Close
Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 165
 1. #81
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MILTON, Xhon


  MILTON Xhon (16O6-1647) nj prej poetve t mdhenj anglez

  * Kur Karli II erdhi n fron pas revolucionit t udhhequr nga Kromuelli, mbreti i ofroi Xhon Miltonit nj post t rndsishm. Gruaja e nxiti q t pranonte, por poeti refuzoi duke thn:
  - Ti je grua dhe do t dshiroje t kishe nj karroc me katr kuaj, ndrsa un nuk lakmoj tjetr vese t jetoj dhe t vdes i ndershm.

  * Poeti Milton q mbeti n t njjtn koh i verbr dhe i ve, u martua srishmi. Nj miku i tij u habit me t sepse edhe i verbr krkoi grua pr t'u martuar.Ju gaboheni iu prgjigj poeti- dhe po ju them po t isha i shurdhur do t bhesha dhndri m i mir n Angli.

  * Miltoni i verbr u martua pr t tretn her me nj grua shum t bukur por me karakter t ashpr dhe t vshtir. Duka i Bukingenit i tha se gruaja e tij e re ishte e bukur si nj trndafil.
  - E di, - u prgjigj Miltoni, - vese un nuk shoh ngjyrat po ndiej gjembat e trndafilit.
  sht m leht t qeverissh nj mbretri sesa nj grua.

  * Kur Miltoni mbaroi "Parajsn e humbur" ngaq ishte i panjohur ende, iu desh t lodhej shum pr t gjetur nj botues. T gjith botuesit i than se mjaftonte titulli pr t'i br lexuesit q t largoheshin. Veprat me tem fetare ather nuk i trhiqnin lexuesit. M n fund nj, far Tomson, ia mori dhe Miltoni duhej t'i paguante tridhjet pistole. Por shpejt u b pishman se i kishte dhn "shum". Ai i dha gjysmn e parave dhe i premtoi q gjysmn tjetr t'ia jepte kur vepra t rishtypej. Miltoni nuk arriti kurr t shihte botimin e dyt t veprs, q e bri t pavdekshm sepse kishte vdekur. Trashgimtart e botuesit fituan m shum se dyqind mij skude nga botimi i kasaj poeme

  .* Miltoni n Itali ndenji aq sa pr t msuar n mnyr t prsosur italishten. N kt gjuh ai shkroi edhe disa poezi. Ishte n Rom kur e kristalizoi iden pr poemn e tij t pavdekshme "Parajsa e humbur". Ai vet tregon se n Rom rastisi q t shkonte n nj shfaqje teatrale t marionetave me titull: "Misteri i mosbindjes s Adamit". Kjo ishte piknisja e frymzimit t tij.

  * Mbreti Jakov II bri vizit poetit, q ather ishte qorruar.
  - Nuk ju duket, - i tha mbreti pa takt, - q humbja e shikimit tuaj sht ndshkim i zotit pr gjith ato q ju keni shkruar kundr babait tim.
  - N qoft se fatkeqsit jan dnim i zotit, - iu prgjigj menjher me guxim Miltoni, madhria juaj t m lejoj t v n dukje se un kam humbur vese syt... kurse babai juaj humbi kokn.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #82
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MALENBRANSH Nikolla  MALENBRANSH Nikolla (1638-1715) filozof idealist francez


  * Malenbrashi e qortoi nj dit eruditin e madh Lelong pr kohn e madhe q humbiste pr t gjetur nj dat t sakt ose ndonj voglsi tjetr. Lelongo u prgjigj:
  - Thoni si t doni por e vrteta sht aq e bukur sa q nuk duhet t lm asgj pa zbuluar, qoft edhe gjra t vogla.

  * Filozofi Malnbransh qeshte me ata q lodheshin aq shum pr t gjetur rimat. Ai thoshte:
  - Un n jetn time kam br vetm dy vargje. Kto jan:
  "Sot sht nj dit e bukur me kal pr t vrapuar qoft n tok, qoft n det pr t lundruar."
  - Po n det nuk mund t lundrohet me kal, - i tha nj mik.
  - E di mir, - iu prgjigj filozofi duke qeshur, - por duhet t m falni. Gabimi bhet pr hir t rims. Ather falni edhe gafat e mdha t poetve m t mdhenj se un.
  ------------------------------------------------------------------------
  MARKONI Guljem


  MARKONI Guljem (1874-1937) fizikan italian q ka realizuar pr her t par m 1897 transmetimin radioelektrik n largsi 4 kilometra


  * N kohn e lufts s par botrore nj peshkop i bri vizit Guljem Markonit kur shkenctari po bnte nj eksperiment me nj tip t ri aparati marrs.
  - Po, nga hyjn valt elektrike - pyeti peshkopi, - mos hyjn nga dritarja?
  - Jo u prgjigj Markoni, - si e shihni dritarja sht e mbyllur,
  - Po ather?
  - Ndoshta mund ta shpjegoj hirsia juaj q ka lidhje t ngushta me shpirtin e shenjt, - tha Markoni duke u tallur me t
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #83
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MASKANJI Pietro  MASKANJI Pietro (1863-1945 ) kompozitor i shquar italian


  * Pas suksesit t "Raf cliff- it" nj admirues i Maskanjit, pasi e prgzoi autorin, i tha:
  - Mjes'htr kjo sht vepr vagneriane!
  - Sigurisht, - ia priti Maskanji, - por ama pa t metat e Vagnerit. Maskanji, si edhe shum muzikant t tjer, grindej shpesh me
  libretistt.
  Nj dit nj mik i tha:
  -1 dashur Maskanji, po ti di t shkruash mir, me fines dhe gjallri, prse ather nuk i bn vet libretet?
  Mjeshtri n fillim sikur e pranoi propozimin, por shpejt tundi kokn dhe shtoi:
  - Shum bukur! Po ather me k do t grindem?


  * Kur Maskanji do t dgjonte n Rom partiturn e "Kavaleria Rustikana" q t merrte pjes n konkursin e shpallur nga Sonxonjo, nuk kishte para pr udhtim. lu desh t merrte borxh treqind lira n bankn e erinjols1', duke firmosur kambialin prkats. Kur triunfoi "Kavaleria Rustikana" n teatrin Konstanci, drejtori i banks i tha mjeshtrit t shquar q t mos ia kthente parat me kusht q t'i linte kambialin e firmosur q ta ruante si autograf.


  * Kur luajti n piano Kavalerin prpara komisionit, nj nga antart e tij, nj mjeshtr i njohur muzike, i tha Maskanjit:
  - Shiko se ktu duhet nj intermexo. Mir do t jet sikur t kesh ndonj cop ta futsh midis ikjes s Turidit dhe daljes s njerzve nga kisha.
  - Po e kam, - u prgjigj Maskanji.
  Dhe ishte Ave Maria, e kompozuar ca koh m par pr nj kish t Livornos. Q athere kjo pjes u b intermexoja e famshme e Kavaleris.
  Kavaleria Rustikana i ishte besuar pr dirigjim nj njeriu t tmerrshm, mjeshtrit Leopold Munjone. Maskanji nuk shkputej nga provat e opers por nuk guxonte t bnte edhe vrejtjen m t vogl. Shpeshher i thoshte me z t ult mikut q kishte pran;
  - Kto batuta un do t'i kisha br ndryshe, por po t hap pak gojn, ai atje m hidhet n fyt dhe m ha t gjall.


  * Kur u shfaq pr her t par opera e tij "Silvani", nj kritik e dha kshtu kronikn e Maskanjit:
  "Prpara se t ngrihej perdja publiku duartrokiti autorin n shnj besimi pr suksesin e shfaqjes. Pasi u ul perdja n fund t aktit t par, publiku duartrokiti prap, duke shpresuar se akti i dyt do t ishte m i mir se i pari. N fund t aktit t dyt dhe t aktit t fundit publiku duartrokiti pjesrisht pr nj shfaqje... mshir".


  * N Parma tenori q kndoi nj romanc t Maskanjit u fishkllye keq nga publiku. Maskanji, q ishte i pranishm dhe po rrinte n prapasken midis kuintave, iu afrua kngtarit dhe i tha dika n vesh.
  Tenori doli shpejt n sken dhe thirri:
  - Pushoni ju aty posht, prndryshe do t kndoj prap.
  Pas ksaj n sall u vendos qetsia.


  * Nj her P. Maskanji drejtoi provat e "Dinorah" t Majerbejerit. Nj kngtare e re e me z t dobt, e kndoi shum keq "Arien e gjuetarit" nga akti i tret. Kur provat mbaruan, mjeshtri i tha:
  - T lumt, e ke interpretuar aq mir rolin sa q kur kndoje nuk u dgjua vetm gjuetari, por edhe qeni i tij.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #84
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MASNE Jul  MASNE Jul ( 1842-1912) kompozitor francez


  * Kur i ati u vendos n Paris, Masneja porsa mbushi gjasht vje. Qysh ather ai kishte pasion t madh pr muzikn.
  N shtpin e tyre ishte nj piano e vjetr dhe e ma pr ta provuaf n se djali kishte prirje pr muzik e vuri q t luante nj pjes t Berliozit.

  * Njher po flisnin shum keq pr nj muzikant t ri
  - E keni gabim, - u hodh e tha Manseja. sht nj i ri shum i dashur
  dhe nuk ka aspak mendjemadhsi. Kjo sht nj cilsi shum e rall kur
  njeriu nuk ka aftsi.

  * Debysi, q nuk e donte fare muzikn e Masnes, i shkruante nj miku: "N hotelin tim sht nj zonj q kndon nj opera t Masnes n dit. Me siguri ndonj mjek ia ka caktuar kt regjim".


  * Kur qndroi nj her n Bolonj, Masne hyri n restorant dhe nisi t haj. Gatimi ishte i keq dhe mimi shum i lart.
  Kur mbaroi mori kapelen dhe thirri kamerierin. Me t ardhur kamarieri, Masneja e pa me dshprim dhe nisi t qaj.
  - Zotni, far keni? - e pyeti kamarieri i shqetsuar.
  - Ah i dashur mik, doni t dini pse po qaj? Sepse nuk do t shihemi m asnjher bashk


  * E pyetn njher Rejerin1' se 'mendonte pr muzikn e Masnes.
  - Nj aftsi e till nuk mund t mohohet, - u prgjigj ai, - por ka tepr gjra t sheqerosura dhe e prkdhel shum shijen e publikut.
  Pas disa kohsh e pyetn Masnen se 'mendonte pr muzikn e Rejerit.
  - Oh, - thirri Masneja, - nj stil i prkryer, nj theks me t vrteto energjik dhe koncepte shum t bukura!
  - Megjithat, - vuri n dukje nj nga bashkbiseduesit, - Rejeri nuk flet mir pr ju.
  - Ah, po! - u hodh Masneja me buzqeshje, - ne q t dy themi t kundrtn e asaj q mendojm.


  * Kur u shfaq premiera e par e opera "Faust" t Gunos, suksesi qe shum i madh. Midis tyre q duartrokisnin m shum ishte edhe djaloshi i ri, q i binte timpanit n orkestr. Gunoja e vuri re dhe krkoi t'i msonte emrin.
  - Nj far Masne, - i than.
  - Kt emr Gunoja nuk e harroi kurr.
  Njzet vjet m von ata dhan t dy s bashku n Paris operat e tyre.


  * Mjeshtri Masne ishte ftuar te kngtarja Paolina Viardo. Pas dreks t ftuarit iu lutn Masnes q t luante dika n piano Ai u ul n piano dhe nisi t luaj nj pjes nga krijimtaria e tij.
  Viardoja e entuziazmuar e pyeti se 'ishte kjo pjes q nuk e kishte dgjuar m par.
  - Ah, - ia bri Masneja, - sht nj pun e rinis sime, "Maria Magdalena", t ciln prej kohsh e kam ln mnjan pa shpres se mund ta shoh n sken ndonj dit.
  - E thoni me t vrtet? Do t bjm q t shfaqet n sken. Do ta kndoj un "Maria Magdalenn".
  Opera u shfaq m 11 prill 1873 dhe pati sukses t madh.


  * Kngtarja e shquar Malinbran e nisi karriern e saj me nj vepr t Masnes, i cili ishte gjithashtu fillestar. Masneja i kushtoi nj kopje t partiturs me kt mbishkrim: "Nj fillestar nj fillestareje".
  Disa vjet m von, Malibrani e takoi n nj mbrmje mjeshtrin, tashm t shquar, dhe i tha:
  - Nj fillestar a prfill t njihet me nj fillestare!
  Masneja u gzua shum kur e takoi dhe e pyeti nse kndonte ende.
  - Jo tashti jam e pajisur dhe jam trhequr nga jeta skenike, por teatri m terheq gjithnj shum dhe, n qoft se keni ndonj oper t re t bukur...
  E kam nj. Titullohet Manon.
  Me gjith kundrshtimet e mjeshtrit se ishte shum von, ajo donte qysh at nat t dgjonte notat e opers s re. Malibrani ishte e para Manon dhe kndoi pr tetdhjet net rresht.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #85
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MOLIER, Zhan Baptist Poklen  MOLIER Zhan Baptist Poklen (1622-1673) dramaturg francez


  * Babai i tij ishte shum i paknaqur q i biri kishte zn karriern e komikut. Q t'ia prishte mendjen e drgoi n provinc. Atje Molieri gjeti shoqrin e tij t dashur: msuesin e tij t vjetr, q i kishte msuar njohurit fillestare t letrsis.
  Molieri e priti me gzim kt gj. Ai n vend q t bindej pr t ln karriern, bri q edhe msuesi i tij t luaj role komike doktorsh.


  * Princi i oborrit donte ta merte Molierin si sekretar t tij ndaj nj shprblimi t mir. Molieri q tashm kishte personalitetin e tij, nuk pranoi dhe i tha:
  - Un jam aktor i mir, kurse ju m propozoni q t bhem sekretar i keq.


  * Molieri ia lexonte komedit e tij shrbtores. Kur kishte ndonj pjes q nuk e bnte pr t qeshur ai e fshihte ose e ripunonte.
  Nj her nga q deshi t'i bj loj ksaj gruaje t zgjuar, i lexoi nj komedi t nj autori tjetr. Kur Molieri i lexoi disa skena, shrbtorja thirri:
  - Kjo komedi nuk sht juaja.


  * M 5 gusht 1667 u shfaq pr her t par "Tartufi". Natn tjetr, kur teatri ishte mbushur plot e prplot me shikues pr t par shfaqjen e dyt t komedis s shquar, erdhi urdhri i kryetarit t Parlamentit pr ndalimin e shfaqjes. Ather Molieri doli n palkosken q t njoftonte publikun me ket loj fjalsh:
  - Zotrinj, ne duam t'ju japim tartuf l por zoti kryetar nuk do.


  * Disa dit mbas shfaqjes s Tartufit mbreti shkoi n teatr pr t par shfaqjen e nj farse italiane. Komedia i plqeu publikut q qeshte dhe duartrokiste.
  - Nuk e kuptoj, - i thoshte duks s Kondes2) q i rrinte pran, - se si sht e mundur q i njjti publik, q u skandalizua aq shum pr Tarturin, nuk bn gj tjetr vese duartrokitet nj fars si kjo.
  - Shikoni madhri si sht puna, - u prgjigj Kondeja, - n kt fars flitet keq vetm pr zotin, kurse te Tartufi flitet keq pr t tr fetart hipokrit.


  * Molieri, kur po kthehej nga fshati i dha nj t varfri si lmosh nj monedh prej ari. Pas pak i varfri i doli prpara dhe i tha:
  - Zotni, keni gabuar, m keni dhn nj monedh ari.
  - Shoikponi ku arrin ndershmria e ktij njeriu t thjesht, tha Molieri. Dhe i dha edhe nj monedh tjetr prej ari.


  * Dukes Montesie i than se Molieri n komedin "Mizantropi" e ka prdorur at si model pr personazhin e Alestit.
  Duka shkoi pr ta par komedin dhe, kur doli nga shfaqja, tha: - Oh, sa do t doja t'i ngjaja me t vrtet Mizantropit!


  * Nj dit mbreti i tha Molierit:
  - Kam marr vesh se keni marr mjek pr t'u vizituar dhe pas ksaj jeni br mir me shndet.
  - Madhri, - u prgjigj Molieri, - llomotitm me t nj cop her. Ai m urdhroi t merrja disa barna, un nuk i mora dhe pastaj u bra mir.


  * Molieri kishte zn krevatin prej disa ditsh. Kur erdhi mjeku shrbtori i tha zotnis s tij t bhej gati.
  - Mjeku? - thirri Molieri, - thuaji t lutem se jam smur dhe nuk mund t pres asnj njeri.


  * Mbreti i Prusis, Frederiku II, ishte n shfaqjen e nj komedie. Ai u udit se t gjith francezt q ishin n teatr, qeshn pr gjra q at nuk e bnin fare pr t qeshur. Kur pyeti nj francez, ai iu prgjigj:
  - Madhri, kjo gj ndodh sepse jan shum iluzione q ju nuk mund t'i kuptoni, sepse nuk e njihni ashtu si duhet Parisin,
  - Do t jet shum mir, - u prgjigj mbreti, - por kur kam par "Mizantropin" e Molierit, e kam kuptuar t gjith komedin shum mir edhe pa e njohur Parisin.


  * Kur vdiq Molieri arqipeshkvi nuk donte ta varroste n varrezat e
  besimtareve.
  E veja iu drejtua mbretit, i cili e zgjidhi mosmarrveshjen me nj
  vendim shum t menur.
  - N far thellsie, - pyeti mbreti, - shkon toka e shenjt?
  - N katr metra, - u prgjigj arqipeshkvi.
  - E po mir ather, futeni edhe nj metr m thell, - urdhroi mbreti
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #86
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MONTESKJ, Sharl Lui  MONTESKJ Sharl Lui (1689-1753) filozof, iluminist, historian dhe shkrimtar francez


  * Monteskj ishte shum i but me antart e familjes s tij. Nj her iu desh t'i qortonte shum ashpr fmijt ndonse n prani t nj mikut t tij, t cilit m pas i tha:
  - Kta jan si ort q duhen kurdisur vazhdimisht.


  * Monteskj ishte pritur me simpati t madhe n botn e artit. Kur doli vepra e tij "Letrat persiane" personalitetet e shquara e trajtuan shum ftoht. Ai vet e shpjegoi kshtu kt ftohtsi:
  - Duhet ta kuptoni, se sht e nevojshme t dish t meritosh shum, q t mund t mbash me durim lavdrimin e t tjerve.


  * Suli, artist i madh anglez kur ishte n Franc mbeti shum ngusht pr t holla. Meq druhej pr t'i krkuar ndihm t drejtprdrejt filozofit t shquar, ai ia krkoi me ann e nj letre, t ciln e formuloi kshtu: " I dashur Monteskj, kan dshir t madhe q t m varin, por besoj se nuk do t m varin, n qoft se do t kisha njqind skude." Monteskj e kuptoi domethnien dhe u prgjigj: "I dashur Suli; ja ku i kini t njqind skudet dhe mos e vononi por ejani sa m shpejt q t m takoni."


  * Monteskjn e ftonte shpesh nj zonj. Nj her i tha asaj: - Shikoni, e ngrna sht nj nga t katr qllimet e jets s njeriut. Se cilat jan tre t tjerat, un kto nuk kam mundur t'i di asnjher.
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #87
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MURZHE, Enrik  MURZHE Enrik (1822-1861) romancier francez


  * Kur doli "Jeta e Bohems" nj komediograf i kohs donte t kthente n komedi kt vepr. Kur pyeti pr autorin i than se jetonte n tavanin e nj shtpie. Atje e gjetn Murzhen shtrir n krevat megjithse ora ishte dymbdhjet e mesdits.
  Poeti shpjegoi se ishte i detyruar t rrinte n krevat- sepse kishte uar pr t rregulluar t vetmet kpuc q kishte.
  - Keni ngrn mngjes? - e pyeti miku.
  - Po...dje, - u prgjegj Murzhe. Komediografi e ftoi t hanin s bashku mngjesin.
  - Ather m duhet t'i thrres portieres q t m sjell kpuct. Komediografi krkoi m kot zilen.
  - Oh, jo, jo! - i tha Murzhe. Ktu ka disa rregulla t vjetra q duhen respektuar. Zile nu ka, por merrni nj tjegull nga atia dhe hidheni npr shkall. Portierja e di sinjalin dhe vjen menjher t marr porosin.


  * Shkrimtari i "Jets s Bohems"e kishte prjetuar gjith mjerimin dhe mosprfilljen e kohs. Ai kishte qen redaktor i s famshmes Castaro, e cila nuk ishte gazet letrare, por nj gazet e vogl profesionale e kapelexhinjve. Prej andej kaloi n nj gazet t vrtet letrare, megjithse ishte nga m t parndsishmet dhe paguante keq. Murzhe thoshte se proza e tij ishte paguar pr tet franga dhe, pak koh m von drejtori u zhduk pa i paguar fare autorit. Kur nj mbrojts i tij i dha treqind franga si parapagim, Murzhe u b si i mndur nga gzimi. Shpenzoi pr t bler nj krevat t re, nj pal kpuc, disa libra dhe nj pal araf. Ai fjeti kaqi lumtur sa pa n ndrr sikur kishte fjetur me ... "Bankn e Francs".


  * Murzhe ishte i dhn pas gjahut, por nuk ishte shum i zoti. Nj her nj fshatar, t cilit i erdhi keq q poetit nuk i kishte vajtur mbar gjahu, i fali nj lepur t gjall q t dukej para shokve se edhe ai kishte vrar dika. Meqense lepuri ishte i gjall ai duhej ta vriste, q t dukej si trofe gjahu. Murzhe e lidhi, u mat q ta qlloj por goditi litarin, dhe lepuri iku.
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #88
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  MUSORGSKI, Modest  MUSORGSKI Modest (1839-1881) kompozitor i shquar rus  * N shtator 1846 Musorgski ishte oficer dhe komandonte gardn e spitalit t Shn Nikolls n Petrbug. N kt spital kryente shrbimin si asistent nj mjek i ri e simpatik, t cilin Musorgski e bri shpejt mik. Nj mbrmje ishin ftuar t dy n shtpin e drejtorit t spitalit, Asistenti i ri u ul n piano pr t luajtur dika nga kompozimet e tij. Sapo u ul n piano Musorgski i pa duart q i kishte t trasha, jo fort t shkathta dhe i tha:
  - E si mund t luash me ato duar?
  Mjeku u ngrit dhe n vend t tij u ul Musorgski pr t vazhduar pjest nga Traviata dhe Trovatore. Mjeku i ri ishte Borodini. Ky ishte takimi i par midis dy kompozitorve t mdhenj.


  * Musorgski e braktisi karriern ushtarake q t'i kushtohej muziks. Pas ca kohsh mbeti shum ngusht dhe u detyrua t hynte si nnpuns, edhe pse i mbetej shum pak koh e lir. Ai nisi punn si shkrues i gjendjes civile dhe pr tetmbdhjet vjet nxiu letr pr shkresa t mrzitshme. Si nnpuns i vogl q ishte nuk i dilte rroga pr t jetuar. Pr t nxjerr dika m shum merrej n shtpi me kopjime t rndomta. Pr muzikn nuk i mbetej vese fare pak koh. Gjat ksaj kohe ai kompozoi "Boris Godunovin", duke treguar ngulm dhe pasion t madh pr punn.


  * "Boris Godunovi" nuk u pranua nga komisioni i oborrit perandorak t Petrburgut. Opern e futi n sken nj kngtare me emrin Platonova. Ajo vuri si kusht pr prsritjen e kontrats s saj pr pun, shfaqjen e "Boris Godunovit". Drejtori, q nuk mund t bnte dot pa kt kngtare, thirri kryetarin e komisionit dhe i krkoi arsyen e mospranimit t opers.
  - Po opera nuk vlen asgj, - tha kryetari.
  - Kurse mua m kan folur shum mir pr t dhe do ta v n sken edhe pa plqimin tuaj.
  Q n shfaqjen e par opera pati sukses t bujshm.
  Me gjith suksesin e madh kritika u shpreh kundr operas dhe n prgjithsi kundr muziks s Musorgskit. Muzikanti q ishte i ndrgjegjshm pr vlern e muziks s tij, thoshte:
  - Orvajtja ime pr t paraqitur n muzik t gjall njeriun do t kuptohet vetm nga njerz t gjall. Edhe pse njerzit q vegjtojn hedhin balt, vepra ime prap do t ec prpara m shpejt.


  * Kur dgjoi "Vallen makabre" t Sen Sansit, Musorgski tha gjith inat: - Nuk sht kjo muzika q na duhet. Nuk na duhet as muzik, as fjal, as penela e as dalta. Djalli do t'ju hedh posht juve, gnjeshtar dhe hipokrit. Jepni mendimin jetsor, hyni n bised me njrzit pr subjektin q keni zgjedhur. Arti sht nj mjet, jo nj qllim, sht mjeti pr t folur me njerzit.
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #89
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  LIKURGU


  LIKURGU (Lindi v. 925 p.e.s.) legjislator i njohur i Sparts  * Spartant e pyetn Likurgun se pse nuk e rrethonte me mur qytetin e Sparts.
  - Sepse, - u prgjigj legjislatori i madh, nj mur me gjokse heroike vlen m shum se nj mur me tulla.

  * Kur e pyetn Likurgun, se si qe e mundur q e mbante t fort atdheun dhe t kishte t siguruar fitoren mbi armikun, ai u prgjigj:
  - Duke mbetur t varfr, duke mos krkuar t shtypim t tjert dhe duke treguar ksisoj se jemi m t fort se ata.  * Likurgu mori dy klysh t vegjl nga e njjta bue dhe e rriti n kushte krejt t ndryshme: njrin e msoi t qullt dhe delikat, kurse tjetrin e msoi me ushtrimet e gjahut. Kur u bn t mdhenj i oi n sheshin publik t Sparts, u vuri n mes nj pjat me ushgim t lakmueshm dhe lshoi aty pran nj lepur. Qeni i msuar delikat u lshua shpejt tek ushqimi i pjats, tjetri ndoqi lepurin dhe e kapi. Qytetart spartan duartrokisnin ndrsa Likurgu tha:
  - Shikoni sa e madhe sht forca e edukats. Q t dy jan nga e njjta nn dhe kan lindur n nj koh. Kshtu ndodh edhe me njerzit.  * E pyetn nj her Harilaun nipin e Likurgut se si ishte e mundur q xhaxhai i tij kishte br pak ligje.
  - Sepse, - u prgjigj Harilau, - nj popull q flet pak, nuk ka nevoj pr shum ligje.  * Meqense zakonet spartane qen krijim i Likurgut po sjellim disa aspekte nga jeta e institucioneve t ktij qyteti. Nj nga institucionet e Likurgut prshkroi ushqimet n prgjithsi. Si gjell kombtare ishte i famshmi lng i zi pr t cilin sht folur shum.
  Mbreti i Pontit donte ta shijonte kt lng dhe bleu nga nj kuzhinier spartan. Nj spartan q ishte aty pran i tha:
  - Zotni n kt gjelln tuaj mungon dika q i jep shije.
  - E cila sht kjo i tha mbreti?
  - sht ajo q para se t hash duhet t bsh nj banj n Eurota. Kjo do t thoshte se vetm n Spart dhe n mjedisin e spartanve sht i plqyeshm ky ushgim.  * Nj i huaj e pyeti nj spartan n se kishte rrezik t kaloje npr Spart.
  - Ka rrezik, - i tha spartani - vetm pr luant, kurse lepujt e kan erdhen e tyre n portat tona.  * Nj nn spartane, kur i biri i tregoi pr vdekjen heroike t vllait, i tha:
  - Prse nuk e shoqrove edhe ti?
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #90
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  LA FAJET  LA FAJET (1757-1834) nj prej eksponentve kryesor t revolucionit francez  * Mbretresha Maria Antoneta e thirri La Fajetin pr t'u kshilluar me t pr nj dhurat q donte t'i drgonte Uashingtonit. La Fajeti i tha se dhurata t tilla do t'u bnin edhe mbretit t Suedis dhe disa mbretrve t tjer.

  - Kta nuk jan vese disa mbretr, kurse Uashingtoni sht dika tjetr.  * Mirabo me ann e agjentve t tij e njoftoi La Fajetin se pr ta shptuar Francn ishte e domosdoshme nj marrveshje midis tyre. Po gjenerali krenar iu pergjigj:

  - Un e kam mundur mbretin e Anglis n forcn e tij, mbretin e Francs n autoritetin e tij dhe, sigurisht, nuk do t jet konti Mirabo q do t m bj t jepem.  * Kur shkoi pran Uashigtonit La Fajeti i gjeti trupat kryengritse t pajisur keq dhe shum t padisiplinuar. Uashingtonit i erdhi keq t paraqiste trupat e tij n at gjendje para nj oficeri francez, kur dihej se francezt ishin shembull n disiplin dhe t pajisur mir.

  - U ndodha ngusht, - tha Uashingtoni, - sepse m duhet t paraqes

  trupat e mia para nj gjenerali francez.

  La Fajeti i tha me modesti:

  - Un kam ardhur ktu t msoj vet dhe jo t msoj t tjert.  * Nj vit t korrat e grurit ishin t kqia dhe administratori i tha La Fajetit:

  - Ja momenti i prshtatshm pr t shitur me mim sa m t lart grurin q ne e kemi vn mnjan.

  - Mua, prkundrazi, m duket rasti m i mir pr ta dhn falas - iu
  prgjigj La Fajeti administratorit q mbeti si i shtangur.  * N nj pritje publike njeri q krkonte nj post nga La Fajeti, tregoi titujt e fisnikris, duke kujtuar se kshtu do ta bindte leht. La Fajeti ashtu i ftoht, i tha:

  - Titujt tuaj t fisnikris, m besoni, nuk prbjn asnj penges.  * Kur Napoleoni ishte n kulmin e pushtetit t tij, La Fajeti ishte trhequr nga jeta publike dhe jetonte thjesht n viln e tij n fshat. Napoleoni ather tha;

  - T gjith kan vn mend n Evrop me prjashtim t njrit, La Fajetit. Ai asnjher nuk sht kthyer prapa n rrugn e tij. Ju besoni se ai sht trhequr prfundimisht, ndrsa un po ju them se ai sht gati gjithnj t rifilloj!  * La Fajeti ka qen nj nga kundrshtart m t vendosur t Napoleonit. Kur ra Napoleoni nj mik i tha La Fajetit:

  - ke br gjat gjith ksaj kohe?

  La Fajeti iu prgjigj:

  - Kam ndenjur m kmb.

  Kshtu tregoi se nuk bashkohej me pruljen e prgjithshme para Napoleonit.  * Pas Vaterlos Luiano Bonoparti mbronte me kmbngulje n Paris
  pozitat politike t t vllait. La Fajeti e oi shtjen e Bonapartit n parlament ku tha:

  -Kockat e djemve dhe t vllezrve tan dshmojn pr besnikrine
  ton ndaj Napoleonit. Prej m shum se dhjet vjet tre milion francez kan vdekur pr nj njeri q donte t luftonte akoma kundr gjith Evrops.

  Ne kemi br shum pr t, tashti detyra jon sht nj, t shptojm atdheun. Pas rnies s Napoleonit, La Fajeti, e priti me simpati kthimin e burbonve, sepse shpresonte se e kaluara do t'u kishte shrbyer si msim. Por nuk ndondhi ashtu. Shum shpejt Restaurimi u kthye n shtypje. Ather La Fajeti tha:

  - Jan krejt t pandreqshm.  * La Fajeti punoi n fshehtsi kundr burbonve. Gjat Restaurimit ai prgatiti nj grusht shteti pr t rrzuar Karlin X dhe pr t vendosur Republikn. Miqt e tij krkonin t'i prishnin mendjen q t hiqte dor nga kjo ndrmarrje e rrezikshme.

  Dita m e bukur e jets sime, - iu prgjigj me krenari La Fajeti, - do t jet kur t ngjitem n trekmbsh dhe t vulos me gjakun tim parimet e jets sime.  * Belgt drguan nj komision te La Fajeti pr t'i ofruar kurorn e mbretit t tyre. La Fajeti nuk e pranoi dhe, me vendosmri e duke qeshur iu prgjigj:

  - Nj kuror pr mua? Me siguri q do t m rrij mjaft mir! Besoj q do t jet njsoj sikur t'i vsh maoku unaz!

  * Nj anglez bri nj udhtim t posam nga Londra n Paris pr t par La Fajetin.

  - Desha t shihja, - shpjegoi anglezi kur u kthye n Angli, - se si sht nj njeri q nuk ka pranuar kurorn mbretrore.
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #91
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  LA FONTEN Zhan  LA FONTEN Zhan (1621-1695) poet dhe fabulist francez  * La Fonteni po bisedonte me nj t njohurn e tij q sapo kishte mbetur e ve.

  Ah moj zonj, - i tha kur po qanin, - t humbassh burrin sht me t vrtet nj dhembje e madhe pr nj grua t przemrt sikurse jeni ju!

  Pastaj fabulisti i madh e largoi vmendjen pr nj ast diku gjetk. Duke rimar fjaln ai kujtoi se po fliste me nj grua tjetr q kishte humbur djalin e saj. Prandaj shtoi:

  - Pr fat mund, t ngushlloheni me t tjert q ju kan mbetur.  * La Fonteni si njeri i hutuar q ishte, tet dit pasi varrosi nj mik vajti n at shtpi pr dark.

  - Por, - u prgjigj kamarieri, - zotnia shkoi n varreza tet dit m

  par. Nuk e dini?

  - Ah, po nuk ma mori mendja se ai do t rrinte kaq shum.  * La Fonteni ishte njher n shtpin e Dupinit, doktor i shkencave n Sorbon, bashk me t birin e vet. Ky n fjal e sipr bri disa vrejtje pr t atin. Kur djali u largua, La Fonteni, q e kishte prshndetur me respekt t madh, u drejtua nga i zoti i shtpis dhe e pyeti se kush ishte ai djal q iku. Tjetri e shikoi i habitur dhe thirri:

  - Si, po a nuk ishte yt bir ai?

  - Po, po - u prgjigj La Fonteni, - tashm po m duket se e kam par

  edhe her t tjera at njeri dhe pamja e tij nuk m'u duk e re.

  * La Fonteni paraplqente m shum fabulat e autorve t lashtsis se sa t tijat. Nj letrar i kohs, q nuk e linte t qet, thoshte:

  - far njeri i trash ky La Fonteni shkon deri aty sa beson seriozisht se autort e lashtsis kan m shum mprehtsi se ai.

  * Kur po flisnin pr fabulat e La Fontenit, nj zonj pariziane tha: - Ato jan si nj shport e mir me qershi. Krkon t marrsh ndonj kokrr dhe n fund sheh se shporta ka mbetur bosh.

  * La Fonteni jetonte n mes t turms sikur t ishte m me t shkrettirs. Nj personalitet q po shkonte nj mngjes n Versaj, e pa nn nj pem t rrugs t zhytur n mendime . Edhe n mbrmje e gjetn prsri n t njjtin vend. As shiu q po binte pa pushim dhe as vajtjeardhjet e karrocave nuk e kishin shkputur nga mendimet e thella.  * Nj zotni i pasur e ftoi La Fontenin pr t br nj bised plot humor. Ai mbeti i zhgnjyer kur pa se hante n heshtje, i mrzitur dhe me pamje t hutuar. Sapo mbaroi s ngrni krkoi t ikte se kishte nj mbledhje n akademi. T gjith t pranishmit i than se pr mbledhjen kishte ende shum koh pr t vajtur n orn e caktuar.

  - E di, - u prgjigj La Fonteni - por do t marr rrugn m t gjat q kaloj kohn.

  * La Fonteni e kishte br vet epitafin ku thuhej: "Ktu shtrihet Zhs q iku ashtu sikurse kishte ardhur. Hngri trashgimin dhe kapita duke besuar se pasurit jan gjra fare t panevojshme. Kur arriti t gj< koh t mir, at e ndau n dy pjes, njrn e prdori pr t jetuar d tjetrn pr t mos br asgj".

  * La Fonteni e ruante gjithnj gjakftohtsin. Nj her kur ishte gjndje shum t keqe pr t holla shkoi n mbledhjen e Akademis mb; ishte br apeli. T gjith akademikt krkuan t bhej prjashtim pr

  - Jo zotrinj, - tha La Fonteni, - nuk do t ishte e drejt, kam ardh von dhe faji sht imi. Ai nuk deshi kurrsesi q t prisheshin rregulla akademis pr t.

  * N akademin franceze po zhvillohej nj mbledhje, ku do t ishin pranishm edhe disa njerz t tjer si dgjues t thjesht.

  La Fonteni dhe shum t pranishm t tjer kishin mbetur jasht n q kishte shum njerz.

  Kur po dilnin nj akademik, kolegu i tij, e pyeti pse nuk kishte mai pjes n mbledhje.

  - Kishte shum njerz, - u prgjigj La Fonteni, - dhe nuk dija sesi
  bja pr t hyr.

  - Ta marr djalli, - thirri kolegu i uditur, - po do t mjaftonte q thonit se kush ishit dhe gjithka do t rregullohej menjher.

  - E vrtet, - u prgjigj La Fonteni, - po ja q nuk m shkoi n meni
  nj gj e till.

  Nj zonj e b.ukur kishte rn n dashuri dhe e donte shum Fontenin. Shpesh ajo bnte shaka t forta me qndrimin prej babaxhi t La Fontenit. Nj mbrmje ajo mbeti vetm n shtpi dhe m von kujl

  - Kisha mbetur vetm me tri kafsht e mia shtpiake: qenin, mac dhe La Fontenin.  * Nj zonj e b.ukur kishte rn n dashuri dhe e donte shum Fontenin. Shpesh ajo bnte shaka t forta me qndrimin prej babaxhi t La Fontenit. Nj mbrmje ajo mbeti vetm n shtpi dhe m von kujl

  - Kisha mbetur vetm me tri kafsht e mia shtpiake: qenin, mac dhe La Fontenin.  * Kur La Fonteni u smur rnd, prifti i rrinte shum rreth e qark pr t'i br shrbimet fetare. Infermierja q i shrbente t smurit i tha priftit:

  O at! Lreni t qet e mos e mundoni shum, se ai bri m shum budallallqe se mkate dhe zoti nuk do t ket kurr guximin q ta dnoj.
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #92
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  LAMARTIN ALFONS (D)  LAMARTIN ALFONS (D) (1790-1869) POET I DGJUAR FRANCEZ, HISTORIAN DHE POLITIKAN  * Nj nga gazetart e kohs s tij e prcaktoi Lamartinin me kto fjal:

  - Lamartini sht Marsejeza e knduar n kish.

  - Si trashgimin e tij, ashtu edhe parat q fitoi nga botimi i librave

  Lamartini i shpenzoi q t gjitha dhe n pleqri jetoi midis vshtirsish t mdha financiare.

  - Nj her jetoja pr t punuar - u thoshte ather miqve t tij, - tashti
  punoj pr t jetuar.  * Lamartini shfajsohej pr lavdrimet q i kishte br veprs s tij duke thn:

  - Po far doni prej meje? Edhe perndia ka nevoj pr reklam. A nuk
  i ka perndia pr kt pun kambanat?

  * Midis delegacioneve t shumta q paraqiteshin n qeveri, nj numr i madh ishte nga grat. Dhe nuk ishte gj fort e leht ta bj kt pun. Por edhe n rastet m t vshtira e delikate shpirti hokator i Lamartinit nuk shuhej asnjher.

  Nj dit nj grup grash si prfaqsuese t rrobaqepsve arritn me flamur n dor n pallatin e qeveris dhe paraqitn krkesat e tyre. Lamartini iu prgjigj me nj fjalim t bukur q entuziazmoi grat. Njra prej tyre, nj shejtank q dukej si burr, iu afrua poetit q ta prqafonte dhe ta puthte przemrsisht.

  Lamartini pa u turbulluar i tha:

  - Qytetare mos harro se burrat midis tyre shtrngojn duart.


  * Lamartini i lejoi nj deputeti, q mbahej si njohs dhe mbrojts i artit, poemn e tij "Rnia e nj ngjlli". Kur mbaroi leximin deputeti thirri: - Oh, po kam edhe un nj nip q shkruan budallallqe t tilla.

  * N mosh t thyer Lamartinin e la aq shum kujtesa sa q kur dgjoi nj mik q po lexonte nj fragment t nj poeme t tij t njohur, u emocionua shum dhe tha:

  - T kujt jan kto vargje?

  * I plakur dhe n gjndje shum t vshtir financiare shkoi pr t qar hallin te nj miku i tij gazetar. I tregoi pr poshtrimin q i bnin njerzit e elits, t cilt monin vetm paran dhe talleshin me poetin q kishte rn n fatkeqsi.

  - E dini q nj ish kolegu im nuk u ua as n kmb kur i vajta n shtpi? - tha Lamartini.

  - N shtpin time do t keni pritjen m t mir, - u prgjigj gazetari

  - dhe duke hapur dern e studios thirri: zotrinj, ja zotria e tij Lamartinil

  N studio ishin disa letrar, artist dhe nj aktore e bukur t cilt u ngritn n kmb dhe prshndetn poetin me buzqeshje.

  - N shtpin time zotrinj, - shtoi gazetari, - aftsia sht gjithnj mbret.

  * Kur ra Napoleoni Lamartini tha:

  - Perandoria nuk ishte tjetr vese policia. Tashm q ajo ka rn, mua m duket se jam liruar nga nj pesh prej tridhjet atmosfer nga trupi dhe mendimi. Napoleoni ishte nj vrass i pabes i mendimeve t lira, nj shtyps i s vrtets.

  * Nj aktor deklamoi nj poezi t Lamartinit n pranin e tij. Nj ast ai u ndal se harroi nj varg nga poezia.

  - T lutem ma kujto pak, - i tha Lamartinit.

  - Un t t kujtoj? Po un nuk mundohem t kujtoj kurr as nj varg
  nga poezit e mia. Do t bja m leht qindra t tjera. far t t them?

  Kam aq shum vargje t t tjerve n kok, sa q nuk mund t arrij t kujtoj t miat.  * Duhej t ishte si nj lloj pianoforte me nj tastier, n t ciln do taste t'i prgjigjej nj shkronj. N vend q t shkruanim me pen, t preknim tastet sikur t'i binim pianos.

  Makina e ndrruar prej Lamartinit doli pesmbdhjet vjet m von.

  * Kur ishte ministr Lamartini priti kryetarin e bashkis s nj prefekture t vogl. Ai erdhi pr t'u ankuar pr nj nnprefekt t ri q ishte caktuar.

  - Po kuptojeni ju lutem tha kryetari i bashkis, - keni drguar pr

  nnprefekt nj marangoz.

  - Dhe nuk ju duket e drejt? Po duhet ta kuptoni q ebanistt na duhen

  t'i ruajm pr prefekturat e rndsishme, - i tha Lamartini.  * Varfria n t ciln jetonte nuk e pengonte zemrn e tij t mir t bnte dhurata pr njerzit e afrm me raste prvjetorsh. Lamartini shkonte te nj miku i tij, t cilit i merrte me kredi dhurata t bukura.

  T afrmit i merrnin me gzim t madh dhuratat, por pastaj fshehurazi ia drgonin prsri shitsit, i cili, si pjesmarrs n kt loj, nuk ia krkonte parat Lamartinit.
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #93
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Latur, Moris
  Latur Moris (1704-1788) piktor i madh francez i shekullit 18- t  * Megjithse njeri pa prkrahje, Laturi e mbajti lart dinjitetin e tij prball do autori t lart shtetror.  Ai thoshte shpesh:  - 'mund t bjn me mua princrit dhe zotrinjt?  Aftsit e mia jan shtja ime!  Ai nuk deshi ta mbaronte nj portret q kishte filluar pr t dy motrat e mbretit.  * Mbreti kmbngulte m kot q Laturi t bnte nj portret pr madam Pompadurin. Ai nuk pranonte duke thn se kurr nuk pikturonte n shtpin e t tjerve. Pompaduri po t donte le t merrte mundimin dhe t shkonte n shtpin e tij.  Megjithat Laturin arritn ta bindnin q t shkonte n Versaj, por me kusht q t punonte vetm pr vetm me modelin. Kshtu krejt i lir iu vu puns. Kur nj ber n sallon erdhi mbreti, piktori pa u ngritur fare nga vendi i tha Pompadurit:  - Zonj, a nuk m premtuat se nuk do t hynte asnj njeri i bezdisshm. Mbreti qeshi nga qortimi dhe i tha piktorit q t vazhdonte. Por piktori  iu prgjigj:  - Un nuk mund t vazhdoj kshtu. Kur ndrpritem sht e pamundur t vazhdoj punn prap.  Menjher mblodhi plakat e doli.  * Moris Laturin e ftuan pr t br portretin e Luigjit XV.  Pas shume mospranimeve, piktori shkoi m n fund n oborrin e mbretit, i cili e priti n nj sall ku do gj ishte gati pr t nisur punn.  Piktori i tha se ky vend nuk ishte i prshtatshm pr t pikturuar sepse kishte shum drit.  - Un e kam zgjedhur pasi kshtu t veuar nuk do t na shqetsoj njeri, - tha mbreti.  - Si? - thirri Laturi - po un besova se ju do t ishit zot t paktn n shtpin tuaj.
  ------------------------------------------
  Laplas, (Pier Simon)  Laplas (Pier Simon) (1749-1877) matematikan, fizikan dhe astronom i dgjuar  * Kur Laplasi botoi librin e tij "Matematika qiellore" q ishte n at kohe nj mrekulli e shkencs, Napoleoni e prgzoi me shum przemrsi autorin. Ai e ftoi n Tyleri dhe duke biseduar pr librin i tha:
  - Vepra juaj sht shum e bukur, zoti Laplas, por kam vn re se emri i zotit nuk prmendet gjkundi.
  - sht e vrtet madhri, - u prgjigj Laplasi, por un nuk kisha nevoj pr kt hipotez.
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #94
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Leonkavallo, Ruxhero
  leonkavalo Ruxhero (1858-1919) muzikant i famshm italian  * Leonkavalo vajti n Paris kur po shfaqej n nj teatr opera e tij "Palaot".  Ai shkoi n shfaqje si i panjohur. Ashtu ulur n karriken e shikuesve, atij q kishte pran i tha:  - Zotni edhe un jam muzikant dhe besoj se marr vesh nga muzika. M duket se kjo oper, q nga fillimi e deri n fund sht vjedhje dhe fallsifikim i plot. Kavatina sht marr nga Berliozi, dueti i aktit t par sht nga Gunoja, ndrsa finalja sht nj kopje e padenj e Verdit.  Ai q kishte pran aty pr aty heshti. T nesrmen n nj gazet ishte shkruar me t mdha: "Opinioni i Leonkavalos pr opern e tij esht ky: opera ime sht vjedhje".  Njeriu pran Leonkavalos n shfaqje ishte nj gazetar q e kishte njohur kompozitorin.  * Opera e famshme "Palaot" e Leonkavalos ishte titulluar n origjinal n numrin njjs "Palao". Baritoni q do ta kndonte n shfaqjen e par i tha botuesit:  - N operat e repeptorit tim roli i baritonit duhet t jet prfshir n titull. Ktu prkundrazi titulli sht prmbledhur vetm te tenori. Prandaj n qoft se nuk ndrron titullin un nuk kndoj.  far duhej ber. Duhej shkuar shpejt n sken pa humbur koh. Botuesit i lindi ideja gjeniale pr ta ndryshuar titullin nga "Palao" n "Palaot". Kshtu n kt titull u prfshi edhe roli i baritonit.  Pas ksaj baritoni shkoi n sken dhe opera pati sukses t plot.  * Leonkavaloja aso kohe ishte n gjendje t mjerueshme. I nxitur nga suksesi i Maskanjit me "Kavalerin", ai i shkroi vet libretin e opers Palaot. Pastaj ndrhyri te botuesi Sonxonjo me kngtarin Frandin.  - E pamundur, - u prgjigj i pamshirshm Sonxonjo.Omnibuzi sht mbushur, ka shum mjeshtra brenda.  Me kmbnguljen e tij t madhe ai bri q Sonxonjoja, pa marr prsipr asnj detyrim, ta dgjonte operan. T nesrmen Leonkavalo vajti shpejt te botuesi dhe interpretoi n piano muzikn e operas. Sonxonjoja shtiste npr dhom me shqetsim, ndrsa Frandini q e dinte kuptimin e ksaj shtitje i lutej botuesit t ndalonte. Nga bukuria e muziks Sonxonjoja n nj ast qndroi n vend. Kjo donte t thoshte se opera ishte pranuar. Madje Sonxonjoja i dha mjeshtrit nj rrog mujore t caktuar, jo edhe aq t bollshme, por t mjaftueshme per t dal nga gjendja e rnd.
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #95
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Leonidha
  leonidha Mbret i spartaneve, vdiq n V. 480 p.e.s.

  * Nj ushtar shkoi i shqetsuar prpara Leonidhs dhe i tha se armiqt ishin afruar shum.  - Po ne, - i tha Leonidha, - a nuk jemi shum afr tyre?  * Kur Leonidha e pershndeti per t fundit her gruan e tij ajo e pyeti:  - far amaneti po m l?  - T l amanet q t martohesh me nj trim t denj pr mua, q do t te bj nn t merituar.
  --------------------------------------------------------------------------------------
  LESING Efraim  LESING Efraim (1729-1781) shkrimtar dhe kritik gjerman


  * Nj autor i ri mori nga Lesingu kt prgjigje pr veprn e tij:
  - Ka dika t re dhe t vrtet n kt traktatin tuaj, vetm se e reja nuk sht e vrtet dhe e vrteta nuk sht e re.

  * N pleqri Lesingu u b njeri shum i hutuar. Nj mbrmje, kur u kthye n shtpi, ia hapi dern shrbtori. Ai nuk e njohu nga errsira e madhe, dhe i tha:
  I zoti i shtpis nuk sht kthyer ende.
  - Nuk ka asgj, - u prgjigj Lesingu, - vij prap nj her tjetr. Lesingu iku menjher.

  ----------------------------------------------------------------------------------------
  LINE, Karl Von  LINE Karl Von (1707-1778) natyralist suedez


  * Ishte biri i nj prifti protestant. Meqense ne shkoll nuk prfitonte asgj dhe ishte shum i padisiplinuar, i ati e futi si irak te nj kpucar. Atje nj klient i dyqanit vuri re se fmija ishte shum i zgjuar dhe vrojtues i fort. E mori n mbrojtje dhe vuri re q ai kishte nj dashuri t madhe pr bimt dhe pr lulet. I dha disa libra nga historia e natyrs pr ta ndihmuar at n punt e tij. Profesori e priti dhe e trajtoi mir dhe kur erdhi koha q e la msimdhnien i ofroi katedrn e tij. Ky prparim i menjhershm i shtoi ambicjen kolegve, t cilt nisn sulmet. Line u persekutua aq shum sa u largua n mrgim. Shkoi n Danimark ku botoi edhe veprat e tij kryesore.


  * N mosh t thyer Line humbi kujtesn. Ky njeri, q u kishte vn emra kaq t bukur dhe kaq shprehs nj ushtrie t tr kafshsh dhe lulesh, nj dit arriti t mos mbante mend edhe emrat e fmijve t tij. Pr kt qante me lot.


  -------------------------------------------------------------------------------------------------
  LUIGJI XV  LUIGJI XV (1710-1774) mbret i Francs


  * Mbreti Luigji XV shpesh kalonte aste hutimi. Nj her e pyeti ambasadorin e Venedikut:
  - Nga sa antar prbhet Kshilli i t Dhjetve?
  - Nga dyzet madhri, - iu prgjigj ambasadori i cili kujtoi se mbreti bnte shaka.


  * Nj favorit i propozoi Luigjit XV nj taks t re pr shtetasit, taksn e zgjuarsis.
  -T gjith do ta paguajn menjher kt taks, - tha propozuesi, sepse askush nuk donte ta mbante veten pr budalla.
  - Ide e mrekullueshme, - thirri mbreti: pastaj pr mirnjohje Luigji XV lejoi q kt taks t mos e paguante vetm propozuesi.
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #96
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  LIST Franc


  List Franc (1811-1886) pianist dhe muzikant i famshm hungarez


  * Muzikanti i raadh kur ishte ftuar n kshtjelln e Jashit (Rumani) dgjoi disa cigan q po kalonin n nj fshat aty pran. Kryetari i tyre nj far Barbo, u tha ciganve q t kndonin pr s dyti nj kng me t vrtet t bukur. Listi mbeti i shtangur dhe kur mbaroi pjesa tha:
  - Bukur! Me t vrtet bukur. Tani Barbo dgjo edhe muzikn time. Listi u ul n piano dhe nisi t ekzekutoj nj improvizim t ndrlikuar me variacione t vshtira.
  - Mjeshtr, - i tha ather Barboja, - melodija jote sht aq e bukur dhe m bri aq shum pr vete, sa q po t m lejoni, do t prpiqem q ta riprodhoj.
  Listi nuk mund ta besonte kurr nj gj t till, sepse i dukej e pamundur. Ndrkaq Barbo dhe cigant e tjer ia nisen pjess q dgjuan nga Listi. Kur prfunduan Listi u ua, e prqafoi plakun ngrohtsisht dhe i tha:
  - O cigani Barbo, msuesi im. Zoti t ka br artist dhe je m i madh se un.


  * Listi do t jepte nj koncert n nj sall ku do t ishte edhe mbreti. Kur hyri mbreti, mjeshtri po bhej gati t fillonte. Listi dukej shum i turbulluar.
  Kishte vendosur partiturn n nj poltron aty afr dhe nj baronesh e shndosh ishte ulur sipr partiturs.
  Listi iu afrua baroneshs dhe i tha:
  - M falni baronesh por partitura q keni posht nuk sht pr instrumenta frym


  * Princi Feliks Linhovski muzikant i mpreht, kur ishte mysafir te Listi bri nj udhtim t gjat me t dhe mjeshtri i shquar i pagoi t gjitha shpenzimet.
  Satiriku Hajne e prcaktoi kshtu kt rast: "Franc List mbrojtsi i njerzishm i prindrve me talent".

  * Pianisti i famshm kur ishte n Rom shtiste shpesh n kshtjellat romake. Nj nate zuri shtrngata dhe koha u ftoh shum. Listi doli nga vila e mikut t tij dhe rrugs takoi nj njeri t veshur keq, qe dridhej nga t ftohtt. Kur Listi mori vesh se ai nuk kishte para pr t bler rroba, hoqi pallton e vet, ia dha atij dhe npr shi u kthye n Rom.


  * Gjat nj koncerti t Listit e pyetn Rosinin n se mund te kapte n gabim pianistin e shquar.
  - Nuk raund t pohoj dot, - u prgjigj Rosini, - Listi bn aq nota n nj minut sa q sht e pamundur ta ndjeksh. Deri tani nuk m ka mjaftuar koha q ta dgjoj.


  * Kur Franc Listi vajti n Vjen te princi Meternik, princesha e pyeti n se kishte br ndonj pun t mir. Listi u prgjigj:
  - Diplomatt dhe bankiert zonj, bjn pun t mira, un bj thjesht muzik.

  * Listi pinte nj puro n dit, e cila prodhohej me porosi vetm pr t. Kur largohej nga shtpia merrte me vete aq puro pr sa dit do t qndronte atje ku shkonte.

  * Nj her i than Listit:
  - E po, n qoft se nuk ke qen muzikant, ather far ke qen?
  - Diplomati i par i Evrops, - u prgjigj Listi.


  * Listi i dhuronte Vagnerit tema muzikore q i vinin n mendje, i bindur se miku i tij do t dinte t'i shfrytzonte m mir se ai. T gjitha msimet e pianos q u jepte nxnsve t tij i bnte pa shprblim. Listi dhuroi nj shum t madhe pr t ngritur nj monument pr Bethovenin. Pr t varfrit ai mbante gjithnj nj shum t hollash mbi oxhak, q t'i kishte gati pr do rast. N do zarf q dhuronte me para Listi shtonte fjalt e tij t przemrta.
  - Duhet t sheqeroset tableta - sepse marrja e lmoshs sht nj gj shum e trishtuar.


  * Listi ishte ftuar n nj pritje, e cila nuk u dha sepse e zonja e shtpis u smur papritur. Kur Listi u kthye i trishtuar, takoi n rrug nj mik, e mori pr krahu dhe i tha;
  - Eh, po ne kemi festat, sallat e ndriuara me drita, por nuk kemi nj vatr, vatrn ton. Tingujt po zbehen, zemrat pushojn s rrahuri dhe n fund mbetet heshtja.
  N syt e tij t plakur rrodhn dy pika loti. Pastaj shtoi: Kush e di, a do t jetoj edhe nj vit akoma? Nuk kam vese nj gj pr t krkuar: mos m brtisni n kt pak koh q m ka mbetur pr t jetuar.


  * Atij q fliste me tmerr pr vdekjen, Listi i prgjigjej qet: - T vdessh sht m leht se sa t jetosh.

  * N vern e vitit 1885 Listit plak i propozuan q t jepte disa koncerte ndaj nj shprblimi prej dy milion markash.
  - Po far do t bj me dy milion karkat n moshn shtatdhjet e katr vjeare? - u prgjigj Listi, q nuk e pranoi kt ofert.

  * Listi dhe Rubini do t jepnin koncert n nj qytet me rndsi t Francs. N sall ishin vetm pesdhjet veta, megjithat Listi ekzekutoi n mnyr t mrekullueshme si gjithnj dhe Eubini kndoi si dinte t kndonte ai. Kur mbaroi koncerti Listi i zemruar u tha t pranishmve: - Zotrinj e'zonja (megjithse midis t pranishmve ishte vetm nj zonj), koncerti mbaroi. Tani a mund t m lejoni q t'ju ftoj pr dark? T pranishmit e shikuan t uditur, por s fundi pranuan. N mbrmjen tjetr salla ishte plot.


  * Msimet e para Listi i mori nga i ati. Ai studjoi me ngulm e bri prparime t mdha. I ati e drgoi te nj pianist i shquar pr t'i dhn msime n piano. Kur e dgjoi fmijn t interpretonte sonatn n la bemol t Bethovenit, ky mbeti shum i habitur dhe tha:
  - Ti do t bhesh pianisti m i madh nga t gjith ne.
  Ai krkoi nj fiorin pr do msim dhe pas msimit t dymbdhjet nuk pranoi t merrte fare shprblim.
  - Prparimet e jashtzakonshme t fmijs, - tha ai, - m japin nj knaqsi t madhe sa q e harroj fare lodhjen.


  * Listi studionte muzik me zell t madh. Nj dit nga lodhja e madhe i ati e gjeti shtrir n dysheme pran pianofortes. Mjeku e kshilloi t pushonte pr disa koh. Ai e mori shpejt veten dhe u b m mir nga shndeti. Mbas pak kohe i vdiq i ati. Fjalt e tij t fundit ishin: - Biri im, po t l vetm, por aftsia jote e madhe do t shptoj n jet. Zemra jote sht emir. Por druaj pr ty nga grat, ato do t t turbullojn n jet.


  * I riu List u vendos n Paris dhe mori me vete edhe nnn.
  Ai u b mbrojtsi dhe mbshtetsi kryesor i saj, duke u rrethuar me kujdesje fisnike dhe dashuri t pakufishme. Kur vinte n mbrmje nga shfaqjet pr t mos e zgjuar rrinte deri n mngjes te shkallt i lodhur dhe i drobitur, por i lumtur se nuk ia kishte prishur gjumin nns s tij t adhuruar.

  * Nj her, n orkestr dirigjonte kantatn e tij. Kur pjesa prfundoi publiku ndenji i ftoht. Ather Listi, me nj shprthim t paprmbajtur, filloi edhe nj her ekzekutimin. Solistt, kori dhe orkestra i vun t gjitha forcat e tyre dhe vepra doli me t gjith madhshtin dhe bukurin e saj, duke ngritur pesh entuziazmin e dgjuesve.


  * Listi kompozoi nj mesh. Kur u ekzekutua suksesi i kaloi t gjitha parashikimet. Nj prej dgjuesve tha:
  - Kjo muzik sht aq "fetare" sa q Satanan e bn njeri.


  * Cari i Rusis i krkoi Listit t jepte koncerte pr invalidt e Borodinos. Ai iu prgjigj se Francs i ishte tepr mirnjohs, ndaj nuk mund ta pranonte nj krkes t till.
  Ather Cari tha:
  - Te ky njeri jan antipatike flokt e gjat dhe idet politike.


  * Shumani shkonte pr t kaluar disa or me mikun e tij, nga Drezdeni ku banonte vet, n Laipcig ku ishte Listi, megjithse ather rruga midis t dy qyteteve zgjaste katr or.
  N kto vizita Listi i binte pianos pr nj koh t gjat dhe Shumani rrinte i heshtur pr t dgjuar. Kur mbaronte me piano Listi gjithnj shkruante letra dhe Shumani mbetej gjith kohn i ulur n nj qoshe.Dita kalonte papritur e pa kujtuar. Pastaj Listi kujtohej q kishte mikun pran, dhe kthehej nga ai me buzn n gaz. Shumani ather ngrihej pr t krkuar leje q t largohej dhe i thoshte me mblsi:
  - Ja pra q biseduam edhe njher s bashku me zemr t hapur
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #97
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  LOPE DE VEGA, Felie  LOPE DE VEGA Felie (1562-1635) nj prej poetve dhe komediografve m t mdhenj t Spanjs


  * N moshn pesvjeare ai e dinte aq mir latinishten sa q mund t ndihmonte n detyrat e shokve m t mdhenj. Meqense nuk ishte msuar t shkruante, ai i diktonte detyrat dhe shokt shkruanin. N moshn dymbdhjet vje shkroi nj komedi n vargje. De Vega krcente, kndonte, luante n skerm dhe thoshte se kto tre arte ishin t domosdoshme pr poetin. Ai msoi prej tyre ritmin dhe harmonin.


  * De Vega kishte vn n stemn e tij nntmbdhjet kulla. Nj kundrshtar i tha:
  - Pr t pasur nntmbdhjet kulla n stem, duhet t kesh shum e shum merita q ti nuk i ke.
  Kjo e inatosi shum dhe t dy prfunduan n duel.
  Lope de Vega ishte shpatar i zoti dhe e plagosi pr vdekje kundrshtarin. Atij iu desh t aarratisej n mrgim q t shptonte nga murgu.


  * Kur u b i shquar, nisn ti jepnin vlersimet m t larta n Spanj: "Mrekullia e universit, lavdia e atdheut, shklqimi i kombit, orakulli i gjuhs, qendra e zulms, objektivi i zilive, gjja e rrall e shekujve, beniamini i fatit, princi i vargjeve. Orfeu i shkencs, Apolloni i piuzs, Horaci i poetve. Virgjili i epopes, Homeri i poezis heroike, Sofokliu i tragjedis dhe Terenci i komedis". Dhe m n fund shtonin: "Na falni n qoft se kto jan pak."


  * Nj dit njeri e provokoi rnd, e fyeu dhe e preku n pikn m delikate t nderit t tij. Lope de Vega e kapi prej meanteli gjith zemrim dhe i tha:
  - Hajde shpejt me mua...
  Ai donte ta hiqte mnjan n ndonj qoshe t fsheht pr t'u ndeshur n duel me t.
  Por menjher ndrroi mendim dhe vazhdoi:
  - Po, hajde t shkojm... un t falem n kish dhe ti t m shoqrosh mua.


  * Si thot nj biograf i De Vegs, asnj i varfr nuk kishte dal nga shtpia e tij pa ngushllim. Shpesh lypsit i vishte nga koka te kmbt.


  * Sa her q largohej nga shtpia, linte n nj vend t dukshm pr t varfrit, q vinin n shtpi t tij, nj shum t hollash. Shrbtori merrte urdhr t rrept q t'i jepte t gjitha ato q ishin. Kur rastiste pa para, ai zhvishte gjithka q kishte dhe ua jepte t varfrve, q shkonin pr t krkuar lmosh.


  * Lope de Vega ishte filozof. Nj mikut t tij, q i tha se kishte fituar lavdi t pavdekshme,ai iu prgjigj duke qeshur:
  - Lavdia nuk sht gj tjetr vese nj pasqyr mbi t ciln secili beson se mund t hedh ndonj gur. Nj shklqim m n fund i rrezikshm. Un kam shkruar njqind komedi t mira, dymbdhjet vllime n proz dhe disa vllime n vargje, pa llogaritur veprat e ndryshme q nuk jan botuar. Dhe far m mbeti? Shum armiq!


  * Nga fundi i jets, kur ishte plak dhe pr m tepr prift, u dashurua marrzisht me nj zonj t re t bukur.
  Ajo iu prgjigj dashuris s tij, dhe ishte gati t linte burrin dhe t
  shkonte t jetonte me t.
  Mirpo kjo zonj vdiq. De Vega vuajti shum dhe e qau at sepse e kishte dashuruar. Kur ra n shtratin e vdekjes dhe prifti i krkoi t rrfehej nse kishte br ndonj mkat q t pendohej ai i tha:
  - Jo, nuk kam asnj brejtje n ndrgjegjen time.
  My silence doesn't mean I am gone!

 18. #98
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  LUIGJI XI


  LUIGJI XI (1423-1483) mbret ambicioz dhe dinak i Francs


  * Nj instrumentist t kohs e pyeti duke u tallur nse ishte i zoti t krijonte muzik me derrkuct. Muzikanti u prgjigj se mundej. Ai bleu tridhjet e dy derrkuca t moshave t ndryshme dhe me zra t ndryshm (tet me z tenori, tet pr soprano, tet pr bas dhe tet pr kontralto). Pastaj ndrtoi nj instrument me taste si organo dhe do tast lvizte nj tel q kishte n kok nj cop hekur me nj maj t mpreht. Sa her q prekeshin tastet majat e hekurit shponin her njrin dhe her tjetrin derrkuc. Pastaj thirri mbretin dhe gjith oborrin mbretror pr t dgjuar koncertin e uditshm. Mbretit, kjo gj i dha nj knaqsi t madhe.
  Ja far i pillte mendja mbretit pr t'u argtuar.

  * Atij q donte t dinte pr sekretin shtetror, mbreti Luigji XI i tha;
  - Dgjo ktu: n qoft se kapelja ime do t dinte ndonj nga sekretet e mia, un do ta kisha djegur menjher.

  * Nj astrologu , q kishte parashikuar vdekjen e nj prej dashnoreve t mbretit, Luigji XI urdhroi q t arrestohej dhe t dnohej me vdekje. Kur "fajtorin " e solln para mbretit, ai e pyeti:
  - Ti q parashikon vdekjen e t tjerve e di kur do t vdessh vet?
  - Posi, - u prgjigj menjher astrologu, - un do t vdes tre dit para madhris suaj.
  Mbas ksaj prgjigjeje mbretit i hyri frika nga vdekja dhe e fali astrologun.


  * Luigji XI kishte frik nga vdekja dhe prandaj urdhroi q n gjith Francn t bheshin lutje pr shndetin e tij. Njher n kish dgjoi priftin q po lutej pr trupin dhe shpirtin e mbretit. Ai e ndrpreu dhe i
  tha:
  - Mos u mrzit shenjtort duke u krkuar disa gjra n nj koh. Tani pr tani knaquni duke iu lutur pr shndetin tim t trupit, ndrsa pr at t shpirtit ka koh.


  * Kur ishte n shtratin e vdekjes Luigji XI krkoi t'i thrrisnin t birin Karlin VII, t cilit i dha kt kshill:
  - Biri im mos harro; kush nuk di t shtiret, nuk di t mbretroj.


  -------------------------------------------------------------
  LUIGJI XVIII


  LUIGJI XVIII (1755-1824) vlla i Luigjit t XVI, pastaj mbret i Francs


  * Policia e Napoleonit donte t dinte do dit se prse shqetsohej Luigji XVIII, pretendenti i fronit t Francs. Pr kt qllim ajo ngarkoi nj personalitet t oborrit mbretror, t cilit i ofroi pesdhjet mij lira n muaj si rrog pr t marr prej tij nj buletin t prditshm, ku t jepeshin t gjitha t dhnat se 'bnte pretendenti. Ky person pr t gjitha kto vinte n dijeni mbretin, i cili duke qeshur i thoshte:
  - Shum mir! Duhet t pranosh! Dhe do t jem un q do ta prpiloj buletinin.
  Mbreti do dit shkruante buletinin e veprimeve t tij (domosdo ashtu si i plqente atij) dhe ia drgonte rregullisht policis perandorake, e cila nuk e msoi asnj her se nga 'burim vinin t dhnat e lvizjes dhe t veprimeve t Luigjit XVIII.
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #99
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  KANT, Emanuel  KANT Emanuel (1724-1804) filozof dhe shkenctar gjerman, themelues i filozofis klasike gjermane  * Emanuel Kanti shkonte rrugs i veshur shum elegant. Nj her kur po shkonte n universitet pr t dhn leksione kaloi nn nj dritare ku e zonja e shtpis po ujiste lulet. Kanti u flliq nga rrobat, dhe i zemruar hyri n at shtpi duke protestuar me shum z dhe me pak filozofi . Zonja e shtpis ia pastroi rrobat dhe i krkoi falje. Kur filozofi u qetsua pak, gruaja e pyeti se kush ishte. Me ta marr vesh i tha:
  - Kam knaqsin q u njoha me ju.
  - Edhe un i tha Kanti i qet, por rasti prkundrazi nuk m plqen. - Ndrsa mua, - i tha gruaja e zgjuar m plqen pikrisht rasti. Kshtu, kur dikush do t m qortoj se kujdesem shum pr veshjen time, do t mbrohem duke sjell si shembull filozofin e madh t bots.

  * Kanti knaqej shum kur vshtronte qiellin me yje. Nj dit i tha nj miku:
  -Dy gjra m detyrojn m shum se se do gj tjetr: qielli me yje sipr meje dhe ndrgjegja morale brenda meje.

  * Kanti kishte nj shkrim tmerrsisht t keq, pothuajse t palexueshm. M 1770 kishte ngarkuar nxnsin e tij t kopjonte disa shnime q i duheshin. Nxnsi shkoi njher tek ai pr t'i treguar nj fraz q nuk arrinte te deshifronte.
  Kanti e shikoi dhe e rishikoi shkrimin dhe pastaj, duke vn duart n kok, tha;
  - Miku im, kur shkrova kto rreshta vetm un dhe zoti ishin n gjendje t'i deshifronim. Tashm sht vetm dhe zoti q mund ta kryej kt pun.

  --------------------------------------------------------------------------
  KARDUI, Xhuze  KARDUI Xhuze (1835-1907) poet italian  * Kardui nuk donte q nxnsit e tij t shkruanin vargje. Shpesh ai thoshte.
  - N shkolln time poezia sht njlloj e ndaluar sikur t mbash pistolet. Italia sot ka nevoj q t jepen gjra t bukura n proz.

  * Kardui doli nj her nga posta e Bolonjs s bashku me mikun edhe kolegun e tij, latinistin e shquar Gandino. N der hasn nj fshatar, i cili mbante n dor nj cop letr.
  - M falni, a dini t lexoni? - pyeti fshatari duke iu drejtuar t dy profesorve.
  Gandinoja e mori letrn m par. Shkrimi ishte shum i keq dhe letra nuk mund t lexohej. Megjithat, dika me hamendje dhe dika me t deshifruar, ai i shpjegoi plakut prmbajtjen e letrs. Plaku nuk u knaq dhe i tha:
  - Do t ishte m mir t m thonit q edhe ju nuk doni t lexoni. Por nuk sht edhe ndonj turp i madh, more burra. Ja edhe un nuk di t lexoj, por nuk m vjen turp q ta pohoj.  * Kardui dhe miku i tij kaluan pran nj shtpie. Te porta pan t lidhur nj qen t madh q po lehte dhe mundohej t shptonte nga zinxhiri. Kardui i kthye nga shoku dhe i tha:
  - E vshtron edhe qent e duan lirin.
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #100
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  KARUZO, Enriko


  Faqja: 1/2

  KARUZO Enriko (1873-1921) tenor italian me fam botrore

  * N moshn nntmbdhjet vjeare Karuzoja ende nuk i ishte futur studimit t kantos, sepse zri i tij nuk ishte as z tenori as z baritoni. Me kmbnguljen e dgjuesve vendosi t studionte kanto. U paraqit te mjeshtri, i cili sapo e dgjoi i tha se nuk kishte z t mjaftueshm. Megjithat, pr t'i plotsuar dshirn, nisi t'i jepte disa msime. Kto msime u ndrpren shpejt sepse Karuzoja shkoi ushtar.
  Nj mngjes kur po pastronte kopsat e kapots pr t kaluar kohn nisi t kndoj. Nj oficer q kaloi aty pran e pyeti se `bnte n jetn civile.
  - Oh, lre, - u prgjigj Karuzoja, - do t doja t merresha me teatr. Oficeri nuk i tha asgj, por qysh nga ajo dit e liroi nga strvitja dhe i krijoi mundsin q ai t merrej me kanto.


  * N teatrin e oborrit n Berlin Karuzoja kndonte me nj shprblim prej dhjetmij lirash n nat.
  - Ky numri dhjet m plqen, - i thoshte Karuzoja nj vizitori, sepse tamam dhjet vjet m par fillova t kndoj n Napoli n dhjet lira n nat.


  * Kur ishte n Amerik, n kohn e Lufts s par botrore, te Karuzoja u paraqitn pes t rinj emigrant italian.
  - Zoti Karuzo, - i than ata, - ne po lm Amerikn, se po na ojn n luft. Ktu nuk do t shkelim m, jemi njerz t varfr. Por nuk duam t shkojm n luft pa dgjuar njher Karuzon. Ja ktu kemi mbledhur dyqind dollar. E dim q jan pak, por m shum nuk mundemi. Me kto para duam t na kndoni nj kng, vetm nj!
  Dyqind dollar! Karuzos iu bllokua fyti nga nj lmsh mallngjimi. N fillim nuk mundi dot as q t fliste nga emocioni i madh. Shpejt e mori veten. - Jo nj, por sa kng t doni. Dhe t dyqind dollart ua oni nnave tuaja n Itali.
  Karuzoja gjith natn kndoi pr t pes bashkatdhetart e tij q shkonin n luft.


  --------------------------------------------------------
  KERUBINI, Luigj  KERUBINI Luigj (1760-1842) kompozitor italian

  * Kerubini qeveriste n mnyr despotike konservatorin e Parisit dhe t gjith, nxns e profesor, dridheshin prpara tij. Ve ksaj, ai ishte mjeshtr pr t dal nga situata. Nj njeri me influenc t madhe politike i rekomandoi Kerubinit djalin e mikut t tij pr ta pranuar n konservator. - E pamundur - u prgjigj Kerubini, - klasa ime prbhet nga tet vende dhe un n t vrtet marr shtat nxns, pr t pasur nj vend t lir n qoft se m paragitet ndonj rast i veant.
  - E po ky sht nj rast i mir. Ma jep mua, vendin e tet q e ke bosh, pr djalin e mikut tim.
  Dhe Kerubini ia ktheu pa t keq:
  - Po n qoft se do t ta jap ty vendin e tet pr djalin e mikut tnd, un nuk do ta kem m at vend pr ndonj rast t veant.

  * Kerubini pati shum kundrshtime n jet. Muzika e tij nuk u mua gjithnj ashtu sikurse e meritonte. Megjithat ai provoi edhe knaqsi t mdha. U lvdua, prshembull, nga Bethoveni dhe Hajdeni, t cilt e quajtn kompozitorin m t madh t muziks dramatike. Nj her, kur po ekzekutohej nj pjes e tij, kompozitori Hummel tha:
  - Kerubini, kjo muzika jote sht flori i kulluar
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Spiunazhi
  Nga Toro n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 119
  Postimi i Fundit: 21-06-2014, 06:28
 2. Agim Doi
  Nga Agim Doi n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-04-2010, 08:57
 3. Shoqeria apo dashuria me njerez qe marrin droge??
  Nga dodoni n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-05-2006, 05:20
 4. Vajzat tona punojn si prostituta n Itali: na zhgenjyen
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 08:29
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2005, 10:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •