Close
Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 215
  1. #1
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    Matematika popullore shqiptare

    Te nderuar lexues!

    Titullin e kesaj teme, e nxora natyrshem, duke u bazuar ne, mathematiken e popullit shqiptar, si mathematike popullore, ku njerezit e pashkolle, analfabet, qe nuk dinin as te nenshkruanin emrin e tyre, formonin probleme mathematikore, nder ma te nderlikuarat, qe veshtire nje student yni sot, te i zgjidhe drejte permes ekuacioneve, e formulave perkatese mathematikore!

    Kemi disa shembuj problemesh mathematike popullore, qe shume veshtire edhe shtrohen ne ekuacione dhe te gjindet zgjidhja e tyre e drejte, kur njerezit analfabet, i zgjidhen me goje, pa shkruar asnje numer, as pa shtruar asnje ekuacion perkates!

    Per shembull: Nje udhetar, kaloi prane disa punetoreve (argateve te shatit) ne nje are dhe ne vend te pershendetjes, iu tha keshtu: ''Puna e mbare o njeqind argat", Kurse njeri nga argatet (punetoret), u ngreh ne pergjegje te udhetarit dhe i tha: Nuk jemi njeqind argat, po me ardhe edhe njehere kaq edhe gjysma jone edhe ēereku jone edhe ti me ardhe me nje shati me ne - atehere behemi njeqind argat!

    Sa punetore (argat) ishin duke prashitur ne ate are? Njeriu i thjeshte, kete problem e zgjidhi permendesh, e ju lexues te nderuar, kush mundet ta shtroj ketu ne ekuacion dhe ta gjeje zgjidhjen e vertete edhe te ia qet proven mathematikore problemit ne ekuacion!

    Presim njohesit e mathematikes si Nausika, SuiGeneris, Xeni, Dr Riux.....

    Daviusi, me respekt
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. #2
    Rise-the-tempo Maska e edion1
    Anėtarėsuar
    09-02-2005
    Vendndodhja
    london , uk
    Postime
    131
    u be kohe qe kur nuk i kam praktikuar keto ekuacione , dhe i gjej shume interesante :

    x+x+x/2+x/4+1=100
    2x+3x/4=100-1
    11x/4=99
    11x=396
    x=396/11
    x=36


    kam edhe une nje :

    nje hajdut shkoi per te vjedhur ca molle , mbasi i mori mollet , e kapi nje roje dhe i tha se do ta linte te lire po qe se hajduti i jepte rojes gjysmat e molleve qe kishte vjedhur dhe gjysem kokrre nga pjesa e vet . hajduti jadha te gjitha qe i kerkonte dhe po largohej kur nje roje tjeter e kapi dhe i kerkoi perseri gjysmen e ketyre qe i kishin ngelur dhe nje gjysem kokrre nga pjesa e tij . me pas edhe nje roje i trete i kerkoi te njejten gje . ne fund hajduti pa se i kishte ngelur vetem 1 kokerr molle . Sa molle vodhi hajduti ne fillim ?

  3. #3
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Citim Postuar mė parė nga edion1
    x+x+x/2+x/4+1=100
    2x+3x/4=100-1
    11x/4=99
    11x=396
    x=396/11
    x=36
    Shume e sakte kjo edion, ja per te gjithe edhe prova qe te bindemi:

    36+36+18+9+1 = 100
    72 + 18 + 9 + 1 = 100
    90 + 9 + 1 = 100
    100 = 100 (PROVA)


    ................................................

    Ah kete detyren tende, edion, s'po ma kap fare
    My silence doesn't mean I am gone!

  4. #4
    Ros Rosaku Maska e Tal Aga
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Fin
    Postime
    228
    Edion 1, hajni i pat vjedhur 15 molla, rojės sė parė i dha 8, tė dytit 4 dhe tė tretit 2

    (ishim bashkė kur i vodhėm, prandaj po e di!)

    pra tė parit i dha 7,5 + 0,5
    tė dytit 3,5 + 0,5
    tė tretit 1,5 + 0,5
    tė gjitha me masė!

  5. #5
    Rise-the-tempo Maska e edion1
    Anėtarėsuar
    09-02-2005
    Vendndodhja
    london , uk
    Postime
    131
    Citim Postuar mė parė nga Tal Aga
    Edion 1, hajni i pat vjedhur 15 molla, rojės sė parė i dha 8, tė dytit 4 dhe tė tretit 2

    (ishim bashkė kur i vodhėm, prandaj po e di!)

    pra tė parit i dha 7,5 + 0,5
    tė dytit 3,5 + 0,5
    tė tretit 1,5 + 0,5
    e sakte, 15 molle vodhem , por , Maths is a bitch . Duhet te besh ekuacionin se si e gjete dhe ta vertetosh . Dhe sic e tha edhe Davius , Te gjithe i kemi degjuar te shumtat e pergjigjeve ( ose kemi qene prezent ne aktin e krimit , vjedhjes ne rastin tone ) , por ta vertetosh matematikish , is a different matter ......

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-05-2005
    Postime
    1
    O Davius qenka teme shume interesante!!!

  7. #7
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774

    Ndarja e lopeve :)

    Po ve edhe une nje meqe arrita pak me vonese per tu pergjigjur pyetjeve te meparshme:

    Nje fshatar nga Risilija (fshat i Vlores), vdiq dhe u la 3 djemve te tij 17 lope. Ne testament kishe lene keto urdhera: Djali i madh do marri 1/2 e lopeve, i mesmi do mari 1/3 e lopeve dhe i vogli do mari 1/9 e lopeve. Djemte, qe nuk ia thoshin shume nga matematika nuk dinin si tia benin qe ti ndanin pa i therrur lopet. U menduan e u menduan djemte dhe nuk poe gjenin dot menyren.

    Gjitoni i tyre, kur mori vesh per problemin vajti ti ndihmoje. U mendua dhe u mendua dhe me ne fund e gjeti: U tha djemve: "me prisni ketu" dhe iku. Kur erdhi i ndihmoi djemte qe ti ndanin lopet sipas deshirave te babait dhe pa i ndare lopet perjgjysem.

    SI u zgjith problemi???
    When in Doubt, Act Stupid!

  8. #8
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Citim Postuar mė parė nga Piccola
    O Davius qenka teme shume interesante!!!
    Flm Piccola, ne fakt une as qe kam idene forte nga keto gjera por fale miqeve te mije qe i kam dhe kohen e fundit kam postuar do gjera te tyre qe kanje ngjallur interes ne forum...sic eshte rasti i kesaj te fundit qe me pat derguar nje mik neper mes emailit...

    Nausika cka eshte ai fshati oj..hahaha hahaha

    PS:
    Peach si te kam? Une nxehte a? Mo zot ma keq a?
    My silence doesn't mean I am gone!

  9. #9
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    edheeeeeeeeeeee gjitoni (vlonjatēe tamam:P) mori nje lope te veten edhe u kthye te tre vellezerit edhe u tha:
    -C'kemi mire?? Si rrini? I ndate lopet ? apo prisni akoma mua?
    - Jo , akoma i tha i madhi, do e therrim ndonje se s'po na dalin hesapet.
    -Duro a i vrare ,- i thote gjitoni- si do e therrē, ti ndaj une edhe me jepni nje mua secili
    Pasi u prezantoi lopen e vete, vijoi:
    -Tani lopet jane 18
    -I madhi merr 1/2 dmth 9 lope, i dyti merr nje te treten dmth 6 lope, i treti merr 1/2 dmth 2 lope , une marr lopen time dhe nje lope nga secili per mundimin edhe mbeci me shendet!!!!!!!!!

  10. #10
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga helene
    edheeeeeeeeeeee gjitoni (vlonjatēe tamam:P) mori nje lope te veten edhe u kthye te tre vellezerit edhe u tha:
    -C'kemi mire?? Si rrini? I ndate lopet ? apo prisni akoma mua?
    - Jo , akoma i tha i madhi, do e therrim ndonje se s'po na dalin hesapet.
    -Duro a i vrare ,- i thote gjitoni- si do e therrē, ti ndaj une edhe me jepni nje mua secili
    Pasi u prezantoi lopen e vete, vijoi:
    -Tani lopet jane 18
    -I madhi merr 1/2 dmth 9 lope, i dyti merr nje te treten dmth 6 lope, i treti merr 1/2 dmth 2 lope , une marr lopen time dhe nje lope nga secili per mundimin edhe mbeci me shendet!!!!!!!!!

    helene, mos je qe nga Risilija ti moj moter
    Pergjigje e sakte!

    P.S. Hej peach, mire ketu, shi jo vape.
    Risilija eshte 1 shtepi dhe 5 mullare ahahahaha
    When in Doubt, Act Stupid!

  11. #11
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Citim Postuar mė parė nga nausika
    helene, mos je qe nga Risilija ti moj moter
    Pergjigje e sakte!

    P.S. Hej peach, mire ketu, shi jo vape.
    Risilija eshte 1 shtepi dhe 5 mullare ahahahaha
    Peach mos ma kujto, paramendo tere diten kam qene ne pishine dhe tash spo muj as me flet, vallahi po du me shkuar me jetu kah Sibiri ose Quebecu se ketu SAHARA po na ben...
    My silence doesn't mean I am gone!

  12. #12
    zebrone Maska e Sweet_To_Angel
    Anėtarėsuar
    08-09-2005
    Vendndodhja
    Tirana City
    Postime
    22
    E ema zeqos ka 3 femije : Bardhin Fatmirin edhe...........?

    Kush e gjen?

  13. #13
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Po ti vete the se e ema e Zeqos, dmth Bardhin, Fatimirin dhe Zeqon haha hahaha
    My silence doesn't mean I am gone!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Petja
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    Kanada
    Postime
    7

    Cool

    Solli lopen e vet dhe i pari mori (17+1)/2=9,i dyti (17+1)/3=6 dhe i treti (17+1)/9=2 keshtu qe djemte moren 9+6+2 =17 dhe gjitoni mori te veten
    Citim Postuar mė parė nga nausika
    Po ve edhe une nje meqe arrita pak me vonese per tu pergjigjur pyetjeve te meparshme:

    Nje fshatar nga Risilija (fshat i Vlores), vdiq dhe u la 3 djemve te tij 17 lope. Ne testament kishe lene keto urdhera: Djali i madh do marri 1/2 e lopeve, i mesmi do mari 1/3 e lopeve dhe i vogli do mari 1/9 e lopeve. Djemte, qe nuk ia thoshin shume nga matematika nuk dinin si tia benin qe ti ndanin pa i therrur lopet. U menduan e u menduan djemte dhe nuk poe gjenin dot menyren.

    Gjitoni i tyre, kur mori vesh per problemin vajti ti ndihmoje. U mendua dhe u mendua dhe me ne fund e gjeti: U tha djemve: "me prisni ketu" dhe iku. Kur erdhi i ndihmoi djemte qe ti ndanin lopet sipas deshirave te babait dhe pa i ndare lopet perjgjysem.

    SI u zgjith problemi???

  15. #15
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga Petja
    Solli lopen e vet dhe i pari mori (17+1)/2=9,i dyti (17+1)/3=6 dhe i treti (17+1)/9=2 keshtu qe djemte moren 9+6+2 =17 dhe gjitoni mori te veten

    shume bukur e gjete, ...por eshte shkruar zgjidhja me pare
    When in Doubt, Act Stupid!

  16. #16
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    T'ia mbeshtjell edhe une nje here ?

    Kishin qene ca burra gjoja te menēem ne nje kuvend dhe po flisnin per gjana te medha shume. Mirepo aty kishte qellu edhe nje ēoban (kushedi mund te kem qene une ky ) dhe i shkreti nuk po kuptonte fare. Priti e priti edhe tha : "Desha ta flas edhe une nje fjale. Kam nje dele sot, sa kam pas dhjete vjetesh ?" Edhe i la ata burrat e menēem deri n'sabah aty

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069
    Sa rrojne delet?
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  18. #18
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Pas 10 vjetesh ke nje dele 10 vjec, ose asnje

  19. #19
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga helene
    Pas 10 vjetesh ke nje dele 10 vjec, ose asnje
    Nuk e di ēfare shkolle ndjek, por qe je e zgjuar je, s'kam ē'them.
    Hajt t'ia nisim fantazi per piano dhe orkester :

    Supozojme se kam nje dele te mire, punetore, qe nuk behet pis, ha me merak, nuk gogesin dhe fle pa gerhitur. Ne kete rast, moj Helene, pas dhjete vjetesh do te kem nje dele, dakort, por nje dele 11 vjeēe, se ajo e kish nje vit tashme per tu quajtur dele. Qaaaaashtu.
    Tani, nqs kjo delja me ka qelluar xanxare, qe grindet me komshinjte, qe ha barin e lulishtes, atehere nje dite prej ditesh do me vije shpirti ne maje te hundes dhe do e heq qafe. Do e shes, do e pres, ska rendesi. Perfundimi, s'kam dele.
    Kurse, po me qelloi nje dele bishtperdredhur, qe ua luan syrin te gjitheve, qe shkon duke u tundur sa andej kendej, ah moj Helene, mos te paēa ne qafe sa dele do te kem : do me mbushet vatha me dele te zeza, te bardha, te murrme, laramane, me pulle ne balle, me brire, pa brire, shterpe, pjellore, e plot e plot rraca te tjera. Ne kete rast, Helene, duhet thirrur qatipi per t'i numeruar se une nuk jam i zoti per kete pune.

    Keshtu puna Helene, ai ēobani i njeh delet e vete ne koke : kjo ben kjo s'ben... pune ēobanesh thuaj

  20. #20
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga oiseau en vol
    Nuk e di ēfare shkolle ndjek, por qe je e zgjuar je, s'kam ē'them.
    Hajt t'ia nisim fantazi per piano dhe orkester :

    Supozojme se kam nje dele te mire, punetore, qe nuk behet pis, ha me merak, nuk gogesin dhe fle pa gerhitur. Ne kete rast, moj Helene, pas dhjete vjetesh do te kem nje dele, dakort, por nje dele 11 vjeēe, se ajo e kish nje vit tashme per tu quajtur dele. Qaaaaashtu.
    Tani, nqs kjo delja me ka qelluar xanxare, qe grindet me komshinjte, qe ha barin e lulishtes, atehere nje dite prej ditesh do me vije shpirti ne maje te hundes dhe do e heq qafe. Do e shes, do e pres, ska rendesi. Perfundimi, s'kam dele.
    Kurse, po me qelloi nje dele bishtperdredhur, qe ua luan syrin te gjitheve, qe shkon duke u tundur sa andej kendej, ah moj Helene, mos te paēa ne qafe sa dele do te kem : do me mbushet vatha me dele te zeza, te bardha, te murrme, laramane, me pulle ne balle, me brire, pa brire, shterpe, pjellore, e plot e plot rraca te tjera. Ne kete rast, Helene, duhet thirrur qatipi per t'i numeruar se une nuk jam i zoti per kete pune.

    Keshtu puna Helene, ai ēobani i njeh delet e vete ne koke : kjo ben kjo s'ben... pune ēobanesh thuaj

    uhhhhhhhhh..Krushke, une them mos e ha me barriun per pune delesh
    When in Doubt, Act Stupid!

Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Polifonia Popullore
    Nga Eni nė forumin Folklori shqiptar
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 23-05-2023, 16:43
  2. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Pasqyra e temave historike
    Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
  4. Plavė e Guci
    Nga Davius nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
  5. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
    Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •