Close
Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 381
  1. #41
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Mė jepni pėrkufizimin e zotit.

    Nuk e di ! .. Nese do perkufizimin tim personal per zotin atehere po ..

    Zoti im esh nje zot i drejte , qe i jep gjithsecilit ate qe meriton , nese ke bere keq do vuash nese ke bere mire do gezohesh ama eshte dhe i kuptueshem nese pendohesh me shpirt te ndihmon dhe ste le kurre ne balte , zoti im eshte ai bie engjej ne toke here pas here per te na rikujtuar qe ai ekziston , dhe pastaj i merr perseri ne parajse ..megjithate zoti im le te lire njeriun te beje c'te doje ai , sepse ai do qe njeriu te jete vete zot dhe ta jetoje jeten e tij ashtu sic e shikon ai(njeriu) ....zoti im nuk eshte per tu pasur frike nga ca besimtare qe cdo gje te jetes se tyre ja dedikojne atij , te lejon te jesh subjektiv , cdo gje qe do besh ama nuk varet nga ai , njeriu lind i lire dhe vdes i lire , sepse ashtu do zoti qe te jete ....ehuha sa fantazi qe zgjoi ky pershkrimi ..lol
    nejse kshu esh zoti im secili esh i lire te imagjinoje cte doje ..lol
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 24-01-2006 mė 08:52 Arsyeja: "

  2. #42
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga fjollat
    Llogjikën the?
    Nëse me këtë deshe të thuash se besimtarët nuk pranojnë llogjikën e teorive të krijimit të universit dhe origjinës së llojeve, atëherë ke të drejtë.
    Nuk eshte ashtu, fjollat.. besimtaret besojne dhe adhurojne dicka qe eshte absurditet llogjik.. Pra vetem besim/adhurimi, njekohesisht i perzier me llogjik-mohimin, i shtyn drejt kesaj ideje qe ata e emertojne me titullin zoti.


    Sa i përket llogjikës, nisur nga probabiliteti në të cilin e bazoni mosbesimin tuaj në krijues, del se edhe ju "nuk e pranoni" llogjikën, duke besuar se universi u krijua si rezultat i një shpërthimi... prej nga u krijuan sistemet planetare.... llojet e gjallesave... miliona detaje që i përshkruhen në rastësie.
    Te dhenat e grumbulluara nga shkencetaret mbeshtesin kete hipoteze dhe jo hipotezen e nje zoti qe "loz kukamcefti". Persa i perket llojeve te gjallesave, duhet te besh nje korrigjim ne shprehje: me se shumti jane rezultat i Perzgjedhjes Natyrore, i cili eshte edhe faktori vendimtar ne shumellojshmerine e tyre.


    Pra, sa i përket llogjikës, është shumë më e llogjikshme ideja e egzistencës së një Krijuesi Universal, sesa ideja e krijimit të diçkaje nga hiçi.
    Kjo llogjike (deshiruese) mund te gjeje vendqendrim ne arsyetim, ashtu sikunder edhe llogjika e disa Krijuesve Universale. Problemi juaj eshte se nuk i gjen dot vend Allahut ne llogjiken normale, sikunder te krishteret nuk gjejne dot vend per Jehovah & Son Co. Ti je gati te pranosh vetem Krijuesin Universal qe nuk u flet njerezve arabisht, pra qe nuk ka kerkesa per therje qingjash, kthim drejt Mekes, perkulje 5 here ne dite, udhetim te detyrueshem ne Arabi, etj etj?


    Citim Postuar mė parė nga Matrix
    Te gjithe besojne ne zot.

    Dallimi eshte vetem ne "lloji" i zotit qe besojne.

    Ka disa nga ata qe besojne tek zoti impersonal.
    Ketu hyjne Ateistet, Agnostiket. Zoti i tyre eshte Universi, ose sic quhet ndryshe "Nena Natyre", ose nje qenie impersonale metafizike e panjohur, pertej ketij universi.
    Te gjithe?! kaq i sigurte?

    Cfare lloj zoti eshte natyra, Matrix? Si i kemi marredheniet me te? Cfare ritualesh bejme per te? A i falemi shpesh? A i lutemi qe te na marre ne gjirin e saj?

    Natyra eshte gjithcka na rrethon, por nuk eshte zoti. Nuk eshte e vetedishme, mbi te gjitha.


    Besimtaret pastaj ndahen ne disa kategori, por une do i ndaj ne dy me kryesoret:

    1-) Besimtaret supersticioze.
    Zoti i tyre eshte qenie personale, por shume tekanjoz.
    Kuptohet qe nga nje zot te tille duhet ta marresh me te mire, duke zbatuar disa rregulla, perndryshe te piu e zeza.
    Ketu hyne 99% e besimtareve. Ata te cilet duan me cdo kusht qe te realizojne idene e tyre per te qene pjesemarres ne "listat e llotarise" per te vazhduar mediokritetin e vet ne perjetesi.


    2-) Besimtaret jo-supersticioze.
    Kjo kategori jane ata qe kane nje zemer kerkuese dhe nuk ndalen tek ajo qe degjojne nga te tjeret per zotin. Ata duan ta njohin Zotin e tyre ne detaj....
    Megjithese ky qenka rast tjeter, as pjesemarresit e kesaj kategorie nuk kane dhene nje pergjigje se cfare ideje kane mbi zotin e tyre. KVS paska bere nje pyetje vertete shume interesante, sepse dhe une po shoh qe gjithe keta besimtare qe kemi rreth e rrotull nuk paskan ndonje ide te qarte ne pershkrimin e asaj (idese/subjektit/perfytyrimit) qe ata besojne.

    KVS, pyetja eshte thelbesore (po nxjerr gjera interesante)
    Prektora

  3. #43
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Darwin, Zoti per dike eshte ai/ajo qe ai mendon se i siguron jeten, vazhdimesine, etj...
    Ne kete sens kam thene se Ateistet/Agnostiket kane Zot natyren, pra ata marrin si shkak fillestar te gjerave universin (ose zotin metafizik te panjohur, fatin, etj)

    Jam mese dakord me ty se 99% e besimtareve jane thjesht supersticioze qe duan ta marrin zotin e tyre me te mire, duke ndjekur rregulla, te cilat ata besojne se ai ua ka dhene, ne nje menyre apo tjeter.

    Por, ka nje 1% qe duan me shume ta njohin Zotin, ta duan ate, se sa ta marrin me te mire. Cfare ideje kane keta per Zotin?

    Per ata Zoti eshte gjithckaja (Dmth Drita, Uji, Buka).

    Ata shohin natyren dhe thone:
    "Kjo ujevare eshte piktura e dukshme e Zotit tone. Ne freskohemi tek Ai.
    Ose ky mal eshte nje pikture e Tij dhe tregon se sa madheshtor eshte Ai.
    Apo ky det tregon se sa i thelle eshte Zoti yne..." etj...

    Nuk e di se sa i pergjigjet kjo pyetjes.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  4. #44
    In God I trust Maska e fjollat
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes sė hitlerit
    Postime
    1,085
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Nuk eshte ashtu, fjollat.. besimtaret besojne dhe adhurojne dicka qe eshte absurditet llogjik.. Pra vetem besim/adhurimi, njekohesisht i perzier me llogjik-mohimin, i shtyn drejt kesaj ideje qe ata e emertojne me titullin zoti.
    Globalisht, nëse analizohen besimet e ndryshme në botë, mund të thuhet me plot kuptimin e fjalës se besimtarët besojnë në absurditete llogjike. Nuk do të marr shembuj konkret. Por, nëse përqëndrohemi në 3 besimet monoteiste, atëherë ndryshon puna, sepse këto besime kanë bazë llogjike. Baza e këtyre besimeve janë librat, që për shpalljen dhe bartësit e shpalljeve egzistojnë të dhëna historike.
    Besimi im (personal) bazohet pikërisht në llogjikë e jo në llogjik-mohimin. Sa i përket pytjeve rreth krijimit të universit, Kurani jep përgjigjet më llogjike, të cilat kohëve të fundit janë provuar edhe shkencërisht.

    Te dhenat e grumbulluara nga shkencetaret mbeshtesin kete hipoteze dhe jo hipotezen e nje zoti qe "loz kukamcefti". Persa i perket llojeve te gjallesave, duhet te besh nje korrigjim ne shprehje: me se shumti jane rezultat i Perzgjedhjes Natyrore, i cili eshte edhe faktori vendimtar ne shumellojshmerine e tyre.
    Përkundrazi, i nderuar Darwin, ose jeni këmbëngulës në mohimin e fakteve, ose nuk jeni në hap me zhvillimet dhe zbulimet shkencore, ose nuk i njeh fare shpalljet Hyjnore.

    Si e komentoni ju këtë material në linkun vijues:
    http://www.harunyahya.com/albanian/a...volucionit.php

    Apo këtë:
    http://www.harunyahya.com/albanian/l...olucionit1.php

    Po këtë:
    http://www.harunyahya.com/albanian/l...iversit_01.php

    Megjithëse mund të mos keni kohë ose vullnet ti lexoni, sinqerisht do të doja ti di mendimet tuaja rreth këtyre materialeve.

    Përshëndetje
    I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

  5. #45
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga fjollat
    Globalisht, nëse analizohen besimet e ndryshme në botë, mund të thuhet me plot kuptimin e fjalës se besimtarët besojnë në absurditete llogjike. Nuk do të marr shembuj konkret. Por, nëse përqëndrohemi në 3 besimet monoteiste, atëherë ndryshon puna, sepse këto besime kanë bazë llogjike. Baza e këtyre besimeve janë librat, që për shpalljen dhe bartësit e shpalljeve egzistojnë të dhëna historike.
    Besimet e permendura (monoteiste semite) nuk kane aspak baze llogjike, ketu e kane problemi me te madh.. Meqe ti permend te dhenat historike per shpalljet dhe bartesit atehere mund te permendesh disa prej tyre, sipas deshires.. fillon qe nga Ade/a-mi e me rradhe apo mbetemi vetem te Muhameti?


    Besimi im (personal) bazohet pikërisht në llogjikë e jo në llogjik-mohimin. Sa i përket pytjeve rreth krijimit të universit, Kurani jep përgjigjet më llogjike, të cilat kohëve të fundit janë provuar edhe shkencërisht.
    Kurani nuk provon gje shkencerisht Fjollat. Bile ka gafa shkencore deri qesharake. Mund te thuhet qe "kurani interpretohet shkencerisht" por fjala interpretim le hapesire per gjithfare spekullimesh.


    Përkundrazi, i nderuar Darwin, ose jeni këmbëngulës në mohimin e fakteve, ose nuk jeni në hap me zhvillimet dhe zbulimet shkencore, ose nuk i njeh fare shpalljet Hyjnore.
    (Fillimisht) nese ke mundesi perdor numrin njejes kur me drejtohesh Fjollat. Kjo nga ana terminologjike (personalisht s'me pelqen kur me drejtohen ne shumes). Gjithsesi nuk eshte se ka ndonje gje te madhe.

    Se dyti, fjalia eshte e ndertuar mbi paragjykim, sepse asnje nga pjeset nuk eshte e vertete.

    Si e komentoni ju këtë material në linkun vijues:
    http://www.harunyahya.com/albanian/a...volucionit.php

    Apo këtë:
    http://www.harunyahya.com/albanian/l...olucionit1.php

    Po këtë:
    http://www.harunyahya.com/albanian/l...iversit_01.php

    Megjithëse mund të mos keni kohë ose vullnet ti lexoni, sinqerisht do të doja ti di mendimet tuaja rreth këtyre materialeve.

    Përshëndetje

    I lexova te tre faqet. Me thene te drejten do te ishte mire te vazhdonim te Evolucioni, dhe do te te shpjegoja se sa plasaritje dhe mos-lidhje kane "argumentet" e Harunit. P.sh, pashe qe kishte dhe foto te Richard Dawkins tek jepte mesim,por nuk permendej fare fakti qe shqetesimet e Harunit mbi evolucionin kane gjetur pergjigje te plota te libri i tij "The Blind Watchmaker".

    "Zbulimi i ADN-se hodhi poshte evolucionin". Vetem me kete te vjen te qeshesh, sepse te du shkencetaret qe zbuluan ADN-ne jane jo-besimtare dhe mbeshtetes te teorise shkencore te evolucionit. Haruni, si duket harron ta permende.

    Kishte argumenta te vjetra, te perdorura nga Paley por jo me te praktikueshme. Te gjithe librat qe kishte paraqitur Haruni mbi "gabimet evolucioniste" jane c'montuar dhe hedhur poshte me kohe. Duhet t'i nderroje dhe ai bile te "stenda e emulacionit".

    Nqs nuk je dakort, mund te vazhdojme te evolucioni. Lexoji dhe njehere te gjashte faqet e kesaj teme Fjollat, se do te gjesh shume pergjigje mbi mos-llogjiken monoteiste.

    pershendetje

    - - - - - - - - - - - - - - - -

    Matrix, ai zoti i versionit tend ka influenca 'ekzistenciale' auto-sugjestionuese (njerezore). Megjithate, faleminderit per pergjigjen.
    Prektora

  6. #46
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Matrix, ai zoti i versionit tend ka influenca 'ekzistenciale' auto-sugjestionuese (njerezore). Megjithate, faleminderit per pergjigjen.

    Darwin,

    Ne rast se do ishte keshtu, besoj se perqindja e ketyre njerezve do ishte me e madhe se 1 apo jo?
    Te gjithe njerezit kane nevoje qe te kene nje arsye per ekzistencen e tyre, dhe nje motiv qe t'i beje te ecin para.
    Ne rast se Zoti do ishte nje arsye e mire per autosugjestionim, shumica e njerezve do ta kishin ate lloj besimi.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  7. #47
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Cfare esgte zoti? Dicka qe thuhet se ekziston diku, por qe njeri se ka pare. Po se pashe me syte e mi nuk besoj kurre.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar mė parė nga Lunesta
    Cfare esgte zoti? Dicka qe thuhet se ekziston diku, por qe njeri se ka pare. Po se pashe me syte e mi nuk besoj kurre.
    Shum gjera nuk i ke par me syt e tu por prap i beson,e ke pare ndojhere
    elektricitetin,valet elektromagnetike,"valet" gravitacionale,yndyren ne qumsht,madje edhe ajrin ???

  9. #49
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga buki19
    Shum gjera nuk i ke par me syt e tu por prap i beson,e ke pare ndojhere

    elektricitetin,valet elektromagnetike,"valet" gravitacionale,yndyren ne qumsht,madje edhe ajrin ???
    E megjithate nuk merren dot si shembull krahasues sepse te gjitha ato me lart perkufizohen (per me teper qe maten nepermjet aparaturave).. kurse zoti..(?)

    Deri tani askush nuk thote se c'natyre ka, bile askush nuk ka me te voglen ide mbi te.

    - - - - - - -

    KVS, fantastik! Bravo 10 here per pyetjen qe ke bere sepse po shoh sesi pa e kuptuar besimtaret po dalin te gjithe ..agnostike! (tamam po behet vend i duhur per detoksifikim)
    Prektora

  10. #50
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    E megjithate nuk merren dot si shembull krahasues sepse te gjitha ato me lart perkufizohen (per me teper qe maten nepermjet aparaturave).. kurse zoti..(?)

    Deri tani askush nuk thote se c'natyre ka, bile askush nuk ka me te voglen ide mbi te.

    - - - - - - -

    KVS, fantastik! Bravo 10 here per pyetjen qe ke bere sepse po shoh sesi pa e kuptuar besimtaret po dalin te gjithe ..agnostike! (tamam po behet vend i duhur per detoksifikim)
    darwin, po keta jane agnostike, vecse nuk e pranojne.
    Kulturen dhe traditat i ngatrrojne me Zotin, pastaj referohen ne libra qe vet nuk i kuptojne dhe flasin per gjera qe s'ja kan haberrin.
    Kur ju mungojne argumentet( shpesh) behen agresiv.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iliria e para : 29-01-2006 mė 05:03
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  11. #51
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    E megjithate nuk merren dot si shembull krahasues sepse te gjitha ato me lart perkufizohen (per me teper qe maten nepermjet aparaturave).. kurse zoti..(?)

    Deri tani askush nuk thote se c'natyre ka, bile askush nuk ka me te voglen ide mbi te.

    - - - - - - -

    KVS, fantastik! Bravo 10 here per pyetjen qe ke bere sepse po shoh sesi pa e kuptuar besimtaret po dalin te gjithe ..agnostike! (tamam po behet vend i duhur per detoksifikim)

    Dhe aparutarat jane te ndertuara prej dikujt, matjet e tyre natyrisht te para dhe te vertetuara nga dikush i cili pastaj ka informuar boten mbi to. Apo jo.
    Per zotin ekzistojne deshmi te ndryshme nga njerez qe e kane pare apo kane folur me te. Pra ti si beson nje lloji deshmie por nga ana tjeter perkufizon ekzistencen tende nga deshmi apo arritje shkencore te dikujt tjeter. Une nuk them qe pozicioni yt s'eshte i sakte, por thjesht shume minimalist. Nese themi qe mund ti besojme vetem dickaje qe shofim athere c'do te thote te besosh tek nje ide apo qellim apo ekzistence e dikujt apo dickaje? Ne te gjithe besojme se ekziston Nje shume e caktuar parash si 1 Miliarde € pavaresisht se nuk do te shohim kurre nje shume te tille. Eshte thjesht nje deduktim matematikor qe bazohet ne arritjen e shumimit. Nese mund te shumojme ne baze te atyre qe njohim ose jo nje ekzistence hyjnore mund te nxirrrnim dhe nje perfundim te besueshem. Por kjo nuk mund te arrihet kurre pasi njerez te ndryshem nuk pranojne bazen e numerimit. Eshte njesoj si te perpiqej dikush te me sqaronte mua sec eshte nje vrime e zeze ne univers dhe te me sqaroje qe materia e perthithur duhet te dale diku gjetke perseri ne nje vrime te bardhe eksistenza e te ciles nuk eshte vertetuar asnjehere por moseksistenza do te hidhte poshte gjithe fiziken moderne. Atehere une nuk mund te them qe po se pashe me syte e mi une nuk e besoj, pasi nje mohim i tille do te tregonte vetem shpirtvogelsi. Arsyeja pse shume prej nesh akoma besojne ne zot mbase eshte e njejta me ate te shkencetareve dhe sidomos fizikanteve qe besojne tek ekzistenca e vrimave te bardha.
    MOSEKZISTENCA E TYRE DO HIDHTE POSHTE GJITHE RREGULLAT E NJOHURA.

  12. #52
    Shkrimi i mėsipėrm ka aq mangėsi logjike saqė u detyrova ta ēoj mikroprocesorin nė psikiatri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 30-01-2006 mė 23:27 Arsyeja: /
    Alle Serben müssen sterben

  13. #53
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Edhe une s'kuptova asgje nga ai me lart.. paska dhe rreshta qe s'jane larg njeri tjetrit me sa shoh, por jane kundershtues (mes tyre):

    1) "Nuk mund te gjejme nje perkufizim per nje qenie qe mesa thuhet e besohet thyen te gjitha ligjet e fizikes dhe shkencave natyrore ne pergjithesi."

    2) "Per zotin ekzistojne deshmi te ndryshme nga njerez qe e kane pare apo kane folur me te."

    As non-sequitur nuk quhen keto shembujt, si thua Legjion? Jane raste te veshtira, per mua.

    Citim Postuar mė parė nga Iliria e para
    darwin, po keta jane agnostike, vecse nuk e pranojne.
    po po, Iliria.. po e ve re.


    Nejse, edhe nja here ja vlen te veme shkrimin qe ka hapur kete teme:

    Citim Postuar mė parė nga KVS
    Unë nuk e di ç'është 'zoti'. Kjo fjalë nuk më thotë gjë, por meqënëse e has shpesh, dhe kur pyes askush nuk jep përgjigje, kam një kërkesë për këtë çështje:

    Më jepni përkufizimin e zotit.
    KVS, une njehere ta ilustrova me foto. Kesaj radhe po perpiqem te te jap nje perkufizim:

    zoti = UFO (ku, UFO nuk duhet te ngaterrohet me togefjaleshin 'Objekt Fluturues i Paidentifikuar' sepse ne rastin tone eshte 'Objekt i Fantazise se Paidentifikuar')

    nuk besoj se do te lexosh perkufizim me te mire per 'krijuesin universal'
    Prektora

  14. #54
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Edhe une s'kuptova asgje nga ai me lart.. paska dhe rreshta qe s'jane larg njeri tjetrit me sa shoh, por jane kundershtues (mes tyre):

    1) "Nuk mund te gjejme nje perkufizim per nje qenie qe mesa thuhet e besohet thyen te gjitha ligjet e fizikes dhe shkencave natyrore ne pergjithesi."

    2) "Per zotin ekzistojne deshmi te ndryshme nga njerez qe e kane pare apo kane folur me te."

    l'[/I]

    Po ja o Darwin o njeri qe dike te kuptoke cfare eshte kontradiktore apo jo. Dhe ti tjetri qe shpesoj ta kesh nxjerre mikroprocesorin tashme nga psikiatria.

    A eshte bibla nje deshmi e zotit? A nuk jane ata qe e kane shkruar kete bibiel deshmimtare te ekzistences se tij? Apo se quan biblen ti dhe prandaj nuk ta kupton qulli qe ke brenda kafkes shkrimin tim?
    Bibla dhe shkrime te tjera deshmojne per nje tip me emrin Jezus qe na paska ardhur ne toke per te bere cudira.
    Keto cudira qe ka bere ai jane jashte c'do ligji natyror qe e marrim per te qendrushem te pakten deri tani.
    E kupton deri tani apo duhet ta germezoj une?
    Pjesa me vrimat e zeza dhe te bardha si dhe bazat e fizikes une nuk ma mend te ti sqaroj por po te them qe shume prej atyre fenomeneve merren te dhena pavaresisht se nuk ka asnje prove per ekzistencen e tyre. Dhe kjo vetem se nqs. nuk do i merrnin si te qena atehere teoria e relativitetit etj nuk do te qendronin me.
    Si perfundim gjendet si tek besimi tek zoti ashtu dhe tek besimi ne ligje natyrore ( universale) e njejta forme.
    Mosekzistenca do te bente namin.

    Shpresoj ta kesh kuptuar tani. Per pyetje te metejshme mua me gjen gjithmone ne forum. Po deshe te jap dhe mesim privat ne bazat e llogjikes dhe argumentimit.

  15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar njeriu2006 pėr postimin:

    Edvora (04-12-2013)

  16. #55
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga jestersworld
    Po ja o Darwin o njeri qe dike te kuptoke cfare eshte kontradiktore apo jo. Dhe ti tjetri qe shpesoj ta kesh nxjerre mikroprocesorin tashme nga psikiatria.
    hajde te lexojme njehere


    A eshte bibla nje deshmi e zotit? A nuk jane ata qe e kane shkruar kete bibiel deshmimtare te ekzistences se tij? Apo se quan biblen ti dhe prandaj nuk ta kupton qulli qe ke brenda kafkes shkrimin tim?
    - - - - - - - - -
    E paske pak te tepruar kete punen e gojes, se e pashe dhe ne vend tjeter.
    Mbaje veten se na qenke dhe i krishtere. Faqen duhet ta kthesh ti, dhe nese te fyejne.
    - - - - - - - - -

    Bibla deshmi e zotit? .. lol, kush ta ka mbushur mendjen? Eshte nje mashtrim judaik, sikunder ai mashtrimi (arabik, kesaj radhe) nga ata te tjeret.


    Bibla dhe shkrime te tjera deshmojne per nje tip me emrin Jezus qe na paska ardhur ne toke per te bere cudira.
    yhy, sa paska per te sqaruar ketu.
    Shiko, ke nje teme: Jezusi - hyjni, genjeshtar apo lunatik? Hidhi nje sy dhe nese do mund te japesh kontribut atje. Shtohu dhe ti ne katedren e avokateve te krishterimit, se gjynah qe po del pa baza historike te liderit.


    Keto cudira qe ka bere ai jane jashte c'do ligji natyror qe e marrim per te qendrushem te pakten deri tani. E kupton deri tani apo duhet ta germezoj une?
    Ju kuptova juve.. sa keq qe nuk jemi ne nje mendje sepse per po per fat te keq, Jezusi nuk eshte fakt, sepse nuk mbeshtetet mbi burime historike, por vetem ne ato... fetare. Pra, pervec ngjashmerise hyjnore qe ka me Adamin, Noen dhe Moisiun ka edhe ngjashmeri ne fushen historike. Ngjashmeri ne mangesi provash ekzistence, ne rast se behesh konfuz.

    Se mu kujtua nje ngjarje nga bibla (besoj se duhet ta dish). Bibla p.sh, thote qe diten ne te cilen ai u kryqezua, pasi dha shpirt mbi kryq, te vdekurit e varrezave dolen rrugeve te Jeruzalemit dhe bene nje shetitje (po e quajme)proteste perkrah te te gjalleve. E beson dot ti kete, apo zor se do te kishe ndonje fije dyshimi mbi ate krijim mitologjik- letrar?


    Pjesa me vrimat e zeza dhe te bardha si dhe bazat e fizikes une nuk ma mend te ti sqaroj por po te them qe shume prej atyre fenomeneve merren te dhena pavaresisht se nuk ka asnje prove per ekzistencen e tyre. Dhe kjo vetem se nqs. nuk do i merrnin si te qena atehere teoria e relativitetit etj nuk do te qendronin me.
    ketu


    Si perfundim gjendet si tek besimi tek zoti ashtu dhe tek besimi ne ligje natyrore ( universale) e njejta forme.
    Mosekzistenca do te bente namin.
    si perfundim analogjia eshte kuturu dhe as ti s'ke ndonje ide mbi zotin ku beson.


    Shpresoj ta kesh kuptuar tani. Per pyetje te metejshme mua me gjen gjithmone ne forum.

    Po deshe te jap dhe mesim privat ne bazat e llogjikes dhe argumentimit

    Sa human.. jepke dhe mesime. Po me, e leme per diten e pashkeve, pas ringjalljes.. mbase na vjen dhe ndonje vizitor dhe na bekon (na dhuron dhe ndonje veze te kuqe, ose buke me vere)

    Ke gjetur vendin e duhur per propagandimin e bazave te llogjikes dhe argumentimin. Do te lexohemi ketej, pa merak.

    - - - - -

    se harruam temen.. zoti u perkufizua si..?

    oh, harrova qe s'e merr mundimin njeri ta beje kete.
    Prektora

  17. #56
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga darwin

    - - - - - - - - -
    E paske pak te tepruar kete punen e gojes, se e pashe dhe ne vend tjeter.
    Mbaje veten se na qenke dhe i krishtere. Faqen duhet ta kthesh ti, dhe nese te fyejne.
    - - - - - - - - -
    Nga e nxorre ti kete perfundim zoti darwin? Apo ta tha ndonje sinaps lunatik?

    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Bibla deshmi e zotit? .. lol, kush ta ka mbushur mendjen? Eshte nje mashtrim judaik, sikunder ai mashtrimi (arabik, kesaj radhe) nga ata te tjeret.
    Une nuk po them qe une e besoj si te tille. ajo qe po them eshte se nga shume njerez merret si liber deshmish. Pra nje fare libri historik. Te cilit disa i besojne e disa jo. Sikunder dhe historish te tjera qe ndryshe i ka shqqiperia dhe ndryshe Serbia. Pra ceshtje interesash zoti shkencetar. Historia nuk eshte dhe s'ka per te qene ndonjehere objektive pasi e shkruan fitimtari.

    Citim Postuar mė parė nga darwin
    yhy, sa paska per te sqaruar ketu.
    Shiko, ke nje teme: Jezusi - hyjni, genjeshtar apo lunatik? Hidhi nje sy dhe nese do mund te japesh kontribut atje. Shtohu dhe ti ne katedren e avokateve te krishterimit, se gjynah qe po del pa baza historike te liderit.
    Une nuk kam pse te mbroj Jezusin se ate e mbron ti qe ne momentin qe shkruan daten, por nejse se eshte vogelsi. Si te sqarova dhe me pare disa e mbajne per njeri disa per hyjni sido qe te vije muhabeti eshte thjesht ceshtje besimi te cilin ti se ke dhe une e ve ne pyetje cdo minute te jetes sime.


    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Ju kuptova juve.. sa keq qe nuk jemi ne nje mendje sepse per po per fat te keq, Jezusi nuk eshte fakt, sepse nuk mbeshtetet mbi burime historike, por vetem ne ato... fetare. Pra, pervec ngjashmerise hyjnore qe ka me Adamin, Noen dhe Moisiun ka edhe ngjashmeri ne fushen historike. Ngjashmeri ne mangesi provash ekzistence, ne rast se behesh konfuz.
    Dmth futja kot se prape tek nje teme mbete. Baza historike i themi kujt? Shkrimeve te autoreve te atehershem apo jo. Dmth. ti djali qe mesa duket nuk qenke marre shume me histori une duhet te marr si baze historike Iliaden por jo biblen! Pse? Ti mbase nuk e di por bibla ka ndihmuar ne shume germime apo gjetje arkeologjike. Megjithate une nuk dua te te jap leksione se ti i di te gjitha vet.

    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Se mu kujtua nje ngjarje nga bibla (besoj se duhet ta dish). Bibla p.sh, thote qe diten ne te cilen ai u kryqezua, pasi dha shpirt mbi kryq, te vdekurit e varrezave dolen rrugeve te Jeruzalemit dhe bene nje shetitje (po e quajme)proteste perkrah te te gjalleve. E beson dot ti kete, apo zor se do te kishe ndonje fije dyshimi mbi ate krijim mitologjik- letrar?
    Ku e ke degjuar kete ngjarje ti? Se une kam lexuar biblen dhe s'ma paska zene syri. Megjithate te tlutem mund te me japesh pak referencen nese mundesh.



    Citim Postuar mė parė nga darwin
    si perfundim analogjia eshte kuturu dhe as ti s'ke ndonje ide mbi zotin ku
    beson.

    Si perfundim ti nxjerr deduktime te parakohshme serish dhe natyrisht qe behesh paksa qesharak, por mbase e di dhe vete kete. Nqs ti nuk e kupton atehere eshte pune tjeter por mos fol qiqra ne hell.



    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Sa human.. jepke dhe mesime. Po me, e leme per diten e pashkeve, pas ringjalljes.. mbase na vjen dhe ndonje vizitor dhe na bekon (na dhuron dhe ndonje veze te kuqe, ose buke me vere)

    Ke gjetur vendin e duhur per propagandimin e bazave te llogjikes dhe argumentimin. Do te lexohemi ketej, pa merak.
    Kjo qe ben ti eshte nje mangesi e theksuar botekuptimi. Megjithate ti nuk ditke te diskutosh dhe per kete arsye une them se duhet te jesh rreth 14 vjec. Po ishe me shume une te kerkoj ndjese dhe habitem.

    Ajo qe une doja te te thoshja o djali eshte se sido qe ta rrotullosh muhabetin ti duhet te vesh nje pike fikse ne argumentim. Nqs ti thua qe une i besoj historise une do te te pyes: Kujt historie apo historiani.
    Nqs ti thua bibla eshte liber i pavlere une do te pyesja : Pse?
    Si do qe te vije muhabeti cdo pikpamje eshte relative ne baze te pikes fikse qe ke zgjedhur. Ti thua qe ke zgjedhur historine pa ja patur idene sec do te thuash me te. Historia eshte nje permbledhje shkrimesh nga deshmimtare dhe gojedhena djali. E njejta gje eshte dhe bibla. Por nejse.

    Une nuk them qe jam besimtar, ama e pyes veten perdite pse. diskutimi qe te parashtrova ka te beje pikerisht me piken fikse te cilen ti paske zgjedhur me kohe dhe ne te cilen qenke teper i bindur. Por po te lexosh pak me shume do arrish dhe ti nje dite ne perfundimin qe nuk ka asgje 100% te sigurt. Se dhe matja e Gravitetit na doli e gabuar ... te pakten c'kemi bere deri tani.
    Shkencat natyrore jane ne kerkim te se vertetes por ajo nuk eshte gjetur ende dhe per sa kohe nuk ka nje rezultat fiks une do te vazhdoj te pyes veten pse ti besoj shkences dhe jo zotit. Une kam nje pyetje tjeter per ty?
    A mund une ti besoj te dyjave?

    pergjigjja eshte po djali por une nuk dua te te mbaj leksione se ti i di te gjitha vet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga njeriu2006 : 01-02-2006 mė 06:38

  18. #57
    toXic Maska e ridy85
    Anėtarėsuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    339
    Darwin...ti kishe shkruajtur kte me pare:
    "Se mu kujtua nje ngjarje nga bibla (besoj se duhet ta dish). Bibla p.sh, thote qe diten ne te cilen ai u kryqezua, pasi dha shpirt mbi kryq, te vdekurit e varrezave dolen rrugeve te Jeruzalemit dhe bene nje shetitje (po e quajme)proteste perkrah te te gjalleve. E beson dot ti kete, apo zor se do te kishe ndonje fije dyshimi mbi ate krijim mitologjik- letrar?"

    Atehere o ti ke pa na i film me zombie.......ose ke lujt menç. Vetem bibla nuk flet kurre per te vdekurit qe na ngjallen. Pasi vet feja katolike nuk pranon ringjalljen perveç se ringjalljes se jezu krishtit.
    firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

  19. #58
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    se harruam temen.. zoti u perkufizua si..?

    oh, harrova qe s'e merr mundimin njeri ta beje kete.

    O djali shkencetar me perkufizo pak termin "Kohe" te lutem dhe nqs ja del mbase do merrem une te te perkufizoj zotin. Dhe mos fillo me vite e me muaj se e ke gabim qe ne fillim. Me perkufizo termin kohe te lutem ne nje hapesire boshe pa planete apo pika te tjera referimi.

  20. #59
    i/e larguar Maska e Found
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    In my personal Hell...
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga ridy85
    Atehere o ti ke pa na i film me zombie.......ose ke lujt menē. Vetem bibla nuk flet kurre per te vdekurit qe na ngjallen. Pasi vet feja katolike nuk pranon ringjalljen perveē se ringjalljes se jezu krishtit.
    E ke gabim. Lexoje biblen, pastaj flit.

    [Gjoni 11:39-44] Jezusi tha: ''Hiqni gurin!''. Marta, motra e tė vdekurit, i tha: ''Zot, ai tashmė qelbet, sepse ka vdekur prej katėr ditėsh''. Jezusi i tha: ''A nuk tė thashė se po tė besosh, do tė shohėsh lavdinė e Perėndisė?''. Atėherė ata e hoqėn gurin prej vendit ku ishte shtrirė i vdekuri. Dhe Jezusi i ngriti sytė lart dhe tha: ''O Atė, tė falėnderoj qė mė ke dėgjuar. Unė e dija mirė se ti gjithnjė mė dėgjon, por i kam thėnė kėto pėr turmėn qė ėshtė pėrreth, qė tė besojnė se ti mė ke dėrguar''. Dhe, mbasi tha kėto, thirri me zė tė lartė: ''Llazar, eja jashtė!''. Atėherė i vdekuri doli, me duart e kėmbėt tė lidhura me rripa pėlhure dhe me fytyrėn tė mbėshtjellė nė njė rizė. Jezusi u tha atyre: ''Zgjidheni dhe lėreni tė shkojė!''.

  21. #60
    i/e larguar Maska e Found
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    In my personal Hell...
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga jestersworld
    O djali shkencetar me perkufizo pak termin "Kohe" te lutem dhe nqs ja del mbase do merrem une te te perkufizoj zotin. Dhe mos fillo me vite e me muaj se e ke gabim qe ne fillim. Me perkufizo termin kohe te lutem ne nje hapesire boshe pa planete apo pika te tjera referimi.
    Aha, do te marresh vesh se si mund ta shprehesh dimensionin e katert? Thjesht fare, shtoji koordinatave tredimensionale edhe nje pike tjeter referimi, qe eshte koha (pervec akseve x, y dhe z). Dhe ja ku u bere me nje pike qe nuk shprehet me si "pike" por si ngjarje. Eshte thjesht dimension i katert (apo ti sdi te shohesh as te tretin? )

    Tani na perkufizo pak zotin. Te shohim sa di njehere, se "sarkazmen" dhe "ironine" i paske te tuat, djali gojeshpate :P

Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •