Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Edscape, ju keni te drejte ashtu sikurse Toro. Feds sht institucion i pavarur i qeverise amerikane; un kshtu e kuptoj sepse nuk jan shareholders te cilt vendosin pr presidentin dhe bordin e FR por sht Kongresi. Pr me shume kam bashkangjitur disa citime:

  the Federal Reserve is subject to oversight by the Congress, which periodically reviews its activities and can alter its responsibilities by statute. Also, the Federal Reserve must work within the framework of the overall objectives of economic and financial policy established by the government....
  The 7 members of the board are appointed by the President and confirmed by the Senate. Members are elected to terms of 14 years, with the ability to serve for no more than one term...
  The Federal Reserve claims that nobody owns it that it is an independent entity within the government. ...
  Congress gave the Federal Reserve the autonomy to carry out its responsibilities insulated from political pressure. Each of the Federal Reserve's three parts the Board of Governors, the regional Reserve banks and the Federal Open Market Committee operates independently of the federal government to carry out the Federal Reserve's core responsibilities. Once a member of the Board of Governors is appointed, he or she can be as independent as a U.S. Supreme Court judge, though the term is shorter.


  Let te fillojm nga fillimi: A ekziston ndonj shtete ne bote qe sht kapitalist apo kemi shume shtete te zhvilluara sikurse Shtete e Bashkuara te cilat jan przierje e komunizmit dhe kapitalizmit? Un mendoj qe sot Shtete e Bashkuara jo vetm qe nuk jan kapitalist ne konceptin e vrtete, por ne ekonomin e saj kemi gjera te cilat ne sistem kapitalist te vrtete jan te papranueshme. Qe nga vitin 1913, me Amendamentin e 16, Shtetet e Bashkuara nuk jan me shtetet kapitaliste.

  Amendamenti XVI
  Kongresi ka t drejt t vej dhe mbledh taksa mbi t ardhurat, prej fardo burimi qofshin, pa i prpjestuar ato midis shteteve t veanta dhe pa marr parasysh regjistrimin apo numrimin e popullsis.

  TAKSAT PR T ARDHURAT
  Ky amendament u propozua m 12 korrik1909 dhe u ratifikua m Sshkurt 1913. N vitin 1894, Kongresi nxorri nj ligj pr taksn mbi t ardhurat, por Gjykata e Lart e shpalli at si jokushtetues. Ky amendament i dha t drejt Kongresit t vej nj taks t till
  .
  Citim Postuar m par nga Edscape
  far do ndodhte me ekonomin Amerikane nse Kina apo India pr fardo arsye nuk do furnizonin magazinat e Walmart?
  Edspace kjo nuk do te ndodhe. Shtetet jan te arsyeshme dhe do te ishte plotsisht e paarsyeshme qe Kina dhe India nj dite te ndaloj eksportin e mallrave te tyre ne drejtim te nje vend qe ka nj fuqi tregu te madhe sikurse Shtetet e Bashkuara; kjo nuk do te ndodhe. Qytetaret Amerikane dhe ekonomia amerikane kane kaluar neper at periudh ku prodhimi i mallrave te lira ka luajtur role te rndsishme ne ekonomi; tani sht koha qe kompanit amerikane te shfrytzojn kapitalin dhe burime e tyre ne gjera te cilat jan me te vlefshme se sa prodhimi i gotave te ajit apo brushave te dhmbve. Le te tjert te bjn gjera te tilla.

  Ed pothuajse shumica e veturave gjermane apo japoneze te cilat shiten ne Shtetet e Bashkuara jan prodhuar po ne Shtetet e Bashkuara te Ameriks. Sot kemi fabrika te BMW, Toyota-se, Mitsubishit, Hondes ne shume vende te Ameriks.

  Un nuk i besoj qeverise, dhe prandaj nuk dua qe qeveria te ket role apo te vendose pr shume gjera qe i prkasin vetes sime. Ne qofte se un mendoj qe mallrat nuk jan te kualitetit te larte, ather un do te jemi ai qe te vendose rreth blerjes te atyre mallrave; krejt varet nga un, jo nga qeveria. Qeveria nuk duhet te vendose se far kualiteti mallrat duhen te ken, por tregjet duhet te vendosin dhe personat qe kane nevoje pr ato mallra, dhe kjo cakton vlern reale te mallrave ne treg.

  Un mendoj qe se pari ne duhet te adresojm dhe sqarojm se far roli duhet qeveria ket ne nj shoqri. Pra, far duhet te jete roli i qeverise ne nje shoqeri?

  Qllimi kryesor i qeverise, un besoj, duhet te jete sigurimi i individve te saj nga krcnimet qofshin te brendshme apo te jashtme, mbrojtjen e te drejtave te palve te cilt vullnetarisht kane nnshkruar nj kontrat, krijimin e sistemit te edukimit qe ne mnyre te ndihmon ekonomin me kuadro profesional dhe asgj me pak apo me shume.

  Ne qofte se nuk i keni lexuar kto kater libra, ather ju sugjeroj qe te lexoni ne qofte se keni kohe. Librat jan:

  1. Economic Sophisms nga Frederic Bastiat
  2. Economic Harmonies nga Frederic Bastiat
  3. Economics in One Lesson nga HENRY HAZLITT
  4. The Wealth of Nations nga Adam Smith

  Prshndetje,
  ILovePejaa
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 2. #22
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga edspace
  Toro,


  -----------------------------


  Mqns e nism me Walmart,

  far do ndodhte me ekonomin Amerikane nse Kina apo India pr fardo arsye nuk do furnizonin magazinat e Walmart? A mund t imagjinosh dot sa e varur sht ekonomia Amerikane mbi mallrat e lira q prodhohen n vende t huaja, vende q sot jan e nesr mund t mos jen. Ather prse qeveria nuk ndrhyn kur kto korporata Amerikane mbyllin fabrika n Amerik e i hapin n vende t huaja? Nj fabrik vendase ofron vende pune dhe siguri prodhimi pr t ardhmen.

  Ku sht humanizmi kapitalist kur korporatat shfrytzojn qeverit e korruptuara q s'kan asnj standard pr pagat, pr t drejtat e njeriut, pr kushtet e puns, pr mbrojtjen e ambjentit? Prse nuk shikon m etiketn "Made in the U.S.A" n dyqane? Dikur mallrat ishin me cilsi shum her m t lart e korporatat prsri bnin fitime. Tani cilsia e prodhimeve sht nga m t ultat por fitimi sht shumfishuar disa her. Kto jan efektet e globalizmit, globalizm i lindur nga kapitalizmi, q sipas teje na qnka humanitar. Me sa duket, qeverit nuk shikojn t mirn e shtetasve t tyre, por jan n gar t shfrytzojn gjith globin. Neoliberalt mendojn se po nuk u futn kompanit Amerikane t parat, do futen kompanit Evropiane e Ruse.
  Nuk eshte e vertete qe qeveria nuk nderhyn. Dhe nderhyn ca si teper madje. Oferta qe iu behet korporatave duke iu ofruar lehtesime ne taksa per te mbajtur bizneset hapur ne SHBA eshte nje nderhyrje direkte. Qeveria nuk mund te detyroje nje biznes te rrije hapur qe njerezit te kene pune me cfare te paguhen dhe politikanet vota per tu rizgjedhur. Ndryshe nuk quhet me kapitalizem i ekonomise se tregut te lire, por diktature.

  Cilesia e mallrave dhe a jane "Made in USA" apo zgjidhet nga vete tregu. Nga ligji i kerkeses dhe ofertes. Nuk ke pse te blesh psh nje kemishe amerikane ( shembull) me cilesi te larte , por shtrenjte, kur nderkohe mund te marresh me te njejtin cmim 3-4 kemisha tailandeze.

  Sa per globalizmin, do te vendoset perfundimisht kur pjesa me e madhe e botes ku sot mbizoteron diktatura, mjerimi ekonomik dhe shtete inekzistente qe nuk kujdesen per popujt e tyre do te kthehet ne ate qe eshte sot Perendimi dhe SHBA. Ne shtete demokratike, qe respektojne pronen private dhe rregullat e ekonomise se tregut dhe qe do te kene sa me pak korrupsion sesa tani ne pushtet.
  Nga ana tjeter, mos ji i sigurt qe largimi i disa prej korporatave ne vendet e Botes se Trete eshte dhe gje kaq negative. Imagjino punet qe hapin ne keto vende. Sikur keto korporata mos te largoheshin dhe te hapin vende pune, e imagjinon dot sesa i madh do te ishte flluksi i emigracionit ne Perendim. Une si banor i SHBA, preferoj me mire te iki nje uzine e Fordit ne Indi apo KIne dhe te ndryshojne profesion 10 mije punetore amerikane, sesa te rrije kjo uzine ne SHBA dhe te kesh si emigrante 100-200 mije indiane apo kineze ne SHBA.
  Pastaj ti si humanitar qe je, ( lol , me shaka po ta them), preferon te paguajne ca me pak taksa perendimoret ( per te mbajtur pa pune me asistence sociale ata qe do humbasin vendet epunes)por te vdesin urie 100 mije kineze( banore te botes se trete ne pergjithesi)?
  "Who is John Galt?"

 3. #23
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga mateo
  ore po bjeni shkurt fed reserve eshte e pavarur se si i administron ceshtjet monetare, por eshte e detyruar ti raportoje kongresit ne lidhje me ekonomine, pra kur A, Greespan flet te gjithe mbajne vesh. juve jeni futur thelle ne ekonomine amerikane por pa theksuar asgje per ekonomine tone, se si dirigjohet, cfare roli luan banka jone qendrore, infalcioni, papunesia, eksport importi, faktoret qe ndikojne ne ritjen e ekonomise se shtetit tone, apo ngaqe gjithcka ne Shqiperi eshte absurde, ekonomia jone eshte Ekonomi e zese, sistemi bankar eshte pertoke fare, lind pyetja po cfare ekonomie eshte ajo e jona qe pjesen me te madhe te saj e perbejne emigranet. Duket si puna e asaj kasolles me kashte qe thjesht ja terheq njeren kembe te saj dhe gjithe kasollja shembet, perdhe. keto gjera duhet te prokupojne ju ekonomistave te ardhshem. lereni ekonomine amerikane se kane ekonomistin e shekullit (Greespan) qe merret me ate pune.
  Ekonomia shqiptare, me ato pak informata qe kam eshte akoma e centralizuar. Iniciativa private eshte pothuajse inekzistente dhe kjo jo per faj per popullit, por per faj te nderhyrjes se qeverise atje ku nuk duhet.
  Privatizimi dhe kthimi i pronave pronareve te ligjshem akoma nuk ka perfunduar. Aparati shteteror eshte tej mase i zgjeruar dhe perdoret per te kontrolluar votat dhe zgjedhjet.
  Inflacioni eshte "ulur" krahasuar me vitet e kaluara, por kjo eshte fiktive, sepse faktikisht Banka Qendrore eshte e kontrolluar nga qeveria dhe jo nga tregu i lire. Bilanci i import eksporteve eshte negativ 25 vjetet e fundit. Ky bilanc e detyron qeverine te kerkoje hua nga jashte.
  Borxhi i jashtem i trasheguar nga diktatura ishte 300 milione dollare ne 1992, sot eshte pothuajse 800 milione dollare.
  Buxheti ushtarak ndonese po ta krahasosh me shtete te tjera eshte ne perqindje shume te vogel , perseri per investimet qe jane bere ne ushtri eshte tej mase i madh. Te perdoresh 40 milione dollare per te paguar rrogat e mjeruara te oficereve dhe te ushqesh ushtaret me caj e fasule, nderkohe qe 14 vjetet e fundit nuk jane blere armatime te reja eshte cmenduri.
  Korrupsioni qeveritar se bashku me vonimin e ndarjes se prones private ka ndaluar investimet e huaja. Qeveria nuk ka perdoru ashtu sic duhet "armen" me te madhe qe zoteron sot Shqiperia, tregun e lire te krahut te punes, per te terhequr investitoret e huaj.
  Sistemi i tatimeve eshte per gjynah te zotit. Paguhet vetem takse e vleres se shtuar, nderkohe qe nuk eshte krijuar akoma nje sistem ku cdo person te kete nje numer taksash dhe te tatohet ( qofte dhe me perqindje te vogel) te ardhurat e cdokujt. Shto dhe vjedhjen qe i behet shtetit ne mallrat qe kalojne pa dogane, atehere arka shteterore nuk eshte cudi qe eshte gjithmone bosh.
  "Who is John Galt?"

 4. #24
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  ILovePeja,

  Mbledhja e taksave nuk e bn sistemin Amerikan m pak kapitalist. Kapitalizmin e bjn tregu i lir, prona private, lirit e individit si prodhues, konsumator, e puntor dhe t gjith kta faktor kontrollohet shum pak nga shteti. Ideal apo jo, sistemi ekonomik i Ameriks sht kapitalizmi.

  Edhe ato ligje q jan vendosur nga qeveria pr ekonomin, jan vendosur pas periudhs s kapitalizmit ideal q shkaktoi depresionin. Rregullat e sotm t ekonomis nuk jan shkruar pr t kufizuar kapitalizmin, por jan shkruar me qllim q t mos rrezikohet sistemi i klasave. Ata q kan fuqi, duan ta ruajn at.

  Edspace kjo nuk do te ndodhe. Shtetet jan te arsyeshme dhe do te ishte plotsisht e paarsyeshme qe Kina dhe India nj dite te ndaloj eksportin e mallrave te tyre ne drejtim te nje vend qe ka nj fuqi tregu te madhe sikurse Shtetet e Bashkuara; kjo nuk do te ndodhe. Qytetaret Amerikane dhe ekonomia amerikane kane kaluar neper at periudh ku prodhimi i mallrave te lira ka luajtur role te rndsishme ne ekonomi; tani sht koha qe kompanit amerikane te shfrytzojn kapitalin dhe burime e tyre ne gjera te cilat jan me te vlefshme se sa prodhimi i gotave te ajit apo brushave te dhmbve. Le te tjert te bjn gjera te tilla.

  Kina dhe India jan shtete t pavarura (t paktn si teritor) dhe mund t bjn far t duan me ekonomin e vendit t tyre, qoft e arsyeshme apo jo, pa pyetur asnj vend tjetr. Gjithka sht e mundur, q nga prmbysja e qeveris n Kin, e deri tek ndonj luft e Indis me Pakistanin. A mos ishte vall e arsyeshme q Shqiptart shkatrruan investimet e huaja n 97-n?

  Nuk ka asgj t keqe me importimin e mallrave nga vendet e huaja, por jo deri n at pik sa puntort Amerikan humbasin vendet e puns dhe konsumatori Amerikan sht i varur nga puntori i huaj, n nj vend jo fort demokratik, n nj vend q mund t eksportoj sot e nuk eksporton nesr. Ktu duhet t ndrhyj qeveria, q varsia ekonomike t mos kthehet nesr n varsi diplomatike.


  Ed pothuajse shumica e veturave gjermane apo japoneze te cilat shiten ne Shtetet e Bashkuara jan prodhuar po ne Shtetet e Bashkuara te Ameriks. Sot kemi fabrika te BMW, Toyota-se, Mitsubishit, Hondes ne shume vende te Ameriks.
  Arsyet pse kto fabrika "t huaja" jan hapur n Amerik jan:
  1. Kostoja pr t importuar makinat nga jasht sht e lart
  2. Makinat prodhohen nga robott dhe nuk duhet numr i madh puntorsh.
  3. Edhe ata pak puntor q duhen, paguhen m pak se puntort Gjerman q jan n sindikata.
  4. Industria e elikut n Amerik sht nga t paktat industri q mbrohet nga qeveria. T tjerat jan industria e pambukut, dhe ajo e duhanit. Jam i sigurt se ka vende t tjera q i prodhojn m lir, por ja q nuk i intereson shtetit t'i importoj nga jasht. Ata q kan fuqi ...


  N lidhje me cilsin e mallrave, nuk e shtrova pyetjen pr t thn q qeveria duhet t krkoj cilsi, por pr t treguar se korporatat nuk mbyllin fabrikat Amerikane pr t shmangur falimentimin, por pr t shumfishuar fitimet. Ato fitime q m par shkonin n rrogat e miliona puntorve Amerikan , tani shkojn n xhepat e nj grupi t vogl bosash e aksionistsh q drejtojn korporatat.

  Fakti q tani nuk shikon m "Made in USA" tregon sa e varur sht ekonomia nga vendet e tjera, dhe sa puntor ka humbur Amerika. Mbyllja e fabrikave n Amerik jo vetem q shkakton papunsi, por bashk me fabrikat eksportohen edhe teknologjia, njohurit dhe aftsit e puntorve.

  N fakt problemi nuk qndron vetm tek mbyllja e fabrikave, por edhe tek mbyllja e firmave kompjuterike. Ktu po flasim pr inxhinier e shkenctar kompjuterash q paguhen mbi $50.000 n vit dhe zvendsohen me Indian q paguhen m pak se $20.000.


  T gjith shembujt m lart tregojn se qeveria duhet t ndrhyj pr t mbrojtur t drejtat e individit para se t mbroj t drejtat e korporatave. N nj qeveri demokratike duhet t prfaqsohen t gjitha shtresat e popullsis, jo vetm ata q kan fuqi.
  Edi

 5. #25
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Toro,

  Nuk eshte e vertete qe qeveria nuk nderhyn. Dhe nderhyn ca si teper madje. Oferta qe iu behet korporatave duke iu ofruar lehtesime ne taksa per te mbajtur bizneset hapur ne SHBA eshte nje nderhyrje direkte. Qeveria nuk mund te detyroje nje biznes te rrije hapur qe njerezit te kene pune me cfare te paguhen dhe politikanet vota per tu rizgjedhur. Ndryshe nuk quhet me kapitalizem i ekonomise se tregut te lire, por diktature.
  A mund t m tregosh ndonj rregull q ndihmon korporatat t mbajn fabrikat hapur n Amerik? Edhe nqs ka ndonj ndihm t till, mjafton t shikosh walmart pr t kuptuar q ndrhyrja e qeveris nuk sht shum efikase. Ndihma minimale q mund t jap qeveria pr kto korporata sht shum e vogl n krahasim me fitimet q kto korporata nxjerrin nga fuqia puntore e lir.
  Nqs qeveria do ishte vrtet e interesuar t mbante hapur fabrikat ktu, ather do vendoste taksa mbi ato firma q eksportojn bizneset n vendet e huaja.

  N radh t par kapitalizmi sht kryesisht sistem ekonomik, ndrsa diktatura sht sistem i qeverisjes me forc. Mbase doje t thoje "Demokraci" n vend t kapitalizmit, por dhe kto t dyja nuk jan e njjta gj. Demokracia, nga vet emri do t thot q njerzit qeverisin vetveten dhe t gjith pjestart e shoqris kan t njjtat t drejta, q nga liria, deri tek vota e lir pr t zgjedhur prfaqsuesit. Kapitalizmi si sistem ekonomik, mund t ekzistoj vetm n nj shoqri demokratike, por nuk duhet t przihet n asnj mnyr me qeverin sepse aty lind korrupsioni dhe rrezikohen edhe vlerat m elementare t demokracis. Qeveria ka pr detyr t kontrolloj kapitalizmin q t mos cenohen t drejtat e individit.

  Pra, individi si njeri me frym gzon t drejtat e demokracis, ndrsa korporatat si institucione gzojn vetm t drejtat e kapitalizmit. Demokracia duhet t kontrolloj kapitalizmin, jo anasjelltas.

  Nga argumenti m lart nxjerrim konkluzionin se rregullimi i sistemit ekonomik, sikur edhe minimal, sht i domosdoshm pr t ruajtur vlerat demokratike t nj shoqrie. N astin q qeveria heq dor nga kontrolli i kapitalizmit, vlerat e demokracis mjegullohen nga interesat e pakics s pasur.


  Nga ana tjeter, mos ji i sigurt qe largimi i disa prej korporatave ne vendet e Botes se Trete eshte dhe gje kaq negative. Imagjino punet qe hapin ne keto vende. Sikur keto korporata mos te largoheshin dhe te hapin vende pune, e imagjinon dot sesa i madh do te ishte flluksi i emigracionit ne Perendim. Une si banor i SHBA, preferoj me mire te iki nje uzine e Fordit ne Indi apo KIne dhe te ndryshojne profesion 10 mije punetore amerikane, sesa te rrije kjo uzine ne SHBA dhe te kesh si emigrante 100-200 mije indiane apo kineze ne SHBA.
  Mos harro se Amerika sht ndrtuar nga emigrantt. Ti e un bashk nuk do ishim n Amerik nse nuk do lejoheshin emigrantt. Shteti ka fitimet e tij edhe nga emigracioni. Sa pr ata 10 mij puntort amerikan, far profesioni t ri mund t msoj nj 40-50 vjear q ka 20-30 vjet pun n t njjtin zanat?

  Globalizimi ka hedhur hapa t mdha vitet e fundit dhe kjo sht gj e mir sepse, si thua dhe ti, industrializon vendet e varfra. N t njjtn koh duket qart se jo t gjith i kushtojn rndsi mirqnies s njerzve. Ka nga ato korporata q hapin fabrika n vende t varfra duke korruptuar qeveritart dhe si shprblim lidhin kontrata q shkelin t drejtat m elementare t nj puntori n perndim. E kam fjaln pr kontrata q marrin n pun fmij n mosh t vogl, kontrata q prcaktojn rrogn maksimale t puntorve, turne t gjata n kushte t liga, kontrata q u japin leje korporatave t ndotin ambjentin, etj. Kto jan efektet e globalizmit n vendet e pazhvilluara ose mund t themi efektet e kapitalizmit kur nuk kontrollohet nga nj qeveri demokratike.
  Edi

 6. #26
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Kjo eshte nje teme shume e gjere.
  Per sistemin ekonomik shteteror, nuk ka asnje shtet qe aplikon nje sistem Laissez-Faire te paster dhe qe nuk ka politike intervencioniste. Dallimi kryesor midis sistemeve te ndryshme qe aplikojne shtete te ndryshme qendron ne ate se sa e aplikon secili shtet politiken intervencioniste. Disa me shume e disa me pak. Ne kushtet normale, shteti duhet te intervenoje sa me pak qe eshte e mundur ne boten e biznesit, por ne kushte jonormale e ne kohe te krizave, atehere duhet perdorur gjithe instrumentat intervencioniste, per te ndihmuar daljen nga kriza (Shembull: Investimet e medha publike gjate krizes se Depresionit te Madh 1929-1933).

  Monopoli jo gjithmone eshte i demshem per shoqerine dhe shtetin. Monopoli i rregulluar (Regulated Monopoly) eshte nje nga monopolet, dhe i vetmi besoj, qe eshte i dobishem per shoqerine dhe shtetin, sepse arrin ekonomine e shkalles, gje qe eshte e pamundur po te mos kete monopol, ne disa industri si ajo e energjetikes, ujesjellesit etj., industri ne te cilat aplikohet ky lloj monopoli nga pothuajse cdo shtet sot.

  Per punen e Bill Gates-ave, poashtu edhe keta, jo vetem qe nuk jane te demshem, por jane shume e shume te dobishem jo vetem per ekonomine e nje vendi por edhe per ate globale. Ata jane shpirti krijues, qe na sjellin te reja, dhe qe cojne ekonomite dhe gjithe njerezimin para. (Lexo analizat e Schumpeter-it per kete ceshtje).

  Sistemi i Taksimit Shteteror, eshte sistem shume kompleks, dhe te flasesh per te, eshte njelloj sikur te flasesh per Biologjine apo Gjeografine sot, pra aq shkence e gjere qe eshte. Ne Amerike ka nje levizje te vogel, qe thone (ashtu sic e tha edhe IlovePejaa) se me mire eshte qe te kemi vetem taksa ne shitje (23% me duket) dhe asnjelloj takse tjeter, per te siguruar nje taksim sa me te drejte te te gjithe shtresave te popullsise, dhe per te thjeshtuar kete sistem sa me shume qe eshte e mundur. Amerikes, vetem Tax Returns, i kushtojne miliarda dollare ne vit.

  Mendoj se per te pasur nje debat te nje niveli me profesional ne lidhje me keto ceshtje, duhen hapur shume tema qe do trajtonin aspekte te ndryshme te rolit te qeverise ne ekonomine e shtetit psh. vetem Taksimin, vetem Monopolin, vetem Sistemin Fiskal etj. etj., dhe jo per te gjitha ne nje teme, sepse tema eshte shume e gjere.

  Tung Tung

 7. #27
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga edscape
  Mbledhja e taksave nuk e bn sistemin Amerikan m pak kapitalist. Kapitalizmin e bjn tregu i lir, prona private, lirit e individit si prodhues, konsumator, e puntor dhe t gjith kta faktor kontrollohet shum pak nga shteti. Ideal apo jo, sistemi ekonomik i Ameriks sht kapitalizmi
  Nuk jam duke e mohuar qe sistemi ekonomik ne Shtetet e Bashkuara sht pjesrisht kapitaliste, por ne te njjtn kohe jam duke thne se ndrhyrja e shtetit ne ekonomi sht shume e madhe. sht e vrtete gjitha ato qe i shprehini ju rreth kapitalizmin, por ne qofte se nuk i paguan vetm 0.01 te taksa te prons (property tax), ather do te ndodhe me pronn e juaj? Shteti te jap vetm me qira pronn qofte shtpi, banese, apo dyqan, ne qofte se nuk i paguan at prqindje te taksave, shteti te sekuestron pasurin. Liria e individit si prodhues sht pothuajse e pamundshme. Shteti rregullon do biznes te vogl apo te madhe. Ne qofte se dshironi te hapni nj biznes ather duhet te keni licencn, lejen e puns, e shume gjera te tjera, edhe ne qofte se i keni te gjitha dhe dshironi te eksportoni prodhimet e juaj, ather duhet te keni leje te eksportit d.m.th me shume taksa ne xhepin e shtetit, gjith kto hapa kane vetm nj qellim pasurimin apo shtimin e arks se shtetit, por ne te njjtn kohe dmton konsumatort, qytetaret e vete. Shteti i kontrollon bizneset dhe ato biznese te cilat nuk ka mundsi apo metode te taksoj i shpall ilegale.

  Prpara se te vazhdoj me tutje, ka dshire te jap mendimin tim rreth depresionit te madhe (Great depression). Un mendoj se shkaku kryesor qe shkaktoj depresionin ne gjith boten ne vitet 30-ta dhe e shndrroj nj ulje ne ekonomi amerikane ne nj depresion sht Hawley-Smoot Tariff Act, 1930, i cili i trefishoj tarifat e produkteve te huaja, dhe e shtyri boten ne politiken e protectionism-it. Ulje ne ekonomi ka pasur edhe para depresionit te madhe; 20 vite pas mbarimit te lufts civile, Amerika ka pasur nj ulje te vogl ekonomike, por jo te nj shkalle sikurse depresioni i madhe, i cili fatkeqsisht u shkaktua nga politikanet.


  Citim Postuar m par nga edscape
  Nuk ka asgj t keqe me importimin e mallrave nga vendet e huaja, por jo deri n at pik sa puntort Amerikan humbasin vendet e puns dhe konsumatori Amerikan sht i varur nga puntori i huaj, n nj vend jo fort demokratik, n nj vend q mund t eksportoj sot e nuk eksporton nesr. Ktu duhet t ndrhyj qeveria, q varsia ekonomike t mos kthehet nesr n varsi diplomatike
  Mos harro se ne qofte se nj puntore e humbe pune ne nj fabrik kpucsh pr shkak te importeve nga vendet e huaja, disa pune te reja hapen ne sektor tjera te ekonomis, qofte ai transportues, porteve detare, aeroporteve, sigurimit etj, ku mallrat e huaja hyn.
  Pr tua bere antare ne WTO, shtete duhet te ken sistem demokratike, drejta te njeriut dhe te respektoj lirit e individit, por antaret e WTO kane bere lshime pr Kinn, dhe ata besojn qe nj dite Kina do te jete demokratike, pasi qe sht pothuajse e pamundshme pr nj periudhe te gjate, nj shtet me nj sistem ekonomik pak a shume kapitalist te keni nj sistem politik te mbyllur. Prmes tregjeve te lira, un besoj, qe luftra do te jeni me te pakta, vetm shikoj marrdhniet e Kins me Japonin, Indis dhe Pakistanit, edhe pse u acaruan, te dy palt jan duke krkuar kompromise sepse ekonomit e tyre jan te ndrlidhura, dhe te dy shtete, ne qofte se vendosin rrugn e lufts do te humbin shume.

  Te shtoj edhe dika rreth puns se taksave. do jave shumica nga ne qe jetojm ne Amerike paguajm se paku 50 dollar ne taksa. Ne qofte se un do te kam 50 dollar me tepr ne xhepin tim do jave, ather do te shpenzoj ne gjera qe kam dshire te beje dhe kshtu do te ket lulzim ne ekonomi sepse njerzit shpenzojn me shume dhe kshtu prodhimi do te jete me i madhe qe d.m.th me shume vende te puns. Nese vendosi tij kursej ato para, bankat do te keni me shume pare ne dispozicion te japin me hua, me shume para jan ne dispozicion me i ulte do te jete interesi, dhe njerzit do te marrin kredit nga banka pr te hapur biznese apo prmirsuar statusin e tyre social, blerjen e ndonj veture te re apo ku ta diju ne. sht pothuajse e vrtete qe korporatat asnjher nuk kane paguar apo paguajn taksa, konsumatort paguajn ne mnyre indirekte, sepse korporatat do tij rrisin mimet ne produktet e tyre, dhe kush paguan? Ju dhe un ne produkte qe i blejm do dite. Shtetet nuk bjn tregti, njerzit bjn.

  Citim Postuar m par nga edspace
  T gjith shembujt m lart tregojn se qeveria duhet t ndrhyj pr t mbrojtur t drejtat e individit para se t mbroj t drejtat e korporatave
  Si jan te definuar korporatat sipas ligjit? Korporatat nuk jan institucione. Amerika nuk sht demokraci, por sht republik kushtetuese qe d.m.th sundim i ligjit.

  Citim Postuar m par nga edscape
  N nj qeveri demokratike duhet t prfaqsohen t gjitha shtresat e popullsis, jo vetm ata q kan fuqi.
  kjo thnie e Jeffersoni ndoshta do te prgjigjet mendimit tuaj:
  A democracy is nothing more than mob rule, where fifty-one percent of the people may take away the rights of the other forty-nine." Apo ne qofte se nuk e keni lexuar Democracy in America nga Alexis DeTocqueville.

  Amerika ka shume me shume ndikim ne bote dhe qytetaret e saj fitojn shume me shume prmes tregjeve te lira, dhe deri sa qeveria hyn ne punt e biznesit te njerzve, ather problemet social do te ekzistojn shume te mdha, si jan. 13 trilion dollar jan shpenzuar ne lufte kundr varfris prej viteve 60ta, ndrsa sot kemi po te njjtn prqindje te varfris ne shoqri qe kur filloj lufta kundr varfris. Prparim i madhe apo jo? Kush paguan pr kto programe te qeverise qe jan shume pak te efektshme?

  Miqsisht,
  ILovePejaa
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Aleksandr Meksi, Dhuna komuniste apo vetm "dosjet" ..
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-11-2006, 02:53
 2. Shteti dhe Individi ne Islam.
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 17-12-2005, 07:55
 3. Zvarritet n parlament ligji pr hapjen e dosjeve
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-10-2005, 14:47
 4. Luigj Gurakuqi mbi shtetin ne Shqipni
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-04-2002, 03:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •