Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2005
    Postime
    19

    Exclamation Eksperiencat e jetës së emigrantëve në Kanada

    Pershendetje lexues, Kjo teme eshte nje e cila do ju japi nje figure te vertete te Kanadase. Sic e dine shumica e popullsise, Kanadaja eshte nje vend per opurnitete edhe eshte vend kapitalist. Eshte vend qe po te njofesh njerez edhe te kesh shoqeri behesh dikushi. Por... mos mendoni eshte nje vend qe do ju bej te pasur. Nga rroga cdo qutetari i merret afersisht 40% e pages. Eshte nje skandal i vertet. Per ata qe mendojne qe jane te shkolluar, prap se prap do ju duhet te pakten 3-4 vjet qe te stabilizoheni fare. Keshtu qe Kanada eshte vend per emigrant por ama jo emigrant shqiptar. Sidomos per ata qe jane mesuar te lene punen ne oren 3 edhe te rrina neper kafenera gjithe mbasdite. Ketu jeta edhe dita e perditshme ka 3 faza. Pune, Shtepi, Gjume. Ne qoftese mendoni qe nuk e perballoni dote kete jete brutale, me mirre mos beni atentat te emigroni ne kanada sepse jo vetem do mbeteni me kisht ne goje por do cmendeni nga stresi.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e striptella
    Anëtarësuar
    05-07-2003
    Vendndodhja
    usa baby
    Postime
    34
    Olti e ke thene mire. Por e njejta gje o dhe ketu ne USA.. Punon si GOmari gjithe diten e naten e kur merr checkun gjithe taksa. Mire ajo por dhe ne fund te vitit paguan si gomari mbas gjithe atyre oreve te renda pune.. GJume, pune & shtepi.. Nganjehere me duket se do kaloj ne depresion te thelle. Nuk e di a jam me Fat or Jo.

  3. #3
    lysien Maska e EDVIR
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    TORONTO CANADA
    Postime
    99
    olti une te sugjeroj qe te marrresh licence per biznes te vogel , dhe kam besim se do ti pergjysmosh taksat...
    Shqiperi o mema ime ndonse jam i merguar
    dashurine tende kurre zemra se ka harruar

  4. #4
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Burra ja c'shkruan njeri qe sapo ka ardh ne Kanada nga Italia

    "Unë erdha nga Italia e atje ka taksa edhe më të mëdha se këtu. Taksa GST+PST për çdo produkt në Itali është 20% dhe jo 15% si në Kanada; sigurimi i makinës ishte i shtrenjtë si këtu e për më tepër atje benzina nuk kushton 80 cent kanadezë por mbi 1 euro; autostrada ka taksa të rënda për çdo kilometër që udhëton etj. etj."

  5. #5
    ElvisTe Maska e el7
    Anëtarësuar
    16-02-2005
    Vendndodhja
    Vancouver, Canada
    Postime
    164

    Thumbs down

    Dua te sugjeroj se ka dy tipe emigrantesh:ata qe shkuan per here te pare ne Kanada dhe nuk provuan vend tjeter(tani mqs u regulluan disi ju duket sikur i vjedh shteti) dhe ata qe provuan shtete si greqia dhe italia dhe duan te ikin ne Kanada per jete me te mire se sa per taksa ne te evropes nuk biem poshte...Sa per pagat ketej nga ne jane shhume te ulta the sikur te mos kete fare taksa vetem qiraja e shtepise....eshte sa per 50%.
    Nqs te pelqen lere Kanadane dhe hajde ketj ta provosh si eshte...

Tema të Ngjashme

  1. Studente ne Kanada
    Nga skerdi në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 22-12-2014, 10:32
  2. Emigracioni ne Kanada
    Nga SUPERSTAR_N1 në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 58
    Postimi i Fundit: 13-02-2013, 17:05
  3. Tahir Veliu interviste per gazeten Intervista e Emigrantit
    Nga Tahir_Veliu në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-06-2011, 03:59
  4. Lufta Kunder Terrorizmit: arrestime ne Kanada
    Nga Darius në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 10-06-2006, 18:54
  5. Ulet numri i pikëve të pranimit për në Kanada
    Nga Henri në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 22-10-2003, 01:28

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •