhamed Veliu
    Gazeta Shqiptare

    E hëna e djeshme nuk ishte një e hënë e zakonshme për Londrën, tashmë të tronditur nga sulmet makabre që mbajnë vulën e terrorizmit. Unë iu bashkova që në mëngjes "armatës" së londinezëve dhe të huajve të tjerë që jetojnë në këtë qytet për të shkuar në punë, e në këtë mënyrë për të mposhtur frikën, për të vazhduar jetën dhe për t'u solidarizuar në qëllimin e përbashkët. Stacioni i metrosë që zakonisht marr ishte i mbyllur. Në tabelën përpara saj shkruhej "Drejtohuni te autobuzi zëvëndësues i metrosë". Një punëtor metroje aty pranë më thotë se metroja do të fillojë të funksionojë pas shtatë javësh. Pa humbur kohë marr autobuzin e parë dy katësh të ngjashëm me atë që u bë copë copë të enjten e kaluar dhe ku 13 njerëz të pafajshën mbetën të vdekur. Autobuzi mbushet plot me njerëz gjysma të përgjumur, por të gatshëm për të filluar ditën e parë të javës. Vështroj me kujdes fytyrat e tyre, ku mundohem të hetoj ndonjë shenjë frike. Por, nuk gjej asnjë shenjë të tillë stresi apo nervoziteti tek ta, edhe pse jam i sigurt se imazhet e para nga shpërthimi i autobuzit me numër 30 janë ende aty. "Nuk dua të mburrem e të them që s'kam frikë, por më duhet të shkoj në punë. Shpresoj të mos ketë më akte të tilla", më thotë Piter, një djalë që udhëton me autobuzin tim, kur e pyes nëse i frikësohet sulmeve të tjera. Me të mbërritur në lagjen "Finsbury Park autobuzi" boshatiset. Linja Viktoria funksionon pa problem, por unë përjetoj momente ankthi pasi këmba do të shkelë në po ato vagonë të ngjashëm që u zgjodhën nga terroristët për të shkaktuar një kasaphanë të vërtetë. Në hyrjen e metrosë në platformën lindore që duhet të marr ka njerëz që presin. Nga altoparlantët e stacionit papushim njoftohen pasagjerët për stacionet e mbyllura. Linja Viktoria nuk ka probleme apo vonesa dhe këtë e sinjalizon në tabelë elektronike me shkronja portokalli. Tek sa hedh sytë në fund të tunelit shikoj dy drita që si gjithmonë i afrohen platformës me shpejtësi të madhe duke u bërë më të afërta nga sekonda në sekondë. Është metroja ku në vagonin e parë të saj shënohet destinacioni "Brixton" (jug i Londrës). Ndjej një emocion të brendshëm, filloj të përjetoj një ndjenjë pasigurie dhe më duket se nga momenti në moment se do të bëhem pjesë e vuajtjeve të atyre që ishin në vagonat e linjës "Piccadilly", të cilën kam tetë vjet që e përdor. "Ky stacion është i mbyllur pas incidenteve të së enjtes" njofton makinisti i trenit. Ky zë ta risjell në mëndje atë që ndodhi edhe sikur ti për një çast do ta kesh harruar. M'u dukej se po zhvilloja një udhëtim të gjatë që nuk do të mbaronte kurrë, por kishim mbërritur pak nga pak në zemrën e nëndheshme të kryeqytetit britanik në stacionin "Oxford Circus", ku më duhej të ndërroj tren. Linja e kuqe "Central", ka disa vonesa, por fatmirësisht punon. Dalloj që krahas reklamave të hequra mungonin edhe plastikat blu brënda stacionit. E kuptoj se janë hequr pasi dikush mund të lërë poshtë tyre ndonjë çantë që mund të krijojë panik siç ndodhi tre herë dje. Me shpejtësinë që karakterizon këtë linjë mbërrij në destinacionin tim "White City". Nëse dikush do të m ëpyeste për udhëtimin në dalje të stacionit do të thosha se ishte një udhëtim mes frikë dhe mposhtjes së frikës, në emër të jetës për ta jetuar edhe pse se aktet terroriste mund të ndodhin prapë. Për veç nevojës për të udhëtuar, dje ishte dita ku përveç frikës lidhur me sulme të mundshme mesazhi që duhej përcjellë tek njerëzit e terrorit, që ndoshta vazhdojnë të jenë në Angli, ishte të udhëtuarit sërish me metrotë që ata zgjodhën për të vrarë njerëz të pafajshëm.

    Alarm i ri në Londër, evakuohet ndërtesa e qeverisë
    LONDRA - Një alarm i ri detyroi dje autoritetet londineze të evakuojnë ndërtesën e qeverisë. Frika është rikthyer në kryeqytetin anglez pas sulmeve të së enjtes, që shkaktuan vdekjen e 70 personave dhe plagosjen e më shumë se 700 të tjerëve. Policia e Londrës bllokoi qarkullimin për disa orë në rrugët që të çojnë drejt Downing Street dhe kreu kontrolle të shpejta në të gjithë zonën. Menjëherë pas këtij alarmi, kryeministri britanik, Toni Bler, deklaroi dje se "Londra nuk do të gjunjëzohet nga terroristët". "Ne do t'i ndjekim ata këmbë pas këmbe dhe mbi të gjitha do të luftojmë shkaqet që nxisin terrorizmin", tha Bler para parlamentit britanik. Edhe presidenti amerikan, Xhorxh Bush, aleat i ngushtë i Bler, deklaroi dje se sulmet terroriste kanë për qëllim të na detyrojnë për tërheqjen në luftën kundër terrorizmit, por kjo s'do të ndodhë

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga Brari
    Plot eshte Londra me terroriste .. me bindje e them se ne lagjen me te huaj ka ne cdo 5 metra nje terrorist potencial.. qe me 100 paund eshte gati te hedh ne ere Big Benin apo cirkun aty ne tamiz..

    cdo mjekrrosh musliman qe ka marre letra ne Londer nga Shteti anglez eshte nje terrorist..
    O Brari je shume gabim. Sidomos ne ate ne bold qe ke thene. Nuk e di si ja lejon vetes te besh nje pergjithsim te tille dhe te akuzosh aq shume njerez?!

    nejse nejse...kesaj i thone te abuzosh me lirine e fjales...

  5. #5
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154
    Brari ka te drejte deri ne nje fare mase. Nga vete eksperienca ime te siguroj se
    shumica e azilanteve politike qe vine nga vendet arabo-myslymane, e fitojne azilin si te
    presekutuar per shkak te fese. Eshte paradoksale qe Islamiket lene Algjerine, Marokun,
    Egjiptin, Sirine, Jordanine etj per Evropen ku mund te praktikojne fene e tyre lirshem.
    Problemi eshte se keta tipa mendojne se eshte Allahu i cili i ka derguar me misjon
    per te shkatrruar rregjimet "e degjeneruar" te te pabeseve; dhe se nese ata
    i fitojne pothuajse 100% dokumentat si azilant (nderkohe qe shqiptari fiton
    1/1000), kjo eshte ne saje te ndihmes se Allahut. Nje Tunizin pasi mori letrat
    pas dy muajsh pritjesh ketu ne France, na tha neve, nje grup Shqiptaresh qe prisnim
    qysh prej nje viti: - ju si faleni Allahut prandoj si merrni dokumentat!!

    Ja keta tipa jane keta mjekeroshe, mosmirenjohes, shprit-kokolepsur, te mbushur
    me perçemim per "te pabeset", e "te papastertit qe hane mish derri".

    Fatemiresisht, Evropa po ndergjegjesohet per trapllekun me te math qe ka bere
    ne historine e saj: - te vete-pushtohet nga rraca qe e urren me shume ne kete
    bote, e cila ka 1500 vjet, qe perpiqet ta shkaterroje. Jane si ato gjarperijte
    qe leshojne vezet e tyre cep me cep te Evropes me nje qellim ogurzi!
    "Ate qe se bene shpatat e burrave Islamike ne portat e Vjenes apo Poitier, po e bejne
    barqet e grave myslymane sot" - keshu shprehej nje nga keta azilantet mjekerosh ne nje
    Xhami te Gjermanise!

    Keta tipa jane turpi i myslymanizmit; jane deshtake ne vendet e tyre dhe nen
    petkun e nje feje (e cila ne vetvete per mua eshte nje fe si gjithe te tjerat; diçka
    shpirterore e PERSONALE dhe duhet respektuar si e tille) kerkojne ti bejne nje
    emer vetes duke zgjedhur rrugen me te shemtuar; ate te krimeve makaber
    mbi njerez te pafajshem. Problemi eshte (dhe keta bastard e dine shume mire),
    se si mund te ndash shapin nga sheqeri ne nje komunitet "mjekeroshesh" kur
    te gjithe frymezohen nga e njejta ide (ideologji)?! E pra, per mua qellimi i tyre
    eshte te provokojne ndeshkimin e verber te Evropes dhe Amerikes ndaj nje
    komunitetit te tere; duke shpresuar se kjo do ngjalle kunder-reagime dhe nje
    lufte civile ne Evrope (Amerike) dhe si rrjedhoje dobesimin dhe ndoshtja
    zhdukjen e qyteterimit perendimor.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Xen mos u prek se nuk po shan njeri muslymanizmin.

    1-Kur u goditen kullat ne NY, CNN dha nje dokumentar mbi autoret e krimit dhe une kam ngelur e habitur.
    Autoret e krimit banonin ne zonat me te pasura te NY , kishin nivel jetese me te larte se mesatari , kishin vende pune qe dhe vete amerikanet i lakmonin.Por, ajo qe bente me shume pershtypje ishte se sa kollaj keta element mund te hyjne dhe te dalin nga USA kur ne duhet te paguajme jo me pak se 15.000 $.
    Ne dokumentar thuhej se : lehtesia e marrjes se dokumentacionit nga keta persona eshte nje mister.

    2- Kur u vendosen bombat ne Madrid.Autoret ishin maroken. Ne Spanje (mund te ta vertetoje kushdo qe jeton ne Spanje) marokinet kane te gjitha lokutoriot(posta ku mund te marresh ne telefon me çmime te arsyeshme) dhe nga hetimet e policise dhe sherbimeve sekret u harrit ne konkluzionin qe keto qendra ishin baza te financimit te fondamentalisteve.Dhe po ashtu ne Spanje u be nje analize televizive dhe ishte nje çudi e vertete sistemimi me dokumentacione te rrregullta (nderkohe qe me qindra mijera argjentinas, ekuatorian , qe flasin dhe gjuhen spanjolle ,etj etj kane kushedi sa vjet qe punojne pa dokumentacione), gjithashtu ishte nje mister se si keta emigrant pa punuar asnje dite me pare , dhe mbasi kishin ardhur me arka (se as skafe nuk kane ) te mund te hapnin aktivitete private.

    Kete ka dashur te te thote edhe Brari , qe ka plot myslyman te mire qe enden rrugeve te Amerikes, Spanjes , Anglise dhe vendeve te tjera duke punuar pune nga me rendomtat pa dokumenta nderkohe, qe terroristet jane te gjithe te pajisur me letra , pune dhe shtepi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Era1 : 12-07-2005 më 07:55
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  7. #7
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Diçka eshte e qarte ne kete mes, autoret jane te ashtuquajturit myslimane, te pasur sepse jane paguar, ose te varfer e te shfrytezuar. Myslimane me njohuri te siperfaqshme te fese, qe dikur kane vuajtur, ose qe ne nje fare menyre ua kane shpelare trute dhe i perdorin. Kush?
    Cilet jane ne prapaskene nuk e dime? Kush eshte Al-Qaeda? Kush eshte Bin Ladeni? Myslimane...po ose jo. Çfaredoqofshin ata qe i drejtojne keto ngjare, dhe diçka tjeter eshte e qarte, perfundimi i ketyre sulmeve:
    Pushtim (kush te doje ta quaje çlirim) i Irakut, i Afganistanit dhe hija e urrejtjes qe ndjek pas çdo mysliman, me mjeker ose jo. Urrejtja per Islamin, kjo fe e terroristeve, kjo fe vrasese !!!?
    Pas 11 nentorit vrane nje Kristian (nga India me duket) vetem pse kishte mjeker. Jo çdokush vret, por sjane te pakte ata qe urrejne. Kush nuk mendon shume, i ben llogarite ne kete menyre...ata qe vrane..ishin me mjeker/myslimane, pra te gjithe ata me mjeker, te gjithe myslimanet jane vrases, ose te pakten potencial vrasjeje.
    Sa kohe qe thelbi i çeshtjes mbetet i pazbuluar, keq e me keq do vene punet. Myslimanet te urryer nga te tjeret dhe si pasoj urryes. Duhen zbuluar shkaqet e vertete te terrorizmit, duhen zbuluar jo vetem aktoret po dhe skenaristet, dhe ata qe i drejtojne e perfitojne nga keta skenare.
    Te pafajshmit vazhdojne te vdesin si ne Lindjen e Mesme dhe tek tuk ne gjithe boten, aty ku s'e pret...dhe aty ku eshte hedhur fara e vdekjes, mbin pema e urrejtjes (me ose te padrejte) frutat e te ciles jane perseri vdekje. Nje cikel me vete jetese ose me mire ti themi vdekjeje.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  8. #8
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    U zbulua se njeri prej terroristeve myslimane , ai qe vuri bomben ne autobuzin e Londres , na ishte qytetar britanik, me origjine pakistaneze,22 vjec. I lindur ne Angli , i shkolluar, prinderit me biznese te tyre ,ne xhami po shkonte se toleranca britanike i ka lene te hapin xhami ne cdo qoshe te Anglise, vete bridhte lart e poshte me Benzin e te atit dhe si shperblim.....shkoi e vuri bombe e mori ne qafe gjithe ata njerez te pafajshem! Cfare justifikimi mund te kete pasur ky njeri per kete! ASNJE! Thjesht nje kriminel ordiner...

    Habitem me anglezet si nuk u kane vene drune akoma ketyre kermave!
    "Who is John Galt?"

  9. #9
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar më parë nga SuiGeneris
    ..... Duhen zbuluar shkaqet e vertete te terrorizmit, duhen zbuluar jo vetem aktoret po dhe skenaristet, dhe ata qe i drejtojne e perfitojne nga keta skenare.
    Te pafajshmit vazhdojne te vdesin si ne Lindjen e Mesme dhe tek tuk ne gjithe boten, aty ku s'e pret...dhe aty ku eshte hedhur fara e vdekjes, mbin pema e urrejtjes (me ose te padrejte) frutat e te ciles jane perseri vdekje. Nje cikel me vete jetese ose me mire ti themi vdekjeje.
    Shkaqet? Si te duket per shkak PERHAPJA E FESE ISLAME me dhune ne te gjithe boten!!!!
    "Who is John Galt?"

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-02-2005
    Postime
    37
    Citim Postuar më parë nga Toro
    Shkaqet? Si te duket per shkak PERHAPJA E FESE ISLAME me dhune ne te gjithe boten!!!!
    Pershendetje

    Nuk kisha me thene qe krejt shkaku i saj eshte perhapja e Fese Islame, per shkak se shume shpesh sulme ka edhe ne Egjipt apo ne vende tjera Arabe. Edhe une e shoh qe ka mare fund koha e impinimin ne Fe apo ne Kulture, tash ne trend eshte vetem imponimi politik.
    Po une keto gjera i gjykoj si jo njerzore dhe njekohesishte dhe jo fetare, se ne qoftese nje fe apo nje dicka cka qofte mendon me pase sukses ne te ardhmen duhet me paraqite ne nje menyre tjeter e se paku me dhune ju lutem,Po kete e kisha lidhe une me mentalitetin e te gjithe popujve Arab, qe e kan pase gjat gjithe historise sakrificen pa mare parasyshe pasojat qe i shkaktojn, qe ne kete kohe e kan zgjedhe kete metode, qe sipas tyre me u hakmare, se hakmarrja nuk parashihet en fene islame dhe as ne Kuran me se paku, Se "terorist"nuk jan vetem populli arab ne kete rast po edhe nje far menyre sulme teroriste po ben edhe ETA e IRa, njekohesishte dhe nje Popull ne Japoni, qe po perdore helme te ndryshme ne shume Metro ne Japoni,po tash per tash u be cka u be i mveshet popullit Arab qe shumica e tyre jane Musliman edhe me preteks se kinse ne emer te fese po i bejne keto gjera.
    Qe sipas mendimit tim e vetmja gje qe lidhet me fene islame eshte qe ata njerez qe bejne keto sulme nisen me bindjen qe behen KURBAN i Zoitit, apo Viktimizohen per Zotin, sipas mendimit te tyre po flas. Sepse Agjerimi i Muajit Ramazan behet ne emer te Allahut dhe sakrifikon njeriu epr Allahun duke mos ngrene dhe duke i lene disa gjera anash per nje kohe te shkurter per Allahun. E keta njerez perveq agjerimit e marin edhe sakrificat tjera ne emer te Zotit gjaja se jane shume te afert me Zotin sa qe edhe jeten e japin per Zotin. A ne fene ISlame nuk eshte e lejuar sakrifica me jete per Allahun sepse Allahu eshte ai qe te Krojoj dhe Ai eshte i Vetmi qe ka te drejt te ta mar jeten, kete po e them ne baze te rregullores apo si nje lloj kushtetute mun ta quaj keshtu qe e shte e pershkruar ne Kuran per rregullat e jetes.
    E sipas mendimit tim kjo nuk ka asgje lidhje me Fene Islame a si e perceptojn kete, sulmuesit ajo eshte tjeter cka, se si mendojn me i arrite qellimet e veta ne emer te fese ajo eshte problem i tyre Psiqik kisha me thene se jo tjeter.

    me respekt

  11. #11
    ta ruajm amanetin Maska e deqanas
    Anëtarësuar
    23-03-2005
    Vendndodhja
    diku tjeter
    Postime
    267
    nga keto akte terroriste te kryera nga pseudo-mysliman kam filluar edhe une qe e quaj veten mysliman ti urrej ata "mjekrroshat " per te cilet flet "brari".
    sa here qe shoh njerez te tille me duket qe po e shoh nje fanatik potencial per terrorist.

    akte te tilla - kete e kupton cdo njeri i shendosh - nuk kan aspak lidhje me fene, por jane thjesht akte te shemtuara nga psikopat te shemtuar!

    POR - se paku ne sulmin mbi kullat binjake pashmangshem lind pyetja: pse u lejua ai sulm nga organet e sigurise??
    apo seriozisht besoni qe eshte e mundur te rrembehen njekohesisht 4 aviona mbi qiellin e superfuqise se vetme boterore? dhe si kulminacion i gjith kesaj ngjarjeje te sulmohet PENTAGONI - ky organ te cilit si shpeton pa zbuluar as pordha e nje bubrreci ne maje te himalajes (sdi a ka bubrreca atje,veq po them...)

    FAKT eshte qe 11.09 ndryshoj teresisht jo vetem marveshjet mes botes myslimane dhe asaj krishtere, por edhe jeten e secilit njeri veq e veq.

    rezultati i arritur nga ky terror eshte urrejtje nga te gjitha anet.
    urrej ata terrorista qe ne emer te allahut a.s. bejne akte te qorroditura te cilat anjshere nuk i meson feja, meqe vete fjala "islam" do te thot "paqe" - po ne te njejten kohe urrej edhe ata qe nuk hezitojn te flasin per "terrorin islamik"...

    ku e marrin te drejten shtetet e perendimit per nje emertim te tille??
    nese p.sh. ne gjermani behet nje akt terrorist nga nje gjerman, te nesermen do lexojme per vepren e nje "psikopati" dhe PIK
    po ta bej nje mysliman nje gje te tille, ai nuk eshte me "psikopat", por "terrorist mysliman", sepse ndryshe se han pazari ate story...

    hajt pra shnet te gjithve

  12. #12
    i regjistruar Maska e Breshka
    Anëtarësuar
    10-06-2002
    Postime
    351
    pse di do qe te quhen psikopat vetem??!!! ato padyshim jane psikopat, por ka psikopat qe kur shkojne e hedhine ne ere vehten ne nje vend puplik , per te marre me vehte dhe femij , gra , pleq e plaka, dhe kete per ideale te nje krimineli apo organizate kriminele, quhen njekohesisht dhe terrorist, te pelqen kjo ty apo nuk te pelqen.
    Kuptohet lehte ne c'shtrese beni pjese ju qe i urreni te dyja palet.
    Ju jeni shume te afert me grekerit. Habitesh!!??? mos u habit.
    Mbas 09/11 ne stadium para nje ndeshje, te djelen mbas atentatit, kur po mbahej 1 minut zi per viktimat e kullave, (pasi viktimat e Pentagonit pothuaj askush nuk i ze me goje, pasi keta or ti, ate e quajne "fair game" sulme kunder ushtrise), greket fishkelluan.
    Fishkelluan se i behet qejfi qe sulmohet amerika, dhe perendimi, pra peshtyjne aty ku hane.
    Keshtu jane dhe ata qe i "urrejne" te dy palet, ne fakt "ata" urrejne vetm nje pale.
    Mos peshtyni aty ku hani!
    Shkoni e emigroni nje here ne Iran,Afganistan, Irak, Siri, Libi,Saudi,Jordani..... eku di une, dhe pastaj beni krahasimet me perendimin.
    Mos u beni buke shkeles.....

    Hajt me t'mira.........

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-05-2004
    Postime
    115
    Citim Postuar më parë nga Toro
    U zbulua se njeri prej terroristeve myslimane , ai qe vuri bomben ne autobuzin e Londres , na ishte qytetar britanik, me origjine pakistaneze,22 vjec. I lindur ne Angli , i shkolluar, prinderit me biznese te tyre ,ne xhami po shkonte se toleranca britanike i ka lene te hapin xhami ne cdo qoshe te Anglise, vete bridhte lart e poshte me Benzin e te atit dhe si shperblim.....shkoi e vuri bombe e mori ne qafe gjithe ata njerez te pafajshem! Cfare justifikimi mund te kete pasur ky njeri per kete! ASNJE! Thjesht nje kriminel ordiner...

    Habitem me anglezet si nuk u kane vene drune akoma ketyre kermave!
    Po nje kriminel ordiner eshte, po nga e dime neve kush qendron pas tij? Nje gje qe me bene pershtypje per keto sulme, ashtu si edhe ato ne Amerike, eshte se vetem 24 apo 48 ore pas sulmeve, autoritetet britanike na japin te dhena mjaft te detajuara ne lidhje me terroristet edhe me aktivitetet e tyre mu para sulmeve, biles autoritet vendore jane aq te informuar saqe ma merr mendja jane ne gjendja te thone edhe kur terroristet e kane perdorur nevojtoren per here te fundit. Tashi shtrohet pyetja ku i gjeten gjithe keto te dhena. Kjo le te kuptohet qe vete autoritetet britanike ashtu si edhe ato amerikane kane pasur informacion per sulmet edhe nuk kane bere gje per ti parandaluar. Shume enigmatike puna .

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Citim Postuar më parë nga perestae00
    Po nje kriminel ordiner eshte, po nga e dime neve kush qendron pas tij? Nje gje qe me bene pershtypje per keto sulme, ashtu si edhe ato ne Amerike, eshte se vetem 24 apo 48 ore pas sulmeve, autoritetet britanike na japin te dhena mjaft te detajuara ne lidhje me terroristet edhe me aktivitetet e tyre mu para sulmeve, biles autoritet vendore jane aq te informuar saqe ma merr mendja jane ne gjendja te thone edhe kur terroristet e kane perdorur nevojtoren per here te fundit. Tashi shtrohet pyetja ku i gjeten gjithe keto te dhena. Kjo le te kuptohet qe vete autoritetet britanike ashtu si edhe ato amerikane kane pasur informacion per sulmet edhe nuk kane bere gje per ti parandaluar. Shume enigmatike puna .
    Po per ata qe kerkojne justifikime sigurisht qe eshte enigmatike. Per ata qe logjikojne s'ka asgje te pashpegueshme. 90% e krimeve qe zgjidhen ne Amerike (po supozoj dhe ne Angli do jete e njejta gje) zgjidhen brenda 48 oreve. Gjithashtu shumica e teritorit Anglez eshte e mbuluar nga kamerat, dhe nje person mund te vezhgohet fare thjeshte qe nga momenti qe del nga shtepia dheri momentin kur kthehet. Keto gjera jane te qarta per kedo qe jeton ne Angli.

    Meqe je kaq i apasionuar pak brockullave te konspiracionit, brenda mundesive na sill ndonje shpegim "enigmatik" se pse myslymanet e Algjerise masakrojne fshatra te tera me te krishtere civile, qe si kane rene kurre ne qafe?
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-05-2004
    Postime
    115
    Po per ata qe kerkojne justifikime sigurisht qe eshte enigmatike. Per ata qe logjikojne s'ka asgje te pashpegueshme. 90% e krimeve qe zgjidhen ne Amerike (po supozoj dhe ne Angli do jete e njejta gje) zgjidhen brenda 48 oreve. Gjithashtu shumica e teritorit Anglez eshte e mbuluar nga kamerat, dhe nje person mund te vezhgohet fare thjeshte qe nga momenti qe del nga shtepia dheri momentin kur kthehet. Keto gjera jane te qarta per kedo qe jeton ne Angli.
    Nuk eshte ashtu; shume nga krimet me ordinere ne Amerike edhe Angli kerkojne nje kohe te gjate per tu zgjidhur. Ne rastin e sulmeve terroriste ne Londer dhe Amerike nuk kemi te bejme me krime ordinere por me sulme terroriste mjaft te sofistikuara. Tashi ti mendoje vete se si eshte e munduar qe sulme qe kerkojne muaj, per te mos thene vite te tera, te planifikohen edhe egzekutohen, te zgjidhen vetem per 24-48 ore. Ka shume te ngjare, per te mos thene eshte e sigurte, qe vete sherbimet sekrete amerikano-angleze te jene ne dijeni te planifikimit te sulmeve. Nuk perjashtohet mundesia qe keto sherbime sekrete te kene edhe gisht ne sulmet e fanatikeve.
    Qe te mos keqkuptohem, une nuk them qe fanaticizmi islamik nuk egziston, apo qe fanatiket jane "njerez te zotit" qe nuk urrejne kend, por ama dyshoj ne aftesine e ketyre fanatikeve islamik te godasin superfuqite boterore si Amerika edhe Anglia (qe shpenzojne biliarda $ per sherbimet e tyre sekrete te zbulimit) aty ku te duan edhe atehere kur tu teket. Nje nga keta terroristet e Londres paska qene nje 18-19 vjecar. Mendoje vete si eshte e mundur nje "teenager" ti shpetoje zbulimit nga agjente me pervoje te CIA-se apo MI6?

    Meqe je kaq i apasionuar pak brockullave te konspiracionit, brenda mundesive na sill ndonje shpegim "enigmatik" se pse myslymanet e Algjerise masakrojne fshatra te tera me te krishtere civile, qe si kane rene kurre ne qafe?
    Salafistet e Algjerise nuk "masakrojne fshatra te tera me te krishtere civil" se ne Algjeri nuk ka te krishtere, por masakrojne fshatra me muslimane civil qe jane lojal te qeverise algjeriane e qe nuk e perkrahin ideologjine fanatike salafiste. Tashi per ate se pse keta "muslimane" fanatik masakrojne muslimane te tjere eshte mire te pyesish vete ata, por e di qe konflikti civil ne Algjeri ka karakter politik. Ne fillim te viteve '90-ta u mbajten zgjedhje ne Algjeri qe i fituan salafistet (ektremiste islamik), por qe qeveria Algjeriane i shpalli zgjedhjet te pavlefshme dhe nuk i pranoj rezultatet. Si kunderpergjigje salafistet algjerian filluan "kryengritjen" e tyre duke vrare e prere fshatare qe ata i konsiderojne mbeshtetes te qeverise. Qe atehere daton edhe "kryengritja" e fanatikeve salafiste islamik.
    Qashtu

  16. #16
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Une shpreh indinjate te thelle per fyerje te cilat sduhet te egistojne ne fjalet e njerzve me llogjike dhe sidomos ne shqiptareve qe vuajme nga i njejti fenomen.(per shkak te dikujt shikohet me sy te keq te gjithe shqiptaret)

    Nuk mund te pergjithsosh sot mbi nje miliarde muslimane me disa persona qe bejne akte terroriste.Po keshtu dhe miliona emigrante me keto njerez.Kjo do te quhej cmenduri.

    Ne cdo klase ose bashkesi njerzish gjen persona me cilesi agresive dhe patjeter keto cilesi nuk i japin te njetin emertim te gjitheve.

    Zoti ka vendos drejtesine ne disa ceshtje.

    Une mendoj se nese vendet perendimore shkojne dhe pushtojne vende si Iraku per te marre nafte atehere nuk mendoj se eshte e keqe qe njerez te ndershem muslimane punojne neper europe ose perendim.Askush prej jush nuk ka te drejte qe te ofendoje dhe shaje si bukshkale njerez sepse u perkasin nje besimi te caktuat per te vetmnen arsye sepse ne kategorine ose bashkesine e tyre gjendet njerez agresive .

    Cmendoni ju per protestat qe u zhvilluan ne Itali duke u rritur urretja kunder shqiptareve vetem se nje shqiptar goditi me thike nje italian ne nje ndeshje futbolli.Filluan italianet te dalin neper sheshe dhe te leshojne parrullla kunder shqiptareve biles disa prej tyre dhe jane goditur.

    Cmendoni ju per shqiptaret e vrare ne greqi vetem pse brohoriten "Rrofte Shqiperia" ne nje ndeshje futbolli dhe ky djalosh i ri u godit me thika derisa nuk e gezon jeten sot .Mos duhet te themi qe populli grek eshte popul racist.Jo une mendoj se ka dhe greke tolerante megjithese egzistojne si pakice por prape nuk i pergjithsoj.


    Atehere une ju them se Hilary Klinton ka deklaruar ne 1996 se

    "Islami është religjioni i cili më së shpejti rritet në Amerikë, udhëheqje dhe shtyllë e stabilitetit për shumë nga njerëzit tanë..." Hillary Rodham Clinton, LOS ANGELES TIMES, 31 Maj, 1996, f.3

    Une mendoj se per ta ndaluar kete lum ideologjik hyjnor ne vendet perendimore duhet nje politike sikurse me kujtohet dhe sot e kesaj dite politika e luftes me mullite e eres ku ne cdo mbledhje ose edicion informativ do te flitej kunder imperialzmit amerikan, revizionizmit rus etj me rradhe.Une mendoj se nese Prezhnjevi pushto Cekosllavkine meqe donte te fuste disa politika te reja ne Socializem te njeten gje po ben sot perendimi ne lidhje me fene Islame.Ndoshta objektivi i luftes se ftohte eshte kthyer nga Islami.Nuk them qe vetem muslimanet qe kane bere akte vetvrasese jane fajtore porse une e shikoj fajtorin dhe diku ku juve sdoni ta pranoni per ne realitet jeni koshiente se dhe keto vende kane faj.

    Une e shikoj fajtorin pervec njerzve vetvrases tek Amerika dhe politika e saj destabilizuese boterore.Qe me sulmet me rraketa tomahok kunder Sudanit dhe fabrikes farmacautike.Une e shikoj qe ne prekrahjen ilegjitime qe i ben amerika Izraelit ne luften e tij te ashper kunder femijve dhe njerzve palestineze.Une e shikoj kete gabim qe ne lobet ekstremiste evangjeliste kristiane qe sundojne sot politiken amerikane duke cituar ketu fjalen e Bushit mbas 11 shtatorit qe Tani do te filloje "kryqezata".Une mendoj se faj ka dhe Toni bler per genjeshtrat dhe mashtrimet qe i beri zgjedhesve dhe popullit te tij ne lidhje me armet e Shkatarrimit ne mase duke vrare sherbimet sekrete angleze dhe shkecetarin qe hodhi ne shtyp keto mashtrime.
    Ju te gjithe jeni me mua per keto fakte dhe skeni pse i kundershtoni vetem nese ju shtyn nje ego e semure.

    Une mendoj se njerzit e Londres dhe Anglise ne pergjithesi para sulmeve te Londres ishin te vetdijshem se Lufta e Blerit ne Irak ishte e paligjshme atehere si pasoje e renies nervore kunder muslimaneve cdo gje do te kishte nje skenar por se mendoja kurre qe popullaritetin pro luftes ne Irak Toni bler do ta rriste duke sakrifikuar njerez te pafajshem.Une mendoj se fakti se Ambasada Izraelite eshte njoftuar para sulmeve se te kete kujdes se do ndodhin sulme terroriste me ben mua te dyshoj per ate cka ndodhi ne Londer.Megjithate une shpreh indinjaten time rreth disa personave te cilet nuk i kalojne caqet e zgjuarsise duke etikuar muslimanet te gjithe me mjekrra pa mjekkra se jane njerez te ndyre.Une ju bej te ditur ju zoteri injorante se te gjithe kamikazet deri tani ne keto akte kane qen pa mjekrra.Pse ju doni ta beni mjekkren simbol te terrorizmit.Me mjekerr shqiperia ka pasur shume burra te urte muslimane.Ismail Qemalin. Naim Frasherin, Sami Frasherin, Hasan Prishtinen, Bajram Currin etj edhe keto valle kane simbole terrorizmi.Jo zoteri, ju gaboheni, sepse cdo dite ju para pasqyres beni "aktin e vetvrasjes" me briskun ne dore duke rrjepur lekuren tuaj feminore perverse qe tregon me se shumti se sa llogjike keni, kur arsyetoni dhe analizoni.

    Ja si thote nje poet gjeni Ervin Hatibi

    Duke veçuar bukur faktin se ndonëse me një "çetë profetësh" të përbashkët me traditën judeo-krishtere, tekstet islamike nuk e kanë përfshirë kurrë historinë e kreshnikut Samson, studiuesi britanik Abdal-Hakim Murad (ish- Timothy Winter) fshin edhe të fundmin spekullim teologjik që mund të akuzojë mendësinë muslimane për përligjje të "akteve heroike vetvrasëse"(Judges 16:26-30). Bëhet fjalë pra për tregimin biblik, dramatizuar nga Noli ynë me mjekërr, me trimin Samson I cili I zënë rob tek filistinët, shembi shtyllat e tempullit pagan, dhe "rrëmbeu me vete, në vdekje, më shumë filistinë sesa kishte vrarë gjatë tërë jetës së tij." Fuqinë e vet titanike, Samsoni e kishte tek flokët (kam përshtypjen se tek "Israelitë dhe filistinë" Noli ka shtuar edhe mjekrrën.(Judges 16:26-30) Po prapë, nuk ka dyshim se rrëzimi I ndërtesave dhe vrasja e të pafajshmëve, sot nuk është punë qimesh dhe nuk është punë besimtarësh me mjekërr, apo edhe pa mjekërr; mjafton vetëm të kenë kuptuar vërtetë çfarë është mjekrra. Se mjekrra është paqë me Zotin duke mos prishur atë (mjekrrën) që Ai krijoi me mirësi; është paqë me veten, duke mos u kacafytur përditë para pasqyrës në një koreografi vetvrasjeje me thikë në fyt; është paqe me ata njerëz që duan paqe, të cilëve kështu u dhuron mundësinë të të identifikojnë, të të përkufizojnë, të ta dijnë kufirin…
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    ....varja dhe kesaj
    Ndryshuar për herë të fundit nga R2T : 14-07-2005 më 17:08
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-05-2004
    Postime
    115
    Citim Postuar më parë nga R2T
    Hap ndonje gazete ndonjehere, pastaj shkruaj, se jo gjithmone do kem kohe te pergenjeshtroj te pavertetat e tua. Ndiq linkun e meposhtem per te pare se 1. Algjeria ka popullsi te krishtere. 2. Myslymanet ne emer te Allahut po masakrojne kete popullsi.

    http://www.freeworldnow.com/VOMPrayerMap.htm
    Ti vuan prej komplekseve mer djale. Ne Algjeri popullsia e krishtere (me pak se 1% e popullsise) konsiston vetem prej pasardhesve te kolonisteve Europian, kryesisht franceze dhe italiane, dhe jeton ekskluzivisht ne qytete. Ti ne rast se s'beson pune per ty. Une s'kam cu beje komplekseve tua qe here pas here i c'faq ne kete forum.
    Qashtu

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga perestae00
    Ti vuan prej komplekseve mer djale. Ne Algjeri popullsia e krishtere (me pak se 1% e popullsise) konsiston vetem prej pasardhesve te kolonisteve Europian, kryesisht franceze dhe italiane, dhe jeton ekskluzivisht ne qytete. Ti ne rast se s'beson pune per ty. Une s'kam cu beje komplekseve tua qe here pas here i c'faq ne kete forum.
    Qashtu
    Je plotesisht ne rregull.

    Ajo faqe eshte thjeshte bullshit. Genjeshtra nga me te ndryshmet. Jetoj ne Turqi dhe e di mire realitetin ketu. Ja se ç'thote per Turqine:

    Turkey's Ottoman Empire was for centuries the guardian of the holy places of Islam. Today, the influence of the Muslim faith is rising. For the few in Turkey who dare to be opening Christian, life can be dangerous. In January 1998, the St. Therapon Greek Orthodox Church in Istanbul was plundered and set on fire. The body of the 73-year old caretaker of the church was found, with hands bound and skull caved in, at the bottom of the church’s well. Turks tend to place Christians in the same category as Armenian terrorists and Jehovah's Witnesses.

    Qe te jete e rrezikshme te jetuarit si Kristian nuk eshte aspak e vertete. Ne Ankara, ne kryeqytetin e Turqise, kam pa misionare qe shperndajne Bibla popullsise. Nuk eshte aspak e vertete qe te jesh i krishtere eshte rrezik. Perkundrazi, te krishteret shihen me interes, si diçka e ndryshme. Sapo marrin vesh se je i krishtere, habiten dhe fillojne e bejne pyetje. Asnje prej studenteve te krishtere ketu nuk perballet me probleme per shkak te fese, e jo me rrezik jete.

    Pra, shkurt muhabeti, ajo faqe thjeshte e ka ba qimen tra, per nje qellim te caktum...

    E di qe s'ka lidhje me temen dhe po pertoja shume me shkru po e ndjeva te nevojshme kur pashe ate faqe dhe se ça shkruhej ne te...

    QASHTU!

  20. #20
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Cvlere ka kapja e autorit kur u vrane gjithe ato njerez dhe u bene gjithato deme.,Anglia ka Sherbimin e inteligjences me me fame dhe eksperience ne europe.Turp,nuk parandalohen bombat dhe krimet terroriste.Demi me i madh eshte terrori psikologjik,psikoza e frikes qe mbillet ne europe dhe amerike e kudo tjeter,duke krijuar ndjenjen e frikes pasigurise se publikut.Do duhet shume kohe te rivendoset vertet qetesia.Njihet si fakt qe Londra ka numrin me te madh te videokamerave ne rruge dhe ambjente publike e metro.A mund te kontrollosh nje metro me videokamera ku vershojne me mijra njerez.Eshte e pamundur te diktosh nje person te dyshime apo nje mbartes bombe.Nuk ka vlere,U vertetua
    me ngjarjen qe sapo ndodhi.Ironia e realitetit eshte qe organizata arabe terroriste kane zyra ne Londer!!!!Mendo se cfare behet.A kontrollohen llogarite bankare te arabeve ne Londer,transaksionet qe behen???? Asgje nuk thuhet.
    Shteti aty dhe parlamenti e ka ne dore vete qe te nxjerre nje ligj te vecante qe gjithe arabet qe jetojne ne angli te largohen nga anglia,pavarsisht nga mosha seksi,eshte student apo eshte biznesmen apo eshte,mekanik,mesues,fetar, i kuq jeshil blu,hiqi te gjithe qeroji jashte anglise,pastro Angline.Te mos lejohet ne aeroport dhe kufi me ligj futje e personave me prejardhje dhe shtetesi arabe.Jo viza per arabet per te hy ne Angli.Tua bllokoje llogarine bankare te gjithe arabeve.Dhe eshte e drejte,pasi askush nuk e di se nga te vjen dhe kur te vjen bomba.Shteti e ka ne dore vete.eshte me mire keshtu se sa te shpenzojne miliona extra per personel,aparatura dhe polici me shume per sigurine publike.
    Imagjino vetem nje aparat skaner per bagazhet ne nje aeroport kushton 1 miljon dollare.Imagjino sa shpenzime do kerkoje ruajtja e publikut dhe kerkimi per te zbuluar terroristat.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A duhet të bashkohet Kosova me Shqipërinë?
    Nga tani_26 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2298
    Postimi i Fundit: 03-01-2024, 11:21
  2. Personalitete te medha te kombit shqiptar
    Nga DEN_Bossi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
  3. Londër: Burg përjetë vrasësit shkodran
    Nga Shijaksi-London në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 23-03-2006, 21:34
  4. Debati mbi vendlindjen e Gjergj Kastriotit
    Nga Labeati në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 18-10-2005, 21:22
  5. Mbretëria shqiptare e seksit në Londër
    Nga Shijaksi-London në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-02-2004, 12:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •