Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 39 prej 39
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2005
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Uke Topalli Lexo Postimin
  Duke u pajtuar plotesisht me ty rreth paskal-it, perseri do te pyes se pse mendon qe OOP e zevendeson plotesisht nje "waterfall" (structural programming) gjuhe si psh c?
  Per mendimin tim, arsyeja kryesore eshte se OOP te favorizon shume ne krijimin dhe ne mirembajtjen e nje programi. E kam fjalen per kohen e krijimit te programit.
  Ka dhe arsye te tjera si psh: Kodi eshte me i lezueshem, kodi pasqyron me mire realitetin e biznesit ku do te perdoret programi...

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pershendetje,
  Mund te me tregoni me shume informacione per Inxhinierin Softuerike, ka shume matematik dhe a eshte e veshtir, cila eshte baza e kesaj dege dhe cka mund te punosh pas diplomimit.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e interX
  Antarsuar
  26-11-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  143
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje!
  Lexova me interes pergjigjet qe jane dhene per kete teme, per te pare edhe programet e shkollave ne vendet e tjera.
  Une jam ne Universitetin Politeknik.
  Me pelqen qe behen me shume gjuhe programimi ne universitet jashte. Ketu deri tani kemi bere vetem C (1 semester) dhe Java (1 semester).
  Love Inter

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga interX Lexo Postimin
  Pershendetje!
  Lexova me interes pergjigjet qe jane dhene per kete teme, per te pare edhe programet e shkollave ne vendet e tjera.
  Une jam ne Universitetin Politeknik.
  Me pelqen qe behen me shume gjuhe programimi ne universitet jashte. Ketu deri tani kemi bere vetem C (1 semester) dhe Java (1 semester).
  edhe jashte nuk eshte se behen shume ore mesimi programim.
  Ne kemi bere Java 3 bimestra dhe C 1 bimester, sejcila respektivisht funksionale ne mesimin e OOP dhe arkitektures se PC + Algoritme dhe strukutra te dhenash.
  Kemi mesuar dhe nja 2 gjuhe te tjera PLASM dhe O-CAML gjithashtu si ndihmese per grafiken multidimensionale dhe programimit funksional.
  (programimi web edhe na eshte kerkuar qe ta dime nuk na eshte dhene mesim sepse supozohet qe per nje student inxhenierie duhet te jete loje femijesh )

  Por ne fund te fundit duhet te jesh ti qe thellohesh mbi gjuhen. Profesori jep thjesht disa shembuj, ndoshta me pak se nje tutorial te thjesht qe mund te gjesh ne internet, per te tjerat je vete pergjegjes.

  Shkolla tregon rrugen, duhet te ecesh vet pastaj.

 5. #25
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  38
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime n 10 postime
  sic e tha xfile shkolla eshte vetem dicka qe te fut ne shina me disa shembuj etj por per te aftesuar keto do te te duhet shume here me shume pune. une bera 4 vjet shkolle edhe asnje gje prej atyre qe kam mesuar ne shkolle se perdor 1 jane te vjetra per kohen kur i bera 2 jane shume elementare
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e don lico
  Antarsuar
  26-01-2010
  Postime
  331
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jo se dua te dal kunder shkolles por sa per te shfryre pak nervat me INFORMATIKEN SHTETERORE NE TIRANE, si mund te te japin mesim petagoget kur ata vete nuk kane bere qofte edhe nje formatim ne jeten e tyre qe eshte nje nga gjerat me te thjeshta ne kete fushe. Bashkohem me te gjithe ata qe mendoje qe shkolla eshte vetem sa per te te treguar si te studiosh me pak fjale te ushqen me vullnetin dhe me asgje me shume. Gjithe te tjerat i meson vete, une personalisht kam mbaruar matematike por di me shume gjera ne Informatike se ne matematike ^_^.

  Respekte te gjithe formumistave
  have a little faith!!!

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga don lico Lexo Postimin
  Jo se dua te dal kunder shkolles por sa per te shfryre pak nervat me INFORMATIKEN SHTETERORE NE TIRANE, si mund te te japin mesim petagoget kur ata vete nuk kane bere qofte edhe nje formatim ne jeten e tyre qe eshte nje nga gjerat me te thjeshta ne kete fushe. Bashkohem me te gjithe ata qe mendoje qe shkolla eshte vetem sa per te te treguar si te studiosh me pak fjale te ushqen me vullnetin dhe me asgje me shume. Gjithe te tjerat i meson vete, une personalisht kam mbaruar matematike por di me shume gjera ne Informatike se ne matematike ^_^.

  Respekte te gjithe formumistave
  kam degjuar dhe une per nivelin e dobet te pedagogeve,
  por argumenti qe solle mbi formatimin nuk vlen.
  Informatika eshte shkence, eshte filozofi, eshte art.
  Ne degen e informatikes nuk mesohet formatimi, keshtu qe mos ta bejme kaq banale duke perdorur kete lloj argumenti.

  kurse per punen e asaj qe ke mbaruar per matematike,
  nese ti di me shume informatike(dyshoj se tepermi) se sa matematike kjo nuk eshte per tu mburrur.

  fare di ti ne informatike, te formatosh HDD, te shkruash disqe me Nero, dhe te shkarkosh nga interneti? Kjo nuk quhet "te dish informatike", por thjesht te perdoresh kompjuterin.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga .IQ Lexo Postimin
  Pershendetje,
  Mund te me tregoni me shume informacione per Inxhinierin Softuerike,cila eshte baza e kesaj dege dhe cka mund te punosh pas diplomimit.
  Mund te me jepni me shume informacion per Inxhinierin Softuerike pasi qe nuk arrij te gjej informacion te mjaftueshem ne gjuhen shqipe.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e don lico
  Antarsuar
  26-01-2010
  Postime
  331
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  kam degjuar dhe une per nivelin e dobet te pedagogeve,
  por argumenti qe solle mbi formatimin nuk vlen.
  Informatika eshte shkence, eshte filozofi, eshte art.
  Ne degen e informatikes nuk mesohet formatimi, keshtu qe mos ta bejme kaq banale duke perdorur kete lloj argumenti.

  kurse per punen e asaj qe ke mbaruar per matematike,
  nese ti di me shume informatike(dyshoj se tepermi) se sa matematike kjo nuk eshte per tu mburrur.

  fare di ti ne informatike, te formatosh HDD, te shkruash disqe me Nero, dhe te shkarkosh nga interneti? Kjo nuk quhet "te dish informatike", por thjesht te perdoresh kompjuterin.
  2 saqrime te vogla:

  Se pari formatimin e mora si hapin me te thjeshte te kesaj fushe
  Se dyti kur them di me shume ne informatike nuk e kam fjalen per formatim HDD apo djegje ne nero, por per administrim rrjetash punim me subnet mask jo ne nivele shume te larta por aq sa me jane dashur, ndertim rrjeti fizik, programim jo shume te avancuar me VB, ndertim database me acces, di dicka rreth ndertimit te faqeve perseri jo nivel te avancuar por html, css kurse PHP po e studioj tani vete me ndimen e interetit dhe forumeve.

  Nuk po them qe jam i perkryer ne informatike por disa gjera i di edhe une dhe problemet qe me kane dale i kam zgjidhur dhe ato qe skam ditur t'i zgjidh 100 % kam pyetur neper forume edhe ketu por te pakten e kam idene se per cfare te pyes.

  Se po duket sikur po luvdoj veten por fola per petagoget e Informatikes sepse kam kaluar 4 vjet ne ate universitet dhe i shikoja pak gjerat.

  Gjithesesi nuk doja dhe nuk dua te ofendoj njeri ne kete mes.

  Gjithe te mirat ^_^
  have a little faith!!!

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e P@R4nOi@C_LorD
  Antarsuar
  05-05-2006
  Postime
  2,426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  kam edhe un nji pyetje ne lidhje me temen: Pse duhet gjith kjo matematike ne shkolle.
  Vazhdoj per ing elektronike ne UPT ne tiran dhe vetem ne vit I kam 5 matematika.
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e interX
  Antarsuar
  26-11-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  143
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Studentat shpesh ankohen per petagoget (edhe une kam ankesa plot) por gjithsesi ndonjehere them se e teprojme edhe ne.
  jam shume dakort me ato qe thane xfiles dhe Ardi Pg qe ne shkolle mer vetem fillimin, sa nxitesh per te studjuar dicka.
  shkolla te ndihmon qe te dish nga tia nisesh.
  Sa per ate formatimin... kete gje do ta kisha thene edhe une 3-4 vite me pare por tani e kuptoj se sa pa vend eshte si krahasim.
  Love Inter

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-12-2010
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga TheIllyrian Lexo Postimin
  Prsh, jam shume i interesuar per boten e informatikes, megjithese nuk kam bere universitet per kete dege. Prandaj nqse ndodhet dikush qe studion per informatike ne Tirane apo ne ndonje universitet tjeter, do isha shume kurioz te dija c'fare programi ndjekin. Pra, cfare lendesh, cfare gjuhesh programimi kane mesuar, sa matematike kane bere, a kane patur te bejne me database dhe inteligjence artificiale, etj. Faleminderit.
  Dy jan bazat e informatikes per mua. Vullneti 1 dhe Google.com 2

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-12-2010
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  programi qe behet tani ne degen e informatikes ne shkencat e natyres

  Viti i pare

  Semestri i pare
  Hyrje ne Informatike (6 kredite)
  Njohuri Kompjuteri (5 kredite)
  Fizike (5 kredite)
  Analize Matematike (6 kredite)
  Gjuha C (5 kredite)
  Anglisht (6 kredite)

  Semestri i dyte
  Strukture te dhenash (6 kredite)
  Analiza n-permasore (6 kredite)
  Fizike kuantike (5 kredite)
  Elektronike (5 kredite)
  Algjeber (5 kredite)
  Anglisht (6 kredite)
  Viti i dyte

  Semestri i pare
  Programimi ne C++ (6 kredite)
  Teori Grafesh (6 kredite)
  Teori Probabiliteti dhe statistike (5 kredite)
  Java (5 kredite)
  Sisteme Multimediale (5 kredite)
  Anglisht (6 kredite)

  Semestri i dyte
  Algoritmike (6 kredite)
  Java e avancuar (6 kredite)
  Organizim kompjuteri dhe Arkitekture (6 kredite)
  Bazat e Infografise (5 kredite)
  Lende me zgjedhje (4 kredite)
  Anglisht (6 kredite)

  Viti i trete

  Semestri i pare
  Sisteme Shfrytezimi (5 kredite)
  Rrjeta Informatike (5 kredite)
  Baza te dhenash (5 kredite)
  Teori Gjuhesh (5 kredite)
  Sisteme LLogjike (5 kredite)
  Lende me zgjedhje (4 kredite)

  Semestri i dyte
  Sistemet e shprendare (5 kredite)
  Siguria ne rrjeta (5 kredite)
  Programim Oracle (5 kredite)
  Programim ne Web (5 kredite)
  Inxhinjeri Software (4 kredite)
  Fizkulture (1 kredite)
  Provim Formimi (5 kredite)

  Lende me zgjedhje

  Viti 2
  1. Statistik e aplikuar
  2. UML
  Viti 3
  1. GIS
  2. Analiz numerike

  master shkencor
  1-e-comerce
  2-kontabilitet
  3-programim paralel
  4-perpunim imazhi
  5-kanal alternativ komunikimi
  6-teori kodimi
  7-teori algoritmesh
  8-inxh software i avancuar
  9-aplikime linux
  10-arkitekture e aplikuar enterprise
  11-data mining
  12-inteligjence artificiale
  13-kompilator
  14-programim mobile
  15-animacion kompjuterik
  16-kriptografi
  17-SPI
  18-teori algoritmesh 2
  19-mbrojtje diplome msc
  ky eshte sistemi i ri i permiresuar ndjeshem,duke te dhene nje formim te mire te pergjithshem(duke mesuar vete),pasi te jep njohuri baze ne te gjitha fushat ku perdoret informatika......nqs keni vendosur te beheni nje programues i mire,atehere duhet te mesoni vete sepse ne shkolle vetem bazat merr....

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Uke Topalli Lexo Postimin
  Duke u pajtuar plotesisht me ty rreth paskal-it, perseri do te pyes se pse mendon qe OOP e zevendeson plotesisht nje "waterfall" (structural programming) gjuhe si psh c?
  manaxhim dhe mirembajtje me e lehte dhe efikase e source-code. Eshte edhe me thjeshte te krijosh klasa/ objekte e pastaj ti perdoresh ne nje program se sa te shkruash 100 faqe kod e te behesh lemsh

  Nese e kroijon nje objekt denjeshem mund ta perdoresh per shume funksinete mundeshme vetem duke e thirrur nga programi kryesor, ndersa ne strukturen e C duhet ta rishkruash si pjese e kodit.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  38
  Postime
  1,222
  Faleminderit
  132
  49 falenderime n 44 postime
  Citim Postuar m par nga don lico Lexo Postimin
  Jo se dua te dal kunder shkolles por sa per te shfryre pak nervat me INFORMATIKEN SHTETERORE NE TIRANE, si mund te te japin mesim petagoget kur ata vete nuk kane bere qofte edhe nje formatim ne jeten e tyre qe eshte nje nga gjerat me te thjeshta ne kete fushe. Bashkohem me te gjithe ata qe mendoje qe shkolla eshte vetem sa per te te treguar si te studiosh me pak fjale te ushqen me vullnetin dhe me asgje me shume. Gjithe te tjerat i meson vete, une personalisht kam mbaruar matematike por di me shume gjera ne Informatike se ne matematike ^_^.

  Respekte te gjithe formumistave
  Nuk e kam iden c'far ndodh ne Shqiperi por e kuptoj c'fare perpiqesh te thuash. Edhe une besoje se nje shkolle po nuk kap standarted minimume nuk ja vlen dhe shume.

  Kur ne nje shkoll professore te kualifikuar e te specializuar (kjo eshte realite per shum shkolla) per ate qe bejne, ulen edhe vendosin perberjen, metodat etj te mesimeve atehere nje student (mjafton te ket edhe ai vullnetin) mer dituri shum te rendesishme, mer akoma edhe mundesin qe studenti pas shkolles vete te jete i afte te mari dituri me teje.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-02-2013
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Programi msimor pr degn e informatiks

  Plani mesimor ne universitetin e Elbasanit dega Teknologji Informacioni eshte kjo
  Viti 1 semestri 1
  Analize Matematike 1 (6 kredite)
  Fizike e pergjitshme 1 (6 kredite)
  Gjuhe e huaj 1 (3 kredite)
  Aplikacione Kompjuterike 1 (5 kredite)
  Hyrje ne Shkencat Kompjuterike (6 kredite)
  Algjeber (6 kredite)

  Viti 1, semestri 2
  Analize Matematike 2 (6 kredite)
  Fizike e pergjitshme 2 (7 kredite)
  Gjuhe e huaj 2 (2 kredite)
  Aplikacione Kompjuterike 2 (5 kredite)
  Hyrje ne Programimin Simbolik (8 kredite)

  Viti 2, semestri 1
  Projektim Logjik (5 kredite)
  Arkitekture Kompjuterike 1 (4 kredite)
  Matematike e Zbatuar 1 (5 kredite)(Propabilitet&Statistike)
  Programim i orientuar ne objekte (6 kredite)
  Matematike Diskrete(5 kredite)

  Viti 2, semsetri 2
  Arkitekture Kompjuterike 2 (7 kredite)
  Matematike e Zbatuar 2 (5 kredite)(Analize Numerike)
  Ekuacione Diferenciale (5 kredite)
  Hyrje ne Ekonomi (4 kredite)
  Strukture te dhenash (9 kredite)
  Qarqe Elektrike (5 kredite)

  Viti 3, semestri 1
  Baze te dhenash (7 kredite)
  Sisteme Operative (7 kredite)
  Algoritmike (7 kredite)
  Lende me zgjedhje 1 (5 kredite) (Fizike Moderne ose Elektronike)
  Zhvillim i Aplikacioneve ne WEB (4 kredite)

  Viti 3, semstri 2
  Rrjeta Kompjuterike (7 kredite)
  Gjuhet e Programimit (7 kredite)
  Modelim dhe projektim baza te dhenash (7 kredite)
  Lende me zgjedhje 2 (4 kredite) (Siguri e kompj dhe rrjetit ose Grafika Kompjuterike)
  Diploma (5 kredite)

  Nga niveli i profesoreve mendoj se ja vlen te sudiosh ne nivel bachelor sepse jane goxha te afte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga boy_101 : 07-02-2013 m 06:47

 17. #37
  Antar Maska e francovice
  Antarsuar
  11-04-2008
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Programi msimor pr degn e informatiks

  Nese mund t'ju hyj n pun: Plani msimor pr degn Teknologji Informacioni - Universiteti i Vlors

  Forumi Shqiptar
  My web (hobby): www.zonajuaj.com

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-11-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Programi msimor pr degn e informatiks

  Nuk varet nese keni bere shkolle apo jo duhet thjesht te kesh vullnet dhe deshre nje nga gjuhet me te bukura dhe me te thjeshta te programimit eshte HTML psh shiko kodin e paragrafit: <p>KETU VENDOSET TEKSTI</p>

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-12-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Programi msimor pr degn e informatiks

  Po du me dit edhe nese kamerat, ingjizimet jan deg e informatikes?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Sigurimi i kompjuterit
  Nga Force-Intruder n forumin Trajnim & leksione
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-11-2011, 15:02
 2. Ku sht programi elektoral 1000 faqsh i Edi Rams?
  Nga Jack Watson n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 11-07-2009, 14:29
 3. Programi kompjuterik pr drejtshkrimin e gjuhs shqipe
  Nga edspace n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 18-08-2006, 14:33
 4. Konkurset, programi dhe modeli i testit pr gjuh-letrsi
  Nga Davius n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 06:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •