Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23

Tema: Aborti

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-02-2005
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  36
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Aborti

  Neqoftese vendos te abortosh deri ne car muaji behet me medikamente?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Ne tremujorin e dyte smund te marresh ilace por vec mund te besh kirurgji. Pasi 9 jave medikamentet nuk bejn shume efekt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 21-06-2005 mė 15:54
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  eh c'i ka gjet belaja meshkujt sot....Hajde besoju femrave po deshe.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  eh c'i ka gjet belaja meshkujt sot....Hajde besoju femrave po deshe.
  Tani mileti kane hequr dore edhe nga metodat e vjetra si larja me leng limoni i vendit te "Krimit", se besojne verberisht tek "Kapotat" qe mund te dalin edh eme vrime...lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #5
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Nese ke dyshime se mund te kesh lene ndonje shtatezane, "idealja" megjithese varet nga organizmi i personit, eshte nje medikament qe merret brenda 24 oresh pasi ke kryer marredhenie ne "rrezik" , kurse aborti ne pergjithesi mund te behet pa rrezikuar jeten brenda 3 muajve te pare. Medikamentet e mara per te abortuar mund dhe te lejne me pasoja ndaj s'u besohet shume, sepse varet si reagon organizmi, dhe mund te ndodhe edhe qe ne vend qe te abortosh te besh femi gjysmak psh.
  Kshu Kshu, mendjen ne mesim here tjeter

 6. #6
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Abort me ilace: 7-9 javet e para (Methotrexate ose Mifepristone + Misoprostol). S'te garantohet humbja e plote e barres.

  Abort me anesthesia: shteti e konsideron legale abortin deri ne javen 20 por shumica e mjekeve nuk e kalojne javen e 12 per abort me vakum. Kete s'e rekomandoj. Shum e cpifur si proces.
  If I Only Could....

 7. #7
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  23-05-2005
  Postime
  301
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Unhappy

  A e imagjinoni te vrasesh nje krijese qe krijohet brenda teje?!!!! Femija eshte nje dhurate.....

  Ndersa persa i perket temes pa futur opinionet vetjake mund te shtoja kete informacion..
  jane disa lloje abortesh, varet nga koha
  1. Medical Abortion(i njohur si RU 486 or Mifeprex®)
  7 deri 9 jave vetem, Menyre pa nevojen e operacionit, ne raste komplikimesh behet nderhyrje surgical
  Anet negative jane cramps and bleeding, and may include headache, nausea, vomiting, diarrhea, fever, chills and/or fatigue.

  2. abortion me operacion First Trimester (6 deri ne 14 jave)
  Suction-aspiration (vakum)
  Suction eshte si vakum, futet nje thike aty ku ndodhet femija po po zhvillohet edhe pritet ne copa ne menyre qe te thithet me shpejt... Cfare tmerri!!
  Anet negative:associated with vacuum aspiration include abdominal cramping (for a few days) and irregular bleeding or spotting (for up to two weeks).

  3. Abortion me Operacion: Second Trimester (14 deri ne 24 jave)
  D&C and dilation and curettage (D&C)method eshte pothuajse me e njejte me suction por me ndryshim se kjo thika pret placenten ku eshte femija, qe te beje shkeputjen e femijes nga trupi i nenes....
  Side effects associated with a D&E include abdominal cramping (for a few days) and irregular bleeding or spotting (up to two weeks). Edhe nje ane akoma me negative eshte se ekziston mundesia te mos kesh mundesi te lindesh me femije edhe sikur te duash nje..

  Women having partial-birth abortions are "within inches of having a live baby born."
  while society may want to legitimize the practice through sanitized medical jargon and “new and improved” techniques, the fact remains that abortion—whether performed by “morning-after pills” or through the gruesome partial-birth abortion procedure—takes the life of an innocent child.


  Sa i keq eshte njeriu...., te vrasesh nje krijese kaq te pafajshme....
  ps.Jam kundra abortit edhe nese eshte lejuar, eshte thjesht ekonomi biznesi per mjekesine
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Undefined : 23-06-2005 mė 22:11

 8. #8
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Exclamation [B]JO PER ATA ME ZEMER TE DOBET!!!!![/b]

  Unkown, te pergezoj per informacionin qe ke sjelle. Meqe u futem ne te thella, ja dhe ca fakte shtese nga une po do e trembim krejt hapesin e temes:

  Sic e the dhe ti, ka 3 a me shume menyra aborti me operacion:

  1) Suction Aspiration
  2) Dilatation and Curettage (D&C)
  3) Dilatation and Evacuation (D&E)

  Ne te treja rastet, ne fillim behet dilation of cervix me shufra hekuri te diametrave te ndryshem qe te mund te manipulohet uterus. Pastaj.........

  ......Ne Suction Aspiration aplikohet nje tub me vakum i cili mbledh ne nje ene pjeset e femijes. Me pas, uterusi gerryhet me nje instrument (curette) derisa mjeku konstanton nje zhurme "gezh gezh" qe do te thote qe s'ka mbetur me asgje. 15 min max e gjithe procedura.

  .....Ne Dilatation and Curettage endometrium (ana e brendshme e uterus) gerryhet qe ne fillim me curette (si tip thike) derisa nuk ka me mbeturina. Tmerri kesaj eshte kur do t'i numerosh te gjitha copat e trupit pas perfundimit te procedures.
  Effect Anesor sh. i keq: Carja e uterusit dhe hemorragji ne peritoneum deri ne vdekje.

  ......Ne Dilatation and Evacuation perdoret nje si gershere (jo gershere e vertete por nje si tip tonsils qe perdorin amvisat te kapin mishin nga zgara (forceps me sharp metal jaws). Shikojeni tek fotoja 3. Dhe aty vec perdridh edhe terhiq por eshte shume tramatizuese dhe per vete personelin mjekesor se ca here eshte formuar kocka kokes dhe per ta nxjerre duhet ta thyesh. Se ne javen 20, normalisht behet anatomy scan (dmth, gjithcka eshte formuar).
  Effekt anesor tjeter: Plage e uterusit nga kockat e thyera.

  People, been there, seen it. Gruesome sight. Honest to God. Merr dhoma qetesi gjate procesit.

  Ja ca foto:
  1) Suction Aspiration: Shikojeni doren e sapoformuar.

  2) Dilatation and Curettage. Keto foto i mora nga nje websit dhe ndoshta eshte e vertete por ne D&C, fetusi nuk eshte kaq i formuar. Cuditem se si e kane nxjerre komplet. Pak dyshuese po nejse....

  3) Dilatation and Evacuation. God, I'll vomit! Ja dhe forceps qe perdoren ne kete teknike.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  If I Only Could....

 9. #9
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Anėtarėsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  598
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kujdes sepse nje abort mund te t'bej qe te mbash koken me duar gjithe jete, pra mund dhe te mos kesh mundeshi per nje femij te dyte..

  Brady jo se kam zemer te dobet,sepse u mesova tashme me te tilla gjera,por thjeshte ideja e mbytjes se nje femije me ben te ndihem keq...

 10. #10
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  23-05-2005
  Postime
  301
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  BRADYKININ, informacioni juaj i rendesishem edhe i detajuar, edhe te falenderoj qe e theksove cfare vertete do te thote Abort, apo cfare ndodh me kete krijese kaq te pafajshme. Keto fotot nuk ka fjale qe mund ti pershkruash... vertete ēnjerezore...dhe shume te dhimbshme....

 11. #11
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Sa do pro-choice te jem, prap s'e konceptoj se si mund te pretendosh njerezillek apo se je nje njeri qe ka dashur te pakten nje here ne jeten e vet, kur mund te besh dicka te tille me gjakun tend.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 12. #12
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Lol Gjalica, njeriu nuk mesohet kurre me pamje te tilla. Pastaj ku u mesove aman? Vetem nese punon ne ndonje klinike aborti sepse po te jesh student mjekesie, mund t'i shohesh vetem gjate OB/GYN rotation qe eshte vec 6 jave. Dhe max gjate atyre 6 javeve eshte 12 here. Dhe ne ato 12 here, rralle behen aborte mbi 12 weeks sepse s'ua mban mjekeve...kshuqe nuk shikon shume...vec pamje si fotoja e pare.

  Unkown, eshte me tere mend shume e dhimbshme. You don't have to be a parent, you don't have to be female, and definitely you don't have to be religious to feel the gravity of the situation. Te dalin lotet vete.

  Leila, ti s'e koncepton dot lal sepse ndoshta ashtu te kane rritur prinderit, por ka me mijra njerez qe s'e quajne per gje fare vetem "te shpetojne nga kjo e keqe." Dhe mos te te vije cudi por eshte e perhapur dhe tek djemte shqiptare. Madje jane ata qe i shtyjne vajzat se vallaj s'ka femer qe do te trajtohet si "lope rrace." (me falni per shprehjen). 1 grua erdhi per abort me operacion dhe plasi i shkreti mjek duke i thene "je e sigurte, je e sigurte?" Hajde javes tjeter i thoshte duke shpresuar se do i ndryshonte mendjen. Kjo, kur sa pa i vene narkozen filluan lotet curke duke i rene sa na erdhi keq edhe neve. Asnje shtrengim ne fytyre...vec lote. Me pas morem vesh se i dashuri vet e kishte lene shtatzene dhe kishte ik me nje tjeter e ksaj i thoshte, une s'te njoh. Edhe kjo, ndoshta nga merzitia e nervat e hoqi femijen. Kur doli nga operacioni dhe i kishte dale narkoza, e cuam ne dhomen e rikuperimit ku nje nene ishte me foshnjen e vet. Booo, ja plasi prape ajo duke qare. It's not easy, ppz.
  If I Only Could....

 13. #13
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Anėtarėsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  598
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga BRADYKININ
  Lol Gjalica, njeriu nuk mesohet kurre me pamje te tilla. Pastaj ku u mesove aman? Vetem nese punon ne ndonje klinike aborti sepse po te jesh student mjekesie, mund t'i shohesh vetem gjate OB/GYN rotation qe eshte vec 6 jave. Dhe max gjate atyre 6 javeve eshte 12 here. Dhe ne ato 12 here, rralle behen aborte mbi 12 weeks sepse s'ua mban mjekeve...kshuqe nuk shikon shume...vec pamje si fotoja e pare.
  Lol sa shpejt te kapi miza dhe ty. Kur thash me foto te tilla nuk e kisha fjalen vetem per kto te abortit por ne pergjithesi, sepse gjinokologjia nuk eshte ne sferen time, si rrjeshoj dhe neper aborte s'do marr pjese kurre...menjefjale sdo i shikoj ne real

  P.s lol me dukesh si me qen motra e njeres ktu ne forum..; )

  Pershendetje!

 14. #14
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  S'me kap miza kollaj mua yllo, te pakten jo me ty. Dashke pergjigje zotrote per pyetjet qe ben eee? Hajde me kthe pergjigje njehere per pyetjet e mia dhe pastaj te them une. Apo mos do te ti nis prape?
  If I Only Could....

 15. #15
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Aborti

  Kush mund te na sjelle nje artikull serioz per pasojat afatgjata te abortit ne shendetin fizik te femres?

  Deshtime te paplanifikuara ne te ardhmen?
  Pamundesi per te cuar nje shtatzani te ardhshme deri ne fund?
  Rritje te rrezikut ndaj kancerit te gjirit?
  Po? Jo? Ndonje gje tjeter?

  Them artikull serioz pasi nuk me intereson dicka e influencuar nga etika, pro-life, pro-choice etj. Dua nje studim kokeftohte.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 16. #16
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ah po, ... sikur te diferencojne ndermjet abortit me ilace dhe abortit me operacion do ishte bota fare.

  Po kerkoj shume?
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Luti
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  pyetje

  Citim Postuar mė parė nga kembegjat
  Neqoftese vendos te abortosh deri ne car muaji behet me medikamente?
  kam nje shqetesim qe me teper eshte stresant.
  kam nje mpirje poshte qafes ne pjesen e prapme , nje pjese e vogel poshte qafes. kjo mpirje eshte me e dukshme ne mengjez sa zgjohem nga gjumi. ajo pjese vendi me mpihet dhe kur prishet koha. shumica me thone reumatizme,por se besoj se skam dhimbje kycash.
  ju lutem kush mund te pergjigjet dhe te me ndihmoje sa do pak
  faleminderit

 18. #18
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  E si mund te beht abort i nje femije deri ne javen 24..??

  Kam lexu shume raste qe dhe po lindi ne ate kohe ka shance me jetu. A jane
  njerez apo jane kafshe keta qe marrin guximin te bejne gjera te tilla.
  Kam pase nje shoqe nje shkolle ( amerikane ) qe femine e pare e kishte
  si pasoje e nje perdhunimi dhe e kishte mbajte. Kur mbeti shtatzene me femine
  e dyte me te dashurin donte ta hiqte per x arsye te sajat.Akoma e mbaj mend
  fetyren e saj ate diten e abortit, e kishte bere ne nje klinike private afer
  shkolles...dhe kishin perdore vaciumin me ja thithe...Mu duk e transformuar
  nga sikleti qe kishte ndjere...ewww dhe tashi me cohet mishi kokerr.
  Te pakten per femnat nuk ka ndjenje me te madhe se te behesh nene, s'ka
  kenaqesi me te madhe qe te cohesh ne mengjes te vesh doren ne ate
  vend ku nje zemer e vogel po rrah brenda teje. Gjynah qe ca njerez mendojne
  vec per momentin dhe humbin pasurine me te madhe ne jete.

 19. #19
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  998
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Te pakten per femnat nuk ka ndjenje me te madhe se te behesh nene, s'ka
  kenaqesi me te madhe qe te cohesh ne mengjes te vesh doren ne ate
  vend ku nje zemer e vogel po rrah brenda teje. Gjynah qe ca njerez mendojne
  vec per momentin dhe humbin pasurine me te madhe ne jete.
  Si ide mund te jete ashtu si thu ti por puna asht se duhet me u kontrollu ai numri i 'ndjenjave te bukura' qe ka femra kur bahet nane sepse gjithca asht relative tek numri i femijeve..!Fjala vjen , ndryshe mund te ndjehesh ti me pase 2 femije dhe ndryshe me pas 12..lol ( well..i guess ) , prandaj edhe planifikimi familjar nuk duket shume si ide e keqe pasi sa ma shume femije me pase aq ma shume telashe ke , qe kane potencial te madh per tu rritur me rritjen e femijeve ( te pakten kshu kam nigju ..lol )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AgainstAllOdds : 28-04-2006 mė 18:01
  ...

 20. #20
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Sa mekat eshte te abortosh nje femi..Ose me sakt nje Engjell
  Feel the pump √

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A ėshtė aborti vrasje?!
  Nga Gimi3 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 223
  Postimi i Fundit: 16-06-2012, 13:14
 2. Aborti
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 26-09-2009, 11:26
 3. A duhet tė legalizohet aborti?
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-02-2006, 17:47
 4. Aborti dhe e Drejta e Jetės
  Nga xhiko nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-06-2005, 11:27
 5. Aborti ėshtė vrasje
  Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2004, 10:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •