Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4

Tema: Leukocitet

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-02-2005
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Leukocitet

  mė intereson tė di diqka rreth leukociteve ,numri i madh , numri i vogėl pse shkaktohet si tė mbrohem pasi e kam njė vajzė 2.5 vjeqe dhe kam problem vazhdimisht
  me nderime Bekim RAMA nga KOSOVA - Prishtinė rrethi Obiliq
  apo bekimrama@hotmail.com
  ju falenderohem shumė nėse mar njė kshill nga ju ...

 2. #2
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  do mundohem te te pergjigjem shkurtimisht dhe pa lexuar dicka nga njohurite e mija.nse do informacion me te zgjeruar pastaj do shikojme literaturen ose edhe web.leukocitet jane rruazat e bardha te gjakut te cilat bejne pjese ne sistemin imunitare (mbrojtes) te organizmit kunder infeksioneve.jane 3 gruper e medha perberese te leukociteve qe jane ranulocitet,lymphocitet dhe monocitet.kjo ndarje ka shume rendesi sepse rritja ne sasi e njeres nga keto ka kuptim te vecante.numri normal i leukociteve eshte rreth 4800-10.500 per mikroliter.rritja quhet leukocitoze dhe ulja e tyre leukopeni.
  zakonisht rritet ne infeksione. kancer dhe marrja e sasive te drogave.ndonjehere mund te rritet edhe normalisht nese ke ngrene mish ose edhe ne stres.rritja shume e madhe e pashpjegueshme e leukociteve ndodh ne leucemi.analizat qe duhet bere jane-gjaku komplet.mbi 11000 duhet konsideruar i larte.
  duhet gjetur shkaku i rritjes se leukociteve qe te marresh mjekim sic mund te jete antibiotike per infeksionet dhe ato vin ne vlera normale..vlera te larta te leukociteve ka edhe ne rastet e ndonje inflamacioni akut sic mund te jete apendisiti.
  shpresoj se do te vlej sado pak ky informacion bekim.Ka mundesi qe vajza juaj ka nje burim infeksioni ( me hamendje them se skam shume informacion) por mund te kete nje tonsillit psh dhe nuk eshte mjekuar ne rregull dhe leukocitet rriten vazhdimisht ( nese behet fjale per rritje) dhe e rendesishme eshte te dihet si eshte formula gjakut a jane te rritura lymophocitet,neutrofilet apo cfare?
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 3. #3
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  23-05-2005
  Postime
  301
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne radhe te pare i uroj shendet vajzes, me vjen keq ne nje moshe kaq te vogel, nese ajo ka probleme me leukocitet, do te thote sistemi mbrojtes i saj eshte shume i dobet gje qe shkakton infektime te shpejta, dmth preket nga semundjet me shpejt se sa nje njeri me numrin e leukociteve normale. Gjithesesi une do te pyesja cfare shenja dobesie apo shendeti tregon vajza juaj, nese mund te na e shpjegoje me me deaje, pasi jane shume semundje qe mund te aplikohen, por nese ti do te na thoje se sa e ka numrin e leukociteve edhe disa prej shqetesime te vajzes suaj mund te gjejme ndonje informacion me te sakte.
  Pres te shkruash perseri!!
  Uroj shendet te plote femijes suaj
  gjithe te mirat!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Lonide
  Anėtarėsuar
  31-08-2013
  Vendndodhja
  aty ku ka shqiptar
  Postime
  62
  Faleminderit
  2
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Leukocitet

  Nese ke aktiv helicinalterjen a dalin balt leukocitet ??

Tema tė Ngjashme

 1. Leukocitet - pėr ata qė lodhin trurin.
  Nga alibaba nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-11-2008, 15:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •