Close
Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 184
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  348
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Jusuf e Bardhosh Grvalla, dhe Kadri Zeka

  N Teatrin Kombtar n Prishtin mbrm u mbajt nj Akademi prkujtimore pr Jusuf e Bardhosh Grvalln dhe Kadri Zekn

  Prishtin, 18 janar 2003 - Me rastin e 21-vjetorit t rnies s dshmorve Jusuf e Bardhosh Grvalla e Kadri Zeka, m organizim t Kryesis s Lidhjes Demokratike e Kosovs, mbrm n Teatrin Kombtar n Prishtin, u mbajt nj Akademi prkujtimore. N kt akademi mori pjes edhe Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova, kryetari i Kuvendit t Kosovs Nexhat Daci dhe zyrtar t tjer.

  Duke folur n kt akademi, Presidenti i Kosovs tha se "jemi sot ktu pr t'i prkujtuar dhe nderuar Jusuf e Bardhosh Grvalln e Kadri Zekn q u vran para 21 vjetve n Gjermani nga ata q i przun nga Kosova e tyre e dashur".

  N vazhdim Presidenti Rugova tha se kto dit mbushet nj vit q familja Grvalla dhe Zeka i solln eshtrat e tyre n Kosov, n Dubovik dhe n Gjilan. Ky ishte nj gjest i madh q trupat e tyre t prehen n tokn e dashur dhe t muar t Kosovs, t ciln ia kushtuan jetn e tyre t re.

  "Q t tret me veprn e tyre madhore punuan pr lirin, pavarsin dhe demokracin e Kosovs, q ne po e gzojm sot e q po e ndrtojm pr do dit. Kjo sht porosia e jets dhe veprs s tyre q nuk ta harrojm kurr", tha z.Rugova.

  Duke folur pr personalitetet e tyre, Presisdenti tha se ata ishin figura m t dashura dhe m t muara nga populli i Kosovs. Gjat viteve t '90, me shpalljen dhe ndrtimin e shtetit t Kosovs, rinia i prkujtonte q t tret me manifestime t organizuar, si ishte 'Flaka e janarit' e tjera.

  Presidenti Rugova bri t ditur se Zyra e tij po punon q Jusuf e Bardhosh Grvalla dhe Kadri Zeka - kta tre burra t mdhenj - q t dekorohen pr veprn e tyre t madhe pr Kosovn.

  Gjithashtu Presidenti tha se do t'i propozoj Ministris s Kulturs q t themeloj mimin me titull "Kitarja e art e Jusuf Grvalls", i cili do t'u jipej artistve n fushn e muziks. Me kt rast zoti Rugova tha se Jusf Gvalla ishte artist komplet n muzik dhe n letrsi, si dhe publicist i shquar.

  Ndrkaq pr krijimtarin letrare t Jusuf Grvalls, foli Sabri Hamiti. "Jusufi mund t kujtohet vetm si i ri, sepse ai i ri ka shkuar. Kto kujtime nuk mund t'i mund tirania e kohs e as t'i kap ndryshku i harress. N dukje e n veprim Jusufi ishte jo i zakonshm, nj bot e pasur shpirtrore, nj butsi njerzore, nj spontanitet q vetm atij i kishte hije", theksoi Sabri Hamiti.

  Ai tha se n dukje e veprim Jusufi ishte jo i zakonshm, nj bot e pasur shpirtrore, nj butsi njerzore, nj spontanitet q vetm atij i kishte hije, e t gjitha kto bashk t ndeshura me nj veprim t rrezikshm.

  Ndrkaq pr veprn letrare t Jusuf Grvalls, Sabri Hamiti tha se "si te rrall kush, tek ai vepra letrare sht e ngjashme me jetn e tij, pr t mos thn e barabart". Librat e tij t lirikave tregojn nj shtegtim t jets s tij ashtu, si dhe fazat e emocionalitetit q kalojn npr ndrra, mall, fantazi.

  Sabri Hamiti duke folur pr punn atdhetare t Jusuf Grvalls, tha se ai ka dshmuar se m frytdhns sht veprimi konkret sesa afishimi agresiv. Jusufi ka dshmuar q butsia arrin shum m larg sesa rigjiciteti, sidomos n pun t bashkimit t shqiptarve.

  N fund Hamiti prkujtoi fjalt e Jusufit para se t jepte shpirt: "Nse sht shqiptar mos u zbuloft kurr", duke e quajtur kt utopi t fort poetike, politike e atdhetare t Jusuf Grvalls.

  Akademia prkujtimore prfundoi me interpretimin e nj pike muzikore t komponuar nga Jusuf Grvalla dhe recitimin e poezis s tij nga student t Akademis s Arteve.


  Me rastin e njvjetorit t vrasjes s Smajl Hajdarajt n Pej u mbajt akademi prkujtimore
  Pej, 18 janar 2003 - Me rastin e njvjetorit t vrasjes s Smajl Hajdarajt, deputet i Parlamentit t Kosovs dhe ish-komandant i UK-s, nga nj dor antishqiptare dje n Pej u mbajt nj akademi prkujtimore.

  "Smajl Hajdaraj tr jetn ia ka kushtuar liris dhe demokracis s Kosovs. Me shprthimin e lufts ai doli n ball t Ushtris lirimtare t Kosovs pr rajonin e Rugovs", sht shprehur bashklufttari Dem Dashi.

  Ai ka theksuar se me vrasjen e Hajdarajt Kosova ka humbur nj burr t urt, nj trim, nj intelektual, nj politikan t shkelqyeshm i cili me tr qenien njerzore u prkushtua pr zgjidhjen e shtjes kombtare.


  Smajl Hajdaraj ishte deputet i Kuvendit komunal t Pejs dhe Parlamentit t Kosovs.

  Ndrkaq, antari i Kryesis s Lidhjes Demokratike t Kosovs Fatmir Rexhepi, duke folur pr figurn e Smajl Hajdarajt ka theksuar se vota dhe besimi i popullit sht e shenjt.

  Vota e tyre nuk guxon t vritet. Ai ka thn se si duket dikush nuk dshiron q kjo liri t gzohet dhe prjetohet prej t gjith neve q e gjakuam at. Dikush si duket synon ta v n monopol dhe tutel t vetn edhe kt liri.

  Nimon Alimusaj, ndrkaq ka lexuar telegramin e presidentit t Kosovs dr. Ibrahim Rugova, drejtuar pjesmarrsve t ksaj akademie prkujtimore.

  N kt telegram, presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova thekson se Smajl Hajdaraj ishte trim dhe lufttar i liris dhe se vepra e tij pr lirin, pavarsin dhe demokracin e Kosovs do t mbetet e prjetshme dhe shembull se si punojn burrat e mdhenj.

  Smajl Hajdaraj sht vrar n Pej nj vit m par n rrethana akoma t pandriuara.


  ......
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Nn Ajshja - amanet gjeneral ekut t varroset me nderime nga ushtria jon


  Sikur tash e m shum se dhjet vjet m par, manifestimet n shnim t prvjetorit t rnies s atdhetarve Jusuf e Bardhosh Grvalla e Kadri Zeka, jan shnuar ndaras, m dysh.

  N Prishtin, n organizim t LDK-s u mbajt tubim prkujtimor, ku dominonte flamuri i Rugovs. Nn Ajshja priti n shtpin e saj komandantin e TMK-s, gjenerallejtnant Agim ekun dhe nj delegacion t TMK-s, q vuri kurora n varrezat e vllezrve Grvalla n Dubovik. Kur t vdes, dua t m varros ushtria jon, tha nna e vllezrve Grvalla, duke aluduar n TMK-n.

  T tjert nse duan le t vijn n varrimin tim, nse jo, sht pun e tyre. LPK organizoi nj tubim tjetr n Dean, n prkujtim t bashkveprimtarve t hershm.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  --------------------------------------------------------------------------------

  20 vjet nga vrasja e Vllezrve Grvalla dhe e Kadri Zeks

  Xhafer SHATRI

  17 janari i vitit 1982, dita kur u vran Vllezrit Grvalla e Kadri Zeka sht nj dat e trisht n historin e shqiptarve. Edhe pse kan kaluar 20 vjet, ajo dit mbetet prgjithnj e freskt me zin e saj jo vetm pr familjet, por edhe pr nj numr njerzish q kan qen t lidhur shpirtrisht e organizativisht me ta. Fjala sht pr pjestart e brezit q i vuri kazmn Jugosllavis s fuqishme, vetm me nj synim: t lirohet Kosova dhe territoret e tjera shqiptare n kt ish-shtet.
  Nse ju rastis t vizitoni ndonjrin prej ktij brezi do t shihni se npr banesa akoma i mbajn portretet e martirve q i vrau UDB-ja n Untergruppenbach. Ato portrete prej kohsh kan statusin e ikonave. Pr m tepr jan pjes e rritjes, formimit dhe burrrimit t fmijve t tyre.
  Ky brez ende pyet dhe pyet: pse edhe pas njzet vjetesh, ky krim i shtetit serb, i kryer n mes t Evrops, ka mbetur i pandriuar, ndrkoh q n inatet ndrshqiptare prplot emra jan lakuar si vrass t mundshm apo t sigurt?


  1. Nj Lvizje e re prball nj shteti t vjetr
  N Kosov, menjher pas demonstratave t vitit 1981, pati filluar n prmasa t pabesueshme, radiologjia e diferencimit politik q nnkuptonte terrorizimin psiqik, largimin nga shkolla e nga puna, arrestimin, torturn dhe burgimin e gjat.
  Shrbimet jugosllave prmes arrestimeve i kishin dhn nj grusht t rnd Lvizjes pr pavarsi, mijra njerz ndodheshin npr burgje civile ose ushtarake; mbikqyrej do gjo gj e do kush. Elita politike duke qen e paprgatitur pr kto rrethana dhe e prar nuk mundi t'a prballoj presionin serb q mtonte nnshtrimin definitiv t shqiptarve. N ann tjetr intelegjencia duke qen krejt e paprgatitur dhe e pambrojtur u struk para rrezikut evident, kshtu q politikn e shqiptarve filluan ta bjn t rinjt, q ende ishin me njrn kmb n fmijri. Dhe kjo nuk ishte nj politik e madhe: aty ktu ndonj trakt, ndonj parull, ndonj revolt e shkruar n letr, n mur ose n asfalt, po q pronte nj measazh t fuqishm: kurr nuk do t mund t na nnshtroni!
  N kto rrethana mrgata shqiptare prbnte nj eshalon t veant t Lvizjes pr pavarsi. Prparsia e saj ishte se ajo ishte larg veprimit t drejtprdrejt t aparatit shtetror, ishte prezente n vend, sepse nj pjes e madhe e mrgimtarve qarkullonin rregullisht brenda e jasht, kishte kontakte familjare e personale Roli i saj ishte ndier n mnyr t drejtprdrejt n prag, gjat dhe pas demonstratave t vitit '81 prmes shtypit q prgatitej jasht dhe shprndahej brenda, prmes krijimit t rrjetit t organizimit etj.

  I vetdijshm pr rndsin e mrgats shqiptare sektori i kryesis s Jugosllavis q koordinonte aktivitetin e gjith sistemit t shrbimeve informative civile e ushtarake, e q ather udhhiqej nga slloveni Stane Dollanc, u prcaktua pr nj grusht shkallmues q do t'i jipej mrgats, n mnyr q ajo t shfaktorizohej njher e mir.

  N kt vij u organizua dhe u ekzekutua vrasja e Vllezrve Grvalla dhe e Kadri Zeks. Atentati u krye n kohn kur krejt aparati shtetror i Jugosllavis ishte prqndruar n Kosov dhe n territoret e tjera shqiptare; ather kur Kosovs po i drrmoheshin njra pas tjetrs t gjitha t drejtat dhe institucionet vetanake q ishin fituar me shum prpjekje e flijime.
  Atentati pati pasoja t rnda sepse u krye kur shum prijs t Lvizjes pr pavarsi, q vepronin ilegalisht ose gjysmilegalisht ishin arrestuar dhe kundr tyre ishin kryer ose prgatiteshin proceset politike. Ve t tjerash, kjo vrasje shkaktoi tronditje t mdha edhe pr faktin se u krye n nj periudh destabilizimi e krize t thell politike n gjith hapsirat shqiptare. Ngjarjet e Kosovs n Shqipri patn efekt t drejtprdrejt, sepse uan deri te konflikte t prgjakshme n vet udhheqjen e shtetit pr politikn q ishte ndjekur apo q do t ndiqej aty e tutje. Kto trandje madje ndikuan n fundin tragjik t kryeministrit t athershm Mehmet Shehu.
  Duhet pasur gjithashtu parasysh se atentati n Gjermani ishte edhe prballje e organeve t shtetit jugosllav me organet e shtetit shqiptar, sepse n rrethanat q ishin krijuar n Kosov pr politikn e Shqipris viktimat e atentatit ishin gur me pesh n luftn politike e diplomatike q do t bhej aty e tutje.

  2. Mozaiku politik i mrgats shqiptare n fillimvitet tetdhjet

  N at koh n mrgim vepronin shum organizata. Q n krye duhet nnvizuar se mrgata e vjetr ishte rraskapitur madje edhe drrmuar n prballjet e shrbimeve jugosllave me ato shqiptare q ishin br brenda saj. Por objekt i ksaj trajtese do t jen ato grupime q mund t kishin nj ndikim n rrjedhn e ngjarjeve n Kosov. Ather n Evropn Perndimore, konkretisht n Gjermani e Zvicr vepronin:

  1. Beslidhja Kombtare Shqiptare, e drejtuar nga Emin Fazlia. M 10 tetor 1981 UDB kishte vrar n Bruksel, bashkpuntorin e tij t ngusht Vehbi Ibrahimi, nnkryetar i Beslidhjes, ndrsa n Fraknfurt kishte plagosur rnd bashkpuntorin tjetr, Rasim Zenelin. Ky ishte nj grupim politik me orientim t djatht dhe bashkpunonte me mrgatn kroate.
  2. Grupi komunist "Zri i Kosovs", nj qerthull q drejtohej nga Riza Salihu.
  3. Fronti i Kuq Popullor, udhhiqej nga Ibrahim Kelmendi, dhe nxirrte gazetn "Bashkimi" (jan botuar 3 numra). Kjo gazet shprndahej edhe n Kosov.


  4. Organizata Marksiste Leniniste e Kosovs q nxirrte gazetn "Liria" (jan botuar 6 numra). Kt organizat n mrgim e udhheqte Kadri Zeka. OMLK prej vitesh kishte aktivistt e saj n Zvicr.
  5. Lvizja Nacional lirimtare e Kosovs dhe e Viseve t tjera Shqiptare n Jugosllavi (LNKVSHJ), t ciln n Evropn Perndimore e ka udhhequr Jusuf Grvalla. Fillimisht Jusufi ka ndihmuar substancialisht nxjerrjen e gazets "Bashkimi", pastaj ka nxjerr gazetn "Lajmtari i Liris" (gjithsej tre numra), s fundi filloi t nxirrte si organ t LNKVSHJ-s gazetn "Zri i Kosovs".

  Pas shprthimit t demonstratave t vitit '81 u bn prpjekje pr bashkimin e disa prej ktyre organizatave, konkretisht mes atyre q kishin udhheqje politike brenda, pra OMLK-s dhe LNKVSHJ-s.
  Prpjekjet pr bashkim jan br n Kosov dhe n mrgim. Bisedimet pr bashkimin e organizatave jan vonuar e vshtirsuar pr shkak t veprimit n ilegalitet dhe t rrethanave q u krijuan pas arrestimeve t mdha gjat gjith vitit t demonstratave. Nj takim i mbajtur n Stamboll, n tetor t vitit 1981, e n t cilin kishin marr pjes n nj an, Kadri Zeka si prfaqsues i OMLK-s, dhe n ann tjetr Sabri Novosella e Bardhosh Grvalla, si prfaqsues t LNVSHJ-s kishte dshtuar jo vetm pr shkak t dallimeve konceptuale. Bisedimet pr bashkim t ktyre organizatave nuk mund t prjashtoheshin nga rrethanat shqiptare dhe rajonale, sepse organet e shtetit shqiptar pas disa dshtimeve n prballjet me shrbimet jugosllave, prpiqeshin ta konsolidojn apo thn m mir ta kontrollojn Lvizjen e Kosovs pr pavarsi. N treshin q u vra shteti shqiptar shihte shtyllat e rndsishme t mbajtjes gjall t qndress n Kosov.
  Megjithat aktivistt e ktyre dy organizatave jasht, konkretisht Vllezrit Grvalla dhe Kadri Zeka kan bashkpunuar ngusht n nxjerrjen e gazetave, n organizimin e demonstratave dhe manifestimeve t ndryshme. Sipas burimeve t besueshme n prag t vrasjes jan br prpjekje fort serioze pr bashkim dhe ai duhet t ket qen shum afr.

  3. Uniteti i veprimit
  Jusuf Grvalla dhe Kadri Zeka jan takuar pr her t par n mrgim, n fillim t vitit 1981. Prej ather dhe gjer n vrasjen e tyre ata kan vepruar bashk n shum drejtime: n prgatitjen dhe publikimin e shtypit ilegal, konkretisht t gazets "Liria", n organizimin e manifestimeve dhe demonstratave n mbshtetje t krkesave t Lvizjes Studentore n Kosov.
  Demonstratn e par e kan organizuar n Bern t Zvicrs m 1 prill 1981, nj jav m von nj demonstrat tjetr n Zrich, m 25 prill kan organizuar nj demonstrat n Stutgart. Me kt rast jan hetuar agjentt jugosllav duke fotografuar demonstruesit. Disa aktivist t udhhequr nga Bardhosh Grvalla i kan zn ata n flagranc dhe u kan marr aparatin. N mesin e "fotografve" kishte qen dhe nj shqiptar (BH), npuns i konsullats jugosllave n Stutgart, prndryshe gjat viteve shtatdhjet inspektor i UDB-s, i ngarkuar pr mbikqyrjen e Qendrs s Studentve.
  M 9 maj kan organizuar nj demonstrat n Dusseldorf.
  M 13 qershor 1981, u organizua nj demonstrat n Bruksel.
  Me kt rast n form t nj peticioni konkretizohen krkesat politike:
  1. Kosovs t'i njihet statusi i Republiks n kuadr t federats;
  2. Popullit ton t'i njihet e drejta pr vetvendosje;


  3. T lirohen pa kusht t gjith t burgosurit politik shqiptar dhe t kthehen n Kosov t burgosurit e tjer;
  4. T mos plakiten pasurit e Kosovs nga republikat jugosllave, por ato t'i shfrytzoj Kosova pr zhvillimin dhe pasurimin e vet;
  5. T'i njihet e drejta e festimit t festave kombtare dhe e prdorimit t lir t flamurit kombtar, nga t gjith shqiptart n Jugosllavi;
  6.Kushte m t mira pune e jetese pr nxnsit e studentt kosovar, trajtim t barabart me studentt e universiteteve tjera t Jugosllavis;
  7. Sigurimin e puns pr t papunt dhe inkuadrimin e mrgimtarve n vendlindje;
  8. Lirin e fjals dhe shtypit;
  9. T pezullohet vendimi pr shtetrrethim dhe ora policore;
  10. T trhiqen t gjitha forcat policore e ushtarake t sjellura nga jasht;
  11. Autort e krimeve t shmtuara t nxirren para gjyqit t popullit, pr t marr dnimin e merituar.
  Krahas organizimit t demonstratave Vllezrit Grvalla dhe Kadri Zeka kan vepruar edhe n shtrirjen e rrjetit t organizimit brenda dhe jasht. Nj rndsi t veant i kan kushtuar shkatrrimit t klubeve q kontrolloheshin nga prfaqsit jugosllave. Fal ktij aktiviteti prej vitit 1981 e tutje klubet jugosllave nuk jan frekuentuar m nga mrgimtart shqiptar. Ve klubeve jan prishur dhe diskredituar nj vistr manifestimesh q regjimi i organizonte jasht me qllim t joshjes dhe manipulimit t mrgimtarve shqiptar.

  4. Pse u krye atentati?
  Veprimtaria e gjithanshme e Vllezrve Grvalla dhe e Kadri Zeks pengonte n mnyr t drejtprdrejt shrbimet jugosllave jasht dhe brenda. Ata ishin nj trio e kompletuar, q nj lvizjeje atdhetare i duhet shum koh pr ta krijuar: Jusufi ishte nj pen e fort e me emr n Kosov, Kadriu ishte jo vetm gazetar i mir, por sidomos organizator efikas me prvoj shumvjeare n organizimin ilegal, Bardhoshi fliste shum mir gjermanishten e anglishten dhe ishte komunikator i talentuar. Q t tre ishin t rinj dhe t mbrujtur me nj idealizm e gatishmri pr do flijim.
  Mirpo, prball tyre ata kishin nj shtet t fort e me shum mundsi. Jugosllavia prej themelimit t saj, pra q m 1918 e tutje, ka zhvilluar nj luft t pamshirshme kundr oponentve t ktij shteti, konkretisht kundr prfaqsuesve t popujve q nuk kishin pranuar t futen nn tuteln serbe. Prijsit m me pesh t kroatve, maqedonve dhe shqiptarve, q i jan kundrvn politiks serbe, jan ndjekur n vazhdimsi dhe jan luftuar me t gjitha mjetet nga eskadronet speciale serbe.
  Prej ather e gjer m sot sektort m t prgatitura t shrbimeve informative serbe kan qen ato q kan luftuar kundr mrgats kroate, shqiptare etj. Format e lufts kan qen t nduarduarshme: prcjellje e prgjime hap pas hapi, intriga e prarje, krcnime dhe eleminime fizike.
  Kjo praktik ka vazhduar edhe m me kmbngulje pas Lufts s Dyt Botrore. Disa dhjetra prijs kroat jan vrar n atentate spektakulare nga m t ndryshmet dhe nga m t uditshmet.
  Struktura t tra t shrbimeve informative q jan kontrolluar nga serbt kan funksionuar jasht. Kto struktura kan pasur fonde marramendse, prmes t cilave kan deprtuar jo vetm npr "organizatat armiqsore", por edhe n struktura shtetrore t vendeve t ndryshme dhe n organizata e institucione ndrkombtare me pesh.
  Shrbimet serbe me dekada kan vepruar t papenguara npr shum vende perndimore, ku prmes parave, femrave, shantazhit etj. kan qen fort t pranishme edhe n qendra themelore t vendimmarrjes. Frytet e ktij aktiviteti Beogradi do t'i korr sidomos gjat viteve nntdhjet, kur pa ndonj penges serioze do ta prgjak keq Kroacin, do ta masakroj Bosnje e Hercegovinn dhe prmes nj apartheidi t hapur e brutal do ta mbaj Kosovn n zgripc t ekzistencs.
  Ndikimi i nndheshm i Serbis u rrnua vetm kur Beogradi, faqe tr bots, u prpoq ta asgjsoj krejt popullin e Kosovs.
  N kt kuptim prballja e mrgats s re politike t Kosovs (q ishte pa asnj mbshtetje politike, q nuk kishte arritur t ket as ndikimin m t vogl n mediat e fuqishme perndimore, q kishte nj gjendje financiare katastrofike) me strukturat e shrbimeve jugosllave ishte tmerrsisht e pabarabart. Lvizja shqiptare kishte vetm nj eprsi: idealizmin e pakufishm, i cili mund t mbijetoj vetm n aspiratn e prjetshme pr t qen dhe pr t jetuar t lir.

  Me nj fjal, shrbimet serbe kan prcjell gjith aktivitetin e mrgats shqiptare nga brenda dhe nga jasht, sepse ky ka qen nj organizim q posa kishte filluar t vr rrnj dhe infiltrimi i provokatorve nuk ka qen i pamundshm. Kshtu q prcjellja e Vllezrve Grvalla dhe e Kadri Zeks nuk ka qen ndonj problem i madh pr UDB-n. Lvizjet dhe aktivitetet e tyre kan qen publike :
  28 Nntorin, ditn e Flamurit e kan festuar n rrethinn e Ludwigsbourg-ut. Aty Jusufi e Kadriu kan pasur nj debat t drejtprdrtejt (pyetje-prgjigje) me bashkatdhetart.
  M 2 janar sht martuar Kadri Zeka me Saime Isufin. N dasm kan marr pjes rreth 50 aktivist nga Zvicra dhe Gjermania. Ne dasm kan qen edhe vllezrit Grvalla.
  M 13 janar 1982 Kadri Zeka ka udhtuar me tren pr Gjermani. Konkretisht n Dusseldorf, ku ka ndejtur gjer m 16 janar. Po at dit ka udhtuar pr n rrethinn e Stutgartit, konkretisht n Bernhausen, ku Vllezrit Grvalla kishin organizuar shfaqje t filmave shqiptar me nj rreth bashkatdhetarsh.
  Aty kan ndejtur deri pas mesnats. N banesn e Vllezrve Grvalla, n rrugn Habichthhe, nr. 40, n Untergruppenbach, qytez afr Heilbronn-it kan arritur kah ora 3 e mngjesit. At nat nuk kan fjetur fare. Gjat dits kan planifikuar aktivitetet e mtejme. N mbrmje kan dal nga ora 22:00 me veturn e Bardhit, nj BMW 316 ngjyr e gjelbr me targ HN-CY 353.

  5. Neve na vrau UDB-ja jugosllave!
  Lagjja ku kan banuar Vllezrit Grvalla ka qen nj lagje e qet e banuar kryesisht me msues, mjek, inxhinier. N njrn hyrje t rrugs, n ann e majt ka pasur shum garazha, gjithashtu edhe prball baness dykatshe t familjes Grvalla ka pasur t tilla.
  Ndrkaq n fillim t kthess ather ka qen n ndrtim e sipr nj shtpi trekatshe. Si sht konstatuar m von, agjentt e shrbimeve sekrete jugosllave prej asaj ndrtese kan prcjell jo me ndonj droj t veant banesn e familjes Grvalla, hyrjet, daljet etj
  At koh ka pasur jo pak indikacione se po prgatitet eliminimi i Vllezrve Grvalla dhe i Kadri Zeks.
  Nata e 17 janarit 1982 ka qen shum ftoht e me shum bor.
  Vllezrit Grvalla dhe Kadri Zeka kan dalur n at koh, si i kan thn shoqes s Jusufit, Syzana Grvalls pr ta br nj telefonat nga nj kabin e nj fshati fqinj. Ndoshta pr t evituar prgjimin.
  Nga shtpia kan dal rreth ors 22:00. Kan hyr n garazh, kan hipur n vetur, t ciln e ka ngar Bardhoshi. Pr t dal nga garazha n rrug, vetura pr shkak t bors sht dashur t ngitet s prapthi deri n krye t hyrjes s rrugs, pra rreth 30 metra. N krye t kthess vetura sht lakuar majtas pr t pasur hapsir pr kthim dhe dalje n rrug. Ky manovrim sht br mu prball shtpis n ndrtim, ku kan qen t fshehur vrassit.
  Kta t fundit kan par daljen e veprimtarve shqiptar nga banesa pastaj hyrjen n garazh dhe jan br gati pr t ekzekutuar atentatin. Kur vetura ka ardhur s prapthi prball shtpis n ndrtim, vrassit kan qen prapa saj. Sipas dshmitarve kan qen dy vrass, njri ka eliminuar Bardhosh Grvalln duke e qlluar 6 her, ndrkaq tjetri ka vrar Kadri Zekn q ishte n ulsen e prparme, n ann e djatht. Pastaj e kan plagosur pr vdekje Jusuf Grvalln q ishte ulur n ulsen e prapme. Dhe jan larguar pasi kishin zbrazur 12 plumba. Ndrkaq vetura ka vazhduar t ec prpara gjersa sht ndalur n dern e nj garazhi prball.
  Ndrkoh nj fqinj, gjerman, ka informuar familjen Grvalla pr gjmn. Syzana Grvalla e ka gjetur t shoqin gjall, duke mbajtur plagt me dor. Ai e ka pyetur pr Bardhin e Kadriun se a jan gjall dhe i tregon se ka par nj njeri t gjat q ka shtn mbi ta, por nuk e ka njohur. Pastaj i ka ln porosit e fundit gruas s tij.
  Pas gjysm ore vjen ndihma e shpejt nga Heilbronn-i.
  Pas intervenimit kirurgjikal, n ora 3 t mngjesit t dats 18 janar 1982 edhe Jusuf Grvalla jep shpirt. Por para se t vdes Ai arriti t'i thot policis gjermane: Neve na vrau UDB jugosllave!
  Kjo fjal e atdhetarit dhe poetit Juusuf Grvalla, e shqiptuar me frymn e fundit do t sfidoj gjith makinerin jugosllave t dezinformimit.

  6. Praktikat e ekzekutimit
  Vendimi pr ekzekutimin e kundrshtarve politik, normalisht sht marr n nivelin m t lart t vendit. Fillimisht shrbimet informative kan mbledhur t gjitha t dhnat e mundshme pr viktimn e ardhshme: adresn (vendi ku banon, kati, fqinjt, zakonisht sht prgjuar telefoni n at mnyr q n bodrum ose n gypat ku jan vn telat e telefonit kan instaluar mikrofont), sjelljen (ku dhe me k rri, ku punon, me ka udhton, me k praktikon hyrjedalje, etj., etj.). T gjitha kto t dhna jan konkretizuar edhe me vizatime ekspertsh e fotografi.
  Pasi sht analizuar dosja sht caktuar ekipi i atentatorve dhe i mbshtetsve pranash, shlyersit e gjurmve t mundshme. Krahas ksaj jan prgatitur edhe dezinformatat, t cilat i ka prhapur rrjeti agjenturor para dhe pas atentatit. N kt veprimtari prfshihen edhe letrat e telefonatat anonime drejtuar organeve gjyqsore, mediave dhe personaliteteve t ndryshme. Synimi sht q jo vetm t fshehen gjurmt, por edhe t futet konfuzion sa m i madh dhe krimi politik t paraqitet si qrim hesapesh n mes rivalve politik apo si qrim hesapesh n mes prfaqsuesve t nntoks etj. etj.
  Kshtu ndodhi edhe me rastin e atentatit kundr Vllezrve Grvalla e Kadri Zeks. U ngrit nj pluhur i till dezinformatash sa q nuk errsoi vetm mrgatn por edhe krejt Kosovn. Ky pluhur vazhdon t ndot ambientin politik shqiptar edhe sot pas njzet vitesh nga atentati. Lakohen emra njerzish, kryesisht shqiptar. N kt ka ndikuar edhe bashkfajsia e organeve gjermane pr kt rast, sepse ato menjher pas atentatit madje edhe prmes shtypit nxorn dhe arrestuan si t dyshmit kryesor pr atentatin nj refugjat shqiptar nga Kosova, konkretisht Riza Salihun, duke publikuar n media edhe fotografin e tij, gj q dshmon se sektori i UDB-s pr dezinformim, kishte kryer punn n mnyr t prkryer.
  Riza Salihu, nj refugjat entuziast nga Mushtishti i Therands, krahas aktivitetit atdhetar ka qen i angazhuar, si jo pak t rinj t Kosovs, edhe nga ana e Ambasads shqiptare n Vjen, ku ishte qendra e sigurimit t shtetit pr Evropn Perndimore, pr t propaganduar politikn e shtetit shqiptar dhe pr t informuar pr do gj q sheh e q dgjon, jo vetm n mjediset e mrgats shqiptare n Gjermani.
  N kt veprimtari Rizah Salihu si duket ka qen edhe m tepr si i prpikt e i prkushtuar. Shkas pr arrestimin e tij ka qen fakti se ai gjoja i ka hapur kutin postare (Postfachun) Jusuf Grvalls, pr ta kontrolluar dhe pr t informuar Qendrn e Sigurimit shqiptar n Vjen. Jusufi gjoja e ka kuptuar kt dhe i ka informuar shokt e tij? Apo se policia gjermane e ka ndalur me nj rast dhe i ka gjetur nj revole Se Riza Salihu mund t ket pasur konflikte me grupet e tjera politike n mrgim kjo nuk sht pr t'u uditur, sepse nxitja e grindjeve dhe prarjeve n mrgat ka qen nj metod klasike e sigurimit shqiptar pr ta kontrolluar edhe mrgatn e Kosovs, e cila dit e m tepr fitonte n pesh me rolin dhe mundsit e saj. Rizah Salihun organet hetuese gjermane e mbajtn n burg rreth 5 muaj. Por Riza Salihu nuk ka qen i implikuar n vrasjen e vllezrve Grvalla dhe Kadri Zeks, ai m tepr ka rn viktim e veprimeve speciale t UDB-s gjat fshehjes s gjurmve t krimit n Untergruppenbach.
  Fillimisht policia e Baden Wrtembergut formoi nj komision special ku duhet t ken qen t angazhuar rreth 40 persona. Q n ditt e para policia publikoi prshkrimin e mundshm t vrassve duke premtuar edhe nj shprblim prej 10 mij DM pr dshmi t besueshme. N krkesn e policis pr bashkpunim jipen edhe kto t dhna:
  T dielen, m 17 janar 1982, rreth ors 22h15 i kan vrar vllezrit Grvalla dhe shokun e tyre Kadri Zekn. Gjat daljes s tyre nga garazhi dy persona kan shtn me arm mbi ta. Ka t dhna t besueshme se vrassit jan sjellur npr Untergrupenbach t paktn prej dats 10 janar 1982. Ata duken si m posht:
  I dyshimti i par: Rreth 30 vje, i gjat 180-183 cm. I fuqishm. Ka n kok nj kapel t kthyer n maj. Pallto t shkurt ngjyr kafe me jake t mbyllt, pantollona t kuq e t ngusht, izme t gjata me nj rreth leshi t bardh lart. I dyshimti i dyt: ka rreth 25 vjet, sht m i that dhe m i vogl se i pari. Ai ishte i veshur me tesha ngjyr t mbyllt. N kok kishte nj kapula t lesht me nj topth n maj.
  Krahas ktij informacioni, policia kishte publikuar gjithashtu edhe fotografin e veturs me t cilin mund t jen arratisur vrassit. Fjala sht pr nj Citron CX2000 ngjyr t elur.
  Pr dshmitart e mundshm ishte dhn edhe telefoni i policis: 07131 104 2205.
  Pas nnt muaj hetimesh, kur dosja 08/15 kishte rreth 30 vllime dokumentacion, por asnj t arrestuar me akuz t argumentuar, autoritetet gjermane vetm mund t pohojn se "kjo sht nj vrasje politike e kryer nga vrass profesionist dhe se dyshohet se nj apo m shum shrbime t fshehta drejtprdrejt apo trthorazi kan marr pjes n trheqjen e kmbzave t revoleve t kalibrit 7.65 mm" (Heilbronner stimme, dat 1 tetor 1982).

  7. Kush i vrau Vllezrit Grvalla dhe Kadri Zekn?
  Esht e njohur se UDB-ja si arm pr atentate ka prdorur revolet "Bereta" t kalibrit 7.65mm.
  Pas vdekjes s Titos kupola e shrbimeve informative, ka qen e prqndruar n duart e Stane Dollancit, antar i Kryesis s RSFJ-s. Ministr i Punve t Brendshme ka qen gjenerali partizan Franjo Herleviq, me kombsi kroate.
  Me ardhjen e Dollancit n Kryesi, shrbimet informative ndryshojn dukshm metodat e veprimit. Njra prej ndryshimeve sht ajo se UDB fillon t angazhoj nntokn jugosllave, shtyllat e mafis, pr t eliminuar kundrshtart politik jasht.
  Sipas shum burimeve del se atentatin n Untergruppenbach e ka kryer Zheljko Razhnjatoviq, i njohur me nofkn Arkan. Ky ishte bir i nj oficeri t lart t KOS-it (Shrbimi ushtarak i kundrzbulimit) me kombsi malazez. Ai q krejt i ri u mor aktivisht me delikuenc: rrahje, vjedhje, plakitje, prdhunime. Duke qen n vuajtje t dnimit ai ikn nga burgu dhe del jasht, ku kryen vepra spektakulare krimi. Arrestohet, por arrin t ik nga burgjet m t njohura t Suedis, Belgjiks dhe Zvicrs. Nga kriminel me renome ndrkombtare Arkani, me insistimin personal t Stane Dollanc-it bhet oficer me ndikim t fort i shrbimeve serbe.
  Ka indikacione se n kt krim ka qen i implikuar edhe krimineli tjetr, prndryshe bosi i mafis s Frankfurtit, Ljubo Zemunac.
  Kta t dy, nj vit m von, e kan ekzekutuar afr Munihut edhe personalitetin e njohur kroat Stjepan Gjurekoviq, duke e masakruar edhe me sopat.
  Gjat viteve nntdhjet Arkani do t jet grushti i hekurt i regjimit serb kundr popullsis civile n Kroaci, n Bosnje dhe n Kosov. Ai ka udhhequr njsit e ushtris q kishin n prbrje kriminelt m t regjur e m katil t nntoks serbe.
  Edhe sot, pas njzet vitesh, policia gjermane zhvillon hetime lidhur me krimin n Untergruppenbach. Gjykata e ktij vendi t madh evropian akoma nuk ka nxjerr n bang t zez organizatort, vrassit apo pjesmarrsit e fardo niveli n kt atentat.
  Por nuk duhet harruar se shrbimet informative gjermane, duke qen ndr m seriozet e m profesionalet n bot dhe m deprtueset n Evropn Juglindore e dijn saktsisht gjith zinxhirin dhe gjith personat e implikuar n kt vrasje t shumfisht, e cila e qiti n t dy gjunjt Lvizjen e Kosovs pr Pavarsi.
  Esht udhheqja politike gjermane ajo q bart prgjegjsin pse nuk ka ngritur kurr zrin pr kt krim t shmtuar. Esht vetm nj prjashtim: menjher pas atentatit nj deputet i partis Socialdemokrate, aso kohe n opozit, pati shtruar nj pyetje n parlamentin federal se a qndrojn shrbimet serbe prapa ktij atentati. Asgj m shum. Pr m keq as autoritetet lokale nuk denjuan familjen Grvalla, q kishte krkuar strehim politik n kt vend, me nj telegram ngushllimi.
  As mediat gjermane nuk i kushtuan rndsin q pritej atentatit n Untergruppenbah. Bn prjashtim vetm revista prestigjioze Der spiegel, e cila menjher pas vrasjes botoi nj artikull, n t cilin pa asnj hezitim drejtoi gishtin drejt burimit t ktij krimi, duke e ngarkuar me prgjegjsi UDB-n jugosllave.
  Dhe dihet se n kt organ diabolik kan punuar dhe jo pak shqiptar dhe ka n mesin e tyre q e dijn saktsisht se si dhe kush i ka vrar Vllezrit Grvalla e Kadri Zekn, se si dhe kush e ka vrar Rexhep Maln e Nuhi Berishn, se si sht qitur n kurth Zija Shemsiu, se si dhe kush i ka eliminuar Afrim Zhitin dhe Fahri Fazliun, q e dijn se cilt kan qen uritht e policis politike npr organizatat ilegale t Kosovs jasht dhe brenda etj., etj. Por deri m sot asnjri prej tyre nuk e ka elur thesin. Dhe kjo flet shum, flet pr munges ndrgjegjeje, madje edhe pr bindje se kan vepruar drejt Flet pr shoqrin kosovare, e cila ka mbamendje kaq t cekt, flet pr elitn politike shqiptare dhe pr moralin e saj t dyshimt Sepse ajo n brrylimet pr pushtet gati fiktiv harroi 20 vjetorin e vrasjes n Untergruppenbach dhe detyrimin e saj q n njrin prej shesheve kryesore t kryeqytetit t'u ngris nj prmendore t prbashkt atyre q ishin ndrgjegja e kombit, atyre q u flijuan pr kt dit t madhe Dhe njherit t rezervoj dy pllmb toke te varrezat e dshmorve e t'i vendos aty eshtrat e ktyre Burrave q nderuan Kombin.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  E tra dukej si pas nj ekzekutimi


  Vrass t panjohur i vran n afrsi t Heilbronnit tre jugosllav. Pr autoritetet shtetrore gjermane kjo masakr sht kulminacion i ri n luftn e fsheht, n t ciln agjent t sigurimit jugosllav dhe kundershtar t pushtetit luftojn mes tyre. Pas kroatve n ekzil si duket qeveria e Beogradit u ka shpallur luftn t prgjakshme shqiptarve n ekzil q vijn nga Republika e Kosovs.
  BMW-ja e gjelbrt 316 dilte nga garazha. Shoferi nuk donte ta kthente veturn n bor dhe vazhdon t vozis deri te udhkryqi duke vozitur s prapthi diku rreth 40 metra.
  Kur ndalet vetura del nj njeri nga nj vend ndrtimi n ann e djatht t veturs dhe gjuan nga nj distanc 3m. n vetur. Nj njeri i dyt gjuan gjithashtu dhe shikon pastaj n vetur pr t`u bindur se a ia kan arritur qllimit. Fqinj t friksuar nga krismat i shohin dy burra duke ikur.
  Ishte shqetsuese ajo q kan par banuesit e komuns s "Untergruppenbach"-ut te Heilbronni: Vetura vazhdonte t uturinte sepse shoferi e kishte kmbn ende n pedalen e gasit. Pastaj ai e lshon si duket freksionin dhe vdes. Kshtu q vetura vazhdon t ecn deri sa i mshon nj garazhe prball. Vetura ndalet, motori fiket dhe mjedisi qetsohet.
  Policia ka gjetur n vetur:


  Shoferin Bardhosh Grvalla, 31 vjeq, jugosllav, i goditur nga 6 plumba, qndronte i vdekur pas timonit,
  Bashkudhtarin e tij, Kadri Zekn, 28 vje, i vrar nga 2 goditje me plumba n trup, dhe
  Vllain e shoferit, Jusuf Grvalln, 36 vje, gjithashtu i plagosur rnd nga 2 goditje me plumba.
  Tri viktimat u identifikuan shpejt dhe gjithashtu shpejt u dit edhe drejtimi i tyre politik: jugoslav n ekzil q i takonin kombsis shqiptare nga provinca e Kosovs n jug t shtetit ballkanik, dhe q t tre veprimtar kundr qeveris s Beogradit. Edhe pr autort e vrasjes pati shnjime.

  N vendin e ngjarjes Jusuf Grvalla, i cili m von vdes, i kishte pshpritur policis: "Ka qen UDB-ja"- policia sekrete jugosllave (Sluzba Drzavne Bezbednosti).
  Dymbdhjet her ishte gjuajtur mbi t tre burrat nga pistoletat t - kalibri 7,65, dhjet goditje kishin qlluar zemrn, mushkrit dhe qafn. Nj polic n vendin e ngjarjes thot: "E tra dukej si pas nj ekzekutimi".
  sht metod q prdoret nga shrbimi sekret, si thot snajperisti dhe instruktori i policis nga Stuttgart-i Siegfried Hbner - duhet qlluar me katr plumba "tre pr ta mbrthyer vitimn nse ajo qndron ende, pra pr ta rrzuar dhe pr ta br t paaft pr kundrvnie, dhe pastaj rigjuajtja e katrt e domosdoshme dhe vdekjepruese". Edhe kjo flet pr UDB-n."
  Qe shum vite grinden shrbimi sekret jugosllav dhe kundrshtar e regjimit n botn e jashtme. N shum raste, jugosllavt n ekzil i kan sulmuar ambasadat, konsullatat dhe prfaqsuesit e qeveris s tyre. Beogradi reagonte n krim dhe terror gjithmon me t njjtn mnyr. Sken e Shoot-out-it ballkanik ka qen koh pas kohe Republika Federale e Gjermanis dhe policia ka qen deri m tash e pafuqishme pr t`i dhn fund ksaj veprimtarie.
  Ndrsa prgjegjsit jan dal n shesh. Beogradi ua ka frikn grupeve n ekzil, t cilat jan vatr trazirash n shtetin shumnacional - dhe i lufton ato. Sidomos kroatve q jan jasht ua kan drejtuar pistoletat vrassit e shrbimit sekret. N shum raste krimesh kundr kroatve n ekzil sht dshmuar pjesmarrja e Beogradit.
  Pr shembull: Kur shkputet kroati Franjo Goreta nga shrbimi sekret jugosllav me detyr pr vrasje n Republikn Federale Gjermane dhe e vran nj oficer udhheqs, Beogradi e nis nj komando menjher pr ta likuiduar at. Ende se kishte kryer dnimin Goreta , kur njerz t UDB-s ndrmorn nj atentat, n t cilin Goreta shptoi pr pak.
  N procesin e ktij akti gjyqtari drgoi nj apel deri m tash t kot drejt Bon-it. "Nuk mund t lejohet q n vendin ton t kryhen vrasje t shteteve t huaja pr t`i zgjidhur problemet e tyre t brendshme".
  Krahas kroatve tashm n shnjestr t shtetit jugosllav jan edhe shqiptart. Q nga pranvera e fundit kur shqiptart rezistuan n provincn jugosllave n Kosov, ku u bn trazira t prgjakshme, Beogradi i ka zbuluar shkaktart jasht vendit: Prej shtetit shqiptar fqinj dhe prej shrbimeve besnike komuniste dirigjohet konflikti, mirpo edhe nga Republika Federale Gjermane, si thon politikant e Beogradit.
  N fakt vetm n Baden-Wrttemberg jetojn diku 2000 shqiptar, shumica prej tyre me strehim politik. Lidhur me aktivitetet e tyre shpeshher u ankua konsullata e prgjithshme n Stuttgart.
  Pr shembull, n pranvern e 1981-shit demonstruan shqiptart n nj demonstrat jo t rndsishme, n t ciln ata krkuan ndarjen e Kosovs nga Jugosllavia. Ndrkoh demonstruasit e diktuan se dikush nga nj shkoll jugosllave po i fotografonte, hyn disa brenda dhe pos fotografistit ata e takuan edhe konsullin e prgjithshm jugosllav Branko Dimitrijevic. Ata au morn filmin, t cilin m von u detyruan ta dorzojn n polici.
  Kjo mund ta ket lidhur nj zingjir vdekjeprues, se njri prej t cilve kishte hyr n at shkoll dhe t cilin me siguri e kan fotografuar, ishte Bardhosh Grvalla, ngarsi i veturs, i vrar te Heolbronn-i.
  Grvallajt kan qen t njohur n skenn e jashtme. Vllai Jusufi i cili para pak kohe i kishte dhn nj intervist nj gazete ditore, n t ciln thoshte se ishte pr luftn e armatosur kundr shtetit jugosllav, ka qen sipas njoftimeve t policis edhe redaktor i gazets "Zri i Kosovs" n ekzil.
  Bardhosh Grvalla kshte ardhur n Gjermani m 1974. Ai punonte si kshilltar pr punmarrsit jugosllav, n Solitudestrae 44, n Ludwigsburg. Bardhoshi i martuar, dy fmij ka qen aktiv sidomos n legjislacionin e puns pr bashkkombsit e tij.
  Koka politike e vllezrve ka qen si duket Jusuf Grvalla. Sidomos ai fajsohej nga konsullata e prgjithshme jugosllave t jet antar udhheqs i "Fronti t kuq" q luftonte kundr qeveris jugosllave. Kjo organizat ishte aktive, deri m tash, vetm n Jugosllavi dhe po aq pak, si grupe t tjera kosovare u shfaqte n raportin vjetor t ministris federale pr mbrojtjen e kushtetuts.
  Jusufi, i martuar, tre fmij, duhet t ishte bashkbotues i gazets s ndaluar n Jugosllavi "Zri i Kosovs", pr t ciln ai punonte nga vendbanimi i tij. Kadriu, gjithashtu gazetar, ishte bashkpuntor kompetent i t njjts revist.
  N murin e jashtm t shtpis s vllezrve n "Auf der Habichtshhe 40" e kishin varur, n shenj pikllimi, nj flamur n gjysmshtiz t kuq me nj shqiponj dykrenare dhe nj yll - ngjyrat e Kosovs dhe njherit flamuri kombtar i Shqipris.
  far rndsie kan aktivitetet e shqiptarve n ekzil pr Beogradin nuk e dshmon vetm masakra n Heilbronn. I ngjashm ishte edhe nj aksion i madh i shrbimit sekret serb n fillim t vitit, kur bashkkombsi, Rasim Zenelaj u muar n shnjestr. Zenelaj ka qen nj antar udhheqs i "Beslidhjes Kombtare Shqiptare".
  Me gjuajtjet nga pistoleta n kundrshtarin e qeveris Zenelaj, i cili e mbijetoi edhe pse i lnduar rnd i shptoi atentatit, u dshmua pr her t par drejtimi i ri i shrbimit sekret jugosllav.
  Pr ta mnjanuar Zenelajn Beogradi kishte kurdisur plane t kushtueshme. Kishte nisur disa agjent, madje kan rrezikuar edhe dik nga zyrtar t konsullats dhe kan eksponur ndihmsit e heshtur. Megjithat plani dshtoi dhe pjesmarrsit u zbuluan: N procesin e nisur at koh kundr prgjegjsve t atentatit qartsohet edhe m shum implikimi i zyrtarve jugosllav n ndjekjen e emigrantve me metoda drastike.
  Kah fundi i 70-tave ishte ngritur nj agjent i mhershm n grad t konsullit. Me emrin Salih Salihi ai u shfaq m von me shrbim diplomatik pr vendin e tij n Republikn Federale Gjermane, s pari n konsullatn e prgjithshme n Hamburg dhe pastaj n konsullatn e prgjithshme n Frankfurt. Atje u vendos i pajisur me nj dokument identifikimi si zyrtar me nr. 6750 n cilsin e rojes. N Frankfurt vepronte edhe nj koleg tjetr i shrbimit sekret, si zyrtar i lart i konzullats me dokument identifikimi nr. 6322, i firmuar me emrin Svetozar Mirjaqi, i quajtur "Tozo". Nj besnik me rang t lart i ktyre dy shrbyesve ishte Rade Surla, nj partizan i hershm, q koht e fundit punonte n nj ndrmarrje ndrtimi n Frankfurt.
  Surla i vizitonte shokt e konzullats dhe i informonte ata pr veprimtarit e njerzve n ekzil. Njher, si i kujtohet shoferit t tij, e vizitoi dikush vet Surla-n. Mysafiri krcnues (Surla shoferit: "Duhet me ju ruejt ktij njeriu") ishte gjenerali i shrbimit sekret Milan Shashi.
  N mars t vitit 1981, menjher pas shprthimit t trazirave n Kosov, filloi t veproj treshi n Frankfurt. Salihi gjurmonte shprehit e jets s Zenelajt dhe i drgonte Tozo-s informacione. Edhe Surla filloi t veproj, kur u prfundua plani konkret i vrasjes. Disa gjurm dhe dshmitar dokumentojn se me sa prkushtim kan vepruar agjentt.
  Agjenti i par t cilin e caktuan pr Zenelajn ishte nj kroat n ekzil, por ai demaskoj urdhrdhnsit nprmes deklaratave t tij n procesin gjygjsor. As agjenti i dyt nuk e mbajti fshehtsin. Ante Kujundzic ishte rekrutuar nga Tozo si vrass, kur iu hap shokve t tij kroat n ekzil. S shpejti policia gjermane i dinte hollsit e prgaditjeve pr atentat.
  Organet gjermane nuk kishin vepruar ne mnyr t kujdesshme. Kroatit Ante Kujundzic i kishte folur nj bashkkombas i panjohur n prill t vitit 1981, n stacionin e trenit n Frankfurt. I kishte thn me e thirr nj "person me rndsi" dhe t'i paraqitur me emrin "Studenti i muziks". Pastaj i kishte dhn nj numr t telefonit - 21 77 01 - dhe e kishte udhzuar q kur t thirrte seciln shifr ta mbledhte me numrin dy.
  N lidhjen telefonike 43 99 23 ishte lajmruar konsullata e prgjithshme jugosllave. Kshtu ishte vendosur kontakti me Tozo-n. Kujundzic-in e kishin urdhruar pr ta gjurmuar shqiptarin Zenelaj. Si shprblim atij Tozo i ofronte para, dokumente t reja dhe prkrahje pr ta fituar azilin politik n Republikn Federale Gjermane.
  N nj takim tjetr Tozo ia dha nj pasaport, pr do rast, nse duhej ta lshonte vendin shpejt. Kujundzic: "E pata t kjart se me siguri duhej ta vrisja dik". Agjenti hoqi dor nga ky plan dhe i informoi autoritetet gjermane. Si rrjedhim, policia e mori n mbrojtje t rrezikuarin Zenelaj.
  Pr t`ua treguar komplotistve kt, polict gjerman e drguan Zenelajn demonstrativisht pr t shtitur para konsullats jugosllave. Nj her tjetr duke shtitur n nj kopsht zoologjik, Zenelajn me prcjellsit e tij e vzhgonin agjentt jugosllav dhe kshtu ata u vrejtn edhe njher nga gjermant.
  Zenelaj ra n rrezik me mendjelehtsin e vet: Ai kishte treguar n rrethin shoqror se ishte i mbrojtur dyfish, d.m.th. edhe me nj jelek antiplumb. Njri q e kishte dgjuar kt ishte nn shrbimin e Surla-s. Kshtu jugosllavt e planifikuan nj plan, q kundrshtarin e tyre ta manovronin n nj situat, q ai t detyrohet ta zdesh jelekun e tij antiplumb. Nj grua duhej ta kryente kt pun dhe pastaj ta godiste me pistolet.
  Si ndihmse u gjet shpejt bjondina serbe Zorica Aleksic. Ajo jetonte pa t ardhura dhe pa pun n afrsi t Darmstadt-it. Nprmjet krcnimeve si dhe nprmjet premtimit se do t`ia japin 2000 DM e bindn at. Ishte aranzhuar nj takim me gruan dhe viktimn e saj. Rasim Zenelaj e kishte marr agjenten n apartamentin e tij. Kur doli gruaja me pistolet nga banja, Zenelaj e kishte zdeshur jelekun antiplumb. Prej pes goditjeve n afrsi t zemrs, Zenelaj falimentoi.
  Autorja kishte ikur dhe n hyrjen e shtpis e kishin pritur Surla me shoferin e tij. Zorica Aleksic ua kishte kthyer armn dhe i kishte marr parat bashk me nj tiket pr Beograd. Me nj Volvo ishin nisur menjher pr n aeroportin e Frankfurt-it.
  Mirpo serbja nuk mundi ta lshonte vendin. Fqinjt, e alarmuar nga krismat, i kishin lajmruar policin menjher. Rastsisht e kishin dgjuar kt lajm n radiolidhje edhe polict t cilt ishin t ngarkuar me mbrojtjen e Zenelajt. Nj gjurmim i shpejt n rrethin shoqror t viktims i oi polict te Zorica, e cila pak m von u arrestua n aeroport.
  Zyrtart e konsullats Tozo dhe Salihi jan urdhruar t kthehen n Jugosllavi. Surla mundi t ikte q n ditn e atentatit. Surla u paralajmrua me an t telefonit dhe ishte prgjigjur: "n rregull". Pastaj shoferi, i cili ishte dshmitar i ksaj telefonate, e kishte drguar me ngut prtej kufirit, n Strasburg n hotelin Holiday Inn. Aty humbn gjurmt e tij.
  Dshtimi, si duket, nuk e ka dshpruar UDB-n. Nj vrtetim sht 10. tetori 1981n Bruksel: Atje ishte vrar nj shqiptar me emrin Vehbi Ibrahimi n rrug para baness s tij, me nj pistolet t kalibrit 7.65.
  Gruaja e tij e cila ishte me t ishte lnduar rnd nga goditjet. Ibrahimi ka qen nnkryetar i "Beslidhjes shqiptare".
  Organet shtetrore gjermane tash, pas atentateve n Zenelajn dhe Ibrahimin duhej ta mbronin kryetarin, Emin Fazlija. Ai banonte te Gppingen-i dhe ka qen i njohur te fqinjt si "nj burr i vjetr dhe i rrespektuar". Polict kompetent ishin t brengosur se "mos do ta vrasin edhe at". Q prej ather, Fazlija sht nn mbrojtje dhe nuk lajmrohet m n lidhjen telefonike t mparshme.
  Polict nuk gjejn gati fare prkrahje politike n luftn kundr ksaj lufte ilegale. N t vrtet ekziston nj marrveshje n mes t Bonn-it dhe Beograd-it pr t prkrahur njri-tjetrin n rast atentati. Herpasher ndrrohen informata pr ardhjen e lndve shprthyese ose t ndonj arme.
  Mirpo sa pak rndsi ka kooperimi n mes dy shteteve pr paln serbe e vrtetojn atentatet. Zyra federale kundr krimit ka regjistruar se kur jan br atentate n kroatt n ekzil, n shumicn e rasteve UDB-ja ka prdorur pistoleta t cilat gjuajn me rrotullim djathtor rreth boshtit, edhe pse shumica e pistoletave t ktij lloji gjuajn me rrotullim majtor rreth boshtit. Organizatort e atentateve as q e kan pa t arsyeshme ta maskojn kt dallim.
  Kur ran n rrjetin e policis jugosllave katr antar t RAF-it gjerman, jugosllavt prezentuan nj list me kroat q lypeshin urgjentisht pr t`i ndrruar ata. Zyrtart gjerman e refuzuan kt dhe Beogradi i lshoi antart e RAF-it.
  Nse mund t flitet pr bashkpunim n mes t policis gjermane dhe asaj jugosllave, ana gjermane ankohet. N vend q t`i prciellin shkaktart, jugosllavt japin vetm kshilla n krkesn e motiveve: "grindje pr shtje nderi", "grindje pr femra", "hakmarrje prreth stacionit t trenit" ose "tregti armsh" jan konfliktet e vrteta.
  Politikant jugosllav e mohojn katgorikisht implikimin e policis sekrete jugosllave n kto raste. Lidhje me kt ka bisedime t rregullta n mes t ministris s brendshme gjermane dhe kolegve beogradas. Ministri i punve t brendshme Franjo Herljevic, nj gjeneral i vjetr partizan dhe bshkudhtar i Titos, i demanton gjithmon dhe deklaron se policia sekrete jugosllave nuk sht duke vepruar n Republikn Federale Gjermane.
  Kur kishte pyetur deputeti i CSU-s Fritz Wittmann n vjesht t vitit 1981, se cilat jan reagimet e Bonn-it lidhur me sjelljet e Beogradit, e mori nj prgjigje t shmangshme. Bonn-i shprehet lidhur me kt, thoshte ministrja Hildegard Hamm-Brcher, vetm atje ku sht e arsyeshme dhe e dobishme.
  Krahas proceseve gjyqsore ka aty-ktu edhe vetdshmi pr veprime t UDB-s. N ambasadn jugosllave ka qen nj diplomat bashkbisedues i policis gjermane, Tomo Renac, i cili pyetjet vetm i prcillte pr Beograd dhe kurr nuk prgjigjej. N shumicn e rasteve vetm i rrudhte kraht.
  Arsyen pr kt stil t mbajtun gjermant e nuhatn, kur ra n duar t tyre nj letr q Renac e kishte drguar n Beograd.
  Aty Renac, si nj agjent i ofenduar ankohej se: "Po mundohen me masa propagandistike dhe penale pr t`i br t pamundura aktivitetet e sigurimit t shtetit jugosllav n RF t Gjermanis. N nj pritje shefi i policis s Bonn-it ka trhequr vmendjen se kishte fakte se diplomacia jogosllave sht tepr aktive n RFGJ. Kjo na detyron t vim n prfundim se puna n RF t Gjermanis sht br shum e komplikuar".
  Hetuesit gjerman nuk prisnin shprblim nga shrbimet jugosllave. Kur para pak kohe nj prokuror i Frankfurtit paralojmroi se n rastin e shqiptarit Zenelaj s shpejti do t filloj me marr "hetime n Jugosllavi", nuk deshi askush t`i jepte zemr. Nj mbrojts i shtetit n Bonn tha: "N kt ne vetm kemi qeshur".

  Prktheu: Kushtrim Reica

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Anatomia e nj atentati

  Shembuj q duhet kujtuar

  Shqiptar OSEKU

  Sikur populli shqiptar ta kish nj histori t mirfillt shkencore, e q mjerisht ende s'e ka, disa kapituj t trash do t'i kushtoheshin patjetr lvizjes nntoksore t rezistencs matan kufinjve t Shqipris administrative. Do t'ishte fjala, pa dyshim, pr nj rrfim jashtzakonisht interesant, pr shqiptar e pr t huaj. Ajo do t nxirrte n shesh prvojat komplekse t nj populli "t ndaluar" n rrafshin e mosbindjes qytetare dhe rezistencs s armatosur ndaj okupimit, prvoja kto q jan edhe sot aktuale n shum an.

  Cilat ishin motivet e atyre q u angazhuan n ilegale? 'i shtynte ata q kryenesisht, pa asnj shans ushtarak e pa asnj shembull t mbar lokal (madje prkundrazi), ta sfidojn pareshtur nj okupim ushtarak, administrativ, socioekonomik e kulturor ndr m t jetgjatt e m brutalt n kontinentin e Evrops? E 'i shtynte t tjer, nga ambient i njjt e me prapavij t ngjashme, t zgjedhin tjetr rrug, t bhen neutral a administrues t zellshm t okupimit?

  Kto dhe shum pyetje tjera interesante mbeten ende, mjerisht, pa nj prgjegje t prmbledhur. Megjithat, copra fragmentare por domethnse t prgjegjes ofron jetshkrimi i personave q jan br t njohur, shumica post mortem, si ikona t rezistencs.
  Jusuf Grvalla, albanolog, poet e publicist, vllai i tij Bardhosh Grvalla, punonjs social me diplom universitare t anglishtes, dhe shoku i tyre i armve Kadri Zeka, gazetar, bjn pjes n heronjt e ilegales nga fundi i Lufts s Ftoht, q mbaruan tragjikisht vetm 10 vjet para ndrrimeve dramatike n kontinentin Evrops. Ata lindn e vepruan n nj epok t errt, duke i ndjekur pa kompromis idet e veta pr lirimin e nj populli q shtypej n rrethin e nnt t ferrit evrolindor, mes ekanit komunist e kudhrs nacionaliste. Fundi i tyre, t mbytur gjak n terrin e nj nate t ftoht e t varrosur n dhe t huaj, ish komponuar enkas pr t'ua kujtuar shqiptarve n mnyr diskrete kumtin makabr t zotrve t tyre serb, at kumt t strlasht t pushtuesve pr t pushtuarit q do t shfaqej srish sheshazi n Ballkan n hyrje t shek. XXI: "Mos ngritni krye, se jua kpusim kshtu t gjithve!"

  Sivjet, kur bie prvjetori i 20-t i vrasjes s tyre, historiografia zyrtare shqiptare do t bnte mir ta rrfej deri n fund tregimin e prer t Jusuf Grvalls, Bardhosh Grvalls, Kadri Zeks dhe t shokve t tyre. E kur ta ket rrfyer at, t'i tregoj edhe rrfimet e atyre q ishin para tyre, e t atyre q vijuan pas tyre. Jo pse e ka obligim para tyre. Po pse e ka obligim para vetit.
  ----------------------  Marr nga revista Pasqyra

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  N 22-vjetorin e demonstratave t vitit 1981
  Kur nisi shkatrrimi i
  Jugosllavis


  LULZIM ETEMAJ
  Sikurse npr dekada t mparshme, ashtu edhe n fillimpranvern e vitit 1981, shqiptart
  e mbetur kundr vullnetit t tyre n ish-Jugosllavi, po prjetonin aste t rnda kombtare, si
  n aspektin e zhvillimit ekonomik ashtu edhe t mbijetess sociale, kulturore dhe politike.
  Shkaku kryesor i nj gjendjeje t ktill ishte pozita koloniale n t ciln ishin vn shqiptart
  nga ana e shovenistve serbo-maqedono-malazez. Duke qen n nj pozit t ktill ishin
  hapur t gjitha shtigjet q ve shfrytzimit t krahut ton punues, begative toksore dhe
  mbitoksore t trojeve tona, mbi ne t ushtrohet gjueti e hapur si n integritetin fizik, ashtu
  dhe n at kombtar. Prderisa n aspektin ekonomik na ishte ln mundsia vetm pr t
  mbijetuar fizikisht, q tmund t punonim edhe m tutje pr ta, apo dhe t tregtonin me ne
  si krah pune duke na detyruar t marrim rrugt e mrgimit, n aspektin kulturor dhe politik
  na ishte rezervuar pozita e till q tkemi mundsi pr t shijuar fardo tjetr prve vlerave
  kombtare; pozita e t dedikuarit paskajshmrisht pr krba e burg, duke arritur edhe n
  likuidim fizik, n format dhe me mjetet mesjetare, duke filluar q nga praku i shtpis, npr
  rrugt e fushat tona e deri tek strofkat e pista t OZN-s dhe t UDB-s s mvonshme.
  T gjitha kto me nj an, n ann tjetr veprimtaria atdhetare e pashkputur e bijve m t
  ndrgjegjshm t Kosovs, krijuan klimn e shprthimit t guximshm popullor kundr
  pushtuesit dhe veglave t tija. Rinia studenteske, pjesa m vitale e kombit, lshoi kushtrimin.
  Me vetmohim dhe vendosmri t pashoqe u vu n ball t demonstratave dhe u b
  bartsja dhe mbrojtsja m e patundur e krkesave popullore, pr liri dhe Republik. Duke
  filluar q nga kryeqyteti, demonstratat u shtrin pothuajse n t gjitha qytetet e Kosovs.
  Pjesmarrse dhe prkrahse aktive t tyre u bn pothuajse t gjitha shtresat e popullit
  ton, duke prjashtuar nj pjes t inteligjencs oportune dhe kreun politik shqiptar, ky i
  fundit, pr hir t komoditetit t vet, duke shkelur mbi t gjitha interesat e popullit u prcaktua
  pr ti shrbyer edhe m tutje kliks shovene t Beogradit. sht e domosdoshme pr ta
  vn n pah se si n prgatitjen, n shprthimin, n kanalizimin e rrjedhave t
  demonstratave dhe n shtrimin e drejt t krkesave popullore, kontribut t veant dhan
  grupet e ndryshme politike atdhetare q ishin organizuar n forma ilegale.
  Qarkullimi masiv npr duart e rinis studenteske i librave t ndryshme dhe gazetave, n
  mesin e tyre edhe i gazets Liria, numri 1 dhe 2 i s cils ishte prgatitur nga Kadri Zeka
  dhe Hydajet Hyseni n vitin 1980, t cilat ushtruan ndikimin e tyre t drejprdrejt tek kjo
  shtres e popullit ton pr tu ngitur n kmb dhe pr t krkuar t drejtat tona t ligjshme,
  sht ana e veant q e shquante atmosfern e para demonstratave t Pranvers s vitit
  81. Klika shovene e Beogradit m at rast krkesat tona i shpalli t paligjshme, madje i
  cilsoi si nacionaliste dhe irredentiste dhe ndaj demonstruesve u soll n mnyrn m
  barbare duke ushtruar dhun dhe terror policor, ushtarak dhe politik.
  Jusuf Grvalla: Po t ishte krkesa Kosova Republik nj krkes boshe,
  nj krkes n ajr
  Qndrim t njjt me Beogradin mbajtn edhe krert politik shqiptar t cilt prmes RTP,
  gazetave Rilindja, Zri i Rinis dhe mjeteve t tjera t informacionit i gjykonin kto
  demonstrata dhe bnin thirrje t hapura n popull pr diferencim nga krkesat dhe bartsit
  e tyre. (Shumica e gazetarve t ktyre mediave tash punojn n kombtaren BOTA SOT
  v.j.) Madje kta dhe qarqet e UDB-s pr ta ndar popullin nga kto krkesa dhe nga bijt
  e vet, deklaruan se demonstratat na qenkan t organizuara nga t rinj t papjekur q duan
  ta prishin Bashkim-Vllazrimin n mes shqiptarve dhe kombeve e kombsive t tjera.
  N kt drejtim ata u deklaruan se ato demonstrata ishin t organizuara edhe nga qarqe t
  caktuara t shrbimeve t huaja sekrete, KGB etj. Nj gj t ktill, pushtetart e athershm
  si dhe veglat e tyre nuk ngurrojn ta cekin edhe tani kurdo q u jepet rasti. Ktyre, si ather
  ashtu dhe sot do tu prgjigjemi me fjalt e atdhetarit t devotshm Jusuf Grvalla i cili mes
  tjerash thot: Po t ishte krkesa Kosova Republik nj krkes boshe, nj krkes n ajr,
  nj krkes mendjeleht, nj krkes t ciln e kan br aventuriert, nj krkes q e
  kan br ata q ndrrojn pa baza, pa kurrfar dyshimi se Beogradi qysh m 11 mars t
  ktij viti do t dilte me dokumentin pr statusin e Kosovs Republik dhe do t na thoshte:
  urdhroni shqiptar, ja ku e keni Republikn!.
  Prkundr burgosjeve, ndjekjeve, torturave, diferencimit, vrasjeve dhe etiketimeve nga m
  t ndryshmet me t cilat u godit rinia studenteske dhe shtresat tjera, pushtuesi dhe veglat e
  tija nuk ia arritn q t shuajn veprimtarin n drejtim t realizimit t krkesave dhe
  aspiratave tona shekullore. Prkundrazi, duke e kuptuar drejt domosdoshmrin kohore
  pr ta vazhduar kt veprimtari m tutje n forma t organizuara, nga grupet e caktuara
  politike, duke i pasur si ideolog dhe paraprijs kryesor Jusuf Grvalln, Kadri Zekn,
  Bardhosh Grvalln e t tjer, u arrit bashkimi dhe u krijua LPK-ja e cila, duke u shndruar
  n brtham t saj, i trasoi rrugn UK-s dhe lufts s armatosur t popullit ton pr liri
  dhe pavarsi, luft q u kurorzua, prmes prkrahjes s fuqishme dhe aleancs politike dhe
  ushtarake me SHBA-t dhe NATO-n, me prznien e trupave pushtuese serbe nga Kosova
  n qershorin e vitit 1999.
  Edhe tani, kur Kosova frymon n liri dhe ka konstituuar organet e qeverisjes vendore t
  dalura nga vota e lir, prkundr ndjekjeve, burgosjeve por edhe vrasjeve q u jan br
  dhe po u bhen pjestarve dhe drejtuesve t UK-s; prkundr akuzave q po bhen n
  adres t tyre, thjesht me qllim t goditjes dhe ngadalsimit t procesit, pavarsia e
  Kosovs, si zgjidhje kompromisi, mbetet e paalternativ, e panegociueshme n fardo
  takimesh a bisedimesh eventuale, qoft me fqinjt e rajonit apo dhe me faktor t tjer
  ndrkombtar. Gjithsesi, shtrohet si obligim parsor, n radh t par para organeve t
  qeverisjs vendore, jetsimi i saj. do zgjidhje tjetr e ofruar, n kundrshtim me kt, do t
  ishte minim i t gjitha t arritura t gjertanishme n Kosov, prpjekjeve dhe investimeve
  ndrkombtare dhe rajonale pr qetsimin dhe demokratizimin e Ballkanit.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Prgjigje ndaj nj recensioni t nj librthii, ku jam objekt sulmimi pr
  shkrimet e mija n gazetn Epoka e Re
  Avdyl Grvalla manipulon
  me mbiemrin, ai nuk sht i
  babait t Jusufit...
  Ti, Avdyl Grvalla, je i biri i Ali Grvalls, me qndrim n Suedi, e krejt Duboviku e din se Ali
  Grvalla sht nj kushri i largt i Jusuf dhe Bardhosh Grvalls, dhe jo baba i Jusufit...

  SHEFQET CAKIQILLAPASHTICA
  Nuk m ka shkuar
  a s n j h e r
  ndrmend se do t
  m duhet publikisht
  dhe prmes gazete t merrem me
  ish-mikun Avdyl Grvalla. Para
  ca dite m ra n dor nj librth me
  titull Pse jemi kshtu si jemi! i
  autorit Shefqet Jashari-Strofci, me
  recensent Avdyl Grvalln, n t
  cilin librth jan t prfshira edhe
  disa polemika publike, t botuara
  n gazetn e prditshme Epoka e
  Re, q Shefqet Jasharin-Strofci ka
  pasur me mua.
  Strofci duke botuar polemikat
  publike q kemi pasur, gjithnj
  sipas vijs s ndjekur prej tij, ka
  vazhduar t jet jokorrekt; boton
  vetm ato t tijat dhe kshtu
  lexuesin e ktij librthi e privon nga
  e drejta pr ta njohur edhe ann
  tjetr. Por, ksaj radhe, ky reagim i
  imi nuk ka objekt polemikat me
  Strofcin (kt do ta bj n t
  ardhmen) por recensentin e tij,
  Avdyl Grvalla.
  Pse n fillim e thash se nuk m ka
  shkuar ndrmend se do t m
  duhet prmes gazete t komunikoj
  me Avdyl Grvalln? -Sepse
  njihemi gjat koh me t dhe sht
  kushri me shoqen time dhe
  familjar me miqt e mi. Nisur nga
  kjo, kam pritur prej tij s paku nj
  pyetje ose krkes pr t par
  shkrimet e mija dhe, si preferohet
  nga profesionistt, pr t br nj
  krahasim para se t ulet pr t br
  recensionin pr librthin n fjal i
  cili diku n rreth 20 faqe ka t bj
  me mua.
  Por, jo, miku aksidental Avdyl
  Grvalla nuk di ka sht
  profesionizmi, andaj dhe nuk e
  ndien t nevojshme t komunikoj
  me mua dhe t verifikoj t
  vrtetn, por pa prtes i
  bashkangjitet aventurs s Strofcit
  n denigrimin e personalitetit tim.
  E, tash, pasi Avdyli i ka hyr ksaj
  pune, m duhet tia prkujtoj se i ka
  dal boja lojs s tij pr tu shitur si
  vlla i heronjve Jusuf dhe
  Bardhosh Grvalla. Ngase duket se
  pikrisht pr kt shumkush edhe
  ia ka lshuar rrugn, ose e ka
  kursyer t mos ia thot t vrtetat
  faqe bots.
  Un nuk do t t kursej ksaj radhe,
  Avdyl Grvalla.
  I ka ardhur fundi mashtrimeve tua
  me pjesmarrje n lojra t
  ndryshme si xhoker n lojra
  bixhozi, duke u bazuar n
  mbiemrin Grvalla. Ke qen
  xhoker n t gjitha lojrat e bixhozit
  politik t komunistve si nga
  Kosova ashtu edhe nga Shqipria.
  T kan futur n loj deri sa kan
  kryer pun dhe t kan larguar. E
  njjta gj sht edhe hyrja jote si
  recensent n librin e Shefqet
  Jashari-Strofci i cili mundohet t
  prdhos jo vetm Luftn lirimtare
  dhe bartsit e saj, por edhe t gjith
  ata shqiptar n Kosov q i kan
  dhn emr Kosovs dhe shtjes
  shqiptare, nisur prej Adem
  Demait, Rexhep Qoses e deri te
  Hashim Thai dhe gjenerata e tij.
  Gjith kto n emr t
  antikomunizmit e
  antimajtizmit. Kjo ska kuptim
  fare q t dgjohet nga nj
  komunist i regjur. Prandaj:
  A sishe ti, o Avdyl, i prkdheluri i
  komunistve t Shqipris? A sishe
  ti ai q propagandonte dhe
  frymzonte dhnien e luleve t
  kuqe Enver Hoxhs pr festat e 1
  Majit? A sishe ti, o Avdyl, po ai q
  kishe krushk n dasm t
  familjarve tu n Tiran, n korrik
  t vitit 1990, Haxhi Lleshin dhe
  antar t Komitetit Qendror t
  Partis s Puns s Shqipris? A
  sishe ti ai q kishe krushke nderi
  pikrisht Nexhmije Hoxhn dhe
  fotografoheshe plot pasion me t?
  (A don t ti botoj edhe fotografit
  duke u zgrdhir me Nexhmije
  Hoxhn, si gjith servilt e
  zakonshm q mendojn se nuk i
  jepet rasti gjithkujt t bj nam t
  till?)
  A sishe ti ore, Avdyl patrioti, ai q i
  shkoje mbrapa Ramiz Alis deri n
  Nju Jork kur ishte n OKB dhe i
  duartrokisje plot zjarr deri n vitin
  1992 e m pas? A sishe po ti ai q
  u ktheve n demokrat vetm
  pas humbjes n zgjedhje t Ramiz
  Alis dhe Partis s Puns s
  Shqipris? A sishe ti xhoker n
  lojrat e Euro Zrit, botimi n
  Zvicr, pikrisht n duart e ishkomunistave
  kosovar (ish-Lidhjes
  Komuniste t Jugosllavis)? A
  sishe dhe a sje ende n shrbim t
  gazets q drejtohet nga ishkomunistt
  jugosllav dhe ishpolict
  jugosllav me origjin
  shqiptare?
  E tash shtiresh si i djatht,
  shtiresh si nacionalist, shtiresh
  siantikomunist duke prdhosur
  UK-n, rrota jote, dhe ke hyr n
  lojra q t kan dhn rol xhokeri
  n pokerin politik t
  kriptokomunistve jugosllav!
  Ti nuk je vllai i Jusufit, sepse
  Jusufi nuk i kishte dy baba...
  Edhe dika, ti Avdyl:
  Ti, Avdyl Grvalla, je i biri i Ali
  Grvalls, me qndrim n Suedi, e
  krejt Duboviku e din se Ali Grvalla
  sht nj kushri i largt i Jusuf dhe
  Bardhosh Grvalls, dhe jo baba i
  Jusufit. E nna e Jusufit dhe
  Bardhit, po ashtu krejt Duboviku e
  din se si ka qndruar e vetmuar n
  shtpin e Jusufit e Bardhit. E po
  vrtetohet thnja e Adem Demait
  se Jusufi dhe Bardhi kan ln nj
  nn sa heroike aq edhe burrnore
  q sht pr respekt. Me kt
  deshta t them se ka ardhur koha t
  prfundosh manipulimet me
  mbiemrin Grvalla, duke lozur rolin
  e xhokerit n lojra t ndryshme.
  Edhe kur ke dal jasht Kosovs,
  krejt Duboviku e din se nuk t ka
  ndjekur kush dhe nuk ke qen i
  prndjekur, ke shkuar pas babs
  tnd n emigracion! Po t arsyetoj:
  kjo sht e drejt e jotja. Ama mos
  iu hyp njerzve n qaf n stilin e
  komedis Jam kunati i shokut
  Xhemal!
  Mbase mua ktu m duhet t
  prkujtoj hidhrimin e Avdylit rreth
  botimit t nj distancimi publik q
  un e kam prkrahur dhe vazhdoj
  ta prkrahi. Fjala sht pr
  Distancimin e br nga vllezrit
  Fahri Grvalla (ish-ushtar i UK-s
  dhe toger n Trupat e Mbrojtjes t
  Kosovs, Zona III Mbrojtse) dhe
  Ekrem Grvalls (vllzr t gruas
  sime), kundr vendimit q
  rivarrimi i Jusuf dhe Bardhosh
  Gervalls t mos bhet me nderime
  ushtarake, t botuar n gazetn
  Epoka e Re m 26 shkurt 2002.
  Me kt rast dua ta prsris se sht
  e vrtet se e kam prkrahur kt
  distancim t Fahriut dhe Ekremit, jo
  pse jan vllzrit e shoqes sime,
  por pr shkak t parimsis s
  vendimit t tyre rreth nderimit q
  kan merituar Jusufi dhe Bardhi.
  Un me asgj nuk kam ndikuar q
  t bhet ky distancim dhe me asgj
  nuk kam marr pjes as n
  prpilimin e as n drgimin pr
  botim n gazetn Epoka e Re.
  Un vetm kam mundsi ta
  vrtetoj vrtetsin e ksaj t
  vrtete q ish-miku aksidental
  Avdyl Grvalla e din mir: vet
  Nna Ajshe ishte nj jav dit
  mysafire n shtpin time dhe i ka
  thn ato fjal edhe para meje disa
  her, fjal kto q i vrtetoj edhe
  sivjet para kamerave televizive.
  Kto t vrteta sht dashur ti ket
  parasysh ish-miku aksidental
  Avdyl Grvalla para se tu futej
  avanturave n fushatn pr
  denigrimin e personalitetit tim duke
  br recensionin pr librthin e
  Shefqet Jashari-Strofci.
  E tash, s fundit, ish-miku im
  aksidental, un prdallohem nga ti
  pr shkrimet tua n Bota Sot, pr
  politikn tnde t xhokerit n t
  gjitha orbat e komunistve dhe
  kriptokomunistve, pr recensionin
  tnd n librthin e Shefqet Jashari-
  Strofci, pa lexuar shkrimet e mija,
  faktikisht, ritheksoj distancimin e
  br q moti edhe nga sjellja
  amorale e jotja. E ti e din shum
  mir se un nuk jam as i pari as i
  fundit q veproj kshtu. Edhe
  shum miq t tjer, kushri dhe
  nipa tuaj jan distancuar nga sjellja
  jote. T l me at fytyr q ia ke
  krijuar veti.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  DISTANCIM PUBLIK KUNDR "VENDIMIT" Q RIVARRIMI I JUSUF DHE BARDHOSH GERVALLS T MOS BHET ME NDERIME USHTARAKE

  DISTANCIM NGA INJORIMI I TMK-S N RIVARRIMIN E VLLEZRVE GRVALLA

  Kt mendim tonin e ndan edhe nna Ajshe dhe kemi plotsisht t drejt, q edhe n emr t saj, t reagojm, meq n 15 vjett e fundit, prpos nns Bute, q na ka lindur, nn t dyt e kemi patur dhe do ta kemi nnn Ajshe. Kjo dihet botrisht e dasht Zoti t jetoj edhe njqind vjet, por amaneti i saj pr s gjalli, q ma ka prsritur disa her sht ky: Fahri, djal, po ta l amanet, se kur t vdes un, t m varrosin ushtria jon. Themi se dshira e saj ka qen q edhe bijt e saj Jusufi dhe Bardhoshi t varrosen me nderime ushtarake, ashtu qysh e kan merituar.


  Dubovik i Deanit, Thannhausen (Gjermani), 26 shkurt 2002  Ne vllezrit Fahri Grvalla (ish-ushtar i UK-s dhe toger n Trupat Mbrojtse t Kosovs, Zona III Mbrojtse) dhe Ekrem Grvalla (ish-antar i Kryesis s LDK-s, Dega n Gjermani), t persekutuar nga UDB-ja jugosllave n mnyrat m njerzore q nga viti 1979, ku vetm vdekja na kurseu se t tjerat t gjitha i prjetuam, n gjith at katrahur q e pati kapluar Kosovn gjat viteve t tetdhjeta e nntdhjeta distancohemi publikisht nga "vendimet" e kujdoqofshin, pr t`ua mohuar t drejtn Trupave Mbrojtse t Kosovs, q me nderime ushtarake t bhet rivarrimi i heronjve t kombit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla, si dhe shprehim indinjatn ton t thell ndaj injorimit q iu b TMK-s me kt rast. Ne mendojm se n varrimin e vllezrve tan ka patur vend pr t gjith, e veanrisht vendi i merituar iu ka takuar atyre q me pushk n dor dhe me emrin e Jusufit q mbante Brigada 131, me n krye komandantin Daut Haradinaj, luftuan pr kt dit q sot e tutje do ta gzojn breznit e reja. Atyre q sht dashur t`u ndalohet pjesmarrja n kt ceremoni jan vetm ish-udbasht, t cilt prgatitn tragjedin e familjes son dhe vrasjen e bijve t Kosovs. Kt mendim tonin e ndan edhe nna Ajshe dhe kemi plotsisht t drejt, q edhe n emr t saj, t reagojm, meq n 15 vjett e fundit, prpos nns Bute, q na ka lindur, nn t dyt e kemi patur dhe do ta kemi nnn Ajshe. Kjo dihet botrisht e dasht Zoti t jetoj edhe njqind vjet, por amaneti i saj pr s gjalli, q ma ka prsritur disa her sht ky: Fahri, djal, po ta l amanet, se kur t vdes un, t m varrosin ushtria jon. Themi se dshira e saj ka qen q edhe bijt e saj Jusufi dhe Bardhoshi t varrosen me nderime ushtarake, ashtu qysh e kan merituar. Ne dy vllezrit prshndesim pjesmarrjen n kt rivarrim t personaliteteve t jets politike dhe ushtarake, dr. Rugovn, kryetar i LDK-s, Ramush Haradinajn, kryetar i AAK-s, gjeneralmajor Shaban Shaln (TMK) dhe falnderojm t gjith pjesmarrsit q ishin prezent me kt rast, e q ia shtuan madhshtin ktij ceremoniali dhe e nderuan veprn e atyre q ran pr kt popull t shumvuajtur. Jusufit, Kadriut dhe Bardhoshit iu krkojm falje q zri yn nuk pati fuqi t ndryshonte gj rreth organizimit t rivarrimit dhe iu tregojm se n Kosov ende nuk dihet se kush sht zot dhe kush sht rob. E ju flini t qet n botn e amshuar, se Kosova po ecn drejt cakut q ju e nist dhe besojm q do ta arrijm jo se politikant tan po din t udhheqin politik t menur, por fal gjakut tuaj, t atyre q ran para dhe pas jush dhe pr hir t ktij populli t shumvuajtur.

  Lavdi veprs suaj t ndritur.  Fahri Gervalla, Dubovik

  Ekrem Grvalla

  Ringesen str. 18b

  86470. Thannhausen Gjermani


  Komandat Daut Haradinaj dhe Fahri Grvalla , UK -Zona Operative e Dukagjint
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  KJO NUK DO T DUHEJ T NDODHTE ME MARTIRT E KOMBIT JUSUF E BARDHOSH GRVALLA E KADRI ZEKA

  N VARREZAT E BAD CANSTATT- IT AKUND FLAMURI KOMBTAR, ASKUND LULET E LAMTUMIRS

  E pakuptueshme sht prse organizatort kishin caktuar t fliste, megjithse shkurt, n vendin e caktuar pr homazhe, nj figur tepr kontradiktore, Gani Geci, i njohur ndryshe edhe si pjesmarrs n vrasjen e njrit ndr komandantt e shquar t Ushtris lirimtare t Kosovs, trimit t Drenics, Abedin Rexha. Ku ishin shokt, miqt dhe bashklufttart e Jusuf Grvalls, Kadri Zeks dhe Bardhoshit? Ata qndronin n rresht, sepse Komisioni Organizativ nuk ishte kujtuar pr ta, por ishte kujtuar q pikrisht nj Gec t fliste n prcjelljen e martirve.
  Shkruan : ARBEN RAMA

  Stutgart, 24 shkurt- 2002

  As vendin se ku zhvillohej n t vrtet ceremonia e prcjelljes s fundit t vllezrve Grvalla, Jusufit e Bardhoshit, dhe Kadri Zeks nuk e dinin ditn e shtun njerzit. N pragun e hyrjes s varrezave t mdha, t gjith ata q arrinin, pasi qndronin disa minuta n pritje pr t par dik q t'i drejtonte pr diku, ashtu si zakonisht n vitet e tjera, merrnin rrugn drejt vendit ku pr 20 vite kishin qen varret e dshmorve t kombit. Pastaj, si n nj varrim t zakonshm, dilte dikush nga puntort gjerman t varrezave dhe u thonte njerzve se duhej t shkonin n nj drejtim tjetr, ku ishin vendosur arkivolet e tre dshmorve. Pastaj njerzit drejtoheshin pr andej. Organizatort, sipas shpalljes publike, Lidhja Demokratike e Kosovs, nuk kishte marr mundimin as pr t br dika m shum: Askund flamuri kombtar, askund lulet e lamtumirs. Gjithka si nj procesion i zakonshm.

  Kjo nuk duhej t ndodhte. Njerzit afroheshin drejt nj grumbulli tjetr dhe aty e kuptonin se po pritnin pr t br nderimet e fundit. sht pak t thuash se nuk kishte rregull. Kishte rregullim. Megjithat gjra t tilla ndodhin. E pakuptueshme sht prse organizatort kishin caktuar t fliste, megjithse shkurt, n vendin e caktuar pr homazhe, nj figur tepr kontradiktore, Gani Geci, i njohur ndryshe edhe si pjesmarrs n vrasjen e njrit ndr komandantt e shquar t Ushtris lirimtare t Kosovs, trimit t Drenics, Abedin Rexha. N mijra e mijra vet t kishte krkuar LDK nuk mund t kishte gjetur nj person kaq t paprshtatshm, i cili, kur flitej pr bashkim, iu ka kthyer pushkn vllezrve t tij lufttar.

  GAGICA SILLEJ NGA NJRI CEP N TJETRIN, ROLIN E DREJTUESIT E KISHTE MARR ANTON KOLAJ

  Ku ishin shokt, miqt dhe bashklufttart e Jusuf Grvalls, Kadri Zeks dhe Bardhoshit? Ata qndronin n rresht, sepse Komisioni Organizativ nuk ishte kujtuar pr ta, por ishte kujtuar q pikrisht nj Gec t fliste n prcjelljen e martirve. Kush planifikon gjra kaq monstruoze? far lidhje kishte Gani Geci me martirt? A duhej t lejonin familjart e martirve q t prshendes nj njeri i till, n emr t diaspors? Kryetari i LDK- s, Gagica sillej nga njri cep n tjetrin, shpeshher larg ceremonialit, iu pshpriste njerzve se ky organizim sht i familjes, prandaj sht kaq dobt, dhe rolin e drejtuesit e kishte marr nj figur tjetr, po aq kontradiktore, Anton Kolaj. Ky i fundit sillej sikur t ishte zoti i shtpis, kaprdisej dhe jepte urdhra, megjithse nuk ka pasur asnj lidhje me dshmort. Shqiptart n diaspor e bn nderimin e tyre pr dshmort e kombit. Zyrtart e LDK- s, nuk e dim se me far qllimi u munduan ta zbehin kt dit. Ata deshn deri n fund q kjo t ishte dita e tyre, jo e t rnve, jo e familjes, ata deshn t ishte edhe nj dit ndarje, jo dit bashkimi. Ndoshta, duke e marr vesh kt mesazh t ndarjs, ndryshe nga shum vite t tjera, nuk ishte ajo pjesmarrje masive, si edhe ishte pritur.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  MESAZHET E RIKTHIMIT T MADH

  N DITT E RIKTHIMIT T JUSUF E BARDHOSH GRVALLS DHE KADRI ZEKS

  Tre djemt e mdhenj t Kosovs po rikthehen. Kjo sht ndoshta pritja m e madhe q sht prjetuar. Megjithat fjala nuk sht ktu. Fjala sht diku tjetr. Ndrsa ata po vijn s bashku si simbol i bashkimit dhe prjetimit fisnik t flijimit t prbashkt, dikush mundohet t'i grimsoj, t bj rishtas nj rindarje, t rikthej edhe nj her ditt e tija.  Shkruan : BEDRI ISLAMI


  MESAZHI I PAR : ATA ISHIN T T GJITH KOSOVS DHE I PRKASIN GJITH KOMBIT


  Si sht br e ditur edhe prmes mjeteve t informimit, ditn e shtun, 23 shkurt 2002, njzet vjet pas rnies dhe varrimit t tyre, do t bhet rikthimi i martirve t kombit Jusuf Grvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Grvalla, n vendlindjen e tyre, n Kosovn e shtrenjt, e cila tash dy dekada i ka pritur me t njjtin mall si dhe nna Ajshe. I ka pritur me prushin e zemrs s hapur dhe me mallin mbi qerpikun e przhitur, me drithrimn q mund t ket vetm kombi pr bijt e tij t denj dhe me padurimin se ata do t ishin njkohsisht edhe simboli i liris. T gjitha s bashku, prmbledhur n dhimbjen e nns dhe t fmijve, t bashkshorteve dhe t afrmve, kan drithruar kombin. N njzet vite ata u bn pr t gjith brezat aorta e liris dhe vendi i prkushtimit. N t vrtet rikthimi i tyre ka filluar q n astin e rnies, sepse t prjetshmit jan rikthyer gjithnj n gjirin e atdheut t tyre.

  Por, ky sht padyshim nj akt i madh Rikthimi dhe me nj domethnie t madhe. T gjith shqiptart, q npr dekada kan punuar, ndrruar dhe sakrifikuar pr lirin e Kosovs, e kan pritur nj rikthim t till dhe jan t gzuar nga Rikthimi i madh. Po ashtu, ata e din se Rikthimi i tyre, pas njzet vitesh, u b i mundur vetm n saj t lufts lirimtare t shqiptarve n Kosov, vetm nprmjet kryengritjes popullore dhe radhve t liris n Ushtrin lirimtare t Kosovs. Nse do t ishte ndryshe, nse vrtet do t kishte patur Kosova lirin dhe shtetin e saj, si ishte prrallisur aq vite, ata do t ishin rikthyer edhe m par. Por, ata nuk mund t riktheheshin, dhe, po t kishte ndodhur kjo, nj regjim kriminel si ai i Milosheviqit dhe i bastardhve vrass t tij, t cilt e dinin fare mir se rrnjt e liris jan edhe n gjakun e tre martirve, do t kishte br gjithka q ishte e mundur t'i shkulte nga rrnjt edhe varret e tyre, do t thyenin pllakat e prmendoreve, do t shkulnin gjithka q ishte e mundur, sepse gjithka e tyre ka qen e mbetet nj ftes- kushtrim drejtuar popullit pr luft lirimtare.

  Tre djemt e mdhenj t Kosovs po rikthehen. Ata po rikthehen. Kjo sht ndoshta pritja m e madhe q sht prjetuar. Megjithat fjala nuk sht ktu. Fjala sht diku tjetr. Ndrsa ata po vijn s bashku si simbol i bashkimit dhe prjetimit fisnik t flijimit t prbashkt, dikush mundohet t'i grimsoj, t bj rishtas nj rindarje, t rikthej edhe nj her ditt e tija. Si sht thn n lajmrimin prkats, drejtuese e aktit t varrimit sht Lidhja Demokratike e Kosovs, e cila n kt rast bashkngjet pas vets edhe emrat e shoqatave q veprojn n Gjermani. Nj mij hile nuk e ndalin dot at q sht msuar gjith jetn t veproj me hijet.

  Duke prfituar nga fakti se disa nga familja e nderuar e Grvallajve jan tashm n radht e Lidhjes Demokratike t Kosovs, kjo parti ka marr prsipr rivarrimin e tyre. Mirpo ata harrojn se m par se Jusufi t ishte i vllezrve t tij, t cilt m pas kan patur nj rrug t ndryshme nga vllezerit martir, pra m par se t ishte i Hysenit apo i Avdylit, ai ka qen i gjith Kosovs dhe Kosova nuk sht e nuk do t jet kurr m ve LDK, ashtu si nuk ka qen edhe n kohrat m t rnda vetm Lidhje Komuniste apo gjithfar organizimesh tjera partiake. Shpirti i Kosovs sht mbi to, dhe nj pjes e shpirtit t Kosovs sht mbrojtur edhe me gjakun e t rnve n natn e 17 janarit t vitit 1982.

  GJITHKUSH E DI SE NDRRA E JUSUFIT KA QEN BASHKIMI DHE JO NDARJA

  LDK-ja e cila merr prsipr kt akt, e di fare mir se n diaspor veprojn suksesshm edhe parti t tjera politike, t cilat jan deg t partive parlamentare t Kosovs, q kan mijra e mijra vet n radht e tyre dhe jan gjithnj n ngritje. Kjo parti e di fare mir se shokt dhe bashklufttart e Jusufit, Kadriut dhe Bardhit e kan patur t vshtir t ishin n kt parti, sepse n programin e organizats q kan themeluar Jusufi, Bardhi e Kadriu ka qen e prcaktuar qart lufta deri n fitore pr Republikn e Kosovs dhe pr bashkimin kombtar. Shokt m t mir t Jusufit dhe t Kadriut ishin ata q e vazhduan veprn e tyre, q u burgosn dhe nuk u thyen, q u prgjakn dhe nuk u kthyen nga rruga, disa prej t cilve jan tashm martir t kombit. N kahun e Jusufit nuk kan qen kurr diferencuesit e djeshm dhe t sotm, n kahun e martirve kan qen martirt e ardhshm, ata q e jetuan flijimin pr Kosovn si astin m sublim t jets s tyre. Dhe sht e natyrshme t tronditesh kur dgjon n emisionin e lajmeve se "t ndjert do t varrosen n..". O njerz, asnjri prej tyre nuk sht i ndjer. T ndjer jan ata q vdesin n nj shtrat t zakonshm, n astin kur iu ka ardhur koha, por jo ata q ran n fushbetejat e Kosovs. Nuk jan "t ndjer" ata q u bn simbol i dheut t tyre, kushtrim i brezave, ata q u kthyen n t prjetshm. Mos e harroni kt, sepse ata kan qen fara e liris s ardhshme, asti i shndrrimit t lodhjes n shpres, preludi i gjithkaje q sht sot n Kosov. Gjithkush e di se ndrra e Jusufit ka qen bashkimi dhe jo ndarja, ka qen e prbashkta dhe jo e veanta, dhe kt e din t gjith t afrmit e t rnve. Pikrisht sepse kishte simbol bashkimin dhe po prgatiste bashkimin e madh, at e vran. Pikrisht sepse kishte gjetur shok t denj t veprs s tij si Kadriun, i vran n pritn e nats s 17 janarit. Ve e ve, secili prej tyre ishte i rrezikshm pr Serbin dhe regjimin fashist t saj, por t prbashkt ata nuk ishin m vetm t rrezikshm, por edhe marathonomak t shpress s liris. Pishtarin e tyre deshn ta shuajn s bashku me jetn e tyre. Ndodhi e kundrta, si me errat e mdha, q shuajn zjarret e vegjl dhe ndezin zjarret e mdhenj. sht nj fakt q nuk mund ta shkulin as 100 LDK po t kishte: Jusufi, Bardhi dhe Kadriu jan t t gjith Kosovs, jan simboli i saj i prbashkt, dhe e gjith Kosova po prgatitet t'i pres. Jasht saj nuk mund t dal askush. Duke qen t t gjith Kosovs, ata jan po ashtu t t gjith kombit.

  JUSUF GRVALLA, KADRI ZEKA E BARDHOSH GRVALLA- FLIJIMI DHE VDEKJA SI PRJETIMI M I BUKUR


  MESAZHI I DYT: MESAZHI I FLIJIMIT

  Jo shum koh para se t vritej, Jusuf Grvalla iu ishte drejtuar autoriteteve prkatse gjermane pr t ndryshuar vendqndrimin e tij, sepse donte t ishte m i sigurt dhe ndjehej i rrezikuar. Me njrin nga miqt e tij t ngusht ai kishte shprehur dyshimin se edhe mund t vritej, sepse e dinte se ndiqej. Pastaj kishte br disa poezi t bukura, si pr t dashur pr t ln edhe nj mesazh t fundit n astin e ikjes prej nesh. Njlloj si ata njerzit q duke ikur prshndesnin me dorn e ngritur lart, ai kishte br poezit e tij si shkndijim i rall. E njjta gj kishte ndodhur edhe me Kadri Zekn. Militanti i njohur, publicisti po ashtu i njohur militant dhe oratori i demonstratave t mdha shqiptare, e kishte ndjer se nj dit, ndoshta edhe shum e afrt kjo, mund t ishte n ditt e fundit t tij. Shokt drejtues t organizats nga Prishtina i kishin drguar fjal se nuk duhej t ekspozohej edhe aq shum dhe se duhej t ruhej, por ai vetm sa kishte tundur kokn mendueshm dhe t nesrmen prsri kishte dal n udht e demonstratave. Sepse ishte nj uragan q nuk mund t ndalej. Si pr t dashur t bnin sa m shum n ditt q kishin para vets, ata kishin shpejtuar pr t br sa m shum demonstrata masive, n t gjitha sheshet e Evrops, kishin shpejtuar pr t'u takuar me njri- tjetrin dhe pr t hedhur themelin e nj lvizje t re ilegale, e cila, duke patur si yll t saj polar lirin e Kosovs, kishte edhe qiellin ku ishte vendosur ai yll, bashkimin kombtar. Gjithka e kishin ditur dhe pr gjithka ishin prgatitur. Si pr t dashur pr t vn gjithka n vendin e vet, si nj mesazh lamtumire, Jusufi kishte shkruar:

  "N ball t ktij populli dhe t kmbt e ktij populli, flijimi dhe vdekja pr realizimin e aspiratave t tij do t na vijn si prjetimi m i bukur e m fisnik n gjith jetn".

  Ishte nj brez i ri q kishte dalur n skenn e historis dhe kishte dalur me mesazhin e flijimit, si prjetimi m i bukur. N dy dekada pas rnies s tyre, mesazhi i flijimit do t ishte prgjithsisht mesazhi themelor i gjith atyre q ishin ngritur pr lirin e Kosovs. Nj mesazh t till do t mbartnin me vete Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, Ali Ajeti dhe Hasan Ramadani, Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, do ta mbartnin Adem Jashari dhe Fehmi Lladrovci, i gjith ai brez q kishte patur si simbol t tij pikrisht martirt e nats s 17 janarit t vitit 1982. Momenti i flijimit kishte ardhur n astet sublime t jets s tyre. T gjith ata kishin ardhur n fushbetejat e Kosovs nga "Shkolla e Flijimit" e Jusuf Grvalls dhe e kishin patur at gjithnj Msuesin e tyre t madh. far i kishte br kta njerz t ishin t prmasave t tilla, t prmasave t jashtzakonshme, t cilt edhe flijimin e prjetonin si astin e tyre m t bukur?

  NJ FLIJIM I TILL KA LIDHJE ME JETN

  Kur i vran, kishte rn nata e 17 Janarit. Dhe ishte nj nat e ftoht, me dbornat q ende kishin mbetur n atit e shtpive dhe n ant e rrugve, me pemt ende t ngrira dhe me gjithka n t ftohtt e atij vendi verior. Ishte njra nga pritat klasike serbomadhe, e prgatitur prej kohsh dhe e menduar mir. Ata, tre djemt e Kosovs, ishin nisur pr diku dhe kjo ishte nj nisje q duhej t ndrpritej pr regjimin serbomadh, por ishte njkohsisht nj nisje q ishte pritur nga populli i Kosovs. Mes ndrprerjs dhe pritjes ishte jeta e tre martirve. Ata shkuan edhe ashtu drejt pritjes s popullit t tyre, sepse kishin mbartur mbi vete aktin e madh t flijimit. Pr serbomdhenjt duhej
  hedhur n er nj nisje e till, sepse, ndrsa nisja dihej, ishte e leht t merrej me mend edhe vazhdimsia e saj. Pikrisht sepse nuk u ndrpre ajo nisje, qoft edhe me plumbat e nats s 17 Janarit, ata po rikthehen t prjetshm. Megjithat, n at janari t vitit 1982, gjithka q kishte qen e prgatitur n nett e zeza t pushtimit serbomadh, kishte qen e ditur pr tre djemt e Kosovs. Jusufi, Kadriu dhe Bardhi nuk e kishin ditur orn, ditn, vendin, por e kishin ditur se kjo mund t ndodhte n secilin ast q do t vinte, n nj t ardhme jo t largt. Ndaj kishin shpejtuar pr t br gjithka q do t mundnin. Por kishin shpejtuar gjithashtu edhe pr t dhn shembullin e madh t prgatitjes s ides s flijimit. Dhe nj popull q sht i prgatitur t flijohet, ai sht i denj pr lirin e vendit t tij. Kam qen n at vend, n at rrugin ku ata jan vrar, 15 vite pas rnies s tyre. Kam ecur i heshtur n at rrugin, q ende duket sikur thot dika dhe kam krkuar me mendimin tim udhn e fundit q kan br, q nga asti i daljes npr nat nga porta e shtpis deri tek garazha e makins. Kam prfytyruar astin e ndezjs s makins, njerzit si kapuon t zinj, q u jan afruar npr terrin e nats dhe t shtnat mbi gjoksin e tyre. N at rrugin 15 vite m von ishte heshtje, dhe, duke dashur t'i prfytyroja t gjitha, e kisha t vshtir t mendoja pr astin kur ata e kishin prgatitur veten me iden e flijimit. Ai nuk kishte qen nj ast i vetm. E gjith jeta e tyre e ndrgjegjshme drejt liris s Kosovs kishte qen nj prgatitje e till. Dhe asgj nuk kishte ndodhur rastsisht, edhe n t ardhmen asgj nuk do t ndodhte rastsisht. At nat, kur ata jan vrar tinzisht dhe mizorisht, un isha mijra kilometra larg ksaj rrugine, n vendlindjen time, n Shqipri. Lajmi i vrasjes s tyre kishte ardhur edhe n redaksin e gazets ku punoja ather, dhe gjith kohn ata q punonin n sektorin e Kosovs po merreshin me prgatitjen e lajmit dhe komentin prkats. Shkrimi sillej e sillej e nuk zinte vend. Pastaj n redaksi kishte ardhur nj shkrim nga lart, si thuhej ather, me titullin "Serbomdhenjt po ia vrasin djemt Kosovs", i cili u botua si shkrim redaksional. N ditt e mpasme kam pyetur disa her se cili kishte qen autori i shkrimit, dhe shum m pas m than se shkrimi kishte qen prgatitur nga Enver Hoxha. Kt e them thjesht si fakt publicistik, por m shum se kaq ishte jehona e asaj vrasje n shpirtin e rnduar nga plagt t Kosovs, e cila shum shpejt iu gjeti atyre vendin q duhej, vendin e Martirve t prjetshm. Ata po rikthehen. Rikthimi i tyre do t thot se ideja e flijimit sht hedhur tashm jo n ngritjen e nj ure, nj kshtjelle, sado e lasht qoft ajo, por n themelet e nj jete. Dhe kjo sht m e fuqishme se urat, m e prjetshme se kshtjellat. Nj flijim i till ka lidhje me jetn.

  SHIKIMI I MENDUAR I JUSUFIT, SYT E THELL T KADRIUT, PRANVERA E SYVE T BARDHOSHIT  MESAZHI I TRET :

  Kosova hyn e mbetet n syt e tyre N jetn e do njeriu ka nj kryefjal, ka dika t dashur vemas, t paprsritshme dhe njkohsisht t gjithpushtetshme. N jetn e martirve kryefjal ishte Kosova. Ajo hyri dhe mbeti n syt e tyre. Shikoni edhe nj her me vmendje, prqndrohuni n shikimin e menduar t Jusufit, n syt e thell t Kadriut apo n pranvern e syve t Bardhoshit. Aty ka dika t prbashkt. N syt e tyre jan lumenjt q rrjedhin an e knd Kosovs, valzat q ngrihen tek prplasen shkmbijve, dbornat e bardha si ndrrat e nnave; jan peisazhet e thyera t Kosovs dhe vargmalet e saj, bjeshkt e Sharrit dhe pikllimi i Rrafshit t Dukagjinit; pishnanjat ku rndojn dbornat dhe errat q rrshqasin mbi gshtenjat e mome q pikojn frytet e reja; jan grunajat e Fush-Kosovs dhe bardhsia e iavics; ushtima e zemrave, si n grykn e Kaanikut fjalt e stuhis; rrrugt e pafund drejt mmdheut dhe kodrinat rreth e rreth Drenics; qielli verior i Mitrovics dhe deti i Sarands. Ata nuk u ngopn kurr me Kosovn. Ai vend- ndrr ua vodhi zemrn dhe ua oi diku larg. Shpeshher jam ndalur n copzat reale t jets s martirve. Jam munduar t shkpus at moment t veant kur njeriu tashm nuk i prket vetvets, por i takon mmdheut, at ast t paprsritshm, kur e ndjen n t gjith prmasat e tua se tashm ka edhe nj prmas t re; mosngopjen me vendin ku ke lindur. Jam munduar t shkpus dika t veant, si t thuash krejt vetjake, n jetn e tyre; at momentin e shkputjes nga e zakonshmja dhe kthimi drejt t ngulitshmes, t prhershms.

  CILI KA QEN NJ AST I TILL?

  Q t tre, Jusufi, Kadriu dhe Bardhi kan qen antar t organizatave ilegale t kohs, t cilat ishin ngritur kundr perandoris s t keqs. Si do t mund t thonte Horhe Luis Borhes, Serbia ishte "perandori thikash t ftohta mizore q thernin fyte njeriu". Ata ishin ngritur kundr ksaj perandorie, jo vetm me bindjen se kjo ishte e drejta e tyre, por edhe detyra e tyre. Prcaktimi pr t qen pjestar t organizatave ilegale nuk ka lidhje me asgj tjetr vese me dshirn fisnike pr t br Kosovn, ashtu si e kishin ndrruar dhe si e kishin dashur brezat q kishin shkuar, si e ndrronin brezat e ardhshm. Ishte nj detyr fisnike, tepr e vshtir, pr t mos thn disi e jashtzakonshme, por q duhej br. Nuk kishte lidhje ajo me nj kafshat buk m shum, me nj komoditet m tepr, ajo kishte lidhje me hallet dhe fatet e kombit. Jusufi dhe Bardhi ishin antar dhe drejtuesit kryesor t LNKVSHJ- s, ndrsa Kadriu ishte antar dhe ndr drejtuesit kryesor t OMLK- s. Pr t rinjt e sotm inicialet e msiprme nuk duhet t thon shum, megjithat e rndsishme sht se ato ishin dy organizatat kryesore ilegale n vitet '80, t cilat kishin t njjt n programin e tyre lirin e Kosovs dhe bashkimin me shtetin am, Shqiprin. Kt e shpallnin haptas, pa patur frik se mund t'i quanin irredentist, nacionalist, si i kishin shpallur.

  EDHE LARG KOSOVS EDHE NJKOHSISHT DREJT ZEMRS S SAJ

  Duke e ditur se jetike ishte liria e Kosovs, dhe se gjithka q kishte qen deri m ather e mbyllur, e ndrydhur, gjith ndrrimet dhe gjith dshirat e pranguara mund t shprthenin vetm n lirin e Kosovs. Ata nuk e donin at gjysm liri e gjysm robri t pas vitit 1974, at gjysm kushtetut robrie, e cila mund t hiqej dhe t dilte ajo e vrteta, kushtetuta e tankeve dhe e gjakosjes; ata donin Kosovn e mosvarme, si hap t par drejt rrjedhjs s natyrshme t t gjith lumejve drejt detit t bashkimit.

  Jusufi, Kadriu dhe Bardhi ishin "njerz me dosje". Menjher pas demonstratave t vitit 1968 UDB-ja kishte ngritur dosjet prkatse. Ishin shkruar aty prgjimet e para dhe ndjekjet npr nett e terrta;
  takimet e zakonshme dhe letrat drguar t burgosurve me porosin: "Mbahuni, nuk jeni vetm, t gjith jemi me Ju"; burgosja e par e Jusufit n fillimet e vitit 1970 dhe hetuesia e ashpr; fjalt e thna ushtarve shqiptar: "Msoni mir armn se nj dit do t na duhet"; takimet e fshehta dhe traktet q hidheshin n t gjith Kosovn, poezit e vllimit t par poetik "Fluturojn e bien", si pr t dashur pr t thn t vrtetn tragjike q do t mund t vinte m von; fillimi i krijimit t skems pr t denigruar figurat mitike t tyre, deri tek pasditja e 14 dhjetorit t vitit 1979, kur Jusuf Grvalla "ftohet" pr nj bised informative n milicin serbe. Pas saj, pr disa jav ai ishte n nj rrugtim t pazakonshm, larg Kosovs dhe njkohsisht drejt zemrs s saj. Drejt Bardhoshit dhe Kadriut dhe njkohsisht s bashku. Nuk e di se far ka menduar Jusuf Grvalla n ato aste t rnda t
  largimit, n mesin e dhjetorit t vitit 1979, kur fillikat ecte n tunelin 8 km t gjat n kufirin austriak, me nj llamp dore, i rrahur nga errat dhe i przhitur nga malli q kishte filluar t'i trokiste n t gjith qenien e tij. N ato momente m shum se gjithka ka rnduar pesha e mallit pr Kosovn q kishte ln pas, pr gjith peisazhet e saj dhe pr rrudhat e mallit t nns Ajshe, pr fmijt q kishin mbetur n kujtesn e tij mbshtetur pas dritars n Kodrn e Diellit, n at nat t ftoht dhjetori, e mbi gjithka me mendimin se a ishte i drejt ai largim i prkohshm, a mund t kishte br ndoshta m shum duke qndruar n vendin e tij.

  Jusuf Grvalla i takon atyre njerzve q edhe duke u larguar e marrin atdheun me vete, sepse pr ta, m par se atdheu t jet n peisazhin dhe n njerzit, sht n zemrn e tyre. Ata e mbartin kurdoher nj pjes Kosove me vete, e mbartin prjetsisht, dhe kur kthehen n dheun e nns, e risjellin at n prmasat e reja t tragjizmit t tyre dhe t epiks s tyre. Kjo ndodhi edhe me Bardhin e Kadriun. Ata e mbartn me vete nj pjes Kosove, dhimbjen e saj dhe ndrrn e saj, e shpalosn n demonstratat dhe n gazetat, n takimet dhe n fjalt, dhe tani q po kthehen, tani q erdhi asti i Rikthimit t madh, pra ai ast i pritur n njzet vite, ata po e risjellin. Ai cep i vogl i dheut t huaj, diku n afrsi t Shtutgardit, edhe sikur t ishte n qendr t Kosovs nuk do t mund t ishte m shum i vizituar nga mijra e mijra njerz, m shum i prskuqur nga flamurt e kombit, m shum i dallgzuar nga gjelbrimi i luleve, m sublim dhe solemn. Kjo ndodhi sepse martirt e kishin mbartur me vete nj pjes Kosove, dhe njerzit shkonin aty si tek dika e afrt, e prekshme, e njohur. Tash, pasi ata po rikthehen, ai vend do t jet njlloj si mijra e miliona vende t tjer, e megjithat do t'i mbetet dika nga epoka e Jusufit, Kadriut e Bardhit, do t'i mbetet dika nga prgjakja e Kosovs, nga prgjakja e asaj nate janari t vitit 1982 dhe nga ky Rikthim. T paktn do t jet nj vend i njohur n historin e ringritjes shqiptare, sepse aty sht br ringritja e zemrs.

  Shikoni o njerz edhe nj her me vmendje syt e martirve dhe do t gjeni nj copz t prflakur t Kosovs. Ata e kan mbartur me vete at, e kan mbartur at deri n prjetsi. Dhe si t till ata jan br sinonim i njri- tjetrit. Si bijt e mir q bhen sinonim i dheut t tyre.

  PRSE DO T MBETEN N HISTORI GRVALLAJT E MDHENJ DHE ATA T VEGJLIT

  Grvallajt e mdhenj dhe Kadri Zeka po bhen gati t shkojn rishtas n pragun e shtpis s ngroht q quhet Kosov, prej s cils ikn n nj nat dhjetori. T vegjlit po bhen gati t mbesin t till. Grvallajt e mdhenj po bhen gati t shkojn n prjetsin e kujtess s kombit, n dheun e tyre, t cilit iu prkushtuan deri n fund, me gjith prmasat e jashtzakonshme t shpirtit t tyre.

  T VEGJLIT PO BHEN GATI T MBESIN N MESKINITETIN E TYRE

  T dy palt, edhe Grvallajt e mdhenj, edhe ata t vegjl, do t mbesin n historin m t re t Kosovs, por mjerisht krejtsisht ndryshe. Prapa u vjen historia. Duke shkruar kt cikl shkrimesh pr Rikthimin e madh t martirve, rastsisht mu kujtua nj vjersh e hershme, tepr e hershme, e trevave t jugut t Shqipris. N t thuhet: " Kush je ti more burr, q krkon letrat e mia, Un jam Ismail Qemali, Prapa m vjen historia".

  Edhe Grvallajve dhe Kadri Zeks, iu ka ndodhur ashtu si Ismail Qemalit; prapa u vjen historia. Kjo sht dshmia m e sakt q mund t thuhet pr ta, pr ata jan njerz q tashm jan kthyer n pjes t historis s kombit q i prkasin.

  T dshmoj nj fakt tepr t zakonshm: S bashku me mikun tim Lulzim Jashari, t birin e Adem Jasharit, menjher pas prfundimit t lufts s Kosovs ishim mysafir n shtpin e halls sime, tashm tepr e moshuar, mbi 80 vjeare. Ashtu e plakur, mbante n duart e saj dorn e Lulzimit dhe pyeste pr luftn. Pastaj pyeti pr mua dhe n nj ast tha: "Kam pas frik se mos t ndodh si me Jusuf Grvalln". - E ku e di ti kush sht Jusuf Grvalla? - i thash n mirdashje. Plaka e moshuar, n at fshat t largt t rrethinave t Puks, dekadash mbytur n hallet e saj, ngriti kokn dhe tha: "E di, e di. Kush nuk e di se kush sht Jusuf Grvalla, ai nuk e di Kosovn.

  Kush nuk e di se kush sht Adem Jashari, ai nuk e di Kosovn". Pastaj plaka heshti dhe n rrudhat e syve un i pash shqetsimin e saj. Grvallajve dhe Kadri Zeks u vjen pas historia. Ata do t mbesin aty.
  PRSE DO T MBETEN N HISTORI GRVALLAJT E MDHENJ?

  Ata ishin t part q solln n mendimin politik intelektual iden e flijimit, si prjetimi m i bukur, dhe ky flijim t ishte te kmbt dhe n ball t popullit. Ata solln t part iden e bashkimit t forcave progresive, si ujvar e mendimit politik dhe filozik dhe si promotore e energjive njerzore. Deri m ather kjo kishte qen e mangt ose nuk kishte qen e asnjllojt. Ata solln t part iden e lirimit, edhe prmes kryengritjes popullore, edhe n kushtet kur nuk dukej asgj n horizont. N vitin 1981 Jugosllavia ishte e prkdhelura e Perndimit, megjithat ata u ngritn pr t jerrur perden q kishte mbshtjell tragjizmin e nj kombi, dhe pr t shpalosur t vrtetn ashtu si ishte. Ata nuk ndjen nevojn t'i bnin "amin" Perndimit, pse ai kishte nj t prkdhelur, ata u ngritn pr t'i treguar atij se po trajtonte e prkdhelte nj fenomen q do t pjellte disa luftra, ashtu si edhe ndodhi. N vitin 1981 askush nuk e besonte kt, por dy dekada m pas kjo ishte e qart pr t gjith Perndimin. Perndimi ishte vonuar, edhe nj her, dy dekada. Mesazhi i Rikthimit t tyre sht n faktin se tashm Perndimi nuk ka pse t vonohet m.

  Ata prvijuan iden se udha ishte e gjat, nuk ishte nj udh e shkurtr, thjesht shtitje, por nj udh e veante, e prgjakshme, gjithsesi e mundimshme. Ata ishin t gatshm t prballonin kt rrug. Por pr t prballuar kt rrug duhej ndjenja sublime e prijsve, e liderve, q ishin t till, jo me dekrete, por me vizionin e se ardhmes.

  Grvallajt dhe Kadri Zeka e kishin kt vizion dhe ishin po ashtu t denj pr t mbartur kt vizion. Le t kthehemi n natn e 14 dhjetorit t vitit 1979. Pak aste m par i kishin bastisur shtpin udbasht serb. Qetsisht, si njeriu q e ka ditur se kjo do t ndodh, Jusufi do t thot: "Asgjasend. Kurgja nuk qenka br. Tash pr tash kjo sht rruga jon e vetme. Sot burgu. Nesr mali. Pasnesr liria". Dhe n at moment, kur pikllimi i ndarjes ishte i rnd si bjeshkt e Kosovs, i thot t shoqs, Syzans: "Msohu t jetosh pa mua, fmijt mos mi l pa shkoll". Asgj m shum. T tjerat ishin t teprta. Ai tashm nuk i takonte vetvets. Ata solln risin tjetr; edhe kur duket se mosmarrveshjet jan t prhershme, prsri gjenden udh pr t patur nj emrues t prbashkt. Bashkimi i tyre me Kadri Zekn ishte moment kthese, momenti i riprtritjes s energjive kombtare, ndaj edhe i vran. Tani po prgatitin t'i ndajn. Ata mbeten t prjetshm, por ata edhe do t bashkohen nj dit.

  FAR PO HARROJN GRVALLAJT E VEGJL?

  Merrni nga fjalt e mija ve at q nuk sht ndarje. Ky varg poetik sht i Jusuf Grvalls. Nga t gjitha vargjet e tjer t mrekullueshm t tij, jam befasuar n sinqeritetin e jashtzakonshm t ktij vargu. "Merrni ve at q nuk sht ndarje"E thn nga thelbi i shpirtit, njeriu q ishte ngritur pr t br bashkimin nuk mund t dshironte ndarjen. Sepse ai kishte risjell edhe nj her iden e madhe, se atdheu sht mbi gjithka. Ai sht i pari, t tjerat vijn pas. T vegjlit prpiqen t vn sot m par familjen e pastaj atdheun. Ata ishin ngritur pr atdheun dhe jo pr fshatin e tyre, jo pr nj rrip toke, sido q i thonin emrin, nuk ishin ngritur pr luginn e fshatit t tyre, pr rrugicat, por pr t gjith Kosovn, pr t gjith kombin.

  Jusufi e kishte dashur kt dhe si askush tjetr edhe i kishte knduar mrekullisht se "Kngt e mija jan z i but i fushs, i bagtis, i dllinjave t livadhit ton". Ata e kishin filluar jetn e tyre nga
  rruginat e fshatit pr t qen t t gjith kombit, dhe jo pr t'u kthyer prsri n rruginat e nj fshati a t nj lagjeje. Edhe kur kishin shkruar pr degt e bajameve t lulzuara n streht e shtpive,
  ata kishin menduar atdheun. Ata kishin familje, dikush prej disa vitesh, dikush t porsangritur. Dikush sapo kishte filluar t'i gzonte fmijt dhe ndonjri nuk kishte arritur ende. Por m par ata kishin atdheun. M par ata kishin shokt. Nj nat m par se t vriteshin, m 16 janar 1982, rreth 30 vet kishin qen n shtpin e nj shoku t tyre, quhet Murat Kryeziu, pr t par filmin dramatik "Grsheti i luftrave". Sikur ta kishin prgatitur veten se far do t vinte nj nat m pas.

  Dhe kur kishin mbyllur syt nn qiellin e ftoht dhe t huaj, qindra e qindra kilometra larg vendlindjs, ata kishin thn: T fala Kosovs. Nuk kishin thn t fala shtegut ku kemi lindur, si duan t pshprisin t
  vegjlit. Mos i ndani t pandashmit. Askush n Kosov nuk do t'ua dij pr t mir, nse t prhershmit, t prgjakurit e prbashkt, do t jen tashm larg njri- tjetrit. Gjaku i tyre ka rrjedhur n gjoksin e njri- tjetrit, ka strpikur zemrn e njri- tjetrit dhe sht br i njjt.

  Prse doni ta ndani? Merrni nga fjalt e Jusufit ve at q nuk sht ndarje. Ai e ka thn kt mrekullisht. Njzet vite ata kan qndruar ashtu, t mbshtetur tek njri- tjetri, vazhdim dhe plotsim i njri-tjetrit. Simbol i bashkimit. Prse doni t bni nj simbol t grimcimit?

  Kushdo mund ta ndjej hallin tuaj. Por t jeni t bindur, se ashtu t ndar nn Ajshes tani do i mungoj njri djal, Kadriu, fjalt e zemrs pr t cilin ajo i ka thn si edhe pr Jusufin dhe Bardhin.
  Ata solln risin e ndjekjs pas. sht shembull i rrall ky, q tre t rn t bhen themelvns t nj lvizje t re politike gjithkombtare, e cila do t kishte prmasat e saj t jashtzakonshme n vitet 1998 dhe 1999 n Ushtrin lirimtare t Kosovs dhe n ata bij t mdhenj q u dshmuan se kishin msuar prej idoleve t tyre iden e flijimit. Kt nuk kishin patur koh ta msonin t vegjlit. Ata kishin nisur t mrmritnin me vete dhe t numronin gabimet. Kishin harruar se n luft ndoshta edhe mund t gabohet. Kishin harruar se nj luft edhe mund t humbet. Por kishin harruar po ashtu se ai q nuk lufton sht prjetsisht i humbur. N gjurmt e Jusufit ecen disa gjenerata. Ato e bn historin. Historia e nj kombi nuk shkruhet prmes konferencave t shtypit t dits s premte. Kush mund t thot sot se far ka thn Rugova n konferencat pr shtyp t t premteve t muajit janar 1997?
  Por, n ann tjetr, gjithkush e di se n ditn e fundit t ktij muaji ran Zahiri, Edmondi dhe Hakifi.
  Grvallajt e mdhenj do t mbesin n histori, q edhe t vrar, qindra e qindra kilometra larg, ata e bn nj cop tok t huaj po aq t njohur, e ndoshta m shum t njohur se do cep shqiptar. N cilin cep t kombit, deri n 5 marsin e vitit 1998, kan qen aq shum njerz n njzet vite me rradh? N secilin janar dhe n shum dit t tjera. T vegjlit e kan harruar kt fakt t madh. Kjo harres e tyre do t mbetet mjerisht n historin e rindarjs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  DY VJETORI I NDARJES
  PRVJETOR
  Jusuf Grvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Grvalla frymuan pr Kosovn dhe n t njejtn dit dhe n t njejtin vend u vran. Pr 20 vjet ishin t varrosur pran njri tjetrit, ishin t nderuar nga populli i Kosovs pr veprn e tyre. Ata tashm nuk i takonin vetm nj Partie, nuk i takonin vetm nj familjeje, me ata ishte familjarizuar e tr Kosova me ndarjen e dhembjes pr vrasjen e tyre nga okupatori serb.

  Nga viti 1982 kur u vran e deri para dy viteve, dshmort Jusuf Grvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Grvalla, prkujtoheshin me pietet dhe ishin frymzim bashkimi dhe rezistence kundr okupatorit serb,

  Tash u bn dy vite nga ndarja fizike e varreve t tyre, me nj akt politik t mbeturinave n Lidhjen Demokratike t Kosovs, duke lnduar idealet e atyre q i kishin respektuar pr dy decenije me radh.

  E tash ka ka mbetur nga e gjith kjo ??

  Do t prkujtohen si dat e ndarjes s padrejt dhe me qllime politike !!

  Jan dy shkaqe q mbeturiant n Lidhjen Demokratike t Kosovs bn kt akt makabr :

  1.) Sipas filozofis politike t LDK-s, Kosova sht okupuar n vitin 1990 dhe rezistenca pr lirin e Kosovs ka filluar me LDK-n, me kt rast duke kontestuar Lvizjen politike lirimtare prpara vitit 1990 !!

  2.) Puna sistematike propagandistike me qllim t vrtetimit t versionit t Tanjugut dhe UDB-s se me 17 janar 1982 n Studgart n nj qrim hesapi u vran tre emigrant nga Kosova, version ky i prhapur pastaj dhe i mbrojtur nga Lidhja Komuniste e Kosovs. Madje njeri nga prijsit shpirtror i LDK-s ka shkruar edhe nj dram (Misioni S. Hamiti) n tentimin pr vrtetimin e ksaj teze t Tanjugut dhe UDB-s (sherbimit sekret policor t ish Jugosllavis) !! Kjo mund t kuptohet vetm tentim pr t arsyetuar pozicionet e ndyta antikombtare t tyre n periudha t antarsimit dhe mrizimit n Lidhjen Komuniste t Kosovs, t asaj Lidhjeje q kishte burgosur me mijra shqiptar, q kishte detyruar mijra t tjer t emigrojn jasht vendit, t asaj Lidhjeje Komuniste q kishte vrar dhe plagosur me mijra shqiptar t tjer !!

  Edhe ksaj radhe dhe gjith herave tjera do t dshmojm se kjo tendenc pr falcifikimin e historis do t dshtoj. Nuk lind gjithka me formimin e Lidhjes Demokraike t Kosovs dhe me momentin kur Ibrahim Rugova e ndrron librezn e Lidhjes Komuniste t Kosovs me librezn e Lidhjes Demokratike t Kosovs !! Okupimi i Kosovs dhe rezistenca pr lirin e saj nuk lind me momentin kur lind Partia dhe kur kndellet nga jugosllavizmi kryetari i LDK-s !!

  Edhe ksaj radhe dhe gjith herave tjera, do t dshmojm se dshmort Jusuf Grvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Grvalla, jan nderuar dhe prkujtuar nga populli i Kosovs pr 20 vjet me radh, pr faktin se ishin barts t organizimit politik pr lirin dhe Pavarsin e Kosovs. Ata ishin n ball t organizimeve politike pr ndarjen e Kosovs nga Serbij dhe pr kt jan vrar nga Serbija.

  Kosova ka pasur dhe ka me qindra bela dhe belagjinj n qrime hesapesh pr hesape nga m t ndryshme, por popullit t Kosovs nuk i ka shkuar ndrmend t i prkujtoj dhe nderoj ata q jan vrar nga belat private. Edhe nderimin 20 vjeqar n varrezat e Stutgartit e ka br me bindjen se nderon bijt e vet q kan rrezistuar (para fillimit t rezistencs s LDK-s -1990) kundr okupatorit dhe pr at arsyse jan vrar nga okupatori serb.

  Tash i turpruari mundohet t bj shok !! Rezistenca ka fillue me ata, me 1990, me LDK !! Ata q u vran m heret jan vrar n qrim hesapi si kan propaganduar sa ishin vet antar t Lidhjes Komuniste t Kosovs !! E pr kt n vitet `80-ta u shkruan edhe qindra artikuj gazetaresk n RILINDJA, Komunist madje edhe nj dram !!

  T harroj dikushi dhe gjithkushi se me 1990 filloj rrezistenca n Kosov !!

  T harroj dikushi dhe gjithkushi se nderohet pr bela dhe belagjinjt ndrshqiptar t fardo tipi qofshin si bn Ibrahim Rugova me Akademit e tij prkujtimore !!

  Shefqet Cakiqi - Llapashtica
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 17-01-2004 m 14:44
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  REAKU, SI PREKAZIZGJUAN BOTN, POR JO IBRAHIM RUGOVN !!
  SKANDALOZE
  Pse nuk po turprohet askush rrotull tij pr t ??!!  Ktu n foto Rugova po orvatet me nj lopat t bj namin, n nj nga fushat ku sheh ndrr t nxjerr ardhmri financiare e politike, qoft pr veten apo t tjert. Ai sht presidenti i Kosovs, dosido. Koh m par presidenti ka mbajtur dy akademi, pr dy njerz t vrar n rrethana ende t pandriuara, njri para masakrs s Reakut, pak dit, m 11 janar 1999, e tjetri, pas lufts. Pr kt t fundit pati disa komentime t pakndshme, n t njjtn dit ku mbahej akdemi dshmori, n t njjtn sall, e ai nuk ishte aty, natyrisht. Nj nga figurat qendrore t Kosovs, Adem Demai, akuzoi Rugovn se trafikantt e drogs po i nderon si heronj, ndrsa shmang nderimet e duhura pr njerzit e duhur, u ankuan t tjert.  N vitin e pest t flijimit biblik t Reakut, pr rndsin e t cilit skemi pse riflasim ktu, dr.Rugova nuk e sheh t arsyeshme t prunjet atje, t bj nderimet e presidentit t Kosovs, nse jo t zemrs s tij, t personit t tij, t formimit t uditshm t tij. Kt se bri as pr Prekazin, ndrkoh q diku kah mesi i lists s dekoratave e ka futur diqysh si me marre emrin e Adem Jasharit, por jo sipas gradave q ia dha lufta e tij- komandant legjendar. Fjalt po bhen t teprta, vjet pr vjet, prvjetor pr prvjetor duke qar drrasa pr kt funksionar e pr punrat e tij. Tr bota ktheu kokn kah Kosova, pas Prekazit e Reakut, ndrsa ende mbi kt dhe Kosove ka disa njerz q nuk kan shkelur as n Reak, as n Prekaz, aty pran dshmive t flijimeve historike pr Kosovn. Nga ata njerz, m i njohuri sht Rugova, Ibrahim. Duket se edhe m tej m i rndsishm mbetet biznesi. N rregull. Por, kto biznese t lira, e t palira, t hapta e t fshehta, kurr nuk do t bheshin kshtu si po bhen pa Reakun, pa Prekazin, pa Glloxhanin.e qindra vende t shenjta t Kosovs s lodhur e drrmuar nga lufta. Njerzit jan msuar pa Rugovn, askujt si bie n sy injoranca e tij n manifestime pr dshmort. Por, nj njeri si ai, kaq indiferent ndaj pjesve m t rndsishme t kombit, nuk mund t rrij gjat n sken dhe t hiqet si president i t gjithve, apo i unitetit t popullit. Ai sht simbol vetm i hajnis momentalisht dhe i unitetit t atyre njerzve q kurr skan shkelur n Reak, Prekaz, Glloxhan

  Reaku, si Prekazizgjuan botn, por jo Rugovn. Pse nuk po turprohet askush rrotull tij pr t? (ER)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  636
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kur shkruan ky far Shefqet Cakii - Llapashtica ,pr ksi problemesh t ndrlikuara mardhinesh mbrenda shqiptare ,t bn t vjellish me plotkuptimin e fjals .
  Ky njeri ,pasi viziton klubet shqiptare pr do dit edhe shkruan me t ndgjuar t fjalve npr ajtore .
  Ktij lloj njeriu n do shkrim t tij duhet kujtuar se jo do injorant i shkolluar ,si puna e tij mund t quhet intelektual ,por as burgu sllav q ke vuajtur ata dy apo tre vite nuk t bn Atdhetar ( dhe duhet i kujtuar se far roli ka lujtuar n burg ) .
  do shkrim i ktij njeriu nxit vetm urejtje e pramje jo vetm n shtypin e shkruar por edhe ate elektronik .
  sht njeri i pavendosur dhe jo serioz ,ndron bindje e raporte sipas interesit personal .Pra ndron gzof si gjithmon ,ka sht interesi i tregut pr momentin .Njher ishte me LDK-n dhe i thurte lavde e himne dr. Rugovs e LDK-s e shkonte aq larg sa q vesht plag ti bnte me fjalt si p.sh. '' Lumt t na q zoti na e drgoi dr. Rugovn n kt situat kritike'' apo '' Lum t na q kemi dr. Rugovn se vej halli pr ne ,se ka kishim me hequr '' e tjera e tjera ( dhe po kta fjal i thonte at koh edhe ky Jakup Krasniqi u UK-s ,poashtu Hydajet Hiseni i Rexhep Qoses , Bardhul Mahmuti, Basri Masmurati e shum e shum t tjer koqalosh t tjer t kamuflluar ) . Mandej ndroi pazari ,u hap tregu i ri lufta n Kosov .E ky Shefqet cakii si t gjith kameleont , pr t lpir ndonj kock shfrytzoi rastin kur Thai prfaqsonte delegacionin e Kosovs n Ramboliet e gjeti rastin e volitshm pr pazar t rij ,duke u thirur gjja n mbrojte t lufts ,vlerave t lufts e lufttarve . Q n t vrtet m shum iu dmton se iu ndihmon ,se meret me thn e thasha e jo me fakte e argumente .
  E masa injorante ( si njerin q e kemi kndej pari ) edhe han dika nga pazari i ktij .
  Kur i kundrshton me fakte ,e ka gjuhn bukur t lshuar dhe ndotur ( por n at rast rrall t sulmon si Shqefqet ,por ia fut me ndojn pseudonim ose me iniciale ) .
  Detyra e ktij debili nga shtab-komanda e tij sht denziformimi ndrshqiptar ,prarja ndrshqiptare dhe klasifikimet Shqiptar Shqiprie dhe Shqiptar Kosove ,sidomos kta i thekson shum kjart pr interesa personale kur zihet ngusht .
  Nse nj Shqiptar Kosove kritikon qeverin e Nanos pr ndonj rast ( si sht tragjedia e otrantos 2 kta dit ) ,ky Cakii menjher ta kthen ,po lene at pun more ,po ne a jemi t Kosovs apo t Shqipris .
  Rasti kundrt ,nse shan Thain ,Xhavitin ,Emrushin si pasues t Nanos ta ndron n vend ,po ne a do duam Bashkim me Shqiprin apo jo .
  Pra n t dy rastet - mbron sitemin e dulls dhe klysht e tij me gjith vet vetn .

  Ktij Cakii ,pr t kutpuar ndarjen e prvjetorit t Vllezrve Grvalla - Jusufit dhe Bardhoshit e Kadri Zeks ( un kta do i quaja '' Rilindasit e Kohs Moderne '' ) ,megjithse n RTK- ( radio televizionin e Kosovs nuk pash ndarje si po thekson ky ) duhet ti thueht q t kthehet n koh mbas e t mson Biografin e Jusufit ,Bardhoshit dhe Kadriut sbashku me veprimtarin e tyre ,mandej t vjen kndej t shet kopalla .

  Mbas mbarimit t lufts s dyt botrore besoj se nuk ka nevoj me treguar pr peripecit e krajatat e Shqiptarve nn ishjugosllavin se tani gati gjitka dihet m .

  Shkaku i ktyre kushteve e trajtimeve q iu bheshin shqiptarve n ishjugosllavi edhe doln individ q formuan edhe oraganizata e shoqta ilegale mrenda n Kosov por edhe jasht n perndim .
  E ndr shum oraganizata t tilla ishte edhe OMLK-ja ( Oraganizata Marksiste Leniniste e Kosovs ) e kryesuar nga Hydajet Hiseni ku bnte pjes edhe Kadri Zeka ,
  si dhe Organizata LNKVSHJ-ja ( Lvizja Nacional lirimtare e [/b]Kosovs dhe Viseve Shaqiptare n Jugosllavi ) e themeluar nga Metush Krasniqit - kryetar , Jusuf Grvalls ,Shefqet Jashar - Strofci , Kol. Ahmet Krasniqi e tjer .

  Nga vet aderimi i Jusufit ,Bardhoshit e Kadriut n kta Oragnizata shihen kjart edhe bindjet e tyre poltike se kan qenur fikse dhe t ndara .
  E pr far ndarjesh na an veshet mjerani Shefqet Cakii -Llapashtica ??!!
  Ata vrtet u vran sbashku ,por kan pasur kokat e bindjet e veta .
  Nuk pin uj thnja e komunistve t Kosovs se ata ( Jusufi e Kadriu ) ishin bashkveprimtar dhe bashkmendimtare .
  Se kta dy nocione ( bashkveprimtar dhe bashkmendimtare ) ndryshonj si nata me ditn .
  Bashveprimtar ishin se bashkpunonin njeri me tjetrin koh pas koh ,por nuk ishin bashkmendimtar deri sa Jusufi ishte Atdhetar/Nacionalist e Kadriu ishte komunsit i OMLK-s t Hydajet Hisenit dhe kurgj nuk mund t vepronte pa aprovimin / miratimin e Hydajetit ( prandaj edhe kur nuk u arit shkrirja e ktyre organizatave n nj t vetme pr t gjall t tyre ) .E ku sht sot Hidyjet Hiseni poltikisht i reshtuar - kuptohet n partit e majta poltike t Kosovs sbashku me Rexhep Qosen e Adem Demain..
  Qllimi i Shefqet Cakiit dhe msuesit t tij Xhafer Shatrit sht tjetr kundi .
  Ata duan t prvetsojn Jusifin me t vetmin judstifikim prse jan vrar sbashku me Kadriun ( pra edhe ne komunistiat kemi punar p Kosov . Nuk e mohon kush se nuk kan punar ,por n far drejtimi se ??!!!. Kur dihet se LNKVSHJ-ja si Oragnizat nuk kishte t bn me bindje poltike komuniste e as leniniste por me bindje Atdhetare e Kombtare ,dhe se Jusufi luftonte pr gjith Shqiptart n ishjugosllavi, ju o Cakish ndaheshit si dhit e egra vetm pr Kosov dhe ate me bindje marksiste leniniste q tregon vet emri i organizats tuej OMLK-ja ) .
  Kjo kmbgulje e tyre n kt prvetsim t Jusufit ,a nuk t on t mendosh vetvetiu se Kadriu sht vrar pr kt qllim !!!!!!
  Kta komunistt e Kosovs gjithashtu mundohen t prvetsojn Jusufin nga motoja e Tij q ishte - '' Ne jemi t gjith vllezr edhe prse mendojm ndryshe '' ( aludonte n ideologji ) .

  Dhe ak sht m kryesorja Formuesit dhe Aderuesit e par t LNKVSHJ-s gati t gjith jan t vrar sot ( Jusufi, Bardhoshi, Kol. Ahmet Krasniqi e tjer e tjer ) , dhe q t gjith jan t vrar nga dora shqiptare e paguar me para t zeza srbe , e gjall ka mbetur vetm Shefqet Jashar- Strofci ( e nuk e dij a jeton akoma Sabri Novosella ) .

  Ndrsa antart e OMLK-s gati t gjith jan gjall kush n perndimin kapitalist e kush n parti poltike majtiste t Kosovs dhe Ilirids ,me prjashtim t disave q jan vrar mbas shpine fizikisht nga vet shokt e tyre apo t vrar nga srbia por t spiunuar nga shokt e tyre si Ibrahim Kelmendi, Gafur Elshani, Xhavit Haliti e tjer e tjer .Stil komunist m -revolucioni han pjelln e vet.

  Mendimi im sht se Kadri Zeka ( me gjith respektin q kam pr te ) n kt rast Ai ka shkuar pr kok turku pr rrjeting poltik t komunistve Kosovar ( sa me thn klysht e dulls n perndim ,se ja edhe ne na u vra Kadriu sbashku me Jusufin ) .
  Prandaj edhe nuk sht e kot sot e ksaj dite kambngulja e ktyre klyshve t dulls n prvetsim t Jusufit ,duke e justifukuar se ata u vran bashkarisht dhe bashkarit duhet br do gj .
  Parimisht sht mir ,por haruan kta mjeran ,se vet i ndan q ditn e par t varimit me fjalimin e Ibrahim Kelmendit mbi varet e freskta .
  Haruan se n Homazhet q iu bheshin vareve t ktyre tre Martirve n varezat n Gjermani bheshin t ndar po nga kjo skot komuniste . Nj dit shkonin n homazhe t gjyth qytetart Shqiptar pa ngjyrime poltike ( q ishin me mija e mija ) t cilt mandje m von iu bashkangjitn LDK-s n diaspor e dytn e dyt shkoshin LPRK-shat vet q nuk arishin as 150 vet .
  Pra ndarjen e bn komunistt q ditn q i vran dhe varosn .


  Pas vrasjes s Jusufit mandej gati shumica e organizatave u bashkuan dhe formuan s pari LPRK-n me Ibrahim Kelmendin e disa klysh t tjer t dulls ( q ishte n fakt deg apo drejtori e sigurimit pr jasht ) e q mandej e transformuan n LPK- .
  E cila LPK-mandej pjelli plot bishta t tjera si :- PPK-n e Adem Demait, LRDK e Rexhep Qoses e Hydajet Hisenit ( q m von u transformua n LBD- ) , PDK-ja e Hashimit ( e cila ndroi treapo katr emra deri sa u ndal n PDK- ) , AAK-ja e Ramushit , LPK-ja e Emrushit e nja tre a katr parti tjera me nga nj furgon elektorat.

  Pra sht me rndsi pr t prmendur se e vetmja organizat e asj koh q nuk ka pasur n vete nyanca t ngjyrave proletare ka qenur Oraganizata e Jusuf Grvalls dhe Metush Krasniqit ku kan br pjes edhe Sabri novosella ,Shefqet Jashari-Strofci e t tjer LNKVSHJ-ja ,prandaj edhe gati t gjith u vran nj nga nj ) .
  Ndryshuar pr her t fundit nga DriniM : 18-01-2004 m 05:41

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Meqense ka shti hundet dhe ktu Bedri Islami po postoj nje shkrim per te ne gazete:

  ---------

  Ne gazeten "Gazeta Shqiptare" shkruhet:

  ------------------------------------------------------------

  DOSSIER

  Historia e dhimbshme e Zenel Islamit, personazhit t famshm t Migjenit.
  Pas 42 vjetsh i biri i tij, Bedri Islami, zbulon t vrtetn e "vetvrasjes" n arkivat e Ministris

  I biri i "Lulit t vocr": Ja si ma vran baban n 1961-in

  ------------------------------------------------------------

  Rezarta Delisula


  E Luli i vocr ka mund t'i fal msuesit tjetr? Ve n ja falt tollumbat e veta, q e kan hapun gojn si me dasht me e hangr msuesin. Po, po tollumbat e Lulit t vocrr kan me e hangr msuesin

  Ky paragraf i shkputur nga novelza e famshme e Migjenit na kujton historin e Lulit t vocrr, apo Zenel Islamit. Dhimbja e prshkruar n fjalt e t madhit, si pr udi ndoqi hap pas hapi Lulin e vocr, e n fakt tullumbat e tij t shkyeme nuk hangrn msuesin, por djalin e ri q i mbante veshur.

  T gjith e njohin Lulin e vocr, por mbase shum pak njohin historin e vrtet t Zenelit t Migjenit, atij personazhi q sht i njohur si nga t vegjlit ashtu edhe nga t rriturit. Pas 42 vjetsh, mes nj interviste t dhn pr Gazetn Shqiptare, i biri i Lulit t vocr, Bedri Islami, tregon historin e vrasjes s babait t tij. Ngjarja ka ndodhur n vitin 1961, n Labinot-Mal, m 10 Korrik, n ditn e fests s Ushtris.

  Si kryetar i Komitetit Ekzekutiv, Zenel Islami, apo si njihet m mir Luli i vocr, shkoi t prgatiste festn nj dit m par, por n mngjes u gjend i vrar pran prroit q prshkonte zonn. Zenel Islami n at koh ishte i martuar me nj nga vajzat e familjes s njohur shkodrane Gjylbegu, dhe kishte tri fmij: dy djem e nj vajz.

  Familja u shkatrrua nga lajmi i kobshm; Zeneli ka vrar veten. Disa e besuan, disa t tjer than apo prshprisnin se Zeneli nuk kishte mundsi t vriste veten, ndrsa pr familjen, e sidomos pr gruan e tij, nisi nj kalvar i gjat vuajtjesh e presionesh. T ndahej nga Zenel Islami, pas vdekjes, dhe fmijt t mbanin mbiemrin e saj. Kjo ishte gjja q krkonte partia nga gruaja e tij, Drita, por ndarja nuk ndodhi kurr. Vrasje apo vetvrasje e Lulit t vocr? Djali i tij i madh Bedri Islami mes hulumtimeve e arkivave tregon historin e dhimbshme t Zenelit, q n vogli i dukeshin pes gishtat e kmbs n tollumbat e shkyeme dhe q n moshn 36 vjeare pati vdekjen tragjike.

  Sa vje keni qen kur mort vesh lajmin pr babain tuaj?

  Un kam qen vetm 10 vje dhe pr mua ka qen dita m e veant e qndrimit n Elbasan. Ne prisnim t shkonim n festn e ushtris e babai na kishte thn se n orn 6.00 t mngjesit do vinte t na merrte makina. N at koh babai ishte kryetar i Komitetit Ekzekutiv n Elbasan.

  far ndodhi m pas?

  Rreth ors 12.00 nna na tha t hiqnim rrobat e fests, pasi nuk do t shkonim. Ajo nuk u mrzit me tim at q makina nuk erdhi me na marr, pasi ajo e adhuronte dhe e donte shum.

  far ju bri prshtypje, edhe pse keni qen i vogl?

  At dit edhe fmijt e lagjes ishin ndryshe. Nj komshiu yn, Avni Skrapari, na mori pr drek n shtpin e tij.

  Kur ju lajmruan pr vdekjen e babait tuaj?

  Ka qen rreth ors 16.00. Nana m thirri. N shtpi ishin tre njerz. Asnjrin prej tyre nuk e njihja, madje as nna nuk i njihte. A e dgjon, m'u drejtua ime m, kta thon se Zeneli ka vdek. Un si fmij i vogl mendova se nuk do e shihja m babain tim dhe ai m iku duke m ln nj peng.

  far pengu?

  Nj dit m par ne ishim t ftuar n nj familje kosovare q jetonin n Belsh. N fund, kur ne po iknim, ata na faln nj shport me fiq dhe un si i vogl e mora. Por babai m futi nj shput fytyrs e m tha: as nuk i ke mjell ti ato fiq e as i ke kput ti. U ndam keq natn e fundit q pash babain tim e kt e kam peng me t vrtet.

  Po pastaj si rodhn ngjarjet?

  Mbaj mend kur nana i pyeti me se e ka vra veten Zeneli dhe ata iu prgjigjn q vrasja ishte br me pistoletn e tij. Nana doli nga dhoma shkoi nga dhoma tjetr e nxori prej andej pistoletn e babait. Po at mbrmje n dark ne u nism pr n Shkodr. Daja na kishte ardh me na marr.

  Me far shkuat n Shkodr?

  U nism me nj Gaz Rus 51. Nga ora 1 e mbrmjes, teksa rrugtonim, na ndaloi policia, e cila mori arkivolin e babait dhe na tha se do e sillnin n shtpi para varrimit. T nesrmen arkivolin e solln pak para ors s varrimit dhe nuk lan asnj ta hapte me e pa. N der rrinin ca njerz t panjohur q ndalonin t gjith ata q i afroheshin arkivolit, madje u ndaluan edhe njerzit tan t vinin nga Puka pr varrimin.

  Cilat kan qen dshirat e Lulit t vocr pr fmijt e tij?

  Q t tre padyshim donte t'i arsimonte mir, e ne me gjith peripecit q patm mundm t'ia plotsonim dshirat babait. Ai donte q un t bhesha gazetar, motra mjeke apo farmaciste dhe vllai inxhinier, e n realisht jemi br t till.

  Si shkoi m pas gjendja e familjes suaj?

  Pak koh ndenjm te daja e m pas shkuam t banojm n shtpin e madhe t Gjylbegve n Shkodr, aty ku nna ime jeton edhe sot. Pas prjashtimit t saj nga partia, na ndoqi nj periudh e vshtir.

  Po m pas ju si mundt t arsimoheshit?
  N vitin 1970 im at pati nj rehabilitim t jashtm. Pas nj vizite t Enver Hoxhs dhe Ramiz Alis n Puk u vendos q fotoja e babait tim t vendosej n muze dhe ishte pikrisht ajo foto q baba kishte dal n ceremonin e rivarosjes s Migjenit.

  A patt vshtirsi n marrjen e t drejtave t studimit?

  Mbaj mend q zvendsdekani i fakultetit, Anastas Dode, m thirri e m tha q un e fitoja t drejtn e studimit jo se jam djali i Zenelit, por se jam nip i Gjylbegve.

  Po nna ka punuar gjat ksaj periudhe?

  Q pas vitit 1961 e deri n pension ka punuar si ekonomate n Shtpin e Fmijs. Aty ka pasur shum presione pr ta larguar nga puna, por kjo nuk ka ndodhur, pasi miku i babs tim, Bilal Parruca, nuk na ka ln asnj moment n balt dhe na ka ndihmuar shum.

  Si ju lindi ideja t krkonit m shum rreth vetvrasjes s babait tuaj?

  N shtpi ne kemi dyshuar gjithnj. Kur isha m i ri e shkoja n Puk atje asnj nuk e besonte se babai im kishte vrar veten. Po kshtu n Elbasan jetonte Qamil ela, i cili kishte diferenc t madhe moshe me babain tim, por srish ata merreshin vesh. Kur flisnim ai thonte gjithnj: pas vrasjes s Zenelit.

  Nj shoku im gazetar, Shptim Gina, ngrente gjithnj variantin e vrasjes s babait. M 1972 ai nisi t grmonte mbi kt situat dhe nisi t bj takimet e para me njerzit q ishin n fshatin ku babai u gjend i vrar. Por vetm pas pak muajsh edhe Shptimi u gjend i mbytur n uj, diku pran Mamurrasit.

  Po m pas ju nist t kontrollonit vet?

  Ka qen fillimi i viteve 1990. Nj nga faktet m interesante q m shtyu t krkoja lidhjet me shum vite m par: N vitet 1948-1956 im at mbante shnime n nj bllok. Kur u larguam nga Elbasani e gjith biblioteka jon mbeti n bodrumin e shtpis s dajs dhe shum vite m von kur ne e morm bibliotekn un gjeta fletoret e babait.

  E far thuhet n shnimet e babait tuaj?

  Ka shum gjra q m bjn t dyshoj. N vitin 1937 Migjeni ka parashikuar se, nse Zeneli do t ngrihej, do t rrzohej dhe kt e kujtoj edhe tani.

  Keni krkuar mes arkivave?

  N vitin 1991 i krkova nj njeriu q punonte n Ministrin e Punve t Brendshme dosjen e babait dhe ai ma dha. Aty u njoha me gjra q s'i kam ditur me raportin e mjekut ligjor. Ai ishte drejtori i spitalit t Elbasanit dhe quhej Ali D (pr arsye etike nuk po ia prmend emrin). N raportin q ishte nj faqe e gjysm shnohej mbulimi me kujdes i plags s dyt t Zenelit, plag e cila ishte n trup. Pra, babai im, sipas raportit mjekoligjor kishte dy plumba nj n bark e nj n kok ka s'mund t ishte nj vetvrasje. Po kshtu u interesova t marr dosjet n Komitetin Qendror, por n raportin e tyre nuk thuhej as vrasje e as vetvrasje, sht do gj evazive.

  Ju jeni gazetar dhe autor i tre librave, ky sht i katrti. A keni shkruar ndonj gj pr babain tuaj?

  Kam qen student i vitit t par dhe kam shkruar nj poezi pr tim at. "Kjo poem baba shpesh her u ndrpre, sa her nana e lodhur shkallve ngjitej, i tremun nga pyetja 'po shkrun kt her, yt bir baba m kot kollitej". Ky sht nj fragment i saj.

  E cilat mendoni se kan qen arsyet e vrasjes s babait tuaj?

  Nuk e di po n at periudh babai i on nj letr Enver Hoxhs mbi at q ndodhi n Iball t Puks, e cila ishte quajtur si zon bajraktare dhe persekutohej. N kt letr ka qen edhe nj krkes e tij pr t'u kthyer n Veri. Mbase krushqia me Teme Sejkon, apo thjesht dhnia e nj shmbulli t till pr Pukn. Mendoj se konflikti i babait tim nuk ka qen direkt me Enver Hoxhn, por ai e dinte mir at q do t ndodhte, prandaj n njoftimin prkats mbi ngjarjen ai ka shkruar: Pse sht shkuar kaq larg.

  Ku sht varrosur babai juaj?

  N fillim u varros n varrezat muslimane n Dobra, ndrsa m pas u vendos n varrezat publike t qytetit.

  Ju keni botuar librin tuaj t katrt, "Vrasja e Lulit t vocr", pse pikrisht tani?

  E kam shkruar dhe po e botoj pikrisht tani, pasi m 28 nntor nana ime, ajo grua e vuajtur dhe e fort, mbush 75 vje dhe kjo sht nj dhurat e imja pr t.

  Zenel Islami ka lindur n Puk m 8 qershor 1925. Pr dy vite ka qen nxns i Migjenit, ndrsa dy vite t tjera i ka kryer n gjimnazin e Shkodrs. Pas lufte emrohet sekretar i rinis n Puk dhe n vitin 1947 emrohet sekretar i par i Komitetit t Partis po n Puk.

  N vitin 1956 shkon n Lezh si sekretar i par i Komitetit t Partis dhe po at vit deri m 1958 qndron n Mosk pr shkenca politike. Me kthimin n Shqipri emrohet sekretar partie n Elbasan dhe m pas kryetar i Komitetit Ekzekutiv. Vritet m 9 korrik 1961 n moshn 36 vjeare n Labinot-Mal.


  Novelza "Luli i vocr"

  Askush s'e njef Lulin. As shokt e tij, q prpara tij lozin, nuk e njofin. Ma mir me than se e njofin, por ata lozin pr hesap t vet e Luli i shikon pr hesap t vet. Sot gjithkush ka punt dhe telashet e veta, ashtu edhe fmijt, ashtu edhe Luli. - More Lul! Shum hert ke fillue me shikue punn tande.

  Kur hyn Luli n'oborr t shkolls, buza i qeshet nga pak, por askuj asnj fjal s'i thot. Ecn ngadal, tue shikue djathtas e majtas, por gjithnj tue ec, deri sa t mrrij n cak t vet. Aty te dera e rrugins shkollore shum i plqen t qndroj. Aty asht caki i tij, i praruem me rrezet e ngrofta t diellit n kto ditt e vjeshts. Mbshtetet Luli pr mur, grushtat e vegjl i shtje ndr xhepa. Hundn picrrake t kuqun nga t ftohtit e mngjesit ja sjell diellit dhe...shikon. Gjaja q ma tepr ja trhjek vrejtn jan izmet, q i kan t veshun disa shok t tij. Sa t bukura jan! Si shklqejn! - mendon Luli dhe pa dashje i shkojn syt ndr tollumbat e veta, npr t cilat shifen fare mir t pes gishtat e kambve t zbathuna. Nga kureshta i afrohet nj shoku q ka izmet ma t reja. Ulet dhe shef n lustrin e izms kambt e veta t zbathuna - aq shum shklqejshin izmet!!! Mbasi shoku me izme fluturoi, Luli ngadal shkoi te caku i vet, n diell, t'i ngrofi kambt. - Po kur nuk ka diell, si ja bn i shkreti Lul? Ndoshta ja bajn disi hallin apostujt e mshirs dhe t dashunis'...

  Ndoshta, ndoshta...

  Nga nj her i afrohet msuesi Lulit. Dhe kur e ka fytyrn e dlirt dhe pa pua, msuesi ja ledhaton faqet, gushn, e Luli i afrohet, ja merr dorn, e shikon me sy pllumbi dhe kishte dasht t'i fali dika msuesit. Por vjollca nuk ka. E Luli i vocr ka mund t'i fal msuesit tjetr? Ve n ja falt tollumbat e veta q e kan hapun gojn si me dasht me e hangr msuesin. Po, po tollumbat e Lulit t vocrr kan me e hangr msuesin. Migjeni


  Sot promovohet libri i Bedri Islamit "Vrasja e Lulit t vocr"

  Sot promovohet libri i Bedri Islamit "Vrasja e Lulit t vocr". Romani sht shkruar nga i biri i Zenelit t Migjenit, ndrsa ai ka zgjedhur pikrisht 28 nntorin si dit e promovimit, pasi libri sht dhurat pr nnn e autorit Dritn, e cila sot feston 75 vjetorin. Ceremonia do t bhet n Shkodr, ndrsa t ftuar do t jen 75 njerz, mes t cilve edhe djali i Adem Jasharit, q ka po sot datlindjen e babait t tij hero.

  Por 'thon t tjert pr librin e Bedri Islamit? "Ajo q m ka br prshtypje te ky libr sht fakti se prkundr gjith asaj q ka prjetuar famijla e Zenelit pas vrasjes s tij, ti si autor ke treguar nj prmbajtje t jashtzakonshme q, duke e ditur se nuk ke mundur t jesh indiferent ndaj ksaj ngjarjeje, qoft edhe vetm pr shkak t karakterit, e lre m edhe si bashkvuajts i gjith asaj, nuk ke br akuza ndaj atij e ktij, nuk ke hyr n industrin e prodhimit t balts pr figura t mdha, por ke shkruar realisht, duke br nj pun t mrekullueshme n dhnien e leksionit pr shum autor t tjer q kan hedhur balt sa kan mundur edhe pa qen nevoja" - ka shkruar kritiku kosovar Adnan Asllani ndrsa botuesi Spiro Dede shnon:

  "E lexova dhe m preku pa mas. T gjitha sa shkruaje e si i shkruaje, ngjanin me fragmente nga nj dram e madhe, e veant, personale. Drama e tragjedi ktej dgjojm pr dit. Kurse Vrasja e "Lulit t vocrr", e Zenelit...sht padyshim vrasje "brenda shtpis". Ajo sht dram e ndjeshme dhe e thell pr kdo q ka mbaruar t paktn filloren n Shqipri."E kush nuk e njeh Lulin?!". Luli e Zeneli u takojn shpirtrisht t gjithve. Filli i jets e i tragjedis s tyre nuk sht vetm i nj gruaje a i nje tufe fmijesh.

  sht i t gjithve. Dhe un tani, pasi kaprcej emocionet e natyrshme pr heroin e pazvendsueshm t Librit t Kndimit t Fillores, si botues, ndiej se tema, heroi dhe drama e veprs suaj nuk jan vetm nj dhurat e balsam pr nnn e autorit, por nj dhurat e balsam pr t gjith.

  Te falnderoj pr emocionet q m drgove."


  Ketu Mbaron artikulli i Gazetes  ----------------

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  636
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Nj pjes speciale ,sa pr njohje se kush sht msuesi i Shefqet Llapashtics !!!!!!

  Speciale pr ideologun e Avdukagjinit (Shefqet Cakiqin-LLAPASHTICEN)  Faredin TAFALLARI

  TERROR, DHIMBJE, QNRES (faqe 242, 243, 244)
  ---------------------------------------------------------------
  KOMUNIKAT
  ----------------------------------


  Te dashur vllezr dhe motra


  Po kalon nj vit q Xhafer Shatri po hedh balte mbi luftn e popullit shqiptar; po kalon nj vit q ai po tallet me "copat e republiks nn klikn revizioniste te Beligradit"; ka nj vit q ai po mashtron dhe shantazhon shok te ndershm e patriote; ka nj vit q me kokn e tij te tymosur ka hedhur dhjetra shok npr burgje; ka nj vit q nuk po kursen gurmazin dhe bojn, dhe duke mos zgjedhur mjetet, kohve te fundit po organizon edhe atentate kundr shokve tan, ne kohn kur vllezrit dhe motrat tona po dnohen me burgje te prjetshme.
  Duke e pare veten te lakuriqosur prpara mass dhe shokve, i detyruar te mbaj radht q po e braktisin dhe mjetet, tani ka qitur pr fush tr patologjin e tij. Fermes ktij trakti po duam t'ju njoftojm vetm rreth disa provokimeve e veprimeve q jan ne natyrn e kriminelve te tipit me te ult. Po numrojm disa raste nga notesi i tij i pasur ne krime e poshtrsi nga me te ndryshmet:

  1. Qysh ne hapin e pare ne emigracion, ne muajt shkurt-mars 1982 (d.m.th. pak dite pas vrasjes se Jusuf Grvalls, Kadri Zeks dhe Bardhosh Grvalls ne Untergrupenbah, fshat afr Hajlbronit ne Gjermanin Federale), ne kampin "Latina" te Italis kishte nxitur shum konflikte ne mes te rinjve shqiptar te arratisur nga Kosova, te cilt i kishte krcnuar ne forma te ndryshme sa menjher shum te rinj u kan shkruar shokve te tyre se jan takuar me njeri shum te dyshimt e rruga te rrall.

  2. Rasti i mbrmjes se demonstrats ne Gjenev, me 2 mars 1984, ne te ciln e tregoi fytyrn e tij ne sy te katrqind shqiptarve te ardhur nga qytete te ndryshme te Evrops, kur organizoi sulm fizik para publikut, sulm me te cilin ia mori mikrofonin nga dora nj te riu, i cili e kishte udhhequr demonstratn e 10 dhjetorit 1982 ne Gjenev,

  3. Rasti i mbrmjes se 7 prillit 1984 ne Dyseldorf, ku prmes telefonit kishte kurdisur skenarin se kush duhej te fliste e kush jo, edhe pse i kishin arritur me dhjetra vrejtje pr mbrmjen e 2 marsit ne Gjenev, si pr nj rast i cili nuk duhet te prsritet, pasi ishte nj rast q i kishte fyer shum rende ne mnyrn me te poshtr te ciln ata nuk kishin qen ne gjendje ta merrnin me mend. Kur jemi tek kjo mbrmje po themi edhe kt: Xhafer Shatri shkroi shum pr mbrjen e 7 prillit te Dyseldorfit duke u munduar ta 1er n heshjte te plot krimin e tij ne mbrmjen e 2 marsit ne Gjenev. Kur jan ne pyetje kriminelt profesionist, kjo edhe nuk te udit, pasi te tillt pr te mbuluar gjurmt gjithmon druhen t'i bien asaj rruge ne te ciln kan br krimin e fundit kur bhen gati pr krime te reja,

  4. Rasti kur me porosi te tij, nj puntor ne St. Galen ia drejton revolen nj bashkvendasi te tij ne lokalet e Klubit te puntorve shqiptar nga Jugosllavia Xheladin Zeiri" ne St. Galen,

  5. Rasti kur me porosi te tij, nj puntor ne rrethin e Bernit, sulmoi me nj shufr metalike nj te ri nga Kosova, q jeton si i ikur politik nga Jugosllavi ne St. Galen, se gjoja e paska tradhtuar shtjen". E vrteta qndron se ky i ri i sulmuar nuk i paska aprovuar pikpamjet e Xhafer Shatrit. Te dy rastet, katr dhe pes ndodhn ne fund te muajit maj 1984.

  6. Rasti i fundit, me flagranti dhe i papar, kur me 13 tetor te ktij viti, rreth ores 17 e 30 minuta shkaktoi nj gjakderdhje te re, duke nxitur dy puntor shqiptar (njri prej tyre sht ai te cilin e kishte nxitur te nxjerr revolen ne lokalet e klubit "Xheladin Zeiri" pr te cilin folm ne rastin 4) e sulmojn nj te ri (sht ne pyetje i njjti i ri pr te cilin folm ne rastin 5) kundr nj shoku ne St. Galen, me motive te ngjashme si kishte vepruar gjat prgatitjes se sulmit me shufr metalike, pr ndryshim se tani sulmi ishte prgatitur me revole e thika duke i futur ne prdorim q te dyjat.  Shtrohet pyetja: ka e shtyn Xhafer Shatrin ne kto krime? Pse ai po prpiqet te shkaktoj dika tepr te poshtr ne mesin e emigrantve shqiptar ne Evrop? Pse ai i bn kto krime dhe ku qndron shkaku se kto krime shnojn disa ngritje ne muajin maj dhe tetor te ktij viti? Ngjarjet jan te shumta, faktet nuk sht vshtir pr t'i gjetur.

  - Ne muajin maj te ktij viti, pas mbrmjeve te Gjenevs dhe Dyseldorfit, te paralajmruar se pr shkak te natyrs se tij terroriste e kriminele, e vetmja mnyr pr t'u vazhduar lufta ne vij te drejt mbetet vazhdimi i botimit te "Zrit te Kosovs", i cili do te ndjek vijn e prcaktuar me 17 shkurt 1982, puntort aktivist te rrethit te Shtutgartit bn prpjekjen e tyre pr te organizuar nj tubim kah fundi i majit 1984 ne te cilin do te mermin pjes njzet aktivistt me te dalluar ne mrgim nga radht e puntorve, si dhe disa te tjer nga te cilt ishte i thirrur edhe shkak te thirrjes se tille ne u prgjegjm pozitivisht dhe pr kt pezulluam nxjerrjen e "Zrit te Kosovs" pr nj muaj. Xh. Shatri, ne kundrshtim me shokt te te cilt kishte nj prkrahje, u mundua te sabotoj mbledhjen duke organizuar te dy provakacionet e muajit maj, q pr nga radha jan rastet katr dhe pes. Pasi nuk pati sukses ather iu prgjegj iniciativs pr mbledhje nga ana e puntorve me jo.

  - Paaftsia q t'i ulet karrigs, dhe me penn e tij te shtrembr te bind njeri. Me prpjekjet e bra vetm ka u detyrua te demaskoj veten edhe me shum.

  - Pamundsia q ne punn e tij te ult kundr popullit e "Kosovs-Republik" te angazhoj qoft edhe nj njeri te vetm me logjik te shndosh.

  - Dalja e duave ( intrigave ) t tij t bashkpunimit me reaksionar te nivelit me te ult, si sht rasti i Enver Hadrit, i cili del me fakte nga te cilat kuptohet se kush ka kolaboruar me reaksionar te mykur ne emr te lufts e te popullit te Kosovs.

  - Frika nga propozimi i fundit i puntorve aktivist te rrethit te Shtutgartit, te br para disa javsh, ne te cilin propozohet te krijohet udhheqja e Lvizjes pa disa persona te cilt jan eksponuar me shum kohve te fundit duke e prfshir edhe Xhafer Shatrin. Krimi i tij i fundit ka pr objektiv prishjen e nj inisiative te tille, e cila pr te sht shum e rrezikshme, sepse sic duket kundr nj ideje te tille nukjan edhe ata te cilt mendon se i ka me vete.

  - Pamundsia te manipuloj si me pare me njerz te rinj, te cilt pasi ia kan pare fytyrn e vrtet, po e braktisin, kto jan shkaqet kryesore, ky sht realiteti i zymt para syve te Xhafer Shatrit, i cili e bn te humb mendjen, te xhindoset dhe te bhet kriminel.

  Konkiuzion:
  ---------------------------

  Ne baz te ktyre veprimeve te Xh. Shatrit shihet se kemi te bjm me nj kriminel te atij niveli sa q edhe Udba sot mund te pendohet pse nj kriminel i tille nuk ia ka hapur dyert shum me hert q tia kryej shum pun te cilat ajo nuk do te mund t'i kryente ne asnj mnyr tjetr;

  - se klubet e puntorve shqiptar nga Jugosllavia ne Zvicrn Perndimore duhet te shtojn vigjilencn ndaj veprimeve te nj krimineli te tille i cili udhhiqet nga parimi (ne lidhje me klubet) se ai klub i cili nuk bhet han i rrugave, duhet shkatrruar;

  - se puntort e Klubit "Emin Duraku" te Dyseldorfit, patn rastin te binden se kush sht autori i krimit ne mbrmjen e 7 prillit ne Dyseldorf, dhe kush sht ai i cili bri te gjitha prpjekjet te pengoj pajtimin e tyre, anipse krimineli ne shkarravinat e tij kishte premtuar se "po iu besuan votat e erdhi ne pushtet, do t'i pajtoj menjher gjaqet";

  - Se prej nj tipi te tille, i cili e ka zhytur veten ne krime, i cili me mendjemadhsin dhe paprgjegjsin e tij ka dhn shkas prburgosjen e rrugshme te dhjetra shqiptarve, se prej nj tipi te tille u thur lajka njerzve me autoritet, si sht rasti me Kadri Osmanin, ndrsa npr biseda me njerz e quan "qyqar i cili nuk ka guxuar t'i shpraz bombat te cilat ia kam drguar", mund te pritet gjithka.

  Edhe pak fjal pr zotin Xhafer i cili e gjuan gurin prpiqet te mfsheh dorn:

  Ti mund te krcnohesh ende, mund te vjellsh nga goja sa te duash kundr "Zrit te falsifikuar", mund te shantazhosh njerz te padjallzuar duke i yshtur kundr shokve e vllezrve te tyre, mund te shtjerrsh gishtrinjt e duarve dhe te kmbve duke shkruar, mund te paguash edhe doras te tjer pr t'u dalur njerzve ne rrug me revole e thika, mjaft q nuk i nis me ndonj kilogram eksploziv pr Kosov; mund t'i caktosh vetes grada sa te duash, por kot e ke, sepse populli nuk largohet nga rruga e tij: sado pengesa q t'i qiten ne rrug, ai do te vazhdoj gjersa te heq nga qafa edhe kriminelt me duar te zhytyra ne gjakun e tij si je ti. Duhet ta kuptosh se popullit mund t'i marrsh dika me dhun, por nuk mund t'i japsh. Populli i lexon, i shikon dhe i krahason te gjitha q sillen rreth tij dhe q kan te bjn me te, dhe ne fund zgjedh vetm at rrug e cila sht ne interesin e tij.

  Sabri Novosella
  Tetor 1984  **************************************
  Ja pra LLapi !

  Kjo sht raca e veant e shiptarve t llojit Xhafer Shatri si msues i mjeranit Shefqet Cak(viqit) - Llapashtics .
  Rac e veant sht kjo Llapi .
  Dshtuesit ( ) ,gjithmon veprojn pas shpins
  Ndryshuar pr her t fundit nga DriniM : 18-01-2004 m 22:37

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  Pse bejne zhurme per Jusufin kta Cakiq Islam-osekat?

  Meqense familja e jusuf Gervalles e cila jetonte ne Tirane ne vitet 80-90 te shekullit qe shkoj u bashkua me Levizjen demokratike..pra me PD-ne ne vitet 1990 e me vone athere LPK-istet (filial i PPSH-PS ne Diaspore e Kosove) mprehen hanxharet e filluan demagogjirat e tyre..

  Familja e Jusufit nuk do qe Jusufi me qene "mjet propogandistik" i LPK-se..
  Jusufi ishte nje djal Kosove qe nuk i kish qejf prapaskenat..e qe nuk punonte per Sigurimin e Ver-Mizit por mendonte se duhej punue per Kosoven..

  Kaq mjafton..

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  636
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Hahahaaa !

  Eh more Brari !

  Shihe nj dit kur t thon se edhe i Madhi Gjergj Kastrioti i ka takuar LPK-s s dulls n Zvicr ,e Gjergj Arianiti LPK-s s Suedis .

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  19 janar 2004/KOHA DITORE


  Une si jap as pes para pr partit, thote vllai i Grvallajve, Hyseni

  Vizita e Haradinajt n Dubovik, pas prvjetorve t shumt t mbajtur t shtunn n tri qytete t Dukagjini dhe pritja q iu b atij tregoi se Grvallajt nuk qndrojn pas asnj partie politike. Thnia e Hysenit se nuk jepte "as pes para pr asnj parti" dhe ajo e nns Ajshe se sht nn e te giithve sikur dshmonin kt qndrim

  KOHA SHKLZEN TAHIRSYLAJ
  Ditore HAKI HYSENAJ

  DUBOVIK, 18 JANAR - Hysen Grvalla, vllai i madh i heronjve Jusuf dhe Bardhosh Grvalla, i ka krkuar falje publike liderit t AAK-s dhe ish-komandant i UK-s pr ZOD-m, Ramush Haradinajt, q nuk kishte mundur t'i shprehte mirseardhje ne kohn kur ishte br rivarrimi i eshtrave t vllezrve Grvalla dy vjet m par.

  Duke e ndier si borxh q nuk kishte mundur tia shtrngonte dorn gjat asaj dite liderit t AAK-s, Grvalla e siguroj Haradinajn se nuk e kishte br at pr shkak t bindjeve politike, por se nuk e kishte ditur q gjindej n mesin e vizitorve t shumt te rivarrimit. "Vetm nj her n qoft se t ka shkuar mendja se un nuk t kam prshndetur pr shkak t pikpamjeve politike gabon. Pr ato gjra un nuk i japi pes pare. T krkoj falje tash pr ather q nuk munda t ta shtrngoj dorn. E kam ndier si barr t ta them kt", i tha Grvalla mysafirit t sotm t shtpis s tij, duke i treguar se askush nga organizatort e manifestimit shum t prfolur nuk i kishte treguar se Haradinaj gjendej aty.

  Kto fjal i jan thn liderit t AAK-s n kohn kur ky i fondit i ka br nj vizit familjes s njohur Grvallaj n Dubovik t Deanit, nj dit pas 22 dhjetorit t vrasjes s vllezrve Jusuf e Bardhosh Grvalla dhe Kadri Zeks. I shoqruar edhe nga bashkpuntort e tij t tjer, si Rexhep Selimi, Haradinaj ka br homazhe dhe ka vendosur kurora lulesh mbi varret e t rnve dhe i ka shtrnguar dorn nns se Grvallajve, Nns Ajshe. I pari i AAK-s ka pranuar lavdata nga kjo familje pr luftn q ai ka br n lirimin e Kosovs dhe sht inkurajuar nga t njejtit pr ti vazhduar prpjekjet pr ta br Kosovn sipas amanetit t atyre q ran. Un jam nn e t gjithve. Un nuk njoh parti ashtu si nuk njihnin as djemt e mi", i thoshte ajo me zrin q i dridhej nga barra e viteve t shumta, t cilt kt her ia kishin marr forcn pr t'u ngjitur n odn muze t Jusufit, si e bnte do her 'prejse kishte mbetur pa dy djemt e saj te vrar ne Untergrupenbach. Me rrudha n fytyr dhe duart q i dridheshin ajo mbante afr duart e Haradinajt pr t prkujtuar madje edhe nj takim q kishte pasur me t gjat kohs s lufts n shtabin e UK-s n Gllogjan. Politikani i cili dikur kishte mundur t bj edhe luftn e ka siguruar familjen e heronjve se prpjekjet pr realiztmin e idealeve t t rnve pr brjen e shtetit te Kosovs nuk do t ndalen. Ai ka thn se vllezrit Grvalla jan themel i prpjekjeve pr lirim dhe se kt UK-ja e ka treguar edhe me emrtimin e brigades 131 me emrin e heroit Jusuf Grvalla.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Janar 2000

  Vshtrime analitike nga Islam Sadiku
  Iku pa e thn realitetin-ngordhi njeri ndr udhheqsit e operacionit vrass t vllezrve Grvalla dhe Kadri Zeks
  Pak kush ka pas karier t begatshme, si partiake, policore dhe shtetrore si Stane Dollanci.
  N kohrat tjera, lajmi pr vdekjen e tij,do t merrte dhen n mediat e shkruara dhe tv-numrt madh telegramesh,varrosje me nderime shtetrore dhe pjesmarrje t shtetarve ish miq t athershm t asaj Jugosllavie. Pa medyshje do t ngriheshin edhe ceremoni dhe takime rasti pr veprat rolin dhe rndsin e tij. Por,kjo mbeti e vdekur ashtu;sikur q mbeti e vdekur ideologjija e tij dhe shteti t cilit i shrbeu. Lajmin pr vdekjen n Ljubljan t Stane Dollancit, n moshen 75 vjeare, njerit ndr poletikant m t njohur slloven dhe ish bashkpuntort m t ngusht t J.B. Titos, medijat sllovene e dhan vetem sa t dihet-siq thot populli yn sa pr sy e faqe.
  Si „Lindi“ Dolanci?
  Paraqitja e par e tij me rndsi para opinionit ishte suksesi i Basketbollistve t Jugosllavis n organizimin e kampionatit botror me 1970 q u mbajt n Ljubljan,dhe si sekretar i Komitetit t Ljubljans kur i „qetsoi“ me mjaft sukses protestat studentore me 1968 n Slloveni. Kto dy ngjarje i shrbyen si „drrasa krcyse“ n kariern e tij politike, policore dhe shtetrore,q menjiher i mundsoi zgjedhjen e tij si sekretar i byros politike t kryesis s KQ t LKJ. N kt post mbeti 9 vjet, deri n vdekjen e Kardelit me 1979 kur emrohet antar i Kryesis s KQ t LKJ. Pr shkak t angazhimit politik t pa mohueshm,bile nj koh si person i pazavendsueshm; m t madhe u prfol se ky do t jet zavendsi i mundshm i Titos pas vdekjes. Ishte njeriu q m s shumti i besoi Tito ku edhe nga Jovanka fitoi besim t madh. Megjithat pas vdekjes s Titos nuk u b ajo,q e mendonte dhe ndrronte por iu dha „pas shpine“ Policija Sekrete Federative, shef i t cils u b q nga 1982 deri me 1984 (kur u zgjodh antar i Kryesis s RSFJ - s). Nj vit para se t shkoi n pension, mori pjes n mbledhjen sekrete n mes t APJ-s dhe organeve Sllovene n procesin e „katrshes“ (Janez Jansha dhe t tjert) ku Armata Jugosllave krkoi ndihmen e tij nse vie deri te trazirat pr kt proces. Atkoh Dolanci doli me propozimin,q gjykimi t mbahet n gjuhn sllovene dhe pastaj Kryesija e RSFJ t bj anestimin e t burgosurve;gj q edhe ndodhi. Me paraqitjen e „Pranvers sllovene“ dhe fillit t shkatrrimit t Jugosllavis, Dolanci u pensionua dhe shkoi n harres.. Medijat sllovene, deklaronin hapur se „Dolanci ka shkuar pr t mbledhur kpurdha n Gozd Martuljeku“, afr Kranjska Gors, ku e kishte uikendshtpin. Gjat tr kohs i iku politiks, nuk deshi kurr t jap intervista nn arsyetimin se pas pensionimit i ka thn lamtumir politiks. Mirpo edhe pse i pensionuar Dolancit ju dasht q disa her t paraqitet para seancave t ndryshme gjyqsore, prshkaqe t rolit t tij, si dhe disa her n debate para parlamentit slloven. Para se t psonte nga smundja e rnd, t ciles mezi i shptoi (gjakderdhje n tru), filloi t shkruaj memoare por ishte shum i shkurtr-pr shkaqe shndetsore. N shekullin q posa kemi shkelur, shum kujt do ti interesonte se ka shkroi dhe ka dashur t shkruaj njri ndr bashkpuntort m t ngusht t Titos, sht shum veshtir pr tu thn. Por ajo q do t ishte m me interes sidomos pr shqiptart, sht roli i tij n policin federative, aksionet e tyre t kryera jasht vendit(Jugosllavis) e sidomos edhe nj numr i madh likuidimesh. Kto likuidime kishin t bnin kryesisht ndaj mrgats kroate e posarisht asaj shqiptare.
  Dihet se vrasja e vllezrve Grvalla dhe Kadri Zeks, sht vrasje e prgaditur dhe e kryer deri sa Dollanci ishte shef i asaj policije.
  sht e pa mundur,q Dollanci t mos e dinte se kush dhe pse e vrau Isuf Gervallen dhe bashkpuntort e tij-Bardhoshin dhe Kadri Zekn.sht dashur q s paku pas shkatrrimit t Jugosllavis t deklarohet hapur,por prkundrazi ai heshti. Kan qen shum interesante edhe parashikimet e tija pr Kosovn kur thoshte se atje kemi t bjm me nji problem t brendshem dhe krejt ka ndodh atje nuk vjen nga jasht. „ Askush nuk mundet ta shkatrroi Jugosllavin nga jasht por at do ta shkatrroj vetem nse deshiron njera nga njsit e saja kushtetuse-apo populli i saj“. Kjo ishte thnja e tij e shpesht. Dy vitet e fundit t jets s tij Dolanci i kaloi n kurim t pasuksesshm. Tr kohn e kaloi i ulur fare pa lvizje . Nuk mundi t shkruaj e as t thot at,q e mendonte. Dolanci m n fund shkoi n harres, pa ndonji popullaritet i harruar edhe nga bashkpuntort e tij politik si dhe nga bashkmendimtart m t ngusht. Sa dhe si ka qen „aftsija“ e tij politike n ish Jugosllavi do t dshmohet edhe m n t ardhmn.
  Kush ishte Dolanci?
  Stane Dollanci lindi me 16 Nntor 1925 n Hrasnik t Sllovenis nga nji familje minatorsh. Pas mbarimit t maturs ju bashkangjit aradhave pertizane me 1944. M 1958 diplomoi n fakultetin e drejtsis n Lublan.Q ather e deri me 1960 u gjend n disa detyra n APJ si epror aktiv. Ishte msimdhns n Akademin e Artileris n Zar. Pastaj kaloi si gjykats ushtarak n divizionin e Novo Mestos e m von edhe zvends gjykatsi pran Korpusit t Ljublans. M pas e ndrroi vend punimin dhe kaloi n Zagreb n detyr t Eprorit t lart t KOS-it. N Armaten e Pest (Armata e Zagrebit). Kur e hoqi uniformn ushtarake,me 1960 si civil,u kyq n formimin e shkolls s lart pr sociologji dhe shkenca politike (m von Fakulteti i shkencave politike) n Ljublan ku ishte edhe msimdhns dhe profesor i rregullt. Kariera e tij politike shkonte ngadal por sigurt deri te „maja“, deri te njri ndr pasardhsit m t mundshm t Titos. Prpos besnikris ndaj partis dhe Titos ai i mbeti besnik edhe KOS-it si njeri m i miri „zbulues ndr zbulusit“.
  P.S.
  Me kt shkrim desha q opinionin shqiptar jo vetm ta njoftoi se ka ngordhur nj QEN nga ish shteti fantazm, po edhe t'i bj me dije t gjith ata t cilt,n ann e tij ndoqn, vran dhe sakatosn,burgjeve t asaj Jugoserbie djalrin m t mir shqiptare, se mkatet e tyre do ti ndjekin edhe po patn edhe shtat botra t tjera...(Islam SADIKU Janar 2000)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  SOT VDIQ DHE U VARROS NNA E DSHMORVE JUSUF E BARDHOSH GRVALLA, AJSHE BUZHALA-GRVALLA

  Dean, 22 maj 2004
  Pas nj smundje t rnd dhe t shkurtr sot n moshn 81 vjeare vdiq nna e dshmorve t Kombit, Jusuf e Bardhosh Grvalla, Ajshe Buzhala Grvalla, e njohur si Nna Ajshe. Varrimi i t ndjers u b sot n ora 15 n fshatin Dubovik.  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 1 prej 10 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vrasjet e paslufts n Kosov, kush qndron pas tyre?
  Nga Llapi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 21-10-2013, 08:29
 2. Jusuf e Bardhosh Grvalla, dhe Kadri Zeka
  Nga erzeni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 29-01-2012, 22:37
 3. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 04:41
 4. Bytyi krkon n Beograd dnimin e vrassve t tre vllezrve t tij
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2005, 09:36
 5. Vrasja e tret e Bajram Currit
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2002, 03:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •