Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Pasioni pr shkencn
  Antarsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Krimet Komuniste N Kosove Njelloj Si N Shqiperi

  - Krimet komuniste


  Shfletime npr histori
  Rrahjet, tmerrin, persekutimet, burgosjet dhe vrasjet q psoi fshati Zhilivod tash Trimor, sidomos familja, miqt dhe dashamirt e Aziz Zhilivids, m ka rn ti dgjoj shpesh npr oda burrash t ktij fshati. Prkundr frymmarrjes, m t lir, e t kahpaskohshme nga ndryshimet q vinin n Jugosllavin e pas lufts s Dyt Botrore, kurr nuk kemi guxuar ti shprehim as ti shkruajm lirisht n gazeta apo libra. Ksaj radhe, pr kombtaren Bota sot , ekskluzivisht flet Faik Krasniqi, djali i dyt i Aziz Zhilivods. I njejti shkrim drgohet pr botim edhe ne internet pr faqen eDjathta Shqiptare.  SHFLETIME NPR HISTORI  Shkruan: Sefedin Krasniqi  - Pas atentatit kundr Ministrit t Mbrojtes s Republiks s Kosovs, djalit t axhs tim, Ahmet Krasniqit dhe ofensivs barbare t forcave etnikoserbe ndaj katundit Zhilivod (tash Trimor), t 22 shtatatorit t vitit 1998, duke mosditur se ka do t ndodh me fatin e mtutjeshm t familjes sime, t vet fshatit Zhilivod dhe m gjr, m datn 27 shtator t vitit 1998, fillova t shkruaj nj pjes t kaluars t familjes sime e quajtur MUJA. Kt e bra edhe pr t kryer amanetin e gjyshit tim, Mustafs, babait t Aziz Zhilivods dhe axhs tim Qerkinit, i cili aq shum u sakrifikua pr ne. Me kt rast dua t prmend edhe sakrificat e dajave t mi Avdijajve nga Hadja dhe dajave t babs Abdullahajve nga Vranidolli i Llapit. Nj pjes e ktyre kujtimeve jan ngjarje q i kami prjetuar un dhe familja ime drejtprsdrejti. Dua t flas edhe pr t gjith ata burra e ato gra q mbajtn mbi supe tr tmerrin e kohs gjat pushtimit turk dhe serb, n kto an, t cilt qndruan t patrembur dhe stoik gjat gjith jets s tyre dhe na msuan se si t rrojm si njrz, t patrembur pr idealet e larta kombtare dhe njerzore. Duke u bazuar n porosit brez pas brezi, pata fatin q nga gjyshi im, Musraf Latifi, t msoj pr paraardhsit ton, t cilt kishin jetuar n fshatin Gllavotin, jo larg fshatit Zhilivod, ku tani edhe jetojm. Dikur n vitin 1890, n kohn e pushtimit turk, i pari ksaj familje quhej Mikel Lek Gjoni, pra ather ishim t krishter. Po n kt vit, pas kalimit n fen islame, me dhun, sht dashur t ndrrohen edhe emrat. N at koh, n fshat kishte jetuar, Muja, djali i madh i Mikelit, i cili pr shkaqe t mosdurimit t pushtetit turk, detyrohet t lshoj shtpin dhe tokn e t parve pr tu strehuar n malet e Qyqavics. N fillim do ta prshkruaj origjinn e Mujajve sipas asaj q m ka folur gjyshi.  Mujajt


  Gjyshi im ka qen i menur dhe ka prcjellur kujtimet dhe amanetet e prindrve t vet. Aso kohe, sa kishin qen n fshatin Gllavotin, nj dit, shkon Muja t marr dru n malin e Qyqavics. Derisa ishte n mal, vjen nj aush i Mbretit me shtat tasildar me katr zapti. Hyjn n oborrin e shtpis s Mujs dhe pyesin se ku ndodhej i zoti i shtpis. Nna e Mujs u thot se Muja me djmt kishin shkuar me marr dru n mal. aushi vret gjelin e shtpis dhe i thot nns s Mujs tua prgadiste pr ta ngrn. aushi me zapti e tasildar shkojn n kull dhe shtrihen t flejn. Nuk vonon shum, Muja kthehet nga mali. Nna i del prpara dhe pyet:

  - A u lodhe biro?

  - Jo moj nn, po ti a u lodhe? pyet Muja

  Muja i sheh disa pika gjaku npr oborr dhe pyet:

  - Lum nna, ka jan kshtu kto pika gjaku?

  Nna pr t mos i treguar t birit, duke ditur se do ti z belaja me turqit i thot:

  - Biro e kam pre nj gjel!

  N at moment vjen nj djal i Mujs dhe i thot:

  - Baba Muj!

  - Fol biro!?

  - Na e ka vrar aushi gjelin! thot djali.

  - far aushi ore?

  - aushi me do zapti e tasildar jan n kull baba Muj, - prgjigjet djali.

  - Eu, - brtet Muja, leni drut ore! - u brtet vllezrve! - rrokni martinat! dhe hyjn n kull.

  - ohuni ore qen, iu kishte brtitur Muja.

  - Kush u ka dhn leje t qitni pushk n oborrin tim dhe t mi vrisni pulat?

  Pas pak fjalve dgjohen t shtna n kull, ku vritet aushi vet i njmbdhjeti. Ather, Muja i merr antart e familjes s vet dhe lshon shtpin pr t shptuar nga ekspeditat ushtarake turke. Pasi djeg shtpit dhe pasurin me gjith turqit mbrenda, ia msyen maleve t Qyqavics dhe atje gjen strehim. Nga ky gjest i Mujs ka mbetur thnja: Hajde ta bjm Zhilivod.  Ktu ku jetojm tash, prej t parve ton themelohet fshati Zhilivod. Pastaj Muja fillon t pres malin pr t br tok pr bukn e familjes. Gjyshi thoshte se shtat her ishte rrethuar Muja nga ushtrit dhe zaptit turke, por i ndihmuar nga vllezrit dhe djemt, ai i kishte thyer kto ekspedita. Nj pjes e meshkujve t Mujs kishin br gjithnj roje, q t mos i sulmojn turqit tinz sikur e kishin pasur zakon. Muja vazhdon t punoj tokn buz malit. Toka n mes t lumit Llap dhe Sitnic ku tani shtrihet fshati Prelluzh mbetet djerr. Nj dit vjen nj beg prej Vushtrrie dhe i thot Mujs: - Nse do t shptoj prej ekspeditave t truqve mund ta bjm nj marrveshje. M jap takn dhe livadhet e un ti heqi turqit prej qafe. N at koh, Muja kishte jetuar n nj bashksi familjare prej 63 antarsh. Pasi mendohet Muja dhe konsultohet me vllezr, marrin vendim q ta ln tokn n kundrshprblim t dhnies fund t ekspeditave turke. I kishin ln m se 80 hektar tok. Pasi begu i merr tokat, i kolonizon me erkez (een) t ndjekur nga Rusia. Pr hir t vrtets duhet thn se babgjyshit nuk i kujtoheshin vitet se kur kishin ndodhur kto ngjarje. Sot e ksaj dite, erkezt e Stanofcit t Ult e kan nj pjes t toks ton. Pjesn tjeter e kan serbt e Prelluzhs. Pas lirimit nga turqit e sidomos pas vitit 1912, Kosova okupohet nga Serbia dhe tash na vijn zotni taze, t cilt filluan ti lvizin mexhat secili sipas nevojs s vet dhe deshirs personale.  Masakra n mes t Krasmirofcit dhe Gradics


  Me kalimin e kohs dhe viteve, rndohej edhe pesha e robris mbi supet e t parve tan. Kshtu, n shtatorin e vitit 1919, nj ekspedit e shkaut ia msyen Qyqavics dhe fshatit Zhilivod. Krismat e pushkve prhapen nga fshati Zhilivod deri n fshatin Koll t komuns s Vushtrris. Pasi forcat serbe thehen nga shqiptart, shkijet sjellin perforcime te reja ushtarake. N rrethet e Qyqavices fillon luft e madhe per jet a vdekje. Pas shum luftimeve, shqiptart nuk kishin qen m n gjendje tiu prballojn forcave t Serbis. Njsitet e lufttarve ton trhiqen thell ne zemren e Qyqavics. Po n kt vit, nga forcat serbe, zihen 87 burra prej Kolls e deri n Zhilivod. T paarmatosur, pleq dhe t rrinj, t gjith, pushkatohen dhe masakrohen n mes t fshatrave Krasmirovc dhe Gradic. N mes t t vrarve, nga shtpia e Mujs ishte axha Shaban, vllau i babgjyshit-Mustafs. Serbt i kishin masakruar n mnyrn m barbare. N kt masakr u pushkatuan Fazliu dhe Sejdiu, 17 vjear.

  Babgjyshi thoshte, - Kur kemi shkuar ti marrim kufomat meshkujt ton, t gjith kishin qen te zhveshur lakuriq. Teshat e trupit ua kishin marr fshatrat pr rreth vendit ku ishte br masakra. Aq keq i kishin masakruar kufomat sa mezi i kishin njohur prmes shenjave t trupit. I marrin 12 meshkuj e n mesin e tyre edhe nje vajz, poashtu e masakruar. Vajza quhej Zylfie, e bija e Avdullit prej Zhilivode. Meqense, Avdulli nuk kishte pasur djem, vendos ta bj vajzn si djal. Kurr fshatart e Zhilivods nuk e kishin ditur se sht vajz dhe se emrin e kishte Zylfie, por e kishin quajtur Syla i Avdullit. Vetm pas ksaj masakre sht konstatuar se Syla kishte qn Zylfia, e bija e Avdullit 22 vjeare. Vllau i babgjyshit, Shabani, i vrar i len dy jetima : Qerkinin dhe Qerimin. Qerkini, Qerimi dhe Azizi e kan par babn e tyre, gjegjsisht axhn, t masakruar dhe jan betuar te varri i ti, se do tia marrin hakun axhs Shaban dhe t gjith te tjerve. Sipas tregimeve t babgjyshit ton, Mustafs, shtpia e Muajajve mbeti n shnjestr t pushtetit t athershm t Serbis. Mu pr kt fillon jeta, por edhe qndresa jon familjare npr burgjet serbosllave. Edhe pas shum persekutimeve, maltretimeve, vrasjeve qndruam t paepur kundruell eshtjes kombtare, por edhe njerzore. Pra, fatin e t parve e kemi prjetuar edhe gjat lufts s Dyt Botrore dhe pas saj.  Aziz Zhilivoda dhe pjesmarrja e tij n NDSH  Baba jon Azizi rritet, poashtu edhe Qerkini dhe Qerimi. Martohen q t tre dhe babgjyshi ia l prkujdesjen e shtpis Qerkinit. Baba im, Azizi, hyn n detyrn e xhandarmris shqiptare t asaj kohe. N vitet q vijojn, si dihet, Kosovn e ndajn mes vete gjermant dhe italiant. Azizi gjendet m detyr n Orllan t Podujevs, pastaj n Lluzhan dhe n fund n Besi. Disa vite m von kalon n Gardn e Xhafer Devs. Pas largimit t gjermanve dhe italianve nga Kosova, shpartallohen kto formacione ushtarake t shqiptarve. Kosova ripushtohet nga forcat sllavokomuniste. Kto formacione ushtarake shqiptare ndahen n grupe m t vogla dhe strehohen disa n Drenic dhe disa n Qyqavic. Pa vonuar, organizohen dhe riorganizohen formacione ushtarake nga Xhafer Deva, Marie Shllaku dhe Gjon Serreqi. Fillon lufta frontale dhe n prita kundr srbosllavve. Ne po kufizohemi t flasim vetm pr rrethin e yqavics, t Shals dhe Llapit, q na i la me goj dhe shkrim baba yn, Aziz Zhilivoda, duke mos harruar t permendim lidhjet e ktyre rretheve me pjes tjera t Kosovs. Me kto formacione ushtarake kan komanduar n rrethin e Qyqavics, t quajtur Artakoll, Aziz Zhilivoda, Hashim Gjaka dhe Ferat Hashim Strofci. N Shal t Bajgors, kryengritjen e ka udhehequr Ahmet Selaci dhe Adem Voca i Shals. Me Drenicn kan mbajtur kontakte, konsultime dhe marrveshje t vazhdueshme me Marie Shllakun, Gjon Serreqin, Ajet Grgurin, Hilmi Zariqin, Miftar Bajraktarin e Llaushs, Bajram Drgutin, Bajraktarin e Gllogovcit, Ymer Berishn dhe shum te tjer. Mbajtjen e tyre me ushqim dhe veshmbathje si dhe strehimin e kan siguruar Bajram Zuka i Likoshnit dhe Xhemail Lahu-Dervisholli i Gradics. Nga organizimi dhe riorganizimi i srishm, prpjekjet dhe luftrat nn prkujdesjen e Gj.Serreqit, M. Shllakut, Y.Berishs formohen aradhat pr Drenic. Komandant t ktyre formacioneve ushtarake ishin Shaban Polluzha dhe Mehmet Gradica. N Artakoll formohen formacione ushtarake duke prfshir edhe Shalen e Bajgors, dhe emrohen komandant Adem Voca, Ahemet Selaci, Aziz Zhilivoda, Osman Bunjaku, Ferat Hashim Strofci, Fazli Saraqi, Hashim Gjaka etj.  Pas shum prpjekjeve e luftrave pr lirim, Kosovn e riokupjn definitivisht sllavokomunistt.  N rrethin e Hades, ku bjn pjes Shipitulla dhe Bellaevci, formacionet ushtarake i kan udhhequr Ajet Mjekiqi, Hakif Mjekiqi, Jakup Avdi Graievci i Hades me vllzr (Ibrahimin dhe Qazimin), Rrustem Salihi, Syl Shaban Morina (Haxhi Syla), i cili kishte merita jashtzakonisht t mdha. N kto formacione ishin edhe Sadik Shala dhe Zenel Mani. N t gjitha kuvendet q jan mbajtur prej Kuvendit t Dobrdolit e deri n Kongresin e Lipovics, Aziz Zhilivoda ishte gjithnj i pranishm n t gjitha marrveshjet. Sipas fjalve t Aziz Zhilivodes, ai thoshte se n qoftse dikush e nxjerr Kosovn prej robrie, t vetmit shqiptar t ndrgjegjshm t kohs, ishin Xh. Deva, Gj. Sereqi, M.Shllaku, Y.Berisha, etj.

  Pas shum prpjekjeve e luftrave pr lirim, Kosovn e riokupojn definitivisht sllavokumunstt. Nj pjes e ktyre formacioneve ushtarake, sipas fjalve t Aziz Zhilivods, kalojn n ilegalitet dhe vazhdojn luftrat, e disa prej tyre, m von, kalojn kufirin dhe dalin n Shqipri. Kt e bn edhe Azizi, i cili pas disa viteve q kishte kaluar n liri, burgoset dhe dnohet dhjet vjet nga regjimi i Enver Hoxhes. Sipas dshmive t Mergimes, bijs s Azizit, e cila jeton n Elbasan, nj nat para se t lirohet Azizi nga burgu, e kishte halemuar nj sigurims i Enver Hoxhs, me origjin nga kosova, t cilit ia dim emrin dhe mbiemrin. Pak vite para lufts lirimtare t Kosovs, Azizi nprmes nj interviste n revistn Zri, pati porositur: - Mos hyni n luft nse nuk mund ta fitoni, mjaft kemi humbur! Por nse fillon lufta, edhepse n mosh t shtyer, do m shihni me mashink n krah n malet e Qyqavics. Vdiq pa iu plotsuar dshira, por mashinka e tij bri pun gjat lufts lirimtare t Kosovs, t viteve1998/99. Armn e Azizit, t ruajtur me prkushtim q nga lufta e Dyt, e prdori me trimri nj lufttar i UK-s nga Drenica dhe ajo tash ruhet n muzeun e Kosovs.

  Burgosja e familjes s Aziz Zhilivods  Pasi Aziz Zhilivoda kishte marr aktivisht pjes n luftrat kundr shkijeve pr lirimin e Kosovs, familja e tij i nnshtretrohet maltretimeve dhe burgosjeve. N vitin 1946, burgosen t gjith antart e familjes s tij, prej babgjyshit 81 vjear deri te fmija m i vogl i moshs 6 muajshe. Kshtu vazhdon rrfimi e vet Faik Aziz Krasniqi nga Zhilivoda. - Odn e Hajr Isufit t Zhilivods, OZNA me dhun e shndrroi n burg privat dhe n kt od-burg qndruam gjasht muaj rresht. Bukn, fshehtas prej shkijeve, na e sillte nna e Hjars, halla Mehreme. Nj dit erdhi nj kontroll n odn e Hjars dhe i pan disa trosha buke. N kntroll bnte pjes edhe nj Sejdi Hasani. Sejdiu shkon n Shtab t OZN-s dhe lajmron shefin e shtabit, se familjen e ballistit t Aziz Zhilivods po e ushqen halla Mehreme. Shefi i shtabit nj Krst Krstiqi, i quajtur Tushi, erdhi vet n burg. E fliste shqipen rrjedhshm. Ishte bashk me Simn dhe in, q kishin mbytur shqiptar me guxhum (shkop me kok). E muarn halln Mehreme n pyetje dhe i than: - Pse po e ushqen familjen e ballistit? N pranin e tr familjes ton, t Januz Rexh Zhilivods, plak i menur dhe Sejdi Hasanit, halla Mehreme iu drejtua shkijeve me kto fjal: far pushteti jeni ju q burgosni pleq, gra e fmij? Sa t jem gjall, kam pr ti ushqyer edhe nse m pushkatoni. Pastaj filluan ta marrin n pyetje nann ton, Hidn: - Pasi nuk po mund ta zm Azizin tashm sa koh, na trego ti, me k e ke kt fmij n prehr? Fmija i kishte gjasht muaj.

  E kam me Aziz Zhilivodn, - ia ktheu nna.

  Ather kush ia ka gatuar dhe drguar bukn Azizit dhe bandave t tij ?

  Un e kam gatuar e nna e Azizit ia ka drguar deri te ara (Ara e Kishs). Prej atje, burri im e ka marr me shokt e vet.

  N at moment sht ngritur n gjunj Januz Rexh Zhilivoda dhe ka brtitur, - Rrofsh o bija e Avdi Hoxhs s Hades. Qenke grua burrnore dhe fisnike. Pas fjalve t Januzit, ka ndrhy Sejdi me kto fjal:

  - Sikur t kishte qen grua burrnore dhe fisnike, ia kishte qitur tlynin e vluar n vesh Azizit dhe e kishte likuiduar.

  Ather nna foli: - O Sejdi Hasani, pr her t par po t shoh edhe pse je i ktij katund, por me pas qen Azizi burr sikur ti, vrtet ia kisha qitur tlynin e vluar n vesh. Sejdiu deshi t thot edhe dika, mirpo shefi i OZN-es ndrhyri me fjal t pista. Shefi iu drejtua halls Mehreme, se ajo prej tash mund t na sillte buk dhe t na ushqente, se fmijt, i tha, nuk kan faj.

  Erdhi vjeshta e vitit 1947. Krejt familjen na drguan n burgun e Vushtrris. Pas dy-tri ditve e solln n burg edhe nnn e Sherif Trrstens, gruan e tij dhe nj vlla m t ri t Sherifit. At dit na regjistronin n burg. Gjat regjistrimit hyri Ali Shukriu dhe Rasim Qerkezi. A. Shukriu ishte prokuror publik pr Kosov e Rasimi ishte shef i OZN-s pr Mitrovic. A.Shukriu iu drejtua nns:

  - Ti je nna e Aziz Zhilivods a? Lokja ia ktheu :

  - Po un vet!

  A. Shukriu iu afrue dhe e kapi lokn pr floksh e i tha:

  - Ti je shtriga plak q ke pjellur Azizin, q na i ka vrar 96 komunista, bijt m t mir t Jugosllavis s Titos. Ather gjyshja iu drejtua me kto fjal:

  - Hiqi duart nga un, he qen bir qeni ! Pushk, topa e ushtri ke, ndjeke Azizin nse mundesh me zn. N at moment gruas s Sherif Trrstens i ra t fikt, sepse e kishin torturuar n Mitrovic, ende pa e sjellur n Vushtrri. I kishin rn krejt thojt e gishtave t dors. Ndrsa nna e Sherifit i kishte ende teshat e lagura, sepse e kishin gjuajtur n lumin Ibr duke ardhur n Vushtrri. Pas ktyre fjalve, Ali Shukriu dhe Rasimi dualn jasht.  Ne vazhduam jetn npr burgje  - N dimr t vitit 1947, ishte afruar koha pr gruan e axhs ton Hjarizit, q t lind. Gruan e axhs e liruan dhe shkoi te baba i vet n fshatin Brezhnic. Dikur n prill t vitit 1948 na erdhi lajmi se kishte lindur djal. Nga burgu, e kemi pagzuar me merin Ahmet. (sht fjala pr Ahmet Krasniqin, ministrin e ardhshm t Mbrojtes s Repuliks s Kosovs dhe komandantin e FARK-ut). Burgun edhe pr nj koh e vazhduam n Vushtrri, e nj pjes t kohs edhe n burgun famkeq t Prishtins. N vitet 1949-50, na kthyen prap n burgun e Vushtrris. Pasi shkijet i mbushn burgjet me shqiptar, na drguan prap n burg privat (shtpi private). N shtator t vitit 1950, na liruan prej burgut dhe u kthyem t drmuar n Zhilivod. Edhe pas burgut nuk prfunduan ndjekjet dhe prndjekjet. Ishim edhe n skamje t madhe. Ndihmn m t madhe me ushqim dhe veshmbathje na e kan dhn dajt e Hades. Por,

  Bajram dhe Selim Zukn prej Likashanit, e burgosn nipin Xhemajl Preniqin e Hades dhe mikun, Is Preniqin e Hades. Shkijet burgosn edhe shum burra n at koh si: Ilaz Xhemajl Dervishollin me vllaun Sadikun, shum burra nga fshati Dobrashevc dhe lagjja e Morinve t Akrashtics s Vushtrris, pastaj dajt e babgjyshit nga Kutllovci i Shals s Bajgors. Kshtu, psuan t gjith miqt dhe dashamirt ton duke i mbushur burgjet prej Nishit e deri n Goli Otok.

  Familja jon nuk kishte asnj t drejt, as qytetare as njerzore. Na e humbn edhe t drejtn e shkollimit. Mirreshim vetm me pun t rnda fizike. Kur shkonim t punojm tokn ton, duhej t lajmroheshim te kshilltart komunist t fshatit q ta dinin se ku gjindeshim. Kjo gjendje ka vazhduar deri pas plenumit t Brioneve t vitit 1966, ku sllavokomunistt i kan qruar hesapet mes veti. Pas Plenumit, kemi marr frym m lirisht dhe i kemi kryer shkollat privatisht. Un Faiku i Azizit mbarova shkolln fillore, t mesme dhe shkolln e lart, t gjitha privatisht. Poashtu edhe vllau im i vogl Shaipi. M von q t dyt u punsuam n Elektroekonomin e Kosovs. Por m von, rifilloi ndjekja e familjes son. Mua m prjashtuan nga vendi i puns. Shaipi operohet nga nj shprthim i gjakut n kok dhe m von emigroi n Suedi me gjith familjen e tij, ku edhe tani gjendet. Pas demonstratave t vitit 1981, shkijet e burgoesn djalin e axhs Hjariz, Behxhetin, i cili q nga viti 1977 ishte antarsuar nga Xhafer Durmishi n nj organizat ilegale q vepronte pr t mirn e Kosovs dhe lirin e saj. Behxheti mbajti gati dy vite burg. N vitin 1992, pasi u shaktrruan shtyllat e rryms elektrike t tensionit t lart, t cilat kalojn npr Zhilivod dhe bartin rrymn pr Mal t Zi, policia serbe fshatit Zhilivod ia shtoi zullumin. Kshtu prve rrahjeve pr vdekje q psuan, Shefki Islam Kraniqi, Jakup Bajram Krasniqi, Hashim Bejt Krasniqi, Hajra Galan Krasniqi, Rrahim Hysen Krasniqi etj, i gjith fshati u detyrua t lshoj shtpit e veta dhe, pr tre muaj, u strehua n malet e Qyqavics. Behxheti duke iu falnderuar Shefki Islamit shptoi nga ky tmerr dhe iku n Gjermani, ku gjendet edhe sot me familjen e tij t ngusht.  Kujtime nga burgu  Gjat kohs sa ishim n burg 1947-48 n Vushtrri, axhs Hjariz, Qerkinit dhe Qerimit ua vun prangat n kmb me nga 45 kg. pr cop. Qerkinin dhe Qerimin i drguan n burgun e Mitrovics e pastaj n burgun e Prishtins dhe i denuan me nga tre vjet burg. Burgun e vujtn n burgun e Nishit. Ndrsa ne mbetm n burgun e Vushtrris. Dua ta theksoj se n vitin 1948 kemi vuajtur pr kafshatn e gojs. Kujdesin pr ushqim e mori prsipr halla Fat, motra e babs dhe Jakupi, djali i axhs Qerkin, i cili psoi m s shumti ngase ishte i ri (13 vje). Jakupi dhe grat e Qerkinit dhe Qerimit ishin n liri. Derisa ishim n burg, n kulln ton ishte vendosur OZN-a me 110 ushtar. Pas pastrimeve etnike, n polici shqiptart jan larguar nga vendi i puns pr arsye absurde si: pse nuk je i martuar, apo pse je i martuar etj. Komandir burgu ishte nj Din Bajraktari nga Gjakova. Ky na sillte miell misri pr t br qull sa pr t mos vdekur urie. Ndjej obligim familjar t them se edhe fmija i fmijs ton i ka borxh q ta kujtoj me respekt t lart Dinin, i cili fatkeqsisht m von edhe ka psuar, sepse u dnua me 20 vjet burg t rnd. Pas nj kohe kam dgjuar se Dini kishte strehuar kaakun e maleve t Karadakut t Gjilanit, Hasan Ali Kerenikun. Pas burgosjes dhe denimit t Dinit, Hasan Aliun e kan qitur n prit dhe e kan vrar n vitin 1958. Kto fjal i thash pr ti br homazh publikisht, se i kemi borxh Din Bajraktarit.  Pas ardhjes s komunistve n pushtet as plis pr krye t shqiptarit nuk po gjindet n k vnd.  Pasi serbt i muarn burgjet n dor, bnin mos pr ta mposhtur popullin shqiptar. Burgjet i mbushnin pr do dit me shqiptar nga vise t ndryshme t Kosovs, sidomos nga Artakolli, Drenica dhe Shala etj. Por natn sikur i prbinte terri shqiptart. Nj pjes t tyre, shkijet i kan vrar e masakruar para shtpis s Popit, afr kalas s Vushtrris. M von, kto varreza masive jan zbuluar me rastin e ndrtimit t ambulancs s re n Vushtrri. N burgun e Vushtrris m kujtohen edhe disa burra tjer si: Sherif Trrnava dhe Veli Aliu nga Zhilivoda, t cilt dinin pr mbledhjet e ballistve. Veliun e kishin mbajtur n nj kosh t Badivikve t Vushtrris. Ashtu t zbathur dhe t zdeshur e solln n eli t burgut. Mishi i kmbve i kishte rn nga t ftoftit. Dini na i solli disa lakra turshi nga qyteti dhe gjyshja jon, Sherifja, me ndihmn e Dinit, ia ka mjekuar Veliut kmbt me lakra, fshehtas nga komandanti i burgut. Xha Veliu qndroi si burrat dhe nuk pranoi asgj. Po t pranonte ai dika, do ti pushkatonin s paku edhe 120 persona prej Bardhit deri n Koll. M kujtohet edhe nj rast tjetr shum trishtues. Nj dit e solln nj plak, i cili i kishte ndihmuar materialisht dhe strehuar ballistt. OZN-a me bashkpuntore e vet ia kishin dhunuar vajzn 18 vjeare. Plaku ishte nga nj fshat i komuns s Vushtrris dhe rridhte nga nj familje shum bujare. Pas dhunimit, vjaza mbetet shtatzn. At e torturojn aq mizorisht sa pr tti shpetuar vdekjes, ajo pranon q e kishte dhunuar babai i saj. Plakun e dnuan 15 vjet burg dhe nga turpi, pr akuzat q ia kurdisi shkijau, vdiq n burgun e Nishit. Vajza lindi nj djal derisa po e transportonin n burgun e Mitrovics, nga edhe humbi do lidhje me te dhe kurr nuk sht ditur pr fatin e saj. N burg e solln edhe nj Bajram Pasomn. Kishte qen burr i zoti. At e burgosin n Vushtrri, nj dit kur vjen pr ta bler nj plis t bardh. Pasi i shetit tri-katr shitore, t cilat shitnin plisa nuk i bie asnj pr qejfi dhe brtet: - Nann ia q englezit, gjermanit, amerikanit e krejt atyre q e solln Titn n pushtet, se as plis pr krye t shqiptarit nuk po gjendet m n kt vend. Pr kto fjal, Bajrami denohet me tri vjet burg. Prej torturave u mend n burgun e Vushtrris. Ashtu i mendur brtiste: - Nesr po vritet Mustaf Zhilivoda (babgjyshi im), nesr po vritet Sherifja (gjyshja ime) etjGjyshja friksohej shum. Duke par gjendjen ton t mjer (t fmijve t Azizit), pa buk e gjra t tjera shpesh thoshte: - O Zot theja qafn Allahut ka na bri !!! Mendonte se Zoti i shqiptarve ishte m i madh se Allahu i muslimanve. Kur i binte, m von, n mend thoshte: - O Zot mos ma z pr t madhe!  Nipi i Aziz Zhilivods kolonel Ahmet Krasniqi  Kolonel Ahmet Krasniqi (1948-1998) kreu shkolln teknike, dega e makineris n Prishtin. N vitin e dyt t shkolls s mesme u shpall nj konkurs pr Akademi Ushtarake. Ishim n kull duke ndejtur, ne djemt e Azizit dhe Ahmeti. Un lexoja Kujtimet e Hoxh Kadris, kryetar i Komitetit pr Mbrojtjen e Tokave t Shqiptare. N lexim e sipr erdha te kapitulli Beslidhja e Junikut, kur jan thirr t gjith krert e shqiptaris. Ishte br beslidhja pr tu dalur zot trojeve shqiptare. N at beslidhje ka marr pjes edhe koloneli i xhandaris s Shkupit, Bajram Curri. M shkoi mendja se pa kuadra t shkolluara ushtarake trojet shqiptare nuk do t lirohen kurr. U ulm t bisedojm dhe n kulln ton u vendos q Ahmeti, pas mbarimit t shkolls s mesme teknike, t shkoj n Akademin Ushatarake. T nesrmen shkova n Prishtin t konsultohem me disa shok rreth shkollimit t mtutjeshm t Ahmetit. N shkollimin e tij, ndikimin m t madh e ka pasur nga Metush Krasniqi i Dajkovcit dhe Hyrije Hana nga Gjakova, q banonte n Prishtin. Po ashtu edhe nga shokt e tij Sabri Novosella dhe Shefqet Jashari-Strofci.

  Kur i kemi dorzuar dokumentet n Vushtrri, referenti pr eshtje ushtarake n komun, ishte nj shqiptar i lig. Nuk pranoi ti nnshkruaj dokumentat dhe na quajti familje reaksionare dhe balliste. U kthyen dokumentat n Shtabin Krahinor. Aty ishte nj major. Ai na pyeti se pse nuk i kishim nnshkruar dokumentat n Vushtrri?

  I spjeguam se n Vushtrri na kthyen me pretekst se jemi familje balliste dhe se djemt ton nuk kan drejt t shkollohen n Akademi Ushtarake. Shfrytzuam nga rasti dhe pyetm majorin, sa koh duhej t zgjaste dnimi i familjes ton pr kto pun dhe se, a ka fund kjo mposhtje dhe prbuzje familjare. Majorit ia tham edhe kto fjal: - Kto forma t diskriminimit t t miturve dhe fmijve t baballarve ton, jan dnuar n Plenumin e Brioneve dhe se dshira jon ishte t integrohemi n shoqri. I treguam vuajtjet dhe peripetit tona prej fillimit e deri pas Plenumit t Brioneve dhe i tham se ne nuk kemi nevoj t lahemi e shprlahemi para askujt. Gjat gjith kohs derisa ne flisnim, majori dgjonte me vmendje. Dikur i nnshkroi dokumentat dhe pa asnj fjal dhe na uroi regjistrimin e Ahmetit n Akademi. Ahmeti filloi Akademin Ushtarake n Beograd. Gjat studimeve, prve neve djemve t Azizit, Ahmetin e kan ndihmuar edhe shokt e tij dhe i kan dhn kurajo duke i ngritur moralin pr ta mbaruar Akademin. Ndr ta ishin Metushi, Hyria, posashtu edhe shoku i tij Mehmet Gjoshi etj, t cilt i prmenda m lart. Pasi diplomoi n Akaemin Ushtarake n Beograd, u caktua me detyr ushtarake n Zagreb t Kroacis. Atje, ne djemt e Azizit e kemi vizituar shpesh. E kan vizituar edhe shokt e tij Metushi dhe Mehmeti. Fakte pr biografin dhe veprimtarin e Ahmetit deri n thurjen dhe shkatrrimin e Jugosllavis mund t gjinden npr arkive t ndryshme ushtarake t Kroacis. Shtypi kroat disa her ka shkruar se si Ahmet Krasniqi e ka armatosur kezermn e Gospiqit dhe ua ka dorzuar forcave kroate t Tuxhmanit.

  Pas lufts n Kroaci, me rnjen e diktaturs s Enver Hoxhes n Shqipri, Ahmeti shkoi n Shqipri dhe kontaktoi me Aziz Zhilivodn n Elbasan. Pastaj ka br disa vizita n Austri, Zvicr, Gjermani dhe Norvegji gjithnj n funksion t organizimit t oficerve shqiptar pr lirimin e Kosovs. M von, me fillimin e lufts n Kosov, emrohet nga qeveria e Bukoshit ministr i Mbrojtjes dhe komandant i FARK-ut. Mandej, sipas mendimit tim dhe shum shkrimeve q jan botuar n shtypin ton, pr shkak t fraksioneve t ndryshme t UK-s n Kosov dhe gjetiu, marrveshjes n Norvegji me Adem Demain dhe mosrealizimit t saj pr shkrirjen e ushtrive : FARK-ut dhe UK-s n nj Armat Kombtare t Kosovs, me tu kthyer Ahmeti n Tiran, bhet atentat n t dhe vritet n mnyrn m brutale. Ne familja e Ahmetit deklarojm, se Ahmetin nuk e kemi emruar ne ministr pr t uzurpuar pronat e Kosovs dhe pronat e popullit. Ahmetin e emroi ministr t Mrojtjes qeveria e Bukoshit, e cila doli nga vota e popullit t Kosovs. Nga kjo del se Ahmeti e kishte edhe mandatin e popullit pr ta organizuar lirimin e Kosovs. I takon qeveris s Bukoshit, Shtabit Suprem t FARK-ut, t Ministris s Mrojtes e n veanti autoriteteve t Tirans ta ndriojn vrasjen e ministrit dhe birit t familjes ton. Nj e vrtet sht e pamohueshme. Edhe pas vuajtjeve nper burgje, persekutimeve, maltretimeve gjat historis s familjes son, nuk ka ndodhur q tua kthejm pushkn shqiptarve. Pra hak, as gjak, as borxh nuk i kemi askujt. Mu pr kt, ky akt mizor na ka tronditur shum. Prandaj, nga faktort relevant politik shqiptar, t Kosovs dhe t Shqipris, presim hulumtime pr ta ndriuar kt vrasje.  Pr habin ton, krert ushtarak dhe politik t UK-s, nuk e kan par t rrugs as t na ngushllojn neve si familje! Sikur i ka gzuar vrasja e Ahmetit?! Prkundr ktij fakti, djemt ton q i patm n formacionet e UK-s, nuk i trhoqm nga lufta duke besuar se liria e kombit sht e shenjt. Por, as nuk organizuam prita e vrasje pas shpine, e as q do t organizojm. Por tash pas lufts dhe liris, jemi t gatshm t ballafaqohemi me ish-organet ushtarake dhe politike t UK-s dhe at n do koh, pr t spjeguar vrasjen e Kolonel Ahmet Krasniqit.  Pas tr ksaj q u tha m lart: pr krejt biografin familjare, persekutimet, terrorin q prjetuam si familje dhe m gjr qndojm ne bijt e Aziz Zhilivods dhe familja e tij. Por, edhe pr t kapur nj debat me zotrinjt q i prmendm m lart, d.m.th. me ish-kreun politik dhe ushtarak t UK-s, n mnyr konstruktive dhe objektive, e pa maska, jemi t gatshm t ballafaqohemi n do moment. Si familje nuk kemi nevoj ti lahami, as ti japim llogari askujt. Nderi, qndresa dhe sakrifica i takon t gjith popullit shqiptar t Kosovs. sht fakt se pushka ia ka kthyer dinjitetin popullit, e jo prfituesve n fatkeqsi t popullit. Si familje, prkulemi para t gjitha Nnave Kosovare, djemve t rn pr lirin e Kosovs dhe para t gjitha viktimave t lufts.  eDjathta Shqiptare 2001-2002

 2. #2
  New pupil
  Antarsuar
  04-11-2008
  Mosha
  28
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  hahah

  gentian krasniqi nga fshati gllovotin

 3. #3
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Sadik Jashari: Metush Krasniqi- Dajkoci

  Sadik Jashari: Metush Krasniqi- Dajkoci  Metush Krasniqi- Dajkoci


  Nga Sadik Jashari


  Metush Krasniqi- Dajkoci, u lind m 19 gusht 1928 n fshatin Dajkoc t Komuns s Kamenics (Dardans). Shkolln fillore respektivisht katr klast e para i kreu n gjuhn serbe n fshatin Hodanoc, ndrsa katr klast tjera gjat viteve 1942-1946 i kreu n Gjilan n gjuhn shqipe.
  Gjat viteve 1947-1949 kreu nj kurs pedagogjik n Pej dhe Gjakov, ndrsa n vitin 1950 diplomoi n Shkolln Normale t Gjakovs. N vitin 1950-1951 filloi punn si msues n shkolln fillore n Shipashnic t Eprme. I frymzuar nga veprimtart e LNDSH, n Shipashnic s bashku me kolegt e vet
  Metush Krasniqi (19.8.1928-15.10.1986)
  themeloi organizatn ilegale"Partia Revolucionare pr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Am". Autoritetet e arsimit vetm nj vit m von Metush Krasniqin e transferojn n shkolln fillore t Strezovcit fshat ky n komun t Dardans. Aty punoi nj vit dhe u transferua n Hogosht, ku e gjeti arsimtarin e gjuhs shqipe Ndue Nekajn dhe Hogoshti e mirpriti ngrohtsisht ardhjen e tij. Pas nj viti Metush Krasniqin e transferuan n shkolln fillore t Muivrcit dhe n vitin shkollor 1955/1956 me vendimin e organeve arsimore t Rrethit t Dardanes (ish-Kamenic), shkolla 8 klasshe e Muivrcit me gjith arsimtart dhe mjetet msimore bartet n Rogan dhe pr udi po me at vendim Metush Krasniqin e emruan drejtor t shkolls n kt fshat shkoll kjo e cila sot mban emrin e ktij atdhetari t denj.
  N vitin 1957 pas ndjekjeve dhe burgosjeve detyrohet t shprngulet n Shkup. Atje krahas puns n arsim me nj prkushtim t veant vepron n organizatn "Partia Revolucionare..." N nntor t vitit 1958 Metush Krasniqin do ta burgosin dhe e dnuan me 18 vjet burg t rnd prej t cilave i mban vetm 8 vite. Pas daljes nga burgu Metush Krasniqi i kaloi disa vite n fshatin e lindjes n Dajkoc. I entuziazmuar nga hovi q kishte marr shkollimi, Metush Krasniqi m pas do t regjistrohet n Fakultetin Juridik n Prishtin, dhe n vitin1970 u punsua n shkolln e mesme teknike "19 Nntori" n Prishtin. Mirpo, xhaxha Metushin as ktu nuk e lan t punoj qet. Me nj vendim t Dushan Ristiqit - Kryetar i KK t LKJ t Prishtins dhe t kryeudbashit n Gjilan Aleksandar Cana Periq, Metush Krasniqin e larguan nga procesi edukativo-arsimor.
  Meq atdhetari yn Metush Krasniqi gzonte nj autoritet t madh n mesin e rinis shkollore dhe universitare n Kosov e n Maqedoni, ai kishte formuar nj rreth t gjer shoksh besnik, ishin ata si: Hasan Dermaku, Rexhep Mala e Sknder Kastrati, Njazi Kora nga Gmica,Kadri Zeka nga Polika, Ethem e Fehmi Bajrami nga Malisheva e Gjilanit; Rexhep Elmazi e Rafet Bajrami nga Gjilani ; Jusuf Grvalla, Zeqir Grvalln e Sabri Novoselln n Prishtin e shum t tjer.
  N vitin 1976 Metush Krasniqi vihet n krye t Organizats "Lvizja Nacional-lirimtare e Kosovs dhe e Viseve tjera Shqiptare n Jugosllavi" LNKVSHJ. Gjat atyre viteve bn prpjekje pr bashkimin e t gjitha grupeve ilegale n nj organizat t fuqishme. Metush Krasniqi gjat viteve t 80-ta punoi n ilegalitet t thell, por megjithat UDB-a prmes informatoreve shqiptar, dinte pr aktivitetin e Metushit dhe m 4 nntor 1981 srish burgoset, torturohet rnd nga udbashi i Anamoravs Selim Brosha e shume t tjer. Pas katr muaj lirohet n gjendje t rnd shndetsore.
  M 4 nntor 1985 Metush Krasniqi srish burgoset dhe gjat shtat muaj e pesmbdhjet ditve sa e mbajtn n burgjet e Prishtins e tMitrovics, rrahet e torturohet n mnyrat m mizore. Pasi ishte i drrmuar pr vdekje UDB-a m 16 qershor 1986 e liron nga burgu dhe m15 tetor 1986 ky atdhetar i devotshm duke mos pasur shrim ndrroi jet. Varrimi i tij u b n fshatin e lindjes n Dajkoc.
  Gjer me tani -asnje pergjegje -Me thuani athua vall...Vrtet skeni ndgjuar e lexuar pr DSHMORIN e kombit????-mir, mir tani do t ju them se kush na sht ai kryekriminel i udb-s, icili tani kam ndgjuar se sht i paralizuar nga t kqijat q u bri TRIMAVE DHE TRIMRESHAVE T POPULLIT SHQIPTAR, ndr ta, ishte edhe METUSH KRASNIQI, KY DSHMOR KOMBI, n minutat e fundit t jets tha: M MBYTI N TORTUR UDBASHI Zymber Zymberi ... KUR DO T VIJ AJO DIT TI GJYKOJ POPULLI T GJITH KRIMINELT, KUR DO T VIJ AJO DIT...?
  Familja e Metush Krasniqit disponon me nj pusull q Metushi e kishte nxjerr me ndrresa t palara: Nuk po m mbyt policia, po deklaratat e Hydajet Hysenit!

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ktu kemi t bjm me prpjekje t shprqndrimit t vmendjes nga krimet Komuniste n Kosov ngaq n mbrendsi nuk lexuam pr kto gjra. Ne lexuam vetm nj prpjekje q t njolloset Hydajet Hyseni i cili ishte n burg q nga viti 1981, i cili u sherua nga torturat e shumta nj koh t gjat n spitalin e burgut pasi q i kishin thyer t dy duart gjat hetuesis.
  Metush Krasniqi kur ishte burgosur n vitin 1985 Hydajeti Hyseni tashm kishte br katr vite burg!
  Prpjekja tjetr ishte br me sherbetorin komunist n armatn Jugosllave Ahmet Krasniqin i cili ishte i martuar me nj serbe dhe i cili n luftn Kroaci Serbi ishte n ann e serbve. N fakt kur ishte br shkmbimi i pengjeve t lufts Serbt e kishin liruar nj oficer kroat me kusht q kroatt t lironin Ahmet Krasniqin.
  Krimet Komuniste n Kosov jan t mdha dhe t shumta. Ato m s miri i ka pasqyruar Mehmet Kajtazi n librin e tij " shqiptart n Golli otok".
  Por n Kosov duke e pasur parasysh se nj numr shum i madh u kishin sherbyer Komunizmit Jugosllav, ka ishte m keq se sa n Shqipri ku n Shqipri s'paku i mir o i keq u sherbenin komunistve q flisnin s'paku shqip! N Kosov ata q flisnin shqip u sherbenin atyre q flisnin serbisht!
  Krimet jan t panumrta nga ata q sherbenin n kto Organe q nga viti 1945 e ku pushkatoheshin shqiptart n numr shum t madh!
  sht interesant q shqiptart e Kosovs gjithmon kan hesht pr Komunizmin e tyre dhe krimet q kan br ata n Kosov dhe gjithmon kan br prpjekje q kt gj ta diskutojn vetm kur kemi t bjm me Shqiperin.
  Bile kta nga Kosova kan qen shum m t zshm kur kemi t bjm me shqiperin ndersa e kan heshtur gjithmon kt gj kur jan n pyetje shqiptart dhe komunizmi n Kosov!
  Kta nuk flasin pr vrasjet burgosjet dhunimet dhe internimet gjat viteve 1945-1968 sikurse q nuk flasin pr vrasjet, mbytjet n tortura, dhe likuidimet t t burgosurve politik gjat periudhs 1968-1990.
  Kta nuk diskutojn pr kto gjra sepse vet kan qen ekzekutuesit por pr ta larguar vmendjen nga vetja e tyre biseden pr krimet komuniste e hedhin menjher n Shqipri!
  Nse n Shqipri komunizmi ishte M.U.T. n Kosov ka qen Dy her M.U.T por edhe ma keq i przier me shurr e kul prnjher!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Vetume nga Nentori i vitit 1944 e deri ne dhjetore 1945,po edhe me vone ne Peje me rrethine jane pushkatuar e masakruar me se 3600 shqiptar kurse ne tere kosoven afro 100 mije.
  kete foton posht Tauk Bahqja ne Prishtine, vede ku komunistat ekzekutuan me gjygje e pa gjygje mijra shqiptar. ket vende u pushkatua edhe Poeti addhetari Emrush Miftari.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 6. #6
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Nexhmije Hoxha, farktuese e vllazrimit shqiptaro - serb

  Nexhmije Hoxha, farktuese e vllazrimit shqiptaro - serb

  13-04-2009 / Gazeta 55


  Gruaja e diktatorit, shrbtore besnike e klaneve antishqiptare. Historia e tregon si nismtare t futjes s serbishtes si gjuh e huaj n shkollat shqiptare Ligsia dhe shpirti i keq nuk i kan ndryshuar as n kto vite. Pavarsisht se sapo ka kaprcyer vitin e 88 t lindjes s sa, ajo ka mbretur po aq e zez dhe antishqiptare sa ka qen n vitet kur drejtonte kt vend n rrugn m t shtrembr q mund t mendohej ndonjher n historin e tij. vazhdon t kafshoj si dukur. Por tani m shum ka n dor t lshoj helm, at helm t zi q synon t prligj t gjith t kqijat q kan br dje e t furnizoj partikat e majta me ideologjizm e arm t reja sot. Megjithat, sot mendojm ti kujtojm disa gjra veprimtares s shoqris kulturore t miqsis Shqipri Jugosllavi. Nuk sht fjala vetm pr t kujtuar simpatin e saj (t shprehura n librin e saj Jeta ime me Enverin. Tiran 2003, faqe 31) pr biografin personal t Titos Vladimir Dedijer, i cili edhe ka botuar letrat q ajo i drgonte shokve jugosllav gjat lufts. Pi i kujtojm disa gjra t tjera. M 24 mars 1946 n Beograd u formua Shoqata pr Bashkpunimin kulturor midis Shqipris dhe Jugosllavis, ndrsa n sfond ishin vendosur foto t dy udhheqsve komunist Tito e Enver, si dhe n dy gjuh, parulla paradoksale: Rroft miqsia e pazgjidhshme ndrmjet popujve t Jugosllavis dhe popullit shqiptar!. Si mbledhje pasuese, n ditn e gnjeshtrave, m 1 prill 1946, n Tiran u mbajt mbledhja prkatse nn variantin organizator jugosllav. Kshilli i ri i Shqipris pr bashkpunimin kulturor t Shqipris me Jugosllavin federative, mbajti nj mbledhje n kinema Kosova. N salln prkatse ishin vendosur portrete t udhheqsve komunist t dy vendeve, si dhe parulla e madhe Rroft miqsia e madhe n mes t popullit shqiptar dhe popujve t Republiks Popullore Federative t Jugosllavis!. President i shoqats u zgjodh Ramadan itaku, ndrsa antar kol.Kristo Themelko (n/president), Vasil Llazari (sekretar i prgjithshm), dhe antar gjen.-maj.Myslim Peza, kol.Haxhi Lleshi, Manol Konomi, Spiro Thoma Koleka, kap I Nuri Huta, n/kol.Ramiz Alia, Nexhmije Hoxha, Shefqet Musaraj, etj. Kta luajtn nj rol t posam n futjen e serbishtes si gjuh t huaj n shkollat shqiptare. N artikullin Rndsia e studimit t gjuhs serbo-kroate, botuar n revistn Shqipri - Jugosllavi t vitit 1948, ndr t tjera thuhej: N vendin ton studimet e gjuhve sllave, jo vetm q nuk u ishte dhn ndonj rndsi n t kaluarn por elementi q praktikonte nj gj t till persekutohesh. Shembuj t till kemi mjaft q tregojn qndrimin fanatik t regjimeve antipopullore. Mjaftonte q t dgjoheshe nga agjentt e Zogut t flisje serbisht pr tu ndjekur si armik i regjimit dhe pr t prfunduar shpejt a von n internim ose burg. Metodat e prdorura n do form prej agjentve t imperializmit, shkonin paralelisht me edukimin q bnin ata edhe n fushn e kulturs pr t na armiqsuar me popujt sllav. T rinjt q ndiqnin shkollat helmatoseshin prmjet gjuhve t huaja me ideologjin e kalbur t regjimeve antipopullore. Ndr synimet e shumta t organizimit, sikurse e tham m lart, ishte edhe prsosja e teknologjis s propagands projugosllave n Shqipri, duke prfshir ktu, edhe bashkpunimin me organizatn homologe jugosllave. Ky bashkpunim sht pasqyruar gjersisht edhe tek gazetat e Beogradit, si dhe tek ato t Tirans. Kongresi i II i Frontit Antifashist t Grave t Jugosllavis, u mbajt m 25 - 27 janar 1948, sht pasqyruar tek revista Shqipri Jugosllavi, nr.3, 1948. Kjo revist e zhdukur nga qarkullimi me t shpejt n vitin 1948, gjithsesi jotrsisht, prmban edhe fotot e Nexhmijes n mes t kongresit t grave jugosllave. Revista prshkruan vuajtjet e grave jugosllave, n lidhje me pjesmarrjen e grave kundr nxitsve t lufts pr nj paqe t shndosh. Kur miqsis s madhe po i vinte fundi, n Tiran duket se nuk ndjehet asgj. 8 marsi i vitit 1948, kishte po at vijueshmri festimesh dhe nuk dallonte fare nga hert e tjera. Kshtu, delegacioni i grave jugosllave arriti n Tiran pr 8 marsin. N krye, kt her ishte Mara Naeva, n/presidente e e Frontit Antifashist t Gruas Jugosllave, Milica Pejkovi, sekretare organizative e Kosovs dhe Metohis dhe Naxhita Haxhi, kryeredaktore e revists Nova Zhena (Gruaja e re) t Bosnjes. Ky delegacion u prit nga presidentja e BGSH-s Nexhmije Hoxha, dhe u largua pas pak ditsh (Bashkimi, 11 mars 1948 (Bashkimi 6 mars 1948). Zonja e par e vendit i shprehu admirimin delegacionit jugosllav pr mikun e madh t popullit shqiptar, mareshallin Tito. E si pr t qen t akord t plot me grat e vendit, n nj artikull, Manush Myftiu shkruan kshtu pr 8 marsin: Gruaja jon e feston 8 marsin, s bashku me popullin shqiptar dhe e vllazruar si kurr ndonjher, me motrat e vllezrit e Jugosllavis s mareshallit Tito, q sht pr ne, garancia e liris, indipendencs, sovranitetit dhe e s ardhmes son t lumtur (Bashkimi, 7 mars 1948). Edhe ish-ambasadori shqiptar n Jugosllavi, Hysni Kapo, nuk mund t rrinte pa u shprehur, teksa thot: 8 marsi, le t jet pr gruan shqiptare dita q do t forcoj sa m shum bashkimin dhe vllazrimin me gruan-motr t Jugosllavis s mareshallit Tito, q qndron shembulla e heroizmit dhe e vetmohimit, si dje n luft, edhe sot pr ngritjen e jets s re (Bashkimi, 9 mars 1948). Vet Nexhmije Hoxha, n t njejtn ceremoni pr nder t grave jugosllave, do t shprehet: T dashura shoqe! M lejoni q m par t falenderoj nga zemra prfaqsuesen e grave heroike t BS-s, delegaten trime t Jugosllavis s mareshallit TitoDuke dgjuar shoqe nga nj an zrin e grave t nderuara t vendit t socializmit e t demokracis popullore t Jugosllavis s Titos q, nn pushtetin popullor po ndrtojn nj jet t lumtur pr vet e pr fmijt e tyre..Lufta nacional lirimtare e popullit e n radh t par, e atyre q kishin n krye partit komuniste, si qe Partia e lavdishme Komuniste e Jugosllavis, e udhhequr nga biri i shquar e besnik Josip Broz Tito, prmbysi, bashk me okupatort dhe klikat reaksionare, tradhtart, q ishin taman ata q kishin shtypur, shfrytzuar e shitur shum her popullin e vendin e tyre. Rroft miku i shquar i shqiptarve, mareshalli Tito! Rroft bashkimi e vllazrimi i popullit ton me popujt e Jugosllavis, q sht edhe garancia e indipendencs e t ardhmes s vendit ton!. Si edhe vrtetohet nga rrug t tjera, kontributi i Nexhmije Hoxhs, nprmjet shoqats shqiptaro jugosllave, si dhe nprmjet drejtimit t organizats s grave, mbetet nj gj e provuar q nuk shqitet kollaj nga jetshkrimi politik i saj.  Letra e Nexhmije Xhuglinit drguar Dushan Mugoshs: 7 maj 1944 I dashur shoku Dushan Me keqardhje t madhe mora vesh largimin tnd nga Shqipnija. Veanrisht me erdhi keq q nuk mundm t takohemi para se tikje. Megjith se kemi ndenj pak koh bashk, e ndjej mungesn tnde n mes ton, ashti si edhe shokt ton m t afrt. Sigurisht do t kujtojsh jo vetm kohn q jetove dhe bashkpunove gjat ktyre dy vjetve e ma, por sigurisht do t marr malli dhe pr malet dhe fushat e Shqipris q i lave me djers dhe q u pive dhalln apo jo? Jo vetm ne, por i gjith populli shqiptar, do t t ket nj mik t dashur t tij e sigurisht kur t sjell rasti t kthehesh ndonjher, n vendin ton do t shohsh se me pun, do t shprblej at q. Sigurojm me bindje t plot se do t shtojm, gjithnj hovin puns, q t formojm e naltsojm partin ton dhe ti sigurojm edhe popullit ton pushtetin e tij. Vetm kshtu do t shprbljem dhe ndihmn tuaj t vlefshme. Dushan, thuaji shokve t Jugosllavis se shokt shqiptar ndjekin me besim hapin e tyre dhe krkojn mos q t ndjekin edhe shembullin e tyre heroik. Thuaj q gjith populli shqiptar ndjen pr popujt e Jugosllavis dhe pr luftn e tyre, nj dashuri t madhe. T gjithve t fala shoqnore. Mos na harro. Po t mundesh na kujto me ndonj cop letr. Udh e mbar dhe u pjekshim pr s shpejti n botn e lir. T fala shoqnore Nexhmija (Vladimir Dedijer Il sangue traditto, 1949, faqe 208 209).

  Marre prej Gazets 55 Online

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime n 162 postime
  Kalbesirat njeriu i hedh ne kosh.
  kaq.

Tema t Ngjashme

 1. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 2. Kush ishin ballistt?
  Nga Tepelenas_nr_1 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 132
  Postimi i Fundit: 09-12-2006, 09:52
 3. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 4. Si vjen bashkimi kombtar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 487
  Postimi i Fundit: 21-02-2004, 23:19
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 13:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •