Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime

  Shqipria: 3300 vdekje n vit nga duhani

  Sipas studimeve, 60% e meshkujve dhe 18% e femrave tymosin. N 10 persona me kancer mushkrish, 9, duhanpirs. (Shekulli)

  Bruna Prifti

  N Shqipri rreth 3 300 vdekje n vit ndodhin si pasoj e smundjeve q shkakton duhanpirja. Fenomen q dita-dits po shnon rritje, me tendenc s fundi femrat. Shifra sht br publike dje n Ditn Ndrkombtare pa Duhan, ku jan deklaruar edhe t dhnat m t fundit lidhur me pasojat negative q shkakton duhanpirja, jo vetm pr ata q tymosin rregullisht. Rreth 3 300 vdekje n vit te ne i takojn smundjeve q shkakton duhanpirja. N 10 persona t smur me kancer mushkrish, 9 prej tyre jan duhanpirs, - tha dje Roland Shuperka, specialist pran Institutit t Shndetit Publik n Tiran dhe koordinator i politikave kundr duhanit.
  T dhn pas duhanit
  Vendi yn renditet n vendet me prqindje t lart t duhanpirjes. Studimet e fundit tregojn se 60% e meshkujve n vendin ton jan duhanpirs, ndrsa 18% e femrave nuk ndahen dot prej tij. Specialistt e Institutit t Shndetit Publik theksojn se tendenca e fundit n kt fenomen sht rritja e prqindjes s femrave q jan t dhna pas duhanit. Kjo pa pasur dallim shum t madh pr grupmoshn. Sipas studimit, br n 60 shkolla tetvjeare dhe t mesme t vendit, bie n sy rritje e ndjeshme e numrit t duhanpirsve, duke filluar q n mosh t hershme. Por, ajo q specialisti Shuperka e veon si nj gj aspak pozitive, sht se shum prej t anketuarve npr shkola t ndryshme t vendit jan prgjigjur prer se vitin e ardhshm do t renditen te kategoria e duhanpirsve. Sipas studimit t br n grupmoshn 13-15 vje, q prfshiu klasat e shtata, t teta e deri n vitet e dyta t shkollave t mesme t vendit, rezultoi se 16,8% e nxnsve pinin rregullisht duhan, - tha Shuperka. Sipas t njjtit studim, ndar n gjini, djemt ishin edhe tymossit m t shumt. Kshtu plot 21,9% e djemve n shkollat tetvjeare e t mesme t vendit pijn duhan. Ndrsa vajzat, ndonse m t pakta se djemt n numr, zn mjerisht nj prqindje t konsiderueshme. Pozitisht pr pirjen e duhanit i jan prgjigjur 12,5% e vajzave t grupmoshs 13-15 vje, - thot Shuperka, prqindje q vjen n rritje edhe pr femrat e moshave m t mdha.
  far merret n kmbim
  Smundje pa fund, kancere t llojeve t ndryshme dhe vdekje shkencrisht e provuar. Fjala e mjekve dhe e specialistve t fushs kt her nuk ka nevoj pr asnj lloj hamendsimi. N listn e smundjeve nga duhani, tani shtohen katarakti, pneumonia, kanceri i stomakut, kanceri i pankreasit etj., - thot Shuperka, duke shtuar se kto smundje i shtohen lists s njohur t smundjeve t shkaktuara nga duhani si kanceri i mushkrive, ezofagut, larinksit, gryks, fshikzs, smundjet kronike pulmonare, kardiovaskulare dhe dmtime t sistemit riprodhues. Nse zgjedh me apo pa ndrgjegje t helmohesh me duhan, duke mbajtur riskun pr vete, duhet padyshim t llogarissh edhe t tjert. Alarmi i mjekve kt radh vjen po kaq i fort edhe pr t gjith ata q rrin n ambiente ku ka duhanpirs. Sipas tyre, shum t rrezikuar jan edhe personat n ndikimin e duhanpirsve, t cilsuar si duhanpirsit pasiv. Ka t dhna bindse q e lidhin duhanpirjen pasive me rrezikun e smundjeve kardiovaskulare, kancerit t mushkrive, smundjeve respiratore, infeksionit t veshit dhe vdekjes imediate foshnjore, - thuhet n manualin me kshilla praktike Si ta l duhanin, i specialistit Shuperka dhe Arta Lena.
  Sipas specialistve, duhani sht nj prej sfidave m t mdha t shndetit publik, me t ciln po prballet bota sot, padyshim edhe vendi yn. T dhnat flasin pr 1,3 miliard duhanpirs n t gjith botn, ndrsa plot 5 milion njerz n bot vdesin pr vit nga duhanpirja. Nse fenomeni vazhdon me kto ritme, ather numri i vdekjeve do t arrij 10 milion n vitin 2020, 70% e t cilve do ti takojn vendeve n zhvillim, - u tha gjat konferencs s zhvilluar dje.

  Mjekt e ardhshm nuk do t jen n gjendje t kshillojn pacientt pr lnien e duhanit

  Mjeksia, 4 n 10 student tymosin

  Ata q nesr do t ken n dor jetn e pacientve, nuk do t jen binds dhe kshillues t mir pr lnien e duhanit. Studimi i fundit, prfunduar n prill t ktij viti, tregon se shum prej studentve t mjeksis jan duhanpirs t rregullt. Mes tyre, nj numr i konsiderueshm jan femra. M shum se katr n dhjet student pijn duhan rregullisht. Ky sht prfundimi aspak pozitiv, i studimit t br me studentt e viteve t treta t fakulteteve t Mjeksis, Stomatologjis, Farmacis dhe Infermieris. Studimi prfshiu 10 shtete t bots, mes t cilve edhe vendin ton, - theksoi Shuperka. Sipas studimit, 65,1% e meshkujve student n kto deg, tymosin duhan prej vitesh dhe femrat 35,7%.
  Prfundimi sht cilsuar si shum shqetsues, si nga specialistt, ashtu edhe nga prfaqsues t Ministris s Shndetsis, apo edhe Organizats Botrore t Shndetsis. Ky sht nj shqetsim i madh, pasi ky personel i ardhshm i profesionistve t shndetit nuk do t jet n gjendje t jap kshilla pr pacientt pr lnien e duhanit, - tha zvendsministri i Shndetsis, Eduard Hashorva, i pranishm n kt konferenc. T gjitha kto marrin nota edhe m alaramante, po ti bashkangjitsh edhe kontributin e padiskutueshm t duhanit n vdekshmrin e parakohshme dhe n smundshmri t ndryshme.

  Shqipria, 300 milion dollar pr duhanin

  Shpenzime rekord pr t thithur helmin. Kshtu e ka cilsuar specialisti Roland Shuperka, shpenzimet e bra n vendin ton pr t bler duhan. Vendi yn shpenzon 280-300 milion dollar n vit vetm pr t bler duhan, -tha ai, duke shtuar se, sipas llogarive, i bie q n dit pr cigare t harxhohen 850 mij dollar. Sikur ajo lnd tymosse t mos kishte mbrritur n Evrop, ndoshta t dhnat pr konsumimin dhe pasojat deri n vdekje nuk do t ishin kaq t larta. Duhanin, njohur n gjuhn shkencore tabako, e kemi peshqesh nga fiset Maja, t njohura si t parat q jan marr me kt bim. Nga ana tjetr, sipas Shuperks, duhet br shum kujdes edhe n shnimet q tregojn pr prmbajtjen e katranit apo nikotins n paketat q tregtohen. Sipas tij, studimet e bra n Franc kan treguar se ndryshimi mes analizave t bra nga cigaret dhe asaj q shnohej n paketa ka qen shum i madh. Pasoja: ajo q thithnin duhanpirsit ka qen shum m tepr katran apo nikotin se duhej.
  Shifra
  Nxnsit 13-15 vje, 16,8% duhanpirs
  Djemt, 21,9%
  Vajzat, 12,5%
  Do ta nisin, 16,7% e nxnsve

  Mjeksia
  4 n 10 student, duhanpirs
  Meshkujt, 65,1%
  Femrat, 35,7%

  Shpenzimet e shqiptarve
  N vit, 300 milion USD pr duhanin
  N dit, 850 mij USD pr duhanin

  Pasojat
  Duhanpirsit, 8 vjet jet m pak
  Kanceri i mushkrive, 18 her m i lart te duhanpirsit
  Infarkti, 3 her m i lart

  Ndikimi te joduhanpirsit
  Rreziku i kancerit t mushkrive rritet 26%
  Rreziku i infarktit, 23%

  Thirrini mendjes!!!
  Nese ju pelqen vdekja gjeni ndonje menyre me pak "te hidhur".
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime n 32 postime
  shume shqetesuese keto statistika, sidomos kur konsideron dhe studentet e mjekesis si duhanpires

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  "Cigaren e nisa 17 vjec, por ajo me ka semurur deri per vdekje"

  E Hene, 01 Qershor 2009

  Pavaresisht se e di qe duhani eshte shkaktari i semundjeve te tij, Jashari vazhdon ta pije ate, ndersa ndodhet i shtruar ne nje prej dhomave te spitalit te semundjeve te brendshme ne QSUT. Pikerisht problemet ne mushkeri dhe frymemarrje e kane detyruar te kerkoje ndihmen e mjekeve, pasi jeta po i veshtiresohej nga dita ne dite. E megjithese e dinte se cila ishte pergjigja dhe keshilla e pare e mjekeve, te linte duhanin ai nuk ben dot pa te. "frymemarrja ime filloi te rendohej nga dita ne dite. Per kete vendosa te vija ne spital te vizatohesha por jo per tu shtruar. Kur mjeket me vizituan me thane qe mushkrit e mija jane shume te demtuara dhe gjeja e pare qe te bej eshte te le duhanin" tregon Jashari, pacienti i shtruar ne QSUT. Por. Pavaresisht se ka marre kete keshille ai vazhdon te tymose ndonje cigare ne ballkonin e pavijonit ku eshte shtruar. "Nuk mund te rri pa nje cigare e kam filluar qe kur isha 17 vjec dhe tani po kap te 65 vazhdoj ta pije, madje edhe me shume. Pas keshilles se mjekeve e kam rralluar disi por nuk mund ta le pernjehere" tregon Jashari. Megjithese i di pasojat negative te duhanit, duke pare edhe gjendjen ne te cilen ndodhet, i kerkon femijeve te tij, por edhe gjithe te tjereve te mos e perdorin duhanin. "Gjendja ime eshte perkeqesuar, tashme problemet po me shfaqen edhe ne zemer, ndaj do u kerkoja atyre qe nuk e pine te mos e nisin. Kurse ata qe sapo e kane filluar te largohen prej ketij vesi" thote 65 vjecari. S. Isaku  Adoleshentet qe pine duhan kane:


  - Tre here me shume gjasa, se ata jo duhanpires, te perdorin alkoolin,

  - Tete here me shume te pirur te perdorin mariuanen,

  - Dhe 22 here me shume premtues te perdorin kokainen.

  - Gjysma e femijeve te botes jetojne ne ambiente me tym duhani  Shendeti

  Gjysma e duhanpiresve te rregullt do te vritet nga duhani, duke humbur mesatarisht 16 vite jete.

  Duhani shkakton te pakten nje ne shtate kancer ne gjithe boten

  Duhanpirja eshte shkaktari me i madh ne semundjet e zemres

  Duhanpirja shkakton impotence seksuale mashkullore, burrat ne moshe 30 deri 40 vjec

  dhe qe pine duhan kane 50 % ulje te ponteces seksuale.

  Grate duhanpirese rrezikojne 4 here me shume ne zhvillimin e kancerit te gjirit


  Duhanpirja ne Shqiperi

  Afro 4 ne 10 persona jane duhanpires.

  870. 000 mije duhanpires jane ne Shqiperi.

  Numri mesatar i cigareve te pira ne dite eshte 19. 7 cigare

  Duhanpirja ne grup moshen 13 deri 15 vjec eshte 16. 7 %

  Ne studentet e fakulteteve mjekesi, stomatologji, farmaci dhe infermieri eshte me shume se 4 ne 10 studente pijne duhan

  81 % e duhanpiresve fillojne te pine duhan para moshes 18 vjec.

  73 % e duhanpiresve meshkuj duan te lene duhanin

  3300 vdekje ndodhin si pasoje e semundjeve qe shkakton duhanpirja

  56 % e meshkujve pijne duhan mbi moshen 15 vjec

  20 % e femrave te po kesaj moshe pijne duhan

  KJ

Tema t Ngjashme

 1. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 2. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 09:44
 3. Shrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:16
 4. Shqipria, vdekje rekord nga mjedisi
  Nga ALBA n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 29-10-2004, 09:23
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •