Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Per ju prinderit e mi..!

  Sa shume kemi per t'ju thene atyre qe na dhane jeten, atyre qe cdo moment na ushqejne dhe na mbushin me dashuri. Atyre dy qenieve ideale qe sa te kemi fryme do i duam dhe do jetojme me imazhin e tyre si gjene me te shtrenjte ne jeten tone...!

  Ftoj gjithe ato qe ndjejne te shkruajne dicka per prinderit e tyre ne kete teme,
  te na bien kujtime dhe fjale qe dalin nga shpirti pa pasur shume nevoje per komente te teperta.....Ju mire pres.  Vetem te shkruash fjalen "nene" te mbushet zemra me gezim
  dhe emocion qe te pershkon cdo qelize te trupit, e jo me te fillosh
  e te analizosh gjithe te mirat e saj qe nuk kane fund.
  Ehh pra dhe une jam nje nder ato qe shkruaj per nenen time me mall,
  dashuri dhe respekt hyjnor. Sa here me kujtohen syte e saj plot lot kur me pret dhe me percjell nga ato aeroporte..Kur me thote qe bije e nenes
  si kam la carcafat qe ke fjete ti se mbajne eren tende....
  E une nga ana tjeter e telefonit mbushem me lot, dhe me vete them..
  Oh maj mami sa here e marr une jastekun tand ku ke fjete ti ate kohe kur ishe ketu...dhe i marr ere, e shtrengoj fort pas vetes se me duket sikur
  te perqafoj ty...por jo prape nuk mundem te ta them...
  Dhe bej si e forte...uaa ti s'je ne terezi te tham..ja do vi prape..!
  Por gjithe kjo dashni u dyfishoka kur ti ne jete paske fatin e mire te bahesh nane..kur kalon te njejtat emocione e dashni qe ajo ka kalu kur te ka pase ty brenda saj....Per here te pare qe merr vesht se brenda tejet po rritet nje qenie engjellore, te qesh fytyra, degjon goditjen e pare te qesh i gjithe trupi..e keshtu vazhdon dhe jeton per 9 muaj me nje mrekulli brenda teje.
  Dhe dashnia rritet e rritet perdite. Kur femija vjen ne krahet tuaja atehere ti thua...: Flm nene qe me dhe jeten, qe te mundem dhe une te shijoj kenaqesine e mjaltin e jetes te te qenurit nene.
  Keshtu pra jeta fillon duke dashte nanen tende me gjithe forcen e shpirtit, dhe mbaron duke thane ne goje emrin e saj : O Nane..

 2. #2
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Mami me ka marre malli, e them me mendje 100 here dhe pse ty ta shpreh shume rralle. Me duken shekuj larg ato 3 jave qe do vi atje, imagjinoj fetyren tende ne aeroport me lotet neper faqe dhe syte plot dashuri.
  Kujtoj doren tende, fjalen tende....momentet tona kur ti ke qare me mua, kur ti ke qeshur me mua. Sa keq me vjen nqs ta kam thyer zemren ndonjehere por ti duhet ta dish se e kam bere pa dashje.Sepse ti je personi i fundit ne kete bote qe do shifja duke vuajtur. Vitet ikin ti do plakesh por une s'dua te shof rrudha ne fetyren tende te bukur, dua te te imagjinoj gjithmone te re, te bukur.........!
  C'eshte kjo largesi qe po na mundon, qe po jeton me ne cdo dite e cdo sekond..deri kur...?

 3. #3
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Po ndjehem pak fajtore qe me vonese po shkruaj per ty, por kjo s'do te thote qe s'te dua me shpirt...!
  Duhet ta dish se sa te dua, se ti je ideali ne syte e mi. Ti je babi me i bukur ne bote qe une pata fatin ti ngjasoj. Shpesh me kujtohen syte e tu ne diten e dasmes time, ato sy qe kishin lot qe si kisha pare ndonjehere.
  Ato sy qe flisnin me shume se cdo gje tjeter ne bote. Dhe une me gushen qe me dridhej te shtrengoja fort, e te puthja doren me dashurine me te madhe ne bote. Kam deshire qe cdo hall qe ti ke ti kaloja une, s'dua te shof te lodhur, te kerrusur nga hallet e jetes..por ahh eshte e pamundur.
  Per mua ke qene dhe do mbetesh babai me i mire ne bote..!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime nė 56 postime
  Fjale, pershkrime, kujtime te ushqyera plot ndjenje e lote te maskuar. . .!


  C'eshte kjo largesi qe po na mundon, qe po jeton me ne cdo dite e cdo sekond..deri kur...?
  Deri atehere kur "te mos njohim mė veten ne pasqyre!"

  Ti vazhdo, shprehu. . .ke nevoje! Une nuk mundem. . .e kam te pamundur. . .akoma me teper nėse e fsheh. . .!

  Kot s'kane thene te mocmit, "nene e babe s'te behet askush ne kete bote"
  Duaji, nderoji e respektoi. . .e meritojne!

 5. #5
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Anėtarėsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  40
  Postime
  1,943
  Faleminderit
  59
  58 falenderime nė 51 postime
  shkodrane82 je vertet fantastike yllo
  urime per kto fjale qe ke shkruar ktu
  ma puth fort cunin
  sepse un po largohem qe ktej do te te kujtoj si miken time do hy ralle sa te te pershendes ty dhe ata qe i respektoj dhe me respektojne

  Edi
  Takohemi Ditėn e Gjykimit

 6. #6
  Larguar Maska e tironse_me_fiks
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Vendndodhja
  anej knej gjithanej
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ahhhhhhhhhhhh

  Prinderit,deri tani e vetmja arsye e jetes time jan ato.Tani qe jam larg arrij te kuptoj shume gjera ndoshta dhe pse von.Me bet te qaj me ket teme ....
  Sot jemi akoma ktu,me te mdhenj se kurr,me te fort se kurr.


  SuperKlub Tirona
  Gjithmon Bardheblu!!!

 7. #7
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Mengjes.....Hape syte dhe si ne enderr shof fetyren e gjyshes qe
  me perkedhel dhe me thote....cohu bije se te vajti vone per shkolle...!
  Hap syte dhe me fort dhe has ne nje tavan te bardhe qe shpejt e njof
  s'eshte ai qe po besoja se ishte..
  E qaj....po po qaj ne mes jastekut te ngrohte e flokeve te mi me ze gjumi
  perseri me imazhin e idhullit tim, gjyshes time...!
  Fjalet nuk di ti rreshtoj, se duan te gjitha te dalin perjashta dhe te presin te shkruhen me rralle ketu per ty o nena ime.
  E shtrenjta ime me duart e rrudhura nga mosha,hallet e jetes qe nuk i pate
  te pakta.Por ama ishe burrneshe dhe kjo me ben te ece perpara me koken lart. Te kaloj gjana qe me bejne dhe me te forte ne jete,
  me imazhin tend ne sy dhe me force nga forca e fjales tende kuptimplote.
  Me kujtohet kur vendosja koken ne prehrin tend dhe ashtu me zinte gjumi
  per ore te tera, dhe shifja endrrat me te bukura ne bote.
  Kaseten ku te kane filmuar ty me urimin tend per mua, e shof sa e sa here,
  shof buzen qe te dridhet kur do te me urosh...
  ..e me fjale qe thua o zemra e nanes, po ti je mjalti i mjaltit o shpirt.
  Me therr mu ne shpirt qe s'te kemi ne shpi,qe s'kemi me gezimin e shpise ketu, harene e shpise..bukuroshen e nanes.
  Lona maj nane, me mungon me ta ndje eren tande o zemer. Kur flija nate
  ne nje dhome me ty, me dukej si pasurija ma e madhe e kesaj bote.
  Zgjohesha naten duke te pare dhe ledhatuar floket dhe thoja sa dite i
  mbeten kesaj vajze te na ike bashke me zemrat tona atje larg....!
  E shof kete urim, qaj...qesh ndjej mall. E rishof perseri...ndjej mall prape.
  ....e keshtu vazhdon e njejta histori, qe tashme eshte bere pjese e jetes tone.

  " Ndjej mall shume e nuk largohet
  kalojne dite, muaj , vite
  dhe ai vec vjen e shtohet....!"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shkodrane82 : 28-04-2005 mė 08:15

 8. #8
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Pse kaq te ndrojtur forumistat, s'munden me i shprehe ato qe ndejne
  per prinderit e tyre apo si..??

 9. #9
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  - Alo, Mami Alo.
  -Alo Lonushe ti je zemer?
  Po mami si ja kalove ca po ben ti?
  -Hic zemer e mamit, po shifja kaseten e fundit qe na ke sjelle.
  Prape ti, per te saten here e ke pare aman. Ca bane ndonje gje?
  - Kam ly shpine sot, se me vjen vajza..me vjen drita e syve, kam lare
  tapetat perdet e te gjitha.
  Ti do ta shtysh kohen e s'ke ca ban a thu se ka pase shume shpija nevoje
  per tu ly.
  -Gjithe po flene, e mua s'me rrihej pa ju pa dhe nje here, e te flija rahat
  e t'ju kisha nder endrra tane naten o bije.
  Po mos u merzit ti se ja erdhem ne me pak se nje muaj na ke aty, dhe do
  knaqesh me ne.
  - Lum minuti qe do t'ju bije zemer, e mjera une diten qe do shkoni.
  Hajt tash mos u merzit se te du shume dhe te puth fort une dhe Brandon,
  ti nqs ke deshire te na puthesh e s'ke ku te na marresh ik puth babin..
  -Naten zemer.
  Naten mami, gjume te embel.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Pse kaq te ndrojtur forumistat, s'munden me i shprehe ato qe ndejne
  per prinderit e tyre apo si..??
  Ato ia shprehim prinderve mi Lona jo forumit :P

 11. #11
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
  Ato ia shprehim prinderve mi Lona jo forumit :P
  Po normalisht prinderve..sic e shef dhe lexon ate po bej dhe une, por ne
  nje menyre tjeter qe nuk ja kisha shprehe ndonjehere.
  Te uroj te jesh nje nder ato fatlumet qe i ka afer te pakten, dhe ka mundesi
  24/7 t'ja thuash...!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Po normalisht prinderve..sic e shef dhe lexon ate po bej dhe une, por ne
  nje menyre tjeter qe nuk ja kisha shprehe ndonjehere.
  Te uroj te jesh nje nder ato fatlumet qe i ka afer te pakten, dhe ka mundesi
  24/7 t'ja thuash...!
  Zemra, te falenderoj per keto shkrime!
  Mund te them vetem kaq, qe nuk ka dite qe s'i kerkoj Perendise te ma jape mamin vetem per nje dite, sa te me shikoje si jam, te gezohet, te lumturohet me jeten time, te perkedhele vajzen time dhe bebushin qe e kam akoma ne bark....
  eh, c'te them, lotet flasin shume me mire nga une
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 13. #13
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Manulaki
  Zemra, te falenderoj per keto shkrime!
  Mund te them vetem kaq, qe nuk ka dite qe s'i kerkoj Perendise te ma jape mamin vetem per nje dite, sa te me shikoje si jam, te gezohet, te lumturohet me jeten time, te perkedhele vajzen time dhe bebushin qe e kam akoma ne bark....
  eh, c'te them, lotet flasin shume me mire nga une

  Ti mos u merzit se mami te shef, pamvarsisht se ne nuk e kuptojme...
  Rendesi ka qe ti je mire, dhe shpirti yt eshte plot..per kete ajo do
  ishte ndjere dhe ndjehet e lumtur atje mes engjejsh...!

 14. #14
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  - Alo, Mami Alo.
  -Alo Lonushe ti je zemer?
  Po mami si ja kalove ca po ben ti?
  -Hic zemer e mamit, po shifja kaseten e fundit qe na ke sjelle.
  Prape ti, per te saten here e ke pare aman. Ca bane ndonje gje?
  - Kam ly shpine sot, se me vjen vajza..me vjen drita e syve, kam lare
  tapetat perdet e te gjitha.
  Ti do ta shtysh kohen e s'ke ca ban a thu se ka pase shume shpija nevoje
  per tu ly.
  -Gjithe po flene, e mua s'me rrihej pa ju pa dhe nje here, e te flija rahat
  e t'ju kisha nder endrra tane naten o bije.
  Po mos u merzit ti se ja erdhem ne me pak se nje muaj na ke aty, dhe do
  knaqesh me ne.
  - Lum minuti qe do t'ju bije zemer, e mjera une diten qe do shkoni.
  Hajt tash mos u merzit se te du shume dhe te puth fort une dhe Brandon,
  ti nqs ke deshire te na puthesh e s'ke ku te na marresh ik puth babin..
  -Naten zemer.
  Naten mami, gjume te embel.

  Shkodrane te pergezoj per ciltersine dhe origjinalitetin .. sidomos ne kete pjese

  Te uroj te jesh me prinderit e tu sa me shpejt ne shqiperi ...
  Dhe kalofshi momente dhe caste te gezuara

  PINK
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e studente22
  Anėtarėsuar
  27-04-2004
  Vendndodhja
  duke kerkuar vetveten!
  Mosha
  36
  Postime
  136
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  prinderve te mi!

  ende me kujtohen syte e abit tim diten parase te iki.qendron i heshtur dhe veshtron ne cdo veprim .duket sikur qan diten qe sdo jem duke levizur me neper shtepine time.me veshtron tek fle dhe ngrihet me ve doren ne balle.e ndiej po sdua te qaj ne syte e ti dhe bej sikur fle.ate nate para se te vej ora 5 e mengjesit(orari i ikjes)sme ze gjumi.kujtoj plot mall gjithcka qe kemi bere gjate atij dyjaveshi dhe mendoj se cduhet te bej te mos qaj.sepse po qava ime me fillon te qaj me shume dhe sdua tadegjoj me te vuaj.bollka vuajtur per territur mua.pataj ajo qe me tremb me shume eshte telefonata e pare pas ikjes.gjithmone bej sikur harroj dicka poshte krevatit sepse e di qe ime me do patjete r dicka te me kujtoj. dhe ime me qe vetem qan ne telefon.ehste e dhimbshme se sa heret me ndaNE nga familja ime.e kujtoj dhe ende diten e pare kur u nisa per ketej.ishte hera e pare ne jeten time qe shihja tim ate te qante.qendroja ne krahet e tij si nje zogitrembur dhe i lutesha te mos ikte.ende ekujtoj ate puthje ne balle qe me dha dhe mu lut te mos qaja.gjithckabehej te kisha nje vendme temire se ai ne jete.poplotesonte endrrat e mia.ende e kujtoja ate dite.sic kujtoj shuem nga budalleqetemia qe i ka merzitur prinderit emi.sedi nes kam mundur ti kerkoj falje sic duhet.ende se di.di vetem qe i dua shume dhe me mungojne shume.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2005
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shkodrane82 pershendetje
  Pergezimet e mia per temen e bukur qe ke hapur
  Po i shkruaj keto rreshta me lot ne sy dhe mu desh gati 30 min te qetesoja duart nga te dridhurat.Nuk ka dite qe te mos i shof prinderit ne endrrat e mia dhe nuk ka dite qe te mos i mar ne tel.Tani i vleresoj fjalet qe me thoshte babai<Ehh mor bir kur te behesh prind vete do me kuptosh>Me se fundi para 1 muaji u bashkuam qe te gjithe(pas 5 vitsh dhe per pak kohe).Babai ndenji shume pak,kurse nena do te rrije derri ne tetor.Cdo nate shtrihem ke divani e vendos koken ne preherin e saj derri sa me ze gjumi.Qava si femije kur percolla babain ne aeroport.Goca e madhe me shikonte qe qaja dhe me pyeste <Do vije prape gjyshi?>
  Mendimet jane si grate:me mire te ushqesh 10 se sa te veshesh 1

 17. #17
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Lona me ke prekur shume, sot s'mundem ti lexoj te gjitha rrjeshtat e shkruar...shpresoj ti gjesh shendoshe e mire njerezit e shtepise. Much love!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Anėtarėsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Me dhe gjak nga gjaku yt,
  te me zgjatesh udhen e shpreses.
  Si te ta shperblej tani;
  Borxh te kam gjithe jeten.

 19. #19
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Thuajse dyfishi i moshes sime dhe s'dukesh mė shume se njezet. Pse s'te varen tulet? Erdha nė jete pa tė lene asnje shenje. Akoma e hajthshme ti, stomakngjeshur, thua se une nuk bera me shume se depertova prej lekures tende te pacenuar. Me vjen t'a zhubros fytyren tende te vanilte me rrudhat e mia te papjekura. Ku i ke thinjat? Edhe kohen e paske tradhetuar matane gjithe asaj floknaje? Nepermjet teje u njoha dhe une me tradhetine. Eshte shpirtliresi, me thoje edhe pse vulat e zeza neper krahe deshmonin te kunderten perpendikulare-skllave (si pasoje) e pavaresise. Siperfaqsisht, s'te ngjaj. Ndoshta prandaj ekziston ai rivaliteti rrenjethelle nė formen me kryenece. Eshte e vetmja ure midis nesh tani.

  (...mamase time)

 20. #20
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rebele
  Thuajse dyfishi i moshes sime dhe s'dukesh mė shume se njezet. Pse s'te varen tulet? Erdha nė jete pa tė lene asnje shenje. Akoma e hajthshme ti, stomakngjeshur, thua se une nuk bera me shume se depertova prej lekures tende te pacenuar. Me vjen t'a zhubros fytyren tende te vanilte me rrudhat e mia te papjekura. Ku i ke thinjat? Edhe kohen e paske tradhetuar matane gjithe asaj floknaje? Nepermjet teje u njoha dhe une me tradhetine. Eshte shpirtliresi, me thoje edhe pse vulat e zeza neper krahe deshmonin te kunderten perpendikulare-skllave (si pasoje) e pavaresise. Siperfaqsisht, s'te ngjaj. Ndoshta prandaj ekziston ai rivaliteti rrenjethelle nė formen me kryenece. Eshte e vetmja ure midis nesh tani.

  (...mamase time)
  nuk po rri dot indiferente perpara kesaj.
  dedikimi me i sinqerte dhe me i bukur qe kam lexuar... pse jo, nje fillim i goditur proze.
  Kur nisi lufta isha i vogėl
  dhe nepėr tym diēka mbaj mend.
  Fill mbas ēdo lufte, bėhej si gogėl
  Atdheu im! Ja kjo mė ēmend!

Tema tė Ngjashme

 1. Vetėvritet 11-vjeēarja besimtare
  Nga GiSHteZa nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 07:46
 2. Prindėrit dhe Fėmijėt
  Nga Gimi3 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-05-2007, 08:50
 3. Disa Kėshilla Pėr Prindėrit
  Nga shefqeti11 nė forumin Tė jesh prind
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-03-2007, 17:41
 4. A kanė autoritet prindėrit e sotėm?
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-04-2006, 15:50
 5. Debaton me prinderit per notat ,dhe veteflijohet 17-vjecarja.
  Nga kolombi nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 22-02-2004, 02:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •