Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Si mund te behet nje ftese per te shkuar ne SHBA

  Do te lutesha nga ju qe jeni ne Usa te me beni nje sugjerim per te ftuar nenen time ne USA si turiste pra per te marre vize turistike.Faktikisht une jam legal ketu por skam pasaporte.kam pune te mire dhe shpresoj se ajo te mund te marre vize por fteses time do tia bashkangjis edhe tax return form from irs.si duhet te jete invitation ka nga ju qe mund te me ndihmojne ne kete aspekt.faleminderit paraprakisht te gjitheve qe do merrni mundimin te shkruani .
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 2. #2
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ke ndonje rast pse do ta sjellesh nenen? (fejese, martese, graduim)?
  Po le ndonje njeri mbrapa nena? (psh. burrin, femije te tjere qe varen prej saj)

  Si mund ta shkruash letren?
  Ne fillim thuaj se kush je. Sa kohe ke ne Amerike. Progresin tend gjate kohes ne Amerike (nese eshte pozitiv) dhe ku ke arritur ne keto momente (psh...tani jam manager ne Nation's Bank). Pastaj ngrije icik punen qe ben aty dhe sa i rendesishem je per firmen. Psh. mund te thuash qe kjo firme ka 10, 000 kliente dhe une supervizoj 1500 punetore. Dhe pse punoj vec per 3 vjet, me kane ngritur dy here ne detyre deri tani. Etj. etj. Thuaj shkurtimisht sa leke ben ne vit.

  Nese je martuar/fejuar mund te thuash qe jam martuar me nje vajze Amerikane/shqiptare etj. etj.Jemi shume te lumtur. Bla bla bla. Kemi lindur nje femije. Ka kohe qe s'e kam pare familjen time dhe ne pamundesi te nje vizite per ne shqiperi se jam i zene me pune, do deshiroja qe mamaja te me vizitonte per 1/2/3 muaj. Une do jem i pergjegjshem per te gjitha shpenzimet financiare gjate kohes se saj ne USA, duke filluar qe me bileten vajtje ardhje dhe deri momentin qe ajo te kthehet ne shqiperi.
  Deshiroj qe gjate vizites se saj ne USA, ta shetis ne NY, Disney dhe pika te tjera turistike. Etj. etj. etj.

  Ju falenderoj ne advance,

  sincerely,

  Po ti shkruaje njehere dhe po deshe ta kontrolloj une nga gabimet ortografike. Vec nena ta marre vizen.
  If I Only Could....

 3. #3
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  BradyKinin ce ngaterron mi goc me letra te gjata ... a thua se do marrin mundimin ato te lexojne letrat ..

  Miki _Al


  Duhet te mbushesh nje form , Affidavit of Support ( form I -134 ) , ku te deklarosh , vitet qe ke ne usa , dokumentat qe ke , psh green kard , (kopje ) , tax form per 3 vitet e fundit ose aq sa ke ti ..nje vertetim nga puna qe je i punesuar .. dhe je leter shume shkurt qe deshiron te ftosh nenen tende per nje vizite ne usa .

  Noterizoji te gjitha ato dhe dergoji

  Good Luck
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Miki_Al,

  Duhet te dish se edhe pse mund te besh ftese ti, viza varet nga punonjesit e ambasades ketu ne Tirane, si kane gdhire, kane pa ondrra me lufte, i pelqen nena jote, ose ose,

  Nje komshijen time qe ka gocen ne Chikago dhe eshte me green card, nuk ja dhene vizen edhe pse goca erdhi ketu kur kishte daten per ty pyetrur ne ambasade, pagoi edhe fee-ne qe tani ka vajtur tek 330 $.

  Sidoqofte te uroj qe nena jote ta marre visen sa me shpejt
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #5
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku
  Miki_Al,

  Duhet te dish se edhe pse mund te besh ftese ti, viza varet nga punonjesit e ambasades ketu ne Tirane, si kane gdhire, kane pa ondrra me lufte, i pelqen nena jote, ose ose,

  Nje komshijen time qe ka gocen ne Chikago dhe eshte me green card, nuk ja dhene vizen edhe pse goca erdhi ketu kur kishte daten per ty pyetrur ne ambasade, pagoi edhe fee-ne qe tani ka vajtur tek 330 $.

  Sidoqofte te uroj qe nena jote ta marre visen sa me shpejt
  Fee (standarte) per te interesuarit per vize kjo?

  Miki te uroj te njejten gje si xhuxhumaku e te tjeret
  Edhe une keshtu kam degjuar - eshte thjesht ceshtje shansi (ne cfare mood eshte ai/ajo qe e merr ne pyetje ate dite).

 6. #6
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  falemnderit te gjitheve.ne fakt tani pash nje site ne internet ku tregonte me imtesi se si aplikohet dhe cfare duhet immihelp.com me teper eshte per ato te indise por si procedure eshte e njejta gje.

  Ke ndonje rast pse do ta sjellesh nenen? (fejese, martese, graduim)?
  Po le ndonje njeri mbrapa nena? (psh. burrin, femije te tjere qe varen prej saj)

  ne fakt dua ta sjelle kot per vizite.
  atje kam nje vella por kur kam marre azilin nuk e kam deklaruar vellain mbase kjo prish pune.


  Duhet te mbushesh nje form , Affidavit of Support ( form I -134 ) , ku te deklarosh , vitet qe ke ne usa , dokumentat qe ke , psh green kard , (kopje ) , tax form per 3 vitet e fundit ose aq sa ke ti ..nje vertetim nga puna qe je i punesuar .. dhe je leter shume shkurt qe deshiron te ftosh nenen tende per nje vizite ne usa .

  po kete formen duhet tja coj nenes ne shqiperi apo tja bej faks ambasades. flm pink.


  Duhet te dish se edhe pse mund te besh ftese ti, viza varet nga punonjesit e ambasades ketu ne Tirane, si kane gdhire, kane pa ondrra me lufte, i pelqen nena jote, ose ose,

  ne fakt kjo eshte e gjitha por mbaseju prishet pak mendja dhe nga ato fjalet aty po ju ra ne mend ti lexojne.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 7. #7
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Miki_Al

  Origjinalen duhet tja cosh nenes ne shqiperi ... po qe te jesh i sigurte se atje cfare sben vaki .. faksoja dhe nje kopje ambasades .

  Ishalla me kembe te mbare Nena
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 8. #8
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Une e di qe te gjithe dokumentacionin ia nis te interesuarit. Personi me pas lidhet me nje noter dhe noteri ben punen me ambasaden...i merr ne tel per te caktuar dhe daten e intervistes.
  good luck pra dhe njehere...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  fee-ja eshte 100. c'thoni kot 300 e ca.

  shancet qe nenes tende t'ia japin vizen nese e ben ti ftesen jane te pakta. do mendojne se ajo do vije te rrije ketu pergjithmone dhe do e refuzojne. Por nese ftesen e ben dikush tjeter, nje mik i familjes psh, a nje kusheri, dhe nena tende te mos permendi fare qe ka djalin ne usa (a femije te tjere) eshte dhe me e besueshme qe ajo do kthehet. Te pakten une keshtu ia gjeta anen para ca kohesh kur nxorra vize per prinderit e nje shoqes sime. Ambasades i dergova dy ftesa, nje nga nje familje shqiptaro-amerikane dhe tjetra nga nje familje amerikane. (me affidavits s'u ngaterrova fare) Te dyja familjet pretendonin te ishin miq me te ftuarit dhe kishin deshire t'i ftonin ketu qe t'i shetisnin neper Amerike. Gocen e tyre qe eshte ne Amerike s'e permenden. Kur i pyeten ne ambasade per gocen, thane qe eshte ne Greqi me pune, dhe kaq ishte e gjitha.
  Do ndihmonte shume nese mamaja tende paraqet deshmi per pronat (nese keni) dhe lekesh ne banke. Ketyre qe ndihmova une, kur pane qe kishin 3 shtepira ne Tirane u kishin thene se "vizen e keni te marre" .

  gud llak.

 10. #10
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  flm green.ne fakt une e dija 100$ fee.por nejse flm edhe njehere pink ne fakt ate do bej ju dergoj dhe nje email atyre te ambasades to make sure per daten e intervistes.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Ndersa procedura eshte e tille (mqse une e kam fresh fare experiencen). Personi shkon ne ambasade, mbush aplikimin dhe kur e dorezon i lene nje dite per interviste (zakonisht 1-2 jave me pas). Ti dergoji me poste mamase tende origjinalet e ftesave (a cfare tjeter ke ndermend) se duhet t'i paraqese ne ambasade diten e intervistes. Nderkohe nje dite para intervistes dergo me fax ne ambasade ftesat nga amerika. easy as that.

 12. #12
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pinko, un po flisja nga eksperienca ime lal. "Letter of support" me ka ndihmu shum gjith kto vite. Kuqja e ka tamom.....cdo rast esht ndryshe dhe varet kush ta shkruan e si ta shkruan (dhe disa gjera pozitive jane....shtetesia, puna stabel, nje llogari bankare e majme). Ajo garancia s'pi me uje...ndoshta dikur por jo tani.

  Miki: un mendova se je immigrant por meqe je me azil, shancet jane te pakta per vete ate qe statusi jot nenkupton. Ambasada s'ja ka dhene vizen njerezve qe kane qene pothuajse duke u bere qytetare dhe i ka thene...prisni deri sa te merrni pashaporten. Po o tamom loje me zare; si dihet, ndoshta???
  If I Only Could....

 13. #13
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po mire nese ia ben nje tjeter garancionin dhe ajo duhet ta deklaroje qe une jam ne usa apo sduhet ta deklaroje se tani u be puna u futa ne qorsokak e sdi si tja bej.une ne fakt per vec statusit te gjitha gjerat tjera i kam shume mire.rroge shume e mire,pune stabel dhe llogarin
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2005
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  miki_al nuk ka fare rendesi kush e ben garancine eshte thjesht formale
  Rendesi kane dokumentat e nenes tuaj nga shqiperia dmth ajo duhet tu mbushi mendjen atyre te ambasades qe do te kthehet
  1-llogari bankare(ska rendesi shuma)
  2-vertetim nga puna (mundesisht rroge mbi $500)
  3-prone (shtepi ose dicka tjeter)

  Prinderit e mi kane ardhur disa here dhe e kam nga pervoja kete
  Ne garancine time nuk paraqita vertetim nga puna dhe nga llogaria bankare kam perdorur vetem nje receipt nga ATM

  Ty te duhen keto dokumenta
  1-forma I-134
  2-Vertetim nga puna
  3-kopje te taksave
  4-kopje e green kard
  5-kopje nga llogaria bankare
  6-ftesa

  I uroj fat nenes tate dhe shpresoj ta marri vizen
  GOOD LUCK
  Mendimet jane si grate:me mire te ushqesh 10 se sa te veshesh 1

 15. #15
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mqse eshte hapur kjo teme, kam nje pyetje.

  Pasi personi (i interesuar per te ardhur si vizitor) paraqet dokumentat sa larg nga ajo dite ia caktojne intervisten?! (zakonisht) Nje muaj, dy muaj...


  FLM

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  E shumta nje jave deri ne 2 jave Green

 17. #17
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Pinkie
  E shumta nje jave deri ne 2 jave Green

  Sa shpejt?! Mendoja se shkonte me gjate.
  FLM Pinkie per pergjigjen.

Tema tė Ngjashme

 1. Sa kohë keni pa shkuar në vendlindje?
  Nga ju flet Tirana nė forumin Diaspora shqiptare
  Pėrgjigje: 160
  Postimi i Fundit: 17-05-2010, 18:03
 2. E vrava burrin tim pasi mė keqtrajtonte..!!
  Nga Zemrushja nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 23-04-2007, 09:13
 3. 35 milione lek per te shkuar ne Kalane e Krujes!!!
  Nga malli nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-05-2003, 18:56
 4. A Mund Ta Falni Nje Shok Kur Ai Ka Shkuar Me Te Dashuren Tuaj
  Nga ben-shkodrani nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 15-01-2003, 14:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •