Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    SPHINX
    Anėtarėsuar
    17-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    835

    Sa eshte papunesia ne Shqiperi

    Jepni mendimin tuaj rreth nivelit te papunesise ne atdhe.
    A mendoni se ne Shqiperi do te ulet niveli i papunesise?
    A mendoni se njerezit jane te kenaqur te rrine pa pune dhe tia hedhin fajin sistemit ?

  2. #2
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    une mendoj te 30 perqindshi. Njerzit jo se jane te kenaqur te rrine pa pune, por te pakten nuk po bejne gje ta ndryshojne gjendjen.

  3. #3
    djalli,mė i dashuri i Zot
    Anėtarėsuar
    23-03-2005
    Vendndodhja
    Nė Zvicerr
    Postime
    116
    Citim Postuar mė parė nga i_pakapshem
    une mendoj te 30 perqindshi. Njerzit jo se jane te kenaqur te rrine pa pune, por te pakten nuk po bejne gje ta ndryshojne gjendjen.
    Unė do pyesja anasjelltas: sa janė tė punėsuar nė Shqipėri,sepse ėshtė mė lehtė tė numėrohen!

  4. #4
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Duhet formuluar ndryshe pyetja: Sa te punesuar ka ne Shqiperi, sepse jane te shumte te papunet.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    ne Shqiperi punon rreth 10% e popullsise sepse vetem keta jane me regulla te tjeret punojn sa per te ngren gjat dites pa pension pa sigurazion thjesht pas disa vitesh do kemi nje brez lypsaresh neper rruge ne qoftese nuk jan vet eliminuar.

  6. #6
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Papunesia ne Shqiperi eshte me e ulet se 13% duke perfshire edhe punetoret sezonale ketu. Pra, eshte edhe me e ulet se 13% po qese nuk i llogarisim punetoret sezonale dhe ata qe punojne ne te zezen. Keto jane statistika zyrtare te qeverise shqiptare dhe te konfirmuara edhe nga institucionet nderkombetare.
    Papunesia ne Shqiperi, eshte nder me te ultat ne rajon, dhe poashtu eshte duke u ulur gjithe kohen.

    Papunesia ne Kosove eshte me e madhe, rreth 50% sipas shifrave, por duke pasur parasysh qe ne Kosove, ka shume punetore te palajmeruar dhe sezonale, kjo nuk mund te jete me e larte se 30% dhe eshte duke u ulur gjithe kohen edhe ketu.

    Sipas disa raporteve te institucioneve nderkombetare, Shqiperia e ka normen me te larte te rritjes ekonomike ne rajon, dhe ne Europe ne pergjithesi, me 6-8 perqind ne vit. GDP per fryme ka arritur shifrat e rreth 5000 dollare per fryme, dyfishi i asaj te Serbi e Mali i Zi, e me shume se dyfishi i asaj te Maqedonise, kurse perafersisht njesoj me ate te Kroacise, Bullgarise, e Rumanise.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  7. #7
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar mė parė nga dodoni

    Sipas disa raporteve te institucioneve nderkombetare, Shqiperia e ka normen me te larte te rritjes ekonomike ne rajon, dhe ne Europe ne pergjithesi, me 6-8 perqind ne vit. GDP per fryme ka arritur shifrat e rreth 5000 dollare per fryme, dyfishi i asaj te Serbi e Mali i Zi, e me shume se dyfishi i asaj te Maqedonise, kurse perafersisht njesoj me ate te Kroacise, Bullgarise, e Rumanise.
    Jam shume dakort. Mbas shitjes se Albtelecomit dhe Ambo-s ne Shqiperi do hyjne 300-400 milion $ qe jane shume per nje vend te vogel si Shqiperia, plus qe pas zgjedhjeve do te krijohet nje klime e pershtatshme ekonomike, dhe une parashikoj qe nga fundi i vitit ne Shqiperi te ardhurat do te jene rreth 6000$ per fryme.

  8. #8
    djalli,mė i dashuri i Zot
    Anėtarėsuar
    23-03-2005
    Vendndodhja
    Nė Zvicerr
    Postime
    116
    Citim Postuar mė parė nga Qerim
    Jam shume dakort. Mbas shitjes se Albtelecomit dhe Ambo-s ne Shqiperi do hyjne 300-400 milion $ qe jane shume per nje vend te vogel si Shqiperia, plus qe pas zgjedhjeve do te krijohet nje klime e pershtatshme ekonomike, dhe une parashikoj qe nga fundi i vitit ne Shqiperi te ardhurat do te jene rreth 6000$ per fryme.
    Statistika e vitit 2000 tregon se Shqipėria kishte nė kėtė vit 340 dollarė pėr kokė banori!
    A thua vallė do tė jetė e mundur tė rritet nga fundi i vitit 2005 nė 6000 dollarė?
    ... ... ...

  9. #9
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar mė parė nga ademur
    Statistika e vitit 2000 tregon se Shqipėria kishte nė kėtė vit 340 dollarė pėr kokė banori!
    A thua vallė do tė jetė e mundur tė rritet nga fundi i vitit 2005 nė 6000 dollarė?
    ... ... ...
    Une nuk marr vesh shume nga ekonomia, por pyetjes tuaj do ti pergjigjem me nje pyetje .

    A thua valle te jete e mundur qe nje vend me nje kryeqytet kaq te zhvilluar si Tirana te kete te ardhurat 340$ per koke banori ?

  10. #10
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    C'ja kepusni edhe ju kot. Si qenkan $340 te ardhurat vjetore? Me cfar rrojne ata me ajer?
    Lexoni te dhenat statistikore nga Instituti i Statistikes dhe mos flisni percart.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e King_Gentius
    Anėtarėsuar
    24-11-2004
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    485
    Kam lexuar se papunesia zyrtarisht eshte 15%, por ne rajone te ndryshme shkon edhe 30%, ne qytete akoma edhe 37%!!!!! Shqiperia eshte vend agrikulturor, po bujqit shqiptare nuk konkurojne dot me produktet evropiane sepse ato kane cmime te ulta per shkak te ndihmes ekonomike qe marrin bujqit e Bashkimit Europian. Prandaj shum fshatare kan levizur ne qytete.

    Une nje gje smarr vesh, 1/4 e popullsise eshte emigrante dhe prape papunesia eshte 15%?!!! Ca djallin ndodh ketu !!!!!!!!!!!!!!

  12. #12
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anėtarėsuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456

    LoL

    Thoni sa nuk eshte jo sa eshte
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  13. #13
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga Isomer937
    Jepni mendimin tuaj rreth nivelit te papunesise ne atdhe.
    A mendoni se ne Shqiperi do te ulet niveli i papunesise?
    A mendoni se njerezit jane te kenaqur te rrine pa pune dhe tia hedhin fajin sistemit ?
    Niveli i papunesise eshte aq e madhe saqe ne c'do cep te rruges sheh dyqane ....rri pronari per 5 leke tere diten.

Tema tė Ngjashme

  1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  2. Misioni Amerikan Nė Shqipėri (1946)
    Nga DriniM nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
    Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •