Close
Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 165
 1. #101
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  KOH, Robert  KOH Robert (1843-1910) mjek i shquar dhe bakteriolog gjerman, zbulues i bacilit t tuberkulozit

  * Ishte mikroskopi q e shtyu pr vrojtimin e mikrobeve. Kohu nuk i thoshte askujt pr zbulimet e tij, deri sa t sigurohej mir. Pr arritjet e krkimeve t tij i tha nj mikut t vet profesor n Drezden, i cili nga ana e tij njoftoi patologun m t dgjuar t qytetit. Ai mbeti aq i entuziazmuar, sa q u thirri me t madhe nxnsve dhe asistentve:
  - Ikni prej ktu, ju q doni t'ju msoj un! Vraponi n shtpin e Kohut, n qoft se doni t msoni dika nga mjeksia.

  * Kohu, ishte modest. Pavarsisht nga nderimet e mdha q i bnin dhe nga fama e madhe q gzonte ai mbeti gjithnj i thjesht dhe kohulur. Admiruesve t tij Kohu u thoshte shpesh:
  - Doni t dini se cila sht merita ime? Q linda dhe u mora me mjeksi n nj koh kur ari gjendej akoma i shprndar npr rrug...n dispozicion t t parit pushtues.

  * Kohu n rini ishte mjek i thjesht fshati dhe shum i zn me vizitat e t smurve. Nuk do t mendonte kurr pr shkencn, n goft se gruaja nuk do t'i kishte sjell si shurat pr ditlindje nj mikroskop
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #102
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  KOREXHIO  KOREXHIO (1494-1534) piktor italian i epoks s Rilindjes

  * Ky piktor i madh ishte shum modest.Pikturonte tablot dhe i shihte pr pak gj, sepse mendonte se nuk kishin ndonj vler t madhe. Nj dit kur po shihte nj tablo t Rafaelit, e vshtroi gjat dhe pastaj thirri i knaqur:
  - Epo, ather qenkam edhe un piktor!

  * Kur ishte nj her n Parma,Ticiani shkoi t shihte pikturat e Korexhios n katedrale. Ndrkoh iu afrua nj murg dhe i tha se ato ishin t nj piktori pa vler dhe se ishte vendosur q t prisheshin fare.
  - Shiko ktu mor mik! - klithi Ticiani, - po t mos isha Tician, do t doja t isha Korexhio.

  * Pikturat e katedrales s Parms t pikturuara nga Korexhio nuk u plqyen nga priftrinjt q e kishin urdhruar megjithse mimii marrveshjes ishte mjaft i ult. Ata i dhan vetm gjysmn e mimit q kishin prcaktuar n marrveshje, m pak se dyqind lira dhe kto t gjitha n monedha bakri. Korexhio, q banonte nja dy kilometra larg Parms mori n krah at barr t rnd.
  Nga vapa e madhe dhe pesha q mbante djersiti shum. Rrugs piu uj t ftoht n nj burim. Kshtu mori plevit, q pr tri dit e oi n varr.

  ------------------
  KORNEJ, Pjer  KORNEJ Pjer (1606-1684) tragjedian francez

  * Gjat provave t Berenics t Kornejit aktori Baroni i krkoi autorit q t'i shpjegonte kuptimin e katr vargjeve, t cilat i dukeshin t paqart. - Po mos u bni shum merak, - i tha Korneji, - se dhe un vet nuk i kuptoj mir. Ti recitoi ashtu si jan, pa kuptuar asgj dhe do t shohsh se publiku do t'i plqej.

  * Korneji ishte njeri i drojtur dhe shum i pazoti n bised. Nj princesh, q kishte dashur shum ta njihte, pas nj bisede t gjat me t tha:
  - Ja nj njeri, i cili duhet dgjuar vetm n teatr.

  * Nj mareshal i shquar francez, pasi pa pjesn Sertorio t Kornejit, pyeti:
  - Po ku dreqin e ka studiuar kaq mir artin ushtarak ky Korneji? Nj mareshall tjetr i dgjuar kur doli nga shfaqja e pjess Otoni tha:
  - Ky Korneji duhet t jet msuesi i mbretrve. Ndrsa nj ministr i kohs s Kornejit tha se pr t gjykuar pr Otonin duhej nj plate teatri plot me ministra shteti.

  * Dikush i lexoi nj kritiku vlersimin pr Kornejin. Ai i krkoi edhe gjykimin e tij.
  - Mir i tha ai, po sht shum e gjat. Un do t isha i knaqur t thoje: "Quhet Pjer Kornej'.
  Tragjediani i madh Kornej, nuk fitoi shum me krijimet e tij. Fitoi shum m tepr me prkthimin

  "Imitimi i Krishtit', q u ribotua tridhjet e dy her. Korneji ather thoshte:
  - Nga kjo duket se zoti nuk sht mosmirnjohs me ata q punojn pr t.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #103
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  KROMUELL Oliver  KROMUELL Oliver (1599-1658) aktivist i shquar i revolucionit borgjez anglez t shek XVII  * Karli I, pr t penguar valn e madhe t largimit t anglezve pr n Amerik, nxorri nj ligj sipas t cilit ndaloheshin kapitent e anijeve t pranonin emigrant q nuk ishin pajisur me dy pal kpuc. Kromuelli, q do t shkonte me anije n Boston, rastisi vetm me kpuct q kishte veshur. Kapiteni e zbriti n tok dhe nuk e mori me vete. Kshtu mbreti mbajti n Angli at q dhjet vjet m von do t'i priste kokn n gijotin.  * Trupat republikane ishin prball me trupat e karlit I n ultsirn e Jorkut dhe lufta nuk po prfundonte mir pr republikant. Kromuelli (ather ishte oficer i thjesht) po mjekonte nj plag q kishte marr n krahun e djatht. I hipi shpejt kalit pr t vajtur n betej dhe mjekut, q e kshilloi ta mbante plagn t lidhur, i tha:

  - E, 'm duhet krahu po humbm betejn?

  * Gjenerali Manester, n krye t trupave n betejn e Jorkut, ishte futur n nj drejtim t paprcaktuar. Kromuelli q e takoi atje i tha:

  - Gjeneral e keni gabim, armiku sht nga ana tjetr. Gjenerali e dgjoi vrejtjen, ndryshoi drejtimin e trupave dhe arriti fitoren.  * Gjat nj beteje Kromuellin e lajmruan se Ajrtoni, dhndri i tij gjeneral q komandonte n krahun e djatht, ishte plagosur rnd dhe gjith trupat e tij t friksuar po largoheshin nga beteja. Ather Kromuelli tha:

  - Po prve vshtirsive 'do t pres n luft ai q t fitoj. Kromuelli shkoi menjher n ndihm t njerzve t tij, arriti t bj trheqjen taktike dhe kshtu ndrroi edhe fatin e betejs.  * Kur Kromuelli donte t niste ndonj letr t rndsishme q duhej mbajtur tepr sekret, u diktonte sekretarve katr- pes letra t ndryshme me t dhna t kundrta dhe nuk u thoshte se ciln letr do t zgjidhte pr t nisur. N kt mnyr ai ruante sekretin e veprimeve t tij.  * Nj dit Kromuelli u tha disa miqve:

  - N t vrtet shkon shum larg vtm kur nuk e kupton se si shkon.

  * N kohn e Kromuellit urrehej aq shum monarkia sa q thirrja. "Ardht mbretria jote" u zvendsua me: "Ardht Republika jote".  * Rikard Kromuelli q zvendsoi n protektorat babain, Oliverin, ishte nj njeri shpirtbut, pa shum ambicje dhe shpejt dha dorheqjen.

  Kur erdhn prsri Stuartt n front, Rikardi deshi t bj nj turne jasht shtetit. Udhtimin e nisi vetm dhe prdori nj emr t rrem. Rrugs e njohu nj princ dhe nisi t bisedoj pr fatin e atdheut. Princi tregoi admirim t madh pr Kromuellin, t cilin e quajti trim, t guximshm dhe me aftsi t jashtzakonshme. Pastaj e pyeti:

  - Po 'bhet me t birin e tij, i cili nuk diti t prfitoj as nga fati as nga krimet e t atit?

  -1 biri, iu prgjigj Rikardi, - paraplqeu m mir t ikte se sa t mbante pushtetin me krime dhe me padrejtsi.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #104
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  KRILLOV Ivan  KRILLOV Ivan (1768-1884) fabulist i dgjuar dhe poet rus  * Kur i than se nj pasanik kishte m shum se gjasht milion rubla t ardhura n vit Krillovi thirri: far teprice! 'fyerje. Njolloj sikur un t kisha hedhur krahv mantel dhe ai t zgjatej njzet metra mbrapa meje.

  Poeti i madh Pushkin e pyeti njher se 'mendonte pr "I Godunovin". Krillovi u prgjigj:

  - Nj predikues kishte vrtetuar njher se do krijim i zotit : kulmi i prsosuris? Prifti ia ktheu: "Midis kurrizove nuk ka asnj jet m gunga se ti. Pra ti je gungai m i prsosur. Kshtu edhe di jote sht m e bukura n gjinin e saj."

  * N nj dark nj njeri q fliste shum tregoi kt histori:

  - Bujkrobrit e mi kan kapur sot n Vollg para shtpis sim

  peshk shum t madh. T'ju them t drejtn, ai ishte i gjat prej kl

  jam un e deri...

  Ende pa mbaruar mir frazn, tregoi me dor kndin e tryez ishte ulur Krillovi. N kt ast Krillovi u ngjit shpejt n kmb c trhoq m nj an.

  - far po bni? - e pyeti dikush aty pran.

  - Po trhiqem prapa pr t'i br vend peshkut, - thirri poeti.

  * Poeti Krillov ishte shum i dhn pas t ngrnit dhe kishte ore madh.

  ...Kur e ftoi nj her careshja Maria Fedorovna, nisi t haj< pangopur dhe nuk ktheu asnj gjell.

  - Po t paktn mos prano vetm nj her, - i pshpriti n vesh

  q kishte pran. Kshtu do t'i japsh mundsi careshs, q t kmbi

  q ti t hash edhe m shum.

  - Po sikur t mos ngulmoj? - tha Krillovi, - duke vazhduar t ng

  si i babzitur.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #105
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  KOLOMBI, Kristofor  KOLOMBI Kristofor (1451-1506) nj nga udhtart m t shquar q zbuloi i pari Amerikn  * Kur Kolombi ishte djalosh i ri shkoi n Siena dhe u vendos n nj dhom modeste n rrugn Kamolia. Atje pran banonte nj vajz shum e bukur, t ciln e shikonte shpesh kur dilte nga kisha aty pran. Shpejt u dashuruan me njri - tjetrin. Kolombi ishte i varfr, kurse vajza i prkiste nj prej shtpive m t dgjuara t Siens, prandaj prindrit e saj e kundrshtuan kt dashuri. Pas disa ditsh, Kolombi do t nisej. Ai u takua fshehurazi me vajzn n pragun e kishs dhe n astin e ndarjes i tha:
  -E dashur, shpejt do t marrsh lajme prej meje.
  Lajmet nuk erdhn shpejt, por shum vjet m von kur arriti n kish nj dhurat tepr e muar: armt q ia kishin ngjeshur si admiral dhe mkmbs i mbretit t Spanjs n Botn e Re t zbuluar prej tij. Kto arm ndodhen edhe sot n kishn e Sims.

  * I detyruar nga nevoja pr ushqime Kolombi zbarkoi n Xhamajk. Banort e atjeshm nuk deshn t'i jepnin asgj dhe e krcnuan q t largohej nga ishulli. Kolombi e dinte se at mbrmje do t kishte nj eklips t hns. Ai i mblodhi banort e ishullit dhe tha se n qoft se nuk do t'i bindeshim me besnikri, ai do t bnte q t zhdukej hna.Pas ksaj do t nisnin t kqijat e pafund pr ta. Kur pan se n at or q u kishte thn ai hna u zhduk atyre u hyri frika dhe, duke u gjunjzuar prpara Kolombit, iu lutn t'i falte se do t'i jepnin far t donte. Dhe ashtu bn vrtet.

  * Kristofor Kolombi fliste me shum modesti pr zbulimin e tij t madh. Nj her u tha disa zotrinjve n nj drek:
  - N t vrtet ndrmarrja ime ishte nj gj fare e thjesht ashtu sikurse sht e thjesht q t vsh edhe kt vez t rrij drejt mbi tryez. Provojeni njher se mund ta bni leht.
  Pjesmarrsit provuan q ta vinin vezn t rrinte drejt, por m kot. Ather Knlombi e mori n duar, i ra fort tryezs sa e theu vezn n maj dhe e bri q t rrij drejt ashtu si kishte thn pak m par. Pjesmarrsit than se n at mnyr mund ta vendosnin edhe ata.
  - Pikrisht, - u prgjigj Knlombi, - ju thoni se sht e thjesht pasi m par e pat se si e bra un.
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #106
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  ISAK, Njuton  ISAK Njuton (1642-1727) matematikan, fizikan dhe astronom anglez  * Nj mbrmje, kur Njutoni ishte n moshn njzetetrevjeare ishte ulur n kopshtin e t atit dhe po mendohej. Heshtjen e nats e prishi nj moll q i ra te kmbt. Kjo e futi n mendime t thella. Hna shklqente n qiell. I riu pyeti veten se si ishte e mundur q hna nuk binte posht si ra kokrra e molls. Kjo i dha shkas q ai t zbuloj ligjin e gravitacionit.

  * Njutoni mbeti gjith jetn beqar. Kur e pyeti nj mik se si kishte ndodhur q ai nuk ishte martuar, ai u prgjigj:
  - Nuk kam pasur asnjher koh t mendoj pr kt pun.
  - Si keni mundur t zbuloni sistemin e bots, - e pyetn Njutonin e madh.
  - E kam zbuluar, u prgjigj ai, sepse kam menduar pr t dit e nat.

  * E pyetn njher Njutonin sesi ishte e mundur q njeriu ecn sa her q do dhe mund t lviz kraht dhe duart sipas dshirs s tij. Njutoni tha se nuk dinte ta shpjegonte.Ata pastaj e pyetn prap.
  - Po mir, ju q njihni kaq thell ligjin e gravitacionit t planeteve, mund t na thoni t paktn, prse ata lvizin n nj drejtim dhe jo n kundrt?
  - Nuk di asgj, - u prgjigj Njutoni, pasi ishte menduar pak si gjat nuk di asgj pr kt, as pr shum gjra t tjera. Nuk mund ta merr me mend se sa e madhe sht padija jon.  * Njutoni i madh nuk i donte shum poett. Njher ai i tha:
  Ndaj poetve paraplqej kpuctart, ata t paktn jan t dobishm pr shoqrin.

  * Perandorin e Kins misionart e tij e njohn me librin e Njutonit "Parimet". Ai i shfaqi mirnjohjen e tij me nj letr q ia drejtonte thjesht: "Zotit Njuton, Evrop".
  Dhe letra vajti n dor t Njutonit.
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #107
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  IBSEN Henrik  IBSEN Henrik (1828-1906) dramaturg i dgjuar norvegjez  * Dramaturgui shquar i bnte t gjitha gjrat vet q t tjert t'i shrbenin sa m pak.

  - Ju vet i lustroni kpuct? - e pyeti nj dit mikun e tij. Ai u prgjigj:

  Je i prulur, shum i prulur. Nuk duhet t lejoni t bjn t tjert

  ato gjra q mund t'i bjm vet. Lustroni kpuct, pastroni dhomn, ndizni zjarrin. Vetm n kto kushte mund t quheni njeri i lir dhe i zoti pr do gj. Mjer ata q jan t detyruar t varen gjithnj nga gruaja.

  * Henrik Ibsen dashuronte t bijn e nj prifti. Ai i shkroi asaj nj letr t guximshme. I thoshte e do t shkonte n shtpin e saj n orn gjasht. N qoft se nuk do ta gjente n at or nuk do t'i shkonte m n shtpi. N orn gjasht vajti n shtpin e vajzs. Kamarierja i tha n emr t zonjushs q t priste disa minuta. Priti dy or t mira dhe u b gati q t largohej. Ndrkaq u duk vajza, q duke qeshur i tha:

  - M falni po desha t v n prov durimin dhe dashurin tuaj.

  * Henrik Ibseni tregonte me knaqsi nj rast q i kishte ndodhur n Rom. Kur po kalonte nj dit n Rrugn Kombtare i trhoqi vmendjen nj shpallje e kuqe n mur. Prpara saj qndronin shum njerz. Meqense nuk i kishte me vete syzat i tha njrit prej t pranishmve. Ju lutem far sht shkruar n kt shpallje? Dhe ai iu prgjigj qet-qet: M vjen keq zotni i shquar po as un nuk di t lexoj.

  * Shkonte shpesh npr sallone por nuk fliste me asknd. Njher takoi nj grua gjermane, q u paraqit si nj admiruese e zjarrt e Ibsenit. Ajo e pyeti:

  - A mund t m thoni se far keni dashur t tregoni me Per Gyntin?

  Ata q ishin aty menduam se do t fyhej, kurse Ibseni menjher rregulloi mir syzet, vshtroi me habi zonjn dhe i tha me z t ult:

  - E dashur zonj. Kur shkrova Per Gyntin vetm zoti dhe un e dinim se 'kuptim kishte vepra. Ndrsa sot un ju betohem se nuk mbaj mend asgj.  * Shfaqjet e para t dramave t Ibsenit patn n Norvegji nj interes t dyfisht; si vepra artistike dhe se autori n personazhet e tij kishte futur tipare dalluese t njerzve t njohur. Ibseni mblidhte lnd nga jeta pr personazhet e tij dhe prdorte si modele miq dhe t njohur. Kur u shfaq drama "Shtyllat e shoqris", nj i afrm i tij, besoi se kishte par veten n nj personazh t drams. Me q ishte trajtuar shum keq, shkoi te Ibseni pr t'u ankuar pr fyerjen. Ibseni qeshi me ironi dhe i tha ftoht:

  - E keni gabim. Nj hajvan nuk mund t m shrbente si model pr teatrin tim.


  * Pr her t par Ibseni shkoi n Kristiania me shpenzimet e tij pr t shtypur tragjedin "Katilina", por prfundimi ishte pa sukses. Aty kishte nj mikun e vet dhe q t dy s bashku jetuan me ato pak t holla q kishin. Hanin vetm njher n dit, n dark, dhe gjithnj ushqime t thata dhe t lira.

  N kohn e dreks delnin nga shtpia q qirramarrsit e tjer t besonin se shkonin pr t ngrn n restorant. Pastaj ktheheshin dhe pinin nga nj filxhan kafe.

  Vetm njher paguan nj drek t vrtet me ushqime t ngrohta. Kt e arritn duke shitur si letr ambalazhi kopjet e pashitura t "Katalins".  * Nga rroga e vogl q merrte si shrbyes n farmaci Ibseni arriti t bj disa kursime. Me kto para u regjistrua n fakultetin e mjeksis n Kristiania. Gjat rrugs pr n universitet u ndal n Skien, ku banonin t afrmit e tij. Ai i tha s motrs Edvigs se kishte shkruar dhe botuar disa vjersha.

  - Ajo e pyeti se do t bhej, prfundimisht, mjek apo poet.

  - Dua, - i tha Ibseni - t arrij nj qartesi maksimale n t vrejturit e

  gjrave.

  - Dhe pasi ta arrish kt?

  - Pastaj do t vdes, - i tha Ibseni.

  * Kur doli "Shtpia e Kukulls", drama u shfaq pr njzetepes net me radh prpara publikut t emocionuar. Shikuesit kur dilnin nga teatri, npr rrug dh npr klube bnin diskutime t zjarrta pr problemet q shtronte drama.

  Zonjat e Kristianias n ftesat e drekave ose t mbledhjeve t ndryshme bnin shnime q t ftuarit t mos flisnin pr "Shtpin e kukulls", sepse nuk mund t mbanin qetsin e duhur.  * Kur Ibseni ishte n Rom, n kolonin norvegjeze t atij qyteti ndodhi nj skandal. Nj grua norvegjeze ishte ndar nga burri, e kishte ln at me nj fmij dhe kishte ikur me dashnorin.

  Norvegjezt e Roms e kishin par kt gjest si nj "faj kundr natyrs". Pr kt rast Ibseni tha: -Jo kundr natyrs po kundr zakoneve.

  Gruaja q kishte braktisur burrin donte t takohej me Ibsenin, i cili e priti ftoht.

  - Megjithat, - u mundua t shfajsohej zonja, - un kam vepruar si

  "Nora" juaj.

  - Jo, - u prgjigj Ibseni, - Nora iku vetm nga shtpia.

  * Ibseni banoi disa koh n Munih t Baviers. Pasditet i kalonte duke ndenjur n nj kafene n qendr t qytetit. Prania e tij bnte q t shtoheshin shum njerz n lokal. Nj dit Ibseni u largua nga Muniku dhe n kafene shteruan klientt. Ather pronarit t lokalit i erdhi n kok kjo ide; gjeti nj aktor teatri q kishte trupin e Ibsenit, e veshi, i vuri n kok nj paruk q dukel krejtsisht si flokt e Ibsenit. Shum shpejt kafeneja u mbush srishmi me klient. Nj dit erdhi prap Ibseni dhe gjeti tek tryeza e tij e dikurshme nj njeri q i ngjante atij.

  Aktori e luajti rolin e tij n Munih shkoi pr ta luajtur kt rol edhe n Amerik, dhe pati fat. Siprmarrsi bri nj marrveshje me t, q do mbrmje kur t shfaqej ndonj dram e Ibsenit t ishte i pranishm aty q t dukej sikur ishte autori. Ibseni i vrtet kishte vdekur q pes vjet m par, kurse njeriu i rrem paraqitej n sken pas thirrjeve entuziaste t shikuesve: "T dal autori".

  * Nj dit nj miku i tij e takoi n rrug, ndrkoh q Ibseni po shihte me vmendje t madhe disa shtpi t reja t porsa ndrtuara.

  - Si? - e pyeti miku, interesoheni edhe pr arkitektur?

  - Po, kuptohet, - u prgjigj Ibseni, - arkitektura sht profesioni im.

  Po far jan veprat e mia n qoft se nuk jan krijime arkitektonike?  * Disa admirues t Ibsenit shikonin vazhdimisht mbi tryezn e tij t puns, pran shishes s bojs, dy - tre mace dhe lepuj t vegjl prej bronxi.

  - 'jan kto lodra fmijsh? - pyesnin.

  - Un nuk shkruaj kurr as edhe nj rresht nga dramat e mia, - u

  prgjigj Ibseni, - n qoft se nuk mbaj prpara kto kafsh t vogla. Duket

  e uditshme por megjithat sht fakt. N doni t dini se pr far m

  shrbejn, ky sht nj sekret q un nuk mund ta them.

  Dhe qeshte pa e prishur qetsin.

  * Ibseni kishte shum miq si n rini, ashtu edhe kur u b burr.

  Megjithat shpesh thoshte:

  - Miqt jan nj salltanet i kushtueshm.  * Nj botues dhe mik i Ibsenit pruri n shenj nderimi pes vllime i letrsia pr fmij. Disa koh m von e takoi botuesin dhe e falnderoi dhuratn, duke i thn q librat ishin shum interesante.

  - Si? I keni lexuar? - e pyeti i habitur botuesi.

  - T jesh i sigurt, - u prgjigj Ibseni, - i kam lexuar dhe rilexuar. L

  nuk e kam humbur ende shpirtin fminor
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #108
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  IBANJEZ Blasko  IBANJEZ Blasko (1867-1928) shkrimtar i njohur spanjol  * Blasko Ibanjezi lexonte pa ndrprerje pr katr or rresht do dit. Motoja e tij ishte : "T gjitha ato q lexohen do t arrijn; nj her n jet, t jen t dobishme".

  Kur miqt e tij ia vinin n dyshim kt t vrtet Ibanjezi thoshte: - Kur t bja propagand politike, pr shum koh jetova n nj fshat shum t prapambetur. U mrzita shum se nuk gjeja libra pr t lexuar. Msova m n fund se kishte edhe n kt fshat nj bibliotek. Ajo i prkiste nj gjenerali i cili kishte vepra ushtarake.

  Ather fillova t lexoj ato libra q gjeta n bibliotek. Kur plasi lufta un isha n frontin francez. Atje m ftoi nj gjeneral. N tryez ishin shum oficer t tjer. Un u bra prshtypje t madhe oficerve t pranishm pr kulturn time ushtarake. Mund t mburrem se i kam habitur oficert francez. Kt e kam arritur vetm me leximet e mia.

  ---------------------------------
  ISOKRATI  ISOKRATI (436-338 p.e.r.) shkrimtar i Greqis s Lasht, autor i pamfleteve t shumta  * Isokrati ishte nj her pr drek te mbreti i Qipros Nikokreati i cili kishte mbledhur gjith oborrin e tij. Me qn se Isokrati nuk po merr pjes n bised, mbreti tha q t dgjohej edhe zri i tij.

  - far dshironi? - u prgjigj oratori, po ato q di un, ktu nuk jan t stins dhe ato q ktu jan t stins un nuk i di.

  * Pyetn njher Isokratin se 'ishte sipas tij gojtaria. Ai u prgjigj: - Esht arti pr t br t mdha gjrat e vogla dhe t vogla gjrat e mdha.  * Nj llafazan i madh donte t futej n shkolln e gojtaris q drejtonte Isokrati. Isokrati i krkoi dyfishin e parave q u krkonte t tjerve pr msimet q u jepte. Kur nxnsi llafazan i krkoi arsyen e ksaj pagese, ai u prgjigj:

  - Njfish pr t msuar q t flassh dhe pjesn tjetr pr t msuar q t heshtsh.
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #109
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  INGRES Zhan


  INGRES Zhan (1780-1867) piktor i shquar francez n gjysmn e dyte t shekullit XI  * Nj her e shoqja po i tregonte nj nxnsi t Ingresit jetn plot vuajtje q kishte br ky n vitet e para t kariers si piktor.

  - Lre at koh, - e ndrpreu Ingresi, - 't shtyn t kujtosh at periuc

  aq t dhimbshme.

  - Jo, jo, m mir t flas pr t. N mos tjetr do t shrbej si: msim pr nxnsin tnd. Kut jetonim n Franc, - vijoi ajo, - ka ndodhur nj her q nuk kishim asnj cop buk n shtpi dhe furrtari nuk doi t na jepte veresie. Kur pikturoi "Kushtimi i Luigjit XIII" nuk kishim : se t blenim nj shkall t vogl pr t punuar pjest e siprme t tablo. U desh t vinim nj karrike sipr tryezs dhe t punonte me kujdes q mos rrzohej prdhe. Dhe kjo gjendje e keqe n familjen ton zgjati nj vjet. Kur ishim n kulmin e varfris, burrin tim e krkuan n Lom dhe do t fitonte shum po t vizatonte bardh e zi. Ai nuk pranoi dhe une i dhash t drejt, nuk duhej t sakrifikonte idealin e tij pr nj cope buk.


  * Ingresi shkoi pr t takuar perandorin, Napoleonin II.

  - Shpejt! Shpejt! Dua t takohem me perandorin.

  I than se nuk mund ta shqetsonte sepse ishte n mbledhjen e kshillit t ministrave. Dhe Ingresi ia priti:

  - far kshilli! far ministrash! Un jam Ingresi. Jan duke vrar

  Rafaelin. sht fjala pr nderin e perandoris.

  I thoni perandorit t dal pak jasht dhe t flas me mua.

  U deshn shum prpjekje pr ta qetsuar dhe pastaj t merrej vesh ajo q kishte ndodhur. Drejtori i Luvrit kishte dhn urdhr pr t restauruar "Shn Mikelin" e Rafaelit. Tabloja ishte restauruar duke i hequr riparimet q i kishin br disa piktor t paditur.

  * Nxnsit e Ingresit paguanin nj kuot mujore pr shpenzime ngrohjeje dhe pr modelet.

  - Midis atyre nxnsve ishte dhe Lefevr, shum i varfr, q jetonte

  duke pikturuar dekore t ndryshme.

  Lefevr nuk u duk m n studio. Ingresi e takoi n rrug dhe e pyeti pr shkakun e mungess s tij. Djali u skuq nga turpi. M n fund mori guximin dhe tha:

  - Duhet ta dini mjeshtr... nuk isha n rregull me pagesat... m duhet

  t paguaj dy muaj pr shpenzimet e studimit...

  - Si? - thirri Ingresi, - po a e dini q duke folur kshtu m fyeni? Mos

  mendoni q un jam ndonj tregtar q i sheh me para kshillat e mia?

  Qysh nesr do t kthehesh n studio dhe mjer t'i po guxove t prmendsh
  m shtje pagese. Ndryshe do t m bsh padrejtsi personale.

  Lefevr nuk u prgjigj fare, syt i kishte t mbushur me lot.  * Nuk i donte fare lavdrimet, aq m pak nuk i duronte lajkat. Nj her nj zotni, duke admiruar tablon e tij, thirri:

  - V bast se as edhe Rafaeli nuk ka arritur t bj nj tablo kaq t bukur.

  Ingresi nga zemrimi nisi t brtas:

  - Nuk lejoj q t prmenden emra t njohur n lidhje me ndonj nga punt e mia. Nuk lejoj q t m krahasojn mua me at njeri t shenjt.

  N krahasim me kolos t till un jam nj hi, m pak se hi.

  Por pastaj pasi e mori ca veten vazhdoi:

  - N lidhje me bashkkohsit... Oh, po, ather ndryshon puna! Ather nuk druhem t rri pran kolosve.  * Ingresi po sodiste n nj cep t rrugs nj murator q po i jepte njt dor me fur fasads s ndrtess.

  -1 dashur mjeshtr, - i tha nj koleg, far po bn aty?

  Dhe Ingresi i tregoi pr muratorin.

  - E shikoni? Ai merr do her aq boj sa i duhet dhe ia vesh murit m< nj saktsi t habitshme. Asnj pik m shum, asnj pik m pak. Duhe t msojm prej tij.  * Nj dit Ingresi shkoi n shtpin e nj nxnsi t vet. Atje gjeti t< ulur n piano nj vajz t re q kishte prpara partiturat e Moxartit.

  - Ah, - thirri, - ju plqeka edhe juve ky Rafaeli i dyt? Un e adhuroj

  Pastaj mori partitura n dor dhe i mbuloi me t puthura.  * Ingresi e ndrpreu nxnsin e tij, sepse me nj metr n dor po masfc nj statuj antike. Me inat t madh thirri:

  - Klasikt e lasht nuk maten! Ata ndjehen!  * Nj nxns i Ingresit e pa msuesin e tij t plakur q rrinte kush e d prej sa kohe prpara ports s nj muzeu. Nxnsi iu afrua dhe m dashamirsi i kujtoi se ishte dit feste dhe muzeu nuk hapej.

  Ingresi ather u zemrua shum. Nxnsi, q deshi ta qetsonte pyeti.

  - Po far krkon t bsh n muze?

  - T msoj vizatim, - thirri Ingresi.  * Kishte mbushur tetdhjet e gjasht vje kur nj miku i tij e gjei duke kopjuar nj vepr t Xhotos. Miku i habitur e pyeti se pse bnte kt pun.

  - Pr t msuar, - i tha mjeshtri plak.
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #110
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  HAJNE, Henrik  HAJNE Henrik (1797-1856) poet prparimtar gjerman i realizmit kritik

  * N moshn nntmbdhjetvjeare, Hajne i tregoi profesorit t tij t latinishtes nj revist me disa poezi, q mbanin si autor Frudhold Riesenharh. Hafne i tha se ky ishte miku i tij nga Hamburgu dhe se kto vargje sipas tij, vlenin shum pak.
  Kto poezi n t vrtet ishin t Hajnes. Kur profesori e quajti autorin e ktyre vargjeve poet t madh, djaloshi iu hodh n qaf nga gzimi.

  * I vllai e kshillonte Hajnen t shkruante me hekzametrin gjerman, q t imitonte elegjit e famshme t Gtes. Kur ia lexoi poezit, i tha se prej hekzametrave t tij kishte vetm pes kmb.
  Hajne e grisi fletn dhe nuk tha asgj. Disa dit m von i tha t vllait.
  - Maks, sikur ta dije t'i se 'ndrr t tmerrshme kam par mbrm. Ky hekzametri fatkeq me pes kmb m'u shfaq n ndrr, duke aluar dhe duke u ankuar. Nuk pranoi q t m falte, po t mos isha betuar q t mos shkruaja m n hekzametr pr gjith jetn.

  * Nj mik i vjetr i familjes e mrziste shum poetin me biseda politike. Nj dit po shtisnin t dy bashk gjat bregut t lumit. Miku nisi me bisedat e tij t zakonshme. Hajne i tregoi me gisht dika q po lundronte prsipr ujit dhe i tha.
  - Ju, q shikoni m mir se un, m thoni, ju lutem, se far sht ajo q po lundron atje posht?
  - Nj guralec, - u prgjigj rnd tjetri.
  - Idet tuaja pr politikn m jan dukur gjithnj t reja dhe interesante, por do t m dukeshin edhe m t reja dhe interesante, po t msoja prej jush se gurt lundrojn.
  Miku e mbylli gojn dhe nuk e bezdisi m me biseda politike.

  * Nj her, Hajne po e pinte kafen pran nj hoteli dhe po lexonte gazetn. Papritur plasi nj shi i madh dhe lokali u mbush me disa anglez, q nisn t bisedonin me z t lart dhe po bnin shum zhurm.
  - Mbasi duroi nj cop her, Hajne u ngrit n kmb, u afrua te grupi dhe pyeti me ton t druajtur dhe si i penduar:
  - M falni, ju lutem, mos i jap ndonj ik mrzi biseds suaj, n qoft se un lexoj gazetn?

  * Hajne ishte i zoti dhe me shpirt t madh sakrifice pr t ndihmuar miqt ose t afrmit. Po ta merrte vesh njeri at q bnte pr t tjert, turprohej sikur po bnte ndonj t keqe.
  - Kur n Paris plasi kolera. Hajneja, delikat dhe i druajtur si ishte, pa menduar fare pr rrezikun, shkonte npr lagjet m t flliqura dhe m t molepsura pr t'i shrbyer njerzve.

  * Kur e pyesnin se pse nuk ishte larguar edhe ai nga Parisi sikurse edhe shum t tjer, Hajneja prgjigjej:
  - Nuk sht pr trimri. Jua them me sinqeritet, kjo ka ndodhur m shum nga prtacia.

  * E pyetn Hajnen prse nuk ishte larguar nga Parisi q t kthehej n Gjermani. Ai u prgjigj:
  - Me shum knaqsi do t kthehesha, por me kusht q m par t m jen dorzuar t gjitha kshtjellat gjermane.

  * Hajne shoqrohej me njerz demokrat, sensimonist dhe republikan dhe shpesh mbetej i zhgnjyer prej tyre.
  - M ka ndodhur si asaj puls, q padashur ngrohu vezt e ross dhe pastaj u habit, kur zogjt e saj u lshuan gjith shend n uj.

  * N nj shtpi ishin mbledhur disa miq. Nj poet danez lexoi nj tragjedi t tijn n gjermanisht, por me nj theks t fort danez.
  Ishte i pranishm edhe Hajneja dhe t gjith prisnin me padurim mendimin e tij.
  Ai tha:
  - Nuk do t kisha, imagjinuar kurr, se do ta kuptoja aq mir gjuhn danze.

  * Hajne ka lindur m 13 dhjetor 1799, por prindrit e regjistruan si t lindur m 1800 q ta shptonin nga shrbimi ushtarak, n kohn e mbretit t Prusis. Prej ktij ndryshimi, prfitoi m von poeti pr ta paraqitur veten nj vit m t ri. Pr kt thoshte shpesh:
  - Un jam njeriu i par i shekullit.

  * Solomen Hajne e pyeti t nipin, Henrikun:
  - M thuaj pak se ti, nj hi, guxon t merresh me nj mbret?
  - Ke t drejt, - iu prgjigj poeti me qetsi, - un q nuk jam asgj mund t bj vargje, sepse ky sht zanati im. Po ai q sht mbret prse shkruan vargje? Esht nj gar q bhet n kushte t pabarabarta... dhe nuk mund ta duroj.

  * Shpotit e tij t ashpra i solln Hajnes mjaft sfida dhe disa her ai doli i mundur. Her t tjera dilte nga situatat me zotsi t rrall.
  - N qoft se je i lodhur nga jeta, - i tha njrit prej ktyre provakatorve, - nuk ke se `t bsh tjetr, vese t varsh veten.

  * Poezin e tij t par e shkroi n moshn dymbdhjet vje. Studionte gjith ditn, madje edhe natn deri von. Dhoma, ku punonte, ishte shum e ftoht dhe djaloshi u smur. Pasi u shrua nisi prap t punonte deri von dhe nj plak aty pran i jepte qirinj pr drit.

  * Hajne ishte ende i ri, kur u takua me Gten pr her t par. Edhe pse nuk ishte njeri i druajtur, u hutua aq shum sa i tha vetm kto fjal:
  - N rrugn nga Jena pr n Vajmar ka shum kumbulla t mira.

  * Nj dit, Maksi i tha t vllait se donte edhe ai t shkruante vargje. Pastaj i lexoi disa prej tyre.
  - Shkruaj n proz i dashur Maks, - i tha poeti, kur i dgjoi vargjet e t vllait. - Vetm nj poet sht fatkeqsi e mjaftueshme pr nj familje. Nj dit, nj autor i krkoi Hajnes mendimin pr nj libr q kishte shkruar.
  - Dgjo ktu, - i tha Hajne, - duke lexuar librin tuaj mua m zuri gjumi dhe duke fjetur, m'u b n ndrr sikur po lexoja prap librin dhe mrzitja ishte kaq e madhe sa m bri t zgjohem.
  * Kur Hajnes i filloi smundja vdekjeprurse, iu paralizuan gjymtyrt dhe disa muskuj t fytyrs.
  - Nuk shkon m kshtu, - thoshte pa hequr dor nga shakat.- Edhe buzt e mia jan paralizuar aq sa nuk jam n gjendje t jap nj t puthur... Esht e pamundur t jetosh pa puthur.  * Edhe pse i smur pr vdekje,Hajne u thoshte miqve me shakao humbas shikimin, por si bilbili do t kndoj m mir... M von, kur iu keqsua gjendja dhe paraliza po nguroste muskujt e ans s djatht t fytyrs, ai prap nuk hiqte dor nga humori: - Oh medet! Nuk mund t prtypem vese nga nj an, nuk mund t qaj vese me nj sy. Nuk jam vese nj gjysm njeriu. Nuk mund t'i plqej grat vese me ann e majt. Tashm, nuk do t kem m t drejtn t dua, vetm se me gjysmn e zemrs. Kur u godit nga nj paraliz e pjesshme, nuk i hapte dot syt. Ather me gishta hapte qepallat dhe i thoshte t shoqes:
  - T lutem, hape pak perden e syve q t t admiroj.
  Pastaj smundja e keqsoi m shum dhe ai nuk mundi t ngrihej m nga shtrati deri sa vdiq. E shoqja, Matilda, e ndihmoi me vullnet t madh, por mjerisht nuk kishte lindur pr infermiere.

  * Njher, mjeku neurolog q e kuronte pasi e vizitoi tha se i smuri nuk ishte kuruar mir. Matilda e zemruar e nxori doktorin te porta dhe i kputi nj pllmb turinjve.

  * Pr t'ia rregulluar shtratin, njra nga infermieret e merrte n krah si fmij dhe e vendoste Hajnen n divan.
  - Nj dit, kur ishte pran tij edhe i vllai, Maksi, ai i tha:
  - Maks, kur t shkosh n Gjermani, mund t'u thuash bashkatdhetarve tan se n Paris m kan mbajtur n pllmb t dors.

  * I mbrthyer n shtrat prej vitesh dhe gjysm i verbr, Hajne i shkruante shpesh nns s tij plak, n Hamburg, pr ta siguruar pr shndetin e tij. Dhe kur gazetat gjermane shkruajtn se poeti ishte shum
  i smur, ai e bri nnn t besonte se lajmet pr gjendjen e tij i prhapnin botuesit pr spekulim.

  * Hajne lngoi n shtrat i smur pr disa vjet. N mes t dhimbjeve u thoshte njerzve:
  - Gjendja ime ka edhe ndonj prparsi. Ata q duan t m takojn jan t sigurt se m gjejn n shtpi.

  * Mjeku i tij, kur po kontrollonte gjoksin, i tha: - Pa fshklleni. A mund t fishklleni?
  - Oh, jo! - thirri poeti. - Nuk mund t fishkllej, madje as edhe komedit e Skribes.(Eugjen Skribe 1771-1816 komediograf i shquar francez).
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #111
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  HELVECI, Klod


  HELVECI Klod (1715-1771) filozof dhe letrar i shquar francez. Prfaqsuesi m i shquar i materializmit francez t shekullit XVII

  * Q n rini babai e futi n karriern financiare dhe shpejt u b financier i prgjithshm. Por ndrsa financiert e tjer njiheshin si shtyps t pamshirshm t popullit q e ngarkonin me taksa, Helveci u tregua prkundrazi shum i mshirshm dhe shptoi shum njerz t varfr nga persekutimet e zyrs financiare. I lodhur nga kjo karrier, megjithse me shum prfitime, dha dorheqjen pr t'iu kushtuar trsisht studimeve t tij.
  Dorheqja e tij bri buj t madhe.
  - Si? - thirrn njerzit q e njihnin, po ai nuk ishte i pangopur si kolegt e tij .

  * Pr ministrat dhe pr ata persona q arrinin kto poste t larta Helveci thoshte:
  Ky sht nj fat i madh sepse kshtu jan t pakt njerzit n bot q e din se sa e madhe sht prdhosja e tyre.

  * Duke shkuar nj dit me karroc npr rrugt e Parisit, Helvecit iu desh t ndalej n nj rrugic pr t pritur nj qerrexhi q po ngarkonte drut e rrzuara nga qerrja. Filozofit iu duk se ai po vonohej me qllim, prandaj e humbi durimin dhe i shptoi nga goja fjala: - Maskara!
  Qerexhiu u prgjigj:
  - E di q jam nj maskara, sepse, un eci n kmb, kurse ju zotrinjt ecni gjithnj me karroc.
  Helveci u prek shum nga fjalt e tij, zbriti nga karroca e krkoi falje dhe nisi t'a ndihmonte n punn e tij. N fund i tha:
  - Sot m dhat nj msim t mir dhe nuk do ta harroj kurr gjat gjith jets sime..

  * Helveci ishte baba, bashkshort dhe mik shmbullor. Nj zonj, q kishte qen disa her mysafire n shtpin e tij tha menjher:
  - N kt shtpi fjalt: baba, burr, grua, fmij dhe miq kan nj kuptim krejt t veant nga ai q ne u japim n shtpit tona.

  * N bised po flitej nj nat pr djallin. Gjithsecili u lshua kundr shpirtit t keq. Helveci, q po rrinte krejt i heshtur, m n fund i tha:
  - Zotrinjt e mi mos flisni kshtu kaq keq pr djallin Ai ndoshta sht administratori i Zotit t mir.

  * Helveci i tha nj dit Napoleon Bonapartit, q e vizitoi n kopshtin e tij t vogl pasi u kthye nga fushata e Egjiptit.
  - N qoft se do ta dinit se sa lumturi mund t gjej njeriu n tre dynym tok, nuk do t kishit shkuar kurr n Egjipt.
  Napoleoni heshti dhe nuk foli m.
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #112
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  HYGO, Viktor
  HYGO Viktor (1802-1885) nj ndr shkrimtart m t shquar, t letrsis franceze themeluesi dhe prfaqsuesi m i madh i romantizmit prparimtar


  * Hygoi i vogl kishte pasion t madh pr punime marangozi. Ai dhe vllai i tij kishin pr t luajtur nj dhom t madhe n katin prdhes t shtpis ku banonin. Atje t dy vllezrit imitonin fushatat dhe betejat e mdha q bheshin n at koh n Frane nn udhheqjen e Napoleonit. Viktori mendoi t ndrtonte nj kala. Pasi gjeti disa arka t vjetra, i shqepi dhe me to ndrtoi nj kala t mrekullueshme me kulla vrojtimi, fortifikime dhe ura.Edhe m von kur ishte plak, gjat mrgimit t tij n Xhersi knaqej shum kur gjente ndonj mobilje t vjetr. At e prishte dhe ndrtonte dika tjetr t re me pjest e saj.


  * Viktor Hygoi nisi shum shpejt t shkruaj vjersha, qysh kur ishte n kolegj. Kujdestari i konviktit e kishte ndaluar t shkruante. Nj dit e thirri n zyrn e tij dhe e qortoi sepse kishte gjetur n raftin e tij disa faqe t mbushura me vjersha.
  - E di q t kam ndaluar, - tha rrept.
  - Edhe un t kam dhn leje, - i tha djaloshi, - q t rrmosh n raftin tim, prandaj jemi barabar.


  * Nj fmij u paraqit te botuesi me nj vllim me vjersha. Botuesi i pa vjershat dhe nuk kishte asnj dshir q t'i botonte.
  - E keni gabim, - u prgjigj me krenari djaloshi, - un do t kisha br me ju nj kotrat ku do t siguroja pronsin letrare pr t gjitha veprat e mia t ardhshme. Kshtu juve ju iku fati nga dora.
  Botuesi qeshi me ironi, ndrsa djaloshi me dorshkrimin n xhep doli i vrenjtur.
  Ky fmij ishte Viktor Hygoi.
  * Viktor Hygoi pati pjekuri t habitshme. Shatobriani e quajti "nj djalosh madhshtor".
  Kur u b burr, djaloshi madhshtor i gjeti veprat, pr t cilat i kishin br aq laude, i mblodhi me kujdes t gjitha flett e shprndara, i lidhi n nj fletore dhe shkroi prsipr: "Budallallqe q shkrova para se t lindja".

  * Familjet Hygo dhe Fushe kishin miqsi prej shum kohsh. Kur Fushe mori vesh se Viktori i ri ishte dashuruar me t bijn Adeln nuk e pranoi m Viktorin n shtpi. T dy t dashuruarit pr shum koh nuk u pan. Ndrkoh Viktoriti vdiq e ma. Dshprimi i Viktorit t ri ishte i madh. Ai kishte nevoj pr ngushllim. Ather thoshte me vete:
  - Ah, sikur t takohesha me Adeln dhe t qaja bashk me t. I dshpruar shkoi n Paris prpara oborrit t shtpis s Fushes. Ngurroi nj ast, pastaj mori zemr dhe arriti deri te porta e shtpis s Adels. Ishte 29 qershori, festa e familjes s Fusheve. Pr kt dit ishte organizuar nj mbrmje familjare. Viktori i vetm n errsir ndenji gjat duke vshtruar prmes xhamave t dritares gzimin e t tjerve. Zemra iu coptua kur pa Adeln me t bardha e me lule n flok duke vallzuar. Nj dit m pas Adela ishte n kopsht. Vuri re q po vinte drejt saj Viktor Hygoi i zbehur dhe i ndrruar n fytyr.
  - far ka ndodhur pra? - thirri Adela. - Nna ime vdiq dhe e varrosa dje!
  - Dje? Dhe dje un vallzova!

  HYGO, Viktor


  Faqja: 2/3  * Viktor Hygoi shkruante me lehtsi t jashtzakonshme vjersha. Shpesh dha prova t shklqyera pr prirjet e tij.
  Thuhej madje se ai lodhej po t fliste n proz.  * Kur do t shfagej "Hermani" klasicistt ishin krejt t shgetsuar. Quhej skandal i madh se si mund t flisje pr vargje tragjike, pr fshesa, dollap dhe pr gjra t tjera si kto pa pik poezie. Zemrimin e tyre e mori vesh edhe mbreti Karli X sepse po ndrhynin pr ta ndaluar shfagjen. Mbreti me buzgeshje u tha:
  - Pr tragjedin un nuk kam tjetr vese vendin tim si shikues n plate!


  * Viktor Hygon e pyetn:
  - Si sht e mundur, q ju, nj republikan i flakt, keni pranuar kryqin e mbretit?
  - Sepse ai m shrben shum pr t m dhn vende t mira kur udhtoj me tren, - tha poeti.


  * Kur e uan n mrgim, i biri e pyeti: - far mendon pr kt mrgim?
  - Q do t jet i gjat, - tha poeti. - E 'mendon t bsh?
  - Do t sodit oqeanin.
  - Ndrsa un do t prkthej Shekspirin.
  I biri e mbajti fjaln. Viktor Hygoi pr fat t mir nuk e mbajti t tijn: Gjat kohs s mrgimit shkroi disa nga veprat e tij m t mira.


  * - Hygo nuk deshi t prfitonte nga amnistit e Napoleonit pr t mrguarit. Ai thosh:
  - Do t kthehem n Franc kur atje t kthehet drejtsia. Mrgimi i tij zgjati njzet vjet.


  * Kur e prfundoi romanin e tij "T mjert" priti pr vizit nj mikun e tij. Me t foli gjat pr kt roman t famshm.
  - Dantja, - i tha ndr t tjera Hygoi, - ka br nj ferr nprmjet poezis, kurse un jam prpjekur ta bj nprmjet realitetit.


  * T rinjt intelektual t Parisit ishin prkrahs t Hygoit kur ishte n mrgim. N at koh u formua nj grup q kryesohej prej Anatol Francit. Ky i drgoi Hygoit nj letr t bukur dhe priste prgjigje prej tij q t'a botonte si hyrje n nj libr pr lvizjen prparimtare. Nga mrgimi erdhi kjo prgjigje:
  "Djema, un jam e kaluara dhe ju jeni e ardhmja; un jam gjethja dhe ju jeni pylli; un jam nj kandil dhe ju jeni rrezet e diellit, un jam nj ka dhe ju jeni "mbreti i mrekullive; un jam nj rrke dhe ju jeni nj oqean etj, etj.
  Kshtu Hygoi mbushi katr fage. T rinjt e Parisit menduan se kjo letr do t ishte ndonj mashtrim i tjetrkujt dhe nuk e botuan. M von u msua se ajo letr ishte shkruar nga dora e Hygoit.

  * Hygoi mori nj dit nj letr me kt adres: "Poetit m t madh t Francs. Ai pa e hapur ia drgoi Lamartinit, i cili ia ktheu prsri Hygoit. Shum ecejake bri kjo letr. M n fund njeri prej tyre e hapi. Pr udi ajo letr i drejtohej Demyses.


  * Viktor Hygoi e priti me padurim vlersimin e opinionit publik pr veprn "T mjert". Ai i drgoi botuesit nj letr ku i kishte vn kt shnim: "?". Dhe botuesi pr t'i thn se libri kishte pasur sukses, iu prgjigj me t njjtn mnyr: "!".


  * Viktor Hygoi dashuroi nj aktore, e cila prkundrazi donte t birin e tij. Sharlin. Sharli kthehej von natn n shtpi. I ati si dnim kishte urdhruar ta linin pa kotolet n dark. Nj dit Viktor Hygoi i shkroi aktores nj bilet ku thuhej;"Do t jap gjithka q t m krkosh. 'far duhej t bj un pr ty moj grua mizore?"Aktorja ia ktheu biletn me kt shnim: "Jepjani kotoletn!".


  * Hygoi ishte kundrshtar i dnimit me vdekje. Nj mik i tha:
  - PO sikur nj katil t vriste dy nipat e tu, q ju i adhuroni dhe sikur t bnit pjes n jurit e gjyqit, a do ta dnonit me vdekje vrassin/! Si do t bnit ndryshe?
  - Do t vdisja, - i tha me krenari Hygoi


  * Viktor Hygoi i ri qe ftuar pr drek n shtpin e Sharl Nodierit. Viktori hngri me aq oreks n kt drek, sa q e zonja e shtpis e pagzoi. Hygoi i tha si pa t keq:
  - Oh zonj, kt her isha pak i drojtur, por do t shohsh se do t ha akoma m shum kur do t njihemi m mir.


  * - Pas botimit t veprs "T mjert", Kesleri, admirues i shkrimtarit diskutoi me Hygoin pr romanin e ri.
  Autori qeshi me fantazimet e Keslerit dhe pohoi se asgj nga ato q thoshte ai nuk i kishte shkuar kurr n mendje.
  M n fund Kesleri thirri i zemruar:
  - Hygo, ju nuk kuptoni asgj nga ai libr!

  * Viktor Hygoi nuk kishte asnj pasion pr muzikn. Kur nj pianist i ri luajti shum mir disa pjes prej autorve t mdhenj, e zonja e shtpis iu lut poetit q t thoshte ndonj fjal t mir pr t. Viktnr Hygoi, i bindur se po bnte maksimumin e mundshm pr ta lavdruar i tha:
  - T lumte, t lumt djalosh, por nuk ka nevoj t filloni prsri.


  * Kur i than Hygoit se ishte smur nga zemra, ai u prgjigj: - At do ta shohim!
  Ather nisi t bnte vrapime me kal gjat bregut t detit.
  - Po t kem fillimin e smundjes s zemrs, - thoshte ai, - do ta l t shkoj deri n fund n rrugn q ka nisur. Mirpo nuk ndodhi asgj, sepse Hygoi n t vrtet ishte shum mir.


  * Viktor Hygoi kmbngulte shum n misionin e tij prej novatori. Nj her, duke folur me dik pr Rasinin, tha kto fjal:
  - Njeri i madh ky Rasini, n qoft se nuk do t kishte shkruar tragjedi.


  * Kan thn se Viktnr Hygoi ishte dorshtrnguar. Jan dhn edhe prova t kundrta pr t. Nj poet t varfr, Hygoi e ftonte darkave pr t luajtur me letra n shtpin e tij. Dh lojn e bnte n mnyr t till q t fitonte gjithnj miku i tij. Ai asnjher nuk mundi t kuptoj se si fitonte gjithnj me Hygoin.


  * Nj puntor me emrin Mazhenie vajti te Hygoi s bashku me nj shokun e tij. Viktor Hygoi nuk donte t'i priste, por Mazhenie i shkroi n kartvizitn e tij n vend t emrit fjalt: "Proletart e Francs". Ather Hygoi i priti menjher dhe bisedoi miqsisht me t dy puntort. Kur n dhom u futn dy fmij, nipi dhe mbesa e Hygoit, ai, duke i treguar Mazhenien, i tha vajzs:
  - E sheh kt njeri? Ky sht Franca, hidhu dhe prqafoje.Fmija vrapoi n drejtim t puntorit dhe u ul pr ta puthur, por m par krkoi ta shikonte mir.
  - Ah, - ia bri ajo - pra qenke ti Franca? Franca nuk qenka shum e bukur, prse gjyshi do q un t t puth?
  Vajza e puthi Mazhenien i cili nga ajo dit u b hygojan i vendosur.


  * Viktor Hygoi kishte nj berber shum supersticioz dhe llafazan.Nj dit u shfaq nj komet dhe u hap fjala se ajo shnonte fundin e bots.
  Berberi i tha Viktor Hygoit kur po e rruante:
  - Ah sa e tmerrshme sht. Thon se ditn e dyt t janarit do t ngordhin t gjitha kafsht dhe ditn e katrt gjith njerzit.
  - Fatkeqsi e madhe me t vrtet, - u prgjigj Viktor Hygoi. Po kush do t m rruaj mua ditn e tret?
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #113
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  HENDEL Frederik (1685-1759) kompozitor i madh gjerman

  * Kompozitorin e madh e kishte ftuar njher nj lord anglez. Duke ditur se Hendelit i plqente shum vera e mir, i solli nj ver t till prej ifligjeve t veta.
  - Ju plqen mjeshtr, - e pyeti ai, - nuk ju duket po aq e mrekullueshme sa oratorit tuaja?
  - Po, po, - u prgjigj Hendeli, - sht nj ver shum trheqse.
  - N qoft se ju plqen, mund t'ju sjell edhe ver tjetr. Kam Tokai,Bordo, Burgonj, ver Reni etj.


  * N kohn e rinis dashuroi shoqen e tij t shkolls, bij e nj familjeje t dgjuar, Hendeli deshi t fejohej me t, por e ma nuk e lejoi vajzn q t martohej me nj violinist t thjesht. Kur Hmdeli u b i njohur i than se prindrit e vajzs do t ishin t knaqur tashm me nj martes t till. Por Hendeli u prgjigj:
  - Tepr von:


  * N provat e veprs s tij t njohur "Te Deum" prpara se t fillonte Hendeli tha:
  - Kini mendjen zotrinj! Po fillojm. Kush do t bj ndonj gabim dhe do ta ndrpres do ta psoj keq.
  Bukuria e kompozimit e knaqi aq shum, sa q harroi t jepte kohn e dirigjimit. Kur erdhi n vete menjher thirri me nj z preks:
  - Ksaj here jam un q e psova keq.


  * Hendeli kompozonte shpesh duke qen i shtrir n shtrat. Nj dit kur po punonte pr n oratorio, e zonja e shtpis q i solli kafen n orn e zakonshme, u shtang kur e pa t qante me ngashrim. T gjitha flett e notave ishin lagur nga lott e tij.
  Nuk ishte hera e par q ai prekej thell:
  - Kur shkruaj, - thoshte, - nuk e kuptoj n se jam n trupin tim apo jasht tij.


  * N fillim dihej sikur himni kombtar anglez dhe gjerman jan t njjt dhe se autori i ktij himni ishte Hendeli. T paktn kshtu thoshnin gjermant. Ky himn ishte nj kantat franceze e kompozuar nga Luli pr mbretin Luigji XIV me titull "Zoti shptoft mbretin ton". Hendeli gjat nj udhtimi pr n Franc e dgjoi kantatn, i plqeu shum dhe kur shkoi n Angli, ia ofroi si nj vepr t tijn mbretit t Anglis Gjergji I- r.Kto ishin gjra t zakonshme pr Hendelin sa q studiues n librin e tij "kurs i historis s muziks" e quajti Hendelin "hajduti m i madh i muziks q ka jetuar ndonjher".
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #114
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  HAJDEN Franc  HAJDEN Franc (1732-1809) muzikant i shquar gjerman, nj nga prfaqsuesit m me emr t klasicizmit n muzik

  * Kapiteni i nj anijeje i krkoi, n Londr Hajdenit q t kompozonte nj marsh pr t knaqur njerzit e ekuipazhit t tij. Ai i pagoi tridhjet gine. Hajdeni iu fut puns dhe e kompozoi marshin. Tridhjet gine ishin shum pr nj pun q nuk i hngri m shum se hysm ore koh, prandaj muzikanti kompozoi edhe dy marshe t tjera q t'ia jepte si dhurat. T nesrmen kapiteni erdhi dhe Hajdeni ekzekutoi n piano marshin e par. Kapiteni mori me knaqsi partiturn e marshit dhe iku. Hajdeni i vrapoi nga pas pr t'i dhuruar dy marshet e tjer.

  - Po kjo ishte dhurat pr ju, - i tha Hajdeni.

  - Ky m plqen dhe mjafton pr ne.

  Hajdeni u informua pr emrin dhe drejtimin e anijes. Mori vesh q ajo ishte nisur pr Kalkut. I postoi partiturat e t dy marsheve dhe ia drgoi kapitenit me post. Ca koh m von zarfi iu kthye me post i paprekur.

  * Hajdeni nuk mund t punonte n qoft se prreth tij nuk kishte rregull t prsosur. Ulrinte qoft edhe sikur nj kukull t mos ishte n vendin e vet. Hajdeni kompozonte m leht n mngjes hert. Pr kt thoshte:

  - Frymzimet m vijn m leht n mngjes kur kndojn zogjt e

  vegjl.

  Kur kompozonte vishej me rrobat e Oborrit, me paruk, dhe me shpat n brez.

  - Pa kt veshje dhe pa kto paisje, - thoshte ai, - un nuk mund t

  shkruaj asnj not.

  * Bethoveni q kishte qen nxns i Hajdenit e kishte quajtur at me prbuzje "paruk e vjetr". Zemrimi i mjeshtrit qe i madh.

  - Si ka guxuar t thot kshtu pr mua, msuesin e tij?

  E kush sht ai q mund t gjykoj kshtu pr veprat e mia? far ka br t mir ai? Ndonj sonat t mir, por asgj t jashtzakonshme. Kuartete t mira, - por kuartetet jan me t vrtet t mira. Pastaj jan simfonit. Ah kto po! Asnj kompozitor tjetr nuk do t ishte i zoti t bnte ndonj t till q t qndronte prpara ktyre. Simfonit jan hyjnore me t vrtet hyjnore.

  I gjith zemrimi i fashitej Hajdenit prpara entuziazmit pr simfonit e nxnsit t tij.

  * Midis veprave t Hajdenit sht "Minueti i buallit". Ky minuet e k marr kt emr jo se ka ritm t ngadalshm si hapi i buallit, por s sht kompozuar pr dasmn e vajzs s nj tregtari buajsh, i cili shprbleu autorin me nj buall.  * N ort e fundit t jets s Hajdenit, n Vjen, francezt bombardua qytetin. Njerzit e shtpis t tmerruar vraponin andej ktej pr t gjetu vend q t shptonin kokn.

  Hajdeni prkundrazi ishte i qet. Ai shkoi n pianoforte ku po luant himnin e tij austriak, t ngritur tre tone m lart sepse topat ushtonin for
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #115
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  HEGEL, Georg Fridrih  HEGEL Georg Fridrih (1770-1831) filozof idealist, prfaqsuesi m i shquar i filozofis klasike gjermane  * Nj mbrmje von Hegeli priti pr vizit nj prej nxnsve t tij. Ky ishte Henrik Hajne q studionte n Berlin.
  Filozofi ishte i zn dhe po shkruante. Ather Hajneja u afrua te dritarja dhe po sodiste yjet.U harrua krejt pas tyre kur ndjeu dorn mbi shpatulla.
  - Djalosh, - i tha Hegeli, - t rndsishme nuk jan yjet por kontributet e njeriut.

  * Hegeli, tek ishte duke u menduar u shqetsua nga nj pjestar i shtpis sepse kishte rn zjarr. Hegeli e vshtroi i hutuar shrbtorin, tundi kokn dhe m s fundi tha:
  - Shko e ia thuaj gruas sime! Ti e di mir se un me shtjet e shtpis nuk merrem.
  Pastaj qet qet u ul n tryez dhe u zhyt prsri n mendime.

  * Hegeli i ri jetoi n nj pension. E zonja e shtpis, u skandalizua nj t diel kur filozofi studionte dhe punonte me ngulm, n vend q t merrte pjes n shrbesat e shenjta fetare.
  - Zonj. - i tha Hegeli, - por edhe puna mendore sht nj shrbes e shenjt.

  * N vitet e fundit t jets e pyetn Hegelin pr diturin e tij dhe n se kishte shum dishepuj.
  - Aime, - thirri ai, - prej shum dishepujve, vetm nj m ka kuptuar dhe ai m ka kuptuar keq.
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #116
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  GTE (GOETHE), Johan Volfgang  GTE (Goethe) Johan Volfgang (1749-1832) poet gjerman me fam botrore

  * Atij, q e qortoi pr nj neologjizm t prdorur n nj nga shkrimet e tij, Gtja iu prgjigj:
  - Forca e gjuhs nuk sht n t lshuarit, por n t prmbajturit e fjals.

  * N nj periudh kohe t jets s tij, Gtja u dha pas studimit t mineralogjis. Shum shpejt iu neverit, sepse n teorit e studimeve t kohs gjeti vese absurditete.
  - Do t paraplqeja, - thoshte ather Gtja, - t mbetesha n gjykimin e nj fmije. Pr t dalluar t vrtetn nga gnjeshtra fmijt jan nj gur prove, ata nuk kan ende nevoj pr t vjetrit q t gnjejn vetveten.

  * Gten e vizitonin edhe kureshtar. Nj dit, vetm nga kmbngulja e nj anglezi t panjohur, q donte t hynte n shtpin e Gtes, urdhroi q ta lejonin t hynte. Gtja u ndal n mes t dhoms: qndroi n kmb, me duar t kryqzuara dhe me syt n tavan, pa lvizur si nj statuj. N fillim i panjohuri u befasua. Pastaj ai shpejt e kuptoi dhe pa e humbur qetsin e tij olimpike, hoqi syzet dhe erdhi rrotull Gtes. E vrejti mir nga koka e deri te kmbt dhe doli pa e prshndetur.
  Vagneri, q ia tregoi kt mesele nj mikut t tij, nuk dinte t thoshte se kush ishte treguar m i madh n kt mes.

  * Gtja i ftonte shpesh miqt e tij pr drek. Biseda gjallrohej shum gjat ngrnies. Flitnin pr shum gjra, veanrisht pr artin dhe pr shkencn. E kishin t ndaluar t flisnin pr ata q nuk ishin t pranishm. Gtja nxehej shum me ata q flisnin keq pr t tjert dhe thrriste me zrin e tij t fort:
  - Kt balt hidheni n shtpit tuaja, dhe mos e sillni tek un.

  * Gtja ishte drejtor i teatrit t oborrit. Nj mbrmje n kt teatr u dha n pranin e duks s madh nj dram shum e mrzitshme. Edhe pse n teatr ndaloheshin fishkllimat, shfaqja i mrziti aq shum shikuesit, sa q disa prej tyre nuk duruan dhe nisn t fishkllejn.
  - Kush guxon t fishkllej n pranin e madhris sime? Husar ojeni n burg fajtorin, - thirri duka i madh, i cili m pas ia tregoi kt ndodhi Gtes. Poeti u prgjigj:
  - Me t vrtet ishte nj komedi aq e mrzitshme sa q edhe un kisha dshir t fishklleja.

  * E pyetn Gten sesi dallohej klasicizmi nga romantizmi. Poeti i madh gjerman u prgjigj:
  - Romantizmi sht krejt ajo pjesa q sht e smur.  * Fjalt e fundit, q shqiptoi Gtja n shtratin e vdekjes, ishin.
  - Drit, m shum drit
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #117
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  GARIBALDI, Xhuzepe


  GARIBALDI Xhuzepe (1807-1882) nj nga udhhegsit m t shquar t lvizjeve nacionallirimtare t shekullit XIX, heroi m i njohur i Italis

  * Garibaldi dha prova vetmohimi dhe guximi q kur ishte dhjet vje. Nj her, duke vn veten n rrezik, i shptoi jetn nj gruaje q po mbytej n dallgt e furishme t detit.

  * Pr t ndihmuar lvizjen republikane n Brazil, Garibaldi ankoroi anijen e tij n Montevideo pr t ndihmuar kryengritsit. N at koh, u ndesh me nj anije armike. N kt betej Garibaldi u plagos rnd n njrin vesh. Shokt e tij arritn ta kuronin dhe ta shptonin. M pas u kap nga armiku, u burgos dhe u torturua sa q njeri krah i mbeti i gjymtuar.

  * Gjat lufts s lavdishme n mbrojtje t republiks s Rio Grandes, Garibaldi ra rob n duart e barbarit Millan, komandanti armik, q e torturoi dhe e poshtroi. Dhjet vjet m von, kur luftonte pr Uruguajin, rastisi q ky njeri mizor t bjer n duart e njerzve t Garibaldit. At e lajmruan dhe i krkuan se far duhej t bnin me t. Ather, Garibaldi u prgjigj:
  - Nuk dua ta shoh, lereni t ik.

  * Pasi shptoi nga ndjekja e austriakve, Garibaldi u kthye n Amerik. Nj miku i tij pak koh m von, e gjeti tek merrej me prodhimin e qirinjve. - Eh, ta marr djalli, q ti m sheh ktu t krrusur mbi kt pun, - i tha Garibaldi, - por mos mendo kurr se do t mbaroj ktu! Do t shihemi prap n det.

  * Pas dshtimit t ndrmarrjes fatkeqe t Roms, Garibaldi ishte n dshprim t madh. Gjat qndrimit n Nju Jork, pr t hequr mrzin, merrej me peshkim dhe nganjher shkonte edhe pr gjah. Nj her, kur po gjuante n pyll, shkeli rregulloren e bashkis pr gjuetin. Pr kt e arrestuan dhe e drguan para gjyqit lokal. Emri i tij ishte aq i njohur, sa q gjyqtart me ta marr vesh se kush ishte e liruan menjher dhe e mbylln procesin gjyqsor. Madje, me kt rast, disa miq t gjeneralit u zemruan kaq shum sa q krkuan t merreshin masa kundr rojave t bashkis q kishin br shkelje. Garibaldi i qetsoi duke u thn:
  - Ata q mbajtn qndrim ndaj meje nuk meritojn asnj qortim, madje duhen lavdruar, sepse kan kryer detyrn.

  * N vitin 1854, Garibaldi u kthye n Nis, ku punonte si marinar i thjesht npr anijet tregtare. Nj bashkkohs tregonte se e kishte par n nj banket midis puntorve duke festuar ditlindjen e nj kolegu. Ather ishte kaq i thjesht dhe kokulur sa askush nuk mund ta merrte me mend se ai ishte gjenerali i Montevideos, mbrojtsi i lavdishm i Republiks Romake. Po ky bashkkohs, thot gjithashtu s e kishte par Garibaldin disa her gjat ditve t pushimit q luante me boe me marinart.
  Ushtart dhe oficert austriak tmerroheshin nga frika e Garibaldit dhe e garibaldinve. Kur hyn n Biela m 1859, gjja e par q krkuan t dinin ushtart e shtatmadhris ishte n se Garibaldi ishte afr tyre. Ata besonin se Garibaldi nuk bnte asnj lshim dhe kishte frymn e djallit. Pr t'i futur ushtart n luft, u thonin se Garibaldi kishte vdekur dhe ishte varrosur nga duart e nj burri t fuqishm.

  * Kur ishte n Londr, m 1864, Garibaldi u dashurua me nj vejush mjaft t pasur. Dy vjet m von u kthye prsri n Londr si mysair tek e fejuara, por luksi i shtpis i zuri frymn.
  -Nj muaj n kt lloj jetese dhe un vdes, - tha Garibaldi.
  Idili i dashuris s tyre u prish dhe ata ruajtn vetm nj migsi t thell.

  * Garibaldi kishte shum vesh pr muzik. Kur ishte ende i ri prtej Varos, q ndan kufirin me Francn ra n duart e xhandarve francez. Gjat kohs s arrestit kndoi me pasion nj kng t bukur t kohs, sa xhandart u knaqn shum prej tij dhe e liruan. N moshn pesdhjetvjeare, n vitin 1859, kur po e ndiqnin nga afr trupat e Urbanit ai u ndal natn n mes t pyllit pr t dgjuar kngn e bilbilit.

  * Garibaldi e punonte tokn vet. Ishte bujk dhe kt e punonte me krenari; kjo shnohet qart edhe n regjistrin themeltar t gjendjes civile. - N ditarin e Garibaldit, q mbante kur ishte n Kaprera ve t tjerave gjenden edhe kto shnime: "Lindi nj vi", "Plehrova batht", "Roisin blett" etj.

  * Garibaldi ishte mjeshtr si rrobaqeps. Kur ishte n Kaprera ai ushtronte kt mjeshtri dhe dfrehej duke shkruar vjersha.
  Nj dit Xhuzepe Nuvolari, nj nga t njmijt, ishte mysafir te Garibaldi. Nuvolari, meqense pantallonat e tij ishin br zhele, donte t shkonte n Magdalen pr t bler nj pal t reja.
  - Mjafton t blesh stofin, - i tha djali i Garibaldit Menoti. Nuvolari hapi syt nga ky pohim, por Menoti ia priti menjher:
  - Babai do t'i pres dhe un do t'i qep!...
  Stofi u ble dhe mngjesin e dits tjetr, Nuvolari, kur shkoi te gjenerali pr t'i uruar ditn e re, u habit, sepse e gjeti Garibaldin n kmb prpara nj tryeze duke prer pantallonat e tij.
  - Po, kshtu, pa m marr masn gjeneral?
  - Me sy, alla marinare! Ju keni afrsisht shtatin tim. Nga prersi, pantallonat kaluan pastaj n qepje dhe nj dit m von Nuvolari veshi pantallonat m t mira q kishte mbajtur deri ather. Ato ishin pa xhepa, pa kopsa dhe shtrngoheshin me nj rrip n mes.

  * Gjat lufts pr mbrojtjen e Republiks s Roms, Garibaldit i shkoi mendja tek Anita, q e kishte ln n Nic. Mori penn dhe i shkroi kto rreshta:
  "Anita ime e dashur... Ne luftojm mbi Xhanikolo. Ky popull sht i denj pr t kaluarn e tij t madhe. Ktu njeriu di t jetoj, di t vdes, ktu njerzit vriten me thirrjen "Rroft Republika". Vetm nj or nga jeta jon n Rom vlen sa nj shekull. E lumtura nna ime q m lindi n nj epok kaq t bukur pr Italin!..."
  E shoqja, q ishte grua guximtare, e gjeti rrugn pr t hyr n qytetin e rrethuar. Dy dit m von, mbi Xhanikolo u duk nj grua q u ndal dhe po fliste me ushtart. Njeri prej tyre i tregoi se ku ndodhej Garibaldi. Ky n kt ast, ktheu kokn dhe, si n nj ndrr gzimi u turr drejt s shoqes s adhuruar dhe e shtrngoi n gjoks. Pastaj e mori pr dore dhe u kthye nga shokt;
  - Ja Anita ime, ktej e tutje do t kemi nj ushtar m shum.

  * Pas rnies s Republiks s Roms, Garibaldi me vullnetart e tij filluan trheqjen e tyre heroike. Ai me kt rast iu tha ushtarve:
  - Lufttar, ja far ju afroj atyre q duan t m ndjekin pas: uri, t ftoht, munges strehe, munges municioni, por gjithnj syhapur n beteja dhe pa gjum, marshime t gjata dhe prleshje me bajoneta. Tani kush e do atdhen le t m ndjek pas. Ksaj thirrjeje iu drejtuan katr mij vullnetar, q ndoqn pas heroin e tyre.

  * N fushime, Garibaldi shtrihej pr tok si t gjith ushtart e thjesht. Nj her, ashtu i shtrir, kur sapo e zuri gjumi filloi t bjer shi. Pr ta mbrojtur nga shiu disa ushtar bn me kapotat e tyre nj tend rreth tij. Ata ndenjn ashtu gjysm t zhveshur t lagur dhe t heshtur, q t ruanin gjeneralin e tyre. Kur u zgjua, i pa, u buzqeshi dhe pastaj u tha me mblsi: - Shkoni djema, vishni kapotat tuaja dhe shikoni se mos lageni. Nnave tuaja do t'u vinte keq po ta merrnim vesh dhe do t m mallkonin.
  My silence doesn't mean I am gone!

 18. #118
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  GALILEI, Galileo  GALILEI Galileo (1564-1642) fizikan italian,astronom, nj nga themeluesit e shkencave ekzakte  * N fushn e anatomis, Galilei i madh tregoi se vetm nj nerv shum i holl arrinte n zemrr. Ather besohej se zemra ishte qendra e sistemit nervor.
  Njri, q besonte shum n teorin e vjetr, i tha Galileit:
  - Ju m bt q ta shoh aq qart kt gj, saq sikur Aristoteli t mos kishte thn se zemra sht qendra e sistemit nervor, gati-gati do t besoja se ju keni t drejt.

  * Galileu vuri n rrezik karriern e tij universitare, sepse nuk iu bind urdhrit q t mbante togn gjat leksioneve dhe n rrug. Disa koleg t tij, sqimatar dhe fodull, i jepnin shum rndsi uniforms s profesorit. Galilei u thoshte atyre me shaka:
  - Po si doni ju, q un t'i jap rndsi forms s nj manteli?

  * Nj dit e pyetn Galilein: - Sa vje jeni zotria juaj?
  - Tet ose dhjet vje, - iu prgjigj Galilei me mjekrn e tij t gjat dhe t bardh. Pastaj shtoi:
  Un n t vrtet jam aq vje sa shpresoj t m mbeten akoma nga jeta, vitet e kaluara nuk i llogaris, sepse nuk i kam m, ashtu sikurse nuk i v n hesap parat q kam shpenzuar dhe nuk i kam m n xhep.

  ------------------------------
  GASENDI Pier  GASENDI Pier (1592-1665) matematikan i shquar dhe shkenctar francez  * Gasendi e admironte shum Galilein. Dhe ai i prgjigjej me knaqsi respektit q ushqente Gasendi. Por Gasendi nuk donte q italiani ta trajtonte baraz me veten e tij. - Un jam shum m posht se ju pr zgjuarsi dhe dituri, - i tha Galileit Pier Gasendi, - prandaj nuk mund t'ju jap tjetr, vese ndjenjat e respektit tim e mos t'ju krkoj gj, vese pak sajdi, q ju, sigurisht, e tregoni pr ata q studiojn.

  * Gasendi, nj her, bri nj udhtim n Provinc. Shok udhe kishte kshilltarin Moridal, njeri i ditur dhe me autoritet. Gasendi, gjat gjithe rrugs, nuk i dha t njohur mikut. Moridali arriti n Grenobl dhe u nda me bashkudhtarin e panjohur. Pas disa ditsh, u takua me nj mikun e tij q kishte ardhur n Grenobl enkas pr t'i br nj vizit. Gasendit. Moridali i shfaqi ather dshirn e zjarrt q t njihej edhe ai me kt njeri, q e kishte nderuar aq shum Francn me studimet e tij. Miku e mori me vete. Sa u habit ai, kur i doli prpara shoku i udhs.  * Gasendi ishte shum i mbl n diskutime dhe nuk i plqente t bnte polemik. Nj dit, iu prgjigj ashpr nj njeriu t mrzitshm, q donte me do kusht t pranonte sistemin e Pitagors.

  - Dgjo ktu, - i tha Gasendi, - kam msuar prej kohe se sipas Pitagors shpirtrat e njerzve pas vdekjes kalojn te kafsht, por nuk e kisha imagjinuar kurr q nganjher edhe shpirti i nj kafshe mund t hyj gabimisht n trupin e njeriut.

  * Prpara se t vdiste, Gasendi mori dorn e mikut t tij, e vuri te zemra e vet, dhe i tha:

  - Shiko tani se sa e shkurtr sht jeta e njeriut.
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #119
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  GAUS Karl  GAUS Karl (1777-1855) matematikan i shquar dhe astronom gjerman  * Pjekuria e parakohshme e Gausit ishte e habitshme. Kur ishte vetm pes vje, zgjidhte problema matematike dhe kur luante, vizatonte figura gjeometrike n tok. Ishte gjasht vje, kur msuesi i tha klass, ku ishte Gausi, q t mblidhnin t gjith numrat nga nj deri n njqind. Kshtu ai do t'i mbante n pun ndonj or. Mirpo pr habin e tij, pas pak Gausin e vogl q e dorzoi detyrn t kryer. Si mund t mblidhte n pak koh aq numra? Gausi nuk kishte mbledhur t gjith numrat, por kishte arritur n prfundimin e krkuar me ann e nj metode t zbuluar p tij. Dhe pikrisht i kishte br veprimet kshtu: 1+ 100 =101; 2 + 99= 101 Ai mblodhi shifrn e par me t fundit brenda qindshit, pastaj t dy me t parafundit dhe vazhdoi kshtu, duke ruajtur gjithnj prfundir q kishte edhe shuma e krkuar. Pr msuesin ky ishte zbulim trhoqi vmendjen e autoriteteve t kohs. Gausi u dallua n studime mtejshme dhe me aftsit e tij t rralla n majat m t larta shkencs.

  * Gausi, q i vogl, kishte msuar shum djallzi pr t vn n ] njerzit. Pr msuesit e tij, q prve matematiks merrej edhe me po ai u thoshte shokve:

  - Msuesi yn sht nj matematikan i madh pr poett dhe nj p i madh pr matematikant.  * E pyetn nj her Laplasin se kush ishte matematikani m i mac Gjermanis.

  - sht Ptaf, - u prgjigj Laplasi.

  - Si? - i tha bashkbiseduesi, - po un mendoja se ishte Gausi.

  - Ah, po, - thirri Laplasi, - po Gausi sht matematikani m i mac

  Evrops.
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #120
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  GLINKA Mihail  GLINKA (Mihail) (1804-1857) kompozitor i shnuar i muziks ruse  * Glinka ishte biri i nj oficeri n lirim q mbante, si bnin n at koh njerzit e shquar n fshat, nj orkestrin me bujkrobr. Kshtu, Glinka mundi t dgjoj muzik q kur ishte i vogl. Pasioni i tij i madh ishte t'u binte kmbanave. Ky pasion i mbeti edhe kur u rrit. Kmbanat zn vend t madh n kompozimet e tij. Glinka nuk bri studime pr muzik. Ai studioi anglishten, frengjishten, gjermanishten, persishten, shkencat dhe veanrisht zoologjin. Vetm nga nj her dhe, sidomos.gjat pushimit iu vu studimit t muziks. Vetm kur u martua, i lindi dshira t kopozonte muzik. Ather pati penges t madhe gruan, e cila e qortonte vazhdimisht se humbiste koh dhe para pr t shkarravitur n fletoret e muziks. Nga shkaku i ktyre mosmarrveshjeve u b njeri i mbyllur dhe i zymt. Doli nga kjo gjendje vetm kur u nda nga gruaja.  * Kryevepra e Glinks sht opera "Ivan Susanin" e cila u shfaq m 1836, kur ishte 32vje.

  - Ptuh, - ia bri nj zotri i pispilluar i oborrit, kur u dha shfaqja e

  par e ksaj opere, - 'muzik plebejsh! M duket sikur jam n fshat dhe

  jo n opera. Ksaj muzike i vjen er muzhik nj or larg.

  Ky vlersim i ra n vesh Glinks, i cili mbeti shum i knaqur.

  - Nuk mund t prisja lavdrim m t madh, - tha ai.
  ---------------------------------------------
  GLUK, Kristofor  GLUK, Kristofor (1714-1787) kompozitor i shquar gjerman  * E pyetn Glukun pr gjrat q ai monte dhe donte m shum.

  - Tri gjra, - u prgjigj ai, - parat, vern dhe lavdin.

  - Si? Lavdin e vut t fundit? Ikni se ju bni shaka - i than ata q e

  pyetn.

  - Nuk tallem aspak, - u prgjigj ai. - Me parat un mund t blej vern,

  me vern zgjoi frymzimin krijues dhe me t fitoj lavdin. Shikoni

  'arsyetim i mir.

  * Zhan Zhan Rusoi ishte admiruesi i flakt i Glukut. Pasi dgjoi "Orfeun", i prmblodhi kshtu prshtypjet e tij: - Ja nj vepr q nuk do t kisha dashur ta dgjoja kurr ose ta dgjoja gjith jetn.

  * N rrugn Shn Honore, Gluku theu pa dashur xhamin e vitrins s nj dyqani. Pronari krkoi pr xhamin e thyer 50 solda zhdmtim. Gluku nxori nga xhepi nj skud, por i zoti i dyqanit nuk kishte t'i kthente.

  - Nuk ka rndsi. - i tha Gluku, - n vend q t m jepni reston, un po ju thyej nj xham tjetr dhe dalim barabar.

  * Kur u dha opera "Ifigjenia" e Glukut, admiruesit dhe kundrshtart diskutuan gjat pr vlerat e ksaj vepre. Nj nga kundrshtart e prcaktoi kshtu kt vepr:

  - Kjo opera sht muzik n proz.

  * Gluku thoshte shpesh pr miqt e tij:

  - Kur duhet t krijoj nj vepr n muzik, shqetsimi im m i madh sht se ata nuk duhet t harrojn asnjher se un jam nj muzikant.
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Spiunazhi
  Nga Toro n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 119
  Postimi i Fundit: 21-06-2014, 06:28
 2. Agim Doi
  Nga Agim Doi n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-04-2010, 08:57
 3. Shoqeria apo dashuria me njerez qe marrin droge??
  Nga dodoni n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-05-2006, 05:20
 4. Vajzat tona punojn si prostituta n Itali: na zhgenjyen
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 08:29
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2005, 10:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •