Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
  1. #21
    Peja o qytet i bekuar
    Anëtarësuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Edscape, ju keni te drejte ashtu sikurse Toro. Feds është “institucion” i pavarur i qeverise amerikane; unë kështu e kuptoj sepse nuk janë shareholders te cilët vendosin për presidentin dhe bordin e FR por është Kongresi. Për me shume kam bashkangjitur disa citime:

    the Federal Reserve is subject to oversight by the Congress, which periodically reviews its activities and can alter its responsibilities by statute. Also, the Federal Reserve must work within the framework of the overall objectives of economic and financial policy established by the government....
    The 7 members of the board are appointed by the President and confirmed by the Senate. Members are elected to terms of 14 years, with the ability to serve for no more than one term...
    The Federal Reserve claims that nobody owns it – that it is an “independent entity within the government.” ...
    Congress gave the Federal Reserve the autonomy to carry out its responsibilities insulated from political pressure. Each of the Federal Reserve's three parts – the Board of Governors, the regional Reserve banks and the Federal Open Market Committee – operates independently of the federal government to carry out the Federal Reserve's core responsibilities. Once a member of the Board of Governors is appointed, he or she can be as independent as a U.S. Supreme Court judge, though the term is shorter.


    Letë te fillojmë nga fillimi: A ekziston ndonjë shtete ne bote qe është kapitalist apo kemi shume shtete te zhvilluara sikurse Shtete e Bashkuara te cilat janë përzierje e komunizmit dhe kapitalizmit? Unë mendoj qe sot Shtete e Bashkuara jo vetëm qe nuk janë kapitalist ne konceptin e vërtete, por ne ekonomin e saj kemi gjera te cilat ne sistem kapitalist te vërtete janë te papranueshme. Qe nga vitin 1913, me Amendamentin e 16, Shtetet e Bashkuara nuk janë me shtetet kapitaliste.

    Amendamenti XVI
    Kongresi ka të drejtë të vejë dhe mbledhë taksa mbi të ardhurat, prej çfarëdo burimi qofshin, pa i përpjestuar ato midis shteteve të veçanta dhe pa marrë parasysh regjistrimin apo numërimin e popullsisë.

    TAKSAT PËR TË ARDHURAT
    Ky amendament u propozua më 12 korrik1909 dhe u ratifikua më Sshkurt 1913. Në vitin 1894, Kongresi nxorri një ligj për taksën mbi të ardhurat, por Gjykata e Lartë e shpalli atë si jokushtetues. Ky amendament i dha të drejtë Kongresit të vejë një taksë të tillë
    .
    Citim Postuar më parë nga Edscape
    Çfarë do ndodhte me ekonominë Amerikane nëse Kina apo India për çfarëdo arsye nuk do furnizonin magazinat e Walmart?
    Edspace – kjo nuk do te ndodhe. Shtetet janë te arsyeshme dhe do te ishte plotësisht e paarsyeshme qe Kina dhe India një dite te ndaloj eksportin e mallrave te tyre ne drejtim te nje vend qe ka një fuqi tregu te madhe sikurse Shtetet e Bashkuara; kjo nuk do te ndodhe. Qytetaret Amerikane dhe ekonomia amerikane kane kaluar neper atë periudhë ku prodhimi i mallrave te lira ka luajtur role te rëndësishme ne ekonomi; tani është koha qe kompanitë amerikane te shfrytëzojnë kapitalin dhe burime e tyre ne gjera te cilat janë me te vlefshme se sa prodhimi i gotave te çajit apo brushave te dhëmbëve. Le te tjerët te bëjnë gjera te tilla.

    Ed pothuajse shumica e veturave gjermane apo japoneze te cilat shiten ne Shtetet e Bashkuara janë prodhuar po ne Shtetet e Bashkuara te Amerikës. Sot kemi fabrika te BMW, Toyota-se, Mitsubishit, Hondes ne shume vende te Amerikës.

    Unë nuk i besoj qeverise, dhe prandaj nuk dua qe qeveria te ketë role apo te vendose për shume gjera qe i përkasin vetes sime. Ne qofte se unë mendoj qe mallrat nuk janë te kualitetit te larte, atëherë unë do te jemi ai qe te vendose rreth blerjes te atyre mallrave; krejt varet nga unë, jo nga qeveria. Qeveria nuk duhet te vendose se çfarë kualiteti mallrat duhen te kenë, por tregjet duhet te vendosin dhe personat qe kane nevoje për ato mallra, dhe kjo cakton vlerën reale te mallrave ne treg.

    Unë mendoj qe se pari ne duhet te adresojmë dhe sqarojmë se çfarë roli duhet qeveria ketë ne një shoqëri. Pra, çfarë duhet te jete roli i qeverise ne nje shoqeri?

    Qëllimi kryesor i qeverise, unë besoj, duhet te jete sigurimi i individëve te saj nga kërcënimet qofshin te brendshme apo te jashtme, mbrojtjen e te drejtave te palëve te cilët vullnetarisht kane nënshkruar një kontratë, krijimin e sistemit te edukimit qe ne mënyre te ndihmon ekonomin me kuadro profesional dhe asgjë me pak apo me shume.

    Ne qofte se nuk i keni lexuar këto kater libra, atëherë ju sugjeroj qe te lexoni ne qofte se keni kohe. Librat janë:

    1. Economic Sophisms nga Frederic Bastiat
    2. Economic Harmonies nga Frederic Bastiat
    3. Economics in One Lesson nga HENRY HAZLITT
    4. The Wealth of Nations nga Adam Smith

    Përshëndetje,
    ILovePejaa
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  2. #22
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar më parë nga edspace
    Toro,


    -----------------------------


    Mqns e nisëm me Walmart,

    Çfarë do ndodhte me ekonominë Amerikane nëse Kina apo India për çfarëdo arsye nuk do furnizonin magazinat e Walmart? A mund të imagjinosh dot sa e varur është ekonomia Amerikane mbi mallrat e lira që prodhohen në vende të huaja, vende që sot janë e nesër mund të mos jenë. Atëherë përse qeveria nuk ndërhyn kur këto korporata Amerikane mbyllin fabrika në Amerikë e i hapin në vende të huaja? Një fabrikë vendase ofron vende pune dhe siguri prodhimi për të ardhmen.

    Ku është humanizmi kapitalist kur korporatat shfrytëzojnë qeveritë e korruptuara që s'kanë asnjë standard për pagat, për të drejtat e njeriut, për kushtet e punës, për mbrojtjen e ambjentit? Përse nuk shikon më etiketën "Made in the U.S.A" në dyqane? Dikur mallrat ishin me cilësi shumë herë më të lartë e korporatat përsëri bënin fitime. Tani cilësia e prodhimeve është nga më të ultat por fitimi është shumëfishuar disa herë. Këto janë efektet e globalizmit, globalizëm i lindur nga kapitalizmi, që sipas teje na qënka humanitar. Me sa duket, qeveritë nuk shikojnë të mirën e shtetasve të tyre, por janë në garë të shfrytëzojnë gjithë globin. Neoliberalët mendojnë se po nuk u futën kompanitë Amerikane të parat, do futen kompanitë Evropiane e Ruse.
    Nuk eshte e vertete qe qeveria nuk nderhyn. Dhe nderhyn ca si teper madje. Oferta qe iu behet korporatave duke iu ofruar lehtesime ne taksa per te mbajtur bizneset hapur ne SHBA eshte nje nderhyrje direkte. Qeveria nuk mund te detyroje nje biznes te rrije hapur qe njerezit te kene pune me cfare te paguhen dhe politikanet vota per tu rizgjedhur. Ndryshe nuk quhet me kapitalizem i ekonomise se tregut te lire, por diktature.

    Cilesia e mallrave dhe a jane "Made in USA" apo zgjidhet nga vete tregu. Nga ligji i kerkeses dhe ofertes. Nuk ke pse te blesh psh nje kemishe amerikane ( shembull) me cilesi te larte , por shtrenjte, kur nderkohe mund te marresh me te njejtin cmim 3-4 kemisha tailandeze.

    Sa per globalizmin, do te vendoset perfundimisht kur pjesa me e madhe e botes ku sot mbizoteron diktatura, mjerimi ekonomik dhe shtete inekzistente qe nuk kujdesen per popujt e tyre do te kthehet ne ate qe eshte sot Perendimi dhe SHBA. Ne shtete demokratike, qe respektojne pronen private dhe rregullat e ekonomise se tregut dhe qe do te kene sa me pak korrupsion sesa tani ne pushtet.
    Nga ana tjeter, mos ji i sigurt qe largimi i disa prej korporatave ne vendet e Botes se Trete eshte dhe gje kaq negative. Imagjino punet qe hapin ne keto vende. Sikur keto korporata mos te largoheshin dhe te hapin vende pune, e imagjinon dot sesa i madh do te ishte flluksi i emigracionit ne Perendim. Une si banor i SHBA, preferoj me mire te iki nje uzine e Fordit ne Indi apo KIne dhe te ndryshojne profesion 10 mije punetore amerikane, sesa te rrije kjo uzine ne SHBA dhe te kesh si emigrante 100-200 mije indiane apo kineze ne SHBA.
    Pastaj ti si humanitar qe je, ( lol , me shaka po ta them), preferon te paguajne ca me pak taksa perendimoret ( per te mbajtur pa pune me asistence sociale ata qe do humbasin vendet epunes)por te vdesin urie 100 mije kineze( banore te botes se trete ne pergjithesi)?
    "Who is John Galt?"

  3. #23
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar më parë nga mateo
    ore po bjeni shkurt fed reserve eshte e pavarur se si i administron ceshtjet monetare, por eshte e detyruar ti raportoje kongresit ne lidhje me ekonomine, pra kur A, Greespan flet te gjithe mbajne vesh. juve jeni futur thelle ne ekonomine amerikane por pa theksuar asgje per ekonomine tone, se si dirigjohet, cfare roli luan banka jone qendrore, infalcioni, papunesia, eksport importi, faktoret qe ndikojne ne ritjen e ekonomise se shtetit tone, apo ngaqe gjithcka ne Shqiperi eshte absurde, ekonomia jone eshte Ekonomi e zese, sistemi bankar eshte pertoke fare, lind pyetja po cfare ekonomie eshte ajo e jona qe pjesen me te madhe te saj e perbejne emigranet. Duket si puna e asaj kasolles me kashte qe thjesht ja terheq njeren kembe te saj dhe gjithe kasollja shembet, perdhe. keto gjera duhet te prokupojne ju ekonomistave te ardhshem. lereni ekonomine amerikane se kane ekonomistin e shekullit (Greespan) qe merret me ate pune.
    Ekonomia shqiptare, me ato pak informata qe kam eshte akoma e centralizuar. Iniciativa private eshte pothuajse inekzistente dhe kjo jo per faj per popullit, por per faj te nderhyrjes se qeverise atje ku nuk duhet.
    Privatizimi dhe kthimi i pronave pronareve te ligjshem akoma nuk ka perfunduar. Aparati shteteror eshte tej mase i zgjeruar dhe perdoret per te kontrolluar votat dhe zgjedhjet.
    Inflacioni eshte "ulur" krahasuar me vitet e kaluara, por kjo eshte fiktive, sepse faktikisht Banka Qendrore eshte e kontrolluar nga qeveria dhe jo nga tregu i lire. Bilanci i import eksporteve eshte negativ 25 vjetet e fundit. Ky bilanc e detyron qeverine te kerkoje hua nga jashte.
    Borxhi i jashtem i trasheguar nga diktatura ishte 300 milione dollare ne 1992, sot eshte pothuajse 800 milione dollare.
    Buxheti ushtarak ndonese po ta krahasosh me shtete te tjera eshte ne perqindje shume te vogel , perseri per investimet qe jane bere ne ushtri eshte tej mase i madh. Te perdoresh 40 milione dollare per te paguar rrogat e mjeruara te oficereve dhe te ushqesh ushtaret me caj e fasule, nderkohe qe 14 vjetet e fundit nuk jane blere armatime te reja eshte cmenduri.
    Korrupsioni qeveritar se bashku me vonimin e ndarjes se prones private ka ndaluar investimet e huaja. Qeveria nuk ka perdoru ashtu sic duhet "armen" me te madhe qe zoteron sot Shqiperia, tregun e lire te krahut te punes, per te terhequr investitoret e huaj.
    Sistemi i tatimeve eshte per gjynah te zotit. Paguhet vetem takse e vleres se shtuar, nderkohe qe nuk eshte krijuar akoma nje sistem ku cdo person te kete nje numer taksash dhe te tatohet ( qofte dhe me perqindje te vogel) te ardhurat e cdokujt. Shto dhe vjedhjen qe i behet shtetit ne mallrat qe kalojne pa dogane, atehere arka shteterore nuk eshte cudi qe eshte gjithmone bosh.
    "Who is John Galt?"

  4. #24
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    ILovePeja,

    Mbledhja e taksave nuk e bën sistemin Amerikan më pak kapitalist. Kapitalizmin e bëjnë tregu i lirë, prona private, liritë e individit si prodhues, konsumator, e punëtor dhe të gjithë këta faktorë kontrollohet shumë pak nga shteti. Ideal apo jo, sistemi ekonomik i Amerikës është kapitalizmi.

    Edhe ato ligje që janë vendosur nga qeveria për ekonominë, janë vendosur pas periudhës së kapitalizmit ideal që shkaktoi depresionin. Rregullat e sotëm të ekonomisë nuk janë shkruar për të kufizuar kapitalizmin, por janë shkruar me qëllim që të mos rrezikohet sistemi i klasave. Ata që kanë fuqi, duan ta ruajnë atë.

    Edspace – kjo nuk do te ndodhe. Shtetet janë te arsyeshme dhe do te ishte plotësisht e paarsyeshme qe Kina dhe India një dite te ndaloj eksportin e mallrave te tyre ne drejtim te nje vend qe ka një fuqi tregu te madhe sikurse Shtetet e Bashkuara; kjo nuk do te ndodhe. Qytetaret Amerikane dhe ekonomia amerikane kane kaluar neper atë periudhë ku prodhimi i mallrave te lira ka luajtur role te rëndësishme ne ekonomi; tani është koha qe kompanitë amerikane te shfrytëzojnë kapitalin dhe burime e tyre ne gjera te cilat janë me te vlefshme se sa prodhimi i gotave te çajit apo brushave te dhëmbëve. Le te tjerët te bëjnë gjera te tilla.

    Kina dhe India janë shtete të pavarura (të paktën si teritor) dhe mund të bëjnë çfarë të duan me ekonominë e vendit të tyre, qoftë e arsyeshme apo jo, pa pyetur asnjë vend tjetër. Gjithçka është e mundur, që nga përmbysja e qeverisë në Kinë, e deri tek ndonjë luftë e Indisë me Pakistanin. A mos ishte vallë e arsyeshme që Shqiptarët shkatërruan investimet e huaja në 97-ën?

    Nuk ka asgjë të keqe me importimin e mallrave nga vendet e huaja, por jo deri në atë pikë sa punëtorët Amerikanë humbasin vendet e punës dhe konsumatori Amerikan është i varur nga punëtori i huaj, në një vend jo fort demokratik, në një vend që mund të eksportojë sot e nuk eksporton nesër. Këtu duhet të ndërhyjë qeveria, që varësia ekonomike të mos kthehet nesër në varësi diplomatike.


    Ed pothuajse shumica e veturave gjermane apo japoneze te cilat shiten ne Shtetet e Bashkuara janë prodhuar po ne Shtetet e Bashkuara te Amerikës. Sot kemi fabrika te BMW, Toyota-se, Mitsubishit, Hondes ne shume vende te Amerikës.
    Arsyet pse këto fabrika "të huaja" janë hapur në Amerikë janë:
    1. Kostoja për të importuar makinat nga jashtë është e lartë
    2. Makinat prodhohen nga robotët dhe nuk duhet numër i madh punëtorësh.
    3. Edhe ata pak punëtorë që duhen, paguhen më pak se punëtorët Gjermanë që janë në sindikata.
    4. Industria e çelikut në Amerikë është nga të paktat industri që mbrohet nga qeveria. Të tjerat janë industria e pambukut, dhe ajo e duhanit. Jam i sigurtë se ka vende të tjera që i prodhojnë më lirë, por ja që nuk i intereson shtetit t'i importojë nga jashtë. Ata që kanë fuqi ...


    Në lidhje me cilësinë e mallrave, nuk e shtrova pyetjen për të thënë që qeveria duhet të kërkojë cilësi, por për të treguar se korporatat nuk mbyllin fabrikat Amerikane për të shmangur falimentimin, por për të shumëfishuar fitimet. Ato fitime që më parë shkonin në rrogat e miliona punëtorëve Amerikanë , tani shkojnë në xhepat e një grupi të vogël bosash e aksionistësh që drejtojnë korporatat.

    Fakti që tani nuk shikon më "Made in USA" tregon sa e varur është ekonomia nga vendet e tjera, dhe sa punëtorë ka humbur Amerika. Mbyllja e fabrikave në Amerikë jo vetem që shkakton papunësi, por bashkë me fabrikat eksportohen edhe teknologjia, njohuritë dhe aftësitë e punëtorëve.

    Në fakt problemi nuk qëndron vetëm tek mbyllja e fabrikave, por edhe tek mbyllja e firmave kompjuterike. Këtu po flasim për inxhinierë e shkencëtarë kompjuterash që paguhen mbi $50.000 në vit dhe zëvendësohen me Indianë që paguhen më pak se $20.000.


    Të gjithë shembujt më lart tregojnë se qeveria duhet të ndërhyjë për të mbrojtur të drejtat e individit para se të mbrojë të drejtat e korporatave. Në një qeveri demokratike duhet të përfaqësohen të gjitha shtresat e popullsisë, jo vetëm ata që kanë fuqi.
    Edi

  5. #25
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Toro,

    Nuk eshte e vertete qe qeveria nuk nderhyn. Dhe nderhyn ca si teper madje. Oferta qe iu behet korporatave duke iu ofruar lehtesime ne taksa per te mbajtur bizneset hapur ne SHBA eshte nje nderhyrje direkte. Qeveria nuk mund te detyroje nje biznes te rrije hapur qe njerezit te kene pune me cfare te paguhen dhe politikanet vota per tu rizgjedhur. Ndryshe nuk quhet me kapitalizem i ekonomise se tregut te lire, por diktature.
    A mund të më tregosh ndonjë rregull që ndihmon korporatat të mbajnë fabrikat hapur në Amerikë? Edhe nqs ka ndonjë ndihmë të tillë, mjafton të shikosh walmart për të kuptuar që ndërhyrja e qeverisë nuk është shumë efikase. Ndihma minimale që mund të japë qeveria për këto korporata është shumë e vogël në krahasim me fitimet që këto korporata nxjerrin nga fuqia punëtore e lirë.
    Nqs qeveria do ishte vërtet e interesuar të mbante hapur fabrikat këtu, atëherë do vendoste taksa mbi ato firma që eksportojnë bizneset në vendet e huaja.

    Në radhë të parë kapitalizmi është kryesisht sistem ekonomik, ndërsa diktatura është sistem i qeverisjes me forcë. Mbase doje të thoje "Demokraci" në vend të kapitalizmit, por dhe këto të dyja nuk janë e njëjta gjë. Demokracia, nga vetë emri do të thotë që njerëzit qeverisin vetveten dhe të gjithë pjesëtarët e shoqërisë kanë të njëjtat të drejta, që nga liria, deri tek vota e lirë për të zgjedhur përfaqësuesit. Kapitalizmi si sistem ekonomik, mund të ekzistojë vetëm në një shoqëri demokratike, por nuk duhet të përzihet në asnjë mënyrë me qeverinë sepse aty lind korrupsioni dhe rrezikohen edhe vlerat më elementare të demokracisë. Qeveria ka për detyrë të kontrollojë kapitalizmin që të mos cenohen të drejtat e individit.

    Pra, individi si njeri me frymë gëzon të drejtat e demokracisë, ndërsa korporatat si institucione gëzojnë vetëm të drejtat e kapitalizmit. Demokracia duhet të kontrollojë kapitalizmin, jo anasjelltas.

    Nga argumenti më lart nxjerrim konkluzionin se rregullimi i sistemit ekonomik, sikur edhe minimal, është i domosdoshëm për të ruajtur vlerat demokratike të një shoqërie. Në çastin që qeveria heq dorë nga kontrolli i kapitalizmit, vlerat e demokracisë mjegullohen nga interesat e pakicës së pasur.


    Nga ana tjeter, mos ji i sigurt qe largimi i disa prej korporatave ne vendet e Botes se Trete eshte dhe gje kaq negative. Imagjino punet qe hapin ne keto vende. Sikur keto korporata mos te largoheshin dhe te hapin vende pune, e imagjinon dot sesa i madh do te ishte flluksi i emigracionit ne Perendim. Une si banor i SHBA, preferoj me mire te iki nje uzine e Fordit ne Indi apo KIne dhe te ndryshojne profesion 10 mije punetore amerikane, sesa te rrije kjo uzine ne SHBA dhe te kesh si emigrante 100-200 mije indiane apo kineze ne SHBA.
    Mos harro se Amerika është ndërtuar nga emigrantët. Ti e unë bashkë nuk do ishim në Amerikë nëse nuk do lejoheshin emigrantët. Shteti ka fitimet e tij edhe nga emigracioni. Sa për ata 10 mijë punëtorët amerikanë, çfarë profesioni të ri mund të mësojë një 40-50 vjeçar që ka 20-30 vjet punë në të njëjtin zanat?

    Globalizimi ka hedhur hapa të mëdha vitet e fundit dhe kjo është gjë e mirë sepse, siç thua dhe ti, industrializon vendet e varfëra. Në të njëjtën kohë duket qartë se jo të gjithë i kushtojnë rëndësi mirëqënies së njerëzve. Ka nga ato korporata që hapin fabrika në vende të varfra duke korruptuar qeveritarët dhe si shpërblim lidhin kontrata që shkelin të drejtat më elementare të një punëtori në perëndim. E kam fjalën për kontrata që marrin në punë fëmijë në moshë të vogël, kontrata që përcaktojnë rrogën maksimale të punëtorëve, turne të gjata në kushte të liga, kontrata që u japin leje korporatave të ndotin ambjentin, etj. Këto janë efektet e globalizmit në vendet e pazhvilluara ose mund të themi efektet e kapitalizmit kur nuk kontrollohet nga një qeveri demokratike.
    Edi

  6. #26
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Kjo eshte nje teme shume e gjere.
    Per sistemin ekonomik shteteror, nuk ka asnje shtet qe aplikon nje sistem Laissez-Faire te paster dhe qe nuk ka politike intervencioniste. Dallimi kryesor midis sistemeve te ndryshme qe aplikojne shtete te ndryshme qendron ne ate se sa e aplikon secili shtet politiken intervencioniste. Disa me shume e disa me pak. Ne kushtet normale, shteti duhet te intervenoje sa me pak qe eshte e mundur ne boten e biznesit, por ne kushte jonormale e ne kohe te krizave, atehere duhet perdorur gjithe instrumentat intervencioniste, per te ndihmuar daljen nga kriza (Shembull: Investimet e medha publike gjate krizes se Depresionit te Madh 1929-1933).

    Monopoli jo gjithmone eshte i demshem per shoqerine dhe shtetin. Monopoli i rregulluar (Regulated Monopoly) eshte nje nga monopolet, dhe i vetmi besoj, qe eshte i dobishem per shoqerine dhe shtetin, sepse arrin ekonomine e shkalles, gje qe eshte e pamundur po te mos kete monopol, ne disa industri si ajo e energjetikes, ujesjellesit etj., industri ne te cilat aplikohet ky lloj monopoli nga pothuajse cdo shtet sot.

    Per punen e Bill Gates-ave, poashtu edhe keta, jo vetem qe nuk jane te demshem, por jane shume e shume te dobishem jo vetem per ekonomine e nje vendi por edhe per ate globale. Ata jane shpirti krijues, qe na sjellin te reja, dhe qe cojne ekonomite dhe gjithe njerezimin para. (Lexo analizat e Schumpeter-it per kete ceshtje).

    Sistemi i Taksimit Shteteror, eshte sistem shume kompleks, dhe te flasesh per te, eshte njelloj sikur te flasesh per Biologjine apo Gjeografine sot, pra aq shkence e gjere qe eshte. Ne Amerike ka nje levizje te vogel, qe thone (ashtu sic e tha edhe IlovePejaa) se me mire eshte qe te kemi vetem taksa ne shitje (23% me duket) dhe asnjelloj takse tjeter, per te siguruar nje taksim sa me te drejte te te gjithe shtresave te popullsise, dhe per te thjeshtuar kete sistem sa me shume qe eshte e mundur. Amerikes, vetem Tax Returns, i kushtojne miliarda dollare ne vit.

    Mendoj se per te pasur nje debat te nje niveli me profesional ne lidhje me keto ceshtje, duhen hapur shume tema qe do trajtonin aspekte te ndryshme te rolit te qeverise ne ekonomine e shtetit psh. vetem Taksimin, vetem Monopolin, vetem Sistemin Fiskal etj. etj., dhe jo per te gjitha ne nje teme, sepse tema eshte shume e gjere.

    Tung Tung

  7. #27
    Peja o qytet i bekuar
    Anëtarësuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Citim Postuar më parë nga edscape
    Mbledhja e taksave nuk e bën sistemin Amerikan më pak kapitalist. Kapitalizmin e bëjnë tregu i lirë, prona private, liritë e individit si prodhues, konsumator, e punëtor dhe të gjithë këta faktorë kontrollohet shumë pak nga shteti. Ideal apo jo, sistemi ekonomik i Amerikës është kapitalizmi
    Nuk jam duke e mohuar qe sistemi ekonomik ne Shtetet e Bashkuara është pjesërisht kapitaliste, por ne te njëjtën kohe jam duke thëne se ndërhyrja e shtetit ne ekonomi është shume e madhe. Është e vërtete gjitha ato qe i shprehini ju rreth kapitalizmin, por ne qofte se nuk i paguan vetëm 0.01 te taksa te pronës (property tax), atëherë ç’do te ndodhe me pronën e juaj? Shteti te jap vetëm me qira pronën qofte shtëpi, banese, apo dyqan, ne qofte se nuk i paguan atë përqindje te taksave, shteti te sekuestron pasurin. Liria e individit si prodhues është pothuajse e pamundshme. Shteti rregullon ç’do biznes te vogël apo te madhe. Ne qofte se dëshironi te hapni një biznes atëherë duhet te keni licencën, lejen e punës, e shume gjera te tjera, edhe ne qofte se i keni te gjitha dhe dëshironi te eksportoni prodhimet e juaj, atëherë duhet te keni leje te eksportit d.m.th me shume taksa ne xhepin e shtetit, gjithë këto hapa kane vetëm një qellim – pasurimin apo shtimin e arkës se shtetit, por ne te njëjtën kohe dëmton konsumatorët, qytetaret e vete. Shteti i kontrollon bizneset dhe ato biznese te cilat nuk ka mundësi apo metode te taksoj i shpall ilegale.

    Përpara se te vazhdoj me tutje, ka dëshire te jap mendimin tim rreth depresionit te madhe (Great depression). Unë mendoj se shkaku kryesor qe shkaktoj depresionin ne gjithë boten ne vitet 30-ta dhe e shndërroj një ulje ne ekonomi amerikane ne një depresion është Hawley-Smoot Tariff Act, 1930, i cili i trefishoj tarifat e produkteve te huaja, dhe e shtyri boten ne politiken e protectionism-it. Ulje ne ekonomi ka pasur edhe para depresionit te madhe; 20 vite pas mbarimit te luftës civile, Amerika ka pasur një ulje te vogël ekonomike, por jo te një shkalle sikurse depresioni i madhe, i cili fatkeqësisht u shkaktua nga politikanet.


    Citim Postuar më parë nga edscape
    Nuk ka asgjë të keqe me importimin e mallrave nga vendet e huaja, por jo deri në atë pikë sa punëtorët Amerikanë humbasin vendet e punës dhe konsumatori Amerikan është i varur nga punëtori i huaj, në një vend jo fort demokratik, në një vend që mund të eksportojë sot e nuk eksporton nesër. Këtu duhet të ndërhyjë qeveria, që varësia ekonomike të mos kthehet nesër në varësi diplomatike
    Mos harro se ne qofte se një punëtore e humbe pune ne një fabrikë këpucësh për shkak te importeve nga vendet e huaja, disa pune te reja hapen ne sektorë tjera te ekonomisë, qofte ai transportues, porteve detare, aeroporteve, sigurimit etj, ku mallrat e huaja hynë.
    Për tua bere anëtare ne WTO, shtete duhet te kenë sistem demokratike, drejta te njeriut dhe te respektoj lirit e individit, por anëtaret e WTO kane bere lëshime për Kinën, dhe ata besojnë qe një dite Kina do te jete demokratike, pasi qe është pothuajse e pamundshme për një periudhe te gjate, një shtet me një sistem ekonomik pak a shume kapitalist te keni një sistem politik te mbyllur. Përmes tregjeve te lira, unë besoj, qe luftëra do te jeni me te pakta, vetëm shikoj marrëdhëniet e Kinës me Japoninë, Indisë dhe Pakistanit, edhe pse u acaruan, te dy palët janë duke kërkuar kompromise sepse ekonomitë e tyre janë te ndërlidhura, dhe te dy shtete, ne qofte se vendosin rrugën e luftës do te humbin shume.

    Te shtoj edhe diçka rreth punës se taksave. Çdo jave shumica nga ne qe jetojmë ne Amerike paguajmë se paku 50 dollar ne taksa. Ne qofte se unë do te kam 50 dollar me tepër ne xhepin tim ç’do jave, atëherë do te shpenzoj ne gjera qe kam dëshire te beje dhe kështu do te ketë lulëzim ne ekonomi sepse njerëzit shpenzojnë me shume dhe kështu prodhimi do te jete me i madhe qe d.m.th me shume vende te punës. Nese vendosi tij kursej ato para, bankat do te keni me shume pare ne dispozicion te japin me hua, me shume para janë ne dispozicion me i ulte do te jete interesi, dhe njerëzit do te marrin kreditë nga banka për te hapur biznese apo përmirësuar statusin e tyre social, blerjen e ndonjë veture te re apo ku ta diju ne. Është pothuajse e vërtete qe korporatat asnjëherë nuk kane paguar apo paguajnë taksa, konsumatorët paguajnë ne mënyre indirekte, sepse korporatat do tij rrisin çmimet ne produktet e tyre, dhe kush paguan? Ju dhe unë ne produkte qe i blejmë çdo dite. Shtetet nuk bëjnë tregti, njerëzit bëjnë.

    Citim Postuar më parë nga edspace
    Të gjithë shembujt më lart tregojnë se qeveria duhet të ndërhyjë për të mbrojtur të drejtat e individit para se të mbrojë të drejtat e korporatave
    Si janë te definuar korporatat sipas ligjit? Korporatat nuk janë institucione. Amerika nuk është demokraci, por është republikë kushtetuese – qe d.m.th sundim i ligjit.

    Citim Postuar më parë nga edscape
    Në një qeveri demokratike duhet të përfaqësohen të gjitha shtresat e popullsisë, jo vetëm ata që kanë fuqi.
    kjo thënie e Jeffersoni ndoshta do te përgjigjet mendimit tuaj:
    “A democracy is nothing more than mob rule, where fifty-one percent of the people may take away the rights of the other forty-nine." Apo ne qofte se nuk e keni lexuar “Democracy in America” nga Alexis DeTocqueville.

    Amerika ka shume me shume ndikim ne bote dhe qytetaret e saj fitojnë shume me shume përmes tregjeve te lira, dhe deri sa qeveria hynë ne punët e biznesit te njerëzve, atëherë problemet social do te ekzistojnë shume te mëdha, siç janë. 13 trilion dollar janë shpenzuar ne lufte kundër varfërisë prej viteve 60’ta, ndërsa sot kemi po te njëjtën përqindje te varfërisë ne shoqëri qe kur filloj lufta kundër varfërisë. Përparim i madhe apo jo? Kush paguan për këto programe te qeverise qe janë shume pak te efektshme?

    Miqësisht,
    ILovePejaa
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Aleksandër Meksi, Dhuna komuniste apo vetëm "dosjet" ..
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-11-2006, 03:53
  2. Shteti dhe Individi ne Islam.
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 17-12-2005, 08:55
  3. Zvarritet në parlament ligji për hapjen e dosjeve
    Nga Xhuxhumaku në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 20-10-2005, 14:47
  4. Luigj Gurakuqi mbi shtetin ne Shqipni
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-04-2002, 03:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •