Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Shoqria njerzore

  E keni vn re se si ne vende te ndryshme te bots, me kultura t ndryshme, shohim dallime te dukshme shoqrore. Pra togfjalshi "shoqri njerzore" edhe pse prdoret pa teklif pr t prshkruar t gjitha shoqrite n vende/shtete/krahina/rajone t ndryshme te bots, merr prkufizime t ndryshme n vende t ndryshme t bots.

  Mua nuk m intereson shum t di perkufizimin me fjal t shoqris njerzore, por m intereson t msoj mbi pyetjet e mposhtme:

  - Cilat jan elementt prbrs s shoqris njerzore?
  - far i kthen nj grup t caktuar njerzish n nj shoqri...?
  - Cilat jan forcat kryesore q i bjne njerzit t bashkjetojn?
  - Formn/rrjedhn e shoqrine e diktojn njerzit, koha apo forca t tjera?
  - Kush jan kto forca q konturojn formn dhe brendin e nj shoqrie?


  Albo

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime n 56 postime
  Cilt jan elementt prbrs t shoqris njerzore?

  (Themeloret) Gjuha, kultura, traditat, familja, feja, zhvillimet ekonomike dhe
  politike, etj.


  far i kthen nj grup t caktuar njerzish n nj shoqri...?

  Bashkeveprimi i ndersjelle, i pashmangshem. Me fjale te tjera, ndervaresia e theksuar tek njeri-tjetri, si dhe ceshtja tjeter, e nje rendesie vitale, qe ka te beje me bindjen ndaj normave morale dhe ato ligjore te hartuara nga organet legjislative te nje shteti dhe pranuara si te tilla nga shumica (ketu e tutje pastaj, ka te lesh (pa shkruar) e te shkruash me shume se nje gazete e gjysem!)


  Cilat jan forcat kryesore q i bjne njerzit t bashkjetojn

  Gjuha, kultura, traditat, familja, feja (ndonese ne rastin konkret, kjo e fundit, (dmth feja) ne pergjigje te drejtperdrejte te pyetjes, me teper se asgje tjeter i vjen ne dobi percarjes, sesa bashkejeteses) zhvillimet ekonomike (avancimet teknologjike) dhe politike, etj
  S'te mjaftoi njehere ajo pyetja e pare po t'u desh "ta konturoje" per se dyti?!


  Evolucionin e vazhdueshm t shoqrise e diktojn njerzit, koha apo forca t tjera?[/I]

  Individet, ne bashkepunim me njeri-tjetrin duke u nisur nga statusi i tyre ne shoqeri, "ne kerkim" te plotesimit te nevojave jetike te perditshme dhe padyshim atyre te rradhes.


  Kush jane keto forca q konturojn formn dhe brendin e nj shoqrie?

  Se pari, ato pyetjet e para u perpoqa "t'ju a konturoja formen dhe brendine" ...ksaj s'kam 'i bej...ka perberje te patransformueshme...jap doreheqje! lol

  Se dyti, pyetja eshte rishume-konturuar tashme 5 here. I rilexon ato cka shkruan ti byrazer apo, shkon sipas asaj teoremes se "te gjezdisurit ne nje vije te drejte me tymin e oxhakut" apo ajo tjetra, "leshohu kuturum - pa duar fare e ku ta na shetisin kembet deri ne deficit frymemarrjesh?!

  Mo u beni qesharake...s'ka me keq se me perpjekjet tuaja!

 3. #3
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Antarsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  - Cilat jan elementt prbrs s shoqris njerzore?

  Njerezit!

  - far i kthen nj grup t caktuar njerzish n nj shoqri...?

  Cilesite shoqerore (social skills).

  - Cilat jan forcat kryesore q i bjne njerzit t bashkjetojn?

  Cilesite shoqerore (social skills), komunikimi, duke qene nje kafshe sociale, njeriu bashkejeton per te mbijetuar, pra formon shoqeri. Forcat e jashtme gjithashtu, shpesh per tu ndertuar nje 'ne' kerkohet te ekzistoje nje 'ata'.

  - Formn/rrjedhn e shoqrine e diktojn njerzit, koha apo forca t tjera?

  Politika, forcat ekonomike, demografia (6 miliarde njerez), natyra (tsunami, global warming etj etj), kultura e nje populli e ajo globale, teknologjia (ndikon shume), shkenca, individe te ndryshem (me teper ne te kaluaren se sa sot) historia, pozicioni gjeografik... per te emruar disa!

  - Kush jan kto forca q konturojn formn dhe brendin e nj shoqrie?

  Urdhro?
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjes past nna e shtrenjt..
  Sa shum vllezr paska patur!

 4. #4
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Albo

  - Cilat jan elementt prbrs s shoqris njerzore?


  Njerezit.

  - far i kthen nj grup t caktuar njerzish n nj shoqri...?
  - Cilat jan forcat kryesore q i bjne njerzit t bashkjetojn?
  "Cfare" nenkupton "cila(t) force/a" ne kete rast. Korrigjome nqs jam gabim. Faktoret bashkim-ndares si gjuha, zakonet, feja, interesat, percajne disa e sjellin te tjere bashke, duke krijuar grupime.

  - Formn/rrjedhn e shoqrine e diktojn njerzit, koha apo forca t tjera?
  - Kush jan kto forca q konturojn formn dhe brendin e nj shoqrie?
  Gershetim i njerezve, kohes, klimes/dukurive natyrore, shtrirjes gjeografike, demografise, tregetise, artit.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Mbase nuk i kam shprehur qarte pyetjet, po i shtjelloj me gjate.

  - Cilat jan elementt prbrs s shoqris njerzore?

  Nese une dua te krijoj nje shoqeri, cfare elementesh perberes me duhen per te krijuar nje shoqeri. Eshte si puna e gatimit te gjelles, me pare te duhen perimet, vaji, erezat e gjithe asortimentet e tjera te kuzhines, ne menyre qe te besh nje kazan me supe.


  - far i kthen nj grup t caktuar njerzish n nj shoqri...?

  Pasi i ke mbledhur te gjitha gjerat qe te duhen mbi tavolinen e gatimit, cili eshte procesi hap pas hapi qe duhet te ndodhi per ti kthyer te gjitha ato gjera ne nje supe te shijshme. Prerja, grirja, larja, zierja, kullimi, trazimi, perzierja, jane te gjitha procese zinxhir qe behen me rradhe gjate gatimit.


  - Cilat jan forcat kryesore q i bjne njerzit t bashkjetojn?

  Pasi ke bere listen e asortimenteve te duhura, pasi ke dokumentuar edhe hapat per ti gatuar ne nje recete, pyetja shtrohet se ku duhet vene theksi gjate gatimit ne menyre qe kur ta mbarosh supen, ajo te pelqehet ne goje nga te gjithe njerezit e mbledhur ne tavoline?


  - Formn/rrjedhn e shoqrise e diktojn njerzit, koha apo forca t tjera?

  Shijen e mire ne goje te supes e diktojne cilesia e perimeve, erezat e perdorura, masat e perdorura, temperatura e duhur, apo ai qe e gatuan?


  - Kush jan kto forca q konturojn formn dhe brendin e nj shoqrie?

  Cila eshte arsyeja qe njerez te ndryshem qe perdorin te njejten recete bejne gjelle me shije te ndryshme ne gojen e njerezve? Perse gjellet e disa kuzhiniereve jane te shijshme dhe pelqehen nga mijra njerez, kurse gjellet e te tjereve nuk i pertyp dot as ai vete qe i gatuan?

 6. #6
  Hudhu^Pupthi^Zgupthi^BaM
  Antarsuar
  10-12-2004
  Vendndodhja
  Ku te Pelcasin
  Postime
  76
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk me duket sikur anetaret e tjere te forumit jane pergjigjur kot..kurse une shof Albo ne cdo pergjigje i shtjellon pytjet nga e para dhe i krahason me gjona idiote...
  I bie njesoj qe 2+2=4 por ne duhet ta bejme 1+0+1+1+0+1=4


  Cilat jane elementet perberes se shoqerise njerezore????

  Jemi ne njerezit dhe krijojme grupet duke pasur interesa ose jo te perbashketa,interesi kultura dhe pasionet e njejta duke shtuar dhe respektin i bejne njerezit te bashkejetojne,dhe nga dita ne dite do gje rritet dhe nga koha forcohet (dhe i bie me grusht :P:P)rritet dhe shtohet dashamiresia dhe si rrjedhoje do gje behet zinxhir dhe rrine te lidhura me njona-tjetren....Ketu do gje rritet kalon mbi peshe dhe thyhet kandari :P

  ufaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa i bim nga kina
  Bam bum anej kenej....shukurinaaaaaaaaaaaa!
  Friken te me kesh..Se gje s'te bej ;)

 7. #7
  ________
  Antarsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  - Cilat jan elementt prbrs s shoqris njerzore?

  Elementet perberes te shoqerise njerezore jane te shumte dhe plot diversitet.Ne krye te listes qendrojne kriminelet dhe shpirtkeqinjte ne 7 miliard 6 jane keshtu.Ka
  te mire,ka naive,ka budallenj,ka invalide,ka pozitive ka parazit etj etj qe mund ti fusim ne bashkesine e perbashket te elementeve qe quhet njeri.


  - far i kthen nj grup t caktuar njerzish n nj shoqri...?
  Interesi i perbashket

  - Cilat jan forcat kryesore q i bjne njerzit t bashkjetojn?
  Ka shume por me kryesorja nevoja per tjetrin dhe pamundesia e te jetuarit vetem

  Formn/rrjedhn e shoqrine e diktojn njerzit, koha apo forca t tjera?
  Koha ecen me ne,me gabimet tona hap pas hapi.Ose ne te mire ose ne te keq.Me aq sa na shohin syte e degjojne veshet njerezit ia japin formen shoqerise.Pse nuk ishte njeri ai djalli karl marks qe ia shkerdheu nanen gjysmes botes..

  - Kush jan kto forca q konturojn formn dhe brendin e nj shoqrie?
  Konturojne nuk kishte ndonje sinonim te sajin ne shqip se nuk e kuptova.
  Ndryshuar pr her t fundit nga FLORIRI : 19-05-2005 m 08:42
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime n 56 postime

  Kam par e s'paskam par hic fare thuaj...da very best is yet to come..

  Eshte si puna e gatimit te gjelles, me pare te duhen perimet, vaji, erezat e gjithe asortimentet e tjera te kuzhines, ne menyre qe te besh nje kazan me supe
  Jo more...si mo kshu muhabeti?! Ja kesaj i them analogji persembari un.


  O po ce s'me qan moj sheg...

  ...pyetja shtrohet se ku duhet vene theksi gjate gatimit ne menyre qe kur ta mbarosh supen ajo te pelqehet ne goje nga te gjithe njerezit e mbledhur ne tavoline
  Sa viran! Betohu!

  Ksaj i thone 'i thnkan, Morra rrugen per Janine...

  Muhabeti eshte se m'u pshti e supa tani...kjo eshte 'eshte!

  To soup or not to soup?!

 9. #9

  Antarsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Smile

  Albo:
  Shkruajtur me : 17-05-2005, 02:36
  " - Cilat jan elementt prbrs s shoqris njerzore?"
  ...

  Imani dhe Ihasani !
  Rrrnjt tek Profeti Abraham(Ibrahimi a.s.) dhe fmijet e tij :
  - Ishmael(Ismaili a.s.) dhe
  - Isaac(Is-haku a.s.).


  Sa m par q t e kuptojm kt,aq m mir do t jet

  Wa ma tawfiqi illa bi'Llah
  PrInCiPiEl

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Te stimulosh njerezit qe te shohin me larg se hunda e tyre dhe te mendojne me gjere se pasionet e trupit te tyre, eshte nje sipermarje jo fort e lehte. Stimujt percillen pozitivisht nga ato mendje qe e kane potencialin e te menduarit ashtu sic priten negativisht nga mendjet qe nuk e kane kete potencial. Por le te hidhemi tek tema per diskutim, dhe le te hedh edhe une mendimin tim te gershetuar me ate qe ju keni shprehur me lart.


  Cilt jan elementt prbrs t shoqris njerzore?
  Elementet kryesore te supes jane orizi dhe uji.
  Elementet kryesore te nje shoqerie jane njeriu dhe toka.


  far i kthen nj grup t caktuar njerzish n nj shoqri...?
  Eshte njesoj si te pyesesh se cfare i mbledh njerezit rreth nje tavoline buke. Uria. Uria eshte instinkt i trasheguar nga mishi i njeriut dhe te gjithe njerezit e botes jane te uritur, pasi po nuk hengren, vdesin.
  E njejta gje edhe me shoqerine njerezore. Ajo qe i kthen dy ose me shume njerez ne shoqeri eshte deshira per te jetuar se bashku dhe jo ne vetmi. Po te marresh shembullin me te thjeshte te nje shoqerie njerezore, nje familje prej dy vetash, nje burri dhe nje gruaje qe jane martuar. Martesa nenkupton dy gjera: deshiren e ciftit per te jetuar jeten se bashku dhe jo ne vetmi, deshiren e tyre per te sjelle femije ne jete. Ashtu si uria, predispozimi i njeriut per te jetuar me njerez dhe jo ne vetmi, eshte nje instinkt i lindur i patjetersueshem qe te gjithe njerezit e trashegojne.


  Cilat jan forcat kryesore q i bjne njerzit t bashkjetojn?
  Forcat kryesore qe mundesojne berjen e supes eshte energjia e furneles dhe dora e kuzhinierit qe hedh asortimentet me rradhe me mase, i perzien me luge, e me rradhe.
  Forcat kryesore qe mundesojne bashkejetesen e njerezve jane produktet e jetes qe jep toka pa te cilat ata nuk mund te thyejne dot urine dhe menyra se si keto produkte apo te mira materiale shperndahen tek njerezit qe perbejne kete shoqeri. Produket i ofron toka, kurse doren qe i shperndan keto te mira materiale eshte veshtire ta dallosh.


  Formn/rrjedhn e shoqrise e diktojn njerzit, koha apo forca t tjera?
  Kur provon supen e mire ne goje, njerezit zakonisht falenderojne ate qe e ka gatuar. Kur provojne supen e keqe, vendin e falenderimeve e zene ofendimet per ate qe e ka gatuar. Ai restorant qe ka nje kuzhinjer te mire ka edhe plot klientele, ai qe nuk ka kuzhinier te mire, nuk ka klientele sa duhet. Pra kuzhinieri dhe receta qe ai perdor eshte sekreti i nje klienti te kenaqur.

  Nese dy forcat kryesore ne nje shoqeri jane te mirat materiale qe prodhon toka dhe shperndarja e ketyre te mirave materiale tek njerezit, atehere mund te dalim me konluzionin se rrjedha e nje shoqerie eshte e diktuar ne menyre te pazgjidhshme me shuarrjen e urise tek njerezit. Nese toka nuk prodhon te mira materiale dhe nese keto te mira materiale nuk shperndahen sic duhet per te ushqyer gojet e njerezve, atehere ajo shoqeri arrin piken e prishjes. (Deduksioni mund te vazhdohet me tej dhe me thelle por ky eshte objekt i ndonje teme tjeter.)


  - Kush jan kto forca q konturojn formn dhe brendin e nj shoqrie?
  (te konturoj = te jap forme, te kufizoj)

  Nese supa do te servirej me kaza dhe jo me pjate, njerezve nuk do tu hapej shume oreksi teksa shikonin nje grup njerezish qe ushqehen nga i njejti kazan secili me nje garuzhde ne dore. Prandaj supa serviret ne pjate dhe cdo pjate i hidhen ereza sipas shijes se secilit.

  Brendine e nje shoqeri e zume ne goje me lart. Format e saj jane te shumellojshme, aq te shumellojshme sa edhe klima dhe relievi i siperfaqes se globit. Perime te ndryshme rriten ne vende te ndryshme, dhe kuzhiniere ne vende te ndryshme prodhojne supa te llojeve te ndryshme. Nese doni te njiheni me llojet e ndryshme te supave ne bote, mjafton te lexoni librat me receta te kuzhiniereve me te mire te botes qe vijne po nga vende te ndryshme. Keta jane ata qe me recetat dhe gjellet e tyre shuajne urine dhe kenaqin instinket e miliona njerezve ne vendet e tyre perkatese.

  Te identifikosh "kuzhinieret", "librat e tyre te recetave" dhe "shperndaresit" e ushqimit do te thote se ke arritur te krijosh modelin e nje shoqerie njerezore ne fjale.


  Perse kane vlere te madhe kjo teme qe duket si humbje kohe?

  Sepse te gjitha shkencat shoqerore, te gjitha sistemet politike, te gjitha besimet fetare, te gjitha sistemet ekonomike, siguria e mbare botes, jane derivate te ngritura mbi keta elemente te thjeshte qe sot jane bere shume "kompleks". Kompleksiteti me i madh eshte se njerezit e uritur qe duan te shuajne urine hane gjithcka qe u vihet perpara, pa e patur idene se si eshte gatuar dhe kush e ka gatuar ate ushqim. Kur komplikacionet e ushqimit te helmuar shfaqen ne shendetin e tyre, eshte shume vone per te gjetur shkaktaret e helmimit.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Shoqria "Bashkimi" n 100 vjetorin e saj.
  Nga Fiori n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-11-2010, 19:34
 2. Dshmitart e Jehovait dhe vetvrasja
  Nga Arrnubi n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 05:38
 3. Njeriu dhe shoqria civile
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-11-2008, 03:46
 4. Deri Ne Cfare Pike Do Te Arrij Shoqeria Njerezore Ne Kete Bote
  Nga ELDORADO n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 03-01-2007, 22:25
 5. Fromm
  Nga Veshtrusja n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-04-2005, 21:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •