Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 94
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Citim Postuar mė parė nga bledi gjokaj

  Plus kaq shtet i vogel sa kemi ngelur, loja me minoritete eshte shume e rezikshme.
  Mire ato qe na kane marre e grabitur --po dhe kaq te vogel sa kemi ngalur nuk do na lene rehat???Nuk jane ngopur keta???


  Sa lezeēem e ke thene!
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 2. #62
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Ajo qe me habit mua eshte se sipas RTP ky fenomen ka zene rrenje ne Kosove dhe per cudi, askush nuk ka denjuar te shkruaje ne media apo shtyp per fenomenin.
  Sipas shkrimeve tuja ,kam pershtypjen se ti nuk e ke vizitue asnjeher Kosoven.

  Shko njeher e bindu vet.
  (shfrytezoje rastin te hash edhe fli Kosove)

  Mediat tona moti kane harrue si duhet me gjurmue e me rreh tema si keto,qe ti me te drejte i quen fenomene.Mediat kosovare as 2.5% nuk kane profesionalizem ne kete drejtim,ateher mos prit nje shembull si ai mbreme qe percolla ne BBC ku gazetari futet aty ku policia metropolitane ngurron te hyj ,vetem e vetem per ta luftue korrupcionin dhe krimin....

  Nejse,te shkeputem pak nga kjo.Nje gje me huton,kur i lexoj disa shkrime ketupari,kam pershtypjen se dikush e ngaterron nocionin e kombit dhe nacionalitetit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RTP : 16-06-2005 mė 03:04
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Anėtarėsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Albo

  Gadishmeria jone per te plotesuar cdo gje per minoritetet---ka rritur vetem orekset e atyre qe kerkojne, e degjojme gjera ekstreme plot --bile dhe nga brukseli nga deputet ektremist.

  DJE drejtusja e Komitetit te Helsinkit--pas pyetjeve se pse gjithe keto kritika per minoritete--tha--qe sa me shume konventa te nenshkruajm aq me shume kritika do te kemi.

  Duhet te ruash dhe ekulibrat rajonale-----jo ti te neshkruash gjithe ato konventa [qe nuk jane te detyrushme] kur greqia qe eshte dhe ne BE nuk ka nenshkruar gje bile deklaron zyrtarisht qe ska minoritete[te faqia e CIAs]
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Kane ngrene e marre nga ne, fqinjet tane sa kane dashur---te pakten te na lene rehat brenda ketij shteti vocerak qe kemi-- se dhe prekja me e vogel--nga qe shteti eshte i vogel --ndihet shume.

  Leri fjalimet emocionale---se ti nuk ke emocion kur flitet per zbuarjen e cameve--e mos fol se prekesh per te 'drejtat e nje minoriteti' ---kur per nje minoritet tjeter---zbuarja vrasja grabitja e pronave ----per ty eshte normale.

  Minoritetit ne u dhame dhe prona qe skishin--kur camerve dhe sot nuk u njihen pronat.
  E tani na thone --jemi ne tokat tona--bile kerkojme dhe Himaren e kush eshte pastaj!!!!!!!!!!!

  NUK ESHTE KJO ABUZIM ME MIRESINE TONE????????

  Po shkolla greke ca donte ne Korce--apo te fabrikoj nje minoritet atje.
  Prap nje abuzim---kur 400 mije shqiptar ne greqi nuk kane asnje shkolle.

  Ka njerez qe marrin pensione e para nga greku e deklarohen si minoritar--kuptohet se nderprehet rroga???
  Pra fabrikojne e blejne minoritet.

  etj etj etj etj etj etj etj etj
  -------------------------------------------------------------------------------------------------

  Kuptoje ca kam thene---e mos be debate e shtrembero fjalet e te tjereve,

  Boll me keto ---ti jep mendimin tend ---te tjeret japin te tyrin.

  Bile ti duhet dhe te moderosh --- te jesh ne mes.

  Kam bere 100 debate me ty---po me ty nuk debaton dote --se ti hidhesh nga nje dege ne tjetren --e nuk i qendron argumentit.

  -----------------------------------------------------------------------------

  SHQIPERIA E SHQIPTAREVE
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Iliriani : 16-06-2005 mė 07:43

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Qafir Arnaut
  E para eshte prej Kanunit te Maleve..."Gjuha asht tulit, e gjithcka bluen". mos e boj Greke kot.
  Mire, mire mos u hidh perpjete...Une ne Greqi e mesova dhe mendova se ishte greke...Nese qenka prej kanunit te Maleve aq me mire akoma...me behet qejfi...
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga RTP
  GJYQI PER ATLASIN GJEOGRAFIK,
  FITON DEKANI


  Fatkeqsisht pak ėshtė thėnė pėr lajthitjen autoreve tė atlasit tė cilėt e nxorrėn Shqipėrinė me 10.8% pakica etnike.

  Vendimi i gjyqit ėshtė nje hap nė drejtimin e duhur, nje shmangie nga humnera e publikimt dhe zyrtarizimit tė dokumentave mashtruese! Ll.T.

  Tirane- Ēeshtja e shumeperfolur e atlasit gjeografik mbyllet ne favor te dekanit Gjovalin Gruda. Kerkesa nga ana autoreve te tekstit per nje demshperblim prej 30 mije eurosh, per fyerje personaliteti, eshte rrezuar ne nje seance te vetme diten e djeshme. E gjithe historia nis rreth nje vit me pare kur bashkepunimi midis Drejtorit te Institutit te Gjeografise, Arqile Baxholi dhe specialistit te gjeografise, Dhimiter Dokaj, kurorezohet me daljen ne treg te ketij teksti. Pak kohe me pas, shfaqi reagimin e tij edhe Gruda ne fjalen e hapjes se nje konference shkensore. Shkaku ka qene perqindja e pakicave kombetare prej 10.8 perqind, e cila sipas profesorit Gruda eshte e pavertete.
  Duke e quajtur nje botim antikombetar, ai ka kundershtuar hapur daljen dhe qarkullimin e tij ne treg. Pakicat kombetare ne atlas paraqiten me nje hapsire prej 2,3 per qind te popullsise . Ndersa INSTAT-i kohet e fundit ka publikuar shifren 1.8 per qind.

  Gjyqtarja Teuta Hoxha ka vleresuar se Dekani i Fakultetit te Historise dhe Filologjise nuk ka kritikuar drejtpersedrejti autoret e tekstit, por permbajtjen e tekstit.

  Anila Dodaj
  Koha Jone
  8 Qershor 2005

  -----------
  Sikur ta punonte kete atlas ndonjegrek,kjo shifer do arsyetohej disi
  Mirepo,te quhesh shqiptare e te botosh nje marri te tille?!

  O nacionaliste shqiptare qe po shkruani mjaft reth kesaj teme si nuk iu ra ne sy qe titulli i kesaj eshte e gabuar ose te pakten eshte e papranueshme per ju perdorimi i fjales greke "etnike"....Titulli i temes ne shqip duhet te ishte:
  Shqiperia dhe pakicat kombetare!

  Eshte e vertete se ne Shqiperi si kudo ne Ballkan ka pakica kombetare por eshte fakt i pamohueshem se ne Shqiperi keto pakica kane % me te vogel krahasuar me shtetet fqinje.....Gjithashtu eshte fakt i pamohueshem qe Shqiperia qysh nga krijimi i shtetit te pare shqiptar ne vitin 1912 asnjehere nuk u perpoq te asimilonte keto pakica, gje te cilen e bene kryesisht greket dhe serbet dhe dicka me pak ballkanasit e tjere............
  Parrulla e shtetit te pare grek ishte : Kush eshte ortodoks eshte automikisht grek kurse kush nuk eshte ortodoks nuk eshte grek....Pra shteti grek si parim te tij kishte pastertine e shtetit ortodoks....Pasoje e kesaj politike greke ishte asimilimi i miliona shqiptareve( arvaniteve dhe cameve), vlleheve, sllaveve, turqeve, armeneve, bullgareve e shume te tjereve...Kurorezimi i kesaj politike ishte viti 1922 kur Greqi dhe Turqia nenshkruan nje mareveshje per nderrimin e popullsive...U larguan ortodokset nga Turqia dhe shkuan ne Greqi si dhe anasjelltas muslimanet e Greqise shkuan ne Turqi.....Gjithashtu nuk mund te lihet pa permendur fakti i Genocidit grek ndaj Cameve dhe debimi i tyre nga trojet e te pareve......
  Pa u zgjatur me tej te njejten politike ndoqi dhe shteti vella i Greqise e famshmja Serbi....Dhe kjo largoi me force me dhjetera mijera shqiptare ne drejtim te Shqiperise dhe Turqise....

  I permenda keto fakte historike qe ti mesoje Albo Permetari si dhe nacionalistet shqiptare...Pse? I bej te ditur Albos perpara se te adoptoje teorite greke ndaj shqiptareve apo "teorite e gjakut te paster shqiptar" le te me permendi nje komb apo nje shtet ne kete rruzull tokesor qe pretendon se ka gjak te paster apo DNA te nje kombi te caktuar !!!! Keto jane gjerpura! Po te lexojme pak histori boterore do te shohim qe nga koherat me te hershme e deri ne ditet tona gjithmone ka pasur levizje popujsh e popullsish...Asnje popull apo komb nuk e nguli Zoti ne nje cope toke e qe nga ajo kohe ky popull mbeti me gjak te paster!

  Greket qe jane nje perzjere rracash te ndryshme sot pretendojne qe kane gjak te paster! Kjo u thote gje! Sa logjike u duket kjo? E sjell kete shembull per te mbushur disa mendje te zbazura ketu, duhet ta pranojne asgje nuk eshte e paster! Ajo qe duket e paster sot dikur ishte e papaster si dhe mund te jete e papaster ne diku ne te ardhmen. Ne e percaktojme pastertine e nje kombi, populli apo nje rrace...Ne fund te fundit cfare rendesie ka pastertia?

  Personalisht jam krenar qe kombi apo shteti im asnjehere nuk ndoqi politike asimiluese ndaj pakicave ne Shqiperi apo me gjere ne trojet shqiptare....Kete petk te gjoja "shkeljes te te drejtave te pakicave" perpiqet te na e veshe kohet e fundit Brukseli nepermjet kembenguljes se Greqise kuptohet....Kjo e fundit ne nje kohe qe vete nuk njeh asnje pakice (pervec turqeve te cilet i pranoi ne kembim te Patriarkanes se Stambollit) tani perpiqet qe ti beje mesime tolerance per pakicat shqiptareve, te cilet asnjehere nuk ushtruan presion apo genocid gje te cilen e bene greket dhe serbet!

  Gjithashtu eshte gabimi i nacionalisteve shqiptare ketu ne forum, te cilet prezencen e pakicave e shohin si kercenim per Shqiperine...Nese do vazhdojme te jemi tolerante ashtu sic kane qene nder shekuj te paret tane asnjehere nuk do kemi problem me pakicat....Keto pakica do integrohen paqesisht vetvetiu ne shoqerine shqiptare ashtu sic jane integruar me se miri deri tani....
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime

  Angry Flasim edhe per nje GABIM tjeter para dy viteve!

  Minoritetet ne RSH

  Falsifikimet nė Atlasin Gjeografik tė Shqipėrisė


  Sherif DELVINA*
  *Historian, Mėsues i Popullit


  Pėr kėtė atlas ėshtė folur e diskutuar shumė. Media e shkruar dhe ajo vizive ka prezantuar debatet e diskutimet pėr njė hartė tė rėndėsishme tė kėtij atlasi-harta e pakicave etnike. Kam qenė edhe pjesėmarrės (i paftuar) nė Konferencėn Ndėrkombėtare organizuar mbi atlasin e popullsisė sė Shqipėrisė. Mua mė ēudit fakti se si njė njeri i vetėm (A.Bėrxholi) merr guximin tė pėrpilojė tė dhėnat pėr njė vepėr kaq tė madhe dhe tė rėndėsishme. Dhe ē'ėshtė mė e keqja, z.A.Bėrxholi, duke qenė drejtori i Qendrės sė Studimeve Gjeografike (pranė Akademisė sė Shkencave), merr pėrsipėr tė na japė shifra mbi pakicat etnike nė Shqipėri, ndėrkohė kur nė tė gjitha vendet e tjera, kėto shifra janė zyrtare dhe jepen nga institucione tė specializuara, pasi duhet shumė kohė, fonde e njerėz pėr t'i saktėsuar ato. Numri i minoritarėve pėrcaktohet saktė kur kryhet regjistrimi i pėrgjithshėm i popullsisė. Z.Bėrxholi, nuk ka tė drejtė tė japė shifra pėr pakicat etnike as personalisht, as nė emėr tė Akademisė sė Shkencave. Z.Bėrxholi, kur pėrmend shifrėn 8.6% pėr pakicat etnike gabon dhe gabon rėndė, sepse pėrqindja zyrtare e dalė nga institucioni shtetėror INSTAT ėshtė 1.4%, d.m.th. mbi gjashtė herė mė pak etni joshqiptare, nė krahasim me atė qė japin autorėt e Atlasit; po ashtu ėshtė pėr tė theksuar se pėrqindja e pakicave kombėtare 8.6% rezulton nga matjet grafike nė hartė.3.

  Nė Atlasin Gjeografik tė Popullsisė sė Shqipėrisė gjenden vetėm dy harta historike: 1. Shqipėria rreth viteve 1550; 2. Shqipėria rreth viteve 1800; pėr ēudi kėto harta nuk janė komentuar. Mendoj se autorėt nė kėtė Atlas mund tė kishin vendosur tė paktėn dyfishin e kėtyre hartave duke filluar nga harta e Anaksimandrit (610-546 para Krishtit), harta e Ptolemeut (shekulli II para Krishtit), atė tė Mesdheut nė hartėn e botės sė Fra Mauros 1459 dhe vijuar me dy-tre harta tė tjera qė kanė me shumicė vendbanime njerėzore.

  Sė pari, ai gabimisht fut nė kategorinė e pakicave etnike romėt dhe arumunėt dhe sė dyti, ai jep shifra tė stėrzmadhuara pėr kėto pakica. (Pėr kėto unė kam shkruar nė gazetėn Shekulli datė 7 dhe 8 dhjetor 2003). Duhet tė theksoj mė tej se z.Bėrxholi, ka botuar dhe njė libėr me titull "Atlasi gjeografik i popullsisė sė Shqipėrisė - vepėr shkencore solide me interes teorik e praktik" nėn siglėn e Akademisė sė Shkencave tė R.Sh. Tė ēudit fakti qė z.Bėrxholi, pretendon se ka pėrdorur metodat mė tė arrira shkencore pėr tė pėrcaktuar pakicat etnike. Nuk e di kush janė kėto metoda? Detyrė e njė studiuesi ėshtė qė shifrat pėr minoritetet, tė marra nga burime tė ndryshme, t'i analizojė dhe t'i seleksionojė pėr tė dhėnė shifrat sa mė afėr sė vėrtetės. Nuk mund tė quhen mė tė sakta shfrat e dhėna nga shoqatat apo anketimet se sa ato tė dhėna nga regjistrimi i pėrgjithshėm i popullsisė i kryer nga strukturat shtetėrore.

  Ėshtė pėr tė vėnė nė dukje se nė dy hartat e para tė Atlasit, ku tregohet pozicioni gjeografik i Shqipėrisė nė Europė dhe nė Europėn Juglindore, Kosova ėshtė ngjyrosur si Serbia dhe Mali i Zi, veprim ky me ngjyrime antikombėtare.

  (P.sh z. Bėrxholi, pėr minoritetin grek jep shifrėn 65 869, ndėrsa nė librin "Minoritetet nė Shqipėri", Tiranė 2003, pėrgatitur nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit, shkruhet se:"Siē rezulton nga studimi INSTAT-it, ka njė ulje tė ndjeshme tė numrit tė minoritarėve, krahasuar me atė qė rezulton nga regjistrimi i popullsisė sė vitit 1989", etj). Konkretisht sipas tė dhėnave zyrtare, ėshtė zvogėluar numri i minoritarėve grekė, serbo-malazezė etj. Kėtu dua tė ndalem nė dy probleme qė unė i konsideroj madhore: Sė pari nuk u muar vesh se kush e organizonte Konferencėn Ndėrkombėtare mbi atlasin nė nėntor 2003. Pse nuk morėn pjesė nė kėtė konferencė titullarėt e Universitetit dhe pedagogėt e Katedrės sė Gjeografisė ( kur sipas shtypit tė shkruar nė dhjetor 2003, atlasi nė kuadėr tė njė projekti, ėshtė i Katedrės sė Gjeografisė tė UT-sė).
  Sė dyti kush ia jep tė drejtėn, z.Bėrxholi tė dalė nė emėr tė Akademisė sė Shkencave me shifra personale, nė kundėrshtim me shifrat zyrtare, pėr minoritetet? Ēfarė qėndrimi ka mbajtur Akademia e Shkencave, pėr shfirat e pavėrteta e tė dhėnat antishkencore nga z.Bėrxholi?

  Tė gjitha tė dhėnat, studimet dhe regjistrimet e tė gjitha kohėve tregojnė se minoritetet nė Shqipėri nuk janė mė shumė se 3% dhe shifrat e dhėna nga atlasi i shėrbejnė qarqeve antishqiptare. Ne nuk pajtohemi me atė ēka shkruan z.Omari:"…se Akademia nuk ndėrhyn kurrė nė punėn e studiuesve". Mendojmė se Akademia, duhet tė mbajė njė qėndrim, dhe jo tė marrė pėrsipėr gabimet e z.A.Bėrxholi, i cili gjithshka shkruan, mbi tė dhėnat e Atlasit etj., i ka shkruar nėn siglėn e Akademisė sė Shkencave. Unė habitem, se si autori i ka ndėrruar bindjet brenda njė viti. Nė Gjeografinė e Shqipėrisė (Tekst pėr shkollat e mesme eksperimentale), viti 2001, Prof. Dr. Arqile Bėrxholi pohon se Shqipėria ėshtė njė shtet homogjen, rreth 98% e popullsisė ėshtė e kombėsisė shqiptare. Pakicat kombėtare pėrbėjnė 2% tė popullsisė, prej tė cilave 1.8% janė minoritarė grek, 02%. janė minoritete tė tjera. Si thoni, a i duhet zėnė besė kėtij Atlasi Gjeografik tė popullsisė tė Shqipėrisė me pakica kombėtare tė mbipesėfishuara brenda dy vjetėsh? Mė poshtė po japim disa tė dhėna pėr romėt nė vendin tonė: Si rrjedhim ata nuk janė 109036 vetė, siē vihet nė dukje nė atlasin gjeografik tė popullsisė, por disa herė mė pak. Nė librin "Pakicat dhe mbrojtja e tė drejtave tė tyre nė Shqipėri (Konventa, legjislacion, raporte dhe materiale shpjeguese mbi pakicat kombėtare"), botim i QSHNI, Tiranė 2004, fq.155 pohohet: "Sikurse ėshtė theksuar edhe mė lart, tė dhėna statistikore lidhur me numrin e romėve qė jetojnė nė Shqipėri, mungojnė, pasi njė regjistrim i pėrgjithshėm i tyre nuk ėshtė bėrė asnjėherė.

  Romėt janė bashkėsi gjuhėsore qė hyjnė nė pėrbėrjen e kombit shqiptar. Deri nė vitin 1960 romėt e Shqipėrisė bėnin jetė nomade. Kėshtu thuhet dhe nė "Pakicat dhe mbrojtja e tė drejtave tė tyre nė Shqipėri", Tiranė 2004. Urbanizimi qė i imponoi shteti komunist shqiptar romėve bėri ta humbasin gjuhėn pjesa mė e madhe e tyre. Dihet nga tė gjithė qė gjuhėn e tyre ata nuk e shkruajnė, ata nuk kanė as edhe njė shkollė. Nė maj tė vitit 1996 gazeta "Ditėt tona" vinte nė dukje se erdhėn disa kopje abetaresh nė gjuhėn rome nė Baltėz tė Fierit, tė dėrguara nėpėrmjet Ministrisė tė Arsimit dhe Kulturės tė Republikės sė Shqipėrisė. Abetarja titullohej "Limba Romani", dhe thuhej se do tė shpėrndahej ato ditė nė Baltėz tė Fierit. Komiteti shqiptar i Helsinkit nė "Minoriteti nė Shqipėri", viti 2003, pohon se nė kėtė fshat ėshtė hapur njė kurs pėr mėsimin e gjuhės rome. Atje shkonin jo vetėm fėmijėt romė por edhe joromė pėr tė mėsuar gjuhėn e tyre, por ėshtė pėr t'u theksuar se kjo ndodh vetėm nė Baltėz.

  Gjuha rome rrjedh nga grupi gjuhėsor indian i pjesės veri-perėndimore me elemente tė huazuara nga shtete tė tjera, nė tė cilat ata banonin si nomadė pėr njė farė kohe. Romėt pasi ikėn nga Hindia, vendi i parė qė qėndruan pėr njė kohė tė gjatė, ishte Irani. Nė atė vend njė grup i tyre ndejti pėrgjithmonė, tė tjerėt shkuan nė Armeni e Kaukaz dhe sė fundi hynė nė perandorinė bizantine. Nė shekullin XIV njė kontigjent i madh i tyre u vendos nė Greqi, aty ata morėn mjaft emra Gitan u quajtėn ose Gipsy (xhipsi) nga krahina greke e Peloponezit xhip (gyp) ose Egjipt i Vogėl. Nė Greqi ndejtėn njė kohė tė gjatė dhe qė andej ngadalėsisht u pėrhapėn nė Ballkan, u pėrzien me popullsinė vendase, bullgare, rumune, sllave, vllahe etj (Francoise Cozannet. "Mythes et coutumes religieuses des tsiganes")... Romėt i quajtėn dhe ciganė duke pėrdorur emrin e njė sekti Manikejan tė ardhur nga Frigjia, tė fesė krishtere dhe me besime iraniane.

  Romėt janė tė shpėrndarė nė vende tė ndryshme tė Europės, nė Turqinė Aziatike, nė Persi, Turkestan, Afganistan, Beluēistan, Siberi, Egjipt, nė brigjet veriore tė Afrikės dhe nė Amerikėn Veriore dhe Jugore. Ata vetė quajnė njeri-tjetrin romė, nė spanjisht gitanos, nė gjermanisht Zigenner, nė anglisht gipsies, nė frengjisht Boémiens etj.
  Shtojmė se romėt janė me origjinė indiane dhe se autoritetet e atėhershme vendore gabonin duke marrė pėr bazė origjinėn e tyre mitike egjiptiane.
  Duhet pasur parasysh se forma tė ndryshme tė romishtes (gjuhės rome) qė gjenden nė tė gjithė Europėn kanė dhe shumė fjalė nga persishtja, greqishtja moderne dhe bizantine, slavishtja dhe rumanishtja. Ekzistenca e kėtyre elementeve ėshtė konsideruar nga studiuesit si zvetėnim i njė gjuhe cigano-indiane dikur tė pastėr, origjina e tyre indiane u pėrdor nė vitin 1970 nga Kongresi Botėror i Romėve me qendėr nė Europė (Judith Okely: Ciganėt shtegtarė (The traveller Gypsies, Tiranė 1998). Regjimi komunist nuk i la romėt tė dilnin jashtė kontrollit tė tij, tė shtegtonin nga njė krahinė nė tjetrėn.

  Qysh nė 1960 i urbanizoi duke i sjellė nė qytete ose ndėrmarrje bujqėsore. Nė librin "Pakicat dhe mbrojtja e tė drejtave tė tyre nė Shqipėri" flitet dhe pėr romėt nė periudhėn e tranzicionit. Citojmė: "Me ndryshimet demokratike, shumė familje rome kanė ardhur nga qytetet dhe rrethet e tjera tė Shqipėrisė dhe janė pėrqendruar kryesisht nė periferi tė qytetit tė Tiranės. Tirana si kryeqendėr e Shqipėrisė, u ofron atyre shanse mė tė mėdha, veēanėrisht pėr tregti, e cila ka qenė dhe mbetet angazhimi kryesor i romėve. Nga njė regjistrim i kryer nga shoqata Bashkimi Demokratik i Romėve tė Shqipėrisė, pėr Tiranėn jepen kėto tė dhėna, citojmė: Laprakė (St.i vjetėr i trenit), Tiranė, 271 romė; Bregu i Lumit (Rr.Siri Kodra) 222, Yzberisht 181; Kamza (Nish Tulla) 215; Lagja 10, Rruga Niko Avrami 91, Lagja Qemal Stafa, Lagja Myslym Keta 353, Selita 707, Kinostudio 668, shuma totale 2708 romė me gjithsej 2 fise rome. Shumica i pėrket fisit rom Kallbuxhi qė kanė vendbanime nė vendin tonė nė Tiranė, Elbasan, Pogradec, Korēė, Bilisht, Gjirokastėr dhe Sarandė: gjithsej 2103 gjenden nė Tiranė nė rrethina.

  Ndėrsa fisi Meē***ė me vendbanime (Lushnje, Fier, Vlorė) nė Tiranė, gjithsej 605. Nga 2708 romėt e Tiranės mė 1996 vetėm 32 romė kanė gjendje shėndetėsore jo tė mirė ose 1.2 pėr qind e numrit tė pėrgjithshėm. Nė Shqipėri nuk ka diskriminim institucional ndaj bashkėsisė rome por ka dhe raste qė ende nuk janė sistemuar, si pėr shembull: 28 familjet e romėve tė Bilishtit qė Bashkia e Bilishtit i ka caktuar si vend fushimi njė kodrinė periferike ku familjet rome ndėrtuan barakat e tyre karakteristike.

  Eshtė pėr tė vėnė nė dukje se njė pjesė e madhe e romėve ka filluar pėrsėri tė bėj njė jetė nomade. Familje tė tėra pėr 6-7 muaj nė vit emigrojnė nė Greqi ose nė ish Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė. (Pakicat dhe mbrojtja e tė drejtave tė tyre nė Shqipėri).

  Lind pyetja si kanė mundur t'i regjistrojnė kėta romė nomadė autorėt e atlasit gjeografik tė popullsisė sė Shqipėrisė? Tė mos harrojmė se nomadizmi i romėve vazhdon edhe me lagje. Nė bashkėsinė rome tė Zinxhirajve nė periferi tė Gjirokastrės, fėmijėt mungojnė nga shkolla, sepse siē na bėn tė ditur Qendra Europiane e tė Drejtave tė Romėve (ERRC), ēdo vit nga prilli nė tetor e gjithė bashkėsia largohet pėr nė Greqi pėr punė sezonale: vjelje domatesh dhe portokallesh, (Raporti i ERRC, "Raport mbi vendin", Nr. 5, Korrik 1997); mė tej vijojmė: romėt janė integruar plotėsisht nė emigracionin shqiptar, veēanėrisht pėr romėt e jugut tė vendit tonė emigrimi sezonal ėshtė njė pjesė e rėndėsishme e jetės sė tyre. Nė Shqipėri ekziston njė Kompani e njohur e importit tė kėpucėve dhe rrobave me pronarė romė me aktivitet nė tė gjithė vendin, e cila quhet "Firma gabi" ose "Firma intelektuale" meqė intelektualėt qė kanė paga tė ulėta pėrbėjnė klientelėn bazė tė saj. Me tė padrejtė "Njė rast i panjohur, Romėt nė Shqipėri, Korrik 1997", pohohet: "ERRC (European Roma Rights Center) ka zgjedhur t'i konsiderojė romėt dhe egjiptianėt, pėr qėllimet e kėij studimi, si njė minoritet tė ndarė nė komponentin e asimiluar dhe tė pasimiluar. Kjo ndarje nuk duhet parė si njė pozicion nė lidhje me vendin(et) pėrkatės(e) tė origjinės sė sejcilit grup dhe as si njė koment mbi kulturėn(at) e egjiptianėve dhe romėve. Sidoqoftė, tė marrė sėbashku, romėt dhe egjiptianėt pėrfaqėsojnė "minoritetin arixhi" tipik pėr shoqėritė e tjera tė Europės Lindore dhe tė Ballkanit."

  Me kėto lojra fjalėsh nė librin e sipėrcituar nxjerrim se nė Shqipėri banojnė 120000 romė (arixhinj). Kėto shifra tė trilluara ERRC (Qendra Europiane e tė Drejtave tė Romėve) i shpėrndan nėpėr botė. Kryetari i Partisė PBDNJ, Vasil Melo, nė njė intervistė tė dhėnė ERRC mė 28 janar 1996 thekson: "Romėt kanė pak kėrkesa. Ata mbahen tek tradita e tyre. Ata nuk pretendojnė tė studiojnė gjuhėn e tyre tė nėnės nė shkolla dhe nuk insistojnė pėr tė drejtat e tyre". Nė tė vėrtetė, romėt janė pėr mė tepėr njė bashkėsi kulturore, ndėrsa egjiptianėt janė integruar nė popullin shqiptar dhe janė asimiluar plotėsisht prej tij, kurse romėt kanė zhargone, por nuk kanė gjuhė tė rregullt.

  Pakicat Kombėtare Sllave

  Nė librin "Pakicat dhe mbrojtja e tė drejtave tė tyre nė Shqipėri" thuhet se pakica kombėtare malazeze pėrbėhet prej 2000 vetash. Ajo ka ruajtur kompaktėsinė e vet si pakicė kombėtare: gjuhėn, kulturėn, fenė, traditat e shtetit amė etj. Pas 1990, pakica malazeze u largua pothuajse krejtėsisht nė Mal tė Zi, nė vende tė tjera tė Europės Perėndimore, SHBA dhe Kanada. Sot nga dymijė tė larguar janė kthyer vetėm 600 prej tyre. Pyesim qendrėn e tė drejtave tė njeriut a mund tė quhen kėta pakicė kombėtare, kur ata nuk kapin shifrėn njėmijė banorė, nuk janė autoktonė, madje ata janė dhe me origjinė emigranti ekonomik. Kurse pakica kombėtare maqedonase sipas librit tė sipėrpėrmendur numėron 4878 banorė. Pas viteve '90, nė zonėn e Prespės nuk ka patur lėvizje tė mėdha siē ka pasur nė zonat e tjera ku banojnė pakicat kombėtare nė Shqipėri (Pakicat dhe mbrojtja e tė drejtave tė tyre nė Shqipėri, Tiranė, 2004).

  Pakica Kombėtare Greke

  Nė librin e sipėrpėrmendur pohohet se nė Sarandė dhe Delvinė, sipas regjistrimit tė Pėrgjithshėm tė popullsisė dhe tė banesave tė vitit 1989, numėroheshin 36 531 minoritarė tė pakicės kombėtare greke, kurse nė qytetin e Sarandės 7500 banorė tė kėsaj pakice. Po t'i referohemi statistikės zyrtare tė vitit 1989, Saranda qytet ka 4139 banorė minoritarė tė pakicės greke; Delvina qytet 1949; Konispoli qytet 29; shuma e pėrgjithshme 6117 minoritarė grekė. Kėshtu qė shifra pėr pakicėn kombėtare greke tė Sarandės-qytet ėshtė e dyfishuar (Pakicat dhe mbrojtja e tė drejtave tė tyre nė Shqipėri. Tiranė 2004).

  Ėshtė pėr tė vėnė nė dukje se: "Gjatė vitit 2002, Instituti i Statistikave (INSTAT) ka bėrė njė studim pėr minoritetet, bazuar nė tė dhėnat e regjistrimit tė popullsisė dhe tė banesave nė vitin 2001, si edhe nė anketėn LSMS (Living Standard Measurement Survey), realizuar me ndihmėn e Bankės Botėrore; ka njė ulje tė ndjeshme tė numrit tė minoritarėve grekė krahasuar me regjistrimin e popullsisė tė vitit 1989. Pėr tė dhėnė njė ide tė largimit tė minoritarėve grekė nga vendbanimet e tyre, t'u referohemi disa tė dhėnave statistikore nga burime zyrtare tė qarkut tė Gjirokastrės, sipas tė cilave rezulton se psh nė Dropullin e Sipėrm janė tė regjistruar 9800 banorė, por 6300 prej tyre janė larguar nė emigracion, nė Dropullin e Poshtėm janė regjistreuar 8912 vetė, nga tė cilėt, aktualisht 5612 vetė jetojnė dhe punojnė nė Greqi; nė Dhivėr (Sarandė), ku nga 12 fshatra, 11 janė minoritarė, figurojnė tė regjistruar 6000 banorė, por, aktualisht, kanė mbeur 1500-2000 banorė, nė Aliko (Sarandė), me 11 fshatra minoritare, nga 8200 banorė tė regjistruar, aktualisht jetojnė 2000 vetė; nė komunėn e Mesopotanit (Delvinė), nga 5500 banorė tė regjistruar, efektivisht ka 3000 banorė.

  (Minoriteti nė Shqipėri, Tiranė 2003, Komiteti Shqiptar i Helsinkit, 2003).

  Shtojmė se nė qytetet e Gjirokastrės e tė Sarandės kishte shumė pak minoritarė deri mė 1945, pėr arsye se ata banonin kryesisht nė fshatrat e tyre. Qyteti qė kish mė shumė minoritarė tė kombėsisė greke nė vitin 1945 ishte qyteti i Gjirokastrės qė kishte gjithsej 219 minoritarė tė kombėsisė greke. Citojmė sasinė e tyre tė ndarė sipas lagjeve tė kryeqyteteve: "Dunavat I, Dunavat II, Dervish bej, Manalat I, nė lagjet e sipėrcituara nuk ka asnjė minoritarė tė kombėsisė greke; kurse nė lagjet Hazmurat 5, Manalat II 1, Mexhite 15, Palorto 37, Pllaka 1, Pazar i Vjetėr 1, Teqe 88, Varosh 71. (AQSH, Regjistrimi i popullsisė pėr prefekturėn e Gjirokastrės, viti 1945).

  Sipas Komitetit Shqiptar tė Helsinkit, sot nė gjimnazin e Sarandės vazhdojnė programin mėsimor 70 nxėnės minoritarė. Vihet re se popullsia minoritare ėshtė pakėsuar mjaft nė krahasimn me vitin 1989. Nga tė dhėnat KSHH (Komitetit Shqiptar tė Helsinkit) nė Komunėn e Dhivrit raporti mėsues/nxėnės ėshtė 1:3. Shteti shqiptar nė kėto shkolla kryen shpenzimet tė mėdha: Nė fshatin Hardhasovė shkolla funksionon me dy nxėnės, ndėrsa nė fshatin Dhrovian vetėm me 1 nxėnės. Nė rrethin e Gjirokastrės nė shkollat minoritare raporti mėsues-nxėnės ėshtė 1 mėsues pėr 5-6 nxėnės. Me kėto shifra pėr shpenzimet nė arsim ne kalojmė edhe Zvicrėn. Minoriteti grek disponon 5 gazeta: "Laiko Vima", "Dhiqeoma", "I Fonitis Omonias, "Dhris", "Provoli". Ligji shqiptar u garanton minoriteteve kombėtare aksese nė median elektronike.

  Nė librin e sipėrcituar thuhet se pėrfaqėsues tė minoritetit kėrkuan qė shteti shqiptar, Ministria e Kulturės, Rinisė dhe e sporteve t'i krijojė kushte tė nevojshme pėr veprimtari kulturore dhe aktivitete qė forcojnė kontakte ndėretnike dhe ato tė minoritetit me Greqinė: Pra, neni 20 i Kushtetutės sonė pėr pakicat kombėtare ėshtė zbatuar fjalė pėr fjalė, ndėrsa pėr arvanitėt (arbėrorėt) Greqia mohon ekzistencėn e tyre. Ata janė mė se 2 milionė. Contact Bulletin i Komisionit tė Komunitetit Europian, nr. 3, 1991, nė faqen 13 shkruan pėr arbėrorėt: "Numri i tyre arrin deri nė 400000". Eshtė e padrejtė qė shteti ynė e veēanėrisht Komiteti Helsinkit nuk interesohet fare pėr ta. Shteti ynė duhet tė interesohet pėr vėllezėrit tanė nė Greqi qė ata tė shprehin lirisht pėrkatėsinė etnike kulturore fetare e gjuhėsore, tė mėsojnė gjuhėn e tyre, tė kenė organizata e shoqata dhe kontakte me atdheun mėmė nė tė gjitha fushat.

  Vllehėt

  Nė librin "Minoritetet etnike nė Europėn Qendrore nė Ballkan", studime dhe dokumente, Paris 1946. (Instituti Kombėtar i Statistikės dhe i Studimeve Ekonomike) pohon se Aromunėt nė Shqipėri janė 10000-20000 vetė. Kurse Dh.Hasiotis nė "Studime mbi Epirin" Athinė 1887, shkruan se nė Epirin e Ri dhe tė Vjetėr gjenden 30000 barinj (Vlleh) grekofilė Ėinnifrith nė "The Vlachs", London 1996, Shkruan: "Rritja e shtetit kombėtar monolit dhe pėrmirėsimi i komunikacionit i kanė dobėsuar shanset qė gjuha vllahe tė mbijetojė mė gjatė"; mė tej ai vijon: "Tipari dallues i vllehėve dhe tipari qė zgjon interes pėr historianin nuk ėshtė raca e tyre, as feja e tyre, as kultura e tyre, as dhe ndėrgjegja e tyre e njė identiteti tė veēuar, por gjuha e tyre.

  Duke lėnė mėnjanė dygjuhėsinė dhe n.q.s. marrim si kriter pėr pėrcaktimin e vllahishtfolėsve, pėrdorimin e rregullt tė vllahishtes nė shtėpi, njė vlerėsim bruto prej 50,000 vllahisht-folėsish, 30,000 nė Greqi dhe 20,000 nė katėr vendet e tjera ballkanike, nuk do tė ishte e pasaktė".
  Origjina rumune e vllehėve mbėshtetet edhe nga antropollogu mė famė botėrore E. Pittard, i cili vė nė dukje se: "Por ka gjithashtu rumunė mjaft larg, jashė mbretėrisė rumune; pikėrisht kucovllehtė (maqedonarumunė), vllehtė ēalamanė, etj), grupe mė shumicė nė vargmalet e Rodopit dhe tė Pindit dhe qė akoma takohen nė vende tė tjera tė Ballkanit Jugperėndimor, si dhe grupi i vogėl i rumunėve tė Istries. Nė "Calendario Atlante de Agostini 2003" termi arumun nuk ekziston atje, gjendet vetėm termi romeni, i cili ėshtė si vijon: Jugoslavi romeni 1.4%, tė mos harrojmė se Jugosllavia gjinden nė kufi me Rumaninė dhe nė Maqedoni romeni 1.7% (sipas regjistrimit tė vitit 2003 nėn vėzhgimin e OKB), kurse nė Sloveni, Kroaci, Greqi e Bulgari nuk ka tė shėnuar nė grupet etnike termin rumunė, pa lere pastaj arumunė jo e jo! . Tė bėn pėrshtypje shkrimi: A dini tė vėrtetėn mbi arumunėt e Shqipėrisė? (Fratia, maj 2003) ku thuhet se etnia arumune mori pjesė aktive nė LANĒ dhe i dha asaj 15 dėshmorė, qė pėrfshihen nė 28000 dėshmorėt qė kanė rėnė gjatė okupacionit nazifashist. Patjetėr qė ky kontribut ka qenė i madh, po ta lemė gjoksin rehat se u bė grope! Fjala etni ėshtė pėrdorur gabim, nė kėtė artikull. I kujtojmė artikullshkruesve se tiparet pėrbėrėse tė etnisė janė tė shumtė. R.Breton merr si elemente kryesore tė etnisė dhjetė prej tyre qė i takojnė qytetėrimit bashkėkohor. Kėta janė: gjuha, raca, demografia, territori, ekonomia, klasat, kultura, rrjeti urban, metropoli dhe institucionet politike. Kėto elemente iu mungojnė vllehėve nė vendin tonė. P.Mersier pohon se etnia ėshtė njė grup i mbyllur qė e ka prejardhjen nga njė stėrgjysh i pėrbashkėt ose e thėnė nė pėrgjithėsi, qė ka tė njėjtėn origjinė, qė zotėron njė kulturė homogjene dhe qė flet njė gjuhė tė pėrbashkėt. Ajo ėshtė gjithashtu njė unitet i rendit politik. Pra, zotėrinj, N.Mullisi dhe M.Hobdari, etni nuk mund tė quhen aromunėt. Edhe KSHH vėrejti tek vllehėt statusin e pakicės gjuhėsore. Nė Divjakė mėsimet e gjuhės aromune, na bėnte tė ditur KSHH, kryhen 2 orė mė parė, nė dy grupe: njė fillestar qė shfrytėzon abetaren e botuar tė rumanishtes dhe tjetri i pėrparuar nė nivelin e ciklit tė ulėt qė pėrdor libra tė kėsaj shkalle. Shkolla nė tetor tė vitit 2004 mbush 5 vjet, 28 prej nxėnėsve tė kėsaj shkolle vazhdojnė arsimin e mesėm e tė lartė nė Rumani, kėshtu qė po tė llogarisim se sa vllehė studiojnė nė Rumani, shohim se ata kapin afėrsisht numrin 850. Ata i arsimon shteti rumun.

  Nė Greqi nuk janė tė paktė ata qė janė shkruar vllahohelen, duke u nisur, siē thotė gazeta "Fratia" e 3 prill 2003, nga interesa tė ēastit, ekonomike ose premtime pėr pėrfitime qė mund tė kenė nė tė ardhmen. Lind pyetja: pse krerėt e shoqatave tė vllehėve kėrkojnė tė drejta nė fushėn e arsimit, kulturės dhe nuk kėrkojnė tė hapet qoftė dhe njė shkollė fillore nė gjuhėn aromune dhe aty tė ēojnė fėmijėt, nipėrit dhe mbesat e tyre? Pėrse bien kėto daulle? Pėrse bėhet e gjithė kjo zhurmė? Ndėrsa ata dhe fėmijėt e tyre nuk dinė qoftė dhe njė fjalė arumanisht. Pse vetė ata nė dasmė e nė vdekje kėndojnė edhe qajnė shqip? Pėrsa i pėrket shėnimit nė arkivat e gjendjes civile se te zėri "kombėsia" ėshtė shėnuar "arumun", kjo nuk ėshtė e vėrtetė siē bėn tė ditur gazeta "Fratia", prill 2003, se nuk ėshtė shėnuar mė parė dhe as shėnohet dhe sot pakica etnike, por shėnohen vetėm minoritetet kombėtare. Eshtė qėllimkeq botimi i njė pjese tė marrė nga libri "Macedoromanii (Etnografie, istorie, limba) tė autorit Th.Capidan ku kritikohen me tė padrejtė myslimanėt shqiptarė. Ky autor rumun kėrkon tė provokojė grindje fetare midis myslimanėve dhe tė krishterėve.

  Citojmė atė: "Kush i ka njohur shqiptarėt nė shtėpitė e tyre, duhet tė pranojnė qė ata njerėz, tė cilėt ngelen besimtarė tė krishterė janė njerėz tė ndershėm dhe punėtorė, tė tjerėt, tė cilėt pėrqafuan dhe kaluan nė fenė myslimane, disa nga ata janė pėrtacė dhe mendjemėdhenj dhe nė tė kaluar janė pasuruar nė sajė tė grabitjeve. Turqit janė tolerantė dhe nuk trazonin fenė e krishtere. Shqiptarėt e turqizuar, tė cilėt arrinin deri afėr Maqedonisė ishin frika e tė krishterėve"


  (Fratia, gusht 2003).
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 7. #67
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Ju sugjeroj ta lexoni edhe Kasem Biēokun


  Atlasi Gjeografik i Popullsisė sė Shqipėrisė njė botim antishqiptar (1)

  Ja si falsifikohet historia nė njė atlas pėr popullsinė
  "Atlasi Gjeografik i Popullsisė sė Shqipėrisė" ėshtė botuar nė tri gjuhė (shqip, anglisht dhe gjermanisht) nė vitin 2003 nė Tiranė dhė ėshtė pėrcaktuar pėr lexuesit shqiptarė dhe tė huaj. Autorėt e "Atlasit..." punojnė nė institucione shkencore tė Republikės sė Shqipėrisė (Arqile Bėrxholi, drejtor i Qendrės Gjeografike tė Akademisė sė Shkencave, dhe Dhimitėr Doka, pedagog nė Universitetin e Tiranės) dhe prej tyre pritej edhe njė botim i nivelit tė lartė shkencor, ku tė sintetizoheshin arritjet mė tė mira tė veprimtarisė shkencore shqiptare. Por "Atlasi..." nuk ėshtė njė vepėr e tillė dhe nė tė ka njė varg gabimesh.

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime

  Arrow dallimi:

  Pershendetje Tani_26

  Tregom te lutem ku qendron dallimi :


  -Minoritetet ne RSH
  -Pakicat Etnike ne RSH
  -Pakicat kombetare ne RSH


  t`fala
  rtp-ja
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 9. #69
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime

  Arrow

  Citim Postuar mė parė nga RTP
  Pershendetje Tani_26

  Tregom te lutem ku qendron dallimi :


  -Minoritetet ne RSH
  -Pakicat Etnike ne RSH
  -Pakicat kombetare ne RSH


  t`fala
  rtp-ja
  Minoritetet = fjale e huaj.... minoritet = pakice

  Etnike = fjale e huaj......... etni = komb greqisht komb = etnos (έθνος)

  Pakicat Kombetare = fjale shqiptare............

  Keto persa i perket shpjegimit gjuhesor .


  Pakicat Etnike dhe Pakicat Kombetare jane e njejta gje....


  Minoritetet (Pakicat) ne RSH dhe Pakicat Etnike apo Kombetare nuk jane e njeta gje....Pakica Etnike jane ato pakica te cilat kane nje shtet ame ..psh. pakicat greke kane shtet ame Greqine, ato maqedonse kane Fyrom etj...

  Ndersa Pakicat e tjera jane ato pakica qe nuk kane shtet ame...psh. romet apo "jevgjit" te cilet nuk kane nje shtet ame edhe pse mund te flasin nje gjuhe apo dialekt te caktuar....Gjithashtu nje pakice qe nuk eshte "etnike" jane vllehet, te cilet edhe pse mund te kene nje dialekt te perafert me rumunet nuk jane rumune, per pasoje nuk kane shtet ame Rumanine....Prandaj keto Pakica te cilat nuk jane "Etnike" apo "kombetare" (sic do ti quaja une) ne Shqiperi njihen si pakica kulturore...Mendoj se ky emertim eshte i drejte, mgjt. ia vlen te theksohe
  t ketu se keto Pakica edhe pse jo Etnike prape mbeten Pakica te RSH......

  Sa per informacion te metejshem, per shkak se jetoj ne Greqi po ve ne dukje se shteti grek ka ndjekur nje politike jo te drejte per nje shtet qe e konsideron veten anetar te denje te Bashkimit Evropian.... Shteti grek iu ka dhuruar pakicave Vllahe te RSH te njejtin status qe iu ka dhuruar dhe minoritareve greke te RSH, me kete rast greket i pagezuan keto pakica si "greke".....Mos u cuditni aspak ndonje dite kur nga korridoret e Brukselit te mberrijne shifra apo pretendime te reja persa i perket nr. te minoritetit grek ne Shqiperi....
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime

  Arrow Medalja ka dhe ane tjeter!

  "MBRONI TE DREJTAT E ROMEVE E AGJIPTIANEVE"

  Tirane- Gjendja e te drejtave te femijeve, romeve dhe egjiptianeve ne Shqiperi le per te deshiruar. Madje shume prej femijeve nuk figurojne te regjistruar ne gjendjet civile, sic ishte rasti i minorenit qe u gjet i vrare ne Sarande disa dite me pare. Komisioni Evropian Kunder Racizmit dhe Intolerances "ECRI) ka bere publik ne Strasburg raportin per Shqiperine.Te dhenat e tij u bene te ditura per mediat diten e djeshme nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit. Ne raport verehet nje permiresim i situates ne krahasim me vitin 2001. Kreu i komitetit Vasilika Hysi ka shprehur shqetesimin per gjendjen e romeve dhe egjiptianeve ne vendin tone, per numrin disproporcional te femijeve si viktima trafikimi, regjistrimin kombetar te popullsise per te nxjerre konkretisht te dhena lidhur me perkatesine kombetare, etnike e fetare. Raporti gjithashtu shtron nje numer ceshtjesh persa i perket kuadrit juridik per te luftuar diskriminimin e drejteperdrejte dhe te terthorte, arsimimit ne gjuhet minoritare dhe promovimit te vlerave kulturore, traditave dhe tolerances, regjistrimit te romeve ne gjendjen civile, problemit te strehimit, etj. ECRI u rekomandoi autoriteteve shqiptare te marrin masa te reja ne permiresimin e pjesemarrjes se anetareve te disa grupeve minoritare ne organet vendimmarrese dhe ne proceset politike, ne nivel kombetar e rajonal dhe per strehimin e tyre. Marrja e masave per te garantuar nje integrim te plote e teresor te romeve dhe egjyptianeve ne jeten shoqerore, ekonomike e politike, duke perfshire te gjitha nivelet, ka qene nje pike kritike e raportit. Perforcimi i masave per te luftuar trafikun e femijeve rome dhe egjyptian gjithashtu eshte lene si detyre per qeverine shqiptare. Ky raport vjen pas ngjarjes se rende qe ndodhi ne fshatin Cuke te Sarandes, ku emri i nje femije qe u gjet i varur mizorisht, nuk figuronte i regjistruar ne gjendjen civile, madje per te nuk ka asnje fotografi. 6 vjecari Besnik Shaqiri vdiq tre dite me pare dhe mendohet se para vdeskjes ai eshte dhunuar. Sipas Hysit "analiza e problemeve eshte objektive dhe shumeplaneshe".

  Cfare eshte Komisioni Kunder Racizmit "ECRI)

  ECRI eshte organizem i ngritur nga Keshilli i Evropes dhe ka si synim monitorimin ne fushen e te drejtave te njeriut. Ky organizem eshte i specializuar ne ceshtje te luftes kunder racizmit dhe intolerances. Anetaret e komisionit jane te pavarur dhe te paanshem, te zgjedhur ne baze te autoritetit te tyre moral dhe pervojes ne kete fushe. Ky komision ben analiza per problemet e racizmit per gjithe vendet qe bejne pjese ne KE, ne te cilin Shqiperia eshte pranuar ne vitin 1995 dhe paraqet rekomandime dhe propozime per problemet e ngritura.
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Citim Postuar mė parė nga Qazim RUDI

  I nderuari Qazim

  Sikur ta lexonim te gjithe kete artikull
  nuk besoj se do vazhdonim nje debat te tille si ky tani!

  Kadare eshte jashtzakonisht njeri i madhe,
  shuume i madhe!

  Sikur te kishim edhe nja 5 veta si Kadare...
  Pershendetje Tani_29

  Flmd per spjegimin!
  Nuk jam studiues i gjuhes,dhe nuk ngurroj te shtroj pytje per te cilat nuk kam
  shume njohuni,mirepo kritika yte ka qene me vend dhe pajtoj qe ta lusim
  moderatorin ta korigjoj titullin e debatit qe zhvillojme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RTP : 17-06-2005 mė 03:30
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 12. #72
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Anėtarėsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime nė 12 postime
  Te dashur miq,

  A ju ka rene ndonjehere rasti t'i hidhni nje sy faqes se meposhtme?

  http://www.historyofmacedonia.org/Ma...ltiethnic.html

  Me beri per te qeshur per nga permbajtja dhe shtremberimi i fakteve,

  R.GJ


  "The results of this research show that about one million or 35% of the total population in the country are members of minorities. This makes Albania a multiethnic state," said the Director of the Center for Ethnic Research in Tirana, Kimet Fetahu.

 13. #73
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-12-2003
  Mosha
  36
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Albo

  Nga shkrimet e shumta qe ke bere me sa kam kuptuar gjithmone do me dale si shume liberal nga mendimet.
  Une nuk e di nga nisesh dhe sa mire e njeh Shqiperine.
  Po une po te them qe ne Shqiperi minimumi i Shqiptareve eshte 95%.
  Popullsia e Shqiperise eshte kjo 3.300.000
  qe jetojne akoma ne shqiperi spo flas per emigrantet.
  40000 minoriteti grek
  15000 cobenj {arumune}
  15000 maqedonas e malazeze
  60000 jevgjite
  20000 harrigjinj
  3000 boshnjake
  Tani ka shume Shqiptare qe jane perzier me vllehe ose me te tjere. Ti si liberal duhet ta kuptosh e te mos mendosh si gjyshi jot ose i imi para 100 vjeteve.Neser martohesh me ndonje kombesi tjeter dhe cfare do i thuash femijes qe nuk je shqiptar atehere cfare do te jete.
  Sa per turqit ato nuk munden te jetonin ne Shqiperi per shkak te gjendjes te keqe qe ishte gjithmone shqiperia mocalet e shumta ato ngaqe kane qene gjithmone ne sundim kane zgjedhur ku te jetojne.Ne shqiperi kushtet ishin jo te favorshme prandaja.
  Pakice kombtare jane vetem greket dhe maqedonasit pra del 1.8%
  Kurse pjesa tjeter eshte pakice kulturore
  100% shqiptare greke serbe gjermane etj zor se te gjesh .99% po ka sa dush.

 14. #74
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  honzik, ti nuk arrin dot te kuptosh dallimin midis asaj qe une shpreh dhe asaj qe ti shpreh.

  Une them, shifrat e minoriteteve nuk i nxjerr as mendja ime, as mendja tende, as mendja e askujt, i nxjerr censusi kombetar ku punonjesit e gjendjes civile trokasin dere me dere ne cdo qytetet e fshat te shqiperise dhe nje nga pyetjet qe bejne eshte "Cila eshte kombesia juaj?" Cdo shqiptar i pergjigjet pyetjes vete, nuk ka nevoje as per hoznik dhe as per Albon qe tu vere damken shqiptareve dhe jo-shqiptareve.

  Kurse ti nga ana tjeter, vazhdon te ndjekesh politiken qe rregjimi komunist ndoqi. Edhe pse nje pjese e mire e byrose politike te rregjimit ishte me kombesi jo-shqiptare, popullsia shqiptare klasifikohej si gati 100% shqiptare. Pra ishin shifra te montuara dhe te diktuara qe nuk shprehnin as realitetin, por shprehin "vijen e Partise".

  Pra dallimi midis teje dhe meje eshte se une dua te mesoj te verteten kurse ti nuk je interesuar te mesosh te verteten, por je i interesuar qe ti mbushesh mendjen vetes se popullsia e Shqiperise eshte 100% shqiptare.

  Po te jap ca shifra qe ti pertypesh por kujdesh mos mbytesh:

  Vetem kryesia e Partise Socialiste, partia qe ka qene ne pushtet ne keto 8 vjetet e fundit, 40% te komitetit drejtues se saj e ka me kombesi jo-shqiptare. Po flasim per partine me te madhe ne vend qe reflekton dhe perfaqeson nje pjese te mire te elektoratit shqiptar.

  Vetem shoqata e arumuneve te Shqiperise numeron rreth 300 000 anetare, ose 9% te gjithe popullsise se vendit.

  Partia e Bashkimit te te Drejtave te Njeriut, nje parti me elektorat nga minoritetet e shumta te vendit por kryesisht nga minoriteti grek, mori 4% te votave te gjithe shqiptareve ne proporcional ne keto zgjedhjet e fundit.

  Per aq kohe sa nuk do te mbahet nje census i mbare popullsise se vendit, per aq kohe sa nuk do te perpilohen lista dhe harta demografike te sakta, do te kete vetem spekullime me shifrat dhe spekullimet nuk jane aspak konstruktive.

  Albo

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-12-2003
  Mosha
  36
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Pakicat

  Asnjeri nuk thote qe
  Shqiperia eshte 100% shqiptare dhe nuk dua te jete sa per kryesine e partise socialiste ose te byrose te them qe ske te drejte.Tani se gjyshi i Pandeli Majkos eshte SllavoMaqedonas nuk e ben ate maqedonas.Se gjyshi i Marko Bellos eshte arumun nuk e ben ate arumun
  Se Namik Dokle ka babain nga gorica e kukesit dhe ato vete nuk e dine ca jane.
  Po te them qe eshte normale dhe ato jane te gjithe shqiptare ti sduhet te mendosh si Hitleri qe te jete 100% race gjermane.
  Pastaj rraca mbas 7 gjeneratash kthehet prap ne indetitet nqs ke mesuar ne shkolle.
  Pytja per kombesine do behet por jo tani se jemi ne transizion njerzit nuk dine ku jane vet.Po prape ai qe don shume mund ta ndroje kombesine asnjeri nuk e pengon.
  Po Pbdnj eshte nje parti qe tregon nr e pakicave ne shqiperi duke votuar ne propocional. Une kam nje shok minoritar qe ai gjithmone voton per kandidatin e PD dhe ne propocional per PBDNJ ose jevgjit dhe harrigjinte e Durrsit gjithmone votojne per PBDNJ se i ven ndonje kandidat nga rraca e tyre.Shiko rezultatet e zgjedjeve dhe atje ku ka minoritare atje votojne te gjithe per PBDNJ.
  Pra PBDNJ votohet ne propocional ne te gjithe Shqiperine dhe shifra 4.1% qe mori nuk eshte e vertete po nqs do merrte me pak se 4% nuk do te futej ne parlament dhe shqiperise nuk do ti interesonte.Votat e LZHK vajten per PBDNJ.

 16. #76
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  "The results of this research show that about one million or 35% of the total population in the country are members of minorities. This makes Albania a multiethnic state," said the Director of the Center for Ethnic Research in Tirana, Kimet Fetahu.
  Ne 1989 eshte bere censusi. Sipas atij censusi 95% jane shqiptare. E mbaj mend ata me fletore vinin ne shtepi. Disa qindra dhe mijera familje u rregjistruan 100% kombesi shqiptare. Megjithate hajde.

  Ne Shqiperi ka 4 organiza maqedonase. Ato jane Mir=Peace, Bratstvo=Brotherhood, MED=Macedonian Aegean Society dhe Prespa dy prej tyre jane ne Tirane.

  Ironia eshte se sipas censusit te 1989 ne Shqiperi ka 5000 maqedonas ndersa vetem me firmat apo me antaret e organizatave me larte pa perfshire familjaret e tyre dalin 19,000 maqedonas. Sikur te kene rregjistruar familjaret e tyre supozojme prape shifrat duket te dyshimta sepse popullsia nuk 3fishohet ne 14vjet mbas censusit te 1989. Numri i supozuar i pakices maqedonase ne Shqiperi mendohet te jete rreth 300,000 ose 6-7% e popullsise.

  e harrova:
  Pra PBDNJ votohet ne propocional ne te gjithe Shqiperine dhe shifra 4.1% qe mori nuk eshte e vertete po nqs do merrte me pak se 4% nuk do te futej ne parlament dhe shqiperise nuk do ti interesonte.Votat e LZHK vajten per PBDNJ.
  hmmmmmm
  Ne votimet e fundit duhet te jene bere fallsifikime. Votime qe as PS nuk fitoi gje nga fallsifikimet. Shumicat e votave i morri Berisha. Fallsifikime per PBNJ?
  Minoritaret shumica punojne dhe jetojne ne Greqi!!!!!! Te tere nuk erdhen ne Shqiperi per te votuar. Sa perqind kane ardhur? Shume pak. Nuk erdha as une per te votuar. Nuk erdhe as ti.

  Pra ti mbeshtetemi studimeve te Center for Ethnic Research ne Tirane Shqiperia ka vertet 35% te popullsise te etnive te ndryshme.

  Nuk ka asgje te keqe ketu sepse nuk kemi patur ferkime etnike vetem mos i ngrini nervat jegjve dhe arixhinjve se kane filluar te marrin zemer keta kohet e fundit. Cdo qytet ne Shqiperi ka nga minimumi 1 lagje me shumicen e banoreve jevgjiter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Alket123 : 19-08-2005 mė 07:17

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-12-2003
  Mosha
  36
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Kimet Fetahu

  Ju qe flisni ketu ose keni kohe qe nuk keni qene ne Shqiperi ose nuk e njihni Shqiperine.
  Shqiperia eshte aq e vogel sa njihen te gjithe ca jane dhe ca sjane prandaj mos flisni sikur eshte ndonje popullsi 20 milionshe dhe nuk e dini nga tia nisni.
  Kimet Fetahu eshte gollobordas, gollobordasit i ka vrare sllavomaqedonasi dhe i ka prere se ishin musliman dhe gjeten ngrohtesi ne shqiperi.
  Kimet Fetahu eshte nje njeri i deshtur ne jete dhe si ka ngelur gje tjeter vetem te meret me budalliqe keto i paguan maqedonasi qe te hiqet vemendja nga shqiptaret e maqedonise. E keni idene 1 milion banore te mos jene shqiptare duhet te pakten 4 qytete te medha te mos flasin shqip.
  Sic eshte ne maqedoni.
  Maqedonasit bashke me gollobordasit jane 15000 mije dhe nuk ia vlen te flasesh me per kete.
  Po ju them qe dikush e kagjyshin ose gjyshen jo shqiptar nuk e ben ate minoritet.
  Pastaj eshte edhe sic e ndjen veten.
  Psh shumica e arumuneve dhe gollobordaseve do te luftonin per shqiperine po te ishte nevoja.

 18. #78
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kimet Fetahu eshte nje njeri i deshtur ne jete dhe si ka ngelur gje tjeter vetem te meret me budalliqe
  Kur ke qene kohen e fundit ne Shqiperi?

  Center for Ethnic Research president i te ciles eshte Kimet Fetahu shperndahu per nje studimi per OSCE nje pyetesor me 33 pyetje ne gjithe Shqiperine.

 19. #79
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-12-2003
  Mosha
  36
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Tito

  Zotin Kimet e njoh personalisht dhe ate njehere nuk kane rrespekt vete maqedonasit dhe jo osce.
  Ti tito nga je ta marim vesh ne njehere?

 20. #80
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-12-2003
  Mosha
  36
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Tito

  Po ik o tito mos ja fut kot.
  Se nuk te ka inat njeri po ti paske komplex o vella te ka bere ndonjeri ndonje gje plus po deshe mos shkruaj me ne kete forum se je i crregjistruar.
  Ti me Kimet Fetahun doni me hap probleme.
  Nqs ne Shqiperi do kishte 1 million minoritare Kimet Fetahu do ishte ne boten tjeter tani po nga qe seshte e vertete asnje se vret mendjen edhe une nuk e di pse merem me kete pune.
  Hajd mirupafshim dhe shpresoj qe mos ti shoh me shkrimet e tuaja.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Hyseni: Kadare kundėr bashkimit tė Shqipėrisė etnike
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 12:44
 2. Mocioni, Berisha flet pėr gjithēka, por jo pėr Fazlliē
  Nga njemik nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 09:44
 3. Shqipėria etnike dhe Dardania antike
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-03-2007, 19:36
 4. Janullatos: Nuk ka pėrparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40
 5. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •