Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 141
 1. #121
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Darius
  Ma ha mendja qe e ke fjalen per Janus. Po te jepja nje pasqyre te plote te tij do dilja komplet nga tema e Illuminatit pasi vetem nje rrol i Janusit ben pjese ne kete teme dhe ai eshte qenia e tiij si Perendia e Nisjes ose Fillimit ne Mister ose god of initiation into the mysteries
  Po te jap dhe kete fragmen ne anglisht ndersa po te nis dhe nje dicka me mp qe ta kesh me te detajuar:

  Janus is portrayed as holding the scepter and the key. Now, like the crown, the scepter is the emblem of royal power. Seen from a mystical perspective, they symbolize one who has reached the highest level of Cosmic Consciousness as an awakened master of himself and of his own destiny. Furthermore, since the scepter is on his right, or masculine, side he represents, in an initiatory sense, the inner spiritual power of the mystic. The key, on his left, or feminine, side represents Jana, his complement, or Sophia, the higher intuition and intelligence within a mystic that holds the key to the kingdom. The crown symbolizes the three principles in a mystic, i.e., his mystical wedding or the union of the two opposites on the axial neutral pole of pure Consciousness and Being. According to Hebrew Kabbalah symbolism, the right and left correspond respectively to two Divine attributes: mercy (CHESED) and justice (GEBURAH). On one level, this shows that the seeker judges no one except himself, and on a more spiritual level, it proves that the invisible part or third face is the real judge of the living and dead, the one that conveys harmony and peace. This small cartouche, therefore, shows us that when the masculine and feminine energies within the mystic function properly and in harmony, then the mystical wedding takes place in the seeker, bringing about his/her own invisible face and presence of Cosmic Consciousness. This invisible presence also has the symbolic name of Melchizedek.

  Dhe sidomos ky moment:

  (The word "initiation" derives from in-ire, or enter (again the symbolism of the gate). Christ said, "I am the Way"—another connection between Janus and Christ?)

  Merre me mend tani pse eshte pjese e simbolizmit
  Rrofsh per shpjegimin, gjithsesi:
  Jam i interesuar me teper per interpretimin e figurave te atij postimi. Besoj se jemi ne teme. Kur flasim per Iluminati nuk flitet vetem per sundim ekonomik, por dhe per "cover-ups" te nje niveli qe nese do dilnin mund te ndryshonin shume gjera ne bote. Fundia keto njerez rrijne ne krye duke cuar picirrukat e tyre te na japin iderat qe jane kultivuar nga te tjera mendje atje, "perparimtare" rreth "diversity advantages" apo idiotesira te tjera, dhe per vete mbajne shoqerite e tyre teper te mbyllura.

  Historia eshte e lidhur me gjeopolitiken dhe si e tille, nese kerrcet ndonej lufte, shume pozicione te ketyre trimave do lekundeshin. Prandaj asnjeriut nuk i leverdis te kerrcasi dicka ne Europe, e sidomos ne Ballkan, por ti zgjidhin punet "paqesisht", ose sic do quheshe ndryshe realisht, me imponime diplomatike qe do ishin ne kurriz te popullit(kesaj rradhe ai Kosovar meqe u permend Surroi siper) dhe do pasuronin me teper keta qe jane ne krye. Fundia hovin dhe monstruozitetin qe kane arritur keta e morren mbas LIIB, duke mbledhur cfare kishin kultivuar ne punen ideologjike te viteve 1800 me teorite politike, sociologjike, juridike dhe psikologjike.

  Mendoj se kjo qe dhe aresyeja kryesore e futjes se Amerikes ne Kosove. Prishjes se Jugosllavise(qe filloi qysh ne 90), dobesimin Rus, dhe shmangjen e konfliktit Greko-Turk(NATO te dya) cka mund te sillte gjera jo te kendshme per ekonomine globale qe keta komandojne.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 19-03-2007 m 10:50
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #122
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Te kuptoj. Interpretimi, te pakten me aq sa kam vene re une ne gjithe simboliken qe perdoret ka te beje ngushte me funksionin qe ka njeri apo tjetrin simbol. Duke qene se hyrja ne organizate (perfshi dhe masonerine apo cdo lloj shoqerie tjeter sekrete) is all about initiation ketu eshte dhe arsyeja kryesore e pse-se. Pervec kesaj ma ha mendja qe e lexove ate qe te dergova dhe aty shfaq dhe shume ane te tjera. Nuk habitem aspak (sic e kane thene dhe shume te tjere qe i kane hyre me rrenje) qe ata dine shume me shume se cdine njerezit e thjeshte. Per mendimin tim ata kane ne dore celesat e shume sekreteve qe datojne qe ne kohet me te lashta te njerezimit. Dhe prandaj eshte pothuajse e pamundur te arrish te gjesh me qartesi perdorimin e simbolikes dhe sidomos te ritualit te tyre. Kam nje liber qe titullohet Behold The Pale Horse i William Cooper ku ben nje sqarim shume te detajuar te simbolikes. Nese deshiron mund te ta dergoj ose mund ta gjesh neper torrent files

 3. #123
  i/e regjistruar Maska e XX22
  Antarsuar
  22-10-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne cilat vite e mori si simbol njeri prej grupeve te iluminatit shqiponjen/feniks me dy koka? Sa i vjeter eshte ky simbol ?C'dini tjeter rreth ketij simboli??

 4. #124
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Nese pyetja drejtohet se ne cfare viti atehere pergjigja do ishte shume subjektive. Simbolet e Illuminatit jane te trasheguara prej mijevjecareve dhe nuk eshte ceshtje kohe apo saktesie se kur keto simbole u perftuan prej tyre. Me llogjike do ishte te thuhej qe simbolet u krijuan prej tyre dhe u pasuan si te tilla. Feniksi eshte jashtezakonisht shume i lashte si simbol. Qe tek sumeret (madje dhe perpara tyre neper tokat e Paqesorit dhe Oqeanise) dhe me pas te Babilonasit e keshtu me rradhe. Ideja eshte qe simboli i shqiponjes eshte perdorur nga Nimrod i cili mbahet si transmetuesi i tradites se atyre qe kontrollojne boten nga erresira e mijevjecareve ne ditet tona. Simbolika e shqiponjes qe shpesh e gjejme me nje koke dhe kur eshte me dy koka perfaqeson ringjalljen tek ritualet. Ne rastet kur nje person cohet afer nje gjendje vdekje ose near death state ai me pas 'ringjallet' dhe i thuhet se Baal (per te cilin e kam sqaruar mire ne kete teme se kush eshte) ose ndonje perendi tjeter 'i dha atij jeten' dhe si rezultat ai i detyrohet per kete jete asaj perendie. Ky eshte rituali qe perfshin dhe shqiponjen me dy koka. Dhe per kete arsye ka nje rendesi jashtezakonisht te madhe. Po sic e thashe tradita ka ardhur e trasheguar dhe perdorimi ndonese ka mbetur i njejte ai preferohet me shqiponjen me nje koke. Po ashtu shqiponja me dy koka perdoret dhe ne shkallet e larta te masonerise. Do te keshilloja te lexoje librin THE EAGLE HAS LANDED te Texe Marrs ku sqaron me shume hollesi simboliken.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 5. #125
  i/e regjistruar Maska e XX22
  Antarsuar
  22-10-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime


  Ky ka qene simboli i tyre perandorise Bizantine,tani ka qene i trasheguar nga kjo perandori apo mendohet te kete qene me pare ekzistues.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 20-04-2007 m 18:31

 6. #126
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Citim Postuar m par nga darius
  Feniksi eshte jashtezakonisht shume i lashte si simbol. Qe tek sumeret (madje dhe perpara tyre neper tokat e Paqesorit dhe Oqeanise) dhe me pas te Babilonasit e keshtu me rradhe.
  Pergjigjen e ke ketu. Eshte te pakten 5 mije vjecar si simbol.

 7. #127
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-10-2006
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  95
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pyetje per Darius

  - Praktikojne KURBANIN (kafshe ose njerez) Masonet?????????

  - Cfare simbolizon koka e dhise tek masonet?

 8. #128
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Per kurbanin mesa di une nuk praktikohet ne nivelet e ulta por ne nivelet shume te larta, pra 33 e siper dhe eshte kurban i kafsheve te trasha dhe i njerezve. Prandaj dhe i quajne rituale satanike. Po te vendos ketu nje filmim te kryer nga Alex Jones i cili ka arritur te infiltrohet ne Bohemian Grove qe po te lexosh temen me vemendje do e kuptosh se per cfare po flas. Ne fund te filmimit kur ai eshte duke rregjistruar nga shume larg nje ceremoni sataniste ndodh dhe nje sakrifice qe nuk del qarte shume mire po mendohet se eshte nje sakrifice njerezore. Ndiqe dokumentarin me shume kujdes se te ben te kuptosh deri ne kocke se cbehet ne kete bote perreth nje grushti njerezish jashtezakonisht te pasur dhe te fuqishem politikisht. Me te vertete te ndryshon konceptin per realitetin tone.  Ndersa per pyetjen ne lidhje me koken e dhise pergjigjen e gjen ketu madje dhe me foto: Baphomet Po ashtu mund te shikosh dhe foton ketu qe eshte e njejte me ate qe kam vene tek shkrimi qe te thashe te klikosh.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #129
  jimmy_albanian
  Antarsuar
  28-04-2007
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ..simboli i dhise (skenderbeut) ka te bej najsen ne lidhje me ''SATANIC SYMBOL''?, ndoshta mos dola nga tema!

 10. #130
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Jo. Simboli i dhise eshte shume i vjeter, simbol pagan. Pergjigja siper shkrimin tend ka lidhje me pyetjen qe behej se cfare simbolizonte koka e dhise tek masonet.

 11. #131
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Pushteti i Illuminateve dhe lidhja me Kosoven dhe Pavarsine e saj!

  Keto info qe po postoj te perkthyera jane te gjendshme kudo ne internet dhe njihen nga te gjith, por rendesi ka qe te njihen edhe nga shqiptaret te cilet duhet te shfrytezojne kete moment shume te rendesishem ne favorin e tyre!

  Pavarsia e Kosoves eshte pjese e planit strategjik te Lobeve nderkombetare te cilat pasi shperbene ish jugosllavine moren nen kontroll burimet e territorit fale qindra firmave piramidale te cilat fshehin pushtetin e vertete ekonomik dhe financiar ne duart e 1 numeri te vogel personash.
  Shoqerite, firmat qe kane perfituar me shume pas shperberjes se ish-jugosllavise kane blere shoqeri, banka private, organizzata nderkombetare etj nga ku kuptohet se cfare po ndodh mbrapa skene.

  Rruga e ketyre parave te con tek familja Rothschild (1 nga antaret e Illuminati dhe New World Order) te cilet kane njerzit e tyre te besuar brenda qeverive dhe institucioneve. Nje rol te rendesishem per zhvillimin e kietij rrjeti ka luajtur Geroge Soros i cili ka punuar si ndermjetes per familjen Rothschild, dhe lidhja e te cileve kuptohet nga rrjeti i personave qe punojne ne Komitetet Administrative te Fondeve, Trust-eve, Bankave etj. Trust (ose Offshore Trust) jane figura juridike te ngjashme me Shoqerite qe kane te ardhurat e tundeshme dhe te patundeshme te ndara nga personi qe e ka krijuar kete shoqeri, dhe keto pasuri administrohen nga Fiduciary, Banka, ose nga individe qe quhen Trustee.
  Njeri nga keta persona quhet Richard Katz anetar i "Quantum Fund" e cila e ka seline ne Curcao Antilet Holandeze. Katz eshte ne krye te "Rothschild Italia S.p.A." gjithashtu aksionist ne "N.M. Rothschild & Sons" te Londres. Nje shoqeri tjeter eshte Socit Generale e administruar nga Michael Cicurel , President i Rothschild & Cie Banque, dhe nga James Goldsmith ( i cili ka vdekur me 1997 dhe ishte 1 Hebre Aschenazit qe nuk jane semite por jane me origine nga Kaukazi pra Khazar me origjine).
  Rrjeti i George Soros (i cili eshte Hebre Hungarez me origine Khazar) ne Serbi nis me Grupin Carlyle nga International Crisis Group qe per shume kohe te gjate ka promovuar fushaten per Kosoven e Pavarur, dhe qe u destinua te kthehet ne minieren e multinacionaleve si Mittal e Tigrit, per te shfrytezuar reservat e medhaja te plumbit, zinkut, floririt dhe karbonit. Keto 2 grupe kane si financues te tyre: Rupert Murdoch (Sky), Goldman Sacks, JP Morgan, ndersa antare te grupeve ishin dhe jane : Marti Ahtisari, James Lion, Morton Abramovich, Louise Arbour, Bzezinski, Wesley Clark, Mihail Hodorkovski, Thorvald Stoltenberg.
  Nje hallke e rendesishme ka qene Agron Dida i cili ka qene antar i KFOS (1 nga organizatat e Soros).
  Mediat kane evtuar gjithmone te flasin per rendesine strategjike te Kosoves e cila pervec burimeve te medhaja minerale qe ka eshte gjithashtu 1 korridor i rendesishem per kalimin e burimeve energjetike nga Azia Qendrore dhe Linda e Mesme per ne Europe. Pavarsia e Kosoves pikerisht per kete qellim eshte e rendesishme per interesat e industrise minerale dhe te shoqerive metalurgjike te Rothschild pasi ne kete menyre do mundesonte marrjen e ketyre burimeve dhe energjive me 1 cmim shume me te ulet.

  Shoqeria FERONIKL qe posedonte shume miniera dhe impiante metalurgjike ne Kosove
  eshte blere nga ALFERON e cila eshte prone e 3 biznessmenve nga Kazakhstani (industriale te Rothschild midis te cileve Alexander Mashkevich http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Mashkevich i cili eshte Khazar me origine), dhe nga ENRC (Eurasian Natural Resources Corporation), e administruar nga Johannes Sittard qe punon per Rothschild dhe bashkepunon me Lakshmi Mittal (1 nder investitoret e Rothschild).
  Pervec Alferon, egziston edhe Global Steel Corporation ( e kontrolluar nga Pramod Mittal) qe eshte prezente ne Kosove me ane te deges se saj Korporates bullgare Kremikovci ka blere impiantin e Lamkos ne Vucitern, ka blere impiantin metalurgjik ne Lemind te Leskovac-it dhe Zastava Smithy ne Kragujevac.
  Infiltrimet kalojne edhe me ane te Vojvodines, e cila ben pjese ne Projektin DANUB promovuar nga familja Rothschild per te krijuar bashke me kroacine, Hungarine dhe Romanine nje fare Rajoni Europian. Per te arritur kete qellim kane nisur prej kohesh blerjet e kooperativave bujqesore, rafinerive te sheqerit, punishtet e bulmetit, rafierite e naftes dhe bankat!

  Gjitashtu Austria dhe Gjermania kane pozicionuar shoqerite e tyre: gjermania Nordzucker, Commerce MG , Stada e VAC , ndersa Austrian Erste Bank, bashke me OTC Banking Group dhe Metals Bank po marrin kontrollin e Novi Sad. Gjithashtu ka nje hyrje te dendur te shoqerive hungareze ne Serbi fale ndermjetesimeve te Nathaniel Rothschild.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #132
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Qe korporatat dhe supermiliarderet kane shtrire kthetrat e tyre ne vendet e Europes Lindore dhe Ballkanit Perendimor menjehere mbas renies se Murit te Berlinit ky nuk eshte aspak nje mister apo lajm i jashtezakonshem. Mos harrojme George Soros i cili nen petkun e nje bamiresi dhe filantropi ekstravagant nuk eshte gje tjeter vecse manikini i Rothschild dhe i Kurores Mbreterore Britanike. Bejini nje pyetje vetes pse familja Rothschild nuk eshte ne listen e personave me te pasur te botes. Kjo familje, me sakte dy nga lideret e saj ne shekullin e 19-te, Lionel dhe Nathaniel nepermjet manovrave ekonomike ku sunduan tregun europian dhe shpernguljen e kapitaleve ne Indi duke marre nen kontroll gjithe tregun e Opiumit nga Kina, linjen hekurudhore, industrine e hekurit dhe tregjet e mendafshit, cajit dhe erezave arriten te konsolidonin perandorine e tyre financiare ne nje shume qe ne ate kohe i kalonte 7 miliard dollare dhe qe sot eshte ekuivalente me 1.2 trilion dollare. Dhe kjo ndodhte ne mes te viteve 1800. Mendo se ku eshte sot kjo familje dhe cfare pushteti ekonomik dhe si rrjedhoje dhe politik ka. Ne cdo banke gjigande qe ekziston sot ne bote eshte nga mbrapa dora e Rothschild. Ne cdo korporate te fuqishme eshte perseri dora e tyre. Kompleksi industrial eshte i gjithi produkt i manovrave te Rothschild sic eshte dhe ai ushtarak qe vijoi nga e njejta strategji. Mos krijohen iluzione te kota. Rothschild nuk do zhduken ndonjehere nga skena. Ata jane ekonomia e botes, ata jane xhandaret e botes.

 13. #133
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Ultimatumi i Lindjes ndaj Illuminatit te Perendimit

  Mbas mbylljes se kesaj teme per ta mbajtur ate te paster nga komentet dhe per te ofruar informacion ne vend te replikave po shtoj dicka te re qe ka dale kohet e fundit. Nuk dua te bej asnje paranteze pasi lajmi eshte sa i bujshem aq dhe i pabesueshem por me ne fund ekziston dicka konkrete, e brendeshme per te treguar me detaje dimensionet e sekretit dhe te sundimit te planetit nga nje grusht fare i vogel njerezish. Pushteti i frikshem qe ata kane dhe lufta qe i eshte shpallur nga nje tjeter force e sapo dale ne skene dhe qe rrezikon te ndryshoje jo vetem dinamiken e ngjarjeve por dhe raportet e pushtetit ne glob. Materiali vjen ne dy pjese dhe deri ne keto momente kam mundur te siguroj vetem pjesen e pare per forumin. Te dytin ndonese e kam lexuar nuk kam arritur ta gjej pasi shperndarja eshte e kufizuar.

  Darius

  Zoteruesit e pushtetit te Illuminatit te Perendimit, Rockefeller dhe Rothchilds kane ushtruar kaq shume kontroll ndaj disa ekonomive lindore saqe Shoqerite Sekrete Orientale i kane sfiduar ata qe te smbrapsen pa lufte...

  Djali i nje diplomati kanadez, Benjamin Fulford rebelohet kunder menyres sesi eshte rritur dhe ne moshen shtatembedhjete vjecare nepermjet nje anije ju drejtua zemres se Amazones per te jetuar nje me fis ish kanibalesh. Pa rreshtur se kerkuari pergjigje dhe te kuptuarin me mire te shoqerise perendimore, ai shpenzoi kohe te mjaftueshme ne nje komunitet vetdrejtues ne Argjentine, perpara se te shkonte ne Japoni per te kryer universitetin. Me parime, guximtar dhe nje idealist i pandreqshem, ai dha doreheqjen nga pozicioni i shefit te Zyres Azia-Pacifik te revistes Forbes mbas hetimit te nje skandali te cilin redaktori refuzoi ta raportonte. Ndersa vazhdoi te kerkoje me tej ceshtjet globale ai zbuloi rrjeten komplekse qe eshte kontrolli financiar ne duart e Rockefellers dhe Rothchilds si dhe ekzistencen e nje arme biologjike te te krijuar per qellime rracore si SARS-i.

  Ishin keto plane per cpopullimin global ato qe zemeruan disa nga fraksionet me te rendesishme e te fuqishme ne Japoni, Taiwan dhe Kine. Mbasi ra ne kontakt me nje ninja te vertete te diteve te sotme, ceshtja doli ne pah ne vitin 2007 kur Benjamin u be i pari perendimor ne 500 vjet qe pranohej ne rangjet e shoqerive sekrete Lindore, nje grup i gjere me gjashte milion antare. Duke vepruar si zedhenesi i tyre ai doli hapur per te ti transmetuar nje mesazh te thjeshte Illuminatit qe ata duhet te pranojne se koha e tyre ka marre fund, te terhiqen pa lufte dhe te lejojne boten qe te zhvillohet ashtu sic duhet - ose te perballen me pasojat nga 100.000 vrases profesioniste per te cilet nuk ekziston as meshira me e vogel ndaj elites qe drejton planetin. Ky mesazh fillimisht u komunikua nepermjet Dr Henry Makow ne Qershor 2007 dhe Jeff Rense ne Korrik 2007.

  Projekti Camelot (grupi qe ka realizuar intervisten) udhetoi per ne Japoni qe te takohej me Benjamin Fulford. Intervista paraqet paraqet historine tejet te pabesueshme - si dhe do mundesoje Illuminatin, per te cilet kemi besim te plote se i shohin videot tona, qe te kujtohen se ultimatumi eshte i vertete, serioz dhe ende ne fuqi. I pajisur po ashtu dhe nje me vizion imponues per te ardhmen, Benjamin eshte tejet i pergatitur per tu bere Ministri i ardhshem i Financave ne Japoni. Planet i tija sesi do shpenzoje 5 trilion dollaret e rezervave te huaja per te eleminuar varferine globale jane te mundeshme dhe frymezuese si hapa praktike, pertej cdo retorike, per te riparuar gjenerata te tera demi te bere nga nje elite e pameshirshme sunduese. Ky eshte nje njeri me nje njohuri te thelle te Lindjes dhe Perendimit, nje historian i ekonomise globale qe mendon pertej caqeve, nje i dashuruar mbas paqes, i pastepur te flase me zemer luftetari.


  - Kerry Cassidy dhe Bill Ryan, Projekti Camelot.


  Kerry Cassidy (KC): Ju, mesa kam kuptuar [keni punuar tek Forbes] per gjashte vjet.

  Benjamin Fulford (BF): Po, rreth gjashte vjet.

  KC: Dhe keni pothuajse 20 vjet qe jetoni ne Japoni duke punuar si shkrimtar dhe gazetar?

  BF: Me shume se aq. Per here te pare erdha ne vitin 1980. Kreva universitetin ketu.

  KC: A e kishit idene atehere qe do merrnit drejtimin ne eknomi?

  BF: Doja vetem te mesoja. Nuk me shkonte mendja per gjera te medhaja apo pune. Ne fakt zgjodha cdo subjekt qe ishte aty. Zgjodha ekonomi, sociologji, antropologji, matematike, biologji...te gjitha. Perfundimisht u diplomova ne Universitetin e British Columbia mbi Studimet Aziatike i specializuar ndaj Kines. Shkova ne Universitetin Sophia te Japonise per tre vjet e gjysem. Kreva rreth tete vjet e gjysem kurse studentore - shume me teper sesa me duheshin.

  KC: Si e mesuat japonishten?

  BF: Me dy menyra. Fillimisht kreva dy muaj kurs intensiv ne Universitetin e British Columbia perpara se te vija dhe me pas erdha ne Japoni. Shpenzova tre dite ne nje shkolle japoneze dhe ne fund te tyre thashe me vete: "Kjo eshte e kote." Gjeta pune si barist ne nje bar te drejtuar nga nje gangster. Punoja nga ora 9 e darkes deri ne 5 te mengjesit. Ishte nje nga ato vende ku zhvillohen ndeshje dhe ku nganjehere njerezit vinin lakuriq - pra nivele nga me te uletat e njerezve qe mund te gjeje ne Japoni. Por gjeja me e mire per nje barist qe te mesoje gjuhen eshte se pijanecet perserisin parreshtur te njejtat gjera, pra te jepet mundesia ta mesosh!

  KC: Pra mund ta shkruash japonishten? E lexon dot?

  BF: Kam shkruar mbi 12 libra ne japonisht, shume prej tyre mjaft te shitur.

  KC: Dakort. A gjenden ne anlgisht librat tuaja?

  BF: Jo. Jo. Vullnetarisht zgjodha japonishten disa vite mbasi u largova nga Forbes pasi e dija qe trajtoja dicka te rrezikshme te cilen nuk para e kuptoja mire se cfare ishte. Per shembull, me kujtohet qe u paralajmerova nga Makiko Tanaka, ish ministri i Jashtem dhe vajza e kryeministrit Kakuei Tanaka i cili ishte fundosur ne skandalin e Lockheed. Ajo na tha: "Nese doni te fusni hundet ne kete gje atehere do ju vrasin." Pra e dija qe kishte dicka shume te rrezikshme por nuk e kisha idene me saktesi se cfare ishte. Per kete arsye kalova ne hije dhe fillova te shkruaja ne japonisht.

  Bill Ryan (BR): Cfare ishte ajo gje qe ishte duke u perzjere dhe qe per te cilen u paralajmerove?

  BF: Kur isha tek Forbes kisha shkruar tashme disa histori mbi Yakuza, gangsteret, dhe si rezultat i atyre pata shume kercenime me vdekje. Shefi i zyres se Moskes per Forbes, Paul Klebnikov ishte qelluar 10 here tek dera e shtepise, cuar dhe spital dhe futur ne nje ashensor. Ashensori ndaloi per tete minuta. Aty vdiq ai.

  KC: Wow, cfare viti ka ndodhur kjo?

  BF: Besoj pese ose gjashte vite me pare. Dhe ne te njejten periudhe disa njerez nga gazeta Osaka dhe televizioni CBS me takuan dhe me thane se kreu i sindikates kriminale Goto ndodhej ne UCLA Berkeley University Hospital per te bere nje transplant melcie. Tani ky fakt ngrite nje mori pyetjesh interesante. Si arrinte te merrte vize per Amerike nje kriminal dhe gangster i njour ? Dhe pse nje 70 vjecar spostohet ne krye te listes per transplant melcie kur njerez te tjere prisnin rradhen prej kohesh? Pra fillova te mendoj: "Mbase ai eshte duke bere ndonje pune ose gje tjeter per CIA-n." Dhe doja te shkruaja per kete gje tek Forbes. Perpara se ta beja, kontaktova me nje burimin tim, nje gangster i vjeter te cilin e njihja dhe e vura ne dijeni per kete fakt. Dhe ai me tha: "Hej neqofte se shkruan ate, atehere do perfundosh copa copa." "Cfare? Nuk i pergjigjem kercenimeve," i thashe dhe mos kerceno kurre. I thashe: "Jam nje gazetar mese i njohur. Nese me vrisni do shkaktohet shume trazire." "Ne nuk do te vrasim, vetem do te zhdukim. Thuaji naten e mire te dashures tende dhe kaq. Nuk do behesh me i gjalle." Dhe permendi emrat e disa gazetareve te cilet ishin zhdukur.

  KC: Oh Zot.

  BF: Dhe mu kujtua. Per ishte njeri i cili shkroi sesi sekti fetar i Aum Shinrikyo po importonte amfetamina nga Koreja e Jugut dhe ja shiste ato bandes Goto. AI u zhduk mbasi shkroi disa artikuj te tille.

  KC: A u gjet ndonjehere?

  BF: Jo. Oh jo. Nje numer i larte i tyre jane zhdukur. Dhe shume gazetare japoneze me thane: "E vetmja arsye qe vazhdon te jesh i gjalle eshte sepse je i bardhe. Nese ne do provonim te shkruanim te njejtat gjera, tani do ishim te vdekur. " Pra e kisha mire idene qe kishte njerez shume te rrezikshem. Meqe ra fjala ky gangesteri kur i thashe ate gjene ne lidhje me transplantin e melcise ne fund me tha: "Degjo nese e shkruan ate histori nuk do jem me ne gjendje te flas me ty." Mendova me vete: "Ne rregull. Ky tipi eshte nje burim i rendesishem dhe me ka dhene shume informata te vlefshme keshtuqe nuk dua te humbas lidhjen me te vetem e vetem per nje histori." Pra vendosa qe mos e shkruaja artikullin megjithese atmosfera qe me rrethonte ishte shume e keqe.
  GANGSTERA JAPONEZE, TRUPROJA CECENE
  BF: Me pas ne Sakhalin, ne Rusi, ne Lindjen e Larget Ruse aty ku tani kane gjithe naften dhe gazin, qe te shkruaja nje artikull. Perfaqesuesit lokale te kesaj bande po me prisnin dhe me nxorren shetitje. Me cuan ne nje kazino gjigande me rreth 400 cecene qe qendronin jashte. Ishte dicka si neper filma. Te gjithe ishin te armatosur dhe te punesuar nga banda japoneze si truproja te kazinove te tyre.

  KC: Cecene?

  BF: Po cecene. Punonin per gangsteret japoneze. Ndodhin shume gjera qe nuk shihen ne siperfaqe. Ne Azi do zbuloni se nuk ka ndonje ndarje te madhe midis gangsterave dhe qeverise. Eshte e gjitha nje vazhdimesi. Pra mund te mendoni per keta gangstera si...

  KC: Ne fakt disa nga gjerat qe po thua jane te verteta [qesh Kerry], ne Usa dhe Rusi dhe...

  BF: Natyrisht. Ne Usa...pjese te CIA-s jane ne thelb krim i organizuar ne gjerat qe ato bejne. Pjesa derrmuese jane njerez te ndershem qe perpiqen te mbrojne vendin e tyre por ka dhe grupime aty sic e dime te gjithe...ata trafikojne droge dhe bejne te gjithe gjerat e konsideruara si kriminale. Pra ndodhesha ne ate 'klub' dhe ky djali ishte ulur perballe meje. Nuk eshte si ai qe njihja ne Tokio qe dukej si nje binzesmen i klasit te larte. Ky djale eshte nje halabak ordiner dhe i rrezikshem, jo nje djale i mire. Dhe eshte shume shume i tensionuar. I them: "Degjo, dua te shkoj ne shtepi." Ai me thote: "Jo, jo, nuk mundesh. Ty do te vrasin ose ndonje gje tjeter te ketij lloji, apo jo?" Dhe aty e kuptova qe po futesha ne kurth. Po futesha ne kurth per nje aksion. Fillova te mendoj me shpejtesi. Drejtoj gishtin nga dy njerezit qe merreshin me naften dhe i them: "Duhet te shqetesohesh per veten tende. I shikon ata te dy? Ata jane te CIA-s dhe po me ruajne. Per me teper kam nje dosje qe do publikohet menjehere nese me ndodh dicka, ka emra dhe ju fut te gjitheve ne burg. " Ishte totalisht nje bllof. Nuk kisha asnje dosje te tille dhe ata te dy ishin thjesht qe merreshin me naften por skisha cfare te beja.

  Dhe djali ngrihet ne kembe menjehere me telefonin ne dore. Ne te njejten kohe mora telefonin tim dhe i rashe numrit te bosit te bandes dhe i thashe: " Nuk jam ketu per te shkruar per marrveshjet me gangsteret rus apo gjera te kesaj natyre. Jam ketu per te shkruar per industrine e naftes. Nuk do ju krijoj asnje shqetesim." Pra ai djali kthehet perseri keter rradhe komplet i lehtesuar. Dhe i them: "Ok. Naten e mire." Kaq ishte. [Kerry qesh.]

  BR: Duket si ndonje skene filmash

  BF: Po. Por cecenet me te vertete qe qelluan koleget e mij. Kjo ishte mbas asaj qe me ndodhi mua. Pra kur me ndodhi kjo gje, krijova nje dosje te cilen vazhdoj ta kem - ne hard disk dhe DVD me ze te rregjistruar dhe video. Per shembull, nje kryeminister shume i njohur japonez ka vrare tre gra dhe kam provat per kete. Plot gjera te tilla. Por puna ime nuk eshte qe te perpiqem te ekspozoj njerez. Dakort? Nuk eshte ky qellimi im. Kjo eshte thjesht nje inshurance qe tani e flaka tutje. Nuk me duhet me pasi tani kam shoqerite sekrete qe me mbeshtesin... Po perpiqem qe te shpetoj planetin. Pra keto gjera nuk do dalin kurre, mbase asnjehere deri sa mos te me vrasin. Nese e bejne atehere do kene pasoja te temerrshme dhe te te gjitha llojeve. Sidoqofte po perpiqem qe te gjithe te mbeten te kenaqur. Dakort? Le te kthehemi mbrapsht ne momentin qe mberrita ne Japoni.

 14. #134
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  RAPORTIMI FINANCIAR SI PSIKOLOGJI MASASH
  KC: Pra vajte ne Tokio dhe aty ne kolegj. Ky ishte momenti qe aplikove per pune tek Forbes?

  BF: Jo, puna ime e pare..hmm, doja te shkruaja nje "teori mbi cdo gje". Por dihet qe nuk mund te paguash qerane dhe faturat ne ate menyre keshtuqe puna e pare qe gjeta ishte nje grup i quajtur Knight Ridder, pjese e rrjetit te gazetes Knight Ridder ne seksionin financiar. Pra shkoja e merrja takim me ministrin e financave dhe guvernatoret e Bankes se Japonise. Shkruaja cdo te re te tregut. Shkrimet e mija ndikonin levizjen e dollarit, te jenit apo asete te ndryshme. Ishte me te vertete e habitshme te shihje ate gje. Ajo qe mesova aty si nje reporter i tregut financiar ishte qe ne te vertete financa eshte nje psikologji masive... Ky ishte nje mesim me te vertete interesant, gje qe nuk e meson ne shkolle.

  KC: Pra ne ate moment mesove forcen e fjales se shkruar?

  BF: Ne fakt eshte informacioni dhe menyra sesi e perceptojne gjithe historine duke e ndjekur me pas dhe pare per ndryshime te vogla. Per shembull, Guvernatori i Bankes se Japonise thote: "Tani mund te shtrengojme pak interesat bankare." Dhe cdo gje vihet ne levizje. Dakort? Apo dhe per tregjet e mallrave. Peshperitjet se Kina do bleje nafte ose ndonje gje te ngjashme do shkaktoje levizje te cdo gjeje.

  KC: Ne e degjuam kete interviste me radion Kanadeze dhe ju shfaqni nje te kuptuar fantastike te ekonomise boterore dhe se cfare e ben ate te levize. Ku i mesuat cdo gje per kete?

  BF: Tani natyrisht bera te gjitha klasat ne universitet ne ekonomi dhe te tjera. Por sidomos sepse per 20 vjet e kam ndjekur dhe shkruar per te. E kam fjalen qe cdokush qe vjen ne Tokio, presidente dhe kryeministra, ministra financash. Kemi G7 dhe gjera te tjera... Kam intervistuar gangstera, kryeministra, ministra financash, presidenta te kompanive te medha, presidenta te kompanive te vogla, e ke parasysh - me shume se 20 vjet, madje pothuajse 30 vjet duke intervistuar njerez te ketyre kategorive. Zhytesh nje sasi tejet te medhaja informacioni dhe duhet te shikosh per copezat qe jane te lehta per tu kuptuar dhe nxjerrin thelbin dhe ja jep ate publikut. Kjo eshte puna. Je nje filtrues informacioni.

  BR: Po ka dhe gazetare te tjere financash te cilet sbejne gje tjeter vecse heqin avazin e linjes zyrtare. Kjo eshte kategorikisht cfare nuk ke bere ti. Prandaj je i panjollosur ne kete fushe.

  BF: Shiko tani, eshte nje propagande e nivelit shume te larte. Ata jane trushpelare. Ata me te vertete nuk kuptojne ne thelb se cfare eshte e gjitha kjo. Ketu qendron hilja. Ata perpiqen ti spostojne vemendjen njerezve me matematike ezoterike dhe perpiqen ta mbulojne me shume fjale komplekse... Eshte si te thuash nje konfuzim i vullnetshem pasi thelbi eshte me te vertete shume i thjeshte. Ekonomia nuk eshte gje tjeter vecse puna e njerezve per te siguruar jetesen. Financa eshte procesi i vendosjes se cfare do jete hapi i metejshem. Ata perpiqen qe mos na lejojne te kuptojme kete gje sidomos pjesen qe ka lidhje me financen. Dhe ky eshte kyci i problemeve sot ne bote.
  PUSHTETI MBRAPA SKENES  KC: Si gazetar a je frenuar ndonjehere nga Forbes duke te te thene "Jo mos shkruaj kete" ose " Mos shkruaj ate" ?

  BF: Dakort. Gjeja e pare qe vura re ne Japoni - asgje nuk ishte sic dukej - ishe kur pashe disa njerez ne rradhe perpara nje kioske. The i pyeta: "Cfare po beni?" "Po kembejme fitimet ne para - nga pachinko qe eshte nje lloj slot machine. Dhe aty meson qe ata kane nje industri gjigande kumari, kudo me shenja gjigande neoni qe ne thelb eshte ilegale. E megjithate funksionon haptazi madje dhe me rregulla. Per shembull, sado shume te perpiqesh eshte shume e veshtire qe te humbasesh me shume se 1000 $ ne dite ne ato vende. Pra ja ku ke nje sistem te tere jashte suazes legare; perfshin police, gangstere dhe biznesmena. Kjo me beri te kuptoj qe ky vend ishte ndryshe. Ajo qe mesova ishte se i ashtuquajturi "sistemi legal demokratik" ishte nje 'pararoje' per nje strukture pushteti te vertete shume ndryshe. Kjo eshte ajo qe mesova me copeza. Pachinko ishte e para. Nje miku im u rrah nga nje gangster parpara syve te policise. Shkuam tek polici...dhe ai tha: "Nuk duhet te ngaterroheni ne zenka me gangsteret." I them: "Kjo eshte e cuditshme." Por mendova se kjo mbase ishte e lidhur me kumarin dhe prostitucionin qe eshte nje ambjent i turbullt kudo. Si nje gazetar financiar eshte e rendesishme qe te jesh i shpejte. Nese i mund konkurrentet me 30 sekonda, kjo konsiderohet te jete nje scoop i madh. Pra duhet te gjesh se nga vjen pushteti. Dhe psh duke folur me burokratet e Ministrise se Bujqesise, ata thoshin: "Nese do te dish se cfare ndodh me te vertete, fol me zotin Kato Koichi." Ai ishte i gjithepushtetshmi i LDP dhe ishte njeriu qe ne ate kohe merrte vendimet. Pra pata rastin ta njihja. Njehere me thirren qe te merrja pjese si zevendesues ne njerin prej fjalimeve te tij. Ai beri fjalimin dhe ishte shume impresionues. Aty mori nje zarf goxha te trashe me para. Nga ajo mendova se Ministri i Financave ishte burimi i vertete i pushtetit ne Japoni - kjo eshte ajo qe besojne njerezit. Ishte burokracia me e fuqishme qe kam pare. Por kur fillova te flisja me njerez ne Ministrine e Financave ate me ne fund me thane: "Nese do me te vertete te mesosh se cfare ndodh atehere duhet te shkosh tek Nomura Securities."

  Kjo ndodhte ne vitet 80-te. Tani eshte ndryshe. Por ne vitet 80-te, gjate bumit, Nomura Securities kishte nje liste VIP prej 5000 njerezish. Ata kishin keta dy bosa - Tabuchi i madh dhe Tabuchi i vogel, pa lidhje me njeri tjetrin - te cilet me pas u provuan te kishin lidhje me nje bande te madhe kriminale. Ata afroheshin tek keta gazetaret, politikanet dhe te gjithe te tjeret me pushtet e me reputacion dhe i jepnin leke hua disa miliona dollare dhe thonin: "Bli kete aksion." Me pas shkonin e gjenin cdo shiten ne vend si dhe lidhjet e tyre neper gazetarite dhe i thonin: "Keto jane aksinet qe do blesh tani." Dhe cdo shtepijake, biznesmen i vogel e doktor do blinte keto aksione, cmimi do ngrihej dhe VIP-i i shiste me mbrapa. Kjo ishte menyra sesi ata kontrollonin. Thjesht politike.

  KC: Thua qe tani eshte ndryshe. Sa ndryshe eshte pra?

  BF: Ka lojtare te tjere, menyra te tjera per te dhene para. Dhe ne fakt ky eshte dhe thelbi i problemit te cilin po trajtojme. Po me mire ta shtjellojme hap pas hapi pasi thjeshtohet me shume pamja e te gjithe historise. Pra u bera shume cinik ndaj Japonise por ajo qe i vuri vulen ishte skandali jusen mbi kredite e shtepive. Kjo ishte nje grup kompanish te cilat jepnin hua vetem per blerje shtepish. Mbas bumit ne Japoni, ishte hera e pare qe ata do perdornin parate e taksapaguesve. Meqe ra fjala, ne vitin 1992 qeveria japoneze tashme e dinte se kishin 200 trilion borxh por gazetat thoshin vetem dy ose tre trilion. Vetem mbas 10 vjetesh ata me ne fund pranuan gjithe shifren. E njejta gje po ndodh tani ne SHBA - por ata nuk do kene 10 vjet pasi nuk i huazuan keto para nga amerikanet. Ata i moren hua nga pjesa tjeter e botes. Per kete arsye do shohim ndryshime shume te medha ne te ardhmen.
  MASHTRIMET ME BORXHET DHE VRASJET
  BR: Me kujtohet qe i the Rense (behet fjale per Jeff Rense i cili ka nje website shume te njohur mbi konspiracine -Darius) se sipas mendimit tend borxhi i USA ishte 120 trilion $. Kerkova dhe mendova me vete: "Nga doli kjo shifer..." Pra dua tju bej kete pyetje.

  BF: Mund tja u them menjehere. $66 trilion dalin nga nje ese e Profesor Kilborn qe u publikua nga bordi i deges se Federal Reserve ne St. Louis ne vitin 2005. Dhe keto jane para qe ata i detyrohen qytetareve amerikane - ato qe premtuan te pagujane per Medicaid dhe sigurimet shoqerore si dhe gjera te ngjashme. Jane te shkruara ne ate ese. Mund ta gjeni. Tani pjesa tjeter prej 53 trilion $ eshte shuma e dollareve ne qarkullim jashte USA. Pra bashkoi dhe kemi shifren 120 trilion $. Dhe jo vetem ajo, po dhe nje GDP prej 13 trilionesh. Ketu eshte pika ku zbulohet i gjithe mashtrimi.

  KC: Pra ti u more me tregun e shtepive...

  BF: Dakort. Ketu eshte ceshtja. Punoja per Nihon Keizai Shumbun [Nikkei]; eshte si puna e Wall Street Journal. Eshte ne gjuhen japoneze dhe eshte gazeta numer nje e tyre per financat dhe biznesin. Ata po perpiqeshin te fusnin ne loje dhjetra miliarde dollare nga parate e taksapaguesve qe te shpetonin nga veshtiresia keto kompani. Beheshin disa bisedime te cuditshme mbi 'pergjegjesine e huamarresit'. I kthehem dhe i pyes: "Po mire, kush jane keta huamarres?" Dhe doli qe - burimi im ishin njerez qe punonin ne Banken e Japonise dhe agjensi te tjera si te tipit nga ato te vleresimit te kreditit - me shume se gjysma e tyre ishin hua te dhena gangsterve te bandave Yakuza. Per mua kjo ishte dicka e mahnitshme. Pra ketu kemi qeverine qe perdor miliarda dollare nga parate e taksapaguesve per te nxjerre nga belaja kompani qe jepnin hua gangsterave dhe qe ishin te gjitha te drejtuara nga zyrtaret e Ministrise se Financave. Pra shikohet nje lidhje midis zyrtareve te Ministrise se Financave, politikaneve dhe gangsterave. Ata perdorin para te taksapaguesve per tja dhene ato gangsterave.

  E shkruajta kete ne ne Nikkei-n anglisht dhe pati nje reagim shume te madh. Mbi 400 gazetare te huaj dhe revista shkruan histori te ngjashme. Gjysma e huave per shtepi ishin te gangstereve, dakort? Newsweek beri nje shkrim pothuajse identike me timen. Aty Nikkei, gazeta ime me tha: "Sipas Newsweek, gjysma e huave per shtepite ndaj kompanive jusen are te Yakuza." Vajta tek redaktori dhe i thashe: "Hej e kam shkruar i pari ate histori. Pse thua sipas Newsweek?" Me pas me thirren ne zyre duke me dhene Cmimin e Redaktorit si dhe 50 $ dhe me thane: "Zoti Fulford, e di, nuk duhet te shkruash gjera te tilla. Nuk eshte bere me pare dhe mund te jete shume e rrezikshme."

  Mbas asaj filluan te me mbanin ne mbikqyrje. Nuk me lejonin qe te shkruaja cdo gje, pervec lajmeve qe shpallte qeveria. Aty fillova te kuptoj qe shtypi japonez nuk ishte aspak i varur. Sic doli me pas nje nga redaktoret aty ne Nikkei, Zoti Otsuka i cili fitoi disa cmime duke shkruar per skandalin Itoman...krejt papritur u transferua ne nje seksion tjeter dhe u hoq nga raportimi i biznesit. Ai u be shume dyshues mbas kesaj. Filloi te ndiqte presidentin kudo qe shkonte. Sic zbuloi me vone ata i kishin dhene hua gangsterve nje shume prej 100 milion $ - para qe nuk u kthye kurre. Dhe skandali Itoman ishte shume i madh, ku njera nga bankat me te medhaja te Japonise, Sumitomo Bank ishte pervetesuar nga sindikata e krimit. Pra fillova te kuptoj se gazetat dhe politikanet, gangsteret dhe burokratet ishin te gjithe bashke ne nje lloj strukture pushteti te stisur e cila ishte totalisht ndryshe nga ajo qe njerezit shihnin ne televizor apo lexonin neper gazeta. Dhe u ndjeva komplet i neveritur kur ata filluan te censuronin shkrimet e mija.

  Pra e braktisa Nikkei dhe punova si profesionist i pavarur per pak kohe ne gazeten South China Mornin Post dhe disa vende te tjera perpara se te merrja punen tek Forbes. Fillimisht personat tek Forbes u treguan te kenaqur qe te shkruaja histori per gangsterat. Bera nje mbi Punet Publike dhe mora nje leter formale proteste nga Ambasada Japoneze ne Washington. Mendova: "O zot. Dikujt i shkela ne kallo." Me pas bera nje tjeter shkrim... Kur ata filluan te shlyenin borxhet qe kishin me bankat fillova te zbuloja se shume njerez po vdisnin. Ata ose kryenin vetvrasje ose zhdukeshin. Por nuk ishte nje harakiri tipik kur kryen dicka shume te rende dhe vret veten per te kerkuar ndjese. Ishin njerez qe do deshmonin, njerez qe do persekutonin njerez. Per shembull, kishte ndodhur nje skandal financiar dhe presidenti i Dai-Ichi Kangyo Bank qe tani eshte pjese e Mizuho duhej te deshmonte. Nje dite perpara se ta bente kete, ne oren 11 te nates gruaja e tij doli nga shtepia dhe 10 njerez me veshje te zeza hyne ne shtepi, fiken dritat e me pas iken. Rreth ores 1.00 te nates gruaja kthehet ne shtepi dhe e gjen te shoqin e vdekur. Dhe ata thone qe ishte nje vetvrasje. Kjo histori doli nga versioni anglisht i gazetes Yomiuri. Nuk doli ne versionin japonez. Ne kete pike kisha krijuar shume lidhje me gangsteret pasi kisha kuptuar se qe te kuptosh se cfare ndodh me financat duhet te flasesh me gangsteret. Perndryshe as qe e meson fare se cfare ndodh...

  KC: Dakort.
  vazhdon...

 15. #135
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  BF: Keshtu pra... ishte nje banke qe quhej Nippon Credit Bank e cila u shnderrua ne Aozora Bank. Tani me duket se ajo eshte nen pronesine e njeres nga fondet amerikane. Mbase Carlyle? Sme kujtohet. Me duhet ta kontrolloj. Sidoqofte, nje drejtor i Bankes se Japonise, zoti Honma u be presidenti i saj. Dy jave me pas ai u gjet i varur dhe ata thane se ishte vetvrasje. E njihja kete person qe nga koha kur mbuloja lajmet per Banken e Japonise. Eshte e pamundur qe ai te jete vetevrare... Mesa duket ai u vra per shkak te disa huave te dhena kooperative te kreditit ne Korene e Veriut. Ai po behej gati ti deklaronte ato si hua te gabuara. Dhe nese do e bente kete gje atehere do kishte nxjerre ne pah nje lidhje gjigande te nendheshme drejtuese te Korese se Veriut. Koreano Verioret prej kohesh dergonin para droge ne Japoni perftuar nga shitja e amfetamines dhe veprimtarive te tjera te dyshimta dhe qe te fitonin heshtjen e policise kishin paguar shume te medha klases sunduese gjate gjithe viteve.


  KC: Shkruajte per kete gje?

  BF: Po shkruajta tek Forbes. Redaktoret ishin kaq frikacake sa hoqen nje pjese te mire te shkrimit por sidoqofte nje pjese eshte ende aty... Pra fillova te germoja me shume. Dhe krejt papritur Forbes filloi te ushtronte presion ndaj meje. Kisha nje histori mbi GE qe po bente disa manovra te cuditshme bankare qe perfshinin disa miliarda dollare ne Amerike dhe e di cfare, ata e fshine gjithe historine pa asnje shpjegim. Me pas Citigroup u perzu nga Japonia per pastrim parash te gangstereve. Ajo histori nuk u botua... Po pergatitesha te lija cdo gje. Ne ate moment ne Japoni doli nje liber i imi dhe u shnderrua ne nje best seller. Nuk kisha nevoje me per te ardhura.

  KC: Nje liber per cfare?

  BF: Me materiale te cilat kishin dale kohe me pare, disa prej tyre sapo ja u thashe - vrasjet dhe te tjera gjera ne lidhje me korrupsionin japonez. Shume njerez ne Japoni e kishin idene qe ndodhin gjera te tilla. Pra libri u bazua ne keto ngjarje. Me pas shkruajta disa libra me te njejtin subjekt. Kjo me mundesoi te ardhura te pavarura. Por gjeja qe me te vertete me dha shkendijen ishte gjate nje debati televiziv qe bera me disa politikane te larte japonez. Gjate emisionit mendoja me vete: "Keta njerez drejtojne kete vend? Ska mundesi!" Tani e di qe ata jane vetem aktore te cilet lexojne skenarin por atehere mendoja: "O Zot, une mund ta bej me mire!" Dhe kjo ide krejt papritur mu duk madheshtore. Kuptova se: "Oh Zot, japonezet kane 5 trilion dollare neper prona pertej detit. Keto para mjaftojne qe te zhduhet varferia dhe shkaterrimi i ambjentit. Atehere pse te mos perdoren?" Me tej mendova: "Do behem qytetar japonez dhe do perpiqem te kandidoj ne politike ne menyre qe ti mbush mendjen atyre te perdorin keto para per te shpetuar boten." Dhe kjo gje ka kaq shume kuptim...

  Pra shkruajta dy kapituj ku do jepja emra - politikane te caktuar, krime te caktuara, gangstere te caktuar. Do ishte nje ekspozim me te vertete i madh gje qe do me bente ose te largohesha nga Japonia ose te vritesha mbas botimit te librit. Diten e neserme mbasi kisha derguar dy kapitujt ne anglisht agjentit tim mora nje telefonate nga mbesa e Perandorit Meiji, Kaoru Nakamaru e cila me tha: "E di zoti Fulford, ju nuk duhet te zemeroni Yakuza. A jeni i sigurt qe kjo eshte gjeja qe doni te beni? A nuk ka ndonje gje tjeter do mund te merreni?" Dhe shtoi se nje 'perendeshe' e kishte kontaktuar nepermjet planit astral dhe i kishte shprehur shqetesimin per mua! Doli qe 'perendesha' ishte Policia E sigurise Japoneze.

  Ne ate moment mendova: "Po, dua te shpetoj boten." Dhe ne ndryshim nga shume njerez te tjere qe duan te bejne te njejten gje, une kisha nje metode konkrete, ate te pese trilion dollareve. Kjo shume parash nuk mund te terhiqet nga USA pasi do shkaterronte ekonomine amerikane, pra duhet ti paguash amerikanet qe ta bejne ata kete gje dhe ne kete menyre edhe te perfitojne vete. Pra mendimi evoluoi me shume dhe thashe me vete: "Dakort, do e bejme ne kete menyre qe dhe amerikanet te perfitojne dhe keshtu te pakten skane pse te ankohen." Kjo ishte ajo qe filloja te shprehja duke shkruar libra me kete ide, pra: pse nuk e shpetojne boten Japonezet?
  Kontrolli i Rothschild dhe Rockefeller  BF: Po ajo qe ndodhi ishte qe kjo mbesa e Perandorit Meiji me dha nje video te 9/11 dhe me tha: "Shiko Zoti Fulford. Ti di cdo gje mbi korrupsionin ne Japoni por se ke idene mbi korrupsionin ne bote." Dhe kur me dha ate u shtanga. Mos harroni, isha nje gazetar i financave per nje kohe te gjate dhe pasi shume njerez lexojne ate qe shkruan kjo ve ne levizje dhe tregjet. Eshte nje numer konstant njerezish qe perpiqen te te japin informata te rreme gje qe te ben te perftosh nje imunitet te larte ndaj informacionit fallco. Problemi qe kane shumica e njerezve ne nivele te larta ne shoqerite perendimore me ceshtjen e 9/11 eshte kjo (sipas fjaleve te tyre): "Nuk me behet vone se evidencash me tregojne, nuk ka asnje mundesi qe New York Times, Washington Post, BBC te raportojne kete." Pasi qe te pranosh se ka nje grupazh ne qeverine Amerikane qe beri kete gje atehere do te thote qe te pranosh se i gjithe sistemi i besimit qe kemi mbi shoqerine te jete i gabuar.


  KC: Ehh

  BF: Duke patur eksperiencen e censures me punen ne Forbes dhe ajo qe dija per korrupsionin japonez, fillova te beja kerkime per te zbuluar se cpo ndodhte me kete faktin tjeter. Pergjigja ne thelb eshte qe, shoqeria Europiane nuk eshte me 'demokratike'. Eshte nje plutokraci e kombinuar me aristrokraci ndersa 'demokracia' eshte nje menyre efektive per te mbajtur nen kontroll ndjenjat e 'deleve'. Mund tju tregoj ne menyre me te thjeshte duke ju referuar raporteve financiare te Wall Street Journal, sesi mund te gjeni gjurmet. Ajo qe bera per te zbuluar kete ishte kerkimi neper nurmat e Forbes te vitit 1918 dhe lisa e tyre e te Pasurve. Aty gjen se ne ate kohe 10 Amerikanet me te pasur kontrollin 70 % te parave ne vend. John Rockefeller I kishte nje pasuri prej 30 miliard $ me kursin e sotem. Mendoj se ai kontrollonte 25 % te te gjithe pasurise ne USA ne ate kohe. Arsyeja pse Rockefeller nuk shfaqet aq i 'Pasur' ne listen e Forbes (dhe mos harroni qe njera nga detyrat e mija ishte te identifikoja miliarderet dhe numeroja parate e tyre) ishte se i kishte vendosur ato ne 'fondacione bamiresie' dhe ne fakt kane qindra te tille: Rockefeller, Carnegie, Brookings - nje liste e tere alfabetike. Por cdo gjenerate e familjes Rockefeller dhe familjeve te tjera, Morganet te cilet jane sot familja Bush... dihet qe trashegojne fuqine e tyre. Ata vazhdojne te kontrollojne ate para. Dhe kane nje sistem te tille ku cdo gjenerate ka nje person te caktuar ne post drejtues. Pra eshte nje lloj aristrokracie e fshehte. Ne vend qe te trashegojne toka ata trashegojne pasuri dhe kushdo qe punon neper keto pasuri eshte si nje lloj bujku qe punon ne pronen e lordit. Pra nese punon per Standart Oil ne nje fare menyre je sherbyesi i Rockefeller pasi ata kane kontrollin absolut.


  KC: Dakort. Kjo eshte pjesa per Rockefeller. A keni qene ne gjendje te gjeni gjurmet per Rothschilds, pjesa europiane?


  BF: Po. Ceshtja Rothschild shkon mbrapa ne kohe 300 vjet. Besoj se ky tashme eshte nje fakt i njohur. Sidoqofte mendoj se ne ate kohe Rothschilds kane qene njerez thellesisht fetare dhe me zemer te mire. Ndonese ne dukje ata financuan dhe hartuan Revolucionin Amerikan ne 1776 - me parate e East India Company - ata po ashtu financuan reformat e Meiji. Ne shume drejtime keto jane gjera te mira. Kanadaja ka qene gjithmone territor i Rothschild dhe e di qe Kanadaja eshte nje vend shume i mire? Pra nuk mendoj se ata jane ne te njejtin nivel. Sistemi i tyre ne thelb eshte ai mbreterori i Babilonise se Lashte. Dhe ketu gjerat behen te cuditshme dhe esoterike pasi shkojne mbrapa ne kohe 5771 vjet. Rothschilds thoshin se ishin pasaardhes te Nimrodit i cili pushtoi popullin e Babilonise - barinj, pra blegtore. Ata [paraardhesit e Rothschilds] pushtuan popullin e Babilonese, Irakun e sotem. Ata thoshin: "Po mire, a nuk ka ndonje menyre qe te drejtojme njerezit ne te njejten menyre qe ju drejtoni delet?" Dhe nga kjo dolen me nje sistem: duhet te kontrollosh burimin ushqimor te tyre; duhet te kontrollosh burimin e informacionit dhe duhet te kesh mjete dhune qe ti disiplinosh...


  KC: Po kjo qe po flisni eshte Illuminati apo jo?

  BF: Mund ta quani Illuminati ose mund ta quani Oborri Mbreteror. Fillova te kerkoja ne mennyren sesi shoqeria e Sumerise se Lashte ishte e drejtuar dhe zbulon se eshte tejet e ngjashme me USA-n moderne. Ne Japoni me pare Ministrine e Financave e quanin 'Magazina e Madhe'. Dhe mos harroni, nese kontrollon burimin e ushqimeve atehere mund te rekrutosh luftetare e intelektuale dhe te kontrollosh shoqerine - te kontrollosh menyren e tyre te te menduarit, te kontrollosh ushqimin e tyre dhe te kontrollosh ata dhe nepermjet dhunes nese eshte e nevojshme. Ne kete menyre funksionon dhe tani. Ja pse eshte e rendesishme te kuptohet qe financa eshte kontroll mbi burimin ushqimor...


  BR: Kontroll dhe mbi burimin energjitik po ashtu.


  BF: Po, burimin energjitik. Por kam parasysh qe ne fund te fundit ushqimi ka me shume rendesi. Pa te je i vdekur.


  KC: Pra ne thelb i mban njerezit te zene me pune duke i cuar ata ne lufte?


  BF: Ne dukje, ajo qe ndodhi ishte qe ne vitin 1812 Republika Amerikane vendosi qe te mos rinovonte licencen bankare ndaj Rothschild dhe amerikanet moren kontrollin e parave te tyre. Kjo eshte arsyeja pse Rothschild pushtuan Ameriken dhe kjo ishte arsyeja e vertete e luftes se vitit 1812. Gjate gjithe shekullit te ardhshem Rothschilds komplotuan dhe skematizuan marrjen mbrapsht te kontrollit te burimeve te parave amerikane dhe si rezultat dhe kontrollin ndaj popullit amerikan... John Rockefeller I i ishte kushtuar nxjerrjes se naftes dhe bleu cdo rrafineri. Shkonte tek ndonje pronar rrafinerie dhe i ofronte para te thata si dhe cmim te ulet. Nese personi kundershtonte atehere Rockefeller i shkaktonte probleme me puntoret ose i sabotonte dhe rrafinerine, pra cdo gje qe ti sherbente qellimit te tij. Dhe Rothschilds e vune re kete Rockefeller e vendosen ta ndihmonin. I lejuan te transportonte naften e tij me nje cmim shume here me te ulet sesa konkurrenca. Dhe ne kete menyre ai fitoi monopolin e naftes. Me ne fund ne vitin 1913 Rockefeller, Harrimans, Warburgs...ky grup familjesh, ishin ne gjendje te merrnin kontrollin e Bordit drejtues te Rezerves Federale (supozohet per llogari te Rothschilds). Por kam besimin personal qe Rockefeller planifikuan nje grusht shteti. Ai tha: "Hej, kontrolloj ushtrine amerikane dhe ekonomine amerikane pra mund te bashkepunoj me ju por jam une ai qe drejtoj ketu." Dhe ne kete menyre ai mori kontrollin e Amerikes. pra besoj se Amerika u be nje prone e Rockefeller dhe jo e Rothschild. Ata vetem takohen dhe bashkepunojne.

 16. #136
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  KC: Sakte. Pra mendon se edhe sot e kesaj dite ka nje bashkepunim e tille?

  BF: Besoj se ka nje lloj bashkepunimi. Po ashtu mendoj se ka dhe konflikt. Nese shikon vijshmerine e votimit Europe kunder Amerike ne Kombet e Bashkuara mund te dallosh ndryshimin midis dy paleve.


  KC: Dakort. Po ku hyn Japonia ne kete mes?


  BF: Ajo qe ndodhi ne Japoni... mbas ardhjes se Admiralit Perry, Lordi Rothschild dergoi nje flote e cila sulmoi klanet Satsuma dhe Choshu ne jug. Ata vrane perandorin Kinmu dhe vune ne pushtet nje djale 16 vjecar i quajtur Toranosuke Omura si Perandorin Meiji. Ata financuan modernizimin e Japonise. Pra vendosen ne fuqi familjen mbreterore dhe e ndihmuan ne modernizmin e Japonise. Ata luftuan kunder Rusise. Mendoj se japonzet ishin shume mirenjohes per kete fakt. Ne vitin 1903, mbas fitores, perandoret Japoneze u bene te barabarte me mbreterit Britanik. Cdo perandor shkon per te studiuar ne Oxford. Por mbas luftes se dyte boterore mendoj se japonezet filluan te ndihen te zhgenjyer pasi mendonin se nuk po trajtoheshin si te barabarte. Atyre nuk po i jepej ajo qe ata e mendonin si dicka te arsyeshme. Ndjenin se kishte rracizem. Ne vitin 1930 japonezet u perpoqen per pavaresi. Ata donin te krijonin nje [Lindja e Madhe] grup te quajtur Asia Co-Prosperity Sphere. Ata donin te modernizonin cdo vend te 'verdhe' ne menyre qe te frenonin kolonizmin nga te bardhet. Pra arsyeja pse japonezet ishin ne gjendje te merrnin pjesen me te madhe te Kines dhe u ndaluan vetem prej USA ishte sepse aktualisht shumica e kinezeve i mirepriten ata. Kjo eshte dicka qe nuk e lexon neper librat tona te historise. Pati nje perpjekje nga aziatiket qe te ndalonin kolonizimin. Ata i shikonin europianet me nje njejten menyre sic shihet Borg ne filmin Star Trek: vetem nje menyre te menduari eshte e sakte. A mund ta imagjinoni kete piramide gjigande te shoqerise me ate syrin ne maje te saj: "Do asimilohesh. Rezistenca eshte e kote." Kjo eshte menyra qe ata e shihnin kete gje dhe ne fakt ka dicka te vertete. Ka nje ndjesi te menduari qe nese nuk eshte behet sipas menyren perendimore atehere eshte gabim...

  Amerikanet jane diku tek 4 % e popullates boterore por me me shume se 20 % te GDP boteore, 50 % te avokateve dhe 50 % te gjithe shpenzimit ushtarak ne bote. Pra sipas aziatikeve, shume kohe eshte shpenzuar me konflikte dhe luftra. Ki parasysh qe ata i shohin gjerat ne menyre tjeter dhe duhet shume kohe te kuptosh perspektiven e tyre.
  Japonia e Pasluftes
  KC: Ti ke shkruar nje liber per Rockefeller dhe rrolin e tij.


  BF: Po, ajo qe ndodhi ishte qe kur fillova te kuptoja te gjitha keto, kuptova po ashtu se mbas Luftes se Dyte Boterore kontrolli i Japonise nga Rothchilds kaloi tek Rockefellers. Fillimisht ata i thane japonezve: "Ju duhet te ecni perpara e te zhvilloni ekonomine tuaj ne menyren qe doni ju. Rindertoni ekonomine dhe per aq kohe sa ju jeni ushtarakisht aleate me USA, ne nuk kemi asnje problem. " Kjo zgjati deri ne vitin 1980 kur Japonia perjetori nje supertregetim gje qe beri ata [Rockefellers] shume nervoze. The tani e kuptoj pse pasi ata [japonezet] menduan se e fituan Luften e Trete Boterore pa te shtenen me te vogel pasi ja kishin dale mbane te manaxhonin kontrollin e pjeses me te madhe te pasurise financiare boterore. Dhe paraja eshte pushtet. Nese ke para, mund te rekrutosh ushtare, intelektuale, mund te ...

  KC: Po si ja dolen japonezet ta benin kete?


  BF: Duke punuar shume dhe duke gjeneruar supertregetim - elektronike, makina, e ke parasysh, produkte cilesore te cilat njerezit i blene. Dhe ata [japonezet[ kishin kontrollin e parave. Ketu ishte momenti kur ata [Rockefellers] filluan te shqetesohen. Dhe moren vendim qe te conin japonezet ne situaten qe ishin me pare. Ja arriten ti fusnin ne kurth gje qe ne thelb u realizua me urdher te USA. Ata thoshin: "Fillimisht duam qe ju te ngrini vleren e jenit tuaj." Dakort? Pasi nuk donin qe japonezet te kishin kontrollin e parave. Dhe jeni shkoi nga 360 me nje dollar ne 79 me nje dollar. Por nderkohe ajo qe ndodhi ishte qe japonezet spostuan bazen e tyre industriale ne Kine dhe ne Azine Juglindore duke i pasuruar ata. Pra kjo menyre nuk funksionoi. Dhe ne fund ata filluan te blene e vrasin politikanet japoneze.


  KC: Kush ishin keta?


  BF: Rockefellers pasi ata nuk donin qe japonezet te ishin mjaftueshem te fuqishem per te perdorur parate sipas menyres se tyre por tja jepnin ato amerikaneve. Ne fakt akoma nuk e kam kontrolluar por jam i sigurt qe nese bashkon te gjithe sulficitin tregetar japonez e me pas numrat e me pas ta krahasosh me ate qe sot zyrtarisht njihet si pasuria japoneze do zbulosh qe sulficiti i tyre tregetar eshte shume me i madh. Me fjale te tjera eshte sikur te shkosh ne nje bar dhe te thuash: "Shenoje ne llogarine time." Dhe mbas disa vjetesh te shkosh prape e te thuash: "Degjo harroje gjysmen e llogarise time." Pra ideja eshte qe: Ne do vazhdojme te marrim para prej jush pergjithmone." Eshte njesoj sikur te paguash takse ndaj Perandorise Romake. Ata dergojne makina, TV dhe nuk marrin asgje mbrapsht pervec letres. Kjo eshte menyra sesi ata e shikojne dhe eshte e drejte. Per 34 vjet Amerikanet kane marre mall nga e gjitha bota dhe nuk kane paguar per te.


  Bill: Po atehere pse e kane toleruar japonezet per kaq shume kohe?


  BF: Se pari, mbas Luftes se Dyte Boterore ata me shpirt e me zemer rane ne dashuri me Ameriken. Atyre ju thashe se do torturoheshin... me kujtohet njeri [qe fliste] i cili dridhej nga frika e luftes kur po vinin ushtaret amerikane. Dhe ushtari amerikan i zgjat atij nje cokollate apo jo? Kjo ishte simbolike. Ata ne fakt u trajtuan te gjithe shume mire. Deri me renien e Bashkimit Sovjetik ata me te vertete ndjenin se kishin nevojen e amerikaneve qe ti mbronin. Ata [amerikanet] kishin krijuar iluzionin e frikes: "Nese nuk na keni ne atehere do ju pushtojne te tjeret." Japonezet kane qene subjekt te nje propagande shume te dendur qe nga fundi i Luftes se Dyte Boterore. Ishte dikur njeri, Dr Funai i cili mbas luftes mbajti ne shtepine e tij nje ushtarak amerikan . Oficeri i thote atij: "Ne do ndryshojme sistemin tuaj arsimor ne menyre qe mos prodhoni me gjeni." Dhe ne fakt e bene. Propaganda qe jane bere viktime japonezet i ka krijuar atyre nje kompleks inferioriteti duke ju thene atyre se Amerika eshte nje vend i mrekullueshem dhe se pa ndihmen e saj fati i tyre eshte shkaterrimi. Sistemi i tyre arsimor eshte dobesuar ne menyre te vullnetshme ne menyre qe ata mos te jene ne gjendje te debatojne apo argumentojne. Jane trajnuar ne menyre te tille qe mos kene me opinione.


  KC: Po a nuk eshte kjo pjese e mentalitetit Oriental qe perandori reflektohet tek populli?


  BF: Ne modelin tradicional Konfucian, celesi i sekretit eshte qe njerezit ne maje duhet te jene shume te paster moralisht dhe ta trajtojne vendin e tyre si familjen e tyre, si femijet e tyre dhe ti duan ata. Pra ky eshte ndryshimi ne filozofi. Nuk eshte thjesht nje bindje e verber ndaj nje tirani por ne menyre idealistike eshte nje figure bujare dhe e dashur si prindi. Ajo qe sheh ne Korene e Veriut eshte nje mbetje e kesaj filozofie. Te njejten gje qe pate me revolucionin Maoist ku ishte nje sistem tradicional i nje lloj sistemi mbreteror i Azise.


  KC: Shpjegimi jot duhet te jete pak me i qarte ne lidhje me faktin qe pse ata duhet te pranojne kete lloj 'budallallepsje' te shoqerise Japoneze. Cfare fitonin ata ne kete gje?


  BF: Tani kur skllaveron nje person fillimisht e rreh per vdekje pastaj tregohesh i mier me te. Ne thelb i thua: "Nese ben ate qe te them une do tregohem i mire me ty, do te shperblej por mos harro, nese nuk ben ate qe them une..." Ja pse u leshuan ato bomba atomike mbi Japonine. Por gjithashtu japonezet qene ne gjendje te zhvillonin ekonomine e tyre. Ata u lane te qete per nje kohe te gjate. Vetem kohet e fundit gjerat po behen keq dhe shqetesuese. Dakort? ka nje semundje ne zemren e sistemit amerikan. Kjo shihet qarte nese studion levizjet financiare ku leket kane shkuar nga vendet e varfera ne ato te pasura dhe perbrenda vendeve te pasura, nga te varferit tek te pasurit. Eshte si nje lloj sfungjeri gjigand qe thith gjithe kete energji jetesore. Njerezit me te varfer te planetit jane detyruar nga biznesi agrar dhe gjerat e tjera te jetojne ne nivelet me te ulta dhe e vetmja gje qe ata mund te bejne eshte te ulen mbi ndonje gje qe eshte akoma dhe me e ulet dhe e mjere se ata, krijesa te mjera e te dobeta. Ata duhet te djegin pyje qe te krijojne toka te reja pjellore pasi i kane perdorur ato qe kishin dhe nuk kane akses tek plehrat kimike pra ne kete menyre ata duhet te shkaterrojne planetin. Pra burimi i varferise dhe i problemeve te ambjentit sot ne bote jane njerezit qe zoterojne Bordin e Rezerves Federale dhe politikat e tyre ne perparesine ndaj te pasureve dhe cdo per te pasurit. Ky eshte thelbi i problemit. Japonezeve ju grabiten kursimet e tyre dhe u detyruan qe te adoptojne politika ekonomike qe kane shtuar varferine ne kete vend. Te ashtuquajturat reforma qe Kryeministri Koizumi dhe Ministri i Financave Heizo Takenaka kryen te detyruar nga kercenimet e amerikaneve ishin per te imponuar kete gje ne Japoni...

  Nje sondazh i koheve te fundit i kryer nga Asahi newspaper tregon se numri i njerezve qe mendojne se jetet e tyre jane perkeqsuar qe nga momenti qe reformat filluan eshte me shume se dyfishi i njerezve qe mendojne se eshte permiresuar. Ata kane krijuar nje ndarje shoqerore midis shume te pasureve dhe te varferve. Shoqeria amerikane po ashtu eshte e njejte. Te ardhurat mujore te nje mashkulli amerikan kulmuan ne vitin 1973 dhe qe nga ajo kohe kane qene ne renie te vazhdueshme. Pra nese shikon mesataren e pergjitshme te produktit - ne pak fjale nivelin ne te cilin gjysma e njerezve jane poshte dhe gjysma jane siper - do zbulosh se eshte shume afer vijes se varferise. Ata kane marre cdo para. Shume para kane shkuar ne xhepat e te pasureve dhe ata nuk kane patur mundesine e duhur per ti shpenzuar ato. Jane deziluzionuar ne menyren e te menduarit qe problemi me ambjentin eshte per shkak se shume njerez lerkurkaf po djegin pyjet dhe zgjidhja eshte qe te hiqen ata qafe. Per kete qellim ata kane prodhuar semundje. Ka fakte te forta qe AIDS (HIV) u shpik nga ushtaraket amerikane si nje arme biologjike kunder Afrikes...


  KC: Po SARS?


  BF: SARS eshte nje arme biologjike qe ka ne shenjester nje gen specifik i cili eshte shume i pranishem ne popullaten aziatike dhe qe nuk gjehet pothuajse kurre ne rracen e bardhe. Pra eshte nje arme biologjike ndaj nje rrace specifike.

  Per momentin kaq eshte materiali qe kam ne dore. Intervista ka dhe dy pjese te tjera qe skam patur mundesi ti siguroj. Me te me ardhur do vazhdoj ti hedh ne forum.

 17. #137
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Deri sa te siguroj transkriptimin e dy pjeseve te tjera te intervistes mund te ndiqni kete interviste ne anglisht te realizuar nga project Camelot. I gjithe materiali qe po postoj gjendet ne kete interviste, pra per te paduruarit qe duan te mesojne vazhdimin e asaj qe Fulford ka ekspozuar, mund ta ndiqni direkt.


 18. #138
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Po vazhdoj me postimin e pjeses se dyte e te trete te intervistes. Mu desh pak kohe ta siguroja dhe po e postoj pjese pjese pasi eshte e gjate per tu perkthyer ne nje kohe te shkurter.
  Ultimatumi i Lindjes ndaj Illuminatit te Perendimit

  Pjesa e dyte


  KC: Le te flasim per gjithe kete lidhje qe kishe me Yakuzan nga njera ane dhe shoqerine sekrete Kineze...


  BF: Dakort. kur fillova te kuptoj sesi funksiononin gjerat realisht, te kuptuarit e ngjarjeve te reja ndryshoi pasi tani mund t'i shkrija te dyja ne nje, boten konspirative dhe boten e Wall Street Journal. Drejt?

  KC: Drejt.

  BF: Mu dha mundesia te intervistoja Heizo Takenaka vitin e kaluar ne pranvere dhe e perballa ate me shume prova. Ne vitin 2003, me duket ne shkurt, ai i tha Newsweek Magazine se asnje banke nuk ishte aq e forte sa mos falimentonte. Dhe vendosi disa rregulla shume te forta ekonomike qe detyruan kompanite te shesin zoterimet e tyre te perbashketa. Me fjale te tjera, bankat dhe kompanite zoteronin aksione te njera tjetres ne menyre qe askush nga jashte te mos futej dot dhe te merrte kontrollin. Ai po ashtu detyroi kompanite qe te shisnin askinet e tyre bankare. Me pas doli me frazen qe asnje banke nuk eshte aq e fuqishme sa te mos falimentoje, ndersa te gjithe menduan se ai kishte parasysh qe aksionet bankare nje dite do jene komplet te pavlefshme. Eshte sikur te thuash: Po te shes ty portofolin tim. Nuk ka leke brenda po ka fatura. Dhe nese e ble, duhet te paguash faturat. Po askush ska per ta blere veten nese thua: Hej degjo, me vone do fus 2.3 trilion jen nga leket e taksapaguesve ne ate portofol, pra ja vlen. Apo jo?

  Pra ndodhi qe cmimi i aksioneve bankare ne vitin 2003 shkoi me koke poshte. Dhe nese e shikon se kush i bleu do zbulosh se u ble nga te huajt: State Street Bank, Chase Manhattam, Citi Bank. Me fjale te tjera, nje grup institucionesh financiare qe kontrollohen nga keto "fondacione bamirese" te cilat ne vetvete kontrollohen nga Rothschilds dhe Rockefellers, kryesisht nga Rockefellers. Pra nga keto familje. Them Rockefellers si nje shkurtim per kete grup familjesh aristokrate te lidhura ndermjet tyre, ana amerikane kundrejt asaj europiane. Per shembull, familja Bush eshte pjese e saj.

  KC: Drejte.

  BF: Pra mund te shihet ne te dhenat financiare. Ajo qe ndodhi ishte qe presidenti i Resona Bank nuk donte te shiste banken e tij tek keta te huaj. Dhe ata kishin 33 % te aksioneve qe i jep atyre kontrollin mbi interesat. Ai po ashtu shiti Postal Savings. Ishte tamam sikur nje burre gangsterr ti drejtohej gruas se tij: Hej hajde, me jep me shume leke. Nuk kam me. Ja ajo Postal Bank psh? Ti akoma e ke ate. Ma jep mua. E kupton? Ja deri ku shkojne gjerat.

  Sidoqofte le te kthehemi tek Resona. Presidenti nuk donte qe te jepte aksionet e tij, ne ndryshim nga bankat e tjera qe pranuan pa bere ze. Dhe presidenti tha: Une nuk kam falimentuar. Por llogaritari qe drejtonte Resonan vdiq ne rrethana misterioze. Ishte nje lloj vetvrasje ose vrasje. Dhe cuditerisht dokumentat me pas treguan qe banka ishte e falimentuar. Ne ate kohe sistemi drejtues tha menjehere: Nese ke vetem 100 mije ose 200 mije, bli aksione te Resonas. Do jete nje investim i madh.

  Por nje profesor ne Universitetin Waseda, i quajtur Uekusa filloi te shprehej: Ka dicka fallco ne gjithe kete ceshtjen Resona. Profesori u arrestua ne Yokohama me preteksin qe shihte te mbathurat e nje vajze me pasqyre. Vajza ne fjale nuk raportoi asnjehere e megjithate profesori u pushua nga puna dhe u hoq nga programet qe jepte ne TV. Po ne ate kohe dhe une u futa ne listat e zeza. U hoqa nga shume programe televizive duke ma thene qarte: Ju zoti Fulford jeni ne listen e zeze. Nuk mund tju vendosim me ne programe.

  KC: Pse?

  BF: Sepse dola hapur si te tjeret ne lidhje me te ashtuquajturat reforma ekonomike. Dhe ata nuk donin qe njerezit te mesonin se cfare po ndodhte ne te vertete.

  Nderkohe nje i quajtur Z. Ohta i Departamentit te Taksave filloi te hetonte Resonan per evazion fiskal. Edhe ai u arrestua ne Yokohama me preteksin e parjes se te mbathurave te nje vajze me nje pasqyre. Pastaj ishte dhe Z. Suzuki nga gazeta Asahi i cili vite me pare beri buje me nje lajm mbi skandalin Recruit i cili ndodhi ne 17 Dhjetor dy vjet me pare. Ky gazetar shkruajti nje artikull ku thuhej se Resona po i jepte pjeses drejtuese 10 here me shume donacione se bankat e tjera dhe se kishte dyshime qe po behej nje shkembim i brendshem monetar. Materiali ishte programuar si pjese e nje seriali hetimor por ne te njejten mbremje trupi i gazetarit i gjet ne Gjirin e Yokohamas. Dakort?

  Pra u perballa me Z. Takenaka me gjithe kete informacion. E kam dhe ne video. Nuk e kam publikuar kete te fundit pasi Takenaka me tha se ishte i detyruar ta bente pasi Shtetet e Bashkuara e kishin kercenuar Japonine ta godisnin me HAARP nese ata nuk benin si i thuhej. Dakort?
  KC: Dakort. Po cfare do kishte qene impakti i kesaj. Na thuaj cfare do te thoshte kjo per Japonine.

  BF: Termet.

  KC: Ok.

  BF: Hmm... Do e vazhdojme perseri kete pjese pasi e di se kjo te fut ne subjekte shume esoterike. Eshte nga ato qe te luajne mendjen vendin, e keni parasysh?

  KC: Po.

  BF: Vete une e kam patur te veshtire per shume kohe pertypjen e ketij informacioni. Mbasi intervistova Z. Takenaka, mora nje e-mail nga dikush ne Japan Develompent Bank i cili eshte nje dishepull i Z. Takenaka. Ai me thoshte: Z. Takenaka deshiron qe ju te takoni dike. Kam dhe kopjen origjinale te e-mail. Pra shkoj ne dhomen e Shinjuku Hotel dhe takohem me nje burre i cili kishte te veshur nje kimono qesharake prej mendafshi. Kam nje foto te tij si dhe nje kasete te rregjistruar te bisedes. Ai kishte dy unaza. Njera ishte maska e nje djalli me brire ndersa tjetra ne doren e majte dukej si nje unaze martese. Ne nje moment beri kete levizje, drejtoi doren e djathte te bere grusht ndersa e majta ishte e hapur me pellembe lart ku ndodhej dhe nje shenje e Freemasonerise dhe me tha: Keto brire, mjafton te vesh pak helm ne to... dhe po te me prekte do vdisja menjehere. Me pas me tha se ishte nje Ninja, pra nje vrases profesionist.

  Mua qe me shpeton nje pshehretime nga goja ne ate moment. Personi dukej ndryshe nga japonezet e zakonshem. Ai ishte pjestar i Sanka, ose Malsoret. Ata jane njesoj si Ainu. Nje lloj ose ekuivalenti japonez i indianeve Apache. Shume luftarake. Perdoren nga Forcat Speciale Japoneze. Ai me thote: Zoti Fulford, nese do te behesh nje gazetar plangprishes vazhdo e beje por ne kete menyre do vdesesh ne moshen 46 vjecare. Megjithate (nderkohe me jep nje distinktiv freemason) ai me thote: Nese jo atehere ke nje zgjedhje tjeter. Ti mund te behesh Minister i Financave te Japonise. Dakort? Pra ai me ofron nje zgjedhje midis vdekjes ose postin e Ministrit te Financave. Dhe e perseris, kete e kam te rregjistruar. Kam po ashtu e-mail dhe videon e intervistes sime me Takenaka. Dakort? Jane gjera te pazakonta por kam prova.

  Sidoqofte ne ate moment mendova se nuk kisha rruge tjeter vecse ti shkoja mbas avazit. Nderkohe kisha lexuar mbi planet e reduktimit te popullates dhe e pyes: Eshte e vertete? (edhe kete e kam te rregjistruar ne kasete) Ai pergjigjet: Po. Ne menyre qe te mbrohet ambjenti ne duhet te reduktojme popullaten globale ne 2 miliard. Dhe lufta nuk mjafton ta ule kete numer keshtuqe do perdoren semundje dhe kriza urie.

 19. #139
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  KC: Kush ja u tha kete?

  BF: I vetequajturi Ninja, i derguar nga Takenaka. Dakort? Dhe nderkohe kisha zbuluar qe SARS ishte nje arme biologjike me shenjester aziatiket. Pra ishte dicka shume turbulluese! Po flasim per vrasjen e 4 miliard njerezve. Dakort? Pra ata me ofrojne mua nje pune... Dhe me thote: Shiko, ne me te vertete po i marrim leke japonezve por nuk eshte se po i presim mishin deri ne kocke, thjesht po i tresim dhjamin. Dakort? Ne kete menyre e pershkruanin ata. Ne po i grabisim leket ketyre personave por nuk do i vrasim. Po i njejti person vazhdon te thote se popullata e Japonise do reduktohet ne 70 milion. Ata do lejojne vetem 70 milion te jetojne. Dhe ju duhen rreth 500 milion aziatike qe te prodhojne lodra e gjera te tjera. Pra ky njeri po me pershkruante me terma te tjera nje genocid te paster masiv. Dakort? Edhe kete e kam te rregjistruar ne kasete. Mund ta provoj qe ky njeri eshte derguar tek une nga Takenaka.

  KC: Jam kurioze te di se cfare i the ketij njeriu? A i the po? Apo i the me lere kohe te mendohem? Dhe ai tha dakort, apo...

  BF: Tani e ke parasysh, cdo gje ishte derrmuese. Nuk i thashe asnje pergjigje te qarte atij njeriu por mendova me vete se nuk kisha asnje rrugedalje pervec se te beja lojen e tyre dhe t'i minoja nga brenda per ti ndalur. Dakort? Por kjo gje besoj se i ndodh edhe njerezve te elites me te larte...Jam i sigurt qe i ndodh zotit Obama dhe Clinton e cdo kujt tjeter ne nivele te larta te politikes amerika, senatore etj. Ne nje moment te caktuar dhe atyre ju eshte dhene i njejti ultimatum: Vdekje ose bashkepunim - pra ose bashkohu me ne ose vdis. Dhe kjo eshte menyra sesi ata e menaxhojne kontrollin me Shtetet e Bashkuara dhe skalleveruar popullin Amerikan duke futur ne dore eliten e vertete te tyre dhe detyruar ata te lujane kete loje nepermjet kombinimit te kercenimeve dhe rryshfeteve.

  KC: Kur thua 'ata', kush jane "ATA" ?

  BF: Ata jane ata qe ne quajme Keshilli mbi Mardheniet me Jashte, Bilderbergs. Tani eshte dhe Komisioni Trilateral (Trepalesh) por qe nuk ka asnje force pasi... Komisioni Trilateral u ngrit nga Rockefellers pasi Bilderbergs ishin shume rracista te lejonin futjen e japonezeve. Pra u krijua si nje forum per japonezet qe ata te kene mundesine e fjales se tyre. Dhe fillimisht disa nga japonezet e niveleve te larta u bene pjestare. Dakort? Ka kryeministra dhe zyrtare te larte aty. Por ne te njeten kohe japonezet thane: Hej po ata nuk na e degjuan fjalen. Kam folur me shume pjestare te Komisionit Trilateral, dakort? Tani si drejtues i anes japoneze eshte presidenti i Fuji-Xerox. Perpara se te kishin kryeminister Miyazawa. Pra ka nje renie ne nivel perfaqesimi nga ana e japonezeve te cilet duket sikur po thone: Ne djall vafshi me gjithe Komisionin tuaj Trilateral, pasi ju as qe keni nder mend te na degjoni. Pra me pak fjale ajo qe po them eshte se jane familjet qe zoterojne Bordin e Federal Reserve si dhe ata te paguarit prej tyre. Ata kane parane.

  KC: Pra njeriu i Takenakas qe ju ofron te beheni Freemason eshte derguar nga "KUSH" ?

  BF: Takenaka ishte nje dishepull i Henry Kissinger. Dhe Henry Kissinger punon per David Rockefeller. Une e akuzova qarte Takenakan qe po i shiste sistemin financiar japonez Rockefeller. Ok? Pra shikoje si nje loje elektronike, nje piramide. Ne shkallen e pare te piramides eshte boy scouts. Dhe rreth shkalles se 4 eshte Rotary Club nderkohe qe vazhdon te ngjitesh. Une po arrija pikerisht nivelin e majes pasi kur me ftuan te behesha Freemason me thane: Shiko, mbi nivelin 33 ka dhe 13 nivele te tjera. Ok? Ki parasysh kartmonedhen 1 $? Majen e piramides? Syri perfaqeson njerezit te cilet drejtuan rracen njerezore ne ndertimin e piramides. Pra sic shihet eshte nje piramide ende e paperfunduar. Ok?

  Mbi shkallen 33 jane 13 shkalle te tjera. Dhe ky eshte grupi i brendshem i pothuajse 10 mije njerezve qe kontrollojne perendimin. Duhet te them qe shume prej tyre jane njerez pozitive qe duan te bejne gjera te mira dhe nuk duan te jene bashke me ato te rangut te larte por qe nuk kane zgjedhje tjeter. Ndihem i detyruar te them se pjesa me e madhe ne ate grup elitar jane njerez te mire me zemra te mira qe do deshironin te benin vetem mire per njerezimin dhe planetin por qe fatkeqesisht e gjejne vetvehten ne kete Oborr te Fshehte Mbreteror.

  KC: Pra e pranuat oferten.

  BF: Sakte.

  KC: Cfare bete me pas?

  BF: Direkt diten e neserme mora nje telefonate nga nje rregjisor filmi, nje rregjisor japonez filmi i cili me tha: Dua te flas me ju rreth dickaje. U takuam dhe me thote: Eshte dikush qe do doja ta takonit. Pra shkoj ne nje tjeter dhome hoteli. Dakort? Mesa dukej ata pelqenin dhomat e hoteleve kur duan te flasin per gjera te rendesishme. Dhe serisht e rregjistrova biseden ndonese se kam publikuar kurre. Pritesi me thote se ai perfaqeson nje shoqeri sekrete Aziatike ne te cilen jane 6 milion antare, perfshi 1.8 milion gangstera dhe 100 mije vrases profesioniste. Tani mundohu te kujtohesh qe te thashe se kam nje diplome ne studimet Aziatike me specializim zonen e Kines. Pra kisha lexuar per kete shoqeri ne librat e historise. Kisha dijeni per ta. Eshte e Kuqja dhe e Gjelberta. Historia thote se Perandoria Ming ishte kulmi i civilizimit kinez. Qeramikat Ming dhe arti Ming ishte ne majat me te larta. Me te vertete ka qene nje shoqeri ideale dhe kinezet sot e shohin ate periudhe me shume venerim. Sipas historise, na ishte nje gjeneral i cili ruante kufirin verior nga Manchute dhe e donte shume gruan e tij. Por ata ja rrembyen dhe i thane: Nese e do gruan mbrapsht duhet te na lesh te kalojme portat. Dhe ai i lejoi. Keshtu ra Perandoria Ming por ushtria dhe flota Ming u shnderrua ne nje organizate te fshehte. Dakort? Pra e Kuqja dhe e Gjelberta jane ushtria dhe flota detare. Po ashtu e Gjelberta eshte dhe burokracia. 1.8 milion jane gangestere. 4.2 milion te tjere jane intelektualet dhe ata me doktoratura. Ata jane nga njerezit me te zgjuar. Plani i tyre ishte te rrezonin Manchute dhe te rivendosnin Ming. Ata kane qene pergjegjes per Rebelimin Boxer i cili nder te tjera ishte kunder perdorimit te opiumit. Dhe - kjo eshte shume interesante - pasi njerezit qe shisnin opiumin ishin Skull & Bones (Kafka dhe Kockat qe kam folur tek tema per Illuminatin) ! Ata jane duke e luftuar kete shoqeri sekrete perendimore qe prej te pakten 1800-es.
  vazhdon...

 20. #140
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  KC: Ok. Po a nuk ishin britaniket ata qe futen opiumin per here te pare?

  BF: Edhe britaniket ishin por nese shikon Skull&Bones do zbulosh se ata kane qene tregtare sklleverish dhe trafikante opiumi. Kina ishte si te thuash tregu i tyre. Pra ishin te dy.

  KC: Pra ndodhesh ne kete dhome hoteli dhee kupton mire ndryshimin midis asaj qe ai te kerkoi dhe asaj qe je duke thene ketu ku ai...

  BF: Ata po me thoshin se do me ofronin asistencen e tyre pasi kisha shkruar ne nje liber per SARS dhe armet biologjike dhe se keta njerez po perpiqeshin te me vrisnin dhe se une duhet te beja dicka per ta ndaluar. Dakort?

  KC: Dakort.

  BF: E gjitha kjo po ndodhte brenda nje jave. Dhe normalisht qe ishte jashte cdo parametri. Pra mu desh pak kohe qe ta pertypja. Gjeja e pare qe mendova ishte: Epo mire, mund te transmetojme videot e 9/11 ne Chinatown ose dicka tjeter. Por atij i thashe ndryshe: Shiko, do flasim perseri. Me ler kohe te mendohem. Dhe shpenzova pothuajse nje muaj duke menduar. Dhe pikerisht aty pata ate qe une e quaj momenti Kill Bill (sipas filmit). E ke parasysh nje skene ne film kur dy gra po ndesheshin me shpata. Duket sikur do jete nje duel i ashper dhe i gjate. Askush nuk e di se kush do jete fituesi. Por njera nga grate (e keqja) i mungon nje sy. Ajo mban nje monokel. Krejt papritur tjetra i kap syrin e shendoshe, ja verbon dhe ate dhe dueli mbaron.

  KC: Po. Eshte e pabesueshme. Dhe shume shume grafike.

  BF: Shume grafike por ne ate moment mendova: Pse mos veme ne shenjester Syrin e Piramides? Pasi shumica e perendimoreve as nuk e kane idene qe ekziston. Ata ne maje jane shume te friksuar. Vazhdimisht ata vrasin kaq shume njerez dhe kjo i temerron. Jane dhe shume sekretive. Kjo ka vazhduar deri sa doli interneti. Me pare askush nuk ja kishte idene. Vete as qe kisha per ta besuar nese nuk do kisha patur eksperienca personale. Por ja qe gjeta gjurmet e evidencave.

  Mjafton te ndjekesh keto fondacione e kush i kontrollon ato dhe zbulon se Rockefellers kontrollojne me shume se 10 trilion dollare ne vlere. Por sidoqofte, kuptova se Shoqeria ka 6 milion antare dhe se Shoqeria Sekrete perendimore ne majen e saj ka vetem 10 mije. Pra jane 6 milion kunder 10 mije. E krejt papritur thashe me vete: E gjeta! Vetem keshtu ja u dalim ketyre bastardeve. Dhe ky ka qene momenti kur fillova te shkruaja gjera tek Rense. (Jeff Rense eshte nje teoricient konspirativ, nga me te njohurit ne boten e webit. Mund te lexoni faqen e tij: www.rense.com - Darius)

  KC: Dakort. Pra me siguri qe u takove serisht me kete grup. Si e quan kete grup tani? Pasi ata jane grupi i shoqerise sekrete te Yakuza dhe kinezet.

  BF: Eshte Shoqeria E Kuqe dhe E Gjelbert.

  KC: Dhe patjeter qe ju bashkove atyre pasi nuk ke vdekur.

  BF: Po, vajta dhe takova gjithe bosat e tyre te medhenj.

  KC: Ne Kine?

  BF: Ne Taiwan. Dhe u bashkova me ta. Jam i pari perendimor qe i bashkohem asaj organizate ne 500 vjet.

  KC: Dhe me pas Rockefellers ose, nuk e di nese deshiron te emertosh "Rockefeller" por sidoqofte, kushdo qe ishte koka e Freemasonerise, ne keto kushte u detyrua te te linte te qete?

  BF: Ajo qe kinezet apo aziatiket thane ishte: Shiko, ne nuk do e bejme hapin te paret. Por ndodhi qe fillova te shkruaja gjera per Takenakan dhe Rockefellers. Dhe mora kercenime me vdekje nga ky Ninja qe permenda me siper. Ai me thoshte: supernjeri, po te mbaron koha dhe drita jote e kuqe po shuhet. Jane njerezit qe mendojne se nuk do vdesin kurre, ata qe perfundojne ne Gjirin e Yokohamas. Shume te tilla... kam dhe e-mails; kam kopje te te gjitha ketyre kercenimeve.

  KC: Ne kete situate a kishe ndonje truproje? A pajtove ndokend?

  BF: Jo. Shiko, nese ke nevoje per nje truproje, atehere eshte shume vone. Duhet te veprosh ne nivele te larta. Kam parasysh qe nese ata do te donin te me qellonin, do e kishin bere. Duhet ti besh qe mos duan te te qellojne. Kjo eshte hileja.

  KC: Dakort. Dhe tani sepse ju bashkove atij grupi dhe gjasave per gjerat qe mund te ndodhnin... e kam fjalen kur u be e madhe ne momentin qe vendose te flasesh per kete gje.

  BF: Ajo qe ndodhi ishte, dergova nje e-mail ku thosha: Hej, nese me vrisni atehere cdo antar i familjes se Rockefeller, Rothschild, Schiff etc, do vdese. E ke parasysh, 600 vrases per cdo njerin prej tyre, apo jo? Nese norma eshte vrasja atehere te gjithe mund te vriten. Apo jo?

  KC: Kjo na beri te kuptojme qe ata ishin Majestic - grupi - ai qe ne quajme Komiteti i Maxhorances (Committee of the Majority). Ata ne thelb ishin ata qe u ndjene te kercenuar. Kjo eshte ajo qe ke parasysh?

  BF: Po. Kjo ishte ideja fillestare por ndodhi qe, qe nga ajo kohe o perpiqesha qe te krijoja nje ide me te qarte per ate qe po ndodhte. Dhe me ne fund arrita te reduktoja pamjen ne grupin e njerezve qe kontrollojne monopolin e Standart Oil dhe njerezve qe kontrollojne Fed. Ata jane burimi i problemeve. Monopoli i naftes... Amerikanet mendojne se celesi i pushtetit te tyre gjeopolitik eshte kontrolli i naftes. Por ne e humbem ate kontroll pasi Putin i perzuri ata nga Rusia, ata nuk kontrollojne Iranin, ose mbase po, nuk e di kete. Mendoj se Ahmedinejad dhe Bush mund te punojne per te njejtin mbret. Edhe per kete nuk jam i sigurt. Por Venezuela po ashtu eshte e lire. Pra ata po e humbasin monopolin e tyre te naftes. Dhe gjeja tjeter qe ndodhi eshte qe teorikisht ata nuk kane me aftesine ushtarake per te kontrolluar pjesen tjeter te botes. Ok? Ushtria e SHBA nuk mund te mposhte Kinen. Kane bere lojra te ndryshme ushtarake dhe cdo here Amerikanet kane humbur.

  Thelbi eshte qe kinezet jane te pergatitur per te luftuar e fituar nje lufte berthamore. Ata mund te vendosin te gjithe popullaten e tyre nentoke dhe goditur SHBA-ne me 300 rraketa e fshire nga faqja e dheut cdo qytet ne Amerike. Amerikanet mund te rrafshojne nje pjese te siperfaqes se Kines por banoret do jene te gjithe nentoke. Ata mund te fundosin aeroplan mbajteset e tyre si dhe goditur satelitet. Pra nuk eshte me e mundur ti mposhtesh ata ushtarakisht. E vetmja zgjidhje per Pentagonin (dhe ata e dine kete) eshte qe te tregohen te bute dhe qe te bejne kete gje ata kane nevoje per parate e japonezeve qe te financojne nje fushate qe t'i japin fund varferise dhe shkaterrimit te ambjentit. Dhe ky ishte propozimi qe bera. Plani im, misioni im i ardhshem eshte qe te dal me nje zgjidhje ku fitojne te gjithe. Menyra me e mire qe te mos te te vrasin eshte qe mos besh armiq. Pra nuk dua te bej armiq. Po perpiqem qe te kenaq te gjithe.

  KC: Ok. Por ti po flet, te pakten keshtu e kuptova, per armiq qe jane te tille prej epokash, kinezet me japonezet dhe ata po bashkohen qe te luftojne Rockefelleret dhe te tjeret si ata...

  BF: Kjo ndodhi kur ata krijuan arme biologjike qe vrasin aziatiket...

  KC: Ata kane nje armik te perbashket.

  BF: Epo shiko, ata po perpiqen te na vrasin. Cfare duhet te bejme ne?

  KC: E drejte.

  BF: Dhe kjo shoqeri, sic e thashe per tu kthyer serisht tek historia e tyre... Perandori Meiji i ndihmoi qe te rrezonin nga froni Ching dhe te instalonin Sun Yat-Sen si president te Republikes se Kines. Dhe ne kete menyre, sebashku ata ndihmuan ne clirimin e Kines. Gjate Luftes se Dyte Boterore, kjo shoqeri, ne Japoni dhe ne vende te tjera aziatike punuan ne unison. Pra perfshiu gjithe Azine. Dhe kryetari Mao u financua nga Sovietiket qe ishin vartes te Rothschild. Dhe per here te fundit banda Kuq e Gjelbert u shfaq ne librat e historise ne vitin 1949 duke luftuar komunistet ne Shanghai. Me pas ata u zhduken. Serisht kaluan ne ilegalitet.

  Por ne vitin 1967 ata perzune Illuminatin nga Kina. Kjo ishte arsyeja pse ndodhi ndarja e madhe Sovjetiko-Kineze, pse Kina dhe Bashkimi Sovjetik per pak sa nuk u futen ne lufte berdhamore me njeri tjetrin. Kinezet ne fshehtesi ishin pergatitur prej kohesh. Ata kishin ndertuar qytete gjigande te nendheshme per tu pergatitur per lufte berdhamore. Ata kishin armet e tyre berdhamore. Ky ka qene momenti kur i perzune. Kina me ne fund u be e pavarur nga perendimoret, e ke parasysh, familet e bankave qendrore.

  KC: Ku futet HAARP ne kete mes? Na e thuaj pak.

  BF: Ok. Kur publikova ne internet disa esse mbi Rockefeller dhe Illuminati, historine sekrete te Illuminatit, mora nje telefonate nga ai ninja. Ai me thote: Oh more djalosh, tani e mbushe kupen. Tani ke per te pare nje termet ne niigata. Amerikanet do perdorin makinen e tyre te termetit. Dhe boom, diten tjeter dy termete identike prej 6.8 balle goditen reaktorin me te madh berthamor ne Japoni.

  KC: Sakte.

  BF: Dhe kjo eshte ajo cfare me tha Takenaka: Aryeja pse u detyrova te dorezoja sistemin financiar tek ata ishte sepse na kercenuan qe do perdornin makinen e tyre te termeteve. Merre me mend, keta i kane financuar gjithe ushtrine ndersa ti i godet reaktorin atomik me nje makine termeti? Kjo eshte menyra sesi trajtohet nje mik?

  KC: Dakort. Le te perqendrohemi pak ketu. Nese kjo eshte teknologjia qe ata kane atehere ne cfare menyre do luftojne kunder kesaj keto shoqeri sekrete. Pasi ketu po flitet per arme skalare, jam e sigurt qe e di kaq gje.

  BF: Nuk mund te ndalosh nje vrasje me nje makine termetesh. E ke parasysh? Perendimoret nuk kane dijeni per liderat e tyre, liderat e vertete te tyre. Pra ajo qe duhet te besh eshte thjesht vriti te gjithe. Nuk mund ta ndalosh kete gje me nje makineri termetesh. Ky eshte qellimi qe te godasesh Syrin. Por une i bera atyre nje oferte me bujare. I them njerezve ne Pentagon se ju keni nje detyre qe te shpetoni planetin dhe kjo do ju siguroje me shume para se kurre. Mendo pak. Ata shpenzojne 600 miliard dollare per te vjedhur nafte nga Iraku dhe e drejta e gazsjellesve nga Afganistani. Per 600 miliard ata mund te cojne nje njeri ne Mars. Do kishin nje baze ne Mars tani. Pra ne i japim atyre me shume para sesa ato qe marrin prej atyre idioteve qe kontrollojne naften.

  KC: Po nese ata i printojne vete leket, per cfare ti duan leket?

  BF: Ketu qendron hileja. Dhe kjo eshte arsyeja pse cdo gje po shkaterrohet kete vit. Qe nga Lufta e Dyte Boterore ata i kane thene vendeve te tjera: Ok, kjo eshte nafta qe ju lejohet te merrni dhe kjo eshte sasia e dollareve. Dhe mbeshtetesi i dollarit ishte kontrolli ndaj naftes dhe kontrolli ndaj kesaj makine gjigande ushtarake - kercenimi i perdorimit te dhunes. Jane 53 trilion $ ne qarkullim ndersa qeveria amerikane i detyrohet qytetareve te saj 66 trilion $. Pra SHBA duhet te marrin hua dicka prej 1 trilion $ cdo vit vetem qe te arrijne tja dalin mbane. Dhe e kane bere kete gje prej 40 vjetesh, pra ne thelb ata jane te falimentuar. Nese fiton 13 mije $ ne vit dhe duhet te paguash 120 mije te tilla ne borxhe dhe borxhdhenesit te thone qe eshte koha per te paguar, cfare do besh?

  Do kercenosh me perdorim dhune? Jo. Pasi nese arrin puna aty amerikanet jane te humbur. Pra ata nuk mund te perdorin me karten e kercenimit dhe e kane humbur monopolin e naftes. Kjo eshte e gjitha. Nese je ne Pentagon ne nje situate te tille i bie qe te mendosh: E vetmja gje qe mund te bejme per te shtyre ditet eshte te bejme aleate cdo njeri jo aziatik. Dhe menyra per ta arritur kete eshte qe te sillesh mire. Lufton varferine dhe shpeton ambjentin, pra i ndihmon qe te shpetosh planetin. Pra i ofroj atyre nje mundesi per te kaluar situaten. Ajo qe ndodh eshte, zevendeson dollarin me nje monedhe te re. Dhe lind nevoja per nje monedhe globale. Por jo ne menyren sesi kishin planifikuar keta njerez - kontrolli sekret nga nje elite sekrete. Duhet te kontrollohet nga populli.

  Mbaje mend kete. Celesi i demokracise eshte kontrolli i parase nga populli, jo nga nje elite sekrete. Paraja eshte ajo qe ka rendesi. Nese humbet kontrollin e parave te tua dhe ja jep ato njerezve qe nuk mund ti shohesh atehere ti je kthyer ne nje skllav. Kjo eshte ajo qe duhet mbajtur mend. Kurre, asnjehere mos lejo ndonje force sekrete elitare qe te marre kontrollin e parave te tua. Ky eshte celesi. Njerezit punojne per para.

  vazhdon...

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Teori Konspirative
  Nga Darius n forumin Fenomene Paranormale
  Prgjigje: 323
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 18:12
 2. Pyetje mbi librin Lufta Dulces
  Nga Darius n forumin Fenomene Paranormale
  Prgjigje: 179
  Postimi i Fundit: 07-09-2011, 09:03
 3. Illuminati - Masonet e Lire
  Nga J@mes n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-02-2007, 00:22
 4. Illuminati
  Nga Judges of Ur n forumin Krijime n gjuh t huaja
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-01-2004, 14:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •