Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
    Anėtarėsuar
    16-10-2002
    Vendndodhja
    Torino (Itali)
    Postime
    1,700

    Problem me Rrjetin Lokal te Brendshem.

    Ne shtepi kam tre pc te lidhur me internet dhe cdo pc ka nje kabell lan qe del nga kutia e modem (FastWeb)

    Kam instaluar ne te tre pc Rrjetin e brendshem dhe kam vendos te njejten Emer tek te tre(ashtu sic duhet)

    Por perseri nuk arrij te shikoj pc-te e tjere edhe pse te tre pc kane file condifisi(file te shperndare se di anglisht dmth file qe mund ti shikojne te tjeret)

    Me del gjithmone qe nuk mund te lidhem me pc-te e tjere pasi administratori nuk lejon kete gje.
    Ndoshta ka dicka tjeter qe duhet te bej?

    Me ndihmon dot njeri pasi per nje film apo per nje gje duhet me i cu me msn ose me pendriver gjerat

    kacaku_basket

    ps: cdo pc ka nje ip te ndryshme ***.***.***.120/121/122

  2. #2
    forever hers Maska e Eagle
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Vendndodhja
    boston-temporarly
    Postime
    505
    Ajo qe ti e quan kutia e modemeve nuk eshte gje tjeter vecse nje lloj paisjeje qe quhet router.
    Nese do qe te shikosh kompiuterat duhet ti lidhesh nepermjet nje HUB-i ose SWITCH-i.
    nuk e duroj dot i-ne pa pike.

  3. #3
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Eagle, kam njė pyetje, megjithėse jo shumė brenda teme.
    Kam pc tė re, por nuk shikoj dot dvd nga blockbuster-i kėtu. Vetėm ato qė i kam blerė nė dyqan. Edhe disa cd nuk mundem t'i dėgjoj.
    Duhet tė fix ndonjė gjė kėtu, apo kėshtu ėshtė me tė gjithė.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  4. #4
    ................
    Anėtarėsuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
    Eagle, kam njė pyetje, megjithėse jo shumė brenda teme.
    Kam pc tė re, por nuk shikoj dot dvd nga blockbuster-i kėtu. Vetėm ato qė i kam blerė nė dyqan. Edhe disa cd nuk mundem t'i dėgjoj.
    Duhet tė fix ndonjė gjė kėtu, apo kėshtu ėshtė me tė gjithė.
    Mendoj se e kanė nga copyright qė nuk i sheh dvd-tė qė merr me qira.
    Pėrderisa me ato qė blen nė dyqan kompjuteri funsionon nė rregull, nuk ka pėrse mos jetė nė funksion edhe pėr ato me qira.
    Mė mirė pyet pėr kėtė tek blockbuster, ku merr dvd-tė.

  5. #5
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Ok, mendova qė disa cd nuk punojnė nė kėtė pc, por jo, qenkam gabuar. Nuk punoka vetem " Train of thought" nga Dream Theater, tė cilin e kam pas dėgjuar nė pc e vjetėr.

    Del njė dritare e cila thotė tekstualisht:
    This is a CDKey enabled music CD. Insert this dick into an internet connected PC CD-ROM drive and visit www.dreamtheater.net to unlock exclusive bonus material.
    Mbase mė parė e kam dėgjuar kėtė CD nė CD Player e s'mė kujtohet tani.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  6. #6
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Kėshtu ėshtė kur s'i shkon gjerave deri nė fund. Mė falni qė ju sėkėlldisa (lol).
    E rregullova. Tani po e dėgjoj gjithė qejf "Vacant'-in . Doni ta dėgjoni edhe ju? Prit sa t'ia ngrej pak volumin.
    Thx Humi .
    Where does a thought go when it's forgotten?

  7. #7
    Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
    Anėtarėsuar
    16-10-2002
    Vendndodhja
    Torino (Itali)
    Postime
    1,700
    Citim Postuar mė parė nga Eagle
    Ajo qe ti e quan kutia e modemeve nuk eshte gje tjeter vecse nje lloj paisjeje qe quhet router.
    Nese do qe te shikosh kompiuterat duhet ti lidhesh nepermjet nje HUB-i ose SWITCH-i.
    Eagle do te thoja qe kutia permban 3 porta dalese per kabullat Lan dhe 2 porta per telefonin.
    Dhe nuk mendoj qe duhet nje HUB apo nje SWITCH pasi keto jane per linje direkte interneti.
    Mendoj se problemin e kam tek DNS dhe ip e cdo pc.Akoma se kam provuar pasi sjam i sigurte si ti vendos nr pasi sic thashe cdo pc merr nje ip te ndryshme.

  8. #8
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Shiko modemim dhe na jep numrin e modelit. Nqs modemi merr 3 IP tė ndryshme nga ISP, atėherė kompjuterat e tu nuk formojnė rrjet lokal mė vete por marrin pjesė nė internet sikur t'i kishe lidhur tė veēuar. Nuk besoj tė kesh 3 IP tė ndryshme se kushtojnė shumė.

    Nqs ti i lidh kompjuterat nė njė hub/switch dhe pastaj e lidh hubin me modemin, atėherė kompjuterat do ishin nė njė rrjet tė pėrbashkėt por do pėrdornin vetėm 1 IP, ndėrsa 2 tė tjerat do t'i paguaje kot.

    Me ē'kam dėgjuar, ka disa aparate qė hiqen si modem dhe router bashkė dhe kėta marrin njė IP dhe e shpėrndajnė lidhjen tek kompjuterat e rrjetit lokal. Nė kėtė rast kompjuterat e tu do ishin nė gjėndje tė ndanin skedarėt me njėri tjetrin. Ka mundėsi qė njė aparat tė tillė tė kesh edhe ti.

    Pėr tė parė nqs kompjuterat kanė lidhje direkte me internetin, hap faqen http://www.whatismyip.com nga tė tre kompjuterat dhe duhet tė shikosh 3 IP tė ndryshme.

    Kam instaluar ne te tre pc Rrjetin e brendshem dhe kam vendos te njejten Emer tek te tre(ashtu sic duhet)
    Emrat e kompjuterave duhet tė jenė tė ndryshėm. Emri i grupit tė punės (workgroup) duhet tė jetė i njėjtė.

    Me del gjithmone qe nuk mund te lidhem me pc-te e tjere pasi administratori nuk lejon kete gje.
    Kur tė nxjerr mesazhin e gabimit? Ēfarė bėn ti qė te del ky mesazh? I shikon kompjuterat dhe nuk futesh dot, apo nuk i shikon dot fare?
    Edi

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-04-2005
    Postime
    1
    Citim Postuar mė parė nga kacaku basket
    Me del gjithmone qe nuk mund te lidhem me pc-te e tjere pasi administratori nuk lejon kete gje.
    Ndoshta ka dicka tjeter qe duhet te bej?

    ps: cdo pc ka nje ip te ndryshme ***.***.***.120/121/122
    Be 2 gjera:
    - Se pari na thuaj a arrin te besh ping midis kompjuterave. start->execute->cmd->ping ***.***.***.121 nga kompjuteri qe nuk eshte 121
    - Se dyti provo te shtypesh tek adresa \\***.***.***.121 dhe me thuaj ēa rezultati ke?
    Ciao

  10. #10
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Pervec atyre cka ka pyetur edspace me linkstate gjithashtu na thuaj nese PC e tua kane nje username te perbashket kjo ka te beje nese ti arin ti shofesh PC ne my network places ( nuk e di ne italisht si mund te jete ) edhe te del error msg 'You have no privilages to use this workgrup(domain, device)'
    nese ti arin ti ping-esh cdo kompjuter atehere kjo eshte nje shenje e mire per te bere e kete prove provo kete gje

    hap My Computer edhe kliko tek tools/ map network drive zgjidh nje shkronje per driver edhe pastaj shkruaj \\emri i kompjuterit\drejtoria qe ti share edhe thuaj mesazhin qe te jep PC nese nuk arin te lidhesh pak a shume cka te tha linkstate

    Nuk dua te perseris ate cka thane koleget me siper po bej keto tentativa pastaj nese ke probleme ajde me mesazhet e PC me te detajuara

    Ardi
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Tema tė Ngjashme

  1. Kur'ani dhe Bibla (Analizė)
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 84
    Postimi i Fundit: 31-07-2010, 11:45
  2. Eshte provincializmi problem i shoqerise shqiptare?
    Nga Kryeplaku nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 30-12-2005, 19:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •