Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 73

Tema: Aforizma

 1. #21
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,437
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  AFORIZMA
  Ėmbėlsia e dashuris dhe dhimbja e madhe, kuptohen vetėm nė gjuhėn e nėnės.
  - ESE -

  Fjalori i njė mjeku

  Prit, si ta themi...?
  Ta themi shkurtimisht.
  Tė punosh nė IKA?
  Ėshtė si thelė mbi bisht.
  ***
  Formalizėm :

  Njė katalizator i fuqishėm qė, ul paaftėsinė e pėrkohshme nė punė dhe shton invaliditetin.

  Propotencė :

  Njė stil i vjetėr tė sjelluri,qė bėn tė korrėsh atje ku s’mbjell.
  Humanizėm :

  Njė ilaē i shpikur nga Sokrati i lashtė, por qė shum mjek nuk e njohin fare.

  Burokratizėm:

  Njė lloj kategorie profesionale, qė tregon shkallėn e ngritjes sė njė kuadri, pėr ta dalluar atė nga njerėzit e thjeshtė.

  Shfrytėzim 8-orarshi:

  Njė term i vjetėruar, qė pengon t'i shmangesh bezdisjes nga pacientėt.
  ***
  -Gabimin e guzhinjerit e mbulon mjeku, por gabimin e mjekut e mbulon dheu.
  ***
  Ē’ndryshim ka-PRONARI nga BERBERI ?
  BERBERI tė qeth e tė rruan si do ti, PRONARI tė qeth e tė rruan si do ai.
  ***
  Mund tė hash njė thes me kripė, ose me piper por, qė tė korigjosh grekun...? Kjo s’ngjirohet fareeee.
  Danel Cana
  : Kėshilla tė moēme popullore
  -Njeriu nė jetė, qė tė jet njeri,
  Duhet tė punoi me ndershmėri.
  -Ai qė s’ka nder, s’beson asnjeri.
  Kujton se janė tė gjith si Ai.
  -Vesin e keq, luftoje qė nė kokė.
  Po bėre provėn, tė ka zėnė rob.
  -Tė mburrėsh veten, ėshtė krejt gabim,
  Nga kjo nė jetė s’ke kurrė fitim.
  -Ai qė gėnjen, s’ka besė, as nder.
  gishtin mos ja jepė se, krahun tė merr.

  -Ai qė shokut, ja thotė nė sy,
  Ka mėndje tė artė e zėmėr flori.
  -Gruaja e bukur tė kėnaq synė.
  E mira zemrėn ta pėrtėrin.
  -E mirė ėshtė ajo, qė zemrėn ta fal.
  Besėn dhe nderin i ka ideal.
  -Familje e lumtur ėsht vetėm ajo,
  Ku harmonia hidhėrimin mposht.

 2. #22
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Kush e ka thene?

  Kush e ka thene?
  Maksima dhe aforizma te zgjedhura

  Nje nga librat me vlere keshilluese, nga me te famshmit ne Itali, eshte pa dyshim Chi l'ha detto (Kush e ka thene) i Xhuzepe Fumagalit.

  Mora shkak pikerisht nga ky liber per te hapur kete teme. Ketu mund te postoni aforizma te ndryshme, nga autore te ndryshem.

  Argumentet jane nga me te ndryshmet: mund te hidhni mendime mbi natyren njerezore e mbi moralin, mbi veset e mbi virtytin, mbi te qenet dhe mbi dukjen, fatin, interesin, hipokrizine, ziline, gruan, burrin, mbi studimin, mbi bukurine, dashurine, politiken si dhe mbi argumente te tjera.

  Mendimet e mbledhura ketu, ne esence, mund te perdoren si nje lloj teleskopi me ane te te cilit te shikojme boten dhe te tjeret, por gjithashtu, si nje pasqyre per te verejtur veten tone.

  Po e nis une i pari...

  Pelqej njerezit qe jane si ujerat transparente dhe qe "lene te shihen papastertite ne thellesine e lumit te tyre". Nice

  Gjeja me e tmerrshme nuk eshte ti copetosh zemrat por e kunderta : ti shnderrosh ato ne gure. Oscar Wilde

  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin. Erik Holar
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 3. #23
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Qellimi i komunizmit eshte te shpjere fshatarin ne opera - Vladimir Iliē Lenin

  Thone se edhe njerezit me te mencur jane me te vemendshem kur blejne nje pale cizme, se sa kur zgjedhin shoqen e jetes - Leskov

  Keshilla me e mire qe mund t'u japesh te rinjve per karrieren eshte : Zbuloni ēfare ju pelqen te beni me shume dhe pastaj gjeni dike t'ju paguaje per kete.
  --Oscar Wilde--
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Augert Rakipi
  Anėtarėsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ēdo ngjarje natyrale ka me vete dhe ngushėllimin, sado e keqe tė jetė ajo ngjarje!

  Mendja e shėndoshė e njeriut, sado e urtė tė jetė brenda katėr mureve tė shtėpisė sė saj, pėrjeton njė aventurė tė mrekullueshme sapo tė guxojė tė shkojė nė botėn e kėrkimeve.

  Ēdo gjė qė i bėn njerėzit tė lėvizin, duhet t`iu ngulitet nė mendje njėherė; se ēfarė forme mer ajo nė mendjen e tyre, kjo varet nga rrethanat.

  Fridrih Engels  Sot ka ditėlindjen: Fridrih Engels, (28.11.1820 – 05.08.1895)

  Funksioni: historian, filozof, politikan, sė bashku me Karl Marks krijuan “Marksizmin” si dhe “Manifesti Komunist”

  (Gjermani, 1820 – 1895)  Sot ėshtė e mėrkurė, dita e 332-tė e vitit
  Dita e 733010-tė nga Era Jonė

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  257
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  - Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la Rochefoucauld).

  - Secili tregon kush eshte ne shoket qe ka. (Baltazar Gracian)

  - Nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe kjo te jete e mundur nevojitet nje antipati fizike.(Friedrich Nietzsche)

  - Dashuro dhe bej ē'te duash! (Shen Agostini)

  - Kush ta don te miren, te ben te qash. (Miguel de Cervantes)

  - Asnje maskim nuk mund ta fshehe dashurine atje ku eksiston dhe as ta pohoje per nje kohe te gjate ku mungon. (la Rochefoucauld)

  - Ka vetem nje dashuri qe zgjat deri ne fund: e fundit. (Jacinto Miquelarena)

  - Nje pikture ne nje muze eshte ndoshta, gjeja qe ne bote degjon numrin me te madh kendveshtrimeve te pakuptimta. (Edmond Goncourt)

  - Artist eshte ai qe di te beje me enigmen nje zgjidhje. (Karl Kraus)

  - Arti eshte genjeshtra qe na lejon te kuptojme te verteten. (Pablo Picasso)

 6. #26
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime

  Aforizma Tė Pėrkthyera Nga Gjuha Ruse

  Dibrani 84-vjeē mė se 6 dekada jeton dhe vepron palodhshėm nė Rusinė e largėt e tė ftohtė.
  Kultivues i kulturės shqiptare ndėr shqiptarėt e Ukrainės
  Edhe pas daljes nė pension, ai nė formė permanente vepron nė disa sfera:
  a)- Si piktor, ka bėrė shumė punime me piktura goblen, dhe nė San-Peterburg ka hapur Ekspozitėn e tij.
  b.)- Mbledhės i folklorita mbledhur shumė aforizma, anekdota, kashelashe dhe sė shpejti do botohet libri i tij.
  c.)- Zbulues i fshatrave tė banuara me shqiptarė, Odesė me rrethinė.
  d.)- Themelues i Ansamblit tė Femrave Shqiptare “LULET” dhe
  e.)- Themelues i korit tė veteranėve.
  Vazhdim i pjesės sė tretė
  (Pėrshtatje sipas natyrės sė gjuhės shqipe)

  Mendimi ėshtė mbret i kokės.
  Koka e menēur ushqen njėqind vetė.
  Koka e injorantit, s’mund ta ushqejė veten.
  Sa mė larg tė shikosh, aq mė tė frytshėm e ke mendimin.
  Kur koka mendon, goja pushon.
  Goja llam-llam, grushti-bam!
  Me grusht mund tė fitosh njė, me mend - njėmijė.
  Rėndė ėshtė koka mbi krah, por mė e rėndė ėshtė kur je pa krah.
  Me mendtė e huaj, i menēur nuk bėhesh.
  Laraska, boten e kalon, e menēur nuk u bė.
  Me njerėzit kėshillohu, por mendjen mos e humb.
  Mjekra mendjen nuk e ngrit, por vetėm se dituria.
  Injorantin me e mėsue ėshtė si tė vdekurin me e mjekue.
  Injoranti qė shėrbon, ėshtė mė i keq se armiku.
  Koka e injorantit, kėmbėve nuk u jep pushim.
  Lumi, sa mė i vogėl, mė shumė gjėmon.
  I menēuri mėson, kurse injoranti don t’i mėsojė tė tjerėt.
  Rrethi pa fund, injoranti pa fillim.
  Dhe syri mund tė gabojė ndonjėherė.
  Shtat herė e mat, njė herė prehe!
  Shpezėn e dallon nga pendlat, njeriun nga fjala.
  Fuqia e fjalės dallohet nė tė drejtėn e saj.
  Fjala merr male!
  Plumbi mund tė plagosė, kurse fjala mund tė vret.
  Fjala e mirė ėshtė mė e ėmbėl se mjalta.
  Nė pleqėri humben dhėmbėt, kurse goja mprehet.
  Mė pak fol, mė shumė dėgjo!
  Veshin mbaje mė gjerė, kurse gojėn mė ngushtė!
  S’ėshtė turp me hesht, kur s’ke gjė pėr tė thėnė.
  Fjalė pas fjale, zjarri nuk fiket.
  Fjalėt e tepėrta shkaktojnė monotoni.
  Mos fol kur s’din, por dėgjoi ata qė din!
  Mbaje qenin nė zinxhir, kurse gojėn nė arkė!
  Kur goja flet vend e pa vend, koka merr pėrgjegjėsinė.
  Mulliri e bluan drithin, kurse goja tė keqen.
  Mbaje grushtin nė xhep dhe frenoje gojėn tė mos flet!
  Rruaje gojėn pėr nė pleqėri, pėrralla nipėrve me u tregue!
  Secila shpezė nga goja e vetė humbet.
  Njerėzit e shenjtė, mė pak flasin.
  Dikujt i kruhet dora, kurse dikujt shpina.
  Mos kėrko ku ėshtė e lehtė, kėrko ku ėshtė e ndershme.
  Besimi humbet njė herė.
  Tė jesh i varfėr, por i ndershėm.
  Sytė e ndershėm nuk shikojnė anash.
  Me tė drejtėn dhe fati rron.
  Drejtėsia, gjyqit nuk i trembet.
  Gjithēka qė merret me dhunė, s’ėshtė e shenjtė!
  Ku ka drejtėsi, s’ka mėkat!
  Parat e huaja, grisin xhepin!
  Gjėsendi i huaj, nuk mbahet gjatė!
  Respekti ėshtė mė i vlefshėm se paraja!
  Sa mė e rėndė puna, aq mė i lartė respekti.
  Sakrifiko me kokė, jo me nder!
  Pandershmėria ėshtė mė e keqe se vdekja!
  Me para shoqėria e miqėsia nuk blihen.
  Shoku frikacak ėshtė mė i keq se armiku,
  mbron nevojėn dhe harron shokun.
  Me kalin e huaj nuk arrin larg.
  Mė mirė qiriri yt, se stufa e huaj.
  Kur mbrosh tė tjerėt, mbrosh veten.
  Mysafirit tė rrallė, jepja dorėn!
  Mysafiri i papritur ėshtė si zjarri nė dorė.
  Ku ka shumė mysafirė, aty bėhen shumė fjalė.
  Fton e fton, adresėn nuk e jep.
  Bukėn haje, patronin dėgjoje!
  Koka pa dituri si feneri pa dritė.
  Mos thuaj ēfarė ke mėsuar, por thuaj ēfarė din!
  Pa mėsim si pa dorė.
  Shkolla bukėn nuk e kėrkon, por e ofron.
  Dielli i jep dritė tokės, leximi ofron dituri.
  Pėr diturinė nuk ka moshė.
  Ai qė merret me shkencė, nuk mėrzitet kurrė.
  Lapsi i keq ėshtė mė i mirė se mendja injorantit.
  Kur e pėrsėritė mėsimin, e mprehėsh mendjen.
  Vullneti ėshtė nėna e suksesit.
  Me sukses ne punė, arrihet gėzimi.
  Shkrimi i bukur nuk e vlerėson librin, por pėrmbajtja.
  Njeriun e ushqen puna e jo pazari.
  Ai qe sheh nė qiell, ngel pa bukė.
  Bleta shumė e vogėl, por shumė punon.
  Pas punės, vjen paraja.
  Njeriun, pėrtacia e bėn tė sėmurė, kurse puna e shėron.
  “Kush s’don tė punojė,
  ai s’mund tė quhet njeri,
  pse gjithmon’ don tė rrojė,
  me gėnjeshtra e djallėzi”
  -Asdreni
  Pėr dembelin (pėrtacin) gjithmonė ėshtė festė.
  Pėrtaci, ditėn e humb, kurse natėn nuk e sheh.
  Puno si lepuri, por ha si dhelpra!
  Pėrmes veshjes mos gjyko, por shiko punėn.
  Me njė tė pamė, dushkun s’mund ta rrėzosh.


  Ramadan ĒILKU, nėnkolonel
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #27
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime
  (Pjesa e dytė)

  Vepro me mend dhe jeto i pavarur !

  Jetesa nė qetėsi ėshtė humbje e njė shekulli.

  Sa mė e rreptė aq mė e dashur !

  Vetėm mundimi, njeriun e bėn tė madh.

  Poqe se kohėn e shpejtosh, bėhesh armik i vetes.

  Xhelozia jeton me pafuqi.

  Ku s’ka sinqeritet, aty shfaqet arsyetimi.

  Nderin e tė tjerėve mos e merr, kurse Tuajin rruaje!

  Kur s’e ēmon, ai largohet.

  Goja e mirė ėshtė kur punon.

  Pasqyrimi kėrkon qetėsi, shprehja-sinqeritet.

  Dashuria e njėanshme, dashuri me helm.

  Durimi ėshtė miku i sakrificės dhe gėzimit.

  I sinqerti ngritet lart, i ligu rrėxohet posht.

  Prej vėllaut gjer te armiku-gjysėm hapi.

  Pa zemėr tė madhe, s’mund tė ketė trimėri.

  Koka qė mendon, asnjėherė nuk pėson.

  Paqja kurorėzohet me fitore, jo me humbje.

  Jeta ėshtė njė pikė e vogėl, me dinamikė e pėrmbajtje tė madhe.

  Jeta ėshtė njė shkollė e pėrgjigthshme.

  Jeta rrotullohet rreth nesh, kurse ne rreth saj.

  Jeta jonė e shkurtėr, durimi i gjatė.

  Jeta jepet njėherė, kurse koha na merr ēdo orė.

  Jata kalon vetėtimthi, vdekja s’pyet se kush je!

  Jeta pa dhėmbje nuk kalon!

  Ēdo gjė qė ėshtė e mirė bėhet pėr jetėn.

  Standardi i jetesės sonė varet nga paratė.

  E arrite qėllimin, prano besimin!

  Pesimizmi ėshtė pėrtacia e shpresės.

  Rinia ėshtė themeli i pleqėrisė.

  Pleqėria s’ėshtė dhe pėr djallin!

  Frika-tmerri i ka lindur perėnditė.

  Argumenti ėshtė fakt kryesor.

  Logjika ėshtė pika mė e lartė e verifikimit.

  Bukuria ėshtė aty, ku ėshtė simetria e vendosur.

  Vdekja ėshtė e pafajshme, sepse u takon tė gjithėve.

  Kur kemi probleme, thėrrasim Zotin e Nenen nė ndihmė.

  Endra ėshtė lugė e shprazėt.

  Shkenca s’ėshtė diē private, por e pėrgjithshme.

  Shumė me ec, s’do tė thotė se shumė punon.

  Poqe se ec ēdo ditė, ndihmon zemrėn.

  Vdekja s’ėshtė e rastėsishme, por ėshtė njė rast.

  Dashuria, qė ndėrrohet, ajo tradhėtohet!

  Pėr dorėshtrėnguesin, mbarimi ėshtė vdekja.

  Pėr pėrtacin, dita ėshtė e gjatė.

  Dyfėtyrėsia ėshtė mė e keqe se tradhėtia.

  Kush flet shumė, ai mund tė flet dhe marrina.

  Shoku mė i mirė ėsht kujtesa.

  Forma dhe ngjyra e fėtyrės, nuk e tregojnė brendinė e shpirtit.

  Me shiqim pas ecin:-hajduti, frikacaku dhe armiku.

  Gėzimi nuk kėrkohet, por bėhet.

  Shpirti me gojė nuk lidhet.

  Burimi i mėkatit jeton nė interes.

  Dasmėn e presim, kurse vdekja vjen pa ftesė.

  Jo koka pėr plis, por plisi pėr kokė!

  Shėndetin mbroje deri sa je i ri, mos prit nga pleqėria!

  Njeriun rruaje nga epshi, frika dhe uria!

  Fatkeqėsia me raki nuk mbulohet, por zbulohet.

  Pa ndjenja tė rrosh, si pa jetė tė jetosh.

  Paratė vijnė me mund, por mund tė ikin me erė.

  Ku ėshtė shpirti i shėndoshė, aty ėshtė frymėzimi.

  Ēdo durim ka kufi.

  Nė frymėzim gjejmė kupėn e arsyes.

  Nė bukurinė e grave, mendja vėlon.

  Mė mirė me vdekė i lavdėrueshėm,se me jetue i vdekur.

  Gjumi i tepėrt-sėmundje e trupit.

  Mendja dhe duart mund tė bėjnė ēudira.

  Tek injorantėt, goja nxjerr helm, kurse tek mentarėt-mjaltė.  Ramadan ĒILKU, nėnkolonel
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  257
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ja, nje permbledhje interesante urtesirash te zgjedhura (e te perkthyera) nga une:

  - Kush di te lepije, di te kafshoje. (Blaise Pascal)

  - Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la Rochefoucauld).

  - Secili tregon kush eshte ne shoket qe ka. (Baltazar Gracian)

  - Nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe kjo te jete e mundur nevojitet nje antipati fizike.(Friedrich Nietzsche)

  - Dashuro dhe bej ē'te duash! (Shen Agostini)

  - Kush ta don te miren, te ben te qash. (Miguel de Cervantes)

  - Asnje maskim nuk mund ta fshehe dashurine atje ku eksiston dhe as ta pohoje per nje kohe te gjate ku mungon. (la Rochefoucauld)

  - Ka vetem nje dashuri qe zgjat deri ne fund: e fundit. (Jacinto Miquelarena)

  - Nje pikture ne nje muze eshte ndoshta, gjeja qe ne bote degjon numrin me te madh kendveshtrimeve te pakuptimta. (Edmond Goncourt)

  - Artist eshte ai qe di te beje me enigmen nje zgjidhje. (Karl Kraus)

  - Arti eshte genjeshtra qe na lejon te kuptojme te verteten. (Pablo Picasso)

  - Disa persona jane quajtur guximtare sepse kishin teper frike t'ia mbathnin. (Thomas Fuller)

  - Frika reciproke mban paqen. (Samuel Jonson)

  - Dhelpra di shume gjera, por iriqi din nje te madhe. (Archiloco)

  - Eshte me keq te jesh injorant per injorancen tende. (Shen Gerolamo)

  - Do te kesh nje zot te vetem! ...e kujt mund t'ia mbaj xhepi dy? (Arthur Clough)

  - Mos e gjykoni Zotin per kete bote, se eshte nje skice qe i ka dale keq! (Vincent Van Gogh)

  - Ilaēi per dhimbjet mendore eshte vuajtja fizike. (Karl Marx)

  - Nuk ka pasur kurre nje filozof qe te kalonte dhimbjen e dhembeve qetesisht. (William Shakespeare)

  - Ēfare bisedimesh mund te kene grate me zotin ne kishe? (Charles Baudelaire)

  - Nuk ka terbim si gruaja ne kerkim te nje dashnori. (Cyril Connolly)

  - Tridhjete vjet kam kerkuar te studioj por akoma nuk kam arritur akoma te kuptoj: ēfare duan grate? (Sigmund Freud)

  - Nje grua e bukur duhet te ngutet te thyeje pasqyren e saj. (Baltazar Gracian)

  - Njerezit kur japin mesim, mesojne. (Seneca)

  - Ne xhelozi ka me shume dashuri per veten se dashuri te mirefillte. (la Rochefoucauld)

  - Rinia nuk eshte nje stine e jetes eshte nje ēeshtje mendore. (Mateo Aleman)

  - Pak njerez dine te jene te moshuar. (la Rochefoucauld)

  - Ēfare shembullit shkurajues eshte per shume njerez hareja e nje derri. (Anatole France)

  - Ne shqetesohemi me pak qe te jemi te lumtur sesa te bejme te besojme se jemi. (la Rochefoucauld)

  - Ndryshimi mes gazetarise e letersise eshte se gazetaria nuk eshte e lexueshme ndersa letersia nuk eshte e lexuar sa duhet. (Simon Bolivar)

  - Ne nje lufte idesh eshte populli qe vritet. (Stanislav Lec)

  - Ata qe deshirojne paqen te pregatiten per lufte. (Vegezio)

  - Dita e harxhuar me kot eshte ajo e kaluar pa qeshur. (Chamfort)

  - Te komentosh shakate e shpirtit eshte si tu mbathesh patkoj kuajsh fluturave. (Martin Kessel)

  - Te qeshesh do te thote te jesh shpirtkeq me ndergjegje te qete. (Friedrich Nietszhe)

  - Kujdes nga terbimi i nje njeriu te qete. (John Bryden)

  - Ndjenja e ironise eshte si nje qen qe i hunguron henes nderkohe qe shurron mbi varre. (Karl Kraus)

  - Me mire te zihesh me dike se te jesh i vetem. (Proverbe Irlandeze)

  - Sy per sy e keshtu bota do te mbese qorre. (Gandhi)

  - Vjen per trashigimine e ndoshta te takon te paguash varrimin. (Proverbe Yiddish)

  - Veshtiresite me seriose vazhdojne atehere kur njeriu eshte i lire te beje ē'te doje. (Thomas Huxley)

  - Kush nuk njeh gjuhe te huaja nuk njeh mire as te tijen. (Goethe)

  - Ēka ne quajme trendafil, do te mbante te njejtin parfum edhe me nje emer tjeter. (William Shakespeare)

  - Segreti i te qenit llafazan eshte ai i te thenit gjithēka. (Voltaire)

  - Ju prinderit e pare te rraces njerezore qe u shkaterruat per nje molle; ēfare nuk do te kishit bere per nje gjel ne tartufe? (Savarin)

  - I pasuri ha, kurse i varferi ushqehet. (Francisco de Quevedo)

  - Nuk me intereson genjeshtra por urrej shperfilljen e veēantive. (Samuel Buttler)

  - Per ne vdekja nuk ekziston sepse kur ne jemi vdekja nuk eshte e pranishme dhe kur vdekja eshte, nuk jemi ne. (Epicurio)

  - Muzika ka magjite e saj per te zbutur nje zemer te eger. (William Congreve)

  - Urrejtja eshte kenaqesia me jetegjate; njerezit dashurojne shpejt por urrejne ngadale. (George.G. Byron)

  - Pasionet bejne qe njeriu te jetoje, urtia ben vetem qe ai te ekzistoje. (Chamfort)

  - Pse nje lot eshte nje ēeshtje intelektuale? (William Blake)

  - Idete jane si hijet, duken te misheruara derisa kerkojme ti kapim. (Samuel Butler)

  - Te mendosh e te pish duhan jane dy veprime qe konsistojne ne te leshuarit ne ajer re tymi. (Eca de Queiros)

  - Pse ti shprehim idete tona?! Neser do i kemi ndryshuar. (Paul Leautoud)

  - kenaqesia eshte mekat, e nganjehere mekati eshte kenaqesi. (George G. Byron)

  - Mund te kalohet dhimbja vetem, por per te provuar kenaqesi duhet te jene te pakten dy persona. (Elbert Hubbart)

  - Besome! Kenaqesia eshte gjithmone e ligjshme. (Evariste)

  - Kenaqesite e thjeshta jane strehimi i fundit i njerezve te komplikuar. (Oscar Wilde)

  - Nje poet eshte nje bote e mbydhur brenda nje njeriu. (Viktor Hugo)

  - Poezia me e vertete eshte ajo me fallcoja. (W. Shakespeare)

  - Politica nuk eshte shkence e sakte. (Otto Von Bismarck)

  - Dipllomazia eshte nje loje shahu ne te cilen u jepet shah mat popujve. (Karl Kraus)
  - Ndiqni te paktet e jo njerezit vullgar. (Francesco Petrarca)
  - Kur hyjnite duan te na denojne, na plotesojne deshirat. (Oscar Wilde)

  - Kokat e bukura jane pak here shpirtra te bukur. (Jean Poul)
  - Nuk eshte e bukur ēka eshte e bukur por eshte e bukur ēfare pelqen. (Proverbe Italiane)

  - Secili nga ne eshte nje hene me nje faqe qe se shfaq kurre ne publik. (Mark Twain)

  - Eksperienca eshte emri qe te gjithe u japin gabimeve te tyre. (Oscar Wilde)

  - Jepini nje maske njeriut e do tu thote te verteten. (Oscar Wilde)

  - Armiku behet i tmerrshem vetem kur fillon te kete te drejte. (Jacinto Benavente)

  - Endrra e arsyes prodhon perbindesha. (Francisco Goia)

  - Arsyet e terhequra nga floket jane te parat qe shkaktojne tullacllekun. (Martin Kessel)

  - Qe frika qe u dha jeten hyjnive. (Stazio)

  - Sa me shume te flitet per ty aq me pak je i forte. (Benjamin Disraeli)

  - Jane te paket njerezit e admiruar nga sherbetoret e tyre. (Montaigne)

  - Mos flisni keq per masturbimin, eshte seks me dike qe dashuroni. (Woody Allen)

  - Kush deshiron e nuk vepron, krijon mykosje. (William Blake)

  - Buza e puthur nuk e humbet fatin por e rinovon siē ben dhe hena. (Giovanni Boccaccio)

  - Mashkulli deshiron femren e femra deshiron deshiren e mashkullit. (Samuel Taylor Coleridge)

  - Ēka na terheq ne nje grua rralle here na lidh me te. (John Churton Collins)

  - Nese deshiron qe endrrat e tua te behen te verteta, zgjohu! (Ambrose Bierce)

  - Enderroj sikur jam nje flutur qe valevitet sa andej-kendej; pastaj zgjohem dhe ja qe jam serish une. Tash nuk di, nese jam nje njeri qe ka enderruar te jete nje flutur apo nje flutur qe ka enderruar te jete nje njeri. (Chuang-Tzu)

  - Kush refuzon endrren duhet te masturbohet me realitetin. (Ennio Flaiano)

  - Njeriu jeton me arsyetime e mbijeton me endrra. (Migel de Unamuno)

  - Mos diskutņ kurre me nje idiot, pasi te tjeret mund te mos e dallonin ndryshimin. (Arthur Bloch)

  - Nuk ka mekat perveē idotesise. (Oscar Wilde)

  - Sa me budalla te jete fshatari aq me mire gomari do ta kuptoje. (Anton Chekov)

  - Njeriu eshte si nje kafshe qe shtiret dhe nuk eshte kurre me shume vetvetja se atehere kur luan rolin. (William Hazlit)

  - Ēfare eshte pra koha? Nese askush nuk me pyet e di, por nese me pyesni nuk e di. (Shen Agostini)

  - ...sepse rruga eshte e gjate e koha eshte e shkurter. (Francesco Petrarca)

  - Njerezit jane qesharak kur duan te jene te tille, ose atehere kur duan te jene ēka nuk jane. (Giaccomo Leopardi)

  - Njeriu eshte nje dykembesh pa pupla. (Platoni)

  - Studimi i njeriut eshte njeriu. (Aleksander Pope)

  - E verteta eshte teper dinake per tu kapur. (Wilhelm Burch)

  - Te jetosh eshte si te dashurosh: arsyeja eshte kunder por ēdo instikt eshte ne favor. (Samuel Buttler)

  - Optimisti shpreh se jetojme ne nje nga botet me te mira te mundshme nderkohe qe pesimisti druan se kjo eshte e vertete. (James Cabell)

  - Mund te humbasesh si per nje leter me shume ashtu si dhe per nje leter me pak. (Miguel de Cervantes)

  - Jeta eshte teper e shkurter per te qene e ashper. (Benjamin Disraeli)

  - Gjeja me e veshtire per tu fshehur eshte ajo qe nuk ke. (Eric Hoffer)

  - Ajo ēka di nuk duhet te t'pengoje te dish aq sa duhet. (Carlo Dossi)

  - Gabimi me i madh ne jete eshte te kesh frike te gabosh. (George Hubband)

  - Jetohet nje here te vetme e dikush as edhe nje here. (Woody Allen)

  - Qe te jetosh; ler te jetojne. (Baltasar Gracian)

  - Duaje te verteten e fale gabimin. (Voltaire)

  - Te gjitha pasionet jane ekzagjerime, madje jane pasione sepse ekzagjerojne. (Roch)

  - Kur mendon se askujt ne bote nuk i intereson qe je gjalle provo te mos paguash kestet e makines. (John Belushi)

  - Nese do te fluturosh duhet te flakesh tutje te gjithe ato mbeturine qe te gozhdojne ne toke. (Jim Morrison)

  - Pluhur jemi e pluhur do te kthehemi; eskimezet copa akulli. (Makaresko)

  - Nese nuk je elegant, ji te pakten ekstravagant. (Moschino)

  - Jane veshtiresite qe tregojne burrat. (Epitteto)

  - Ne kete bote duhet te jesh i ēmendur ne te kundert ēmendesh. (Felchner)

  - Me pelqen dita e te vdekurve. Shkoj ne varresa e ndihem dikushi. (Altan)

  - Nese do te shijosh virtytin tend, mekato ndonjehere. (Ugo Ojetti)

  - Gruaja ime dhe une kemi qene te lumtur per njezet vjet e pastaj jemi takuar. (Dangerlield)

  - Edhe mushkonjat ne menyren e tyre kenaqen e jane te lumtura...kur pickojne, per fat te keq. (Boretor)

  - Nese e ndien nevojen;qaj! Eshte mire qe te qash deri ne lotin e fundit sepse vetem atehere mund te rikthehesh e te buzeqeshesh. (Paulo Coelho)

  - Kur u linde, ti qaje nderkohe qe te gjithe rreth teje qeshnin. Ndertoje jeten ne menyre te atille qe kur te vdesesh te jesh i vetmi qe qesh nderkohe qe te gjithe te tjeret te jene duke qare. (Paulo Coelho)

  - E dime qe ajo ēka ne bejme eshte si nje pike uji ne nje oqean por, nese kjo pike s'do te ishte oqeanit do t'i mungonte. (Nene Tereza)

  - Lavdia jone me e madhe nuk eshte nese s'bie kurre, por ne te ngritur pas renies. (Confucio)

  - Ndonjehere kush humb shikimin meson te shikoje me mire te verteten e gjerave. (Cicerone)

  - Eshte me mire te heshtesh duke lene qe njerezit te mendojne se je budalla sesa te flasesh e t'ua heqesh te gjitha dyshimet. (Mark Twain)

  - Paraja nuk ben lumturine nderkohe qe mjerimi...kurrsesi. (Totņ)

  - E vetmja menyre per tu larguar nga nje tundim eshte ti jepesh atij. (Ocar Wilde)

  - I besojme vetem asaj qe shohim; pra, qysh se ekziston telivizori, i besojme gjithēkase. (Diter Hildebrandt)

  - Jeta eshte ajo qe te ndodh kur je i angazhuar ne tjeter gje. (John Lennon)

  - Une nuk jetoj per tu ushqyer, ushqehem per te jetuar. (Socrate)

  - Lindja dhe vdekja vijne detyrimisht, jeta varet nga ne. (Jim Morrison)

  - Nuk do ta dime kurre sa mire mund te beje nje buzeqeshje. (Nene Teresa)

  - Nuk ekziston ere ne favor te nje marinari qe nuk di ku te shkoje. (Seneca)

  - Shume te rritur porsi femijet, duan diēka por pa pasojat e saj. (Jose Ortega y Gasset)

  - Televizori eshte nje arritje qe ju mundeson te argetoheni ne dhomen tuaj te ndenjes nga persona qe nuk do i donit kurre ne ate dhome. (David Frost)

  - Jeta eshte nje loje dhe rregulli i pare eshte te shtiremi sikur nuk eshte. (Alan Watts)

  - Bota nuk eshte ne rrezik nga ata qe shkaktojne te keqen por nga ata qe e shohin dhe s'bejne asgje. (Albert Einstein)

  - Ndryshimi i vetem mes buballallekut dhe gjeniut eshte se gjeniu ka kufijte e tij. (Albert Einstein)

  - Eshte rrezik te jesh i sinqert, te pakten nese nuk je edhe i manget nga trute. (George Bernard Shaw)

  - Nje grua me nje dashnor eshte nje engjell, nje grua qe ka dy dashnore eshte perbindesh, nje grua qe ka tre dashnore eshte grua. (Viktor Hugo)

  - Fali armiqte e tu por mos i harro kurre emrat e tyre. (John Kennedy)

  - Lum ai njeri qe nuk pret asgje nga jeta sepse nuk do te mbetet i zhgenjyer. (Charlie Chaplin)

  - Nganjehere propozo paqen, armiqte e tu do te turbullohen pa mase. (Napoleone Bonaparte)

  - Shok i vertete eshte ai qe rri me ty kur do i pelqente te ishte tjeterkund. (Franz Kafka)

  - Momentet e bukura nuk i ndien kur i jeton por i perkujton me mall. (Gandhi)

  - E tere urtesia njerezore mund te permblidhet ne dy fjale: prit dhe shpreso. (Alexandre Dumas)

  - Me shihni shtrember ngaqe jam ndryshe ndersa une u shoh e qeshi sepse jeni te gjithe njesoj. (Emily Strange)

  - Vetmia eshte te degjosh eren e te mos mund t'ia tregosh askujt. (Jim Morrison)

  - Momentet me te bukura te nje dashurie jane ato te nje malinkonie te qete e te embel kur qan e nuk e din pse. (Giacomo Leopardi)

  - O Zot fali se s'dine ēka bejne! (Jezusi)

  - Ji gjithmone me i arritur nga ē'je! (Martin Luther King)

  - Te jetosh pa provuar do te thote te jetosh me dyshimin qe do ia kishe dale. (Jim Morrison)

  - Jo gjithēka qe vjen prapa ne kohe eshte perparim. (Alessandro Manzoni)

  - Zemra ka arsye qe arsyeja nuk njeh. (Blaise Pascal)

  - Nuk jam i te njejtit mendim me ate qe ti thua por do te luftoj deri ne vdekje qe ti ta thuash. (Voltaire)

  - Mos kerko gabimin por zgjidhjen. (Henry Ford)

  - Ne nje puthje do gjesh gjithēka qe s'te kam thene. (Pablo Neruda)

  - Ka gjithmone nje cope ēmendurie ne dashuri ashtu siē ka gjithmone nje cope logjike ne ēmenduri. (Friedrich Nietzsche)

  - Provo te arsyetosh mbi dashurine e do te humbasesh arsyen. (Bernard Shaw)

  - Nese mendon se e gjithe bota eshte gabim kujtohu se ajo permban qenie njerezore si ty. (Gandhi)

  - Nje e kenaqur pa rreziqe na pelqen me pak. (Ovidio)

  - Femijet gjejne gjithēkane ne asgje kurse te rriturit, asgjene ne gjithēka! (Giacomo Leopardi)

  - Nje e mire nuk vleresohet sa duhet derisa te mos e kesh humbur. (Hender)

  - Disa shohin realitetin e pyesinse? Une enderroj te pamunduren e pyes vetenerse jo? (Bernard Shaw)

  - Dashuria nuk qendron ne te shikuarit ne sy, por ne te shikuar ne te njejtin drejtim. (William Shakespeare)

  - Filmi im i pare ishte aq i keq saqe kishte zevendesuar denimin me vdekje ne pese shtete amerikane. (Woody Allen)

  - Une e ti jemi e njejta gje prandaj mos druaj se mund te te lendoj pa u lenduar. (Gandhi)

  - Njerezit mendojne se jane te lire por jane te lire vetem ta mendojne. (Jim Morrison)

  - Shoqja ime me e mire eshte pasqyra pasi kur une qaj ajo nuk qesh. (Jim Morrison)

  - Puthja e pa dhene eshte puthje e shkuar dem. (Evance Cook)

  - Nese te dua ndoshta humbas por, nese nuk guxoj te te dua nuk do te fitoj kurre. (Chopin)

  - Nese shpreh nje deshire do te thote se ke pare nje yll te bjere...Nese ke pare nje yll te bjere do te thote se po shikoje qiellin... Nese po shikoje qiellin do te thote se beson akoma ne diēka. (Bob Marley)

  - Nese nuk mban mend se dashuria te ka bere te besh budallekun me te vogel atehere do te thote se nuk ke dashuruar kurre. (W. Shakespeare)

  - Parajsen e preferoj per klime kurse ferrin per shoqeri. (Jim Morrison)

  - Dashuria e vertete fillon kur jemi te gatshem te japin gjithēka pa lypur asgje. (William Shakespeare)

  - Thone qe alkoli e duhani te vrasin avash...e kush e ka me ngut? (Liam Callagher)

  - Muzika eshte e vetmja gje qe kur te godet nuk te lendon. (Bob Marley)

  - Nuk e véren shejtane se je i bukur si nje engjell? (Gaccomo Leopardi)

  - Te gjithe e dine qe diēka eshte e paarritur derisa paraqitet nje i pa pergatitur qe nuk e din dhe e arrin. (Albert Einstein)

  - Kape ēastin se nuk eshte rasti te besojme ne te ardhmen. (Cicerone)

  - Mplakja eshte rruga e vetme qe kam gjetur per te mos vdekur i ri. (Proverbe Kinese)

  - Nese brenda nje viti nuk ke ndryshuar; prek pulsin se mund te kesh vdekur. (Sigmund Freud)

  - Mjelmat nuk kendojne kur vdesin nga trishtimi. (Pablo Neruda)

  - Ēdo mbret e ka prejardhjen nga nje brez sklleverish e ēdo skllav ka pasur nje mbret ne paraardhesit e tij. (Platone)

  - Dyshimi ne vetvete eshte nje shenje inteligjence. (Ojetti)

  - Kujdes behet gjithmone ne dashuri por e papritura ndodh. (Jean d'Ormesson)

  - Dashuria nuk matet me fakte. Vjen pa arsye. Nuk mund ta kontrollosh dhe iken ashtu si vjen. (Christian Bobin)

  - Duhet te luash ndershmerisht kur ke ne dore letrat fituese. (Oscar Wilde)

  - Ai qe mendon se paraja ben gjithēka; per parane ben gjithēka. (Benjamin Franklin)

  - Edhe ne fronin me te nalte ne bote do te ulesh me ****** tende. (Montaigne)

  - Merreni jeten tuaj ne duar dhe beni nje kryeveper! (Papa Gjon Pali 2)

  - Ne momentin qe dyshon se mund te fluturosh e humb aftesine e te fluturuarit. (Jim Morrison)

  - Eshte e veshtire te gjesh nje mace te zeze ne nje dhome te erret sidomos nese maca aty nuk eshte. (Giulio Cesare)

  - Dua te kthehem femi sepse gjunjet dhembin me pak se nje zemer e thyer. (Jim Morrison)

  - Nese nuk na duan eshte fatkeqesi kurse, te mos dish te duash eshte tragjedi. (Albert Camus)

  - Eshte me mire te kujtosh nje dite te vetme se te jetosh dy here te njejtin realitet. (Francesco Guccini)

  - Nese s'ke besim ne vetvete mos beso se dikush tjeter do besoje ne ty. (Kobe Brayant)

  - Nese nje njeri arrin te jetoje edhe pas vdekjes, atehere ndoshta ai eshte nje njeri i madh. (James Dean)

  - Kembengul ne te pushtuarit e henes e nese nuk ia arrin te pakten do te kesh shetitur mes yjesh. (L. Brown)

  - I menēur eshte ai qe di se nuk di asgje. (Galileo Galilei)

  - Shtrigat kane pushuar se ekzistuari kur ne kemi pushuar duke i djegur. (Voltaire)

  - Kokaina eshte menyra qe perdor zoti per te t'thene se po ben shume para. (Robin Williams)

  - Grate nuk kane kurre gje per te thene por e thone kaq mire. (Oscar Wilde)

  - Njeriu mendon shume mbi ate qe duhet te beje e shume pak mbi ate qe duhet te jete. (Meister Eckhart)

  - Kush ka nje "SEPSE" kalon ēdo "SI". (Nietzsche)

  - Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar. (Honore de Balzac)

  - Huadhenesit kane kujtese me te mire sesa huamarresit. (Benjamin Franklin)

  - Rrallehere ne "Corrida" fiton demi. I mungun nxitja ekonomike. (Stannislav Lec)

  - Te shkruash eshte si te flasesh pa u nderpre. (Jules Renard)

  - Blini trualle!...nuk fabrikojne me. (Mark Twain)

  - Feja e nje njeriu nuk ka shume vlere nese nuk nxjerrin perfitim edhe macja e qeni. (Abraham Lincoln)

  - Azgje nuk mesohet me pare se veset e keqija. (Chamfort)

  - Ujitni vetem ato vese nga te cilat deshironi te udhehiqeni! (Elbert Hubbard)

  - Nderrohet me lehte feja sesa kafeja. (Georges Courteline)

  - Nje ves nese nuk perballohet ne kohe shenderrohet ne nje nevoje. (shen Agostini)

  - Bagazhet mendore jane ato qe ndajne nje hamall nga nje artist. (George Higgins)

  - I adhuroj femijet sidomos kur qajne pasi atehere prezentohet dikush qe i merr. (Nancy Mitford)

  - Preferoj me pare te bej shume femije sesa te rris nje. (Paolina Bonaparte)

  - Bukuria eshte e dashur per syte por eshte embelsia ajo qe mahnit shpirtin. (Francois Voltaire)

  - Po te pyetni bretkosen se ēfare eshte bukuria do t'u pergjigjet se eshte femra e bretkoses. (Francois Voltaire)

  - Sjelljet e mira jane nje nevoje e atij qe nuk eshte i bukur pasi i bukuri nuk ka nevoje per to. (Evelyn Vaugh)

  - Buzeqeshja eshte tek bukuria ashtu si krypa tek gjella! (Carlo Dossi)

  - Absurditeti e bukuria kane maredhenie te ngushta njera me tjetren (Edward Forster)

  - Kush ka durim mund te kete ē'te doje. (Benjamin Franklin)

  - eshte me e veshtire t'i rezistosh fillimit sesa fundit. (lenordo da vinci)

  - terbimi eshte nje barishte kurse urrejtja nje peme. (shen agostini)

  - ka dy lloj njerezish ne kete bote: te mire e te keqinj. te miret flejne qetesisht ndersa te keqijte duket sikur shijojne shume oret e dites. (woody allen)

  - nje njeri qe mediton mbi hakmarrjen mban te hapura plaget e tij. (francis bacon)

  - nje keqberes behet i tmerrshem kur shtiret sikur shejt. (francis bacon)

  - zemermiret vdesin te rinj pasi kuptojne se nuk ia vlen te jetosh duke qene i mire. (john barrymore)

  - e keqja e vertete eshte indiferenca. (nene tereza)

  - droga nuk eshte e keqe por ata qe perdorin drogen e konsiderojne si nje leje per te qene rrota k...... (frank zappa)

  - ne kete jete nuk eshte kurre i miri qe fiton zemren e nje vajze te shumpelqyer. (raymond chandler)

  - dy gjera me kane habitur gjithmone: inteligjenca e kafsheve dhe budallalleku i njerezve. (tristan bernard)

  - nuk jam Jakobi qe te mallkoj diten e lindjes; une mallkoj te gjitha ditet e tjera. (emile m coiran)

  - po te mos kishte njerez te keqinj nuk do te kishte avokate te afte. (charles dickens)

  - eshte me e thjeshte te shperbehet nje atom se nje paragjykim. (einstein)

  - edhe muratura ashtu si filmat eshte art. (clint eastwood)

  - menyra me e mire per te kuptaur sesi te besh filma eshte t'a besh nje film. (stanley kubrick)

  - zoti krijoi oborrin e pare kurse kaini qytetin e pare. (abraham cowley)

  - jam nje qytetar, jo i athines apo i greqise, por i botes. (socrate)

  - kopjuterat jane te kote; dine te japin vetem pergjigje. (pablo picasso)

  - nje dite kompjuterat do arrijne te zgjidhin te gjitha problemet por kurre nuk do te krijojne nje. (einstein)

  - guximtari vdes nje here te vetme ndersa frikacaku me shume se nje mije here ne dite. (giovanni falcone)

  - ēdo dragua rron ne nje epoke ku ka edhe nje shen Gjergj. (kahlil gibran)

  - kush din shume, shume dyshon. (enea piccolomini)

  - behu i pasur ose vdek duke tentuar. (50 cent)

  - zakonisht njerezit besojne fare thjeshte ne ate qe deshirojne. ( giulio cezare)

  - inteligjenca i eshte dhene njeriut per te dyshuar. (emile verhaeren)

  - si besove, si s'besove qe Jezusi ishte zot, duhet te pranosh qe ai ishte nje politikan ekonomist shume i mire. (george bernard shaw)

  - mos humb kurre nje zgjedhje qe mund ta humb dikush tjeter per ty. (arthur bloch)

  - kur loja behet e ashper, te fortet fillojne te luajne (joseph kennedy)

  - eshte me mire te rrezikosh ne shpetimin e nje fajtori se ne denimin e nje te pafajshmi. (voltaire)

  - vrasja eshte menyra me e shpejte per te humbur gjurmet e atij qe urren. (molieri)

  - per te kuptuar disa vrasje mjafton te njohesh viktimen. (oscar wilde)

  - paraja eshte si nje pjese trupi: ose e perdor ose e humbet. (henry ford)

  - pa para, pa probleme. (charlie chaplin)

  - kush don te jete i pasur ne nje dite, do te varet brenda nje viti. (leonardo da vinci)

  - edhe e pa-parashikuara mund te behet monotone. (eric hoffer)

  - kush jeton duke shpresuar vdes ne agjerim. (benjamin franklin)

  - shpresa eshte ngahera nje mengjes i mire por pak here nje darke e mire. (francis bacon)

  - do preferoja me shume te isha zezak sesa gay, keshtu te pakten s'do kisha nevoje t'ia thoja nenes time. (charles pierce)

  - kush ka ēfare te beje nuk ka kohe per lot. (einstein)

  - prej dhimbjes kafshova te dyja duart. (dante alighieri)

  - pak jane grate e ndershme qe nuk jane lodhur se luajturi kete rrol. (nietszche)

  - duhet te kesh brenda kaos-in per te pjellur ylle vallezuese. (nietszche)

  - Zoti eshte e vetmja qenie qe per te mbreteruar nuk ka nevoje as te ekzistoje. (charles baudelaire)

  - kam zakon te marr me vetin nje plumb pasi nje dite nje peroson ne nje rrugice me qelloi me nje bibel dhe plumbi me shpetoi. (woody allen)

  - perparese te zeze me nje shirit blu. per nje femi milanist dita e pare e shkolles eshte nje traume. (diego abbatantuono)

  - kujdes me shpenzimet e vogla pasi nje peshe e vogel fundos nje anije te madhe. (benjamin franklin)

  - ka nje fe te vetme edhe pse me shume versione. (george bernard shaw)

  - armiku e shoku yt, bashke, te godasin ne zemer. i pari te fyen e i dyti vjen e ta plase ballit. (mark twain)

  - Tash me evropen e bashkuar nje i papune nga benevento mund te shkoje ne paris e te beje te papunin. (Beppe Grillo)

  - Pamundesi: nje fjale qe gjindet ne fjalorin e budallenjeve. (Napoleone Bonaparte)

  - Kush flet pa modesti do gjeje te veshtire te vleresoje fjalet e veta. (Confucio)

  - Nese dikush arrin ate pike ku pranon kritikisht te gjitha ato absurditete qe doktrinat fetare i trasmetojne, e te injoroje kundershtimet paraprake, dobesia e tij intelektuale nuk duhet te na habise. (Sigmund Freud)

  - Te gjitha dashurite e njeriut edhe te ndryshmet kane te njejtin motor punimi. (Vittorio Alfieri)

  - Kush i vetem eshte, i vetvetes eshte. (Leonardo da Vinci)

  - Kush deshiron te qeverise duhet te mesoje te thoje jo. (Benito Mussolini)

  - Kush mendon se mund t'ia dale edhe pa boten genjehet shume, por kush mendon se bota nuk mund t'ia dale pa te: genjehet shume me teper. (la Rochefoucauld)

  - Kush thote sekretin e te tjereve eshte tradhetar, kurse kush thote te vetin eshte vetem budalla. (Voltaire)

  - Besoni ēdo gje qe degjoni mbi boten, asgje s'eshte aq e keqe per te qene e pamundur. (Honore de Balzac)

  - Zemra e nje nene eshte nje abis ne fundin e te ciles arrihet te gjindet gjithmone nje falje. (Honore de Balzac)

  - Te mendosh keq per te tjeret eshte mekat por shpesh here qellon ne shenje. (Giulio Andreotti)

  - Madhesia dhe progresi i nje kombesie mund te gjykohen nga menyra qe trajton kafshet. (Gandhi)

  - ēdo ankth qe tani duket vdekjeprures nuk krahasohet me te humburit ty. (William Shakespeare)

  - Privilegji i te vdekurve: nuk do vdesin me. (Gabriele d'Anunzio).

  - Rrethanat bejne njeriun jo me shume se njeriu ben rrethanat. (Karl Marx)

  - Ligesia eshte pushimi i te varferve. (Guillaume Apollinaire)

  - Dashuria eshte e lire pasi nuk i nenshtrohet fatit. (Guillaume Apollinaire)

  - Detyra bashkohore e artit eshte te fuse rremuje ne rregull. (Theodor W. Adorno)

  - ēfare mund te thuhet per nje bote ne te cilen pothuajse te gjithe jetojne pasi nuk kane guxim te vetvriten. (Arthur Schopenhauer)

  - Sa fisnik eshte ai zemer'trishtuar qe don te kendoje nje kenge lumturie mes te lumturve . (Kahlil Gibran)

  - Nganjehere zgjedhjet fitohen ngaqe njerezit votojne kunder dikujt me shume se per dike. (Franklin P. Adams)

  - Sot kam hyre ne nje bar e kam kerkuar diēka te nxehte dhe me kane dhene nje pallto. (Dylan Dog)

  - Eshte me mire te dish pak nga te gjitha se te gjitha mbi nje gje. (Blaise Pascal)

  - Ka aksidente edhe ne familjet me te mira. (Charles Dickens)

  - I duhen njezet vjet nje nene qe ta beje te birin burre e nje gruaje tjeter njezet minuta qe ta beje idiot. (Charles Dickens)

  - Vetem varferia kur eshte e pa merituar, ben krenare. (Goethe)

  - Shkrimtaret nuk pershkruajne receta mjekesore... por shkaktojne dhimbje koke. (Chinu Achebe)

  - Nje vajze eshte gjithmone nje mister: nuk mbetet veē te besosh ne paraqitjen e saj dhe ne ate qe zemra jote te thote. (Edmondo de Amicis)

  - Natyres i urdherohet duke iu bindur. (Francis Bacon)

  - Gjeja me e trishtuar qe mund te imagjinoj eshte te jem i mesuar me luksin. (Charlie Chaplin)

  - Qe nje llambe te vazhdoje te ndiēoje duhet t'i hedhim vaj. (Nene Tereza)

  - Koha dhe durimi jane armatimet e te gjithe luftetareve. (Lev Tolstoj)

  - Nese nje njeri nuk ka zbuluar diēka per te cilen ia vlen te vdese; nuk eshte i denje te jetoje. (Martin Luther King)

  - Askush nuk eshte aq i vjeter sa te mos jete i sigurt se do te jetoje edhe nje vit. (Cicerone)

  - S'kemi lindur vetem per veteveten. (Cicerone)

  - Kush nuk kujton te miren e kaluar eshte i vjeter qysh sot. (Epicuro)

  - Te keqiat qe shmang jane ne ty. (Seneca)

  - Me mire qe u lame sesa te mos ishim takuar kurre. (Fabrizio de Andre)

  - Eshte mundesia per te realizuar nje enderr qe ben jeten interessante. (Paulo Coelho)

  - Duhet ngrene per te jetuar, jo jetuar per te ngrene e duhet te punosh per te jetuar e te jetosh per te punuar. (Socrate)

  - Truri eshte me i gjere se qielli. (Emily Dickinson)

  - Dashuria dhe kolli nuk mund te fshihen. (Ovidio)

  - Durimi eshte i hidhur por fruti i saj eshte i embel. (Jean Jacques Rosseau)

  - Keq eshte te shungullohesh ne dyshim por me keq eshte te pushosh mbi gabim. (Alessandro Manzoni)

  - Te hezitosh eshte mire por nese pastaj ben ate qe duhet te besh. (Bertol Brecht)

  - Shenja e pare e fillimit te te kuptuarit shfaqet me deshiren per te vdekur. (Franz Kafka)

  - ēka eshte kenaqesia perveē se nje dhimbje shume e embel. (Heinrich Heine)

  - Kudo qe djegin libra do te djegin edhe njerez. (Heinrich Heine)

  - Gabimi eshte njerezor, t'u hedhesh fajin te tjereve edhe me njerezore. (Lord John Emerich Dalberg Acton)

  - Leximi eshte per trurin ajo ēka ushtrimet fizike jane per trupin. (Joseph Addison)

  - Inteligjences Zoti i ka vene kufi kurse idiotesise jo. (Konrad Adenauer)

  - Dinakerite e grave ne pergjithesi shumezohen e permiresohen me vitet e tyre. (Carlo Goldoni)

  - Me kane rrahur por jam mbrojtur mire. Njerit prej atyre i theva grushin: Lendova krejt fytyren per ta bere por ia dola. (Woody Allen)

  - Nuk eshte se te gjithe vdesin ngaqe eshte falas?! (Altan)

  - Te qeverisesh italianet nuk eshte e pamundur, eshte e kote. (Benito Mussolini)

  - Thuhet ne bibel qe luani dhe demi do te flejne bashke. Epo duhet te shtoj se demi do fleje fare pak. (Woody Allen)

  - Nje intelektual eshte ai qe ka gjetur diēka me interesante se nje grua. (Edgar Vallace)

  - Shperthime berthamore ne shkretetiren e nevades. ē'ka duam te tregojme?... e dime se kjo gjeja shperthen. (Frank Zappa)

  - Ushtaret para se te qellojne vihen ne gjunje ndoshta per te kerkuar te falur viktimes se radhes. (Voltaire)

  - Fisnike i duket lufta atij qe s'e ka provuar. (Erasmo)

  - Derisa do kete njerez, do kete luftra. (Albert Einstein)

  - Me e mire dhe me e sigurt eshte nje paqe e sigurt se nje fitore e shpresuar. (Tito Livio)

  - Ketu pushon gruaja ime i pafte shpirti drite. Ajo tani eshte ne paqe e po ashtu edhe une. (John Dryden)

  - Ku ka martese pa dashuri do te kete dashuri pa martese. (Benjamin Franklin)

  - Jeto ēdo dite si te fundit e mendo sikur je i pavdekshem! (Giorgio Almirante)

  - Nese arrin te kalosh nje mbasdite absolutisht te kote ne menyre absolutisht te kote atehere ke mesuar te jetosh. (Lin Yu T'ang)

  - Te gjithe njerezit jane te marre e kush nuk deshiron te shohe te marre, duhet te rrije ne dhomen e vet e te thyeje pasqyren. (Alphonse de Sade)

  - Lumturine e zbulon kur nuk e ke me, sepse eshte keshtu qe na e hedh jeta. (Alessandro Baricco)

  - Nje femi eshte nje dashuri qe behet e dukshme. (Novalis)

  - Pa muzike jeta do ishte nje gabim. (Nietzsche)

  - Kush nuk qesh kurre nuk eshte nje person serioz. (Fryderyk Franciszek Chopin)

  - Ai eshte inteligjent por per te reaguar ne menyre inteligjente veē inteligjenca nuk mjafton. (Fedor Dostoevskij)

  - Disa njerez e shohin nje qellim personal si nje tiger te eger i cili duhet vrare sa me pare, te tjere si nje lope per ta mjelur, pak e shohin si eshte ne realitet: nje kal i forte qe terheq nje karroce te rende. (Winston Churchill)

  - Flitet per iluzionet e atyre qe duan, nuk do ishte me mire te flitej per verbersine e atyre qe nuk duan. (Tristan Bernard)

  - Eshte me e thjeshte te duash te tjeret. Prej tyre njeh vetem anen pozitive. (Gesualdo Bufalino)

  - Menyra me e mire per te dashur diēka eshte te mendojme se mund t'a humbasim. (Gilbert Keith Chesterton)

  - Dashuria eshte aftesia e perceptimit te ngjashmerise ndaj te kundertes. (Theodor W. Adorno)

  - Largesia eshte embelsia e dashurise. (Corrado Alvaro)

  - Dashuria kerkon gjithēka dhe ka te drejten ta beje. (Ludvig Van Bethoven)

  - Ajo ēka mund t'i kerkojme nje skulpture eshte te qendroje pa levizur. (Salvador Dalģ)

  - Do vije koha kur njerezit te kuptojne se astrologet jane genjeshtare shume te mellenj. (Voltaire)

  - Nje puthje mund te shkaterroje jeten ne menyra te ndryshme. (Oscar Wilde)

  - Le te me urrejne po te me druajne. (Cicerone)

  - Studjo te kaluaren nese do te parashikosh te ardhmen. (Confucio)

  - Paraja nuk eshte idea por blen te zone e idese. (Emilio de Marchi)

  - Nuk deshirohet ēka lehte arrihet. (Ovidio)

  - S'ka dhimbje me te madhe se te kujtosh kohen e lumtur ne skamllek. (Dante Alighieri)

  - Dashuria eshte pergjigja por ndersa prisni pergjigjen, seksi mund t'iu sugjeroje pyetje te mira. (Woody Allen)

  - Keqberesit te pyesin: o jeten o portafolin? Grate t'i marrin te dyja pa te pyetur fare. (Samuel Butler)

  - Ta dashurojne, per gruan eshte me e rendesishme se te dashuroje. (Sigmund Freud)

  - Nuk shoh pse me duhet te blei lopen per te pasur qumeshtin kur me leverdis me shume te blej direkt qumeshtin. (Samuel Butler)

  - Ti je ai qe din se je e jo ai ēka te tjeret thone per ty! (Paulo Coelho)

  - Jane tri kategori te medha njerezishe egjer, barbar te paqyteteruar dhe Europian. (Novalis)

  - Njeriu i ditur nuk kerkon lumturine por mungesen e dhimbjes. (Aristotele)

  - Mund te perballohet forca e nje ushtrie po jo forca e nje ideje. (Victor Hugo)

  - S'mendoj kurre per te ardhmen. Vjen gjthmone kaq shpejt. (Albert Einstein)

  - Talenti i vertete eshte ai qe ka pergjigjet pa lindur akoma pyetja. (Alessandro Baricco)

  - Shume persona mendojne se te kesh talent eshte ēeshtje fati; ndoshta fati, eshte ēeshtje talenti. (Jacinto Benavente y Martinez)

  - Gjeniu eshte nje njeri i afte te thote mendime te thella ne menyre te thjeshte. (Charles Bukowski)

  - Ne shume njerez dashuria per drejtesine nuk eshte tjeter veēse frika e ndeshkimit nga padrejtesia. (la Rochefoucauld)

  - Idete ne ēastin e ngjizjes jane nje rremuje e mrekullueshme, nje mirazh i perkohshem pafundesie. (Alessandro Baricco)

  - Nje mendje qe hapet kundrejt nje ideje te re, nuk kthehet kurre ne dimensionin e meparshem. (Albert Einstein)

  - Yjet jane gropa te hapura nga nje qukapik per te mahnitur te dashuruarit. (Legjende Indiane)

  - Kam shume, por mendimi i saj kollofit gjthēka. Kam shume e pa ty, nga shume nuk me mbetet asgje. (Goethe)
  - Gabimet ashtu si goglat, notojne ne siperfaqe: Kush lyp perla urtesie duhet te zhytet ne thellesi. (John Dryden)
  - Secili quan ide te qarta ato qe kane te njejten doze rremuje me te vetat. (Marcel Proust)
  - Te gjitha qeniet njerezore jane fajtor per te miren qe nuk kane bere. (Voltaire)
  - Nuk ka gje me fyese sesa te shohesh te paaftet tek ia dalin ne punet qe ne nisem. (Gustave Flaubert)
  - Fituesi i perket thesarit te vet. (Francis Scott Fitzgerald)
  - Lumturia e ben njeriun pertac. (Tacito)
  - Vetem personat siperfaqesor nuk gjykojne nga paraqitja. (Oscar Wilde)
  - Jeta dhe endrrat jane fletet e te njejtit liber. Po i lexove sipas radhes eshte te jetosh, po e shfletove rastesisht eshte te enderrosh. (Arthur Schopenhauer)
  - Huajau shume vetave veshin tend por pak vetave zerin tend. (William Shakespeare)
  - Koha eshte nje mesues i madh, por per fat te keq vret te gjith nxenesit e saj. (Hector Berlioz)
  - I urti di se eshte i manget kurse i mangeti eshte i bindur se eshte i urte. (William Shakespeare)
  - Pasioni e arsyeja jane vela e timoni i shpirtit tone lundrues. (Kahlil Gibran)
  - E vetmja menyre per te mos u treguar te tjereve kufizimet tona eshte te mos i kalosh ato. (Giacomo Leopardi)
  - Gjithēkaje ia dime ēmimin, asgjeje vleren. (Friedrich Nietzsche)
  - Zoti na ka dhene dy veshe dhe nje goje te vetme per te degjuar te pakten dy fishin e atyre qe thome. (Proverbe Kineze)
  - Dashuria eshte denim. Jemi denuar ngaqe nuk dime te rrime vetem. (Marguerite Yourcenar)
  - Prej diamanteve nuk ēel azgje kurse nga plehrat ēelin lulet. (Fabizio de Andre)
  - Pasuria i ngjason ujit te detit; sa me shume te pish aq me shume etje ke. (Schopenhauer)
  - Askush nga ne nuk mund te duroje qe te tjeret te kene te njejtet difekte me ne. (Oscar Wilde)
  - Masa e dashurise eshte te duash pa mase. (Shen Agostini)
  - Ai qe lind i pambrojtur nga hyjnite edhe nese bie me shpine do te thyeje hunden. (Proverbe Kineze)
  - Eshte me mire te jesh optimist e ta kesh gabim sesa te jesh pesimist e te kesh te drejte. (Albert Einstein)
  - Nuk ka rendesi nese nje mace eshte e zeze apo e bardhe derisa te gjuaje minj. (Deng Xiaoping)
  - Seksi eshte si paraja, vetem kur eshte e tepert mund te mjaftoje. (John Updike)
  - Smira eshte kaq e dobet dhe e zbehet ngaqe nuk kafshon e nuk han. (Francisco de Quevedo)
  - E vetmja fitore ne dashuri eshte arratisja. (Napoleon Bonaparte)
  - Duhet zgjedhur per bashkeshorte nje grua e cila , po te ishte mashkull do ta kishe zgjedhur shok. (Joseph Joubert)
  - E vetmja dashuri e vertete eshte ajo e shikimit te pare, me shikim te dyte ajo debohet. (Israel Zangwill)
  - Ndergjegja eshte nje vjeherr; vizitat e te ciles nuk mbarojne kurre. (Henry Luis Menchen)
  - Lumturia e nje njeriu te martuar varet nga njerezit qe nuk ka martuar. (Oscar Wilde)
  - Birat e gardhit e fjalet e hallkut nuk mbyllen kurre. (Urtesi Shqipetare)
  - Ujku mjegull don. (Urtesi Shqipetare)
  - Me mendjen tende e me kembet e mia une nuk do eci. (Urtesi Shqiptare)
  - Ka idiotesira te prezantuar mire ashtu siē ka idiote te veshur mire. (Nicolas de Chamfort)
  - Per te humbur koken duhet me pare ta kesh. (Albert Einstein)
  - Jepi nje peshk nje njeriu e do ta ushqesh per nje dite, mesoi te peshkoje dhe do ta ushqesh per gjithe jeten. (Proverbe Kineze)
  - Liria ime mbaron ku vazhdon e juaja. (Martin Luther King)
  - Udhetimi permes pyellit nuk eshte i gjate nese e don personin qe shkon te takosh. (Proverbe Afrikane)
  - Do ndaloj se dashuruari vetem kur nje piktor i verber do arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi dyshemene e kristalte te nje keshtjelle qe nuk ekziston. (Jim Morrison)
  - Xhelozia eshte nje hungurime qeni qe ndjell hajdute. (Karl Kraus)
  - Lotet jane shkrirja e akullit te zemres. (Hermann Hesse)
  - Modestia eshte nje menyre e rafinuar vesi, eshte nje genjeshter. (Jean de la Bruyere)
  - Femra per mashkullin eshte nje qellim, mashkulli per femren eshte nje mjet. (Alphonse Karr)
  - Vantazhi i te qenit inteligjent eshte se mund ta besh idiotin kurdohere kurse e kunderta eshte krejt e pamundur. (Woody Allen)
  - Gjithmone do i kesh ato pasuri qe ke dhuruar. (Marziale)
  - Kinemaja eshte e vetmja forme arti ku veprat levizin nderkohe qe spektatori rrin ndalur. (Ennio Flaiano)
  - Edhe nje ore e ndalur shenon oren e sakte dy here ne dite. (Hermann Hesse)
  - Zoti eshte e padukshmja e qarte. (Victor Hugo)
  - Gjuaje zemren tende perpara teje e vrapo ta arrish. (Proverbe Arabe)
  - Shoku i rreme eshte si hija qe na ndjek deri sa dielli te perendoje. (Carlo Dossi)
  - Besoj ne zotin qe ka krijuar njerezimin e jo ne zotin qe njerezimi krijoi. (Alphonse Karr)
  - Nje therrime ari nuk mund te bleje nje therrime kohe. (Proverbe Kineze)
  - Jeta s'eshte gje tjeter perveēse nje ēerek ore i keq e perbere nga momente te mrekullueshme. (Oscar Wilde)
  - Nese ēdonjeri do te luftonte vetem per opinionet e veta, lufta nuk do te behej kurre. (Lev Tolstoj)
  - Pleqeria misheron parashikimet e rinise. (Soren Kierkegaard)
  - Nese rrisku i njeriut eshte mbytja, atehere do te mbytet qofte edhe ne nje gote uji. (Proverbe Yiddish)
  - Nuk ka virtyt aq te madh sa te jete e sigurt prej tundimit. (Immanuel Kant)
  - Ke pak per te zgjedhur mes molleve te kalbura. (William Shakespeare)
  - Nese i tregon eres sekretet tua nuk duhet te pretendosh qe era te mos ua tregoje pemeve. (Kahlil Gibran)
  - Ne lufte e ne dashuri jane terheqjet ato qe shaktojne sulmin. (Antonio Fegazzaro)
  - Deshmojme se po kalojme kohen sikur te mos ishte koha duke kaluar ne. (Alphonse Allais)
  - Genjeshtari duhet te kete kujtese te mire. (Marco Fabio Quintiliano)
  - Kush nuk guxon gje, asgje te mos shpresoje. (Friedrich Schiller)
  - Shpirti eshte plot me yje qe bien. (Viktor Hugo)
  - Te moshuarit nuk behen te urte, behen te kujdesshem. (Ernest Hemingway)
  - E vetmja bukuri e se kaluares eshte vetem se eshte e kaluar. (Oscar Wilde)
  - Puna largon tri te keqija te medha: merzine, veset dhe nevojat. (Voltaire)
  - Ne vendin e genjeshtrave; e verteta eshte nje semundje. (Gianni Rodari)
  - Nje vdekje e vetme eshte nje tragjedi, nje milion te vdekur eshte nje statistike. (Stalin)
  - Perdoret nje pasqyre xhami per te shikuar fytyren siē perdoren veprat e artit per te shikuar shpirtin. (George Bernard Shaw)
  - Jeta eshte nje bashkesi ngjarjesh, ne te cilen e fundit mund te beje t’u ndryshoje drejtim te gjithe te tjerave. (Italo Calvino)
  - Ndoshta njeriu nuk eshte i denje as te shpresoje. (Giuseppe Ungaretti)
  - Kur qirinjte jane te fikur te gjitha grate jane te bukura. (Plutarco)
  - Lypsi ka faqen e zeze por pa gje nuk ndahet. (Proverbe Shqiptare)
  - Nese zihesh me nje te dehur, kujtohu se po ofendon dike qe mungon. (Proverbe Kineze)
  - Dashuria eshte si fruthi, duhet ta kalojme te gjithe. (Jerome Plapka Jerome)
  - Jeta eshte si nje perralle e trilluar nga nje i ēmendur, plot mahni e vrull por pa domethenie. (William Shakespeare)
  - Ji ndryshimi qe don te shohesh te vije ne bote.(Gandhi)
  - U ulem nga ana e gabimit meqe te gjitha vendet e tjera ishin te zena. (Bertolt Brecht)
  - Kush di te qeshe eshte pronari i botes. (Giacomo Leopardi)
  - Duke qeshur mund te thuash ēdo gje, edhe te verteten. (Sigmund Freud)
  - Heshtja e sqimatarit ben shume zhurme. (Kahlil Gibran)
  - Grate ashtu si endrrat nuk jane kurre si do ti. (Luigi Pirandello)
  - Ne dashurine kolektive vantazhi eshte se nese dikush don te fleje, mund te fleje. (Woody Allen)
  - Supersticioni sjell tersllek. (Umberto Eco)
  - nje ide e ujitur nga gjaku i martireve nuk eshte e thene te jete me e drejte se nje tjeter. (gesualdo bufalino)
  - kur elefantet luftojne eshte gjithmone bari qe mbet i shkelur. (proverbe afrikane)
  - grate jane shume ndry ne kerkim te ēelesit. (carlo dossi)
  - gruaja ka qene gabimi i dyte i zotit. (friedrich nietzsche)
  - sinqeriteti eshte nje forme te shprehuri primitive. (leo longanesi)
  - nese merr nje qen qe po vdes urie dhe e ushqen nuk do te te kafshoje. eshte ky ndryshimi mes qenit e njeriut. (mark twain)
  - njeriu ka mbledhur gjithe urtesine e paraardhesve te tij, e shikoni sa i marre eshte. (elias canetti)
  - as ne qiell nuk ka terbim te krahasueshem me dashurine e kthyer ne urrejtje. (william congreve)
  - kur ai qe degjon nuk kupton ate qe po flet e ai qe flet nuk din ēka thote. kjo eshte filozofi. (voltaire)
  - brishtesi, emri yt eshte grua. (william shakespeare)
  - te vetvraret jane vetem te paduruar. (gesualdo bufalino)
  - toka rrotullohet vetem per injorance. (charles baudelaire)
  - nese djalli nuk eksiston por e ka krijuar njeriu, besoj se ai e ka krijuar sipas imazhit e shembelltyres se tij. (fedor dotoevskij)
  - besimet jane si xixellonjat, per te shndritur kane nevoje per erresiren. (arthur schopehauer)
  - te pakuptueshmit dahen ne dy kategori: grate dhe shkrimtaret. (honore de balzac)
  - progresi nuk eshte tjeter perveēse zvarritja nga nje gabim ne nje tjeter. (henrik ibsen)
  - genjeshtra me takt eshte nje art, te thuash te verteten eshte veprim sipas natyres. (oscar wilde)
  - ajo qe rri ne zemren e njeriut esull eshte ne gjuhen e te dehurit. (plutarco)
  - kur te keni rrezuar pemen e fundit, peshkuar peshkun e fundit, ndotur lumin e fundit do te kuptoni se paraja nuk hahet. (proverbe indiane)
  - jemi te bere nga e njejta substance me endrrat. (william shakespeare)
  - martohu! nese gjen nje grua te mire do jetosh i lumtur, nese gjen nje grua te mprapshte do behesh filozof. (socrate)
  - kush nuk don grate, veren dhe muziken eshte veē i marre, kurre shenjt. (arthur schopenhauer)
  - humori eshte mekanizmi me i nderlikuar i mbrojtjes. (sigmund freud)
  - pyetjet qe nuk japin pergjigje ne lindje nuk do japin pergjigje kurre. (franz kafka)
  - siē arrijne larg rrezet e nje kandele te vogel, naten, ashtu edhe nje veper e mire shkelqen ne nje bote te plogesht. (william shakespeare)
  - puthja e gojes shpesh zemer s'prek. (proverbe italiane)
  - bibla na thote te duam te afermit e te duam edhe armiqte tane, ndoshta ngaqe zakonisht flitet per te njejtet persona. (gilbert keith chesterton)
  - eshte doza qe e ben helmin. (paracelso)
  - s'ka gje me te thjeshte se te lesh duhanin. une e le njezet here ne dite. (mark twain)
  - kur nje mashkull rrin ulur per nje ore prane nje gruaje te bukur i duket sikur ndenji nje minute. provoni ta ulni mbi nje stufe te nxehte per nje minute e do ti duket me e gjate se secila ore. ky eshte relativiteti. (albert einstein)
  - njeriu ka lindur i lire por kudo eshte ne zhinxhir. (jean jaques rousseau)
  - nuk duhet te ndeshesh shpesh me te njejtin kundershtar, ne rast te kundert do i mesosh gjithēka per artin tend te luftes. (napoleone bonaparte)
  - telashet jane si letrat higjenike, merr nje e vijne dhjete. (woody allen)
  - nese Laura do te te ishte qene gruaja e Petrarkes mendoni se do i kishte dedikuar soneti gjithe jeten? (george byron)
  - rinia do te ishte periudhe me e bukur po te vinte pak me vone ne jete. (charlie chaplin)
  - ne fillim ti merr nje pije, pija merr nje pije tjeter e ne fund pija merr ty. (francis scott fitzgerald)
  - njeriu perbehet nga dy gjera: mendja e tij dhe trupi i tij. vetem se trupi argetohet me shume. (woody allen)
  - jam nje pjese e gjithe atyre gjerave qe kam hasur ne rrugen time. (alfred tennyson)
  - i rrituri qe nuk luan ka humber pergjithmone femijen brenda tij. (pablo neruda)
  - o smire, rrenje e te mirave te pafundme, krimba shqyes i te gjitha virtyteve. (miguel de cervantes)
  - ēka s'me vret me ben me te forte. (friedrich nietzsche)
  - ēdo objekt i dashtur eshte epiqendra e nje parajse. (novalis)
  - njerezimi sot gjindet perpara nje rrugendarje: njera te ēon ne deshperim kurse tjetra ne shuarjen totale. shpresojme ta kete urtesine ne zgjedhje. (woody allen)
  - dashuria eshte mjegull. nuk ka mal qe nuk i ngjitet. (proverbe amerikane)
  - te gjithe kemi lindur te manget, dikush i tille mbetet. (samuel bechett)
  - marrezia e te tjereve me josh por parapelqej timen. (ennio flaiano)
  - gjeja me e bukur tek femijet eshte kujtimi i nates kur i kemi ngjisur. (goethe)
  - ēdo gje qe mund te imagjinosh natyra e ka krijuar. (albert einstein)
  - me mire po s'na vollen gje, perndryshe do kemi telashe me policine. (karl krauss)
  - kush enderron edhe diten njeh me shume gjera se ai qe enderron vetem naten. (edgar allan poe)
  - jonjerzilleku i kompjuterit qendron ne faktin se; nje here programuar e vene ne punim do te jete krejtesisht i ndershem. (isaac asimov)
  - kush arrin te shprehe me njezet fjale ate qe mund te shprehet me dhjete fjale eshte i afte ghithashtu per te gjitha poshtersite e tjera. (giosue carducci)
  - kur shkruhet per grate duhet qyer pena ne ylber. (denis diderot)
  - pritja e kenaqesise eshte ne vetvete kenaqesi. (gotthold lessing)
  - partneri me i mire per secilen femer eshte arkeologu. sa me shume te mplaket ajo sa me interesante do e gjeje ai. (ralpf waldo emerson)
  - dashuria eshte menēuria e te marrit dhe budallalleku i te zgjuarit. (samuel johnson)
  - ndryshimi mes seksit e dashurise eshte se seksi shkarkon tension nderkohe qe dashuria mbledh. (woody allen)
  - nga te gjitha pshtjellimet seksuale, pastertia eshte me e ēuditshmja. (anatole france)
  - nuk ekzistojne te pafajshmit; te gjithe ia kemi kaluar gripin dikujt tjeter. (marcello marchesi)
  - lidhja martesore eshte kaq e rende per tu mbajtur saqe shpeshhere duhen dy veta per ta mbajtur, nganjehere edhe tre. (alexandre dumas)
  - me mire frikacake per nje minute se te vdekur per te gjithe jeten. (woody allen)
  - rastesia eshte pseudonimi i zotit kur nuk don te vere firmen. (anatole france)
  - nese je mik i ariut, mbaj afer nje sopate. (proverbe kanadeze)
  - dy paralele kryqezohen ne infinit, kur nuk na intereson me. (marcello marchesi)
  - besoj ne forcen e buzeqeshjeve e te loteve si kunderhelm ndaj terrorit dhe urrejtjes. (charlie chaplin)
  - po te tjajtohej ēdokush sipas merites, kush do i shpetonte kamxhikut? (william shakespeare)
  - seksi pa dashuri eshte nje eksperience boshe, po mes eksperiencave boshe eshte me e mira. (woody allen)
  - e vetmja gje qe grave u intereson tek koka e meshkujve jane floket. (enrique jardiel poncela)
  - sa me pak te dine njerezit sesi behen salsiēet dhe ligjet aq me rehat do flejne. (otto van bismarck)
  - rinia mbaron kur futbollisti yt i preferuar ka me pak vite se ti. (david trueba)
  - burrat jane te vetdijshem se grate nuk jane aq te mangeta sa flitet: jane me teper. (paul-jean toulet)
  - teoria eshte kur dihet gjithēka e nuk funksionon asgje. praktika eshte kur gjithēka funksionon e askush nuk di pse. ne kemi vene bashke teorine e praktiken: asgje nuk funksionon....e askush nuk di pse. (albert einstein)
  - ēka tjeter eshte patriotizmi perveē faktit se nje shtet eshte me i madh nga te tjeret thjesh ngaqe aty keni lindur ju. (george bernard shaw)
  - nuk ka shkrimtare, qe sado qesharak, te mos jete vleresuar i afte nga dikush. (luc de vauvenargues)
  - vdekja eshte e tmerrshme, por idea e vdekjes pa jetuar eshte e padurueshme. (erich fromm)
  - eksperti eshte ai person qe ne nje fushe te veēuar i ka bere te gjitha gabimet e mundshme. (niels bohr)
  - meqe ra fjala te politika....ēfare kemi per dreke. (totņ)
  - e ardhmja eshte si parajsa. te gjithe e levdojne por askush nuk do te shkoje tani. (james baldwin)
  - jeta eshte nje pasqyre, te qesh nese e sheh duke qeshur. (jim morrison)
  - dashuria fal ēdo gje qe ben. (molieri)
  - paraja eshte si seksi. kur se ke veē per te mendon, kur e ke mendon tjeter gje. (james baldwin)
  - ēka thashe e thashe. e tash e mohoj. (totņ)
  - aftesia politike eshte aftesia e te parashikuarit ēka do ndodhe neser, javen e ardhshme, muajin e ardhshem, vitin e ardhshem. duke qene i afte pastaj te tregosh shkakun pse nuk ndodhi. (winston churchill)
  - qeshja eshte e folura e shpirtit. (pablo neruda)
  - para se te gjykosh nje njeri, ec per tri hene ne kepucet e tij. (proverbe indiane)
  - gjysa ime nuk duron tjetren e kerkon aleate. (gesualdo bufalino)
  - gjeja me e zgjuar e thene mbi beqarine ose mbi martesen ka qene kjo: ēfaredo qe te besh, do pendohesh. (nicolas de chamfort)
  - dashuria eshte e shkurter, harresa e gjate. (pablo neruda)
  - kur isha i ri kisha bindjen se paraja ishte gjeja me e rendesishme e jetes. kur u plaka kuptova se eshte e vertete. (oscar wilde)
  - psikiatri eshte nje hor qe u ben nje thes me pyetje te kushtueshme nderkohe qe gruaja juaj iu'a ben falas. (woody allen)
  - shume mbillet ne lufte por e korra eshte gjithmone e manget. (orazio flacco)
  - nese do te dish vleren e parase, lyp nje borxh. (benjamin franklin)
  - ne mungese organizimi, ligji i xhungles do kishte perparesi. (john kennedy)
  - njeriu eshte nje kafshe shoqerore qe urren te ngjashmit e tij. (eugene dolacroix)
  - jeta eshte aventura me monotone, perfundon gjithmone ne te njejten menyre. (roberto gervaso)
  - lufta mes seksesh eshte i vetmi lloj lufte ku armiqte flejne rregullisht bashke. (quentin crisp)
  - filosofi shkruan gjera qe s’kupton, pastaj te ben te mendosh se eshte faji yt. (boris makaresko)
  - fali armiqte e tu por mo sua harro emrin. (john kennedy)
  - ne vend qe te mallkohet erresira, le te ndezim nje kandil. (lau tzu)
  - vetem kotesia e permbytjes se pare e permban Zotin ne te derguar te dyten. (Nicolas de chamfort)
  - nuk qete krijuar per te jetuar si te lige, por per te ndjekur virtyte e njohuri. (dante alighieri)
  - eshte me mire te kthehesh mprapa se te humbasesh rrugen. (proverbe ruse)
  - ne perfundim nuk do te kujtojme fyerjet e armiqve tane por heshtjen e miqve. (martin luther king)
  - biseksualiteti dyfishon menjehere shanset e tua te shtunen ne darke. (woody allen)
  - per nje femer do hidhesha edhe ne zjarr, por pas saj. (Roberto gervaso)
  - rinia nuk ka moshe. (pablo picasso)
  - ka njerez qe nuk do te ishin dashuruar kurre po te mos kishin marre vesh se kjo gje eksiston. (francois de la rochefoucauld)
  - professori i gjuheve te vdekura u vetvra per te folur gjuhet qe dinte. (leo longanesi)
  - kam pare me larg se te tjere pasi isha mbi shpatullat e gjigandeve. (isaac newton)
  - mos u deshpero ngaqe te ka lene gruaja, do gjesh nje tjeter e do te lere edhe ajo. (charles bukowsky)
  - problemi me i madh i te gjitha kohrave mund te ishte zgjidhur kur ka qene i vogel. (lau tzu)
  - sot edhe merhumi eshte i specializuar. (ennio flaiano)
  - rikat i bejne vezet e tyre ne qetesi, kurse pulat kokorisen si te ēmendura. Morali i historise eshte se e gjithe bota han veze pulash. (henry ford)
  - ne jete si ne tram, kur ulesh je ne fillim te linjes. (camillo sbarbaro)
  - te luftosh per paqen eshte si te besh dashuri per virgjerine. (john lennon)
  - Uni eksiston edhe pse nuk arrin ta identofikosh. (dalai lama)
  - mes dy rreziqeve zgjedh gjithmone ate qe nuk kam provuar me pare. (mae west)
  - jam martuar para nje gjykatesi. duhej te lypja edhe nje juri. (groucho marx)
  - din kush din se asgje s'din, e kush din se asgje s'din, din me shume se ai qe din. (proverbe italiane)
  - duhet ti mesojme mire rregullat ne menyre qe ti thejme ne menyren e duhur. (dalai lama)
  - besoja devene dores se zotit por perpara lidhe per peme. (proverbe arabe)
  - nje grua e heshtur eshte nje dhurate nga zoti. (shkrimet e shenjta)
  - mos e kij frike perfektesine, se nuk e arrin dot. (salvador dali)
  - mendoj se jane dy zota ku secili mendon se tjetri po kujdeset per mua. (ashleigh brilliant)
  - nese mund ta ruash turuan kur te gjithe te tjeret e kane humbur, atehere nuk e ke kuptuar problemin. (arthur bloch)
  - kujdesu per fizionomine tende, kush ka thene se dashuria eshte e verber. (mae west)
  - ai qe qesh kur gjerat shkojne keq, ka gjitur dike tashme per ti lene fajin. (arthur bloch)
  - buzeqeshja eshte dielli qe largon dimrin nga fytyra njerezore. (Victor hugo)
  - eshte gabin nese e konsiderojme te paster politikisht ate qe ne bejme. (adolf hitler)
  - mos jep shpjegime: miqte e tu nuk kane nevoje e armiate nuk do te besojne sidoqofte. (elbert hubbart)
  - nese nje dite zgjohesh e nuk e sheh diellin, ose ke vdekur ose je dielli. (jim morrison)
  - natyrish ne jete ka shume gjera me te rendesishme se paraja; por kushtojne shume shtrenjte. (groucho marx)
  - shumica e njerezve nuk pranon te notoje para se te dije te notoje. (hermann hesse)
  - reklama eshte genjeshter e ligjeruar. (herbert wells)
  - ana positive e te qenit i famshem eshte se kur njerezit merziten nga ne, mendojne se eshte faji i tyre. (henry kissinger)
  - mbas nje burri te suksesshem ka gjithmone nje grua, pas saj e shoqja. (groucho marx)
  - lumturia e ēdonjerit eshte e themeluar mbi fatkeqesite e nje tetri. (ivan turgenev)
  - urrejme ate qe druajme. (quinto ennio)
  - asgje s’ben kush shume gjera mendon. (Torquato tasso)
  - te ezitosh eshte gje e mire, nese pastaj ben ate qe duhet bere. (bertolt brecht)
  - per njerezit e famshem e gjithe toka eshte nje varreze. (tucidide)
  - do doja te kisha lindur ne te kundert per te kuptuar kete bote te shtrember. (jim Morrison)
  - kundershtimi i perket miqesise se vertete. (William blake)
  - grabitja ne burse vjen si vrasja ne lufte, nga njerez qe nuk njohim. (alfred capus)
  - dashuri; pamundesi perkufizimi. (giovanni casanova)
  - lerini njerezit te mendojne se po qeverisin e do t’u nenshtrohen. (William penn)
  - thom shpesh se nje doktor i madh vret me shume njerez se nje general. (gottfied leibniz)
  - gjerat nuk jane kurre aq te tmerrshme sa te mos mund te perkeqesohen. (Antonio fogazzaro)
  - mos e pyet trendafilin pse mbiu ne kopshtin tend. (proverbe siamese)
  - nje i marre eshte nje i marre. Dy te marre jane dy te marre. Dhjete mije te marre jane nje parti politike. (franz kafka)
  - per nje burre te moshuar, nje nuse e re nuk i eshte bashkeshorte por pronare. (Euripide)
  - pse grate jane me interessante per burrat sesa burrat per grate. (virginia woolf)
  - e embel eshte ēka me thua por me e embel eshte puthja qe te vodha. (heinrich heine)
  - dashuria e papjekur thote: te dua se kam nevoje per ty. Dashuria e pjekur thote: kam nevoje per ty sepse te dua. (erich fromm)
  - tundimi i vazhdueshem i jetes eshte ngaterrimi i endrres me realitetin. (jim Morrison)
  - shkrimtaret e romaneve u mesojne lexuesve te konsiderojne boten si nje pyetje. (Milan kundera)
  - eshte me e thjeshte qe nje deve te hyje per biren e gjilperes se nje i pasur ne parajse. (shkrimet e shenjta)
  - kush nuk kupton heshtjen tende, nuk do kuptoje as fjalet e tua. (Elbert hubbard)
  - martesa eshte si nje kurth minjesh. Ata qe jane brenda do te donin te dilnin e ata qe jane jashte i sillen perreth se duan te hyjne. (giovanni verga)
  - gjenialiteti eshte nje lloj marrezie. (carlo dossi)
  - kurverimi eshte aplikimi i demokracise ne dashuri. (henry mencken)
  - menyra me e mire per te dashur zotin eshte ajo e te dashurit shume gjera. (vincent van gogh)
  - mos u gezo veē me horizontin, lyp pafundesine. (jim Morrison)
  - mund te mbas levizjen e trupave, jo ēmendurine njerezore. (Isaac Newton)
  - nese keni si qellim t’i mbysni problemet tuaja me alkool, dijeni se disa probleme e dine mire notin. (robert musil)
  - te krijosh poezi eshte si te besh dashuri. Nuk din nese kenaqesia eshte e bashkendare. (cesare pavese)
  - thone qe dashuria eshte jete, une per dashurine po vdes. (jim morrison)
  - nje zot i meshirshem gjithmone, eshte i padrejte. (edward young)
  - nganjehere mjafton nje ēast per te harruar nje jete e nganjehere nuk mjafton nje jete per te harruar nje ēast. (jim morrison)
  - librat si njerezit kane te njejtet armiqe: zjarrin, lageshtiren, kohen dhe permbajtjen e tyre. (paul valery)
  - vetem gruaja mund te qaje dhe te qeshe per te njejten arsye. (Molieri)
  - nuk jam aventurier per zgjidhje po per fat. (vincent van gogh)
  - porsi uji percjell fyftyren fytyres ashtu edhe zemra i shfaq njeriun njeriut. (shkrimet e shenjta)
  - parate pjellin para ashtu si morrat pjellin morra. (proverbe italiane)
  - kendveshtrimi i jetes: per te rinjte nje e ardhme pafundesisht e gjate, per te moshuarit: nje e shkuar shume e shkurter. (schopenhauer)
  - shume nga politikanet tane jane te paafte. pakica jane te afte te bejne ēdo gje. (boris makaresko)
  - po te ishe loti im, une nuk do qaja nga frika qe do te humbisja. (jim morrison)
  - po te me duhej te zgjidhja mes jetes time e dashurise tende, do te zgjidhja dashurine tende, pasi ajo eshte jeta ime. (jim morrison)
  - kalit te falur nuk i shikohen dhembet. (proverbe shqiptare)
  - po nuk i dhame fund luftes, lufta do na jape fund neve. (herbert george wells)
  - jetuan te palumtur sepse kushtonte me pak. (leo longanesi)
  - vetem kush dashuron pa patur shpresa e njeh dashurine e vertete. (pablo neruda)
  - urimet jane shprehi e sjellshme e smires. (ambrose bierce)
  - ai ballerini kishte geta aq te ngushta saqe dallohej jo vetem seksi i tij por edhe feja e tij. (woody allen)
  - dashuria lind prej oreksit, zgjat prej urise e vdes prej ngopjes. (alessandro morandotti)
  - oreksi ben te shijshme te gjitha gjallesat. (paolo mantegazza)
  - poezia eshte nje akt paqeje. paqeja perben poetin ashtu si mielli buken. (pablo neruda)
  - fali armiqte e tu. do nevrikosen pa mase. (oscar wilde)
  - kerqethja e mahnise eshte tek njeriu pjesa me e mire. (goethe)
  - akti i seksit eshte i ndyte vetem nese behet mire. (woody allen)
  - jeta eshte e bere nga momente te rralle me dendesi te madhe e nga intervale te panumerta. pjesa me e madhe e njerezve, duke mos njohur momentet e magjishme jeton vetem intervalet. (friedrich nietszche)
  - syri sheh ēdo gje perveē vetvetes. (alessandro morandotti)
  - njeriu eshte e vetmja krijese qe skuqet nga tyrpi. eshte e vetmja qe ka nevoje. (mark twain)
  - nese nuk do te jesh bashkeshortja e bashkeshortes tende, mos marto nje grua te pasur. (marziale)
  - bota nuk eshte nje shfaqje por nje fushe beteje. (giuseppe mazzini)
  - fqinjet duhet te bejne si tjegullat e shtepise, ti kalojne ujin njeri-tjetrit. (giovanni verga)
  - eshte e veshtire te jesh besimtare nderkohe qe disa persona nuk goditen papritmas nga rrufeja. (bill watterson)
  - kinematografia eshte menyra me e drejteperdrejte per te hyre ne gare me Zotin. (federico fellini)
  - evitoje famen nese do te jetosh ne paqe. (abraham lincoln)
  - nje njeri qe nuk humb arsyen per disa gjera, ndoshta nuk ka nje arsye. (gotthold lessing)
  - paraja eshte nje menyre e mire per te luftuar mjerimin. (alphonse allais)
  - luftrat behen ngaqe dipllomatet u tregojne genjeshtra gazetareve e pastaj i besojne asaj qe lexojne. (karl marx)
  - kur e bija martohet, i ati humbet pajen por rifiton banjen e telefonin. (robert lembke)
  - pse e kemi mendjen atehere nese s'bejme sipas menyres sone?! (fedor dostoevskij)
  - e vetmja menyre e te justifikuarit nje genjeshter eshte nje tjeter genjeshter. (alessandro morandotti)
  - Njeriu nuk eshte i perkryer, por duhet te mendojme epoken ne te cilen eshte krijuar. (Alphonse Allais)
  - Nuk ēalon gomari nga veshet. (Proverbe Shqiptare)
  - Para marteses grate e lypin burrin qe te jete nje gjeni. Pas marteses ato duan qe ai te jete nje merhum. (Achille Campanile)
  - Mos u bėj poet nėse s'mund tė vdesėsh pėr secilėn varg, tė vdesėsh pėr secilėn fjalė. (Azem Shkreli)
  -Thone, shenjtoret duan vecanerisht fort mekatarin dhe mekataren. Ndodhte kjo mrekulli edhe me mua. (Wolfang Goethe)
  - N'se dashurohesh, dashurohu n'flakė e n'valė, jo ne sy tė kaltėr, se bėhesh det i ēmendur pendimi. (Azem Shkreli)
  - Zotat na i japin fatkeqesite qe ne te mundemi te ngreme kenge per to. (Homeri)
  - Burrat e njohin shume shpejt jeten, grate shume vone. (Oscar Wilde)
  - Mjeshtria e dipllomacise qendron ne te ndare kulaēin ne menyre te tille qe cilido te mendoje se ka marre rracionin me te madh. (Camillo Cavour)
  - Njeriu pohon shejtnine e besimit te vet, ashtu si bukurine e femres se vet. (Ernest Renan)
  - Neve nuk vijme te bejme shurren ne taketuket tuaja, ndaj ju lutem mos hidhni cigare ne banjo. (Proverbe Italiane)
  - Njehere nuk kam folur me vjehrren time per gjashte muaj, thjesht per te mos e nderprere. (Lenne Bruce)
  - Te gjithe duan te shkojne ne parajse por askush nuk deshiron te vdese. (jean luis)
  - Po deshe te hakmerresh kunder nje gruaje,lavdero ne syte e nje gruaje tjeter! (Sami Frasheri)
  - Ekzistojne dy lloje femrash: ato qe flasin gjithmone dhe ato qe nuk heshtin kurre. (Oscar Wilde)
  - Femrat klithin kur shohin miun e qeshin kur shohin ujkun. (Montagne)
  - Me mire te biesh ne duart e vrasesit se ne endrrat e gruas epshore. (friedrich Nietzsche)
  - Grate i ka bere llafazane pushteti i burrave,qe u ka rrembyer gjithcka pervec gjuhes. (Jakov Xoxa)
  - Kur nuk te pelqen ushqimi ja hedh qenit, kur nuk te pelqen nje njeri duhet ta durosh. (Proverbe kineze)
  - Njerezit duhet ta kene korruptuar pak natyren, pasi nuk linden ujqer dhe u bene te tille. (Victor Hugo)
  - Lum ata qe besojne ne ligj sepse para ligjit do te vihen. (proverbe italiane)
  - Nese ndalesh te gjykosh nuk do te gjesh me kohe te duash. (Nene Tereza)
  - Kur te mos digjemi me prej dashurise atehere bota do vdese se ftohti. (Francois Mauriac)
  - Gjeja me e tmerrshme nuk eshte ti copetosh zemrat por e kunderta : ti shnderrosh ato ne gure. (Oscar Wilde)
  - Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin. (Eric Holar)
  - Nga te gjitha ngjyrat te bardhen beri Njutoni. Dhe te bardhe e kujtuan gjithcka, pothuaj nje shekull! (Wolfang Goethe)
  - Nuk cuditem aspak se njerezit i duan qente. Bredharak dhe i mjere si njeriu eshte dhe qeni! (Wolfang Goethe)
  - Ati im qe je ne qiell mshelma gojen kur skam asgje per te thene! (Faik Konica)
  - Keshilla me e mire qe mund t'u japesh te rinjve per karrieren eshte : Zbuloni ēfare ju pelqen te beni me shume dhe pastaj gjeni dike t'ju paguaje per kete. (Oscar Wilde)
  - Grate mbajne mend vetem burrat qe i kane bere per te qeshur, burrat vetem grate qe i kane bere per te qare. (Viktor Hugo)
  - Te genjesh: eshte aktiviteti qe zhvillohet rregullisht para zgjedhjeve,gjate luftes e pas gjuetise. (Otto Von Bismarck)
  - Shqiptareve kur i le treni kurre nuk thone: "Ishim vone" por "Na iku. (Nike Palkola)
  - Kushdo qe mekaton eshte skllav i mekatit. (Jezu Krishti)
  - Puthja e pare nuk behet me buze, por me sy. (O. Berhard)
  - Koha eshte ena qe peshon me shume kur eshte bosh. (Sigmund Freud)
  - Ne zemren qe digjet nuk hyhet me ēizme. (Majakojvsky)
  - Eshte me e lehte te jesh hero sesa xhentellmen: hero mund te jesh ndonjehere ndersa xhentellmen duhet te jesh gjithmone. (Luigi Pirandello)
  - Demokratia eshte sistemi me i keq i mundshem pervec sistemeve te tjera qeverisese qe kemi njohur deri tani. (Winston Churchill)
  - Genjeshtra ka shtate variante, e verteta vetem nje. (William Shakespeare)
  - ē'eshte kopracia? Eshte te rrosh ne varferi nga frika se mos behesh i varfer. (S. Bernard)
  - Gjindem ne ate faze te jetes qe nese nje grua me thote "jo", i jam mirenjohes. (Woody Allen)
  - Opinioni publik eshte me e llastuara prej prostitutave. (Honore de Balzac)
  - S'ka asgje me te rreziskhme sesa te jesh teper modern. Rrezikon te dalesh jashte mode nga nje moment ne tjetrin. (Oscar Wilde)
  - Te menduarit te ndan, te degjuarit te bashkon. (Ezra Pound)
  - Te duash e te duhesh eshte si te marresh diellin nga dy krahe njeheresh. (David Viscott)
  - Arti e rrevolta nuk do te vdesin perveē se me njeriun e fundit. (Dostojevski)
  - Ngjashmeria eshte ajo qe na bashkon, por eshte e reja ajo qe na mban bashke! (Leo Buscaglia)
  - Djemte nuk duhet te pijne vere deri ne moshen 18 vjeē, pasi eshte gabim t'i shtosh zjarrit, zjarr. (Platoni)
  - N'se dashurohesh, dashurohu n'flakė e n'valė, jo ne sy tė kaltėr, se bėhesh det i ēmendur pendimi. (Azem Shkreli)
  - Mesojeni kohen te mos i haje te vetet, ē'u shemb shemtije do te ngrehin poetet. (Migjeni)
  - Edhe po jetove vdes, edhe po nuk jetove vdes. (Eric Remarque)
  - Shqiperia lindi nga zoti, shpetoi nga rastesia, vdiq nga politikanet. (Faik Konica)
  - Te zgjuarit jane bashke ne bote, kurse te fjeturit jane vec. (Herakliti)
  - Dashuria eshte pelhure qe e thuri natyra dhe e zbukuroi fantazia. (Volteri)
  - Burrat budallenj, te cilet nuk e dine qe nen fustanet e grave eshte nje semundje e pa sherueshme. (Stendhal)
  - Jetojme te gjithe nen nje qiell, por askush ska te njejtin horizont! (Conrad Adenauer)
  - Me mire mendjemadh se mendjevogel. (Kadri Roshi)
  - Optimistet vuajne, pa ankuar. Pesimistet ankojne, pa vuajtur. (Dumitru Farcas)
  - Grate jane per meshkujt si krypa tek gjella. Behet edhe pa te por nuk ka shije. (Emir Kusturica)
  - Njeri mos i beso shprehjes "Njih vetveten". Sapo ta njohesh do marresh arratine. (Mark Twain)
  - Nuk eshte turp nese lind injorant, por te vdesesh i tille...nuk durohet. (Erich Remarque)
  - Kush me vjedh kuleten ,me vjedh dicka pa rendesi.Parate ishin te miat,u bene te tijat,kane qene skllave edhe te shume te tjereve;por,kush me merr nderin,me vjedh dicka qe ate vete nuk e pasuron, por mua me le me te vertete te varfer. (William Shakespeare)
  - Njeriu nuk eshte bere per te punuar, dhe kjo duket sepse puna e lodh ate. (Marcel Pagnol)
  - Prona eshte nje kurth. Mendojm se e zoterojme ate, po ne fakt jemi te zoteruar prej saj. (Alphonse Karr)
  - Nga te gjithe hajdutet, budallenjte jane me te demshmit, ata na vjedhin ne te njejten kohe edhe kohen edhe humorin. (Wolfang goethe)
  - Eshte e vertete qe nje here ne jete, fati troket ne jeten e cdo njeriu, por shume here ne keto raste, njeriu eshte ne pijetoren e lagjes. (Mark Twain)
  - Genjeshtra zakonisht e shkaterron miqesine, kurse e verteta dashurine. (Miguel de Cervantes)
  - Kemi artin qe te mos vdesim prej se vertetes. (Friedrich Nietzsche)
  - Artisti i madh eshte gjithmone nje i plagosur i madh. (Paolo Vallesi)
  - Budallai i veshur mire shndrit, por nese nuk flet. (Proverbe indiane)
  - Gjeni eshte ai qe zgjidh probleme te cilave ua injorojme ekzistencen. (Gianni Grassi)
  - Miu mund te jete edhe gjeni, por po ra ne kurth mbaroj puna e tij. (Mirosllav Kerlezha)
  - Gjeniu i ngjan ēdokujt, e atij askush. (Honore de Balzac)
  - Drama merr jete vetem ne skene. Drama pa skene eshte si trupi pa shpirt. (Nikol Gogol)
  - Une do kacafytem me fatin dhe s'do e le te me mposhte. (Ludvig Van Bethoven)
  - Kashta noton ne siperfaqe ndersa guret e ēmuar bien ne fund. (Gautama Budha)
  - Po te mos ishte femra, diamantet do te ishin gur te rendomte. (Victor Hugo)
  - Edhe ne te qare ka kenaqesi. (Ovidio)
  - Ēdo femer ka pak kurve perbrenda. (Napoleon Bonaparte)
  - Ne dashurine e vertete eshte shpirti qe perqafon trupin. (Friedrch Nietzsche)
  - Jeta nuk eshte e thjeshte por eshte e bere nga gjera te thjeshta. (Giuliano Bartolozzi)
  - Vetmia eshte nje shtrengate e heshtur qe thyen te gjithe gemat tane te thate. (Kahlil Gibran)
  - Gjeja me e rendesishme ne jete eshte te sigurohesh qe gjeja me e rendesishme te mbetet e tille. (Albert Einstein)
  - Lirine nuk e solla une por e gjeta ne mesin tuaj. (Gjergj Kastrioti Skenderbeu)
  - Burrat e shtetit jane si kirurget; gabimet e tyre jane vdekjeprurese. (Moriak)
  - Te perseriturit eshte nena e mesimit. (Chajkovskij)
  - Vjeherr e re ne te njejten shtepi jane si dy mushka te pazbutura ne te njejten stalle. (Giovanni Verga)
  - Ndryshimi mes nje intellektuali e nje punetori eshte se punetori i lan duart para se te shurroje ndersa intellektuali i lan pasi ka mbaruar se shurruari. (Jacques Prevert)
  - Njerezit harrojne me pare vdekjen e babait te tyre sesa humbjen e trashegimise. (Niccolo Machiavelli)
  - Politikanet ashtu si bebelinat duhen nderruar shpesh e gjithmone per te njejten arsye. (Robin Williams)
  - Nese ndalesh te gjykosh nuk do gjesh me kohe te duash. (Nene Tereza)
  - Ajo qe ti mund te besh eshte vetem nje pike uji ne oqean, por eshte gjithashtu ajo qe i jep kuptim jetes. (Albert Schweizer)
  - Shoqėria ėshtė si ajri, e nevojshme pėr frymėmarrjen por e pamjaftueshme pėr jetėn. (George Bernard Shaw)
  - Dhe nėntėdhjetė e nėntė herė po tė rrėzohemi, duhet tė ngrihemi pėrsėri. (Petro Nini Luarasi)
  - Moti i ri mos tė gjejė vetėm njė mot mė plak, po edhe njė mot mė tė menēur. (Fan Noli)
  - Unė jam hi aty ku dikur isha zjarr. (George Gordon Byron)
  - S'ka rėndėsi se nė cilin tren udhėtoni. Me rėndėsi ėshtė se nė cilin stacion zbritni. (Mark Twain)
  - Mos mendo se sheh ngaqe i mban syte hapur. (Goethe)
  - Per te njohur mire te tjeret duhet me pare te njohesh veteveten. (William Shakespeare)
  - Kur ata qė vinė pas nesh nuk na arrijnė dot, atėherė betohen se ne kemi tradhtuar. (Ebner Eschenbach)
  - Pesimisti ėshtė optimist me pėrvojė. Marlene Dietrich)
  - Edhe femra e mirė ėshtė femėr, por cigarja e mirė ėshtė tym. (Rudyard Kipling)
  - Syri eshte dritarja e shpirtit. (Da Vinci)
  - Egoizmi eshte keshilltari me i keq. (Napoleone Bonaparte)
  - Mjerimi nuk vjen vetėm si pararojė, por i shtrirė si batalion. (William Shakespeare)
  - Kur i shkoni tė sėmurit pėr vizitė, trimėronie, se kjo juve nuk ju kushton fare, kurse atė e ndihmon. (Muhamedi)
  - Ku ka frike nuk ka besim. (gandhi)
  - Nėse heshtja u ka hije tė menēurve, ajo edhe mė shumė u ka hije budallenjve. (Lev Tolstoj)
  - Mospėrfillja ėshtė si akulli i poleve. Ajo ngrin gjthēka. (Honore de Balzac)
  - Ai qė ka mė pak sesa dėshrion, duhet tė dijė se ka mė shumė sesa vlen. (George Lichtenberg)
  - Kujtesa mė thotė se unė e kam bėrė kėtė gjė, krenaria mė thotė se s'e kam bėrė: mė nė fund kujtesa lėshon pe. (Nietzsche)
  - O diell, po tė mos ishin jerėzit qė i ngroh e u jep jetė, ē'kuptim do tė kishte lindja jote? (Nietzsche)
  - Mjere koka e drejtuar nga bishti. (Seneca)
  - Edhe ne endrrat me te bukura njeriu nuk mund t'ia kaloje natyres. (Goethe)
  - Po ajo rruge qe te shpie poshte te shpie edhe lart. (Herakliti)
  - Unė nuk e di ēfarė ka qenė gjyshi, mė shumė mė intreson ē'do tė bėhet nipi i tij. (Abraham Linkoln)
  - Dėgjoje atė qė tė bėn vėrejtje pėr tė metat tua, si tė deftonte pasurinė mė tė madhe. (Budha)
  - Ata qė nuk e mbajnė mend tė kaluarėn, janė tė dėnuar ta pėrsėrisin. (Franz Kafka)
  - Ēdo ngjarje natyrale ka me vete dhe ngushėllimin, sado e keqe tė jetė ajo ngjarje! ( Friedrich Engels)
  - Parapelqej njerezit qe jane te tejdukshem si ujerat qe “lejojne te shohim papastertite ne fund”. (Friedrich Nietszche)
  - Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht perfundojne duke lepire shollin e kepuceve te atyre qe i godasin. (Eric Hollar)
  - Sforcohu per te mbajtur paraqitjen qe bota te t’jape besim per gjithe te tjerat. (Winston Churchill)
  - E kam tė vėshtirė tė mbaj mend opinionet e mia, pa kujtuar arsyet pėr kėto opinione. Friedrich Nietszche)
  - Ashtu sikurse era qė shuan kandilin por ndez zjarrin, mungesa i vdes dashuritė e vogla dhe i ngjall te mėdhatė! (La Rochefoucauld)
  - Tragedia me e madhe ne jete eshte te kesh gjithēka por jo ate qe do. (Guy de Maupassant)
  - Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoje Biblen. (Shakespeare)
  - Te puthesh eshte si te pish uje te kripur. Sa me shume te pish aq me I etur je. (Proverbe Kineze)
  - Ti nuk pershperite ne veshin tim por ne zemren time. Nuk puthe buzet e mia por shpirtin tim. (Judy Garland)
  - Ati yne qe je ne qiell, na jep forcen ta mbajme gojen mbyllur kur s’kemi gje per te thene. (Faik Konica)
  - Vetem ne mbremje ēmohet shtepia. (Goethe)
  - (Duke diskutuar rreth bombes atomike) Sikur ta kisha ditur do kisha bere sahatxhi-ne. (Albert Einstein)
  - Ju violinēeliste keni mes kembeve nje vegel qe mund te jape kenaqesi mijera njerezve dhe e gjitha ajo qe dini te beni eshte “kruarja”. (Thomas Beecham)
  - Pranimi i disa mangesive ndihmon ne zhdukjen e te tjerave. (Pellumb Syku)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Syku : 06-03-2008 mė 12:51

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2008
  Vendndodhja
  kosovė
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une mendoj se keto aforizma jane vertet bukur ,dhe ju kisha than filozofeve me te medhenj te bejne gjithmon AFORIZMA te bukura, sepse ne kemi nevoj per too vetem vazhdoni ju filozof se vertet ndjejme kenaqesi kur ti lexojme ato ...tung klm!!!!

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2008
  Vendndodhja
  kosovė
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ejj jeni ma te fortit vertet dini te beni aforizma te bukurura ju filozof te medhenj ju adhuroj pershendetje nga Mirela tung ju dua shume.....

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  36
  Postime
  257
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Aforizma nga Pellumb Syku

  1. Urtesirat jane ne jete, si lulet ne kopesht.
  2. Xhelozia eshte nje ortek qe nis e sillet brenda teje derisa te kapton.
  3. Pranimi i disa mangesive ndihmon ne zhdukjen e te tjerave.
  4. Kush jeton pa bindjet e veta, behet skllav i te tjereve.
  5. Nje puthje me shume ne dashuri ndryshon sa nje zero me shume pas nje numri.
  6. Edhe djalli mund te kete ndonje xhest fisnik.
  7. Miqesia e vertet eshte aq e bukur, sa e rralle.
  8. Zotat i krijuam si deshem vete.
  9. Nje i dashuruar, ashtu si nje i pushtuar nga djalli, nuk jane zoterues te vullnetit te vet.
  10. Paraqitja eshte maskimi me i hijshem.
  11. Ata qe behen pre e deshirave kalimtare, ia bejne mire.
  12. Dashuria e fundit supozohet te jete me e gjata.
  13. Artisti te ben te mendosh per filmin nder hapat e jetes tende.
  14. Shume genjeshtra te vogla bashke, perbejne nje te vertete te madhe.
  15. Nje dhelper do arrije gjithmone te beje lemsh nje tufe luanesh.
  16. Te falem nderit, por kam injorancen time, ē’te bej me tenden?
  17. Lum pasardhesit e nje blasfemuesi, do behen trashigimtar e prijes.
  18. Thone qe pija te merr mendet e parate. …po ti kesh me pare.
  19. Rendesia e dashurise kuptohet kur dashuria mungon.
  20. Kush nuk ka nje ndjenje patriotike sado te vogel, s’eshte as i vetes e as i askujt.
  21. Rinia vjen kur t’i teket.
  22. Veprat qe ben jane si boomerang, gjithmone kthehen tek ti e te bien ballit.
  23. Shume gjera mesohen nderkohe qe thuhen.
  24. Qe ne lindje me mallkuan: “U befte njeqind vjeē”.
  25. Pas pickimit te mushkonjes, pyes veten nese mushkonja di te jete e lumtur, te pakten.
  26. Ushtaret qe vdesin ne lufte gati kurre nuk e dine arsyen e luftes.
  27. M’u desh te krijoja shume genjeshtra qe te rrija ne valle.
  28. Njeriu jeton gjithsesi.
  29. Qe te dish te gjykosh vertet nje person, duhet te punosh me pare me te.
  30. Kur jep lemoshe, sigurohu te besh mire!
  31. Doktoret thane qe seksi ben mire. Epo… faleminderit shume, deri tani nuk e dinim.
  32. “Mollen e mekatit e kafshoi e para Eva”. Si te ishte ndryshe!
  33. Dashuria eshte si stina e veres, vjen plot entuziazem e iken trishtuar.
  34. Pse njeriu s’kupton, qe ēfare ka, eshte ēfare don?
  35. Shoket e rreme te shtyjne te hedhesh, por s’te japin doren te ngrihesh, po u rrezove.
  36. Te varferit enderrojne lumturine aq sa te pasurit.
  37. Ruaju njeriut qe behet i pasur me mund.
  38. Zemra eshte si zogu ne kafaz; kenga e saj s’do te magjeps po s’qe e lire.
  39. Nese di t’ua fitosh zemren femijeve, femijeria eshte akoma ne ty.
  40. Besoji femres nje sekret ne mengjes dhe pasdite do e lexosh ne shikimet e kalimtareve.
  41. Shume njerez bashkejetojne me kafshe, por a do ishin dakort kafshet sikur ti pyesnim?
  42. Hakmarrja eshte e arsyeshme, kur nuk ka drejtesi.
  43. Behu mergimtar nese deshiron te dish ēeshte perulja.
  44. Nese je shpesh i lumtur, pickohu nganjehere sepse mund te jesh duke enderruar.
  45. Krahet i ke, duhet vetem t’i zbulosh e mund te fluturosh.
  46. Dikush vdes nje dite e dikush ēdo dite.
  47. Mashkulli e femra fyhen e pastaj flejne bashke.
  48. Lajmit te keq ia degjon trokun qe larg.
  49. Politika mbart paradokset me te medha te votuara nga populli.
  50. Malli i mire e shet veten vete.

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Syku pėr postimin:

  Elytony (11-10-2013)

 13. #32
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  Citim Postuar mė parė nga Syku Lexo Postimin
  Aforizma nga Pellumb Syku

  1. Urtesirat jane ne jete, si lulet ne kopesht.
  2. Xhelozia eshte nje ortek qe nis e sillet brenda teje derisa te kapton.
  3. Pranimi i disa mangesive ndihmon ne zhdukjen e te tjerave.
  4. Kush jeton pa bindjet e veta, behet skllav i te tjereve.
  5. Nje puthje me shume ne dashuri ndryshon sa nje zero me shume pas nje numri.
  6. Edhe djalli mund te kete ndonje xhest fisnik.
  7. Miqesia e vertet eshte aq e bukur, sa e rralle.
  8. Zotat i krijuam si deshem vete.
  9. Nje i dashuruar, ashtu si nje i pushtuar nga djalli, nuk jane zoterues te vullnetit te vet.
  10. Paraqitja eshte maskimi me i hijshem.
  11. Ata qe behen pre e deshirave kalimtare, ia bejne mire.
  12. Dashuria e fundit supozohet te jete me e gjata.
  13. Artisti te ben te mendosh per filmin nder hapat e jetes tende.
  14. Shume genjeshtra te vogla bashke, perbejne nje te vertete te madhe.
  15. Nje dhelper do arrije gjithmone te beje lemsh nje tufe luanesh.
  16. Te falem nderit, por kam injorancen time, ē’te bej me tenden?
  17. Lum pasardhesit e nje blasfemuesi, do behen trashigimtar e prijes.
  18. Thone qe pija te merr mendet e parate. …po ti kesh me pare.
  19. Rendesia e dashurise kuptohet kur dashuria mungon.
  20. Kush nuk ka nje ndjenje patriotike sado te vogel, s’eshte as i vetes e as i askujt.
  21. Rinia vjen kur t’i teket.
  22. Veprat qe ben jane si boomerang, gjithmone kthehen tek ti e te bien ballit.
  23. Shume gjera mesohen nderkohe qe thuhen.
  24. 25. Pas pickimit te mushkonjes, pyes veten nese mushkonja di te jete e lumtur, te pakten.
  26. Ushtaret qe vdesin ne lufte gati kurre nuk e dine arsyen e luftes.
  27. M’u desh te krijoja shume genjeshtra qe te rrija ne valle.
  28. Njeriu jeton gjithsesi.
  29. Qe te dish te gjykosh vertet nje person, duhet te punosh me pare me te.
  30. Kur jep lemoshe, sigurohu te besh mire!
  31. Doktoret thane qe seksi ben mire. Epo… faleminderit shume, deri tani nuk e dinim.
  32. “Mollen e mekatit e kafshoi e para Eva”. Si te ishte ndryshe!
  33. Dashuria eshte si stina e veres, vjen plot entuziazem e iken trishtuar.
  34. Pse njeriu s’kupton, qe ēfare ka, eshte ēfare don?
  35. Shoket e rreme te shtyjne te hedhesh, por s’te japin doren te ngrihesh, po u rrezove.
  36. Te varferit enderrojne lumturine aq sa te pasurit.
  37. Ruaju njeriut qe behet i pasur me mund.
  38. Zemra eshte si zogu ne kafaz; kenga e saj s’do te magjeps po s’qe e lire.
  39. Nese di t’ua fitosh zemren femijeve, femijeria eshte akoma ne ty.
  40. Besoji femres nje sekret ne mengjes dhe pasdite do e lexosh ne shikimet e kalimtareve.
  41. Shume njerez bashkejetojne me kafshe, por a do ishin dakort kafshet sikur ti pyesnim?
  42. Hakmarrja eshte e arsyeshme, kur nuk ka drejtesi.
  43. Behu mergimtar nese deshiron te dish ēeshte perulja.
  44. Nese je shpesh i lumtur, pickohu nganjehere sepse mund te jesh duke enderruar.
  45. Krahet i ke, duhet vetem t’i zbulosh e mund te fluturosh.
  46. Dikush vdes nje dite e dikush ēdo dite.
  47. Mashkulli e femra fyhen e pastaj flejne bashke.
  48. Lajmit te keq ia degjon trokun qe larg.
  49. Politika mbart paradokset me te medha te votuara nga populli.
  50. Malli i mire e shet veten vete.
  Pėllumb, vazhdo e kėrko mė me ngulm vehten nė aforizmat, sepse nėse ia qėllon ta shprehish mendimin adekuat me aforizėm, ai mendim do tė mbetet i pavdekshėm.

  - Qe ne lindje me mallkuan: “U befte njeqind vjeē”.

  Mė pėlqeu shumė.

  Suksese edhe nė kėtė drejtim

  Agim METBALA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 13-05-2008 mė 13:44

 14. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Rezervuari i karburantit tė jetės sė njeriut ėshtė i bllombuar. Aty nuk mund tė shtosh asnjė sekondė.

 15. #34
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,437
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  Fatkeqesia me e madhe per njerzit eshte zhgenjimi.

 16. #35
  i/e regjistruar Maska e Augert Rakipi
  Anėtarėsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Dije me vetedije!

  Do te kishim nje bote me te mire, nese secili prej nesh do te bente vetem gjysmen e asaj qe kerkon prej tjetrit!
  Politika eshte njesoj si gramatika; nje gabim qe e bejne te gjithe dikur njihet si rregull!
  Cdo njeri ka mundesi te ndreqe nje pjese te botes; dmth veten e tij!
  Nje problem eshte gjysme i zgjidhur nese arrin te formulohet sakte!

 17. #36
  i/e regjistruar Maska e Augert Rakipi
  Anėtarėsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shpresa jone eshte qe nje dite gjithcka do te jete ne rregull, iluzioni yne eshte qe sot gjithcka eshte ne rregull!
  Nese shikoni nje bankier zviceran te hidhet nga dritarja, hidhuni dhe ju pas tij. Me siguri ka dicka per te fituar!
  Fjalet jane per mendimet, ajo qe per diamantin eshte floriri: te nevojshme per t'i treguar, por jo per te ekzistuar.
  Lotet dhe djersa jane te dyja te kripura por me efekte te ndryshme; me lot fiton keqardhjen, kurse djersa te con perpara!
  Ne jeten bashkeshortore regjia dhe skenari jane te burrit, toni dhe dialogu jane te gruas! Duhet te flasesh thjesht dhe te mendosh ne menyre te komplikuar, jo e kunderta!
  Te dish ato qe thua dhe te dish ato qe ben, kesaj i thone dije!
  Nje njeri mund ta njohesh me mire atehere kur shikon si sillet ai kur s`eshte nevoja te sillet mire!
  Fjalet e verteta nuk na pelqejne, dhe ato qe na pelqejne s`jane te verteta !
  E keqja e demokracise eshte se atyre qe e kane me tere mend ua lidh duart , ndersa ata qe s`e kane seriozisht iu mundeson pothuajse gjithcka!
  Nese dikush po te lepin cizmen, vendose kemben siper kokes se tij perpara se te filloje te te kafshoje!
  Ne pleqeri kujtimet kane te njejten vlere si endrrat ne rini!
  Ideali s `eshte gje tjeter vecse e verteta e pare se largu!
  Cdo njeri eshte i afte per gjithcka por duhet dhe te jete gati per gjithcka!

 18. #37
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  Citim Postuar mė parė nga Augert Rakipi Lexo Postimin
  Shpresa jone eshte qe nje dite gjithcka do te jete ne rregull, iluzioni yne eshte qe sot gjithcka eshte ne rregull!
  Nese shikoni nje bankier zviceran te hidhet nga dritarja, hidhuni dhe ju pas tij. Me siguri ka dicka per te fituar!
  Fjalet jane per mendimet, ajo qe per diamantin eshte floriri: te nevojshme per t'i treguar, por jo per te ekzistuar.
  Lotet dhe djersa jane te dyja te kripura por me efekte te ndryshme; me lot fiton keqardhjen, kurse djersa te con perpara!
  Ne jeten bashkeshortore regjia dhe skenari jane te burrit, toni dhe dialogu jane te gruas! Duhet te flasesh thjesht dhe te mendosh ne menyre te komplikuar, jo e kunderta!
  Te dish ato qe thua dhe te dish ato qe ben, kesaj i thone dije!
  Nje njeri mund ta njohesh me mire atehere kur shikon si sillet ai kur s`eshte nevoja te sillet mire!
  Fjalet e verteta nuk na pelqejne, dhe ato qe na pelqejne s`jane te verteta !
  E keqja e demokracise eshte se atyre qe e kane me tere mend ua lidh duart , ndersa ata qe s`e kane seriozisht iu mundeson pothuajse gjithcka!
  Nese dikush po te lepin cizmen, vendose kemben siper kokes se tij perpara se te filloje te te kafshoje!
  Ne pleqeri kujtimet kane te njejten vlere si endrrat ne rini!
  Ideali s `eshte gje tjeter vecse e verteta e pare se largu!
  Cdo njeri eshte i afte per gjithcka por duhet dhe te jete gati per gjithcka!
  Z. Rakipi, i lexova me vemendje aforizmat - tė gjitha mė pėlqyen shumė...

  Susese tė mėtejme...

 19. #38
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Ēdo punė..

  Ēdo punė qė fillon me hile, pėrfundon me marre - salihaj

 20. #39
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  Citim Postuar mė parė nga salihaj Lexo Postimin
  Ēdo punė qė fillon me hile, pėrfundon me marre - salihaj
  Bukur z. Salihaj, vazhdoni me sajimin e aforizmave, ėshtė zhanri pak i pėrqafuar nga krijuesit shqiptarė...

 21. #40
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2008
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eshte me leht te jesh kritik se sa te jesh korrekt!
  Nga kritika mund te mesojm shume, edhe urrejtjen!
  Kush nuk ka respekt per tjeret eshte arrogant dhe injorant!


  ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Natyral : 30-11-2008 mė 16:52

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Oscar Wilde
  Nga M_u_Z_a nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 15-01-2009, 20:25
 2. Disa aforizma shqip-turqisht
  Nga x_angel nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2007, 13:01
 3. Aforizma kristiane
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-03-2006, 11:00
 4. Aforizma
  Nga nitROSHI nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 14-06-2004, 07:31
 5. Aforizma nga deep_blue
  Nga deep_blue nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 132
  Postimi i Fundit: 19-12-2003, 15:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •