Close
Faqja 3 prej 19 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 375

Tema: Fjal t urta

 1. #41
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Fjal t urta popullore

  Afati n ver floririn (lekt) asnjher...
  Ai ha kumbulla, botes i mpihen dhmbt.
  Ai lidh macn pr kmb t magjes.
  Ai q di m s shumti flet m s paku. ( populli)
  Ai q do t loz dhmbt, duhet t loz dhe kmbt.
  Ai q nuk do nnn, do njerkn.
  Ai q nuk mban macn, ushqen minjt.
  Ai q plqen veten e tij, nuk plqehet nga askush.
  Ai q pyet, nuk humbet.
  Ai q vjedh, din ti fsheh gjurmt.
  Ai q asnjher ska koh t bj di si duhet, gjithnj ka koh, ta prseris!
  Ari me zjarr provohet, miku ne rrezik kuptohet.
  Arma m e mir pr ta mposhtur armikun sht puna.
  Armiku t shikon n kmbet, miku t shikon n sy.
  As pula kemi, as dhelpra na i ha.
  At q ta bn gruaja, s'ta bn as perndia.
  Atij i digjet mjekra , ai thote dale t ndez cigaren. (Nuk pyet pr t tjert, shikon vetm interesin e tij)
  Atje ku ka, edhe derdhet.

  Ato ka di nj njeri n krahasim me ato ka nuk di , jan kurrgj.
  Bab e nn, vlla e motr, nuk t bhet askush.
  Bark gunga, s'ja din bark petes.
  Barku sht i vellaji i detit.
  Barku fire, skrcen mir.
  Behari nuk vjen me nje lule.
  Bj t mira n det, se i gjen n krip.
  Beja ka rrufen.
  Bje te mirn e hidhe n det, n mos e dit peshku, e di zoti vet.
  Bri te pjell, e dshtoi.
  Bie nj gur, e leviz nje mur.
  Biseda lindi nga mendimi; biseda pa mendim nuk sht bised, sht grindje.
  Bjen nj fjal e nxerr njqind tjera.
  Bjeri pragut te degjoje dera.
  Bora eshte e bardhe, por e ndyjne qente.
  Borxhi i vone e gezon te zone.
  Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)
  Buka t ze syte.
  Buke e hi ne shtepi.
  Bukuria e njeriut prbhet nga bukuria e fjals q flet.
  Bukuria nuk eshte me fis, por kush e di edhe e kullandris.
  Burrat besojn se bota sht krijuar vetm pr ta.
  Burre e grua si mish e thua.

  Burrri sht t bsh mir, kundr t keqes q t sht br.
  Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa e shtpis. populli)
  Butsia bn njeriun gjithka, prve pasuris.
  do gabim i gruas s ndershme sht i falur nga burri i saj.
  do mizor e ka ditn e vet t gjykimit.
  do psim sht dhe msim.
  'e do mallin , e 'e do gjene, kur nuk ke burr pr t qen.
  far bn i ati, e heq i biri.
  far e z njeriun dhe nuk e heq?!
  fare sheh ne fqi, prite ne shtpi.
  fare sjell nje ore, nuk e sjell nje vit.
  fare ta ben goja, nuk ta ben armiku.
  Cjapi mish e dhia tave.
  ka mbjell korr. (populli)
  'kerkoi e gjet, si shtroi fjet.
  ohu o i vdekur e ha pule te pjekur.
  Dardha bie nen dardhe. (populli)
  Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)
  Dardha qe ka kokrra, qellohet me gure.
  Dashuria sht e mbl, kur prfundon sht shum e hidhur.
  Dashuria sht rrezja e jets, jeta pa dashuri ska shije.
  Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
  Delen q ndahet nga tufa e ha ujku.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #42
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Deles s qethur, nuk i ngjitet ferra.
  Dhe kur deti kos t bhet, pr t varfrin nuk gjendet lug.
  Dhelpra kur nuk e mbrrin rrushin, thote sht i thart. (populli)
  Dhi e zgjebur e bishtin prpjet.
  Dimri ha dhe kashten.
  Dita e mir, duket q n mngjes. (populli)
  Dita ka sy, nata ka veshe.
  Djal i djalrise, shkop i pleqris.
  Djali i pa nn, si nata pa hen.

  Djali nga barku yt, e miell nga thesi jot q t ngopesh.
  Do dhe thele mbi bisht.
  Dora e huaj nuk te kruan dot si jotja.
  Dora jote, mma jote.
  Dora q nuk kafshohet, puthet.
  Dru prej lisi, dhe grua prej fisi.
  Duaje mikun me gjithe kusuret (hallet) e tij.
  Duhen shum mend q t mund shoqrohesh me njerz pa mend.
  Durimi sht m e madhja trimri.
  Durimi ka dhe kufi.
  Dy atllar n nj mullar.
  Dy duar pr nj kok.
  Dy here flitet ne mulli.
  Dy mace, mundin nj luan.
  E bleva sa frengu pulen. (kushtoi shume)
  E dhena e tjeterit sht si e krojtura e dhembit. (populli)
  E dogji miza. (e goditi fjala)

  E hidh mbas krahve. (harroje)
  E keqja t shpie deri tek dera e armikut.
  E krkoi si breshka gozhdn.
  E prpjeta ka dhe te tatepjet.
  E zure gjarprin? Shtypi kokn.
  Edhe bari i njome digjet npr t that. (populli)
  Edhe diell t bhesh, t gjith nuk i ngroh dot.
  Edhe shelgu i gjat sht, por s bn fruta.
  Era fryn detin, kurse fjala fryn njeriun.
  sht gac e mbuluar.
  sht kthyer dera nga prroi.
  sht m afr dera se qilari.

  sht me t dhn, nuk sht me t thn.
  sht njeri q as t ngroh, e as te ftoh.
  sht njeri q nuk le dy gur bashk.
  sht njeri q nuk turbullon uj.
  sht qelbur peshku nga koka. (faji sht tek i madhi)
  sht si mesalla me dy faqe.
  Fajet i bjn t mdhenjt, shkopinjt i han t vegjlit.
  Ferra e nisi, ferra e grisi.
  Fitimi dhe humbja jane moter e vlla.
  Fjale e keqe, rrezon malin.
  Fjale fjale niset davaja.
  Fjalt e keqdashsit jan si qymyri, q edhe po st dogjn , t nxijn.
  Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
  Floke gjate mendje shkurter. (populli)
  Fol pak, dgjo shum.

  Fshati q duket, sdo kallauz. (populli)
  Fytyra e qeshur sht rrezja e bukuris.
  Gabimet q harrohen, prsriten.
  Grueja duhet t ket n dorn e djatht fmin e n t majtn librin
  Guximi e bn njeriun t mund luanin.
  Kmbngulja e qndrimi t pamundshmen bn t mundshme.
  Klloka qe s'rri mbi veze, nuk nxjerr zogj.
  Kur te jesh ne dhe te huaj, dita te duket nje muaj.
  Kush dshiron t duhet, le t doj.
  Kush punon ne te ri, nuk vuan ne pleqeri.
  Kush punon, fiton.
  Liria vjen kur s'i druhesh vdekjes.
  Lumi fle, armiku s'fle.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #43
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Malet tunden, por nuk bien.
  Mali me mal nuk piqet, njeriu me njerine piqet.
  M i poshtri njeri sht ai i cili krkon mirsi nga nj i poshtr.
  Me mikun ha e pi e pazar mos b.
  Me mire vdekur e me nder, se sa gjalle e i turperuar.
  Me mire nje dite ne liri, se njeqind vjet ne roberi.
  Mendja e njeriut kuptohet me t folur dy tri fjal, por zemra e tij smund t kuptohet as pr disa vjet.
  Mendja e zbukuron njeriun.
  Mndjelehti bn mik at q i bn keq, e armik at q i bn mir.
  Mendo dhjete here e fol nje here.
  Mirsia q pritet t bhet pr nj koh t gjat, humbet vlern kur realizohet.
  Mos i shiko gunen, por shikoje punen.

  Mos iu hidhro nj t keqeje t atij q t ka br njqind t mira.
  Mos kij besim n njeriun q ska besim n ty.
  N qoft se sht lumturi t duhesh, sht lumturi m e madhe t duash
  N vend q t shessh dituri dhe zotsi, prpiqu ti fitosh ato.
  Nje krimb thane nje lis.
  Nje pike ne ati, prish nje shtepi.
  Nj pun e bukur sht m e dobishme se njmij fjal t bukura.
  Njerzit jan t njejt para natyrs, edukata i bn t dallohen.
  Njeri i zoti nuk sht ai q ska t meta, po ai q i pranon t metat e tij.
  Njeriu duhet t prpiqet t msoj do gj, jo t tregoj veten e tij.
  Njeriu i pa mesuar si druri i papunuar.

  Njeriu ka nevoj pr arsim ashtu si bima pr uj.
  Njeriu mson m shum nga psimet, sesa nga sukseset (Henry Ford)
  Njeriu plaket duke nxene.
  Njeriu q t bhet edhe me i zoti nuk duhet te harroj edhe ato q ka msuar.
  Njeriu qe vetem per vete punon, eshte si nje dru qe peme s'lshon.
  Njeriun e bjn t prjetshm veprat e tij.
  Njerzit e mir jan t gjykuar t bhen skllevr t t kqinjve.
  Pema m e mbl sht ajo q vjel me duart e tua.
  Pr do sy ka bukuri.
  Pr te qen i lumtur nuk duhet vetm t dish, por edhe t duash.
  Peri i ngatrruar nuk zgjidhet me nguti.
  Personi q do ti, ska asnj t met, fillo t mos e duash, pa shih sa t meta ka.

  Pleqria n vetmi, nuk sht jet e plot.
  Po dshirove t duash nj njeri, ose t doj ai ty, takohu m shpesh me at.
  Po t prdoret mir koha, do t mjaftoj pr t kryer do pun.
  Puna vjen me kembe te arta.
  Punen e sotme mos e ler per neser.
  Qente lehin, karvani shkon perpara.
  Qesja nuk zbrazet duke dhn lmosh.
  Ruaju nga miku q bisedon me armikun tnd.
  S`duhet me i shti hunte e me marre ere gjithkun.
  Ska lumturi m t madhe n bot se dashuria dhe harmonia.
  Shqiponja fluturon ne qiell, por folen e bn ne tok.
  S'tundet mali nga debora.
  Syri sht nj dritare e shpirtit.

  T flassh pa menduar, sht si t zbrazsh pushkn pa e vn n shenj.
  T gjitha qeniet e gjalla prve njeriut jan t vetdijshme, q qellimi kryesor i jets sht q ajo t shijohet.(Samuel Butler)
  Thjeshtsia sht bukuria kryesore e grave, se gjndet shum rrall.
  Trathtia, pa marr parasysh shkakun, prapseprap trathti sht.
  Trimeria matet me zemer, jo me trup.
  Trimi i mire me shok shum.
  Trimi prmbahet, i ligu shpalon dobsit.
  Vetmia sht m e mir se shoku i keq.
  Vjehra nuk e kujton asnjher kohn e nusris.
  Xhelozia sht krimbi i dashuris.
  Zbavitja m e bukur pr njerin sht leximi, shoku m i mir libri.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #44
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  "Nje gjel ne kotec si nje grua ne shtepi" fjale e urte popullore

 5. #45
  . Maska e nausika
  Antarsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  775
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Ndoshta kjo nuk eshte tema perkatese, por sot degjova nje batute nga koha koperativave, atere kur te gjithe ishin te detyruar te shkonin ne pune vullnetare:

  I therrasin shoket Koles:

  "O Kole, O koke-matare,
  Pse s'vjen ne pune Vullnetare?"

  I pergjigjet Gruaja e Koles (me ze te holle )

  "Koles i rruni trapn e sumes,
  se e ka ndru qendren e punes"
  When in Doubt, Act Stupid!

 6. #46
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!

  Per Besnikerine


  * Besa eshte virtyt vetem kur respektohet ne menyre reciproke, per ndryshe ajo eshte bajrak ne duart e te krisurit.

  * Atdheu nuk qan per qyqana e flliqana, por qan per burra.

  * Besoni njeriut qe punon e vepron drejte dhe jo atij, qe tere jeten vetem flet per te drejten.

  * T'u qendrosh ne bese te pabeseve, do te thote ta tradhetosh vehten.

  * Vetja eshte e vetmja besnike qe mund t'ia falish tere besimin


  Per Dashurine

  * Femije i denje eshte ai qe e do memen me shume kur ajo dergj e lengon.

  *Njerezit te cilet i lidh puna per sendertimin e qellimit te perbashket, kurrenjehere nuk i numerrojne sakrificat qe bejne per njeritjetrin. Sakrificen, ata e quajne vetem detyre


  Per drejtesine

  *Atje ku progresi nuk ec me kembe te veta, e mira duhet te dhurohet me dhune.

  * Ne nje shoqeri, ku e mira dhe e keqja ndahen perpjestimisht, atje ne te vertete e keqja s'ekziston.

  * Njerez sheroni shkaqet e te ligave!- therret domosdoja

  * Padrejtesite duhet t'i ndjejme njesoj, edhe kur na behen neve edhe kur u behen te tjereve.


  DURIMI

  * Durimi e ka kufirin e shtrirjes deri ku mund te quhet virtyt.

  * Nese intriganteve, hipokriteve u behsh ure, ata ndalen mbi ty dhe te bejne vend pushimi dhe argetimi.


  Marre nga libri (doracaku) "VEGIME" nga profesori i ndjere Rahmi Tuda - Struge

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 7. #47
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!

  JETA

  *Jeta me turp eshte vdekje per se gjalli!

  *Jeta eshte beteje midis se mires (e cila ka epersi psi gjithmone vjen duke u forcuar) dhe se keqes, qe vjen duke u ligeshtuar.

  * Jeta perbehet vetem prej provimeve, ndaj ato nuk mund t'i kryeje vetem nje gjenerate. Brezi me fatlum eshte ai qe i jep provimet me te renda.


  KOHA

  * Dita qe nuk vjel asnje fitore, s'i perket asnje kohe.

  * Koha abnormale, urtakun e shpall te marre, kurse te marrin urtak!

  * Koha nuk ka as kembe as flatra. kembet dhe flatrat asaj ia jep njeriu, ose ia merr dhe e ben ulog.

  * Kohen e mire e sjellin njerezit e mire.


  LIRIA

  * Kush i jep vetes liri gjer ne pakufi, e keqperdor lirine e arsyeshme te natyres njerezore.

  * Rruget e idealeve te lirise, cilen gjate qasjeve, ndertohen gjate perkushtimeve te mundimshme, zoterohen gjate rrezimeve dhe ngritjeve burrerore.  Marre nga doracaku "Vegime" - Profesor: Rahmi Tuda


  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 8. #48
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!

  LUMTURIA


  * Lumturia e nje populli s'varet vetem prej nje individi, por fatkeqesia qe mund t'ia sjelle individi popullit te tij, mund te jete e kobshme.

  * Lumturia e nje populli nuk matet vetem me numrin e atyre qe kendojne- bejne dasma, por edhe me numrin e atyre qe qajne e bejne morte duke bredhur rrugeve te papune.

  * Njerezit qe presin t'iu pikoje lumturia nga qielli, as ne enderr nuk takohen me te.

  * S'eshte e lumtur ajo shoqeri, ne te cilen disa prehen te ngire ne begati, kurse para tyre kolone e te uriturve vdes ne unti.

  * S'ka me fatkeq se njeriu qe lumturine e vet e nderton mbi mjerimin e tjetrit.


  MESIMI

  * Me mire te mbetesh analfabet sesa te mesosh dhe te interpretosh gabimisht.

  * Ai qe vepron ne menyre amorale, s'ka te drejte te flas ne emer te moralit

  *Ai qe shet moter e vella, shume lehte shet meme dhe at.

  * Boten e njerezojne vetem njerrezit

  * Fytyren tende mund ta mbash pasqyre vete, ose mund ta ndyejsh vete.

  * Te humbish besimin per fitoren ne fillim te luftes, do te thote te deshtosh - te pesosh disfate qe ne nisme te rruges tende

  * I ARSIMUARI QE DIJEN E TIJ E VE NE SHERBIM TE SE KEQES, ESHTE ME I RREZIKSHEM SE ANALFABETI, I CILI VERBERISHT I SHERBEN ASAJ.

  * Iluzionistet ndertojne vetem godian me lende te forte dhe jo vetedijen e forte te njerezve. Ata harrojne se godinat materiale jane te perkohshme kundruall godinave shpirterore.

  * Me zor eshte te pushtosh boten - NJERI, sesa te pushtosh botera e botera ne kozmos.

  * Nese do ta zhdukesh te keqen, shkulja rrenjejt, asgjesoje shkakun


  * Me mire- tri vdekje me nder se nje jete me turp

  * S'ka natyre te humanizuar pa njerz te humanizuar

  * Shpirtmadhesia cmohet varesisht nga gadishmeria e njeriut per te bere sakrifica per te tjeret - per te miren e pergjithshme.

  * Ndertoje natyren e vetedijes njerezore, nese do ta ndertosh boten materiale.

  * Shpirtgjeresia eshte lulishte e jetes njerezore.


  Nga libri "VEGIME" te profesor Rahmi Tuda - Struge

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 9. #49
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!

  MIQESIA

  * Miku edhe shoku i mire njihen pasi te jene hidheruar.

  * Miqesia e delire posa te mbeshtet ne interes, vdes.

  * Miqte e mire e te sinqerte s'kane shume miq.

  * Per miqte dhe shoket e mire, sakrificat jane vetem detyra.

  * Urat e medhaja e te lergeta, s'ngrihen duke rrenuar ura te vogla, te aferta.  NJOHJA

  * Ai qe e heton vetem siperfaqen e jetes, eshte qenie qe ka shqisa, por jo edhe arsye.

  * Deti s'ka vetem nje thellesi.

  * Duke e njohur njeriun, pushtohet pjese-pjese realiteti.

  * Gjithmone do te jepnim konkludime te drejta, sikur te mos i perzihej shume ndjenja arsyes.

  * Kush e heton boten vetem me zemer, njeh vetem nje pjese te sekreteve te saj.

  * Mjeket naive, shkaqet e semundjeve i kerkojne ne lekure ne vend qe t'i kerkojne ne gjak.

  * Nese tere jeten e ke jetuar gabimisht, a thua te permireson vdekja?

  * Para te madherishmes natyre, cdo ndryshim ambienti qe behet nga ana e njeriut, eshte vetem nje cikerrime.

  * Nga lartesite shihen largesite, nga rreza nuk shihen thellesite.

  * Pushtimi boterave te reja ne gjithesi, eshte vetem nje iluzion i kendshem, para botes se madhe te papushtuar, te quajtur NJERI.

  * Shume vete nuk e shohin mjerimin e te tjereve, sepse para syve ngrihen te mirat qe ua zene syte.

  * Nganjehere domosdoja te detyron qe te shmangesh zemren dhe te vendosish me mendje.

  Nga libri "VEGIME" e Prof. Rahmi Tuda

  ZeM
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zana e malit : 30-06-2005 m 20:13
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 10. #50
  speci djeks Maska e _ZoGu_
  Antarsuar
  26-06-2005
  Vendndodhja
  South London
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nje fjal e urte qe me pelqen shum eshte:

  Shoku i sinqert eshte veshtir ta gjesh, por shum kollaj ta humbesh
  My Chemical Romance

 11. #51
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!

  **PERVOJA**


  * Nuk mesojme vetem nga fitorja, mesim eshte edhe disfata.

  * Te demoralizohesh ne front te luftes,eshte njesoj sikur te dorezohesh.

  *Edhe ai qe ka kaluar neper mijera rruge te jetes, eshte i varfer per nje pervoje.

  * Kush e pret lumturine nga loje e fatit, as ne enderr s'ka per ta pare ate.  **PUNA**

  * Bari me i mire per ta sheruar merzine eshte PUNA.

  * Dembelia eshte "virtyt" i paraziteve.

  * Fjalet e mira qe nuk shoqerohen me pune te mire, me aksione te drejta, jane baraz me zero. Por, fjala mund te zevendesoje armen nese perdoret kur duhet dhe ku duhet.

  *Kur flet puna, s'ka nevoje te flase gjuha.

  * Nuk na duhen ata qe perhere jane ne gjume, por ata qe gjithmone jane te zgjuar.

  * Njerezit e medhenj nuk lodhen nga punet e medha, ata lodhen nga punet e vogla.

  *Sa me shume qe punojme aq me shume i takojme vetes.
  **QELLIMI**

  * Ata qe me sakrifice arrijne deri te ideali, dine ta perdorin edhe pushtetin per ruajtjen e tij.

  *Idete e medha, s'mjafton vetem te lindin, vetem te mesohen, ato duhet te jetesohen, te sendertohen.

  * Ne disa gjera (pune) s'guxon te gabosh as nje here.  ******************

  Nga libri "VEGIME" Rahmi Tuda-Struge

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 12. #52
  apkene... Maska e Arbresha
  Antarsuar
  12-03-2003
  Vendndodhja
  Underneath the tears of the Sun...!!!
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Fjal te urta!

  Po e hap kete tem me ca fjal te urta.
  Nese dini noj fjal te urte ndihuni te lir ta postoni.
  Sugested dhe keshillat jan te mirpritura...

  1. KUSH FLET PA MEND ESHTE SI AI QE SHPON ME SHPATE POR , FJALA E TE DREJTIT ESHTE SHERIM

  2. DESHMITARI I LIG TALLET ME DREJTESINE DHE GOJA E TYRE GELLTIT PABESINE

  3. KUSH MBYLL VESHIN NDAJ KERKESES SE TE VARFERIT DO TE KERKOJ EDHE AI POR , PER TE NUK DO TE KETE PERGJIGJE

  4. VER VESHIN DHE DEGJO FJALET E TE URTEVE DHE JEPJA ZEMREN TENDE DIJES

  5. BLI TE VERTETEN DHE MOS E SHIT FITO DITURI NJOHURI DHE GJYKIM

  6. ME MIRE NJE QORTIM I HAPUR SESA NJE DASHURI E FSHEHTE

  7. BESNIKE JANE FJALET E NJE SHOKU DHE TE RREME JANE TE PUTHURAT E NJE ARMIKU

  8. ASHTU SI FYTYRA PASQYRON FYTYREN PO ASHTU EDHE ZEMRA PASQYRON NJERINE

  9. NJERIU QE FORCON QAFEN KUR QORTOHETDO TI THYHET PA PRITMAS PA TJETER

  10. NJERIU QE ESHTE I PA BESE IKEN ME VRAP EDHE KUR SE NDJEKIN POR I DREJTI ESHTE SI LUAN

  12. MOS I DREJTO FJALEN BUDALLAIT SEPSE AI DO TE PERCMOJE LIGJERATEN TENDE

  13. ZEMRA JOTE MOS I PASTE ZILI MEKATARET POR VAZHDOFTE GJITHNJE NE LIGJIN SEPSE KA NJE TE ARDHME DHE SHPRESA JOTE SDO TE VDESE

  14. SHPIRTI I TE PABESIT DESHIRON TE KEQEN SA SHOKU I TIJ NUK GJEN MESHIRE TE AI

  15. VDEKJA EDHE JETA JANE NEN PUSHTETIN E GJUHES ATA QE DUAN DO TE HANE FRYTET E SAJ


  16. RUGA E PERTACIT ESHTE SI NJE GARDH FERRASH POR SHTEGU I TE DREJTIT ESHTE I HAPUR

  17. TEVEQELI E TRASHEGON BUDALLALLEKUN E TIJ POR NJERZIT E MATUR KURROREZOHEN ME DIJE

  18. ASHTU SI DREJTESIA TE CON NE JETE PO ASHTU EDHE AI QE SHKON PAS SE KEQES GJEN VDEKJEN

  Me respekt,
  Arbresha

 13. #53
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!


  * Thjeshtesia e nje gruaje eshte me e vlefshme se stolite(diamantet) e te
  gjitha grave te botes.

  * S'ka njeri te pafalshem ne bote; mentari nuk i thote djalit mos gabo por
  e keshillon te gaboje sa me pak.

  * Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.

  * Zemra eshte nje femije (eshte si femije) kujton se behet gjthshka qe
  deshiron.

  * Ndalesa e atij qe udheton me karrocen e shpreses eshte skamja.

  * Po te dyshosh per besnikerine e nje shoku dyshimi yt mund te behet shkak
  qe edhe ai te dyshoje per ty.  Nga: SAMI FRASHRI

  ****************************

  Zana e Malit
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 14. #54
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!

  * Ata presin dashuri nga grate dhe duan te vijne ne shtepi ne mesnate.

  * Njeriu qe nuk ruan te fshehten u ngjan shpalljeve qe ngjiten ne mur,
  mos ia thuaj atij 'ka nuk deshiron t'ia shpallesh botes.

  * Uria pret te porta e njeriut qe punon me zell, por s'ka guxim te hyje
  brenda.

  * Jeta eshte nje lume qe rrjedhe papushim, per te soditur si rrjedh dhe
  iken jeta, njeriu duhet te kaloje ne vetmi dy ore ne dite, mundesisht ne nje
  fushe ku s'ka njeri, ne nje livadh, ne nje shkemb, ne nje buze deti.

  * Po nuk e zuri dashuria njeriun, nuk e di 'eshte ajo, prandaj nuk u jep
  te drejte sjelljeve te marra te dashnoreve.


  Nga: Sami FRASHERI

  ********

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Imigrimi sht forma m e sinqert e lajkatimit

  Jack Paar, komik amerikan ((01. 05. 1918 27. 01. 2004)


  Ju filozoft jeni njerz me fat. Shkruani n letr dhe letra sht e durueshme. Sa perandore e pafat q jam. Un shkruaj, por, n lkura t ndjeshme t krijesave t gjalla.

  Katerina e Madhe, preandore ruse (02. 05. 1762 06. 11. 1796)


  Vshtirsia duhet t bhet shprehi. Shprehia duhet t bhet lehtsi. Lehtsia duhet t shndrrohet n dika t bukur.

  Doug Henning, magjistar kanadez (03. 05 1947 07. 02. 2000)


  Mundohu t msosh dika pr do gj, dhe do gj pr dika.

  Thomas Henry Huxley, biolog anglez (04. 05. 1825 29. 06. 1895)


  Njerzit krkojn lirin e t folurit q t prgatiten pr lirin e t menduarit, t cils ata i largohen.

  Soren Kierkegaard, filozof danez (05. 05. 1813 11. 11. 1855)  Kur e di se far je duke br, mund t bsh far t duash
  Moshe Feldenkrais, fondator rus i sistemit Feldenkrais (06. 05. 1904 01. 07. 1984)


  Ekziston dallim i madh n mes t mirbesimit dhe mendjemadhsis.

  John Unitas, futbollist qendrmbrojtjs i SHBA (07. 05. 1933 11. 09. 2002)  Nse keni burra t cilt do t vinin vetm nse gindet ndonj rrug e mir, nuk i dua. Un dua t kem burra, t cilt do t vinin edhe po t mos ekzistonte rrug fare.

  Dr. David Livingstone, misionar skocez, zbulues (19. 03. 1813 01. 05. 1873)


  Ashtu sikurse q nj dit e kaluar mir t sjell gjum t rehatshm, po ashtu edhe nj jet e kaluar mir sjell vdekje t qet.

  Leonardo da Vinci, piktor dhe artist i Renesanss (15. 04. 1452 02. 05. 1519)


  Kultura popullore thot녔Bn far t bsh, jeta sht e paracaktuar sikurse plani i instalimeve n shtpin tnde. Nuk ka shum far t bsh pr kt. Kryej pagesat, jeto, smuru, vdis, mos bn ndonj problem. sht borgj i pashmangshm ndaj fatit. Por n fund, mundohu t marrsh vlersimin m t lart.

  Jerzy Kosinski, shkrimtar polak (18. 06. 1933 03. 05. 1991)  Ne nuk jemi t dhunshm, madje as afr filmave western.

  Moe Howard, komik amerikan (19. 06. 1897 04. 05. 1975)


  Jam i rrethuar nga klerikt t cilat vazhdimisht prsrisin se mbretria e tyre nuk gjindet n kt bot, por duart e tyre ende shtrihen n do gj q mund t rrmbejn

  Napoleon Bonaparte, perandor francez (15. 08. 1769 05. 05. 1821)


  Shumica e femrave kan pr qllim ta ndryshojn mashkullin, dhe kur ta ken ndryshuar, nuk e duan m.

  Marlene Dietrich, aktore amerikano-gjermane (27. 12. 1901 06. 05. 1992)


  Edukimi sht nj zjarr shndrits, jo nj en q mbushet

  Sokrati, msues dhe filozof grek (04. 06. 470 07. 05. 399 p. e. s.)

 16. #56
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Antarsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Lightbulb Fjale te urta!

  TRIMERIA

  * Frikacaket flasin vetem per te kaluaren, kurse guximtaret edhe per te tashmen edhe per te ardhmen.

  * Puna eshte t'i qendrosh stoikisht te keqes, se e mira s'kerkon kurrefare prometeizmi.

  * Strategjia e fjales (punes), ndonjehere e zevendeson strategjine e luftes.

  *Njeriu me shpirt te madh, di te luftoje edhe kunder vetvetes.  E VERTETA

  * Disa njerezve u zbardhet kokanga reaksioni qe ben e verteta, te cilen ata kurre s'e thone.

  * Disa te verteta gjenden ne thellesite e medha, ndaj per t'i zbuluar, duhet te jesh arkeolog i sprovuar.

  * E verteta ka nje fytyre, kurse genjeshtra ka 99 fytyra!

  * E verteta eshte e cuditshme, asaj sa here t'ia presesh kryet, nxjerr koke te re.

  * E verteta eshte gje e thjeshte, por ate e nderlikojne njerezit.

  * E verteta duhet thene edhe atehere, kur dihet se paguhet me koke.  Nga libri "VEGIME" i autorit Rahmi Tuda  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 17. #57
  p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
  Antarsuar
  03-06-2005
  Vendndodhja
  Berat-Tirane-Milano
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ke para, je ne rregull, ske para ngarko e shko.

  Duke filluar nga sot do te hidhen ne qarkullim mbi 1000 fjale te urta. Kush ka te tjera le ti hedhi ne kete teme. Lexim dhe... (e harrova)


  1 Menuria nuk bertet, dituria nuk uleret.

  2 1000 te shohesh, 100 te njohesh, 10 te mashtrosh, vetem mua te me dashuror.

  3 Fill I vetem nuk ben dot asgje.

  4 Gezimi me I madh per nje grua eshte bindja se dashnori I saj e dashuron ne kulme vetem ate.

  5 Respekti merret si dobesi.

  6 Sa me te bukra te jene femrat , qa me forte sajne kryet fare per te nesermen.

  7 Ne politike ata qe duan te arrijne sukses duhet te bashkohen me shumicen.

  8 ǒka krijon natyra eshte thjeshte realitet, ka krijon njeriu eshte art.

  9 Ska virtyt qe te mos perfshij nje ves.

  10 Me e keqe eshte te jesh I menur,te kesh dituri dhe te rrish I vetmuar.

  11 Krimet kolektive nuk ngarkojne asnjeri me pergjegjesi.

  12 Ne mbreterine e te verberve nderohen ata qe jane me nje sy.

  13 Zgjuarsia eshte leva me te cilen mund te levizesh lemshin e tokes.

  14 Kur ke ndjenja qe te tjeret sti kuptojne duhet ti fshehesh ne zemer.

  15 Njerezit me te ardhme nuk gjejne kuptim ne familjet e tyre.
  Ndryshuar pr her t fundit nga m.g.q.n.t.v. : 22-09-2005 m 17:05
  Nse thon se lufta dmton paqen un "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta pr liri sht paqia vet!

 18. #58
  p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
  Antarsuar
  03-06-2005
  Vendndodhja
  Berat-Tirane-Milano
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Njeriu plaket nga mos leximi

  16 Sa me teper dijne njerezit per njeri tjetrin aq me teper keqkuptohen.

  17Njeriu plaket nga kujtesa.

  18Paraja eshte liria e stampuar ne kartmonedhe, dhe liria eshte jete!

  19 Kemngulja dhe zelli jane me te mira se sa gjenaliteti dhe kokekrisja.

  20 Liria eshte me e vyer se dashuria. Po e do kete gje njeriu e kupton teper vone.

  21 Sa me pak te dije njeriu aq me lehte jeton.

  22 Kurre mos kerko te dish shume.

  23 Fjala eshte argjend, por heshtja eshte flori.

  24 Lutja e vertete tund malet.

  25 Te kuptosh gjithka do te thote te falesh gjithka.

  26 Ne lufte energjia e te rinjeve eshte shpesh here nje udheheqje me e mire se tere eksperienca e strategeve te vjeter.

  27 Nje I pakenaqur e ka te veshtire te mos ia hedhe fajin e pakenaqesise se vet dikujt tjeter sidomos me te afermit.

  28 Kur e do tjetrin e do te terin si eshte e jo si do te deshiroje ti te ishe.

  29 Dyshimet jane dobesia e njeriut.

  30 Kush lakmon qellimin ska pse perbuz mjetin.

  31 Te duhet nje moment per tu dashuruar, por te duhet nje jete per ta harruar.

  32 Karakteri nuk blihet me para por paraja vlereson karakterin.

  33 Te mesosh sa me shume duke lexuar sa me pak.
  Nse thon se lufta dmton paqen un "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta pr liri sht paqia vet!

 19. #59
  p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
  Antarsuar
  03-06-2005
  Vendndodhja
  Berat-Tirane-Milano
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ke para, je ne rregull, ske para ngarko e shko.

  33 Ka njerez qe kur takojne rivalin fatlum jane gati ta shkelin me kembe do gje te mire qe ky mund te kete, te rremoje tek ai vetem te keqijat.

  34 Ka njerez qe me shume se do gje deshirojne te gjejne te rivali ato veori, qe e ben te dal fitimtar.

  35 Ka njerez te uritur, po shpirti I artistit eshte gjithnje I etshem. GEIBEL

  36 Kalin e drejton m leht nse nuk ia trheq frerin fort. ROLAN

  37 Kapitalizmi mbart me vete luften, si reja stuhine. ZHORES

  38 Karakteri mohet shume me teper ne bote sesa personaliteti

  39 Karakteri dhe personaliteti nuk shkojne se bashku.

  40 Karakteri nuk qendron n intelektin e njeriut por n zemr

  41 Karakteri nuk qendron n intelektin e njeriut por n zemr

  42 Ke para, je ne rregull, ske para ngarko e shko.

  43Knaqsia e vrtet vjen nga nevoja e vrtet.

  44 Kenaqesia me e madhe ne jete eshte te arrish ate, te cilen njerezit e tjere mendojne se nuk je ne gjendje ta besh.

  45 Kenaqesia nuk vjen kur e zbulon te verteten ajo te josh kur e kerkon.

  46 Krcnimet jan armt e atyre q ndodhen vet nn krcnim.

  47 Kisha pune te ifuti, por ne bela me futi.

  48 Koha e ben dhe koha e peson.

  49 Kollaj te ftuarit, po zor te mbajturit.

  50 Krimbi qe bren lakren, ngordh vete me pare.
  Nse thon se lufta dmton paqen un "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta pr liri sht paqia vet!

 20. #60
  p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
  Antarsuar
  03-06-2005
  Vendndodhja
  Berat-Tirane-Milano
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Talking ...........

  51 Krimtaria e njeriut eshte me e persosur se krimtaria e artit. CICERONI

  52 Kryelartsia nuk e dgjon kurr zrin e arsyes dhe as at t fes.

  53 Kryengritja mbaron atje ku fillon revolucioni. MANXINI

  54 Kthim n identitet me kushte si n mesjet.

  55 Ku ka blete ka edhe mjalte.

  56 Ku ka fjal ka edhe t vrteta.

  57 Kuajt e harbuar njihen nga damka ne vithe, djemte e dashuruar nga shprehja e syve.

  58 Kungull mbolle, kungull ha

  59 Kur flete ari ska goje gjyqi.

  60 Kur i thua dikujt T dua thuhe pr shkak se ashtu ndihesh dhe pr shkak se sht e vrtet.
  Nse thon se lufta dmton paqen un "m.g.q.n.t.v." po ju them lufta pr liri sht paqia vet!

Faqja 3 prej 19 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •