Close

Rezultati i Sondazhit: Cdo gje varet nga ne!

Votues
75. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Duke punuar pa hile dhe legalisht

    9 12.00%
  • Duke rritur nivelin profesional / arsimor dhe gjuhen

    29 38.67%
  • Duke respektuar ligjin + rregullat + zakonet ku jetoj

    19 25.33%
  • Duke ecur me kohen pa humbur identitetin

    14 18.67%
  • Duke u kujdesur per paraqitjen, se shikohet jo vetem puna por edhe guna

    5 6.67%
  • Duke u lidhur me vendasit, dhe duke u aktivizuar ne shoqerite e tyre sportive/kulturore/ambjentaliste etj…

    8 10.67%
  • As njera as tjetra, une kam ide tjeter, ndoshta e postoj me vone

    6 8.00%
Sondazh me disa zgjedhje
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 77
  1. #-19
    i/e regjistruar Maska e albano
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    chania crete
    Postime
    10

    Exclamation Eshte per te ardhur keq!

    Shqiperia ka qene mbajtur si nje vend me tradita te pasta ,gje te cilen cdo kush e ka patur zili! Po ku jan keto tradita ,mund te me thoni?! Perse harrojme { ne shqipetaret e sotem } se ky vend qe na ka nxjerre nga gjiri i tij duhet sadopak rrespektuar? Aktualisht un ndodhem ne greqi dhe ketu shoh se emri yne eshte fshire nga defteri si i thone me laps te zi. Puna me lidh me shume njerez te huaj nga vende te ndryshme te botes dhe a e dini se kur degjojne emrin SHQIPETAR vrazhden ne fytyre? Perse kjo gje me thoni? CIlet jane apo me mire qene ata qe nxoren emrin e keq te SHQIPETARIT? A nuk duhet qe vete ne te perpiqemi te vendosim ne vend emrin e mire te qe ka pasur shqipetari dikur? Me thoni nuk duhet?
    The world it's my !

  2. #-18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-07-2002
    Vendndodhja
    as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
    Postime
    92
    Fjaka eshte argjend
    heshtja eshte flori
    Ti u duke ne jeten time
    si hijet e pikave te shiut
    Ti u zhduke nga jeta ime
    si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
    S`eshte cudi qe ndonjehere
    te ndiejme dhe gabim
    .......................................

  3. #-17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-07-2002
    Vendndodhja
    Vaqarr plako
    Postime
    133
    Po,eshte teper i hidhur fakti qe njihemi per keq dhe me shume pak gjera per mire neper bote p.sh lufta e kosoves sikur na e rregulloi pak emrin,por prap s'ka siklet me te madh sesa kur u tregon njerezve qe je shqiptar dhe pret reagimin e tyre,dhe je i pergatitur edhe ti sulmosh nese shfaqin reagim te papelqyeshem.Nje here sa per mua rrini te qete se s'kam lene njeri qe me ka rene muhabeti, pa i bere te rrine me goje hapur per Shqiperine,e kam seriozisht edhe pse me vjen per te qeshur.Edhe pse keta s'njohin historine e vendit te vet,ate te Shqiperise pas bisedes me mua do e ndajne me gjithe komshijte e ke te njohin,bile njerit i sugjerova ti vere emrin e femijes se e kishte gruan shtatezene Alban,lol.....
    I"M A PLAYA!

  4. #-16
    MODERATOR Maska e Letersia 76
    Anėtarėsuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    OXFORD ENGLAND
    Postime
    731
    Shqiperi ka qene ,eshte dhe do mbetet nje shtet me kulture dhe humanizen ne historine boterore!
    Sepse jemi popull me histori dhe tradita te vjetra.......

    ALL THE BEST !
    Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
    Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
    Trashigim, qi na la i Pari,
    Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
    Edhč atij i u thaftė, po, goja,
    Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
    Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
    Flet e t'veten lźn mbas dore.

    AT Gjergj Fishta

  5. #-15
    i/e regjistruar Maska e albano
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    chania crete
    Postime
    10
    O Letersia 76! Po jam dakort me ate qe ka qene nje vend me tradita dhe kulture,po ku eshte kjo kulture tani mund te me thuash?A e kemi rruajtur ne brezi i ri se po ta kishim ruajtur sic na e lane te paret nuk do te kishim kete emer qe kemi nxjere sot!
    The world it's my !

  6. #-14
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Tju them te drejten para pak ditesh u njoha me nje grek ,Ketu ne Turqi erdhi per arsye pune dhe kur me pyeti se nga jeni me erdhi vertet shume turp qe ti thoja jam Shqipetare sepse shume vajza shqiptare atje na kane vene bojen e zeze.

  7. #-13
    hidhert
    Anėtarėsuar
    26-07-2002
    Postime
    172
    une nuk e kam per turp qe te jem shqiptar
    dhe nuk kam motive qe te fshehi identiten tim
    me vjen kqe shume per ato vajzat shqiptare qe sot jane viktime neper bote por shumica me sa kam ndegjuar dhe pare e kerkojne vet ate fat dhe une e vuaj shume dhe per mua eshte nje plage shpirtrore
    por per keto nuk mund te hedhe poshte gjitha vajzat shqiptare
    sepse ato jane te mrekullueshme

  8. #-12
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Edhe une e kam per nder te jem shqipetare.

  9. #-11
    hidhert
    Anėtarėsuar
    26-07-2002
    Postime
    172
    atehere duhet te jesh krenare me veten tende
    kujdes duhet me te vertet te jesh krenare ..........ciao

  10. #-10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-08-2002
    Vendndodhja
    New York, NY
    Postime
    7
    Cdo njeri eshte 'responsabil" per aktet e tij dhe jo te gjithe kombit. Per cdo vajze shqiptare qe fati, varferia, dhe njerezit e keqinj e kane drejtuar ne nje rruge te"papaster", ka 50 vajza shqiptare qe kane nderuar dhe vazhdojne ta nderojne veten, familjen dhe anasjelltash gjithe kombin.
    Mos harroni se nuk jane vetem vajzat shqiptare qe jane prostituta, ka greke, rumune, polake, ruse, afrikane etc, etc, etc. Nuk e besoj ti skuqet faqja grekeve ketu ne Amerike nqs ndeshit nje prostitute greke!!!!
    PAstaj, me sa vura re ne Greqi, vajzat "normale" greke mund ti japin leksjon githe prostitutave shqiptare e ti mesojne shume gjera te reja!!!!
    An unlived life is not worth examining.

  11. #-9
    SEXYHOOCHIE Maska e DHELPRA-DINAKE
    Anėtarėsuar
    22-08-2002
    Vendndodhja
    PHILLY
    Postime
    61
    un per vete te gjith qe me pyesin nga jam i them pa turp qe jam shqiptare dhe gjithmon mundohen ta mburr vendin tim....
    AlBaNiAn PrIdE iS mY mInD, AlBaNiAn BlOoD iS mY kInD, sO sTeP aSiDe AnD LeT mE tHrEw .... Cuz iTs AlL aBoUt ThA AlBaNiAn CrEw
    :^ylli4 :^rrezet :^ylli4

  12. #-8
    hidhert
    Anėtarėsuar
    26-07-2002
    Postime
    172
    me ne fund po arritem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    shqiptare shqiperia ka nevoje per shqiptare.

  13. #-7
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    mendimi im

    ne fillim e kisha edhe une turp per tju thene te tjereve qe jam shqiptare por tani nuk ekam per turp por biles per nder.
    ketu ne itali vertet ka marre nje nam te keqe emri shqiptare por falenderoj edhe Perendine qe ketu ku jame me njohin edhe kur degjojne shqiptare keta nuk u besojne sepse me kane njohur mua edhe kane marre nje ide edh opinion te mire per shqiptaret. biles kur degjojne qe jam edhe i krishtere edhe ju flase per Zotin ngelen me goje hapur(nje shqiptare i krishtere eshte gje shume rralle, thone). por tani e kam per ndere qe te jem shqiptare sepse popull me mikprites, me i ndjehshem eshte shqiperia(leri ata budallenjte qe bejne pislleqe sepse ata nuk jane shqiptare por budallenj). Me ka ndodhur qe te vizitoj disa fshatra shqiptare me disa amerikane, angleze, gjermane, italiane, edhe a e dine se ēfare me kane thene??? Vende(popull) me mikprites edhe me me zemer te hapur nuk kemi pare veē ketu, edhe per mua ishte vertet nje ndere!!!

    hajde me shendet!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  14. #-6
    MODERATOR Maska e Letersia 76
    Anėtarėsuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    OXFORD ENGLAND
    Postime
    731
    Une per veten time e kam per nder ti them te tjereve qe jam shqiptar,e nuk kam deshire ti genjej ato,se nuk mund ta mohoj vendlindjen time dhe shtetesine time.
    Me shume dua ti shuaj kureshtjen botes tone se ka Shqiperi se deri tani pak shume ase mundet shume prej tyre nuk e dine se ku bie fare.
    E dua Shqiperine .........dhe se mohoj kurre ok......

    bye!
    Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
    Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
    Trashigim, qi na la i Pari,
    Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
    Edhč atij i u thaftė, po, goja,
    Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
    Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
    Flet e t'veten lźn mbas dore.

    AT Gjergj Fishta

  15. #-5
    i/e regjistruar Maska e sara
    Anėtarėsuar
    17-05-2002
    Vendndodhja
    Maqedoni
    Postime
    13
    Postuar mė parė nga elda
    Tju them te drejten para pak ditesh u njoha me nje grek ,Ketu ne Turqi erdhi per arsye pune dhe kur me pyeti se nga jeni me erdhi vertet shume turp qe ti thoja jam Shqipetare sepse shume vajza shqiptare atje na kane vene bojen e zeze.
    Elda,mike,kurre nuk do te me vinte turp t'i them dikujt qe jam shqiptare,perkundrazi,me shume deshire dhe me gojen plot do t'i thoja cdokujt qe origjina ime rrjedh nga nje komb me tradita,kulture,zakone,histori te pasur.......,njekohesisht nje komb qe ka vuajtur shume e qe nuk i eshte lene asnjehere te ngreje koken nga shume sundues te felliqur e barbare....
    Fakti qe ka vajza,bashkekombase tona qe bredhin rrugeve te botes per "x" shkaqe nuk do te thote qe duhet te na vije turp te tregojme kombesine te cilit i perkasim.Mua me vjen keq per fatin e gjithe atyre vajzave,por jo te gjithe jemi te tilla ,si dhe ata qe kane njohuri per ne shqiptaret e dine shume mire se kush jemi dhe nuk duhet marre parasysh vetem "anet negative" por edhe ato "positive",p.sh kam pasur rastin te shoh ne nje program dokumentar ne TV ku Shqiperia konsiderohej si nje vend i korupcionit,i papastertise,kontrabandes etj etj,e pse nuk e marrin shembull ate "pozitiven" qe ka ky vend si vendet bregdetare,historike,pastaj traditat e zakonet qe i ka ky vend qe do ja benin te njohur botes se ky vend nuk eshte edhe aq i keq sa paraqitet neper "X" TV,TV qe mbase nuk na e duan te mirren prandaj edhe veprojne keshtu......

    Mua me mjafton qe te them se i perkas te njejtes kombesi te ciles i perket edhe Nene Tereza dhe keshtu t'ua bej me dije te gjitheve se kush ne te vertete jane shqiptaret.......

    P.S Te mohosh kombesine apo edhe te ngurrosh te thuash ciles kombesi i perket do te thote te mos ekzistosh fare.......

    Kam/Kemi qene,Jam/jemi si dhe do te jem/jemi (vdes-im si )SHQIPETAR/E!
    Everybody can be great because anybody can serve. You don't have to have college degree to serve. You don't have to make your subject and verb agree to serve. You only need a heart full of grace. A soul generated by love.
    ----Dr. Martin Luther King Jr. ----

  16. #-4
    In Flames Maska e dimegeni
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Göteborg
    Postime
    371
    ....dhe sidomos nje greku qe per mua ka vlere nje plesht me shume se nje grek.
    Discover me like emptiness.......

  17. #-3
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Keni te drejte ndoshta por kjo eshte e verteta shqipetari ne bote shihet me nje sy tjeter dhe mua me vjen shume keq per kete sepse per shkak te disa x per ne bota mendon ndryshe.

  18. #-2
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Une greket si dua fare.

  19. #-1
    alvi
    i/e ftuar
    Ktu ne Amerike osh kollaj. I thua nga Shqiperia ata te shohin me ata syte bosh fare sikur i ke thone hona. Pastaj fillon e u shpjegon, Italia, Greqia, dhe aty eshte dhe Shqiperia dhe ata vec kur qisin nai xhevahir si puna e, un kam qen njehere ne Togo. E un i them kujt po i rruhet? ME e zakonshmja eshte mendojne se osh ish republike ruse, ndersa nje me ka pyetyr sa ore larg nga Australia.
    E detyrohet robi me ju shpjegu kllufave se ku osh dhe pastaj te shofin si pereni, sidomos kur i thua sa i vjeter je si komb. Te kenoqet shpirt qe s'jena pa identitet si kto zarat, po i du fort dreqnit se asu jom tu u bo dhe vet per nja 2 muj. Kur te me pyesin dio ju them ku bi shqipnia me, se gja s'do e di as una se ku osh.

  20. #0
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Postime
    56
    Si fillim nuk mendoj se Shqiperia ka nje reputacion te keq kudo.
    Elda, sa per punen e grekeve, nqs ti kerkon te te respektojne e mos te te gjykojne te tjeret,mos gjyko dhe ti ata. eshte kollaj te besh stereotipe ku nje popull i tere te behet pis por nuk eshte gje e mire.jo te gjithe greket jane te poshter,jo te gjithe na fyejne e na poshterojne.vertet qe ka prostituta shqiptare,ka edhe hajdute ka edhe kriminele po kjo i ndodh cdo populli dhe eshte gjeja me normale.per mendimin tim duhet te behemi me open minded dhe te respektojme zgjedhjet e secilit ne jete,se ndryshe as te tjeret nuk na pranojne.jo te gjithe kane te njejtat vlera morale e kushte ekonomike per t'i dhene vetes nje tjeter identitet..e mendoj se sa here ndodh te degjojme te flitet keq per shqiperine,na mbetet vec te sillemi mire e te vazhdojme punen tone se vetem keshtu mund t'i detyrojme te nderrojne mendim.

    ps: m'u kujtua nje pjese nga Don Kishoti kur keshillonte Sancon qe u be guvernator. ishte dicka e tille si mos ki turp nga origjina jote,thuaj qe je fshatar se me shume do te te tallin po u mundove te tregohesh nje tjeter...

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Paradigma e Shqiptarit negativ
    Nga RaPSouL nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 29-10-2010, 00:26
  2. Le tė ngrejmė njė gjeneratė dinjitoze
    Nga Michaux nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-11-2008, 22:22
  3. Serbėt, thikė nė zemėr shqiptarit
    Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 23-08-2006, 09:34
  4. Triumfi shqiptarit nė gjykatėn e Londrės
    Nga Shijaksi-London nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2005, 06:51
  5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
    Nga julian72 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-02-2003, 13:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •