Close
Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 185
 1. #141
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga Syte_e_Tigrit Lexo Postimin
  ..........mbase toka riciklon veteveten????
  Me pelqeu shume kjo shprehje pasi kam te njejtin mendim. Toka mbas cdo periudhe te caktuar kohore e riciklon vetveten ndersa me cibane si njerezimi qe po shkaterron cdo bukuri e pasuri ka nevoje te sherohet. Fataliteti yne si shoqeri njerezore sot eshte qe kurre nuk kuptuam se balancat e natyres nuk duhen prishur sepse po u prishen atehere dhe vete ciklet jetike do ndryshojne dhe planeti nuk mund te jete me i njejti me ate qe kemi njohur gjithmone. Dhe Tokes i pelqen te jete kjo qe eshte keshtuqe do 'perpiqet' te rigjeneroje vetveten.

 2. #142
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  Ngroja globale
  do ishte katastrof
  Ne jemi duke jetuar fazen me te nxehte per dy mijevjecaret e fundit.Temperatura e larte ashtu edhe ato te ulta jane ne gjendje te ndryshojne ekosistemin njerezor.

  aleati kryesor ne lufte te perhereshme me kete fenomen do te jete vete natyra
  eshte zbuluar qe iceberg-et,duke u shkrire leshojne neper dete e oqeane,nje sostanze te cmuar qe e quajne "fitoplanton",qe duke thithur anidridin karbonik nga ujrat i lejojne deteve te pastrojne atmosferen
  ne njerzimi jemi ndotsit kryesor te atmosferes

  eshte dyfishuar popullimi ne bote
  besoj tek riciklimi se ndryshe .....
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 3. #143
  i/e regjistruar Maska e VALMIR11
  Anėtarėsuar
  01-04-2007
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rritja e temperaturės globale tė tokės dhe rreziku qė paraqet sot ajo, ėshtė njėra ndėr problemet mė serioze me tė cilėn duhet tė merret njerėzimi gjatė kėtij shekulli. Por, pak kush e di se, pėr kėtė rrezik tė madhe qė tani po i kanoset njerėzimit, njė gjė tė tillė, mu para 500 viteve.

 4. #144
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  Citim Postuar mė parė nga VALMIR11 Lexo Postimin
  Rritja e temperaturės globale tė tokės dhe rreziku qė paraqet sot ajo, ėshtė njėra ndėr problemet mė serioze me tė cilėn duhet tė merret njerėzimi gjatė kėtij shekulli. Por, pak kush e di se, pėr kėtė rrezik tė madhe qė tani po i kanoset njerėzimit, njė gjė tė tillė, mu para 500 viteve.
  prandaj besoj se toka riziklon vetveten ose me sakt mbron vetveten
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 5. #145
  WoRkInG Maska e [Neo]
  Anėtarėsuar
  05-10-2008
  Vendndodhja
  A man can be happy with any woman, as long as he does not love her.
  Postime
  247
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une do them vetem nje dicka nena natyre eshte e rregulluar ne nje rreth vicioz qe nuk duhet prishur se po u prish do filloje shkaterrimi i gjithckaje derisa ai rreth vicioz te vihet perseri e perseri eshte gjithmone ideja e vazhdimesise kur shkaterrohet nje yll krijohet nje tjeter nuk e vendosim kete une apo tieshte nje nga ligjet e universit ne thjesht mund ta pershpejtojme ose ta ngadalesojme dhe jo ta shmangim eshte e pamundur te shmanget detyra jone eshte qe ne te gjejme nje menyre per ti shpetuar per ti mbijetuar kesaj katastrofe.
  Always forgive your enemies, nothing annoys them so much.

  Oscar Wilde.

 6. #146
  i/e regjistruar Maska e Mynyr Nazaj
  Anėtarėsuar
  09-04-2006
  Vendndodhja
  Ne Colico (LC) lago di Como
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po eshte e vertete , disa rregulla qe natyra ka vendosur duam apo jo ,ne pamundesi per te nderhyre kethehemi ne vezhgues e ngrejme supet por nuk do te isha dakorte qe per nje situate ne te cilen ne jemi pergjegjes , ndotjen e ambjentit , duhet ete behemi vezhgues.
  Une drejtoje nje Grupe ketu ne Itali qe pas nje pune te gjete e te veshtire kemi arritur te realizojme shtepine ideale ku ka nje temperature konstante 20°gjate gjithe vitit ,nuk digjet gas e nafte ,nuk ka nevoje per energjine elektrike te te tjereve bile i kethene pronarit te saje rrethe 2.500€ ne vite .Po sikure te gjithe te kemi nje shtepi te tille ēdo te ndodhte......????
  Rruget jane , por kush ka deshire te marshoje me ne ...
  Dielli lind edhe ne Shqiperine time

 7. #147
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Univers
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Te gjithe do te marshonin pas teje ose pas jush,Mynyr Nezaj,mjafton qe te trokasesh ne DEREN e duhur!?

 8. #148
  i/e regjistruar Maska e Mynyr Nazaj
  Anėtarėsuar
  09-04-2006
  Vendndodhja
  Ne Colico (LC) lago di Como
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit per pergjigjen tuaj .
  Dielli lind edhe ne Shqiperine time

 9. #149
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Univers
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pastaj ajo qe thua ti MYNYR N,mua me duket dhe nje mundesi e bukur biznesi.

 10. #150
  Ultras Maska e KUSi
  Anėtarėsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Leni mo kto pallavra (ngrohje globale) tashi ne kte stin se ska lezet -7 C bon ftoht ktu
  ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

 11. #151
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,563
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 51 postime
  Leni mo kto pallavra (ngrohje globale) tashi ne kte stin se ska lezet -7 C bon ftoht ktu


  o vlla shef ndonjihere Explorer Channel ti kot po te pyes

  eshte sot -7 por mbas 100 vjeteve do te jete + 70
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 12. #152
  i/e regjistruar Maska e Mynyr Nazaj
  Anėtarėsuar
  09-04-2006
  Vendndodhja
  Ne Colico (LC) lago di Como
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  -7° jane nje shenje e mire e ne kemi mundesi te mbijetojme por si do tja benim kur eshte mbi 40°.P.sh ketu ku jetoje une temperatura jashte eshte -6° e me 2€ ne dite ne kemi nje ngrohje 20°ne nje siperfaqe prej 450m katerore dhe kjo eshte nje kosto e madhe sepse jashte po bie bore.Ky eshte nje realitete e po qe se doni te dini diēka me shume me pyesni.
  URIME PER NJE VITE TE RI DIELLORE 2009
  Dielli lind edhe ne Shqiperine time

 13. #153
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime

  Cilės t'i besoj

  Shkrimet e tilla mė shqetėsojmė, pėr tė mos thėnė me tmerrojnė.
  Deri vonė sikur flitej pėr "ftohjen globale", tash na doli "ngrohja globale". Unė u ēmenda. Mė orientoni nga cila tė frikėsohem dhe a kemi vėrtet arsye tė frikėsohemi, apo mos ėshtė kjo lojė e disa shteteve pėr pėrfitime tė tyre?
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 14. #154
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ish Kandidati Per President Ne Amerik All Gore Ka Bere Nje Dokumnetar Ne Lidhje Me Ngrohjen Globale Dhe Nese Nuk Gabohem Ka Marra Dhe Oskar Per Dokumentarin Shkencor Me Te Mire. Materiale Ne Lidhje Me Ngohjen Globale Kisha Lexuar Me Pare Por Kur Pash Kete Dokumentar Mu Mbush Mendja Se Globi Nuk Eshte Ai Qe Ka Qen .mjafton Te Shikosh Vitet E Fundit Cudit E Motit Vera Perzihet Me Dimer E Dimri Me Vere .do Zoti E Marrin Masa Keta Qe E Kan Ne Dore Kete Pune Se Po Nuk U Morren Masa Me Aq Sa Kam Kuptuar Nga Dokumentari Zor Se Shpetojm Te Gjith

 15. #155
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  mos ėshtė kjo lojė e disa shteteve pėr pėrfitime tė tyre?


  ngrohja globale thjeshte po keqperdoret ne media

  toka adaptohet me ndryshimin e klimes
  natyra ruan ekuilibrin e saj
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 16. #156
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
  ngrohja globale thjeshte po keqperdoret ne media

  toka adaptohet me ndryshimin e klimes
  natyra ruan ekuilibrin e saj
  TUNG IZADORA . PO MIRE TOKA E ADAPTON NDRYSHIMIN E KLIMES PO AI UJI QE SHKRIN NGA AKUJT KU DO SHKOJN AI EEE,,???? E KE PARE DOKUMENTARIN E ALLGORIT ESHTE PUNE SHKENCORE AJO ATY E KA FAKTE BINDESE NUK ESHTE LOJ KLANESH. KLIMA PO NDRYSHON E KJO BIE NE SY PER DITE E ME SHUM VERA NUK ESHTE ME VERE PO NE MES TE VERES MUND TE BEJ MOT VJESHTE E NE FUND VJESHTE MUND TE BEJ VERE OSE NE PRANVER TE BEJ DIMER KETO JAN GJERA JO NORMALE ME DUKET MUA SI THUA TI????

 17. #157
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,563
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 51 postime
  ore kam hall se ma kap deti shpine qe ngrita ne fshat se 5 km e kam larg detin keshtu qe pas 30 vjetesh do e kem detin te dera e shpise
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 18. #158
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Akulli nė Arktik mund tė shkrihet tėrėsisht nė vitin 2013

  Shtresa e akullit nė Arktik nė stinėn e verės mund tė shkrij tėrėsisht deri nga viti 2013. Njė studim mbi ndryshimet klimaterike paralajmėron se Arktiku po ngrohet me njė shpejtėsi e cila do tė ēoj nė zhdukjen e shtresės sė akullit nė njė kohė shumė me tė hershme nga ajo qė parashikohej, e bėhet fjalė pikėrisht pėr fillimin e vitit 2013. Drejtori i Qendrės pėr Studimet e Zonave Veriore nė Universitetin Laval nė Kebek, Warwick Vincent (Varvik Vinsent) ka vlerėsuar tė dhėnat mbi kushtet klimaterike nė zonė si tejet pesimiste si dhe ėshtė shprehur se viti 2013 sipas kėtyre studimeve i pėrafrohet mė shumė parashikimeve.
  Njė ekip studiuesish kanė shpenzuar kėto dhjetė vitet e fundit nė Ishullin Ward Hunt/ Uard Hant, 4,000 km nė veriperėndim tė Otavas, pėr tė studiuar situaten nė Arktikun Kanadez, nė afėrsi tė Polit Verior. Mbasi i shprehu shqetėsimet Parlamentit Kanadez, Vinsent shprehu njėkohėsisht edhe habinė mbi zgjerimin e hapėsirės ujore e shpejtėsinė me tė cilėn ndryshimet po ndodhin. E pa vėnė re kjo me pare nė 10 vitet e fundit. Arktiku po ngrohet me njė shprejtėsi dy herė mė tė lartė nga pjesa tjetėr e botės. Nė vitin 2008, temperatura maksimale pėr stinėn e verės nė ishullin Ėard Hunt (Uard Hant) ka arritur vlerėn e 20oC krahasuar me 5 gradė qė ka qenė temperatura normale. Sipas shkencėtarėve parandalimi i fenomenit shfaqet i paarritshėm.

  Alsat
  Sui generis

 19. #159
  i/e regjistruar Maska e Mynyr Nazaj
  Anėtarėsuar
  09-04-2006
  Vendndodhja
  Ne Colico (LC) lago di Como
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shume po flasin per klimen dhe kur te medhenjte jane te shqetesuar do te thote qe gjerat nuk shkojne dhe aq mire .Ne fillim te shekullit u vendose qe per te matur ndryshimet klimaterike te krijohej nje ore ku ora 24-00 do te shenonte shketerimin pa kethim mbrapa te gjendjes se klimes ...... tani ora po shenone 03-15.Gjendja eshte shume kritike dhe po qe se ne nuk bejme diēka pasojat jane te pallogariteshme . Neser nuk ka kohe ....sepse nuk ekzistone .
  Dielli lind edhe ne Shqiperine time

 20. #160
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Univers
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Diku kam lexuar per nje kryeqytet andej nga afrika,mbase zimbave apo dicka e tille,nuk m ekujtohet mire,Kryeqyteti i tyre ishte rreth 800 metra mbi nivelin e detit,dhe ishte ndertuar aq lart per tu shpetuar mushkonjave,por tashme ne nivlin e 600-700 metrave kishin arritur mushkonjat,kjo ndodhte ose mendohej per shkak te ngrohjes globale.

Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ku shtrihet perandoria globale e SHBA
  Nga Gunnar nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2007, 10:52
 2. Stuhi Globale Rere Erresojne dhe "Perzhisin" Token
  Nga Darius nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-04-2006, 00:56
 3. Hegjemonia amerikane dhe e mira e pėrbashkėt
  Nga Davius nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-01-2006, 17:55
 4. Menyra e komunikimit ne nje ekonomi Globale.
  Nga Estella nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-06-2002, 10:38
 5. Njerėzit qė dirigjojnė ekonominė globale
  Nga ILovePejaa nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2002, 23:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •