Close
Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 185
 1. #161
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk ka ngrohje globale, absolutisht qe nuk ka. ndotje ambienti e besoj por toka sa po vjen e po ftohet. jane interesa te peshtira qe shoket e atij qe shpiku internetin, al gore, duan te perfitojne.

 2. #162
  I, me and myself forever Maska e Shreku
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  Fshat
  Mosha
  35
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Question

  pershendetje "tvsh"
  uen ne te vertet nuk eshte se jam ndonje specialist ne lidhje me temen dhe nuke di nese dhe ti je apo nuk je specialist ne kete fushe .
  por do te doja te te beja dy pyetje ne lidhje me kete tem.

  1) si shpjegohet fakti qe akujt e antraktides po zvogelon cdo vit?

  2) temperaturat qe po ndryshojne gjithnje dhe me shume ne cdo vend te botes?
  "LIRIA S'ESHTE GJE TJETER, VECSE NJE KUFOM E DEKOMPOZUAR"

 3. #163
  i/e regjistruar Maska e Mynyr Nazaj
  Anėtarėsuar
  09-04-2006
  Vendndodhja
  Ne Colico (LC) lago di Como
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Bota eshte ne doren tone

  Prej shume kohe me punen time kam kerkuar te jape nje ndihme modeste per ēeshtjet ambientale e duke pasur parasysh qe me kete inisiative e relizimime konkrete preken interesa e fitime te shume personave e grupeve nuk e kam nderprere asnjehere punen time . me konkretishte.
  Qe prej vitit 2004 nisem instalimin e impianteve te pare fotovoltaike e paneleve diellore ,gje qe ne ate kohe ketu ne Itali ishte nje gje e re dhe shume e veshtire per te bindur njerezit apo grupe te ndryshme per instalimin e tyre sepse mentaliteti dhe kultura per keto teknologji te reja ishte shume i mirefillet , por megjithate arritem te benim diēka e keshtu duke mare meriten e PIONEREVE lidhur me kete inisiative.
  2005 , relizojme shtepine e pare qe nuk ka nevoje per energji elektrike e ngrohje (gaz ose nafte) .Duke relizuar nje tipe teknologjie te re ndertimi qe e quajtem "Eco-edilizia" e instalimin e nje impianti termo-hidrauliko per ngrohje dhe ftoje shume natyral si dhe futjen per here te pare te nje gershetimi mindis energjise elektrike te prodhuar nga dielli (fotovoltaike ),energjise ngrohese nga dielli (panele diellore ), gjeotermike (shfrytezimin e temperatures se ujit nentokesore ) te komanduara nga POMPA DI CALORE , arritem qe ne nje zone (Chiavena -Sondrio Itali ) me kushte klimaterike shume te veshtira te siguronim prodhimin e energjise elektrike ,ngrohje e ftohtese si dhe ti kethenim pronarit te baneses (450 metra katerore) nje shume prej 2.500 € fitim ēdo vite per 20 vjete( ligji Italian per tu ardhur ne ndihme ketyre personave si dhe per te bere te mundur prodhimin e energjise nga burime te pastra ).
  Jo pa qellim e bera kete pershkrim te vogel te historise se punes sime ,VEGALUCE SRL, per te cilen mund te flase e tregoje shume gjera qe kemi relizuar gjete ketyre viteve te cilat kane bere te mundur autonomine e shume familieve , shkollave , konvikteve ,spitaleve , qendra istitutesh, e ndermarje nga pagIamet maramendese qe u detyroheshin firmave furnizuese te energjise .
  Kjo eshte mundesia me mire per tu kethyer pergjigje shume problemeve economike ,sociale e ambientale qe po behen gjithmone e me kritike jo vetem nga ana ekonomike , ambientale por mbi te gjitha po ve ne rrezike eksistenzen tone .
  GJERAT DUHEN NDRUSHUAR ME GUZIM PER TE MOS VENE NE PIKEYETJE ATE QE QUHET NESER . RENDESI NUK KA KUR DO TA KUPTOSHE NDOTJEN E AMBIENTIT E KURSIMIN E ENERGJISE , RENDESI KA SE KUR DO TA FILLOSHE ATE.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 08-05-2011 mė 14:22
  Dielli lind edhe ne Shqiperine time

 4. #164
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Shreku Lexo Postimin
  pershendetje "tvsh"
  uen ne te vertet nuk eshte se jam ndonje specialist ne lidhje me temen dhe nuke di nese dhe ti je apo nuk je specialist ne kete fushe .
  por do te doja te te beja dy pyetje ne lidhje me kete tem.

  1) si shpjegohet fakti qe akujt e antraktides po zvogelon cdo vit?

  2) temperaturat qe po ndryshojne gjithnje dhe me shume ne cdo vend te botes?
  absolutisht qe nuk jam specialist

  1. por akujt po zvogelohen ne polin e veriut dhe po shtohen ne antraktide kete si e shpjegon ti?
  http://www.theaustralian.news.com.au...83-601,00.html

  2. temperaturat ishin mesatarisht me te nxehta 20vjet me pare sesa jane sot.

  toka po ftohet

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e STOP-START
  Anėtarėsuar
  03-07-2009
  Postime
  237
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ishin duke biseduar dy pleq (qė si gjithmonė) 12 orė kalojnė para TV duke shikuar LAJME dhe njėri pre tyre tha :
  Kjo Ngrohja Globale , Na Merdhiti

 6. #166
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga STOP-START Lexo Postimin
  Ishin duke biseduar dy pleq (qė si gjithmonė) 12 orė kalojnė para TV duke shikuar LAJME dhe njėri pre tyre tha :
  Kjo Ngrohja Globale , Na Merdhiti
  kineze ishin pleqte?

 7. #167
  i/e regjistruar Maska e Jehonn
  Anėtarėsuar
  19-07-2009
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Shpeto Boten!!

  --------------------------------------------------------------------------------
  -Ne baze te te dhenave te fundit satelitore te dhena ne artikullin e dhjetorit 2007,shkencetari per klime i Administrates nacionale aeronautike dhe te gjithesise(NASA) Jay Zwally parashikon qe gati I TERE AKULLI MUND TE ZHDUKET nga oqeani Arktik DERI NE FUND TE VERES 2012.
  Sepse nese i tere akulli shkrihet,nese te gjithe polet shkrihen dhe po qe se deti eshte i nxehte,atehere do te lirohet gazi nga oqeani .Eshte nje sasi e madhe e gazit.E mjaftueshme te mbyse qdonjerin.Nese shikoni ligjeraten nga Singapori(10.01.1995), qysh atehere eshte paralajmeruar qe duhet te nderrojme menyren se si jetojme,perndryshe do te jete vone.Kjo ka qene para 10 ose 15 viteve.Ose para asaj qdo here eshte folur se si i shkaterrojme pyjet e planetit tone.Ngrenia e mishit e cila po ashtu ndikon ne mase te madhe ne shkaterrimin e planetit Toka.Shkencetaret thone plot gjera.Ata tani degjojne por besoj se se shpejti do te veprojne.Vetem le te marrin ndonje veprim.Te gjitha qeverite ne bote kete teme e marrin me te vertete seriozisht.Vetem se jam e brengosur qe veprimi mund te jete me te vertete i ngadalshem.
  -Sepse akulli reflekton rrezet e diellit dhe i kthen ato mbrapa ne gjithesi,mirepo tani akulli shkrihet aq shume sa qe nuk ka mjaft reflektim.E pasi qe deti eshte i nxehte ai e shkrin akullin.E per shkak te shkrirjes se akullit deti nxehet edhe me shume.A e shihni se qka po mendoj,cikel?

  KESHTU ZHVILLOHET KJO.NESE KETE NUK E PERMIRESOJME,PER 4 OSE 5 VITE,MBARON.NUK KA ME.KJO ME TE VERTETE ESHTE SHUME URGJENT.


  "Mos hani mish,ngisni biciklete, dhe behuni kursimtare gjate blerjes-keshtu mund te ndihmoni ne ndaljen e nxehjes globale"


  te dhena per shtator 2007
  -23% me i ulet se sa i meparshmi(sipas te dhenave te NASA-s)
  -50% me i ulet se sa niveli i 1950(sipas te dhenave te anijeve)
  -Humbja e siperfaqeve te akullit te Grenlandes eshte tani 400% me i madh se para 15 viteve
  -Temperaturat e siperfaqes ne Arktik jane me te larta ne 77 vite prej sa behen matjet.
  SHPRESA EGZISTON
  Sipas shkencetarit te njohur te NASA-s James Hansen:"I kemi kaluar pikat e majes pikat e majes por nuk e kemi kaluar piken prej se ciles nuk ka kthim.Ende mund ti kthejme gjerat,por kjo kerkon nderrimin e drejtimit shume shpejte"


  Shenjat paralajmeruese
  -Raporti i KB mbi katastrofat natyrale ne 2007 thone se 9 nga 10 pasojave me te renda jane shkak i jo barazpeshes klimatike.Nepunesit kane vendosur 20000 banore te ishujve me te ulet Duke of york,njerin prej ishujve te Papua Guinese se Re ne vitin 2000.Per shkak te peshkimit te tepruar te peshkut dhe humbjes se dhjetera milionave sandeteve vitale,ujerat e Afrikes jugperendimore jane plot me gazin helmues i cili rrjedh nga fundi i oqeanit,duke mbytur jeten detare ne siperfaqen me madhesi te shtetin te New Jersey te SHBA-ve dhe e keqesuar efekti i serres. Oqeanografi australian Steve Rinbouf vlereson se shkalla e shpejte e shkrirjes se akullit do te thote qe 100 milion njerez te cilet jetojne ne kushte jo te mira higjienike mund te vdesin si pasoje e semundjeve te ndryshme te shumta te shkaktuara nga ngrohja globale.
  PYETESORI I PAEVITUESHEM
  -QE TE SHPETOJME PLANETIN,DUHET:
  1.TE BEHEMI VEGJETARIAN?
  2.TE NGASIM MAKINA ME LENDE BIO\MAKINA HIBRIDE?
  3.TE MBJELLIM ME SHUME PEME?
  4.TE KALOJME NE ENERGJI PERTERITESE?
  5.TE LUTEMI?
  (pergjigjee gjitha keto+edhe me shume)

 8. #168
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  NGROHJA GLOBALE DHE PARASHIKIMET E NOSTRADAMUSIT  Rritja e temperaturės globale tė tokės dhe rreziku qė paraqet sot ajo, ėshtė njėra ndėr problemet mė serioze me tė cilėn duhet tė merret njerėzimi gjatė kėtij shekulli. Por, pak kush e di se, pėr kėtė rrezik tė madhe qė tani po i kanoset njerėzimit, njė gjė tė tillė, mu para 500 viteve, veē e kisha paraparė nė parathėniet e veta famoze, parathėnėsi mė i madh i tė gjitha kohėrave, Mishell Nostradamus.
  Sipas parashikimit tė shumė shkencėtarėve, problemi dhe preokupimi kryesor i njerėzimit nė tė ardhmen, pa dyshim se do tė jetė ngrohja globale e tokės. Kjo dukuri shkaktohet pėr shkak tė dėmtimit permanent tė shtresės mbėshtjellėse tė ozonit qė e pėrshkon globin tokėsor. Pėr tė qen ky fakt edhe mė brengosėt, dėmtimi i kėsaj shtrese po bėhet nga dora e vetė njeriut, gjegjėsisht pėrmes prodhimit dhe pėrdorimit enorm nė industri tė dioksidit karbonik dhe metanit, tė cilat shpėrndahen nė ajėr pėrmes tubave tė ndryshme tė pėrdorimit ditor, si: ngjyra, parfume, dhe mbushjeve tjera, tė njohura tek ne si “spreje spėrkatėse” .
  Se ēfarė rreziku mund tė ketė pėr njerėzimin nga kjo nxehje globale, besoj se tanimė tė gjithė jemi tė paralajmėruar. Shumė vise me klimė tė ndryshueshėm kontinentale, veē kanė filluar tė ballafaqohen me temperatura enorm tė larta. Veē dihet, se nė disa regjione tė botės, dimri, pranvera dhe vera, vit pėr vit ndryshojnė dhe nuk janė si tė viteve tė kaluara. Temperaturat nė kėto vise me tė madhe kanė filluar tė ndryshojnė dhe klima vit pėr vit bėhet e nxehtė, dhe e kundėrta, aty ku ishte zakonisht nxehtė, kemi paraqitjet e shpeshta tė temperaturave mė tė ulėta.
  Dėshmitarė tė ndodhjes sė kėtij fenomeni jemi edhe ne nė Kosovė.
  Nėse kjo gjendje gradualisht vazhdon me kėtė trend, veē mund tė parashikojmė se ēka do tė na gjej pėr disa vite tė ardhshme?
  Pėr fenomenin e nxehjes globale tė tokės dhe rrezikun e madh tė saj pėr mbarė njerėzimin, tanimė veē janė alarmuar shumė qeveri dhe institucione ndėrkombėtare tė vendosjes, por gjėja mė kryesore qė ne deshėm ta parashtroj nė kėtė artikull, ėshtė fakti se, mu ky rrezik, qė tani realisht po i kanoset njerėzimit dhe mbar rruzullit tokėsor, atė, qysh para 500 viteve, nė parathėniet e tija famoze, veē e kishte paraparė, parathėnėsi mė i madh i tė gjitha kohėrave Mishell Nostradamus.

  Ēfarė parashikonte nė realitet Nostradamusi pėr kėtė fenomen?


  Nė veprėn e veta tė shkruar nė formė tė strofave qė ai i quante kuatrane, ndėr shumė parashikime pėr tė ardhmen e njerėzimit, mund tė gjendet edhe disa strofa qė parathonė ndodhjen e thatėsirės sė madhe nė gjithė globin.
  Sipas Nostradamusit, si shkaktare tė kėsaj thatėsire do tė jenė temperaturat e larta klimatike, nga e cila, do tė shkretohen shumė toka pjellore. Do tė paraqiten, zjarre dhe sėmundje tė ndryshme qė si pasoj do tė kenė vdekje masive tė njerėzve, kafshėve dhe botės bimore. Pastaj, pėr shkak tė rritjes sė vėllimit tė ujit, nėpėr oqeane dhe lumenj qė do tė shkaktohen nga shkrirja e akullnajave nėpėr viset polare me temperatura tė ulėta, toka do tė pėrfshihet nga vėrshimet e mėdha.
  Nga kėto vėrshime, ai parasheh pėrmbytjen e shumė sipėrfaqeve ekzistuese kontinentale.
  Kėtė thatėsirė Nostradamusi e parathot kėshtu:

  Nė dyzetetetė gradė
  Deti shkumon, peshqit zihen.


  Sipas tij, thatėsirė e madhe duhej tė zgjaste dyzet vite me temparatura tejet tė larta. Pėr shirat qė pasojnė dhe vėrshimet e mėdha, parathuhet tė jenė tė shkaktuara nė mėnyrė artificiale, nė formė tė shkrirjes sė akullit nga viset polare tė mbuluara me akullnaja. Kjo shkrirje artificiale, duhet tė jetė si rezultat i tė ariturave shkencore nė lėmin e detarisė.
  Ja se si e pėrshkruan kėtė:

  Njohuria (shkenca) detare shiun do ta krijojė...

  Nė pėrgjithėsi, pėr paraqitjen e thatėsirės sė madhe dhe shirave, nė kėto vargje mė konkretisht parathuhet kėshtu:

  Dyzet vite ylberi nuk do tė lajmėrohet
  Dyzet vite mė pas ylberi pėrherė do tė shndėris
  Toka e thatė edhe mė e thatė do tė jetė
  Dhe pėrmbytja do tė vjen kur ylbri sėrish tė paraqitet.

  Gjatė kėsaj pėrmbytje, e tėrė Anglia do tė jetė nėn ujė, dhe jo vetėm Anglia. Mė pas, do tė kemi dukurinė e lėvizjeve tė mėdha tektonike tė shumė sipėrfaqeve tokėsore dhe kontinenteve tė tėra. Veq kėtyre efekteve, Nostradamusi parathot se nė rruzullin tokėsor do tė ketė dyndje tė mėdha tė popullatės nga njė vend nė vendin tjetėr, gjė qė, do tė paraqes edhe njė problem tjetėr tė madh hapsinore pėr njerėzimin.
  Nėse nė kėtė kontekst, pėmendim edhe urrinė e madhe tė cilėn nė shumė kuatrane e parathot Nostradamusi, e qė do tė jetė si pasoj e thatėsirave tė mėdha, atėherė shumė qartė mund tė paramendojmė se me ēfar pasoja katastrofale pėr njerėzimin do tė jetė ky ndryshim i mundshėm klimatik.
  Kur tė kalojnė tė gjitha kėto vuajtjet, sipas Nostradamusit, njerėzimi shpėtimin e vetė duhet ta gjejė tek kthimi i pafeve nė rrugėn e vėrtetė tė Zotit.
  Pa marrė parasysh se sa mund tė janė tė vėrteta kėto parathėnie tė Nostradamusit, njė gjė ėshtė mė se e vėrtetė: jemi dėshmitarė edhe vetė se njerėzimit dita mė ditė i kanoset rreziku nga nxehja globale dhe ndryshimi i temperaturave. Sa pėr kuriozitet tė parashtrojmė pėr fund edhe njė tė dhėnė interesante:
  Sipas parashikimit tė ekspertėve tė NASA-sė, ky vit do tė jetė viti mė i ngrohtė nė tokė gjatė mijėvjeēarit tė fundit?!
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 9. #169
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  nuk ka ngrohje globale, absolutisht qe nuk ka. ndotje ambienti e besoj por toka sa po vjen e po ftohet. jane interesa te peshtira qe shoket e atij qe shpiku internetin, al gore, duan te perfitojne.
  Dhe ti me shitesh mua ketu intelektual. Ti qenke me tape se ato evangjelistat Amerikan te cileve cdo dite u tregohen faktet mbi ngrohjen globale si dhe pasojat qe i kanosen njerezimit, ndersa keto keto dmth evangjelistat kristijan vazhdojne duke thene " Oh thats B.ull S.hit"!!!

  Si deshiron ti qe te kuptojsh se ka ngrohje globale, mos valle pret qe "ngrohja globale" te te vij dhe te te foli ty ne menyre te drejt per drejte?!!!
  Nuk eshte njeri, eshte fenomen okay.
  Por prap se prap po flet, biles me ze shum te larte, por cfar me be qe jemi te rrethuar me njerez te shurdher si puna jote qe vini ketu dhe thoni qe nuk ekziston ngrohja globale!!!!

  Shikoj pak keto foto dhe studjoj pak.


  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 10. #170
  ALEN Maska e Hyrida Basha
  Anėtarėsuar
  01-09-2009
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ngrohja globale ekziston dhe madje eshte nje nder rreziqet me te medha qe i kanoset njeriut nese nuk do te merren masa. Kjo duket ne ndryshem e shpeshta te temperaturave. Kemi vite te tera qe nuk kemi nje ndarje normale te rregullt te stineve. Po kalojme ne menyre te menjehershme nga xhupat dimeror ne veshje te holla verore pa parnvere si dhe nga veshjet e holla verore ne xhupa dimerore pa vjeshte ne mes. Duhet te dime qe nese temp mesatare e tokes do territej me3.6 grade celcius do te kishim nje shkrorje te akujve nje rritje te nivelit te ujrave dhe si rrjedhim permbytje. Nese temp do te ulej me 3.79 do te kishim ngrica te periudhave te jurasikiu apo periudhave te akullnajave
  Ndaj tvsh te sugjeroj te besosh se ekziston ngrohja globale. Une sjam eksperte e kesaj fushe por studioj nje dege qe ka lidhje me kete fenomen

 11. #171
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,070
  Faleminderit
  2
  37 falenderime nė 33 postime
  Ngrohja globale eshte sajimi i radhes per te ulur ritmin e zhvillimit ekonomik boteror. Gjithcka eshte e mire llogaritur, qe nga fotot qe ofrohen deri tek shkencetaret qe paguhen per konkluzionet qe japin. Qellimi eshte frenimi i zhvillimit. Rritja ekonomike duhet te jete zero. Teknologjia eshte e vetmja qe nuk do frenohet. Do thoni ju po pse duan ta frenojne zhvillimin?
  Mos harroni ndryshimet e medha (revolucione apo ndryshime sistemesh) ndodhin kur ka krize ekonomike se ndryshe populli eshte i forte dhe nuk nenshtrohet kollaj.
  La verita' ti rendera' libero!

 12. #172
  Special one Maska e muskulozi
  Anėtarėsuar
  09-09-2009
  Vendndodhja
  Aty ku Andrrat mbesin Endrra
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk asht ngohja globale shkaku qe po shkrihet akulli.Shkaku i vertet asht POLE SHIFT
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga muskulozi : 20-11-2009 mė 08:00

 13. #173
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,070
  Faleminderit
  2
  37 falenderime nė 33 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jehonn Lexo Postimin
  --------------------------------------------------------------------------------

  PYETESORI I PAEVITUESHEM
  -QE TE SHPETOJME PLANETIN,DUHET:
  1.TE BEHEMI VEGJETARIAN?
  2.TE NGASIM MAKINA ME LENDE BIO\MAKINA HIBRIDE?
  3.TE MBJELLIM ME SHUME PEME?
  4.TE KALOJME NE ENERGJI PERTERITESE?
  5.TE LUTEMI?
  (pergjigjee gjitha keto+edhe me shume)
  >>> Asnjera nga keto nuk po e rrezikon boten. Bota rrezikohet nga prishja e ekuilibrit te saj me dashje me anen e projektit HAARP. Se pari po prish ekuilibrin natyral te kores se tokes duke aktivizuar termete ne zonat sizmike. Dhe se dyti duke modifikuar klimen ose duke komanduar ate. E gjitha kjo eshte shume here me shkaterruese sesa nafta qe djegim ne. Historia qe po shkaterrojme planetin eshte nje perralle e krijuar per qellime te tjera. Kuptohet qe te besohet kjo perralle kane nevoje edhe per fakte. Per kete mendon projekti HAARP i cili po ben namin kohet e fundit.
  > Kam pershtypjen se planeti shpeton vetem nese keta i ndalojne planet e tyre por kjo veshtire se ndodh. Keshtu qe na ngelet vetem te lutemi.
  La verita' ti rendera' libero!

 14. #174
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Asnjera nga keto nuk po e rrezikon boten. Bota rrezikohet nga prishja e ekuilibrit te saj me dashje me anen e projektit HAARP. Se pari po prish ekuilibrin natyral te kores se tokes duke aktivizuar termete ne zonat sizmike. Dhe se dyti duke modifikuar klimen ose duke komanduar ate. E gjitha kjo eshte shume here me shkaterruese sesa nafta qe djegim ne. Historia qe po shkaterrojme planetin eshte nje perralle e krijuar per qellime te tjera. Kuptohet qe te besohet kjo perralle kane nevoje edhe per fakte. Per kete mendon projekti HAARP i cili po ben namin kohet e fundit.
  > Kam pershtypjen se planeti shpeton vetem nese keta i ndalojne planet e tyre por kjo veshtire se ndodh. Keshtu qe na ngelet vetem te lutemi.

  Nuk ekziston gje e tille me prishjen e ekuilibrit sepse nen toke pllaket levizin cdo here dhe nuk kan te bejn me cfare bejm siper. Termetet dhe zonat sizmike jan natyrale qe ne krijimin e Tokes dhe jan te pa parashikushme kur ndodhin.

  Ajo qe u tha me siper per bujqesin dhe ngorhjen globale eshte e vertet. Bujqesia krijon 14% te ngrohjes globale, sidomos lopet qe leshojn methane. Dihet qe qymyri eshte arseja me e madhe per ndotjen dhe ngrohjen globale por shume pake njerez e kuptjon qe bujqesia ka nje efekt te lart. Edhe vet njeriu leshon nje print te tille cdo vite.


  Gjithashtu sa me pake peme te ket aq me pak gazra kepen nga ndotja (co2, methane etj). Ato gazra qe nuk kapen mbeten ne atmosfere dhe lejojn me shume rreze te djellit te depertojn.
  Il Club Pił Titolato Al Mondo

 15. #175
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Anėtarėsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  24
  Postime
  223
  Faleminderit
  7
  2 falenderime nė 2 postime
  Ska ngrohje globale,eshte e vertet se pak eshte rritur klima per shkak karbonit por nuk dryshon shum,me haarpin e ndrrojin klimen qysh kan qef edhe nje sasi atmosferes e kane leshuar ne hapsir,edhe grohja globale ka qen vetem sa per te fituar fonde

 16. #176
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Lojė e UN-it pėr religjonin e ri nė botė. Kėta gomerė mė shumė sukses do kishin po ti thonin gjėrat realisht sic janė. Duhen tregje, duhen mėnyra tė tjera prodhimi, kemi arritur atė qė nė ekonomi njihet si "diseconomies of scale", por jo, po na flasin pėr rregulla, taksa, taksa karboni, e budallalliqe pėr ti tregtuar kėto si aksione. Cmėnduri e Gorit qė ka investime nė qindra Private Equities e kėrkon tash tė bėhet trilioner.
  Mė e ndershme do ishte tė krijohej njė platformė pėr kėrkim energjish tė pastra se duhen gjetur, por jo duke pėrodur kėtė propagandė pėr qėllime meskine.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #177
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vetė se di.... :)
  Postime
  821
  Faleminderit
  17
  5 falenderime nė 5 postime
  Ngrohja globale nuk ėshtė njė gjė e re. Edhe pėrpara nė historinė e planetit tonė ka pasur ngrohje dhe po ashtu ftohje globale, kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos se planeti ynė si edhe planetėt dhe yjet tjera tregojnė se kanė shenja aktiviteti gjeologjik dhe se kėto kalojnė nė njė lloj cikli periodik. Ne duhet tė kemi parasysh shumė fakte kur flasim pėr kėto fenomene, sepse siē dihet ēdo objekt qiellorė dhe po ashtu edhe galaksia jonė gjatė tėrė kohės ėshtė nė lėvizje, lėvizje e cila ka ndikon shumė nė kushtet klimatike tė planetit tonė. Pastaj si u pėrmend edhe mė lartė fusha magnetike e planetit tonė ėshtė duke kaluar nė njė masė ku edhe bėhet fjalė pėr ndėrrimin e poleve. Ekziston njė regjion shumė i madh nė Atlantikun jugor ku fusha magnetike pothuajse tani ka ndėrruar polaritetin.
  Projektet e ndryshme ekologjike pėr gjetjen e mėnyrave tė reja tė shfrytėzimit tė energjisė dhe zbulimeve tė reja tė burimeve energjetike nuk mundė tė nėnvlerėsohen por ne njė gjė duhet qė tė kemi ndėrmend qė tė mos bėhemi paranoid dhe tė kalojmė nė ekstremizėm dhe tė shohim fundin e tokės (doomsday theories) nė ēdo gjė.
  Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė

 18. #178
  i/e regjistruar Maska e migena83
  Anėtarėsuar
  27-03-2012
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ngrohja globale eshte nje mashtrim i madh qi po i behet njerezimit
  ngrohja nuk ndikohet nga CO2 por nga dielli

  eshte shume naive te mendoh qe CO2 krijon ngrohje globale i cili eshte i paperfillshem ne atmosfere dhe lejme menjane faktorin kryesor te ngrohjes qe eshte dielli ,
  njerezimi e ka kujtesen shume te shkurter sepse ka pasur periudha shume me te ngrohta nga ckemi kaluar dhe njekohesisht edhe periudha me te ftohta dhe cikli do te perseritet perseri
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 30-03-2012 mė 23:13

 19. #179
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Citim Postuar mė parė nga migena83 Lexo Postimin
  ngrohja nuk ndikohet nga CO2 por nga dielli
  A mund te sjellesh fakte per ta mbeshtetur kete argument?

  Dhe meqe permende periudhat me te ngrohta nga e kaluara, a mund ti permendesh ca?
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 20. #180
  i/e regjistruar Maska e Syze
  Anėtarėsuar
  06-08-2012
  Postime
  109
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne shqiptarėt duhet tė fillojmė tė ndėrtojmė mė shumė banesa nė lindje tė vendit, kjo ėshtė e ardhmja nga rritja e nivelit tė detit (ėshtė shumė e madhe ndaj po ju jap linkun mė mirė):
  http://vrstudio.buffalo.edu/~depape/...pe100-6000.jpg

Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ku shtrihet perandoria globale e SHBA
  Nga Gunnar nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2007, 10:52
 2. Stuhi Globale Rere Erresojne dhe "Perzhisin" Token
  Nga Darius nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-04-2006, 00:56
 3. Hegjemonia amerikane dhe e mira e pėrbashkėt
  Nga Davius nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-01-2006, 17:55
 4. Menyra e komunikimit ne nje ekonomi Globale.
  Nga Estella nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-06-2002, 10:38
 5. Njerėzit qė dirigjojnė ekonominė globale
  Nga ILovePejaa nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2002, 23:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •