Adoleshentt emigrant dhe krimi


--------------------------------------------------------------------------------

Nga Londra,
Muhamed VELIU


Adoleshentt shqiptar me prfshirjen e tyre n krime po bhen gjithnj e m problematik pr shoqrin dhe policin angleze. Ky sht nj konstatim i kahershm i cili ditt e fundit sht prforcuar s teprmi nga prfshirja e tyre n dy vrasje ku kan humbur jetn shtetas anglez. Arsyet pr prfshirjen e adoleshentve shqiptar n botn e rrezikshme t krimit jan disa, ku m kryesorja sht mungesa e ngrohtsis familjare dhe kontrolli n kt mosh shum delikate vendimtare pr t ardhmen e tyre. Krejtsisht t lir, pa asnj kontroll, me dshir pr t imituar jetn e bashkmoshatarve anglez t cilt n bankat e shkolls formoj t ashtuquajturit "grupe gangstersh" edhe t rinjt shqiptar po ndjekin fatkesqsiht po t njjtin rrug. Shrbimet sociale angleze q kan pr dtyr kujdesjen pr ta, e kan t pamundur t'i kontrollojn e monitorojn lvizjet gjat t gjith kohs. Kapriot e moshs, dhe shembulli aspak pozitiv i shokve t klass ka shrbyer si nj inspirim i rrezikshm q edhe ata t ken grupet e tyre ku fal shkathtsis bjn rolin e liderit q bn ligjin duke i miksuar ato me t huaj.
E nsa t tilla grupe formohen n shkoll, nj tjetr kategori e rrezikshme me t rinjt shqiptar ka vite q ka filluar t militoj n ushtrin e madhe t grabitsve t shtpive. sht nj krim shqetsues njohur nn emri "Burglary" q ka joshur ata, pamvarsisht se n shtepit angleze mundsia pr t gjetur para t thata (cash) sht zero. Por, n vend t parave vidhen elsat e makinave t parkuara prjashta shpesh her me vler mijra paundshe q m pas shiten pr nj cap buke garazheve ku u merren pjest. Rroli i minorenve si korier droge njihet n t gjith Europn dhe po prdoret me efikasitet nga kriminelt shqiptar n mosh t madhe edhe n Britanin e Madhe, duke i instriuktuar ata se do t thon nse kapen, me shpres pr pak vite burg. Nj justifikim klasik kur ata kapen sht :"Punojm pr mafian shqiptare. Na detyruam me foc ta bejm kt. N t kundrtn do t na vrasin familjen n Shqipri" Gjat nj vizite timen n burgun e t rinjve "Feltham Young offender institution" n Londr msova se numri i t rinje shqiptar i kalonte t 30 ndr ta t dnuar dhe t n pritje t dnimeve. Kur vetm n nj burg 30, po n t tjera burgje? sht fatkeqsi e madhe pr ta q do t vuajn ditt e burgut ku shpeshher frika m e madhe sht se ata dalin si njerz t sofistikuar t bots s krimit, se sa t reabilituar dhe edukuar.
Fatkeqsia bhet m e madhe pr familjet n Shqipri. Krasah mallit pr ta gjat viteve t kurbetit, duhet ti shtohet edhe nj tjetr mall i gjat nga t qnurit e fmive t tyre n burgjer angleze, dhe pamundsia pr ti takuar. Mos vall sht nj gabim i tyre pr ti hapur dritn jeshile drejt nj jete m t mir por t pakontrolluar pr adoleshentt n pikun e nj moshe q krkon afrimitet mbi t gjitha qndrim mbi kok?
Duhet pranuar se m shum se nj gabim, sht vendosja prindrve me shpatulla pas murit nga varfria e atjeshme, ajo q detyron t rinjt t fitojn lirin drejt perndimit, dhe t hallaken si pa busull n det t hapt, n jetn e vrullshme perndimore e cila i glabron n spiralen e krimit.
Nuk m vjen aspak mir t pohoj se prball ksaj panorame krimi ku brezi i ri i emigrantve shqiptar n Angli po bhet gjithnj e m shqetsues. Jo vetm kaq por m tragjkja sht se ky fremin i q i ka zn, po merr edhe jet njerzish. Po se po brnda komuniteti shqiptar por edhe jet shtetasit anglez q jan takspagusit me parat e t cilave atyre u paguhet shkolla, strehimi, ushqimi, shrbimet shndetsore dhe nj jet normale.
sht e dhimshme pr pjesn tjtr t komunitetit shqiptar t lexoj lajme gazetash pr ta dhe krimet e shmtuara t tyre, t cilat bjn q pjesa e ndershme e ktij komuniteti me turp t ul kokn.
Shqiptart e Anglis duhen t gjej forcat, t fillojn nj fushat sensibilizuse pr t parandaluar krime t tilla nga m t rinjt e komunitetit t tyre.
Prndryshe ata t cilt tani jan prbrs s grupeve gangstere n shkolla nesr do t jen kriminet e thekur shqiptar q do t prodhojn m shum kryeartikuj gazetash, ndoshta do t marrin edhe jet njerzish si kan filluar ta bjn.
T gjith ne mund ta marrin me mend se si sht ndjer familja, miqt, e gjith zona Berkshere kur ka marr vesh se njri nga vrassit e Mary Ann Leneghan ishte shqiptari Indrit Krasniqi, apo ajo e anglezit Vincent Sift n Londr ku katr nga pes vrassit e tij ishin adoleshent shqiptar. Kjo val krimesh sht e papranushme e patolerushme dhe duhet ti thuhet ndal n shtetin ishullor i cili i ka hapur dyert ktyre t rinjve q n vend t shfrytzojn rastin pr tu shkolluar po vrasin. E q ti thuhet mjaft krimeve, do prind q ka lejuar fmit e tij t emigroj n Angli duhet t reagoj. Nj telefonat, nj kshill nj lutje miqve n Angli pr kujdes dhe afrim familjar mund t bj ndryshim. Fmit tuaj emigrant kan nevoj t largohen nga krimi. Atyre u duhet nj orjetimin drejt jets noramale mbi t gjitha shkollimi. Bjeni pr t mirn e tyre, n emr t jets pr ta jetuar nga ata jasht burgjeve, apo nga ndonj tjetr q mund ti meret jeta po nga fmit tuaj emigrant.