Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Anxhi
    Antarsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    Romania
    Mosha
    37
    Postime
    6
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

    Intervistat pr emigrim n Kanada

    Hi!

    Mendoj se do te ishte dicka shume e dobishme nje topic me kete teme per te gjithe ata persona qe presin te emigrojne ne canada dhe jane ne pritje te intervistes. Ata te cilet e kane kaluar kete eksperience te na tregojne dhe ne te tjereve. Edhe une dua te emigroj ne Canada dhe jam shume kurioze te di. Shume shtete kane forume te tilla me etapat e emigracionit me pershkrimin e intervistave etj. Ne shqiptaret asgje. ...... dhe megjithmend qe eshte per te ardhur keq.

    Thx

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Anxhi
    Antarsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    Romania
    Mosha
    37
    Postime
    6
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    ku jane shqiptaret qe kane emigruar ne Canada ???????? apo kane shume pune dhe nuk kane kohe te shkruajne 2 fjali???????? Pse e keni lene kete forum te bllokuar ne vend nderkohe qe ne te gjitha vendet e botes forumet e emigrimit jane shume aktive. Keni shkruar nga 30 faqe per kanadane si vend jo i pershtatshem dhe per intervistat asgje?????

    thx

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Anxhi
    Antarsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    Romania
    Mosha
    37
    Postime
    6
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    u pa puna ............ kur ta jap intervisten time do shkruaj une e para doshta ndohmoj dike.

    bye

  4. #4
    T'majt e jotja. Maska e Reiart
    Antarsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Atje ku arrin tymi i SHARRES
    Mosha
    50
    Postime
    620
    Faleminderit
    1
    8 falenderime n 5 postime
    EH. E ku ka shqiptare ne Kanada. Ata jane bere te gjithe kanadeze dhe nuk besoj se i bie ndermend ndonjerit se ka Shqiperi dhe shqiptare. Prandaj mos prit ndihme nga kanadezet.
    Injoranti eshte......
    Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Anxhi
    Antarsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    Romania
    Mosha
    37
    Postime
    6
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    aq mire e thua ......... bravo
    me mire po informohem nga forumet e shteteve te tjera se ketu me zuri gjumi

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Antarsuar
    25-06-2002
    Postime
    773
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Un nuk jam ne kanada jam ne USA bej durim se ketu ka plot nga kanadaja dhe do te ndihmojn. Kanadaja eshte sot vendi me i leht per te emigruar dhe kuptohet me i veshtiri per te jetuar aq mir sa do te doje. So, gjerat kryesore per kanadan jan diploma universitetit, deg te ndryshme kan pik te ndryshme sigurish shkencat kan me shum pik, eksperienca e punes gjuha angleze dhe karakteri. Keto gjera i kishte pothuaj te njejta dhe australia sepse un u mundova te emigroj atije para nja 8 viteve. anyways good luck

  7. #7
    Heartless Maska e White_Angel
    Antarsuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Anxhi !

    Une vete nuk jetoj ne Canada por te pakten pak a shume te njejten procedure qe perdorin edhe ne Amerike , perdoret edhe aty. Se pari duhet te dish se per cfare ti kerkon te emigrosh ne Canada. Shkolle , azil politik . Persa i perket shkolles nuk e di se si funksionon , por per azil politik duhet te besh nje histori se perse ti je larguar nga Shqiperia , cilat jane arsyet qe ty te shtyn te kerkoksh strehim politik ne Canada , keto mund te jene te shumta. Ama mos harro dicka , historia duhet te jete shume bindese per Oficerin i cili do marri ne dore dosjen tende. Duhet te mundohesh qe gjithcka po te kesh mundesi ta shoqerosh me fakte. Gjithcka qe ti shkruan ne ate histori , qe do te jete "historia e jetes tuaj "( natyrisht ne thonjza) .Pasi e ben historine e dergon tek adresat e emigracionit , dhe ata mbasi e marrin ne dore dhe studiojne se cfare ju ke shkruar edhe derguar ty te dergojne daten e intervistes. Ketu intervista behet nga oficeri dhe nje perkthyes. Perkthyesin ketu mund ta marresh edhe vete ( kurse ne Canada me duket se e caktojne ata , ka shqiptare qe merren me ate pune) , pastaj behet intervista gjithmone rreth asaj qe ke shkruar ti , as me teper as me shume. Te pyesin rreth asaj. nese ti je e forte dhe ju mbush mendjen se vertet te kane ndodhur te tilla gjera , ath i gezofsh dokumentat, nese jo , fillojne procedurat e tjera qe jane me gjykates , me avokate edhe me humbje parash , pasi 1/99 vete i kane fituar letrat ne gjygj perballe gjykatesit. Por me sa kam degjuar ne Canada eshte mundesia me e lehte per t'i fituar , vetem mos shko ne vende me popullim te madh nga shqipetaret , pasi jane mesuar pak a shume me historite e tyre . Mundohu te shkosh nga veriu nje vend ku shume qe i kane humbur ne Amerike kam degjuar edhe njoh familje qe i kane fituar quhet Alberta ( kush eshte ne Canada e di me mire ku ndodhet) por aty po i fitojne letrat shume . Nje mundesi tjeter eshte edhe ,martesa me nenshtetas canadez , edhe aty duhet te besh nje interviste te shkurter , se si jeni njohur , dhe se cfare te ardhurash ka personi qe martohet me ty , pra qe te jete i zoti te te suportoj qendrimin tend me te . Por Canadaja ka edhe dicka te mire lejon edhe martesat midis sexeve te njejta , dhe me bashkejetese. Po te jesh e zonja , edhe te kesh vullnet dhe natyrisht FAT , mund t'ia dalesh mbane.

    Te uroj gjithe te mirat edhe FAT    White_Angel
    O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Anxhi
    Antarsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    Romania
    Mosha
    37
    Postime
    6
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    sidomos ajo keshilla e fundit per martese midis dy sekse shume interesante .................. ja u rekomandoj te gjitheve. Plsssssssss lexo dhe njehere topicun . nuk behet fjale ne cfare menyre mund te arish ne kanada eshte thjesht pershkrimi i intervistes qe kane dhene ata qe kane emigruar ne kanada me nje aplikim te thjeshte . sidoqofte thx shume per pergjigjen sepse asnje nuk u lodh te pergjigjet deri tani.

    thxxxxx

  9. #9
    Perjashtuar Maska e kurkushi
    Antarsuar
    24-06-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
    Postime
    450
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Citim Postuar m par nga Anxhi
    Hi!

    Mendoj se do te ishte dicka shume e dobishme nje topic me kete teme per te gjithe ata persona qe presin te emigrojne ne canada dhe jane ne pritje te intervistes. Ata te cilet e kane kaluar kete eksperience te na tregojne dhe ne te tjereve. Edhe une dua te emigroj ne Canada dhe jam shume kurioze te di. Shume shtete kane forume te tilla me etapat e emigracionit me pershkrimin e intervistave etj. Ne shqiptaret asgje. ...... dhe megjithmend qe eshte per te ardhur keq.

    Thx
    Kjo puna e informimit pr migrim duket se sht sikur informimi pr jetn pas vdekjes...ata q vdesin vet nuk kan m dshir as t dgjojn pr ata q kan mbetur pas dhe q presin informata prej tyre!...

  10. #10
    Heartless Maska e White_Angel
    Antarsuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Citim Postuar m par nga Anxhi
    sidomos ajo keshilla e fundit per martese midis dy sekse shume interesante .................. ja u rekomandoj te gjitheve. Plsssssssss lexo dhe njehere topicun . nuk behet fjale ne cfare menyre mund te arish ne kanada eshte thjesht pershkrimi i intervistes qe kane dhene ata qe kane emigruar ne kanada me nje aplikim te thjeshte . sidoqofte thx shume per pergjigjen sepse asnje nuk u lodh te pergjigjet deri tani.

    thxxxxx

    Anxhi !

    Persa i perket temes tuaj edhe une asaj i jam pergjigjur. Po te lexoni me vemendje nuk ju kam treguar se si shkohet ne Canada , por procedurat qe ndiqen per nje azil politik. Me duket se ju nuk jeni e qarte vete se cfare ne te vertet kerkoni. Lexojeni edhe njehere me vemendje postimin tim , pastaj pergjigju. Pastaj persa i perket pershkrimit te intervistes qe ben me nje oficer ate ju kam treguar edhe une.

    Mgjth eshte e kote te ndihmosh njerez qe nuk dine te vlersojne dicka te tille.Ndoshta bera gabim qe ju pergjigja temes tuaj . Mund te gjeni vende te tjera mbase ju ndihmojne me shume.


    Gjithe te mirat


    White_Angel
    O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

  11. #11
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Antarsuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Dmth e hongre edhe ti sapunin per djath o Anxhi. Nesje, une vete nuk i jam nenshtruar atij procesi, por Kanadaja eshte e lehte. Ata njerez duan. Keshtu qe flije mendjen se do vish ne Toronto ku temperatura veres eshte +40 grade ndersa ne dimer -40 grade, dhe ku s'te japin 'eksperience pune Kanadeze' pa 'eksperience pune Kanadeze". LOL

  12. #12
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    12-12-2003
    Postime
    8
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Pershendetje Anxhi,
    Une vete nuk pata interviste para se te merrja dokumentat por mesa me ka thene nje mikesha ime qe erdhi para 4 muajsh, eshte nje interviste formale. Nese ti i ke dokumentat ne rregull dhe shkon deri tek intervista thone qe eshte e sigurte qe e merr vizen. Sic tha the Qafiri kanadezet njerez duan, keshtu qe mos e merr me frike fare intervisten, por mundohu te pregatitesh per nje zhgenjim kanadez, te pakten ne fillim.

    Pac fat ne planet e tua!

    Gjithe te mirat

  13. #13
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    13-05-2002
    Mosha
    31
    Postime
    204
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    anxhi

    Para se te emigroja ne USA po shikoja mundesine per te emigruar ne kanada.
    Shko tek www.britishexpats.com...aty kishte shume informacione per cdo aspekt te emigrimit ne canada.
    Ne fillim zgenjehesh kudo..edhe ne USA..po do mesohesh, do behesh kanadeze dhe po qe e zonja iken ne cdo vend tjter te botes perfshire edhe USA,Australia etj.

  14. #14
    .
    Antarsuar
    24-04-2002
    Postime
    1,860
    Faleminderit
    0
    58 falenderime n 49 postime
    Kanadaja, vendi i mundsive

    Kanadaja sht vendi m i madh gjeografikisht, n hemisfern perndimore, me nj popullsi vetm prej 31 milion banorsh. Ky vend tejet demokratik prbhet prej 10 provincash (me qeveri lokale t fort) dhe tre territore, ndrsa qytetet m t mdha jan Toronto, Montreal dhe Vankuver. Emigrimi sht nj burim i Kanadas, ku bazohet vazhdimsia e rritjes ekonomike t ktij vendi, dhe nga ana tjetr, vet emigrantt gjejn mundsi t shprehjes s aftsive t tyre, duke siguruar nj jet t mir pr veten dhe familjen. Kanadaja ofron mundsi t mdha pr shkak t popullsis relativisht t rrall pr siprfaqen dhe burimet natyrore q ka vendi, t lulzimit ekonomik (Kanadaja sht antare e G-s, 8 vendet m t fuqishme ekonomikisht n bots), ndrkoh q jan t njohura kujdesi shndetsor dhe sistemi arsimor i shndetshm, skemat e pensionit dhe sip. e toks s gjer dhe t bollshme.Qeveria kanadeze ka n programin e saj t zhvilluar t emigracionit t organizuar, vizat e qndrimit t prhershm n Kanada, ku prfshihen viza familjare dhe ato ekonomike. N vizat familjare hyn emigrimi i personave q kan pjestar t familjes s tyre n kt vend, ndrsa vizat ekonomike, jan ato pr profesionist dhe punonjs t kualifikuar n nj zanat t caktuar, vizat e punonjsve t kualifikuar pr Kebekun, (zona frngjishtfolse), i nominuari rajonal emigrim n rajone t caktuara), si dhe vizat pr emigrantt e biznesit, (q kan ndrmend t hapin nj biznes t tyrin). Aplikanti i mundshm pr viz kanadeze, pranohet nn sistemin federal t emigrimit t kualifikuar duke u bazuar n nj sr faktorsh. N baz t tyre, autoritetet vendosin nse kandidati do t jet i suksesshm. Aplikanti i suksesshm duhet t zotroj nj profesion q sht n listn e profesioneve pr t cilat vendi ka nevoj, dhe veanrisht t preferuar jan ata me Vende Pune t Aprovuara nga autoritetet qeveritare. Edhe pr vizat nn programet migratore t Kebekut apo t nominuarve rajonal, aplikantt duhet t dshmojn se kan mundsit pr tu integruar ekonomikisht n Kanada, n prputhje me programet prkatse t emigracionit dhe krieret e przgjedhjes t administrats s Kebekut apo provincave. kategori t tjera vizash jan ato nn Programin e Emigracionit pr Biznesin, ku prfshihen tre nkategori, prfshij at t investitorve, siprmarrsve dhe t vet-punsuarve. Numrin e ardhshm do t botojm shum hollsira mbi emigracionin n Kanada.
    Plotsoni dokumentet pr viz kanadeze
    Aplikanti pr viz kanadeze t punonjsit t kualifikuar, duhet t plotsoj formularin prkats pr qndrim t prhershm. Seksioni i informacionit shtes pr familjart, duhet t plotsohet nga secili antar i familjes. Qytetart shqiptar duhet t plotsojn nj pyetsor t veant. T gjitha dokumentet duhet t jen t fotokopjuara dhe noterizuara dhe n prkthimin anglisht ose frngjisht. Mos drgoni origjinalin, prvese aty ku ju krkohet. T gjitha dokumentet bashk me formularin e plotsuar, mbyllen n nj zarf.
    -Dokumentet e nnshtetsis: Karta e identitetit, certifikata e martess, divorcit, vdekjes s bashkshortit etj. Fotokopje e certifikats s nnshtetsis.
    -Certifikatat e fmijve, (me emrat e prindrve), dokumentet e adoptimit, (nse sht ky rast), vendim gjykate pr kujdestarin e fmijs (n rast divorci). Dokumentet (dftesat) e studimeve t fmijs, kur ai sht mbi 22 vje.
    -Dokumentet e udhtimit dhe pasaportat: Fotokopje t faqeve t prdorura t pasaportave tuaja, partnerit dhe fmijve, (Data e lshimit, vizat e mundshme, foto dhe afati i skandencs, shnime etj).
    -Nse keni, t dhna pr t afrmit tuaj n Kanada dhe statusin e tyre.
    -Aplikanti kryesor, t paraqes t dhna t nivelit arsimor t do lloji, q pas shkolls s mesme: Diploma, ertifikata, mbrojtje gjuhe t huaj, provime dhe kurse t ndryshme. Duhet dftesa e lists s notave n universitet, t mbyllur n nj zarf t vulosur nga fakulteti juaj.
    -Prvoja e puns: Dokumente t noterizuara t t kontaratave t puns, aktuale dhe t kaluara, t noterizuara me prkthim anglisht ose frngjisht. Letra reference t kompnive ku keni punuar, t sigluara me logon, telefonin, faksin e kompanis. Ato duhet t prfshijn: Kohn e punsimit, postet dhe prsa koh i keni patur, prgjegjsit n cdo post dhe prfitimet ekonomike, firma e eprorit tuaj dhe karta e tij e biznesit. Nse nuk paraqisni referencn, jepni me shkrim arsyet.
    -Provat e zotrimit t gjuhs: Provimet me shkrim dhe diplomat e nj institucioni t njohur. Provimet duhet t jen jot t vjetra se t nj viti, dhe nse vendosni t n drgoni diploms, ajo duhet t jet origjinalja.
    -Nse keni siguruar leje pune n Kanada, drgoni fotokopjen e lejes.
    -Familjart q nuk vijn me ju: Nse keni i martuar dhe vendosni t shkoni n Kanada pa partnerin dhe fmijt, bashk me aplikimin duhet t keni nj deklarat t shkruar dhe noterizuar, ku theksoni vendimin pr t emigruar pa familjen, dhe t konfirmoni se e keni t qart q familjart duhet t ndjkein procedurat e tyre t emigrimit, nse duan t bashkohen me ju m von.
    -Prova t posedimit nga ana juaj t fondeve t krkuara pr emigrim, pr t mbajtur veten, t gatshme pr tu kthyer n nj nga monedhat e prdorura n Kanada sapo t mbrrini.
    -Certifikata Origjinale t pastrtis penale, prfshir gjurmt e gishtrinjve, pr ju dhe familjart, n do vend ku keni jetuar pr t paktn 6 muaj.
    -Fatura e pagess s aplikimit.
    Fotot: Nga 6 foto pr ju dhe familjart. Kujdes: Nuk jan njsoj me foton e pasaports: Prmasat e fotos jan 45x35 mm. Prmasat e koks, nga 25 n 35 mm.
    Adresa postare:
    The Canadian Embassy, Immigration Section, Via Zara 30, Rome, 00198, Italy

    Shkoni n Kanada i sponsorizuar nga i afrmi

    Qytetart e Kanadas apo personat q gzojn statusin e rezidentit t prhershm n kt vend, kan t drejtn t sponsorizojn familjar t afrt apo kushrinj, t cilt duan t bhen rezident t prhershm n Kanada. Sponsort duhet t premtojn se do t mbshtesin financiarisht t afrmin apo familjarin dhe familjen e ktij t fundit, pr nj periudh kohore nga 3-10 vjet, pr ti ndihmuar ata t stabilizohen n Kanada. Ndrkaq, nn Marrveshjen Kanada-Kebek, (rajoni frngjishtfols), kjo provinc ka rolin e saj n vendimin q do t marr pr rezidentt n kt provinc. Gjithsesi kjo pjes e procesit fillohet vetm pasi zyra e Emigracionit dhe Nnshtetsis s Kanadas, CIC, ka mbaruar procedurn e pranimit t aplikantit, pasi ka vlersuar se jan plotsuar kriteret e krkuara.
    Kush mund t sponsorizohet
    Rezidenti i prhershm apo nnshtetasi kanadez, mund t sponsorizoj kta t afrm q jetojn jasht Kanadas:
    -Bashkshortin (en) q duhet t jet 16 vje e lart
    -Prindrit dhe gjyshrit
    -Fmijt n mosh minore (i varur), prfshi edhe ata t adoptuar
    -Vllezrit, motrat, fmijt e tyre, nipr apo mbesa kur jan jetim; kur jan nn 18 vje dhe t pamartuar, ose
    -Mund t sponsorizohen kushrinj t par t do moshe, nse nuk keni teze, hall daj apo xhaxha ose antar familjeje nga lista e msiprme pr t sponsorizuar, ose kur kta t fundit gzojn ndrkaq statusin kanadez t nnshtetsis apo rezidencs s prhershme.
    Nj fmij quhet i varur kur sht nn moshn 22 vje dhe nuk sht i martuar, (n bashki apo kish etj); kur sht student me koh t plot dhe ka varsi pr mbshtetje financiare q para se t mbushte 22 vje; ose sht i varur financiarisht nga nj prind q poara moshs 22 vje, pr shkak t nj invaliditeti.
    far duhet patur parasysh
    Nse i afrmi juaj q jeton n Kanada, krkon tju sponsorizoj pr vizn familjare, ai duhet t plotsoj disa kushte. Kshtu, nse ka sponsorizuar m par t afrm, q n Kanada ka prfituar asistenc sociale, ai nuk mund t sponsorizoj nj tjetr, pasi nuk ka respektuar mbshtetjen financiare t t afrmit. Rezidenti i prhershm apo shtetasi kanadez, paraprakisht duhet t nnshkruaj nj Pakt me Ministrin e Emigracionit dhe Nnshtetsis, si dhe nj Marrveshje Sponsorizimi me t afrmin e vet, q nnvizon angazhimin e prbashkt. Nse ju krkoni t emigroni n Kanada, i afrmi juaj sipas marrdhnieve familjare q prshkruam m lart, duhet s pari t aplikoj pr tju sponsorizuar. Vetm pas ksaj, ju si emigrant mund t aplikoni pr viz kanadeze, sipas klass s vizave familjare. Aplikimi, pra formulari i mbushur dhe gjith dokumentacioni q kemi prshkruar numrat e kaluar, postohen n adresn: The Canadian Embassy, Immigration Section, Via Zara 30, Rome, 00198, Italy.
    Tarifat e aplikimeve pr viz n Kanada
    Aplikantt pr viz kanadeze, t fardo lloji, duhet t paguajn nj sr kostosh t prpunimit administrativ t dosjeve t tyre,si pr procedurat e emigracionit, edhe pr ato t marrjes s qytetaris kanadeze. M posht po japim listn e tarifave pr aplikantt duhet t ken parasysh pr llojin e vizs q krkojn. Autoritetet kanadeze kan t drejtn e ndryshimit t taksave t mposhtme pa ndonj paralajmrim paraprak, ndrsa prgjithsisht, tarfiat n fjal paguhen n kohn e aplikimit. T gjitha shumat e prmendura m posht jan n dollar kanadez.
    Viza e qndrimit t prhershm
    Aplikantt e vizave familjare
    Aplikimi i sponsorit $75
    Aplikanti kryesor $475
    Aplikanti kryesor, n rastin kur ai sht m pak se 22 vje dhe nuk sht bashkshort apo partner $75
    Antari i familjes s aplikantit kryesor, kur sht mbi 22 vje ose nn 22 vje dhe bashkshort $550
    Antari i familjes s aplikantit kryesor, kur sht nn 22 vje dhe nuk sht bashkshort $150
    Kujdes: Tarifat e aplikantve kryesor dhe antarve t familjes pr vizat familjare, paguhen bashk me taksn e sponsorit, kur ky i fundit dorzon aplikimin e sponsorizimit.
    Viza e t vetpunsuarit, e siprmarrsit dhe biznesmenit
    Aplikanti kryesor $1,050
    Antari i familjes s aplikantit kryesor, kur sht mbi 22 vje ose nn 22 vje dhe bashkshort $550
    Antari i familjes s aplikantit kryesor, kur sht nn 22 vje dhe nuk sht bashkshort $150
    Aplikant pr vizat e tjera
    Aplikanti kryesor $550
    Antari i familjes s aplikantit kryesor, kur sht mbi 22 vje ose nn 22 vje dhe bashkshort $550
    Antari i familjes s aplikantit kryesor, kur sht nn 22 vje dhe nuk sht bashkshort $150
    Viza qndrimi t prkohshm
    Me nj hyrje n Kanada $75
    M shum hyrje $150
    Kujdes: Totali pr kt kategori nuk i kalon 400 $, kur familja/grupi hyn n Kanada n t njjtn koh dhe vend
    Leje pune
    Tarifa e lejes $150
    Kujdes: Kjo tarif sht prsonale, por nuk i kalon 400$ kur grupi hyn njhersh n Kanada n t njjtn pik, pr koncerte etj.. Leje studimi
    Tarfia e lejes s studimit $125
    Viza kanadeze, pyetsori i veant pr shqiptart
    Emigrantt shqiptar q krkojn t aplikojn pr viza kanadeze, si t kategoris s vizs federale pr punonjsin e kualifikuar, t vizs rajonale (provincs) pr t nominuarin, apo t aplikantit t przgjedhur t Kebekut, duhet t plotsojn nj pyetsor t veant, q ka lidhje pikrisht me aktivitetin e tyre n Shqipri apo n rajon. Pyetsori i autoriteteve kanadeze krkon q nse prgjigja ndaj cilsdo pyetje sht Po, t jepet informacion detajuar lidhur me t.Ja pyetjet q prmban pyetsori:
    1) Keni patur ju ose cilido antar i familjes suaj, kontakte t vullnetshme apo t pavullnetshme, me shrbimet sekrete ose informative t Shqipris, ish Jugosllavis apo vendev t tjera?
    2) Keni punuar ju ose cilido antar i familjes suaj, pr shrbimet sekrete apo informative shqiptare, ish jugosllave apo vendeve t tjera?
    3) Ju ose antar t familjes, keni punuar ndonjher n ndonj sektor t veprimtaris sekrete apo t klasifikuar, dhe/ose a keni patur ndonjher akses n informacione sekrete?
    4)Keni hasur ju apo antar t familjes, ndonjher probleme me autoritetet policore, t siguris apo informative, n vendin tuaj apo vende t tjera, prfshir edhe ngacmime nga ana e tyre?
    5) Ju ose do antar i familjes suaj, ka vepruar ndonjher, vullnetarisht ose i detyruar, me ndonj grup apo organizat n territorin e Shqipris, Unionit SMZ apo t tjera rajone t ish Jugosllavis, apo n do vend tjetr, si furnizues armsh apo strvits trupash?
    6) Jeni thirrur ju apo antar t familjes suaj, t shrbeni nn arm, (me dshir apo i detyruar), n njsit e forcave t armatosura n rajonet e ish Jugosllavis q nga viti 1991? Nse po, keni marr pjes aktive n luftime n territorin e ish Jugosllavis? Shnoni datat dhe vendet e misioneve, emrat e krerve t njsisve ushtarake, dhe bashkangjisni dosjes suaj nj fotokopje t librezs ushtarake apo t marrjes s urdhrit t misionit.
    7) Si nj individ apo antar i nj organizate apo grupi, keni patur ju apo antar t familjes suaj, Probleme t Veanta n Shqipri, sidomos prsa u prket shtjeve financiare apo administrative, (pr shembull, n lidhje me natyrn apo origjinn e dokumenteve q ju apo familjart kan marr, zotruar apo lshuar?)
    Shnime t veanta:
    a) Ju lutemi, deklaroni sasin e fondeve tuaja financiare, burimin e tyre, llojin e valuts dhe vendndodhjen e tyre. b) Shnoni n hapsirn pkatse n pyetsor, datat dhe arsyet e do udhtimi q keni br gjat 10 viteve t fundit apo q pas datlindjes suaj t 18-t. Jepni gjithashtu nj list emrash, adresash dhe numrash telefoni t kontekteve tuaja personale apo profesionale jasht Shqipris, duke prshkruar natyrn e ktyre kontakteve.
    Viza kanadeze, ku dhe si procesohet aplikimi
    Aplikimet e t interesuarve pr emigrim n Kanada, procesohen nga zyrat prkatse t vizave, n ambasadat, misionet apo konsullatat kanadeze. M e afrta pr aplikantt shqiptar sht ambasada kanadeze n Rom, e cila sht akredituar edhe pr Shqiprin. Procesi npr t cilin kalon prpunimi i aplikimit t emigrantit, vijon si m posht:
    -Disa hapa jan t prbashkt pr do mision kanadez gjat procesimit t aplikimeve pr viz. Kshtu, pas dorzimt taplikimit tuaj, oficeri I Emigracionit dhe Nnshtetsis s Kanadas, do t verifkoj nse dosja sht plotsuar n rregull. Kshtu prfshihet kontrolli pr: Plotsimin e formularit t aplikimit n mnyr korrekte, pagesa e takss s aplikimit, dhe prfshirja e gjith dokumentacionit mbshtets. Nse oficeri vren mungesa, aplikimi kthehet pa u marr parasysh. Zyra prkatse ju drgon nj letr, n rastin kur e ka marr aplikimin korrekt nga ana juaj, duke ju njoftuar njkohsisht se cilat hapa hidhen m pas.
    -Koha e procesimit: Kohzgjatja pr prpunimin e dokumentacionit tuaj t aplikimit, varet nga njri mision n tjetrin, por zakonisht kufijt minimal dhe maksimal jan nga 6 deri n 33 muaj. Keni n dor t prshpejtoni kohn e procesimit dhe kthimit t prgjigjes, nse:
    Prfshini gjith dokumentacionin e nevojshm n aplikimin tuaj; nse njoftoni Zyrn e Vizave pr do ndryshim q ka ndodhur lidhur me t dhnat e aplikimit tuaj; n se siguroheni mir se fotokopjet dhe dokumentat jan t qarta dhe t lexueshme, nse ofroni prkthime t noterizuara n anglisht-frngjisht t dokumenteve, aty ku krkohet.
    Vonesat: Aplikimi juaj mund t vonohet n rastet kur Zyrs s Vizave i duhet t ndrmarra veprime shtes pr t shqyrtuar rastin tuaj. Aplikimi vonohet kur:
    -Ka probleme lidhur me kriminalitetin apo me shtje t siguris n aplikimin tuaj
    -Nse situata juaj familjare nuk sht e qart pr shkak t nj divorci, adoptimi fmije etj, ku shtjet lidhur me to nuk jan qartsuar dhe zgjidhur ligjrisht.
    -Nse Zyra e misionit kanadez duhet t konsultohet me zyra t tjera apo me qendrn n Kanada.
    -Zyra e Vizave do t kontaktoj m ju nse krkon m shum dokumenta ose nse duhet t vini pr nj intervist.
    -Nse aplikimi juaj sht i suksesshm, juve do tju drgohet COPR, Konfirmimi i Rezidencs s Prhershme n Kanada. COPR duhet ta keni me vete bashk me pasaportn tuaj dhe vizn, kur t hyni n Kanada.
    Testi, sa pik fitoni pr vizn kanadeze
    Vizat kanadeze pr punonjsit e kualifikuar, vlersohen me sistem piksh dhe i akordohen me statusin e rezidentit t prhershm, atij kandidati q sht i aft t demonstroj se ka mundsi t prballoj me sukses ekonomikisht jetesn n Kanada. Aplikantt vlersohen pr 6 element dhe nnfaktort e tyre, t cilat n total piksh maksimale arrijn n 100 pik. Aplikanti i suksesshm duhet t marr minimalisht 67 pik, ndrsa duhet t ket t paktn 1 vit prvoj t pandrprer n profesionin pr t cilin aplikon, gjat 10 vjetve t fundit. Sipas rregullores s pikve, renditen faktort q ndikojn pr kandidatin, dhe maksimumi i pikve q mund t fitoj ai nga do faktor. Kshtu, pikt maksimale jan:
    -Pr arsimin 25, gjuhn 24, prvojn, 21, moshn 10, gjetja paraprake e vendit t puns 10, prshtatshmria 10. Totali 100 pik.
    Arsimi Pikt tuaja Max. 25
    Universiteti Grada doktor ose master, dhe t paktn 17 vjet n profesion 25
    Dy ose m shumdiploma universiteti, dhe t paktn 15 vjet prvoj n profesion ose t ngjashme 22
    Diplom dy vjeare n universitet dhe 14 vjet prvoj 20
    Diplom 1 vjeare n universitet dhe t paktn 13 vjet prvoj 15
    ertifikata ose Diploma t tjera mbi t mesmen
    Diplom shkolle profesionale 3 vjeare dhe 15 vjet prvoj 22
    Diplom dy vjeare dhe t paktn 14 vjet prvoj n kt fush 20
    Diplom 1 vjecare profesionale dhe t paktn 13 vjet prvoj 15
    Arsimi i mesm i prgjithshm 5
    Gjuha e huaj ( E folur, e shkruar, dgjim, lexim) Max. 24
    Gjuha e par Aftsia e lart 4
    E mesme 2
    Njohuri baz 1 deri 2
    Aspak 0
    Maksimumi pr katr aftsit 16
    Gjuha e dyt Aftsia e lart 2
    E mesme 2
    Njohuri baz 1 deri 2
    Aspak 0
    Maksimumi pr katr aftsit 8
    Prvoja n pun Maks. 21
    Nj vit 15
    Dy vite 17
    Tre vjet 19
    Katr vjet 21
    Mosha Maks. 10
    Maks. 10 pik 21-49 vje
    Zbriten 2 pik pr do vit Mbi 49 ose nn 21
    Sigurimi paraprak i puns n Kanada Maks. 10
    Prshtatshmria n vend Maks. 10
    Arsimi i bashkshortit(es) 3-5
    Nse keni punuar m par zyrtarisht nj vit n Kanada 5
    Nse keni studiuar minimumi 2 vjet n vend 5
    Pik t shtuara pr sigurimin e puns 5
    Lidhje familjare n Kanada 5
    Totali 100
    Kanada-Kebek, profesionet m t krkuara
    Brenda Kanadas, emigrantt shqiptar mund t zgjedhin pr emigrim zonn franceze t Kanadas, Kebekun, e cila drejtohet nga nj qeveri autonome. Preferohet njohuria e frngjishtes apo anglishtes. Kebeku dhe qeveria federale kanadeze kan juridiksion t prbashkt prsa i prket emigracionit. Kebeku sht prgjegjs n przgjedhjen e emigrantve q dshirojn t vendosen brenda territorit t ksaj province dhe q do t hyjn n tregun vendas t puns, ndrkoh q pranimin e tyre n vend, prgjegjse sht Kanadaja. M posht po japim listn e profesioneve m t krkuara n kt zon me zhvillim shum t lart ekonomik dhe kulturor.
    Arsimi i lart
    Agrikultur dhe pyje
    Shkenca dhe teknologji ushqimore Arkitektur, planifikim dhe projektim urban Projektim industrial
    Arte t bukura-t aplikuara: Komunikacione dhe projektime grafike Shkenca natyrore:
    Biokimi, kimi, inxhinieri kimike, inxhinjeri civile, inxhinieri elektrike dhe elektronike, inxhinieri industriale, inxhinieri e teknologjis s informacionit, inxhinjeri mekanike, inxhinjeri e ndrtimit, mikrobiologji, shkenca informative,
    Gjuh dhe letrsi
    Prkthyes anglisht-frngjisht n fusha teknike dhe shkencore
    Shkenca administrative: Teknologji e menaxhimit t informacionit
    Mjeksi: Terapist t foluri dhe audiolog, infermieria e lart (3 vjet dhe mbi)
    Shkenca sociale: Arkivist shkencor dhe bibliotekar
    Arsimi post-sekondar (baraz me tre vjet studime)
    -Bujqsi dhe peshkim, veterinary, teknologji e prodhimit blegtoral, teknologji e pajisjeve bujqsore
    -Ushqim dhe turizm: Teknologji e transformimit ushqimor, teknika t menaxhimit hotelerik,
    -Kimi-biologji: Purifikim uji, kimi analitike (laborator)
    -Mirmbajtje pajisjesh motorike: Mirmbajtje avionsh dhe pjessh
    -Teknolog: i inxhinieris industriale, i nxhinieris mekanike, i transformimeve plastike
    -Laborant radio-onkologjie
    -Specialist i prodhimit t letrs

    gazeta Sot

  15. #15
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    22-12-2005
    Postime
    11
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    bokerrima a ki shtek qe na njofton diqka lidhje me ardhjen ne Canada me para se jemi te interesuar te vijme atje per te jetuar dhe punuar lajmerohumn ne adresen e emajlit ..buki_sus@hotmail.com
    tung

  16. #16
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    22-12-2005
    Postime
    11
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    A kush qe me ndihmon per me ardhe ne Canada si ne te zeze ashtu dhe ne menyre te rregullt se une jame i interesuar te vij ne Canada per te jetuar dhe punuar te lutem lajmerohuni dikush qe din ndonje menyre per te ardhe atje dhe lajmerohuni ne kete adrese buki_sus @hotmail.com . Pason nje shperblim nga ana ime tung

  17. #17
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    29-05-2005
    Postime
    154
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    po te sjell un

    sa lek do me japesh?

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Endri
    Antarsuar
    09-05-2002
    Vendndodhja
    New York
    Mosha
    29
    Postime
    7
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

    calary alberta

    Citim Postuar m par nga Anxhi Lexo Postimin
    sidomos ajo keshilla e fundit per martese midis dy sekse shume interesante .................. ja u rekomandoj te gjitheve. Plsssssssss lexo dhe njehere topicun . nuk behet fjale ne cfare menyre mund te arish ne kanada eshte thjesht pershkrimi i intervistes qe kane dhene ata qe kane emigruar ne kanada me nje aplikim te thjeshte . sidoqofte thx shume per pergjigjen sepse asnje nuk u lodh te pergjigjet deri tani.

    thxxxxx
    o shoku une jetoj ne canada edhe kame fituar dekumentat me azil
    Endri

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Endri
    Antarsuar
    09-05-2002
    Vendndodhja
    New York
    Mosha
    29
    Postime
    7
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    po ti ne qofte se do te vish ne canada duhet te kesh inisative< domethen te gjesh nje pashaporte te huaj edhe te ndrosh fotot edhe te ikesh kur te arish te kesh istorine gati ne mendje edhe fakte per istorine po te jesh pak ileqar i gjen te tera edhe pac fat
    Endri

  20. #20
    Perjashtuar
    Antarsuar
    11-11-2002
    Postime
    6,392
    Faleminderit
    0
    4 falenderime n 4 postime
    Citim Postuar m par nga Endri Lexo Postimin
    o shoku une jetoj ne canada edhe kame fituar dekumentat me azil
    Nuk e kuptoj, jeton ne canada dhe tek profili thot New york

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

  1. Toronto
    Nga shoku_sar n forumin Shqipe n Kanada
    Prgjigje: 526
    Postimi i Fundit: 20-11-2012, 12:03
  2. Tahir Veliu interviste per gazeten Intervista e Emigrantit
    Nga Tahir_Veliu n forumin Shqipe n Kanada
    Prgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-06-2011, 03:59
  3. Lufta Kunder Terrorizmit: arrestime ne Kanada
    Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
    Prgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 10-06-2006, 18:54
  4. Eksperiencat e jets s emigrantve n Kanada
    Nga OltiNushaj n forumin Emigracioni
    Prgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2005, 10:20
  5. Ulet numri i pikve t pranimit pr n Kanada
    Nga Henri n forumin Portali i forumit
    Prgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 22-10-2003, 01:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •