Close
Faqja 14 prej 19 FillimFillim ... 41213141516 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 374
  1. #261
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Bizantin Lexo Postimin
    unė jam...
    E besoj.
    Tamam "dhurate greke". Shkrim i denj per nje patriot grek.

    Te lumte.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #262

  3. #263
    Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
    Anėtarėsuar
    07-07-2008
    Vendndodhja
    N'rranjen e Rozafs
    Postime
    681
    adhe ayt ku ashte postue nuk ka emen



    http://www.ndryshe.com/mat.php?idm=13490

  4. #264
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Paskan filluar te qethen viēat
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Me falni po jeni shume jashte teme!
    Nuk e besoj se eshte me jasht se permbajtja e artikullit per te cilin po behej fjale.
    Megjithese, Darius! -Kjo ishte e forte si nje torpedo!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #265
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
    adhe ayt ku ashte postue nuk ka emen



    http://www.ndryshe.com/mat.php?idm=13490
    Ka emen, po e ka "NDRYSHE" - po thote Kreks Gania, dmth "nuk e ka "ashtu" - po "ndryshe" ...

    -Ani qe une megjithate i besoj Bizantinit te jete autor artikullit ne fjale! Padyshim
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 30-05-2009 mė 21:10
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #266
    Per te gjithe ata qe nuk e pelqejne ate shkrim, le ta lexojne dhe njehere. Une po sjell dhe njehere nje fragment te tij per te analizuar, le te dalin kritiket dhe ta kundershtojne.

    1- Akademia e Aleks Budės ka hedhur themelet e njė metodike tė tillė:

    - Gjithė mendimi qė do tė quhet shkencor duhet tė vijė si rezultat i vjeljes sė informacionit tė ardhur nga shkollat e huaja qė pėr kohėn kur u formuan (shumė kohė pas Bizantit) dhe nė funksion tė etniteteve tė tyre nuk ka pas shans tė kishin njė informacion me vlerė pėr ne. Dhe kėshtu sot ndeshesh masivisht me shprehjen “a ka thėnė gjė bota pėr aksent “gjė”?, ska thėn gjė? atėhere nuk ekziston “gjėja” “–kjo ėshtė motoja e punės sė gjithė shtjellimeve tė Akademisė sė A. Budės duke mos u marrė asnjėherė me analizėn e fenomenit qė e ka krijuar “gjėnė”. Kush e ka bėrė kėtė ka pėsuar pak a shumė fatin e tė madhit Dhimitėr Pilika. Duke mos i lėnė kėshtu rrugė tė lirė asnjėherė mendimit shkecor qė sigurisht ka lindur gjatė gjithė kohės ndėrmjet studjuesve edhe tė instituteve tė Shqipėrisė. Ndėrsa pėr ata qė kanė hulumtuar bibliotekat e shkollave tė huaja (Gjermani, Francė) i dėgjon tė tė mburren se kanė lexuar pėr x- kohė y – libra, faqe pėr faqe, dhe ndėrkoh asnjėhere nuk tė thonė cili ėshtė mendimi i tyre konkretisht mbi ēfarė kanė lexuar dhe jo tė tė pėrsėrisin konkluzione tė tė tjerėve.

    - Me orientimet e brezave tė historianėve apo arkeologėve e gjuhėtarėve tek intelektet mesatare ose nėn mesatare (nuk ka qen kurrė kusht qė njė student i historisė duhet tė kishte matematikėn 10 e kundėrta po). Por nė historinė e njerėzimit tė gjith ata qė kanė dhėnė nė shkencat shoqėrore kanė ardhur nga shkencat e sakta.

    - Mos mėsimi i gjuhėve tė vdekura nga kėta student (tė greqishtes sė lashtė, tė latinishtes, tė osmanllishtes apo tė njohjes sė kulturės sė lashtė nė pėrgjithsi, mitologjisė nė veēanti) ka qenė mjaft rezultativ. Dhe sot gjen rėndom arkeolog tė vjetėr apo tė rinj qė pispillosen sikur ēfarė dinė se kanė lexuar biblioteka tė tėra tė Gjermanisė apo Francės por qė nė fakt jo vetėm nuk dinė tė lexojnė shkrime tė lashta qė rėndomtė i gjen kėsaj treve por dhe mė tė thjeshtėn akoma nuk dinė as tė dallojnė gėrmat kur i gjejnė nėse janė latine apo greke parahelene. Pėr njohje tė toponimive mitologjike qė mbart kjo trevė pa fund, as qė ja kanė idenė nėse ekzistojnė. T’u kėrkosh tė bėjnė psikanalizėn e argumentit mbi objekte arkeologjike pėr tė gjetur nivelin ekonomiko- kulturor dhe politik qė ka prodhuar, as qė bėhet fjalė fare.

    Kėta janė shkencėtarėt qė prodhoi shkolla e Aleks Budės.

    - Po mbrapa nuk ngelet as gjuhėsia qė ka ngelur tek emri i Eqerem Ēabeit. Pėr kėtė tė fundit me numrin e madh tė librave qė ka prodhuar ėshtė ngritur njė mur (kaq i madh sa ai Kinez do t’ia kishte zilinė) pėr tė mos parė kurrė mė tutje apo pėr tė bėrė shkencė. E ka thėnė Ēabei dhe ėshtė vėnė vula, po sju referove Ēabeit ske bėrė gjė dhe kur hapim Ēabein ē’tė shikojmė?
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  7. #267
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Pyetja #1 Si lidhet tema "Skenderbeu e dinte ku eshte Troja" me citimin me lart qe flet per angazhimin disfunksional te Akademise Shqiptare te Shkencave ne albanologji. A eshte ky nje punim historik apo vleresim per riorganizim institucional/social?

    Kjo do te na ndihmoje te vleresojme punimin si historik apo si social. Ne se eshte kjo e fundit punimi duhet diskutuar ne nje forum tjeter.

    Me te tjerat vijoj me vone.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 30-05-2009 mė 22:31

  8. #268
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Per te gjithe ata qe nuk e pelqejne ate shkrim, le ta lexojne dhe njehere. Une po sjell dhe njehere nje fragment te tij per te analizuar, le te dalin kritiket dhe ta kundershtojne.
    Me ne fund dhe nje njeri qe shkruan realitetin e se vertetes,bravo.

  9. #269
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Me ne fund dhe nje njeri qe shkruan realitetin e se vertetes,bravo.
    Zona Fierit votoi 100%.
    (Por,...per cfare ishte votimi? Nuk ka rendesi, apo jo)

  10. #270
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Per te gjithe ata qe nuk e pelqejne ate shkrim, le ta lexojne dhe njehere. Une po sjell dhe njehere nje fragment te tij per te analizuar, le te dalin kritiket dhe ta kundershtojne.
    Cfare ka aty per tu kritikuar?!
    Ky fjalim bosh, diskurs fushatash partiake, mentalitetesh komuniste e retorike provinciale, perfoljesh meskine; -Mendon se ka ne te dicka qe ia vlen te lexohet, pale te diskutohet me teper se konstatimi "paskan nisur te qethen edhe vicat" apo "se po rreziten diku ne plazh"?

    -Nuk e besoj.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #271
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    "Me ne fund dhe nje njeri qe shkruan realitetin e se vertetes,bravo."
    nenshkruar nga Enver Hoxha i ndjere. [pak para se te shkallonte plotesisht]



    (???)
    realiteti! ... [+]
    i se vertetes?
    (!!!)

    ti ruejt zoti ment e krese.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 30-05-2009 mė 22:33
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #272
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Zona Fierit votoi 100%.
    (Por,...per cfare ishte votimi? Nuk ka rendesi, apo jo)
    Votimi laluc ishte.
    1)Nuk mund te diskutosh o te pretendosh te shkruash e te hiqesh si kompetent historian,pa ditur e studiuar gjuhet e vjetera.
    2)Kush mbur o do te vleresoje akademin e shkencave o akademiket e te tjere te asaj kohe me radhe,demton historin e vjeter shqiptare.(o nuk kupton).
    3)E verteta nuk votohet.

  13. #273
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Votimi laluc ishte.
    1)Nuk mund te diskutosh o te pretendosh te shkruash e te hiqesh si kompetent historian,pa ditur e studiuar gjuhet e vjetera.
    2)Kush mbur o do te vleresoje akademin e shkencave o akademiket e te tjere te asaj kohe me radhe,demton historin e vjeter shqiptare.(o nuk kupton).
    3)E verteta nuk votohet.
    Vura nje pyetje aty me lart. Artikulli ne fjale do debatohet si punim historik apo social?

    Kurse dijenia e gjuheve te huaja te lashta nuk lidhet jo vetem me artikullin, por as me temen.

  14. #274
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    "Me ne fund dhe nje njeri qe shkruan realitetin e se vertetes,bravo."
    nenshkruar nga Enver Hoxha i ndjere. [pak para se te shkallonte plotesisht]



    (???)
    realiteti! ... [+]
    i se vertetes?
    (!!!)

    ti ruejt zoti ment e krese.
    Ne qofte se do te meresh me mua,nuk ka problem,mosha dhe koha ma lejon.
    Po mos e kalo temen ne nenprodhim fiziologjik,se je akoma i ri.
    Po te me tregosh moshen,te shpegoj edhe kuptimin.

  15. #275
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Zona Fierit votoi 100%.
    (Por,...per cfare ishte votimi? Nuk ka rendesi, apo jo)
    Javan, ke arritur ne konkluzion te gabuar, une nuk jam bere pale me askend, dhe nuk e le emocionin te me kontrolloje shprehjen dhe sidomos analizen. Persa i perket historise, e vetmja gjurme qe ndjek eshte ajo e se vertetes, gjithashtu nuk para dal shpejt ne konkluzione.

    PS. Nuk i perkas zones se Fierit
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  16. #276
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Persa i perket historise, e vetmja gjurme qe ndjek eshte ajo e se vertetes, gjithashtu nuk para dal shpejt ne konkluzione.
    cit.: [Dias10]
    "Per te gjithe ata qe nuk e pelqejne ate shkrim, le ta lexojne dhe njehere. "

    Mire si e arsyeton kete: "pelqejne" atehere?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 30-05-2009 mė 23:01
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #277
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Vura nje pyetje aty me lart. Artikulli ne fjale do debatohet si punim historik apo social?

    Kurse dijenia e gjuheve te huaja te lashta nuk lidhet jo vetem me artikullin, por as me temen.
    Komentova thjesht artikullin,o mendimin e autorit.
    Historin sociale o estetiken filozofike po ju a lej juve. (estetika filozofike nuk ka te beje me trukun)
    Sa per temen,nuk kam arritut ate grade qe te merem.

  18. #278
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Javan, ke arritur ne konkluzion te gabuar, une nuk jam bere pale me askend, dhe nuk e le emocionin te me kontrolloje shprehjen dhe sidomos analizen. Persa i perket historise, e vetmja gjurme qe ndjek eshte ajo e se vertetes, gjithashtu nuk para dal shpejt ne konkluzione.

    PS. Nuk i perkas zones se Fierit
    Ke arritur konkluzion te gabuar. Ai postim nuk te adresohej ty, por e nje entuziazmi me te cilin kisha kohe pa rene ne kontakt.

    Dias10 une te drejtova nje pyetje. Kur u prononcove per ate artikull, cilat vlera kishe parasysh? Ne kete rast do te dijme ne se po flasim per te njejten gje. Une nuk deshiroj qe te debatoj mbi mangesiste kolosale te akademise se shkencave te shqiperise te cilat i kam reklamuar ne njerin nga cdo 3 postime qe kam bere ne forum. Nderkohe, ai artikull u soll ne kete teme per vlerat historike shtese.

    Tani ku qendron ti, dhe ku konsiston debati qe ke hapur?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 30-05-2009 mė 23:13

  19. #279
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Kurse dijenia e gjuheve te huaja te lashta nuk lidhet jo vetem me artikullin, por as me temen.
    Nuk mund te diskutohet rreth Luftes se Trojes, pa ju referuar burimit. Burimi nga ana e tij, vjen permes nje gjuhe qe pretendohet qe eshte e lashte, prandaj, ai dijetar qe hyn ne debat, me njohuri te mira rreth saj, ka shance me teper, per te qene me i sakte, sesa dikush qe ja kane servirur historine, ne nje gjuhe moderne.
    Bile ai mund te jape dhe vleresime per vete vertetesine e historise.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  20. #280
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Komentova thjesht artikullin,o mendimin e autorit.
    Historin sociale o estetiken filozofike po ju a lej juve. (estetika filozofike nuk ka te beje me trukun)
    Sa per temen,nuk kam arritut ate grade qe te merem.
    Me vjen keq por nuk te mora vesh asgje cfare ke dashur te shprehesh. Mbi te gjitha une nenkuptova qe Bizantini doli vullnetar si autor i artikullit?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 30-05-2009 mė 23:14

Faqja 14 prej 19 FillimFillim ... 41213141516 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Si mund tė ulet ndikimi grek nė shqipėri ?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
  2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nėnshtetėsinė shqiptare
    Nga Arrnubi nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 130
    Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
  4. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
    Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •