Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Nuse shqiptare n Tetov, pr 500 euro

  Dy agjenci ilegale martesash mundsojn lidhjen e vajzave nga Shkodra me djem maqedonas nga Tetova


  Numri i martesave t vajzave shqiptare me maqedonas sht 300. Sociologia: U martuan me dshir  TETOV - T paguash 500 euro, pr t gjetur nuse shkodrane. Kjo u ka ndodhur rreth 300 djemve maqedonas, kryesisht nga rrethinat e Tetovs, t cilt pr kurorzimin e tyre jan ndihmuar nga dy agjenci ilegale martesash, me qendr n Shkodr dhe Tetov. Sipas Koha Ditore msohet se pr kurorzimet mes maqedonasve dhe vajzave shqiptare luajn rol kryesor agjencit e msiprme, selia e s cils n Tetov gjendet n fshatin Kopanic, ndrsa n t punojn shqiptar edhe maqedonas q kan lidhje t drejtprdrejta me agjencin e Shkodrs. Burime nga kjo agjenci pohojn se djemt beqar mbi 30 vje, t cilt pr arsye t ndryshme nuk mund t martohen n Maqedoni aplikojn n kt agjenci, pr t gjetur nj nuse shqiptare. Shuma q paguhet prej dy palve pr nj shrbim t till sht 500 euro, por n pjesn m t madhe t rasteve, jan paguar nga dhndri.


  Martesat shqiptaro-maqedonase

  Gjat dhjet viteve t fundit, mbi 300 vajza nga Shqipria jan martuar me maqedonas nga Tetova. Sipas Qendrs pr Pun Sociale n Tetov msohet se kjo tendenc ka vazhduar edhe gjat ktij viti, madje vihet re nj shtim i numrit t maqedonasve q martohen me vajza shqiptare.
  Martesa e par shqiptaro-maqedonase, zyrtarisht sht regjistruar n vitin 1995 kur nj vajz nga Shqipria veriore ka hyr n lidhje bashkshortore me nj maqedonas, q n at koh ka qen nj befasi e madhe duke pasur parasysh prkatsin nacionale t ktij ifti. Numri i martesave t ktilla, deri n vitin 2000 ka qen tepr simbolik, kurse numri i tyre sht shtuar me shpejtsi pas vitit 2001, koh kur sht shnuar edhe numri m i madh i martesave t tilla. Nada Bllazhevska, sociologe n Qendrn pr Pun Sociale n Tetov, ka pohuar pr nj rritje t vazhdueshme t martesave t tilla. Ende nuk dihet se cilat jan shkaqet q lidhjet bashkshortore mes shqiptareve dhe djemve maqedonas shnojn rritje vazhdimisht, por sigurisht prkatsia katolike e t dyja palve dhe karakteri shum i urt i vajzave nga Shqipria bn q ato t jen shum t krkuara n Tetov,- ka thn Vllazhevska.


  Nuset maqedonase, nga Shkodra

  Vajzat q martohen me burra maqedonas vijn nga Shqipria e veriut, kryesisht nga fshatrat e Shkodrs, kurse mbi 90 pr qind e tyre jan katolike. Ato jan martuar me banor t fshatrave t Tetovs, q jan me shumic maqedonase si Brevenic, Dobrosht, Rataj, Tearc, Dobrosht, Zhillc, Vratnic dhe Jegunovc. Mosha mesatare e ktyre vajzave sht 24 - 35 vje. Pr sociologt sht interesant fakti se asnjri prej ktyre ifteve t martuara me ndrmjetsin e agjencive ilegale nuk ka parashtruar krkes pr ndarje n institucionet prkatse n Tetov. Zyrtart thon se vajzat shqiptar q jan martuar me djem maqedonas kan pohuar se nj hap t till e kan marr me dshirn e tyre, ndrsa kan shtuar se problemet n kto lidhje jan mosnjohja e gjuhs dhe e partnerit. N bisedat q kemi zhvilluar me kto vajza, asnjra prej tyre nuk ka deklaruar se ka hyr n bashkshortsi si pasoj e friks apo presionit, por prkundrazi t gjitha na kan deklaruar se me vet dshir dhe me lejen e familjes s tyre kurorzohen me qytetar maqedonas,- ka deklaruar sociologia Nada Vllazhevska.

  Marre nga "Shekulli"

 2. #2
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Une nje gje se kuptoj, se cfare interesi kane keto maqedonsit te martohen me vajza, nga nje rajon teper i larget me te tyrin.....

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Dashurija nuk ka kufi.............,pa marre parasysh ngjarjet,rrethanat,ajo lind......

  Vetem te para femrat shqipetare......
  Menyra e krijimit te nje kombesije te re,si rezultat te bashkimit te shqipetareve dhe maqedoneve....
  Qe ne te ardhmen do te quhen ''ALBMAQ'' ose ''AMLABAMAQ''
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Shkrimi eshte 100% genjeshter e kulluar, kete jua them me sinqeritetin me te madh, une cdo dite jam ne Tetove dhe e shoh si eshte puna.

  Mandej kur permenden disa fshatra une prej atyre fshatrave kam shoke ne fakulktet dhe ne ato fshatrat me shume se ka 5-6 shpi s'ka maqedon, a ketu thuhet se shumica jane maqedon, po si more aq lehte bien ne provokime te tilla.

  Dhe ajo shume se 300 djem maqedon kane mare nuse nga Shkodra harojeni se ajo eshte nje manipulim teper i madhe, eshte fakt se disa gra jane martuar ne Tetove por ato krysisht kane qene te punotore ne Maqedoni si gazetare, lektore e tjeter...pra disa gra ketu behet fjale vetem per 5-6 cifte dhe kurre me shume sepse cdo dite jam ketu dhe i shoh si shkojne gjerat, harrojeni ato shifrat 300 femra jane ne Tetove, mos u mashtroni aq lehte...

  Kurre mos u besoni ketyre shkrimeve.

  Kaloni mire...
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Bashkohem me Davius...perralla me mbret me duket ky shkrimi.

 6. #6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Shekulli i kthen grushtin qeverise dhe Maqedonise ne teresi.
  Nese mbani mend, ishte nje gazetar i Shekullit me familje qe u burgos para ca kohesh ne Maqedoni.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #7
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  E pse qenka per tu bere publike se sa veta jane martuar e sa jo ? Te martohen zoti ju mbushte shtepite me femije , nipera e mbesa. Ka pas raste qe jane martuar me jevgj , e ketu ne Us po shohim femra shqiptare qe jane lidhur edhe me zezake . Ku eshte problemi ketu se eshte Maqedonas apo tetovar , ku ju ka ngjitur po martohen , se nuk perfitojne asgje . A thua se po u martuan do arrijne qiellin e shtate. Mjafton te jene njerez te mire dhe rrace e bardhe pa te tjerat kalojne. Pastaj persa i perket gjuhes une kam idene se te gjiteh flasin shqipen pak a shume . Pastaj dashuria ka gjuhen e vet , s'ka nevoje per perkthyes.
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 8. #8
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  O mjeshtra , e kuptoni ju temen dhe cili eshte thelbi i saj apo postoni thjesht per te rritur numrin e postimeve?

  Davius , nese ti nuk e beson artikullin ne fjale duhet te na sjellesh argumenta qe ta hedhesh poshte e jo te thuash nuk eshte e vertete se e kam pare me syte e mi

  Tani, lidhur me temen nuk eshte e cuditshme te lexoj dicka te tille.
  Fundja fundit kemi te bejme me nje grup provincialesh qe jetojne akoma me ligjet e kanunit.
  Keta vajza qe shiten per 500 euro jane ca copa mishi me dy sy , te prapambetura nga pikpamja sociale dhe qe pasqyrojne hapur mentalitetin verior ku femren e perdor si skllave.

  Ndersa nga ana tjeter vertetohet dukshem mentaliteti i shiptareve te Maqedonise qe blejne femra me pare sikur te ishin sheik arabie dhe pse jo ku ata jane islamike te devotshem si arabet.

  Kjo eshte dicka e turpshme per popullin shqiptar.Sinqerisht me vjen shume turp qe e lexoj dhe njekohesisht i them vetes se cfare neandertalesh ekzistojne ne shoqerine e sotme shqiptare.

 9. #9
  In God I trust Maska e fjollat
  Antarsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes s hitlerit
  Postime
  1,104
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  O mjeshtra , e kuptoni ju temen dhe cili eshte thelbi i saj apo postoni thjesht per te rritur numrin e postimeve?
  O mjeshtr
  Po ti a e kupton temn dhe thelbin e saj, apo ke problem me t kuptuarit q bn komente palidhje si ky m posht:

  Ndersa nga ana tjeter vertetohet dukshem mentaliteti i shiptareve te Maqedonise qe blejne femra me pare sikur te ishin sheik arabie dhe pse jo ku ata jane islamike te devotshem si arabet.
  far vrtetimi mr bilmez? ka vrtetohet mr injorant? Ku e sheh ti vrtetimin dua ta di?! A s'e sheh se tema sht pr femra shqiptare nga Shqipria q martohen me sllavo-maqedonas? A bn dallim ti mes shqiptarit dhe sllavit mr bilmez? N vend se t flasish pr kt dukuri degjenerative t shqiptareve, q pr nj shum t hollash martohen me armiqt tan, del e bn komente injorante pr mentalitetin e shqiptarve t maqedonis.
  Lum shqiptart pr mendjet e ktilla si e jotja dhe si kto motra q kan fillu t'i "prmirsojn marrdhniet shqiptaro-maqedonase" n kt mnyr.

  p.s. Davius, pr kt problematik ka shkruar edhe fakti shum her, mund ti gjejsh n arkivn e faktit, madje me fakte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fjollat : 23-05-2005 m 04:49

 10. #10
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga fjollat
  O mjeshtr
  Po ti a e kupton temn dhe thelbin e saj, apo ke problem me t kuptuarit q bn komente palidhje si ky m posht:


  far vrtetimi mr bilmez? ka vrtetohet mr injorant? Ku e sheh ti vrtetimin dua ta di?! A s'e sheh se tema sht pr femra shqiptare nga Shqipria q martohen me sllavo-maqedonas? A bn dallim ti mes shqiptarit dhe sllavit mr bilmez? N vend se t flasish pr kt dukuri degjenerative t shqiptareve, q pr nj shum t hollash martohen me armiqt tan, del e bn komente injorante pr mentalitetin e shqiptarve t maqedonis.
  Lum shqiptart pr mendjet e ktilla si e jotja dhe si kto motra q kan fillu t'i "prmirsojn marrdhniet shqiptaro-maqedonase" n kt mnyr.

  p.s. Davius, pr kt problematik ka shkruar edhe fakti shum her, mund ti gjejsh n arkivn e faktit, madje me fakte.
  I nderuar provincial
  Une temen e kapa dhe e shtrengova , e shtrengova fort sa per te qene i sigurte se e dija qe te pa-shtrenguar si puna jote do me benin replike.

  Tani, ne teme flitet qe shqiptaret po martohen me maqedonasit por nuk thuhet se maqedonasit drejtpersedrejti po e kryejne kete marreveshje midis paleve.
  Apo e kam gabim une?
  Metej ....

  TETOV - T paguash 500 euro, pr t gjetur nuse shkodrane. Kjo u ka ndodhur rreth 300 djemve maqedonas, kryesisht nga rrethinat e Tetovs, t cilt pr kurorzimin e tyre jan ndihmuar nga dy agjenci ilegale martesash, me qendr n Shkodr dhe Tetov. Sipas Koha Ditore msohet se pr kurorzimet mes maqedonasve dhe vajzave shqiptare luajn rol kryesor agjencit e msiprme, selia e s cils n Tetov gjendet n fshatin Kopanic, ndrsa n t punojn shqiptar edhe maqedonas q kan lidhje t drejtprdrejta me agjencin e Shkodrs. Burime nga kjo agjenci pohojn se djemt beqar mbi 30 vje, t cilt pr arsye t ndryshme nuk mund t martohen n Maqedoni aplikojn n kt agjenci, pr t gjetur nj nuse shqiptare. Shuma q paguhet prej dy palve pr nj shrbim t till sht 500 euro, por n pjesn m t madhe t rasteve, jan paguar nga dhndri.

  Dmth keta mbeturina nga Tetova (zone me 90% shqipare) po i kryejne keto akte , mos ja ve fajin maqedonasve por ketyre mbeturinave dhe sigurisht provincialeve te Shqiperise qe bien dakort.

 11. #11
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  MOS E MERRNI GJITHCKA QE IU REZERVOHET SI TE SAKTE, o bashkatdhetare!

  Nje martese e tille, nje bije shqiptare te martohet me nje sllavo-maqedonas NUK eshte e vertete. Kete me se miri mund ta vertetojne ata qe jetojne ne keto treva, si per shembull une. Nese iu bie rasti te flisni me nje sllavo-maqedon per Shqiperine, apo per gjithcka qe ka te beje me Shqiperine dhe shqiptarin, ME BESONI, atehere mund te shihnit se sa ne te vertete mund te ishin te sakta te dhenat ne fjale.

  S'keni faj ju qe i besoni keto gjera, sepse akoma nuk e dini se kush eshte "sllavi"; shyqyr Zotit qe s'e dini, se perndryshe, nje sllavo-maqedon s'deshiron te degjoje per nje shqiptar/e (te cilin ne gjuhe te vet duhet ta quaj "albanec"(shqiptar), apo "albanka" (shqiptare), ndersa per shkak te urrejtjes e quan "shiptar" me te cilen shprehje e shpreh qarte URREJTJEN ndaj kombit shqiptar) e lere me te vije puna te martohet me nje te tille.

  Me tregoni, a thua keni degjuar martesa shqiptaresh (vajza shqiptare) te Maqedonise me ndonje sllavo-maqedon?!

  Sigurisht, ju qe s'keni degjuar per martesa te tilla do te pergjigjeni me "S'E DI", nderkaq ata qe sadopak kane njohuri mbi jetesen ne keto treva do te pergjigjeshin " KURRE nje gje e tille s'ka ndodh", sepse mos harroni, per shqiptaret jashte trojeve te Shqiperise martesa me sllavo-maqedon konsiderohet "tradheti" si e kombit, ashtu edhe e familjes dhe ne kete tradite e kemi ruajtur edhe sot e kesaj dite- ne shekullin XXI.

  Kur mes dy popujsh ka urrejtje, kurre s'mund te ndodh qe mes tyre te kete martesa!!!

  E pra, nese brenda shtetit maqedon nuk ka martesa te tilla te perziera, si mund te kete martesa te meshkujve sllavo-maqedon me shqiptare Shqiperie?!....A mendoni se pak ka vajza sllavo-maqedonase qe te vije puna nje djal sllavo-maqedon me u martu me shqiptare Shqiperie?!?!....

  Per mua ABSURD!.....

  Fjala popullore thote :"Cdo gje qe shkelqen nuk eshte flori" e une do te them "Cdo gje qe thuhet, e shkruhet, s'do te thote qe eshte e SAKTE".....

  ZeM
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zana e malit : 23-05-2005 m 06:06
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 12. #12
  In God I trust Maska e fjollat
  Antarsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes s hitlerit
  Postime
  1,104
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  jan ndihmuar nga dy agjenci ilegale martesash, me qendr n Shkodr dhe Tetov.
  Ku ndridhen kto dy gjra t t dy citimeve m shpjego, pasi qenke kaq i ditur.
  Ndersa nga ana tjeter vertetohet dukshem mentaliteti i shiptareve te Maqedonise qe blejne femra me pare sikur te ishin sheik arabie dhe pse jo ku ata jane islamike te devotshem si arabet.
  ka t hy n pun ty mentaliteti ose devotshmria e shqiptarve musliman t maqedonis? Shum keq kur njerzit flasin vetm pr t thn di, pa marr parasysh a ka ndonj baz ajo q e thuan, ose a ka lidhje me problemin n fjal.
  Nse e ke lexuar me vmendje artikullin, duhet ta kuptoje se ato femra nuk ishin detyruar nga askush pr veprime t ktilla. Kto agjenci jan n bashkpunim, njra nga Shkodra e tjetra nga Tetova, kshu q e para sht ajo e Shkodrs q "eksporton" q kjo e Tetovs t "importoj". sht leht t'ia lm fajin fes katolike pr mentalitetin e shqiptareve katolike q kan rrn n kt nivel t shesin veten e tyre edhe ate tek nj "popull" q nuk jan as popull, por dihet se feja katolike ska t bj fare me kt dukuri degjenerative, prandaj mos shkruaj gjepura.

  "O mjeshtr i metropolave"
  Une temen e kapa dhe e shtrengova , e shtrengova fort sa per te qene i sigurte se e dija qe te pa-shtrenguar si puna jote do me benin replike.
  Bne nj monolog me vetveten.

 13. #13
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga fjollat
  Ku ndridhen kto dy gjra t t dy citimeve m shpjego, pasi qenke kaq i ditur.
  ka t hy n pun ty mentaliteti ose devotshmria e shqiptarve musliman t maqedonis? Shum keq kur njerzit flasin vetm pr t thn di, pa marr parasysh a ka ndonj baz ajo q e thuan, ose a ka lidhje me problemin n fjal.
  Nse e ke lexuar me vmendje artikullin, duhet ta kuptoje se ato femra nuk ishin detyruar nga askush pr veprime t ktilla. Kto agjenci jan n bashkpunim, njra nga Shkodra e tjetra nga Tetova, kshu q e para sht ajo e Shkodrs q "eksporton" q kjo e Tetovs t "importoj". sht leht t'ia lm fajin fes katolike pr mentalitetin e shqiptareve katolike q kan rrn n kt nivel t shesin veten e tyre edhe ate tek nj "popull" q nuk jan as popull, por dihet se feja katolike ska t bj fare me kt dukuri degjenerative, prandaj mos shkruaj gjepura.

  Nuk me hyn ne pune asgje lidhur me temen , thjesht po jap opinionin tim e te kerkoj falje nese shkruajta pak ashper ne repliken time por kuptohet qe ti bere te njejten gje.

  Fajin e kane te dyja palet , e kam perseritur te ndare ne te dyja postet , si keta provincialet po ashtu edhe shqiptaret e Maqedonise qe i shesin keta femra sikur te ishin hurma arabie.
  E di ti qe ne Maqedoni shqiptaret martohen brenda javes pa u njohur fare , mjafton te bien dakort familjet e te jene myslymane dhe OPA , te trashegohen ....

  E pikerisht zoterote ketu godet argumenti im , mentaliteti i ketyre individave nga te dyja anet por me tjeter pikpamje.

 14. #14
  In God I trust Maska e fjollat
  Antarsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes s hitlerit
  Postime
  1,104
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  E di ti qe ne Maqedoni shqiptaret martohen brenda javes pa u njohur fare , mjafton te bien dakort familjet e te jene myslymane dhe OPA , te trashegohen ....
  Ja edhe nj gabim q bre, sikur n postimet e msiprme, kjo sht krejt e pavrtet q ke shkruar.

  thjesht po jap opinionin tim e te kerkoj falje nese shkruajta pak ashper ne repliken time por kuptohet qe ti bere te njejten gje.
  Replika ime nuk ishte asgj n krahasim me at gjeneralizim q ti e bn pr shqiptart e maqedonis. Pr hir t ksaj q e thu e q e kam citu, po e l me kaq. Sinqerisht se nuk m plqejn fyerjet dhe akuzimet, por ndonjher jan t pashmangshme.

  T prshndes
  Ndryshuar pr her t fundit nga fjollat : 23-05-2005 m 06:57

 15. #15
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Jost*
  E di ti qe ne Maqedoni shqiptaret martohen brenda javes pa u njohur fare , mjafton te bien dakort familjet e te jene myslymane dhe OPA , te trashegohen ....
  Jost, me fal, a je ti nga Maqedonia qe flet kaq bindshem?!
  Nese bazohesh ne fjalet e dikujt tjeter, te them une, e ke shume gabim. Nese ka ndodhur nje rast i tille, atehere ai nuk mund te sherbeje per te "ndyre" nje popull, te tere. KUJDES!!!

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 16. #16
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga Jost*
  Davius , nese ti nuk e beson artikullin ne fjale duhet te na sjellesh argumenta qe ta hedhesh poshte e jo te thuash nuk eshte e vertete se e kam pare me syte e mi .
  Fakte une s'kam, por fakt kam ate se e shoh si eshte puna ne terene dhe jo si eshte puna ne nje shkrim te internetit. Dhe fundit fundit mua as qe me intereson kjo dukuri sepse nuk punoj te ofiqari dhe te shoh martesat, por me vjen keq pse aq lehte manipuloheni me nje shkrim ku aty shume gjera jane gjenjeshter e kulluar...

  Edhe dicka eshte fakt se ka martesa te tilla por ato numerohen ne gishta...

  PS:
  E mbyll diskutimin ne kete teme sepse per dicka qe eshte a pavertete nuk ja vlen te diksutohet.
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #17
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Irfan
  Dashurija nuk ka kufi.............,pa marre parasysh ngjarjet,rrethanat,ajo lind......

  Vetem te para femrat shqipetare......
  Menyra e krijimit te nje kombesije te re,si rezultat te bashkimit te shqipetareve dhe maqedoneve....
  Qe ne te ardhmen do te quhen ''ALBMAQ'' ose ''AMLABAMAQ''
  Me vjen keq, po je krejtesisht jashte teme.

  P.S. Jam i sigurte qe se ke lexuar materiali, pasi s'e kuptoj se nga na doli "dashurija nuk ka kufi"

 18. #18
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Davius
  Shkrimi eshte 100% genjeshter e kulluar, kete jua them me sinqeritetin me te madh, une cdo dite jam ne Tetove dhe e shoh si eshte puna.

  Mandej kur permenden disa fshatra une prej atyre fshatrave kam shoke ne fakulktet dhe ne ato fshatrat me shume se ka 5-6 shpi s'ka maqedon, a ketu thuhet se shumica jane maqedon, po si more aq lehte bien ne provokime te tilla.

  Dhe ajo shume se 300 djem maqedon kane mare nuse nga Shkodra harojeni se ajo eshte nje manipulim teper i madhe, eshte fakt se disa gra jane martuar ne Tetove por ato krysisht kane qene te punotore ne Maqedoni si gazetare, lektore e tjeter...pra disa gra ketu behet fjale vetem per 5-6 cifte dhe kurre me shume sepse cdo dite jam ketu dhe i shoh si shkojne gjerat, harrojeni ato shifrat 300 femra jane ne Tetove, mos u mashtroni aq lehte...

  Kurre mos u besoni ketyre shkrimeve.

  Kaloni mire...

  Ne fakt, eshte shkrimi i trete, mbi kete teme qe lexoj tek "Shekulli" (i fundit para 4-5 muajve). Dhe nese eshte ahtu sic thua ti, S'E KUPTOJ ARESYEN SE PSE E SHKRUAJNE (kur s'eshte e vertete-sic thua ti). Nje SHKAK??

  P.S. Do te doja me gjithe shpirt qe te mos ishte i vertete.

 19. #19
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga White_Angel
  E pse qenka per tu bere publike se sa veta jane martuar e sa jo ? Te martohen zoti ju mbushte shtepite me femije , nipera e mbesa. Ka pas raste qe jane martuar me jevgj , e ketu ne Us po shohim femra shqiptare qe jane lidhur edhe me zezake . Ku eshte problemi ketu se eshte Maqedonas apo tetovar , ku ju ka ngjitur po martohen , se nuk perfitojne asgje . A thua se po u martuan do arrijne qiellin e shtate. Mjafton te jene njerez te mire dhe rrace e bardhe pa te tjerat kalojne. Pastaj persa i perket gjuhes une kam idene se te gjiteh flasin shqipen pak a shume . Pastaj dashuria ka gjuhen e vet , s'ka nevoje per perkthyes.
  Dakort jam edhe une "le te martohen"..POR..ka nje problem

  Si mund te martohesh ti me dike qe as e njeh, as qe flet gjuhen e tij, ne qindra km largesi??

  Per 500 euro, ndoshta...

  Cfare gjuhe te vet ka kjo "dashuri"???

 20. #20
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Antarsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Davius, Nuk Kuptoj interesin e "Shekulli" ne gjithe kete mesele?

  Krejt Miqesisht

  21_Arber_21

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-10-2015, 17:28
 3. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 4. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 12:56
 5. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •